Beste wensen vergezellen de Raad van Europa op zijn moeilijk levenspad Admiraal McGrigor zeer tevreden Outsider Deledda won de zesde etappe Jongeman deed in confectie Woensdag 6 juli 1949 5 Tweede Kamer Maiden-speech van Marga Klompé De gecombineerde manoeuvres Avontuur van de wandelende taart Naar wij vernemen Provinciale Staten van Noordholland beslissen over tal van subsidies TOUR DE FRANCE Nederlandse equipe thans ook zonder Sijen De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije (Van onze parlementaire redacteur) OM EE^ VERGELIJKING van de heer Sehmal (C.H.) te gebrui ken: De Tweede Kamer stond gistermiddag in de kraamkamer van „De Raad van Europa". Gebogen over de wieg van het ter goedkeuring voorliggende statuut heeft nagenoeg de hele Neder landse familie van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de beste wensen te uiten voor de jonggeborene. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) moest toegeven, dat het, zoals het daar lag, nog maar een heel pril wezentje was, maar het kon groeien en groter worden en hij beloofde plechtig dat het op zijn zorg en steun zou kunnen rekenen. De heer Bruins Slot (AR) wees er op, dat het toch wel een heel bij zonder kind was, niet minder dan duizend jaar had Europa er op ge wacht. De heer Oud (WD) toonde vooral belangstelling voor de op voeding: geleidelijk laten groeien en vooral niet te vroeg met ver antwoordelijkheid belasten. De heer Weiter zou de heer Weiter niet zijn geweest, wanneer hij niet zijner- znds de hoop nad migesproKen. dat uit de baby van thans een sterke Europese kerel zou groeien, die bij de Ver. Naties van zich zou durven afspreken. En dan was er, lest best. mej. Marga Klompé (KVP). die de ze middag haar maidenspeech hield en bij deze gelegenheid, zoals het een goed christin betaamt, voor al zorg toonde voor het geestelijk heil van de knaap. Zoals uit da stukken blijkt is te Londen maar in zeer algemene termen de doop formule uitgesproken. Harerzijds deed zij het nu dan ook maar eens over, de hoop uitsprekend, dat ,,De Raad van Europa" in de Christelijke levensbeschouwing zou stoelen. De heer Sqjimal (CH) herinnerde in hetzelfde verband, met weemoed aan de tijd toen „Christenheid" en „Europa" nog het zelfde beteken den en de heer Oud (VVD) aarzel de ook van zijn kant niet om te ver klaren, dat de geestelijke goederen, die in het Statuut met name wor den genoemd, in feite goederen zijn, die Europa, dank zij de christelijke beschaving, heeft verworven. Het heeft even geduurd vóór de nieuwe buitenland-specialiste van de KVP-fractie voor het eerst de katheder ging bestijgen, maar. zoals reeds gezegd, deze middag was het dan zo ver en het is een heel goed debuut geworden. Mej. Klompé had er kennelijk haar zinnen op gezet om te spreken en niet te lezen en, ofschoon een hele waag voor de eerste keer, het lukte voortreffelijk. De katholieke woordvoerdster wees er op de eerste plaats op, dat het statuut van de raad van Europa we zenlijk iets anders is dan de vele vormen van internationale samen werking, die wij reeds kennen. Al deze internationale contacten wer ken op regeringsniveau, hier gaat nu voor het eerst het gesprek tus sen de volkeren zelf beginnen. Na tuurlijk moest men zijn verwachtin gen niet direct te hoog spannen. Als het nu de eerste keer tot een sa menwerking tussen de groepen kwam, was al veel bereikt. De heer Bruins Slot (AR) viel haar hierin bij. In de rijke beeldspraak van de ze middag sprak hij van een wolk je, straks zou men echter, naar hij hoopte, het gedruis van een over vloedige regen kunnen horen, Met mej. Klompé keerde de heer Sehmal zich vooral tegen hen, die nog aarzeling toonden of er onverschillig tegenover stonden. Met Bijbelse woorden riep hij dezulken toe: „Blus de geest niet uit" en „Haast u om uws levenswil", en gebruikte hij populairder uitdrukkingen. o.m. het zo stellende, dat het nu voor Europa „pompen of verzuipen" was. De bezoekers op deze „kraamvisi te" gingen niet zover, dat zij alleen maar oog toonden voor de goede hoedanigheden van de pasgeborene. Er vielen ook wel degelijk onvol- maaktheidjes op te merken. