Katholieken de grote overwinnaars in de Belgische verkiezingsstrijd Er is te weinig animo voor de vrijwilligers-organisaties Benden onder rode vlag Zaterdag 2 Juli 1949 PAG. 3 De week in het buitenland Welke zijn de politieke mogelijkheden? Europa staat voor nieuwe financiële crisis Schip gezonken na aanvaring Woningspiitsing Radio-rede Sultan van Djogja 's Werelds loop Schroeder wint in vijf sets van Drobny Zondags - Evangelie Extra toewijzingen herbouw zakenpanden 5VERWACHTING ;eld door het KNMI te laig van Zaterdagavond avond. END ZONNIG WEER o overwegend zonnig t zwakke wind hoofdza- ichtingen tussen Noord ooral in het binnenland r dan vandaag. '■C.-KEURING Harmonie: De vrij- het bakvisje, alle leeft, ia: De zwarte pijl, 14 j, ia: Balalaika, 18 jr. voorvluchtige orga- Winston: Slavenschip Victoria: Calcutta, 14 jr. Royal: Souka, het tropen, 14 jr. ïN: Cinema de Haan: lie leeft.; en: Ik herin- moeder, 14 jr. ■IK: Scala: IJscotoeris- leeft.; De vrouw in het K.F.C. onbekend. )EK: City: Het zal je ■uren, alle leeft. IN: Muntbioscoop: Een avontuur, 18 jr.; Mi- .F.C. onbekend. TSE KINDEREN <1 OORD-HOLLAND iting op ons bericht van ;rnemen wij, dat de met in Duitsland woon- derlandse kinderen op Juli zal arriveren. Te t de trein om 15.50 aan. s kunnen de kinderen asse wachtkamer afha- ISCH ONGEVAL eur overlijdt na val van auto LDER. Vrijdagmid- ser half twee viel de ansporteur G. A. Ru- over van een op het ke beltterrein rijdende n, tengevolge waarvan hoofd op de straatste- t kwam. Dr. P. Syck- sende geneeskundige et de getroffene naar -entelijke ziekenhuis overbrengen, waar nkomst reeds bleek te len. De man had waar in schedelbasisfractruur lij was in dienst bij de ma Jansen en vervoer- :r van het beltterrein ■hip in het Noordhol- rl. Hij stond op de nog bak en verloor zijn toen de wagen plotse- aai maakte. LIJK ONGELUK HAVENTERREIN t manoeuvre kostte ffeur het leven [ILD (Texel). Om acht Vrijdagmorgen ■enarbeiders te Oude een schip met schuim- :en door middel van een an met grijper. Tenge- len verkeerde manoeu- kraandrijver schoten de de grijper los, waar- aar beneden kwam en lichaam sloot van R. v. iffeur in dienst van de mdstoffen en bouwma- r. te Oude Schild. De slag dood, zoals later H. Schalkwijk te Den 'econstateerd. Diens on- >s verder uit, dat de ie een vrouw en twee hterlaat, de halswervel bben had gebroken. De te Oude Schild leidt 't s Modevakschool lusters te Obdam Dieuw Zwaarn; Trien Nelly Dekker; Riet y Vlaar; Riet Borst; in; Dora Vlaar; Ank s v. Velzen; Truus ;n uit Obdam) Cilia v. •uus v. Langen; Gre Onneweer; Alie Swin- ;owaard; Annie Konijn; n; Alie Kunis en Riet mdwerven); Riet Nie- id; Siena Nielen, De 3root; Nel Zwagerman lamer uit Hensbroek, iet Dekker; Riet Mooy Nelly Klaver; Gre de Borst; Mien dé Boer; s; Jeane Borst; Gre lie Dekker; Annie Hui- Groot: Annie Wijnker; Gre Smal; Vera Met- nkras; Ans Ruitenberg pen (allen uit Obdam) n; Gretha v. Bergen; terboer; Alie Zuurbier iek; Corry Berkhout; Nelly Huiberts; To de Koopman en Annie leer Hugowaard; Joop i; Jo Coppens; Aagt im: Janna Hartland; ■yen Henbroek; Corrie gwoud; Dina v. Duin Lingerie: Riet Neef ik; Agatha Peerdeman Joanne Dekker; Afra mie Schouten; Hannie Truus Bakker; Ria v. I de Moei; Gerie Ootes eiv; Agatha Neefjes; To Dekker allen uit Rood; Afra Stroper; eer Hugowaard; Tiny :m; Al de geslaagden oropleiding Lingerie, voor het diploma ko- iens slaagden voor dit irrie Dekker; Aagje Ie Koppes. erlijke Stand 1ND Geboren: An- Anthonie Lagerburg 3 Boer; Margaretha inis Jongejan en Der- ten; Andreas L. M., C. Martens en Pru- s, wonende te Beem- d.v. Karei Schaft en echner, wonende te Hendrik Baneman, wonende te Amster- netje Horsmeier, oud Grietje Garms, oud :gvan Jacob Hout- e te Oosthuizen; Bau- oud 78 jaar, weduwn. Rooij. NOC IN DE NACHT van Zondag op Maandag, toen de eerste uitslagen van de Belgische verkiezingen, zij het wat erg traag, binnenkwamen, voorspelde