Problemen bij het beroeps goederen-vervoer r ERE-TENTOONSTELLING van Jac. J. Koeman De oude kerk te Warmenhuizen Helder weerstond G.V.A.V. D.A.W. zwom te Zaandijk Katholieke Bond opgericht PAG. 2 Maandag 4 Juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN het B.K.C. Bij Zilveren jubileum bij V. en D. Wat van Middeleeuwse bouwkunst nog rest WEERSVERWACHTING Onverantwoorde! ijk vliegen Marktberichten Onverwachte stap van Joego-SIavië Uit het korte dankwoord dat de 60-jarige Bergense schilder Jac. J. Koeman na de opening van zijn ere-tentoonstelling sprak, bleek, dat hij niet gauw over zich zelf als schilder tevreden is. Hij zei, mè{ de grote Japanse prentkunstenaar Matsouoka, dat hij nu pas na Zijn 60-ste jaar als schilder iets hoopt te presteren, dat van blijvende waarde zal zijn. Deze woorden getuigen niet van zelfge noegzaamheid over hetgeen hij tot dusver als schilder bereikte. En toch als wij deze retrospectieve tentoonstelling van de 60-jarige Koeman zien dan mag toch ge constateerd worden, dat hij lang niet de minste is onder ac goede schilders in Bergen en dat hij, over wat hij tot dusver maakte, zeker tevreden mag zijn. Wij althans heb ben met voldoening deze goede en zeer bezienswaardige ere-tentoon stelling gezien. Als Bergênaar treedt de bescheiden Koeman niet op de voorgrond, maar als schilder is zijn plaats toch in de voorhoede. Hij is 'n veelzijdig en vakbekwaam beeldend kunstenaar. Zijn etsen, waar men bij het betreden van de K.C.B.-kunstzaal het eerst kennis mee maakt, eisen al dadelijk be lahgstellende aandacht. Raak-gety peerd is het geëtste portret van de oude heer Jb. van Reenen. van wie we ook een met Refnbrfmdt.iök-ef fect geschilderd olieverf-portret aantrelten, dat eveneens' bijzonder goed getroffen is. Overigens treedt Koeman als bloemenschilder op de voorgrond; de rijkdom van kleuren dér flora-kinderen inspireerde hem tot menig goed-doorgewérkt doek. dat boeit, zowel door de beheerste vet'fbehandeling als door het war me soms blije coloriet; men zie hiervoor dé nrs. 5, 7, 9, 12 en 21 Een prachtig doek ih lichte toon geschilderd is ook het bloemstuk no, 21. Een knap portrettist toont Koe man zich ook in de portretten van „Zijn Moeder" (1912) van Kaspar Nichaus en nr. 16, n puui kinuer portret dat op de openingsmiddag al dadelijk een koper vond Het landschap uit Blaricum (nr 1) was ons te zuetelijk en senumen teel; veel meer bekoring had voor ons het kleine stadsgezichtje, dat hieronder hing en dat niet op de catalogus vermeld staat. Het deed ons denken aan het palet van Breitner en is op deze tentoon stellingen enig in zijn soort, i bloemstukken 17 en 19 zijn treffend nn_ toon en compositie en wj.izcn op invloed van de Japanse prent kunstenaar Matsoeoka. In zijn pastels bereikt Koeman ilict zijn picturaal hoogtepunt; van beter vakmanschap en kunstenaars talent getuigen zijn monotypen en aquarellen waar 'h mysterieuse bekoring van uitgaat. Ai met al 'n tentoonstelling, waar de 60-jarige Koeman trots op mag zijn en die ongetwijfeld be zoekers zal trekken. Mevrouw G. KoemanMeértens, de echtgenote van de schilder, vraagt op deze tentoonstelling de aandacht voor enkele uitstekend geschilderde portretten én minia turen, waarmee zij zich 'n begaafd schilderes toont; vooral ook haar getekende kinderportretten getui gen van hoge begaafdheid. De dóchter van het echtpaar exposeert kunstnaaldwerk, dat getuigt van originaliteit en artistieke begaafd heid. Een enkele opmerking moet ons van het hart, zonder aan de artis tieke waarde van het geëxposeerde ook maar iets af te dingen, vinden wij de in de catalogus vermelde prijzen niet in overeenstemming niet de tijd. waarin wij leven. Het geld is bar duur en het is nog steeds helaas zo, dat de weinigen, die wèl geld hebben, geen of zeer zelden goede schilderijen kopen. tefWill He velen, die graag 'a goed schilderij zouden willen „TURNLUST" VERTREKT NAAR BATH ALKMAAR. De uitverkore nen van de Alkmaarse Gymnas tiekvereniging „Turnlust", die sportief Alkmaar in Bath mogen gaan vertegenwoordigen, hebben met spanning en verlangen uitge zien naar de dag van morgen. Morgenmiddag om 3 uur zullen zij bij het station aanwezig zijn, waar zij om 3.31 uur de reis naar Bath gaan beginnen. Op 7, 8 en 9 Juli zal de groep van Turnlust, in Bath, tweemaal per dag een demonstratie geven van het' toe- stelturnen en van oefeningen met bal, knots en hoepel. Wij waren reeds eerder in de gelegenheid u een indruk te geven van het pro gramma dezer dames- en heren gymnasten. dat telkens drie kwar tier in beslag zal nemen. Waar schijnlijk zal Turnlust ook in de Engelse badplaats