Besmettelijke ziekte aan boord van het troepentransportschip „Kota Inten" Penicilline-dropping bij de Doggersbank Vier Nederlanders zaten in een valse muntersbende Heden begint de Lesyliegtuig boven het IJselmeer verongelukt Besprekingen over betalings verkeer gaan niet naar wens Van Zeeland vast besloten tot vorming van nieuw kabinet EDIT IBS VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Tour Donderdag 30 Juni 1949 45e Jaargang* No. 11601 V HetN.V.V. in opspraak Een patiënt overledendrie zieken in Aden aan land gezet Radio- en onderwijs kwesties Djogja thans geheel ontruimd Piloot bleef ongedeerd Dollar contra Pond Vertrek van minister van Maarseveen Bijslag op vacantie- bonnen Teraardebestelling van de slachtoffers Sjanghai opnieuw gebombardeerd f Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43G2 K 2290,* ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200,* DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230,* SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 VERMEULEN van het N.V.V. zal zich nog wel eens voor het hoofd slaan, als hij hoort en leest, wat er allemaal over zijn optre den en zijn rede te Genève gezegd wordt. De heer P. J. Serrarens, die technisch raadgever van de Ne derlandse delegatie op de Interna tionale Arbeidsconferentie te Ge nève is,, heeft in een radio-rede enige aether-meppen aan het adres van de heer Vermeulen uitgedeeld. Hij betoogde niet meer of min der, dan dat deze rede op deze plaats ook „een aanval op ons land en onze regering was, omdat daar in Genève, voor het forum van de wereld werd verteld, dat Nederland wel de vrijheid van ver eniging in Grondwet en"" wet heeft staan, maar ze niet handhaaft, Want de Bisschoppen kunnen daar vrijelijk tegen ingaan. Intus sen, nadat de heer Vermeulen op deze wijze „zijn land in de mod der trapte", roemde hij de sociale vrede in ons land, die te danken is aan de samenwerking tussen de verschillende vakbonden? Ondanks kwaadaardige suggesties van Vermeulen, heeft de bestaande si tuatie in de drie vakbonden diê sa menwerking niet belemmerd. De vraag, waar het eigenlijk om gaat,.en die wij in onze eerste be schouwing al stelden, is deze: wat zit er eigenlijk achter. Wil het N.V.V. langs deze weg buiten onze grenzen, maar dan met een omweg toch weer in het land sympathie trachten te wekken voor een zeker begrip van eenheidsvak beweging? Is de politieke situatie een reden tot deze welbewuste po ging, om de „moderne" arbeiders beweging te distanciëren van ze kere verhoudingen? Niet ontkend kan wórden, dat de algemene politieke situatie in ons land en in andere landen in een zekere crisis-toestand verkeert, ten gevolge van de economische ontwikkeling. De sociaal-economi sche verhoudingen worden daar door onmiddellijk beïnvloed en dit beroert uit de aard der zaak de sociale organisaties, in het bijzon der de vakbeweging. Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken, dat het N.V.V. op het punt staat, een andere keuze te doen, die een andere richting uitgaat dan de tegenwoordige, wel ke gekozen is in samenwerking met alle andere werknemers en werkgevers. Zoekt men, m.a.w., te Genève, een stok om een hond te slaan? .In elk geval is niet alleen de heer Vermeulen, maar ook het ganse N.V.V. danig bezig zich in opspraak te brengen. Wij wezen reeds op de verkla ring van het N.V.V.-bestuur, dat de rede van Vermeulen „geen aan val" doch slechts „een verweer" tegen 't verbod van het Episcopaat noemde. Een verweer dan toch in elk geval op een verkeerde plaats, in een verkeerde vorm, waardoor het 't karakter van een aanval duidelijk kreeg. Uit diverse uitla tingen van N.V.V.-bestuurders en aan N.V.V.-verwante bladen valt bovendien op te maken, dat het N.V.V. zich geheel vereenzelvigt met het standpunt van Vermeulen. Dit dreigt de situatie zo moeilijk te maken. Nu kan men van N.V.V. zijde wel zeggen, dat het met name de K.A.B. is, die door haar reactie op de rede de samen werking in gevaar brengt, maar.... als een straatjongen een winkelruit ingooit, kan men toch bezwaarlijk de man achter de toonbank de schuld geven, noch van hem ver wachten, dat hij die jongen uit dankbaarheid tractegrt! Misschiendat zou dan moeten blijken uit de rede van de N.V.V.