Koninklijke Nederlandse Marine naar de vlootmanoeuvres f Kerk i in Roemenië staaf aan hevige vervolging bloot ledereen kan telefoneren met de „Van Hasselt" Een leugencampagne tegen de Nederlandse troepen Lichter na aanvaring gezonken Zestigjarige blinde wandelt van Amsterdam naar Brussel )IT BLAD! TIC VERF LIN IN EN en Zns EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN T—(NHD Met de Marine naar de manoeuvres Woensdag 29 Juni 1949 45e Jaargang No. 11600 Magnifiek schouwspel op de rede van Den Helder Grievend en onrechtvaardig? H|§ BRITS K|f FRANS NEDSRLKji BELGISCH Twee bisschoppen gearresteerd Twee andere schepen aan de grond Mr. van Maarseveen ontving de UNCI Vaticaans communiqué Mobilofooninstallatie aan boord Zomer in Europa Paul van Zeeland kabinetsformateur Minister Stikker naar Parijs Duiker in wrak van de „Roermond klein 5.306.60, aan- bloemkool 6—17, sla a 42—82. kroten 12.30 i 350760, slabonen en 716, rode kool L 68, aardbeien 21 142—156, St. Remi 51 27 Juni. Veemarkt. :n, 47 nuchtere kali alles centrale. 27 Juni. Schotse id. kl. 69, slabonen 4, stoksnijbonen 1.34 en 1317, peulen 36 n 5871, bl. blauw- komkommers 822, -68, id. bonken 50 Ia 11—20, I 8—12, II 1517, spinazie 8 12—30, sla 1.50—6150, radijs 4; rabarber ieten 912, bospeen 15, uien 38.50, as- 1.06, soepgr. 36, aardbeien per kg 50 Ontario 516, gele Juni. Aardbeien 2.20 id, bloemkool le srt 612, kropsla 36, rt 0.901.15, 2e srt n 1321, peulen 52 n 3238, tuinbonen e 14—17, sperciebo- Juni Aardappelen :ie 2031; bieten 8 20; slabonen 1.13 1 1625; doperwten -83; tomaten 3075; 3; rabarber 1316; 8; sla 1.50—4.10; 6; komkommers 16 222; frambozen .06; aardbeien 2591; -41. 27 Juni. Schotse d. kl. 69, slabonen 5, stamsnijbonen 95 1518, peulen 54 3854, bl. blauw- 18, komkommers 14 616, rode kool 18, postelein 823, sla s 516. rabarber 8 511, bospeen 613, e aalbessen 92126, perziken 615, aard- >EK, 27 Juni. Vroege oot 8.509.50, klein 3.60—5.20, aanvoer le Eersteling 11.60 m 75. 'EL, 27 Juni. 160.000 grof 8.409.50, fijn i 6.30—7. kriel 3— >loemkool Ia 1518, 11, 120 kg aardbeien !8 Juni. 41500 kg ddel 8.10—8.60, gro- ingen 6.107.80, kriel eerstelingen 10.30 i 5—6.40, 27 Juni. Grove schot 8.209.10, drielin- kriel 4.104.80, aan- 1800 kg rode schot 'ertrouwen kunt ALKMAAR STENENBRUG py-riqht ÓVQN ze vriendelijk n paar dikke Dank u wel, z en Coridon n brood vaar stukken weer dicht gebon- ïard. En toen r zijn gasten, mien centen! HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VAN HEDEN Pagina 1 en 5 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 et Nederlandse smaldeel, dat deelneemt aan de vlootoefenin- gen van de West-Europese landen, heeft gisterenmorgen om streeks elf uur de rede van Den Helder verlaten. Het zijn Hr. Ms. „Tromp", vlaggeschip, een lichte kruiser, aan boord waarvan zicb de schout bij nacht j. L. Willinge, commandant Zeemacht Nederland, met zijn staf onder leiding van de luitenant ter zee der eerste klasse Goossens bevindt. Voorts behoren tot het smal deel het werkschip „Vulcaan", reparatieschip voor mijnenvegers, het radar-instructieschip Hr. Ms. „Soemba", Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein", Hr. Ms. onder zeebootjager „Johan Maurits" en Hr. Ms. locale onderzeeboot] ager „Queen Wilhelmina", welke des tijds door president Roosevelt aan IConingin Wilhelmina werd ge schonken. Dan voegen zich nog bij het smaldeel een zevental mijnen vegers en de onderzeeboten „Zee hond" en „Tijgerhaai". Om kwart voor elf gistermorgen kwam er beweging in het Neder landse smaldeel te Nieuwediep. Voorop ging de „Johan Maurits" DE GERUCHTMAKENDE REDE van de N.V.V.