COUPONS Turnlust ziet terug op een mooie reis Bijenkorfdrukte rond de Kaasmarkt St. Caecilia in uniform ZONDER PUNTEN r Stoffenhuis FILMS VAN DE WEEK PAG. 2 Zaterdag 16 Juli 1949 N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ v_ J Het carillon speelt weer Concert in de Muziektuin De lijst wordt steeds langer u EN TEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN Langestr. 93 - Tel. 4326 - ALKMAAR l KOOPT IN DE MORGENUREN ALKMAAR. Al wat <lc mens teruitlooprace werden eerste plaat- gelukkig deed zijn in zijn leven wordt in zijn herinnering glanzen- der dan het was en ongemak en dis plezier vervagen snel en worden grif en graag vergeten. Turnlust ziet terug op een glan zende trip en de dames en heren gymnasten denken niet meer aan hun zeezieke heenreis, aan hun ver moeidheid af en toe en aan de soms bijna ondragelijke hitte, die er tus sen de heuvel van Bath kon heer sen. Zij weten alleen nog, hoe zij in de trein door Hollands weiden schoven op een trieste dag, die plotseling werd opengebroken door een feestelijke zon en hoe felle klap rozen bloeiend op de resten van puinhopen onder Castricum, het onoverwinnelijke leven symboli seerden. En zij herinneren zich de afvaart in de Rotterdamse haven, waar de Oranje Nassau lag bij een décor van kranen en schepen, meeuwen en wolkenflarden. En toen onder 'n witte maan in de zon, de tros werd losgegooid en het water in de witte golven kolkte onder de kiel, kregen zij de sensatie van het kind in de trein en was het alsof andere sche pen langsvoeren en de Oranje Nas sau stillag. Zij weten niet meer van zeeziekte, deze turners, zij we ten alleen van een hartelijk welkom in Bath en zij weten nauwelijks meer, dat er geturnd moest worden aan geïmproviseerde toestellen; zij weten nog slechts, dat zij zo heer lijk hebben gedraaid en ze denken aan al de handtekeningen, die zij hebben moeten zetten in de verza- melboeken van Engelse kinderen en aan de enthousiaste bijval van 't publiek. En ze wilden niet eens meer een ander paard dan die rare knol, die hun ter beschikking stond: ze draaiden immers en het ging goed. Het driedaagse Carnaval met zijn Kermesse d'été, dat de Bath-voet- balclub geld in het laadje moest toveren, bracht vermoeiende dagen voor de gymnasten, maar zij weten het nauwelijks meer, zij herinneren zich alleen hun succes en hun po pulariteit. Gedurende de tijd. waarop de Alkmaarse gijmnasten niet moesten optreden werden er tijdens het car naval allerlei spelletjes gedaan en demonstraties gegeven. Een uur of zes achtereen was men drie dagen lang in Twerton Park en men zag er een babyshow. waarover wij reeds hebben bericht, men zag er 'n vliegtuigmodelclub démonstraties geven met eigengemaakte modellen, voorzien van een dieselmotortje, die men aan een lijn liet rondvliegen en die men met de hand. via die lijn loopings kon laten maken. Er was een wielrenwedstrijd met speed- wayfietsen, een wedstrijd in het goalschietcn en een wedstrijd van gecostumeerde kinderen, waarbij 'n meisje uit Bath zich als een Alk maarse Turnlustgirl had gekleed; in een hoek van het terrein werd gekegeld en meisjes van de Spa School of Dancing paradeerden ge üniformeerd, op militaire wijze met slaande trommels over het veld en vijf van haar demonstreerden een tapdance op een verhoging; er was een ballonwedstrijd en een Rode Kruis-tent, men kon er ijs eten en gesponnen suiker, er was een thee- tent en men kon er loten kopen en er was een heuse kermis, die ook na de voorstellingen op het sportpark open bleef Alkmaarders allround sportlui Aan verschillende wedstrijden, die naast de turndemonstraties der Alkmaarders ter gelegenheid van 't jaarlijkse carnaval van de Bath- voetbalclub waren georganiseerd, deden ook Alkmaarse gymnasten mee, zij het dan buiten mededin ging. En zij hadden succes. In de hardloopwedstrijd werd de 100 yards heren gewonnen door J. Volger; de 100 yards dames door Tiny Wiese. Bij de 80 yards voor heren boven 40 jaar was het de Turnlustveteraan Jac Smit, die de eerste en directeur van Zoonen, die de