- voorzitter Kupers, die Vrijdag voor de microfoon spreekt, maar wij vrezen! komt het N.V.V. nog tot bezinning, als het van diverse reacties kennis neemt. Serrarens verzekerde in zijn radiorede, dat in kringen van de conferentie te Ge nève niets bleek van bijval voor Vermeulen, maar wel voor de ant- woord-rede van magister Stok man, die de houding van de Bis schoppen verdedigde. Ook de se cretaris van het Chr. Nat. Ver bond, de heer Fuijkschot, heeft het optreden van de heer Vermeulen scherp veroordeeld, zowel in een interview met „Trouw", als in een vraaggesprek voor de N.C.R.V.-mi- crofoon. Intussen heeft het „Vrije Volk" de wens uitgesproken, dat de dis cussie over deze zaak op peil zal blijven. Discussie die zich dan stérk zal moeten begrenzen en haar bevoegdheid niet te buiten zal njoeten gaanzoals Ver meulen te Genève deed. Discussie, die tot onderwerp kan hebben de bescherming van de samenwer king, die stellig in het belang is van de Nederlandse arbeiders. Maar die niet in Nederland, doch in Genève hl het geding is ge in-acht! Aan boord van het troepentransportschip „Kota Inten", op weg van Batavia naar Nederland, hebben zich vier ziektegevallen voorgedaan, die zeer sterk in de richting wijzen van pokken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één patiënt reeds voor Aden overleden. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. VOORZORGSMAATREGELEN DRINGEND AANGERADEN Aile opvarenden zijn opnieuw ge vaccineerd, een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten vlie gen naar Egypte om de medische staf aan boord te versterken. in aansluiting hierop deelde dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid het volgende mede: Reden tot ongerustheid is er niet. Toch blijkt thans duidelijk dat Ne derland bloot staat aan het gevaar van import van pokken. Wy moeten ons tegen deze ernstige ziekte zo goed mogelijk wapenen. Dringend wordt aangeraden aan hen, die door hun werkzaamheden met poklijders in aanraking kun nen komen, zich zo goed mogelijk te beschermen. Dit kan geschieden door zich te laten herinenten, d.w.z. zij die vroeger reeds een of meer malen zijn ingeënt, doen verstandig zich nu weer aan die kleine in greep te onderwerpen. Bij her inenting is het gevaar van de z.g. postvaccinal hersenontsteking vrij wel nihil. Tot de categoriën aan wie herinenting wordt aangeraden EERSTE KAMER Bij de behandelng van de begro ting voor 1949 van het departement van OK en W. heeft mr. Teulings (KVP) zijn waardering uitgespro ken voor het wettelijke radiobesluit dat thans zal komen. Hij was het echter niet eens met hetgeen de mi nister in zijn memorie van antwoord heeft gezegd over het komende ra dio-bestel. Mr. Teulings achtte in menging van de overheid in de pro gramma's uit den boze. Naast de autonomie en federatieve samen werking verdient ook de administra tieve en financiële zelfstandigheid der omroepverenigingen erkenning. De Wereldomroep met name is een zaak van het gehele Nederlandse volk, waarvoor de gelden niet moe ten worden geput uit de luisterbij dragen, welke alleen van de radio luisteraars komen en welke de om roepverenigingen ten goede moeten komen. Ten aanzien van de onderwijssa- larissen merkte dr. Velthoven (KV P) op, dat het aecoord van Septem ber 1946 uitgangspunt moet zijn bij de besprekingen over de salarisher ziening, anders dreigt een nieuwe regeling voor de onderwijzers een achterstelling te betekenen. Bij de docenten van het HVM heerst ont stemming. Het salarispeil vergele ken met dat van 1938 bedraagt thans, naar hij mededeelde, 135 tot 140 procent. Dit is een grote ach terstand bij het veel meer gestegen levenspeil. De beurzen voor personen die zich voor 10 jaar bij het M.O. ver binden. kon dr. Velthoven niet be wonderen. Zij zouden het