de socialistische minister president de heer Spaak, op grond van de eerste uitslagen, dat de 20 zetels, die te verdelen zouden zijn, tien nieuwe zetels en tien, welke de communisten verloren, als volgt verdeeld zouden worden: 10 aan de liberalen, 6 aan de Katholieken en 4 aan de socialisten. Aldus de Vlaamse Gids van Maandag j.l. Het is wel heel anders gelopen. De Communisten verloren niet 10 maar 11 zetels, maar de socialisten kregen er van geen 4, maar verloren er zelf ook nog 3. De liberalen wonnen geen 10 zetels, maar 12 en de Katholieken wonnen er geen 6, maar 13. En Belga en A.N.P., die in de eerste uitzendingen maar steeds verkondigden, dat de liberalen een geweldige overwinning behaalden en de Katholieken „iets" vooruit gingen, maar bij lange na niet de meerderheid zouden halen, moesten bij de verdere bekendmaking van de uitslagen schoorvoetend toegeven, dat niet de liberalen, maar de Katholieken de meeste zetels gewonnen hadden en slechts 2 stemmen van de absolute meer derheid in de Kamer afbleven, terwijl ze in de Senaat die meerderheid wel gehaald hebben. De grote overwinnaars in deze strijd zijn dan ook de katholieken geweest en practisch hebben zij in beide huizen van het parlement de volledige macht in handen. De me ning, welke de heer Spaak, Maan dagnacht ten beste gaf, bewijst wel heel duidelijk, welk een tegenvaller dit voor de socialisten is, want de prognose, welke de heer Spaak, nadat de' eerste uitslagen reeds be kend waren, wijkt nergens in zo belangrijke niate af, dan in de uit slag der katholieken en die der socialisten. Intussen zou de katho lieke overwinning nog belangrijk groter zijn geweest, indien de ka tholieke Vlamingen bij deze ver kiezingen niet door een jammerlij ke verdeeldheid, het succes in Vlaanderen, voor een zeer belang rijk deel hadden belet. Want het meest verrassende bij deze uitslag was juist, dat de katholieke succes sen het grootst waren in het Wa lenland, juist waar men ze niet had verwacht. Immers de grote kracht van de C.V.P. lag tot nu toe steeds in het overwegend katholieke Vlaanderen. Helaas bleek ook hier, dat het sterke benen zijn, die de weelde kunnen dragen, want of schoon het ditmaal er om ging, om de katholieken in België aan de macht te brengen, heeft het kath. Vlaanderen door een jammerlijke tweespalt, dit verhinderd. „De Vlaamse Gids" het uitstekende na-oorlogse katholieke "SHaamse dagblad, heeft Woensdagavond dui delijk aangetoond, dat wanneer de katholieke Vlamingen niet verdeeld waren geweest, de Kath. Volkspartij minstens 6 zetels meer zou hebben gehad en dus ruim de volstrekte meerderheid. Nu zijn deze 6 zetels ten goede gekomen aan de libera len en socialisten, want hoewel de Vlaamse concentratie, in verschil lende districten tienduizend en meer stemmen kreeg, brachten zij het nergens tot één zetel en werk ten ze op die wijze in 6 districten mee, om de ergste vijanden, niet alleen van hun katholieke geloof, maar ook van hun Vlaamse strijd, aan een zetel te helpen. Het is onbegrijpelijk, dat het vele leergeld door de dissidenten betaald nog altijd niet voldoende schijnt te zijn geweest. Welke politieke mogelijkheden zijn er? Een der eerste gevolgen van deze tweespalt is, dat de katholieken nu de hulp óf van de liberalen óf van de socialisten nodig hebben, om de twee hen ontbrekende stemmen aan te vullen. Dat deze beide bondge noten, zich voor deze geringe hulp zeer duur zullen laten betalen, daar kan men van verzekerd zijn. De politieke chantage is in de Belgi sche politiek een zeer geliefd en veel gebruikelijk wapen. De liberalen gaan reeds hoog te paard zitten en hun leider ver klaarde Woensdag, dat de 29 libe ralen bereid zijn met de 105 katho lieken samen te werken, wanneer de 105 het program van de 29 als basis nemen. En de 66 socialisten verkla ren niet minder luid, dat zij wel weer willen samenwerken met de 105 katholieken, maar niet op