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA had het boven-nationale karakter gaarne sprekender uitgedrukt ge zien. De heer Oud (VVD) stelde hem echter gerust, bij kleine kinderen kon men er nog zo weinig van zeg gen, de werkelijk typerende eigen schappen kwamen, ook bij parle menten, pas later naar voren. Ver der voelde men ook algemeen als bezwaar, dat de Raadgevende ver gadering en het comité van Minis ters 66,1 gemeenschappelijk secreta riaat zouden hebben. Mej. Klompé (KVP) sneed in het tweede deel van haar maidenspeech de kwestie van de nieuwe leden aan. In dit verband was zij er vast van overtuigd, dat ook West-Duits- land zou moeten worden ingescha keld. Zonder West-Duitsland kan Europa niet goed functioneren. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA.) was het hier helemaal mee eens. Hij voegde er zijnerzijds nog de vraag aan toe, waar de nota bleef over de Nederlandse politiek ten aanzien van Duitsland, die minister Stikker zijn partijgenoot Ruygers op de overigens rare datum van één April had toegezegd. Minder was hij het eens met hetgeen mej. Klom pé ten aanzien van Spanje had ge zegd. De katholieke afgevaardigde had voorop gesteld geen vriend van Franco te zijn, maar wij moesten de concrete bestuursvormen van ande ren toch ook niet tot in détails wil len gaan vergelijken met de onze. In antwoord hierop vroeg de heer v. d. Goes wat mej. Klompé nu eigenlijk wilde. Als zij zich ook Spanje als lid wenste, moest zij dit duidelijk zeggen. Hoe kon men ech ter een delegatie van de Spaanse Cortes in een gezelschap van demo cratische parlementariërs invoegen? Voor Griekenland voerde mej. Klompé aan, dat dit land thans ook voor ons bepaalde moeilijkheden uitvocht, een lidmaatschap van de Raad van Europa zou voor dit land een steun in de strijd kunnen bete kenen. Ook bracht zij Turkije ter sprake, een land dat, zoals Oud (V VD) het later uitdrukte, wel niet de Christelijke levensbeschouwing deelde, maar toch de vruchten hier van had aanvaard en als zodanig „zedekundig Christen" genoemd kon worden. Dit was ongetwijfeld heel schrander gevonden, maar vruchten van een beschaving accepteren is toch altijd nog iets anders, dan zo als mej. Klompé de Raad als na te streven doel voorhield: Gods plan met mens en schepping aanvaar den. De heer Wagenaar (Comm.) was deze middag de enige, die zich van gelukwensen onthield en zelfs geen goed woord voor de jonggeborene overhad. Vader en moeder waren volgens hem de Amerikaanse im perialisten en wat kon er op een dergelijke manier van de opvoeding terecht komen. De jongen zou op gevoed worden in haat tegen het communisme. peden zal minister Stikker de sprekers beantwoorden. Zoals in heel veel plaatsen van ons land was ook in Rhenen de oorlogsschade aanzienlijk. De spoorbrug over de Lek, die op 13 Mei 1940 door de Nederlandse troepen werd opgeblazen, is de enige spoorbrug, die nog niet is hersteld. Een kijkje van de Grebbeberg op de Lek met de vernielde brug. In een officieel communiqué van gisteren wordt medegedeeld, dat de gecombineerde vloot, na in de nacht een gebied gepasseerd te hebben, waar zich Britse onder zeeërs bevonden, op de hoogte van de Gironde is aangekomen. Negen uur in de ochtend werd „serie 6" tot een einde gebracht. Gisteren avond tegen zonsondergang wer den de vliegtuigen, die van vlieg dekschepen opstijgen, terugge- ZITTING MEERVOUDIGE KAMER Amsterdams hoogste toren, de Westertoren, die bij de Jorda- ners beter bekend staat als „Lange Jan", wordt op het ogenblik gerestaureerd. De klok, waarop duizenden, die zich 's morgens werkwaarts be geven, een vluchtige blik wer pen, gaat geheel achter de stei gers verscholen. kwamen er