Binnenkort een nieuw debat over de kwestie Indonesië ïft Visproblemen in de Senaat Minister Rutten doet beroep op het Nederlandse volk RADIO 75 ruuMs Landbouwproductie aanpassen aan afzetmogelijkheden Militair weekoverzicht DETECTIVE 1 3 iRWACHTING i slaat in lijntoeste! >RDIGER ■RDAG BLAD! VERF en Zns Zitting Tweede Kamer Prof. Romme was niet enthousiast Begroting Egalisatiefonds Geen verbetering De Olympische Dag Overdijk verbetert Nederlands record Défilé voor hef Koninklijk Paar Herbegrafenis van doden 7 Dec. divisie Pensioenwet voor reserve-officieren Inter-Europees betalingsverkeer 29 Juni Anjerdag Van Swol bij de laatste zestien Vrijdag 24 Juni 1949 oor het K.N.M.I. te van Vrijdagavond ond. (Opgemaakt te d DROOG WEER ■r met nu en dan ide wolkenvelden nelijk in 't Zuiden van het land perio- •nneschi.jn. Zwakke wind tussen Nrd- \Toordwest. Op de atsen iets minder ht, overigens wei lering van tempe- ICHTOFFERS W, 24 Juni. Gis- izelfde dag dat het i ongeluk met het „Roermond" nabij is de bliksem in- K.L.M.-lijntoestel ses Beatrix" van ar Zuid-Amerika. ■en DC 6, die om dags van Schiphol i, bevond zich in n Lissabon in een otseling sloeg de radio-installatie, aakte. Gezagvoer - tte de kist op het ion aan de grond ;en vertraging kon >e radio-installatie 'orden voortgezet. P VAN DE MOND" i (Reuter). De aal van de KLM, "t heden aan een van Reuter ver suggestie van een an de Lockheed- r zich ontplofbare rd van de veron- nond" bevonden „fantastisch" was. eljjken. Kloos- n de provincie sie met garan- 'entie-adressen Geestelijken. 3ur. v. d. blad een er se nen. betekent alle maten! [AAR ouwen kunt alkmaar ENENBRUG (Van onze parlementaire redacteur) BIJ HET LAATSTE Indonesië-debat was het prof. Remme, die de regering verzocht de Kamer te kennen in de verdere uitwerking van het te Batavia bereikte accoord. De minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i., minister van Maarseveen, zegde toe, dat indien mogelijk en hij vertrouwde dat zulks mogelijk zou zijn, althans de desbetreffende commissie op de hoogte zou worden gesteld. Nu bekend is geworden, dat de partijen in Batavia elkaar ook wat de uitwerking van het accoord betreft, gevonden hebben, gaat de vraag klemmen of deze belofte werd ingelost. stribbelend volgen zou hebben, lijkt ons wel zeer ongewenst. De heer Goedhart (PvdA.), die verzocht had de regering te mogen interpelleren, wijzigde zijn verzoek in dier voege, dat hij thans met zijn collega Vermeer vragen wenste te stellen over de klachten inzake het optreden van onze troepen, de plan nen tot repatriëring en uitzending Zou dit wel het geval zijn, dan heeft de tegering aan het verzoek van prof. Romme voldaan, in het andere geval zou haar het verwijt kunnen treffen, dat zij de Kamer andermaal voor een voldongen feit heeft gesteld. Uit de vraag, die prof. Romme gistermiddag bij de aanvang van de debatten te berde bracht, kon niet worden afgeleid, of degewenste inlichtingen nu al dan niet in het toegezegde verband zijn gegeven, wat de katholieke fractieleider thans wilde was in elk geval van verdere strekking. Z(jn vraag was of bij de rege ring het voornemen bestond na dere mededelingen te verstrek ken, waarmede hij kennelijk een nieuw Indonesië-debat bedoelde. Uit de mededelingen van dr. Kor- tenhorst bleek, dat bij de rege ring inderdaad dit voornemen leefde, zulks zou echter eerst kunnen geschieden na de terug keer van minister van Maarse veen uit Indonesië, waarschijnlijk dus eerst eind van de volgende week. Prof. Romme toonde zich weinig enthousiast over deze toezegging. Hij berekende, dat het dus minstens nog acht dagen zou duren voor dit debat zou kunnen worden gehou den. Van de mededeling van dr. Kortenhorst dat de desbetreffende stukken vanaf vandaag voor de le den ter inzage lagen, zei hij, dat dit tenminste