Dekenaat Schagen pelgrimeerde naar O. L. Vrouw ter Nood Gemeenteraad van St. Maarten Gemeenschappelijk bouw- en woningtoezicht met Harenkarspel Gemeente koopt oude school 75 estand 3-Slowakije :euw naar v.s. Tot intentie voor de mannen in Indonesië Nieuwe O.L. School aan de Zijperdijk Gemeenteraad Warmenhuizen Kerkrestauratie van de baan? - Subsidie voor gezinszorg Lagere Landbouwschool te Stompetoren Marktberichten Donderdag 30 Juni 1949 PAG. 5 htig. DIPLOMAAT HHOUDEN Tuni (AP). Oe leime politie heeft Kosice, Slowakije, sx. Gennaro Vero en zaakgelastigde jke nuntiatuur in den. Mgr. Verolino n mee te gaan naar m om ondervraagd ■hische ministerie se Zaken is een t ingediend tegen van de rechten van heeft de laatste tijd ot gestaan aan aan- Tsjechische regering dr. Moric Picha. de >p van Hradec Kra- >ost Bohemië, onder geestelijke, die op dec Kralove op be- bisschop had horen mgr. Picha aan zijn dat hij zijn rede- r zou verscheuren, en met de verande- ministerie van On- ehreven. lie nog kort geleden ld hebben vertoefd, priesters op som- chtstreeks van com- oriteiten, het bevel eken over het volks- egiem, meer in het bijzon- geven aan priesters een parochie bedie- -herdenking r KLM naar New n prof. G. van der tar aan de Groning- Leeuw is op weg .'-herdenking, welke van de 200e geboor- ote dichter zal wor- te Espen (Colorado ,,Bicential Convoca- go heeft voor dit )0 personen uit alle eld bijeengeroepen, op deze bijeenkomst, aanvangt, Albert 'ezig zijn. Het con- aand duren. Leeuw zal een aan- houden en deelne- ssies over culturele 2 Amerika en het lent gezamenlijk ra- TE DOOR )SE NEEMT AF te Utrecht hield Centrale Vereni- iding der Tubercu- ir algemene verga- /oorzitterschap van iergen uit Vierhou- irverslag kon het den ontleend: in terftecijfer voor de stegen tot 85,9, in it nog 46,9, in 1947 ld tot 37,3 en in het 28,3. De sterf- over 1946, 1947 en 3590 en 2770. Het vallen blijft echter In 1948 waren bij sultatiebyreaux to- ieuwe lijders aan ilose ingeschreven, 100.000 inwoners. IN INDONESIË maakt bekend, dat ezen tussen 1 en 9 onesische soldaten led. Ind. leger zijn IM VAN HAVENS IOL BENOEMD g van gistermiddag Amsterdamse ge- directeur der ha- sinrichtingen ir. C. van de afdeling erwerken van de lieke werken, ir van de dienst ihiphol benoemde r U. F. M. Dellaert, ;r dezer lucht- 'acantie op de H.B.S. olad is opgenomen it van 17 Juni 1949 iging en aanvulling ent voor de Rijks holen. Daarin wordt grote vacantie ein- 'an de Maandag on- ifgaande aan de eer- ieptember en begint Zaterdag aan die fgaande na afloop id. HEILOO, 29 Juni. Op het feest van de H.H. Petrus en Paulus heeft de Hoogeerwaarde Deken A. Harst het dekenaat Schagen gevoerd naar O. L. Vrouw ter Nood in Runxputte en legde daar alle zorgen, teleurstellingen en smarten van al de parochianen uit het dekenaat aan Haar voeten. Daarbij denkend aan Haar eigen pijnen en overwegend hoe Zij juist door het lijden gegaan was naar de hoogste toppen van geluk. Ruim vijfhonderd gelovigen van Cocksdorp tot Burgerbrug, allen met zich mee dragend de intenties van hen, die moesten achterblijven, waren op deze dag met hun Deken en Pastoors getrokken naar het Genade-oord. In de stilte van deze zomerse dag was niets, dat hen zou kunnen af leiden van hun intentie's. die luidde: Behoud en spoedige terug keer van de mannen in Indonesië". Niets, of het moest het grote koor van vogels, of de bloeiende geuren van Kennemerland's akkers zijn, die hun oogst in volle rijkdom uitspreidden. Diezelfde oogst was de oorzaak, dat vele mannen en jongens moesten achterblijven, zo dat het merendeel van pelgrims uit vrouwen bestond. Maar och, die vertegenwoordi gers en vertegenwoordigsters uit de parocbie's van het dekenaat Schagen hebben in de Plechtige Hoogmis, tijdens de altijd-weer in drukwekkende Kruiswegoefening cn onder het Lof volop gelegenheid gehad hun eigen zielegedachten en die van de achterblijvers uit te zeg gen voor Maria. De Plechtige Hoogmis werd gecelebreerd door de Hoogeerwaarde Deken A. Harst van het dekenaat Schagen en Pastoor van de H.H. Petrus en Paulus-pa- rochie te den Helder, daarbij geas sisteerd door kapelaan L. Lefenne uit de Wieringermeer en kapelaan Bot te Schagen. Vóór welke Heilige ook Kapelaan Lefenne hield tevens de predicatie, waarbij hij er de na druk op legde, dat de pelgrims hier bijeen waren gekomen, om hun bangheid, angsten en zorgen aan O L Vrouw ter Nood aan te bie den als de bannelingen kinderen van Eva die tot Haar smeken. Tevens wees de gewijde spr. op de volheid van de genade, die Haar