Nieuw Nederlandse troepen maken een begin met de ontruiming op 24 Juni van Djogja Boter, margarine, vet en spijsolie van de bon Er is katholiekenvervolging in communistisch China Stakersin Berlijn niet bereid het werk te hervatten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De uitslag REPUBLIKEINSE REGERING OMSTREEKS 1 JULI TERUG Ronde Tafel Conferentie wordt op 1 Augustus bijeengeroepen Zitting van de Europese Raad Geen voortgang in Israëlisch- Arabische besprekingen r d Zuid Dagblad yterst. Ill nHD De moscovieten hodden weer een slechte dag Donderdag 23 Juni 1949 45e jaargang No. 11595 Accoord bereikt te Batavia Prijsregelingen blijven van kracht Mgr. Yupin zegt: Westelijke commandanten wensen krachtige maatregelen Minderheden worden gehoord Von Schirach veroordeeld Hevige brand in Washington Mgr. Stepinac blijft gevangene Dagorder voor leger in Indonesië Oostenrijk wenst een eigen leger Mevr. Spoor blijft in Nederland Onlusten in Nazareth Idag debarkatie Ie „Oranje" e van het Ms. „Oran- Woensdagmiddag om Javakade te Amster- j. „Nederland" begin- Zuid-Afrikaanse gezant 21 Juni. (Beuter). an, de Zuid-Afrikaan- 'eft in de Volksraad zijn regering binnen- in Nederland hoopte 4 HET H. JAAR f.P.). De vice- iono heeft in de Ita- erraad medegedeeld, te van de acht mil- werden uitgetrok- dering van het toe- zal worden be- otels van Rome voor e H. Jaar van het rzien. Daarenboven ing nog een milliard ken voor de bouw otels in de H. Stad. mps. Geheel ver- nps. Luxe stroom- lomde uitvoering. HET d. is 12) et opgeven van i proefnummers „De vuuretende lenaar bij zich, r oop een klein jn rechterhand. en langzaam wegonbe- gEn dat ere degens. De achter zit. Tja, en prop watten id dichten jog. Zijn mond arahoe ningen. Ik zou Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN (Pagina 3) Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 ALS EERSTE INDRUK van de gis teren gehouden verkiezingen voor leden van de gemeenteraad moet worden opgemerkt, dat het hierna volgende commentaar zich bepaald tot de grote gemeenten, boven 20.000 inwoners, waarin gisteren en vorige week is gestemd. Wanneer wij daar bij, wat nu nog niet mogelijk is, zouden kunnen betrekken de volle dige uitslagen van alle andere, me rendeels kleine en kleinere gemeen ten, dan zou het totaalbeeld nog wel iets gunstiger zijn, met name voor de beoordeling van de communis tische aanhang. Dat in de bedoelde 68 grote ge meenten de CPN werkelijk gehal veerd is en van 214 op 112 zetels terugvalt, toont voldoende aan, welk een teruggang deze partij in de ge meenten van ons vaderland boekt. Maar het betekent tegelijk, dat be vestigd wordt de eerste indruk van de tot gisteren bekende uitslagen, welke aantonen, dat de aanhang van de CPN nog beduidend is. In de grote gemeenten is ze nog ruim 10 procent, welk percentage door verrekening met de overige uitsla gen wel nog een daling zal onder gaan, doch deze is niet groot ge noeg. De aanhang van de commu nisten is in dit lieve land nog te groot! Dit blijkt bijv. sterk in het rode bolwerk Amsterdam, waar de communisten slechts drie zetels achteruit gingen, hetgeen op de 15, die zij bezetten, toch werkelijk min der is, dan wij gehoopt hadden. Vervolgens moet worden vastge steld, dat de beide grote partijen, die men wel enigermate als rege ringspartijen zou kunnen aanduiden, een grote stabiliteit vertonen. De een hier meer, de ander daar min der. Dit geldt o.i. in het bijzonder voor de KVP, die over het geheel van de genoemde 68 raden er veer tien wint, terwijl de balans van de PvdA. aangeeft, dat er een verlies is van negen zetels. Voor do KVP moet daarbij, voor de beoordeling van de politieke positie der katho lieken in ons land dan nog in aan merking genomen worden, dat in een aantal vrij grote gemeenten in het Zuiden de KVP als zodanig niet optreedt. De zetels in de Raad zijn niettemin in alle gevallen door katholieken bezet. De KVP boekte een absolute en een relatieve vooruitgang van niet geringe betekenis. Men raadplege het staatje elders in dit nummer. Was het percentage in 1946 25.96, thans was