De fine fleur der motor-reuzen naar Assen Verdraagzaamheid in Nederland verwacht in alle klassen strijd Enorme Belgisch oordeel over ons amateurisme :Inl=f:l Lambrecht won sprint in Heysel-stadion Dick Renooy Nederl. kanspaard RADIO M. En legde beslag op gele trui DETECTIVE tegen wil en dank De T.T. krijgt gestalte Baantje van aanvalsleider weinig begerenswaardig Magistraal betoog van prof. Pompe over de positie der Katholieke Nederlanders Tour de France P C 4 Zaterdag 2 juli 1949 (Van onze speciale verslaggever) EEN VAN DE BELANGRIJKSTE sportevenementen in de wereld staat weer voor de deur; de T.T. races. Op Zaterdag 9 Juli a.s. zullen de motoren weer daveren over het bekende circuit bij Assen en meer dan 100.000 toeschouwers zullen met volle teugen genieten van het schouwspel, dat de T.T. toch onge twijfeld biedt. Maar er is nog iets anders, dat de races van dit jaar zo buitengewoon belangrijk doet worden.. Op het najaarscongres van de Federation Internationale Motocycliste (F.I.M. vroeger F.I.C.M.) is men n.l. gekomen tot een instelling van een wereldkampioenschap op de weg. De nieuw ingestelde wereldkampioenschappen zullen volgens competitiesysteem met puntentelling worden aangewezen en over verschillende .classic events" worden verdeeld. Met de op 13, 15 en 17 Juni op het eiland Man gehouden Tourist Trophy wedstrijden heeft deze competitie een aanvang genomen. De volgende wedstrijd in deze serie zal nu Zaterdag en Zondag op het circuit bij Bern in de Grote Prijs van Zwitserland worden verreden. En dan is Neder land aan de beurt, waarna nog België, Ierland en Italië zullen volgen. Maar om nu op de T.T.-races te rug te komen. Deze zullen belang wekkender worden dan ooit. Er is een record-inschri.jving en de allerbeste lijders zullen aan de start verschijnen. -We zullen be slist geen bekende rijder kunnen noemen, die niet naar Assen zal komen. Verwonderlijk is dit ech ter niet, want welke rijder heeft er geen belang bij om een rol in de strijd om het wereldkampioen schap te spelen? Wederom Dick Renoo.v Heeft Nederland ook een kans op een wereldtitel, is een vraag, die menigeen zich stelt. Inderdaad, niet bij de 350 en 500 c.c., maar zeker bij de 125 c.c., waarop Eysink met bekwame rijders als Dick Renooy en Heineman start. Hier liggen dan ook onze grote kansen, al zal men geweldige te genstand ondervinden van de Ita lianen. We herinneren ons allen nog de strijd van het vorige jaar tussen Dick Renooy en dc Italiaan Nello Pagani op Morini. Deze ein digde in een besliste zege van onze landgenoot. Pagani zal dit jaar' echter starten op Mondial, een veel snellere machine, maar minder betrouwbaar. Het grote verschil is, dat Mondial en Moretti DICK RENOOY Nederlands kanspaard in de 125 c.c. klasse viertak-motoren hebben, terwijl Morini, M.V. en Eysink tweetak- ten zijn. De nieuw ontworpen viertaktcn vertonen echter nog niet die betrouwbaarheid, die wenselijk is om een race op een snel circuit, en dat is Assen, te winnen. Eysink heeft dus wel heel sterke troeven. Maar we dienen af te wachten. Meer zekerheid hebben wij Maandag a.s., wanneer dc Grote Prijs van Zwitserland achter de rug is. Voor de 350 c.c. komen liefst 47 rijders aan de start, maar daar van zullen bij de trainingsronden nog enkele moeten afvallen. Men moet n.l. bii de training de ver eiste snelheid halen. Gebeurt dit niet, dan wordt men geëlimineerd. A.J.S. favoriet. Hrer zal een grote strijd worden uitgevochten tussen de Engelse merken A.J.S.Norton en Velo- cette. En dan is er nog de fonkel nieuwe 350 c.c. Guzzi van de Ita liaan Lorenzetti. Het zal de eerste keer zijn, dat de Italianen in deze klasse deelnemen en zij moeten als een gevaarlijk