in Amerika in het afgelopen weekend 471 personen tengevolge van de drukkende hitte om het leven. vielen 500 met pijl en boog gewapende Paracanas-Indianen 't dorp Tucurui in Argentinië aan. heeft de minister van Onder- derwijs, Kunsten en Wetenschap pen een adviescommissie inzake aangelegenheden, betrekking heb bende op de Nederlandse Opera, ingesteld. In deze commissie zijn benoemd de heren: H. Andriessen, Mr. A. W. R baron Mackay en M. A. Keinalda. ALKMAAR. Van tien uur 's morgens tot laat in de middag heeft de Alkmaarse rechtbank zich bezig gehouden met een vrij omvangrijke reeks diefstallen, ge pleegd door een jongeman, die in gezelschap van een Amsterdamse chauffeur in Heiloo op avontuur uitging. De jongen in kwestie, D. S. uit Heiloo, deed niet veel voor de kost, hij logeerde „hier en daar" zoals hij verklaarde en vader en moeder waren goed voor het geld. En als hij 2elf eens wat verdiénde dan zat er meestal een luchtje aan zijn handeltje. In December, het was de acht en twintigste, was S., na uit de gevangenis ontslagen te zijn, en enige tijd thuis te hebben doorgebracht, met zijn kameraad J. B. uit Amsterdam, naar Heiloo getogen, zo maar om zijn ouders eens te bezoeken. Maar bij zijn ouders was hij niet geweest, hij ging na een omweg gemaakt te hebben, naar een villa, sloop er binnen, maar kwam onverrichter- zake terug. Een huis verder, bij de koorleider P. H. A. G. die juist naar een repetitie van zijn kerk koor was, lukte het beter. Na en kele ogenblikken kwam hij met een vracht jassen naar buiten en zijn kameraad moest af en toe helpen, om het gestolene, dat op de grond viel, op te rapen. Onderweg werden de jassen door S. over elkaar aan gedaan en zo stapte hij naar de trein, groette een politie-man, die niets in de gaten had, en reisde naar Amsterdam. Hij moet er wel dwaas hebben uitgezien met al die kledingstukken, want J. B. zeide dat S. er uit zag als een taart die in stukken was gesneden. In Am sterdam zou hij door de politie zijn gecontroleerd, maar die had ook al niets door. Enkele dagen later werd hij echter gearresteerd en in Hei loo ingesloten. Daar maakte hij met een paar lotgenoten gemene zaak en brak uit. Naar Amster dam teruggekeerd, bracht, zijn moeder, die door de politie werd ge schaduwd, hem geld, maar in de drukte van de stad raakten de speurders het spoor kwijt. Vervol gens ging in Januari de tocht naar Haarlem, waar in drie huizen door S. werd binnengeslopen en waar hij ook al kleren wist buit te maken. Alkmaar heeft verscheidene malen bezoek van de veelbelovende knaap gehad, doch slechts in één geval kon hem iets ten laste worden ge legd. Getuigenduel. Al met al stond hij er niet al te best op, totdat de getuigen, die verdeeld waren in pro en contra onze knaap, een hevig duel aan gingen. Aanvankelijk scheen het, alsof zijn kansen zouden keren, een groepje Amsterdammers, waarvan de leider een zekere „Ome Arie" en behorend tot een familie, die nogal in de handel zaten, trachtte de schuld op een ander, op „Zwar te Jan" te gooien, maar „Zwarte Jan" werd ter elfder ure ontlast door de chauffeur J. B., die wel wat op zijn kerfstok bleek te heb ben, maar er ook eerlijk voor uit kwam, want zo zeide hij, ,„dat is toch een doodgewone zaak". Deze kroongetuige, die later nog alg verdachte verscheen, belastte zijn tochtgenoot zo zwaar, dat deze zelf al zijn zekerheid verloor en, weliswaar nog steeds in keurige volzinnen, aan het twijfelen sloeg. Ook de jongens, die met verdachte in Heiloo zaten en met hem waren uitgebroken, hadden, toen zij de kennismaking in Amsterdam voortzetten, wel de indruk gekre gen dat S. wel wat meer van de kleren-zaak afwist. Het was nogal een flinke garde robe, die door S. was buitgemaakt tijdens zijn avontuurlijke tochten en er waren heel wat mensen bij de verkoop te pas gekomen, zodat de officier van justitie over een keur van getuigen, er verschenen er achttien in