bevredigender klonk. Ook over dit ter inzage leggen had hij een vraag gesteld. Uit de gevoerde discussie is m elk geval wel komen vast te staan, dat er dus binnenkort andermaal een Indonesië-debat zal worden gehou den. Op zich genomen, zou zulks zeker gewenst mogen heten, dit uit gewerkte accoord beslist immers over veel. Wat kan de Kamer cr echter in dit stadium nog aan ver anderen? De regering heeft er zich reeds op vastgelegd en een afwij zing zou dus hier zowel als ginds diep ingrijpende gevolgen hebben. Misschien dat het komende debat zelf ons de zin ervan nog zal kun nen duidelijk maken. Bij voorbaat zouden wij willen zeggen, dat hoe men de nieuwe koers ook beoor deelt, het toch wel vast staat, dat dezein dit stadium in elk geval een sfeer van goede wil behoeft, deze te bederven door een debat, dat enkel het karakter van tegen- PROGRAMMA ZATERDAG 25 JUNI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Grarnofoonmuziek, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws berichten, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de Vrouw, 9.05 Grarnofoonmu ziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Orgel en viool, 10.00 Klein, klein kleuter tje, 10.15 Muziek houdt fit!, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 Muzikale melange, 12.30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 Lunch concert door De Zevenklapper, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuwsberichten, 13.20 Lunchconcert door het Septet Johnny Ombach, 13.50 Film en to neel, 14.10 Gedeelten uit Don Gio vanni, 14.40 Boekennieuws, 14.50 Boston „Pops" orkest, 15.10 Naar het wonderland der muziek, 15.30 Viool en piano, 16.00 De Kerk en haar vervolgers, 16.10 Grarnofoon muziek, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam, 18.00 Report. Eng. tenniskampioen schappen, 18.10 KRO Amusements orkest, 18.30 Journalistiek week overzicht, 18.45 Chansons, 19.00 Nieuwsberichten, 19.25 Zanguitvoe ring, 19.45 Kampvuren langs de Evenaar, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 De gewone man, 20.12 Legen de op. 17, H. Wieniawski, 20.20 Lichtbaken, 20.45 Grarnofoonmuziek, 21.00 Orkest Zonder Naam, 21.45 KRO Kruisklank-puzzle, 22.00 Con cert door het Omroeporkest,, 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Grarnofoon muziek. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Grarno foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten, 8.15 Piano-duo, 8.30 Orgelspel, 9.00 Londens Philh. Orkest. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Radio feuilleton 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Franse pianomuziek, 12.00 Grarnofoonmu ziek, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Orgelspel, 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten, 13.30 Accor- deola, 14.00 Het Ned. lied, 14.20 Ma rinierskapel, 14.50 Zeeuwse schet sen, 15.15 Radio Philh. Orkest, 16.00 Komt u binnen, 16.15 Amateurs zet ten hun beste beentje voor, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Schijvenschouw, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuwsberichten, 18.15 Grarnofoon muziek, 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten, 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Lezen in de bij bel. VARA: 19.45 Regeringsuitzen ding, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 Dingen van de dag, 20.12 Varia, 20.15 Promenade-orkest, 20.45 De parade van de glimlach, 21.45 Socialistisch commentaar, 22.00 Vindobona Schrammel'n, 22.25 Mensen die we wel eens ontmoeten, 22.40 Sfeer en Rhythme, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Dansmuziek. en over de maatregelen, die de re gering ten aanzien van de gerepa- trieërden zal wensen te nemen. Over dit verzoek zal heden worden beslist. Verschillende wetsontwer pen werden z.h.s. aanvaard. Ook dat