-bestuurder Vermeu len te Genève blijft de aandacht trekken, ook in de socialistische en liberale pers. Veel nieuwe gezichtspunten wor den er, na wat wij er reeds over schreven, niet geopend. Gisteren ontvingen wij een verklaring van het N.V.V.-bestuur, dat in dezelfde trant als reeds hier en daar ge schiedde, de sinds dertig jaar be staande en na de bevrijding ge handhaafde verbodsbepaling van de Bisschoppen „grievend en on rechtvaardig" noemde. Zou het verbod voor katho lieken dus, om lid te zijn van het N.V.V. onrechtvaardig zijn, dan ware het „grievend" tegelijkertijd. Maar het is niet „onrechtvaardig". Integendeel. Het recht is hier volkomen vaardig in de verhou dingen op het sociale terrein, waar de Kerk zeggenschap heeft. De Kerk, die -hier een maatregel van uitsluitend herderlijke zielzorg nam. Gelijk zij dat wij herin nerden er al aarf - in de bezet tingstijd deed, uitsluitend om het godsdienstig-zedelijk welzijn van de betrokkenen. Hoe kan nu het N.V.V. zich plotseling gegriefd gevoelen over een maatregel, welke een bevoegde instantie volkomen rechtmatig heeft genomen? Dat het N.V.V. dit verbod „onaangenaam" vindt, is allicht te begrijpen, maar men doet de gehele situatie, en dé Katholieke werknemers in het bij zonder, onrecht, wanneer men de voorstelling wekt, alsof duizen den katholieken staan te trappe len van ongeduld, om aansluiting te zoeken bij het N.V.V.! Waarom zouden zij dat doen? Zouden hun belangen in dat N.V.V. beter behartigd worden dan in. de K.A.B.? Er is immers niets, dat daarop wijst! Men moet ook niet menen, dat het alleen het Bis schoppelijk verbod is geweest, dat de K.A.B. heeft groot gemaakt. Honderdduizenden zijn uit overtui ging katholiek georganiseerd, op de roepstem van Pausen en Bis schoppen, als gevolg van voor beeldig apostolaatswerk van man nen als dr. Schaepman, Ariëns, Aalberse, om maar enkelen te noe men! In wezen komen de bezwaren van Vermeulen c.s. neer op de ontkenning van het bestaansrecht van de katholieke vakbeweging, en wij dachten, dat het een allang overwonnen standpunt was, dit te ontkennen. De algemene denkfout van so cialistische vakbondsleiders en so cialistische bladen is, en dat was ook de grote vergissing van Vermeulen dat men ervan uit gaat, dat het standpunt van de Bisschoppen, van de Kerk dus, bin nen de kring der beoordeling van anderen dan de Kerk valt. Dat is de tragische fout van de ze tijd, op het voetspoor van veel bewogen historie! Wanneer „Het Parool" in een hoofdartikel over deze kwestie schrijft, dat het Bisschoppelijk ver bod geen zin meer heeft, dan zou een dergelijke bewering rondweg lachwekkend genoemd kunnen worden, ware het niet, dat hier in de diepte de openbaring gevonden wordt van de tragedie der verlo ren kernwaarheid, dat de Kerk in de samenleving altijd voorrang heeft, als de volmaakte maat schappij van bovennatuurlijke orde! Of het Bisschoppelijk verbod een maatregel, herhalen wij, van herderlijke zielzorg, zin of nóg zin heeft, dat bepalen alléén de Bisschoppen, dat beslist alleen de Kerk. En daarmee basta. Wie dat ontkent, komt in de zóne, waar het récht niet meer vaardig is en loopt kans het verwijt te horen, dat hij anderen grieft! Wie het er kent/kan in de gehele affaire ver der heel veel ongeschreven laten! met er aéhter respectievelijk de „Tromp", de „Queen Wilhelmina", de „Vulcaan" en de „Soemba"; gevolgd door een lange lijn van de zeven mijnenvegers verlieten de Nederlandse vlooteenheden de marinebasis Den Helder. De „Piet Hein" moest helaas aanvankelijk achterblijven als gevolg van eén defect aan de stuurinrichting en wij hadden hierdoor een magni fiek gezicht op het schouwspel