r n J Baliade van de Bolle Hoed nieuws voor toeristen Geen onlusten op St. Eustatius Twee schepen vermist ALKMAAR EN OMSTREKEN Circus-realiteit Be/a Kremo, globetrotter en jongleur Bil WIE IS WACHTEN UITGESLOTEN? WEERSVERWACHTING De geruchten rond het pond sterling Marktberichten PAG. 2 Woensdag 6 Juli 1949 ZWITSERSE VOLKSKUNST Bezoek aan Alkmaar ALKMAAR. Een groep van 45 Zwitsers (dames en heren) van de Union Folkloristique Suisse te Ba zei, dat vorig jaar een tournee van twee maanden door Engeland maakte en bij die gelegenheid ook in Buckingham Palace optrad, en dat dit jaar een tournée door Frankrijk maakt, komt eind Juli voor een 14-daags tournée naar Ne derland- Op 1 Augustus geeft dit gezelschap, dat de Zwitserse Volks kunst als jodelen, vendelzwaaien, volksdansen en hoornblazen demon streert, een voorstelling in Haarlem, terwijl het des avonds de Vrijheids dag van de Zwitserse kolonie, wel ke te Overveen wordt gevierd, zal opluisteren. Ook Alkmaar is in het program ma opgenomen en 12 Aug. zullen de Zwitsers een bezoek aan de kaasmarkt brengen: 's avonds tre den zij op in 't Gulden Vlies. HET CONCERT IN DE MUZIEKTUIN ALKMAAR. Zoals wij gister reeds berichtten, wordt onder aus piciën van het Oranjecomité in de muziektuin, een concert gegeven ter gelegenheid van het koperen feest van H. M. de Koningin en Z- K. H. Prins Bernhard. Het concert zal worden geopend door de harmonie „Excelsior", dat van 8 töt half 9 zal concerteren; daarna zal de Post- harmonie optreden tot 9 uur. Ver' volgens komen de zangers van „Or pheus" aan de beurt tot half 10 en tot slot de Ver. R.K. Koorzangers van half 10 tot 10 uur- Bij wijze van entr'acte-nummers zullen de Volkszangers o. 1. v- de heer Pran. ger vaderlandse liederen Izingen. Het Oranjecomité verzoekt ons nogmaals de burgerij op te wekken morgen de vlag uit te steken Na we hedenmorgen vernamen zal burgemeester mr. dr. M. J. Wy- tema een korte toespraak houden in verband met het koperen huwe lijksfeest van het Koninklijk Paar. Dankbetuiging ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Be stuur van de buurtver. „Bloemwijk" betuigt haar hartelijke dank aan de buurtver. „Rembrandt", de muziek- ver. „De Pc.stharmonie", de Alk- maarse Vrijwillige Brandweer en verder aan allen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen van de geeostumeerde voetbalwedstrijd, welke werd gehouden ten bate van het tbc-fonds, afd. Alkmaar- De op brengst is, na aftrek van noodza kelijke uitgaven, zoals drukwerk en terreinhuur f433 13. De Poppenfentoonstelling ALKMAAR. Onlangs hebben wij uitvoerig bericht over de in ternationale poppententoonstelling, die, ten bate van de Stichting 1940 1945, ook in Alkmaar zal gehou den worden. Thans staat vast dat de tentoonstelling alhier gehouden wordt van 31 Augustus tot 11 Sep tember in de zaal van de fa. Spruyt in de Langestraat- Niet alleen uit Alkmaar, doch ook uit de wijde omtrek verwacht men het bezoek van duizenden aan deze unieke expositie. Ongeveer 2000 poppen uit alle delen van de wereld zullen op een artistiek verantwoorde wijze tentoongesteld zijn. Bij de opening van de Haagse tentoonstelling sprak minister Dreps van de Uno, die naar Den Haag gekomen was. De hoogste autoriteiten geven van hun belangstelling vóór deze expositie blijk. Er zijn inzendingen o.a. van H.M. de Koningin en van mevrouw Rooseveld. Waarschijnlijk zullen er poppen-prentkaarten op tentoonstelling worden verkocht en men hoopt een speciaal poststempel voor deze gelegenheid te mogen ge bruiken. Verschillende attracties zullen de expositie nog aantrekkelijker ma ken. Er èullen poppen worden ver loot en er zal muziek zijn. De voor bereiding van de tentoonstelling eist veel werk. Moge het succesvol ziin. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer der Alk- maarse Arrondissementsrechtbank deed bij monde van de President, mr. A. D. van Regteren Altena, uit spraak in de zaak tegen Johan B„ uit Heerhugowaard, tegen wie door de Officier van Justitie wegens het door zijn schuld te wijten zijn dat gevaar voor het verkeer ontstaat, f 40 boete of 20 dagen was geëist, en veroordeelde verdachte conform. Frans A. V. uit Alkmaar werd wegéns verduistering in dienstbe trekking conform de eis veroordeeld tot 12 maanden hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Adriaan S. uit Alkmaar werd wegens het opzettelijk wegmaken van poststukken, aan zijn zorg toe vertrouwd, veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De eis was 8 maanden voorwaardelijk. De laatste phase ALKMAAR. Vanmorgen is do N.V. Wegenbouw „Utrecht" begonnen met de laatste phase van de her-asphaltering van de Lange straat, door het aanbrengen van de zogenaamde cheet-laag: dit is een vloeibaar asphalt, waarvoor de oude asfaltblokken van het vorige wegdek gebruikt worden. Deze blokken worden in een „puinbreker" verbrijzeld, daarna vermengd met een teerpreparaat en in een smeltkroes tot een vloeibare massa verwerkt, welke op het reeds aangebrachte koud- asfaltdek van 4 cm dikte met hou ten spanen wordt uitgestreken. Het werk trok veel bekijks en zal nog ongeveer een week in beslag nemen. Intussen is men, met ge bruikmaking van de oude asfalt blokken uit de Langestraat. ook begonnen met het herstellen van de slechte plekken in het wegdek van de Laat. Dierenbescherming ALKMAAR. Meegelopen van Bergen (vermoedelijk uit Tuindorp) een zwart hondje, reu, rood hals bandje om. Gedurende enige dagen zwerft te Alkmaar een mooie bruine hond, type Bouvier, reu (zeer lief voor kinderen), 't Dier ziet er zeer goed uit, heeft een buitengewoon goed karakter, is een reu en pl.m. 1 jaar oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baansloot, Alkmaar. EEN STUKJE ROMANTIEK ALKMAAR. Voor een vrij wel uitverkocht huis kwam giste renavond het cricus Strassburger zich ten tweede male aan het Alk- maarse publiek, dat blijkbaar op velerlei wijze op het bijzondere ge halte van dit programma attent was gemaakt, presenteren. De toe loop was, vooral tegen het ope ningsuur bijna niet te verwerken, doch het zullen maar weinige minuten na achten zijn geweest, toen de leeuwen, gevolgd door de ionge, energieke temmer, de kooi in renden. Nauwelijks gezeten kwamen wij, met de ruim 2900 bezoekers, direct onder de ban van het soepele, maar gevaarvolle spel dat met de koning der wildernis werd gespeeld om de inzet van een simpel blokje vlees. César, die niet wilde springen, de stoutste van de klas, maar er toch aan geloven moest; Pascha, die zijn gemak niet kon houden maar door Prins tot rede werd gebracht met een vriendschappelijke knauw. Dakrna in een verrassend snel tempo, (Strassburger's port, dat tempo) de kamelen, oosterse muziek, sprin gende lama's, een zebra, een kos telijke stunt met drie hondjes; acrobatische humor, gevat in een fantastische techniek en lichaams kracht. Dan de lieftallige en sier lijke verschijning van Elly Strass burger met haar paarden, Karei Strassburger met zijn schimmel, die te bed gaat, de vorstelijke ver schijning van mevrouw Regina Strassburger, met charme en waardigheid het vrouwelijke ele ment in het eircusleven vertegen woordigend en het weliswaar wat lange, maar toch uitstekende clownnummer. Het was ook nu weer een avond van echt. ouderwets en roman tisch circusplezier, vol van het ge not dat het louter kijken kan bie den. Een realistisch spel met een romantische ondergrond, een roos kleurig décor, dat in ieder weer iets warms, iets goeds doet wakker worden. Olifanten, paarden, hon den, zeeleeuwen en zelfs de kop pige ezel spreken ieder hun eigen taal, die een goed verstaander zo veel heeft te zeggen. Met de jongleur en de chinezen, die goochelen met hoeden en zwaar den. met heel die bonte stoet van mensen en dieren heeft Strassbur ger zijn „hooggeëerd publiek", zo als de heer A. Sehuringa het al zesendertig jaar pleegt te zeggen, weer een koninklijke avond bereid, daarmede een oude traditie, een der weinigen die nog in ons land leeft, in ere houdend. Een uitstekend, goed en degelijk programma, vrij van goedkope non sens, maar ingesteld op een tot oordelen bevoegd publiek. We zou den het niet gaarne hebben willen missen. Aanwinsten R.K. Bibliotheek ALKMAAR 8615 Max Brand, Rodeo, 8616 dito Speedy in gevaar, 8617 dito. De sterke vuist, 8618 dito, De vreemdeling aan de poort, 8621 W. Edmonds, Strijd langs de Mo hawk deel I, 8622 dito, dito II, 8623 F. Hobart, Commandotroep 15, 8624 dito. Zwaarden van Nippon, 8625 E. Hogberg, Moord in b Mineur, 8626 H. Hossmann, Een jongeman in Afrika. 