betreffenden de gedeeltelijke overneming van de spoorweg Me- chelenTerneuzen. De heren Algra (AR), Posthumus (PvdA.) en Mae- nen (KVP) wezen er bij dit ontwerp op, dat de belangen van de betrok ken streek niet in het gedrang zou den mogen komen, met name niet ten aanzien van het personenver voer per rail. Minister Spitzen wees er op, dat de overname juist in.het belang van de betrokken streek was geschied. Overhaaste beslissingen zullen niet worden genomen. Bij de aanvang van de vergade ring werden de heren J. J. Fens (opvolger van de heer Fièvez in de KVP-fractie) en A. C. de Ruiter, (de nieuw benoemde derde commissies griffier) beëedigd. Gezien de zeer ingrijpende wij zigingen na de vaststelling van het verslag der Tweede Kamer in het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het landbouw- egalisatiefonds, werd het wets ontwerp opnieuw in de afdelingen onderzocht. Thans is de memorie van ant woord verschenen op het verslag, dat naar aanleiding van dit on derzoek is opgesteld. Aan deze memorie van antwoord ontlenen wij het volgende: Het is inderdaad de bedoeling, de melk, welke voor de .bereiding van producten wordt bestemd, waarvan de afzet moeilijkheden oplevert, iets lager te waarderen dan die voor de bereiding van andere zuivel- en melkproducten. Zo is thans een af zet van boter voor een prijs, welke een uitbetaling van de richtprijs voor de melk mogelijk maakt, niet te verwerkelijken. Het hier gevolgde beleid beoogt de melkproducenten en boterbereiders aan te sporen om mede Op andere bestemmingsmoge lijkheden, welke een hoger rende ment opleveren, over te schakelen. De minister is zich bewust, dat hierdoor discriminatie plaats vindt t.o.v. deze bepaalde tak van zuivel bereiding. Hij is echter van me ning, dat dit onvermijdelijk is, aan gezien de overheid het voll.e risico draagt voor de afzetmoeilijkheden, BATAVIA, 23 Juni (Aneta). Het officiële weekoverzicht meldt, dat op Java in de toestand geen verbetering ten gunste is geko men. In Oost-Java nemen de acti viteiten der terroristen toe en zijn voornamelijk en steeds feller ge richt tegen Indonesische ambtena ren en niet-militaire objecten. Daar, waar de bevolking zich vei lig gevoelt, is zij niet alleen tot samenwerking bereid, maar ver weert zij zich daadwerkelijk te gen de terreur en de intimidatie. Op Sumatra zette de langzame consolidatie zich over het alge meen voort, hoewel in enkele ge bieden de veiligheid nog veel te wensen overlaat. In de omgeving van Djogja con centreren zich gewapende groe pen, zonder dat vooralsnog hun activiteit is toegenomen. Wel de den zich aanslagen voor op het wegverkeer tussen Magelang en Djogja en in de omgeving van laatstgenoemde stad. In het Solose is de militaire activiteit afgeno men, doch de terreur tegen het bestuur en de burgerbevolking nam toe. Haagse journalist voor de rechtbank De Officier van Justitie, mr. Overbeek bij de Haagse Arrondis sementsrechtbank persisteerde bij zijn cis: een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis tegen de Haagse journalist J. de Ru, die als getuige voor de rechter-commissaris weiger de de bron van een zijner berichten te noemen. waarbij niet onbelangrijke verliezen moeten worden gedragen. Hoewel de regering een grote landbouwproductie noodzakelijk acht, is zulks niet gewenst voor alle producten. Integendeel, de pro ductie van die artikelen, waarvoor onvoldoende afzetmogelijkheid aan wezig blijft, zal moeten worden aangepast aan de afzetmogelijkhe den en worden ingekrompen ten gunste van de voortbrenging van andere artikelen, waarvoor een gunstiger markt bestaat. In dit verband moge worden ge wezen op de wenselijkheid de bo- terproductie te beperken ten gunste van de productie van kaas. DUITSE VERSTEKELINGEN IN AMSTERDAMSE HAVEN De Vreemdelingenpolitie heeft een drietal Duitse