het 26.45. een vooruitgang met een half procent. Vergeleken met 1948 is de stijging nog beter, nl. bijna 1 procent. Waarbij dan nog opgemerkt moet worden, wat wij zo juist zeiden over het niet meetellen van een aantal grote ge meenten in het Zuiden! Werkelijk, de KVP heeft reden tot grote Vol doening, al zal zij hier en daar nog wel lekken hebben op te sporen. Bijzonder verheugend is de zetel winst in de hoofdstad, in Utrecht, Zwolle, Maastricht Hilversum, Zaandam, Breda, en Tilburg. De PvdA. heeft eveneens goede percentages, hoewel er van 1946 te genover 1949 een achteruitgang is van bijna een half procent, doch een vooruitgang tegenover 1948 van precies dezelfde omvang. De PvdA. verliest negen zetels. Tegenover pijnlijk verlies in Amsterdam, Zwol le, Utrecht, Haarlem, Breda en Mid delburg, staat voor haar goede winst in Rotterdam, Den Haag en Zaan dam o.a. De communisten vergelijken gaar ne de cijfers van nu met die van 1948, welnu, in de genoemde 68 ge meenten verliezen zij ruim een half procent, terwijl de percentsgewijze achteruitgang sinds 1946 (van 16.33 op 10.56), bijna 6 procent bedraagt! De grote winst is en blijft voor de VVD. Zij wint in de grote gemeen ten 60 zetels. In de grootste plaat sen telkens 2, in vele nogmaals 2 of 1. De posities van de AR en CH js niet overal zuiver te bepalen, om dat men nog al eens samenwerkt, ook met de St. Ger. Partij, en blijk baar (Bussum!) nogal wat conser vatieven van anderen huize aan trekt! Niettemin is de totale zetel vooruitgang van 52 zeer belangrijk. De uitslag zal nog wel tot andere commentaren, ook van algemene aard, aanleiding geven. Wij komen er op terug. Het grote verlies van de communisten, juist in menige grote stad, met uitzondering dan van Amsterdam, stemt ons tot voldoe ning, meer nog de stellige stabiliteit van de Katholieke Volkspartij, die intussen ook uit deze verkiezing de les zal kunnen trekken, dat er in het algemeen en in sommige plaat sen in het bijzonder, nog heel veel te doen is. Hoe meer de partij zich ontwikkelt als algemeen staatkun dige beweging, zonder te verstarren als verkiezingsapparaat, hoe meer staatkundig bewustzijn onder het katholieke volk zal kunnen worden gewekt en dit zal dan bij nu een maal onmisbare verkiezingen van zelf weer zijn constructieve invloed hebben! BATAVIA, 22 Juni (Anefa). In een communiqué van de UNCI, uitgegeven na afloop van een plenaire zitting van de preliminaire conferentie, wordt o.m. gezegd, dat Dr. van Royen een verklaring heeft afgelegd, waarin hij mededeelt, dat de voorbereidingen voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja zover zijn gevorderd, dat de Nederlandse regering heden haar troepen bevel zal geven op 24 Juni a.s. te beginnen met de evacuatie van de residentie Djogja. Indien deze evacuatie geen belemmeringen ondervindt kan de Republikeinse regering op of omtrent 1 juli a.s. naar Djogja terugkeren. Betreffende het staken van de vijandelijkheden zegt het commu niqué „hangende het herstel van de republikeinse regering in Djog ja hebben de beide delegaties maatregelen overwogen tot sta king van de vijandelijkheden. Eenstemmigheid van inzichten is bereikt, terwijl de leden van de B.F.O. zich hierbij aansloten. Dit maakt het de republikeinse dele gatie mogelijk voorstellen te doen aan de republikeinse regering, zo spoedig mogelijk na haar terug keer met betrekking tot het sta ken van de vijandelijkheden in overeenstemming met de resolu tie van de Veiligheidsraad van 28 Jail j.l. Het communiqué zegt verder, dat Rum namens zijn delegatie, zijn diepe voldoening heeft uitge drukt over het feit, dat de vanaf 7 Mei gehouden besprekingen hebben geleid tot het besluit om de Nederlandse gewapende strijd krachten terug te trekken, hier door de republikeinse regering in staat stellend op 1 Juli terug te keren. Rum voegde hieraan toe, dat hij van mening was dat de noodzake lijke opheldering door de Neder landse regering spoedig zou wor den gegeven ten einde de sub commissie voor de terugkeer van de republikeinse regering in staat te stellen zo spoedig mogelijk haar rapport