8627 P. Kingsland. Hef ge heim van het koraaleiland, 8629 P. Kijne, Cappij Ricks renteniert, 8630 dito, Cappij Rlcks op 't oor logspad, 8631 dito, Cappij Ricks komt terug, 8632 H. Mielche, Reis naar hef einde der wereld, 8633 Edm. Multon, Chicago-express, 8634 dito, De dansende Derwish, 8635, dito, Dodenkaravaan, 8636, dito, Gangsters in New York. Kinderboeken: 315 I. v. Velsen, Gonnie en de Wonderschelp, 316, dito. De 7 wensbloempjes, 317 A. v. Vet, Galjoen recht vooruit, 313 D. Zonderlam, Jeroen en de jacht op de echo. ONZE AGENDA CANADAPLEIN 8 uur: Cir cus Strassburger. BIOSCOPEN: Harmonie: De Vrijgezel en het Bakvisje, alle leeftijden; Cinema Americain: Balalaika, 18 j.; Victoria: De Zwarte Pijl, 14 jaar; A.B.T.: De voort vluchtige Organist en Met revolvers en zweep, wegens de hoofdfilm voor volwas- senen. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek B. H, J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI's: Nas saugarage, Nassauplein, tel! 3545, BERGEN: Kunstzaal Rusten de Jager: Expositie Jac. Koeman, mevr. G. Koeman. Meertens, schilderwerk en Janna Koeman, kunst naaldwerk BONNEN AFHALEN: Don derdag 7 Juli de letters B tot Blom, MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK Reeds 27000 spaarders ALKMAAR. In de loop der maand Juni werd op de spaarbank boekjes ingelegd f 297.987.80 (v. j. f 268.151,42) en terugbetaald f 299.222.19 (v.j. f 293.525,63), alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 1234,39 (v.j. f 25,374.21). Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.872.315.37, bedraagt thans f 11.172,500,28 (v.j. f 10.546.676.41), Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 143 (v.j. 105). Ingetrokken werden 125 boekjes (v.j. 94). Het aantal in omloop 'zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 26470, bedraagt thans 27007 (v.j. 25798). Van dit aantal behoren 17431 (v.j. 17000) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6403 (v.j. 5942) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3173 (v.j. 2856) aan schoolspaarders. Onder de in Juni nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 13 (v.j. 12) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 3794 (v.j. 3201). dat van terugbetaling 1893 (v.j. 1992), teza men 5687 (v.j. 5093). De lediging in de loop der maand Juni van 554 (v.j. 327) spaarbusjes leverde een bedrag van f 8.261.42 (v.j. f 5388.aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564, bedraagt thans 4883 (v.j. 3969) SCHAAKNIEUWS V.V.V.—D.O.S. Beide verenigingen brachten Za terdag een bezoek aan Den Helder voor de stedenwedstrijd, afdeling schaken. Na een gelijk-opgaande strijd was de overwinning tenslotte voor Den Helder 1312. De vijf hoofdklasse-spelers van V.V.V. boekten allen overwinnin gen. In het bijzonder trok de aan dacht de partij K. Geus, ex-kam- pioen, en D. Appel Jr., kampioen '48 van Nrd.-Holland, welke na een fraai eindspel tenslotte door Alk maar werd gewonnen. Hier volgt de gedetailleerde uit- Den Helder Alkmaar 1. K. GeusD. Appel Jr., 01 2. J. P. BommelP. Seewald 01 3. K. de WaardJ. Vreeken 01 4. W. J. GeusE. G Kaijser V« 5. J. v/d Kuyl-J. G. v. Burken 01 6. A. A, Verschuur-A, Nijman 10 7. J. Valkenier-P. v/d Struijs 10 8. J. SmitR. van Wezop 0—1 9. J. v. ZoonenD. Appel Sr. 10 10. G. v/d Veer—W. Speets 10 11. J. Noordeloos G. S. Groenewoud J. v, BrederodeA. Burger 01 13. J. M. Koning—J. Slikker 1—0 14. D. de LangeJ. Schuurman 01 15. K. LengersS. de Boer 1—0 16. J. SluijterF. Bosch 01 17. K. GeestmanP. Obdam 10 18. J. Bruinsma J. P. Bastiaanse 01 19. R, BaisF. Appel 1—0 20. Th.Adriaanse-J, Mazereeuw 01 21. J. v. Amersfoort-H.Coppens 22. J. GeurtsJ. Nijman '/>-•/• 23. P. Kelder—P. Willems 1—0 24. L. J. GoslingsJ. Wouters 10 25. J. JansenJ. Torenvliet 10 13—12 Eigenlijk was het Dinsdagavond onze vr(je avond. We plegen die te gebruiken voor het leggen van ons wekelijks kaartje of het lezen van een boek. Deze keer zjjti we van onze gewoonte afgeweken en heb ben onze schreden weer naar het circus gericht. Dank zjj de goede zorgen van de directie waren wij in de gelegenheid weer eens rond de piste te zitten, te genieten van kunsten en grappen en knappe dressuur te bewonderen. Maar tijdens de pauze waren wij zoek. Die hebben wjj doorgebracht in wa gen no. 16, het tijdelijk home van Bela Kremo, de jongleur. Bela Kremo, zoals hij daar in zijn kamerjas voor ons stond, is een flinke, robuste