Weston Super Mare een demonstratie geven. Op Donderdag 14 Juli hopen de dames en heren van Turnlust met de trein van 11.43 uur 's morgens, na hun uitstapje naar Engeland, weer in Alkmaar te arriveren. De technische commissie van Turn lust en de directeur, de heer J. v. Zöónen, zijn Zaterdag reeds voor uit gereisd om het werkterrein voor de groep gereed te maken en de toestellen ie keuren. Behalve van enkele bestuursleden en ver zorgers zal de turngroep verge zeld zijn van mej. Cock v. Zoonen, die de rhythmische oefeningen aan de piano begeleiden zal, en van mr. G. van Hilten, die de leiding van de reis op zich genomen heeft. Wij wensen Turnlust een goede reis, prettige dagen en veel succes. Burgerlijke Stand .ALKMAAR. Geboren: Her- manus J.. z. v. H. Besteman en A. Schinkel; Johannes C„ z. v. M. Wit en A. M. Bakker; Marga- retha. d. v. C. Ploeger en H. E. Steur; Geertruida, d. v. R. Peere boom en E. Glas. Gehuwd: Maarten J. Knip en Helena T. Heemskerk. Overleden: Jacob v. d. Hoek, 77 jaar, gehuwd met C. E. Geerding. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Hedenavond 8 uur in café Beêmster op de Kaas markt jaarvergadering! Een be langrijke agendadus iedere A.F.C.'er aanwezig. P.P.C.'er. kopen, daar geen geld (genoeg) voor hebben. Mogen de schilders, die in 'n andere wereld schijnen te leven dan de gewone doorsnee mens, daar wat meer rekening mee houden. Fr. O. In zijn openingswoord vertelde de voorzitter van het K.C.B., dat de eerste tentoonstelling (ten Holt) 'n 600 en de tweede iJaap Min, David Kouwenaar e.a.) 'n 425 be zoekers had getrokken. Hij noem de dit een verheugend verschijnsel, hoewel de verkoop zich beperkte tot enkele knipprenten van mevr. Dehé. Zijn waardering uitte spr. aan 't adres van het college van B. en W. van Schoorl, dat het steunrege- lingsvoorstel voor de tweede maal aan de Raad voorlegde; jammer was het. dat het resultaat even ne gatief was als de eerste keer. Spr. heeft de indruk, dat de Raadsleden teveel spreken over de kunstenaars en te weinig kennis maken met hun werk. Spr. leidde vervolgens de tentoonstelling van Jac. Koeman met enkele woorden in én bood mevr. Koeman bloemen aan. Do 80-jarige schilder Kamstra kon het niet nalaten met dezelfde ondeugendheid, die zijn dubbelgan ger Shaw kenmerkte, een vergelij king te trekken tussen het verant woorde werk van de 60-jarige Koe man en dat van zovele jongeren, die werken met wat hij noemde een ..regenboogpalet" en tevreden zijn met een imitatie van Picasso. Kam stra hoopte dat Koeman ook de 80 zou halen en tot. nog véél schoons in staat zou blijken te zijn. Een wens. waar wij ons van harte bij aansluiten. DE CIRCUSTREIN IS AAN ALKlClAAR. Met knarsende remmen schoof vanmorgen de extra-trein, bestaande uit zes en dertig volbeladen wagons, het Alkmaarse station binnen. Precies om half zeven, zoals ons door de Spoorwegen was aangekondigd. Ondanks het vroege ochtenduur was er al tamelijk veel belang stelling en nauwelijks was de trein aan, of tientallen jongens renden ai de losplaats aan de Helderse- weg op. Terwijl de trein uitgerangeerd werd, de veewagens behoefden pas tegen de middag gelost te worden, liep de stalmeester, Willy Strassburger, de trein al langs om zijn jongens, die bij de dieren sliepen, te wekken. Op 't Canada plein stonden al enkele wagens opgesteld en zagen wij ook al een paar vrachtauto s met zand, vóór de piste, gereed staan. Even over zevenen reed de tractor met de eerste circuswagens die door een vrachtauto werden overgenomen om naar 't Canada plein getrokken te worden, het station af, nieuwsgierig nageoogd door een steeds groeiende schare kijkers, waaronder circusliefheb bers, die reeds vanaf 5 uur op de trein hadden staan wachten. Onder toezicht van een „Lade meister" rolden de crême-blauw gekleurde wagens regelmatig van de spoorwegwagons af, een loco motief zorgde, dat steeds de juiste wagon voor de losplaats kwam te staan, twee auto's liepen af en aan om de wagens weg te rijden en als straks de krant bij u ih de bus ligt, is het grootste werk al ge daan. Dan duurt het nog maar enkele uren en dan gaat de grote tent weer open, knallen de zwe pen weer in de piste en davert het Canadaplein weer Van de vrolijke circusmüziek. INGEKOMEN PERSONEN in de maand Juni ALKMAAR L. Priem, diestbo- de, N Xi van Poortvliet naar Egm, Straat 16; B. Sloot, grondwerker,' O. Bisch Cl., van Egmond a. Zeê naar Overdiestraat 44; C. Tonne- man, N.H., van Hoorn naar Tienen- wal 34; G. Dragstra. dienstbode, N Hvan Smallingerland naar Oudegracht 72; H. Gmelig, cassièrê, van Zeist naar Paardenmarkt 4; A. Beemstërboer, dienstbode, van