Amen Naar een betere woonruimte verdeling Alkmaars gezin op straat gezet Vliegtuig „Edam" bracht droeve last uit Bari op Schiphol aan De Westfriese Adviescommissie voor bouwplannen Gori ALKMAAR EN OMSTREKEN I I ile I nt ar Comité Pater Piet Wesseling in actie Adres aan B. en W. Noodzaak of willekeur Een betreurenswaardige gebeurtenis Perspectief in het lectiiurvraagstuk WEERSVERWACHTING Bisschopswijding Mg rf*T eerenstra Marktberichten 1 Andriessc D.U.W. •G PAG. 2 Donderdag 30 Juni 1949 |VIJ1 hi luis p in? zi< S Ist |en! c n I rgT |*s i VI me tda liëi I /Ce« g j »ei« j er |£.b l.aa |yo 2 |>rr he jI Iss; pre 1 I n J er (se: ]»t 1 ik Iin 1 >o- I ité de i I mi ran I Tè ;t 2ii ér ar ld d< 30 I iti »11 I id i ik I or I cl lc tl I n ai O' ij èe T it A h- il a h ir d: »r V ll Ia! hc hï pi 1141 s 51 e a 3 P a i' ALKMAAR. Dat er in Alkmaar gebouwd wordt zoveel mogelijk als het toegekende bouwvolume maar toelaat daar is vrijwel iedereen van overtuigd. De nieuwbouw is echter ten enenmale ontoereikend, om in de bestaande behoefte aan woon ruimte te voorzien. Dit gebrek aan woonruimte zal zich nog zeker de eerste tien jaren doen gevoelen; tien jaren, waarin onze bevolking zal groeien en vele jonge mensen een eigen gezin hopen te stichten en anderen, die zulks al deden, een eigen home hopen te krijgen. Dat de in Alkmaar beschikbare woonruimte zo doelmatig moge lijk verdeeld is en alle woonruimte ook werkelijk benut wordt, daarvan is echter niet iedereen overtuigd. Piet Wesseling" alle. succes toe en hopen t.z.t. van zijn resultaten het een en ander te kunnen publiceren. Er komen nog tal van gevallen voor, waarin kleine gezinnen over meer dan overvloedige woonruimte beschikken en gevallen, waarin grote gezinnen in te kleine woon ruimte huizen. Tal van jonge men sen met trouwplannen zien uit naar 'n tijdelijk home en kijken met lede ogen naar zovele huizen, waar zij maar twee of drie mensen ir. weten die zich door 'n bordje „Kantoor" op de deur heel handig aan hun burgerplicht, hun gemeen schapsplicht van inwoning hebben onttrokken. In vele gevallen komt men ook met 'n gefingeerd be zwaar van gezondheidsredenen, waarbij men er niet altijd te recht in geslaagd is, zich te kunnen beroepen op een medisch advies. Wij onderschatten de moeilijke taak van de Huisvestingscommissie niet,, doch kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de Com missie van Advies ingevolge de woonruimte-wet 1947 en/of de be trokken instantie wel wat al te soepel optreedt, waar het gaat om een billijke verdeling van de be schikbare woonruimte. Waar echter met wettelijke mid delen alleen dit moeilijke vraag stuk niet tot een bevredigende op lossing gebracht schijnt te kunnen worden, zal een ernstig, maar drin gend beroep gedaan moeten wor den op de naastenliefde; op de ge meenschapszin van die burgers, die in deze tijd van bittere woning nood over teveel woonruimte be schikken. In deze geest richtte zich onlangs Pater Piet Wesseling totwelwillend Nederland en zijn oproep vond weerklank in vele plaatsen en in veler harten. Ook in Alkmaar heeft zich een „Actie-Comité Pater Piet Wesse ling" gevormd; in dit comité heb ben zitting de heren W. G. J. van den Eerenbeemt, Voorz.; R. Ober, Seer.; P. J. Groen, Penn.. J. Buur, L. Moors en Fr. Often. De H. E. Deken J. Th. Jacobs, de Z. E. Heer Pastoor G. L. Binkhorst, O.P., de W. E. Pater J. M, Colbé, O.P. en Dr. C. J. C. Arnold, Voorz. van de R.K. Bond voor het Gezin, Noordelijk Noordholland hebben zich bereid verklaard als advise rende leden aan dit comité hun zeer gewaardeerde medewerking te verlenen. Wij kunnen het initiatief van dit comité niet anders dan van harte toejuichen en ongetwijfeld zullen velen mét ons dit doen. Naar wij vernemen is het comité voornemens zich binnenkort te richten tot die ingezetenen, die naar zijn oordeel over voldoende woonruimte beschikken, om een klein gezin of een pasgetrouwd paar huisvesting te verlenen, doch om de een of andere reden zich daaraan tot dusver nog wisten te onttrekken. Wij wensen het comité succes toe bij dit moeilijke werk en hopen, dat zij bij velen een bereid hart zullen vinden, om de helpende hand te bieden in deze tijd van woningschaarste. Laten degenen, die over overvloedige woonruimte beschikken, zich bereid tonen hun dankbaarheid daarvoor in daden om te zetten, door de hen beschik bare woonruimte tijdelijk te delen met diegenen, die al zo lang naar 'n woning uit zien. We moeten el kander door deze moeilijke tien jaren van woningnood heen helpen en dat kan, wanneer men de naas tenliefde ook een woordje laat meesprelfim. Wij wensen het „Comité Pater Adrès aan B. en W. Het comité heeft zich dezer