BELGISCHEOPMARSGESTUIT DOOR DE FRANSEN Marinelli veroverde de gele trui op Gallens Amerika wint vier van de vijf eindstrijden leden in >lad Goede ploeggeest bij de Nederlanders r Grote Prijs van Zwitserland Om het kampioenschap van de Nederlandse Kegelbond Paardencourses TOUR DE FRANCE Gevaarlijke tak- tiek van Bartali-Coppi Zandvoort gaat Wielercriterium organiseren Renooy werd zevende Lawntennis - Wimbledon Krachtmeting A'dam - Friesland De Nederlandse baankampioen- schappen S. V. V. ontving de gouden plak De Kath. Scholen in Engeland De „grote strijdin Haarlem Kanovaren lent) kaans maandblad Josef Nicolosi de van de H. Petrus liek van St. Pieter geheim meer, dat rgeschikt doel de voor een geregeld i. te verlagen om de grotgewelven t blootleggen van Apostelen gerust im blijven, want behouden bij een hijnlijk gedurende ridst wereldkundig gens hen dus daar /an hun beminde hebben. Het stcrk- deze bewering van rs lag dan ook in negentien lange inderlijk geloof het s nooit aan hun on- n hadden kunnen 10 begonnen te gra- ig stiet men op de van een uitgestrek- egraafplaats en na van arbeid is men elf grote, ruime in de voornaamste inse families uit sloot te lepecn. Men latuur lijk ook de an de Constantijnse lfs het altaar, uit ver deze basiliek Constanti.jn op de trus" graf geplaatst lit altaar heeft men nd een gat gehakt voor een holte, in een graf, dat, vol- •ij vingen van de jasiliek niets anders de plaats waar het naam van de eerste lisiging begraven is. de archeologische ast met deze opgra- in hun rapport aan overtuigend bewe- af als het graf van seschouwd worden, 'erleden jaar reeds k aan de leerlingen bare scholen van innen aankondigen, zoekingen van de de grotten v -ie de katholieke we ering hebben „ege ls in het Vatikaan kamp, dat angst- sostrijke resultaten iaren gevolgd heeft, voor enkele dagen ig vastklampen aan leid van Nero's cir- nenten over Petrus' graf spreken van in Nero's circus, el van het Vaticaan ige jaren van op- raafwerken hadden in deze mgand geen ircus aan het licht at Prof. Nicolosi in ehaald artikel kan men enige dagen rafzerk gevonden in het opgphrift dat de overledene laast het circus van de gehele Vati- e willen en kunnen uiteindelijk enige in als zijn onder- eurig beschreven ekken, is voor de stem van de graf- om te kunnen be- gehele heidense waarop de Prins en zijn eerste rust- n heeft, naast het o gelegen was. r, brengt ook van- est van Petrus, het aus en van de Ba lein een bezoek aan m het morenbeeld tooid met de van likerende tiaar en de rode damasten ereren. Drommen mielen neder rond de" voor het Pau- ar, om op het graf geloof opnieuw te dit jaar is het tra- Ie wetenschap, al- cnielen op Petrus' n, nu men van dag ciële aankondiging en van Pius XII, de gallerieën on- e zullen worden nieder de gelegen- met eigen ogen de ts van de Prins der nschouwen. ld of althans zien t u met uw weten de politie gegaan? erdenking niet op son kunnen vallen. ;ld u uw mond?" zich af. „U dacht :igen veiligheid; 'k 'elijk. Ik zat in het .ls Klausen en Fol- ivas het parool. Wij rote slag te slaan en niet laten glippen. de politie de ver- Wie onschuldig is, bewijzen! Maar nu n, Klausen de das gluiper vermoord- „ars, de enige man iets voor me bëte- spreken sloeg tot rstaat u me? Hij s -hij vermoord- schoft!" niet anders, of de zenuwtoeval nabij, uitdrukking in de e hem. Zij scheur- ien zij bij de herin- ilmer's noodlottig g had gehaald, aan s echter bedaarde >e stem klonk zelfs toen zij vervolgde: et u alles. Morgen <holm, verlaat ik (Wordt vervolgd). Maandag 4 juli 1949 Waren het Vrijdag en Zaterdag vooral Je Belgen die de toon aangaven, gisteren zijn de Fransen van leer getrokken. Vele hadden verwacht dat de renners het in de vierde etappe, na de inspanning van de vorige dagen, kalmpjes aan zouden doen, te meer daar het snikheet was en de zon medogenloos brandde op de grijze wegen. Men meende dat de koers in de laatste kilometers beslist xou worden. Maar de tricolores, die tot dusver nog niet overmatig veel successen hadden geoogst, bleken er anders over te denken. Toen dan ook kort na de start de Italiaan