Amerikaanse en Canadese studenten op bezoek RADIO „HET GEVAL GOUZENKO" brengt deining in de hoofdstad Nieuwe legercommandant sprak tot zijn troepen Debat in Amerikaanse Senaat over het Atlantisch Pact DETECTIVE Dinsdag 12 Juli 1949 PAG. 3 VERWACHTING De Volendambracht er 1444 te Rotterdam Mede-lijdend Naar wij vernemen De hete vuren zijn nog niet gedoofd Een kip uit haar rol De„C.A. Banck" nog steeds op het strand Ook in Haarlem filmrelletjes Gezonde taal van Republikeins blad Nederlanders blijven uitgeschakeld Taft tegen, Vand en berg voor Het geval Gouzenko i door het K.N.M.I. »eldig van Dinsdag- Densdagavond: WARM erwegend zonnig en ter kans op onweer, e wind ui* uiteenlo pen. JAAR EEN CE HOOIOOGST w is voor de veehou- ïgrijk. Voor meer dan iar betekent hooi de voor het vee. Het be- niet te verwonderen houder elk jaar op- rachten verzamelt om zo goed mogelijk te nog te meer in een ns, waarin krachtvoe- duur is. :langrijke factor is bij ïg het weer, dat in den helaas dikwijls te lat, zoals ook dit jaar. Voorlijke hoeveelheid n. Ook de kwaliteit is aan zon,, heeft echter spit" in het hooi gela. ^houders volgden dan chtige weg bij het op bergen en plaatsten aan klampen, in ver ronde vrees voor over. En dit ondanks dat er er tijdens de oogst ge- Toch komen er ook gevallen van „Spitten" uitbleef heeft men linnen werken als men hoefde er niet extra d te worden aan het oppers, e.d. Dit is, zij de steeds verder mechanisatie en in- drijfsvoering, de oor waardoor de oogst 'n heeft gehad, veehouder uit naar 'n ■oor zijn weiland, waar gevolg van de laag droogte, zeer schraal- len. n Franse banken in Spanje 12 Juli (Reuter). Franse banken zal en milliard Franse voor de wederop- officieel te Madrid lakt. Het bedrag zal vorden gebruikt voor in de komende vijf hnisch materiaal. Toneelgezelschap t Masker" ,,'t Masker" lifeeft als oor het komende sêi- programma genomen e spel „Maria Stuart" ichiller. Het geheel zal eiding staan van Jean van zeer goed gehalte isch niet door ama- espeeld. Wij geloven gezien de uitstekende dit gezelschap, dat ;oede resultaten bereikt n. De voorlopige op zijn 23 en 30 October. sdtransfusie - In het najaar zal gemeente in de ge teld worden zich als gever) op te geven, .ten hieromtrent zullen :den gegeven. DEN VAN DAGEN - Voor Woensdag a.s. ilnemerslsters) aan de ir ouden van dagen is bericht ontvangen laats en op welk uur worden. Zij, die in »en zullen mederijden, huis afgehaald. Voor len kunnen wij mede- t vertrek plaats vindt anaf het postkantoor straatweg, 's Avonds ijes verwelkomd wor- Stationsweg door bei- ijke muziekcorpsen stoet via Stationsweg voor het gemeente- in. Dcht zal deelgenomen 20 luxe auto's en 6 De medische verzor- der leiding van Zr. v. iet assistentie van de tode Kruis-colonne. ernemen zullen in to nen aan de tocht deel- le route is samenge- duinstreek, Den Haag im. Hier zullen wor de diergaarde Bleij- nnel en 'n tocht langs r deelnemers zijn die >ericht ontvangen dan ch in verbinding stel- r. v. Tricht, Stations heer N. Majoleé, Sch. n 62. i de ouden van dagen tocht en heerlijk zo- ■erlaten. Ook een von- mtonrechter was daar- komen en de verdedi- lles aanvoerde, om net de, hoogst onbetrouw- r van getuige aan te ich niet indenken dat de gemeente noch aan e macht kon geluk- praktijken van deze ir mr. Smal mededeel- kele huwelijken onge- 'emaakt, een einde te al waar aan C. een gunning was verleend de vrouw, die er we- haar intrek had ge- »mal bepleitte dan ook, ligheden in aanmer- e. een clemente hou- lolitierechter, die J. K. ot f 40 boete of 20 da- elde. Diefstal. ;e weduwnaar B. te 1 zich tot driemaal toe geëigend van zijn pa lat ten eigen bate ver- >brengst f 20, had hij schoenen en tabak. 