Wie- ringermeér naar Payglop 23; J. H. Marwitz, zonder, N.H., van Oegst- geest naar Mauritskade 12; M. Bod- deke-Boots, R.K., van Castricum naar Nassauplein; D. de Jongh, ser geant KNIL, met gezin, van Indië naar Bloemstraat 29; G. G. de Ko ning, R.K., religieuss, van Delft naar Emmastraat 12; S. J. Grootse, vertegenw., N.H., met gezin van Schagen naar Akeleistraat 21; E J. Lenting. dienstbode. R.K., van Zijpe naar Hofstraat 20; P. A. C. de Cas- paris, journalist, van Amsterdam naar Stationsweg 110; J. Faber, ma chinist, van Ooststêlllngerwerf naar ONZE AGENDA CANADAPLEIN 8 uur: Ope ningsvoorstelling Circus Strassburger. BIOSCOPEN: Harmonie; De •Vrijgezel en het Bakvisje, alle leeftijden; Cinema Americain: Balalaika, 18 j.; Victoria: De Zwarte Pijl, 14 jaar; A.B.T.: De voort vluchtige Organist en Met revolvers en zweep, wegens de hoofdfilm voor volwas senen. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI's: Nas saugarage, Nassauplein, tel". 3545. BERGEN: Kunstzaal Rusten de Jager: Expositie Jac. Koeman, mevr. G. Koeman. Meertens, schilderwerk en Janna Koeman, kunst naaldwerk. ALKMAAR. Vijf en twintig jaar geleden trad mej. M. Beem- sterboer als leerling-verkoopster in dienst Van V. D. alhier. Na in diverse afdelingen als verkoop ster te zijn werkzaam geweest, promoveerde zij tot sous-chef van de speelgoedafdeling, waar zij een bijzonder gewaardeerde kracht was. Vandaag viert zij feest. Met deze 25-jarige periode sluit zij tevens haar diensttijd bij V. D. af, want over enige dagen zal zij in het huwelijk treden. Heden morgen werd in de St. Dominicus- kerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna Zij, per auto in gezelschap van haar a.s. man en haar ouders van huis gehaald, allereerst door de directeur werd gecomplimenteerd en toegespro ken. waarbij bloemen en cadeaux onder couvert werden overhan digd. Na een feestelijk kopje kof fie had in de daartoe versierde lunchroom in aanwezigheid van het gehele personeel de huldiging en het afscheid plaats, waarbij bloemen en practische cadeaux werden aangeboden. Uit de speeches, die door colle ga's en afgevaardigden van ver schillende afdelingen werden ge houden, bleek hoezeer de jubila- resse door haar eenvoud en pret tige omgang een bij allen geziene figuur was, die men node ziet heengaan. Dit neemt echter niet weg, dat haar met haar voorge nomen plannen van harte alle goeds voor de toekomst werd ge wenst. Nadat mej. Beemsterboer een dankwoord had gesproken werd zij door een deputatie naar huis gébracht, alwaar de hele dag door van alle zijden blijken van belang stelling werden gegeven. Benoeming onderwijzend personeel BERGEN. Het bestuur van de St. Adelbertussdhool heeft be noemd tot onderwijzers aan de school de heren G. H. Leen te Alk maar en J. VTugt te Ursem, tot onderwijzeres mej. L. Veldman te Alkmaar. Laagste inschrijver LIMMEN Bij de te Schoorl gehouden aanbesteding voor de bouw van een dubbele arbeiders woning aan de Wagèmakersweg al daar was C. Krom alhier de laagste inschrijver voor f 19.198. Voor de bouw Van twee dubbele arbeiderswoningen aan de Laanweg té Schoorl was de heer C. Krom eveneens dê laagste inschrijver voor f 40.584.—. „De St. Ursula-kerk te War menhuizen is oud en dreigt aan verval ten prooi te worden. Dat zij oud is, is geen schande, eer der een glorie, maar dat zij in vervallen toestand verkeert en van haar oude luister is beroofd, strekt ons voorgeslacht niet be paald tot eer. Laat men ter ver ontschuldiging aanvoeren: Men wist niet beter en had weinig oog voor monumenten van geschie denis en kunst. Wij zien dat nu beter in, maar dienen dan ook te begrjjpen welke verplichtin gen er op ons rusten ten aan zien van bouwwerken, die getui gen van waardigheid en kunste naarschap onzer variëren." Dit zegt prof. dr. J. Lindeboom in zijn voorwoord, in het uitste kend verzorgd boekwerk, dat de bouwkundige J. L. Lutjeharms te Schagen, met medewerking van de bouwkundige Jb. Westra te Warmenhuizen, het licht deed zien. In dit met talrijke foto's, oude tekeningen en gravures verluchte hoogst belangwekkende geschrift, beschrijft de heer Lutjeharms op een terzake kundige wijze de ge schiedenis van dit eeuwenoude bouwwerk. Aan de hand van sys tematische onderzoekingen weet hij zelfs een aanvaardbaar exposé te geven van de eerste kerk te Warmenhuizen, die gebouwd Werd aan het einde der 12e eeuw door een onbekend gebleven meester. Dit is een z.g. „Kruiskerk" met transepten geweest, goeddeels op getrokken uit Zandsteen in de z.g. overgangsstijd, d.i. het midden tus sen de Romaanse eft Gothische bouwkunst. Op boeiende wijze verhaalt de schrijver