kerel, iemand van iets meer dan normale lengte, een man in de bloei van zijn ja ren. Een gestalte, die men geneigd is meer kracht, dan behendigheid toe te schrijven. En toch is deze man, die in zijn vrije tijd een gezel lige prater is, een artist met we reldvermaardheid. >Toen hij ons over zijn werk vertelde, was er geen greintje trots aan hem te bespeu ren, alleen voldoening en liefde voor een beroep, dat hij eigenlijk al vanaf zijn vijfde jaar uitoefent. Stammend uit een echt artisten- geslacht, trok hij al jong met de troep mede en zijn geboorteland Zwitserland kent hij dan ook be trekkelijk slecht. Via de acrobatiek leerde hij jongleren ,een vak waar in hij, dank zij dagelijkse, zware training, een ware meester is ge worden. En zo trok Kremo Europa door, van Noord naar Zuid. Drie jaar werkte hij in Spanje, van Por tugal kan hij even goed vertellen als van Noorwegen en in Londen weet hij even goed waar de bier tjes goed zijn als in Berlijn. Hij heeft voor de Eskimo's van Lap land met evenveel plezier zijn vaardigheid 'getoond als voor de Arabieren in Oran en Casablanca. 1 Overal doet hij nieuwe indrukken op, terwijl hij zijn werk daarente gen ook weer aanpast bij de land aard. Zo werkte hp in Spanje natuur lijk veel met de sombrero, maar hier heeft bij de oude. traditionele bolle hoed, de garibaldi gekozen, symbool van oude Hollandse dege lijkheid en deftigheid. Het spel dat hij met dit waardige en vaak ont zagwekkende hoofddeksel speelt, grenst aan het ongelooflijke. De mogelijkheden van die dode, som bere dop, waarmede wij in onze verbeelding veelal belastingambte naren, schoolmeesters en adminis trateurs zien uitgedost, zijn in de vaardige hand van Kremo onbe grensd. Daarnaast is Kremo een universeel mens, zoals trouwens elke ras-kunstenaar in wezen ook is. Wij spraken met hem in het Duits, stapten en passant wel eens op het engels over, zouden echter ook in het Noors, Spaans of Prans hebben kunnen praten. Zijn thuis is overal. Met zijn vrouw en de portretten van zijn dochtertje, die in Zwitserland op een kost school is, heeft hrj in een oogwenk de eenvoudigste hotelkamer tot een gezellig home herschapen. Ook de circuswagen, waarin hij tijdens de tournee's huist en, waarin vrijwel zijn hele hebben en houden en zijn attributen, een bolhoed, drie siga ren-kistjes en drie hoge hoeden zijn opgeborgen. Zo vertelde Kremo ons van zijn leven, dat weliswaar zwaar en vermoeiend is, maar toch zoveel voldoening geeft. En als het circus-orkest weer speelt, het publiek zijn plaatsen opzoekt, dan schudden wij zijn vrouw en hem de hand. „Auf Wiedersehn". Peinzend strompelden wij in het duister de treden van wagen no. 16 af en zochten onze weg langs de wagens naar de grote tent. Ja, voor twaalf minuten jongleren komt heel wat kijken Actie-comité Pater Piet Wesseling ALKMAAR. Sinds de publi catie van ons bericht betreffende de oprichting van het actie-comité Pater Piet Wesseling hebben ver schillende woningzoekenden zich gewend tot de leden van dit co mité. Men verzoekt ons in ver band hiermede mede te delen, dat men zich uitsluitend schriftelijk gelieve te wenden tot de secre taris, de heer R. Ober, Kennemer singel 27. Aan dit adres houden enkele leden Woensdagavond van 7 tot 3 uur spreekuur. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. P. C. M. Vaer, huish. r.k„ van St. Josephstraat 23 naar Haarlem; M. E. C. Rijff, r.k., z. ber., van Emmastraat 12 naar Rotterdam M. Th. Beumer, r. k„ z. ber., van 1ste Kanaalstraat 13 naar Heiloo; L. Belter, h.l.d.h. N.H., van Kennemersingel 112 naar Akersloot; R. H. Snel, civiel ingen. geen, van Blekerskade 10 naar Leeuwarden; A. M. Schreuder, ger, h.i.d.h. van Nassauplein 8 naar A'dam; K. Hartland, filiaalhouder, gerK., van Ger. Doustraat 10 naar Zaandam (en gez.); W. Jonkman controleur GAB, geen, van Nieuw- poortslaan 2 naar Batavia; L. C Hoffschlagg, van «Oudegracht 154 B naar A'dam; G. S. Schrijver, verpl. r.k., van Van Everdingestr. 