outsider worden beschouwd. Na de jongste T.T. op het eiland Man is het ons duidelijk geworden, dat de A.J.S. de snel ste machine is, maar wanneer het op betrouwbaarheid aankomt, ge loven wij meer in Norton en Ve- locette. A.J.S. scheen op Man op de zege af te stevenen. De jonge ta lentvolle rijder Bill Doran had een prachtige voox-sprong ver overd, toen hij in de laatste ronde na ruim 400 K.M. van de 425 K.M. te hebben afgelegd met een versnellingsbak-defect de strijd moest staken. Het was toen Freddy Frith, de onverwoestbare Velocette-rijder, die als eerste over de eindstreep ging. Bill Doran zint natuurlijk op revanche en men kan stellig een race op leven en dood verwachten. Het is de grote vraag, of de A.J.S.-machines het uithouden. We hebben het nog niet over Norton gehad, maar deze Engelse fabriek met zijn top- rijders in de equipe, Harold Da- niell, die nog steeds de snelste ronde van 91 mi.jl per uur op het eiland Man op zijn naam heeft staan. Johny Lockett en Artie Bell zal zeker zijn woordje meespre ken, al geloven wij niet dat zij de overwinning in de wacht zal sle- PROGRAMMA ZONDAG 3 JULI HILVERSUM I. 301 M. 7CRV: 8 00 Nieuws; 8.15, Gramo- 'oonmuziek; 8.30 Morgenwijding; .15 Koor; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Iramofoonmuziek; 10.00 Hoogmis tit Enschede; 11.30 Gramofoonmu- iek- 11.40 Omroepkamerorkest en larinet; 12.15 Apologie; 12.35 Gra- nofoonmuziek; 12.40 Amusements- rkest' 12.55 Zonnewijzer; 13.00 iieuws; 13.20 Amusementsorkest; 3 45 Uit het boek der boeken; 14.00 lótterdams Philharmonisch Orkest koor; 14.25 „Partijpolitiek"; 4.35 Koorconcert; 15.20 Kroniek eeldende kunsten; 15.30 Cello en iano; 16.10 Sportreportages; 16.25 espers; IKOR: 17.00 Jeugddienst; 'CRV: 18.30 Voor de Ned. Strijd- rachten; 19.00 Nederlands Kamer oor; 19 30 Nieuws; KRO: 19.45 Ac- laliteiten; 19.50 Boekbespreking; i.OO Opera „Don Giovanni" van W. Mozart; 22.45 Avondgebed; 23.00 ïeuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. ARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Postdth- snberichten; 8.20 Gramofoonmu- ek; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barca- >le; 9-.10 Postduivenberichten; 9.15 en vraagten wij draaien; 9.45 eestelijk leven; VPRO; 10.00 Zon- igshalfuur; IKOR: 10.30 Kerk- enst; VPRO: 11.45 Berichten; VRO: 12.00 Strijkorkest; 12.30 De ondagclub; 12.45 Exotische mu- ek; 13.00 Nieuws; 13.15 The Avro- ans; 13.50 „Even afrekenen"; 14.00 ramofoonmuziek; 14.05 Boeken- illuur; 14.30 Het Radio Philhar- oniscli Orkest en piano; 15,45 lmpraatje; 16.00 Harmomekapel; .30 Sportrevue; VPRO: 17.00 Le- ïg; 17.20 Kerklied; VARA: 17.30 ■ouwenkoor; 17.50 Gramoi'oonmu- ik; 18,00 Nieuws; 18.15 Sport; 30 Kleinkunst; 19.00 Radiolym- s; 19.30 Orkest; AVRO: 20.00 Het euws; 20.05 Reportages; 20.15 ■amofoonmuziek; 21.00 Hoorspel; 35 „The Romancers"; 22.10 Hoor ei; 22.30 Viool, orgel en dames- or; 23.00 Nieuws; 23.15 4Pansor- st: 23.45 Gramofoonmuziek. MAANDAG 4 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Het Nederlands Sextet; 11.20 Voorlezen; 11.40 Mezzo sopraan; 12.10 Metropole orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 „Man- dolinata"; 13.45 Gramoloonmuziek; 14.00 Schoolradio; 14.35 Radio Phil harmonisch Orkest en viool; 15.00 Tenor en clavecimbel; 15.30 Gramo foonmuziek; 16.45 Schoolzang; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 De vijf Zapakara's; 18.15 Sport; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Het Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actualiteiten: 19.45 Regerings- uitzcnding; 20.00 Nieuws; 20.15 Koor orgel en altzangeres; 21.00 Reisver haal; 21.30 Orgelspel; 22.00 Swee- linck-kwartet; 22.30 Kwartet; 