PRIJZEN Debatten over „botermelk" en „kaasmelk Dussault's demarrage werd étappe-zege DETECTIVE cs wanhoopt Minister Mansholt niet onwillig om prijsverschil op te heffen RADIO Het enge keurslijf van regelingen en beperkingen Geallieerd convooi werd door de „vijand" onder vuur genomen tegen wil en dank Vrijdag 1 juli 1949 PAG. 3 isfestijn der eritijnen MAKEN ■DERHANDEL erstraat 4 laar al gegeven fijne wollen japon- of lange mouwen, ers, plastic regen- rtips, kinderjurken !len babygoed Een motie van Droesen vo.or de j.PHILIPS .t nnimt/PAAC Tour de France begonnen Twee Nederlanders in gezelschap van Bartali en Cop pi Besprekingen hervat Voortreffelijke nachtoefening Schroeder-Mulloy slaan Brown-Sidwel! l door het K.N.M.I. te g van Vrijdagavond tot id. en zonnig weef 1 overdag zonnig wcf de noordelijke kustg*" enkele overdrijvende jlden. Zwakke tot m>' rdelijke wind. Iets h<>- peraturen dan vandaar. COZE ZWIER TUSSEN 'T GROEN In het openlucht bij deze openingsavond elseizoen vrijwel gehee. voerden leden van de K., Studentenverem- is" een dansspel op dat aan de historie van de ians en in zekere zin ie pendant vormde met dansen, die aan beyal- motsheid zo veel mboe- sparen voerden, bege- en viertal leden van de Musica", eveneens een ,g van .Veritas" een .de dansen uit die met 1 en bezieling werden e hoofse, zeventiende nsen kwamen m het angelegde theater wel n recht en de verschil- ceringen bosgroen, afge- r het grijs van de dum- koepeld door een mat- t de laatste zonnestralen >vergoten wolken vorm- lede vervanging voor de 2 zalen met rijke luch- labers en gobelins, voor Dersonen een waardige ts vormend in vroegere i stijl werden de menu- otte, de quadrille, en de ist waarmede een beeld ;rd van een hoofsheid en die wij helaas in onze ansen maar al te vaak *t een zekere studenti- zich uitend in een non- lotheid. brachten de dan- i dansers, in keurige, toiletten en rok ge- programma. Het bege- rijkje dat weliswaar met en bezieling accompag- muziek van Beethoven Eb er le en. E. Waldt^ufel miste blijkbaar de voor manifestaties nodige er- terwijl ook de spelers l genoegzaam op elkaar [esteld. n was het optreden van nen, waarmede Bergen sizoen het openluehtthea- Je, in vele opzichten een en kleurrijk festijn ge- aaraan velen genoegen De opvoering werd bij loor burgemeester Dr. W. net echtgenote en het V.V.V. bestuur. L. S. Seen audiëntie c. De Bisschop van Haar- Jinsdag 5 en Woensdag 6 audiëntie verlenen. hnderen, 0.45 'AMES:0.80 ONGENS'.0.90 IEREN;1.40 1.25, 0.90, 0.69, 0.49 55, 0.48, 039, 0.29, 0.19 2.38 50 gram 010 per 100 gr, 0.18, 0.11 messen 1.15 0.65 an de Bijzondere Raad van isvereniging te Aikmaar: merpark 6, Postgiro 1U5U19 kent HILCKMANN niet. kwaliteit Nu komen uit de hoek met sensationele aanbieding! Et ZATERDAG 9 uur ar duidelijk controleer- 1 RIJZEN te verkopen: mtels, dames blouses, ongens plus fours voor a a g d e prijzer, tricotages, kousen, sikken, zwembroeken, badpakken •en overhemden, ,*imgeris ken en wollen dekers en vraagt vooral binien.- k" - Langestr. 2' - Sinds 1881 (Van onze parlementaire redacteur) Aangezien de gewijzigde begroting van het Landbouw-Egali- satiefonds aan de orde was, stond de Tweede Kamer gistermid dag in het teken van de boter, hetgeen intussen niet zeggen wilde dat het gesmeerd ging. Het tegendeel was eerder het geval. Uit velerlei opmerkingen kwam, naarmate de middag vorderde, steeds sterker één bepaald punt naar voren: de onbevredigende gang van zaken ten aanzien van de melkprijs. Wat is het geval? Voor de melk heeft de regering een bepaalde richtprijs vast gesteld. De veehouders, die de geleverde melk tot kaas verwerkt krijgen, komen aan hun trek, zij krijgen een prijs, die zelfs even boven het gemiddelde ligt. De collega's, die de melk voor boter- bereiding afstaan, hebben daarentegen allerminst reden tot juichen. Zij krijgen voor hun melk minder dan het gemiddelde. schaarden zich achter hem. Met na me betwistte de heer Droesen dat een verhoogde garantieprijs voor boter heffingen op kaas e.d. nood zakelijk zouden maken. Wat de regering thans voor de boter deed was niet meer dan de verplich ting nakomen, die zij op zich ge nomen had door toe te zeggen de melkprijs in de hand te zullen houden. Hij diende tenslotte een motie in, waarin zijn wensen waren vervat. Hoewei de heer Vondeling (PvdA.) zichvandezemotiBdistancieerde, bleef