dagen tot het College van Burgemeester en Wethouders gewend met een schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Het comité is voornemens met alle geoorloofde middelen ernaar te streven en te bevorderen, dat de in Alkmaar beschikbare woon ruimte zoveel mogelijk dienstbaar gemaakt wordt aan de bestaande behoefte; met name ten behoeve van die categorie van de bevol king, die tengevolge van de heer sende woningschaarste en/of on doelmatige verdeling van de be schikbare woonruimte, geen ge volg kan geven aan haar voorne men een gezin te stichten. Naar de mening van het comité kan dit doel bereikt worden door vermeerdering van het aantal gevallen van inwoning, waaraan tal van ingezetenen zich vaak door het opperen van gefingeerde bezwaren trachten te onttrek ken; voorts door waar mogelijk onderlinge ruiling te bevorderen, zodat geen kleine gezinnen in grote woningen en geen grote ge zinnen in te kleine woningen gehuisvest zijn. Het Comité vertrouwt hierbij te mogen rekenen op de mede werking van Uw College en be houdt zich het recht voor, in die gevallen, waarin deze medewer king door U niet verleend kan worden, volgens eigen inzicht en met eigen middelen tot het ge stelde doel te geraken. Binnenkort hoopt liet Comité Uw college een aantal gevallen voor te leggen, welke naar zijn oordeel om een spoedige oplos sing vragen." Een schrijven van gelijke inhoud werd gezonden aan de Commissie van Advies ingevolge de Woon ruimtewet-1947. Duik in de Voormeer ALKMAAR Vanmorgen reed een dame op de fiets, doordat zij het openslaand portier van een vrachtauto tegen zich aan kreeg, pardoes in het water van de Voormeer. De chauffeur van de vrachtauto bedacht zich geen mo ment, maar sprong uit zijn cabine en in de Voormeer. Hij slaagde er in de dame op het droge te krij gen. Ook de fiets werd spoedig op de Bierkade gebracht. Rciskas R.K. Vrouwenbeweging ALKMAAR. Leden, zou u zo vriendelijk willen zijn uw program ma, waaraan consumptie en entrée- bonnen, voor het a.s. reisje op 27 Juli en 3 Aug, a.s. Dinsdag 5 Juli' vanaf 2 uur af. te willen halen? U kunt dan tegelijk uw introducée's opgeven bij het u welbekende adres Nieuwl. Singel 8. Het bestuur. Eindexamens Gymnasium ALKMAAR Aan het Stedelijk Gymnasium alhier slaagden voor de afdeling A de volgende candi- daten: J. W. Bezijn, P. C. Blankers, 't Hooft, de dames G. H. Bolt en M D. van den Brink, J. H. C. Geu sebroek en K. M. v.d. Sterre. In de B-afdeling slaagden: A. Dorgelo, J. S. C. Geusebroek, A. J. van Ingen Housz, mej. M. Kriek, J. W. Schuurman. De examens wor den nog voortgezet met een twee tal candidaten. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Bond van Doofstommen verenigingen,die gehouden werd na de vertoning van de film Johnny Belinda, in het theater De Harmo nie, heeft -f 1257.06 opgebracht. De organisatoren van deze collecte be tuigen hun dank voor de spontane medewerking der collectaten. Zij danken vooral het personeel van bo vengenoemd theater. Bedevaart naar Heiloo Op Zondag 10 Juli a.s. wordt de jaarlijkse Alkmaarse bedevaart naar Heiloo weer gehouden. Deze 38ste bidtocht heeft tot intentie: De be houden thuiskomst van onze jongens en mannen uit Indonesië. Op die dag vertrekt vanaf het station Alk maar een extra trein om half 10. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de pastorie aan de Nassaulaan. Kath. Thuisfront afd. St. Joseph Het secretariaat van Katholiek Thuisfront afd. St Josephparochie, verzoekt ons te vermelden, dat ouders of familieleden van mili tairen in Indonesië er goed aan doen eventuele adresveranderingen alsmede de terugkeer naar Neder land zo spoedig mogelijk op te ge ven aan de correspondentieafde ling, Westerweg 37. ALKMAAR. Zoals wij gisteren reeds in het kort hebben gemeld, werd het gezin V., bestaande uit man, vrouw en twee kinderen van 1 en 3 jaar, naar aanleiding van een gerechtelijk vonnis, dat reeds op 9 Mei had kunnen worden uitgevoerd, gister morgen op straat gezet. Het gezin woonde boven de optiekzaak van v. d. Kuip op de Mient, van welke zaak de heer V. tot voor kort filiaalhouder was. De heer V., die in zijn functie als filiaal houder ten nadele van v. d. K. verduistering heeft gepleegd, bevindt zich reeds enige tijd in voorarrest. In deze verduiste ringszaak, die veertien dagen geleden voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar diende, zal a.s. Dinsdag uitspraak worden gedaan. 