gegeven was en op de grote devo tie. die er is voor de H. Maagd, be gonnen vóór de devotie van welke grote Heilige ook en voortdurend tot het einde der tijden. Enkele zangers verzorgden op voortreffelijke wijze de wisselende en vóórgezangen, terwijl Pastoor van Leeuwen te Burgerbrug de zang der pelgrims leidde. Op het priesterkoor hadden voorts ver schillende herders der pelgrime rende parochie's plaats genomen, waaronder Pastoor Vis te Anna Pauiowna, organisator en geeste- liike verzorger van deze bedevaart. Des middags hield Pastoor H. Drost te Schoorl de predicatie bij de twaalfde statie van de H. Kruis weg, naar de psalmtekst: „Had ik maar iemand, die mij troostte Pastoor Drost behandelde op ma gistrale en ontroerende wijze de menselijkheid van Moeder Maria's H Hart, Hoe zij al de moederlijke verwachtingen voor Haar Goddelij ke Zoon had gedragen en gekoes terd, zoals ook ieder ander wille keurige moeder die heeft. Hoe zij echter juist door het aangrijpende lijden onder het kruis geworden is ons aller moeder. Niet alleen glimlachend later ontstond, kreeg toen de naam ,,'t Heilig Loo" en zo groeide het tegenwoordige Heiloo. Uitverkoren grond Toen ook liet hij de H. Adelber- tus achter, die hier predikte, stierf en begraven werd. Is het daarom een wonder, dat Maria dit plekje heeft uitverkoren. Zij is niet alleen de Koningin der Martelaren, maar ook de Koningin der Apostelen. Vandaag, op het feest van de H. Petrus, de eerste Apostel der H. Kerk en de H. Paulus, Apostel der heidenen, staan we voor het beeld van de H. Willibrordus. de Apostel van Kennemerland en Ne derland, waaraan zes millioen Ka tholieken en Protestanten hun ge loof in Jezus Christus te danken hebben." De Hoogeerw. Deken bad tot slot vijf Onze Vaders en vijf Weesge groeten voor de bekering van Ne derland. Om half vier werd tenslotte een plechtig Lof gecelebreerd, waaron der nogmaals de intentie van deze (fag: ..Behoud en spoedige terug keer van de mannen in Indonesië werd aanbevolen aan God door de handen van O. L. Vrouw ter Nood, omdat Zij als Vrouw en Moeder de diepste hartepijn en het heimwee van iedere moeder heeft doorwor steld en geproefd. Gemeenteraad LIMMEN De Raad van Liixi- men kwam in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van burgemeester J. J. Nieuwenhuijzen, des avonds om 9 uur. Met kennis geving was afwezig het raadslid Pepping. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarbij de aankoop bollenschuur, bddoeld tot verbouwing van vier woningen, is verdaagd wegens een tekort -aan inlichtingen, zulks in verband met de nog niet vastge stelde subsidie. Aan de Bond tegen het misbrui ken van Gods Heilige Naam werd op zijn aanvrage een subsidie toe gewezen van f 10. Ook de R.K.V.V. Limmen zit in financiële moeilijkheden, in ver band met het nieuw aangelegde! sportterrein met bijbehoren. Een aanvraag om subsidie werd goed gekeurd, alhoewel een zeker be drag nog niet kan worden vastge steld. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verlenen van tegemoetko ming in de kosten van verbouwing of verandering, aangaande vrijwil lige beschikbaarstelling van woon ruimte aan al degenen, die hiermee gebaat zijn. Deze regeling gaat in werking vanaf 1 Jan. 1949 met een maximum bedrag van f 400; 75 pet. is voor het Rijk en 25 pet. voor de Gemeente. Het schilderwerk aan de Burge meesterswoning en de aankoop van een nieuwe schrijfmachine bracht een wijziging in de begroting. Deze uitgaven zullen worden verdeeld over de dienst 1949, 1950 en 1951. Hierna werd besproken de a.s. kermis. In het jaar 1920 werd in verband met wanordelijkheden tij dens de kermis, de kermis-Zondai afgeschaft. Aangezien ook in onze gemeente de beschaving al meer is doorge drongen, zal men wederom de ker mis Zondag invoeren. De kermis zal dan zijn op de 2e Zondag en Maan dag van September. De rondvraag leverde niet veel nieuwe gezichtspunten op, en na dat de heer Kroone namens de tuinders zijn dank uitbracht voor de medewerking door het uitlenen van brandweerslangen, werd de vergadering gesloten. Wij mensen stellen Haar altijd voor als de glimlachende Moeder met het Kind op Haar arm, maar wij moeten bij de twaalfde statie ervaren, dat nooit iemand zelf zo veel nood ondervonden heeft als juist Maria. Daarom werd zij O. L. Vrouw ter Nood en door het lijden werd Zij ook Koningin der marte laren. Pastoor Drost eindigde zijn ontroerende Mariahulde met er op te wijzen dat de schaduw van het Kruis d.w.z. het lijden, de zorg en de angst ons zal blijven ach tervolgen, waar we ook trachten te