erse kwestie weer volop actueel RADIO De jeugd van tegenwoordig Inschrijvingen voor de T.T. DETECTIVE Grote p door Schre AG. 4 Donderdag 23 juni 1949 r.-Ierland sloeg eigen ruiten in Extremisten dreigen met geweld Het verdeelde land Naweeën van de melkdistributie Protest ex-politieke gevangenen Veiligheids maatregelen Wielersport op de Olymp. Dag Dammen w w. 07 w. B P m U m M JÊ mê '0M Ham blijft buii (Door Graaf M. de la Bedoyere) 3RITSE KATHOLIEKE journalisten met een lange ervaring weten, dat er één onderwerp is, dat hun meer zorg en last rengt dan al het andere bij elkaar. Dat is de beroemde Ierse westie. Wanneer men bedenkt, dat ongeveer negentig procent er Britse katholieken daarin begrepen een misschien zelfs og hoger percentage van de geestelijkheid Ier zijn van af- omst of geboorte, minstens van één zijde, en dat de leren een an de meest vaderlandslievende en nationalistische volkeren er wereld zijn, dan begint men te begrijpen, dat de Ierse :westie steeds een zaak van het grootste belang is voor de (atholieke Kerk in Croot-Brittannië. Doch sinds het katholieke erland feitelijk zijn onafhankelijkheid had verkregen, waren vij er, geloof ik, allen van overtuigd, dat de Ierse kwestie tot iet verleden behoorde. Tot ons leedwezen hebben wij de laatste veken ervaren, dat ze nog heel sterk actueel is. Wij hebben natuurlijk altijd ge reten. dat de katholieke regering n Dublin sterk stond op afschaf ing der scheidingslijn tussen het irotestante noorden en het kafho- ieke zuiden en op de onafhanke- ukheid van geheel Ierland onder lublin. Maar de mogelijkheid om iit doel te bereiken leek zo ver veg, gezien de diepgaande gods- lienstige en politieke verschillen ussen de Ieren van het noorden en le. Ieren van het zuiden, dat "slechts mkele extremisten deze zaak als •en direct actuele kwestie be- ichouwden. En toch is, bijna binnen rier-en-twintig uur de sluimerende erse kwestie even fel opgelaaid als ;e in de tijd van de Rebellie en de Burgeroorlog was. Oorzaak der woede. De oorzaak van dit alles leek heel srg onschuldig. Zuid-Ierland d.w.z. de zes-en-twintig in feite onafhankelijke katholieke graaf- ichappen verklaarden zich tot een volledig onafhankelijke republiek. Het had daar wettelijk het volste recht toe krachtens het Statuut van Westminster, dat de betrekkingen van het Gemenebest beheerst; de koning zelf zond zelfs gelukwensen aan de nieuwe republiek, waarover hij zo juist de nominale souvereini- teit verloren had. Maar deze af scheiding had een aantal vervelende gevolgen; het voornaamste daarvan was wel de toekomstige nationale status der millioencn in Engeland wonende Ieren. Liever dan hen als vreemdelingen te behandelen diende de Labour-regering. gesteund door de overige partijen, een tweeledig wetsontwerp in. Het eerste deel handhaafde al de rechten in het Verenigde Ko ninkrijk, die de Ieren voor de uit roeping van de Republiek van Ier land bezaten een daad die door de meeste Engelsen weergaloos edel moedig werd geacht. Maar in het tweede deel werden de territoriale onschendbaarheid en de grondwet telijke positie van Noord-Ierland bekrachtigd en het parlement ver klaarde, dat geen verandering hier in zou worden erkend zonder de toestemming van 't Parlement van Noord-Ierland. Over dit tweede deel van het wetsontwerp raakten de katholieke PROGRAMMA VRIJDAG 24 JUNI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Ochtendconcert, 7,45 Morgengebed, 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 G,ramo- foonmuziek, 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Plechtige Hoogmis van het H. Hartfeest in de kapel van het Groot- Seminarie der Priesters van het H. Hart te Liesbosch-Princenhage, 9.30 Waterstanden, 9.35 Schoolradio. 10.05 Gramofoonmuziek, 10.30 Muziek houdt fit!, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12,00 Angelus, 12.03 Pianorecital 12,30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 Lunch concert, 12,55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuwsberichten. 13.20 Met boer Biet de boer op, 13.50 Op de korrel. 14,00 Gemengd Omroepkoor. 14.30 Tutti- Frutti, 15.15 Suite voor piano, 15.30 Symphonette-orkest, 16.00 De Zon nebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 KRO-Amusementsorkest, 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Zangreci tal, 18.20 Actualiteiten, 18.30 Piano duo, 18.45 Vacantie, 19.00 Nieuws berichten. 