peil van de lerarenstand doen dalen en gele ken op „ronselarij". Hef treinverkeer in Berlijn BERLIJN, 29 Juni (Reuter). Vandaag liepen in West-Berlijn nog geen treinen. Een woordvoer der van het door de Russen be heerste spoorwegbestuur heeft ge zegd, dat „de schade, veroorzaakt door westelijke saboteurs" zo snel mogelijk wcrdt hersteld. Een aantal stakers, die zich op de gewone wijze op het werk meldden, is aangezegd, dat zij in Berlijn overtollig zijn, doch in verafgelegen gebieden in de Sov jet-zóne aan het werk kunnen gaan. behoren behalve artsen en ver- plegenden allen die hun werk in de havens en vliegvelden heb ben: havenarbeiders, haven- en ri vierpolitie, loodsen, douane-ambte naren, handelaren, die aan boord van schepen komen, enz. Familieleden van uit Indië repa- triërenden wordt aangeraden zich ook te laten herenten. Personen ouder dan 1 jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd, moeten zich nu nog niet laten vaccineren. Enten van kinderen onder het jaar wordt nog eens zeer dringend aanbevolen. DJOGJAKARTA, 29 Juni (A.P.l Het Nederlandse leger heeft van daag de evacuatie van Djogjakarta voltooid. Het republikeinse is met ongere gelde troepen de stad binnengetrok ken en heeft de rood en witte vlag van de republiek gehesen. Djogjakarta, dat een millioen in woners heeft, scheen tijdens de overname verlaten. De burgerbevolking was in haar huizen en gluurde vanachter de blinden. Het gros der terugtrekkende Ne derlandse troepen sloeg het kamp op in de stad Medari, waar het brigade hoofdkwartier is gevestigd, acht mijl ten noordoosten van de stad, maar nog binnen de residentie Djogjakabta. De Nederlandse troe pen zullen morgen de evacuatie van de residentie langs de weg naar Magelang voltooien. ZOMERTIJD HOOITIJD Kort na drie uur gisterenmiddag is een lesvliegttiig van de Rijks luchtvaartschool neergestort in het IJsselmeor nabij Durgerdam. De piloot wist zich te redden. Ooggetuigen zagen de machine enige vreemde manoeuvres maken, voordat het ongeveer honderd me ter uit de' kust nabij Durgerdam even voorbij het Kinselmeer in het water van het IJsselmeer stortte. Hoewel het toestel met zijn neus in het water dook en in de modderige bodem bleef steken, zodat alleen het staartstuk nog boven het water uitstak, zag de piloot onmiddellijk kans zijn veiligheidsgordel los te maken. Hij kroop boven op het toe- dé I stel en ontdeed zich van zijn vlieg pak. Van de wal af had men het ongeluk zien gebeuren en terstond roeide men met een bootje naar het verongelukte vliegtuig, waar men de piloot kon oppikk'.n. Het bleek, PARIJS, 29 Juni (Reuter). Naar uit kringen, welke in nauw contact staan met Sir Stafford Cripps, wordt vernomen, zal deze op de bijeenkomst van de raad van 19 der Marshall-landen, welke heden te Parijs wordt gehouden, een beroep doen op West-Europa om een vaste houding aan te ne men tegenover de Amerikaanse voorstellen, welke ter overwinning van de huidige dollarcrisis wor den voorgesteld. Volgens de Britse mening heb ben de eerste tekenen van een terugslag in het Amerikaanse be drijfsleven in de V.S. een nerveuze reactie verwekt en deze nervosi teit wordt thans weerspiegeld in de Amerikaanse houding tegen over het inter-Europese betalings systeem. Van Britse zijdg wordt verklaard, dat aangezien Amerika in de afgelopen twee maanden zijn aankopen van rubber en an dere grondstoffen heeft stopgezet, Engeland meer dollars heeft ver loren dan het gehele bedrag aan Marshall-hulp, dat Engeland in het komende jaar verwacht. De beperkte raad van de orga nisatie voor Europese economische Russische manoeuvres BERLIJN. 