8 7 0 1 14 9 5 3 1 13 9 5 1 3 11 8 5 0 3 10 8 3 3 2 1 9 8 2 3 3 7 8 2 1 5 5 8 0 3 5 3 8 0 2 6 2 9 8 1 0 17 9 7 0 2 14 9 5 2 2 12 9 5 1 3 11 9 5 1 3 11 9 4 1 4 9 9 3 1- 5 7 9 2 1 6 5 9 1 0 8 2 9 1 0 8 2 een woord van De heer V. is inmiddels als filiaalhouder door v. d. K. ontsla gen en de huur van het huis dat zijn gezin bewoonde, is geëindigd omdat de huur bij arbeidscontract was vastgelegd. Mevrouw V., die dus wist dat zij de woning zou moeten ontruimen, heeft zich dan ook bij herhaling gewend tot het bureau voor huisvesting, teneinde een andere woning toegewezen te krijgen, tot nu toe echter zonder succes. Onnodige demonstratie Bij informatie is ons gebleken dat de uitzetting van het gezin V niet had plaats hoeven vinden op een zo demonstratieve manier als inderdaad is geschied. Vele Alk maarse gezinnen hadden zich be reid verklaard mevr. V. te hel pen, doch zij zelf gaf, op aanraden van buren en kennissen, de voor keur aan dit demonstratief ver toon, omdat zij meende, door op deze manier stemming te maken, pressie te kunnen uitoefenen op de toewijzing van een nieuwe wo ning' door de instanties die met deze toewijzing zijn belast. ,Wij begrijpen de handelwijze van mevr. V. doeh keuren haar niet goed. Van de andere kant vroegen wij ons af. toen wij kennis namen van deze toch wel tragische gebeurte nis, of het niet mogelijk zou zijn geweest, in het tijdvak dat verlo pen is tussen de betekening van het vonnis dat is 7 Mei en de dag van gisteren, de familie V. een andere woning toe te wij zen. Het gaat hier tenslotte om een gezin dat reeds tien jaar in Alkmaar woont, en dat, om de noodtoestand waarin het verkeer de, toch zeker recht had op voor rang bij de woningtoewijzing Activiteit van huis vestingsbureau. De heer Spaans, directeur van het Bureau voor Huisvesting, deelde ons echter mee, dat zijn bureau geen zeggenschap heeft over woningen die bij winkelza ken behoren, zodat hier de moge lijkheid om driehoeksruil toe te passen niet aanwezig was. Boven dien verzekerde de heer Spaans ons dat zijn bureau wel degelijk de nodige activiteit heeft ont plooid in deze aangelegenheid, doch dat het eenvoudig tot nu toe onmogelijk was het gezin V. onder dak te brengen. Het huisvestings bureau heeft in twee soortgelijke gevallen wèl voor nieuwe woon ruimte kunnen zorgen, in dit ge val echter nog niet. Wij vernamen, dat het aan de activiteit van de heer Spaans is te danken, dat het gezin nu althans een tijdelijk on derkomen heeft gevonden in een bovenverdieping aan het Luttik Oudorp. Dit onderdak ligt boven een pakhuis van de fa. Rath en Doodeheefer, die van plan is het pand te verbouwen. Deze „wo ning" is een oud en bouwvallig onderkomen, waar ratten en mui zen verblijf houden. Het dak is ernstig gehavend en de woning, die deze naam nauwelijks mag dragen, is inderdaad niet meer dan een, uiteraard tijdelijk, on derdak. Het Bureau voor Huisves ting zal, naar ons werd verzekerd, naarstig trachten alsnog een menswaardige woning te vinden voor de familie V. Al te rigoureus Naar aanleiding van de inlich tingen, die ons gewerden van de zijde van de heer Spaans, menen wij voorlopig te mogen conclude ren, dat het beleid van het, bureau voor huisvesting in deze zaak geen blaam treft. Ook van juri disch standpunt bezien, is de uit zetting van de familie V. volko men juist. Het lijkt ons echter dat de eige naar van de optiekzaak, de heer v. d. IC, het gerechtelijke vonnis wat soepeler had kunnen en moeten hanteren. In verband met de door V. gepleegde verduis tering, ging de eigenaar van de zaak al niet geheel vrij-uit, vol gens het requisitoir van de Offi cier van Justitie bij de behande ling van de zaak tegen V. Het schijnt ons toe, dat de heer v. d. K., ook in deze aangelegenheid, niet geheel vrij-uit gaat, doch dat hij al te rigoureus van zijn rech ten heeft gebruik gemaakt. Het bureau voor huisvesting heeft met succes bemiddeld in twee gevallen, soortgelijk aan dit geval; allicht dat ook het gezin V. door het bureau geholpen had kunnen worden. En zolang er geen andere woning was toege wezen aan het gezin V„ was de heer v. d. K., mèt de garantie van de activiteit van het Bureau voor Huisvesting, naar onze mening, alleen al aan zijn menselijkheid verplicht geweest geen gebruik te maken van zijn recht. „St. Caecilia" weer op pad Morgenavond houdt het R-K harmoniecorps „St. Caecilia" we derom een muzikale rondgang door de stad, waarbij o.a, een bezoek gebracht wordt aan de Wijk „Nooit Gedacht" en Emmakwartier. Het corps vertrekt om, kwart voor 8 van de Paardenmarkt. Het is de tweede propagandatocht ten bate van het uniformenfonds. Het corps gaat via de volgende route: Paar denmarkt, Schoolstraat, Nieuwe- sloot, Laurensstraat, Koorstraat, Ritsevoort, Rijksstraatweg, Nieuw- poortslaan. Straatweg, Heilooërdijk, van Houtenkade, Comanstraat, Straatweg, Corfstraat, Heilooërdijk, Brouwerstraat, Rippingstraat, van