vluchten, doch dat we, wanneer we de moed hebben onder de balken van het Kruis door te gaan het lijden te aanvaarden en te dragen het volle licht van Gods heer lijkheid zuilen ontmoeten. Na de kruiswegoefening verza melde de Hoogeerw. Deken A. Harst de pelgrims rond het beeld van de H. Willibrordus, waarbij hij hen erop wees, dat, waar ook in Nederland, zeker op dit plekje een beeld van deze Apostel past, omdat Hij hier vlakbij landde, met Zijn staf een bron deed ontspringen en later een kapel stichtte, die dus in feite de Moederkerk van Kenne merland is. ,,Het dorpje, dat hier CON ZELO-NIEUWS Belangrijke wedstrijd V.Z.V.Hugo Boys WAARLAND. Daar Dirkshorn afbericht heeft gezonden, kunnen de vastgestelde nederlaagwedstrij den geen doorgang vinden. Maar nu is a.s- Zondag 3 Juli op het Con Zeloterrein wat anders te doen. Daar VZV Zondag j.l. een overwin, ning heefj behaald op KGB uit Bovenkarspel en de Hugo Boys West Frisia 4 uit Enkhuizen wist te kloppen, zal de demi-finale om het Gouden Kruis tussen VZV en Hugo Boys plaats vinden, welke match gespeeld zal worden in Waar land op het ConZelo terrein. Ge zien de prestaties van beide clubs kan het niet anders of het belooft een mooie en spannende wedstrijd te worden, die door een iedere voetballiefhebber bezocht moet wor. den. Men kan er dus wel op reke nen dat Zondag 3 Juli des mid dags om 2.30 uur (het aanvangsuur der wedstrijd) een enorme belang stelling op het Con Zelo terrein zal zijn- BEDEVAART VOOR DE MIDDENSTANDERS WAARLAND. Op Woensdag 6 Juli a.s- organiseert de Katholieke Middenstands Bond zijn jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. De plechtige Hoogmis begint om half elf. De pre. dikaties zullen door bekende kan selredenaars gehouden worden n.l. Rector Kraakman en Pastoor Drost. Kom Middenstanders uit Waar land, neemt dit jaar ook eens deel aan deze bedevaart. Aanmelding kan geschieden bij de secretaris der plaatselijke afdeling de héér Jn. Dekker Az. In een sneltreintempo behandel de de voltallige gemeenteraad van St. Maarten Woensdagmor gen een uitvoerige, maar niet bij zonder belangrijke agenda. Het belangrijkste- punt hiervan was echter het voorstel, om een stuk gemeentelijk bouwterrein ge legen tussen het perceel van de heer P. S. de Geus en de West- friese Dijk nabij het dorp St. Maar ten te bestemmen tot bouwplaats voor de binnenkort te bouwen drie. klassige O- L. schooi. De plannen voor deze school zijn ontworpen door architect Huslage te Zaandam. Deze heeft ze ter be spoediging direct maar naar Den Haag gebracht. Hebben ze de de partementale goedkeuring, dan ko men ze in behandeling bij Weder opbouw. De raad had aanvankelijk voor de gekozen plaats weinig goede woorden. Zo vond de heer Schuyt het bouwen aan een hoofdverkeers weg weinig aanlokkelijk met het oog op gevaar voor ongelukken en vroeg zich af of er nog wel ruim te was voor een behoorlijk speel terrein. Ook de heer Klaver dacht dat de oppervlakte te klein was. 'Een der andere leden vroeg of het plan van mej. v- d. Ban om de school op het tegenwoordige sport veld te bouwen dan geheel van de baan was. Burgem. Korver zette daarop uiteen, dat het bouwen van een school op de door mej. v. d. Ban aangegeven plaats, onafwendbaar het aanleggen van een nieuwe straat eist, en dat wordt veel te duur. In elk geval zo duur, dat daardoor de kans op een goedkeu ring veel kleiner wordt- Het door Huslage gekozen ter rein is groot genoeg. De school komt geheel aan de achterzijde, dus jiog een eind van de weg af, en net speelterrein naast de school. Aan de voorzijde worden bossage's en gazons gemaakt. Deze toelich ting was voldoende om alle be zwaren weg te vagen, zodat het voorstel z. h. st. kon worden aan vaard. Licht in de duisternis? Naar aanleiding van een desbe treffende vraag in de vorige raads vergadering deden B- en W. mede deling, dat het aansluiten van de woningen op het electrisch net in de zgn. onrendabele gebieden, de volle aandacht van hun college heeft. Verder worden pogingen aan gewend om de straatverlichting aan het Stroeterdijkje, door het plaat sen van vijf lantaarns, in orde te kriigen. De heer Baas vroeg of er dan tenminste ook een lantaarn komt bij de woning van Asma, waar reeds meerdere ongevallen hebben plaats gevonden. Voorzitter: Aanvankelijk hadden we er drie gevraagd, doch toen ons bleek, dat het PEN het aanleggen van een nieuwe lijn voor minstens vijf lantaarns voor eigen rekening neemt, hebben we er maar twee bijgenomen. Inderdaad komt er een in de nabijheid van Asma aan de, op enige afstand reeds