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Orkest zonder Naam. 19.45 Dc drie landen, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 De gewone man. 20.12 Tessel- schade herdenking, 21.25 Inleiding Mis van Strawinsky, 21.35 Mis voor gem. koor en dubbel blaaskwintet, 21,55 Opbouw in Liefde, 22.10 Metro- pole-orkest, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Gramofoon muziek. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramo foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten, 8.15 Fragmenten uit La Fcrza del Destino, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Kamermuziek. VPRO: 10.00 ..Thuis", 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 BBC-Theater-orkest, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zwitserse ka mermuziek. 11.15 Meester Villon gaat uit dineren, 11.35 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. AVRO: 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen land en tuinbouw, 12.33 Sport. 12.45 Zi geunerklanken, 13.00 Nieuwsberich ten, 13.15 Ensemble Jo Bos, 13.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Kookkunst, 14,20 Het Kamerorkest, 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15.20 Kamer orkest. VARA: 16.00 „Vincentino". 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Koorfantasie. 17.20 Wij en de mu ziek. 18.00 Nieuwsberichten, 18.15 De VARA feliciteert, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet Jan Cordu- wener. VPRO: 19.30 Lezing. 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05. Piano. 20 30 Cursus, 20,55 Boeken, waar men wat aan heeft. VARA: 21.00 Men vraagt., en wij draaien, 21,30 Vacantie in Neder land, 22.00 Buitenl. weekoverzicht, 22,15 Swing and sweet. VPRO 22.40 ..Vandaag", 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Philharmonisch orkest. Ieren in vuur en vlam, ofschoon het toch slechts wettelijk gezag gaf aan een situatie die iedereen reeds lang als feitelijk bestaand erkende. Eigen ruiten ingeslagen. De werkelijke reden waarom de leren zo woest waren over deze steun aan het protestante noorden was, naar mijn mening, gelegen in het wijd verbreid geloof dat een Labour-regering in Engeland vroeg of laat dc verdeling van Ierland zou doen beëindigen. Deze hoop was ge grond op de algemene bereidheid van Labour om de wensen van het Gemenebest en koloniale volkeren in te willigen en op de nauwe re latie tussen de Unionisten-meerder heid in Noord-Ierland en de Britse Conservatieve Partij. In zekere zin was deze Ierse hoop niet ongegrond, doch ze werd ver ijdeld niet door de bekrachtiging van de status van Noord-Ierland, maar door de Ierse afscheiding van het Gemenebest. Eenstemmig be groetten dc Engelsen dit als een volkomen wettige daad van de kant van Ierland, doch een die onvermij delijk iedere snelle oplossing van de kwestie der verdeling uitsloot. De moeilijkheid voor Engeland is natuurlijk, dat een duidelijke meer derheid in Noord-Ierland een deel van het Verenigd'Koninkrijk wenst te blijven en alle democratische her vormingen in 't slecht geregeerde en katholieken-vervolgende noor don zullen daar niets aan verande ren. De Ieren werpen daartegen op, dat de overeenkomst van 1925, toen de verdclingslijn werd getrokken, gesloten werd om in het noorden zeker te kunnen zijn van een pro testante meerderheid. Het Engelse antwoord daarop is, dat het zuiden vrijwillig de lijn heeft geaccepteerd, die zes noordelijke graafschappen van de zes-en-twintig zuidelijke scheidde. En zo gaat het dispuut eindeloos voort. Fatale gevolgen. Waar het gelijk en ongelijk ook zit, het ongelukkige is, dat de hui dige situatie veel betreurenswaar dige gevolgen zal hebben. Op de eerste plaats zal het de regering te Dublin moeilijk vallen de Ierse extremisten er onder te houden, die openlijk dreigen zowel in het noorden als in het zuiden geweld tc gebruiken, onder het mo tief dat Ierland nog nooit iets van Engeland heeft gedaan gekregen zonder wapengeweld. Een tweede betreurenswaardig gevolg is de verdeeldheid ontstaan binnen de katholieke gemeenschap in Engeland tussen de katholieken in Engeland en die in Ierland, Waar schijnlijk ondersteunt de massa der katholieken in Engeland de Ierse aanspraken, doch het merendeel hunner verantwoordelijke leiders cn publicisten gelooft, dat hoe wen selijk het ook zou Zijn, dat er een einde kwam aan de verdeling dit niet de manier is en dat men niet van ae Britse regering mag verwachten, dat ze haar eigen ge- ti ouwen op verzoek