GALA Amendementen regen in Tweede Kamer t droeve o! aan Een niet-gelukte conferentie, die niet mislukt is! Heden start Tour de France Gedemobiliseerde!! ontvangen een degelijk costuum DFTFCTIVE PAG. 3 RWACHTJNC iswijding ïerenstra irichten Gortzak had een goede bui Andriessen pleit voor D.U.W.-arbeiders RADIO Schroeder en Drobny in de finale Voorlopige resultaten voor Oostenrijk Geen definitieve breuk tussen Oost en West Titanenstrijd over 4808 kilometer De Bonnenlijst NiemeijefË Sober Donderdog 30 Juni 1949 nr het K.N.M.I. te van Donderdag- igavond. OSTEN ordwestelijke heirt I: aanvankelijk af ar later weer toe- ïwolking. Op tie atsen overwegend Zwakke tot matige :dzakelijk tussen t West. Iets hogere i dan vandaag, uidoosteljjke helft droog en overdag nkelfjk zonnig en Zwakke of matige dzakelük tussen 1 Noordoost. iimte van deze af- floods. Dan liggen en, gedekt met een Ise vlag en een nkranst door tien bloemstukken en ider de kisten de ïaar Schiphol heb- e prov. Bari, van n de Britse en de suis, van de Itali- aartdienst en tuil- n ontelbare inwo- heeft het uitladen ird onder het oog ïn Justitie te Haar- ler Burg. Dan "wor- edragen naar de nde auto's, die nog Sekomenen van de •ervoeren naar de zullen worden ter feerenstra, aposto- liaris van Dotimé, van Bure (Franse eren in de paro- Jans Onthoofding bisschop gewijd, lutsaerts, bisschop >sch fungeerde als gr, Jos. Baeten, ie bisschop van J. M. A. Hanssen ie bisschop van iede-consecratoren. genodigden, w.o. .S.Sp. apostolisch idé en Doume. de van de wijdeling rde van mgr. Tee- ie hoofdaalmoeze- van Straelen en •eldlijke autoritei- eh een deputatie vroegere woon- 'eerenstra, woon- ien bij. Na afloop ond een receptie ssiehuis van de ïeest, Kasteel Ge- INEMENT E KONINGIN ng Dr. Koning Dr. Koning heeft mgen om naar rekken. Dit heeft van de Schager verhit, omdat beminde arts in an de inspecteur - Volksgezondheid niet naar Indo- n, waar hij twee tsers in een con- verd opgesloten, eur wenst zijn and te doen. Via ■nt aan H. M. de Schager bevol- athieke handel- nde functionnaris le uitzending van rhinderen. Het van de bevol- zijn handteke- jven gezet. Maar s mocht zijn, dat t niet thuis wa rt handtekening dit beroep, kun- tlsnog deze gele- ■n huize van mej. traat 20. Daar is in verband met in dit petitionne- verkoping iWNA. Ten arts Koomen van werden op ver- ilie van Rijswijk ;e koop aangebo- mingen, gelegen trt no.'s 135 t.m. :elen. Op de eer- n strijkgeld van erige van f 30. echter niet veel ie eerste vier. 2.per week, rijze werden ge- i in bod stonden k bod niet ver- nde de heer J. de combinatie, grond, op f 2020. jercelen werden in verschillende .ld. De tien per- 1 cA. grond ston- bod op f 9520. verhoogd en bij ind. Alles werd >k de eerste vier niet aan de heer ;n. YOUDE. 30 Juni. ppelen, eerstelin- ingen 3.806.20. ade eerstelingen tnheimers 9.60 eimefs 13.60, 275 i 20. N, 30 Juni. den, eerstelingen -10.90, drielingen 3.804.10, grove uni. 48000 kg t, middel 88.10, !0, kriel 3—3.90. ive 88.20, drie- (Van onze parlementaire redacteur) Doordat de communisten ter elfder ure nog met een aantal nieuwe amendementen kwamen aandragen, steeg het aantal, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp „Verplichte venekering tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid" te verwerken kreeg, tot niet minder dan dertig. Moei zaam door deze amendementenberg heenworstelend, kwam de Kamer eerst laat op de middag aan de hoofdschotel: De vraag of de premie voor de wachtgeldverzekering nu al dan niet in haar geheel door het bedrijf zou moeten worden opgebracht. Ket ontwerp bepaalde dat zulks (èn door het bedrijf èn door de werknemer zou moeten geschie den, ieder voor de helft: daaren tegen waren er amendementen van de zijde van de P.v.d.A. en van de communisten, die de eer der genoemde oplossing voor stonden. Het werd een niet heel verkwikkelijk spel van elkaar de loef afsteken. Waar beiden het zelfde voorstonden, was het na tuurlijk van veel belang wiens amendement het eerst in stem ming zou komen. De