3 eis werd B„ tot f 15 dagen hechtenis ver- (Van onze redacteur). Van al de duizenden Amsterdam mers die Zaterdagavond op de Cein tuurbaan samendromden, waren er misschien een paar honderd bezeten door de lust om van hun afkeuring voor de film „Het geval Gouzenko" blijk te geven. Hier openbaarde zich een typisch hoofdstedelijke karak tertrek: nieuwsgierigheid voor en een zekere belustheid op relletjes tussen de dikwijls gesmade maar heimelijk bewonderde politie en op standige medeburgers. Wat kan het de Mokummer schelen of die rel letjes voortkomen uit bandeloosheid op hartjesdag of op een dag die een bioscoopdirecteur heeft uitgekozen voor het draaien van een film waar van de oorspronkelijke titel luidt „Het ijzeren gordijn", later terwille van de lieve vrede veranderd in „Het geval Gouzenko?" Dat die vre de niet bewaard kon blijven zal nie mand verwonderen. De inhoud smaakt de aanhangers niet van een naar en onvriendelijk land, waarvan enkele onderdanen zich in 1947 heb ben gecompromiteerd met een spion- nage-schandaal, dat in de gewraakte film nog eens lekker wordt uitge sponnen. Voor de Rialto-bioscoop patrouil leerden agenten, wijs geworden door de ondervinding van de dag tevoren, toen ze heel wat klappen moesten uitdelen om al te balsturige elemen ten tot rede te dwingen. De Cein tuurbaan was voor het rijverkeer afgesloten, behalve voor de politio nele overvalwagen, die voor de in gang van het theater geparkeerd stond. Agenten te paard draafden af en aan, alleen dat was voor de Amsterdammers een feest op zich. Wanneer de knollen het op een lo pen zetten draafde er een paar hon derd man achteraan. Misschien wérd het hommeles,,Het ijzeren gor dijn" draaide ongestoord, de slen terende menigte concentreerde te vergeefs haar aandacht op de hel verlichte muren van het bioscoopje. Er gebeurde niets- de overvalwagen bleef gesloten en de politie behoefde zich slechts tot een „doorlopen als tublieft" te beperken. Wat rest een Amsterdammer dan nog anders dan buiten de veiligheidsgrens een groepje te vormen rond debatteren de politici in zakformaat? Er ont stonden tientallen samenscholingen, die de politie allen ongemoeid liet, zolang men niet toegaf aan de be hoefte om de woordenstrijd met een vuistgevecht te beslissen. Men kan al het rumoer over de film schouderophalend voorbijgaan en zeggen dat het veel leven om niets is, het beluisteren van de straatdebatten gaf stof tot overden ken. Uiteraard voerden de commu nisten het grote woord tegen ieder die het waagde een opmerking ten nadele van de Sovjet Unie te ma ken. Niemand sprak over de film, noch over de gebeurtenis die het scenario opleverde. Het doet er wei nig toe of de volgelingen van Mos kou zich smalend uitlieten over al les wat niet in het rode kader pas te. Zeer bedenkelijk was echter het fanatisme waarmee de theorieën werden verdedigd. Bedenkelijk en waarschuwend voor de anti-com munistische massa, die toch wel dient te weten dat fanatisme kan leiden tot een revolutie waarvan de kracht niet wordt bepaald door het geringere aantal, maar door de grotere strijdlust. Niet de wetenschap dat Moskou de revolutie predikt, maar de pa raatheid om die revolutie te voor komen, zal ons voor onaangename verrassingen kunnen behoeden. Op de Ceintuurbaan werd gezwetst over „wetenschappelijk socialisme" door individuën die van iedere we tenschappelijke kennis gespeend waren. Maar ze verklaarden trots te zijn op hun limaatschap der CPN Ze ontwikkelden economische en strategische theorieën die de lo gica op verbijsterende wijze geweld aandeden. Maar weinig luisteraars trachtten het ongerijmde aan te to nen. In een groep van zestig was één schreeuwende communist triom fator. De Amsterdamse gein bleef ook hier niet achterwege. Enige honderden jeugdige com munisten (jongens en meisjes, niet ouder dan 20 jaar!) trokken zingend en de vuisten gebald voorbij. Een ijscoman achter zijn Vami-wagentj'e vulde een adempauze aan met de kreet: „Voami aas! Houdt de hoofde koel en de foete warrfmüm!" Zeventig jaar getrouwd Op 6 Augustus a.s. hoopt het echtpaar J. W. Aal-H. A. Aal- Borggreve te Amsterdam de dag te herdenken waarop zij voor 70 jaar in de echt werden verbonden. De man is 93 jaar en de vrouw 91 jaar oud. Beide oudjes genie ten nog een goede gezondheid. Inter-lndonesische conferentie begint op 20 Juli D JOG JAKARTA, 11 Juli (Ane- ta). De Inter-lndonesische con ferentie zal 20 Juli te Djogja een aanvang kunnen nemen, aldus werd van officiële zijde medege deeld. Eerder hadden republikeinse zegslieden gesproken van een aan vang der conferentie tussen 10 en 15 Juli. In het Noorden en Oosten van de Algoma-wildernis in Canada, Ontario, wemelt het van mijnbouwkundige onderzoekers en mijnwerkers, die 'lagen uraniumhoudend pek en andere radio actieve ertsen