22,45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; 8,00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 Op de uit kijk; 11.15 Orgel en hobo; 12.00 De Kwintetspelers; 12,30 Mededelin gen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 De Papavers; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Wat gaat er om in de wereld?; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 Ge varieerd programma; 16.00 Solisten concert; 16.45 Latijnse muziekcul turen II.; 17.30 Voor en door pad vinders; 17.45 Gramofoonmuziek; 18.00 Nieuws; 18,15 Gramofoonmu ziek; 18.30 Dansorkest; 19.00 Film krant; 19.30 Inleiding tot muziek begrip; 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Het Residentie orkest en pia no; 21.25 Boekenhalfuur; 21.50 De prijswinnaars van het nationale vo calisten concours 1949: 22.15 Voor dracht; 22.30 Musette orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Boksreportage; 23.30 Gramofoonmuziek. pen. Maar dat. zij de strijd aan merkelijk kan beïnvoeden is ze ker. Dc Nederlanders Lous van Rijswijk en Lo Simons op Velo- cette zullen zich met een beschei den plaats in de middenmoot te vreden moeten stellen. Piet Knii- ner.burg is in deze klasse met zijn A.J.S.- ook kansloos. Geweldige strijd. Het hoofdnummer is zoals altijd dc 500 c.c., waar wellicht een strijd zal ontbranden, zoals wij die nog nimmer hebben gekend. Een strijd tussen de Engelse mer ken A.J.S., Velocette, Norton en de Italiaanse merken Guzzi en Gilera. Op het eiland Man was Les Graham, de bekende A.J.S.- rijder erin geslaagd, onbedreigd de kop te nemen, toen hij vlak voor het einde door brandstofge brek niet verder kon. Wanneer dit euvel juist 1 K.M. verder zou zijn opgetreden, zou hij juist een berg hebben gepasseerd, waardoor hij naar de eindstreep had kunnen glijden. Geweldige pech, waardoor de Norton-coureur Harold Daniell een der allergrootsten, als eerste door de finish kon gaan. Maar de race had toch weer overduidelijk aangetoond, dat A.J.S. de snelste machine is, maar vermoedelijk niet de betrouwbaarste. Een fac tor van niet geringe betekenis, die ons de A.J.S.-kansen in Assen enigszins doet dalen. Norton heeft wel de grootste betrouwbaarheid en daarom geven wij ook haar de beste kansen, maar het is zo moeilijk om een voorspelling te wagen, want ook de beide Ita liaanse merken Guzzi en Gilera ARTHUR J. BELL de kei van de 500 c.c. klasse op Norton moeten we zeker niet onderschat ten. Het is zeer wel mogelijk, dat zij de grote concurrenten van Norton zullen worden. Maar, zoals gezegd, voorspellen is in deze sterk bezette klasse welhaast onmoge lijk. De Nederlanders zijn natuur lijk ook weer van de partij, maar zullen in de geweldige strijd wel een heel bescheiden rolletje moe ten spelen. Dit is zo het een en ander over wat het publiek op 9 Juli a.s. staat te wachten. Het is de moeite waard. En als het weer dan ook nog wil meewerken, wordt het een onvergetelijke dag, waarover no glang zal worden nagesproken. Een woord van hulde aan het T.T. Bestuur mogen we zeker niet achterwege laten. Wat hier in lut tele maanden weer is gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. Aan alles is gedacht, niets zal moei lijkheden opleveren, kortom men heeft er voor gezorgd dat geen wanklank zal worden gehoord. i; i =•1 Als pijnen U kwellen (Adv.) Simls de invoering van het stop- perspil-systeem zijn er in ons brave landje dingen gezegd en geschreven, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Zeer deskundige meneren klom men in hun pen om een regen van scheldkanonnades op de hoofden van andere meneren, die dc moed hadden anders te denken, neer te laten. Zoiets staat niet netjes, ze ker niet in een land