heer Gortzak (com.) was hierbij even handiger geweest dan de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer v. d. Born. De heer Gortzak had namelijk zijn amendement bij het juiste artikel ingediend, de heer v. d. Born bij het artikel, dat hierna kwam! De heer v. d. Born herstelde alsnog zijn vergissing door zijn amende ment naar het juiste artikel te verplaatsen, maar kon toch niet meer voorkomen, dat hij twee kwam. De heer Gortzak behield nu nog slechts het nadeel, dat zijn amendement veel verder ging, het wilde nl. ook de werkloosheids premie geheel voor rekening van het Rijk laten komen en het zou dus op die gronden door de PvdA gevoegelijk kunnen worden ver worpen. Ook deze moeilijkheid omzeilde hij echter heel handig door zijn amendement te splitsen, zodat zijn inzicht inzake het op brengen van de wachtgeldpremie geheel gelijk kwam te liggen met dat van de heer v. d. Born, ter wijl hij, zoals reeds gezegd, het voordeel behield van de eerste te zijn. Zo kwam tenslotte de stem ming. De P.v.d.A.-fractie had, waar de zaken zo lagen, nu maar het beste voor de communistische motie kunnen stemmen, dat ware logisch geweest en tenslotte ook royaler. Het N.V.V. moest en zou hier echter blijkbaar een bepaald gebaar maken en zo zagen wij het gebeuren, dat de P.v.d.A. tegen de communistische motie stemde, welks inhoud zij toch volkomen onderschreefDaarna kwam de motie van de P.v.d.A. in stem ming. De heer Gortzak en de zij nen grepen toen natuurlijk graag de kans om hunnerzijds wel een rovaal gebaar te maken en de solidariteit van de arbeidersklasse te demonstreren: zij stemden wel voor de motie van de P.v.d.A.! Gortzak kon zich in de handen wriiven, de slag was èn in eerste èn in laatste aanleg voor hem! Toch zat aan- dit deel van het debat toch ook een zeer ernstige kant en het was dit deel dat de heer Andriessen (K.Y.P.) naar Robert Casadesus in ons land De beroemde Franse pianist Ro bert Casadesus. die zijn vaeantie heeft doorgebracht aan het Lago Maggiore, is hedenavond met het KLM-toestel uit Zürich op Schip hol aangekomen. Hij zal heden avond in het Amsterdams Concert gebouw een recital geven en Za terdag optreden in het Kurhaus te Scheveningen. PROGRAMMA VRIJDAG I JULI HILVERSUM I, 301 M. NCEfV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Denra Lauda- mus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Kussenge vecht; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek; 12,00 Koor; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Gra mofoonmuziek; 14.15 Gramofoon muziek; 1*40 .Moderne kamerver- lichting"; 15.00 Altzangeres; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.40 Voorlezen; 16.00 Koninklijke Militaire Kapel; 16.40 Schoolzang; 17.40 Piano; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 Lezing; 18,30 Regeringsuitz.; 19.00 Nieuws; 10*15 Geestelijke liederen: 19.30 Ac tueel geluid; 19.45 „Op de drempel van het studentenleven"; 20.00 Het Nieuws; 20.05 Programma proloog; 20.15 Jubileum C.N.V.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.50 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO; 10.00 Thuis/ 10.05 Morgenwijding; VARA; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Sopraan; 11.00 Voordracht; 11.20 Gramofoonmu ziek; 11.30 Accordeon-orkest; AVRO: 12.00 „The Atlantic Quin tet"; 12.30 Mededelingen; 12.33 Wimbledon Tennisreportage; 12.45 Piano; 13 00 Nieuws; 13.15 „The Avroleans"; 14.00 Voor de vrouw; 14,20 Omroep Kamerorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Het Omroep Kamerorkest; VARA: 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Fe licitaties; 18.45 Koor:- 19,00 Denk om de bocht; 19,15 Regeririgsuitzen- ding; VPRO: 19.30 Lezing; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Het Röntgenkwartet; 20.30 Cursus; VARA: 21.00 Men vraagt....; 21.30 Orgel en zang; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoon muziek; VPRO: 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws 23.15 Gramofoonmuziek. voren deed komen. In een uitmun tend betoog