Tussen Staveren en Enkhuizen vaart het „mobilofoonschip" T.T.-races naderen Met de nachtploeg op de baan Voetbalclub liet grensrechters gerechtelijk vervolgen CIRCUS STRASSBURGER NAAR ALKMAAR Dekenac naar Toekomstmuziek... Filiaal te ALKMAAR: Langestraat 47 Lied van de arbeid op een werktrein Algemene staking in Londense havens Perspectief in het lectuurvraagstuk De toestand in Tsjecho-Slowakije Tot intenti PAG. 4 Donderdag 30 Juni 1949 (Van onze redacteur) Rfeeds hebben we gisteren in een gedeelte van onze oplaag via een „mobilofonisch" verslag een indruk kunnen geven van de bijzondere mogelijkheden welke het ingenieuze apparaat, dat mobilofoon heet, voor reizigers op de weg en te water kan geven. Aan boord van de ,,Van Hasselt", het schip dat de dienst tussen Enkhuizen en Staveren onderhoudt, is in de stuurhut de veel besproken Philips-vinding aangebracht. Een kastje met wat knoppen en een microfoon, ogenschijnlijk eenvoudig van con structie, maar het resultaat van wat de knapste Nederlandse technici vermogen tot stand te brengen. honderd meter voorbij de aanleg steiger zijn snoer in de golven. In de tijd van het „Vrouwtje van Sta voren'' moet er meer bedrijvigheid zijn geweest. Als dat hoogmoedige vrouwmens eens mobilofonisch met haar kapitein in verbinding had ge staan. zou zij haar stadgenoten on getwijfeld een dramatische scène hebben bespaard Zakenmensen voeren in de trei nen gesprekken die transacties tot gevolg kunnen hebben. Is hier haast bij? Zij geven hun orders per mo bilofoon. Zijn zij aan boord van een vaartuig dat binnenlandse verbin dingen onderhoudt, de mobilofoon kan hen op ieder gewenst ogenblik in contact brengen met de wal. Reizigers die s' morgens vroeg geen tijd hebben gehad om vrouw en kroost vaarwel te zeggen bedienen zich van de mobilofoon; vrouwen die hun man een opdracht willen geven „omdat hij tóch in die buurt komt", weten hoe zij te werk moeten gaan.. Dat is allemaal nog toekomstmu ziek. De proeven die de Spoorwe gen met de mobilofoon nemen, zijn alleszins bevredigend. maax nog niet in een zodanig stadium dat al le grilligheden van het nieuwe zijn achterhaald en verbeterd. Dat duurt echter niet lang meer. We kunnen er van op aan dat, zeker op de in ternationale treinen, dc mobilofoons binnen korte tijd tot de meest ge bruikte onderdelen der toch al weer luxe accomodatie zullen behoren. Lemmer belangrijkste schakel. In wezen is een mobilofoon een kortegolf-installatie met beperkte zendcapaciteit. Mobilofoonstations werden reeds in de grote steden van ons land gebouwd, voornamelijk ten gerieve van automobilisten die van achter het stuurwiel rustig met re laties binnen een straal van plm. 20 kilometer kunnen telefoneren. De golflengten zijn altijd minder dan 10 meter, waardoor het mogelijk is dat in verschillende rayons meer dan één gesprek tegelijk wordt ge voerd, zonder dat men elkaar stoort of de indruk krijgt dat de Mexi caanse hond woester dan ooit uit zijn as is herrezen. Eergisteren nog voer de Van Hasselt op het grensgebied" van de stations Lemmer en Amster dam en toen men met proefgesprek ken begon, kregen niet alleen de opgeroepenen contact maar mengde ook een bestuurder van een helieop- tère zich in het gesprek! Een be wijs dat nog niet alles precies is uitgebalanceerd, ofschoon de heer Lubsen, technisch ambtenaar van het hoofdbestuur der PTT, over de voorlopige resultaten buitengewoon te spreken was. Lemmer is het nieuwste mobilofoonstation, dat de gebruikers van het toestel automa tisch verbinding geeft met het tele foonkantoor te Leeuwarden en hen tegen de normale interlocale ge- sprekkosten onmiddellijk met de ge wenste abonné doorverbindt. Alk maar staat eveneens op de nominatie om van een zendstation te worden voorzien. Het ligt voor de hand dat bezitters van mobilofoontoestellen 'n nummer moeten hebben. We kun nen dus te zijner tijd naast het tele foonboek ook de uitgave van een mobilofoonboek tegemoet zien. In de haven van Staveren meerde het „mobilofoonschip". De kade was leeg. Een hengelaar gooide een paar Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Zo is het ook met de T.T.