Ricci zich los reed, sprong Apo Lazarides hem onmiddellijk ach terna, gevolgd door vijf, zes andere Fransen, de Nederlander de Hoog en Fausto Coppi in eigen persoon. De beroemde Italiaan zette echter niet door. Daarvan maakten Chapatte, Fachleitner, Mahe en Ricci gebruik om verder uit te lopen. Wat later voegden zich nog anderen bij de koplopers, en zo ontstond een groep, waarin het Franse element zeer sterk vertegenwoordigd bleef. Zo was het niet alleen een Fransman die de etappe won, maar plaatsten zich negen Fransen onder de eerste tien. Bovendien bezetten zij de eerste en de tweede plaats in het algemeen klassement. De gele leiderstrui verwisselt na elke étappe van eigenaar. Was het Vrijdagavond Lambrecht, die het symbool van het Leiderschap in ontvangst mocht nemen, Zaterdag avond was het een andere Belg, Callens, die overgelukkig zijn ho tel opzocht, na een prachtige race, welke hij tesamen met de Frans man Marcelak, die hij in de sprint te Boulogne wist te kloppen en Mathieu, had gereden. Wat het belangrijkste van deze étappe is geweest, behalve dan de gelukte Vlucht van Callens, Mathieu en Marcelak? De Slag, die de Bel gen voerden, was opmerkelijk sterk van opzet. Enkelen Wisten een aan zienlijke voorsprong te nemen, zoaig Callens, Mathieu en van Steenber gen en dit gebeurd zijnde, zorgden de anderen er voor, dat geen van de cracks uit de grote groep veel van de eenmaal opgelopen achterstand kon inhalen. België zegevierde deze dag over alle linies. De Italianen verdedigden slechts hun positie, zij maakten zich niet ongerust over een achterstand van 7 minuten in de algemene klasse ring, want zij weten nu eenmaal, dat 'de bergen nog moeten komen. En wat betekenen- 7 minuten voor Coppi en Bartali in de bergen? DE 36® RONDE VAN FRANKRIJK 5® EN 6® ETAPPE Wat onze landgenoten betrof, alleen de Kuiter, die tot nu toe het beste van het zestal heeft ge reden, slaagde er in met de grote groep exaequo op de 18e plaats te worden geklasseerd. Geruimen tijdwisten Syen en l'auwels het tempo vol te houden, maar in de laatste kilometers werd het hun te machtig, kregen zü een lichte inzinking en het resultaat was, dat zij juist iets te kort aan snelheid hadden om zich in het peleton van Bartali en Coppi te handhaven, zoals met de Kuiter het geval was geweest. l'och was de prestatie van Syen, op 25 seconden achter de groep, uitstekend te noemen, evenals van l'auwels, die drie kwart minuut daarna arriveerde. Lambrichs en de Hoog waren reeds na het passeren van de Bcl- giscii-Franse grens teruggevallen en aangezien op het laatste ge deelte de slag pas goed begon, slaagden zij er niet in meer bij te komen. Een kwartier na het pe leton kwamen zij binnen, Lam brichs tegelijk met Hendrickx. Het klassement van de derde étap pe 1211 K.M,) luidde: 1. Callens (België a) 6 uur 5 min 50 sec. 2. Marcelak (West-NoordJ op twe'e lengten, 3. Mathieu (België al, 4. van Steenbergen (België al 6 uur, 9 min. 13 sec., 13. Diot (Frank rijk) 6.13.0, 18. Exaequo, allen zelfde tijd als Diot, 6 uur 13 minuten, een grote groep o.w. Bartali (Italië), Coppi (Italië) en de Ruiter (Neder- land), Op 25 seconden van deze groep eindigde ais 77e Syen (Neder land) m 6 uur 13 min. 25 sec. Pau wels werd 81e in 6.13.46, Lambrichs werd 100e in 6.28.38, de Hoog 101e in 6.29.44 en de Korver 106e zeilde tijd als de Hoog. In een brandende zon startten Zondagmorgen de 112 overgebleven renners te Boulogne voor de 188 K. Een week na de Tour de France zal in ons land een belangwekken de wielersportgebeurtenis plaats vinden. „Touring Zandvoort" zal nl. op Zondag 7 Augustus a.s. on der technische leiding van de M.S.V. „De Kampioen" op het autocircuit een internationaal wie- Ier criterium organiseren, waar voor nu reeds enkele bekende ren ners werden geëngageerd: Mid delkamp, Peters, Lakeman, Voo- rën, Voorting en De Best. Voorts ligt het in de bedoeling de Tour de France-ploeg te laten starten, met enkele Fransen en Belgen. Dit wielercriterium zal die dag worden voorafgegaan door een wedstryd voor amateurs, waaraan acht Engelse renners zullen deel nemen. TOUR DE FRANCE De