staande paal. De raad vond een en ander een enorme verbetering. Eerste steen gelegd- Verder werd medegedeeld, dat bet dochtertje van de burgemees ter de eerste steen heeft gelegd van de nieuwe dubbele gemeentewo. ning. Men hoopt, dat het pand bin nen afzienbare'tijd is voltooid. De bedragen der vergoeding over 1948 en der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor de chr. school te Stroet werden resp. bepaald op f 1039.13 en f 1792.79 en voor de R.K. school te 't Rijpje op f887,98 en f 1644.88. De 5 percelen tuingrond naast de begraafplaats, werden in 1943 voor dc duur van 6 jaren onderhands aan diverse gegadigden verhuurd voor een pacht van totaal f 76 per jaar. Het voorstel om deze onderhandse verhuring met 6 jaar op dezelfde voorwaarden te verlenen, werd z. h. st. aanvaard. Brandweer-vernieuwingen. Blijkens een rapport van de brandweercommandant zijn ver-1 schillende materialen sterk ver. ouderd en behoeven onmiddellijk vernieuwing. Het voorstel om over te gaan tot het aanschaffen van 180 m. slang, 8 koppelingen, 3 straalpijpen waarvan 2 met afslui ters en een verplaatstbare schuim- blusinstallatie had daarom ieders instemming. De maten van deze materialen zijn gelijk aan dat van de in de omgeving gebruikte. Alle brandweren van de gehele omtrek kunnen ingeval van nood dan ook elkanders spullen gebruiken. In de instructie van de gemeente ontvanger werd de bepaling opge nomen, dat deze functionaris voor. taan ook zitting houdt op Zater dagen van 24 uur. Nieuwe huisnummering De huisnummering in St- Maar ten liet alles te wensen over. B. en W. willen dit nu in orde laten ma ken, en tegelijk een geheel nieuwe wijkindeling invoeren. Wijk A de nos 154, omvat het dorp Enigen burg en Seischardijk. Wijk B: het dorp St- Maarten, de Valkogerdijk tot het bedrijf van M. Louw, en de Stroet met een gedeelte van de Westerend, genummerd 1 t-m. 228. Wijk C het dorp Valkoog, Groen veld, Tolke en Stroeterdijk nos-, 1 t.m. 90. Emaille plaatjes, hebben afgezien van het in bezettingstijd gebleken voordeel van afneembaarheid, het nadeel, dat ze te duur zijn. Daar om zullen deze nummers op de stenen geschilderd worden: gele cijfers op een zwart veld. Goedge vonden. Tijdens de rondvraag bepleitte de heer Baas een herziening van de vermakelijkheidsbelasting, omdat daar z.i. onbillijkheden in voorko men. De heer Paarlberg zou gaarne zien, dat de landelijke schoonheids commissie, die zo heerlijk diverse aanvragen kan traineren, een keek naar de haveloze hekwerken en andere bouwvallen t,e 't Rijpje. Voorzitter had om. de heer van Breukelen al eens gemaand om de oude vierkantbalken te verwijderen maar deze zegt. dat dan zijn huis instort. Spr. vreesde evenwel dat er, tegen ontsierende, haveloze en omvallende hekwerken weinig is te doen. De heer Paarlberg hekelde de desolate toestand van de wegen in St- Maarten. Uit de woorden van voorzitter bleek, dat deze met uitzondering van één (en die is prima) toebe horen aan de Banne. Destijds heeft de gemeente al subsidie gegeven voor het verbreden, en zij zal dit ook wellicht doen wanneer ze goed in orde worden gemaakt met teer en bituum. Enkele raadsleden dach. ten evenwel dat de Banne wijzer doet, wanneer ze deze wegen aan het Hoogheemraadschap overdraagt Kermis en verkeer BERGEN De traditionele ker mis stdfet weer voor de deur. In^de komende 'dagen wordt het Van Reenenpark weer kermisterrein, terwijl ook de Stationsstraat van aanzien zal veranderen. Ongeveer dertig inrichtingen zullen Zaterdag Maandag en Dinsdag zorgen voor de nodige attractie in het drukke dorp. waarbij voor het eerst een 16 M. hoge luchtsehornmel, een golfbaan en oen poffertjeskraam. Ook de autoscooter, de rupsbaan, draaimolens, diverse nougatkramen en andere traditionele kermisat tracties zullen aan de kermis de haar eigen sfeer verlenen. In ver band met de drukte in de kom van het dorp, zal het verkeer worden omgelegd, hetgeen duidelijk door borden zal worden aangegeven. Bus reizigers maken wij er op attent, dat de Naco in deze dagen een standplaats bij de Bevrijdingsboom inneemt, terwijl de Berger bus bij de garage aan de Pr. Hendrikstraat vertrekt, alleen in de richting Alk maar. De bus naar Camperduin stopt op de gewone halte aan de Breelaan. Geslaagd BERGEN Voor het candidaats- examen medicijnen slaagde te Am sterdam de heer A. Veenhuizen al hier. KATH. KRUIDENIERS BIJEEN HEERHUGOWAARD. Dezer dagen vergaderde in café Heiligen berg de Kath. Kruideniersbond, district Heerhugowaard. Voorz. Jonker opende deze matig bezochte vergadering en begroette in het bijzonder de heer Altena, Algem. Adv. van het Econ. Instituut voor de .Middenstand en de heer van Herpen, bondspropagandist. Daarna werd het woord gegeven aan de heer Altena, die met een boeiende en gloedvolle rede de aanwezigen ruim twee uur wist te boeien. Voor de oorlog telde de neutrale bond van kruideniers 3500 leden en de Kath. bond 600700- Na de oorlog is dit beeld totaal veranderd. De Chr. Bond heeft nu 1500 leden, de Kath. 2000 leden en de neutralen liggen ver achter. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisa. tie voor de kruideniers alleen, noemde spreker het ideaal van alle kruideniers. Spr. stelde de aanwe zigen de vraag of zij in staat wa ren hun eigen bedrijf behoorlijk te organiseren. Zo ja, kunnen wij dan zo .zonder de Staat het gehele be drijfsleven organiseren. Met enkele voorbeelden werd dit door hem toe gelicht. „Willen wij een bedrijfs organisatie hebben", aldus spreker, „dan moet dit puik in orde zijn en het moet dan volkomen aan onze idealen voldoen. De commerciële or. ganisatie is momenteel onze enige redding en zij zal ook zorg dragen voor de versterking van onze posi tie. In ons kleine "landje zouden 10,000 kruideniers voldoende zijn, maar we moeten niet vragen hoe veel of er zijn. In 1947 vielen er 1000 kruideniers af. Als iedere krui denier eerlijk en oprecht spreekt, dan is het tegenwoordig geen be staan meer buiten de kruideniers- bond. Dagelijks ondervinden wij moeilijkheden wat betreft inkoop, belastingen enz. en zonder de bond heeft men in Den Haag geen in vloed." Hierna gaf de heer Altena een duidelijke uiteenzetting en demon stratie over het bedienen van de klanten, het inrichten van de win kel en de uitbrengwijken- Voor de meeste winkeliers zou het het beste zijn dat zij de uitbrengwijken lie ten varen ,daar er momenteel geld bij moet. Alleen door taktische in. richting van de zaak enz., zal dit euvel kunnen worden bestreden. De heer Altena had van zijn enthousiaste toehoorders een dave rend applaus in ontvangst te ne men. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd zeer druk gebruik gemaakt. Alle kwesties werden opgelost- De Bondspropagandist de heer .van Herpen deelde mede, dat het hem door de korte tijdbestek onmo gelijk was nu nog een uitvoerige beschouwing te houden, wat aan vankelijk zijn bgdoeling was, maar hij zou de aanwezige leden van zijn bedoeling in kennis stellen, door hen een circulaire aan huis te laten bezorgen, waarin hij zijn stel lingen uiteen zou zetten. Hij wekte niettemin de leden op, om een vol gende keer ieder één ccllega mede te nemen en deze warm te maken voor dergelijke vergaderingen. MEDISCH ONDERZOEK BOUWVAKARBEIDERS In samenwerking met de plaat selijke Unie „Bouwbedrijf' stelt het afdelingsbestuur van de R.K. Bouwvakarbeiders elk lid in de ge legenheid om deel te nemen aan een medisch onderzoek. Door hier aan deel te nemen wordt de bouw. vakarbeider onderzocht of hij lij dende is aan tbc of een hartkwaal heeft. In sommige plaatsen is door dit onderzoek gebleken, dat 810 pCt. der onderzochten min of meer was aangetast. De geringe onkos ten mogen zeker geen bezwaar zijn. Bovendien zijn de patroonsorgani- staties in principe bereid het uur. loonverzuim te vergoeden, terwijl voor hen die buiten de stad wer ken, getracht zal worden op Za terdagmiddag de gelegenheid daar toe te geven. Wij raden leder dus dringend aan zich aan het onderzoek te onder werpen- De opgave formulieren zijn verkrijgbaar bij H. Tra, Luttik- Oudorp 94 a; W. de Boer, Eikelen burgstraat 48 en H- Rijs, Akeleistr. 4. Aan dit formulier bevindt zich ëen strook, welke moet worden in gevuld en vóór of op 2 Juli bi.) bo. venstaande adressen of a.s. Zater dag bij de contributiezitting worden ingeleverd. Later ontvangt men bericht, wan. neer de doorlichting zal worden gehouden. Nogmaals vrienden, laat dit niet langs U heen gaan. Het is van groot belang, voor Uzelf, Uw gezin en onze samenleving- R.K. MIDDENSTANDSBOND LANGEDIJK. De R.K. Mid denstandsvereniging afd. Langedijk vergaderde in de Burg. Voorzitter R. Kuin opende met de Christelijke groet en een woord van welkom. Medegedeeld werd dat de leden een eenvoudig rechtskundig advies kun nen krijgen. De leden moeten zich dan om een volgbriefje wenden tot de secretaris, de heer G. Kraak- man. TT De Hanze-bedevaart naar Heiloo zal worden gehouden op Woensdag 6 Juli. De deelnemers vertrekken om 9 uur vanaf de R, K. kerk. Om half 11 is de Hoogmis in de kapel- kerk te Heiloo. "De" voorzitter spoorde alle leden aan om deel te nemen aan de be