waar de voet ballers nog altijd voor hun genoe gen achter een hal behoren aan te draven. Goede spelers zijn altijd schaars geweest, maar naar knappe op schriften in persorganen te oor delen, zijn deze nu met een lan taarntje te zoeken. Vooral de be zetting van de midvoorplaats heeft menig Technische Commissie-lid al grijze haren bezorgd. Er zijn er, die sentimenteel worden als ze aan Bakhuis en Lagendaal terug denken. Wij voor ons geloven dat deze tijden bij het huidige voetbal nooit zullen terugkeren. Om de dood eenvoudige reden, dat de midvoor plaats de speler hoe langer hoe minder aantrekt. Wij hebben Ter louw nu meerdere keren in actie gezien, en met alle respect voor de Krimpenaar, kunnen wij ons best voorstellen, dat een tegen stander van deze D.C.V.-er de schrik in de benen slaat. Voor hem is het voetballen geen genot meer. Toen op de Olympi sche Dag de Zwitserse centervoor bleek om zijn neus werd, was dat helemaal niet kinderachtig. Het was ook ons soms gortig genoeg. Voetbal of veldslag. Is het niet kenmerkend dat uit drukkingen als stormram, pantser, granieten koppen e.d. als de dood gewoonste zaken door de sport journalisten worden gebruikt, 'alsof het een soort oorlogvoering betrof? Nogmaals, zolang een spe ler voor zijn genoegen het incas seringsvermogen van een bokser moet hebben zal hem deze plaats hoe langer hoe minder lokken. En nu kan een bekend journalist wel een elftal aller tijden samenstel len, het staat te bezien of dit ster ren-team in deze tijd wel tot de grootse prestaties zou komen. Wij herinneren in dit geval aan het duel Bakhuis en de Duitse stop- perspil Goldbrunner. In deze te Dusseldorf gespeelde landenont- moeting kreeg dc grote Bakhuis pas een voel aan de grond toen zijn tegenstander wegens een bles sure het veld moest ruimen. Een dergelijk symbolisch elftal is dwaasheid, daar daarbij geen re kening is gehouden met systemen, iets wat de Keuze Commissie thans zeer wel doet. Niemand die het beter weet dan de samenstel ler van dit elftal. Past een goede speler niet in het systeem, dan blijft hij buiten de lijnen. En we hebben zo'n vermoeden dat en kele spelers van het „sterren team" te licht bevonden zouden worden, om reden ze vrijheid van beweging zouden wensen. Lenstra en het amateurisme In het Belgische dagblad „Het Nieuwsblad Sportwereld" stelt Pol Jacquemijns het Nederlandse amateurisme aan de kaak naar aanleiding van het geval Lenstra. Alhoewel wij het met de strek king van dit stuk niet geheel eens zijn daar we zonder meer niet aan eomedie van Lenstra geloven willen wc onze lezers het niet onthouden. We krijgen in ieder geval een indruk hoe men in Bel gië over ons amateurisme denkt. Hier volgt het onverkorte relaas. „De Hollandse voetballer Len stra heeft een broertje dood aan het luchtverkeer. Het is zijn recht. Hij reist met het treintje naar Dénemarken en voegt zich bij zijn ploegmaats van het oranjeteam. Voor het traject Kopenhagen Helsinki bedankt hij en keert braafjes naar zijn land terug. Lenstra is een originele, iets wat hem niet belet de meest populaire jongeman in Friesland te zijn. Als de dominee te Heerenveen veel volk voor zijn preek wil hebben kondigt hij doodgewoon aan dat hij over Abe zal spreken. De kerk loopt dan uiteraard vol. En als Lenstra in een advertentie aanbe velingen geeft voor een bepaald merk schoenen, dan lopen alle Friezen bij voorkeur naar dit merk, is dit ook zijn recht. De Nederlandse Voetbalbond, die naar men weet tuk is op het geheiligd principe van het „zuiver amateu risme" ontkent hem dit recht en roept hem voor de groene tafel. Uitspraak: drie maanden voor waardelijke schorsing met een proeftijd van drie jaar. Salomon kan aan deze