trachten- op te sporen. De Coulay-bergen vormen wel het middelpunt van het uranium-onderzoek. s PROGRAMMA WOENSDAG 13 JULI HILVERSUM I 301 M. NCRV 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtend- gymn., 7.30 Petite Suite de Concert, gram., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuwsberichten; 8,15 Te Deum Laudamus, gram., 8.45 Gramofoon- muziek, 9.00 Ochtendbezoek bij on ze jonge zieken, 9.30 Viool, piano, en cello muz, 10.00 Symphonische werken door Residentie-orkest; 10.30 Morgendienst, 11.00 „De weg tót God en de naaste", 12.00 Harmoniemuz., 12.30 Mededelingen land- en tuin bouw, 12.33 Trio Fantasia, 13.00 Nieuwsber., 13.15 „Vrij en Blij", „Range en Mieliepit", cowboy- en Z. Afr. liedjes, 13.45 Symphonie in c no. 8 Ant. Bruckner door Concert gebouworkest, 15.10 Sextet Jonny Kroon, 15.50 Strijktrio no. 2 Hinde- mith, gram., 16.15 Voor onze meis jes en jongens, 17,30 Ensemble Lach man, blaaskwintet met piano, 18.00 Onze Nederl koren en korpsen, 18.30 Nederl. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws berichten, 19.15 Orgelmuziek, gram., 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Gramo- foonmuz., 19.g5 Een goed woord voor een goede zaak, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 Progr, proloog, 20.10 Ora torium „Samson", 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuwsber., 23.15 Po pulair concert, 23.5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM n 415 M. V.A.R.A.: 7.00 Niuws, 7.18 Gramo- foonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gra- mofoon, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Mineapolisch Symphonie orkest V.P.R.O.: 10.00 Moeder en kind, 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Onze keuken, 10.35 Als de stofzui ger zwijgt, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Accordeola. 12.30 Mededelin gen voor het platteland, 12.38 Johan Jong, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Gev. programma, 14.00 Gespro ken portretten, 14.15 Kamermuziek, 15.00 Voor de zieken, 15.30 De Rood borstjes, 15.50 Waar zitten we?, 16.00 Het orkest van de week, 16.15 Voor de kleuters, 16.30 Vragen staat vrij!, 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen, 17.15 Miller-sextet, 17.45 „Exotische klanken", 17.00 Nieuws, 17.15 Varia, 18.20 Piano-duo, 19.40 Gramofoonmuziek, 19.00 Lezing, 19.15 Het nieuws uit Indonesië. V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeugd. V.A. R.A.: 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 Dingen van de dag, 20.20 Promena de-orkest, 21.00 Reportage van bij eenkomst N.V.V., 22.00 Gramofoon, 22.15 Cor Steyns orgelensemble, 22.45 Er zijn maar weinig.23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Gramofoon muziek. Het had werkelijk het karakter van een feest, toen gisterenmorgen de debarkatie begon van het s.s. „Volendam", dat in de nacht 1444 Amerikaanse en Canadese studenten te Rotterdam had aangevoerd. Het comité van de Nederlandse studen ten zorgde voor de goede gang van zaken en dames staken een ieder, die van boord kwam, een gouds bloem in het knoopsgat. De gehele loods van de Holl.-Ame- rika-lijn was versierd met vlaggen en wimpels en het muziekcorps van de „lijn" blies zijn vrolijkste mar sen, terwijl langzaam een extra trein, service van de N.S. de Wilhelminakade opschoof om 350 studenten linea recta naar Parijs te vervoeren. Een echt Hollands pie- rementje zorgde 'intussen voor een typisch Nederlands cachet. Al vroeg arriveerde minister Stik ker, die namens de regering woor den van welkom sprak. Hij herin nerde hierbij aan de landing van de Amerikanen en Canadezen in Nor- mandië en zeide, dat het schip de wel voor de Amerikanen vertrouw de naam „Volendam" droeg, die misschien voornamelijk reminiscen ties oproept aan klompen en kleuri ge klederdracht, maar dat Neder land in zijn algemeenheid er toch wel een tikje anders uitziet. Spre ker hoopte, dat men in Europa en vooral in Nederland goede relaties zou kweken en dat de tijd in Euro pa en vooral in Nederland doorge bracht, hen lang als een goede in de herinnering zal blijven. De Canadese ambassadeur bracht de studenten in herinnering de goe de indrukken, die hij zelf dertig jaar geleden had opgedaan, toen hij voor het eerst