Sukarno teruggekeerd in Djogja RUSTDAG Minister Stikker noemt Benelux een baken in de woelige zee RADIO Wij moeten onze strijd voor de vrijheid voortzetten" Bij vaarsnelheid van 10 mijl werd de „Piet Hein" van olie voorzien aan de Atlantische kust DETECTIVE tegen wil en dank Donderdag 7 Juli 1949 PAC. 3 VERWACHTING gaanvragen NERAAL MEIJER TEL VAN LANGEN voordvoerder ;ekt zeer )nden taal! nctionarissen Nederland een boycot tse schepen Tweede Kamer Unci is tevreden De Grote Prijs van Zandvoort De baankampioen- schappen Gecombineerde manoeuvres TOUR DE FRANCE Verzet door het K.N.M.I. te dig van Donderdag- ri.idagavond. RE TEMPERATUREN ln overdrijvende wol- :n en overwegend oer. In het noorden land matige wind uit ke richtingen, elders vakke wind. Overdag :re temperaturen. 6 Juli (Aneta) De ter pens troepencomman- len-Java en eomman- B-divisie, de generaal- Meyer, is voornemens r a.s. met pensioen te iren dienst als officier, ase courant „De Vrije in verband met deze ag, dat generaal Mey- "gesteld was over de van 7 Mei, maar dat et critieke ogenblik de - steek wilde laten en ►ntruiming van de re- !ja zelf tot uitvoering 'ers" meldt voorts, dat R. A, van Langen de nmandant va» Djógja int van de T-brigade, militaire dienst heeft 7 Juli (Aneta). eting van Sukarno en ogia heeft de vice- n het werkcomité van Tedjasukmana, een ïn, waarin hij o.a. zei: de laatste 6V2 maand te en valse vijand op, poren naliet van vals- selijkheid en bestia- icrlaiiders sloegen alle menselijkheid in de kunnen wij leven en verkon in vrijheid in r wij mogen niet de- maken en zeker niet t het zelfgenoegzame ;n, dat het gebied van enige de facto-gebied bliek mag zijn. Wij i geworden om maat- lemen, die de positie r zouden kunnen ver- sr in te stemmen met tige overeenkomst tot hel vuren en wapen- ij gaan onze strijd ia voortzetten, zodat er gelegenheid heeft end in een dwangpo- :sen". 7 Juli (Aneta). etaris van staat voor heer W. Alons, is per n verzoek eervol ont- onder dankbetuiging chtige diensten onder standigheden aan den en. Tot zijn opvolger Irs. A. Oudt, tot dus- rier-generaal. Heden- kt de heer Alons te- e secretaris van staat ische zaken. mr. J. E. iten, voor besprekin- n Haag in het kader tie van het economi- nciële verkeer tussen 1 Indonesië. Na afloop sprekingen gaat het ie heer Alons in. Met egluig reist professor adiningrat, secretaris >or onderwijs, die in il deelnemen aan be- >ver de rechtspositie Ispersoneel in Indo- riE NAALDHOUT GEHEVEN r van 7 Juli is de dis naaldhout opgeheven ring van oregonpine, carolinapine. met uitzondering van 1 soorten kan dus in onder vergunning ge- :ht, afgeleverd en be- worden. Is hout met uitzonde- iopulieren-, wilgen-, enhout valt niet meer distributiebepalingen turkplaten, kurkscha- két. Ook de be- en fan kurk is niet meer unning gebonden. !KE MOORDEN T JAPAN Juli (Reuter). De lie heeft meegedeeld, dverbond van gerepa- 3rige week heeft ge er Jjigeroe Josjida en te vermoorden, even- eur der spoorwegen, viens lijk gisteren op 1 gevonden, iment heeft op het fdkwartier de vrees de golf van politieke de jaren tussen de oorlogen kenmerkte, in. K, 6 Juli (A.P.). Federation of Labour der twee grote vak- merika, heeft thans dat de Amerikaanse •itse schepen niet, zo ekend gemaakt was, middernacht zal be- - ne raad van de AFL, n de AFL georgani- ien en havenarbei- York vertegenwoor- t weten, dat gepro- irden te voorkomen, iepen in de oostelijke ouden worden. Hier- iter toegevoegd, dat ide actie van de com- artij in Engeland om lossen van Canadese lorkomen een boycot kan maken. (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag z.h.s. het statuut van de Raad van Europa goedgekeurd, met aantekening dat St. Gereformeerden en Communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Minister Stikker had het bij zijn verdediging niet moeilijk. Hij kon volstaan met de heilwensen te onderschrijven die de dag tevoren door de Kamer waren geuit. Het belangrijkste, dat hij te zeggen had, betrof slechts zijdelings het aanhangige ontwerp. De minister maakte van de gelegenheid gebruik om de sympathieën voor de Beneluxgedachte nog eens weer wat op te vijzelen. In dit