29 Juni (A.P.). De Russen hebben bekend gemaakt, dat zij vandaag bombardeer- en schietoefeningen zullen houden op doelen in de lucht, op drie punten van de geallieerde luchtcorridors tussen Berlijn en West-Duitsland De westelijke mogendheden heb ben onmiddellijk mondelinge pro testen hiertegen ingediend. samenwerking, welke uit 7 leden bestaat, is hedenmorgen bijeen geweest en heeft kennis genomen van het verslag over de bespre kingen tussen Sir Stafford Cripps, de Franse minister van financiën Petsche, de Belgische minister Spaak en de Amerikaan Harriman, welke besprekingen tot doel had den het overbruggen van de kloof tussen het Britse en het Belgisch- Amerikaanse standpunt ten aan zien van de nieuwe inter-Europese betalingsovereenkomst. Minister Spaak, die hedenmor gen een kort onderhoud heeft ge had met minister Cripps, ver klaarde na afloop, dat hij optimis tisch was aangaande de besprekin gen, welke heden zullen worden gehouden. dat hij geen verwondingen heeft op gelopen. De 23-jarige leerling-vlieger Alings uit Amsterdam verklaarde tegenover de politie, dat hij wat laag had gevlogen en tijdens het nemen van een bocht naar zijn schatting op een kleine 200 meter hoogte was plotseling de motor afgeslagen. WESTELIJKE EENHEDEN GEREED VOOR DE GROTE ACTIE I)e voornaamste eenheden van dn Britse, Franse, Nederlandse en Belgische vloten stoomden giste ren door het kanaal in de richting van de haven van Penzance in de zuid-westelijke „teen" van Engeland waar de ooriógsbo- denv zich, \oor 't eerst in vredes tijd. zullen verenigen voor de aan vang van de gecombineerde ma noeuvres, welke een week zullen duren. Tijdens de vaart naar Penzance hebben enige oorlogsschepen reeds voorbereidende oefeningen gehou den. Nederlandse eenheden onder bevel van schout bij nacht J. J. L. Willinge, die zich aan boord van de kruiser „Tromp" be vindt fungeren als een convooi, dat wordt aangevallen door Britse torpedobootjagers, Nederlandse vliegtuigen en onderzeeboten. Het convooi heeft tot taak langs de Belgische kust op te varen, om op een gegeven tijdstip het Kanaal over te steken en zijn reis langs de Engelse kust te vervolgen. Aan „Spitfires" van de Belgische lucht macht is opgedragen het convooi tijdens zijn vaart langs de Belgi sche kust in de lucht te bescher men. De gecombineerde vlootoefenin- gen zullen hedenavond beginnen. BRUSSEL, 29 Juni (A.N.P.). Kabinetsformateur Paul van Zee land verklaarde hedenmiddag 18 uur aan de journalisten, dat hij bespre kingen gevoerd heeft met de heren Devèze, liberaal lid van de Kamer van de volksvertegenwoordigers, Max Buset, voorzitter van de socia listische partij, Motz, liberaal sena tor en v. Aeker, socialistisch Mi nister van Verkeerswezen in het afgetreden kabinet. Donderdag om 9 uur zal hij de onderhandelingen voortzetten met de heren Dierckx, liberaal senator, Buset en v. Acker. „De problemen, die wij heden- BATAVIA. 29 Juni (Aneta). Minister v. Maarseveen is met de Constellation „Gouda" naar Neder land vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten, onder wie het lid der republikeinse delegatie, dr. Leimena In antwoord op de vraag of hij gelooft, dat de overdracht der sou- vereiniteit voor bet eind van 1949 mogelijk zal zijn, antwoordde de minister bevestigend. Op de vraag, of hij in de Tweede Kamer een verklaring zal afieggen, zeide de heer v. Maarseveen, dat zulks na zijn terugkomst In Neder land zal worden bepaald na overleg met het Kabinet en de voorzitter der Kamer. De minister zeide tenslotte: Als men nagaat, wat in weerwil van deze hoogst ernstige moeilijkheden sedert 1945 in Indonesië tot stand is kunnen worden gebracht, zal men zich een idee kunnen vormen van hetgeen straks in eensgezindheid zal kunnen worden bereikt, wanneer deze moeilijkheden zullen hebben opgehouden te bestaan." middag hebben behandeld", aldus de katholieke Minister van Staat, „zijn zo talrijk en zo gecompliceerd, dat ik niet eerder dan Donderdag mijn conclusies zal kunnen trek ken." Naar v. Zeeland verder me dedeelde, zijn de besprekingen voor namelijk gegaan over het program ma der toekomstige regering. In antwoord op een vraag van een der journalisten of hij als informateur en niet als formateur te beschouwen is, zoals een der Belgische dagbla den heeft opgemerkt, antwoordde v. Zeeland: „Ik ben vastbesloten mijn taak als formateur tot een goed einde te brengen. Tenslotte ver