met een „partij" Neder land bezocht. „Ik kan u verzekeren, aldus de ambassadeur, dat u in Ne derland met warmte wordt ontvan gen en dat u hier een gastvrij volk zult vinden". Ook de Rotterdamse burgemees ter was aanwezig, om de gasten te verwelkomen. De burgemeester ver klaarde, dat de betrekkingen tussen Canada en Nederland altijd goed zijn geweest, maar nooit zo goed als gedurende en na de oorlog. „Nooit zal de gastvrijheid, die onze kroon prinses Juliana tijdens de oorlog in Canada ondervonden heeft, uit ons geheugen gaan en de enige fout, die Eisenhouwer misschien ooit begaan heeft, is dat hij in Normandië in plaats van in Rotterdam geland is. Tot slot voerde de Amerikaanse Het kringetje, waarin vele mensen leven, is maar klein en beperkt. Hun horizon is be grensd. Veel verder dan hun allernaaste omgeving reikt hun belangstelling niet. Soms is het nog erger en zijn zij alleen maar vol van zichzelf. Egoïs tische, egocentrische naturen. Voor wat anderen betreft, zijn zij koud en gevoelloos, hard. Dat raakt hen n.iet. Daar hou den zij zich buiten. Zij menen nog goed te handelen ook op deze manier. Zij verdedigen en prijzen hun houding. Maar tuist dit gebrek aan oprechte belangstellingaan sympathie, aan meeleven en meelijden is dodelijk. Het is fnuikend. Het breekt af en maakt kapot. Waarom zegt het Epistel van Zondag dat we mede-lijdend" moeten zijn? MARCUS. ambassadeur nog het woord en zei- de er verzekerd van te zijn, dat de indrukken, die men in Nederland zou opdoen, rijk zullen zijn. Tijdens de reis naar Holland was een uitgebreid oriëntatie- en recre atieprogramma uitgevoerd. Een van de leiders der Nederlandse studen ten had de reis meegemaakt en was zeer enthousiast over het succes hiervan. Vooral de Indonesische kwestie was zeer vaak ter sprake gekomen. „Het was zeer eigenaar dig, verklaarde de student, hoe slecht men op de hoogte was, maar na enige toelichtingen in kleiner groeperingen door mr. G. Vogelaar, dr. H. van Wijk en hem zelf, zijn 90 procent van de studenten het Nederlands standpunt volkomen gaan onderschrijven". 31 .Augustus zal de „Volendam" weer met de studenten huiswaarts keren. 350 van de studenten heb ben Nederland als einddoel van de reis, de anderen zullen eerst nog andere landen een bezoek brengen alvorens zij Nederland bezoeken. doet koud en vochtig weer niet alleen kleren van niet al te beste kwaliteit krimpen, maar ook plaats ruimte, als deze van niet al te beste kwaliteit blijkt te zijn. Zo had men vorige week Woensdag in de Rot terdamse Diergaarde bij gelegen heid van de opvoering van de opera „Butterfly" plaatsruimte gemaakt voor ongeveer zesduizend toeschou wers. Maar hierbij was niet gere kend op koud en vochtig weer, en dat was het die avond nu juist wel. Dat deed qle plaatsruimte maar even 275 meter inkrimpen, doordat iede reen een dikke jas aangetrokken had. dat 5 c.M. per man deed sche len. over vochtig weer gesproken, zelfs een locomotief schijnt het wel eens te warm te krijgen en naar een verfrissend bad te verlangen. Zo reed Maandagmorgen een 10 ton wegend locomotiefje bij de vuurto ren van IJmuiden te water. Het locomotiefje vervoerde 20 tons be tonnen blokken naar het open wa ter, vanwaar een drijvende bok deze blokken naar de pier bracht. De machinist kon er nog tijdig af springen, maar liep daarbij een her senschudding en een ribbenfractuur op. ook de haringvangsten schijnen dit jaar niet zo best mee te vallen. In visserskringen wijt men dit voornamelijk aan de vele makreel, die de haring verjaagt. Makreel wordt dan ook in zeer grote getale gevangen. Bovendien geeft men ook de schrale Noordewind een deel van de schuld, en daarenboven de al te intensieve haring-trawlvisse- rij, deze heeft in letterlijke zin de zeebodem omgeploegd, waardoor veel schade aan het broed werd be rokkend. De officieren, die bij het Prin selijk huwelijk dienst hebben ge daan, hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een zilve ren sigarettenaansteker aangeboden met de inscriptie „namen's de dra gers van de huwelijksmedaille 1937". De plantenziektekundige'dienst te Wageningen heeft bepaald, dat alle aardappelen, die voor de ex port bestemd zijn, eerst twaalf da gen in quarantaine-opslag moeten zijn geweest, alvorens zij verscheept worden. Dit in verband met het veelvuldig voorkomen van de aard appelziekte. Blijkens het Centraal Bureau voor Statistiek is de gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie in Mei opgelopen tot 130 op basis 1938 100. BATAVIA, 11 Juli (Aneta). y- Luitenant-generaal Buurman van Vreeóe, de nieuw-benoemde com mandant van de Kon. Landmacht en van het Kon. Ned.