etappe van heden en morgen moest verwisselen. Hij had het in l''< minuut klaar gespeeld, maar was natuurlijk uitgeschakeld voor de eerste en tweede plaats, want Teis- seire en Marinelli gooiden er dade lijk een schepje bovenop. Samen M. van de vierde étappe naar - r Rouen. Bijna onmiddellijk nadat het j ^hf<mi ze op Je wielerbaan en sein gegeven was ontsnapten Ricci en Apo Lazarides. Ze profiteerden van een klein hellinkje en hadden in een ommezien 100 meter voor sprong. Le Strat, G. Aeschlimann, Lapebie, Fachleitner, Mahe, Dus- sault, Chapatte en de Hoog storm den hen achterna, maar te Neuville (25 K.M.) hadden alleen Ricci, Fach leitner, Mahe en Chapatte doorgezet, de anderen waren teruggevallen. Te Montreuil (35 K.M.) voegdbn Muller, Danguillaume, Desbats, Mi- lano, van Steenbergen en Magni zich bij de vier vluchtelingen. Hun voorsprong op het peloton bedroeg -- -- toen 45 seconden. Intussen was een stand op renners die zeker niet als daar klopte de snelle Lucien de man van het lie de France met zes lengten. Maar voor het algemeen klassement is thans de volgorde om gekeerd: daar leidt Marinelli als eerste, met bijna twee minuten voorsprong op Lucien Teisseire, nummer twee. Concurrenten bewaakt. De Italianen passen nog altijd de zelfde tactiek toé: zij bewaken voor al de concurrenten die zij het ge vaarlijkste achten. Maar zodoende krijgen ze een aanzienlijke achter- stugge achtervolging ingezet, met het gevolg dat de positie aan de kop veranderde. En te Vron (52 K.M.) bestond het leidende groepje uit 10 man. Te Montiers (61 K.M.) bleek dat de 10 koplopers nog slechts B/4 mi nuut voorsprong hadden op een tweede groep, bestaande uit Diot, Ausenda, Le Strat, Idee en Redolfi. Het grote peloton had toen 3'/4 mi nuut achterstand. De 10 leiders hielden constant een hoog tempo, zonder ook maar een moment te ver slappen. De tweede groep begon steeds feller te jagen en te Saint Maxent (91 K.M.) was de achterstand op de koplopers geslonken tot 1 min. 50. De hoofdgroep passeerde ruim 7 min. later, en te Foucarmont (110 K.M.) was het verschil al 9 minu ten. Kort daarna kwam de fusie tus sen de twee leidende pelotons tot stand, en wel te Neufchatel (131 K M.). En met zijn zeventienen jak kerden ze in de richting van Rou en. Lambrecht moest spoedig wg- gens een lek bandje afstappen, wat hem 1 min. 40 kostte. Op 8 min. 10 volgde Dussault en op 8 min. 40 het peloton. Op 30 K.M. v:n de finish dachten Marinelli en Diot hun slag te slaan Zij flitsten weg uit het peloton, maar bleven niet lang alleen want Teis seire ontsnapte op zijn beurt en voegde zich bij hen. Elkaar straf be wakend. en wachtend op hun kans, bleven de drie tot in de buitenwij ken van Rouen bij elkaar, waar Diot de pech trof dat hij zijn voorwiel MOTORSPORT Langs het 7.2 KM lange circuit van Bern hadden zich vele duizen den toeschouwers geschaard, die getuigen waren van een fraaie race in de 125 cc-klasse, waarin de Ita lianen de boventoon voerden. 18 deelnemers waren in de kleine klasse gestart, van 7 verschillende landen en het resultaat was, dat de eerste zes plaatsen door Italiaanse coureurs werden bezet. Nello Pagani, die op Mondial reed, nam van de vijfde ronde af de leiding, welke hij niet meer af stond. Onze drie landgenoten brach ten het er niet zo goed af. Renooy werd zeven met een gemiddelde uursnelheid van 106 KM; de win naar noteerde een gemiddelde uur snelheid van 114.9 KM, een aan merkelijk verschil dus. De tweede Nederlander, Heyneman, eveneens met Eysink, werd negendeen de derde landgenoot, De Wit, viel van het begin af terug en werd niet ge klasseerd. De uitslag luidde; 125 cc klasse, 14 ronden, totaal 101.9 KM.: 1. Pagani (Italië) met sec., gemiddelde uursnelheid 114.9 KM; 2. Magi (Italië) met Morini, 14 ronden in 55 min. 6.1 sec., gem. uursnelheid 110.9 KM. 7. Renooy met Eysink, 13 ronden in 53 min. 30.9 sec. (gem. 106.109 Mondial, 14 ronden in 53 min. 12.3 KM); 9. Heyneman met Eysink, 13 ronden in 56 min. 18 sec. In de 250 cc-klasse werd Ruffo (Italië) met Guzzi eerste voor zijn landgenoot Ambrosini met Benelli. De race voor zijspannen 600 cc werd