verstekelingen, die met het Amerikaanse schip ,,Entre Rios" in de Amsterdamse haven waren gearriveerd, aange houden en opgesloten. Een van hen blijkt een vroegere Duitse oorlogs vlieger te zijn, die in 1943 in Tunis krijgsgevangen was gemaakt, de andere twee waren uit Duitsland gevlucht. Het drietal trachtte in Hamburg te komen. Aan boord van de „Entre Rios" bevonden zich nog tien andere Duitsers, wier papieren wei in orde waren. Hun is echter verboden Nederlands grondgebied te betreden. De Ned. Hippische Sportbond deelt mede, dat in het kader van de Olympische Dag, Zondag a.s., 'n springconcours wordt gehouden over een M.A.-parcours van 600 m. lengte, waarop 12 hindernissen zijn opgesteld met een maximale hoog te van 1.30 m. Er zijn twee dub- belsprongen bij Het parcours dient binnen de 103 seconden te worden afgelegd De beste Nederlandse rui ters nemen aan dit springconcours deel t.w. E. van Loon met Ampère of St Hubert, J. A. van Lijnden met Temptation, Ritmeester Grup- pelaar met Peter Pan Two. J. Rijks met Master of Romanichel, D. Gel derman met Grey Horse, P. Vos met Countess, Ritmeester Bischoff van Heemskerk met Marquita, D. Siem met Roda en mr. F. Albers Pistorius met Our Hope. Tijdens de athletiekwedstrijden van Woensdagavond, welke door 15.000 toeschouwers werden bijge woond en waarin Reiff de prach tige prestatie verrichtte door de 3000 meter af te leggen in 8 min. 5 sec., welke tijd vlak bij het we reldrecord van Gunder Haegg ligt, vond er nog een tweede belang wekkende strijd plaats en wel op de 20 km, waaraan ook onze land genoot Overdijk deelnam De wed strijd werd gewonnen door Gailly, de bekende Belgische lange-af- standsloper, uitblinker op de Mara thon bij de- Olympische Spelen te Londen, in de tijd van 1 uur 5 min. 3.8 sec., hetgeen een nieuw Belgisch record betekende. Overdijk eindig de als vijfde in 1 uur 8 min. 46.4 sec., waarmede hij het Nederlands record, dat op naam stond van Meijer (AAC) met 1 uur 10 min; 58 sec., gemaakt op 14 Juni 1947 te Gcleen, aanzienlijk verbeterde. In een uur legde onze landgenoot 17.555 km. af. maar met deze pres tatie Weef hij 180 meter beneden 't Nederlands record van Wim Slijk huis, het vorig jaar te Rotterdam gemaakt. Zoals reeds eerder werd mede gedeeld zal op 7 Juli a.s. de Konink lijke Familie het Koperen Huwe lijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in de huiselijke kring vieren. Deze dag zal dan ook geen nationaal karak ter dragen. Het Bruidspaar heeft er in bewil ligd, dat op 9 Juli d.a.v. te Baarn op het Paleis Soestdijk een tweetal défïlé's zullen worden gehouden. Des voormiddags zal worden ge defileerd door vertegenwoordigers van verenigingen op velerlei gebied, takken van wetenschap, kunst, han del, industrie, sport enz. in zo breed mogelijke schakering en met zoveel mogelijk typische representatie van alle delen van het land. Het des namiddags te houden dé filé zal uitsluitend de jeugd in ge organiseerd verband de gelegenheid geven zijn hulde te betuigen. Er wordt naar gestreefd, dat elke stoet een prettig en interessant schouwspel zal bieden en dat van de deelnemende groepen zoveel mo gelijk kan wonden waargenomen, voor welke tak van bedrijf, weten schap, kunst, sport, enz. en/of voor welk deel van het land zij represen tatief zijn. BANDUNG, 18 Juni (Aneta). Reeds geruime tijd bestond bij de „7 Dec. divisie" en bij de nabe staanden het verlangen om de stoffelijke overschotten dezer ge sneuvelden op een plaats in In donesië centraal ter aarde te be stellen. De situatie is thans, dat men deze doden op de diverse ere-velden in West-Java begraven heeft. Naar wij thans vernemen, heeft men besloten om alle doden van de „7 Dec. divisie" dus ook die in Bandung op het Pandu-ereveld hun laatste rustplaats hadden ge kregen op het ere-veld Menteng Puloh te Batavia