de basis van een terugkeer van de Koning en gelijkstelling voor het katholieke onderwijs, twee punten, welke de C.V.P. juist tot inzet van haar verki'ezingsstrijd heeft gemaakt en daarop een zo duidelijk vertrou wensvotum van de Belgische kie zers gekregen heeft. Het zijn deze grote moeilijkhe den, welke hier rijzen, die er ook wel niet vreemd aan zullen zijn, dat de C.V.P. een van haar meest bekwame en gezaghebbende voor mannen, de heer van Zeeland, naar voren geschoven heeft om dp eerste onderhandelingen te voeren, ten einde in de thans ontstane proble men een oplossing te vinden. Het schijnt, dat deze voornemens is, het obstakel van de koningskwestie het eerst uit de weg te ruimen, omdat dan een samenwerking met andere partijen gemakkelijker gaat. For meel zou deze oplossing geen grote moeilijkheden vinden, want in een verenigde zitting van de beide Ka mers, die de wet, welke de Koning de uitoefening van de regeermacht belet, zou kunnen opheffen, hebben de katholieken de absolute meerder heid. Bovendien zou deze daar ver sterkt worden met een aantal stem men van liberalen, die zeer konings gezind zijn. Maar er zijn velen onder de katholieken, die deze oplossing weinig aantrekkelijk vinden, omdat zij geen oplossing van de konings kwestie zien, welke alleen tot stand komt door de stemmen, van de C.V.P. en enkele niet-katholieken. Zij menen, dat deze kwestie moet opgelost worden, door een grote meerderheid in het parlement of door het volk. Het eerste willen ze nog proberen door overleg en concessies, het tweede zo mogelijk door het uit schrijven van een referendum onder het volk, waarbij dan verwacht wordt, dat minstens 70% van het Belgische volk, zich voor de terug keer van de Koning zal uitspreken. We zullen intussen hier op deze moeilijkheden niet vooruitlopen. Als iemand ze kan oplossen, dan is het ongetwijfeld de heer Seegers, een van de meest gezaghebbende en bekwame politici-diplomaten, waar over het Belgische volk, na de hr. Spaak, beschikt. Europa voor een nieuwe finan ciële crisis In de afgelopen dagen maakte 't oude Eurcpa een van zijn meest ernstige crisissen door, waardoor 't na de oorlog is geteisterd. Reeds enige tijd geleden is er ernstig voor gewaarschuwd, dat de betrekkelijke welvaart van na de oorlog, niet meer dan schijn was en spoedig door een crisis zou worden gevolgd. Die crisis nadert thans duidelijk en ook in ons land zijn er heel wat bedrijven, voor welke grote moei lijkheden dreigen en de werkloos heid neemt ook in ons land toe. In Engeland, waar de economi sche toestand, na de oorlog, nog erger was, dan op het Europese De nationale tentoonstelling op het gebied der vrijetijdsbeste ding .Gouden Handen", welke van 28 Juli tot en met 6 Augustus te Ede gehouden zal worden, belooft een der meest interessante van de laatste tijd te worden door haar oneindige verscheiden heid. Dit prachtig model van het zeilschip ,,D' Halve Maen" uit 1609 werd vervaardigd door de 17-jarige Jan van Os uit Utrecht. Hij deed twee jaar over dit fraaie weVkstuk. vasteland, heeft deze crisis zich de laatste dagen ernstig toegespitst en deze interne Britse economische crisis, dreigt door een politieke ge volgd te worden. De goud-reserves, welke Engeland nog had, vloeiden de laatste weken onrustbarend weg, als gevolg van de verminderde uitvoer naar de dollarlanden. Bo vendien ontving Engeland met in gang van 1 Juli 25% minder Mar shallhulp. Minister Cripps heeft nu ten einde deze catastrofe te keren, be paald, dat de invoer uit de dollar- landen zo goed als geheel moet wor den stopgezet, terwijl 'hij daarnaast van het Engelse volk een radicale versobering eist. en een zo hoog mogelijk opvoeren van de produc tie om de uitvoer van Engeland te verhogen. Daartegen komt het Engelse volk niet alleen in verzet, maar vooral de V.S., die nu beweren: „Hebben we daarvoor nu Engeland met millioenen Marshallhulp gehol pen om nu te constateren