wees hij er op, dat waar de publiekrechtelijke orga nisatie voor de deur staat, die een volkomen nieuwe maatschappe lijke structuur poogt te scheppen, en waar alles zal afhangen van de vraag of werkgever en werkne mer elkaar blijvend zullen kun nen vinden, de geest thans niet bij voorbaat bedorven moet worden door het opleggen van eenzijdige verplichtingen. In deze geest had ook reeds minister Joekes zich tegenover zijn partijgenoot v. d. Born teweer gesteld. Inplaats van tegen zijn partijgenoten moest de minister dus deze middag tegen de K.V.P. aanleunen. Het was de minister aan te zien. dat hij de houding van zijn fractie, die koste wat kost haar tol aan het N.V.V. moest betalen, maar moeilijk ver teren kon. Terwijl de discussies al gesloten waren, was hij vanaf de ministerstafel nog in een heftige discussie met zijn partijgenoot v. d. Born gewikkeld. De heer v. d. Born, die in het laatst danig in het nauw kwam te zitten, ging ook nog de heer Andriessen te lijf, hem toevoegende, dat het be drijfsleven het eindelijk toch zou moeten betalen. Tenzij men de minister van financiën zou willen volgen, die bij de voorbereiding gezegd had, dat onze export in elk geval niet in het gedrang zou mogen komen. De heer Andries sen zei hierop een woord, dat in tegenstelling tot veel van deze middag, allerminst goedkoop was. In het ernstige besef, dat niet kun nen uitvoeren groter leed voor de arbeiders met zich zou brengen, legde hij de verklaring af, dat in dien de regering zou moeten aan tonen, dat loonsverhoging vermin dering van export en dus werk loosheid zou betekenen, hij niet zou aarzelen om van twee kwa den het minst kwade te kiezen. De heer Gortzak (com.) sloeg ook daar natuurlijk een propagandis tisch nummertje uit; de moed van de heer Andriessen ging hierdoor echter nog sympathieker aandoen. Van de rest van de amende menten was dat betreffende de positie van de D.U.W.-arbeiders ongetwijfeld 't meest van belang. Dank zij het amendement-An- driessen zal nu ook deze groep onder de werking van de wet val len, behoudens uitzonderingen. Een amendement-Stapelkamp, evenals het vorige door de minis ter overgenomen, brengt nu ook duidelijk de deelvissers onder de wet. Tal van communistische amendementen werden verworpen met de gebruikelijke stand 5-71. De communisten vroegen hier steeds weer hoofdelijke stem ming, hetgeen de behandeling tot een vervelende, tot het uiterste gerekte vertoning deed worden. In de vergadering van heden zal beslist worden over een inter- pellatieverzoek van de heer Wage naar (com.) over de voornemens van dc regering ten aanzien van de' gulden. IN NIJVERDAL STAAT EEN HUIS. ,,Dat is niets bijzonders", zult u zeggen. In dit geval toch wel. Dit huis werd nl. in één dag gebouwd door een aannemersfirma ter plaatse. Het is groten deels vervaardigd uit asbest, heeft een pannendak en bevat een woonkamer, twee slaapkamers en een keuken met aanrecht. Verder bevinden er zich enige kasten in. Voor woningzoekenden een uitkomst. LAWNTENNIS WIMBLEDON Vrijdag a.s. zullen Ted Schroeder. de 28-jarige Californiër, die dit jaar te Wimbledon debuteert, en de Tsjech Jaroslav Drobny elkaar ont moeten in de finale van het heren enkelspel. Ze hebben tot dusver slechts één keer tegen elkaar ge speeld, en wel op harde banen in Amerika, toen Schroeder in drie sets won. Gisteren had Schroeder in de halve eindstrijden, die door 17.000 toeschouwers werden bijgewoond, twee uur nodig om zich met veel moeite in vijf sets van Sturgess te ontdoen. Drobny van zijn kant re kende in iets meer dan een uur met de blonde Australiër John Bromwich af, die in de drie sets slechts 6 games kon winnen, Schroeder en Sturgess, die onge veer van gelijk postuur zijn, zorg den voor een zeer spannende partij met wisselende kansen, waarin de Zuid-Afrikaan gaver en ook zui verder speelde, maar de aggressivi- teit en de vechtlust van zijn dyna mische tegenstander miste. Na 3—6 7—5 5—7 voor Sturgess, dus in sets 21 voor de Zuid-Afri kaan, werd er verwoed gevochten om de eerste game