Nieuw Absolute meerderheid van C.V.P. in de Senaat verwacht Bommenwerpers boven ons land Katholieken veroveren meerdan de helft der zetels in de Provinciale Raden Sultan van Djogja wachtte tevergeefs op de T.N.I. Nuntius te Praag door Cepicka beschuldigd Kabinet-Spaak afgetreden Nieuw Herderlijk Schrijven van Tsjechische Bisschoppen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD\ Belgische liberalen aan de winnende hand Maandag 27 Juni 1949 45e Jaargang No. 11598 DE VERKIEZINGEN IN BELGIE Grootste winst voor de liberalen communistische nederlaag Toch doorbraak? De teruggave van Wonosari Kerk tot onderhandelen bereid doch op drie voorwaarden Velen dachten dat de Russen kwamen Laatste nieuws Van Maarseveen Woensdag terug Oost-Sumatra niet bij de federatie Dreigementen aan hoge geestelijkheid Spoorwegstaking in West-Berlijn Dinsdag ten einde Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief; per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, lel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 i De Zondag in België gehouden verkiezingen voor Kamer, Senaat en Provincieraden, waaraan voor het eerst ook vrouwen hebben deelgenomen, hebben, zoals hedenmorgen om 11 uur kon worden vastgesteld, de katholieke posities aanmerkelijk verstevigd, zeer grote winst voor de liberalen opgeleverd, een nederlaag voor de communisten en zetelverlies voor de socialisten. Premier Spaak beschreef te middernacht de toen bekend ge worden resultaten der verkiezin gen als volgt: „Een besliste nederlaag voor de communisten en een overweldi gend succes voor de liberalen". Hij was van oordeel, dat de katholieken niet de absolute meer derheid zouden behalen. Pierre Vermeylen, de Belgische minister van binnenlandse zaken, heeft Zondagavond voor de radio verklaard, dat het stemmen der vrouwen niet de uitwerking heeft gehad, die men verwacht had. Uit de eerste onvolledige uit slagen bleek, dat de liberalen in sommige kantons 50 pet. meer stemmen hebben behaald dan in 1946, aldus meldt Reuter. Volgens schatting van gewoonlijk welin gelichte waarnemers bedraagt het verlies der communisten aan par lementszetels 30 tot 50 pet. De katholieken behaalden en kele opmerkelijke successen in gebieden van Vlaanderen. Hier hebben de socialisten stemmen ge-, wonnen ten koste van de commu nisten in het mijngebied om Ber gen en Charleroi heen, de zoge naamde „rode gordel" van België. Waarnemers beschouwen de liberale winsten als voornamelijk veroorzaakt door de vele stedelin gen, in het bijzonder handelslie den, die zich aangetrokken voelen XI. De K.V.P. aanvaardt in de gege ven omstandigheden als noodzake lijk: de godsdienstige overtuiging uitgangspunt voor politieke partij vorming waar dit mogelijk is. Maar het is voor haar in beginsel een z.g. „vrije kwestie". Wie een ander standpunt dan de K.V.P. verdedigt onder de geloofsgenoten is daardoor niet beter of slechter katholiek dan wie het standpunt der K.V.P. aan hangt. Evenwel handelt de katholiek, die de confessionele basis voor po litieke partijformatie niet aanvaardt stellig onverstandig, en naar het inzicht van de meest-bevoegden, ook onverantwoordelijk. Waarom? In het Nederlandse volk heeft, zolang de democratie bestaat, en zolang de betrokken groepen daartoe feitelijk in staat waren, het levens beginsel de politieke machtsvor ming bepaald. M.a.w. de eigen le vensovertuiging was uitgangspunt van het politieke denken en hande len. Zelfs het beginselprogram van de doorbraak-partij erkent „het in nig verband tussen levensovertui ging en politiek inzicht." Het is juist deze levensovertuiging, die aan het politieke denken en hande len een vaste richting en grote kracht verleent; het politieke leven is daarmede op een niveau gebracht en van een duurzaamheid gewor den, die vele andere landen ons be nijden. Wanneer partijvorming op incidentele overeenstemmingen ge schiedt, is daarmede in beginsel een af- en