aan de Unci aan te bie den en dit daardoor een formeel karakter te geven. De formele vergadering onder auspiciën van de Unci werd bijge woond door de voorzitter en enige leden van de bijeenkomst federaal overleg, n.l. sultan Hamid, Anak Agung, Djumhana en Ateng. Hieromtrent zegt het communi qué. dat dit de eerste formele bij eenkomst was, die werd bijge woond door vertegenwoordigers van gebieden buiten de republiek, zulks als uitvloeisel van de kort geleden door de Unci tot de voor zitter der B.F.O. gerichte uitnodi ging- Doelend op het feit, dat de sta tus van Nieuw Guinea wordt ge noemd onder de punten van be spreking op de ronde tafel-con ferentie, zeide sultan Hamid: „Ik stel er prijs op, met klem te ver klaren, dat wij de overeenkomst op het stuk van de voorwaarden voor de ronde tafel-conferentie aanvaarden, doch dat wij met het plaatsen van Nieuw Guinea als onderwerp van bespreking op de agenda alleen accoord kunnen gaan op voorwaarde, dat mén goed zal begrijpen, dat wij dit ge biedsdeel wensen te beschouwen, als een deel van de Verenigde Sta ten van Indonesië". Ook Moh Rum zeide, dat zij delegatie het plaat sen van de status van Nieuw Gui nea op de agende voor de ronde tafel-conferentie alleen op dezelf de voorwaarden accoord kan gaan. Inzake dit onderwerp zeide dr. van Royen, dat hij wenste te ver klaren, dat het plaatsen van dit punt op de agenda geenszins voor uit loopt op het betreffende dit onderwerp in te nemen standpunt dooi enige deelnemer. „De Neder landse regering handhaaft harer zijds geheel haar standpunt op dit punt", aldus dr. van Royen. Voor de bijeenkomst werd ge sloten, uitte de heer Critchley aan de deelnemers hartelijke geluk wensen met de resultaten, die zij bij de voorlopige besprekingen bereikten „Wanneer deze goodwill blijft voortbestaan en alle par tijen samenwerken mogen wij met vertrouwen uitzien naar een succesrijke conferentie te den Haag en een spoedige oplossing van het Indonesische vraagstuk". Dr. van Royen gaf uitdrukking aan de „hartgrondige hoop van de Nederlandse regering en het volk, dat de thans bereikte overeen komst niet slechts de weg naar de ronde tafel-conferentie zal .ope nen, doch bovenal zal voeren naar een blijvende vruchtbare samen werking tussen de volken van Ne derland en Indonesië". Mr. Rum verklaarde, dat hij „ernstig en oprecht hoopte en ver wachtte" dat, wat heden bereikt werd, „moge bijdragen de onge wenste atmosfeer van spanning op te helderen en alle sporen van wantrouwen die nog zouden kun nen bestaan, op te heffen om aldus de wég te bereiden voor samen werking voor beide volken". Met ingang van heden, 23 Juni 1949, is de rantsoenering van voe- dingsvetten volledig opgeheven, zodat zowel het publiek als de ver werkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banket bakkers, koekfabrieken, restau. rants, enz. voortaan boter, marga rine, spijsvetten en spijsolie zonder bon of toewijzingen kunnen betrek ken. Alleen voor technische doel einden (zeepindustrie, verffabrica ge, enz.) blijft een toewijzingssy steem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te be ëindigen, maar enerzijds is reeds thans een zekere verzadiging merk baar in de consumptie, terwijl an derzijds de boterproductie ruim is en de grondstoffenpositie van de andere spijsvetten gunstig. De aan voer van traan en de te verwach ten grote koolzaadoogst zijn mede factoren, die de vetpositie in gun stige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van het ver bruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet verwacht. LONDEN, 22 juni (Reuter). De rooms-katholieke aartsbis schop van Nanking, mgr. Paul Yupin, die naar het Westen is gekomen om steun te vragen voor zijn werk, verklaarde aan Reuter, dat meer dan honderd rooms-katholieke priesters in China door de communisten om het leven zijn gebracht doch dat zich nog steeds priesters in de bezette gebieden bevinden. Mgr. Yupin zou proberen de on geveer honderd priesters, die nog in Op 29 Juni zal Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zijn 38ste verjaardag vieren. Een foto van