omstandigheden en oorzaken ,die nu eens tot het bou wen van eert aanvulling, o.a. een nieuw groot priesterkoor, en dan weer tot het afbreken van delen Van deze eerste kerk aanleiding gaven. Uit hoedanigheid, maat en zetwijze der stenen, zowel als ver geelde archiefstukken, heeft hij zo stap voor stap de gehele geschie denis van dit eerbiedwaardige bouwwerk samengesteld. Een ge schiedenis die evenwel niet los te maken is van de priesters en ge lovigen, die deze kerk een „kerk" lieten zijn. Daarom heeft hij hen in deze kroniek van een bouwwerk ingevoerd. Hij verhaalt bijzonder heden uit hun leven, en de plaats waar zij begraven zijn, d.i. veelal in de kerk zelve. Ook de kosters, en na de reformatie inplaats van priesters predikanten, worden er in vermeld, alsmede eert opsom ming van talrijke grafzerken en hun opschriften. Natuurlijk is de kerk zelve echter het belangrijk ste onderwerp, en hij heeft dit ftïi- nitieus en deskundig beschreven. Hoe uitvoerig belicht hij b.v. de prachtige panelen, die door de priester, ingenieur, dichter- en schilder Jan van Scorei in het priesterkoor boven het hoogaltaar waren aangebracht. Het waren: „De intrede in de Hemelen", „De Hemelvaart", „De Opstanding", „De weg naar het Vagevuur" en „De ingang tot de hel", welke vijf stukken met elkaar het laatste oordeel vormen. Verder vier pane len met bijbelse voorstellingen: „De vernietiging van de Egypte- naren in de Rode Zee", „De ont moeting van Abraham en Melchi sedech", „De Mannaregen in de Woestijn" en „De oprichting van het Gouden Kalf". Naar schatting heeft deze kunst zinnige dienaar Gods deze omvang rijke schilderwerken omstreeks dezelfde tijd gewrocht als toen hij de leiding had bij de bedijking en droogmaking van de Zijpe. Onnoemelijke vernielingen heb ben de latere kerkeigenaars ver oorzaakt, en wansmakelijke com binaties tot stand gebracht. De altaarstukken zijn gelukkig nog in het Rijksmuseum, maar van de gebrandschilderde ramen, doopvont kronen en luchters van edelsmeed- werk, handgeschilderde stenen raamlijsten, en de kunstzinnig uit gesneden banken is niets meer te vinden. Alles is als „oude rommel" bij opbod verkocht. Blauwe plavui zen en talrijk kunstig gegraveerde zerken gingen naar een opkoper. Na een cachot werd er weer een kerkekamer „ingebroken", ramen dichtgemetseld en het koor tot opslagplaats van rommel gedegra deerd. Als men dit alles leest, kan men misschien een gevoel van wrevel niet onderdrukken. Moet er nu zo veel lawaai gemaakt worden om een kerk, die zo deerlijk ls geha vend? Toch is dat „lawaai" gerecht vaardigd, want al deze vernielin gen ten spijt is de oude St. Ursula uit geschiedkundig oogpunt zulk een belangwekkend gebouw, en bevat het nog zoveel van werkelijk culturele waarde, dat het voor Warmenhuizen en wijde omgeving een verlies zal zijn als dit ver dwijnt. Wanneer dit boekwerk een bijdrage tot de instandhouding le vert, is het ter rechter tijd ge schreven. Burgerlijke Stand WIERINGEN Geboren: Dirk, z.v. J. Doves en N. Bakker; Johan na H„ d.V. H. J. S. de Groot en W. Hidden. Gehuwd: J. Midavaine en N. Sta dig. EXTRA-TOEWIJZING HERBOUW ZAKENPANDEN In aansluiting op ons bericht over de extra-toewijzing voor de herbouw van zakenpanden d.d. 2 Juli kunnen wij nog melden, dat de regering ook een extra-bouw volume van f 253.000 heeft toege staan aan een aantal gemeenten in Noord-Holland, w.o. Petten, Texel, Den Helder en Castricum. R.K. NOORDER HANDBALKRING Cito kampioen Het Amsterdamse Clto, een van de pretendenten naar het kam pioenschap, kreeg Zondagmiddag T.O.P. 1 uit Schagen op bezoek voor de beslissingswedstrijd. De wedstrijd werd onder begunstiging van een stralend zomerzonnetje in de beste verstandhouding ge speeld. Tot de rust aan toe ging de strijd ongeveer gelijk op, het geen ook tot. uitdrukking kwam knol van een aardbei veel bekijks in de stand voor theetijd: 11.bad. Maar in de tweede helft zetten de gastvrouwen alles op alles, ten einde zich het kampioenschap niet te laten ontglippen. T.O.P. 1 slaagde er nog in een tegtenpuntje te scoren, doch de Cito-aanvals- linie fabriceerde er niet minder dan 4. Met 52 veroverde Cito alzo de overwinning èn het dio cesaan kampioenschap. Het Castricumse Vitesse ver wierf in een wedstrijd tegen DCG uit Amsterdam de Bisschopsbeker. geldig van Maandagavond tot Dins dagavond: NOG WEINIG VERANDERING Voor de Westelijke provincies: droog en overwegend zonnig weer. In de ochtend snel stu ffende temperatuur, maar later op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. REUZEN AARDBEI Men toonde ons Zaterdag een aardbei, die het zeldzame respec tabele gewicht