Alkmaar se orgel-industrie in nieuwe bonen r r Kampioenschappen van D. A. W. Driedaags Sportfeest in Bath VOOR DE POLITIERECHTER PAG. 2 Dinsdag 12 juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Monumentaal orgel van de fa. Bern. Pels Alkmaarders behaalden zes titels Uitstekend programma van Turnlust fleurig ZOMERKATOEN 2.61 J In de begin van dit jaar in gebruik genomen nieuwgebouwde montagehal van de Orgelfabriek Bern. Pels Zoon staat het grootste tot dusver door deze firma gebouwde kerkorgel gereed, bestemd voor de St. Hippolytuskerk te Delft. Vóór dit monu mentale werkstuk van deze Alkmaarse industrie de fabriek ver laat hetgeen de volgende week het geval zal zijn waren wij, vergezeld van onze muziekrecensent, in de gelegenheid zo wel de nieuwe montagehal als het nieuwe orgel te bezichtigen; dit laatste bovendien te beluisteren. Deze orgelfabriek, die in 1903 door de heer Bern. Pels Sr. in alle bescheidenheid werd begonnen in een perceel aan de Nieuwlander- singel en via Oudegracht en Breedstraat 43 naar het Verdron- kenoord verhuisde, om daar uit te groeien tot een complex van drie panden en een bedrijf, waar circa 50 man werken, gaat met de bouw van deze nieuwe montagehal aan het Wolfpad een nieuwe periode in. Niet alleen omdat deze hal, met een oppervlakte van 10 bij 20 en een hoogte van 12 m. de mogelijk heid biedt een orgel geheel op te bouwen, te monteren en te pro beren, maar vooral ook omdat de kleinzoon van de stichter, de 't vorig jaar in Delft afgestudeerde Ir.. Bern. J. A. Pels, die in het nieuwe fabrieksgebouw 'n goed- geoutilleerd laboratorium ter zij ner beschikking kreeg, aan de technische uitvoering van de te bouwen orgels de nieuwste vin dingen op het gebied van de ge luidstechniek kan verbinden. Met dit nieuwe orgel, dat thans in de naar zijn acoustisch ontwerp ge bouwde montagehal gereed staat, heeft Ir. Bern. Pels Jr. zijn eerste grote werkstuk volbracht; dit or gel, opus 224 van de fabriek met een frontbreedte en hoogte van elf en 'n diepte van 6 meter, telt 3800 om precies te zijn: 3807 orgelpijpen en de speeltafel om vat drie klavieren, met 53 regis ters. Het vult 'n groot gedeelte van de hal, waar in een der hoe ken nog 'n orgel van kleiner for maat in aanbouw staat, bestemd voor de R. K. kerk te Dieren. Het volumineuse geluid, dat de heren Pels Sr. en Jr. en na hen onze muziekrecensent, de heer W. Schreurs uit dit machtige orgel wisten te halen, vulde de ruimte van deze grote montagehal, die voor deze geluidsmassa zelfs nog te klein bleek. Ontelbaar bleken de mogelijkheden, die dank zij de omvangrijke registratuur in dit prachtige instrument schuilen. Wij menen, dat wij daarvoor beter het woord kunnen laten aan onze muziekrecensent, die over de kwa liteiten van het orgel het volgende schreef: Een grandioos instrument. Het belangrijkste van dit gm- dioze instrument is wel, dat het een universeel karakter heeft; m.a.w. niet uitgesproken barok, noch romantisch. Hier is een com binatie van klankkleuren bereikt, welke de organist in staat stelt werken van de meest verscheidene aard uit de gehele orgel-literatuur de juiste klanksfeer te geven. Een dergelijke vervolmaking kan zelfs het componeren van werken voor orgel belangrijk stimuleren; wer ken n.l., die de componist bredere perspectieven openen. Door uiterst-deskundige zorg, besteed aan mensuur en intonatie werd een prachtig klankbeeld ver kregen. Zelden hoorden wij zo'n beschaafde orgelklank als b.v. bij de Mixtuur en Trompetten. Het instrument heeft 3807 pij pen, 53 registers en drie klavieren. Bij volle-werk is de klank plech tig en indrukwekkend. Met deze 53 registers zijn talloze combina ties te verkrijgen, zodat de orga nist ook als hij improviseert zijn meest-bijzondere intenties kan realiseren. Het orgel is ge bouwd volgens het electrisch sy steem en de bediening is, in al de verscheidenheid van talrijke speel huipen, voor de organist, die ze beheerst, zeer eenvoudig. Van de meer-moderne speelhuipen noe men wij o.a. de voetdruk-knoppen voor de koppelingen, in wissel- ONGEZELLIGE SAMENWONING ALKMAAR. A. M. C. F., een Duitse, die inwoont bij de heer J. L. te Iieiloo, had zich te verant woorden voor het feit, dat zij op 31 Mei L. met een emmer op het