verband wees hij op de huidige moeilijkheden, waarbij men echter het doel zelf toch niet uit het oog zou mogen verliezen. Ook voor de oorlog hadden België en Neder land tezamen reeds baanbrekend werk gedaan. In deze tijd moesten zij dus zeker aan de spits blijven staan wat samenwerking in grotere verbanden betreft. Opofferingsge zindheid tussen beide landen bleef noodzakelijk. Dc Beneluxgedachte zag minis ter Stikker nog steeds als een baken in de woelige zee. Zoals bekend speelt de laatste t(jd bij de crisisgeruchten ook de vraag mee of de huidige regering de eco nomische vraagstukken op inter nationaal gebied nog wel voldoen de beheerst. Mogelijk had minis ter Stikker met de bovengenoem de verklaring ook de bedoeling iets van deze twijfel weg te ne men. Wat de agenda van de eerste raadgevende vergadering betreft, verwachtte de minister dat vraag stukken zowel van sociale, als eco nomische en culturele aard aan de orde kunnen komen. Wat op dit ge bied op het ogenblik tussen de Vijf landen werd gereed gemaakt, was zeker de volle aandacht waard. Te recht onderkende minister Stikker in het streven van de onderscheide ne regeringen de laatste tijd weer een neiging om het eigen belang meer naar voren te.schuiven. Het ..parlement" van Europa zou hier bij een tegenwicht kunnen zijn. Bij de replieken kwam mej. Marga Klompé (KVP), daartoe uitgenodigd door de heer v. d. Goes van Naters (PvdA.) zich nogwat nader over Spanje verklaren. Op dit ogenblik achtte zij Spanje toch nog niet aan vaardbaar als lid. Zij had slechts bedoeld te zeggen, dat men door het stellen van voorwaarden de moge lijkheid daartoe dichterbij zou kun nen brengen. De heer v. d. Goes toonde zich tevreden gesteld. De rest van de middag besteedde de Kamer aan de behandeling van naturalisatieontwerpen, waaronder die van personen, die in de bezet- O.V.W.-ERS IN DE NATIONALE RESERVE Opnieuw is enige verruiming gegeven aan de mogelijkheid tot toetreding bij de nationale reserve. Alien, die behoren tot de lich tingen 1941 t.m. 1943 en dus thans niet dienstplichtig zijn, alsmede zij, die behoren tot de lichting 1044 en dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, kunnen een vrijwillige verbintenis sluiten bij de nationale reserve. Uitgezonderd blijven slechts eni ge kleine groepen, o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs enz., in het bijzonder van de lich ting 1944. PROGRAMMA VRIJDAG 8 JULI HILVERSUM I. 301 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramogoon- muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Gra- mofoon, 10.00 De Doodkistenmaker, voordracht, 10.20 Muziek houdt fit! 11.00 Radioziekenbezoek, 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Gramofoon- muziek, 12.00 Angelus en zangrecital door Jo Immink 12.30 Mededelingen 12.33 Voorbeschouwing T.T.-races. 12.40 Met Boer Pief de kaasmarkt op!. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 KRO Amusementsorkest, 13,50 Op de korrel, 14.00 Parijs' Studen tenkoor „Claire Joie", 14.25 Tutti Frutti, 14.55 Metropole Orkest, 15.25 Viool en piano, 16.00 Radiozieken bezoek, 17.00 Na schooltijd 17.15 KRO kinderkoor, 17.45 Wat het buitenland leest, 13.00 Eng. en Am. song, 18.20 Actualiteiten 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 ,Stad in de Frontlijn", klank beeld voor de jongeren, 19.30 Bra bants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Ja, zo was 't, 21.15 R.K. Hllversums gemengd koor, 21.45 De ethische zijde van het in- dustrialisatievraagstuk, 22.00 KRO Amusements Orkest, 22.30 Het Om- roepkamerorkest, ^2.45 Avondgebed. 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Sym- phonette Orkest. HILVERSUM II, 415 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws en gramo- foonmuziek. 8,00 Nieuws, 8.15 Gra- mofoonmuziek, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gramofoonmuz. V.P.R.O. 10.00 „Thuis", 10.05 Morgenwijding. V.A.R A, 10.20 Grémofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Bariton en piano, 11.10 Het halssnoer, voor dracht, 11.30 Orgelspel. A.V.R.O.: 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport en prognose, 12.45 Gra- mofoonmuziek 13.00 Nieuws, 13.15 .