te concentreren, hetwelk door de geniedienst van de „7 Dec. divisie" onder leiding van Lt. kol. van Oerle werd aan gelegd. Extra treinen voor de Olympische Dag Ten dienste van de bezoekers aan de Olympische Dag te Amsterdam Zondag a.s. zijn door de Nederianu- se Spoorwegen op het baanvak AmsterdamRotterdam extra trei nen ingelegd in beide richtingen. BENELUX-RECLAME- CONGRES GEOPEND In het met vlaggen feestelijk versierde Kurhaus te Schevenin- gen, waar de zomerzon nog steeds verstek laat gaan, begon gisteren morgen het twaalfde Nederlandse Keciamecongres, dat ditmaal in het teken van de Benelux staat. Dr. Ch. L. Truyen, directeur-ge neraal van handel en nijverheid, opende namens de minister van economische zaken dit Benelux- Reclamecongres. De reclame en het daarmede ver band houdende marKtonderzoek zullen, aldus spreker, hun eigen rol dienen te vervullen bij de ver breding van de markt, die door het bedrijfsleven van België, Nederland en Luxemburg zal worden bestre ken, wanneer oinnen afzienbare tijd de economische grenzen tussen onze landen zullen zijn opgeheven. (Van onze parlementaire redacteur) Andere soorten van sport kun nen vrij worden beoefend, doch de sportvisser moet betalen alvo rens hij zijn dobber kan uitgooien. Deze opmerking maakte de heer Kievit (PvdA.) gisterenmiddag bij de behandeling in de Eerste Ka mer van de wijziging van de Vis- serijwet. Deze spreker was van mening, dat de voorgestelde tariefverhoging voor visacten onbillijk is. Aan de sportvisserij wordt bovendien niet de nodige aandacht besteed. Er wordt weinig gedaan om de visstand op peil te houden en om vervuiling van het viswater tegen te gaan. Minister Mansholt verheelde zich niet, dat de verhoging van de tarie ven met weinig enthousiasme was ontvangen. Deze verhoging moet echter, zo zeide de minister, worden gezien als een in het kader van de algemene verhoging van tarieven en leges. De bewindsman zegde toe, dat in de komende jaren meer aandacht aan de in standhouding van de vis stand zal worden besteed. Het rein houden van de viswaters is een zeer moeilijk probleem. Met de Rijks waterstaat zal hieromtrent overleg worden gepleegd. Bii de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp tot vaststelling van een pensioenwet voor reserve officieren der Koninklijke Land macht, die zich, krachtens een daartoe door hen gesloten vrij willige verbintenis, voor onbe paalde tijd in actieve dienst be vinden. Do ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zaken zijn tot de overtuiging gekomen, dat het van overwegend belang moet worden geacht, dat gebruik wordt ge maakt van de diensten van reser ve-officieren, die bereid zijn, krachtens een vrijwillig door hen te sluiten verbintenis, voor onbe paalde tijd in actieve dienst te ko men of te blijven. De bereidheid om een zodanige verbintenis te sluiten zal ongetwijfeld groter worden, indien de belanghebben den, zowel voor zichzelf als voor hun nagelaten betrekkingen, het geen bovendien billijk mag wor den geacht, uitzicht verkrijgen op pensioen onder dezelfde voorwaar den als gelden ten aanzien van het korps beroepsofficieren. Het ont werp van wet, waartoe deze me morie van toelichting behoort, heeft ten doel een daartoe strek kende regeling in het leven te roe pen. DOODSLAG NIET BEWEZEN GEACHT De Officier van Justitie bij de Haagse Arrondissements-Rechtbank eiste 14 dagen geleden wegens doodslag 5 jaar gevangenisstraf te gen de 65 jarige jachtopziener W. H. Schor uit Lisse. Aan S. was ten laste gelegd dat hij op 31 Maart '45 een dodelijk schot had gelost op zekere G. H. de Kuyper uit Lisse. De rechtbank acntte de doodslag niet bewezen en sprak S. heden vrij. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, bracht een bezoek aan de in Bantam gelegerde troepen van de 1 ste Infanterie Brigade Groep van de C-Divisie ,,7 Decem ber". In Maroenggoenoeng zijr de loerah's uit de omgeving bijeen gekomen om de nieuwe H.V.K. te begroeten. Zonder hoofdelijke stemming en met de aantekening, dat de com munisten wensen geacht te worden tegen te hebben gestemd, werd de wetswijziging aangenomen. Eveneens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets voorstel tot regeling van de bestrij ding van de aardappelmoeheid, als mede de Internationale Tarwe- overeenkomst. MIN. VAN MAARSEVEEN CONFEREERT BATAVIA. 23 Juni (Aneta). Woensdag heeft minister van Maarseveen gedurende enige uren een vergadering van de voorlo pige federale regering bijgewoond. Hij bezocht ook - het algemene hoofdkwartier, voerde daar be sprekingen met de waarnemende legercommandanten en militaire adviseurs en vervolgens met vice- admiraal Pinke. Dit was de eerste ma^l, dat een Nederlandse minis ter een bezoek bracht aan het al gemeen hoofdkwartier. BESPREKINGEN TE BRUSSEL BRUSSEL, 23 Juni (Reuter). In een officieel communiqué is mede gedeeld. dat de besprekingen over' de vraagstukken der inter-Europese betalingen de volgende week Woens dag te Parijs zullen worden voort gezet. Volgens het communiqué werd een Frans compromisvoorstel be sproken, dat ten doel had de tegen strijdige Britse en Belgische ziens wijzen met betrekking tot de finan ciële principes, die voor het tweede jaar van de Marshallhulp zullen gelden, tot elkander te brengen. De besprekingen te Parijs zullen als volgt gevoerd worden: reeds Maandag zullen de plaatsvervangers bijeenkomen. Woensdagochtend zal de adviserende groep van de minis ters bijeenkomen en Woensdagna middag zullen de Donderdag te Brussel onderbroken besprekingen hervat worden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, hield gister avond over beide Hilversumse zenders een rede over de Anjer dag. Hierin zei hij o.m.: In de zomer van 1940 werd te Londen net Prins Bernhard Fonds in het leven geroepen, het had toen ten doel de Nederlandse oorlogsin spanning met financiële bijdragen op te voeren. Na de bevrijding van ons land werd de doelstelling van het fonds een andere. De taak van het Prins Bernhard Fonds is thans, steun te verlenen aan het culturele leven in de brede zin van het woord. Het Prins Bernhard Fonds is meer dan een Fonds ten bate van een of ander liefdadig doel. Voort gesproten uit het diepe besef, dat het Nederlandse volk een onverbre kelijke eenheid vormt ondanks alle stromingen, waardoor het soms ver deeld lijkt, steunt het de culturele belangen van ons gehele volk de kunst en de wetenschap, de volks opvoeding, de jeugdzorg in ons land alsook in onze overzeese ge westen. Op de 29ste Juni kunnen wij uiting geven aan onze nationale ge meenschapsgedachte. Het Fonds doet een beroep op ons allen, zöh- der uitzondering. Het is mij een voorrecht deze ac- KATHOLIEK THUISFRONT GEEFT f20.000 DEN HAAG (K.N.P.). Door het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront zijn wederom f 20.000 ter beschikking gesteld van de hoofdaalmoezenier in Indonesië. Deze twintig mille zullen besteed worden voor retraiten van onze militairen in Indonesië, voor druk werk op de buitenposten en als financiële steun voor de aalmoe zeniers voor hun zieken, gewon den en eenzame posten. Voor ont spanning van de mannen in de grote steden zijn twee complete filmapparaten ter beschikking ge steld van de Katholieke militaire tehuizen STAATSSECRETARIS VAN OORLOG ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is aan mr. W. H. Fockema Andreae, staatsse cretaris van het ministerie van oorlog, het bronzen kruis toegekend als reserve-majoor van de grena diers. De majoor Fockema Andreae heeft zich door moedig optreden in de Meidagen van 1940 tegenover de vijand onderscheiden als comman dant van een sectie grenadiers, vor mende het „scherm Delft". Prins