gewonnen door Oliver (G.B.) met Norton; Graham (G.B.) schreef met A.J.S. de 500 cc-klasse op zijn naam. VAN VLIET WON GROTE PRIJS VAN PARIJS Arie van Vliet heeft gisteren de grote prjjs van Parijs voor profs gewonnen met de Brit Harris op de tweede en de Fransman Gerar- din op de derde plaats. ongevaarlijk kunnen worden be schouwd, Misschien zal het hun nog wel eens spijten dat zij een uitste kende klimmer als Marinelli een voorsprong van 18 minuten op Cop pi en Bartali hebben laten nemen, en de klasse-renner Teisseire een van 16 minuten. Onze landgenoten hebben gisteren een uitstekende teamwedstrijd ge reden totdat Pauwels. Syen en Lam brichs weer de nodige lekke band jes kregen en zoveel achterstand op liepen dat die niet meer in te halen was. Hun trof hetzelfde lot als alle andere pechvogels in deze étappe Het tempo was te hoog daij dat, wie ver losraakte van de hoofdgroep, nog weer bij kon komen. De Korver, de Ruiter en de Hoog wisten zich voortdurend in het gro te peloton te handhaven, en de Rui ter en de Hoog kwamen samen met de ruim vijftig renners van die groep binnen. De Korver zou er ook toe hebben behoord indien hij niet in de buitenwijken van Rouen een an dere tube had moeten omleggen. Het was gauw gebeurd en hij deed wat hij kon om de groep te achterhalen. Dit lukte niet, doch hij arriveerde slechts '/i minuut later, samen met Bobet en Le Strat, Het klassement van öe vierde étappe, BoulogneRouen, 118 K.M. luidt: 1. Teisseire (Fr, a) 5.10.04, 2. Ma rinelli (lie de France) op 5 lengten, 3. Diot (Fr. a) 5.11,46, 4. Ricci (It. a) 5.13.50, 5. Muller (lie de France) z.t„ 6. Idee (lie de France) z.t„ 7. Redolfi (11e de France) z.t., 8. Cha patte (Fr. a) z.t., 9, Fachleitner (Z. O. Fr.) z.t, 10, Desbats (Centrum-Z. N. Fr.) z.t. Bartali, Coppi, Aopo Lazarides en Kubler kwamen met het grote pe loton binnen in 5.23.02, De Ruiter en de Hoog kwamen binnen met het grote peloton dat ex aequo 21/74 geklasseerd werd in 5 uur 23 min. 02 sec.. De Korver werd 77e in 5.23.30, Lambrichs 95e in 5.38.12, Pauwels 98e z.t., en Syen 99e z.t. Na de sluiting der controle kwa men binnen: Tassin (West N. Fr.), Cerami (Ita lië b), Breuer (België b), Guillier (lie de France), Jomaux (België a), Person (West-Noord-Frankrijk) en Biever (Lux). 1. Marinelli (lie de France) 25.15. 13, 2. Teisseire (Fr. a) 25.17,06, 3. Ricci (Italië a) 25.24.03, 5. Diot (Fr. a) 25.24,10, 6. Idee (lie de F rance) 25.24.41. 7, Chapatte (Fr. a.) z.t., 8. Magni (Italië b) z.t., 9. Fachleitner (Z. O. Fr.), 10. Callens (België a) 25.25.43, 11. Lapebie (Frankrijk a) 25.25.52. De Ruiter bezet de 55e plaats met een totaaltijd van 25.41.49. Pauweis is 80e met 26.05.21, Syen 83e met 26. 08.19. De Korver 92e met 26.18.42, Lambrichs 101e met 26.41.08 en de Hoog 103e met 27.17.15. Na de vierde étappe ziet het ploe- genklassement er als volgt uit: 1. Frankrijk a 76.06.27, 2. lie de France 76.11.10. 3. België a 76.19.17, 4. Italië a 76.28.05, 5, Zuid-Oost Frankrijk 76.30.35, 6. West-Noord Frankrijk 76,40.23, 7. Italië b 76.41.04, 8, Luxemburg 76.41.39, 9. Centrum- Zuid-West Frankrijk 76.45.51, 10. België b 76.52.51, 11, Zwitserland 77.15,02, 12. Nederland (De Ruiter, Pauwels, Syen) 77.55.29, 13. Spanje 78.41.53. /)/r het snelste middel, tegen v e r w o n d i n ge n, steenpuisten enz De winnaars van Wimbledon 1949 zijn: Damesenkelspel: Louise Brough (V.S.) Herenenkelspel: Ted Schroeder (V.S.) Dames- dubbelspel: Louise Brough en Margaret Dupont Osborne (V.S.) Herendubbelspel: Gonzales en Parker (V.S.) Gemend dubbel spel: Sheila Summers en Eric Sturgess Zuid-AfrikaZaterdag was de dag der Amerikanen: in drie van de vier eindstrijden stonden Amerikaanse spelers en speelsters tegenover elkaar en bij de vierde finale was Louise Summers ook nog betrokken, tésamen met twee Zuid-Afrikanen Sheila Summers en Sturgess alsmede Bromwich, de Australiërs. Wimbledon heeft wel een-record gemaakt voor wat het aantal toe schouwers enhet weer betreft. In de twaalf dagen, dat Kfet tour- nooi heeft geduurd, is er geen spatje regen gevallen. Ook voor de laatste dag was de belangstelling énorm