had van bijna 180 gram! Kweker van dit wonder- proauct was de heer E. Mak, Breedstraat te Hoorn, bij wie deze TOMATEN NAAR ENGELAND 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. De veil ingsvereni gingen hebben be richt ontvangen, dat vandaag en morgen 70 procent van de voor export naar Engeland goedge keurde tomaten geveild mogen worden. EXAMENS R.H.B.S. ENKHUIZEN. Het eindexa men van de R.H.B.S. voor het diploma 5-jarige H.B.S. B had tot resultaat, dat van de 13 leerlingen er 11 slaagden. De gelukkigen zijn: C. Ambuul (Enkhuizen), A. Balk (Venhui zen). A. Beishuizen (Andijk), J. Buis (Enkhuizen), F. Buysman (Bovenkarspel), T. Homan (Groo- tebroek), P. Mantel (Venhuizen), J. Veerman (Grootebroek), J. Veldhuyzen van Zanten (Enkhui zen), H. P. L. Groot (Enkhuizen), R. Akker (Enkhuizen). Kooltuin 1; A. M. v. d. Bosch, brands toffenhandelaar, R.K., van Bergen n. Nieuwpoortslaan 36; N. J. v. d. Idsert, R.K., van Ouden bosch naar Kennemersingel 26; J. Lenos dienstbode, van Doniawerstal naar Nieuwesloot 85; A. de Tourtön Bruyns, kantoorbediende, N.H., van Bergen naar Snaarmanslaan 9; A. M. J. Burdórf-van Buitenen, R.K., van Heiloo naar Langestraat 83a; C. A. Damiaans-Dogger, N.H., van Hei loo naar Stationsstraat 32; A. Ekkel, huish., N.H., van Haarlem naar Breedstraat 22; A. C. M. Knijn, dienstbode, R.K., van Heiloo naar v. Everdingenètraat 18; C. Lubsen, verpleegster, van Leiden naar Wil- helminalaan li; K. van Slooten, ambt. P.E.N., van Weesp naar Co- manstraat 23; L. R. E. Smit, R.K:, van Bergen naar Toussaintstraat 10; C, van der Laan, zonder, met ge zin van Den Heidér naar v. d. Helst- straat 7. ALKMAAR. Zondagmiddag werden door Nereus Krlngwedstrij- dden georganiseerd, waaraan een 35-tal DAW_ers, allen getooid met kleme kaasdragershoeden in de Alkmaarse kleuren, deelnam. Hoewel de weersomstandigheden zeer gunstig waren werden er geen bijzondere prestaties geleverd- Hans de Jong won de 50 m. borst- crawl in goede stijl in 31.2, ge volgd door dê Utrechtse DA W-er H. Willèmse in 32.1. De overige Aikmaarders noteerden resp. B. Ekkel 34,1, W. v. d. Berg 36,7, A. de Graaf 38,—, H. Bekkering 38,1, F. Bielfeld 38,3, J. Nierop Groot 39, C. van Eykelêrtburg 40,8 "en J. Jan sen 42,9. De 50 m. borst meisjes toonde aan dat DAW hier nog een grote ach terstand heeft in te halen. Ver heugend is, dat er zoveel veelbelo vende jonge krachten zijn. De tijden van de DAW sters waren: F. Ren tenaar 38,9, K. Martens 41,2, V. Koordes 42,H. Timmerman 42,6, G. Cloeck 42,9, N. Bol! 43,2, D. Dreeuws 46. Een spannende strijd werd de fi. nale van de 50 m. borstcr. dames. T. v. Latum en de Zaanse E. de Boer streden zij aart zij. Pas op het laatste moment wist mej. De Boer iets uit te lopen cn een fractie van een seconde eerder tikte zij aan. Haar tijd was 34,9. Mej. Van La tum maakte 35,Wij geloven niet temin dat zij bij intensieve trai ning a.s. Zaterdag in het Zomerbad de titel op mej. De Boer kan ver overen. T. Prijs zwom 37,2, L. Ver. heul 37,3, T. Vormer 39,6 en J. Pierstna 39.9. Op de 100 m. borstcrawl was geen DAW-deelname doordat de gekwet ste A. Boxem nog niet aan wed strijden kan deelnemen en de ande re DAW-ers verstek lieten gaan. Ook op de 50 m. schoolslag meis jes is DAW nog met waar het zijn moet- Hier een derde plaats voor T. Schot in 46,4, F. Rentenaar maak te 49,8, N. Boll 49,2, V. Koordes 54,K. Martens 54,9, H, Timmer man 57, G. Vet 58. Beter brachten de jongens het er op dit nummer af. H. de Jong werd -tweede achter Hiêtberg van Nept. in 42,4, gevolgd door C. Zut in 42,8, de vierde plaats was voor B. Ekkel in 43,9, F. Bielfeld 48,2, J. Janssen 49,6 en A. de Graaf 50,7. De 100 m. schoolslag dames leverde een verrassing op. Mej. E. Stor van DAW zwom deze afstand in de zeer behoorlijke tijd van 1.32,3, waarmee ze de eerste prijs behaalde. Ook de tweede prijs ging naar Alkmaar, mej. J. Piersma no teerde 1.37. Ook bij de heren werden op dit nummer goede tijden gemaakt, hoe. wel de Aikmaarders niet in de prij zen vielen. W- Bloothoofd was de 6nelste 1.29.1, C. Zut 1.29,8 en W. de Waal 1.31.4. Nog een tweede prijs was voor DAW: L. Verheul zwom een snelle 50 m. rugslag in 44,5, E. Stor werd derde in 44,6, T. v. Latum 46, J, Piersma 47,3 en J- Boom 47,6. De 3 x 50 m. wisselslag est. dames waaraan DAW met evenveel ploe gen deelnam als alle andere clubs tezamen, leverde een 2e en een 3e plaats op; de 5 x 50 m. borstcr, heren een 3e plaats voor DAW. Duizenden zaten Zondagmiddag tussen drie en vier uur op het Noordzeestrand te genieten van het buitengewoon heerlijke zomer weer, toen plotseling iussen IJmui- den en Camperduin allen