dat de vertrekkende vloot bood. Het was een stralende zomerdag en langzaam schoven de grijze rom pen van de oorlogsbodems langs ons het zeegat uit. Omstreeks half twee zette ook de „Piet Hpin" de achtervolging van het smalaeel in. Schout bij nacht J. J. L. Wil linge, de commandant Zeemacht Nederland,.heeft tijdens een be spreking, aan boord van de „Tromp" gehouden, een korte uiteenzetting gegeven over het verloop en de aard van deze eerste intergeallieerde vlootmanoeuvres, welke van 28 Juni tot 9 of 10 Juli a.s. zullen duren. De opzet van deze oefeningen is in hoofdzaak de bestudering van de mogelijk heden en moeilijkheden van de communicatiemiddelen tussen vier smaldelen van verschillende na tionaliteit. Het Engels zal de voer taal zijn tijdens deze oefeningen. Het uiteindelijk doel is te trach ten een wijze van seinen en over brengen van berichten te vinden welke voor alle vier de Vloten het gemakkelijkst is. De nadruk ligt dus niet op de zuiver militaire oefeningen, het schieten en vech ten dus. Geschoten zal er namelijk niet worden, al staan op het pro gramma een aantal oefeningen in het verdedigen en aanvallen van convooien, waarbij vliegtuig en oorlogsbodem ïv uw zullen sa menwerken met, iiHe mogelijkhe den, welke op ;enblik tech nisch en tactisc iwezig zijn. Het heeft en e maanden ge duurd, voordat lie plannen on voorbereidinger voor deze grote manoeuvres gr /eed waren. En misschien is hc-t tijdstip niet het gunstigst denkbare. Voor de Ne derlandse vloot althans, want deze is nog in volle opbouw en heeft gebrek aan geschoold en ervaren personeel. Toch zo zeide de schout bij nacht is dit een uiterst waardevol begin op de weg tot nauwe samenwerking van de West-Europese landen en een noodzakelijke consequentie van de politiek van na de oorlog. Vervolg op pag. 5. DE GECOMBINEERDE OEFENVLOOT VAN WEST-EUROPA et curia* tu os ü<o> OCLLCN 0U10CM HST 01 SCHC*tM AAM vliegkampschepen slagschepen kruisers moederschepen tanker radarinstr schip lichte kruisers torpedojagers escorteschepen mijnenleggers onderzeeboten mijnenvegers HtH VATICAANSTAD, 28 Juni (A.F.P.). In het Vaticaan is ver nomen, dat Mgr. Marton, bisschop van Alba Julia, en Mgr. Durco- vici, bisschop van Jassy, zijn aangehouden. Zij waren de enige twee bisschoppen die nog op hun post waren na de afzetting door de Roemeense regering van 3 der 5 bisschoppen van de Latijnse ritus in October j,l. en de arrestatie van alle bisschoppen van de Oosterse ritus. De Nederlandse gezant in Rome, Graaf van Bylandt, heeft zich naar Bari begeven om persoonlijk het bergingswerk in ogen schouw te riemen en de burgemeester en marine zijn dank te betuigen voor de voortreffelijke hulp. Graaf van Bylandt te Bari in gesprek met vertegenwoordigers van de K.L.M. OFFICIEEL WORDT MEDEGEDEELD: BATAVIA, 28 Juni (Aneta). Van officiële zijde wordt gemeld, dat uit verschillende voorvallen in de resi dentie Djogjakarta blijkt, dat be paalde kringen doende zijn een leu gencampagne tegen de Nederlandse troepen te ontketenen, waaruit blijkt, dat deze zich schuldig maken aan wangedrag. De militaire waarnemers hebben de commandant van de T-brigade gemeld, dat bij het op 26 Juni door de Nederlandse troepen ontruimde bivak te Kedatonplered 6 mortier granaten, die als landmijnen werden gebezigd, waren aangetroffen. Bij de op 26 Juni ontruimde post te Bantul constateerde de T.N.l. de aanwezigheid van twee Engeise landmijnen, hetgeen aan de waar nemers gemeld werd. Bij het voor lopig onderzoek, dat naar aanleiding van deze rapporten werd ingesteld, hebben de betrokken bivak-com mandanten Verklaard, dat hier geen sprake kan zijn van door de Neder landers gelegde mijnen of booby traps. Voorts staat vast, dat ge noemde bivaks overdag en 's nachts voor de ontruiming regelmatig wer den beschoten, waaruit de aanwe zigheid van groepen in de onmid dellijke nabijheid bleek. Ten scherp ste moet worden geprotesteerd te gen dergelijke insinuaties, waardoor geen enkel belang gediend is. In dit verband wordt ook herinnerd aan het van zekere zijde verspreide be richt, als zou de afwezigheid van T.N.I.