groot. Vóór dat de laatste speelsters en spelers Vrijdagmiddag de veldpn hadden verlaten stonden de mensen al weer in de rij voor de wedstrijden vanZaterdag. Om acht uur Zaterdagmorgen stonden al 2000 belangstellenden in de rij; sommi gen hadden zich in dekens gedu rende de afgelopen nacht te sla pen gelegd. In het meest opwindende ge vecht, sinds het einde van de oor log op Wimbledon in damesénkel- spel gozien, slaagde Louise Brough erin haar titel te behouden. Zij sloeg haar vriendin en partner in het dubbelspel, Margaret Dupont- Osborne met 108, 1-6, 108; de verliezende speelster behaalde dus meer games dan de winnares. Het zag er overigens in de derde, de beslissende set naar uit, dat Mar garet Dupont, die de Wimbledon- titel in 1947 won, ook ditmaal be slag zou leggen op het dames- enkelspel, maar Louise Brough vocht tot het laatste door en slaag de er in de titel voor de tweede achtereenvolgende maal te beha len, hetgeen sinds de periode He len Moody-Wills (1932 en 1933) niet meer was gebeurd. De beide speelsters, die werke lijk de beste dames van de wereld zijn, lieten haar normale spel zier,, dat wil zeggen, de mannelijke wijze van serveren, volleren, smashen en slaan van backhand en forehand, overheerste. Men zou deze finale in technisch opzicht hoger kunnen aanslaan dan de eindstrijd van de heren van Vrijdag. Er was zo weinig krachts verschil tussen beide speelsters, dat het eigenlijk maar een kwestie zou zijn wie op een gegeven ogen blik in de service tekort zou schieten. Margaret Dupont, 31 paar oud, begon zo zenuwachtig, dat zij de eerste vier games achter elkaar verloor. Zij was volkomen uit vorm. Maar zij herwon haar ver trouwen, kreeg weer macht over haar eigen spel en sleepte vijf games achtereenvolgens in de wacht, waarna zij drie maal op set-point kwam te staan op de service van haar tegenstandster. Het werd weer gelijk, 55, Louise Brough brak door de service van Margaret heen, leidde met 76, maar wist de set nog niet te win nen, dank zij het voortreffelijk lobwerk van haar tegenspeelster. Weer kwam Louise voor te staan, 98 en vervolgens won zij de set met een love game. Toén Margaret Dupont in de tweede set op 41 kwam te staan, liet de kampioene de set lopen, zich sparend voor de derde. Die derde set was vol spanning en toen Louise Brough na met 5—6 achtergestaan te hebben op 98 kwam op haar service was het Margaret Dupont, die fouten begon te maken. Geholpen door de fouten van haar tegen standster verloor Louise in de 18e game slechts een punt en toen de laatste drive van Margaret Dupont buiten de baseline ging was Louise Brough wederom Wimbledonkam- pioene. Louise Brough en Margaret Du- po'nt wonnen het damesdubbelspel door in de eindstrijd haar landge noten Gussie Moran en Pat Todd met 86, 75 te slaan. In het heren dubbelspel dat in straight sets 64, 6—4, 6—2 door Gonzales en Parker werd gewon nen van Schroeder .en diens vriend Mulloy, blonk-Frank Par ker bijzonder uit. Wij hebben hem geen fout zien maken en dank zij ook zijn tactische kwaliteiten kon den Shroeder en Mulloy maar niet tot de aanval overgaan. Gonzales had momenten van onzeker spel, maar over het algemeen was hij toch beter dan hij ooit op Wimble don heeft gespeeld. VOETBAL Op de ere-avond van de Am sterdamse Sportweek, die Zater dagavond 9 Juli a.s. in het Olym pisch stadion zal worden gehou den, zal een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen een Amster damse en een Friese combinatie." De opstelling van beide elftallen luidt: Friesland: Doel. Beilinga <Fri- sia); achter. Veltkamp (Friesland) en Meiners (Frisia)midden: Soolsma (Leeuwarden), Jan Len stra (Heerenveen) en Blom (LSC); voor: Santema (Frisia), Roozen- burg (Sneek), Brandsma, Abe Len stra en Hofma (allen Heerenveen) Amsterdam: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: Boomkamp en Wilders (beiden BI. Wit); mid den: Oorver (Zeeburgia), Altink (Blauw Wit) en Bulder (DWS); voor: Geluk (AFC), Koekebakker (Blauw Wit), Meijer (Spartaan), Lakenberg (Blauw Wit) en v, d. Ruit (Volewijckers). DE 50 KM.: PROFS: PETERS AMATEURS: VINCKER Zaterdag en Zondag