hoof4 had geslagen, toen hij bo ven kwam om te klagen over een storende stofzuiger, die het voor hem onmogelijk maakte naar de radio te luisteren. Beklaagde F. verklaarde dat L. haar had vastgegrepen en dat zij pas daarna geslagen had. Volgens verdachte had L. er wel meer last van dat zijn handen te los zaten en om dat te bewijzen had zij twee getuigen meegebracht. De 81-jarige grijsaard, bij wie de woorden als een klaterende waterval uit de mond kwamen, ontkende dat hij haar had vast gepakt. Volgens zijn zeggen wilde hij z'n handen niet aan haar bran den. Ze treiterde hem altijd. Als ze de was deed, leek dé kamer van L., die beneden woont, wel een douche-cel. De Officier achtte het tenlaste gelegde bewezen, 't Is mogelijk dat L. haar heeft vastgegrepen, maar dat gaf haar nog geen recht om hem met een emmer te slaan. Inwonen is niet leuk, maar ver dachte moet er rekening mee hou den, dat zij een gast in dit land is. De eis was f 50.of 30 dagen. De rechter maakte er, na het nogal theatraal verweer van verdachte f50.of 25 dagen van. Geslaagd ALKMAAR. Te Delft slaagde aan de Techn. Hogeschool voor het candidaatsexamen voor scheeps bouwkundig ingenieur de heer J. Korteweg, alhier; voors slaagden voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur onze stadge noten G. H. v. d. Bogaarde, P. J. Vlas en B. Wielenga en de heer Wim Veltman te Bergen. werking met de handregisters der koppelingen. Natuurlijk ontbreken niet de vrije combinaties, automatische pedaalschakelaar e.d. Het geluid yan het orgel werd ook met de meest-moderne apparaten gecon troleerd; o.a. met de Oscillograaf, een instrument, dat zichtbaar de geluidstrillingen en de natuur- en boventonen registreert. Er schijnt een nieuwe periode van orgeïbouwkunst te zijn inge luid en wij konden het met vreug de constateren, dat ondanks de technische perfectie de orgelbouw kunst als zodanig niet verdwenen is; want ook dit orgel draagt het stempel van zijn bouwer. Het heeft niets algemeens, maar kan als een persoonlijke creatie wor den beschouwd. Wij menen de fa. Pels Zoon geer groter compliment te kun nen geven dan door onze conclu sie te besluiten met deze paar woorden: Een vorstelijk instrument, dat het karakter van het kerkorgel volledig heeft bewaard en waarin de bouwers hun scheppende ideeën -op artistieke wijze hebben gedemonstreerd. Dit product van Alkmaarse in dustrie zal ongetwijfeld een be langrijke aanwinst zijn voor de St. Hippolytuskerk te Delft. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria Thea ter: Spionnen aan de Theems, 14 jaar. Har monie Theater: Titanen strijd (Technicolor), 14 jaar A.B.T.: Het atoom- spook, De man met het dodenmasker, 18 jaar. Cinema: Are de Triomphe, volw. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, Alk maar, telef. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BERGEN: Kunstzaal de Rus tende Jager: Tentoonstel ling Schilderwerken van Jac. Koeman en kunst naaldwerken van Janna Koeman. BONNEN HALEN: Dinsdag: B. van Blom tot einde B. Woensdag: H. tot Helder. EEN ZWARE SNOEK ALKMAAR. Bij de heer Geels aan de Kennemerstraatweg ver voegde zich Zondag de hengelaar J. Suk, die in het Noordhollands Kanaal een snoek gevangen had van ruim één meter lengte; of de heer Geels het beestje even wilde wegen. De heer Geels, die zelf een ver woed hengelaar is, was er het vo rig jaar bijna in geslaagd een zwa re snoek op de kant te halen; na eenlangdurig gevecht echter was toen de snoek met een afgebroken haak verdwenen. Herhaalde malen keerde de heer Geels in de loop van dit jaar terug naar de plaats, waar hij het gevecht met de snoek had geleverd, omdat hij wist, dat de snoek, een roofvis, steeds naar zijn oude jachtterrein, in casu het Noordhollands Kanaal even ten Z. van de gemeentereiniging, weer opzoekt.. Het vermoeden, dat de snoek, die de heer Suk gevangen had, dezelfde was, welke hij vorig jaar aan de haak geslagen had. bleek juist te zijn; in zijn grote muil bleek de snoek een grote zwarte plek te hebben, een geheel de wond. waarin vorig jaar de haak van de heer Geels was blijven ste ken. De snoek bleek 18 pond en 3 ons te wegen en werd door de heer Ottenbros, secr. van de CNHV. ge noteerd voor de hengelcompetitie van de