18 naar A'dam; A. v. d. Meije, ber., N.H., van Comansstraat 32 naar Haarlem; G. E. Lok, schrijver RVB NH en gezin, van Speen kruidstraat 10 naar Amsterdam G. E. Willems, r.k., van naar Den Haag; M. C. van Westerop, dienstb, r.k., van Brouwerstraat 13 naar Apeldoorn; H. de Joode, proc. secr. NH CM en gezin, geen, van Brou werstraat 13 naar Apeldoorn; J. H, Trijbetz, serg. maj., NI, van Me- tiusgracht 14 naar Tjilatjap; J. Water, winkelbediende, NH van Koningsweg 14 naar Enkhuizen; A, C. M. Crop, eehtgen. van A. L, Haceou; geen, van Corfstraat 12 naar Soerabaja; Cl. A. Scherpenzeel dienstb., NH, van Rozenstraat 36 naar Franeker; M. de Waard dienstb., r.k., van Emmastraat 36 naar Llmmen. ZWEMVERBOD IN HEEMSKERK AAN ZEE Bij verordening van B. en W. van Heemskerk is het voortaan verbo den zich aan het strand te Heems kerk aan Zee in badpak op te hou den. Aan personen van 14 jaar en ouder is het tevens verboden zich in zee te begeven. DOELMAN KRAMER VAN ALKM. BOYS NAAR V.S.V. ALKMAAR. Reeds geruime tijd gaan de geruchten als zou Henk Kramer, de doelverdediger van Alkmaarse Boys naar een andere vereniging overgaan. Wij kunnen thans mededelen, dat Kramer officieel overschrijving heeft gevraagd naar VSV te Vel sen. Wanneer Kramer voor de Vel- sener eerste klasser zal uitkomen hangt van verschillende omstan digheden af. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling ondervinden. (Adv.) Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Catha- rina M. L„ d. v. P. J. Nagengast en C. M. L. Henselmans; Nies, z. v. N. J. Duijnenveld en A. Dry gala. Overleden; Albertus J. Verbeek, oud 55 jaar, gehuwd met.A. Wage- maker. De kermis te Bergen (Ingezonden) Geachte Redactie, Mag ik, als abonné van uw blad en als Bergenaar, de heer B. Han sen en de redacteur mijn mening en die van zeer vele Bergenaren geven ten aanzien van onze ker mis. Er wordt toch wel overdreven; is dat rumoer dan erger dan elders en wordt aan onze Kinderen deze vier dagen plezier misgund? Wij vinden dit niet zo erg; wel ergeren wij ons aan de gasten, die niet alleen op het strand, maar ook in ons mooie dorp hypermodern ge kleed rondlopen. Neen, geachte re dactie, houdt dit moderne gedoe, en laat ons de kermis. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, H. BOSCH Burgerlijke Stand AKERSLOOT. Geboren: Jo hannes N., zoon van N. Groen en M. A. van Diepen; Dirk, zoon van G. van Driel en A. Timmerman. Overleden: Theodoras J. Groot, 17 jaar. Gehuwd: Cornells J. Knol, 30 jr, en Alida A. van der Eng, 26 jaar Leonardus J. Schelvis, 37 jaar, en Elisabeth J. Kraijenaar, 40 jaar. Loop der bevolking AKERSLOOT. Vertrokken: Johanna Hollenberg, van Boekei 19 naar Bergen; Geertruida Hollen- berg, van Boekei 19 naar Bergen Dirk Groot en gezin, van Stierop 472 naar Jisp: Jan Blokker, van Startingerweg 100 naar Beverwijk: Elisabeth J. Kraijenaar, van Bree- delaan 91 naar Beverwijk. Ingekomen: Liliana Belter, van Alkmaar naar Kerklaan 312, De afzet van de poters LANGEDIJK. Op de veiling werd medegedeeld dat voor de po ters een Landelijke minimumprijs zal worden vastgesteld. Ook werd medegedeeld, dat de betreffende in stanties tot overeenstemming wa ren gekomen en dat de poters dus en-bloc zullen worden verkocht. De tuinders mogen de poters dus zelf niet verkopen aan de handel. V.V.V. LANGEDIJK. In de gehouden bestuursvergadering van de V.V.V. Langedijk werd medegedeeld dat groep Jongeren in oude Westfriese klederdracht zullen deelnemen aan het défilé, dat bij gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk gezin, op 9 Juli a.s te Soestdijk zal plaats vinden. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de heer K. Zeeman Sr. gekozen tot voorzitter en de heer H. G. Lesterhuis tot secretaris. De heer H. Wagenaar werd vice-voor- zitter. Het reisbureau „De Magneet" ver zoekt medewerking voor een te or ganiseren Langedijder dag te Arn hem. Dit werd aangehouden tot 't volgend jaar. De nieuwe statuten en het huis houdelijk reglement zullen in een ledenvergadering behandeld wor den. Thuisfront-nieuws TUITJENHORN. Op Zaterdag 23 Juli. 