werden in het Olympisch Stadion te Amster dam de Nederlandse baankam- pioenschappen verreden. De Lim burger Vincken (Geleen) werd Nederlands kampioen 50 KM zon der gangmaklng voor amateurs. Hjj maakte de tijd van 1 uur 10 m. en 22 sec. Tweede werd Schotman (Amsterdam); 3. Sleveking (Am sterdam); 4. De Booy (Amster dam) 5. Koch (Utrecht)6. Kunst (Amsterdam); 7. Witteveen (Am sterdam). Het kampioenschap van Neder land op de baan voor profs over 50 KM werd behaald door Peters in de tyd van 1 uur 6 min. 10 see.; 2. De Beste; 3. Vóören. Op 1 ronde: 4. Middelkamp; 5. Bjjster; 6. Schulte; 7. Remkes; 8. Van Beek; 9. Bakker; 10. v. Est. In de sprint voor amateurs slaagde de 46-jarigè Bernard Lee- ne er bijna in zich voor de finale te plaatsen. De 19-jarige Geukens, die voor de vierde maal op de baan stond, had drie ritten nodig om de „oudere generatie" te slaan. Deze Geukens, die over snelheid beschikt en bewijzen leverde, dat hp onder deskundige leiding het ook in tac tisch opzicht een eind zal kunnen brengen, zal waarschijnlijk met Hjj zeiendoorn door de Nederlandse Wielren-unie naar de wereldkam pioenschappen te Kopenhagen wor den afgevaardigd. Er was nog een rennertje, die deze middag bij de afnateurs opviel, de jeugdige Wier stra, die een betere styi dan Geu kens heeft, doch in tactisch opzicht nog alles heeft te leren. Bij de profs kwam men tot aan de halve eindstrijden achtervolging. Verrassingen vielen daarby niet te nóteren of het moest zijn de b(j- zonder snelle tijd, welke de Bra bander van Est maakte. Met 6 min. en 28.6 sec. liet hij de snelste tijd over de 5 KM noteren. Met Van Est kwamen Schulte, Peters en v. Beek in dè halve eindstrijden. Woensdag wordên de baankam- pioenschappeij Voortgezet. Tijdens een receptie, welke SVV ter gelegenhèid van het landskam pioenschap in het Corner House te Schiedam hield, heeft Karei Lotsy dé gouden kampioensmeraille van de KNVB uitgereikt aan aanvoer der De Bruin. Voor de eerste maal sinds het uitbreken van de oórlog was het weer een echte gouden plak, zo vertelde de heer Lotsy, die ook nog opmerkte, dat zelden de kampioensmedaille met zoveel genoegen werd uitgereikt als nu aan SVV, welks elftal en organi satie hij ten voorbeeld wilde hou den aan heel voetballend Neder land. De heer Lotsy heeft ook nog gesproken óver de reis naar het Noorden met het Nederlandse elf tal, waarbij de geest uitstekend was. In de pers had hij echter din gen over spelers gelezen, die vol komen onjuist waren. Naar hg meedeelde zijn er in de afgelopen competitie met zijn ver sterkte degradatie, minder straf fen uitgedeeld, dan ooit te voren het geval was. HOGERE KOSTEN AANLEIDING TOT NIEUWE STRIJD TWEE LEDEN van het Britse episcopaat hebben bekend gemaakt, dat de Education Act van 1944, die volgens de regeringsambtenaren aan dé katholieken honderd millioen gulden zou kosten, lil feite vier maal zo veel van hen zal eisen. Mgr. E. Ellis, bisschop van Nottingham, schatte het bedrag zelfs op 500 mil lioen gulden en voorspelde een nieuwe en ernstige strijd tussen de katholieken van Engeland en hun regering. De katholieken rekenden in de wet op het onderwijs van 1944 op twee dingen, aldus de bisschop: al lereerst verwachtten zij een ver lichtende maatregel voor de be staande scholen, die zij grotendeels zelf hadden bekostigd; en vervol gens een edelmoedige behandeling van de reorganisatie van de mid delbare scholen, zoals deze door de nieuwe regeling werd vereist. „Ik moet categorisch vaststellen" aldus de bisschop, „dat geen van deze beide verwachtingen zijn uit gekomen". Hij gaf drie redenen voor de huidige „ernstige en betreurens waardige stand van zaken": de on verwachte aanzienlijke verhoging in de bouwkosten, Verhoogde eisen van het ministerie van Onderwijs en een interpretatie van de wet op het onderwijs, die niet overeenstemt met hetgeen men de katholieken tijdens de onderhandeling voorspiegelde, in het bijzonder wat de kosten betreft. De bisschop drong er bij zijn toe hoorders, welke hun partij ook mocht zijn, op aan, dat „zij in de eerste plaats aan hun politieke lei ders zouden mededelen dat