uitspraak een punt zuigen. We leven warempel in een drol lige wereld. Bij een vertoning van „Yolande van G. Beersel" wordt een acteur bij het slottafreel gewond. Er vloeit bloed bij iets dat als louter eomedie is bedoeld. Do Nederlandse Voetbalbond trekt in alle ernst het zwaard om een zijner beste voetballers te treffen,' maar vermijdt zorgvuldig het touché". Wedden dat. Abe Lenstra zich niet geraakt voelt. Hij zal zijn schoenenmerk laten vallen en tij dens zijn proeftijd niet ingaan op een advertentie van b.v. zeeppoe der (waarmee men gratis scheert vandaag). Inmiddels kan de Nederlandse voetbalwereld er zich over ver heugen dat het „zuiver" amateu risme onaangetast blijft. Voor de rekbaarheid van het begrip zuiver staan we evenwel niet in. Br. n. DROF. POMPE meende, dat het anti-papisme in ons land, de laatste tijd weer op groter schaal en agressiever optreedt, dan voor de oorlog het geval was. Dat men tegen de Kath. Kerk is en deze be strijdt, is zeker geen anti-papisme maar volkomen begrijpelijk. Het zou een veeg teken voor de Kath. Kerk zijn, indien ze als een soort non-valeur werd beschouwd, die de niet-katholieken volkomen on verschillig liet. Maar onder anti papisme verstaan wij iets anders, iets anti wat niet meer eerlijk, niet meer oprecht is. De leuze, dat Nederland een prot. natie is, kan verschillend uitgelegd worden, maar kan door de katholieken nimmer aanvaard worden en is historisch en feite lijk onhoudbaar, zo ging prof. Pompe voort. Prof. Geyl, geen katholiek historicus, maar een buitenkerkelijke humanist, heeft de onhoudbaarheid van deze stel ling in zijn laatste grote werk over onze vaderlandse geschiedenis, overtuigend aangetoond. Het anti papisme, dat prof. Pompe wraakt, bestaat uit eén aantal overwegin gen, welke op niets anders berus ten, dan sentimenten. Men ver wijt de Kath. Kerk, dat ze zo ge heimzinnig is. Onbegrijpelijk! Als men zo iets van de loge beweer de zou hij dit nog kunnen begrij pen, maar wie werkt openlijker dan de Kath. Kerk? Onze kerken staan dagelijks voor iedereen open, alle kloosters zijn voor iedereen te bezichtigen en ook niet-katholieken worden er gaar ne in rondgeleid. Paus Leo XIII stelde reeds de Vaticaanse archie ven voor iedereen open. Een geval van dit sentiment, was bijv. de Osse zaak. Minister Goseling belette een onderzoek in een zaak, die wettelijk geheel verjaard was. Dat was niet alleen zijn recht, maar zijn plicht, toen al te ijverige marechaussees het Nea. recht hier schonden. Spr. kent momenteel geen jurist van naam in ons land, die niet open lijk toegeeft, dat minister Gose ling volkomen juist handelde. Toch heeft heel Nederland in 1938 onder leiding van de N.S.B.-er Rost van Tonningen en een sen satieblad als „De Telegraaf", hier een hetze geveerd tegen deze kath. minister en de kath. geestelijk heid, waarover nu ieder fatsoen lijk Nederlander zich schaamt. Dat was nu een typische vorm van anti-papisme, dat in Nederland onmiddellijk zich roeren kan. Wie gedacht had en spreker wil wel eerlijk bekennen, dat hij hoorde tot die naieven, hij is daar trots op, die na de bezetting meen den dat dit anti-papistisch senti ment dood was en katholieken met niet-katholieken konden samen werken, heeft zich vergist. Som migen jubelen daarover en roe pen uit: „de doorbraak is mislukt". Van dit jubelen begrijpt prof. Pompe niets, hij acht dit „nog niet lukken" van een mislukken wil hij niet spreken voor ons volk een zeer groot nadeel. Hij is hier echter nog niet zo pessimistisch. Hij verkeert nogal in de kringen van de jongeren van alle richtin gen en daar ontmoet men niet alleen een grote teleurstelling over het nog niet lukken van de doorbraak, maar ook