Houtenkade, Maelpontstraat, Burg. Palingstraat. Jul. van Stolberglaan, van Houtenkade, Costerstraat, van Everdingenstraat, Straatweg, Em- mastraat, Pr. Hendrikstraat, Julia- nastraat. Emmastraat, Nieuwlan- dersingel, Klein-Nieuwland, Oude gracht N.Z., Koorstraat, St. Lau rensstraat, Nieuwesloot, School straat, Paardenmarkt. Veertig-jarig jubileum ALKMAAR. Temidden van directie en personeel van het Kofa-magazijn J. Spruyt werd vanmorgen in een speciale bijeen komst in het Victory-hotel het 40- jarig dienst jubileum van mej. G. Nijlhoff gevierd. Er werd de ju- bilaresse een hartelijke huldiging bereid, waarbij het haar aan blij ken van belangstelling niet ont brak. Collecte voor onze jongens overzee ZIJPE Dinsdag 28 Juni ging op initiatief van de afdeling Zuid- Zijpe van de Nederl. bond van Plattelandsvrouwen, de vereniging van oud-leerlingen van de land- bouwcursus te St. Maartensbrug en enkele andere medewerkers een draaiorgel door de Zuid-Zijpe, waarbij een buscollecte werd ge houden voor het verzenden van pakketten aan onze jongens in In donesië. Deze actie-ie een geweldig succes geweest. Niet minder dan f 410.52 werd gecollecteerd, terwijl bovendien een aantal boeken en tijdschriften in ontvangst werden genomen, welke eveneens welkom waren. Alle hulde aan de jongens en meisjes, die aan deze dag belan-1 vens een der Eerwaarden van de geloos hebben medegewerkt. R. K. Meisjesschool alhier. R.K. A.F.C. ADSPIRANTEN TOURNOOI ALKMAAR. Aan alles komt een eind, dus ook aan het R.K, A.F.C.-Adspiranten-tournooi. Al met al is het een zeer geslaagd tournooi geworden, een prachtige overbrugging van de afgelopen naar de nieuwe competitie. Als onverwacht staartje kregen we in afd. A. de beslissingswed strijd Berdos aR.K.A.F.C. c om de tweede prijs. En het is een ech te beslissingswedstrijd geworden: mèt verlenging èn met strafschop pen. Ondanks 'n uitgesproken overwicht in de tweede helft wist Berdos het n.l. niet verder te brengen dan 22. Ook de verlen ging bracht geen doelpunt, dus toenvkwam de onbevredigende op lossing. strafschoppen. En met die strafschoppen wist R.K.A.F.C. c de tweede prijs in de wacht te slepen. De houder van de wisselbeker in afd. A. is dus geworden R.K. A.F.C. a, de tweede prijs is ge wonnen door R.K.A.F.C. c. In afd. B. mag R.K.A.F.C. d de wisselprijs, 'n lauwerkrans, een jaar houden, terwijl Limmen beslag legde op de tweede prijs De uitslagen van de laatstge speelde wedstrijden waren: Berdos aR.K.A.F.C. c 68 na penalty H.S.V. a—R.K.A.F.C. b 3- Berdos b—H.S.V. d 3—0 Kolp. Boys bH.SV c 1—\ En hier volgen dan de eind standen: Afd. A: R.K.A.F.C. a R.K.A.F.C. a Berdos a H.S.V. a Kolp. Boys a Limmen a R.K.A.F.C. b H.S.V. b Dumranders a Afd. B: R.K.A.F.C. d Limmen b R.K.A.F.C. e Kolp. Boys b H.S.V. c R.K.A.F.C. f Berdos b Duinranders b Limmen c H.S.V. d dank te richten tot de jeugdcom missies der deelnemende vereni gingen voor de prachtige mede welking, die zij in dit tournooi verleend hebben. Zonder hun on misbare steun had het nooit zo n succes geworden. Een woord van dank en hulde tenslotte aan de 209 voetballers, die in dit tournooi de eer van hun vereniging op een faire en prettige manier hebben verdedigd. En laten we dan zeggen: tot het volgend jaar. Jongens, uit Bergen, Heiloo, Oudorp, Limmen en'Schoorl: het volgend jaar moe ten de wisselprijzen naar de „bui tengewesten!". Het volgend jaar hopen wij jullie allen weer op het groene veld te ontmoeten om te zien, of dat nu niet kan! R.K.A.F.C. zet de tanden op elkaar! Houd de eer van de kaasstad hoog! Dustot hét volgend jaar! Nieuwe regeling Distributie-bescheiden EGMOND^ AAN ZEE. In ver band met de steeds voortschrei- dende opheffing van de distribu tiebepalingen, zullen de zitdagen, die tot nu toe te Egmond aan Zee gehouden werden om de 2 weken vanaf Maandag 4 Juli a.s. komer te vervallen. De uitreikingen van distributie materiaal zullen, evenals tot nu toe, op ongeregelde tijdstippen in de gemeente plaats hebben. Teneinde het publiek zoveel mogelijk tegemoet te komen en een reis naar Alkmaar te bespa ren, zal voortaan in geval van overlijden of definitief vertrek naar het buitenland, de inlevering van distributiebescheiden ter ge meentesecretarie kunnen geschie den. Ingeleverd moeten dan wor den de tweede distributiestam kaart en de nog niet gebruikte, laatste bonnen kaart of de laatste inwisselbon. Alle overige beschei den kunnen belanghebbenden houden. Inlevering van bescheiden van hen, die tijdelijk naar het buiten land vertrekken of in gemeen schappelijke voeding worden op genomen, zal voortaan te Alkmaar moeten geschieden. Ook zij, die extra-verstrekkin gen wensen wegens huwelijk of jubilea, zullen deze te Alkmaar