zij rchtvaardigheid eisen ten opzichte van hun scholen". „Wij willen onze kinderen redden Wij willen zekerheid hebben, dat onze kinderen hun opvoeding ont vangen in scholen, zoals wij die wensen, volgeng onze godsdienstige overtuiging. Ik ozu U dringend wil len vragen, U niet te laten afleiden door zgn. sympathieke uitweidingen en vriendelijke toespraken. Wij heb ben daarvan al genoeg gehad tijdens de laatste verkiezingen. Heden ten dage zien de mensen in, dat niet Rome een gevaar betekent, maar wel het gebrek aan godsdienst en dat het onderwijs in katholieke scholen de getrouwste, gehoorzzam- ste en beste burgers vormt". Mgr. J. Masterson, aartsbisschop van Birmingham, zeide tijdens een congres van katholieke moeders in Engeland, dat ,.de katholieken meer waardering hebben voor vrij onder wijs, dan voor gratis, van staatswege verstrekte brillen, waarin het na tionale plan voor de gezondheid voorziet". Het zeilseizoen begonnen. Met wedstrijden op het IJselmeer en op de Kagerplassen is het zeilseizoen in Nederland weer ingezet. Zon en wind verleenden behoorlijk medewerking en de enthou siaste wedstrijdzeilers konden hun hart ophalen. Fraai steken de zeilen af tegen water en lucht, een tafereel van bijzondere bekoring biedend. Zo was het dan gister de grote dag voor de Nederlandse Kegel wereld, want toen werden opde banen van de Haarlemse Kegel bond. in het bekende Kegelhuis aan de Tempeliersstraat de kampioen schappen verkegeld. Zoals bekend had het Alkmaarse tiental, na Zware strijd, het dis- tricts-kampioenschap weten te ver overen en moest nu met de kam pioenen van de overige vijf distric ten de strgd om de hoogste eer aanbinden, vergezeld van een groot aantal supporters, waaronder vele dames, vertrok het tiental naar de bloemenstad. Reeds nadat door de deelnemers de eerste drie banen waren gewor pen, was het reeds duidelijk, dat de strijd in hoofdzaak zou gaan tussen Alkmaar en Maastricht en het verschil tussen deze rivalen was slechts 13 hout (i'esp. 2944 2931). In leder geval Alkmaar had een kleine voorsprong en met recht kon men de tweede helft met goede goed beginnen, maar in deze twee- dê helft hebben de meeste Alk maarse kegelaars teleur gesteld. Maastricht daarentegen haalde de achterstand in en wist zelfs een voorsprong te veroveren. Zo, dat toen beide tientallen nog één baan moesten werpen, Maastricht een veilige voorsprong van 66 hout had. De eerste Alkmaarders be gonnen met 85 en 81, waartegen over Maastricht 1Ó8 én 103 plaat ste. Ook de andere gooiers konden niet verhinderen .dat Maastricht steeds verder uitliep en tenslotte met flink verschil op 't bonds- kampioenschap beslag legde. Het was welverdiend, Want deze kege laars hebben constant hout gewor pen. Alkmaar daarentegen waS in dé eerste helft goed op dreef, maar stelde in de tweede helft teleur. Men Zie de cijfers Baan F 988: A 1000, B 946, C 925, D 947, E 916. Een uitzondering thóger. we ze ker maken voor de heren de Lange en Kollmann, vooral de heer de Lange heeft Uitstekend en stabiel gègooid: 630 hout in 90 worpen is een resultaat, dat er zijn mag. Intussen was Rotterdam flink komen opzetten en wonderlijk ge noeg, kwatnen zij met precies het- LANGEBAAN KAMPIOEN SCHAPPEN TE WORMERVEER Onder ideale weersomstandig heden hielden „De Zwetplassers" gisteren op de Zaan te Wormêr- veer nationale wedstrijden. Voor wat de lange baan betreft stond de titel van Nederlands kam pioen op het spel. De uitslagen luiden als volgt: K2 seniores heren over 10 KM: 1. C. KoehJ. Klingers, Geuzen, Zaandam in 44 min. 47.4 sec.; 2. H. VeldmaatH.Weynenberg, De IJssel, Deventer, in 44.51.4. KI heren seniores over 10 KM: I. W. Pool, Viking, Amsterdam, in 48.35.3; 2. J. v. d. Lingen, Zwetplassers, Wormer, in 48.42.9. R1 S dames seniores over 500 M. 1. M. v. d. AnkerDoedens, Trek vogels, Haarlem, in 2 min. 35 sec.; 2. A. de Waal Malefyt, Trekvogels, in 2.37. K 1 dames seniores over 500 M. 1. M. v. d. AnkerDoedens, Trek vogels, in 2.30.00. Expediteurs van de Pan Ame rican World Airways stonden voor een probleem toen zij twee reusachtige trossen touw, be stemd voor Kingston te Miami in een clipper moesten laden. Spoedig had men echter een oplossing gevonden. Bij het uit laden werd hetzelfde systeem, nu in tegenovergestelde rich ting, weer toegepast. zelfde hout als Alkmaar uit dé bus. Daar zij meer treffers heelden werden de Rotterdammers nog tweede en kwam Alkmaar op de derde plaats. De eind-uitslag was: 1. Maastricht 5877; 2. Rotterdam 5732; 3. Alkmaar 5732; 4. Hel mond 5401. 