totaal, kon beschikken. Mr. Meischke behoefde dan ook zijn requisitoir niet lang te maken. Hij schetste verdachte als een fi guur, die al eens meer veroordeeld was en een typische indruk maak te. Hjj eiste voor de diefstal te Hei loo 1 jaar en negen maanden, voor die te Haarlem een jaar en zes maanden en voor de roverijen te Alkmaar éen jaar, tesamen vier jaar en drie maanden. Dat was Mr. Schuurman, die de verdediging voerde, wel wat te veel. Pleiter gaf toe, dat de daden zwaar wogen, maar achtte alles toch niet bewezen. Veel raadselach tige kanten konden volgens Mr. Schuurman door verdachte worden verklaard en ook uit de getuigen verklaringen kon hij geen schuld destilleren. Hij concludeerde daarom tot vrijspraak in het geval Heiloo en meende dat deze wat de andere zaken betrof, ook vrijwel zeker tot een vrijspraak zouden leiden. Uitspraak over veertien dagen. Chauffeur als heler In aansluiting op voorgaande zaak werd voorgeroepen de Am sterdammer J. B., eigenlijk chauf feur van beroep, maar schijnbaar met auto's en wat dies meer zij sinds lang niets meer te maken hebbend, die met S. naar Heiloo was getogen om de kleren te gaan halen. Volgens zijn zeggen, en het werd door niemand bestreden, had hij zijn activiteit beperkt tot het oprapen van kleren, die zijn vriend had laten vallen. Voor de zaak zelf voelde hij niets, als het geld of goud was geweest, zo verklaarde hij eerlijk, had hij beslist mede ge daan. Nu stond hij dan alleen als heler en daar deed hij nog eens een extra boekje open over een paar getuigen ,die er gelukkig niet bij waren, anders was hun het schaamrood naar de kaken geste gen. De officier van justitie achtte verdachte niet schuldig aan dief- stal, wel aan heling, gezien zijn medewerking bij de verkoop der gestolen klederen. Tegen B. luidde de eis een jaar gevangenisstraf waartegen Mr. Lesterhuis nog even opkwam, daar hij meende dat zijn cliènt eigenlijk weinig of niets aan de hele affaire verdiend had. De zwakke broeder Douwe J. V. uit de Beemster, die al eens eerder was veroordeeld, bleek zich zelf niet bijster goed staande te kunnen houden. Hij stond onder toezicht maar merkte daar niet veel van en toen hij in Beemster werkte, op een zuivelfa briek en wat in moeilijkheden kwam omdat hij zijn moeder meer geld gaf dan hij missen kon en ook zelf niet goed rekende, stapte hij naar de. zolder van:} zijn kosthuis ep' beroofde zijn medekostgangèr en medearbeider op de fabriek. Uit een portefeuille haalde hij f 100, en later nam hij ook nog een fiets mede, die hij ergens onbeheerd vond staan. De president vond dat nu niet direct de aanbevolen manier om uit moeilijkheden te geraken en Mr. Meischke, de officier, was het daar mede eens, zijn eis luidde een jaar. Mr. Lesterhuis, die verdachte als een zwakke broeder schilderde, achtte de misstap voornamelijk te wijten aan gebrek aan leiding en bepleitte een geringere straf. TREINONTSPORING TE AMERSFOORT AMERSFOORT. Gisteravond omstreeks 10 uur is op het empla cement Amersfoort tijdens een rangeerbeweging een electrisch treinstel met éen truckstel ont spoord. Beide hoofdsporen naar Apei doorn en Zwolle werden ver sperd. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De treinen uit het Noorden en Oosten reden tot de plaats van het onge luk Daar moesten de reizigers overstappen in een treinstel dat hen naar het station Amersfoort bracht. In omgekeerde richting ging het verkeer op dezelfde wijze. Om één uur hedennacht was de storing weer opgeheven. De oor zaak van de ontsporing is nog on bekend. trokken en de patronllledienst werd overgenomen door vliegtui gen, die hun basis op het vaste land hebben. Zij wierpen lichtbommen uit op plaatsen, waar zij onderzeeboten vermoedden. De opperbevelhebber heeft verklaard, dat de schepen van de deelnemende landen prach tig manoeuvreren. Ieder is de toestand meester. Admiraal Mc Grigor voelt zich gelukkig om met vrienden-officieren