verbrokkeling mogelijk ge maakt die de democratie in andere landen reeds voor de tweede .we reldoorlog enorm veel kwaad heeft gedaan. Wanneer een partij als de K.V.P. uitgaat van de stelling, dat zij „ka tholiek" zal handelen, dan bedoelt zij daarmede „het algemeen welzijn van het Nederlandse volk te bevor deren op de grondslag van zedelijke normen, gelegen in de natuurlijke orde en de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leer gezag worden verklaard". Zeker zal een naar levensbeschouwing ge mengde doorbraak-partij kunnen komen tot eerbiediging van deze stelling, al is het n.m.m. te licht vaardig dit ook van een Vlam-grocp te verwachten. Men leze slechts haar jeugdmanifest, en men zal ver steld staan van de „beginselen" die zij b.v. over de verhouding der sexen verkondigt. Maar „eerbiedi gen" is héél wat anders dan „als richtsnoer aanvaarden". In zaken waarin de mens als individu én als sociaal wezen in het geding is, moet dit practisch wel belangrijke ver schillen geven. Beide aspecten in de mens moeten door de Staat bij de behartiging van het algemeen wel zijn in het oog worden gehouden, opdat zij evenwichtig gevormd wor den en zo de grootste kans krijgen door het partijprogramma, waarin 25 pet. belastingverlaging wordt beloofd. Tot degenen, die voor het eerst van haar leven naar de stembus togen, behoorde koningin - Eliza beth, de 73-jarige moeder van koning Leopold. Om half elf Zondagavond wa ren nog slechts 100.000 stemmen bekend van de ongeveer 5.600.000 kiezers. De traagheid, waarmee de telling verloopt, is voornamelijk een gevolg van het feit, dat de verkiezingen voor de wetgevende vergadering en voor de provin ciale raden tegelijkertijd zijn ge houden en het aantal kiezers door het deelnemen van de vrouwen meer dan verdubbeld is. Als eerste definitieve uitslag kwam hedenmorgen het resultaat van de stemming voor de Provin ciale Raden, waarvoor de C.V.P. meer dan de helft van het aantal zetels werd toegekend. Gedetail leerd luidt de uitslag: Socialisten 201 (225); Communis ten 35 (58); Christelijke Volks partij 356 (344); Liberalen 102 (48) en andere onafhankelijke partijen 2 (21). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen zetels weer, welke door de betrokken partijen in 1946 werden behaald. Zeer opmerkelijk is de liberale winst, die varieert van 30 tot 40 pet. van het stemmenaantal in 1946 en in het district Gent zelfs 50 pet. bedroeg. De achteruitgang .van de com munisten zal, naar wordt ver wacht, in procenten gelijk zijn aan de winst welke door de liberalen wordt geboekt. Wat de Senaatsverkiezingen be treft meldde Belga hedenmorgen, dat men op grond van de eerste officieuze berekeningen een abso lute meerderheid van de Christe lijke Volkspartij in de Senaat waarschijnlijk achtte. De uitslagen van de Kamerver kiezingen voor zes provincies Ant werpen, Limburg, Luxemburg, Henegouwen, Luik en West-Vlaan- deren luiden: BATAVIA, 26 Juni (Aneta). De teruggave van Wonosari aan de republiek is volgens te Batavia ontvangen berichten als volgt ge schied; Vólgens plan waren Ne derlandse troepen onder leiding van de commandant van de T- brigade om 10.15 uur Vrijdagoch tend uit deze plaats vertrokken. Volgens schema zouden op het zelfde tijdstip republikeinse troe pen de plaats bezetten. Zij v<*-- schenen echter niet, waarop de Sultan met zijn secretaris de troe pen tegemoet ging. zy keerden onverrichterzake terug. De Sultan zond twee koeriers op de fiets uit met een door hem on dertekende boodschap. Ook deze keerden, zonder iets van de repu blikeinse troepen vernomen te heb ben, terug. Nadat de Sultan op de pasar de bevolking had toegespro ken, Waarbij hij mededeelde, dat Wonosari weer onder republikeins gezag stond en het volk aanmaande kalm te blijven, werd nogmaals een bode uitgezonden, die terugkeerde met twee ongewapende, in burger geklede personen, die verklaarden vertegenwoordigers van de T.N.I. te zijn. Zij