5. O. Gelderland 5396: 6. Twente 5341. Individueel maakte het Alkmaar- se tiental vólgende hout: C. H. dé Lange 630; A. Köllmann 616, J. Eickholt 597. M. dê Haas 585. JaC v. Spanje 580, G. J. Genêfaas 579, C. Klerk 563, G. Oudes 549, W. v. d. Bosch 523, W. Lagas 510. De hoogste korpsgooier van allé bonden was de heer v. d. Bongaart uit Rotterdam met 648. Het club- kampioenschap ging eveneens naar Maastricht en wel naar de club De Ridder met 920 hout. De kampioen uit dit district, Twee Duifjes uit Amsterdam, werd vijfde met 85 hout. Het kampioenschap van de da- mes-vijftallên, dit jaar voor 't êerêt gehouden, werd een succes vöor de dames uit O. Gelderland met 855 hout. Wat 't persoonlijk kampioen schap aangaat met 216 hout legde de heer J. Borkus uit Rotterdam opnieuw beslag op de titel. De kampioen van dê A.K.B., dê heer de Haas maakte 158 hout. Na afloop werden de prijzen door de voorzitter van de NKB, de heer Abbronda, met enkele toepasselijke woorden uitgereikt. DUINDIGT De winnaars van de gehoudèfl draverijen ,en rennen te Duindigt Warén: Gerania prijs- Afstand 2100 M. Voor leerling-pikeurs, voor paar- dend, die f 1.200, doch nog geen f 8.000 hebben gewonnen: Luxor (H. A. Hylkéma) tijd 3.07, km. tijd 1.26.6. Griselda prijs, afstand: 2100 m., voor paarden, die nog geen f 500 hebben gewonnen: Marry Simons (J. M. v. d. Berg) tijd: 3.22.4, km tijd: 1,36.4, Gondola prijs, afstand 2lüü m„ voor paarden, die f 500 doch nog geen f 1.700 hebben gewonnen: Kentucky's Queen B (J. M. v. d. Berg), tijd: 309.3, km, tijd: 1.28,5. Great Night prijs, afstand 2500 m. Internationaal voor paarden, die f 2.500 of meer hebben gewonnen: Happy Samt (W. Leeuwenkamp), tijd: 3.39.2, km. tijd: 1.27.7. Ren over afstand 1800 mvoor paarden van 3 jaar en ouder. ama_ teurrijders: Qualla (A Mae Leod)~ tijd: 2.03.6. Gitano prijs, afstond 2000 m., voor Nederlandse paarden van 3 jaar en ouder: Constance (L. Raneê) tijd: 2,15. Omzet toto: f 32,485 SAPPEMEER De uitslagen van de draverijen te Sappemèer luiden: le Afdeling: Openingsprijs, al stand 1800 m„ prijzendraverij voor paarden, die nog geen f 400 héb ben gewonnen: Noordloper (C. P. Neyens). tijd: 2.50.1, km. tijd: 1.36-7. Openingsprijs, 2e afdeling, afstand 1800 m; Prijzendraverij voor paarden, die nog geen 1 400 heb ben gewonnen: Ludwina (K. Kra mer) tijd 2.467, km. tijd: 1.34.8- Kermisprijs, afstand 1640 m., heat-prijzendraverij voor paarden, die f 400 maar geen f 1500 hebben gewonnen. Finale: 1. Myrtilus (A. B. v. d. Veen) tijd: 2.38.8, km. tijd: 1.36,8; 2- Lepelaar S- (M. Siderius) tijd. 2.39.8, km. tijd: 1.36.3; 3. Leidstar (P. Kramer) tijd. 2.41.4, km- tijd: 1.37.2. Landbouwprijs, afstand 2200 m„ prijzendraverij internationaal voor paarden, die f 1500 en meer heb_ ben gewonnen: Karei Pluto (P. A. Meinardi), tijd: 3-22, km. tijd: 1.29.4 Finale tuinbouwprijs: 1. Merel S <M. Siderius) tijd: 1.04.3; 2. Lepe- laar S (A. B. v. d. Veen), tijd: 104 8; 3. Lord v. Fresena (G. W. v. d Veen), tijd: 1-07,2; 4. Kriemhilde (P. Kramer) uitgeschakeld. Totale Toto-omzet f 12.700.50. HEERLEN De belangrijkste uitslagen van het concours hippique te Heerlen luiden; Springconcours M. A.: 1. Ryco van Koster, Naarden, 73 sec.; 2. Katja, van Bollen, Vught, ber Scheeren. 80 sec,; 3. Grey House' van Gelderman, Beekbergen. 82 sec. Handicap concours, gereden door amateurs en daarmede gelijkge- stelden volgens de onlangs gewij zlgde .bepalingen van art. 46 van het reglement van concoursen: '1. Tango, van Hendrikx, Groathcm, 0.B9 min.; 2. Killmalock, van Mevr] A. Pasman-van Riemsdijk. Den Haag, ber. van der Voort 0.70 min.; 3. Blocky, van Klein, Dordrecht 0.70 min. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5