zich van deze motie distancieerde, bleef er toch nog genoeg achter staan om de minister er van te overtuigen, dat het menens ging worden. Hij benadrukte dan ook nogmaals zijn aangevoerde argumenten, de Kamer tevens onder het oog bren gend, dat heffingen op andere pro ducten afgewezen zijnde, de klem toon kwam te vallen op hogere be dragen uit het egalisatiefonds, waar voor de begroting hem echter geen machtiging verleende. Ook de heer Droesen (KVP) bleef op zijn stuk staan en het had er dus alle schijn van, dat de Kamer tot een uitspraak ging komen. Op dat ogenblik wierp de minister zelf een reddingsplank uit waafaan hij zich kon vastgrij pen. Hij stelde het nu zo, dat hij geenszins onwillig was om verbe tering te brengen in de „botermelk" prijs, mits een en ander maar be werkstelligd kon worden zonder heffingen op andere producten en zonder nieuwe lasten op het fonds Daar komt nog bij, dat de onder- melk, die na de boterbereiding overblijft, ook al in prijs gedaald is. Al met al ligt er nu zo tussen beide groepen een verschil in melkprijs van 2 cent. Achter dit verschil in ..botermelk" en „kaasmelk" staat de wens van de regering om de boter- productie te beperken en die van de kaas te stimuleren. Boter wordt er thans in ons land namelijk teveel gemaakt, de binnenlandse markt kan ze niet afnemen en exportmoge lijkheden zijn er ook niet voor. Op de export naar Engeland leggen wij, zoals bekend, dik geld toe. De ver schillende woordvoerders konden deze politiek op zich zeer zeker bil lijken, hun bezwaar was echter, dat zij veel te scherp werd doorgevoerd, het prijsverschil moest zeker tot een cent beperkt blijven, gelet voor al ook op de omstandigheid, dat vele veehouders van de zandgron den, waar het toch al hard vechten is ,nu eenmaal nog niet in staat zijn om hun melk in andere producten dan boter om te zetten. De heer Vondeling (PvdA.), die als eerste spreker deze kwestie aan sneed. becijferde dat het genoemde verschil in feite opliep tot f 60 per H.A.. zijnde ook de pachtprijs op do zandgronden. Hoewel hij dus zelf als het ware de geesten had opge roepen, distaneiërde hij zich toch later weer van het geval, toen bleek dat het conflict scherpere vormen ging aannemen. De vorige dag had de PvdA. pas minister Joekes in zijn ministeriëel hemd laten staan en men wilde nu blijkbaar minister Mansholt niet een zelfde lot deel achtig doen worden. Ir. Droesen (K VP), de Limburgse landbouwdes kundige, werd de man, die het of fensief leidde. Aan hef einde van zijn rede, kondigde hij aan een uit spraak van de Kamer te zullen vragen, wanneer de minister hem niet zou kunnen bevredigen. In zijn verdediging stelde de mi nister voorop, dat de Kamer zich indertijd accoord had verklaard met het nieuwe systeem van de vrije prijsvorming. Uitgaande van een gemiddelde melkprijs, werd hierbij aanvaard, dat deze ten aan zien van het ene zuivelproduct iets hoger zou kunnen komen te liggen dan ten aanzien van het andere. Dat blijkt nu ook inderdaad het ge val te zijn. De kaas heeft betere mogelijkheden dan de boter. Toch blijft de overheid ook voor de boter nog veel doen. Zij heeft zich voor de ganse afzet garant verklaard, zij het dan voor een prijs, die 15 et lager ligt dan normaal. Het is deze 15 et. die de prijs van de „botermelk" iets naar bene den drukt. Zou men hierin veran dering willen brengen, dan zouden de daaruit voortvloeiende kosten gevonden moeten worden in hef fingen op kaas en andere zuivel producten. De heer Droesen (KVP) bleek door dit antwoord in het geheel niet overtuigd en de heren Bieu- wenga (AR) en de Ruiter (ch) PROGRAMMA ZATERDAG 2 JULI HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Dag der Gidsen; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Hoogmis; 10.15 Voor kleuters; 10.30 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 „De Ze venklapper"; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Voor de Nederlandse Strijd krachten; 13.30 Symphonette Or kest en Vocaal kwartet; 13,50 Film en Toneel; 14.10 Omroeporkest en koren; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Muziekcursus; 15.30 Kamerkoor; 16.00 Een school voor maatschappe lijk werk in de K.A.B.; 16.10 Har- moniemuziek; 16.30 Gregoriaanse zang; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gra mofoonmuziek; 18.05 Actualiteiten; 18.15 