samen te kun nen werken, die tijdens de oorlog met hem hebben deelgenomen aan de operaties. Onder meer heeft de „Soemba" deel uitgemaakt van de bombardementsmacht onder zijn commando, toen de rechterflank van het achtste leger op Sicilië ge dekt moest worden. Ook de ,,Fan- tasque" heeft onder zijn comman do in de Adriatische Zee gestaan. Gisteren voegde de opperbevel hebber zich bij veldmaarschalk Montgomery, die zijn eerste tocht aan boord van een vliegdekschip maakte. Montgomery toonde zich zeer geïnteresseerd in de werking van het vaartuig en bezocht o.m. de machinekamers en de centrale eetzaal. Hier zag hij, hoe meer dan duizend rantsoenen uitgedeeld werden. In het kader van „serie 7" steeg een vliegtuig van de „Im placable" op voor een aanval op de „Arromanches" en de „The seus" Een vliegtuig van de „Arro manches" verzette zich tegen de aanval en de „Theseus" viel de „Implacable" aan. De aanval stuit te op hevige tegenstand. Arbeidsvoorwaarden voor de tuinbouw De Staatscourant van gisteren bevat o.m. een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de tuinbouw in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Noordholland. Zuid holland en Zeeland. ONDERZOEK BIJ BARI WORDT VOORTGEZET In aansluiting aan hetgeen wij gisteren meldden inzake het on derzoek naar de oorzaak van de ramp te Bari deelt de adjudant groepscommandant van de rijks politie Schiphol ons nog mede, dat de stand van het bergingswerk nog niet zodanig is gevorderd, dat voldoende gegevens zijn verza meld op grond waarvan de des kundigen van Italiaanse en Ne derlandse zijdfe, welke belast zijn met het onderzoek van de ramp in Bari, met enige kans op zekerheid veronderstellingen kunnen maken. Met name was Maandag de juiste ligplaats van de staart nog niet vastgesteld en de cockpit nog niet gelicht. Het bovenstaande houdt in, dat nog geen enkele mogelijke oor zaak kan worden uitgesloten, het geen begrijpelijkerwijze tevens geldt voor sabotage. In de zitting van Prov. Staten van Noord-Holland heeft de heer F. P. Vermeulen (A.R.) namens de leden der Staten dank gebracht aan het College van Ged. Staten en anderen voor de wijze, waarop de viering van het honderdjarig bestaan van het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort is voorbereid. De viering was sober en waardig. Spreker hoopte dfct het aantal patiënten minder zal worden in de toekomst, doch de wijze van verpleging even goed als tot nu toe. Het voorstel tot verlenging van het provinciaal subsidie ten behoeve van borgstellingsfondsen voor de middenstand werd goedgekeurd, evenals het voorstel, om een subsi die van f 2500.beschikbaar te stellen ten behoeve van het weten schappelijk werk van de Chr. Ver. tot verpleging van lijders aan val lende ziekte te Heemstede. De heer Westerman (Arbeid) dien de een amendement in op het voor stel tot wijziging van het „Stieren- reglement 1938". waarna besloten werd eerst advies in te winnen bij het bedrijfsleven. Ged. Staten hadden voorgesteld afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie door het be stuur van het gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond. Mej. Gunther (Arbeid) gaf in overweging eerst nadere inlichtin gen bij het bestuur in te winnen, waarna de heer Van der Donk (K.V.P.) namens het College van Ged. Staten meedeelde, dat het verlenen van een subsidie conse quenties met zich zou meebrengen. Het Zangersverbond omvat een be perkt aantal verenigingen en geven de Staten een subsidie, dan komen er ook verzoeken binnen van an- GEEN NIEUWE ZIEKTE GEVALLEN OP DE „KOTA INTEN" Van militaire zijde wordt ons gemeld, dat na het officiële be richt in de dagbladen van 30 Juni j.l. zich geen nieuwe ziektegeval len aan boord van de „Kota Inten" hebben voorgedaan. Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rotterdam aankomen. Indien zich geen nieuwe geval len meer zullen voordoen, zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op normale wijze hun woonplaatsen bereiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voorkomen, dan wordt quaran taine van alle opvarenden nood zakelijk geacht. Uit voorzorg wor den hiertoe uiteraard reeds voor bereidingen getroffen. De infante- rie-kazernes aan de Leusderweg te Amersfoort zullen voor dit dt>el worden ontruimd. Quarantaine in marinekamp opgeheven De quarantaine in het marine opleidingskamp Hilversum is he denochtend opgeheven. Het is tot één geval van nek kramp beperkt gebleven. Uitbrei ding heeft zich niet voorgedaan. Het enige slachtoffer wordt ver pleegd in het militair hospitaal te Utrecht. NEDERLANDSE FORD GAAT UITBREIDEN In haar verslag over 1948 schrijft de directie van de N.V. Neder landse Ford Automobielfabriek te Amsterdam, dat de deviezenmoei lijkheden, waarmede Nederland te kampen heeft, zich steeds meer deden gelden en het onmogelijk maakten, om aan de grote vraag te voldoen. Teneinde materialen ter aanvul ling van het productieprogramma uit Europese bronnen te betrek ken, werden onderhandelingen aangeknoopt met de Fordfabrieken in Engeland en Frankriik. Met het bouwen van Engelse en Franse Ford automobielen zal dit jaar een aanvang gemaakt kunnen worden. Wie waren de bravour-piloten? Wij vernemen van bevoegde zij de, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het dezer dagen geconstateerde onverant woordelijk laag vliegen van mili taire vliegtuigeij boven de kust streek. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Vast staat in ieder ge val dat geen Nederlandse vliegtui gen daarbij betrokken zijn. In tegenstelling met de vijfde étappe, is de zesde, die gisteren van St. Malmo naar Les Sables voerde, zeer rustig verlopen. Slechts een enkele maal werd een serieuse ontvluchtingspoging onder nomen. Bij Chateauneuf (12 K.M.) trokken 9 renners, onder wie Kete leer, van Steenbergen, Impanis, Lambrecht en Kubler, er tussen uit. Een belangrijke voorsprong kon den zij echter niet nemen, langza merhand raakte het peleton uit el kaar en weldra was het beeld zo, dat op onderlinge afstanden van 200 a 300 M. kleine groepjes renners reden. Eerst volgden Dupont en Mathieu, verderop lagen Coppi, Co- gan, de Ruiter, Robic, Bartali en weer verder Bobet, Camellini, Fachleitner en Caput. Uit de fel heid waarmee de Belgen er aan stonds bij de start van door waren gegaan bleek duidelijk dat ZÜ deze étappe wilden benutten om hun po sitie in het algemeen klassement, welk sedert Brussel wel iets gele den had, te verbeteren, maar nog voor St. Malo door de karavaan was verlaten, ontstond een valpartij, die de Belgen aanvankelijk een achter stand bezorgde. Ockers brak hiérbij zijn linker pink en doordat zijn ploeggenoten bleven wachten tot hij verbonden was, bleef het verwachte openings-offensief van de Belgen uit. Bij Dinant (29 K.M.) lag alles weer bij elkaar. Hoewel de tempe ratuur heel wat dragelijker was dan Maandag en er een stevige Noord- Oosten wind woei, zodat de omstan digheden gunstig leken voor het on dernemen van een uitlooppoging, bleef het peleton verder gesloten tot de ravitaillering van Nantes (215 K.M.). De gemiddelde snelheid had tot nu toe 33 K.M. bedragen. De enige man, die weinig voor dit lusteloze gedoe bleek to voe len, was de Luxemburger Diede- ricb, die er halverwege Nantes alleen tussen uit trok. Het pele ton reageerde In het totaal niet en 'Diederich fietste 85 K.M. al leen, zijn voorsprong regelmatig vergrotend. Bjj Nantes, 90 K.M. voor de finish, lag Diederich bij na 6 minuten op het grote peleton voor. Na Nantês volgde eindelijk een felle jacht. Sciardis, Ricci. Desbats en Goldschmidt schoten het eerste naar voren, daarna Caput, Pezzi, Kirchen, Coppi, Lucas qn tenslotte Bartali, Magni, Robic, Ockers en Kubler. Bij St. Etienne werd de weggelopen Diederich in deze groep opgenomen. De strijd had nu een zeer levendig aanzien, bij