werden opgeschrikt door twee zeer snel vliegende tweemotorige militaire jagers, die op ongeveer twintig meter hoogte over het strand raasden. Hoewel de strandbezoe- kers niet in paniek geraakten, was het voor hen een allesbehalve aangename verrassing. Erger werd het toen de vliegtuigen herhaal delijk terug kwamen en allerlei stunts boven het strand gingen Uithalen. Vele huilende kinderen zochten hun toevlucht bij moeders, die zich bezorgd begonnen te ma ken. Nadat de vliegtuigen weg bleven kwam alles weer een beetje tot zijn gewone doen, maar de echte onbezorgde strandsfeer keerde niet weer. (Mag dat zo maar? Moet tegen dat onverantwoordelijk gedoe niet worden opgetreden, zonder aan-x zien des persoons? - Red.) Laagste inschrijver CASTRICUM Bij de tê houden aanbesteding voor de bouw van 'n brug in de weg langs het Spaarne was de fa. A. C. Borst en Zn, te Bakkum de laagste inschrijfster voor f 21.992. Aanbesteding riolering Den Oever WIERINGEN Ten raadhuize vond de aanbesteding plaats van de aanleg van een gedeelte riolering te Den Oever. Ingeschreven mevst worden: a. voor uitvoering met be tonnen putranden en klimstenen; b, voor 'uitvoering met gietijzeren putranden en klirpijzers. De in schrijvingen waren als volgt: J. C. de Vries a 45.210.—, b 46.310,Jac. Smit a 44.720.—, b 45.810.—; S. Dek ker a 42,950.b 44.950.J. ten Brinke a 42.506, b 44.543.50; Joh. Pals a 41.600.— b 42.600.—; H. J. Oosterbeek en k. Krul a 40375. b 41 025.A. Westerveld en Zn. a 39.237.—, b 39.650.—; J. v. d. Hei de en D. Bos a 38,700.b 39.150. D. Bakker en Zn. a 38,586.b 40.000.Gebr van Wijngaarde a 38 227.—, b 39.700.—; P Bakker Ez. a 37.730—, b 39.223.—; v. d. Meulen en P. Vogelenzang a 34.941, b 35.751.— De wedstrijd tussen Helder en 't Groningse GVAV is onbeslist ge ëindigd. Waren het voor de rust de blauwgehemde Groningers die de toon aangaven, in de tweede helft waren het de withemden die iets meer in de aanval waren. Beide ploegenkwamen echter geenszins tot bijzondere prestaties, wat o.i. veelal zijn oorzaak vond in de slechte conditie waarin het Heider- terrein tegenwoordig verkeert. Ballen langs de grond gespeeld, maakten de raarste capriolen zodat aan de techniek van de spelers de hoogste eisen werden gesteld. De ploeg van Helder telde geen uit blinkers en dit elftal zal wel in grote trekken het a.s. competitie elftal vormen. Alleen de linksbui tenplaats vonden we niet al te sterk bezet. Karei Puhl is nu een maal geen linksbuiten en dat hij min of meer faalde hedenavond is dan ook buiten z'n schuld. Als kant- half komt zijn spel beter tot zijn recht. Driehuis op de midvoofplaats onttrok zich nu meer aan de aan dacht van de m.-half en kon zo doende enige schoten lanceren, waarbij hij echter weinig geluk had. Hij nam nu meer aan het spel deel, en' liet zich niet geheel uitschake len, waaraan het opbouwende werk van Dorlijn en vooral Himpers niet vreemd waren. We weten het, per soonlijke duels zijn niet 't fort van de ex-Geel-Zwarter. In de ploeg der Groningers was het bovengenoemde midhalf Buiter die een rustige en soliede partij speelde. Ook linksbuiten de Groot II toonde zich een goede kracht. Over het spelverloop het volgen de: er waren erica tien minuten ge speeld toen linksbinnen van Dam uit een corner van de Groot II, de Groningers met een kalm trapje de leiding gaf. GVAV was, in deze periode sterker, maar de voor- waartsen zochten het doel steeds op de verkeerde plaats. Bovendien was de Wit-Zwarte verdediging in goede vorm. Enkele aanvallen van de Helder-voorhoede werden mét veel veine door doelman Bijl opge lost. Dit was echter uitstel van exe cutie. want uit een corner van Hoebe liet Dorlijn met een vliegend schot van twintig meter, Bijl een VERLOREN WIERINGEN Verloren: denker gekleurd kinderkapje en een on- merk Salmo), welke teg»n beloning derdeel van een heng-ei (werpmolen is terug te bezorgen. Vermist: een zg.a.n. rijwiel, merk Magneet. IaL gemeentebode. GROOTEBROEK, 2 Juli. Vr. aardappelen: Groot 8, Klein 4,50 6.20, Kriel 4.30—4.60, Rode Eerste ling 8.90, Blauwe Eigenheimers 9.10—10.30, Aardbeien 38—81. AVENHORN, 2 Juli. Grove Schot 8—8.20, Midd 8—8.50, Driel 5.20—6, Kriel 3.60—4, aanv. 63.800 kg.; Rode Schot 8.1Ó—8.40, aanvoer 14.200 kg. N.-SCHARWOUDE, 4 Juli. Aanvoer 70>000 kg aardappelen; eerstelingen 7.509, drielingen 4 5 90, kleine 44.20, rode eerstelin gen 7.508.30, eigenheimers 9.80 11.70. bl. eigenheimers 8.809.70; 1200 stuks bloemkool Ia 24; 500 kg witte kool 12.70. WARMENHUIZEN, 4 Juli - Aan voer: 17,700 kg aardappelen: eerste lingen 7.50—8.60, rode 9—9.30, drie lingen 67.30, kleine 3.404,40. eigenheimers 8.409.10; bloemkool 20.10. WOGNUM. 