Bernhard beschermheer van de „Nederland" SOESTDIJK, 23 Juni. (Hofbericht van particulier secretaris van de Prins) Z.K.H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van de Stoom vaart Maatschappij Nederland aan vaard. Hiermede wordt de traditie voortgezet, die sedert de oprichting van de maatschappij in 1870, heeft bestaan. Het beschermheerschap is achtereenvolgens bekleed door Prins Hendrik („de Zeevaarder"), Koning Willem III en wijlen Prins Hendrik, de vader van Hare Ma jesteit de Koningin. tie in uw edelmoedigheid te mogen aanbevelen. Tuares Agitur het gaat om uw zaak is het devies van het Prins Bernhard Fonds. „Laten wij dit door onze bijdrage tonen." LAWNTENNIS WIMBLEDON Alle acht geplaatste spelers be reikten op de vierde dag de laatste 16 in het heren-enkelspel. Verras singen vielen er dus niet te note ren. De titelhouder Falkenburg en de geplaatste speler Drobny had den vijf sets nodig om het zo ver te brengen. Falkenburg sloeg As- both, die het vorige jaar de halve eindstrijd bereikte, met 64, 75, 26, 06, 64. Falkenburg won 21 en Asboth 25 games. Het gevecht tussen Drobny en Patty duurde nog een kwartier lan ger. Patty begon op nonchalante wijze, maar in de tweede en derde set kwam de Amerikaan er steeds beter in en wist talrijke malen de Tsjech met prachtige drives te pas seren. In de vierde set trok Drobny van leer, 60, en iedereen verwacht te een fél omstreden vijfde set. Doch zover liet Drobny het niet komen. Door een uitstekende partij tegen de Chileen Balbiers slaagde van Swol er in, de achtste eindstrijd te bereiken. Het was een merkwaar dige partij tennis, die beide spelers lieten zien. Op sommige ogenblik ken werden de meest eenvoudlfe ballen gemist en daar tussen door kon men genieten. Van Swol won de eerstq set vrij gemakkelijk, 63. In de tweede set verloor van Swol zijn service-game, nadat de Chileen met 10 de lei ding had genomen. In een oogwenk stond het toen 61 voor Balbiers. In de derde set werd fel gestreden en na 55 wist onze landgenoot de elfde en ook de twaalfde game te winnen, met een prachtige stopvol ley tot slot. Nadat Balbiers twee matchpoints had overleefd, wist van Swol ten slotte ook de 4e set (met 64) en zodoende de match te winnen. Hij zal nu uitkomen tegen Bob Falken burg. Van de voornaamste uitslagen van de wedstrijden, gespeeld op de vierde dag van de internationale kampioenschappen van Wimbledon vermelden we: Gonzales slaat Coen 61, 62, 6—4. Cockburn slaat M. del Bello 60, 6—2, 6—3. Bromwich slaat Fannin 61, 64, 6—1. Parker slaat Hanna (VS) 62, 60, 64, Brown slaat Ampon 64, 62, 7—5. Schroeder slaat Buser (Zwitser land) 6—3, 6—2, 7—5. Washer slaat Lister (Gr.-Brit.) 6—1. 6—1, 6—2. Sedgman slaat Canepele 62, 62, 6—4. Van Swol slaat Balbiers 63, 16, 7—5, 6—4. Falkenburg slaat Asboth 64, 7—5, 2—6, 0—6, 64. R. Delbello slaat Kumar 64, 6—4, 6—0. Cernik slaat Levy 62 36, 64, 8—6. Damesenkelspel: mevr. Rihbany slaat mej. Tuckey 63, 3—6, 86. FEUILLETON do» h. völmee tegel7 wil en dank 62. Graag zou zij August deelgenoot hebben gemaakt v. haar oprecht verdriet, daar zij zich de oorzaak van zijn ongeluk achtte. Zij verheelde zich niet, dat zij bei den er wanhopig aan toe waren; misdadigers deinsden voor moord niet terug als zij daardoor de eigen huid dachten te kunnen redden. Ge vaar voor eigen leven telde zij ech ter minder nu zij 't zijne zo ernstig bedreigd wist. Zij had August toch immers in 't verderf gestort door de brief te schrijven, al werd zij er toe gedwongen, daar een van de schurken zijn revolver tegen haar slaap hield gedrukt, terwijl zij schreef. De tranen vloeilden rijke lijker o, waarom was zij toch zo laf geweest? Waarom niet zichzelf geofferd? Toen zij August de ka mer zag binnentreden met die stra lende glimlach, innig gelukkig weer in haar nabijheid te zijn toen pas had