van de vierde set. De Amerikaan haalde op van 1540 en nam de game. Tenslotte met een vlekkeloze drop shot. Sturgess liet de set toen lopen en het werd 61. Dus 2 sets all. De beslissende set bracht niet de spanning waarop ge rekend werd. Dc games gingen met de services tot 22. Toen brak Schroeder door de service van Stur gess heen en won betrekkelijk ge makkelijk vier games achter elkaar, waarmee hij zich in de eindstrijd plaatste (62). De partij DrobnyBromwich was, vergeleken bij de andere halve fi nale. een tamme geschiedenis. De Tsjech liep door snel en hard spel uit tot 50 voordat Bromwich een game kon winnen. Zijn opleving was van korte duur en Drobny nam de eerste set in 13 minuten (6—1). In de tweede wonnen beiden hun services tot 33. Maar de zevende game was voor Drobny met love, dank zij enkele prachtig geplaatste drives. Hij bracht ook de volgende twee games op zijn naam en daar mee de set (63). In de derde set werd het in een ommezien 30 voor de in ijltempo spelende Drobny; hij liep verder uit tot 51, miste een smash die hem de zevende game had kunnen geven, zodat het 52 werd, maar nam de service van Bromwich in de achtste game. En daarmee had hij zich voor de finale gekwalificeerd. In de halve finales van het dames enkelspel is het al Amerika wat de klok slaat. Louise Brough, de titel- houdster. speelt tegen Pat Todd, en Margaret Dupont Osborne komt uit tegen Helen Rihbany. Dames enkelspel, kwart eindstrijd: Margaret Dupont Osborne slaat mv. Hilton (G.B.) 61 63; Louise Brough slaat mevr, Blair (G.B.) 62 63; Mevr. Rihbany slaat mv. DaWsonScott 75 75; Patricia Todd slaat mevr. Walker—Smit (G.B.) 3—6 6—4 6—3. Heren dubbelspel: Patty en Stur gess slaan Bromwich en Sedgman 6—8 6—3 7—5 3—6 6—3; Brown en Sidwell slaan Drobny en Falken- burg 6—3 3—6 7—5 6—8 8—6. In de halve eindstrijden heren dubbelspel spelen PattySturgess tegen GonzaldsParker, terwijl BrownSidwell moeten aantreden tegen Gardnar Mulloy—Schroeder. TERUGBLIK OP PARIJS (Van onze bijzondere medewerker} KORT SAMENGEVAT is de viermogendhedeneonferentie van Parijs een niet gelukte conferentie, die niet mislukt is. Zij is niet mislukt allereerst, omdat zij tot enig voorlopig resultaat voor Oostenrijk heeft geleid. De vier ministers hebben hun plaatsvervangers aanwijzingen gegeven, om daarop een ontwerp-verdrag gereed te maken. Daarbij zijn enige tot nog toe bestaande struikelblokken uit de weg geruimd, maar andere aanwijzingen zijn nog zodanig vaag, dat er toch wel kansen tot struikelen voor de plaatsvervangers overblijven. Een tweede reden, waarom Parijs niet als mislukt is te beschouwen is, dat het niet heeft geleid tot een breuk tussen Oost en West en daardoor tot verscherping van de „koude oorlog". Geen van beide partijen wilde dat ook, maar onze indruk is, dat de Russen hierbij toch het handigst gemanoeuvreerd hebben. Hun blok kade van Berlijn had tot gevolg een westerse tegen-blokkade tegen Oost-Duitsland. Die tegenblokkade trof de Sovjets economisch zeer zwaar. De voor de communisten ongunstige verkiezingsuitslag in Oost-Duitsland, juist vóór het be gin van Parijs, is dan ook wel mede veroorzaakt door de slechte econo mische toestand in de Sovjet-zone. Het schijnt, dat Acheson een ogen blik geneigd is geweest tot algehe le opheffing vari die tegenblokkade Bevin heeft dat tegengehouden, omdat daarmee elk middel tegen de Russen uit handen zou zijn ge geven. Zowel voor Oost-Duitsland als voor wat verder aan ,,de ongecivi liseerde kant van het IJzeren Gor dijn" ligt, hebben de Sovjetts drin gend westerse importen nodig. Pa rijs heeft het nu tenminste moge lijk gemaakt, dat die kraan weer geopend kan worden. Maar het is slechts een moge lijkheid tot open- en dichtdraaien van de kraan en dus niet een open draaien alléén, zoals Acheson een ogenblik overwoog. Door de toe voer in de hand te houden behield het Westen nog enige mogelijkheid tot beïnvloeding der Russische houding ten opzichte van Duits land. Voorlopig zullen de gealli eerde bezettingsautoriteiten in dat land gevieren