's avonds om half 8, zal in het Verenigingsgebouw komen spreken Majoor-Aalmoezenier J. B. van Croonenburg. Hij zal spreken over zijn belevenissen in Indonesië en ómdat hij gedurende anderhalf jaar temidden van onze jongens heeft vertoefd en wij hem door de radio kennen als een vlot spreker, wordt die avond veel belangstelling verwacht. De bekende Thuisfront nachtegalen, de 2 meisjes die op alle bruiloften en partijen worden genodigd om te komen zingen ten bate van de jongens in Indië, „zon gen" in de eerste helft \an dit jaar f 780.35 bij elkaar. In het jaar 1948 maakten ze precies f 1000.vol, zodat wel mag worden gehoopt op eenzelfde resultaat. Zondag a.s. wordt op het Kerk plein een speldjesdag gehouden ten bate van Kath. Thuisfront. KATH. SPORTNIEUWS T.I.O.L. KWAM GOED VOOR DE DAG DE RIJP. Het zwaartepunt voor de sporters uit De Rijp lag verleden Zondag bij de gymnastiek - wedstrijden, waaraan doo'r T.I.O.L. en daarmede ook door verschillen de leden van D.R.E.O. werd deel genomen op de sportdag te Ursem. Zo goed als alle leden van de Gymnastiekvereniging T.I.O.L. ver trokken Zondagmorgen per fiets, geheel of gedeeltelijk in sporttenue, naar Ursem. De kleinsten kwamen er door middel van een mooie boot tocht, onder leiding van de heer G. Verdonk. met de motorboot van de Gebr. Verdonk. Het mooie weer zorgde er bij voorbaat al voor, dat het een prach tige dag werd. De successen daar behaald, maakten .er tevens een goed geslaagde van voor De Rijp. Bij de marswedstrijd behaalde T.I.O.L. een 2e prijs met 122 punten. Ook bij de andere prijzen was TIOL rijkelijk vertegenwoordigd. J. Kruiswijk en J. Smit behaal den in de 80 M. hardlopen resp. een le en 2e prijs. Aan de toestellen werd in de le graad jongens door P. v. d. Gragt een le prijs behaald. G. Roelofsen 2e prijs en P. Smit 3e prijs. Heren 3e graad A. Roelofsen Pz. 2e prijs. Verder nog door de jongens van 12. 13 on 14 jaar: K. Smit le prijs, N. Smit en Jac. Potma 2e pr. en T. Molenkamp 3e prijs. Jongens hardlopen: W. Roelofsen le prijs. Heren 1500 M. hardlopen: 3e prijs P. Schrama. De dames brachten het er niet zo goed af. Mej. Tr. Vagevuur haalde op de toestellen in de 2e graad een 3e prijs, terwijl bij de meisjes A. Tromp een 3e prijs ver- overde. De hardlopende meisjes en dames wonnen een le prijs (Tr. Besse) en 'n 2e prijs (M. Beumer). Over het algemeen was men zeer tevreden over de resultaten, maar het kan nog beter. Door het uitvallen van verschil lende spelers kwam DREO in de Beemster, waar een voetbal sport dag werd gehouden, met een drie tal zeer verzwakte elftallen uit. DREO I verloor in een door hen heel matig, zo niet slecht gespeelde wedstrijd met 41 van WBSV I. De junioren brachten het er iets beter af; zij wisten een gelijk spel te behalen. Ook het 2e moest met gelijke stand genoegen nemen. Burgerlijke Sfand DE RIJP. Geboren: Anna Aga tha, dochter van J, Nibbering en van A. Niéuwe boer. Overleden: Hendrika Maria Franx, wed. van H. Rinkema, oud 83 jaar, wonende te Haarlem. De oudjes op stap HEERHUGOWAARD Het co mité, hetwelk de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen uit Heerhu gowaard en Veenhuizen organiseert, heeft besloten die tocht dit jaar te houden op Donderdag 28 Juli a.s. De tocht wordt aangevangen om 8 uur bij café Evers (voorheen) Rus en vandaar naar het Vondelpark in Amsterdam, alwaar gepauzeerd wordt. Dan gaat het naar de Loos- drechtse plassen, in de richting Hil versum met weer een pauze, en vandaar naar Valkenveen. waar we hopen te kunnen dineren, tenmin steals de financiën het toelaten. Wij willen onze medeburgers aam sporen om deze actie zo goed mo gelijk te steunen, want de kosten komen zo ongeveer op f 7.a f 8. per persoon. De helft hiervan Is reiskosten. Dus steunt allen dit lief dadige werk met een ruime gift, de oudjes zullen u er altijd dankbaar voor zijn Vacantie op hef plaffeland HEERHUGOWAARD De ge lovigen in onze parochie zyn er door de H.H. Geestelijken op gewezen, dat de mogelijkheid bestaat om kin deren van arbeidersgezinnen in de grote steden, hun vacantie op het platteland te laten doorbrengen. De bedoeling was dat deze kinderen door onze parochianen gedurende een week in hun gezin worden op genomen Deze vacantieweek vindt plaats in Augustus. Diegenen, die iets voelen voor dit mooie en liefdadige werk, kun nen zich opgeven aan één der R.K. pastorie's liefst schriftelijk met vermelding van naam en adres en of zij een jongen of een meisje pre fereren. Openluchtspel HEERHUGOWAARD ('t Kruis) De voorbereidingen voor het open luchtspel te Heerhugowaard-'t Kruis zijn reeds in een vergevorderd sta dium. Niet alleen het spel heeft al ler aandacht, ook de komst van de Zeereerw. Heer Pater Henri de Greeve. In de komende dagen zullen de medewerkers van de Bond zonder Naam bij de kerken folders ver spreiden, ook in de omliggende ge meenten, waarin de inwoners aan gespoord worden één der avonden te bezoeken. Geslaagd HEERHUGOWAARD Jan en Jo Geusebroek legden beiden met goed gevolg het eindexamen gym nasium te Alkmaar af. Mej. A. Wa genaar slaagde te Rotterdam voor het examen coupeuse. (Adv.) ORANJE VERENIGING 1948 TE URSEM URSEM. Ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Prins Bernhard biedt de Oranje Ver. te Ursem haar leden een matinee en drie feestavonden aan. Woensdag, 13 Juli, 's avonds half acht in de zaal van Oudejans, film voor de jeugd van 14 tot 17 jaar. Donderdag", 14 Juli, 's avonds half acht, zaal Oudejans, Cabaret met na afloop gezellig samenzijn. Vrijdag, 15 Juli, des middags in de zaal van de heer Mulder, ma tinee voor de schooljeugd. Vrijdag, 15 Juli, 's avonds half acht, zaal Mulder, cabaret met na afloop gezellig samenzijn. Het afhalen van de toegangsbe wijzen, tevens programma dient vooraf te geschieden en wel op ver toon van Uw lidmaatschapskaart 1949, waarna U de toegangsbewij zen gratis zullen worden verstrekt. U dient hierbij wel op te geven, voor welke avond U de kaarten wenst, terwijl omruiling later niet meer, kan geschieden. Het afha len van toegangsbewijzen voor de filmavond geschiedt op de lid maatschapskaart van het gezins hoofd. Kaarten afhalen voor beide za len op 10 Juli in café Mulder tus sen 1112 en 34 uur. P.s. De belde cabaretavonden zijn alleen toegankelijk voor de leden. Nieuwe leden kunnen dit jaar niet meer worden aange nomen. Naar de A.N.W.B. mededeelt is het deviezenbedrag, dat voor toe ristische reizen naar Groot-Britta- nië en Ierland kan worden toege wezen, verhoogd van 30 Pdst. tot 35 Pdst. terwijl het maximum dagver- bruik per persoon gesteld is op 3.10 Pdst. Ook voor kinderen beneden 14 jaar kunnen thans deviezen worden aangevraagd. Zij ontvangen maxi mum 17.10 Pdst. met een maximum dagverbruik van 1.15 Pdst. Voor toeristische reizen naar Frankrijk zuilen voortaan voor kin deren eveneens reisdeviezen kun nen worden aangevraagd. Het maximum bedraagt hier de tegenwaarde van maximaal f150. per persoon, met een toegestaan dagver bruik van ten hoogste f15. Met ingang van heden kunnen ook toeristische deviezen voor rei zen naar Denemarken worden aan gevraagd en wel zonder loting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen geschieden. De toewijzing bedraagt voor per sonen van 14 jaar en ouder ten hoogste 500 Deense kronen en voor kinderen beneden 14 Jaar 250 kro nen. WILLEMSTAD, Curacao. Er was de laatste tijd enige opwin ding op het bovenwindse eiland St. Eustatius, waarvan geruchten Curacao hadden bereikt. De ge ruchten werden nog versterkt door het verzoek van de gezagheb ber van de bovenwinden om poli- tie-assistentie en het vertrek van enige politiemannen per vliegtuig naar St. Eustatius. Men legde ver band tussen een en ander en de arrestatie en berechting van de heer Plantz. Om aan alle geruchten een einde te maken heeft de procureur-gene raal van de Nederlandse Antillen in een verklaring de zaak tot haar ware proporties teruggebracht. Men vernam dat de tijdelijk gou- vernementsgeneeskundige op St. Eustatius op vordering van de officier van justitie op 28 Juni 1.1. in voorarrest was geplaatst. „Tij dens het in deze zaak plaats gehad hebbende politionele onderzoek", zo luidt de verklaring, „deden zich op St. Eustatius enige wanordelijk heden voor, in verband waarmede op 27 Juni politieversterking naar St. Eustatius werd gezonden. Naar aanleiding van deze wanordelijk heden zijn enkele personen door de politie ingesloten. De toestand op St. Eustatius is inmiddels tot volkomen rust weer gekeerd en de strafzaak tegen de geneeskundige vindt normaal voortgang. medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOEL WEER Voor de Noordelijke provin cies: over het algemeen veel bewolking met plaatselijk en kele lichte buitjes. Matige tot krachtige wind tussen Noord west en Noord. Weinig ver andering van temperatuur. Voor het overige deel van het land: wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. DRAMA OP HET IJSSELMEER Hedennacht om half twee werd te Enkhuizen bericht ontvangen uit Schokkerhaven (Noordoost polder), dat een sleepboot, daar toe genoodzaakt door de storm, haar sleep van twee vaartuigen had losgegooid na de vrouwen en kinderen van boord te hebben ge nomen. Nadat deze