Weekoverzicht; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Maria Visitatie; 19.25 Amuse ments Orkest; 19.45 Regeringsuit zending; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Dag der Gidsen; 21.00 „Zomersproeten"; 21.45 K.R.O. Kruisklankpuzzle; 22.00 Promenade Orkest en so praan; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.20 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 9.00 Gramofoonmu ziek; 9.35 Gramofoonmuziek; VPRO 10,00 Lezing en Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Voor contf- nu-arbeiders; 11.35 Cello en piano; 12.00 Malando's orkest; 12.30 Mede delingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws en kalender; 13.20 Me- Cropolo-orkest14.00 A.J.C.; 14.20 Koninklijke Militaire Kapel;; 14.50 En dat kost u geld! (hoorspel); 15.15 Omroepkamerorkest en piano; 16.00 Reportage; 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Sport; 17.00'Top hits; 17.30 Om en nabij de twïrttrg: 18.00 Nieuws; 18.15 Po pulaire liedjes; 19.00 Artistieke staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.15 Ac- cordeola: 20.45 Gevar. programma; 21.45'Socialistisch oommentaar; 22.00 StrarRva-Sextet; 22.25 „De sul" hoorspel; 22.40 Orgel en zang; 23.00 Mewws; 23.15 Gramofoonnmziek. te leggen. Weliswaar zag hij die mo gelijkheid niet, maar zou zij, in overleg met het bedrijfsleven, als nog gevonden kunnen worden, dan „graag" zelfs. Dat brak de span ning, op voorstel van de Kamer voorzitter werd toen besloten de stemming over de motie en de ge wijzigde begroting uit te stellen tot a.s. Dinsdag. In de tussenliggende tijd kan er dan nog eens over ge slapen en gepraat worden. Van de sprekers, die over andere détails het woord voerden, noemen wij de heer Engelbertink (KVP). Hij verkreeg van de minister de toezegging, dat deze nog eens een deskundig advies zal inwinnen over de toestand van de volksgezondheid. De minister kon deze afgevaardigde niet toegeven, dat het georgani seerde bedrijfsleven in de bedrijfs- schappen onvoldoende vertegen woordigd zou zijn. Waar de afge vaardigde in het bedrijfschap „Zui vel" slechts twee vertegenwoordi gers telde, kwam de minister er, met drie vertegenwoordigers van de coöperaties, tot vijf. Overigens bleef het voor de minister toch zoo, dat .hangende het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie geen structurele veranderingen meer moesten worden aangebracht. Eerder op de middag was het wetsontwerp inzake „Verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid' 'door de Kamer met 62 tegen 7 stemmen aanvaard (te gen St. Ger. en communisten). Een interpellatieverzoek van de heer Wagenaar (comm.) over een moge lijke devaluatie van de gulden werd, na enige discussie, met 64 tegen 6 stemmen afgewezen. IN- EN UITVOER IN MEI Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft omtrent de in- en uitvoer in Mei 1949 de volgende cijfers: invoer 1.681.000 ton, waar de f 427.300.000: uitvoer 722.000 ton, waarde f 272.600.000. Het deel van de invoer, dat door uitvoer werd gedekt, beliep in Mei 63.8 pet., tegen 58,4 pet. in April 1949. Kruiser „Devonshire" in Amsterdam Gisterenmiddag om 2 uur meer de de Britse kruiser H.M. „Devon shire", onder commando van de Britse kapitein ter zee St. J. Cro- nyn D.S.Ó., aan het stenen hoofd in de Amsterdamse haven. De ..Devonshire" neemt op het ogen blik deel aan een zomerkruistocht van de Britse Homefleet en blijft tot 7 Juli a.s. in Amsterdam. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „KOTA INTEN" Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pok ken lijdende zijn, heeft de direc teur van de G.G.D. te Rotterdam toch alle voorzorgen genomen. Mocht bij het binnenkomen van het schip inderdaad quarantaine nodig worden geacht, dan zal de quarantaine-inrichting, die de laatste jaren voor t.b.c.-patiënten wcrót gebruikt, worden ontruimd. Het vraagstuk waar deze t.b.c. patiënten dan moeten worden ondergebracht, is in studie. De familieleden van de vier be trokken personen bij wie pokken zijn geconstateert en van wie in middels een is overleden, zijn op de hoogte gebracht. Neergestort lesvliegtuig geborgen Het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" van de rederij Koppe heeft gistermiddag het lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool, dat Woensdag in het IJselmeer stortte, gelicht. Vandaag zal het per vrachtauto naar het vliegveld Gilze-Rijen worden vervoerd. beloni»4en Op veler verzoek sluit de inzend termijn niet op 2 Juli doch op 2 Augustus a.s. Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen niet tot de laatste dag te wachten met' inzending vani Uw formulier. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VÓÓR NEDERLAND - EINDHOVEN De 36e Ronde van Frankrijk, welke gedurende een maand geheel Frankrijk en een groot deel van Europa weer in spanning zal houden, is Donderdagmorgen om half twaalf begonnen. Om 10 uur hadden zich tienduizenden in het centrum van Parijs verzameld om getuigen te zijn van de uittocht der „reuzen", 120 renners, verdeeld over zeven ploegen van 12 renners, te weten Frankrijk, België, Italië en de regionalen I'He de France, West-Noord, Zuid-Oost, Centrum Zuid-West en zes teams van zes renners: Nederland, Luxemburg, Zwitserland, Spanje en de jongeren van Italië en België. Van de Boulevard des Italiens, Montmartre, Poisonniere, Bonne-Nouvelle Strassbourgh, Fau bourg St. Martin, Rue Lafayette Avenue Jean Jaures, Porte de Pantin en vandaar de nationale route naar, Livry-Gargan, waar de eigenlijke start zou plaats vinden. Het had er veel van weg, dat half Parijs was leeggelopen om een glimpje van de deel nemers fe zien en menigeen heeft een of meer uurtjes van zijn werk verzuimd, hetgeen zo langzamerhand bij de Ronde van Frankrijk een gewoonte is geworden. Jean Pierre Bloch loste het startschot bij het Palais Royal en daarop zette de kleurige stoet, in schone truitjes met keurig opgepoetste fietsen zich in be weging, voor de eerste étappe van de Ronde van Frankrijk, welke naar Reims leidde, een afstand van 182 km. Overeenkomstig de verwachtin gen kreeg de strijd pas kleur na de passage van Epernay (120 K.M.) toen de karavaan het heuvelland van Reims bereikte. Bij de klim tegen het bergje van La Ferte op. ging Idee aan het hoofd, onmiddellijk gevolgd door Coppi en Apo Lazarides. Maar deze uitlooppiging mislukte, ze werd trouwens niet met alle macht door gevoerd. Wat later, nadat Vaur (62 K.M.) gepasseerd was gingen de Italianen Ricci en Pedroni en de Belg Jomaux er vandoor. Maar ook zij werden tot rede gebracht en bij de controle van Port a Binson (104.5 K.M.) waren allen weer bij elkaar, behalve dan de Spanjaarden Ruiz, Rodriguez en Berrendero. Op him qui vive. Intussen hieven de favorieten op hun qui vive. Sommigen, zoals Bar tali, stelden zich tevreden met een plaats in de hoofdgroep, anderen gingen af en toe met de uitlopers mee. Maar ze lanceerden zelf geen offensief, het ging er slechts om de eigen kansen ongerept te houden, wat ook gelukte. Pas in de laatste 60 kilometers, iets voor de controle van Epernay (120 K.M.l, onbrandde de eigenlijke strijd. De Fransman Fachleitner bond de kat de hel aan. Hij flitste weg uit de hoofdgroep en nam tot 45 seconden voorsprong. Maar dit had te veel van zijn krachten ge vergd, en op de helling van Haut Villers (126 K.M.) reed hij, al dan send op de pedalen, veel krampach tiger dan Gauthier, die hem achter op was gekomen. Noch Gauthier noch „Fach" zonden overigens de vruchten plukken van hun inspan ning. Want tijdens de klim kwam de stoere Goasmat vervaarlijk op zetten en hij was het die op de top het eerst over de streep ging. Bijna 25 kilometer reed hij als enkeling aan de kop, en hij Serrieres had hij 1 min. 20 sec. voorsprong op zijn achtervolgers. Maar ook hij had zijn krachten overschat en op de steile helling van Selves (152 K.M.) kreeg hij een diepe inzinking die hem fa taal zou worden. Dussauit ging dóór! Twee leden van de ploeg centrum- Zuid-Westen, Garonzi en Dussauit.. alle twee nog zeer fris en popelen*# van strijdlust, haalden hem in. Ga ronzi ging in enen door. maar de listige Dussauit bleef eerst nog eesr vijftig meter in het spoor van dfe- zwoegen-de Goasmat rijden can uit te blazen. Toen demarreerde hij uti? alle macht, ging Garonzi onweer staanbaar voorbij en bereikte het hoogste punt met 20 meter voor sprong op zijn ploegmaat. Even aar zelde hij of hij wachten zou of al leen doorgaan. Hij besloot tot het laatste en liet Garonzi aan zijn lot over. Met een constante vaart van 40 kilo meter en de talrijke heuveltjes en bergjes zonder moeite nemend had hij bij Louvois (155 K.M.) al meer dan 1 minuut voorsprong op het peloton dat achtereenvolgens Goasmat