moeten „beraadsla gen" o.m. over uitbreiding van de handel en ontwikkeling der finan ciële en economische betrekkingen tussen de drie westelijke zones en het Sovjet bezettingsgebied. Op ruilbasis zal enige hervatting van het goederenverkeer wellicht mo gelijk zijn, wat de allerprimitiefste vorm van handelsverkeer is. Geen oplossing Dit alles gedoogt inmiddels niet, om Parijs toch een zij het ge deeltelijk succes te noemen. Want het heeft de oplossing van Europa's meest centrale pro bleem Duitsland geen stap dichterbij gebracht. Integendeel: Parijs is een nieuwe demonstratie geweest van de onmacht der Gro te Vier, om het Duitse vraagstuk tot oplossing te brengen. Dit zou al erg genoeg zijn als die onmacht uitsluitend het gevolg was van de meningsverschillen tussen Oost en West. Meningsverschillen kunnen scherp zijn als er duidelijk omlijn de, uitgesproken meningen tegen over elkaar staan, die met overtui ging worden verdedigd. Men krijgt echter sterk de indruk, dat de on macht der Grote Vier niet voort spruit uit verschil van mening maar uit het ontbreken van mening omtrent de toekomst van Duitsland. En" die armoede aan in zicht, dat gebrek aan constructief vermogen, ook en vooral bij het Westen, heeft Parijs pijnlijk duide lijk aan het licht gebracht. Daardoor is geloven wij de toestand deze geworden: noch de Grote Vier, noeh de Westelijke Drie kunnen het vraagstuk oplos sen. Andere geallieerden mogen het niet, dus de Duitsers zullen het zelf wel moeten. Geen vrolijk vooruitzicht Dat is geen vrolijk vooruitzicht. Want zonder jegens de Duitsers door haat verblind te zijn, is ons vertrouwen in hun beleid voorals nog zéér beperkt. De enige uitweg die misschien nog mogelijk is, is een vlug en in grote stijl aange pakte samenwerking tussen Frankrijk, de Beneluxlanden en West-Duitsland om er samen iets van te maken. Schumans rede op het M.R.P.-congres in Straatsburg wijst ep op, dat Frankrijk die kant wel uit wil. Aan die rede schonk onze pers helaas zo goed als geen aandacht. Misschien hadden wij 't toen nog te druk met grenscorrec ties? Waarom handig? Hierboven schreven wij, de in druk te hebben, dat de Russen nog het handigst hadden gemanoeu vreerd. Waarom? Voor hen heeft Parijs enige verademing gebracht althans een degelijke mogelijk heid daartoe op economisch ter rein voor Oost- en Midden-Europa. Voor het Westen staan daar tegen over enige winstpunten inzake Oos tenrijk. Maar Rusland krijgt er de kans door, zich rustiger te kunnen wijden aan versterking van zijn po sities in het Verre Oosten, vooral in China. Wij kunnen dan ook be- grijpeh, dat Acheson. na Parijs, „lichtelijk in de war" was over China, zoals James Reston in de .New-York Times" schreef. Wij geloven dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten al enige tijd in de war is en niet eens lichtelijk. Ais Acheson daarover nu ook in de war is geraakt naar aan leiding van Parijs, is dat tenmin ste een gunstig resultaat te noe men. Is het echter niet tragisch, dat men als „gunstig resultaat" zou kunnen aanmerken, zo een leider der wereldpolitiek in de war raakt over verwarring die door de poli tiek van zijn land gesticht is? DE 36 e RONDE MN FRANKRIJK 1-4C ETAPPE Vandaag zal in Frankrijk's hoofdstad weer een bonte karavaan van renners staan om het startschot af te wachten voor de grote Tour, de monsterrit door het land van Marianne, la ,,douce" France, dat inmiddels voor dit ondernemende wielrijderscorps minder „douce" d.w.z. zoet en liefelijk zal blijken te zijn, dan menig buitenstaander wel denkt. Immers wanneer de eerste etappes door het vlakke Noord-Franse industriegebied via Reims, Brussel, Boulogne, Rouen naar Bordeaux achter de rug zullen zijn, gaan de bergen met deze reuzen van de weg de strijd aanbinden en zal de Tour het uiterste van Europa's beste coureurs vergen. Dan zullen ook de zware dagen komen voor de kleine Nederlandse equipe, die opnieuw voor een moeilijke taak staat en waarvan, men dan ook geen al te grote verwach tingen mag hebben. De eerste etappe, welke