Lege (255 K.M.) bedroeg de gemiddelde snel heid 40 K.M. Onder leiding van Tacca. Schotte en Cogan begon nu ook de achterhoede zich te roeren. Op 32 K.M. van de eindstreep had de kopgroep 2 minuten voorsprong op de rest, ïjiaar van blijvende aard was dit niet, want onder de rook van Les Sables gekomen, lagen al len weer bij elkaar. Toen kwam een succesvolle demarage van Deledda, eert renner die tot nu toe geen rol van betekenis had gespeeld. Met 100 meter voorsprong ging hij als eerste over de streep. Voor de eerste maal sedert het vertrek uit Parijs heeft het al gemeen klassement geen enkele belangrijke wijziging ondergaan. Heden hebben de renners een rust dag te Les Sables, welke velen zeer welkom zal zijn, want bij de meerderheid vallen reeds duide lijk sporen van vermoeidheid te constateren. Ook gisteren waren er weer uitvallers. Stettler, Hut- maehe.r Serra en Syen. Nog 88 renners zijn dus in de course. Nu ook Serra heeft opgegeven is de Spaanse ploeg geheel van het to neel verdwenen. Hun wens: min stens de Pyreneën te bereiken, is dus niet in vervulling gegaan. De uitslag van de zesde étappe luidt: 1. Deledda (Zuid West) 8 uur 39 min. 07 sec., 2. Ockers (België a) 8.39.20, 3. Kubler (Zwits.) 8.39.32, 4. Bartali (Italië a) zelfde tijd, 5. Robic (West Noord) z.t., 6. ex aeguo een groep van 27 renners met o.a. van Steenbergen (Belg. a) Kint (Belg. a). Keteleer (Belg, a), Schot- te (Belg. a), Coppi (It .a) en Lam brecht (Belg. a). allen in dezelfde tijd als Kubler. De Nederlandse renners bezetten de volgende plaatsen: De Ruiter 57e in 8.39.52, de Hoog 85e in 9.01.33 en Pauwels 86e in de zelfde tijd. Het algemeen klassement na de zesde étappe van de ronde van Frankrijk luidt: 1. Marinelli (lie de France), 42 uur 21 min. 58 sec., 2. Magni (Italië b), 42.36.56, 3. Kubler (Zwitserland) 42.37.00, 4. Dupont (België b) 42.38. 31, 5. Tacca (lie de France) 42.40. 38, 6. Ockers (België) 42.41.04, 7. Teisseire (Frankrijk) 42.42.34. 8. Bartali (Ialië) 42.45.20, 9. Cogan (West Noord) z.t., 10. Camellini (Zuid West) z.t., 24. Coppi (Italië) 42.58.33, 42. De Ruiter (Nederland) 43.07.37, 77. Pauwels (Nederland) 43.52.50, 88. de Hoog (Nederland) 45,20.57. Schaakwedstrijd HongarijeNederland De schaakwedstrijd Hongarije Nederland is met 127 plus één afgebroken partij door Hongarije gewonnen. Euwe verloor zijn par tij tegen Szabo. dere muziekverenigingen en moge lijk ook van toneelverenigingen. De vergadering verenigde zich met het voorstel, om geen subsidie te verlenen. Een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing en invordering van leges ter Prov. Griffie hield in verhoging der kosten voor paspoorten. De heer Van der Hoeven (Comm.) kon zich hiermee niet verenigen, waarna de heer Van der Donk opmerkte, dat het hier niet gaat om een provin ciaal belang. De bedoeling van do verhoging is de kosten te dekken. De vergadering verenigde ziel) met het voorstel, behoudens de le den der communistische fractie Het voorstel tot wijziging van t ..salaris-reglement" werd goedge keurd. Daarbij werd hulde gebracht aan Ged. Staten voor de wijze, waarop zij de belangen van het pro vinciaal personeel behartigen. De heer Bouman (Ged. St.) deel de mee, dat binnenkort aan het per soneel een gratificatie van twee procent uitgekeerd zal worden De heer Groen (KVP) had be zwaren tegen de nieuwe vorm van subsidieverlenging aan dc- Academie voor voortgezet economisch onder wijs te Haarlem, waarna de heer Bouman opmerkte, dat de Academie in het belang van de streek is en steun verdient. Getracht moet wor den mee te werken de Academie to. ontwikkeling te brengen. De verga dering besloot een subsidie te ver lenen. Ook keurde de vergadering de voorstellen, in zake het verlenen van een bijdrage aan de Volkshoge school te Bergen voor het jaar 1949 aan de Volksmuziekschool te Am sterdam voor 1949 en aan de Volks universiteit t-e Laren-Blaricum voor bet