KRO. Zaterdagavond werd de Weleerw Pater F. N. Kops met zijn ouders in het feestelijk vlaggende Bergen ontvangen. De vol gende dag droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk. NEDERLANDSE POLITIE SPORTBOND Organiseert zwemwedstrijden ALKMAAR. De Rijkspolitie- sportvereniging van het district Alkmaar organiseert op Donder dag a.s. in het Zomerbad aan de Sportlaan 's middags -om 1 uur zwemwedstrijden om het kam pioenschap van het westelijk dis trict. Aan deze belangrijke wed strijden wordt deelgenomen door afdelingen der gemeentepolitie uit Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Blocmendaal en Velsen en door een groep van de Rijkspolitie uit Alkmaar. Er züllen tevens tijdens deze wedstrijden pogingen worden gedaan om de records op de 500 m borstcrawl en de 400 m schoolslag alsmede op 500 m estafette te ver beteren. Er wordt gezwommen volgens de reglementen van de K.N.Z.B. in de klassen A, B en C Tevens zal als bijzondere attractie nog een watérpolowedstrijd tussen D.A.W. en Alkmaarse Rijkspoli tie worden gespeeld. De prijsuit reiking na afloop zal geschieden door overste J. Gerritsen van het R.P. gewest Amsterdam. Opbrengst t.b.c.-collecte ALKMAAR. Do Zaterdag j.l. alhier gehouden collecte voor de drie sanatoria Sonnevanck, Zonne gloren en Zonnestraal, heeft het mooie (bruto) bedrag van f 1436.41 opgebracht. Aan gevers en collectanten wordt dank gebracht. EEN GEDICHT VOOR DE KONINGIN. ALKMAAR. Mevr. C. Leek— Brantj es, die ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk Paar een gedicht stuur de naar H. M. de Koningin, ont ving van haar secretaresse, mei. Sneller, een dankschrijven voor de ze attentie. MULO-EXAMENS Voor de Zaterdag gehouden Mulo-examens slaagden voor het diploma A: mej. A. Schermer, Alkmaar; mej T. Swart, H.H. Waard: mej. F. de Jong. Wieringerme;er; P. Rus en G. Snip, Schagen; mej. A. Veter, Harenkarspel; mej. M. de Geus en mej. M. N. Stam, Noord- Scharwoude; mej. D. Groot, mej. A. J. J. Zikkenheiner en mej. E Boerdijk. den Helder: J. Woelders en mej. N. Nooder, Hoorn; mej. J. v. Zwanenburg, Oudorp; mej. J. C. de Vries, Hensbroek; mej. S Vergaay, Breezand. Diploma B: R. B. Schermer en mej. J. J. Veeier, Zijpe; mej. A Wiedijk, Barsingerhorn; J. E. Mie nes. Oudkarspel. Afgewezen 6 candidaten. De examens worden op Maan dag 18 Juli voortgezet. Aanvaring Zaterdagmiddag kwam de salon boot van het Alkmaar-Packet in het Nieuw Noord-Hollands kanaal nabij de Eilandswal bij het keren in aanvaring met aldaar gemeerde boot- De opleg daarvan werd ver nield en enige rijwielen en goede ren werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, daar niemand aan boord was. Opbrengst Thuisfront-collecte ALKMAAR. De collecte, Zon dagmorgen aan de drie parochie kerken van Alkmaar gehouden, heeft in totaal een bedrag van f 584.41 opgebracht. Een mooi re sultaat, waarvoor zowel gevers als collectanten dank gebracht wor den. ALKMAAR. Ondanks het feit, dat het weer daartoe geenszins lok te, was het publiek Zaterdag in grote getale opgekomen, om de door DAW georganiseerde Zwem-kam- pioensehappen bü te wonen. Het was een zeer aantrekkelijk pro gramma dat deze Alkmaarse ver eniging bood: Spannende races tus sen het puikje van Noord-Hollands zwemmers, enkele kostelijke panto- mines van de A.R.B., een water- polowedstrijd en, wat velen als het mooiste van de avond qualificcer- den: het figuurzwemmen, dat plaats vond onder een feërieke verlich ting. Na afloop mocht de heer Afink, die de meisjes elke Woensdagmor gen in de Overdekte traint, van zijn discipelen een heerlijke taart in ontvangst nemen. Ook de sprongen van de schoonspringers, eveneens onder leiding van de heer Afink, oogstten een warm applaus. Na afloop reikte DAW's voorzit ter, de heer Boxem, aan de diverse prijswinnaars de medailles uit, ter wijl de voorzitter van de Kring op zijn beurt de door DAW gewonnen lauwerkrans aan de Alkmaarders overreikte met hartelijke dankwoor den voor de goedgeslaagde organi satie van deze wedstrijden. De eindstand van de telling voor de DAW-lauwerkrans toont, dat DAW op het ogenblik veruit de sterkste vereniging boven hef IJ is: I. DAW 2635, 9 pt,; II. Neptunus 2757, 2 pt., III Nereus 2876, 1 pt. De wedstrijden. De 50 m. schoolslag