-races. die dit jaar op 9 Juli a.s. op het bekende cir cuit bij Assen worden verreden. Het zullen de grootste worden die ooit zijn gehouden. Er is een res pectabele deelname, die voor een geweldige strijd in alle klassen borg staat. De races zijn juist daarom zo belangrijk omdat ze meetellen voor het wereldkam pioenschap, dat dit jaar voor het eerst is ingesteld. Niet dat Neder land in de zware klasse enige kans zal maken, maar in de 125 cc heb ben we in Dick Renooy en Heine- man ongetwijfeld sterke troeven. Belangrijk voor de vele automo bilisten is ongetwijfeld het bericht, dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft goedgevonden, dat men na afloop tot 4 uur des nachts zich ongehinderd op de weg kan bevinden, zonder dat men naar een rijvergunning zal worden, gevraagd. Ongetwijfeld een ver heugend iets. dat de belangstelling in niet onaanzienlijke mate zal doen toenemen. Aan de veiligheid van het cir cuit is ook grote aandacht be steed. De accomodatie is weer be langrijk uitgebreid door ejn ruime vermeerdering van het aantal zit plaatsen. Voor het overige hopen wij Zaterdag a.s. in een uitvoerige voorbeschouwing nader op deze wel zeer belangrijke races terug te komen. Prima wit lederen zomerschoen, leuk opengewerkt Vanaf de zeekant trok een lichte mist landinwaarts, toen wij, ge kleed in onze oudste plunje die wij op zolder vinden konden, dezer da gen. in het reeds vergevorderde avonduur, naar het station stapten. Niet om de laatste trein te kunnen nemen, die was reeds vertrokken. De trein, waarmede wij die avond zouden reizen, staat in geen enkel spoorboekje vermeld, hij staat slechts in een gestencilde dienst rooster. trein no. 55194. vertrek Alkmaar 11.20 uur. Wij stapten ook met de stationshal binnen maar klopten zachtjes aan bij het kan toor van de heer Schaafsma van de dienst van Weg en Werken die ons klokke elf uur een korte uiteen zetting gaf van het reisplan. En zo stapten wij, precies tien minuten voor half twaalf, bij spoor 14 of spoor 12, dat herinneren we ons niet precies meer, in een D- rijtuig. „de D" zoals de mensen van het spoor zo'n wagon noemen. In gewone treinen ziet men zo n D-wagon voor of achter de trein rijden, dan is daar de standplaats van de hoofdconducteur en kunt ge er Uw fiets of kinderwagen afge ven. Dit was in deze D-wagen niet het geval. De bagage bestond uit een paar remschoenen, een domme kracht, een paar schoppen en hou welen en een stuk of wat lampen. Want. ge zult het wel begrepen hebben, die trein no. 55194 was een werktrein. In het midden een grote zware Engelse locomotief, nu rij dend onder het N.S.-nummer 5101. Voorop een vreemdsoortig werk tuig, ,.de ploeg". Die „ploeg" had vanavond de zwaarste taak. Met dit instrument, zeer vernuftig gecon strueerd, werd in enkele uren tijd de spoorbaan tussen Alkmaar en Heerhugowaard. althans die helft, waarop nog geen rails liggen, gelijk geschaafd. De N.S. 178051 is eigenlijk mets anders dan een enorme bulldozer. Een mgchine met twee vleugels met een spanwijdte van een met^r of zes, waarmede zand en grint, kubieke meters tegelijk, in een handomdraai kunnen worden weg geschoven. Met een matig gangetje reden wij de spoorbrug over het kanaal over en daar begon het werk. Om snel een tweede spoor te kunnen leggen, hetgeen binnen afzienbare tijd dient te geschieden, want de lijn AlkmaarHeerhugowaard