Prins Bernhard, gemaakt in zijn werkkamer. het niet-bezette Zuiden vertoeven, naar Formosa te halen. Op Formo sa, dat zeven millioen inwoners telt, zijn een vijfduizend katholie ken. Volgens Mgr. Yupin zouden de communisten er „een harde dobber aan hebben" om Formosa in hun macht te krijgen. „VVD, katholieken, verwachten geen rooskleurige toekomst in China, doch zolang de communis ten het toelaten zullen wij er blij ven werken, aldus de aartsbisschop. De Katholieke Kerk volgt in China dezelfde lijn van verzet tegen dic tators en totalitarisme als in alle andere landen. Er is geen reden om aan te nemen, dat de Chinese com munisten verschillen van de Rus sische. De' Chinese communisten zullen handelen volgens bevel van de Russen." Mgr. Yupin zou heden van Lon den naar Parijs vertrekken en via Rome naar China terugkeren. De Britse minister van defensie, Albert Alexander, heeft heden in het parlement medegedeeld, dat de Britse regering het noodzakelijk heeft bevonden nieuwe versterkin gen naar Hongkong te zenden. De noodzakelijke stappen worden De bestaande prijsregelingen blij ven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal bij de winkelier kunnen betrekken, aangezien de bevoorrading van di? detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedings vetten, die thans beëindigd is, heeft bijna negen jaar geduurd, want de distributie op bon werd ingesteld met Ingang van 29 Juli 1940 De nieuwe verkeersbrug over de Lek bij Vianen is zo goed als gereed. De Bailleybrug (links)welke het verkeer nog verwerkt, zal dra verdwenen zijn. Men hoopt de nieuwe brug op 1 Juli a.s. voor het verkeer open te stellen. BERLIJN, 22 juni (Reuter). De leiders van de Berlijnse spoorwegstaking hebben in een hedenmorgen gehouden verga dering de aanbeveling van de westelijke commandanten tot hervatting van het werk op de door de spoorwegdirectie aange boden voorwaarden van de hand gewezen. Men besloot tot voortzetting van de staking. Aangevoerd werd, dat de veiligheid van de spoormannen niet voldoende gewaarborgd was. Men houdt vast aan de eisen van uitbetaling van de lonen voor de westelijke spoormannen voor hon derd procent in Westmarken, er kenning van de stakende vakbond en achterwege laten van represaile- maatregelen. Volgens westelijke waarnemers zullen de westelijke commandanten zich waarschijnlijk genoopt zien andere maatregelen te nemen tot beëindiging van de staking, welke thans reeds 33 dagen duurt. Zij zou- BATAVIA, 22 juni (Aneta). De deelnemers van de R.T.C., nemen zich voor te streven naar bijeenroeping van de confe rentie op 1 Augustus en naar voltooiing daarvan binnen twee maanden. Zij nemen op zich de overeenkomsten, resulterend uit deze conferentie, binnen zes weken na beëindiging van de conferentie te ratificeren. Derhalve zou de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië moeten worden overgedragen voor het einde van het jaar 1949. Deelnemers aan de R.T.C. zullen zijn: vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, vertegen woordigers van de Republikeinse regering, de BFO, vertegenwoor digend de gebieden in Indonesië buiten de Republiek voor zover zij leden van deze organisatie (de BFO) zijn. Aldus een memorandum dat is opgesteld door de beide de legaties en de commissie uit de BFO. De rondetafel-conferentie zal de vertegenwoordigers der minderhe den Europeanen, Chinezen of Arabieren in de gelegenheid stel len, hun inzichten aan de conferen tie kenbaar te maken in alle aan gelegenheden, welke worden be schouwd als hun belangen te raken. Het horen van vertegenwoordigers van andere belangen van betekenis, die de wens daartoe te kennen ge ven, kan door de conferentie in overweging worden genomen. De resultaten van de conferentie 7.ullen worden neergelegd in docu menten en overeenkomsten, die bindend voor de partijen zijn. Deze documenten en overeenkomsten zullen geratificeerd moeten worden en zullen o.m. inhouden een ver drag voor de souvereiniteitsover- dracht en het statuut van de Ne derlandsIndonesische Unie, waar in de fundamentele voorzieningen voor de toekomstige