jongens werd een over winning voor W. Rietberg van Nept. die deze afstand vlinderde in 37.De 2e t.e.m. 5e plaats was voor DAW: H. de Jong 41.4 C Zut 42.2. S. Fraaij 42.5 en B. Ekkel 42.9. Mej. R. Nieuwenhuizen van Ne reus werd kampioene op de 50 m. rugslag dames in 42.4 op de voet gevolgd door de DAWsters E. Stor 44.2, L. Verheul *44.6 en J. Piersma 44 8. Een grote kans op de eerste DAW overwinning ging verloren, toen H. Ouwehand op de 50 m. borst crawl meisjes bij het keren uit gleed en E. de Boer van Neptunus moest laten schieten. Deze won in 33,7; 2e werd H. Ouwe-hand in 36.2. F. Rentenaar en K. Martens werden hier 4e en 5e in 38.6 en 40.2. De 100 m, rugslag heren bracht Ad Boxem 'de eerste van zijn drie titels. Rustig trok hij er tussenuit en won met ruim verschil in 1.20, de 2e plaats latend aan C. Goed hart van Nereus in 1.29.7. Een groot DAW succes werd de 50 m borstcrawl jongens. De Utrechtse DAW-er H. Willemse won dit nummer in 32.gevolgd door zijn clubgenoot H. de Jong in 32.9. B. Ekkel en S. Fraaij bezetten de 4e en 5e plaats 34.9 en 35. De enige Alkmaarse dames-krmg- kampioene werd mej. E. Stor, die na felle strijd de 100 m. schoolslag wist te winnen in 1.32,5 van de Nept. dame C. Schoen (1.35.Pas op de laatste 25 m. kon de Alk maarse er tussenuit trekken, toen haar reserves groter bleken. De 3e t.m. 5e plaatsen waren eveneens voor DAW, n.l. H. Boxem 1.37, N. de Waard 1.38,2 en J. Piersma 1.39,1. De 50 m. rugslag meisjes werd een Neptunus overwinning: A. Koe- bolt won in 47.2, op de voet gevolgd door H. Ouwehand 48.1 en F, Ren tenaar 49. De 100 m. borstcrawl werd een gemakkelijke overwinning voor Ad Boxem in 1.04,5; H. Willemse werd derde in 1.13,9 waarmee hij zijn persoonlijk record verbeterde! Een volledig DAW-succes werd de 50 m. rugslag jongens: le werd tot ieders verrassing C. Zut in 43.2 gevolgd door B. Ekkel in 46.6. De grootste verrassing was wel F. Biel- fcld die derde werd in 47.2. De derde dames-titel ging weer naar Neptunus: na felle strijd, die pas op de laatste meters werd be slist, won E. de Boer in 34,9 van de DAW-sters T. v. Latum (35,6) en H. Ouwehand (35,7). Hoewel zij niet in de prijzen vielen verdienen de volgende DAW-sters een ver melding: T. Prijs 38.4, L. Verheul 38.7, H. Boxem 42,2, J. Piersma 42,4 en N. de Waard 43. 1'. Schot van DAW toonde dat het vertrouwen in haar gesteld, niet ten onrechte was geschied. Na felle strijd wist zij vechtend de tweede prijs uit het (koude) water te slepen in de voor haar goede tijd van 45.4. C. Schoen van Nept won in 44.2. SDa'nnend was de laatste serie van de 200 m. schoolslag heren. 100 m. lang lagen G. Gerkens van De Ham en de DAW-er A. Boxem zij aan zij. Toen trok de Alkmaarder er langzaam tussen uit. Vergrootte zijn voorsprong gestadig Vëji won in 3.04,5. Gerkens noteerde 3.13,8, Voor Boxem, die hiermede zijn derde -titel op één avond behaalde is dit succes des te groter, omdat hij voor de eerste maal na het hem overko men ongeval weer startte. Ook om de 3e en 4e plaats werd hevig ge streden, hoewel dit niet zo opviel omdat het in de schaduw geschied de van de „grote twee". Het waren de DAW-ers C. Zut. en W. Bloot- hoofd, die elkaar niets toegaven. Zij aan zij vochten zij, doch de eindspurt van B- was iets sneller: 3.17.7 tegen 3.18. Op de 3 x 50 m. wisselslag estafette dames was L. Verheul niet opgewassen tegen R. Nieuwenhuizen van Nereus. Toen DAW's schoolslagzwemster E. Stor te water ging lag zij zeker 4 m. achter. Scherp zwemmend liep ze slag na slag in en toen T. v. Latum te water moest was de achterstand tot 1 m. terug gebracht. Mej. v. L. haalde eruft wat erin zap en smaak te het, genoegen DAW zijn 5e kam pioenschap te bezorgen. Totaaltijd: 2.06.2. Nereus noteerde 2.10,6. De tweede ploeg van DAW, die in 2.12.6 derde werd bestond uit H. Ouwehand, N. de Waard en T. Prijs. De spannendste race van de avond was de laatste. A. Boxem had DAW op de rugslag van de wisselslag estaf. heren een kleine voorsprong bezorgd, die door de Neptunusman Bos op H. de Jong „vlinderend" werd ingelopen, hoe wel laatstgenoemde zich tot het uiterste verzette. Toen H. Willemse als laatste man startte lagen beide ploegen weer gelijk. Tot het uiter ste gespannen wist Willemse een fractie