4 Juli Aanvoer 32.000 kg vroege aardappelen: mid del 7,50—7.90. drielingen 4.205.40, kriel 3.704.10, rode eerstelingen 7.508.20, grove 7.50—7.90, drielin gen 4—4.50, rode bessen 5063, groene kruisbessen 1720, aard beien 50- 79, perziken 110, peulen 4659; knolbieten 68; bloemkool 6—27: slabonon 1.251.35; sla 2.40 - -5.10; doperwten 2627; andijvie 1214; bospeen 711; komkommers 1624; waspeen 813; snijbonen 1.20; tomaten 3059; frambozen 78; tuinbonen 16. ZUIDERKOGGE, 2 Juli Middel schot 8820. kleine 56. kriel 3.20 —4.20; midd. rode 8—8.70, kleine 3.504.50. Aanvoer 50.000 kg. vergeefse duik maken. Met deze stand Werd gedraaid. In de tweede helft waren het de withemden,die zich iets sterker toonden en al spoedig moest Bijl 'n hard schot van Dorlijn op keurige wijze uit de lucht plukken. Toch kwam Helder nog aan de leiding, door middel van van Beekhoven, die een corner van Himpers op fraaie wijze langs Bijl kopte 21, Dit was na 20 minuten. GVAV dien de echter onmiddellijk van repliek en de Witte achterhoede moest al zijn talenten aanwenden om de blauwe voorhoede het scoren te be letten. Een doorbraak van midvoor Pais dreigde gevaarlijk te worden, maar Boogaard tikte het harde schot netjes over de lat. Hierna kreeg de Groot I een goede pass van de Groot II en mede doordat Boogaard verzuimde uit te lopen, had hij geen moeite om de partijen op gelijke voet te brengen. Voor 't Gr. doel miste Puhl een opgelegde trekbal van Rottier, waarna Hel ders rechtsbuiten kort hierop een goede kans zelf om zeep bracht, door hoog over te schieten. Met deze stand kwam ook het einde van de door scheidsrechter Gouds waard goed geleide, vlakke wed strijd. GEBIED BIJ TRIëST ECONOMISCH INGELIJFD De Joegoslavische regering heeft Zondag verklaard, dat grove schen dingen van het Italiaanse vredes verdrag, zowel door Italianen ais door Britten en Amerikanen, haar hebben genoopt de Joego-Slavlsche zóne van het vrije gebied van Trlëst 1>Ü het economiseh leven van Joe- go-Slavië in te lijven. De regeringsverklaring werd ge publiceerd door het officiële pers bureau Tanjug en in Londen ver spreid. In de verklaring wordt niet de vervanging van de Joego-liré door de dinar, genoemd. Wél wordt gezegd, dat de regering te Belgra do het Joego-Slavïsehe militaire bestuur een lening heeft verstrekt. De grootte van deze lening wordt niet genoemd. Volgens Tanjug was de secretaris generaal van de Ver. Naties in een brief van de Joego-Slavisehe mili taire gouverneur, kolonel Mirko Lenac. op de hoogte gesteld van deze lening, die 1 Juli was ver strekt. In de brief wordt gezegd, dat in verband met de belemmerde handel tussen de Joego-Siaviscüe zone en de Anglo-Amerikaanse zon'e de Joego-Iire niet langer kon vol doen aan de toenemende behoeften van het economisch leven. De voor lopige valuta kon Onder deze om standigheden niet internationaal als onafhankelijk worden erkend. De lening zou de ontwikkeling van het economisch leven in de geest van het vredesverdrag bevor deren. NOORDHOLLANSE BURGEMEESTERS NAAR HOORN HOORN. Naar wij Vernemen, zullen morgenmiddag om 1 uur een honderdtal burgemeesters uit Noord-Holland met hun echtge noten een bezoek aan onze stad brengen. Het bezoek aan Hoorn geldt een onderdeel van een door de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Ned. Gemeenten georganiseerde trip per motor schip „Vandersteng", 't bekende contaetvaartuig van. het comité Onze Marine. Het gemeentebestuur van Hoorn zal de burgemeesters en hun echtgenoten officieel ont vangen. MGR. COBBEN IN ONS LAND Zaterdagnamiddag arriveerde Mgr. G. Cobben, Apostolisch Vi caris van Finland, te Sittard zijn geboorteplaats, tér viering van zijn zilveren priesterfeest en zijn 12l/ü-jarig bisschopsfeest. HOORN. Een twintigtal mensen betrokken bij het Beroepsver voer in West-Friesland hebben Zondagmiddag de zaken gesteld boven het mooie zomerweer en in Hotel Leering een vergade ring gehouden ter bespreking van velerlei problemen en vooral om te komen tot oprichting van een Katholieke Bond van Beroepsvervoerders. De stoot hiertoe was gegeven door een initiatief-comité met medewerking van de R.K. Westfriese Middenstands Federatie. Voorzitter Buysman uit Boven karspel die de vergadering leidde wees er in zijn openingswoord op van welk een groot belang het was dat de middenstanders en in het algemeen alle Kath. arbeiders een hecht blok vormen en zich als één man aaneensluiten bij de Katholie ke organisaties. Het gebeurde deze week in Ge- nève heeft weer eens duidelijk ge demonstreerd dat er niet te mar chanderen valt maar dat alleen een uitgesproken