jaar 1948/49 goed. Voorts zal een bijdrage worden verleend aan de Stichting tot bevor dering van het Buitengewoon Lager Onderwijs op R.K. grondslag in West-Friesland, in de kosten van uitbreiding van haar school te Hoog- karspel. Mulo-examens Te Alkmaar slaagden voor 'het diploma Mulo B: E. v. Veen, Hei loo, N. S. Veltrop en A. Mulder. Beemster; J H. Addens, Wierin- gerwerf; P, Wardenaar, Schagen; A. A. Boerma, S. Buis en A. Har laar, Enkhuizen: W. J. Butter en P. Visser, Andijk; P. J. de Wit, St. Pancras. Voor diploma A slaagden: H. li. Bijhouwer, M. Bakker en J. J. H Luuferzt te Hoorn: A. Slagtor, Midwoud; E. v. Heerwaarden, Den Burg: N. Westdorp, De Cocksdorp; M. A. Bolt, Oosterend (Texel); N. v. 't Riet, Middenmeer; A. Kansen en M. Kansen, Br. op Langendijk; A. A. D. van Beek, Oudkarspel; A. J. Kout, Zd. Scharwoude; A, Wildeboer, Schoorl; E. M. W. Prins en T. M. M. Wittebrood, Bergen; G. J Wijnjeterp, Schoorl; T. Ros sen, St. Pancras en G. v. d. Zande, Alkmaar. Afgewezen 5 candidaten. De examens worden voortgezet. „NU HANDELEN, OM MGR. BERAN TE REDDEN, ANDERS IS HET TE LAAT" LONDEN. (K.N.P.). Douglas Hyde, een van de redacteuren van het Engelse Katholieke weekblad, de „Catholic Herald", wijdt deze week in een hoofdartikel een be schouwing aan de reacties, die de maatregelen in Tsjechoslowakije in Engeland en Amerika hebben op gewekt. „Er zijn tekenen, die erop wij zen", aldus Douglas Hyde, „dat in Engeland en Amerika de publieke mening zich begint te verzetten te gen de steeds krachtiger wordende campagne van de Tsjechoslowaak- se regering tegen de Katholieke Kerk. Maar indien er niet snel en meer'gehandeld wordt" aldus Hyde, ..zal het weer te weinig en te laat zijn". •In het Engelse Lagerhuis hebben Maandag j.l. Sir Patrick, van de Conservatieve Partij, en Mr. Lo gan Labour) een beroep gedaan op de regering om alle handelsbe trekkingen met Tsjechoslowakije te verbreken, totdat daar de gods dienstvrijheid is hersteld. De mi nister van Handel wilde hiervan evenwel niet horen en verklaarde dat de Britse regering „niet bereid was om alleen maar te handelen met landen, wier politiek zij kon goedkeuren." Mr. W. Fletcher gaf te kennen, dat hjj deze zaak spoe dig weer te berde zou brengen. De leden van belde partijen namen een motie aan, waarin een beroep werd gedaan op de regering '„om het heilige recht van alle mensen op de vrije beleving van hun godsdienst te bevestigen en te handhaven". ,Maar", zo zegt Hyde, „de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije volgen elkaar snel op en wanneer Mgr. Beran Is verslagen, zal geen enkele actie In staat zijn om de Kominform te verhinderen de vol gende slag voor te bereiden in het Katholieke Polen". Douglas Hyde vervolgt dan met de bewering, dat Tsjechoslowakije dermate afhanke lijk is van het Westen, dat er ge noeg maatregelen, vooral eeonomi sche en morele, genomen kunnen worden om de regering van Pra« van haar plannen te doen afzien. In een ander commentaar op de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije schrijft de Catholic Herald, da) Moskou en Praag één feit vrezen, en dat is, wan neer alle mensen in het nog vrije gedeelte der wereld gaan In zien, welke een schat zij bezitten in de geestelijke vrijheid, waarin zij zich thans nog verheugen. „De Westerse wereld kan dc aartsbisschop en zijn volk redden door voor het te laat is dui delijk te demonstreren, dat zij df methodes van Moskou doorziet Laat Moskou weten, dat, wanneer de vrijheid in Tsjechoslowakije wordt vernietigd, het geduld van het Westen is uitgeput en dat het vast besloten Is, vroeger of later, hoe lang het ook moge duren en wat het ook moge kosten, de we reld eindelijk van dit kwaad te ver lossen. De dagen gaan snel voorbij Thans is het de tijd om do sten) van de Christelijke beschaving te laten horen. Morgen kan het weer te laat zijn!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5