van Dublin in de steek laat. li. Het derde uur begint:Frans. Opnieuw een blad voor zich. ,,Fijn! Meest oude zinnen en maar twee gTammaire-vragen". Hij leeft weer op. Het gaat, hij schrijfttoch in een hoekje even een paar cij fers krabbelen. „Gemiddeld voor Latijn missiën nog een vier", mom pelt hij half luid. Gaat nu de bel al Hij heeft het niet helemaal af. Half één. Door de gang stromen de jongens naar buiten. „Dat zit erop, kort dagje", zegt een vriend, eigenlijk een klasgenoot, maar nu een jaar hoger dan Frans. „Ovidius, jö, die is gemakkelijk", roept de eerste weer. „Ja, als ik niet ziek geweest was, had ik Ci cero ook al afgedankt", merkt Frans op. Een ogenblik is het stil. Ze zijn bij de bus. De eerste zwaait af, want woont in de stad. Achter in de bus is het een onderdrukt lachen. Eén maakt een gebaar met zijn hand tegen Frans en deze erop af. „Durf jij?Hier!" Een ge rolde sigaret wordt Frans in de vingers geduwd. Hij, de durfal, heeft het kleed van zwarigheid weer afgeworpen en grijpt naar lucifers. Maarde conducteur komt binnen, dezelfde van van morgen. Weg lucifers, terug siga ret. „Je mag hem houden'", zegt de gever royaal. En zonder dankwoord verdwijnt het rokertje en krijgt een plaatsje bij kam, pen en potlood. Ze vechten een beetje, lachen om 'n nijdig heertje, dat wel gebeld heeft, maar te ver is meegenomen. De één na de ander stapt uit. Sloom trekkend aan de verzakte broekspijp en zijn gezicht in een vervelende plooi slaat Frans de buitendeur achter zich dicht. Na het eten twijfelt hij tussen voetballen of huiswerk maken. En hij herinnert zich het prachtige woord van Nelson; „Engeland ver wacht, dat iedereen zyn plicht zal doen. „Vanmorgen nog genoteerd in de Geschiedenisles en 't nu mutatis mutandi maar 'ns toepassen" denkt hy. Plicht, ja. En een stroom van gedachten rolt als een oceaangolf op hem af. Plicht, dat is voor hem de hele vrije middag besteden aan dat akelige stuk Latijn, die ellen lange zinnen vertalen, waarvan je ieder woord moet opzoeken in een dictionaire, die je met één hand niet kunt optillen. Plicht, dat bete kent voor onze jonge man een stuk Duitse Spraakkunst leren over voorzetsels, die nu eens derde en dan eens vierde naamval achter zich krijgen. Hij haat het Duitse bock, hij krijgt afkeer van die Duitse leraar, hy walgt van de schrijver, die het heeft aangedurfd dit boekje „einfach" te noemen. Hij verlangt te leven ln een tijd, dat er alleen maar Esperanto bestaat. Waarom heeft zijn vader hem niet laten testen, dan had hij misschien draaier, fraiser, stempelmaker, ge reedschapmaker kunnen worden. Waarom nog één dag op dat stom me gymnasium Hij kan het uit schreeuwen: „Zyn ellende, zijn ver driet, zijn jongensmoeilykheden." Hij snikt en schokt als een kind, dat het oranje ballonnetje van haar zusje niet mag hebben. En als een aanklacht, als een verwijt dringt zich de versregel van Marsman door deze onstuimige gedachten naar voren: „Grootseh en meesle pend wil ik levenhoort ge dat!" En hij ziet het duidelijk: „De rijen patiënten ,de één met een maagkwaal, de ander met een ver stuikte enkel en de derde met struma. En zijn fantasie roept voor hem op: „Volle wachtkamers, met snikkende moeders met gedweeë robuste kerels, met huilende kinde ren." Hij leeft weer in het besef, dat er eens massa's mensen smach tend naar hem uit zullen zien, met dringende en driftige stemmen voor de telefoon zullen spreken, met groot verlangen zijn stap zullen be luisteren. En al heeft hy nog tien jaren van harde studie, van te leurstelling ,van tegenslag, van te genwerking voor de boeg, hy grijpt weer naar zyn Deutsche Gramma- tik en leert: „An, auf, hinter Hij doet het om U en mij, om de toekomstige mensen van dienst te zijn, om voor de gemeenschap iets te betekenen, om niet alleen voor zichzelf te leven. Hij heeft het zwaar, moeilijk, maar hij is een pracht-kerel, een idealist, een man met pit, een tweede Houtman, een krachtfiguur, een doorzetter, een zwoeger, een arbeider. Hij verdient een hoge onderscheiding, hij ver dient op zyn allerminst onze war me oprechte waardering en mee leven. Is hij geen held! Elke dag opnieuw, elke week weer, iedere maand nieuwe moeilijkheden, elk jaar tentamens en examens. Elk uur van de dag zwoegen, werken en tobben. Durft U het nog aan, al deze jonge mensen in één adem, zonder betekenis, overbodige individuen, luie geldverkwisters, lakse niets- nutters, opschepperige dwazen, te noemen? Heeft U nooit