dat onze uitvoer naar Engeland wordt stop gezet en wij hier met onze voorra den blijven zitten". En Washington zette Londen het mes op de keel en eiste, dat Engeland zijn pond dan maar moest devalueren om de moei lijkheden het hoofd te bieden. Daartegen heeft minister Cripps zich met alle kracht verzet, qmdat hij in een devaluatie van het pond gepaard met een onderlinge om- 'wisselbaarheid van de valuta's, een volkomen overheersing vreest van het dollarfront over het sterling- bloc waardoor de Engelse economi sche en sociale belangen, geheel onder Amerikaanse invloed komen. België en Frankrijk hebben toen voorgesteld ten einde het inter- Europese betalingsverkeer te ver gemakkelijken, de in elk land aan wezige geldmiddelen vrij inwissel baar te maken tegen de valuta van andere landen, maar daar voelde Engeland ookniets voor. Intussen zijn de ministers van de 7 Marshall- landen Donderdag in allerijl in Pa rijs bijeengekomen, om deze cata strofale moeilijkheden het hoofd te bieden, terwijl intussen de Ver. S. niet alleen de dupe worden, maar ook hun milliarden dollars van de Marshallhulp vergeefs geschonken hebben, Hofman naar Parijs ge- Ouden van dagen uit Naaldwijk maakten een autotocht en brachten bij deze gelegenheid een bezoek aan Soestdijk, waar zij aan H.M. Koningin Juliana een fraaie fruitmand aanboden. De vorstin, vergezeld van Prinses Marijke, nam persoonlijk het geschenk in ontvangst en onderhield zich enige tijd met de oudjes. stuurd hebben om advies en hulp te bieden. Met grote belangstelling mag dan ook het verloop van deze besprekingen in Parijs worden af gewacht, want al is deze internati onale conferentie minder spectacu lair, dan bijv. de conferentie van de Grote Vier, voor de volkeren van Europa is dit verloop van zaken zeker niet minder belangrijk. In tussen, om weer op Engeland terug te komen, heeft minister Cripps onder de druk van deze gang van zaken, een zeer ingrijpend versobe ringsprogram opgesteld voor het Engelse volk en stelt hij zijn aan blijven afhankelijk van de aanne ming van dit program. Maar de Engelse Labourregering voelt er al heel weinig voor, om dé verkie zingscampagne voor het Lagerhuis in te gaan, met de aanbieding van een program, waarbij andermaal grote offers van het Engelse volk worden gevraagd en verschillende artikelen, die pas van de bon af zijn opnieuw weer in de distributie ge bracht zullen worden. Laten we in tussen ons goed bewust zijn, dat als het Engelse pond zal vallen, andere valuta's, ook de gulden, zeer moeilijk staande kunnen blijven. „TEKEN AAN DE WAND" Gisteravond hield de staats secretaris van Oorlog, mr. Fok- kema Anctreae een radiorede, waarin hij namens de regering de aandacht van het Nederlandse volk vroeg voor de deelneming aan een der vrijwilligers-organi saties, welke ter versteviging van 's lands veiligheid door de overheid in het leven zijn geroe pen. Hij zei o.m.: „Ik zou tegen de mentaliteit van gezapige rust met kracht willen waarschuwen. Niet dagelijks worden er duidelijke te kenen aan de wand geschreven, gelijk in Praag geschiedde, maar ook al worden deze niet voor een ieder zichtbaar, daarom zijn de ge varen er nog wel." De directeur van de nationale reserve, luit.-kol. Le Fèvre de Mon- tigny, verklaarde tegenover het A NP dat tot op heden zich ongeveer 7000 personen voor de nationale reserve hebben gemeld. In dit aan tal zag hij geen reden tot optimis- VLISSINGEN, 1 Juni (A.N.P.). Hedenmorgen te ongeveer kwart voor acht zijn in de Wielingen ter hoogte van Kadzand twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen, n.l. de 545 ton metende „Marie Flo re", komende van Antwerpen en 't Noorse stoomschip „Ragnhild Bro- vig" groot 2.000 ton, komende uit zee en op weg naar Antwerpen. De „Marie Flore" zonk onmiddellijk. De bemanning werd aan boord ge nomen van de „Ragnhild Brovig", die haar reis naar Antwerpen heeft voortgezet. De eerste machinist van de „Marie Flore" wordt vermist. GOEDKOPER VLIEGEN OVER DE OCEAAN Van October a.s. tot Mei 1950 zal de K.L.M. wederom z.g. „ex cursion fares" (seizoenstarieven) voor haar Noord-Atlantisch lucht verkeer invoeren, welke beneden het normale retourtarief zullen liggen. Deze tariefsverlaging, waartoe op de onlangs te Nice gehouden I.A.T.A.