vandaag wordt verreden, leidt van Parijs naar Reims, een afstand van l 82 K.M. De tweede etappe gaat van Reims naar Brussel (273 K.M.), de derde van Brussel naar Boulogne sur Mer 21 l K.M,, en de vierde van Boulogne sur Mer naar Rouen l 85 K.M.). kans bestaat, dat deze Franse ren ners elkaar in de wielen zullen rij den, waardoor de Italiaanse haze wind dan nog een grotere kans krijgt er met het been vandoor te gaan! Wat de streek-teams betreft moet mén de ploeg van Zuid-Oost- Frankrijk goed in de gaten houden. Ze staan onder leiding van trainer Fachleitner, telt mannen als Camel- lini, Remy, Neri en Rolland onder haar leden en maakt misschien door betere ploeggeest meer kans op de gele trui dan de nationale ploeg (Van onze Parijse correspondent) Als vandaag in Livry-Gargan. vlak bij Parijs, het startschot valt voor de Tour de France, zal een honderdvijftigtal van de beste lan.se afstandmannen van West-Europa de titanenstrijd tegen vierduizend acht honderd en acht kilometer aanvan gen. Tot aan de 25'ste Juli, als de vermoeide renners de eindstreep passeren in het Parijse „Pare des Princes", zal de hele wereldpers spreken van hun prestaties. Men zal waarschijnlijk soms vinden, dat enkele sensatiebladen wat al te veel aandacht aan dit geval wijden. Een boulevard-blad als „France Soir" bijvoorbeeld volgt de Tour met 26 specialisten, die over vijf auto's en vier motorfietsen beschikken, en de concurrerende bladen doen hun best om niet achter te blijven. Kort om, zij doen alsof het zo ongeveer de belangrijkste gebeurtenis van de wereld is. Dat is he-t echter he lemaal niet. Maar het is wel de meest spectaculaire en wellicht ook de zwaarste krachtproef, die wiel renners kunnen afleggen. Men moet de body van een Hercules en de eerzucht van een Napoleon hebben om in deze rit te slagen, en, als de Italiaan Gino Bartali vorig jaar. de gele trui van de ovedwinnaar in de wacht te slepen. Gevreesde Italianen. De Italianen zijn de grote tegen voeters van de Fransen. Elke keer, ais een Italiaan de gele trui wint, voelt het Franse publiek dat bijna als een nationale schande. Vorig jaar zijn er grote zuidelijke tranen gestort, omdat spaghetti-eter Bar tali mek de erepalm ging strijken. Nu komen de Italianen weer met een gevreesde ploeg op de weg: kampioen Bartali, Coppi, Magni, Leoni en veertien anderen. Frank rijk stelt daar tegenover een natio nale ploeg en vier streek-teams. In Frankrijks nationale team. on der training van de oude rot en vroegere kampioen George Cuve- lier, zitten grote renners als Bobet, Lapebie, Lazarides en Teisseire. Allemaal sterke persoonlijkheden in de race-wereld, maar Frankrijk is bang. dat juist die sterke persoonlijkheid roet in het eten zal gooien. Zo'n Tour is gro tendeels een kwestie van teamwerk, van samenspel en combine. En de „LANGZAAM AAN" BIJ ENGELSE SPOORWEGEN LONDEN, 28 Juni (A.P.). De grootste Britse vakbond van spoor wegarbeiders heeft gisterenavond een nieuw loonaanbod van de regering verworpen en besloot om met ingang van volgende week Dinsdag een „langzaam aan-actie" te beginnen. Er is een beroep ge daan op de 460.000 leden om „pre cies volgens voorschrift" te wer ken en niet meer dan 44 uur per week. Passagiersschepen naar Batavia De „Oranje" van de Mij. „Neder land" zal Maandag 4 Juli met 940 passagiers naar Batavia vertrekken. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrekt een dag later uit de hoofd stad. Aan boord bevinden zich in 't kader der gezinshereniging hoofd zakelijk vrouwen en kinderen. Voor het tijdvak van 3 Lm. 16 Juli 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: 201 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees 203 Vlees (D) 100 gram vlees 204 Algem, (A, B, D) 250 gram rijst 206 Algemeen (A. B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten Z A, ZB, Z C, ZD, ZE, MD. MH 908 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerict met de letter R. Bovenstaande' bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Juli a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196, 