een pries ter, veearts, een neusarts, een psy chiater, een accountant, een rechts geleerde, een tolk, een piloot, ar chitect en een étaleur nodig? Ge niet U niet van een prachtig boek, houdt U niet van toneel? Bewon dert U niet de schitterende films, die er toch ook zijn? Heeft U geen bewondering voor onze grote pre dikanten en redenaars? Neemt U geen piano-, gym- of ryles? Alle mensen, die U dit alles mo gelijk maken, ik herhaal het, zyn de pas beschreven jongeman? ze niet precies gelijk begonnen als En ik ken het akelige, misselijke antwoord van velen: „Maar als ze klaar zijn, verdienen ze geld als water." Ik zou diegenen willen toe roepen, ja willen toeschreeuwen: „Verdienen ze hun loon dan niet, zijn ze het niet waard? Moet loon en prestatie niet in overeenstem ming zijn?" En dan. Hoeveel bestudeerde mensen zijn er niet, die werkelijk te weinig verdienen. Weet U, <Vt 10% van alle lesuren op onze mid delbare scholen door onbevoegde leraren worden gegèven? Waarom? Zijn er geen bevoegde dames en heren? Jawel. Misschien te wel wei nig, maar zo'n schrikbarend tekort als er momenteel is, vindt zijn oor zaak in het feit, dat velen ervoor bedanken voor het loon van een dienstmeisje een drukke betrekking te gaan accepteren. Zij zoeken een baan in de handel en hoewel jam mer, het is begrijpelijk. Avenhorn, Y. J. Galama. Athletiek GEEN DUEL REIJFF—SLIJKHUIS In een brief aan Gaston Reiff heeft Slijkhuis meegedeeld, dat hij tot zijn leedwezen Woensdag 22, Juni niet kan deelnemen aan de door de Union St. Gilloise uitge schreven wedstrijden, waarin hij de Belgische kampioen op de 3000 meter zou ontmoeten. Als reden geeft onze landgenoot op dat zijn physieke toestand een inspanning als voor een dergelijke strijd ge vergd zou worden, niet toelaat. Slijkhuis verklaart zich echter, bereid, om in Brussel uit te ko men wanneer hij weer geheel fit zal zijn, bijv. eind Juli of in de loop van Augustus. TWINTIG KLOOSTERS IN TSJECHO-SLOWAKIJE GECONFISCEERD VATICAANSTAD K.N.P.). Ra dio Vaticana verneemt uit Wenen, dat de Tsjecho-Slowaakse staats politie 20 kloosters in beslag heeft genomen en de kloosterlingen naar onbekende bestemmingen heeft gedeporteerd. Het betreft hier kloosters van de paters Je zuïeten, van de Franciscanen, van de Salesianon en van de Redemp toristen. Bovendien zyn er nog twee Orthodoxe kloosters in be slag genomen. Radio Vaticana meldt tevens, dat het aantal arres taties steeds meer toeneemt. Het 8287 ton metende Britse Passagier-vrachtschip ..Anchises" van de Oceaan Stoomboot Mij. te Liverpool, werd tijdens een luchtaanval door Chinese Nationalisten op Sjanghai aan de mond van de Whangpoo met bommen en machinegeweervuur bestookt. De Anchises", weergegeven door de tekenstift van een artist. Het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge behandelde het beroep van W. den H„ eertijds directeur van een melkfabriek te Leiden, tegen een vonnis van de Haagse Rechtbank, die hem veroordeelde tot 20.000 gld. boete subs. 6 maanden hechtenis en vier maanden voorwaardelijk. Onder verantwoordelijkheid van de heer den H. waren bij dit bedryf, dat 16 tot 17 millioen liter per jaar verwerkt, tekorten ontstaan van 20,000 liter karnemelk en 15.000 liter melk. Aanvankelijk werd gemeend, dat op grote schaal zwart gehandeld was. Later bleek, dat hiervan geen sprake was. Door dit bedryf is nim mer boven de vastgestelde prijzen verkocht. Het interkerkelijk bureau heeft tijdens de oorlog wel tiendui zenden liters melk zonder bon voor normale prijzen gekregen. In de hongerwinter werd een groot over schot melk, dat door de Duitsers werd opgevorderd, onder de bevol king „weggewerkt". De karnemelk, die men in de bon nenadministratie tekort kwam (1947) was inderdaad zonder bon verkocht. Een tekort van 10.000 liter betrof leveranties aan slijters tegen toe wijzingen, die nog geldig moesten worden. Tydens het onderzoek in deze kwestie door de CCD trachtte een boekhouder de tekorten te verbloe men door verkeerde opgaven, die echter aan het licht kwamen. De procureur-generaal eiste 15.000 gulden boete subsidiair vijf maan den gevangenisstraf en vier maan den voorwaardelijk. Uitspraak op 6 Juli TEGEN OPHEFFING VAN OPSPORINGSMISSIE De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd zond een telegram aan de minister-president, de minister van Sociale Zaken en de leden der Tweede Kamer op grond van een besluit van het congres (van 14 tot 17 Juni te Apeldoorn