-Indisch Le ger, heeft zich heden met een radio-rede tor de onder zijn bevel staande militairen gericht, waar aan het volgende is ontleend: „De zorg voor de aan zijn hoede toevertrouwde troepen is de be langrijkste taak van de legercom mandant; het gaat hem aan het hart indien de omstandigheden, waaronder de troep werkt en leeft, niet zodanig zijn, als het geval behoort te zijn. Het is goed dat u weet, dat de legerleiding en ook de regering nauwkeurig op de hoogte zijn van uw moeilijkheden en dat, met ipachtname van de beperkende omstandigheid, dat nu eenmaal geen ijzer met handen kan worden gebroken, steeds alles voor u wordt gedaan wat mogelijk is. Zij onder u, die tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland of hier te lande vertoefden, heb ben buitengewoon moeilijke jaren achter de rug. waarin u vaak voor hete vuren heeft gestaan. Velen hebben wij, als gevolg van die hete vuren, moeten achterlaten. Ook in de jaren, die volgden op de tweede wereldoorlog, hebben de K.L. en het K.N.I.L. hier te lande vaak voor hete vuren ge staan en ook nu moesten wij velen onzer achterlaten. Tijdens een voorstelling. Zondag middag van „Het Zuid-Nederlands Toneel" in Krasnapolsky te Amster dam, bestond een kip het, wier rol het was plechtstatig op de achter grond in de pastorietuin heen en weer te tippelen, juist op het meest critieke moment, nl. toen het pleeg dochtertje van de pastoor onder vier ogen haar groot geheim ver telde dat zij naar het klooster wil de, brutaal de kamer binnen te stappen. De pastoor, die een groot mensenkenner was en dus wel be greep, dat alle verdere woorden toch aan zijn toehoorders zouden ontgaan, omdat aller ogen gericht waren op het eigenwijs naar alle kanten loerende kippetje, staakte het onderhoud met zijn pleegdoch ter en trachtte met een zoet lijntje de kip weer in de rol te brengen, die haar toebedacht was. Doch de kip had geen oren naar zoete woord jes en steeds meer naderde zij het voetlicht, waarin zij alle fan tastische kleuren aannam van een kip uit de kleurenfilm. Het pleegdochtertje zat met haar geheim op hete kolen en in zijn wan hoop beging de pastoor de grote fout om naar het kippetje 'te grij pen. Nu had het er genoeg van en dacht: ..sluit jij je pleegdochtertje maar in het klooster op, ik vlieg de wijde wereld in". En onder lui de toejuichingen werd het kakelend kippetje door 600 Missiezelatricen enthousiast ontvangen, terwijl de pastoor van over het voetlicht het toekijken had. Het is te voorzien, dat deze hete vuren nog niet dadelijk overal in Indonesië gedoofd zullen zijn. Zo lang dat niet geschied is, is de bij zondere taak, die u en mij is op gedragen, nog niet voltooid. En zo lang deze taak nog niet is vol tooid, gaan wij, die al zo vaak voor hete vuren in welke vorm dan ook stonden, niet uit de weg voor de moeilijkheden, welke wij nog zul len ontmoeten. Wij weten ons daarbij, van de laagste tot de hoogste, als solda ten nauw aan elkander verbonden in een en hetzelfde leger. Wij we ten dat wij elkander nodig heb ben Wij weten dat wij een een heid vormen, waarin de een niet verder kan. zonder loyale plichts vervulling van de ander". BLOEMENDAAL, 11 Juli. De vele honderden, die Maandagochtend voor dag en dauw, half uitgeslapen en met verkleumde gezichten naar het Bloemendaalse strand waren getogen, om getuige te zijn van het vlot slepen van de „C. A. Banck", waren tevergeefs gekomen. De Zweed week geen centimeter van zijn plaats. De springvloed bracht het water niet zoals verwacht werd hoger dan het bij normale vloed komt. De Noordoostenwind was de schuldige. Bovendien hing er zo'n dichte mist, dat de sleepboot „Ebro" niet eens zee koos. Na half vijf, toen het lang zamerhand lichter werd en men zoetjes aan uitgekeken raakte op het onwrikbare silhouet van de stomer, aanvaardden steeds meer kijkers de terugtocht. Om vijf uur lag „de