een anti pathie tegen de opnieuw terugke rende hakketakkerij. Als deze jongere generatie de leiding van ons ouderen zal overgenomen heb- Ds verhouding Geallieerden-Duitsers HAMBURG, 30 Juni. Kurt Schumacher, leider van de West- Duitse sociaal-democratische par tij. heeft verklaard, dat de verhou ding tussen de Westerse geallieer den en die Duitsers, die bereid waren met hen samen te werken, „nooit zo slecht is geweest als heden". Hij weet dit aan de conferentie te Parijs, die volgens zijn zeggen de verdeling van Duitsland had aanvaard en aan de geallieerde ontmantelingspolitiek, die „nog schadelijker voor onze idealen dan voor onze economie is". Zeepost voor overzeese gebiedsdelen Er zal gelegenheid bestaan zee post te verzenden naar de Ned. Antillen per s.s. „Stuyvesant"; vertrek 15 Juli a.s.; uiterlijk pos ten 13 Juli; naar Suriname per m.s. „Helena"; vertrek 8 Juli a.s.; uiterlijk posten 6 Juli. ben, zal de doorbraak misschien betere kansen krijgen. Aan wie de schuld? Prol. Pompe had de correspon dentie doorgelezen, welke van Duinkerken gekregen heeft, naar aanleiding van een artikel van hem in „Vrij Nederland" over kath. verdraagzaamheid. Uit deze correspondentie blijkt van een verschrikkelijk toenemen van het anti-papisme. Men geeft de schuld van de mislukking van de door braak aan de oprichting van de K.V.P. Volkomen ten onrechte, want de K.V.P. is de laatste poli tieke organisatie geweest, die weer in het politieke strijdperk trad. Zelfs de oude S.D.A.P. was al weer opgericht. Overigens gelooft spr. dat de K.V.P. met zijn grote sta biliteit voor ons staatkundig leven een groot voordeel is. Ook als be scherming van het kath. volksdeel tegen het oplaaiend anti-papisme, is zij voor het kath. volk momen teel onmisbaar. Hij kon dit met des te groter overtuiging zeggen, omdat hij in de K.V.P. ook zeer grote nadelen ziet, al was het alleen maar, omdat haar fouten zo gemakkelijk de Kerk worden aangewreven, terwijl de Kerk volkomen los staat van de K.V.P. evenals bijv. van de Kath. Arbei dersbeweging. Waarom de bis schoppen dan de K.V.P. bij de stembus steunden? Dat was niets meer dan een ernstig advies, ge grond op de overweging, dat ter bescherming van het geloofsleven de K.V.P. grote waarde kon heb ben en vooral en dit heeft bij de bisschoppen heel zwaar gewo gen men in de K.V.P. een be trouwbaar bolwerk zag tegen het aanwassend communisme. Zeker, er zijn onder de K.V.P. - ers, als onder iedere groep, zelo ten, mensen die alleen er op uit zijn op winst voor de eigen partij en die vergeten, dat Christus ge zegd heeft: „Mijn Rijk is niet van deze wereld". Maar juist deze groep versterkt men door het an ti-papisme en de goed willende katholieken, maakt men er mach teloos door. Zoals een Welter, Ger- brandy en Gerretson, de beste bondgenoten zijn geweest van Soekarno en Hatta, die zorgden er steeds voor, de redevoeringen en artikelen van deze Ned. scherp slijpers onmiddellijk in Amerika werden verspreid en gecommen tarieerd als dé opvatting van de Nederlanders, waartegen alle ver klaringen van onze regering wei nig waarde hadden, zo werken de anti-papisten, juist een afkeurens waardig papisme in de hand. voor teinrverberering. Geeft frisheid en ge zondheid aan Uw huid en maakt U knapper. (Adv) Groot was de verwondering van de Belgen, die zich bij het grens station Heer (149 K.M.) langs de weg, hadden geposteerd, toen zij inplaats van een van hun landge noten een Italiaan, in casu Ausen- da, het eerst zagen verschijnen. En verder waren het tot een Wavre (241 K.M.), dus over een afstand van bijna 100 K.M., geen Belgen, doch Fransen, die de toon aanga ven, met name Brule, Caput en Marinelli. De verklaring moet ge zocht worden in het feit dat de Belgen een afwachtende houding de beste tactiek achtten. Ditmaal gaf de uitslag hun gelijk, want Lambrecht kon in laatste instantie profiteren van de vermoeidheid der koplopers -en als eerste over de finish gaan, waarmee hij tevens de gele trui verwierf. De uitslag van de tweede étappe Reims-Brussel, 237 K.M., luidt; 1. Lambrecht (België a) 8.37.58, 2. Marinelli (He de France) z. t„ 3 Teisseire (Frankrijk a) 8,39.14, 4. Kint (België a) 8.39.17. 