deelden mede, dat de repu blikeinse troepen op 14.00 uur zou- op vervolmaking. Dit betekent, dat zowel het liberalistisch als het so cialistische en Marxistische staat kundige denken in dit opzicht ver worpen moeten worden. Er zijn andere zaken,, waarmee 't algemeen welzijn in hoge mate ge moeid is, die tot scherpe tegenstel lingen aanleiding kunnen geven. Ik denk aan huwelijks- en gezinspoli tiek, aan het onderwijs en de cul tuurpolitiek, aan de bescherming der jeugd, aan de verhoudingen in het economische leven. Op welke wijze de politiek deze hoogst-belangrijke zaken behandelen zal, hangt zeer sterk af van het levensbeginsel waarvan men uitgaat. En juist té dien aanzien zijn de spanningen in een doorbraakpartij, althans de eer ste decennia nog, ongetwijfeld, veel groter dan in welke andere ook, en is de eensgezindheid dan de kracht waarmee zij worden behandeld, in confessionele partijen het grootst. Toch doorbraak? Ik geloof, dat tezeer de wens de vader der be schouwingen was. Voorlopig (en daarmede bedoel ik: de eerste de cennia) heeft de doorbraak niet de minste kans. De noodzaak van par tijvorming op confessionele basis is ook voor het kiezersvolk nog te duidelijk aanwezig, dan dat de mis lukking der gedachte alsnog in een succes zou kunnen verkeren. En dat is maar gelukkig ook; politiek is essentiëel het scheppen van een machtspositie. Het zou onverstan dig en n.m.m. onverantwoordelijk zijn, indien de katholieken dit na lieten. Met de hand op het hart: Is in Nederland de ontwikkeling al zóver voortgeschreden, dat wij het scheppen van deze politieke machts positie kunnen nalaten? JOS. J. GIELEN. den arriveren. Toen de Sultan Wo nosari verliet, waren de troepen nog niet aangekomen. Het vliegveld Gadeng, dat in de middag was over gedragen. vertoonde na het vertrek Christelijke volkspartij 1.308.807 stemmen; Socialisten 933.511 st.; Liberalen 389.349 st.; Communis ten 241.495 st. Deze cijfers duiden op winst voor de C.V.P.. die bijv. in de pro vincie Hainaut vooruit ging van 20.04 tot 25.12 pet. De vermoedelijke zetelverdeling voor de Kamér voor de zes ge noemde provincies gezamenlijk is als volgt: Christelijke Volkspartij 64; So cialisten 41; Liberalen 15; Commu nisten 9 zetels Xavier Relecom (oud-commu nistisch senator) heeft verklaard dat de communistische partij waarschijnlijk 25 tot 30 procent der stemmen in het gehele land zal verliezen. Naar hij opmerkte zullen de communisten zich door de slechte resultaten evenwel niet laten ontmoedigen. BRUSSEL, 27 Juni (Reuter). Het zitting hebbende Belgische kabinet heeft, na een korte bijeen komst, besloten heden zijn ont slag bij prins-regent Karei in te dienen; deze verklaring werd door minister-president Spaak afge legd, die hieraan nog toevoegde dat op de leider van de christelijke volkspartij een beroep zou worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. Premier Spaak verklaarde dat dc taak, om 't minister-president schap en de functie van minister van buitenlandse zaken in zijn persoon te verenigen, hem te zwaar wordt; hij zal slechts de portefeuille van buitenlandse za ken blijven begeren. Spaak verklaarde tegenover jour nalisten, dat de liberalen zonder twijfel hun overwinning te danken hebben aan hun verkiezingsleuze: „Een verlaging der belastingen met 25 procent." Spaak onderstreepte, dat het re sultaat der verkiezingen geen mis kenning der regeringspolitiek in houdt. Algemeen is men van oordeel, dat de samenstelling van de nieuwe re gering verre van gemakkelijk zal zijn, daar de toekomstige partners zich accoord zullen moeten verkla ren in zake de koningskwestie en betreffende dc oviuctuurhervormin gen. KOREAANS POLITICUS VERMOORD SEOEL, 26 Juni (Reuter). Kim Koo, een krachtig politiek tegenstander van dr. Syngman Rhee, de president van de Zuid- Koreaanse republiek, is Zondag morgen door een man in de uni form van tweede luitenant van het Zuid-Koreaanse leger doodge schoten. De militaire politie arres teerde de moordenaar. Kim had j ir j i (/tui uc cac IA Cl ld CU. TV1I1I UdU vaSj ei_ Nfderlandse troepen het- hem vandaag in zijn woning ont- zelfde beeld. 