Banck" weer even verlaten als tevoren. Zaterdag- en Zondagavond is het ook te Haarlem bij de vertoning van de film „Het geval Gouzenko" tot ongeregeldheden gekomen. Tij dens de eerste avondvoorstelling Zaterdagavond stonden enkele toe schouwers op en gaven door uitroe pen als „fascisten", „kapitalisten", „leve de Sowjet-Unie" van hun ontstemming blijk. De politie moest krachtdadig optreden en één per soon werd nogal erstig aan het oog gewond, zodat operatief ingrijpen nodig was. In verband hiermede hebben drie leden van de communistische frac tie der Haarlemse Gemeenteraad bij de burgemeester geprotesteerd tegen de wijze van optreden der politie. Zij verzochten de burgemeestër, de inspecteur, die voor de verwondin gen, toegebracht aan een zekere Visser uit Haarlem, waardoor deze een oog zal moeten missen, ver antwoordelijk is, disciplinair te straffen. BATAVIA, 11 Juli (Aneta). Het republikeinse blad „Pedoman" schrijft in een hoofdartikel ten aanzien van het vraaggesprek van Kadio-Indonesië met dr. v. Royen, dat uit dit gesprek wel duidelijk sprak de wil tot toenadering en het betonen van goodwill der Nederlanders, hetgeen in de bui tenwereld zeker niet zal nalaten een goede indruk te maken. „Pedoman" vergeleek de uit spraak van dr. van Royen met die van de vice-voorzitter van het werkcomité van het K.N.I.P., Te- djasukmana, bij de terugkeer van Sukarno in Djogja. Bij een ver gelijking moet het verschil in deze beide uitspraken de wereld nog sterker opvallen. Men kan niet ontkennen, dat hetgeen Tedjasuk- mana zeide over de ontberingen van het volk sedert de tweede miiitaire actie juist is. Het was echter niet op zijn plaats deze dingen naar voren te brengen in de welkomstrede bij de terugkeer van Sukarno, waarmede de Neder landers hun verplichtingen vol gens de verklaringen van dr. van Royen en Moh. Rum waren nage komen, en nu de wereld juist hoopte op een goede republikeinse wederdienst, althans minstens op een bewijs van goede wil". De verklaring van dr. van Royen, vol van goodwill, was een zware klap in het gezicht van de republiek, aldus „Pedoman". TOUR DE FRANCE Gistermiddag hebben de wed strijdcommissarissen van de Tour de France zich bezig gehouden met de kwestie van de negen ren ners, onder wie Pauwels, de Hoog en de Ruiter, die.Zondag na slui ting van de controle te Pau arri veerden en de tijdslimiet van 10 percent in meer of minder sterke mate overschreden hadden. Na mens een aantal hunner was het verzoek ingediend om de etappe San Sebastian-Pau niet als een normale etappe te beschouwen en het percentage van 10, waarmee de tijd van de winnaar in normale etappes hoogstens overschreden mag worden, in dit geval te ver hogen tot 15. Na rijp beraad heb ben de commissarissen het ver zoek van de hand gewezen. De afwijzing van het verzoek houdt in dat Pauwels, de Hoog en de Ruiter de ronde-karavaan voor goed vaarwel moeten zeggen. ril 7*1 Puur geneeskracht l I.« II voor Uw huid tilS -> In het Noorden en Oosten van de Algoma-wildernis in Canada, Ontario, wemelt het van mijnbouyvkijndige onderzoekers en mijnwerkers, die lagen uraniumhoudend pek en andere radio actieve ertsen trachten op te sporen. Onder toezicht van hoofd ingenieur Tom Heale (rechts) is een arbeider met zijn werk zaamheden bezig. De vooraanstaande republikein se senator Robert A. Taft heeft Maandag in de Amerikaanse se naat medegedeeld „tot zijn spijt" genoodzaakt te zijn tegcij het Nooid-Atlantisch verdrag te stem men. In het verdrag, aldus Taft, wordt klaarblijkelijk rekening gehouden met de mogelijkheid van een landoorlog in Europa tegen de Sovjet-Unie. Er wordt onomwon den in verklaard dat de staten, die het pact ondertekenen, ver vrachten dat wij Amerikaanse troepen zullen zenden, om hun grenzen te verdedigen; dit bete kent, dat wij een invasie zouden moeten ondernemen, terwijl Nepo- leon en Hitier hebben ondervon den, dat dit onmogelijk is. Indien de ondertekenende lan den dit verwachten, doen wij hen een belofte, die wij niet gestand kunnen doen. Ik zie niet in hoe wij b.v. Italië -dat niet eens zelf een leger mag hebben zouden kunnen verdedigen. De verdedi ging van Noorwegen en Dene marken zou waarschijnlijk onmo gelijk zijn en indien wii verplicht zijn het te proberen, zou dit