van een seconde eerder aan te tikken waarmee DAW ook op dit nummer Kringkampioen was geworden. DAW 1.51.8, II Neptunus 1.52,—. K.J.M.V. EN LEDEN N.R.K.M. GAAN VOETBALLEN Voor Santos De jonge en de oudere midden standers, leden van de afd. Alk maar van de NRKM en KJMV heb ben het originele plan opgevat, om ten bate van Santos, de tbc-bestrij- ding van de katholieke midden standsvereniging, een voetbalwed strijd te spelen en wel op het Kol- pingsterrein achter de R.K. kerk te Oudorp. De leden van beide ver enigingen worden allen met hun dames uitgenodigd, om Donderdag avond deze wedstrijd bij te wonen; de entree bedraagt slechts 20 ct„ al is er natuurlijk geen bezwaar tegen dat u Santos bij deze gelegenheid eens extra bedenkt. De elftallen zijn samengesteld als volgt: N.R.K.M. Doel C. de Jong. achter G. Rijper en G. Groot, midden: E. Ibink, Jb. Smit en Th. Smoren- berg; voor: N. Koelman, Overpelt, P. v. Nimwegen, A. C. de Boer en Jac. Smit. K.J.M.V. Doel J. Haker, achter: J. Spaans en A. J. Vredenburg, midden: L. v. Wely, J. v. d. Berg en H. v. Wely, voor: J. Groen, K. v. d. Meer, E. Otter, L. Woldendorp en H. Lansen. Dierenbescherming ALKMAAR. Zaterdagavond werd zwervend in de omgeving van de Baanstraat aangetroffen een hpndje van plm. 4 maanden oud. Kentekenen: zwart-witte vlekken, bruin-zwart kopje, reu en breed leren halsbandje om. Het is een aardig hondje en buitengewoon vriendelijk. Eigenaar of liefhebbers worden verzocht het diertje zo spoedig mo gelijk te halen bij C. Verwer, in specteur dierenbescherming. Baan straat, Alkmaar. Ter beschikking: 1 rode en 2 zwarte poesen. Uit het Politierapport Een rijwielhandelaar deed bij de politie aangifte van het feit, dat 'n fiets welke hij verhuurd had, door de huurder aan een derde man was verkocht zonder zijn toestemming. De fiets is in beslag genomen. (Van onze speciale verslaggever) Het programma, dat de dames en heren van Turnlust tijdiens het drie daagse sportfeest, dat in Bath ge houden wordt, uitvoeren, begint met rhythm ische oefeningen door de dames. De sierlijke bewegingen der meisjes in haar keurige witte jurkjes worden daarbij al direct tot een harmonieus gebaar en vormen een uitstekend openingsnummer. Direct daarop volgt het brugwerk van de dames en voor een ademloos publiek maken zij haar handstan den, achteropzetten en pirouettes op een knappe en stijlvolle wijze. Bij het groepswerk van dames en he ren zien wij dan vervolgens stan den op de handen, zweefstanden, bruggen op de grond en als sluit stuk een stevige driemanstoren. Het is allemaal lenig en vlug werk, dat we te zien krijgen. Dan volgt het paard-voltigeren van de heren: inscharen, inkeren en kring flanken. Ook het nummer hoepel- ofeningen der dames, waarbij de hoepel op verschillend wijzen ge hanteerd wordt, maakt een goede indruk. De heren komen dan weer met vlugge en krachtige prestaties aan de rekstok gan de beurt, waar bij ook de reuzenzwaai valt te be wonderen. De oefeningen met de bal zijn opgenomen in een specifiek' Alk- maars tafereel, waarbij kaasdragers achter de Alkmaarse vlag opkomen en hun kazen, eigenlijk ballen, aan de meisjes der groep toewerpen. Deze spelen daarmee een snel en sierlijk spel, waarna zij in formatie weer het terrein verlaten. Na oefe ningen aan de ringen, door de meis jes uitgevoerd, waarbij salto's en ander moeilijk werk te pas komen, komen de heren met hun knap werk aan de brug met pirouettes van steun tot steun en handstan den, een keurig staaltje van kracht en spierbeheersing. Ook de knots oefeningen van de dames zijn sier lijk en worden een fraaie demon stratie van wentelende armen en knotsen, een voorbeeld van lenig heid. Een nummer, dat om zijn Vertrokken personen over Juni ALKMAAR. W. v. Ree, hout anatoom, van Evertlingestraat 13, naar Buitenzorg; W. J, Michiels, chauffeur-monteur, R.K., van Voor- meer 18 naar Haarlem; F. Kunst, marechaussee, R.K., van Leeuwe rikkade 30 naar Amsterdam; J. J. Vleeshouwer, bodemcarteerder, N.H., van Spoorstraat 89 naar Fra- nekeradeel; M. M. van Dijk, inspec- trice kinderbescherming, R.K., van Langestraat 94 naar Eindhoven; S. Bruinja, dienstbode, van Langestra. 