1 vangen. v 'C>\ Z.K.H. Prins Bernhard heeft ook actief deelgenomen aan de wedstrijden op de Olympische Dag in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Hier ziet men de Prins op zijn paard „The Priest" tijdens de ruiterwedstrijden terwijl hij een hindernis neemt. In de rust van de voetbalwedstrijd tussen het Nederlandse bondselftal en een Zwitsers bondselftal tijdens de Olympische Dag, heeft H.M. de Koningin in de Koningskamer van het Olympisch Stadion mevr. Fanny Blankers-Koen, de 4-voudige Olympische kampioene, en haar echtgenoot ontvangen. De Koningin deelde haar mede, dat zij haar heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. H.M. de Koningin spelt persoonlijk Fanny de koninklijke onderscheiding op de borst. Zondagochtend is in de Kathedraal van Praag alsmede in alle kerken van Tsjecho-Slowakije een herderlijk schrijven voorge lezen, dat, gedagtekend 15 Juni, ondertekend is door alle aarts bisschoppen en bisschoppen van het land, met als eerste Mgr. Beran. In dit schrijven verklaren de bisschoppen, dat de Kerk zich niet zal laten onderwerpen door de staat en worden de drie voorwaarden herhaald, die de bisschoppen als essentieel beschouwen voor enige overeenkomst tussen de Kerk en de Staat. In hun schrijven zeggen de bis schoppen, dat de strijd zwaar zal zijn, daar de Kerk beroofd is van elke verbindihg met de gelovigen en de Staat over alle gewenste propagandamiddelen beschikt. De Kerk is overigens bereid met de Staat te onderhandelen, indien de Staat de drie voorwaarden aan vaardt, die door de bisschoppen zijn gesteld. Deze drie voorwaarden zijn als volgt geformuleerd: 1. dat de regering erkent, dat alleen de christelijke beginselen de Kerk, het godsdienstonderwijs en het leven van de christelijke gemeenschap moeten leiden; 2. dat de Paus het hoofd van de Kerk is en dat er geen inbreuk zal worden gepleegd op de rechten van de bisschoppen in de Kerk en haar instellingen; 3. dat de aanvallen op de R.K. Kerk, geleid of gesteund door regeringsbureaux, terstond moe ten worden stopgezet. Het laatste punt was als volgt onderverdeeld: a. geëist wordt, dat de katho lieke pers, in het bijzonder de voorlichtingsbladen van de bis schoppen, hersteld wordt en dat het ministeriële blad, dat onlangs uitkwam en tegen de bisschoppen gericht is, wordt opgeheven; b. beëindiging van de inmenging van het ministerie van onderwijs in besluiten ten aanzien van de verdeling van standplaatsen voor de priesters en c. opheffing van de order van de minister van binnenlandse zaken aan de hoofden van de veiligheidspolitie in de provincies om alle openbare bijeenkomsten van leden van de R.K. Kerk te verbieden. De bisschoppen stellen in de brief van Zondag als nieuwe voor waarde, dat de regering niet lan ger haar steun geeft aan de nieu we katholieke actie. In de brief wordt verder ge zegd, dat er pogingen waren ge daan om kerkgebouwen over te nemen voor andere doeleinden, in het bijzonder kloosters. Wanneer de lichten in Nederland al weer met meer dan vier jaren wa ren ontstoken, had men zich Zaterdag- en Zondag avond in vele delen van het land kunnen wanen in de donkere dagen, toen geallieerde en Duitse luchtvloten ons luchtruim doorkruisten. Het doffe monotone gezoem, dat de meesten onzer nimmer zullen vergeten, was ge durende lange tijd niet van de lucht en klonk nu in vredestijd des te angst wekkender, omdat de vliegtuigen, die op vrij grote hoogte over ons land vlogen, geen enkel licht voerden. Het eerste van de stroom telefoontjes, die het Amsterdamse kantoor van het A. N. P. bereik ten, kwam uit Heeren veen, waar volgens de mededelingen een stroom van vliegtuigen onafge- broken gedurende een uur overvloog. Meerdere on geruste Friezen