moeten aanvragen, onder overleg ging van ondertrouwverklaring met stamkaarten, resp. een uit treksel uit het bevolkingsregister met stamkaarten. Tenslotte zal men ook naar Alk maar moeten voor bescheiden i.v.m. vestiging, huwelijk of ver huizing, voor textielverstrekkin gen, waartoe men moet meebren gen een copie-vestigingsvergun- ning van de gemeentesecretarie. Men zal te Alkmaar terecht kunnen, dagelijks, behalve Zater- da'gs, van 9 tot 12 u. en van 14 15.30 uur. De wijze van inlevering door winkeliers zal vorlopig nog op de bestaande voet worden voortgezet. Terug uit Indië CASTRICUM. Vier Castri- eummer militairen, t.w. Fr. Wulp, Willem Groot, Jan Beentjes en W. Zonneveld, bevinden zich op de thuisreis uit Indonesië met de Kota Inten. Collecte Koperen Bruiloft CASTRICUM. De collecte ten bate van hetkoperen huwelijks feest van ons Koninklijk Echtpaar bracht f 120.op. Opbrengst Anjerdag-collecte CASTRICUM. Dank zij de medewerking van de Castricum- mer Accordeonclub bracht de op Zaterdag gehouden Anjerdagcol lecte f 194.95 op. Voorwaar een mooi resultaat. Benoeming CASTRICUM. Ten behoeve van de St. Cuneraschool te Bakkum zijn de navolgende leerkrachten benoemd: mej. M. Ver laak en mej. Klijn te C&stricum; de heren P. Bouwen uit Wervershoof en H. Egberts, Egmond a. d. Hoef, bene V Wat wil de Kath. Centr. Veren, voor Lectuurvoorziening 7 n. Artikel 2 van de statuten der Kath. Veren voor Lectuurvoorzie ning luidt als volgt: De Vereniging stelt zich ten doel, met uitsluiting van winstbejag, het behartigen der belangen van het bibliotheek wezen op katholieke grondslag en het bevorderen van het uitlenen van goede lectuur in de Provincie Noord-Holland, een en ander in de meest ruime zin genomen. Zij zal dit doel trachten te be reiken: 1. door het verlenen van hulp en bijstand aan en het leggen en verstevigen van een band tussen de in de Provincie Noordholland werkzame Katholieke leeszalen en uitleenbibliotheken; 2. door net stichten en in stand houden van een of meer wissel magazijnen in deze provincie, waaruit de aangesloten bibliothe ken lectuur kunnen betrekken 3. door het stichten en/of mede werken tot het stichten van nieu we Katholieke leeszalen en uit leenbibliotheken 4. door alle andere wettige mid delen. welke voor het doel nuttig of nodig mochten worden geacht. Men kan zich afvragen, of dan tot op heden de belangen van de bibliotheken niet voldoende wer den behartigd? Ontegenzeggen- lijk tellen wij ih onze provincie meerdere uitstekende bibliothe ken. vooral in de grotere plaatsen, bibliotheken, die niets te wensen over laten en die alleen maar tot model en- voorbeeld kunnen die nen voor de andere bibliotheken Maar daarnaast zijn nog zoveel andere bibliotheken, die wel dege lijk een herziening nodig hebben willen zij voldoen aan de eisen, die onze tijd stelt en dit geldt vooral voor vele kleinere plaat sen, waar door het. geringere aan tal inwoners de financiële midde len vanzelfsprekend zeer beperkt zijn. Hier kan alleen een zo eco nomisch mogelijk samenwerken van alle krachten uitkomst bren gen. Daarnaast doet zich steeds meer het verschijnsel voor van de wilde ongecontroleerde uitleen bibliotheekjes. die een zeer ver derfelijke invloed kunnen uitoefe nen. Zij bieden dikwijls een ser vice, waar wij niet teeen on kun nen. Zoals overal geldt ook hier het gezegde: de kinderen van de duisternis zijn dikwiils slimmpr dan de kinderen van het Licht. En alleen met ons allen tesamen zul len wij hier tegen ongewassen ziin. Daarom wordt als eerste middel aangegeven: het verstevigen van de band tussen de bibliotheken onderling. Als tweede middel wordt aan gegeven: het. stichten en in stand houden van een of meer wissel magazijnen. Hierdoor bereikt men dat een bibliotheek, die over zeer benerkte financiële middelen be- chikt. toch in staat kan zijn. om de beste en meest, moderne boe ken uit te lenen. Zij behogft deze boeken dan niet aan te schaffen, maar kan ze eenvoudig voor b.v. een half iaar huren bii het wisselmagaziin. Ziin ze uitgelezen dan wisselt men de partii om te gen een nieuwe partij, of men wis selt er slechts een gedeelte van om. Men kan zich voorstellen, dat bii het stichten van een dergeliik wisselmagazijn zeer grote kosten genaard gaan. Men moet zich dan ook niet voorstellen, dat de ver eniging reeds beschikt over een geweldig magazijn, zodat zii alle Openbare aanbesteding AKERSLOOT. Op Maandag 27 Juni j.l. is in het gemeentehuis al hier te 10 uur v.m. de openbare aanbesteding van de verbouwing van de openbare lagere school aan de Raadhuisweg gehouden. Voor deze aanbesteding waren tien in schrijvers t.w.: 1. Gebr. Tiebie voor f 10.700, 2. H. Kamp f 10.955. 