94 naar Leeuwarden; M. Meijer, tb., R.K.. van Bimkade J0 naar Zuid- en Noordschermer; M. H. Hartemink, z.b., N.H., van Ever- dingestraat 18 naar Amsterdam; J. H. J. Hensgens, kantoorbediende, R.K.. van Baansloot 3 naar Vow; M. J. J, de Kort, kinderverzorgster, R.K., van Costerstraat 15 naar Box tel; M. J. HimmelreichKueter, z.b., R.K., van Laat 138 naar Den Helder; H, E. Wagter, verpleegster, N.H., van Luttik Oudorp 11 naar Enschede; J. D. Frerichs, opzichter plantsoenen en gezin van Luttik Oudorp 11 naar Enschede; P. C. A. de Jong, kantoorbediende en gezin, van Burg. Palingstraat 7 naar Apeldoorn; C. C. Reinier—Schip per, N.H., van Kennemerstraatweg 98 naar Apeldoorn; A. M. A. Cile- sen, dienstbode, R.K., van Breed straat 9 naar Amsterdam; J. L. Lub, hulp in de huishouding, van J. v. Galenstraat 19 naar Castri- cum; E. J. C. Mustert, religieuse, R.K., van Everdingestraat 18 naar Den Helder. Ingekomen personen over juni V. Roodt, dienstbode, R.K., van van Spanbroek naar Emmastraat 11; A. de Ruyter dienstbode, van Zijpe naar Noorderkade 64; A. J. A. Dales, conducteur N.S., N.H van Nijmegen naar Kinheimstraat 22; J. B. Schiphorst, z.b. van Amster dam naar Kennemerpark 30; R Grootjans, machinist N.S., N.H., v. Amsterdam naar Ger. Doustraat 7; G. W. van de Pol, marinier, N.H.. van Doorn naar B. Bottemanstraat 17; S. Wijnhout, caféhouder, N.H., met gezin, van Woerden naar' Kool tuin 15; J. N. J. Eiselin, z.b., R.K., van Amsterdam naar Laat 194;- Wijnstra, z.b., N.H., van Ooststel lingwerf naar Rembrandtstraat 38. A. DijkstraHempenius, N.H., van Sneek naar Pr. Bernhardiaan 10; Wed. I. Slot—Wagenaar, N.H. van Langedijk naar Pr. Bernhardiaan 14; H. de Jong. fabrieksarbeider, v. Sneek naar Heul 15-A; D. Bosklop- per, fabrieksarbeider, van Amster dam naar J. v. Schorelkade 33; T. v. d. Gracht, dienstbode, van Hoorn naar Emmastraat 109; Wed. G. Bak- Hes, van Amersfoort naar Dreb- belstraat 22; A. P. Veelenturf, he renkapper, R.K. van Wilnis naar Groot Nieuwland 18; H. M. van der Vegte, kapster, R.K., van Rijssen naar Schoutenstraat 20-A; R F. Westerkamp, arts, N.H.. met gezin van 's-Gravenhage naar Emma straat 93; N. de Boer, metselaar, N.H.. en echtgenote van Durban n. Achterweg 27-A; G. M. Hoebe— Sijs, R.K., van H. Hugowaard naar van der Lijnstraat 28; J. G. Evers, broodbakker, N.H., van Bergen naar Houthavenstraat 8; J. Tiebie, broodbakker, R.K., v. Bergen naar Dijkgraafstraat 38; B. van de Wer ker, gieter-vormer, R.K., van Zaan dam naar Liefdelaan 5; M. G. Slin- igerHaytema, Ger., van Rotter dam naar Wilhelminalaan 18; C. v. Knijff, van Den Helder naar Reker- straat 15; M. ck? Brauwer, huis houdster, N.H., van Amsterdam n. van der Woudestraat 57; M. D. du Chattel, z.b., van Leiden naar Nas- sauplein 42; W. Helmus, kellner,. N.H. met gezin van Hoorn naar Kennemerstraatweg 18. Alarm voor de K.J.M.V. A.s. Woensdag gaan we een nieuw bestuur kiezen Ons oude bestuur treedt af, maar stelt zich geheel herkiesbaar. Tevens zjijn er nog enkele candidaten op de lijst geplaatst- Voor de laatste maal geven wij iullie nog deze raad: Kiest een goed Bestuur! Kiest mannen met organisatie vermogen, verbeeldingskracht en energie. Zet de juiste man op de juiste plaats, want de KJMV moet vooruit, niet stil staan. Onderschat daarom de taak van het bestuur niet. Niet iedereen is daar geschikt voor. Kiest daarom een goed bestuur en komt allen, zonder uitzondering as. Woensdag om kwart over acht precies niet in Kinheim, maar in Café Restau rant Koekenbier aan de Kenn. Straatweg. Vergeet niet je vrien den mee te nemen! Dus tot morgenavond. H. vlotte uitvoering en feilloze stijl door het Engelse publiek met en thousiasme wordt gadegeslagen. Met het nummer vrije oefeningen der dames, goed en vlug uitgevoerd, werd ook veel eer ingelegd. De dames, die bij deze demonstra ties het leeuwenaandeel hadden, werken nog op het paard en geven daarna een humoristisch nummer, getiteld circus Rentz, waarin zij, als paarden gecostumeerd, aardige oefe ningen brengen, geleid door een meesteres, gekleed in rijcostuum met laarzen en zweep. Met dit kos telijke nummer wordt het program ma van Turnlust, dat op alle aan wezigen een goede indruk maakt van de prestaties der Nederlandse turnsters en turners, besloten. Kajottersnieuws ALKMAAR. Morgen moet het goed weer zijn, want dan gaan we naar de Bergense duinen, waar al een mooi plekje is uitgezocht om een origineel spel te beoefenen. Fietsers vertrekken om half acht van het Varnebroek, de overigen zorgen er voor, dat ze om acht uur bij Duinvermaak zijn. Voor niet- leden is dit een prachtige gelegen heid om eens met de kajotters ken nis te maken. VOOR KINDER- EN STRANDKLEDING TC verschillende dessins WASECHT LICHTECHT ZONECHT por meter STOFFENHUIS Langestr. 