het vérlies van duizenden Ameri kaanse levens ten gevolge kunnen hebben. Senator Arthur Vandenberg, leider van de republikeinse se naatsfractie op het gebied der buitenlandse politiek, verklaarde; „Het voornaamste beginsel, dat aan het sluiten van dit verdrag ten grondslag ligt, is, dat het eigenbelang van de Verenigde Staten meebrengt, dat de veilig heid van bepaalde vrije landen wordt verzekerd. Zowel het Noord Atlantisch verdrag, als het pro gramma voor Amerikaanse mili taire hulpverlening 'aan West- Europa zijn in het belang van de Verenigde Staten, wier veiligheid gebaat is bij een tenuitvoerlegging ervan", aldus senator Vandenberg. Hel is mogelijk, dat de stem- EEN INGENIEUR MET LANGE VINGERS Toen Vrijdagavond de instruc teur E. van der K. uit Amsterdam na een partijtje tennis in het Park Plaswijck te Rotterdam in de kleedkamer kwam en zijn geld nakeek, miste hij f 175.Van deze diefstal werd de 41-jarige ingenieur C. W. M. A. D. uit Rot terdam verdacht, tegen wie men reeds lang in verband met andere soortgelijke diefstallen verdenking koeslerde. De politie kwam er bij en die vond het geld terug in de cantine. Niettemin werd D. aan de tand gevoeld en tenslotte bekende hij. Zo eigende hij zich in het zelfde tennispark in Juni van het vorige jaar f 2000 uit de zak van een bezoeker toe. Van verschil lende kleinere geldsbedragen, die eveneens werden ontvreemd, werd niet eens aangifte gedaan. Ook in het Tennispark Kralingen heeft D. zijn praktijken uitgeoefend. ming in de Amerikaanse senaat over de voorgestelde bekrachti ging van het Noord-Atlantisch verdrag niet vóór Woensdag a.s. of mogelijk nog later zal plaats vinden. Het debat zal waarschijnlijk worden verlengd als gevolg van het bij enkele senatoren post vat ten van de mening, dat het stem men voor bekrachtiging tevens een morele verplichting betekent ook het programma voor het leve ren van Amerikaanse wapens aan West-Europa te steunen, 't Schijnt, dat de oppositie in de senaat tegen het verdrag Vrijdag j.l. is toege nomen; waarnemers zijn van me ning, dat mogelijk twaalf tot vijf tien senatoren zich tegen het ver drag zullen uitspreken. MEISJE IN ZEE VERDRONKEN Zondag is de 19-jarige Rotter damse coupeuse S. M. A. Baks te Hoek van Holland in zee verdron ken. Een vriendin zou haar zwem men leren. Daarbij heeft 't meisje vermoedelijk te veel water bin nengekregen, zij verdween althans plotseling in de diepte. Een kwar tier later werd het ontzielde li chaam door de golven aange spoeld. RIALTO-THEATER SCHOON GEVEEGD Maandagavond is het in hot Rial- to-theater te Amsterdam, waar deze week de film „Het geval Gouzenko" (The iron Curtain) draait, weer ru moerig geweest. De voorstelling verliep rustig, maar aan het slot begon een deel van het publiek te tieren en te schreeuwen. Enkele bezoekers vielen een agent in burger aan en weldra was een formele vechtpartij aan de gang, die de politie dwong het pu bliek uit de zaal te drijven. Het puibliek, dat uit het theater kwam, werd naar de Eerste van der Helststraat gedirigeerd en daar zo snel mogelijk verspreid. Hierbij zijn rake klappen gevallen en in totaal werden zes arrestaties verricht. Een burger kreeg een sabelsteek in de bii, een agent liep een oogwond op en een tweede agent een dik ge zicht. Nadat het theater leeg was, ont dekte de politie in de zaai een doos met een rookgranaat en verschillen de voorwerpen, die als wapen dienst hadden moeten doen, waaronder 'n zweep, vervaardigd van een drie- aderige hoogspanningskabel. Andere soorten wapens werden bovendien in beslag genomen. Een derde agent werd vrij ernstig gewond, toen hij uit een snel rijden de politiejeep viel, die voor het theater plotseling een scherpe bocht maakte, waardoor de agent met het hoofd op de straat terecht kwam. De man liep een ernstige hoofdwond op en is door de G.G. en G.D. vervoerd. De tweede avondvoorstelling'heeft een volkomen rustig verloop gehad. FEUILLETON do,» a völmee tegen wil en dank 77. In de rechterhand hield hij 't étui ge klemd dat 't halssnoer van baro nes de Béringuard bevatte. Het verdween in Söderman's binnen zak. Daarop onderzocht hij Klau- sen's kwetsuur. De kogel had hem de rechter schouder doorboord en ten gevolge van de pijn door de val was de misdadiger 't