■Klaverblad", 14.00 Kookkunst, 14.20 Het Kamerorkest, 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15.20 Het Kamerorkest VARA. 16.00 Jan Vogel en zijn Accordeonorkest, 16.30 Tussen twaalf ®J}.zestien, 17.00 Omroepkoor, 17.20 Wij en de muziek, 17.50 Regerings uitzending: Correspondentieclub", 18.00 Nieuws, 18.15 De Vara felici teert, 18.45 Silvestri-kwartet, 19.00 Denk om de bocht. V.P.R.O.: 19.30 De verdraagzaamheidsgedachte in Nederland, 19.50 Tien voor acht, -0.00 Nieuws, 20.05 Sopraan, bari ton en piano. 20.30 Geestelijk leven m Amerika (ID, 20.55 Boeken waar men wat aan heeft. V.A.R.A. 21.00 Men vr.aagt en wij draaien, 21.30 Vaeantie in Nederland 22.00 Buiten lands weekoverzicht, 22.15 Gramo- foonmuziek. V.P.R.O.: 22.40 Vandaag, spreekster, 22.45 Avondwijding. V.A. R.A.: 23.00 Neiuws, 23.15 Concert gebouw-orkest tingstijd gedwongen Duitse wapenen hadden gedragen. De Kamer toondé zich vrij mild. De heer Scheps (PvdA.) wilde vooral hen laten voorgaan, die ac tief aan het verzet hadden deelge nomen. De heer Stokvis (comm.) pleitte andermaal voor de oud- Spanjestrijders. De heer Maenen (K VP) wees op het belang van de kin deren en ook wilde hij het tempo versnellen. Er was op dit gebied teveel neiging tot perfectionisme. Ds. Zaal (AR) stelde de zonderlinge vraag waarom er toch altijd zoveel katholieken bij waren. Een vraag waarop ook minister Wijers geen antwoord wist. De naturalisatie- ontwerpen werden aanvaard. Daar na ging de Kamer tot Dinsdag uit een. De komende week kan een be langrijke worden. Aan het havenbekken B. te Duisburg-Ruhrort bevindt zich het grootste kolensorteerbedrijf van Europa. Niet minder dan vier schepen kunnen hier gelijktijdig worden geladen met een capa citeit van 10.000 ton per dag. De steenkool, die met spoorwagens wordt aangevoerd, wordt automatisch gesorteerd en via lopende banden in dé schepen gestort. TREIN OP TREKBOMMEN: 5 DODEN SEMARANG, 6 Juli (Aneta). Zondag is een trein tussen Nga- wen en Blora op twee trekbom- men gelopen. Vijf personen wer den gedood en verschillende ge wond. BATAVIA, 6 Juli (Aneta). President Sukarno is heden te 13.00 uur op het vliegveld van Djogja aangekomen. Radio Djogja meldde over de terugkeer van Sukarno dat o.a. de sultan en de Paku Alam, Sukarno en Hatta opwachtten. Voorafgegaan door een escorte van de veiligheidsdienst reed het gezelschap vervol gens naar de stad, langs de weg van de intocht door een grote menigte met Merdeka-geroep begroet. Met betrekking tot de getroffen Te 5 minuten over twee kwam de stoet aan voor het presidents paleis, waarvoor zich een enorme menigte had verzameld en waar Sukarno werd begroet door een aantal autoriteiten, waaronder Bung Tomo, alias Sutomo en mi nister Kasimo, die beiden uit de bergen zijn teruggekeerd, voorts vertegenwoordigers van Sumatra, Celebes en de Molukken, leden van de U.N.C.I. en militaire waar nemers, representanten van; de Chinese, Indiase en Pakistani ge meenschappen, terwijl voorts aan wezig waren de echtgenote en de moeder van Sukarno. Na de verwelkoming door het comité van ontvangst onder lei ding van Tadjuddin Noor, dankte Sukarno in een korte toespraak de aanwezigen en de bevolking voor de verwelkoming, waarna op cere moniële wijze de vlag werd gehe sen en door schoolkinderen een aubade werd gebracht. Bij de verwelkomings-plechtig- heid in het paleis van de president zeide Sukarno o.a., „dat de terug keer van de regering naar Djogja duidelijk maakt, dat wij onze strijd voor de vrijheid moeten voortzet ten". Voorts zeide Sukarno, „dat twee factoren voornamelijk de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja mogelijk maakten: de kracht van ons volk er. de steun van de internationale wereld". Hij zeide, trots te zijn op de steun van allen en uitte spe ciaal zijn dank aan het volk, dat nu langs de straten voor hem stond opgesteld. Sukarno zeide voorts: Laat ons tot God bidden, dat Hij u allen moge zegenen. Tot besluit zeide Sukarno: Meer dan ooit tevoren dient ge er u van bewust te zijn, dat alleen door de eenheid onder u, die de basis is van onze strijd, onze doelstel lingen kunnen worden bereikt. Volgens het republikeinse dag