gaat weer tweesporig worden, moest het tot nu toe niet gebruikte deel van de baan gelijk gemaakt worden. Een karwei, waarbij vele tientallen werkers en vele weken zeker ge moeid zouden zijn, doch dat door deze ploeg in enkele uren tijds nauwkeurig kon worden verricht. Het is een kwestie van passen en meten en uiterst nauwkeurig wer ken met deze nieuwe machine en wij konden ons bij het werk, dat wij gedeeltelijk medemaakten, een beeld vormen van de grote voorde len, die de techniek ook het spoor wegbedrijf biedt. Met een vaartje van tien kilome ter drukte de zware locomotief ploeg en alles wat er voor lag, weg. Geregeld stopten wij om het werk te controleren en zodoende nam de rit naar Heerhugowaard, waarover wij gewoonlijk niet meer dan een minuut of zeven plegen te rijden, ruim een uur in beslag. Alkmaar Heerhugowaard, deze nacht heen en terug, een ritje van ongeveer drie uur. Maar het was de moeite en onze nachtrust waard eens een VERMISTE PASSAGIERS VAN „ROERMOND" WAARGENOMEN? BARI, 29 Juni (A.F.P.) Vol gens het Franse persbureau AFP heeft de duiker, die belast is met de berging van dc cockpit van dc „Roermond", na een afdaling, waarbij het zicht onder water beter was, verklaard, dat hij de lichamen van de tien passagiers, die nog vermist worden, had ge zien. kijkje te nemen in een tak van de spoorwegdienst, die we zelden of nooit als reiziger te aanschouwen krijgen. Het voorbereidende werk, de grondslag, waarop straks een dienst kan worden opgebouwd, eist vooral ook in dit bedrijf de inzet van de gehele mens. Dergelijk werk. dat veelal in de nacht ver richt moet worden vraagt meer dan technische kennis alleen. Liefde tot het werk, en die bezitten de spoor wegmensen zeker, is een van de voornaamste pijlers, waarop dit gi gantisch bedrijf rust. Dat zijn van die gedachten, die zich onwillekeurig aan ons opdron gen. toen wij, staande op het plat form van de „ploeg" het grint langs de dijk zagen wegschuiven en onder de wielen hoorden stukbreken. En met de gedachte aan de nog steeds voortschrijdende opbouw onzer spoorwegen telden wij de zwarte handen niet, die wij op de locomo tief hadden opgelopen en werd het sissend ontsnappen van de stoom tot een feestlied van de arbeid. VRIJWILLIGERS VÓÓR In «een radib-uitzending van de Regeringsvoorlichtingsdienst op 1 Juli a.s. te 19.15 uur zal de Staats secretaris van Oorlog een causerie houden over het Nationaal Insti tuut „Steun Wettig Gezag" met als titel „Vrijwilligers vóór". De radio rede wordt uitgezonden over Hil versum II LONDEN, 29 Juni (A.F.P.). Naar aanleiding van uitsluitings maatregelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakings- comilé besloten tot uitroeping van een algemene staking in alle Lon dense havens. De 4000 havenarbeider^ van de koningsgroep te Surrey, die zich Dinsdagochtend op het werk hadden aangemeld, werden er van verwit- tigd, dat men besloten had de ha- vens te sluiten zolang het personeel zou weigeren de aldaar liggende Canadese schepen te lossen. De leiders der staking richtten daarop terstond een oproep tot alle Londense havenarbeiders om even eens het werk neer te leggen. Zoals eerder gemeld hebben de vakbondsafgevaardigden der haven arbeiders zich tegen staking verzet. Er werd door de arbeiders een stormachtige protestvergadering bij de ingang van de havens gehouden. Er worden met-officiële comité's gevormd en vrijwilligers gaan de havens af om alle arbeiders, die nog aan het werk zijn, tot staken te bewegen. Volgens mededeling van ambte lijke zijde wordt thans op 31 sche pen in de koningshavens en op elf schepen in de Surrey-havens niet gewerkt. Onder deze schepen zijn grote oceaanstomers met voedings middelen, o.a. vier met duizenden tonnen bevroren vlees. Enige