197, 198 en 199 kunnen worden vernietigd. Van Maarseveen Vrijdag terug Met het Indië-toesteL dat 29 Juni van Batavia is vertrokken, zullen minister mr. J. H. van Maarseyeen, mr. v. Hoogstraten en de heer Bo- gaardt. Vrijdag 1 Juli te 15.15 uur op Schiphol arriveren. ECONOMISCHE DELICTEN IN MEI In Mei 1949 maakten ambtenaren van de centrale controledienst 2561 processen-verbaal op. Hierbij waren 3545 verdachten betrokken, van wie er 70 in verzekerde bewaring wer den gesteld. Gedurende dezelfde maand legden de tuchtrechters voor de voedsel voorziening in totaal f 146.208 aan boeten op en f 21.635 aan waarborg sommen. Aan schikkingen werd be taald f 34.648. Voorts werden 28 bedrijven (waar van 26 voorwaardelijk) gesloten, 7 vergunningen (waarvan 5 voor waardelijk) ingetrokken en 6 be drijven (waarvan 2 voorwaardelijk) uitgesloten van toewijzingen. In verband met export-orders van de stoffenindustrie en de behoefte van de burgerbevolking, was het on mogelijk om van de binnenlandse productie een dusdanig gedeelte stoffen af te nemen, dat daarmede aan alle militaire gedemobiliseerden een costuum uit binnenlands kam- garen zou kunnen worden gele verd.. Door de directeur-demobilisatie werd opgericht het centraal depót burgerkleding, waarvan de organi satie en exploitatie werd opgedra gen aan een reeds van ouds bekend kledingmagazijn te Utrecht. De organisatie van dit centraal depót burgerkleding is als volgt op gezet. De uit het buitenland geïmpor teerde stoffen en voeringen werden aan de confectie-industrie ter ver werking gegeven on via de bedrijfs groep kledingindustrie hebben de diverse fabrikanten hun volle me dewerking voor een spoedige aan maak van de vereiste voorraad ge geven. Alle costuums 'komen daar na naar het centraal depót burger kleding, waar dc nodige naeontröle wordt gehouden en de vastgestelde verkoopsprijs wordt bepaald. In overleg met de vakgroep Detex werden door geheel Nederland win keliers aangezocht voor de verkoop van deze costuums, welke detaillis ten op zich namen een ruime voor raad hierin aan te houden. Zij wor- 3-jarig meisje verdronken Het 3-jarig dochtertje van de fa milie De Vries te Hellendoorn is gisteren voorover in een zich achter het huis bevindend waterplasje ge vallen, waaruit het blijkbaar niet. meer overeind kon komen. Toen men het na enige tijd aantrof, bleek het meisje reeds overleden te zijn. den door het centraal depót burger kleding van een collectie in maten en dessins voorzien en op inlevering van de door hen ingenomen voor rangsbonnen weer herbevoorraad. De detaillisten, die zich met de ver koop van deze costuums hebben be last, zijn herkenbaar aan de door de vakgroep Detex uitgegeven plaat ..Wij werken mee voor de jongens Overzee", die in hun étalages aan wezig is. Op deze wijze zal het gelukken alle demobiliserende militairen een degelijk costuum te leveren. „Weest sober en waakt". Wat in. het kerkelijk avondge bedde Completen, iedere dag herhaald wordt, stond Zondag in het Epistel van de Mis. Sober". Matig. Zonder over daad. Teveel is nooit goed. Wulpsheid kweekt slapheid, verval. Onmatigheid is lang zaam maar zeker ondergang. Onbeheerstheid in eten en drinken, in snoepen en uit gaan en genieten, onbeheerst heid tegenover zichzelf en an deren. Is het niet duidelijk, waarom er zoveel slappelin gen, zoveel lafhartigen en ka rakterlozen zijn? Sober. En waakzaamWeest op uw hoede. Altijd wakker, op zijn qui-vive. Niet ingeslapen, half, suf. Geen vijg van een vent. Maar: sober en waakzaam. Met open ogen. MARCUS. FEUILLETON door H. VöLMEK W/7 SP dc/PK „Wanneer u het de. politie over brieft, meneer Svartan, dan, zo waar ik leef, loopt het niet goed met u af." „Ik brief de politie nooit iets over, tenzij in uiterste noodzaak. Zij zat in de taxi, is het niet?" „Ja", bekende August met afge wend hoofd. „Ik wil de geschiedenis van be gin tot eind horen. En je bewijst juffrouw Karlsson een zeer slech te dienst door ook maar iets voor me te verzwijgen." Söderman ontlastte zijn gemoed. Hij