en Garonzi in zich op genomen had. En Dussauit, in top vorm, was hier niet meer tevre den, hij zette door met soepele pedtaaltred, in zo'n hoog en regel matig tempo, dat de achtervolgers inplaats van in te lopen, nog meer terrein verloren. Bij Verzy, 19 K. M. van het eindpunt, lag hij al 2 min. 50 voor. Drie kilometer ver derop kreeg hij de straffe wind tegen en nu was hij wei zeer in het nadeel, als geïsoleerde, hij de groep die achter hem aankwam. Zijn voorsprong slonk maar werd niet geheel ingelopen, zodat hem een volkomen verdiende zege ten deel viel. Na hem arriveerde een groepje van vier man, dat er in geslaagd was het hoofdpeloton te lossen. De Belg Jomaux sloeg Tassin, Moliniers en Lambrecht in de sprint. Op dit viertal volgden enkele alleen rij dende renners en daarna kwam het grote peloton binnen met alle fa vorieten. De Ruiter en Sijen bevonden zich bij het grote peieton dat 13/63 ex aequo geklasseerd werd in 5.15.48. De Korver en Pauwels kwamen onderscheidenlijk als 75e en 76e bin nen, beiden in 5.22.11. De Hoog (104e) en Lambrichs (105e) krwamen met vrij- grote ach terstand binnen, samen met Weilen- mann, en beide Aesehlimann's, Ra- moulux en Langariea. Voor hen werd een tijd van 5.33.24 genoteerd. Va« de Nederlanders maakten Syen en de Ruiter de beste indruk. Ongetwijfeld zijn ze niet op de voorgrond getreden, maar de be roemde cracks en favorieten pas ten dezelfde tactiek toe als zij: ook Coppi, Bartali, Caliens, Impanis enz staken geen vtmrwerk af. Ieder was zuinig op zijn krach ten, het was of elke pedaaitrap geteld werd. men wilde met 4000 kilometer voor de boeg geen in zinking rink eren door een.te grote De voorzichtigheid schreef voor gegroepeerd te blij ven, en het mag tot verheuging stemmen, dat Syen en de Ruiter zich zonder enige moeite in het selecte gezelschap konden hand haven. Lambrichs, op wie men grote ver wachtingen had gebouwd omdat hij het type is van de Tour-rijder is hij voor de oorlog niet eenmaal ne gende geworden in het eindklasse ment? heeft niet gelukkig gere den. Wellicht is een steenpuist hier debet aan geweest. De Hoog is eveneens veel lager geëindigd dan men verwacht had. Hij en Lam brichs raakten al in moeilijkheden op de eerste steile helling bij Aixer- re en dit voorspelde weinig goeds voor het laatste stuk van het par cours. De uitslag van de eerste étappe ParijsReijms (1182 K.M.) luidt: 1. Dussauit (Centrum- Z.W. Fr.) 5.13.54, Jomaux (België a) 5.14.24, 3. Tassin (W.N. Fr.) z.t., 4. Moline- ris (Z.O. Fr.) z.t., 5. Lambrecht (België a) z.t., 6. Robic (W.N. Fr.) 5.15.11. 7 Marinelli (He de Fr.) z.t., 8. v. Steenbergen (België a) 5.15,24, 9. Dolhats (Centrum-Z.W. Fr.) 5.15. 58. 10. Caput (He de Fr.). Vervolgens het grote peloton met o.m. Schotte, Impanis, Gyselinkx, Ockers. Coppi en Bartali, gevolgd door Breuer en Verhaert. De Belgen Mathieu, Kint en van Dyck kwamen enkele minuten later binnen. Het ploegklassemcnt ziet er na de eerste étappe als volgt uit: 1. België a (Jomaux, Lambrecht, v. Steenbergen) 15.43,57. 2. Centrum Z. W. Frankrijk (Dussauit, Dol hats. Blanc) 15.44.35, 3. West-Noord Frankrijk (Tassin, Robic, Cogan) 15.45.23, 4. Z.O. Frankrijk (Moline- ris, Camellini, Fachleitner) 15.46.00, 6. Italië a (Bartali, Biagioni, Coppi) 15.47.24. 7. Frankrijk a (Bobet, Cha- patte, Deprez) z.t., 8. Luxemburg (Diederich. Ernzer, Goldschmidt) z. t„ 9. België b (Demulder, Dupont, Gues) z.t.. 10. Nederland (De Rui ter, Syen, de Korver)) 15.53.47, 11. Italië b (Magni, Martini. Ceram) 15, 58.39, 12. Zwitserland (Kubler, Hut- macher, Stettler) 16.04,42, 13. Span je (Serra, Langariea, Berrendero) 16.38.07. BENELUX-VRAAGSTUKKEN Gisterenmorgen werd de 166e jaarvergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Middelburg geopend door de voorzitter, prof. G. A. Ph. Weyer. Aanwezig waren o.m. vertegenwoordigers van de Nederlandse Kamers van Koophandel in Engeland, Amerika, België en Duitsland. Prof. Weyer sprak over het onderwerp „De Benelux, overbrugging van tegenstellingen", waarna ook het woord werd gevoerd door de directeur-generaal van de Benelux, mr. dr. E. J. M. H. Jaspar. Prof. Weyer noemde het verschil tussen dirigisme en vrijheid het grote punt dat te zijner tijd tot een oplossing moet worden gebracht. Het Nederlandse economische leven is, aanmerkelijk meer gebonden dan het Belgische en Luxemburgse. De