-troepen bij de overdracht van Wonosari het gevolg zijn van in tensieve patrouille-activiteit door de Nederlandse troepen in het be trokken gebied. Dit is in strijd met de feiten. Vóór de overdracht liepen alleen patrouilles in onmiddel lijke omgeving van het bivak ter beveiliging van de eigen troepen. VLISSINGEN, 28 Juni. Bijheiig weer is het Noorse schip „Ogna" van de rederij Mowinckels ter hoog te van Hoedenskerke in aanvaring gekomen met de lichter „Damco 1_". De lichter is gezonken. De „Ogna", die te Bergen (Noorwegen) thuis behoort en 4998 brt. ton meet. is met sleepbootassistentie naar Ant werpen opgevaren. De „Damco" meette 1091 ton en was geladen met kolen op weg naar Gent. Het schip, dat na de aanva ring onmiddellijk zonk, werd ge sleept door de sleepboot „Hinde". De tien opvarenden, schipper en knecht met twee vrouwen, en in to taal zes kinderen, konden zich met de roeiboot in veiligheid stellen. Even later werden zij door de sleep boot „Hinde" aan boord genomen. Het Braziliaanse stoomschip „Lai- de Guatemala" van de rederij Bra- siliero, groot 5408 registerton, on derweg van Rotterdam naar Ant- BATAVIA, 28 Juni (Aneta). In de loop van Maandag heeft Minister v. Maarseveen de drie leden van de Commissie der Verenigde Naties ieder afzonderlijk ten paleize ont vangen. De besprekingen werden op een hartelijke toon en in een sfeer van gemeenschappelijk vertrouwen in het bereiken van de gezamenlijke doelstellingen van Indonesië en Ne derland gevoerd, aldus een officiële mededeling. Maandagavond hebben de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en mevr. Lovink de leden en adviseurs der republikeinse delegatie, van wie enige door hun dames werden ver gezeld, op een informele cocktail party ten paleize ontvangen, ten einde hen in de gelegenheid te stel len, kennis te maken met Minister van Maarseveen, ook de leden van de Nederlandse delegatie waren hierbij aanwezig. Dinsdagavond hadden de heer Lovink en mevrouw op het paleis een zeer druk bezochte receptie, mede ter gelegenheid van de terug keer van Minister van Maarseveen naar Nederland. In een communique van de Va ticaanse persdienst wordt ver klaard, dat de Katholieke Kerk in Roemenië aan de meest „hevige vervolging" bloot staat. Het communique wordt gevolgd door een waarschuwing van Vati caanse kringen, dat de positie van de kerk in Tsjecho-SIowakije en Polen aanzienlijk slechter zou worden. „Het vorig jaar was het de beurt aan Hongarije en Roemenië", al dus een Vaticaanse zegsman, „dit jaar zullen het Tsjecho-SIowakije en Polen zijn". De vervolging in Roemenië be gon in Juli j.L, toen de regering plotseling het concordaat met de Heilige Stoel verwierp en het was sindsdien steeds slechter gewor den. aldus het communique. Alle bisschoppen van de Byzan- Een zalm aan de hengel WAALWIJK, 28 Juni. Bij het Bernse veer aan de Maas wist de heer J. van Overdijk uit Vlijmen een zalm te verschalken van maar liefst 21 pond. Het was een hele toer de vis op het droge te brengen. De zalm Werd door een vishandel voor f 126 overgenomen. tijnsé katholieke ritus waren in October j.l. gearresteerd en drie van de vijf bisschoppen van de Latijnse ritus waren „afgezet". De