93 Alkmaar SUCCESSEN VOOR D.O.V.E.S. HEILOO. Zondag was Doves te Spanbroek om op de wedstrij den van W.A.C. de strijd aan te binden tegen de andere Noord- Hollandse clubs. Verschillende goede prestaties werden verricht, enige Doves-leden promoveerden naar een hogere klasse en weder om sneuvelden enkele clubrecords. Bii het verspringen Meisjes B moesten A. Couwenhoven en N. Bakker, trots hun goede sprongen de eerste plaats laten aan M. Schenk uit Wieringerwaard, die 5.04 M. haalde. Maar met hardlo pen heelt N. Bakker de smaak te pakken, want in de goede tijd van 8,3 sec. werd ze eerste. M. Meyer deed voor 600 M. trai ning mee op de 80 M. Jun. B, en werd in 10 sec. (nieuw clubrecord) lste. C. Meijer had bij het hoog springen Jun. B geduchte concur rentie van de Zaanland athleet Basuin. Beide sprongen 1.57 M. (nieuw clubrecord), maar door minder foutsprongen werd Meijer eerste. De 800 M. Heren B was een Doves-aangelegenheid. Hier werd de strijd uitgevochten tussen KI. Blokker en P. Dekker, die vorige week op de Nederl. B. Kampioen schappen bijzonder goed gelopen had. Na een nek aan nek race werd Blokker nu eerste. R. Stam liep zijn eerste wed strijd, werd eerste op de 1500 M. en promoveerde meteen naar de, C-klasse. Zijn tijd houdt een be lofte in! J. Henneman sprong hoog, werd eerste, promoveerde naar de C- klasse en het scheelde slechts 1 cM. of hij was B-klasser geworden. E. Kayset demonstreerde buiten mededinging het hoog- en pols hoogspringen. T. Hopman legde beslag op de eerste plaats 3000 M. C, één se conde sneller en hij was ook B- k-lasser geweest. A. de Groot, pas gepromoveerd naar de C-klasse hoogspringen, ging ook hier met de eerste prijs strijken. In totaal behaalde Doves 10 eer ste, 3 tweede en 7 derde prijzen. A.s. Zondag nemen enkele Doves Junioren deel aan de Nederl. kampioenschappen te Beverwijk en 'n ploeg aan de Nationale wed strijden te Krommenie. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: WARM Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer. Meest zwakke wind ui*, uiteenlo pende richtingen. DIT JAAR EEN GUNSTIGE HOOIOOGST De hooibouw is voor de veehou der zeer belangrijk. Voor meer dan een half jaar betekent hooi de hoofdschotel voor het vee. Het be hoeft dan ook niet te verwonderen dat elke veehouder elk jaar op nieuw alle krachten verzamelt om de hooioogst zo goed mogelijk te doen slagen, nog te meer in een tijd zoals thans, waarin .krachtvoe der schaars en duur is. Een zeer belangrijke factor is bij de hooiwinning het weer, dat in onze lage landen helaas dikwijls te wensen overlaat, zoals ook dit jaar. Er is een behoorlijke hoeveelheid hooi gewonnen. Ook de kwaliteit is goed. Gebrek aan zon,, heeft echter nog al was „spit" in het hooi gela ten. Vele veehouders volgden dan ook de voorzichtige weg bij het op tasten in de bergen en plaatsten een gedeelte aan klampen, in ver band met gegronde vrees voor over. dadige broei. En dit ondanks dat er geen spat water tijdens de oogst ge vallen was- Toch komen er ook verscheidene gevallen van „Spitten" voor. Daar regen uitbleef heeft men elke dag zo kunnen werken als men wilde en behoefde er niet extra arbeid besteed te worden aan het omzetten van oppers, e.d. Dit is, mede dank zij de steeds verder doorgevoerde mechanisatie en in tensievere bedrijfsvoering, de oor zaak geweest waardoor de oogst 'n vlug verloop heeft gehad. Nu ziet de veehouder uit naar 'n flinke regen voor zijn weiland, waar het gras, als gevolg van de laag aanhoudende droogte, zeer schraal, tjes is geworden. Lening van Franse banken aan Spanje MADRID, 12 Juli (Reuter). Een groep Franse banken zal Spanje vijftien milliard Franse francs lenen voor de wederop bouw, zo is officieel te Madrid bekend gemaakt. Het bedrag zal grotendeels worden gebruikt voor de aankoop