principiële houding de Katholieke zaak kan dienen. Hij leidde met deze woorden de heer Borsten in, een der leidende per soonlijkheden uit de middenstands wereld, die zich bereid verklaard had deze middag het woord te voe ren over de noodzaak van en de problemen in het Katholieke orga nisatieleven en eventuele vragen die er naar aanleiding van het ge sprokene bij de toehoorders moch ten opkomen te beantwoorden. De heer Borsten begon met er op te wijzen dat de confessionele or ganisaties met kracht verdedigd moeten worden tegen de vloed van eenheidsideeën waarmee men van sommige zijden ons tracht te over spoelen. Spr. toonde de onmogelijk heid aan van zulk een eenheidsor ganisatie en tevens het nutteloze. Verschil van grondbeginsel eist ook onderscheid in belangenbehar tiging. Daarom moet het organisa tiesysteem steunen op het drie-zui len-principe, drie organisaties, voortspruitende uit de drie onder scheiden groepen in ons volk: de Christelijke, de Katholieke en de Neutrale. Nu de wét op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zeer dicht in het verschiet ligt is het 'n vereiste dat de Katholieken ook in deze zaak de zeggenschap krijgen die hun toekomt. Op deze manier moet ieder zijn steentje bijdragen aan het gebouw van een Christe lijke maatschappij. Spr. stelde voor aan de. R.K. Middenstandsbond een schrijven te richten ohdertekend door alle vergaderden waarintot uiting zou komen dat de West- friese Beroepsvervoerders wensen mee te werken aan de verwezenlij king van alle idealen van de Bond Dit schrijven werd later door de voorzitter vorgelezen die 't ter on dertekening liet circuleren. Na de rede van de heer Borsten werden uit de vergadering nog en- kelè vragen gesteld, betrekking hebbende op betalingskwesties, aan de heer v. Nimwegen uit Alk- PUOSJ40A euiaiq pjaivv paoo/A ja» 'J13®'!, die een uiteenzetting gaf van de W.A.G., de wet op het Auto- Goederenvervoer. De heer v. Nim wegen die volledig op de hoogte is van, watj er in de kringen van de goederenvervoerders omgaat, wees op de vele moeilijkheden die deze categorie ondervindt van de grote «emi-rijksbedrijven als N.S. en Ato de vruchteloze onderhandelingen met verschillende instanties over de vervanging van maximum-prij zen door minimum-prijzen en het feit dat de beroepsvervoerders zich wei in rtuddenstandsverband mogen organiseren doch volgehs de letter behoren Wt de middcn£tand Nadat verschillende aanwezigen nog aanleiding hadden gevonden om in verband met het gesprokene nog iets naar voren te brengen, maakte de voorzitter een einde aan Ge discussies en werd er gelegen- heid gegeven zich op te geven voor de Westfriese R.K. Bond van Be- roepsgoederenvervoerders. Alle aan wezigen (20) gaven zich op als lid Hierna werd een voorlopig be stuur gekozen bestaande uit de vol- gënde heren: L. v. Straalen, Hoog- karspel; F. Roemer, Wognum; P. Koomen, Nibbixwoud (secr.) en S Loos, Spanbroek. Uitvoerig deze vraag s matisch zijn omdat wij j: heid te hebt ben wij niets wordt ons ac der Kerk g< hebben wij meer te aam is geen prodi een geschenl kunnen wij geren. Maar zijn ken onverd men, zie na; naar Spanje Is Spanje zo van katholic voorwaardeli dat in Span den gedwonj zen aan de 1 marteld wo: Maar waaroi lieken over worden met de Spanj aan voIk? Zijn z< tiek, vanweg Moren? Heel tend geleden priesters en 1 kerkgebouwo socialistische Is het niet 1 een reactie t Waren wij draagzaam i over de N.E Waarom rr maar zien n; sen zijn fa; onverdraagzó wegend Evs Mogen we d; weten wilt I zi.in als ze i bén: „Kijk n Waarom éclatant vooi tugal niet, Hongarije, B Ierland niet, 85 pet. der bi de protestai klacht hebbe lieken in hot rend worden Dit beroep de beschuldij de Ned. kat! zaam zijn, is van anti-pap Tenslotte op dc achter; ken in ons 1; Aan al onze men niet één generaal, ofsi groter is dar ter. Tal van practisch nog ken gesloten, huldigt men welijke stelse tures, waarv; te wijken. Scherp ei prof. Pompe papisme daa aan de kaak gend was zi debat, de eei verklaren, d zeer verhelde van meer d niet-kath. kr geuit, dat c grote schaal Nederland ze De hu Zondagroid Praag een pi nistisch vert menleving b tracht had slagen van h me aan te g dat dit anti-c alleen t.a.v. weten het ni wij in ons 1 geboden gee Inplaats daa: nist de mens en daaruit 1 mens goed zi moet eerbiec heeft te zijn vend. Die er selijke waari vooral in nif om aan deze lijke inhoud ontspon zich cussie, waar; geestelijken De baankarr profs. Tijde pisch Stadi gehouden r schappen 0| P. Peters wi zonder ganf Peters rijdt zijn ereronc tweede wei Vooren I legde op

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2