zij ten volle doorvoeld, hoe laf zij zich had gedragen. Door héér toedoen zou de man die zij liefhad, in de dood worden gezonden. Had Marianne geweten, hoe Sö- derman de toestand beoordeelde, dan zou veel van haar onzegbaar verdiet zijn gestild. Niet één sec. was het in hem opgekomen, het meisje voor zijn ellende aanspra kelijk te stellen. Hij kende alleen deernis met haar, slechts haar bit ter lot woog bij hem, het eigene niet. Wanneer monden genoodzaakt zijn te zwijgen, dan vermogen ogen. te spreken. Terwijl de tijd verstreek en zjj elkander aanzagen, vloeide langzaam een weldadige vrede in Marianne's hart en ondanks de ver twijfelde situatie gevoelde August zich een gelukkig man. Söderman zon op middelen, hoe zich van de hinderlijke prop in zijn mond te bevrijden. Hij rukte aan zijn koorden zonder dat zij iets meegaven, schudde heftig 't hoofd heen en weer in de hoop aldus de de zakdoek, die hem stijf voor de mond gesnoerd en achter aan de schedel vastgebonden zat, los te krijgen. Degene, die knoop had ge legd, bleek evenwel met zo'n werk je op de hoogte te zijn geweest. Eensklaps kreeg hij een ingeving. Behoedzaam kroop hij naar 't ijze ren ledikant en schuurde onafge broken tegen een spijl. Het was een nogal pijnlijke bezigheid, maar hij beschouwde het als zijn enige kans. Ten slotte had hij succes, de knoop verschoof een weinig naar onder. Een weinig toch voldoende. Met de punt van de tong slaagde hij na heel wat vergeefse pogingen er in de prop uit de mond te duwen. De zakdoek bleef weliswaar op zijn plaats, doch hjj was tenminste in staat, enig geluid voort te brengen. Hij keerde naar Marianne terug en fluisterde: „Draai je van me af. We zullen trachten ons te bevrij den". Haar handen waren op de rug saamgebonden, zijn armen stevig langs de zijde bevestigd. Koord was verscheidene malen om hun enkels gewikkeld en wel zó strak, dat het in 't vlees sneed. Onverwachts voelde Marianne een ruk aan haar polsen. Het deed pijn, maar moedig zette zij er zich overheen. August had van de nood een deugd ge maakt: na veel inspanning was hij er in geslaagd de zakdoek van zjjn mond te verwijderen, zodat hij kon beproeven de knoop, welke haar polsen samen hield, met de tanden los te krijgen. Hij zat weliswaar zeer vast, doch zijn gebit was pri ma en bovendien: hij had geen an dere keus. Plotseling staakte hjj zijn bezig heid. Voetstappen naderden het slaapvertrek. De deur werd ge opend en 't licht uit de woonkamer vloeide naar binnen. Paula Ka- larne verscheen, gevolgd door Klausen. Zij had een glas dam pende grog in de hand en lachte schel. „De tortelduiven hebben ruzie gehad en elkaar de rug toege keerd!" schaterde zij. „Op ruzie volgt in de regel ver zoening: dan is alles weer verge ven en vergeten!" spotte Klausen. „Luister eens goed, Söderman. Jul lie wordt geen haar op 't hoofd ge krenkt, tenzij jullie het er naar maken. Als jij dus een stomme streek wilt uithalen, houd er dan rekening mee, dat ook 't meisje er de dupe van is. Kom mee, Paula en Iaat de deur open. Jullie zullen nog een uur of wat geduld moeten heb ben." ,,'k Verlang naar een mopje mu ziek", zei Paula, terwijl zij 't slaap vertrek verliet. Direct daarop werd de radio aangezet. Een dansorkest speelde. August hervatte de aanval op Marianne's boeien. Daar 't licht uit uit de huiskamer niet viel op de plek waar zij lagen, kon dit hem bij zijn arbeid niet van nut zijn. Hij trok en rukte verwoed. Vele minu ten verstreken eer de knoop iets losser werd, maar ten slotte won de aanhouder ook hier Marianne's handen waren vrij. „Neem de prop uit je mond en probeer of jij mij kunt helpen", fluisterde hij. Een poosje bewoog zij heen en weer om het bloed weer normaal te doen circuleren, toen ontdeed zjj zich van de hinderlijke prop. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3