in de komende vijf jaar van technisch materiaal. R.K. Gem. Toneelgezelschap ,,'t Masker" HEILOO. ,,'t Masker" Iteeft als eerste stuk voor het komende sèi- zoen op haar programma genomen het historische spel „Maria Stuart" van F. von Schiller. Het geheel zal weer onder leiding staan van Jean Robert Jr. Dit spel is van zeer goed gehalte en nog practisch niet door ama teurstoneel gespeeld. Wij geloven echter wel, gezien de uitstekende resultaten van dit gezelschap, dat ook nu weer goede resultaten bereikt zullen worden. De voorlopige op voeringsdata zijn 23 en 30 October. Bloedtransfusie HEILOO. In het najaar zal men in onze gemeente in de ge legenheid gesteld worden zich als donor (bloedgever) op te geven. Nadere berichten hieromtrent zuilen nog t.z.t. worden gegeven. TOCHT OUDEN VAN DAGEN HEILOO Voor Woensdag a.s. zullen de deelnemers(sters) aan de autotocht voor ouden van dagen (14 Juli) thuis bericht ontvangen van welke plaats en op welk uur afgereden zal worden. Zij, die in een luxe wagen zullen mederijden, worden van huis afgehaald. Voor belangstellenden kunnen wij mede delen dat het vertrek plaats vindt om 8 uur vanaf het postkantoor aan de Rijksstraatweg, 's Avonds zullen de oudjes verwelkomd wor den aan de Stationsweg door bei de plaatselijke muziekcorpsen waarna de stoet via Stationsweg en Herenweg voor het gemeente huis zal rijden. Aan de tocht zal deelgenomen worden door 20 luxe auto's en 6 touringcars. De medische verzor ging staat onder leiding van Zr. v. Helsdingen met assistentie van de plaatselijke Rode Kruis-colonne. Naar wij vernemen zullen in to taal 275 personen aan de tocht deel nemen. De volgende route is samenge steld: via de duinstreek. Den Haag naar Rotterdam. Hier zullen wor den bezocht de diergaarde Bleij- dorp, Maastunnel en 'n tocht langs de havens. Mochten er deelnemers zijn die geen tijdig bericht ontvangen dan moeten zij zich in verbinding stel len met mevr. v. Tricht, Stations weg 53 of de heer N. Majoleé, Sch. Hondbosselaan 62. Wij wensen de ouden van dagen een prettige tocht en heerlijk zo merweer. Ergerlijke toestand samenwoning. bij De ambtenaar J. K„ die in zijn huis aan de Nicolaas Beetskade in woning had gekregen van een al leenwonend man, die geregeld een gehuwde vrouw op zijn kamers bracht en daardoor een onaange name sfeer schiep, had het op een gegeven avond, toen er boven zijn hoofd wat te veel herrie met de radio werd gemaakt, te kwaad ge kregen met zijn bovenbewoner, ze kere J. Cousemulder. Tijdens de ruzie had J. K. deze Cousemulder een hard voorwerp naar het hoofd gegooid waarna een formele vecht partij ontstond. J. K. moest zich voor mishande ling verantwoorden. De officier van justitie, mr. Meischke, die zich 's mans gemoedstoestand wel in kon denken, eiste een boete van f 60 of 30 dagen. Bij het pleidooi van mr. C. Smal kwam de ware toedracht van het geval aan het licht en bleek dat het tussen de beide bewoners niet bo terde. Volgens mr. Smal was Cou semulder, de bovenbewoner, al meer met hoofdbewoners van hui zen, vanwege z'n onzedelijk gedrag in onmin geweest en had hij zijn vorige woning am dergelijke rede nen moeten verlaten. Ook een von nis van de kantonrechter was daar bij te pas gekomen en de verdedi ger ,die dit alles aanvoerde, om het zoals hij zeide, hoogst onbetrouw bare karakter van getuige aan te tonen, kon zich niet indenken dat 't noch aan de gemeente noch aan de rechtelijke macht kon geluk- enk aan de praktijken van deze man, die naar mr. Smal mededeel de reeds enkele huwelijken onge lukkig had gemaakt, een einde te maken. Vooral waar aan C. een vestigingsvergunning was verleend en niet aan de vrouw, die er we derrechtelijk haar intrek had ge nomen. Mr. Smal bepleitte dan ook, deze omstandigheden in aanmer king nemende, een clemente hou ding bij de politierechter, die J. K. uiteindelijk tot f 40 boete of 20 da gen veroordeelde. Diefstal. De 69-jarige weduwnaar B. te Alkmaar, had zich tot driemaal toe afvallood toegeëigend van zijn pa troon N. en dat ten eigen bate ver kocht. De opbrengst f 20, had hij besteed aan schoenen en tabak. Conform de eis werd B„ tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis ver oordeeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2