tijd geleden speelde dc Bovenkcrkse voetbalclub Roda een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap tegen de Blauwe Vogels, welke ontmoeting in een gelijk spel 00 eindigde. De Blau we Vogels, die met Roda in de Amsterdamse Voetbalbond, onder afdeling van de KNVB, spelen, werden door beter doelgemiddelde kampioen. Na afloop diende Roda een pro test in tegen het niet-toekennen van een geldig doelpunt. Dit doelpunt was- aanvankelijk door de scheids rechter toegekend, maar de Blauw.e Vogels beweerden, dat de grens rechter even te voren de vlag had gezwaaid, omdat het leder buiten het speelveld was terecht gekomen. Toen de scheidsrechter bij zijn grensrechter daaromtrent nadere in formaties vroeg, verklaarde de laat ste, dat de bal inderdaad over de lijn was gegaan. Het merkwaardige van hel geval is, dat de grensrech ter volgens verscheidene getuigen op het bewuste moment niet had ge reageerd. In de zitting van de protestcom missie van de AVB zouden de beide grensrechters verklaringen hebben afgelegd, die, volgens het standpunt van Roda, niet zouden stroken met de feiten en evenmin zouden over eenkomen met de vroegere bewerin gen. De vereniging Roda legde zich niet bij de uitspraak van de protest commissie neer. Dezer dagen werd een buitengewone algemene verga dering belegd en daarin besloten de Bovenkerkers met algemene stem men om het bestuur der vereniging te machtigen de beide grensrechters gerechtelijk to doen vervolgen. Het motief is, dat de grensrechters door het afleggen van onjuiste verklarin gen Roda opzettelijk schade hebben toegebracht. De zaak is nu inmiddels aanhan gig gemaakt bij de Officier van Jus titie te Amsterdam. De voorzitter van Roda verklaarde nog: wij heb ben ons neergelegd bij de beslissing van de protestcommissie van de AV B. maar wij willen met behulp van een groot aantal getuigen, die.on- Gentia, 'de grootste haven van Italië, is gesloten tengevolge van de zeeliedenstaking. De afvaart van de passagiersschepen is stop gezet en duizenden tonnen aan goederen wachten op transport. De eisen der stakers zijn werklozenuitkering en hogere pensioenen. ONGEVAL BIJ LUCHTMANOEUVRES LONDEN, 30 Juni (Reuter). Een straaigevechtsvliegtuig van de K.A.Fdat deelnam 'aan de manoeuvres van de luchtstrijd krachten der Westelijke Unie en V.S., is neergestort op een huis te Ipswich (Oost-EngelandV De En gelse vlieger, eskaderleider Bed- dow. kwam om het leven. Het huis werd totaal vernield. Een 4-jarige jongen werd gewond, doch zijn ouders kregen geen letsel. „Nieuw Amsterdam" kreeg zeer geringe schade Naar wij van de zijde van de Hoiland-Amerika-Lijn vernemen is de schade aan de „Nieuw Am sterdam", die zoals gemeld Dins dag tijdens mist bij de Ameri kaanse kust in aanvaring kwam met een klein vissersvaartuig, zo gering, dat het schip, dat heden nacht te New York arriveerde, zonder vertraging zijn vaarplan kan handhaven. De kapitein heeft zich vergewist, dat op de vissers boot geen persoonlijke ongeluk ken waren gebeurd en 't scheepje zonder gevaar een haven kon op zoeken. Uiteraard is de schade aan deze vissersboot van groter omvang. der eede kunnen verklaren, dat de twee grensrechters valse verklarin gen hebben afgelegd, er voor zor gen dat beide personen straf krij gen. Het ziet er echter naar uit, dat Roda door deze manipulatie zichzelf de das omdoet. De kans is namelijk groot, dat Roda geschrapt zal worden ais lid van de onderafdeling van de KNVB. aangezien deze vereniging inbreuk op de reglementen heeft gemaakt. Bij toetreding tot de bond of een van zijn onderafdelingen is men on derworpen aan de bepalingen, welke zeggen, dat men niet de hulp van de strafrechter mag inroepen, aan gezien geschillen in intern verband moeten worden