-conferentie werd beslo ten, zal echter eerst van kracht worden na goedkeuring van de betrekken regeringen. Deze gereduceerde reisbiljetten zullen 60 dagen geldig zijn. Onderscheidingen voor legeronderdelen „Een stimulans voor geest en sportiviteit in de troep", noemde Z.K.H, Prins Bernhard gistermor gen de vaantjes, die in het ver volg zullen worden uitgereikt aan de beste pelotons van de onder scheiden eenheden van ons leger. De eerste 27 vaantjes reikte de Prins in de Waterloozaal van het Paleis Soestdijk uit aan 27 depót- commandanten De Koninklijke Vereniging „Ons Leger" heeft op zich genomen deze vaantjes te verzorgen. Generaal- majoor buiten dienst K. E. Ouden dijk droeg deze kort voor de plech tigheid aan de Prins over. Zij dra gen de emblemen der verschil lende onderdelen van de Konink lijke Landmacht. Voor de infan terie zijn ze rood, voor de overige onderdelen zijn de vaantjes in blauw uitgevoerd. me. Men kan er alleen uit leren, dat er enige tekening begint te komen zonder dat nog algemeen de noodzaak wordt ingezien van deelneming aan een van de vrij willigers-organisaties. De toeloop van enige betekenis dateert boven dien 'eerst van Maart j.l. De ste den Den Haag en Dordrecht heb ben in het aantal aanmeldingen een zeer gunstige plaats. Wat de provincies betreft kan gezegd worden, dat de provincie Noord- Holland de laatste tijd een flink aantal vrijwilligers heeft opge bracht. Ook in Friesland en Over ijssel is het aantal aanmeldingen in stijgende lijn PREMIE-TOEWIJZING VOORLOPIG STOPGEZET In de eerste helft van dit jaar is via de gemeentebesturen bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een zo grote stroom van aanvragen voor toeken ning van een premie voor woning splitsing ingekomen, dat de minis ter zich genoodzaakt heeft gezien aan de gemeentebesturen te verzoe ken na 1 Juli tot nader order geen nieuwe aanvragen aan zijn Depar tement door te zenden. Het op de begroting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor 1949 uitgetrokken bedrag, waaruit de toekenning van premies voor woningsplitsing, alsmede die voor woningverbetering moet wor den bestreden, is met- toereikend, om aan een welhaast ongelimiteerd aantal aanvragen te voldoen. Teneinde de normale behandeling en afwikkeling van de thans inge diende aanvragen niet in gevaar te brengen, dienen de gemeentebestu ren nieuwe verzoeken om een pre mie dus voorlopig in portefeuille te houden. V.S. hebben 3.778.000 werklozen WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). Het Amerikaanse bureau voor de statistiek heeft bekend gemaakt, dat de werkloosheidscijfers in de V.S. met 3.778.000 in Juni een hoogtepunt sedert zeven jaar heb ben bereikt, hoofdzakelijk als ge volg van de seizoengolf van jeug dige personen van schoolgaande leeftijd, die een betrekking zoeken Het bureau deelde verder mede, dat van elke drie nieuwe betrek kingzoekenden er twee in slaagden werk te vinden. Het aantal wer kende personen steeg daardoor eveneens, en wel tot 59.619.000, het hoogste aantal dat tot dusverre in 1949 werd bereikt. SLACHTOFFERS VAN DE VLIEGRAMP TER AARDE BESTELD Op verschillende plaatsen in ons land werden gisteren slachtoffers van de vliegramp bij Bari ter aarde besteld. De heer en mevr. van Dort wer den begraven te Arnhem, het uit drie leden bestaande gezin Broos te Ten Boer, mevr. Meelhuyzen- van Son te 's-Gravenhage, de heer van Hasselt in Zwolle, de heer Dikkers te Delden. Talrijk waren de blijken van medeleven, welke bij de plechtig heden werden betoond. Aan de groeven stonden vertegenwoordi gers van