twee overblijvende Latijnse bis schoppen waren thans gearres teerd, zo wordt gezegd. De positie van honderden pries ters en kloosterzusters, die gewei gerd hadden zich bij de afgeschei den kerk aan te sluiten en er in geslaagd waren arrestatie te ont komen, was bijzonder bedroevend, aldus het communique. „Zij wor den door de politie achtervolgd, zonder enig middel van bestaan, en kunnen geen werk vinden zon der ontdekt te worden". PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE 27 MILLE De 40-jarige procuratiehouder H. C. V., die in dienst was van het ma kelaars- en assurantiekantoor C. S. te Rotterdam is, verdacht van ver duistering van f 27.000, gearresteerd. Hij was in 1945 in dienst gekomen, maar reeds een jaar later begon nen gelden aan de kas te onttrek ken. Tegenover zijn meisje, dat in 1947 zijn vrouw werd, deed hij zich groter voor dan hij was. Hij was belast met de uitkering van schade bedragen, incasseerde bij de kassier- boekhouder tegen inlevering van een klad-kasbewijs het geld, maar stak dit in eigen zak. Later werden de klanten toch door de firma per giro of bank betaald, maar de boek houder was zo weinig voor zijn taak berekend, dat hij nooit bemerkte dat de bedragen tweemaal werden uitbetaald. Toen op het eind van het vorige jaar deze „boekhouder" die in middels maar een cursus voor elec- tricien is gaan volgen door een ander werd vervangen, is de zaak aan het licht gekomen. Van die tijd af heeft de gearres teerde procuratiehouder min of (meer op een vulkaan geleeft. Het pgeld heeft hij in zijn gezin gebruikt, de bedragen, die hij zich toeeigende, varieerden van f 30 tot f 2800 K.V.P.-TELEGRAM AAN BELGISCHE C.V.P. De secretaris van de KVP in Ne derland heeft aan het bestuur van de Belgische Christelijke Volkspar tij een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Bestuur Katholieke Volkspartij wenst u geluk met groot succes der verkiezingen, waarin het mede nieuwe belangrijke bijdragen ziet voor vruchtbare samenwerking met verwezenlijking Christelijke Bene lux." Een lid van de Algemene Inva liden Bond de heer C. de Boer, wonende Horsterweg 139a te Er- melo is heden, Woensdag 29 Juni, te Amsterdam gestart voor een voetreis naar Brussel. Deze 60-jarige man is geheel blind en zal alleen vergezeld zijn door zijn geleidehond. De heer de Boer is eigenaar van het geleidehonden instituut „Anco' 'te Ermelo. De voettocht zal gaan via Abcoude Uit hoorn, Bodegraven, Gouda, Schoon hoven, Gorinchem, Neer Andelt, Geertruidenberg, Breda, Turnhout, Ginneken. Ulfenhout, Strijbeek (Nederl. douane), Meerle (Belg. douane) en verder over Mechelen naar Brussel. De naam van de geleidehond, een kruising van bouvier en herder, is „Baska". De duur van de tocht zal 9 a 10 dagen zijn, per dag wordt ongeveer 33 K.M. afgelegd, met een rusttijd om de twee uur. In Brussel hoopt de heer de Boer de gast te zijn van de Belgische blindenbond, na twee dagen in deze stad te hebben vertoefd, zal hij nog een dag de gast zijn van het Belgi sche geleidenhonden instituut te Brugge. De heer de Boer is voorzien van een logboek, dat op het gemeente huis in de voornaamste plaatsen zal worden afgetekend. Film, pers, radio en ANWB oefenen controle uit. Op initiatief van de Ned. Spoor wegen neemt de PTT op het ogen blik proeven met een mobilbfoon- installatie, aangebracht op de „Van Hasselt" van de bootdienst Enk huizenStavoren v.v. Deze proe ven hebben ten doel practische ervaring op te doen in verband met het voornemen van de Ned. Spoorwegen in de toekomst pieuw te houwen treinstellen,' welke gaan lopen op de grote trajecten in Nederland, met een dergelijke installatie