beslist. Ook het be stuur van de onderafdeling AVB zou niet achter de actie van Roda staan. „Crailoo" voor de luchtstrijdkrachten Vrijdag 1 Juli a.s. zal het voor malig bewaringskamp voor ge detineerden te Crailoo nabij Laren overgedragen worden aan het departement van oorlog. De be waking zal dan in handen gesteld worden van de manschappen van de luchtstrijdkrachten, gelegerd in de Palmkazerne. De inventaris van het kamp zal daarna verkocht worden. Men is thans druk in de weer met de afbraak van de to rens en de opruiming van de prikkeldraadversperring. In onze provincie is dus onlangs definitief tot stand gekomen een Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening, zoals wij in ons blad mededeelden. Was dit nodig? Wij weten maar al te goed, welk een invloed lec tuur kan uitoefenen op het leven van de mens en wel heel in het bij zonder op het leven van de op groeiende jeugd. Een invloed ten kwade of ten goede. Dikwijls kan één boek het hele verdere gedrag in een leven bepalen. Men heeft zelfs weieens beweerd „een volk is zoals de lectuur, welke het leest Dus een zekere onverschilligheid in een volk ten opzichte van zijn lec tuurvoorziening zou catastrophale gevolgen kunnen hebben Een uiterst op-zijn-hoede-zijn wat betreft de lectuurvoorziening is dus geboden en dit geld op de eerste plaats voor die instanties, die ver antwoordelijk zijn voor het heil van een volk of voor zekere groepen onder die bevolking. Nu kan men bij dit op-zijn-hoede, zijn zich louter bepalen tot negatie ve arbeid n.l. het weren van slechte lectuur, maar dan zou men toch een ontzaggelijke bron van goede in vloed onbenut laten. Want zoveel kwaad een slecht boek kan stich ten, zoveel goed kan een werkelijk goed boek te voorschijn roepen. Dus onze zorg voor de lectuur moet ook wel degelijk positief zijn, opbou wend dus! Zoals ook onze Pers, onze Radio, en ons Onderwijs positief op bouwend zijn. Ook deze instellingen beperken zich niet tot louter we ren, maar bouwen op! Zo moet naast de Katholieke Pers en Radio en Onderwijs, een Katholieke Lec tuurvoorziening komen, waarin alle krachten tesamen werken, om iets werkelijk groots tot stand te bren. gen. Alle Organisaties in de bevolking zijn daarom uitgenodigd, om mede te werken, om een goede Katholie ke Lectuurvoorziening tot stand te brengen, daar alle Organisaties bij een goede lectuurvoorziening gebaat zijn. Allen zullen zij hierin een machtig middel vinden tot geeste lijke en culturele verheffing van hun leden en daarmee tegelijk het weerstandsvermogen van hun leden kunnen vergroten tegen het opko mend modern heidendom. Ih een volgend artikeltje iets over de actieplannen en de werkwijze van onze Vereniging. INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW Blijkens de voorlopige uitkom sten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1949 bedroeg de totale oppervlakte warmoezerij- gewassen, uien en vroege aardappe len in de volle grond In Mei j.l. 44.251 H.A. tegen 48.402 H.A. in Mei 1948. De totale oppervlakte war- moezerijgewassen en fruit onder glas was groot 2.733 H.A., vergele ken met 2.666 HA in Mei 1948, De totale varkensstapel is groot 1.294.451 stuks, hetgeen een aan zienlijke stijging betekent vergele ken met de voorafgaande jaren, als bijv. Mei 1948, toen de varkenssta pel bedroeg 870.842 stuks en Mei omvang is echter nog niet bereikt, 1947 856.873 stuks. De vooroorlogse want in Mei 1939 waren er 1.553.413 varkens. S.D.-HANDLANGERS SCHAAP EN KAPER GEËXECUTEERD ue beide S.D.-handlangers P. Schaap en Kaper, die in Groningen in het laatst van de bezetting een weergaloze terreur hebben uitge oefend en de dood van vele goede vaderlanders op hun geweten heb ben. zijn gistermorgen om 4 uur in Groningen geëxcuteerd. Deze beide S.D.