samenwerking worden vastgelegd. Deze documen ten en overeenkomsten zuilen di rect daarna worden overgelegd aan de Nederlandse Staten-Generaai en genomen door alle drie de diensten. De Australische minister-presi dent, Chifley, heeft medegedeeld, dat hij en de minister van buiten landse zaken, Herbert Evatt, be sprekingen voerden over het terug trekken van de Australische diplo matieke vertegenwoordigers uit het door de communisten bezette Nan king. „HDt is niet mogelijk enig contact op te nemen met communistische vertegenwoordigers, dat enige za kelijke waarde zou hebben", aldus Chifléy. orgaan van de Republiek Indonesia en op een wijze, waarop later be slist zal worden, aan de vertegen woordigende organen van de ge bieden der BFO. Agendapunten zijn: Voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië; Het verdrag van overdracht der souvereiniteit; Fundamentele voorzieningen voor het statuut van de Nederlands-In donesische Unie; en andere aangelegenheden, waar onder de buitenlandse betrekkin gen. MUNCHEN, 22 Juni (AFP). De voormalige leider van de Hitier Jugend" en Gouwleider van Wenen, Baldur von Schirach, is door het opperzuivermgsgerechtshof te wenen als „hoofdschuldige" gerangschikt en tot opsluiting voor tien jaar in een arbeidskamp en verbeurdver klaring van zijn vermogen veroor deeld. Von Schirach was reeds door het Tibunaal te Neuenbeg tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON, 22 Juni (AFP). Hedennacht woedde te Washing ton een hevige brand in de buiten wijken aan de overkant van de Potemac-rivier. De brandweer be streed het vuur met een tiental pompen. Na verscheidene uren was de brandweer er in geslaagd de brand, die verscheidene huizen, winkels, restaurants, jachtclubs en opslag plaatsen van de Amerikaanse rege ring in de as heeft gelegd, meester den er bij het westelijk gemeente bestuur op kunnen aandringen de betaling van steungelden aan de stakers stop te zetten. Tot nog toe ontvangen de stakers steun tot taebtig procent van hun loon, plus een Westmark per dag van de vak vereniging. De stakende West-Berlijnse spoorwegmannen zijn vandaag be gonnen met het organiseren van een nooddienst om bevoorradings- treinen uit West-Duitsland in de westelijke sectoren van Berlijn te lossen. Er zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt, maar men gelooft, dat de stakers de seinen van de seinhuisjes uit zullen bedienen en ploegen zullen vormen voor het lossen op de eindstations in de Westelijke sectoren. Volgens een officiële Britse ver klaring van hedenavond is de voor gestelde nooddienst „totaal onuit voerbaar". Men kan nauwelijks verwachten, dat de Westelijke com mandanten rfit voorstel zullen steu nen, aldus de bekendmaking. PARIJS, 22 Juni (AP). De eer ste bijeenkomsten van de Europese raad, waaraan door tien landen wordt deelgenomen, zullen op 8 en 10 Augustus in Straatsburg plaats vinden. Het comité van ministers, waarin België, Denemarken, Frankrijk, Ier land, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden en Groot-Brit- tannië vertegenwoordigd zijn, zal op 8 Aug. voor de eerste maal bij eenkomen in het Straatsburgse stadhuis. De Europese raad is een stap in de richting van een Verenigd Euro pa, dat gepropageerd wordt door Winston Churchill en vele andere leidende politici. De raad heeft al leen adviserende bevoegdheid en mag geen militaire vraagstukken bespreken. Men verwacht, dat de leden van de consultatieve vergadering voor het merendeel gekozen zullen wor den door de nationale parlementen. GODSDIENSTIG LEVEN IN JOEGO-SLAVIE MOEILIJK VATICAANSTAD, 22 Juni, AFP. - Op het ogenblik is geen verbete ring in de godsdienstige omstan digheden in Joego-Slavië te- ver wachten, aldus is verklaard door Radio Vaticana. In verband met berichten, die door de Heilige Stoel als onjuist worden beschouwd en volgens welke de Aartsbisschop van Zagreb Mgr. Stepinac, in vrij heid gesteld zou worden en het regiem van maarschalk Tito in het algemeen zou evolueren, wat zijn betrekkingen met de Kerk betreft. De radio voegde er aan toe, dat de berichten, die uit Joego-Slavië