vrouwen en kinderen in Schokkerhaven aan wal waren gebracht is de sleep boot weer uitgevaren, doch zjj is er nog niet in geslaagd de beide vaartuigen terug te vinden. De Enkhuizer politie te water is eveneens uitgevaren, doch heeft tot nu toe evenmin resultaat mo gen boeken. NEW YORK 6 Juli. Het „Journal of Commerce" meldde heden, dat de Amerikaanse rege ring- nog steeds overtuigd is, dat Engeland zonder dralen tot devaiu- tie van het pond sterling moet overgaan. Volgens de correspon dent te Washington van dit blad wordt de regering niet beïnvloed door de druk van die Amerikaanse bankiers, die tegen devaluatie zjjn. Voorts meldt het blad nog uit Washington, dat het Amerikaanse Congres wellicht zou eisen, dat de hulp van de E.C.A. aan Engeland zal worden stopgezet of aanzienlijk verminderd, totdat Engeland „op houdt met het bilaterisme en met het toepassen van economische sancties tegenover de Ver. Staten." In antwoord op vragen in het Australische parlement over de houding van de Australische rege ring inzake devaluatie van het pond, heeft de Australische minister-president heden verklaard, dat in enkele landen „devaluatie had geleid tot een aanzienlijke ver betering". Waarnemers beschouw den de verklaring van de Australi sche minister-president als een aanduiding, dat hij bij de aanstaan de besprekingen van ministers van het Britse gemenebest te Londen een ruim begrip zou tonen wat betreft het devaluatieprobleem. Het verslag van de nationale economische adviesraad van presi dent Truman, dat gisteren naar het Congres werd gezonden, bevat een verklaring, dat een herwaardering van de valuta's van sommige niet nader aangeduide Europese landen gewenst zou kunnen zijn om de handel van deze landen naar het dollargebied uit te breiden. ZUIDERKOGGE, 5 Juli Schot se aardappelen, middel 7.809.30, klein 5.80—7.30, kriel 3.50—4.20, ro de schots 7.50—8.40. Aanvoer 27.000 kg. N. -SCHARW OUDE. Aanvoer 82.000 kg aardappelen: eerstelingen 7.60r—10. drielingen 4.806.70, kleine 3.504.40, rode eersteling 7.70—8.40, eigenheimers 812.80, blauwe eigen heimers 8.3011.10, 240 st. bloem kool I 16.160 kg tuinbonen 11 13. W ARMENHUIZEN Aanvoer: 23.600 kg aardappelen: eerstelingen 3.509.70, rode eerstelingen 9.20, drielingen 7.207.90, kleine 4—5.10, 60 stuks bloemkool 21.10 BROEK OP LANGEDIJK - Aan voer 95.000 kg aardappelen: eerste lingen 8.40—9.90, driel. 6.20—7, kriel 4.304.60, 600 bos peen 8.108.20, 600 stuks bloemkool Ia 25.30, I 11.90 —19.50, 600 kg gele kool 15, 18.000 kg rode kool 1516.10. AVENHORN, 5 Juli Aanvoer 82.400 kg aardappelen: grove schot 7.50—7.80, middel 8.30—9.50, driel 6.20—6.80, kriel 3.90—5; 14.200 kg rode schot 8.609.40, bloemkool 14, 500 krop sla 1.201.50, 600 kg tuin bonen 910. GROOTEBROEK, 5 Juli Aan voer 350.000 kg vr. aardappelen: gr. 8.20—9.60, klein 6.10—7.80, kriel 4.30 —5.20, blauwe elgenh. 9.20—10.50, rode eersteling 8.30—9.10 1600 kg rode kool 8.60—10.20, 150 kg aard beien 5680, 400 stuks bloemkool 915. 170 bos peen 8. ALKMAAR, 4 Juli Schotse m. 7.50—9.50, kleine 4—7, slabonen 1.12 —1.32, stoksnijbonen 1.061.18, stamsnijbonen 901.00, tuinbonen 9 10.50 peulen 3252, doperwten 32 —50, blauwschokkers 4855, kom kommers 8—22, tomaten A 60—72, B 5562, bonken 48—55, bloemkool Ia 18—28, I 12—16, U 6—11, rode kool 1417, groene kool 912, spi nazie 510, postelein 735, sla 1.50 —8, andijvie 5—8, rabarber 12.50— 21. rode bieten 47, bospeen 722, waspeen 12—16, uien 413, asper ges 87, soep 3—7, selie 5—8, aard beien per slof 1.903.10, pruimen: Ontario 79 gele 4.508 PURMEREND 3500 stuks kip peneieren f 13—13.50, 2000 stuks een deneieren f 11.— Totaal 435 stuks runderen: 38 vette koeien, levering; 257 gelde koeien 350—580, kalm; 106 melkkoeien 450825, duur- 12 stie ren 475 —700, stug; 22 graskalveren 200280, stil- 294 nucht. kalveren, levering en fokkerij; 17 vette var kens, levering; 715 biggen 30—70, Stugger: 327 schapen 6085. vlug; 694 lammeren 2442, goed- 65 bok ken en geiten 10—80, stug;' 55 paar den 350—800, stug. Totaal aantal dieren 2602. 500 oude kippen en ha nen (witte en rode) 1.60—1.80, 600 idem (blauwe) 2—2.20; 300 hennen 46; 3200 jonge hanen (blauwe) 2 2.10, 13.700 idem (witte en rode) 1.50—1.70; 650 eenden 1.25—2; 350 konijnen 0.50—6, 40 ganzen 4—6.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2