-knechten waren aanvankelijk verbonden aan het bureau Joodse zaken te Amsterdam waar zij mede schuldig zijn geweest aan de deportatie van honderden Joden. Zij stonden bekend als le den van de Amsterdamse recher che, toen zij in September '44 aan het S..D.-hoofdkwartier Scholten- huis, werden verbonden. De Groningerkamcv van het Bij zonder Gerechtshof veroordeelde hen het vorige jaar tot de dood straf wegens gruwelijke vervolging der illegaliteit, de talrijke excecu- ties eri de beestachtige mishande lingen waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. Zo schoot Schaap geheel alleen bij de excecutie te Bakkeveen, alle tien illegale wer kers neer. AMSTERDAMSE ZWARE JONGENS Bij het voortgezette verhoor van de vier jongemannen, die de Am sterdamse centrale recherche Vrij dagavond j.l. in de Eerste van der Helststraat arresteerde, bekenden deze nog drie overvallen te heb ben gepleegd. Totaal zijn nu acht overvallen tot klaarheid gebracht. Hoofdstad-Operette Op 2 Juli a.s. zal de Hoofdstad operette weer beginnen met haar tournee in Nederland. Gestart wordt in Carré te Amsterdam met de „Walzertraum" en de „Czar- dasfürstin". De directie van het gezelschap is samengesteld uit dc heren Meyer Hamel. Otto Aurich en Fritz Steiner. Als eerste diri gent zal ook in het komende sei zoen weer optreden de bekende musicus Jilius Susan. HET GEBED IN DE V.N. LAKE SUCCESS, 29 Juni (A. F.P.j. Een Angelsaksisch voor st»! cm de algemene vergadering van de V.N. onder de bescher ming te plaatsen van de Godde lijke Voorzienigheid en elke ver gadering te beginnen met een minuut stilte om Gods zegen af te smeken, is Dinsdag in de voorbe reidingscommissie van de alge mene vergadering door de Sovjet afgevaardigde becritiseerd. Deze zeide, dat het voorstel, gezien de grote verscheidenheid in gods dienstige en philosophische over tuiging der afgevaardigden, die reeds zo zeer verdeeld zijn wat de .politieke problemen betreft, slechts de algemene verdeeldheid onder de afgevaardigden kan doen toenemen. FINSE BISSCHOP NAAR SITTARD Zondag 3 Juli zal Mgr. G. Cob- ben, apostolisch vicaris van Fin land, in zijn geboortestad Sittard zijn zilveren priesterfeest en tege lijk zijn 12!/2-jarig jubileum als bisschop vieren. Voor deze viering zal Mgr. Karling uit Finland naar Sittard komen; hij arriveert Vrij dag 1 Juli per vliegtuig op Schip hol. ALKMAAR. Circus Strass burger komt met een geheel nieuw programma weer vier da gen naar Alkmaar en zal er op het Canadaplein spelen van Maandag 3 Juli af tot en met Don derdag 7 Juli. Woensdag worden er twee voorstellingen gegeven. Strassburger heeft dit jaar een geheel nieuwe zitinrichting, die deze winter gemaakt werd door Nederlandse vaklieden van de fa. Ribbens uit Bergen op Zoom en die van alle rangen een goed zicht biedt op de piste. Staanplaatsen zijn er niet meer en de prijzen zijn aangepast aan de nieuwe tijdsomstandigheden. Het circus is nu reeds van Pasen af op tour nee (Alkmaar is de twintigste plaats van deze tournee)) en alge meen is het oordeel van pers en publiek, dat Strassburger's pro gramma nog beter is dan andere jaren. Deze winter speelde Strass burger in gebouw Carré te Am sterdam meer dan drie maanden lang, altijd weer met volle zalen. Onder de tienduizenden bezoe kers waren ook de prinsesjhs Bea trix en Irene met een aantal vriendinnetjes, die van de prach tige paarden en het overige pro gramma zeer genoten. Het circus werkte op de verjaardag van H.M. de Koningin mede met het groot ste gedeelte van zijn dierenmate- riaal aan het Stadionspel „Wie wint de pot" waarbij bleek hoe populair Karei en Regina Straass- burger bij het Nederlandse pu bliek zijn, daar zij bijzonder har telijk werden ontvangen door het