blad „Merdeka" heeft de sultan van Djogja op 3 Juli een bekend making uitgegeven betreffende monetaire kwesties. Hierin werd met ingang van 1 Juli het repu blikeinse geld als wettig betaal middel in de residentie Djogja- karta erkend, terwijl voorlopig het Indonesische geld (het fede raal of Nicageld) naast het repu blikeinse geld als betaalmiddel mag worden gebruikt. GODSDIENSTIG LEVEN IN DE V.S. Meer dan 100.000 bekeringen NEW YORK, (KNP, 5-7-'49) Volgens de „Official Catholic Di rectory 1949", (de Amerikaanse Pius Almanak), die pas is uitgegeven door P. J. Kenedy en Sons in New York, tellen de Verenigde Staten van Noord Amerika, Alaska en de Hawaii-eilanden tezamen 26.718.343 katholieken. Dat is 642.646 meer dan vorig jaar. Zeventien bisdommen meldden geen wijziging in het aan tal van hün gelovigen, vijftien toon den een lichte achteruitgang. Drie en negentig andere diocesen even wel meldden een aanzienlijke winst. De volgende aartsbisdommen heb ben meer dan een millioen gelovi gen: Chicago met 1.657.669, Boston met 1.282.232, New York met 1.256.269 en Philadelphia met 1.031.866. Brooklyn met een katho lieken aantal van 1.203.915 is nog immer het grootste bisdom, daarop volgt Pittsburgh met 787.479. Voor de derde maal in successie heeft het aantal bekeringen tot de Katholieke Kerk de 100,000 over schreden. Aan 117.130 volwassenen werd het H. Doopsel toegediend, 1.916 meer dan het jaar daarvoor, 1.054.339 kinderen ontvingen het H. Doopsel, dus 31.380 meer dan over 1947. Er werden 373.191, dus 21.402 minder huwelijken gesloten. In 1948 stierven 271.905 katholieken, dat is K914 meer dan in 1947. regeling, waarbij geen Nederland se journalisten waren toegelaten bij de terugkeer van Sukarno c.s. te Djogja zeide de sultan, dat dit verbod van voorbijgaande aard is. Op de vraag, wanneer de Neder landse journalisten dan gelegen heid kunnen krijgen om Djogja te bezoeken, antwoordde de sultan, dat dit zal afhangen van de situa tie: „mogelijk over 14 dagen". Ir. een communiqué van de IJ.N C.I., waarin een overzicht wordt gegeven van de terugkeer der republikeinse regering naar haar vroegefle hoofdstad wordt ge zegd: „Deze gebeurtenis betekent een nieuwe belangrijke ontwikke ling in de poging van alle betrok ken partijen tot het bereiken van een blijvende oplossing van de In donesische kwestie. De U.N.C.I. verklaarde, dat de terugkeer van de Nederlandse troepen uit Djogja de vorige week .ordelijk en rustig" verliep. Alles wijst erop, dat de eerste werkelijk internationale automo bielrace, die de KNAC organiseert en die op 31 Juli a.s. op het mooie circuit van Zandvoort zal worden gehouden, in alle opzichten een wedstrijd van groot formaat zal worden. De belangstelling van de automobielwereld voor dit gebeu ren weerspiegelt zich in de deelne ming van de bekendste rijders van internationale klasse, die gaarne een engagement hebben aangegaan om op Zandvoort te komen rijden. Tot dusver staat het vast, dat van Italiaanse zijde Villoresi, Ascari en Farina met een Maserati of een Ferrari aan de start zullen ver schijnen. Frankrijk zal vertegen woordigd zijn door de Talbot rij ders Chiron en Mairesse. Zwitser land door De Graffenried, België door de coming man Claes, die eveneens met een Talbot zal rijden, Engeland door Parnell, die voor de renstal Ambrosiana met een nieu- Maserati uitkomt, Whitehead met een Ferrari, en de ERA coureurs Harrison, Gerard en Horsfall, en tenslotte Siam door de in ons land reeds overbekende Prins Bira, die een Maserati zal besturen. Verder worden er nog onderhan delingen gevoerd met een zevental renners van naam, Italianen, Fran sen en Zuid-Amerikanen, zodat verwacht mag worden dat op 31 Juli twintig van de bekendste rij ders te Zandvoort aan de start zul len komen met renwagens, die vol doen aan de voorschriften der zg. internationale formule I, nl. met een maximum cylinderinhoud van 1,5 liter, indien zij wel en 4,5 liter als zij niet met een compressor' zijn uitgerust. Vragen over gedistilleerd Ir. verband met de sluiting van de distilleerderij Rector Co te Amsterdam, heeft de heer Hoog land, lid der Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk gevraagd of hij het niet gewenst acht, „dat thans ten spoedigste het verdeelsysteem zodanig wordt ge wijzigd, dat de huidige productie- en afzetmogelijkheden der diverse fabrikanten van gedistilleerd in acht worden genomen, i.p.v. uit sluitend de historische verhoudin gen van 10, resp. 16 jaar geleden, zodat ook de vrijgave van verkoop van gedistilleerd aan de handel en aan de consument effectief wordt". Gisterenmiddag werden de kwartfinales van de achtervolging voor amateurs verreden. Verrassin gen deden zich hierbij niet voor. Koeman reed evenals des morgens een uitstekende tijd (5 min. 38 sec.) na een spannende rit tegen Wille- kes. Willekes nam na de start een ruime voorsprong, die hij tot onge veer 30 meter wist te vergroten. Na vijf ronden zette Koeman, die een tempo was blijven rijden, aan en liep meer en meer in. Toen de laatste ronde inging lagen beide renners gelijk en Koeman had ge noeg kracht over om Willekes, die twee ronden voor het einde een in-, zinking had gekregen, er uit te rij den. In de andere kwartfinales klop ten Kunst, Gieseler en Harmans hun respectievelijke tegenstanders de Moor, de Booy en Witteveen vrij gemakkelijk. De professional-sprinters ver werkten hun programma tot de finale waarin zich, zoals te ver wachten was, Arie van Vliet en Jan Derksen, zonder moeite plaatsten. Arie van Vliet speelde in de halve finale met Remkes „en ook Jan Derksen behoefde zich in zijn halve finale tegen Bijster niet in te spannen. Jan Derksen noteerde in de kwartfinale en de tweede man che van de halve finale de snelste tijd van de dag over de laatste 200 meter met 13 sec., Arie van Vliet kwam in de halve finales niet bene den de 15, sec. Wel een bewijs dat de twee groten in de Nederlandse professionals sprint veruit de sterk- sten waren. DEN HAAG, 6 Juli. De spe ciale Verslaggever van het ANP aan boord van H. Ms, „Plet Hein" seint het volgende: Dinsdagmiddag omstreeks vier uur verenigden de „blauwe" en „witte" schepen zich tot een groot convooi. Nadat van koers was veranderd bereikte de machtige vloot het gebied waar zich onder zeeboten bevinden. Tot zonsop gang werd op ontdekte onderzee boten gejaagd. Vanzelfsprekend deed ook de „Piet Hein" hier dap per aan mee. De nacht bracht weinig strijd. Desondanks verslapte de waakzaam heid niet, daar men steeds met de grootst mogelijke oplettendheid moest uitzien naar gevaar onder water. Dit blijft zo tot hedenavond zes uur. Woensdagochtend heeft de ..Piet Hein" in volle zee olie gela den van de bij het convooi behoren de admirality tanker „Black Ran ger". Omstreeks acht uur Dinsdagoch tend kreeg de „Piet Hein" bevel olie te laden. Met bekwame spoed werd toen een tanker opgezocht en wel de „Black Ranger". Deze tan ker had intussen een vaste koers aangenomen en voer met een snel heid van 10 mijl. De „Piet Hein" liep de olieboot achterop en stoom de vervolgens tot op 20 meter langs zij. Een overschoten lijn met vlag getjes gaf deze afstand, welke pre cies gehandhaafd moest blijven, aan. Ook de snelheid moest nauwkeurig gehandhaafd blijven. Eerst werd Via een lijn telefoonverbinding tot stand gebracht. Vervolgens werd de olieleiding overgehesen. Deze ma noeuvre is uitstekend geslaagd en feilloos verlopen. Ogenschijnlijk was de oefening niet, erg moeilijk maar de sterke zuiging tussen de beide ONDERSCHEIDINGEN VOOR LEDEN M.L.D. Door de commandant van de Marine Luchtvaart Dienst in het Oosten, de kapitein ter zee vlieger P. Vroon, werd onlangs op het vliegkamp „Morokrembangan" bij Soerabaja een viertal koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan leden van de M.L.D. De adjudant onderofficier-vlie ger W. H. Bakker ontving het bronzen kruis, de sergeant vlieg tuig-telegrafist C. C. van Doorn verwierf het vliegerkruis. Dezelfde onderscheiding werd posihuum toegekend aan de ma troos der 1ste klasse J. van Has selt De technische ambtenaar T. N. C. Vermeulen ontving ten slotte uit handen van de commandant de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. schepen vereist uiterste oplettende heid en bekwaam zeemanschap. Vooral nu er een vrij krachtige wind stond was het geenszins een eenvoudig wérk. De methode