gehouden) waarin zij o.m. verklaart: Met ontsteltenis te hebben ken nis genomen van het feit dat op last van de regering de missie tot opsporing is of wordt opgeheven, daardoor de belangen van de ver misten en nabestaanden zeer ern stig, worden geschaad. Het congres is van mening dat deze stopzet ting herroepen moet worden ge zien het feit dat een zeer groot aantal opsporingen nu niet meer kan worden gedaan, waardoor het ondragelijke leed van de nagelaten betrekkingen der vermisten die tij dens de bezettingsjaren de hoogste offers hebben gebracht bij* voort during blijft voortbestaan. Vrije prijzen in de rijwielhandel Met ingang van heden zyn de prijzen van rijwielonderdelen en van geïmporteerde rijwielen niet meer gebonden aan prysvoor- schriften. Reeds is dc samenstelling gemeld van sterke Britse teams dje in de T.T. races op 9 Juli uitkomen. Sindsdien zijn nog andere inschrij vingen ontvangen van Britse ren ners van naam. Zo zal Scott een 350 c.c. Velocette rijden en een 500 c.c. Norton, Dear een 350 c.c. A.J.S. en een 500 c.c. Norton. Beiden zijn in Assen geen onbekenden, even min als Beevers, die op een 350 c.c. Velocette en een 500 c.c. Norton zal uitkomen. Ook de sergeant van het Engelse bezettingsleger in Duitsland, Hanson, start weer, nu op een 350 c.c. Velocette en verder zijn er als nieuwe gezichten de En gelsen Pctch op 350 A.J.S., Koring op 350 Norton, Buxton en Heath, ieder op 350 A.J.S., zodat zeer zeker kan worden gesproken van een bui tengewoon sterke vertegenwoordi ging van Norton, Velocette en A.J.S. Het is bij de Asser T.T. gewoonte van vele duizenden om op de lan derijen der aangelanden de races te volgen waardoor langzamerhand een toestand is ontstaan, welke door de autoriteiten als gevaarlijk voor de veiligheid wordt be schouwd. De afrastering was veelal onvoldoende, het publiek kwam op de bermen en zocht zelfs een plaats op het land in de buitènboehten. Het hieraan voor publiek zowel als rijders verbonden gevaar heeft de colleges van B. en W. van Assen en Beilen aanleiding gegeven om in samenwerking met de aangelanden maatregelen te nemen. Deze zullen inhouden dat de bestaande politie verordening welke tot dusver nog niet uitgevoerd werd in toe passing zal worden gebracht. Hier bij wordt het aan aangelanden van het Circuit van Drenthe verboden publiek op hun terreinen toe te la ten zonder toestemming van B. en W. van genoemde gemeenten. Deze toestemming wordt verleend onder verschillende voorwaarden. Zo zul len de terreinen aan bepaalde eisen moeten voldoen, speciaal wat be treft de afrastering. Alle terreinen van aangelanden, die publiek wil len toelaten, zullen gekeurd wor den vanwege de gemeenten, waar bij dan bepaald wordt hoeveel toe schouwers mogen worden toegela ten. Dwingende voorwaarde is hier bij, dat het publiek in het bezit moet zijn van een door B. en W. gewaarmerkt officieel entreebewijs', dat op naam van de bezoeker wordt gesteld, terwijl er tevens op is ver meld tot welk terrein het toegang geeft. Wie dit bewijs niet kan tonen zal in overtreding zijn. VERVOLGING IN NOORD-KOREA VATICAANSTAD, 21 Juni (A.P). De Noord Koreaanse commu nisten hebben een rooms-katho- lieke bisschop en meer dan 40 an dere kerkelijke persoonlijkheden gearresteerd, aldus werd vandaag van de zijde van het Vaticaan meegedeeld De meeste arrestan ten worden thans in Wonsan (Kó- rea) gevangen gehouden, meldde de woordvoerder. Volgens de zegsman hebben de communisten bovendien acht Be nedictijner geestelijken. 24 Duit se broeders en drie Koreaanse broeders gearresteerd en gevan gen gezet. NIEUWE UITGAVEN Missa: Miserere nostri Dominc door Jaap Vranken. Uitgave: Wed. J. van Rossum, Utrecht. De bekende componist Jaap Vran ken schreef in opdracht van de Haarlemse St. Gregoriusvereniging een nieuwe Mis, voor vierstem* mig gemengd koor en orgel. Zoals wc van deze schrijver gewend zyn: het is geen eenvoudige kost. Waar de zangstemmen in sommige pas sages een gecompliceerd beeld geven, zorgt de poiytonale bege leiding ervoor, dat de dirigent toch de grootste aandacht zal moeten geven aan het zuiver zingen van die vrij eenvoudige passages. Er komen ook polyrhythmische ge deelten in voor; echter noait tus sen de zangstemmen onderling, en kel tussen het vocale en de bege leiding. Het geheel is van uitgesproken moderne allure. Alleen koren, die zich reeds meer op dit terrein bewogen hebben kunnen eraan den ken "dit werk in studie te nemen. Het vraagt