3. P. Pronk f 11.075, 4. N. Blokker f 11.214, 5. J. van Duin f 11.350, 6. Gebr. Krom f 11.420, 7. Fa. Velze- boer f 11.500, 8. Fr. Groot f 11.530. 9. G. Los 112.231, en Gebr. Honde- ma f 13.877. De gunning werd aan gehouden. Onderhandse verkoop OBDAM. De heer H. Ootes heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan N. Munster Jz. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IN HET ZUIDOOSTEN WARM WEER Voor de Noordwestelijke heirt van het land: aanvankelijk af nemende maar later weer toe nemende bewolking. Op de meeste plaatsen overwegend droog weer. Zwakke tot matige wtnd hoofdzakelijk tussen Noordwest en West. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor de Zuidoostelijke helft van het land: droog en overdag vooral aanvankelijk zonnig en warm weer. Zwakke of matige wind «hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost. SCHIPHOL, 30 Juni. Het was precies half een vannacht, toen de massieve deuren van de hangar „Hebriden" in de zuid-west-hoek van Schiphol werden dichtgetrok ken achter het DC-4 toestel van de K.L.M., de „Edam". Met het sluiten der deuren was het beeld, dat de weinigen, die vannacht de komst van de „Edam" hadden afgewacht, van de Hebridenloods hadden ge kregen, gecompleteerd: een groot dodenhuis. Gezagvoerder Sluyter sloot hier mede een van zijn droefste vluch ten af. Negentien passagiers van de bij Bari verongelukte „Roermond" waren thuisgekeerd, 150 uur nadat hun familieleden verslagen Schip hol verlieten met de verbijsteren de wetenschap, dat hun dierbaren het vaderland niet levend zouden terugzien. Geen bloedverwanten aanschouwden vannacht hun thuis komst. Slechts enige autoriteiten van onze Luchtvaartmaatschappij, onder wie de heer F. van Balluseck' en weinige hoofden van diensten op de Luchthaven, bevonden zich in de hangar toen de „Edam" lang zaam binnenrolde. Met ontbloot hoofd sloegen allen dit droeve schouwspel gade. Achter een DC-6 kwam het toe stel tot stilstand. Luttele minuten later wordt de eerste kist uit het toestel gedragen. Het is de baar van een kind. Behoedzaam wordt het blanke kistje op de hefarm van een electrische hijswagen geplaatst en dan op de vloer van de hangar ge zet. Nog achttien maal herhaalt zich dit schouwspel. Het geruis van de hefboom is het enige, dat hoorbaar dienst kan zijn. Toch heeft de Vereniging, al is het dan nog op zeer bescheiden wijze, reeds haar eerste stappen gezet in deze rich ting. Men beschikt momenteel over een klein wisselmagazijn met een gering aantal kisten van hon derd. boeken, die voor verzending klaar staan. De eerste zorg van de vereni ging is momenteel een zo duide- "ijk mogelijk overzicht zien te krijgen ten eerste van de noden in de provincie en ten tweede van de aanwezige boekenvoorraad in de provincie. Een inspecteur houdt hiervoor een persoonlijke en quête. Toch zoudt U natuurlijk de Vereniging al in zeer grote mate van dienst kunnen zijn, indien U haar nu reeds schriftelijk hieraan gaande inlichtte. Het adres van het secretariaat is: E. H. A. Mélis, aanvragenden al onmiddellijk van Bos en Vaartlaan 26, Amsterdam. Wijdenes, IWognum en Zwaag. Niet aangesloten zijn nog Bovenkarspel, Grootebroek, Hensbroek, Hoorn, Nibbixwoud en Westwoud, maar nu de Westfriese commissie voor Bouwontwerpen haar werkzaamhe den begint, zal er voor deze ge- Op 1 Juli zal in de raadszaal van hef Stadhuis te Hoorn de West friese Adviescommissie voor Bouwplannen worden geïnstalleerd. Een gebeurtenis, die voor de toekomstige bouwkundige ontwik keling in ons gewest van het allergrootste belang is. Er zijn in het verleden door gebrek aan voorlichting, vooral ten plattelande soms bouwwerken verrezen, of verbouwingen tot stand gebracht, die spotten met alles wat men onder schoonheid verstaat. Een sprekend voorbeeld is de verbouwing van het café „Wie weet nog hoe" te Zwaag. De gevel was oud en moest vervangen worden en toen is er iets van „moderne allure" voor geplant, maar wei zo akelig lelijk, dat de naam .van het café beter ver anderd kan worden in „Hoe bestaat het". Sinds 1917 is al werk zaam de Adviescommissie voor Noordhollandse Gemeenten, zetelend te Amsterdam, die o.a. tot taak heeft van advies te dienen bij de beoordeling van ontwerpen van openbare en andere gebouwen en van verbouwingen. Verschillende gemeenten fn West-Friesland zagen het nut van deze instelling in en hebben zich bij haar aangesloten, doch er waren er ook, die om de een of andere reden niet toetraden en waar de beoordeling van bouwplannen dik wijls berustte bij niet-deskundigen mèt alle gevolgen van dien. De Commissie voor Landelijk Schoon uit het Historisch Genootschap .Oud