5. Ricci (Italië a) z.t„ 6. Ockerx (België a) 8.39.31, 7. Jomaux (België a) 8.40. 40 8. Tassin (West-Noord Fr.) 8. 4(t43, 9. Kubler (Zwits.) 8.41.15, 10 Bartali (Italië a) 8.41.15, 11. Coppi (Italië a) z.t. De Nederlander Pauwels bezette de 64e plaats met een tijd van 8. 51.12, en de Ruiter de 69e plaats met dezelfde tijd. Lambrichts werd 94e in 9.01.34, Sijen 95e in 9.03.17 en de Körver 96e in dezelfde tijd. Het algemeen klassement na de tweede étappe luidt; 1. Lambrecht (België a) 13.51.22. 2. Marinelli die de France) 13.52.39, 3. Jomaux (België a) 13.54.34. 4. Teisseire (Frankrijk a) 13.55.02, 5. Dussauit (Centr. Z.-W. Fr.) 13.55.02. 6. Ricci (Italië a> 13.55.05, 7. Tassin (W.-N. Fr.) 13.55.07. 8. Oekers 13.55.19, 9 Robic (W.-N. Fr.) 13.56.26. 10 Mo- lineris (Z.-O. Fr.) 13,56.27, 11. Kub ler (Zwits.) 13.57.03, 12. Batali (Italië a) z.t., 13. Coppi (Italië a) z.t., 59. de Ruiter (Ned.) 14.05.47 81. Pauwels (Ned) 14.13.23, 90. Sy- en (Ned.) 14.16.42, 104. de Korvei (Ned.) 14.25.28, 110 Lambrichs (Ned.) 14.34.18. De Hoog, die na de sluiting dei controle binnenkwam, staat In het alg. klassement op de 114e en laat ste plaats met een totaaltijd van 15.23.59. De rankschikking der Nederlan ders is ais volgt: 72. de Ruiter, 8.49.59, 78. Pauwels z.t.. 109. Lam brichs 9,00.54. 110. Syen 9.03.17, 111. de Korver z.t. Na de sluiting der controle kwa men binnen: Nerin in 9.31.40, Buchonnet z.t., Ernzner 9.41.16 en de Hoog 9.50.35. Opgegeven hebben Gomez en Dorgebray. De renners de Hoog (N.) en Ern- zer (Lux.) hebben kunnen aanto nen, dat hun achterstand van he den te wijten was aan panne van de auto's hunner ploegleiders. Met het oog hierop hebben de wed strijdcommissarissen beslist dat zij vandaag mogen starten. Adres aan de Ministerraad De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een adres aan de Ministerraad en de beide Kamers der Staten-Gene- raal verzocht af te zien van het voornemen tot invoering van een huurbelasting en van verhoging van het registratierecht van 5 pet. tot 6 pet. Bij de reeks van kerken, die op het ogenblik door het gehele land worden gerestaureerd, be hoort ook het kerkje van Ame- rongen, dat uit begin 1600 dateert. De toren van dit Ned. Hervormde kerkje gaat geheel verscholen in de steigers. Ook om het kerkgebouw bevinden zich nog stellages. door H. VöLMEF. FEUILLETON 69. Paula Kalèlrne liet er zich niet door uit het veld slaan. „Ik moet u spreken en het zal in uw belang zijn, mij aan te horen". „Kom binnen." Solange wees haar 'n stoel. „Maak het kort als 't u blieft, want mijn tijd is zeer beperkt. Met wie heb ik de eer?" „Mijn naam is Paula Kalarne. Ik ben een onbekende voor u, maar ik zal u spoedig uit de droom hel pen. Wij hebben een gemeenschap pelijke relatie Hugo Klausen". Solange slaagde er niet in zijn onaangename verrassing te verber gen. Hij vroeg zich af, hoeveel de ze vrouw wist en welke drijfveer achter haar bezoek zat. Daartoe moest zij méér loslaten dan zij had gedaan. Om haar uit de tent te lokken zei hij bedachtzaam; „Ik ontmoet dagelijks zoveel mensen. Maar een relatie van me is hij niet dat kan ik u verzekeren." Zij lachte verachtelijk. „Speel geen eomedie, het gaat u al te on beholpen