devaart. Met een beetje goede wil kunnen alle leden komen. De Bondspropagandist, dei heer Borsten, besprak hierna de laatste Centrale Raadsvergadering. Onder werp van bespreking waren hier: de Vakgroepen, welke de algemene antipathie hebben. De Minister wil zo spoedig mo gelijk komen tot publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De Vakgroepen zullen uiterlijk 3 jaar na in"' wer- kingtreding van de wet op de PBO verdwenen moeten zijn. De taak van de Vakgroepen zal worden overgenomen door het bedrijf zelf. De centrale contributie inning is een succes geworden. Slechts zeer weinig leden bedankten en van deze komen er nog steeds terug. Pater Henri de Greeve hield des middags een spreekbeurt en wekte op tot geestelijke verdieping. Op eenvoudige manier kan .men dit bereiken b.v. door het organiseren van praatavonden, waar allerlei onderwerpen kunnen worden be sproken. Bij de rondvraag kwam het euvel van. de wanbetalers tel!" sprake. Sommige klanten borgen heel ge makkelijk, wat voor de midden stand soms véle bezwaren geeft. Men zal in overleg met de L. W. N. V. V. trachten iets tegen dit euvel te doen. Ook werd het venten van han delaars, die niet ter plaatse woon achtig zijn, besproken. Dit punt zal ook nader worden bezien. Hierna sluiting. Het H. Vormsel OBDAM. Dinsdag 5 Juli zal door Mgr. Huibers in onze pa rochie het H. Vormsel worden toe gediend. IVARMENHUIZEN. De minis ter van O. K. en W. heeft medege deeld, dat de enigste openbare sehool in deze gemeente gedurende 1949 in stand mag worden gehou den, ook al bedraagt het aantal leer lingen minder dan vijftig. Door Ged. Staten zijn de jaar wedden van de beide Wethouders met ingang van 1 Jan. 1949 nader vastgesteld op f 350.per jaar. Al dus luiden enkele der mededelingen die burgemeester Nolet deed tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad van Warmenhuizen, die Woensdagavond werd gehouden. In verband met het vertrek van het raadslid mevr. Vogelaar, heeft de voorzitter van het hoofdstembu reau medegedeeld, dat tot haar op volger is benoemd de heer A. Kroon. Het is evenwel nog niet be kend of de heer Kroon deze benoe ming aanneemt. De minister van Wederopbouw heeft medegedeeld, dat gedurende 50 jaren een bijdrage wordt toege kend in het exploitatietekort van de vier woningen die in aanbouw zijn. De huur voor deze woningen is vastgesteld op f 4.60 per week. en zonder kosten van watergebruik, Het verzoek van de stichting proefschooltuin te Hoorn om een subsidie werd afgewezen. De heer Mors had nog een vruchteloos be toog. dat dit voor de gehele Noord- Hollandse tuinbouw een bijzonder nuttige instelling was. OTERLEEK. De raad dezer ge meente kwam dezer dagen in ver gadering bijeen. Afwezig waren de heren P. Leegwater en C. J. Baltus. De voorzitter deelt mede van Ge deputeerde Staten bericht te hebben ontvangen, dat er geen bezwaren bestaan tegen de voorgenomen ver beteringen aan de dokterswoning en tot het maken van een nieuwe brug bij de OLS, te Stompetoren. Ook de verordening regelende de verplaat singskosten ontmoette bij dit colle ge geen bedenkingen. Van mej. W. T. Maljers was een schrijven ingekomen betreffende de aanvaarding der benoeming tot on derwijzeres aan de OLS. Op verzoek van de voorzitter be lastten de heren Govers en Dekker zich met het onderzoeken van de geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden. Hej; onderzoek gaf geen aanleiding tot opmerkin gen, zodat tot toelating werd beslo ten. In verband met een wijziging van de rekenings- en begrotingsvoor schriften diende de begroting voor het dienstjaar 1948 te worden ge wijzigd, Een suppletoire begroting voor dat dienstjaar werd dienover eenkomstig vastgesteld. Met algemene stemmen werd een subsidie ten bedrage van f 10 ver leend aan de Vereniging Proefschool- tuin West-Friesland te. Hoorn, ter wijl de Katholieke Vereniging tot Bevordering van Land- en Tuinbouw in het bisdom Haarlem een bijdrage werd verleend van f 5 per leerling voor leerlingen uit deze gemeente, die in 1948 de Lagere Landbouw school te Spanbroek bezochten. Hierna volgde een uitvoerige be spreking over de aankoop van de z.g. Oude School te Stompetoren. Het .waterschap „De Schermeer" is genegen dit perceel aan de gemeen te over te dragën voor de somma van f 5500, voor welk bedrag dit gebouw in 1932 aan de Schermeer werd verkocht. Burgemeester en Wethouders stellen voor t.b.v. de stichting van een lagere landbouw school in dit gebouw, op dit aanbod in te gaan, waarmede de raad zich kan verenigen. Daarna komt aan de orde het aan brengen