zijn binnengekomen er op wijzen, dat men daar nog steeds het contact tussen de bisschoppen en de gelo vigen bemoeilijkt. De uitoefening van hun bediening wordt de bis schoppen lastig gemaakt, b.v. wat het toedienen van het vormsel be treft. De bisschoppen mogen niet reizen zonder een bijzondere ver gunning te hebben aangevraagd; de pastorieën zijn bijna alle in beslag genomen, zodat de pastoors ver plicht zijn een onderkomen te zoe ken bij particulieren, waar zij door de politie worden gecontroleerd; op dopen en huwelijken staan zware belastingen; de beroepsofficieren mogen niet naar de kerk gaan of hun kinderen laten dopen. BATAVIA, 22 Juni (Aneta). De heer Lovink, de hoge vertegen woordiger van de Kroon in Indo nesië, heeft heden in verband met de posthume benoeming van gene raal Spoor tot commandeur in de militairé Willemsorde, een dag order aan de troepen uitgegeven, waarm hij o.a. zegt, dat deze hoge onderscheiding niet slechts een hul diging is voor een eminente aan voerder en een uitnemend mens, doch tevens voor de troepen, aan wie hij door zijn geest, zijn geven en zijn persoonlijkheid de bezieling heeft gebracht, die voor het bedrij ven van daden van moed en onver schrokkenheid onmisbaar zijn. WENEN, 22 Juni (Keuter). Dr. Leopold Figl, de Oostenrijk se kanselier, heeft heden in een interview met Reuter verklaard, dat er een Oostenrijks leger zal worden gevormd, wanneer de ge allieerde troepen zich terug trekken. Dit leger, tezamen met de politie, zou ongetwijfeld in staat zijn eik gevaar van een communistisch po ging om aan de macht te komen te bezweren, aidus Figl. Hij hoopte, dat hij per 1 Sep tember de toestemming der gealli eerden zou verkrijgen om plannen voor te bereiden vqor de vorming van ten minste een deel van het leger. (De Oostenrijkse regering zou daardoor, voordat de geallieer de troepen vertrekken, ongeveer zes maanden hebben om haar leger te vormen). „Het Oostenrijkse leger moet op tijd klaar zijn", zo zei hij. Cr, BATAVIA, 22 Juni^tAneta) Mevr. de Weduwe Spoor-Dijkema vertrekt hedenavond voorgoed naar Nederland. Zij heeft haar werk in het belang van de gewonde en zieke militairen en hun verwanten, over gedragen aan Mevr. Simons, die haar reeds gedurende enige maan den heeft vervangen. Mevr. Spoor wil echter trachten, ook in Neder land werkzaam te blijven in bet belang van de militairen overzee en wel door huisbezoek enz. Zij zal trachten, zich nuttig te maken in elk geval, waarin persoonlijk con tact van waarde zou kunnen zijn. Luitenant-generaal C. Giebel, chef luchtmachtstaf in Nederland, is heden naar Londen gevlogen om de manoeuvres b(j te wonen. te worden. De schade is aanzienlijk nomen. LAUSANNE, 23 Juni. (Reuter) In een gisterenavond door de ver zoeningscommissie voor Palestina der Ver. Naties gepubliceerd rap port wordt verklaard, dat de togen, gestelde inzienten der Israëlische en Arabische vertegenwoordigers een situatie dreigen te scheppen, als ge volg waarvan het moeilijk zou wor den oplossingen te vinden voor de van vitaal belang zijnde vraagstuk ken betreffende de Israëlische grenzen en de Arabische vluchte lingen. De Israëlische autoriteiten heb ben ongeveer 800 Arabieren te Na zareth gearresteerd, aldus wordt heden uit gezaghebbende bron ver- Men gelooft, dat de gearresteerde Arabieren in verbinding staan met de Mohammedaanse Broederschap; een extreem nationalistische be weging, die in Egypte onwettig is verklaard. Onmiddellijk na de arrestaties viel een Arabische menigte, be staande uit de familie van de ge arresteerden, christelijke Arabie ren aan en bekogelde hun huizen met stenen. Israëlische troepen kwa men onmiddellijk tussen beide, maar vele christelijke Arabieren waren reeds gewond. Volgens Israëlische autoriteiten is Nazareth een centrum van onder grondse activiteit van de Moham medaanse Broederschap geworden, welke zowel tegen Joden als chris telijke Arabieren zou optreden. Men had bewijzen, dat 't Griekse kloos. ter te Nazareth diende als opslag plaats voor de gesmokkelde goede ren. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1