is daarom zo belangrijk omdat met deze manier van olieladen de jagers maanden in actie kunnen bliiven. Later zal deze oefening ook op an dere schepen worden gedaan. Het Nederlandse meteor-squadron dat aan Je gecombineerde oefening „Foil" van de luchtmachten der West-Europese Unie en de Verenig de Staten boven Zuid-Engeland heeft deelgenomen, heeft een uit stekende indruk achtergelaten, on der meer door de snelle wijze waar op het zich aan de techniek van de RAF wist aan te passen. Verslag comité 50-jarig regeringsjubileum Verschenen is het verslag van het nationaal comité van de her denking van het 50-jarig rege ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina in 1948. In Nederland werd blijkens dit verslag ontvangen f 2.338.198,57 en uitgegeven f 257.071,06, zodat de netto opbrengst is te stellen op 12.081.127,51. In het batig saldo zijn niet be grepen de bedragen welke in de overzeese gebiedsdelen zijn inge zameld. In Indonesië is het voor lopig bedrag der inzameling f 742.434,33. Ir. de Nederlandse An tillen is bijeengebracht een be drag van f 6.371,60, waarvan een ..Prinses Wilhelminafonds" ge vormd zal v/orden ten behoeve van onvermogende kankerpatiën ten in' dat deel van het Rijk. Het resultaat van de actie in Suriname is nog niet bekend. DOODSBERICHTEN VAN COMM. LEIDERS BEVESTIGD BATAVIA, 6 Juli (Aneta). De correspondent van het Chinese dagblad „Sedar" seint uit Djogja, dat bevestiging kon worden ver kregen van de dood van de vol gende communistische leiders. Alimin, mr. Amir Sjarifuddin, Djokosujono, de militaire comman dant van dc communistische re gering te Madiun, Suripno, de voormalige gezant van de. repu bliek te Praag en Darusman, de vroegere vice-minister van Bui tenlandse Zaken. Gevaarlijke vondsten De baggermolen, die de binnen haven van IJmuiden op diepte houdt, heeft onlangs een aantal mijnen omhoog gebracht, maar de laatste vangst bestond uit 11 tank mijnen tegelijk, die onmiddellijk door de hulpverleningsdienst on schadelijk zijn gemaakt. Zo kwam de „Tour" dan voor de eerste keer tot rust. Dinsdagna middag bereikte het reeds sterk gedunde heir der Adolfo's, Rik's en Fausto's het stadje Les Sables d'Olonne, aan de Atlantische kust. 1449 zwaar bevochten kilometers hebben de pelotons reeds achter de rug van de 4808 kilometers, die zij moeten afleggen. Bijna een derde van de afstand ,doch lang niet een derde van het werk, dat baas God- det hen heeft opgelegd. Want na Maandag komen de Pyreneeën met de Aubisque (1708 M.), de Tourmalet (2115 M.), de Aspin. (1489 M.) en de Peyresourde (1563 M.). De Spanjaarden brach ten het zelfs niet eens tot San Se bastian, de poort van het bergland en komen dus niet eens aan bod. Achter Cannes (Riviera) zullen de renners de strijd met de Alpen gaan aanvangen welke strijd door de toekenning van bonificaties (tijdvergoeding) zal worden geani meerd. De grote slag moet dus nog vallen. Met nog drie renners in de Tour staat de Nederlandse ploeg er reeds na 6 etappes niet best voor. Natuurlijk zullen de Ruiter, de Hoog en Pauwels al hun krachten geven om er van te maken wat er van te maken valt, maar of zij de ronde met veel overtuiging zullen voortzetten, is na de teleurstellin gen van de laatste dagen niet erg waarschijnlijk. Niet alleen zijn de plaatsen, welke in het algemeen klassement worden ingenomen, al lesbehalve bemoedigend, maar ook de pechduivel welke tijdens elke etappe steeds gedurende de eerste kilometers zijn kop opsteekt, draagt weinig bij tot een geestdrif tige en strijdlustige mentaliteit. Steeds hebben de Nederlanders al hun krachten nodig om zich in het peloton te handhaven. Soms heb ben zij zich juist na veel moeite van een goede plaats verzekerd, of een volgende ontgoocheling dient zich aan in de vorm van een lekke band, kapotte derailleur of iets dergelijks. Ook Dinsdag bleven zij hiervoor niet bespaard. Driemaal kreeg elke Nederlander een bandbreuk. Twee maal gelukte het hun weer aan sluiting met de grote groep te krijgen, maar de derde keer, toen Pauwels en de Hoog in Nantes het slachtoffer waren .ontbrak hun de kracht om een behoorlijke positie te heroveren. Sijen voelde zich niet fit en moeilijk kreeg hij zijn peda len rond, ten gevolge waarvan hij, zoals bekend, opgaf. DE 36e RONDE VAN FRANKRIJK 7-10ETAPPE Op bovenstaand kaartje ziet men de étappe, welke vandaag wordt verreden: Les Sables La Rochelle, een tijdrit van 92 km, en vervolgens de étappes van Vrijdag, Zaterdag en Zon dag. Maandag a.s. zal de Tour de France op de helft zijn. Maar de allerzwaarste trajecten zullen de Tour-rijders dan nog voor de boeg hebben. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSEN BURGERBEVOLKING EN STAATSPOLITIE IN TSJECHOSLOWAKIJE WENEN C Juli (K.N.P.). In Wenen zijn wederom nieuwe be richten binnengekomen over ern stige botsingen tussen de Tsjecho- Slowaakse staatspolitie en militie enerzijds en dc burgerbevolking anderzijds. In de omgeving van Pressburg zou het zelfs tot barri cadegevechten gekomen zijn. De gelovigen houden de wegen, die naar de kerken en pastorieën lei den, bezet en beantwoorden moe dig liet vuur van dc staatstroepen. Aanzienlijke Russische troepen versterkingen zouden van de Oekraïne naar 't Tsjechoslowaak- se grensgebied zijn overgeplaatst. BOYCOT VAN BRITSE SCHEPEN MONTREAL, 6 Juli (Reuter). Alle Britse schepen in havens aan de Oost-Amerikaanse kust 13000 in totaal, zullen geboycot worden door de internationale vakvereniging van zeelieden, die verbonden is met de A.F.L. (Ame rican Federation of Labour). De boycot zal Woensdagnacht beginnen en is bedoeld als repre saille op de weigering van de Britse havenarbeiders om op Ca nadese schepen te werken, die betrokken zijn bij het dispuut tussen dc Canadese zeelieden unie en de internationale zeeliedenver eniging. De Canadase zeelieden unie riep 31 Maart op alle Canadese schepen een staking uit omdat de reders contracten met de concurrerende internationale vakvereniging te kenden. De Canadese zeelieden unie, zo deelt Reuter mede, staat onder communistische leiding. VERONGELUKTE AUTO EEN SMOKKELWAGEN? Betreffende het auto-ongeluk op de weg van Geldrop naar Heeze deelde men ons gisteren mede, dat de toestand van het enige over levende slachtoffer, L. J. Pelders, vooruitgaande is. De twee Amsterdammers waren in deze streek geen onbekenden. Gezien de feiten, dat de auto onder valse naam te Eindhoven was gehuurd, voorts in de auto nog lege zakken werden aange troffen en bovendien de inzitten den over veel contanten beschik ten. is het wel zeker, aldus dë rijkspolitie te Heeze, dat de auto voor een smokkelaffaire was ge huurd. ENCELS VLOOTBEZOEK Gistermiddag is te Vlissingen het opleidingsschip „Galma" van de Britse marine aangekomen met een bemanning van elf koppen van wie negen zeecadetten. Dit scheepje meet 35 ton en staat on der commando van it. comm. J. A. Goodbrand. Het schip vertrok van Edinburg, maar liep door een ste vige bries op de Noordzee averij op, welke met man en macht ech ter kon worden hersteld. Het Britse smaldeel, dat van 9 tot 14 Juli a.s. te Rotterdam zal vertoeven, bestaat uit twee torpe dojagers en drie onderzeeërs. De opstandiqheid, de rebels heid in ons hart. De verbitte- rinq in ons qemoed. Het cynis me en sarcasme dat uit onze woorden spreekt. Het kan van binnen zo overlopen van qal. We kunnen zo ontevreden zijn over ons zelf, zo onvoldaan over alles, zo leeq, zo vol wrok en haat, zo vol afqunst op anderen, zo vol verwijten te- qenover God. We houden ons zo ver af van Hem, zo moed- williq op een afstand. Kil, ijziq, koud is het in ons. God is een vreemde in ons lenen. Onze wil is afkeriq van Hem. En toch juist die wil, zo opstandiq, zo vol verzet, taai en duister, zal Hij naar Zich toe weten te dwinqen. Het Secreta-qebed uit de Mis van Zondaq heeft misschien ook voor u zoveel betekenis! MARCUS. door H. VöLMER FEUILLETON 73 Uit 't feit dat Paula de taxi had afgedankt, concludeer de hij, dat zij voornemens was, enige tijd in haar toevluchtsoord te verblijven. Er moest rekening mee worden gehouden, dat ook Klausen er zich bevond. Hij herinnerde zich diens woorden in de Bernadotte- straat gesproken: „Ga naar Teddy Blom, je weet waar hij woont. Bij hem zijn we voorlopig veilig. Ik volg zodra ik hier klaar ben." Het kon dus zeer goed wezen, dat hij, behalve met Paula, met twee man