telkenmale gevoerde pleidooien voor grotere vrijheid zullen door onze regering ernstig op hun waar de moeten worden onderzocht. Willen wij ons onafhankelijk ma ken van de Marshall-hulp. aldus spr.. willen wij compensatie ver krijgen voor het enorme verlies voor onze volkswelvaart door de ge beurtenissen in Indonesië, willen wij de oude levensstandaard van voor de oorlog weer terugkrijgen, dan is nodig een maximale energie en initiatief-ontplooiing. Spr. kan zich die niet voorstellen in het eni ge keurslijf van regelingen en be perkingen. Geen uitstel! Mr. dr. Jaspar verklaarde, dat ieder uitstel na 1 Juni 1950 kan meebrengen dat er van de Econo mische Unie niets terecht komt. Spreker verzekerde dat België geen loop.ie met ons neemt, maar dat het slechts van Nederland vraagt wat in het protocol is vastgelegd. We moeten geloven In de nood- DE ONDERWIJZERS- SALARISSEN De Eerste Kamer nam gisteren z. h.s. de begroting van O.K.W. aan: Op opmerkingen van de heren Velthoven, Cramer en Wendelaar antwoordde de minister, dat giste ren de besprekingen tussen de on derwijzersorganisaties en de rege ringsvertegenwoordigers weer zijn heropend. Wat er uit de bus zal komen? Het laat zich nog raden. Minister Rutten's opmerkingen dienaangaande werkten weinig ver helderend. Hij zeide, dat hij zo ver ■wilde gaan als maar mogelijk, bil lijk en verantwoord is. Een soortge lijke opmerking maakte de bewinds man ten aanzien van de positie verbetering van de wetenschappe lijke staven aan de universiteiten en hogescholen. ,,Wij moeten de verhoudingen in het oog houden", voegde hij hieraan toe. De heer Cramer kreeg van de mi nister toegezegd, dat bijzondere aandacht zal worden besteed aan het probleem van een eventuele jeugdwerkeloosheid. Eveneens zal de bewindsman contact opnemen met zijn ambtsgenoten om een ver tegenwoordiger van O.K. en W. in de interdepartementale commissie voor bestrijding van de werkeloos heid te krijgen. Wat de meisjes op de fabrieken betreft was de minis ter ook van oordeel, dat hiervoor iets gedaan moet worden. Hij zeide: „de overheid zal zich niet aan haar taak ten deze onttrekken." De Ka mer weet het nu! zaak van de Unie en daarvoor of fers brengen. Ondanks alle moeilijk heden waarin Nederland zich be vindt .is België bereid, ook op dit moment nog, ons land belangrijk tegemoet te komen. Prof. S. Posthuma, een der direc teuren van de Nederlandse Bank, had er van afgezien zijn aangekon digde rede over „de monetaire as pecten van de Benelux" uit te spre ken. Hij motiveerde dit. door te ver klaren dat de huidige internationale situatie hem voorkwam van dien aard te zijn, dat hij het niet oppor tuun achtte op dit moment te spre ken over de Benelux en daarmee samenhangende vraagstukken. NEKKRAMP IN MARINE-OPLEIDINGSKAMP In verband met een geconsta teerd geval van meningitis (nek kramp) in het Marine-Opleidings kamp te Hilversum wordt dit kamp thans in carantaine gehou den. Ouders en familieleden van de bemanning moeten er dus op rekenen, dat zij hun zoons of echt genoten a.s. Zaterdag en Zondag niet zullen zien. Voorlopig zal t.m. Maandag 4 Juli geen persoonlijk contact met de bemanning van het kamp mogelijk zijn. In verband hiermede zal dus ook de ouder dag, die op 4 Juli zou worden ge houden, niet doe* kunnen gaan. PENICILLINE-DROPPING WAS TEVERGEEFS Gisterenmorgen vroeg is de logger Sch. 107 met aan boord de zieke schipper van de Katwijk 73, Jacob van Beelen, in IJmuiden aangekomen. Na een onderzoek verklaarde een plaatselijke arts, dat de ziekte van de schipper mee viel. Van de bemanning hoorden wij, dat de twee blikken, waarin de medicamenten aan boeien wer den afgeworpen, dermate hard op het wateroppervlak waren terecht gekomen, dat ondanks de schok- brekende verpakking de injectie spuiten waren gebroken, zodat geen penicilline kon worden toe gediend. In de late avond van Woensdag: en de vroegre morgen van Donder dag1 heeft het geallieerde convooi, bestaande uit Belgische mijnen vegers, Britse torpedobootjagers en het Nederlandse smaldeel, fel le aanvallen van vijandelijke schepen doorstaan. Zodra vaststond, dat de vijand het convooi had gepeild, werden door de verdedigers lichtkogels af geschoten om de aanvallende sche pen onder vuur te nemen. De Piet Hein kreeg tot taak de bakboord staart van het convooi te bescher men. Na een poging van de