boven alles 'n beslagen dirigent, 'n bekwaam organist, die dan nog de beschikking moet heb ben over 'n goed orgel. Indien de ze drie elementen tezamen aanwe zig zijn zal deze Mis tot een groots geheel kunnen worden opgebouwd. Enkele drukfoutjes (vergeten ver hogingen betreffend) in deze zeer verzorgde uitgave, zullen de diri gent aanstond opvallen en dus het klankbeeld niet al te chromatisch maken! De uitgeefster stelt deze Mis tot 1 Juli voor verminderde prijs be schikbaar: f 4.90. Na genoemde da tum wordt de normale prijs f 5.90 van kracht. Afzonderlijke stemmen a f 0.70. n' Eerste uitvoering van dit werk zal worden gegeven op Zondag 26 Juni a.s. in de Kathedraal te Haar lem. Dit bij gelegenheid van de St. Gregoriusdag. Dr, L. Kat voert de directie. Het spreekt vanzelf dat Zondag a.s. op de Olymp. Dag ook de wiel- rensport vertegenwoordigd zal zijn. Het program vermeldt twee wieier- nummer- een sprint en een klas- sementwedstrijd. De sprint wordt verreden in drie series en een fi nale, telkens van drie man. Hier aan nemen deel o.m. Bontekoe, Faanhof, Buchli, Geukens, een jong sprintertje van wie John Stol veel goeds weet te vertellen, en Ber nard Leene, een veteraan nu, maar nog vol ambitie en strijdlust, die wil tonen dat hij zijn mannetje nog steeds staan kan. Jammer genoeg zal Hyzelendoorn op medisch advies verstek moeten laten gaan. De andere wedstrijd gaat over zes kilometer met vier klassementen. Behalve acht van de negen sprin ters Leene niet komen hierin nog zeventien 'andere renners uit: Kunst, Gieseler, Willekes, Hollee der, Gerritse uit Haarlem, Witteveen en een aantal jongere krachten, al met al van voldoende kwaliteit om voor een aardige strijd te kunnen zorgen. Zaterdag 18 Juni 1949 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" te zen den aan het Bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 236 tot en met no. 243 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 30 Juni a.s. Probleem No. 242 van C.' J. Ridder te Wognum. 'p gp :J§ c e e a fi 81 gj m IS Hf B Stand: Zwart 10 schijven op 7, 8, 15. 17, 25, 26, 27, 31, 32 en 37. Wit 10 schijven op 19, 23, 24, 28, 29. 30, 35, 39, 42 en 47. Wit speelt en wint. Bij de problemen. Probleem no. 242. Van de collectie van 10 éénzet- tersproblemen, die de verzameling van Ridder tot dusverre telt, wordt hierbij no. 7 uit de serie ter oplos sing aangeboden. Niettegenstaande men slechts maar één zet behoeft op te spelen, zal men uit voorgaande problemen van de serie wel al we ten, dat het nog niet zo gemakke lijk is, om de juiste oplossingsdraad, die automatisch uiteenrafelt te blij ven volgen. Probleem No. 243. De inhoud van dit probleem laat naast een aardige uitbuiting van tempo-spel tevens nog een eigen aardig geformeerd slotmotief zien. Een nog in raadselen gehuld probleem uit België, Wie weet dit probleem tot oplossing tc brengen? Bladerend in verschillende buiten landse damtijdschriften troffen wij enkele maanden geleden een dam rubriek aan uit het geïllustreerde Belgische weekblad ,.De Zweep" van Zondag 12 Dec. 1926. Hier troffen wij aan probleem no. 15 van R. Bourgeois te Roeselare (België) met de volgende stand: Zwart 6 schijven op 2, 7, 12, 15, 37, 38 en 1 dam op 32. Wit 8 schijven op 13, 16, 22, 23, 24, 26, 30 en 47. Vanwege de bijzon dere stand van de zwarte dam, was dit een miniatuurvraagstukje dat tot oplossen uitnodigde. Een poging om het van het blad op te lossen heb ben wij spoedig laten varen, daar was het te ingewikkeld voor, maar ook op eon andere wijze ging het niet. Iets wat zelden yoorkomt, wij hebben het tot dusverre niet kun nen oplossen, en ook enkele van onze bekwaamste rubriekoplossers, die wij het nadien ter hand hebben gesteld, zijn er ook niet in ge slaagd.... en zelfs de wereldkam pioen Piet Roozenburg, die wij het onlangs bij zijn te Enkhuizen gege ven simultaanseance bij wijze van een kleine attentie ter hand hadden gesteld, is er eveneens niet in ge slaagd, hetgeen uit het volgende schrijven, dat wij dezer dagen van hem ontvingen, kan blijken, nl.: Geachte Damspelredactie, Hierbij retourneer ik de stelling, welke aan mij destijds bij mijn be zoek te Enkhuizen ter hand werd gesteld, met het resultaatnihil. Zelfs het zoeken naar een eventuele fout in de stelling bleef vruchteloos, zodat ik geen kans zie, om een op lossing of zelfs een vermoedelijke oplossing toe te zenden. Heeft de damspelredactie inmiddels al enig licht in deze duisternis