klaarde hij waarschijnlijk niet eer der dan Donderdagavond concrete mededelingen te kunnen doen over de stand der onderhandelingen. HEBBEN V.S. VOLDOENDE ATOOMBOMMEN VOOR OORLOG OP GROTE SCHAAL? WASHINGTON, 29 Juni (Reu ter). Volgens het heden ver schenen nummer van het tijd schrift „United States News and Worldreport" is de voorraad atoombommen der V.S. thans toe reikend voor het voeren, van een oorlog op grote schaal, terwijl dit land, bij een volledige inschake ling van zijn bij de vervaardiging van atoombommen betrokken industrieën, in staat zou zijn in twee jaar tijds 1000 atoombommen te produceren. Het blad meent, dat de V.S. een voorraad atoom bommen hebben aangelegd, welke minstens 200 a 250 stuks bedraagt, doch die, volgens sommige schat tingen, op 400 wordt begroot. Een woordvoerder van de com missie voor controle op door atoomsplitsing voortgebrachte eneigie, weigerde te verklaren, of deze cijfers al dan niet juist waren. Gisterennacht werd door Sche- veningen-radio een bericht opge vangen van de Sch. 107, zich be vindende ten Noorden van de Doggersbank, waarin het schip mededeelde, dat het kapitein Ja- rob van Beelen van de KW 73 aan boord had genomen, die een dusdanige neusholte-ontsteking had gekregen, dat voor zijn leven gevreesd moest worden. Nog dezelfde nacht werd per ra dio gesproken met dr. Prins van het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag die mededeelde, dat het enige red middel een penicilline-injectie kon zijn. In allerijl belde de rederij gis termorgen Ypenburg op met de be doeling om met een helicoptère de schipper van boord te laten halen. Helaas bleek de te vliegen afstand (ruim 400 mijl) te groot voor het hefschroefvliegtuig, zodat men het plan, om de schipper hier in het zie kenhuis de penicilline toe te dienen, moest laten varen. Een andere op lossing werd gezocht en gevonden, met als resultaat, dat gistermorgen om 11 uur de Beechcraft PH-NCN van Aero-Holland van Ypenburg kon Storten met aan boord twee water dicht gesloten blikken, inhoudend een hoeveelheid penicilline, injectie spuiten plus naalden en verdere me- De Britse premier, Clement Attlee, was peet bij de doop van Charles Arthur Simon Jen kins, het drie maanden oude zoontje van het Labour Parle mentslid voor Centraal South- wark, Roy Jenkins, jongste lid van het Lagerhuis Attlee kijkt met bewondering naar zijn peetkind. VACANTIE JOUWVAK-AEBEIDERS Evenals vorig jaar zal m de a.s. verplichte vacantieweek in het bouwbedrijf aan de bouwvakarbei ders geen bijslag op de vgca* tiebon- nen worden verstrekt, behalve aan bouwvakarbeiders, die aan ®en r, --werkplaats voor vakontwikke ling een cursus hebben gevolgd en daarna in het bouwbedrijf -tjn te werkgesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerkstelling na het verlaten van de cursus, niet vol doende vacantiebonnen hebben kun nen sparen, niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de DUW, en aan bouwvakarbeiders, die niet vallen onder de bepalingen van de circu laire van 18 Maart 1948 en als ge volg van de tijd, doorgebracht in militaire dienst, niet in het bezit zijn van voldoende vacantiebonnen. Aan bovengenoemde drie groepen van arbeiders kan een bijslag wor den verleend, gelijk aan het verschil tussen de waarde van de beschik bare vacantiebonnen en het bedrag dat zij ingevolge de overbrug gingsregeling over die dagen zouden hebben ontvangen, indien zij in deze regeling zouden zijn opggno- dicamenten, dit alles bevestigd aan enkele reddingsboeien. Na twee uur werd de logger gevonden. Achter elkaar werden de twee blikken overboord geworpen en spoedig daarna gaf men op de logger te ken nen, dat de reddingbrengende peni cilline goed en wel aan boord was gekomen. NA DE RAMP TE BARI Naar wij vernemen zijn de begra fenissen van 13 bij de ramp met de Roermond omgekomen inzittenden als volgt vastgesteld: De heer W. J. van Dort, mevr. M. F. v. Dortv. Abcoude, Vrijdag 1 Juli om 14 uur, begraafplaats Heide- rust te