de K.L.M., die de deel neming van de directie vertolkten. „REPUBLIEK ZAL DE STRIJD VOORTZETTEN" BATAVIA, 1 Juli (Amcifo) In een radiorede voor radio— Djogja heeft de Sultan van Djog ja verklaard, dat van 30 Juni af de gehele residentie Djogjakarta terug is in handen van de repu blikeinse regering. Hij zei o.m.: „De president heeft mij tijdelijk het bestuur toevertrouwd gedu rende de overgangsperiode. Ik wens u allen geluk met deze ge denkwaardige gebeurtenis. De terugkeer van de republikei nen in Djogja is een phase in de gigantische strijd van het gehele Indonesische volk. De republiek, die thans slechts een deel van haar gebied terugwon, zal de strijd voortzetten, zij aan zij met de vol ken van Pasundan, Oost-Indonesië, Borneo, Sumatra en de andere deelgebieden, zodat onze gemeen schappelijke doelstellingen kunnen worden gerealiseerd." CONFERENTIE OP DE „IMPLACABLE" Gisteren begon aan boord van het vliegdekschip Implacable" de aan gekondigde conferentie der 500 staf officieren van de aan de gezamen lijke vlootoefeningen deelnemende oorlogsbodems en vliegtuigen van de landen der Westerse Unie. Admiraal Sir Rhoderick Mc Gri- gor, de Britse Opperbevelhebber der verenigde vloten, gaf de aan wezige staf-officieren een uiteen zetting van de opzet der manoeu vres en de doeleinden. waarnaar wordt gestreefd; staf-officieren verstrekten tot in bijzonderheden uitgewerkte instructies over het vitale vraagstuk van het onderhou den der verbindingen, zowel tussen de verschillende oorlogsschepen on derling, als tussen de in groter ver band aan de oefeningen deelnemen de vlooteenheden. HOUTPOSITIE NOC ONBEVREDIGEND Aangezien een inzinking in de West-Europese houtproductie wordt voorzien, zijn voor 1952/53 grote plannen opgezet voor een verhoog de, import uit de overzeese gebieds delen, die mogelijk moet worden door het in exploitatie brengen van tot nu toe ontoegankelijke wouden. Ir, aanmerking wordt genomen, dat naar verwachting de toepassing van hout bij huizenbouw beperkt zal blijven (Engeland past een be perking van 30 pet. toe) en het ge bruik van vervangingsmaterialen ais houtvezel-bouwplaat blijvend zal zijn. WET OP BEDRIJFSORGANISATIES NA ZOMERRECES IN DE KAMER Wanneer men in aanmerking neemt, dat de regering na de terug keer van Minister van Maarseveen uit Indonesië vermoedelijk Dinsdag een verklaring zal afleggen over de situatie aldaar, waarop een gedach- tenwisseling in de Kamer is te verwachten, is het duidelijk, dat er weinig tijd voor de behandeling van omvangrijke wetsontwerpen zai overblijven. Het schijnt namelijk in de bedoeling te liggen, dat de Ka mer 22 Juli uiteen zal gaan. In parlementaire kringen ver neemt het A.N.P., dat de kans uiterst gering is, dat het ontwerp- wet op de bedrijfsorganisatie nog behandeld zal worden vóór het zomerreces. God schiep de wereld en Hij bepaalde haar loop langs ba nen en wegen die Hij aanduid de. Dat is Zijn Voorzienigheid. Zijn orde. De regelmaat die Hij vaststelde. Wav.neer alles inderdaad overeenkomstig Gods plannen en bedoelingen verloopt, is er vrede, is er overeenstemming, harmonie en rust. De mensen hebben het verschrikkelijke vermogen, met hun vrije wil, vrijwillig, moedwillig, die orde te versto ren en te verbreken Dan is al les in opstand en verwarring, dan is er onenigheid en ver deeldheid, dan is er verkrach ting en slavernij, beroving van vrijheid en vertrapping van de meest heilige rechten. Het Ge bed van de Mis van morgen heeft zoveel zin tegenwoordig. Bid het met oprecht hart mee! MARCUS. WIMBLEDON Bij schitterend weer en voor stampvolle tribunes is Vrijdag de imale heren-enkelspel Schroeder Drobny gespeeld. Koningin Mary, de Hertogin van Kent, Prinses Mar garet en de Hertog van Edinburgh waren tegenwoordig. Na 22 maakte Schroeder in de vijfde game vele fouten, waardoor Drobny een 42 voorsprong nam. Hij nam ook de volgende game op love (52). Schroeder handhaafde zijn