bewust zijn kwijtgeraakt, maar levensge vaar bestond niet. Door telkens een lucifer af te strijken, ontdekte August een schuur en in die schuur voldoende materiaal om een dozijn bandieten te binden. Na Klausen een voorlopig ver band aangelegd en hem de vlucht onmogelijk gemaakt te hebben, keerde hij naar de kamer terug. Deschamps en Solange zaten ge boeid op een stoel. Paula stond tussen twee mannetjesputters, die Söderman voor rechercheurs aan zag. De tafel was overeind gezet, de kaarsen brandden. Anders Svartan zat plat op de grond. Hij had overjas en colbert uitgetrokken en keek met ver stoorde blik naar zijn linkerarm. De mouw van zijn overhemd was rood gekleurd. „Ernstig gewond?" informeerde August bezorgd. Op wrange toon antwoordde Svartan: „Ja, in mijn trots, 'k Heb een paar reusachtige blunders ge maakt. Van een detectivebureau huurde ik twee stoere knapen, in de overtuiging, dat deze 't karwei op hun sloffen afkonden, doch ik hield geen rekening met de moge lijke aanwezigheid van Klausen. Mijn tweede fout vloeide uit de eerste voort. Daar ik 't halssnoer zelf voor mijn maatschappij wilde bemachtigen zei ik hoofdinspecteur Lund dat de conferentie op de Zwarte Hoeve tegen, negen uur was belegd, in plaats van tegen acht. Nu kan de jacht opnieuw be ginnen, want Klausen is er vandoor en hij was jammer genoeg niet zo vergeetachtig, om 't halssnoer te laten liggen." August lachte zachtjes en haal de 't étui uit de binnenzak. „Is het dit soms?" vroeg hij met onschul dig gekicht. Svartan rees van de grond. Hij sloeg geen acht op de schroeiende pijn in zijn linkerarm. „Wel verdo rie!" riep hij verbluft uit. „Hoe kom jij er aan? Geef hier!" „Eerst zult u in bijzijn van deze getuigen verklaren, opdat ik op eigen gelegenheid 't halssnoer van barones de Béringuard heb opge spoord en dus aanspraak mag ma ken op de beloning, die uw maat schappij heeft uitgeloofd." Hetgeen ik bij deze plechtig ver klaar." Svartan nam 't étui van August aan en opende het met trillende vingers. Een bevrijdende zucht ontsnapte hem. Dit is het, jongeman! Hoe wist je het op de kop te tikken?" „Nadat hij me dwars door een raam had gekieperd, trachtte ^Clausen via 't achterhuis de benen te nemen, maar ik was hem te vlug af en joeg hem een kogel door de rechterschouder. Hij had 't hals snoer hij zich." Söderman richtte 't woord tot de detectives. „Ik zal deze dame wel in bedwang houden, halen jullie Klausen op. Hij ligt netjes voor transport gereed. Daar mee is het klaverblad van vier vol tallig." Svartan grinnikte, ,,'k Geloof zo waar, dat er nog een detective uit je groeit! En dan te weten, dat 'n krenterige hoteleigenares je er toe bombardeerde, alleen om op die manier zestig kronen in de week te kunnen uitsparen!" XXIV. Anders Svartan lag in zijn volle lengte op de divan van zijn hotel kamer uitgestrekt. Marianne Karlsson en August Söderman zaten dicht bij elkaar en geneerden er zich niet in 't minst voor, dat zij elkanders handen vasthielden. „Jongedame", zei Svartan, „ik mag de snuiter op wie u uw keus liet vallen, drommels graag. Hij is een prima vechtjas, als het er op aankomt en weet in de kritiekste situatie zijn hersens te gebruiken. Om u de waarheid te zeggen, ver dacht ik u er van de moordaanslag op Gunnar Lundqvist te hebben gepleegd. Ik meende, dat u één lijn trok met de Béringuard, Solange en Deschamps. Zodra ik u zag, was ik lang zo zeker niet meer van mijn zaak, al pleiten de omstan digheden geenszins in uw voordeel. Onze vriend August heeft echter geen seconde aan uw onschuld ge twijfeld schitterend voorbeeld van toewijding! Liefde heet blind. In dit geval was zij verbazend scherp van gezicht." „Ik ben u zowel als August in nig dankbaar", verzekerde Ma rianne eenvoudig. „Mooi zo. Ik beweer nimmer, dat het gelijk voor honderd pro cent aan mijn zijde is. Met betrek king tot een misdaad vorm ik me een theorie, ga te werk alsof zij op feiten berust en wijzig haar naar de stand van zaken. Ditmaal werd het mij echter niet gemakke lijk gemaakt. Ik ging van de ver onderstelling uit, met één partij te doen te hebben, voor wier reke ning beide misdadeh kwamen: de aanslag op Gunnar Lindqvist en de diefstal van het halssnoer. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3