West-Friesland" was deze toestand een doorn in het oog, vooral toen na de oorlog de bouw nijverheid zich weer begon te ont plooien en allerlei excessen zicht baar werden. Het plan werd opge vat een regionale bouwplancom missie te formeren, omdat in de praktijk gebleken was, dat Amster dam als zetel van de Adviescom missie voor dit rayon te ver was gelegen. Toetsing van bouwplannen aan plaatselijke omstandigheden was voor de Adviescommissie der halve veelal zeer bezwaarlijk. De Commissie voor Landelijk Schoon Is in -de herfst van 1947 in overleg getreden met de Sociëteit van Bur gemeesters en Secretarissen in het Kanton West-Friesland en ze ont moette van deze zijde veel enthou siasme. Ze kreeg zelfs opdracht de plannen nader uit te werken. Ze nam contact op met de Kring van Gemeente-architecten in West- Friesland en vervolgens met de Adviescommissie. Na vele bespre kingen werd besloten in Hoorn een bouwplancommissie te stichten als een onderafdeling van de Amster damse Adviescommissie. Haar werkgebied omvat de gemeenten Abbekerk, Andijk, Avenhorn, Berkhout, Blokker. Enkhuizen, Hoogwoud, Medemblik, Midwoud, Obdam, Opperdoes, Schellinkhout, Spanbroek, Sijbekarspel, Twisk, Ursem, Venhuizen, Wervershoof, is in de holle ruimte van deze af gelegen vliegtuigloods. Dan liggen er negentien kisten, gedekt met oen kleine Nederlandse vlag en - een bloemstuk en omkranst door' tien tallen andere bloemstukken en kransen, waaronder de kisten de reis van Italië naar Schiphol heb ben gemaakt. Kransen van de prov. Bari, van de bevolking, van de Britse en de Nederlandse consuls, van de Itali aanse rijksluchtvaartdienst en tuil tjes bloemen van ontelbare inwo ners van Bari. Een uur lang heeft het uitladen der kisten geduurd onder het oog van de Officier van Justitie te Haar lem, mr. B. van der Burg. Dan "wor den de kisten gedragen naar de buiten gereedstaande auto's, die nog vannacht de omgekomenen van de Roermondramp vervoeren naar de plaatsen, waar zij zullen worden ter aarde besteld. Mgr. Jacobus Teerenstra, aposto lisch vicaris auxiliaris van Doümé, titulair bisschop van Bure (Franse Congo) werd gisteren in de paro chiekerk van St. Jans Onthoofding te Gemert tot bisschop gewijd. Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts. bisschop van 's Hertogenbosch fungeerde als consecrator en mgr. Jos. Baeten, coadjutor van de bisschop van Breda en mgr. dr. J. M. A. Hanssen eoadjator van de bisschop van Roermond, als mede-consecratoren. Een groot aantal genodigden, w.o. mgr. Graffin C.S.Sp. apostolisch vicaris van Yaoundé en Doume de famileverwanten van de wijdeling en leden van de orde van mgr. Tee renstra, alsmede de hoofdaalmoeze nier mgr. kolonel van Sfraelen en geestelijke en wereldlijke autoritei ten uit Brabant eh een deputatie uit Bolsward, de vroegere woon plaats van mgr. Teerenstra. woon den de plechtigheden bij. Na afloop van de wijding vond een receptie plaats in het Missiehuis van de paters van de H. Geest, Kanteel Ge mert. PETITIONNEMENT AAN H. M. DE KONINGIN Over uitzending Dr. Koning SCHAGEN. Dr. Koning heeft aanzegging ontvangen om naar Indonesië te vex-trekken. Dit heeft de gemoederen van de Schager bevolking danig verhit, omdat deze algemeen beminde arts in 1945 de belofte van de inspecteur- generaal van Volksgezondheid heeft ontvangen niet naar Indo nesië te behoeven, waar hij twee jaar door de Duitsers in een con centratiekamp werd opgesloten. Diezelfde inspecteur wenst zijn belofte niet gestand te doen. Via een petitionnement aan H. M. de Koningin wil de Schager bevol king de onsympathieke handel wijze van genoemde functionnaris laken en tevens de uitzending van Dr. Koning verhinderen. Het grootste gedeelte van de bevol king heeft reeds zijn handteke ning op dit schrijven gezet. Maar wanneer het soms mocht zijn, dat enige ingezetenen niet thuis wa ren en toch hun handtekening willen geven aan dit beroep, kun nen zij vandaag alsnog deze gele genheid vinden ten huize van mej. Keyzer, Laurierstraat 20. Daar ïs echter spoed bij in verband met de verzending van dit petitionne ment. Openbare verkoping ANNA PAULOWNA. Ten overstaan van notaris Koomen van Wieringerwaard werden op. ver zoek van de familie van Rijswijk in café de Boer te koop aangebo den, blokken woningen, gelegen aan de Molenvaart no.'s 135 t.m. 153, totaal 10 percelen. Op de eer ste vier werd een strijkgeld van f 10.op de overige van f30. uitgeloofd. Er was echter niet veel meenten allicht aanleiding zijn ook uiigeiooii toe te treden. Hoorn zit echter voor kooplust. Nadat de eerste vier. de moeilijkheid, dat het zelf al een reeks jaren een uitstekend werken de schoonheidscommissie bezit. Om de veertien