uit te rusten. Gisterenmiddag om ongeveer drie uur had een technisch ambtenaar van de afdeling radio-contröle van het hoofdbestuur der PTT, de heer H. Lubsen, die zich aan boord van de „Van Hasselt" bevond, door mid del van een mobilofoon verbinding gehad met het lid van de directie der N.S., de heer G. F. H. Giesber- ger. Het gesprek was van zeer goe de kwaliteit. De heer Lubsen deelde mede dat de kleine moeilijkheden die zien bij de eerste proefnemingen hadden voorgedaan, geheel bleken te zijn overwonnen. Na deze zo goed ge slaagde proefneming is besloten binnen enkele dagen aan de reizi gers varende met de „Van Hasselt" de mogelijkheid te bieden zich tele fonisch in verbinding te stellen met e In een groot deel van Europa heerste Dinsdag grote warmte: in Parijs, Rome en Frankfort regis treerde men temperaturen van 27 graden. De tot nu toe hoogste tem peratuur wordt met 31 graden uit Toulouse gemeld. Uit Rome wordt bericht, dat m geheel Italië een vochtige hitte heerst. Verspreide regenbuien ge durende het weekeinde deden de vrees verminderen voor schade aan de buitengewoon goede oogst, die men verwacht. Men voorspelt ver der een vochtige hitte zonder regen. Het Meteorologisch Instituut te Frankfort verwacht droog warm weer in geheel Duitsland gedurende de komende tien dagen of zelfs langer. Engeland, Schotland en Wales, die 15 dagen zonder regen zijn geweest, gingen Dinsdag een „absolute droog te" in. De temperatuur te Londen was omstreeks 12 uur 25 graden. De vorige nacht bleven duizenden Lon- denaars in de open lucht. Zij slie pen in parken en aan de oevers van de Theems. Uit New York wordt gemeld, dat koelere lucht en regen een tijdelijke opluchting aan vele gebieden in de warm-weergordel van Amerika brachten. De noordoostelijke staten kregen weinig regen doch eên koele lucht stroom van de Hudson-baai verbrak in vele gebieden de hitteperiode. hun families, kantoren of relaties. Ook omgekeerd kan men, van alle plaatsen in Nederland uit, telefo nisch een reiziger, varende op de „Van Hasselt" oproepen. De kosten zijn gelijk aan die van een interlo- caal gesprek over de langste af stand. Indien er van deze inrichting een ruim gebruik wordt gemaakt, bestaat de kans, dat de proefnemin gen ook tot de andere boten van de dienst EnkhuizenStavoren wor den uitgebreid. „NIEUW AMSTERDAM" HAD AANVARING NANTUCKET, MASSACHUSETTS, 28 Juni (Reuter). De 36.667 ton metende „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn is Dins dagochtend vroeg vbij dikke mist 30 K.M. te Z.O. van het lichtschip van Nantucket, in aanvaring gekomen met een vissersvaartuig uit New Bedford. Volgens de kustwacht hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het vissersvaartuig had een bemanning van 12 koppen. De „Nieuw Amsterdam" was met 953 passagiers aan boord op weg naar Hoboken. De „Nieuw Amsterdam" heeft zijn reis voortgezet nadat was gebleken, dat de vissersboot met pompen drijvende kon worden gehouden en er geen onmiddellijk gevaar be stond. De schade aan de „Nieuw Am sterdam" is onbetekenend. Duitse arbeiders naar de textielindustrie? Textielfabrieken te Enschede en Winterswijk doen met het, oog op het tekort aan arbeidskrachten, po gingen om personeel uit het nabu rige Duitse grensgebied aan te trek ken. Van overheidswege is reeds toegezegd, dat aan arbeidskrachten uit het Duitse grensgebied werk vergunning kan worden verleend voor het Nederlandse grensgebied. Hoewel ook in Duitsland de textiel industrie "met personeeltekorten heeft te kampen, hoopt men door de betere arbeidsverhoudingen ten on zent een contingent arbeidskrach ten, met name meisjes, aan te trek ken. NOG