WorthRheden. Mevr. H, EsserSchiebel, R. D. Esser, J. C. Esser. Zaterdag 2 Juli om 13 uur op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag. Mevr, J. C. C. MeelhuyzenVan Son, Vrijdag 1 Juli om 14.15 uur op Oud Eik en Duinen, Den Haag. De heer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't HofDijkstra. Zaterdag 2 Juli om 11.30 uur te Zaandam. De heer F. G. Dikkers. Vrijdag 1 Juli' om 14 uur op de Alg. Begraaf plaats te Delden. Dr. ir. A. G. A. Idenburg. Zater dag 2 Juli om 12 uur op Oud Eik en Duinen, rouwdienst 10,45 uur Hooikade 46, Den Haag. Steward P. J, van Overbeek, Vrij dag 1 Juli om 14 uur op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Stewardess C. A. Timmermans, Zaterdag 2 Juli om 10 uur. De uit vaartdienst in St. Stephanuskerk, Berg en Dalseweg te Nijmegen, ter aardebestelling op het kerkhof Jon- kerbos. Winkelsteenseweg, Nijme gen. Vlieger tweede klas J. Tuyt. Za terdag 2 Juli om 15.30 uur op „Nieuw Eik en Duinen", Den Haag, Op uitdrukkelijk verzoek van de familieleden zal de begrafenis van de familie van Hasselt in alle stilte geschieden. De heer M. S. Broos, mevrouw A. Broos—Mul en H. Broos worden be graven Vrijdag 1 Juli" a.s. om 14 uur in Ten Boer (Gr.). Gisterenochtend is met medewer king der plaatselijke autoriteiten uitgeleide gedaan aan de stoffelijke resten van elf te Bari verongelukte Nederlanders. Er werd zowel een Rooms-Katholieke als een Protes tantse godsdienstoefening gehouden. HONDERDEN SLACHTOFFERS SJANGHAI, 29 Juni (Reuter en A.P.). Viermotorige Liberators^ bombardeerden heden gedurende twee uur Sjanghai. De meeste bommen vielen in Tsjapei in de „Oude Chinese Stad", een dichtbe volkte industriële wijk. Vele le men huizen werden vernield. Dit was de zesde luchtaanval sinds de capitulatie van Sjanghai. Volgens berichten, die het invloedrijke Chinese blad „Ta Koeng Pao" be reiken, bedraagt het aantal doden en gewonden honderd tot twee honderd. De meeste doden vielen nabi,j het noordelijke spoorweg station. Engeland is van plan Nationa listisch China onmiddellijk te waarschuwen dat de thans vier dagen durende „blokkade" van het buitenlandse verkeer naar de door de communisten bezette ha vens onwettig is, aldus werd van daag te Londen verklaard. Een nota van deze inhoud is thans gereed en zal vermoedelijk morgen in Kanton aan de Chinese nationalistische regering overhan digd worden. Ook Dean Acheson heeft aan de pers verklaard, dat de regering der Verenigde Staten van oordeel 'is, dat de blokkade van de com munistische havens onwettig is. PARIJS, 29 Juni (AFP). Na een langdurig onderzoek, dat met medewerking van de Antwerpse politie en de Nederlandse recher che is ingesteld, hebben de Parij- se commissaris Banhamou en zijn mannen een einde gemaakt aan de bedrijvigheid van een bende valse munters, die valse Belgische, Nederlandse en Zwitserse bank biljetten en valse dollars in Euro pa in omloop brachten. De bende had haar zetel in het café Le due d'Aumale" in de Ave nue de La Rochefoucauld te Parijs. Op 4 Juni arresteerde de politie in Antwerpen' een der valse munters, de 36-jarige Jean Dirk Meyer, die leefde onder de naam Roelof van Buur. De 22e Juni werden drie Hollan ders en een Belgische aangehouden, in een grote Amerikaanse auto. Zij waren in het bezit van valse Zwit serse bankbiljetten, die zij zo juist in de Due d'Aumale hadden ontvan gen. Het waren de Nederlanders Johannes Pieters. 34 jaar, Cornells Verdaasdonck, 34 jaar, Johannes Bockhoorn, 33 jaar en de Belgische Clara Bussers, 25 jaar. Alle vier werden door de Belgische en Ne derlandse politie gezocht. Op 27 Juni werden te Parijs nog vijf andere medeplichtigen gearres teerd. Twee Meteor-vliegtuigen in botsing LONDEN, 29 Juni (A.F.P.). Tijdens de in de nacht van Dins dag op Woensdag voortgezette ge combineerde manoeuvres van de West-Europese strijdkrachten zijn twee Britse Meteor-vliegtuigen boven Doncaster in Engeland met elkander in botsing gekomen. De piloten zijn ongedeerd gebleven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1