af! U sprak Klausen ver schillende malen in De Druivetros en op uw voorstel .verklaarde hij zich bereid, een inbraak in 't „Sint Olaf" te plegen om 't halssnoer van barones de Béringuard te bemach tigen. Het plannetje, haar van het kostbare sieraad te beroven was al' lang in kannen en kruiken; Klau sen had alleen op een telefoontje te wachten, wannéér hij de brandkast moest forceren, en dit gebeurde in de nacht van Woensdag op Don derdag. Volgens afspraak stelde hij u 't halssnoer ter hand. Baron de Béringuard en u waren voornemens het achterbaks te houden, tot de verzekeringsmaatschappij de scha deloosstelling had uitbetaald. Dan zou het sieraad vermoedelijk zijn weg wel naar Amerika vinden, waar ze alles opkopen, gestolen of niet, als het maar iets bijzonders is. Enfin, dat zijn per slot van re kening mijn zaken niet. Ik vertel het slechts om u te tonen, dat ik goed op de hoogte ben." Solange schudde 't hoofd. „Een inderdaad niet onaardig fabeltje, waarop u me vergastte. Zeer zeker werd 't halssnoer van barones de Béringuard, mijn tante gestolen. U vergist zich echter als u meent, dat mijn oom en ik er debet aan zijn. W(j hebben bij de politie onze ver klaringen afgelegd, het is niet in haar opgekomen .onze woorden in twijfel te trekken." „Dan laat de politie zich makke lijker om de tuin leiden dan ik. Zal ik naar 't bureau gaan en déar ver tellen, wat u een niet onaardig fa beltje noemt? Bijvoorbeeld, dat u de nacht van Woensdag op Don derdag niet bij de Kalundby's in Saltjöbaden doorbracht, althans niet de gehele nacht? U was er ge tuige van hoe Klausen de brand kast in 't „Sint Olaf" forceerde. Hij overhandigde u een verzegeld pak ket, dat 't halssnoer van barones de Béringuard bevatte." „We laten het hierbij", zei So lange ijzig. „Ik begrijp, waar het om te doen is chantage. Die heeft op mij geen vat. Daar is de deur .Ik wens u niet weer hier te zien."- ,„Zing een toontje lager, wilt u? Het is in uw belang, dat ik hier ben. Ontkent u van' Klausen een verzegeld pakket te hebben ont vangen?" Solange wees naar de uitgang en verwaardigde zijn bezoekster met geen woord. Opnieuw lachte Paula, ditmaal honend. „Alleen 't pakket hield niet 't begeerde halssnoer in. Het bevatte waardeloze rommel. Ik merk wel, dat u een groene bent. U had 't pakket in Klausen's bij zijn moeten openen, het zou uw oom voor een geweldige strop heb ben bewaard!" Met Solange's bravour was het gedaan; hij zong inderdaad lager heel wat toontjes. „Klausen be loofde geheimhouding", zei hij be nepen. „Heeft hij u hierheen ge stuurd?" Paula's trekken verhardden zich. „Neen!" „Hoeveel wil hij hebben?" ,,U onderhandelt niet met hem, wel met mij. Klausen is een schoft. Hij staat voor een geweldige reke ning bij mij in 't krijt en Ik ben be zig haar te vereffenen. Dit is een onderdeel er van." Paula maakte een gebaar, alsof zij een streep on der iets zette: „Wij gaan tot de za ken over, U weet, wat u er mee moet doen, ik niet." „Spreek duidelijke taal!" was Solange's kregel bescheid toen met wat?" „Het halssnoer van barones de Béringuard. U wilt het hebben, ik kan het u bezorgen." Zijn verbazing was ongeveinsd. „Bedoelt u, dat het in uw bezit is?" „U verlangde duidelijke taal. Nu spreek ik duidelijke taal en u schijnt me nog niet te begrijpen. Datgene, wat u dacht, dat 't pak ket inhield, heb ik, ja". „Als u tot Klausen's partij be hoort, en dat meen ik uit uw woor den te mogen opmaken hoe kan dat dan?" vroeg Solange over bluft. „Ik was er bij, toen hij de brandkast opende. Hij nam 't pak ket er uit en gaf het mij. De zegels waren ongeschonden, mijn ooms handtekening stond er dwars door heen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4