GEEN BESLISSING YPENBURG-SCHIEVEEN DEN HAAG, 28 Juni (ANP). Een beslissing in de kwestie Ypen- burgSchieveen, zal, zo vernemeti wij, nog maanden op zich laten wachten. Na vele maanden arbeid zijn verschillende sub-commissies met hun werk gereed gekomen, an deren naderen het einde van hun werkzaamheden. Het wachten is nu op een economisch rapport. Zodra dit gereed is zal de grote commis sie binnen een maand de door de sub-commissies ingediende rappor ten gaan bestuderen. werpen, is gisteren bij Walsoorden aan de grond gevaren. Het schip is met sleepboothulp weer vlot gekomen. Nog een tweede schip is bij Wals oorden omhoog gevaren: de Noorse boot „Roy", groot 4871 bruto ton. De „Roy" kwam geladen met ijzer erts van Narvik en was bestemd voor Antwerpen. Ook de „Roy" is vlot gekomen. Sleepbootassistentie was hiervoor niet nodig. Zowel het Braziliaanse schip als de Roy zijn doorgestoomd naar Antwerpen: BRUSSEL, 28 Juni (Belga). De prins-regent heeft van Zeeland, mi nister van Staat, (CVP) met de vor ming van een kabinet belast. Van Zeeland heeft deze opdracht aanvaard Van Zeeland zal heden, Woensdag in het parlement de pers ontvangen om mededelingen te doen van de eerste resultaten van zijn bespre kingen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een deskun dige op economisch gebied. BOERDERIJ AFGEBRAND WESTZAAN, 28 Juni. Dinsdag middag omstreeks één uur is de grote boerenhofstede van C. Bus te Oostknollendam totaal uitgebrand. In enkele ogenblikken stond de hoeve in lichterlaaie. Met hulp van enkele omwonenden kon een ge deelte van het meubilair worden gered. De brandweren uit Knollen dam en Wormer vermochten niet veel tegen het vuur uit te richten. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. De verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag vertrok met de K.L.M.-convair „Jan Steen" minister D. Stikker naar Parijs voor een be spreking met de deelnemende Marshall-landen. De moeilijkheden met het betalingsverkeer met En geland hebben deze bespreking, die op zeer korte termijn is samenge roepen, bespoedigd. Minister Stik ker is van mening, dat er een com promis gevonden moet worden, daar op 30 Juni a.s. de bestaande over eenkomst afloopt en een begin moet worden gemaakt met de verdeling van de nieuwe Marshallhulp. Voor Nederland zullen behalve Minister Stikker aan de besprekingen deel nemen de heren Hirschfeld en Spie renburg. Sir Stafford Cripps zal Engeland vertegenwoordigen. „Het zal veel afhangen van het verloop van de besprekingen of ik Vrijdag morgen terug kan", aldus minister Stikker, „maar het probleem ligt moeilijk, bekijkt u de beursberich ten uit Engeland maar van van daag". Personeel van de Italiaanse ma rine was belast met het over brengen der kisten met stoffe lijke omhulsels naar een der kamers van het ziekenhuis te Bari. a BARI, 28 Juni (Reuter). Een duiker is er in geslaagd net wrak van de „Roermond", dat op onge veer 25 M. diepte ligt, binnen te dringen. Hij vond echter geen ver ongelukten. Naar men thans meent, zijn de stoffelijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stromen weggespoeld. Naar men ons van de zijde der K.L.M. meedeelt, bevond zich aan boord van de verongelukte „Roer mond" geen post. In aanwezigheid van Nederlandse en Italiaanse technici is Dinsdag 'n motor van de „Roermond" naar de oppervlakte gebracht. Uit het feit, dat de propeller geheel verwrongen was, blijkt dat zij nog draaide, toen het toestel in het water terecht kwam, zo zei een functionaris. De bergingswerkzaamheden moes ten korte tijd later tot hedenoch tend worden uitgesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1