gekregen? Inmiddels met vr. groeten. w.g. P. Roozenburg, R'dam. Uit de laatst gestelde vraag blijkt genoegzaam, dat ook de wereld kampioen zich voor dit nog myste- rieuse probleemstukje interesseert, en er verder benieuwd naar is, hoe of deze dampuzzle nog tot een op lossing kan worden gebracht. Nu is het wel opmerkelijk, dat in de rubriek van herkomst diagram en cijferstand volkomen met elkaar klopten, maar nu zelfs de SNirkste damspeler van de wereld geen re sultaat heeft bereikt, is het duide lijk dat er iets aan de stand hapert, iets wat met volkomen overeenko mende diagram en cijferstand spo radisch in de problematiek voor komt. Intussen is het aan ons gelukt om irderdaad enig licht in deze nog duistere zaak aan te brengen. Het is duidelijk zelfs met enige wij zigingendat er met slagspel ab soluut niets te bereiken valt in dit probleem. Bij nadere studie blijkt intussen, dat de zwarte dam op 32 het epi-centrum of de kern van het probleem betreft, dus dat we zeer waarschijnlijk te doen hebben met een uitermate leerzaam studiepro bleem, waarbij de zwarte dam met beperkte bewegingsvrijheid midden op het bord ingesloten zit als een spin in het web. De bedoeling is dan om deze situatie intact te houden, om vervolgens met geforceerd spel de winst te bereiken. Het probleem ondergaat dan de volgende wijziging Witte schijf op 26 wordt verplaatst naar 21, en 47 naar 46, terwijl er nog 1 witte schijf bijkomt op 48. De stand wordt aldus: Zwart 6 schijven op 4. 7, 12, 15, 37, 38 en 1 dam op 32. Wit 9 schijven op 13, 16, 21 tot 24, 30. 46 cn 48. Wit speelt nu 2318 en daarna 2117! enz, „Om na te spelen" komen wii hier nog nader op terug. Allicht zijn er lezers die nog meor licht in deze duisternis weten te brengen. „Twee joden weten toch beter wat een bril kost als een" en meerderen weten het nog beter. Probleem No. 243 van H. N. Maurik te Nieuwland. Stand: Zwart 9 schijven op 9, 13. 14 16, 18. 23, 26, 29 en 33. Wit 10 schijven op 17, 20, 22, 27, 30, 31, 36, 37, 40 en 44. Wit speelt en wint. FEUILLETON door H. VöLMEF. tegen wil en dank 61. „Niets daarvan! Hoe dikwyis moet ik herhalen, dat alleen in uiterste noodzaak geschoten wordt? Doe weg die blaffer!" Klausen was bin nengekomen, overjas aan, hoed op. „Er zit een geluiddemper op, baas!" verzekerde de boef, die met Brorr was aangesproken. „Doet er niet toe! Ik heb jullie geen opdracht gegeven tot schie ten, wel?" „Waar heb jy al die tijd geze ten?" vroeg de vrouw grimmig. „Had er nog een paar minuten aan geplakt, dan was de speurhond er geweest!" „En wij vermoedelijk er bij, Pau la!" antwoordde Klausen. Hij wees naar Marianne Kalrsson, die bleek als een dode met grote verschrikte ogen, 't toneel had gadegeslagen. „Bind en knevel haar!" beval hij de mannen. Vóór zij een kreet kon uiten, werd haar ruw een hand op de mond gedrukt. Terwyl twee kerels 't meisje vasthielden, wrong Paula haar een prop in de mond en bond haar vervolgens stijf een zakdoek voor. Het baatte Marianne niet hoe zij zich verzette: tegen zulke brute kracht was zij niet bestand. Even later lag zy op de vloer, polsen en enkels saamgebonden. Na gedane arbeid zagen de hel pers hun opdrachtgever aan, wach tend op naderè orders. Klausen commandeerde: „Söder- man wordt op dezelfde manier be handeld. Dan brengen jullie belden naar de slaapkamer hiernaast!" Paula zette de grijze pruik af, knoopte de japon los en ontdeed zich van 't sofakussen, dat haar de meer dan normale omvang had bezorgd. Op bezorgde toon zei ze: „Ik begryp niet waar Lars blijft. Hij kon er nu toch al lang en breed wezen." Klausen schokschouderde. „Zal opgehouden zijn." Op dat ogenblik kwam de boef by, die door Söder- man buiten gevecht was gesteld. „Zo, heb jy je dutje uit? Het is wèl zo gemakkelijk, slapende rijk te worden, hé?" „Rijk? Van die paar armzalige kronen. Wou je déér nog op be knibbelen? Kon ik ruiken, dit die speurhond me pardoes van de sok ken zou slaan? Waar is hij? Dan zal ik hem „Je komt als 't hinkende paard achteraan, man!" De beide andere helpers keerden terug uit 't slaapvertrek. Eén van hen vroeg: „Valt er nog meer op te knappen, baas?" „Neen." Klausen telde ieder vijf; tig kronen uit, ook de kerel, die zijn tijd onvrijwillig had verslapen. Voor zo'n bagatel wenste hij in de onderwereld niet over de tong te gaan. Marianne Karlsson en August Söderman lagen naast elkaar op de vloer van de slaapkamer. August nog steeds buiten kennis, het meis je bij volle