len Gro ningers kwamen hun licht opsteken over deze onge wone activiteit in de lucht doch toen twintig minu ten later het geronk zich boven en in de omgeving van de hoofdstad deed horen, waren gedurende een half uur alle telefoon lijnen van het A.N.P. on afgebroken in gesprek, omdat de redacteur, die deze Zaterdagavond dienst deed, eeh bombardement van vragen moest verwer ken van Amsterdammers, Haarlemmers en anderen uit dit deel van het land, die door het motoren geronk waren verontrust. Naarmate het geronk sterker werd, zwol het geluid van de rinkelende telefoons op het redactie bureau aan. waar telexis ten en loopjongens er aan te pas moesten komen om de verontruste land genoten op hun gemak te stellen. Een mijnheer uit Haar lem, die kennelijk leider was van ccn meisjesinter naat, vond het onverant woordelijk, dat dergelijke zwermen bommenwerpers maar onaangekondigd bo ven ons land konden vlie gen en al zijn meisjes, die toch al zo'n ellendige tijd in de oorlog achter de rug hadden, de angst op het lijf konden jagen. Een rasechte Mokum- mer vertelde, dat hij juist aan het klaverjas sen was. „Geloof me, de vrouwe zijn in de kelder gekrope, meneer...." „Zijn het de Russen?" vroeg een lang niet zeke re stem en hij voegde er aan toe, „want dan zet ik mijn boot binnen vijf mi nuten onder stoom." „Wat is dat voor flauwe kul boven me hoofd?" vroeg een volgende be lastingbetaler uit Diemen. „Maak nou geen gijntjes," zei een sonore stem aan de andere kant van de lijn „Is er soms heibel?" Er was geen heibel kon het A. N. P. officieus mel den. Engeland beleefde vandaag zijn tweede „Battle of Britain" en Nederland werd als aan- vlieggebied voor uit Duits land komende machines gebruikt, maar voor vele Nederlanders was het niet „hun mooiste uur". In de brief wordt voorts be weerd, dat in Slowakije een aan tal katholieke orden uit haar be zittingen werden gestoten, haar leden in vrachtwagens werden weggevoerd en processies ver boden. De bisschoppen verklaren, dat er pogingen worden gedaan om hen uit hun bureaux te verwij deren. De door de regering gesteunde katholieke actie heeft drie katho lieke processies georganiseerd, welke in Bohemen, Moravië en Slowakije zullen worden gehou den. De minister van gezondheid, pater Josef Plojhar, zal de voor naamste spreker zijn bij de tradi tionele pelgrimstocht naar Veles- lavin in Moravië op 5 Juli. 23 stoffelijke overschotten van het bij Bari verongelukte K.L.M.- toestel „Roermond", zijn thans geïdentificeerd. Tien slachtoffers zijn nog niet geborgen. Indien de situatie dit toelaat, wordt de Republikeinse regering op 5 Juli in Djogja verwacht. De definitieve uitslagen van de Belgische verkiezingen zouden niet eerder dan hedenmiddag 2 uur bekend zijn. (BATAVIA. 27 Juni. (Aneta) Minister van Maarseveen keert Woensdag naar Nederland terug, aldus verneemt Aneta. K.L.M.-dienst BataviaDjogja voorlopig gestaakt BATAVIA, 27 Juni (Aneta). Het K.L.M -toestel dat hedenmor gen van Batavia naar Djogja vloog is om 12.30 uur" van het vliegveld Maguwo teruggekeerd waarna de K.L.M. de dienst op Djogja voor lopig staakt. Van de zijde der KL.M. kon men niet mededelen, wanneer de dienst op Djogja her vat zal worden. MEDAN, 26 Juni (Aneta). De vertegenwoordigende raad van de Negara Sumatra Timur heeft Zaterdag met 18 tegen 11 stemmen na een debat van vijf uur, een streep gehaald door een van de voornaamste besluiten van de tweede Sumatra-confercntie door het aannemen van een resolutie, waarin de aansluiting van Oost- Sumatra bü de te vormen Su- matraanse Federatie wordt afge wezen. Zoals bekend, werd op de tweede Sumatra-conferentie besloten een „voorlopig federatief verband Su matra" in te stellen en werd een directorium van drie man benoemd, onder wie dr. Mansur, Wali Negara van Oost-Sumatra. Na een verward debat verklaarde de raad, dat Mansur's lidmaatschap van het directorium door het aan nemen van de resolutie automatisch