service en Drobny eveneens (63). In de tweede set was Schroe der onweerstaanbaar en het werd 60, nadat do Tsjech in de laatste game met 4015 had voorgestaan. In de derde set stormden beide spe lers naar het net, als ze er maar even kans toe kregen. De games gingen met de services totdat Schroder doorbrak en er 53 en daarna 63 van maakte. In de vierde set werd het 31 voor Drobny, maar hij kon de kans niet benutten en Schroeder maakte de stand gelijk: 33, daarna 44 en 54 voor Drobny, waarna de Amerikaan voor een anti-climax zorgde door een double fault te serveren. Drobny won de set met 64 en de stand was 22. Onder grote spanning traden de beide tegenstanders aan voor de beslissende set. Aanvankelijk gin gen de games weer met de services tot 3—2 voor Drobny. Door schitte rend volleren in do hoeken maakte Schroeder gelijk: 33. En toen volgde de doorbraak. Drobny ser veerde een double fault en plaat ste vervolgens een volley in 't het. Schroeder won ook zijn volgende service: 53 en leek de partij in de volgende game te zullen beslis sen toen de taai volhoudende Tsjech zich herstelde en er 54 van maak te. In de tiende game zag men de Amerikaan op zijn best, want met gemillimeterde volleys en knal harde passingshots won hij zijn service op love, wat hem de game, de set, de partij en de begeerde titel van Wimbledon opleverde. Verdere uitslagen luiden: Gonzales en Parker slaan Patty on Sturgess 6—3 6—1 3—6 5—7 7—5, zodat eerstgenoemden vandaag te gen Schroeder—Mulloy de finale spelen. Dames-dubbelspel, halve eind strijd: Gussy Moran en Patricia Todd slaan Shirly Fry en mevr H Rih- bany 60 75. Duitse marinedokken opgeblazen HAMBURG, 1 Juli. Heden zijn te Bremerhaven twee der drie grootste droogdokken, die bij de Duitse marine in gebruik waren, opgeblazen. Ook het derde dok zal binnenkort worden vernietigd. Drie andere dokken zijn zes maanden geleden vernietigd. De vernietiging der dokken is ge schied op last van het Britse mili taire bestuur in Duitsland. 4-DE ZONDAG NA PINKSTEREN Men weet niet goed waar het zwaartepunt van het Zondagsevan gelie te leggen. Het is mogelijk dit gedeelte uit St. Lucas te zien als een beeld, een aanduiding van Pe trus' uitverkiezing tot Opperherder (beter Oppervisser) want de Heer preekt vanuit 't Schip van Petrus, geeft Petrus Zijn wil te kennen, en belooft hem van dan af een heer lijker beroep. Letten we echter op iets anders. Petrus was zonder twijfel zeer vereerd met het verlangen, dat Jezus te kennen gaf, om vanuit zijn boot de menigte toe te spreken. Maar toen de Meester uitgesproken was, en Petrus aanspoorde: ..Kom, vaar een eindje het meer op, en zet je netten uit voor de visvangst", moet hij vreemd opgekeken hebben. Dat kon de Meester niet menen. We. kunnen instemmen met Fiedler, die Petrus iets laat denken als: „schoenmaker, blijf bij je leest. U kunt mooi en goed preken, maar van vissen hebt U nu eenmaal geen verstand." Nietwaar, wie gaat er proberen een visje te verschalken als dit de hele nacht vergeefs ge probeerd is en nu de zon hoog aan de hemel staat? Een amateur zou er om lachen. Maar Petrus overwint zichzelf: „Meester, op Uw woord zet ik de netten uit." Hij doet het. De met gezellen helpen een handje, al vin den ze het onzin: en als de netten enige tijd in het water gehangen hebben, halen ze die weer binnen. Je kunt ze toch met laten hangen, al is het dubbel werk. Waar be moeit Hij zich mee! Maar het gaat niet. Ze krijgen de netten niet naar boven. In de ma zen hangt vis. Rij aan rij. Zilver- glanzend. Ze kijken de Meester aan. Een tovenaar? Petrus roept de vissers aan de wal tóe te komen. Zijn net gaat scheuren. En ze ko men, en vullen twee schuiten tot aan de rand. Wat zo treft in dit evangelie is de houding van Petrus, 't Is toch eigenlijk dwaas die netten uit te zetten. Een kind kon zien dat dit geen kans op vangst had. Iedereen moest Petrus uitlachen. Hij deed het enkel op 't woord