nen te doen kreeg en daar wilde hij het liever niet op aan laten komen. Er deden zich nog meer proble men voor. Gesteld, dat 't drietal de holfstede verliet. Paula de ene kant Klausen de andere kant uitging wie dan te schaduwen? Teddy Blom, zo deze er was, meende hij te kunnen uitschakelen; hem zpu- den zij in geen egval 't kostbare halssnoer toevertrouwen. Kon Svartan maar op de hoogte wor den gebracht! Onder een groep bij- eenstaande huizen, een eind buiten Marvall, had August een herberg opgemerkt; misschien waren zij daar 'n telefoon rpk. Maar dan moest hij zich van zijn post verwij deren als de vogels ondertussen eens uitvlogen? Derhalve wilde hij zich eerst vergewissen waarheen de weg verder leidde. Tot zijn vol doening was aan de linkerzijde een droge greppel. Op handen en voe ten kroop hij langs de hofstede, welke er van meer nabij zeer ver vallen uitzag en deed een ontdek king waarmede hij zich geluk wenste: zowat een honderd meter voorbij de boerderij liep de weg dood om in grasland over te gaan. Van die zijde dreigde dus geen ge vaar. Söderman hervatte in de buurt van de hofstede zijn kruippartij en stapte vervolgens met stevige pas sen naar de herberg, waar hem 'n teleurstelling wachtte; de kastelein verklaarde niet te weten, wat hij in zo'n miserabel gehucht met een telefoon zou moeten uitvoeren. Wel kon hij aan een andere wens van de bezoeker voldoen: hem aan een voorraad brood met kaas helpen. Na de inwendige mens versterkt te hebben en voor alle zekerheid wat mondkost ingeslagen te heb ben, keerde August naar zpn post terug. Op klaarlichte dag een huis in het vizier houden is een lastig karwei, zelfs voor een geoefend speurder. Terwijl hij 't object van een afstand bespionneert, loopt hij grote kans, ook zelf gezien te wor den. De secuurste manier leek Sö derman, maar weer in de droge greppel zijn heil te zoeken. Ver liet iemand de hofstede, dan zou hij het ongetwijfeld horen. Elk uur duurde hem er zes of acht. Geen geluid was waarneem baar, de omgeving leek uitgestor ven. Allengs begon het te scheme ren. Het was tamelijk koud,, 't lan ge stilliggen onder de blote hemel verkleumde hem tot op 't gebeente. Hij waagde het er op, wat heen en weer te lopen: het zou zij trage bloed sneller doen vloeien. In de hofstede werd licht ontstoken. Naar de zwakke glans te oor delen zou hij geneigd zijn te zeg gen, dat kaarsen werden gebruikt. Toch scheen men zelfs deze flauwe Uitstraling riskant te vinden, iemand schoof althans de gordijnen toe. Het kwam August niet onge legen :nu kon hij, met 't betrachten van de nodige omzichtigheid, de boerderij eens van meer nabij be kijken. De inspectie had haar nut: hij werd gewaar, dat er ook nog een achteruitgang bestond. Nauwelijks op de landweg terug gekeerd, vernam hg het naderen van een auto; even daarna werden de koplampen zichtbaar. Ijlings zocht h\j dekking in de greppel en kroop weer naar de hofstede, be gerig om te weten, wie Paula's be zoeker zou zijn. August dook diep weg, daar de wagen keerde en hij gevaar liep in de lichtschijn té worden opgemerkt! Toen de auto de terugtocht aanvaardde, was van de uitgestapte passagier niets meer te zien. Söderman veronderstelde, dat het iemand moest zijn, die met de situatie op de hoogte was, want het kon wel niet anders of hij had zich door 't achterhuis toegang verschaft. Het was hem een lief ding waard geweest zo hij slechts een glimp van de bezoeker'had mo gen ontvangen. XXIII. Paula dankte het aan haar plan-' ken-routine, dat de verschrikte kreet, die zij op 't punt was te uiten, haar niet over de lippen kwam. En de primitieve verlichting belette Klausen waar te nemen, hoe alle kleur van haar gezicht verdween. „Zo", zei hij op vlakke-toon. „Die kans heb ik je bijtijds ontnomen". Zij had haar stem volkomen in bedwang, toen zij uit de hoogte informeerde: „Wil je je iets duide lijker uitdrukken?" Klausen negeerde de vraag. „Je bent niet naar Teddy Blom gegaan zoals ik had bevolen". Haar hooghartigheid nam nog toe. „Bevolen? Jij mij Hij grinnikte sarcastisch. „Zoals 'k had aangeraden, indien dit me juffrouw prettiger toeklinkt." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3