bewustzijn. Zy keerde zich moeizaam op een zijde en keek naar Söderman. De tranen spron gen haar in de ogen. Paula Kalarne zei: „Dat is een dronk waard! Anders nogal ris kant, 't meisje frank en vrij te laten rondlopen toen hy kwam. Hoe licht had de boel niet verkeerd kunnen gaan. Dan had ik er na tuurlijk de schuld van gekregen." „Er kon niemendal verkeerd gaan. Zy had drommels goed in de gaten, hoe Brorr haar van de keu ken uit met zyn revolver bestreek. In een ander opzicht geef ik je schoon gelijk, Paula: een straffe grog zal er op smaken. Zonder gek heid, met de dag beval je mij meer." „Jij mij niet", luidde haar vinnige repliek. „Je hebt nog altyd niet ge zegd, waar je bent geweest." „Overal en nergens." Zij raadplegde de pendule. „Het is me een raadsel, waar Lars zit." „In zijn vel, als hy tenminste niet gestroopt werd." „Wanneer je antwoorden van dat kaliber zyn, houd dan verder maar je mond." „Zeg ik wat anders en maak Ik je een compliment, dan is het óók weer niet goed." „Misschien heeft Lars het wel bij 't rechte eind: dat jij geen eerlijk spel speelt." „Ik speel altijd eerlijk met lui, die 't ook met mij doen. Genoeg er over. Als Lars meteen verschijnt, val hem dan alsjeblieft niet om de hals, waar ik bij ben. Het zou me razend jaloers maken. En nu zou 'k mijn grog wel eens willen zien?" Intussen was by August Söder man 't bewustzijn weergekeerd. Hij zag de toestand nu duidelyk in. De brief, welke hem naar Bernadotte- straat 43 had gedreven, omdat Ma rianne, zoals zij meedeelde, drin gend zijn raad behoefde, was een valstrik geweest. Hij besefte dat zij er toe gedwongen moest zyn, hem te schrijven. Hoe zij in de handen van deze schurken was ge raakt, bleef hem vooralsnog een raadsel. Zonder, enige twijfel zat Lars Folmer in het complot: hij had hem de brief ter hand gesteld. Marianne kon hem alles uitleggen zo zij slechtsin staat was te spreken. Het meisje lag op de rug. Bran dende tranen drupten haar uit de ogen, gleden langzaam langs de wangen af. (Wordt vervolgd) In de afgelopen trale Recherche rlamse politie er grote party in I halve kilogram halen en in besla; De opium is ver stig uit Rotterdar bezit van de Chin< in de Keizersstrs was de Centrale F gekomen, dat zich dovende middelen een onderzoek we: opium was onbere pakken van ongev Van het huis in leidde een spoor de Binnen-Bants daar werd evenee troffen, namelijk 2 geveer een gram klaar voor het g deze werd in bes de Keizersstraat v vrij groot bedrag en Nederlands gé De politie meent concluderen, dat slag is geslagen. De onbereide op lyk een „werkvoi aanzienlyke waart digt. Het geld was stemd voor het ki voorraad. De belt gearresteerd. BEROEP VAN VER WC De Byzondere R verwierp Woensda de procureur-fiscai dere Gerechtshof tegen de sentent waarbij Schreieder ken ,resp. ontslage volging. Aan Schreieder cureur-fiscaal ten hij opdracht gegev presaillemoorden t April 1945 en de minaldirektor by t kleed. Door deze u Bijzonder Raad v vrijspraak en 't on vervolging van he rechtshof te Leeuv MARS VOOR MARII De Mariniers h« gekregen, die het korps draagt „qua is gecomponeerd i de Marinierskapel der zyn leiding gi; plein voor de van Rotterdam door voerd. De commandant, M. R. de Bruyne, woordigheid van dt riniers P. J. van van de mars in men. Regionale autor Oost op Dinsdag j.l. is t richt de Regior Sportclub Oost, zo van het Westen lands, waar reeds bestaan. Het bestuur za gesteld uit vertegi steden Apeldoorn, chem, Zwolle en A Reeds 55 persone lid op. Secretaris Montfroy te Arnhc Voetbal Adviescommi; Sociaal-Econoi De Staatssecret: mische Zaken, Mr. Grinten, heeft een ingesteld voor d van de Sociaal-Ec Haar taak ligt in advies inzake 't g Raad. dat door ve van de werknemei vormd. K.L.V. VEF COMPLETE F Dinsdagavond la extra KLM-vliegti master en een DC uitgeruste filmpro staande uit bijna 1 nici, draaiboeksci technische uitrusti van 200.000 Eng Londen Airport. Het is voor he dergelyke grote fil zich per vliegtuig De groep was gest Marokko, waar gec onder de brandend lasgebergte opna maakt voor de fil: Een van de vliegt stuurd door de KL Handelsbes Nederland- De handelsbespi Frankrijk en Ned geëindigd. Men ve: dat er een overeet zat komen, waarbi het handelsverkeer dan het vorige ja: Het auto-ongel ZWOLLE, 22 Ju offers van het ew luk dat gisteren bi de, rijn thans bei ceerd. Het zyn G. delaar, en J. Blei, belden gehuwd ei Zwartsluis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4