stampvolle stadion. Toen het cir cus te Eindhoven speelde trad een zijner zeeleeuwen als gast voor de televisie op, hetgeen een bijzon der succes was. Dezer dagen kocht Strassburger weer een aantal die ren van de dierentuin te Rotter- -flam. die gedresseerd zullen wor den, terwijl er ook nog andere Elly Strassburger met haar lievelingsponey. diererigroepen in Nederland in dressuur zijn voor het circus. Strassburger's tijgers en Zeeuwse paarden werken in het buitenland en versterken als zodanig de de viezenpot. Strassburger komt Zon dagnacht met zijn gehele tros van dieren en mensen, waaronder nog steeds de bekende circusverzame laar Best uit Alkmaar, naar Alk maar van Hilversum en zonder twijfel zullen er weer duizenden uit Alkmaar en omg. zijn. die niet zullen nalaten om gebruik te ma ken van de unieke gelegenheid om nog eens een van de weinige echte klassieke circussen te gaan zien, die nog bestaan. Het circus be zoekt -dit seizoen niet den Helder, maar wel Hoorn. PAUSELIJK DIPLOMAAT AANGEHOUDEN PRAAG, 29 Juni (AP). De Tsjechische geheime politie heeft gisteravond in Kosice, Slowakije» de auto van mgr. Gennaro Vero- lino, raadsman en zaakgelastigde van de Pauselijke nuntiatuur in Praag aangehouden. Mgr. Verolino werd gedwongen moe te gaan naar het politiebureau om ondervraagd te worden. Bij het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken is een formeel protest ingediend tegen deze schending van de rechten van een diplomaat. Mgr. Verolino heeft de laatste tijd voortdurend bloot gestaan aan aan vallen van de Tsjechische regering en de pers. Zondag 1.1. is dr. Moric Picha. de 80-jarige bisschop van Hradec Kra- love in Noord-Oost Bohemië, onder censuur gesteld. Volgens een geestelijke, die op die dag in Bradec Kralove op be zoek was en de bisschop had horen spreken, deelde mgr. Picha aan zijn gelovigen mede, dat hij zijn rede voeringen liever zou verscheuren, dan ze te houden met de verande ringen, door het ministerie van On derwijs voorgeschreven. Geestelijken, die nog kort geleden op het platteland hebben vertoefd, meldden, dat de priesters op som mige plaatsen rechtstreeks van com munistische autoriteiten, het bevel krijgen om te preken over het volks- democratische regiem. Dit bevel zou meer in het bijzon der worden gegeven aan priesters die meer dan een parochie bedie nen. PROF. V. d. LEEUW NAAR V.S. Goethe-herdenking Dinsdag is per KLM naar New York vertrokken prof. G. van der Leeuw, hoogleraar aan de Groning se Universiteit. Prof. van der Leeuw is op weg naar de Goethe-herdenking, welke ter gelegenheid van de 200e geboor tedag van de grote dichter zal wor den gehouden te Espen (Colorado V.S.). Goethe „Bicential Convoca tion' 'te Chicago heeft voor dit congres ruim 200 personen uit alle landen ter wereld bijeengeroepen. Onder meer zal op deze bijeenkomst, die op 2 Juli aanvangt, Albert Schweizer aanwezig zijn. Het con gres zal een maand duren. Prof. van der Leeuw zal een aan tal voordrachten houden en deelne men aan discussies over culturele problemen, die Amerika en het Europese continent gezamenlijk ra ken. STERFTE DOOR TUBERCULOSE NEEMT AF In Esplanade te Utrecht hield de Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der Tubercu lose heden haar algemene verga dering, onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen uit Vierhou ten. Aan het jaarverslag kon het volgende worden ontleend: in 1945 was het sterftecijfer voor de tuberculose gestegen tot 85,9, in 1946 bedroeg dit nog 46,9, in 1947 was het gedaald tot 37,3 en in 1948 bedroeg het 28,3. De sterf gevallen waren over 1946, 1947 en 1948 resp. 4416, 3590 en 2770. Het aantal ziektegevallen blijft echter nog zeer hoog. In 1948 waren bij de districtsconsultatiebureaux to taal 17.947 nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschreven, d.i. 184.70 per 100.000 inwoners. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tussen 1 en 9 Juni vier Indonesische soldaten van het Kon. Ned. Ind. leger zijn gesneuveld. DIRECTEUREN VAN HAVENS EN SCHIPHOL BENOEMD Iii zijn zitting van gistermiddag benoemde de Amsterdamse ge meenteraad tot directeur der ha ven- en handelsinrichtingen ir. C. J. Tuyn, hoofd van de afdeling haven- en waterwerken van de dienst der publieke werken. Tot directeur van de dienst Luchthaven Schiphol benoemde de raad de heer U. F. M. Dellaert, bedrijfsdirecteur dezer lucht haven. De grote vacantie op de R.H.B.S. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit van 17 Juni 1949 tot nadere wijziging en aanvulling van het reglement voor de Rijks Hogere Burgerscholen. Daarin wordt bepaald, dat de grote vacantie ein digt de avond van de Maandag on middellijk voorafgaande aan de eer ste Dinsdag in September en begint op de achtste Zaterdag aan die Maandag voorafgaande na afloop van de schooltijd. HEILOO, 29 Jun heeft de Hoogee gevoerd naar O. alle zorgen, tele uit het dekenaa eigen pijnen en was naar de h< gelovigen van C dragend de intei op deze dag m Genade-oord. In de stilte van was niets, dat her leiden van hui luidde: „Behoud ei lieer van de mann Niets, of het n koor van vogels, geuren van Kennc zijn, die hun oogst uitspreidden. Diez de oorzaak, dat jongens moesten dat het merendeel vrouwen bestond. Maar och, die gers en vertegen de parochie's vai Schagen hebben Hoogmis, tijdens drukwekkende en onder het Lof gehad hun eigen die van de acijtert gen voor Mari Hoogmis werd gec Hoogeerwaafde De bet dekenaat Scha van de H.H. Petri rochie te den Hel sisteerd door kap uit de Wieringernr Bot te Schagen. Vóór Kapelaan Lefen: de predicatie, waa druk op legde, dal bijeen waren gei bangheid, angsten O L Vrouw ter den als de bannel van Eva die to Tevens wees d< de volheid van de gegeven was en tie, die er is voor gonnen vóór de c grote Heilige ook tot het einde der Enkele zangen voortreffelijke wi en vóórgezangen, van Leeuwen te zang der pelgrur priesterkoor had schillende herdei rende parochie's waaronder Pasto Paulowna, organi: lijke verzorger va Des middags 1 Drost te Schoorl de twaalfde statie weg, naar de ps maar iemand, die Pastoor Drost t gistraie en ontrc menselijkheid va H Hart, Hoe zij verwachtingen vc ke Zoon bad gedi terd, zoals ook ie keurige moeder echter juist door lijden onder het ons aller moeder Niet Wij mensen st< voor als de glm met het Kind. op wij moeten bij d ervaren, dat noo veel nood onder juist Maria. Daar Vrouw ter Nood werd Zij ook K< laren. Pastoor D ontroerende Mar te wijzèn dat de Kruis d.w.z. en de angst c tervolgen, waar vluchten, doch d de moed hebben van het Kruis d lijden te aanvaa: het volle lichl lijkheid zullen oi Na de kruisw melde de Hoo Harst de pelgrin van de H. Willit hen erop wees, Nederland, zeker beeld van deze -J Hij hier vlakbij staf een bron di later een kapel feite de Moede: merland is. ,,He CON ZEL Belangrijk V.Z.V.— WAARLAND, afbericht heeft de vastgestelde den geen doorga is a.s- Zondag Zeloterrein wat Daar VZV Zond ning heeft behe Bovenkarspel West Frisia 4 i te kloppen, zal het Gouden Kr Hugo Boys pla match gespeeld land op het C( zien de prestati kan het niet ar een mooie en s te worden, die voetballiefhebbe den. Men kan e nen dat Zonda dags om 2.30 uc der wedstrijd) i stelling op het zijn. BEDEVAA MIDDEI WAARLAND. Juli a.s. organi; Middenstands I bedevaart naar Hoogmis begint dikaties zullen selredenaars ge Rector Kraakm; Kom Middens land, neemt dit aan deze bede kan geschieden plaatselijke afc Dekker Az-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4