van Jezus. Daarmee trotseerde hij alles en iedereen. En won. Dat doet mij denken aan het leven, 't Christelijk leven in zijn talrijke vormen. Preken past niet op deze plaats; daarom geen ver maningen. Maar er zijn zoveel mo menten in het leven, waarop men geneigd is te zeggen: dat is dwaas heid, dat is onverantwoordelijk. Alleen staat er tegenover dat wat onzin is in onze ogen, toevallig Gods Wil is, Gods duidelijke Wil: „Werp het net uit." De enigste redelijke houding is dan: op Uw woord. Heer. Ik zie de mogelijkheid niet in. Zonder twijfel om ons vertrou wen zal de vangst overvlgedig zijn. Ons vertrouwen wordt niet be schaamd. P. C. Drachten Feestdagen: Vrijdag 8 Juli H. Elisabeth van Portugal. Op 20 mijlen van Nantucket, Mass. kwam de „Nieuw Amster dam'' in aanvaring met een vissersboot. De botsing was gelukkig niet ernstig. Het vissersvaartuig kon op eigen kracht naar Nantucket varen. Van een reddingboot uit wordt de schade aan de „Nieuw Amsterdam" opgenomen. MILITAIR WEEKOVERZICHT BATAVIA, 1 Juli. (AnetaL In het officieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië wordt ffezeffd, dat de toestand op Java niet belangrijk veranderd is sedert de vorigre week. De on veiligheid in sommige gebieden draagt een zorgwekkend karak ter. De militaire evacuatie uit Djogja verliep volgens plan. Geen incidenten zijn voorgeko men. uitgezonderd enkele gevallen van lichte beschieting van terug trekkende onderdelen en een geval, waarin een Nederlandse wachtpost het vuur opende op. een tweetal personen, die geen gehoor gaven aan een sommatie. In Midden-Java is de bende-acti viteit in de omgeving van Purwo- dadi toegenomen, waarbij een aan tal bestuursambtenaren slachtoffer werd. Het is verheugend, dat de dessabesturen en Lurahs grote me dewerking verlenen voor de onder drukking van terreur. Ook in* het Zuid. deel van de res. Semarang is de toestand niet bevredigend. Eon bende van 600 man viel een poli tiepost van 15 leden aan. De ben deleden droegen rode baadjes en hadden een vlag met sikkel en ha mer bij zich. De aanval werd af geslagen, waarbij gevoelige ver liezen werden toegebracht. In het Solose kwamen talrijke botsingen Amphibisch kamp op Texel in gebruik genomen Op Texel is gisteren het ambhi- bische kamp, waar de mariniers onder leiding van kapitein H. En gels reeds sedert 10 Juni j.l. oefe nen met allerlei materiaal, officieel in gebruik genomen. Het kamp be vindt zich nog steeds in opbouw, zodat de opening zonder bijzondere plechtigheden geschiedde. tussen de Nederlanders en goed j, bewapende benden voor. In de stad zelf was het onrustig en waren er nog steeds nachtelijke beschietin- I gen. In Oost-Java bleef de economi sche toestand zich gunstig ontwik- I kelen. Benden brengen echter voor- I al in gebieden, waar reeds lang L grote moeilijkheden zijn, aanzien lijke schade toe aan het te velde staande suikerriet. De Minister van Wederopbouw er Volkshuisvesting heeft voor de her bouw der door oorlogsgeweld ge troffèn centra aan verschillend' gemeenten extra bouwvolume te beschikking kunnen stellen. Uit di bouwvolume kan onmiddellijk wor den geput voor de herbouw vai winkel- en bedrijfspanden, al o niet met bijbehorende woning. Vooraf is door enquête bij de be trokken directies van de provincial wederopbouw en de volkshulsvef1 tlng en bij de besturen der belang rijkste gemeenten een inzicht vei kregen in het aantal en de omvan van de bouwplannen, die nog d: jaar tot uitvoering kunnen komei Behoudens enkele uitzonderinge' bleek het mogelijk te zijn de extr toewijzingen vrijwel te doen ovei ;ji eenstemmen met de aldus verkri gen opgaven. In het algemeen ka dus worden gezegd, dat de herbou' van zakenpanden, voor zover c plannen van uitvoering gereed zij en de financiering is of kan worde I geregeld, niet meer door gebre I aan bouwvolume vertraging tx hoeft te ondervinden. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3