vijand om het convooi aan stuurboordzijde aan te vallen, werd na een gevecht met de Johan Maurits, een tweede poging ondernomen aan de achter zijde van het convooi. Deze manoeu vre werd tijdig bemerkt door fc Piet Hein, die zich tussen de aan vallers en het convooi plaatste en de vijand dwong af te draaien. On geveer twee uur later werd terr hoogte van Wight aan bakboord zijde een convooi vijandelijke -ïmo- tortorpedoboten gesignaleerd. Even later deden deze een poging het convooi binnen te dringen met als doel de Vulkaan, de vette hap van het convooi. Tijdige ontdekking dwong de divisie-boten zich te splitsen. De ene helft zette de aan val op de Vulkaan voort, de andere viel de Piet Hein aan. De boten werden gevangen in een scherm van lichtkogels. die van alle kan ten werden afgeschoten. Dit was een fantastisch gezicht. De schepen konden stuk voor stuk door de Piet Hein onder vuur worden genomen. De acties zijn een voortreffelijke nachtoefening geweest, zowel voor navigatie, artillerie, radar als asdic- manschappen (belast met het op sporen van duikboten). Analyse van de oefening is uiterst moeilijk. De poging om de realiteit te benaderen, is zeer wel geslaagd. Donderdagmorgen vroeg verlieten Belgische en Nederlandse mijnen vegers ter hoogte van Portland het convooi voor speciale 'oefeningen. Op het einde van de middag werd het convooi aangevallen door de Gistermorgen is de grote wielertocht door Frankrijk, de Tour de France, begonnen. De Nederlandse renners, die deelnemen aan deze monsterrit, gefotografeerd even voor de start. V.l.n.r. Henk de Hoog, Seyen, de Ruiter, Lambrichts, Pauwels, de Korver. Nederlandse onderzeeboten Zeehond en Tijgerhaai. De Britse jagers ver lieten het convooi kort voor aan komst te Panzance waar het Neder landse smaldeel omstreeks negen uur aankwam en in de baai voor anker ging. Enkele minuten voor negen rolde het eerste- saluutschot van H.Ms. Tromp de baai van Penzance in En geland binnen. De 21 saluutschoten aan de Engelse vlag van het Neder landse smaldeel werd met een ge lijk aantal schoten beantwoord door het vlaggeschip van Admiraal Sir Roderich Mogre Gor, H.Ms. Impla cable. LAWNTENNIS WIMBLEDON De halve finales dames enkelspel, gewonnen, door Louise Brough en Margaret Dupont Osborne, die Za terdag in de finale tegen elkaar uit komen. werden geheel in de scha duw gesteld door de magnifieke partij in het heren dubbel tussen SchroederMulloy en Brown-Sid- well. Dit was een strijd voor de fijnproevers, een van de spannend ste en fraaiste in de geschiedenis van Wimbledon wat de heren dub bels aangaat. Het Amerikaanse paar. nummer 1 geplaatst, won in vijf sets, maar de ongeplaatste Austra liërs weerden zich zodanig, dat de uitslag tot het einde toe onzeker bleef. Zij kwamen in de beslissende set. op 2 punten van de zege bij 54, en twee keer op 1 punt bij de stand 65. Telkens redden de Amerikanen de situatie in spectaculaire trant, dank zij hoofdzakelijk Schroeder, wiens vermogen om zich in kritfëke omstandigheden te herstellen aan het wonderbaarlijke grenst. Hij was van de twee Amerikanen verreweg de sterkste. Aan de Australische kant wissel den Brown goede met zwakke mo menten af. terwijl Sidwell met de grootste vastheid en koelbloedigheid speelde. Na de stand 22 zag men een dramatische finish. In de beslissen de set gingen de games met de ser vices tot 77. De Australiërs, die begonnen waren met serveren, had den nooit achtergestaan, maar Brown won zijn service in de der tiende game pas nadat het drie maal deuce was geweest. Dit werd het keerpunt van do strijd. De Ameri kanen wonnen Sidwell's service en Mulloy liet in de ziine slechts 1 punt vallen, zodat het 97 werd. wat een plaats in de finale voor Schroe derMulloy betekende. Heren dubbelspel, halve finale: Gardnar Mulloy en Schroeder (VS) sl. Sidwell en Brown (Austr) 64, 3—6, 6—8, 6—3, 9—7. In de vijfde ronde van het ge mengd dubbelspel wonnen Sidwell (Austr) en Margaret Dupont (VS) met 61 64 van Mottram en mej. Gannon (gb). Sturgess en Sheila Summers (za) sl. Brown en Jean Fitch (Austr) 3—6, 6—4. 6—3. Bromwich (Austr) en Louise Brough (VS) sl. Paish en Jean Quertier (gb) 36, 97. 80. Worthington en mevr. Long (Austr.) sl. Johansson en mej. Gull- brandsson (Zw.) 97. 