van verbeteringen aan de school. Na uitvoerige besprekingen kon de raad zich met algemene stemmen verenigen de school in de vereiste toestand te brengen, waar van de kosten ca. f 12000 zullen be dragen. Hierna leest de voorzitter een ver zoekschrift voor van een aantal in gezetenen in de bebouwde kom te Oterleek. Dit heeft tot strekking het verlagen van de rechten voor de vuilnisophaaldienst, zoals deze laatstelijk werden vastgesteld. Verschillende raadsleden voeren over dit punt het woord. Besloten wordt dit verzoekschrift voor ken nisgeving aan te nemen. Tegen stemde de heer Zwaan, terwijl Spaan zich van stemmen onthield. Bij de rondvraag brengt de heer Govers het heffen van rechten voor het gebruiken van de kade ter sprake. Hierna zal een onderzoek worden ingesteld. Subsidie voor gezinszorg De stichting „Gezinszorg" te Oude Niedorp, een R.K. instelling, ver zocht om een subsidie van 25% in de' salariskosten van de gediplo meerde gezinsverzorgsters en 46% van de salariskosten van de gezins hulpen, te berekenen naar het aan tal dagen, dat zij.,in deze gemeente hebben gewerkt. B. en W. advi séerden op grond van het grote sociale belang van deze instelling tot toekenning van deze subsidie. De heer Mink betreurde het feit, dat er geen algemene vereniging voor gezinshulp was. zodat ook de niet-katholieken van iets dergelijks zouden kunnen profiteren. Gezien het zeer nuttige werk van deze in stelling wilde hij zich echter niet tegen het voorstel verzetten. Het, verzoek van de Bond van Overheidspersoneel om een vacan- tietoeslag voor het gemeenteperso- neel, gelijk aan de gratificatierege ling die voor het overheidspersoneel in 1947 en 1948 was getroffen, werd afgewezen. Aan de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam, door het vloeken, te Den Haag. werd een subsidie van f 10.verstrekt, als tegemoetkoming in de propaganda- kosten. Tenslotte deelde voorzitter nog mede. dat de boerderij met land welke de gemeente onlangs aan de Gebr. Bakker heeft verkocht, in eigendom is overgedragen. Benoemingen Na een vrij langdurige comité zitting, ging de raad over tot het benoemen van een gemeentewerk man, wegens de a.s. pensionering van de tegenwoordige, en van een hoofd voor de O.L. School, wegens vertrek per 1 September a.s. van de heer T. Donia. Als gemeentewerkman koos de raad met 4 tegen 2 stemmen de hr. N, S. Nannes en als schoolhoofd de heer W. G. Fellinga te Beemster. Voor deze laatste benoeming waren twee herstemmingen nodig, omdat zowel op no. 1. de heer Fellinga als no. 2. de heer R. D. Staal te Lutje winkel 3 stemmen waren uitge bracht. Tenslotte besliste het lot. In verband met een ingekomen aanvrage van de woningbouwver eniging „Warmenhuizen" om voor schotten en bijdragen voor het bouwen van twee woningwetwo ningen, werd door de raad aan ge noemde vereniging: a. een perceel grond van 624 m2 voor f 2.60 per m2 verkocht (de grond is bouwrijp gemaakt) en b. een grond een bouwvoorséhot verstrekt van f 22.000.Een en ander onder voorbehoud, dat de gemeente daar voor de nodige gelden van Rijks wege ontvangt. Gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woning toezicht. Indertijd werd reeds in principe besloten om met de gemeente Ha renkarspel een gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoe zicht aan te gaan. Thans hebben de B. en W's van deze gemeenten een reglement uitgedokterd, dat de goedkeuring van de resp. gemeen teraden behoeft. De heer Mink vond dat deze re geling aardig in elkaar zat, maar betreurde het feit, dat door deze regeling het benoemingsrecht aan de raadsleden ontnomen wordt. Volgens voorzitter is dit evenwel op practische gronden noodzake lijk. De wet erkent immers geen „gemeenschappelijke raadsvergade ring". Bovendien is daar nog de omstandigheid dat Harenkarspel 11 en Warmenhuizen 7 raadsleden heeft. Dientengevolge is de enigste oplossing, dat het bestuur van deze regeling, de beide college's van. B. en W. benoemingen doen en be slissingen nemen, onverminderd 't recht van de raad om bij klaar blijkelijke noodzaak wijzigingen in de regeling aan te brengen. Een gelijke vorm is ook gebruikelijk bij de schoolartsendienst en vleeskeu ringsdienst. Zo kan zich b.v. de omstandigheid voordoen, dat Ha renkarspel en Warmenhuizen niet langer dezelfde burgemeester heb ben. De heer Roosendaal kon dit al lemaal best billijken, maar bracht burgemeester Nolet toch onder het oog, dat hij zich wel moest realise ren, dat zijn stem in dit bestuur wel eens van beslissende betekenis zou kunnen zijn. Voorzitter deed daarop