dagen zal de Westfriese Adviescommissie zitting houden in een kamer van het Bureau voor Gemeentewerken aan het Gerrits- land. De ingekomen bouwplannen worden dan beoordeeld door de ar chitect-leider, de heer Nielsen van Amsterdam, die gesecondeerd wordt door een representant van de Westfriese burgemeesters, in casu de heer Breebaart van Hoogwoud en een gemeente-architect. Deze „kleine commissie" is verantwoor ding verschuldigd aan de „grote commissie", die op onregelmatige tijdstippen vergadert. Behalve de reeds genoemde heren hebben in de „grote commissie" zitting de heer Kerkmeyer van Hoorn, Weel van Grootebroek en Postema, Wie- ringermeer. Wij vernamen nog. dat het de be doeling is van de Adviescommissie voor Noordhollandse gemeenten om haar werkzaamheden verder te decentraliseren en haar gebied te verdelen in rayons, in elk waarvan een soortgelijke commissie als te Hoorn wordt gesticht, die de bouw plannen zal beoordelen. Een loffe lijk streven, dat vooral de lande lijke bouwkunst ten goede zal ko men. Voor de installatie van de Westfriese commissie zijn alle bur gemeesters uit het rayon uitgeno digd om aanwezig te zijn, alsmede de Planologische Dienst te Haar- verhuurd voor f 2.per week, eerst perceelsgewijze werden ge veild en te samen in bod stonden op f 2000.welk bod niet ver hoogd werd, mijnde de heer J. Ruiiter bij afslag de combinatie, met 19 A. 70 cA grond, op f2020. Ook de andere percelen werden afzonderlijk en in verschillende combinaties geveild. De tien per celen met 63 A. 70 cA. grond ston den tenslotte in bod op f 9520. Het bod werd niet verhoogd en bij afslag niet gemijnd. Alles werd opgehouden en ook de eerste vier woningen werden niet aan de heer Ruijter toegewezen. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Juni. 13000 kg aardappelen, eerstelin gen 89.30, drielingen 3.806.20. kleine 33.50, rode eerstelingen 8.10—8.90, bi. eigenheimers 9.60 11.50. witte eigenheimers 13.60, 275 stuks bloemkool Ia 20. WARMENHUIZEN, 30 Juni. 35500 kg aardappelen, eerstelingen 8.109, rode 10.6010.90, drielingen 6.407.40, kleine 3.804.10, grove 8.30—8.60. WOGNUM. 30 Juni. 48000 kg vroege aardappelen, middel 88.10, drielingen 3.607.20, kriel 33.90, rode 8.409.80, grove 88.20, drie lingen 3.904.20. Doordat de nieuwe amen dat de Tweei „Verplichte v loosheid" te xaam door d< Kamer eerst of de premie haar geheel Het ontwerp (én door het werknemer zo den, ieder vooi tegen waren Van de zijde i van de commu der genoemde stonden. Hel v verkwikkelijk loef afsteken, zelfde voorstor tuurlijk van r amendement h ming zou kome: (com.) was hie geweest dan de de P.v.d.A., de 1 heer Gortzak 1 amendement bi ingediend, de t het artikel, dat heer v. d. Bor: zijn vergissing ment naar het verplaatsen, m; meer voorkom kwam. De hee nu nog slechts 1 amendement ve wilde nl. ook premie geheel bet Rijk laten dus op die gron gevoegelijk kur worpen. Ook omzeilde hij ec door zijn amenc zodat zijn inzie brengen van de geheel gelijk kr dat van de hee wijl hij, zoals voordeel behieli zijn. Zo kwam ming. De P.v waar de zaken het beste voor motie kunnen s logisch geweest royaler. Het N.' hier echter blijl gebaar maken e gebeuren, dat de communistis' welks inhoud 7 onderschreef. de motie van d< ming. De heer nen grepen toei de kans om hu royaal gebaar 1 solidariteit van te demonstrerer voor de motie Gortzak kon zi< wrijven, de slaf èn in laatste a Toch zat aan debat toch ook kant en het we heer Andriesse Robert Casadi De beroemde bert Casadesus, heeft doorgebrac Maggiore, is hed KLM-toestel uit hol aangekomen, avond in het Ar gebouw een ree terdag optreden Scheveningen. VRIJDA HIL NOW: 7.00 -Niei gymnastiek: 7.: ziek; 7.45 Een w< 8.00 Nieuws; 8.15 mus; 8.45 Gram Voor jonge zieke vecht; 10.00 10.30 Morgendien foonmuziek; 12.0( dedelingen; 12. 13.00 Nieuws; i: 13.45 Gramofooni mofoonmuziek; muziek; 1€40 „ft lichting"; 15.00 Gramofoonmuziek 16.00 Koninklijke 16.40 Schoolzang; Gramofoonmuzie: 18.30 Regeringsu 19.15 Geestelijke tueel geluid; 19.4 van het studentei Nieuws; 20.05 Pi 20.15 Jubileum Avondoverdenkin 23.15 Gramofooni mofoonmuziek. HILV VARA: 7.00 Nier foonmuziek; 8.00 mofoonmuziek; 8 9.00 Gramofoonm Thuis/ 10.05 Morj 10.20 Gramofooni de vrouw; 10.4 Voordracht; 11.; ziek; 11.30 AVRO; 12.00 „Tl tet"; 12.30 Mi Wimbledon Ten Piano; 13.00 Nii Avroleans"; 14.00 14.20 Omroep K Ons volk in zijn Omroep Kameroi Gramofoonmuziel en 16; 17.00 Film de muziek; 18.00 licitaties; 18.45 Ki de bocht; 19.15 ding; VPRO: IS Tien voor acht; Het Röntgenkwa VARA; 21.00 Me Orgel en zang; weekoverzicht; muziek; VPRO: 2 Avondwijding; V. 23.15 Gramofooirn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2