61. Dames enkelspel. halve finale: Louise Brough. titelhoudster (VS) sl. Patricia Todd (VS) 6—3, 6—0. door VöLMEB FEUILLETON 68 „Meneer Solange", begon de po litieman, "u bent een vriend van juffrouw Karlsson, nietwaar?" „Vriend is wel wat veel gezegd. Een kennis „Uitstekend. Wij hebben bewij zen, dat juffrouw Karlsson Woens dagochtend negen uur, dus betrek kelijk kort na de aanslag op Gun- har Lundqvist, aan uw flat is ge weest en dat u haar ontving. Spoe dig daarop reed zij in een telefo nisch door u bestelde taxi naar het station. Des middags keerde zjj terug; u ging met haar naar Saltsjöbaden. Juffrouw Karlsson heeft een en ander toegegeven. Verder beschikken wij over ondub belzinnige verklaringen van de portier en van meneer Kalundby's chauffeur." „Als dat zo is, wat dan nóg?" informeerde Solange wrevelig. „Juffrouw Karlsson bevindt zich in hechtenis, verdacht van moord op Gunnar Lundqvist." „Belachelijk „Kende u Lundqvist?" „Oppervlakkig. Ik heb hem niet imeer dan een paar maal ontmoet." „Dineerde u Dinsdagavond met Iwm'in.Rajw!*?" „Inderdaad." „In gezelschap van twee dames: juffrouw Karlsson en zekere Emi lia Schroder Solange lachte wrang: „Je zou haast zeggen, dat u er bij bent ge weest! Ja, het is zo. Maar wat bewijst dat alles?" „Juffrouw Schroder kreeg van 't goede te veel en u bracht haar naar huis. Keerde u daarna naar de Orient Bar terug?" „Het was mijn plan. In de bui tenlucht gekomen, merkte ik, óók meer te hebben gedronken dan ik kon verdragen en ik besloot, regel recht naar mijn flat en naar bed te gaan." „Hebt u iemand, om deze ver klaring te staven.' „Het is mijn gewoonte niet, er een getuige bij te roepen, als ik in mijn bed stap," luidde Solange's sarcastisch bescheid. „Maar het lijkt me niet ondienstig, in de toe komst een andere gedragslijn te volgen. Dan kan ik althans elke vraag van de politie tot haar ge noegen beantwoorden." Dund negeerde de hatelijkheid. „Het komt dus hierop neer, dat juffrouw Karlsson met Lundqvist 'in de Orient Oub aehterblecfr" „Precies. Ik weiger echter te geloven dat zij tot 't plegen van een misdaad in staat zou zijn. Bo vendien: welk motief kon zij er voor hebben?" „Hoe maakte u kennis met haar?" „In Parijs. Zij was gouvernante bij een familie, waar ik aan huis kwam. Op een goede dag klaagde zij mij haar nood over de ongezeg- lijkheid van de kinderen, die aan haar zorg waren toevertrouwd. Door mijn voorspraak werd zij se cretaresse bij mevrouw Kalundby". „U ontmoette Lundqvist een paar maal. zei u. In welke verhou ding stond u tot hem?" „In generlei verhouding." Deelde hij u mee, wat hij uit voerde?" „Hij beweerde makelaar te zijn." De hoofdinspecteur lachte zacht jes. „Niet altijd is de vlag in over eenstemming met de lading! Leek het u, dat juffrouw Karlsson ge charmeerd van hem was?" „Hoe kan ik dat weten? Zij was nooit eerder in zijn gezelschap ge weest. Wanneer het hier een kwes tie van liefde op het eerste gezicht betrof, heeft zij mij er in ieder ge val buiten gehouden". Lund boog ...Ik ben u verplicht voor de betoonde bereidwilligheid." In zijn hart dacht de politieman: „Hij heeft staan liegen dat hij zwart zag!" Bij de uitgang keerde Lund zich om en zei: „U zult een oproep ontvangen om op 't hoofd bureau te verschijnen. Het spreekt vanzelf, dat van uw verklaringen proces-verhaal wordt opgemaakt. Zonder onze voorkennis moogt u de stad niet verlaten. Een forma liteit, anders niet." „Houdt het in, dat ik ook geen bezoek hij de Kalundby's in Salts jöbaden zou mogen afleggen?" „Natuurlijk niet. Zó eng hebt u het niet op te vatten. Goeden mor gen." „Góeden morgen." Solange deed de politieman tot aan de deur uitgeleide, ging ver volgens aan zijn schrijfbureau zit ten en zag een aantal paperassen door. Enige ervan scheurde hij aan snippers, waarna hij ze tot as deed verteren. In de muurkast foeterde Svartan binnensmonds. Het was 'n streep door zijn rekening; de illu sie, iets van belastende aard in t appartement te zullen aantreffen, kon hij nu vaarwel zeggen. Solan ge stapte naar de badkamer om zich de handen te wassen. Terug gekeerd zette hij de hoed op en wilde juist vertrekken, toen aan zijn flat gescheld werd. Hij uitte een verwensing, doch begreep, dat hem weinig anders restte dan open te doen. Het bleek een bezoekster te zijn. „Wat is er van uw dienst?" in formeerde hij op allesbehalve toe schietelijke toon. (Wordt vervolgA). E B f r f H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3