de toe zegging, dat hij als steeds, dan na rijp beraad en naar hij hoopte met tact en beleid zijn beslissingen Zou nemen. De regeling werd daarop z.h.st. aanvaard. Grote teleurstelling Tijdens de rondvraag, bracht de heer Mink zijn teleurstelling onder woorden over de gang van zaken betreffende de restauratie van de oude St. Ursulakerk. Bij een drin gende bespreking van deze kwestie te Haarlem is aldaar de grote wenselijkheid gebleken, om deze. zaak nogmaals in de raad te bren gen. B. en W. kunnen hier blijk baar weinig enthousiasme voor op brengen, zodat spr's pogingen om te komen tot een actievoorstel zijn mislukt. Dit spijt hem bijzonder, omdat juist tijdens dit dringend ge sprek met Ged. Staten ons zo klemmend het grote belang van deze zaak op het hart is gedrukt. Sluiting. Er zit de laatste tijd behoorlijk schot in de Friese Kanaalwerken (het grootscheepsvaarwater Groningen-IJselmeer met een af- +1_ takking naar Harlingen). Vooral de bouw van de grote bruggen I Dienstplichtigen, over de kanalen schiet flink op. Een overzicht van de werkzaam heden bij de aanleg der kademuren en van de brigg te Franeker. Nieuwe onderwijzeressen voor R.K. St. jozef School DE RIJP. Dezer dagen slaagde de dames Ati Poel uit de Rijp en Miep van Blokland uit Wijde Wor- mer, op de R.K. Kweekschool te Bergen, voor de acte L.O. Beide dames zullen met ingang van 4 Juli als lerares worden aangesteld aan de R.K. Parochiale schooi te De Rijp- Deze aanstelling zal een flinke verbetering zijn, daar de laatste ja ren geen onderwijzeressen aan deze school waren verbonden en daar door geen voldoende onderwijs in de naai-vakken kon plaats vinden. GESLAAGD DE RIJP. 27 Juni slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Engels voor het diploma botermaker. De heer F. B. Greidanus slaagde te Alkmaar voor het diploma fabrieks- controleur. Beide heren zijn werk zaam op de Coop. Zuivelfabriek „De Tijd" te Beemster. RETRAITE 912 Juli: Heren: 1215 Juli: Verloofde meisjes, die op trouwen staan; 2629 Juli: Gehuwde Dames; 30 Juli2 Aug.: Gehuwde Heren; 2 5 Aug: Meisjes 1725 jaar; 13 16 Aug.: Jonge mannen; 1619 Aug. Meisjes 1725 jaar; 2326 Aug.: U kunt zich opgeven bij: Directie Retraitehuis, Bergen N.H- Telefoon K 2208—2081. OBDAM, 29 Juni. 97.000 kg. aardappelen 88.30; rode 9.20 10.60; 80.00 kg. bonken 8.108.50; rode 8.609.60; 5.400 kg drielin gen 6.20—6.90; rode 5.20 6; 1.000 kg. kriel 2.803.70; 1.000 bl. eigen heimers 11.10; 120 kg. bloemkool 12; 270 kg. bospeen 7. HEILOO, 29 Juni. Aardbeien 1.80240; Bloemkool I 1319; II 610 Kropsla 25 p. st. Peulen 2840; doperwten 2436; Tuinbo nen 1015; Sperciebonen 1.40 1.65; andijvie 812 p. kg. worte len 1015 ct. p. bos. ZWAAG, 29 Juni. Aardappe len 2.40—10.40; Spinazie 18 -23; Bieten 89; Rode kool 2024; Slabonen 1.111.32; Snijbonen 1.051.17; Tuinbonen 1719 Dop erwten 2730; Peulen 5582; To maten 3073; Bospeen 712: Ra barber 712; Andijvie 517; Sla 1.505.20; Bloemkool 618; Kom kommers 923; Perziken 1.60 t 17.10; Frambozen-aardbeien 66 86; Aardbeien 2273; Glorie van Zwaag 1.841.90; Rode bessen 90 93; Prolefic 7092; Kruisbessen 35—55. AVENHORN, 29 Juni 88700 kg aardappelen grove schot 88.30. midd 8—8.60 driel. 6.30—7.20, kriel 3.60—4.10. 13500 kg rode schot 9.20 —10.10. GROOTEBROEK, 29 Juni. 550000 kg vroege aardappelen groot 8,80—8.40, klein 5.30—7.10. kriel 3140 5.60, rode eersteling 10.50—11.40. blauwe eigenheimers 10.3012, 150 kg aardbeien 3772. BEEMSTER. 29 Juni. Schotse muizen 810.50, id kl. 58, slabo nen 1.201.45, stamsnijbonen 85— 95, tuinbonen 20, peulen .2061. doperwten 2446, bl, blauwschok kers 45—149, komkommers 1021. bloemkool 618. rode kool 1618. slla 1,504, andijvie 5—14, rabarber 612, rode bieten 810, bospeen 7 13, prei 2—7.50. rode aalbessen 70 —92, perziken 616, aardbeien 28 ZUIDERKOGGE, 29 Juni. Grove Schots 88.10; mid. schots 88.80; kleine schots 5.207.50: kriel 2.603.80; rode schots grof 9.80—11.20; mid. 10.70—11.70; kl. 5.506.60; aanvoel 70.000 kg. bloemkool 619; sla 2.505.60: peulen 4574; slabonen 1.321.36 rode kool 28; groene kool 69; bospeen 916; tuinbonen 1618; bosuien 3.403.80; aardbeien 28 1.10; prolefic 7597. HOOGKARSPEL, 28 Juni. 200.000 kg. aardappelen, vr. grof 8--8.50; fijn 8—8.80; klein 5.40— 6.70; kriel 3.20—3.60: bloemk. I A 2000 st. 17-18.40; bloemk. afw. 500 st. 68.40; aardbeien 180 kg, 48—66. MEDEMBLIK.29 Juni. Aan voer 231.000 kg. aardappelen grof 8—8.40; gr. 8—8.50; dr. 3.80—6.70 kr. 3.30 3.70; rode eerstelingen gr. 910.60; blauwe eigenh. gr. 11—11.30;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5