vervallen is, zodat hij als zodanig niet meer kon optreden. In verband met de uitnodiging van minister mr, van Maarseveen, vertrekt Mansur Maandag naar Batavia voor bespre kingen met het directorium over het voorlopig federatief verband Sumatra, echter uitsluitend in zijn functie van Wali Negara van Su matra Timur. PRAAG, 25 Juni (A.F.P.) „Het Vaticaan is in dienst der interna tionale reactie", aldus heeft Ce picka, de Tsjecho-Slow. Minister v. Justitie en Secretaris-Generaal van het centrale actie-comité, ge zegd in een rede voor de afge vaardigden van de actie-comité's van de streek van Praag. Cepicka beschuldigde het Vati caan er van, van de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije een „bolwerk te willen maken tegen het socialisme". Het Vaticaan had „gewillige me dewerkers" gevonden onder de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, aldus Cepicka, en „met name in Mgr. Béran, die tracht de op bouw van de socialistische staat te gen te werken door het verspreiden van leugenachtige berichten, als zouden in dit land de godsdienst vrijheid en de rechten der Kerk be dreigd worden." Cepicka maakte een vergelijking tussen het conflict, dat in Hongarije bestond tussen de regering en Kar dinaal Mindszenty, en de toestand in Tsjecho-Slowakije en beschuldig de Mgr. Veroüno, de vertegenwoor diger van het Vaticaan te Praag, er van „met Mgr. Mindszenty te heb ben samengezworen tegen het volksdemocratisch regiem in Hon garije." „Weldra zal de hoge geestelük- heid weten, dat het in Tsjecho- Slowaküe onmogelijk is ongestraft een anti-nationale activiteit te voeren. Ondanks het verzet van de Bisschoppen zal binnenkort een overeenkomst tussen Kerk en staat tot stand komen." Cepicka lichtte de grieven der regering ten aanzien van de Bis schoppen nader toe cn deelde mede, dat „later aanvullende ophelderin gen zullen worden verstrekt." „De hoge geestelijkheid", zo zeide hij, „is onder meer,in contact ge treden met onze vijanden in het buitenland en heeft hun vertrouwe lijke inlichtingen verstrekt over de binnenlandse aangelegenheden van de Staat." Volgens Reuter heeft Cepicka nog verklaard, dat „een politiek van negering van de kerk als een ver zijn op de molen van de reactionai- ouderd instituut slechts koren zou ren". Hij voegde er aan toe: „Wij moeten de fouten vermijden, die voortkomen uit een onjuiste hou ding ten opzichte van de godsdienst cn de Kerk, zowel in godsdienstige aangelegenheden als in de dage lijkse practijk. Zolang er mensen zijn, die geloof in God nodig heb ben en zolang dit geloof een deel vormt van hun leven, moeten wij met dit feit rekening kunnen hou den en wel met'succes." BERLIJN, 26 Juni. (Reuter). Het bestuur van de stakende West- Beriynse spoorwegvakbond heeft Zondag eenstemmig bcrloten, dat de stakers op Dinsdag 28 Juni het werk zullen hervatten. Het bestuur nam het besluit, om de vijf weken oude staking te be ëindigen, op een bijeenkomst, welke werd bijeengeroepen om het ver zoek van de westelijke commandan ten, dat het werk op Dinsdag zou worden hervat, te overwegen. Na een stormachtige bijeenkomst van vier uur van het bestuur en de leiders van de „onafhankelijke vak verenigingsorganisatie" (U.G.O.) werd een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „de sta kende spoorwegarbeiders met het oog op de brieven van de drie wes telijke commandanten aan burge meester prof. Ernst Reuter, op 25 Juni, hebben besloten op gediscipli neerde wijze Dinsdag 28 Juni het werk te hervatten. Jongetje gestikt Terwijl dc l'/i-jarige Reinier van der Plas zich Zaterdagmiddag met zijn vader in de tuin achter de woning aan de Burgemeester de Jonghkade te Maassluis bevond stak hij onopgemerkt een kiezel steen in zijn mondje. De steen schoot in het keelgat van het jon getje, waardoor het stikte, zodat de ontboden geneesheer slechts de dood kon constateren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1