vertelde Svartan alles wat hem door Marianne was toevertrouwd. Alles behalve het verbergen van Lundqvist's portefeuille ach ter het linnen van zijn valies en hoe hij zich van 't haar belastend voorwerp had ontdaan, bevreesd als hij was, Svartan's geloof in Marianne's onschuld weer aan het wankelen te brengen. „Het lijkt er naar, alsof Solange de geraffineerde aanslag op Lundqvist pleegde", knikte Svar tan. „Hij nodigde zijn aanstaand slachtoffer die avond tot een diner uit en handelde daarmee waar schijnlijk naar een welberaamd plan. Om zich een alibi te ver schaffen. bracht hij Emilia Schro der naar huis, keerde niet in de Orient Club terug en schoot zoge naamd onder de wol. Een inge- mene streek. Door juffrouw Karls son met Lundqvist alleen te laten, kon hij op duim en vingers nare kenen .dat zij zou worden ver dacht van de misdaad, die hij zich had voorgenomen te plegen. Zeer waarschijnlijk was het zelfs zijn opzet, haar er voor te laten op draaien". „Ik kan het. niet geloven. Zoals ik u reeds eerder zei, bewees hij Marianne eenmaal een dienst door haar aan de betrekking van se cretaresse bij mevr. Kalundby te helpen". „Wat hem niets kostte, maar waarvoor hij haar liet betalen op een wijze, die ik niet nader behoef te kwalificeren." „Het is een pak van mjjn hart, dat u Marianne's verhaal niet in twijfel trekt." „Helemaal geen type voor mis dadigheid. Helaas zijn politie-auto- riteiten in de regel slechte psycho logen. Hun hoogste ideaal is. een boef bij de kladden te vatten en deswege door de pers bewierookt te worden. Nu doe je verstandig, Söderman. met naar 't „Sint Olaf" te gaan en in je mandje te krui pen. Zelf heb ik niet minder be hoefte aan een paar uur rust. Nog één ding. Afgaande op de vaardig heid, waarmee juffrouw Paula zich weet te vermommen, ben ik geneigd aan te nemen, dat zij in de artistenwereld wel geen onbe kende zal wezen. Loop jij morgen de impressario's af en doe navraag in die richting. Wel te rusten!" „Maar maar Marianne be vindt zich nog in hechtenis!" pro testeerde August doodongelukkig. „Kunt u niet direct iets doen om haar „Er uit!" beval Svartan goed geluimd. De daad bij het woord voegend duwde htf Söderman naar de deur. „Alles komt terecht, maar eerst wil ik vijf uur slaap hebben! Kerel, ik heb binnen vier- en-twintig uur een berg werk te verzetten, waar zeven minder luie mensen zich nog niet in een week doorheen zouden worstelen!" XXI. Anders Svartan verwenste zijn voortdurende pech bij het verrich ten van ongeoorloofde huiszoekin gen. In de hall van het Universal flatgebouw had hjj Solange's ver trek afgewacht, voor geld en goe de woorden waarbij zijn legiti matiepapieren onmisbare diensten bewezen van de portier een du plicaatsleutel bemachtigd cn was juist aan de snuffelpartij begon nen, torfi voetstappen voor de deur halt hielden en een stem, welke hij erkende als die van hoofdinspecteur Lund, op gerust stellende toon verklaarde: „Het behoeft heus niet lang te duren, mefieer Solange, maar het is een kwestie, die we beter onder vier ogen kunnen bespreken." Svartan was verdwenen eer So lange de sleutel in 't slot stak. Voor geen geld'ter wereld wilde hij door een politie-autoriteit wor den betrapt. Snel had zijn blik 't vertrek doorzocht. Het bood slechts één plek waar hij zich met redelijke kans op succes vermocht te verbergen: de muurkast. Hij zegende de omstandigheid, dat Solange over een uitgebreide gar derobe beschikte; costuums en jassen, met zin voor netheid op gehangen, waarborgden, dat een ongenode gast niet direct behoefde te worden opgemerkt, zo de heer des huizes onverhoopt de deur opende, mits deze het bij een vluch tige inspectie liet. De bouw van de kast stemde hem minder tot tevredenheid; zij was niet op zijn abnormale lengte berekend en .hij zag zich genood zaakt, 't hoofd te buigen, hetgeen een temptatie beloofde te worden indien het onderhoud van langer duur zou blijken te zijn dan hoofd inspecteur Lund in vooruitzicht had gesteld. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3