derde plaats be zette. In de driebenenrace behaal den mevr. R. HenkeSchakelaar met Ineke Kohier en H. Dekker met Ali Blokker een eerste plaats; J. Volger met Emmy de Vries, P. van Heugten met P. de Boer en mevr. K. Groen—Jes met Tiny Mooy bezetten een tweede plaats. Directeur van Zoonen, die ook aan een der heats van deze race mee zou doen en die bij een oefening met zijn partner. Leny de Boer, mooie successen had geboekt, zodat hij hoopvol aan de start verscheen, viel reeds na enkele schreden, tot groot vermaak van Turnlust, met zijn partner als een hulpeloos drie- benig paar op het geelgeblakerde gras van Twerton Park. In de ach- sen bezet door mevr. N. Weimar Madderom en Emmy de Vries. In de hardloop-draad-en-naald wed strijd werd mevr. R. HenkeScha kelaar eerste en Emmv de Vries tweede. Eerste in de zakloop- wedstrijd werd P. de Boer, tweede P. van Heugten. derde Emmy de Vries. In de finale van de driebe nenrace bezetten H. Dekker met Ali Blokker een tweede plaats en J. Volger met Emmy de Vries een derde plaats. In de finale 50 yards achteruitlopen werd J. Volger eer ste. Emmy de Vries tweede en Ineke Kohier derde. Nederlandse populariteit De demonstraties van' Turnlust trokken tijdens 't driedaagse sport- carnaval wel de grootste massa pu bliek naar Twerton Park en het meest populaire nummer van de gymnasten was wel hun kaasmarkt spel. Overigens blijkt uit allerhan de gesprekken, die men zo hier en daar met Britten voert, dat de Ne derlanders uitermate populair zijn in Engeland. De Nederlandse solda ten, marinemensen en luchtstrijd krachten hebben zich tijdens de oor log goede vrienden van de Engelsen getoond en hun gedrag stak gun stig af bij dat van de Amerikanen en Polen, waarmee de Brit ook veel te maken had. Zij hebben een pri ma indruk in Engeland achterge laten en het stijlvolle voorbeeld van moed, dat Prinses Wilhelmina des tijds als Koningin van Nederland, in Engeland gaf, heeft niet nage laten indruk te maken op de Brit ten. De Hollanders hebben hun po pulariteit in Engeland verdiend ert de Alkmaarders van Turnlust heb ben die in Bath verhoogd door hun prestaties en door hun correct ge drag. Meisjes, die geen woord Engels spraken, bestelden fluitend een gra- mophoonplaat van het nonnenkoor uit Casanova en een lachende win kelier floot mee en 'haalde onmid- delijk de plaat, die de meisjes wens ten. En er stond een student met 'n open mes achter een der meisjes om de kwast van haar muts te snij den, want die mutsen, daar waren de lui uit Bath -tuk op, maar er is geen muts en geen kwast in Bath gebleven, alleen het model van een muts heeft Turnlust er gelaten. Het meisje, dat haar muts in Bath op straat verloor, kreeg haar terug van de politie en de student met het mes kreeg geen kans z'n snood plan te volvoeren. Turnlust herinnert zich plezier en vriendschap, prachtig weer en veel succes. De Alkmaarse gymnasten trokken huiswaarts vanaf Carfax Hotel, in hun uniformen marche rend over Pulteney-Bridge, waar op de brug, boven de Avon, winkels zijn gebouwd, iets wat in Europa alleen daar en in Florence te zien is, en in de straten stonden de mensen stil, het winkelpersoneel liep naar buiten en kantoormensen verdrongen zich voor de ramen der gebouwen, om Turnlust vaarwel te groeten. Dertig dames en tien heren heb ben tien mooie dagen gehad. Maar wat die dames betreft.dat vrou wen wonderlijke wezens zijn bleek uw verslaggever eens te meer in Londen, toen wij precies op tijd kwamen om de wacht te zien af lossen. Weet u wat de reactie was van een der dames-gymnasten op dit met veel Engels ceremonieel vol trokken schouwspel? „Vreselijke kouwe ogen had ie", zei ze. Nu vraag ik u toch. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDEUNG (Ingezonden mededeling) Examens Modevakschool ALKMAAR. Op 13 en 14 Juli slaagden voor 't examen Costuum- naaien van de R.K. Vereniging tot bevordering van Industrie-Onder wijs voor meisjes „St. Anna" de dames Nel v. d. Idsert, Gr. Kooijman, F. Kuiper, M. Makkes, J. du Pau, A. v. d. Post, L Pietersma, A. Stet, C. Stolk, J. v. d. Togt, M. Thoes. F. Velthuis. M. Zonneveld, A. de Bak ker. T. Blankendaal, A. v. d. Berg, A. Dekker, R. de Groot, N. Mooy, SC. Ploeger. L. Rosier, A. Smiers, G. Teunissen, M. Vendel en A. Vreeker. AHen leerlingen van de R. K. Modevakschool der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw, Oudegracht 204, Alkmaar. De nieuwe cursus begint 1 Sep tember. Leerlingen, die voor linge rie, costuum of coupeuse willen op geleid worden, moeten zich vóór de nieuwe cursus opgeven vóór 25 Juli a.s. bij de Eerw. Zusters, Oude gracht 204. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Berlin Express, 18 j.; Ci nema AmericainCanyon Passage, 14 j.; A.B.T.Het Atoomspook 18 j. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: H. Jong, Linden- laan ÏOÖ, telef. 3628; Zon dag: Chr. de Vries, Friese- weg 4, telef. 4237. NACHT- EN ZONDAGS DIENST APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark Langestraat 1. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. G. J. Sluymer, Emmastraat 36, telef. 3193 en Dr. J. Koppejan, Oude gracht 186, telef. 2382. BONNEN HALEN: Maandag K van Koomen tot einde letter K. BERGEN: Zondag: Herten kamp en Muziektuin, Mu ziekfestival. Kunstzaal K.C.B. Tentoon stelling werk van leden. (Adv.) Het was gister in de binnenstad goed merkbaar, dat het hoogseizoen van het vreemdelingenverkeer is aangebroken; duizenden en nog eens duizenden vacantiegangers uit binnen- en buitenland bezochten de kaasstad en als altijd concentreer de de drukte zich weer rond het Waagplein, waar om 10 uur de 5400Ö kilo kaas te wachten lag "op de handel, die de aanvoer vlug af nam. De laatste stapel was nog niet gezet, of de eerste stapels wa ren ai verhandeld; de boerenkaas had de hoge notering van f 1.65 per kg.; de fabriekskaas bracht het niet hoger dan f 1.61 per kg. De handel was vlug en de kaasdragers waren vlug, voorzover de vele vreemdelingen hun dit veroorloven. Want herhaalde malen worden zy aangezocht ,om even hun gekleurde veemhoeden af te staan aan een aardig meisje, dat dan liefst ge armd tussen twee kaasdragers op de gevoelige plaat vereeuwigd wordt, om familie en vrienden, wie weet hoe ver te laten zien, dat ze echt op de wereldberoemde kaas markt geweest zijn. De kaasdragers leveren deze by- drage aan de propaganda voor de kaasmarkt altijd met veel plezier en dragen daardoor niet weinig bij tot de goodwill van Alkmaar als toeristencentrum; tot de propagan da ook voor de kaas, het bodem product by uitstek, waaraan Ne derland zijn roem en Alkmaar zyn welvaart voor 'n groot deel te dan ken heeft. Het verkeer rond de kaasmarkt was even in betere banen geleid; de grote zware kaasauto's kregen netjes op 'n rijtje een plaatsje aan de Noordzyde van het Waagplein; een ijswagentje moest ook een paar meter verhuizen en de auto's van de heren handelaren kregen een parkeerplaats op de Marktstraat; het was een kwestie van geven en nemen en al ging het niet allemaal corde magno, het resultaat bleef niet uit; in dichte rijen konden de duizenden rond het marktvierkant het marktgedoe gadeslaan en op de hele uren, bij klokke tien en klokke elf staarden als vanouds duizenden paren ogen naar de tinne van de Waagtoren, om het tournooi van de ruitertjes gade te slaan. Het kijken naar die omhoogstarende menigte is wel zo aardig als het volgen van het spel der ruitertjes zelf. En dan als de laatste slag van tien of elf geslagen heeft, zwermt de massa in bijenkorfdrukte weer uit over 't Waagplein en de peripherie daar van, terwijl het Carillon, weer voor PROMOTIE AAN HET R. K. LYCEUM ALKMAAR. Gistermorgen had in de aula van het R.K. Lyceum de promotie plaats in tegenwoordig heid van het curatorium, de leraren en de leerlingen. Rector Klippers hield een toe spraak, waarin hij de resultaten van dit schooljaar bevredigend noemde. Het volgend jaar begint de eerste klas met 90 leerlingen (vo rig jaar 50)de stichting van een lyceum te Hoorn is dus niet van nadelige invloed gebleken op de aanmelding van het aantal leerlin gen. Ook de H. E. Deken J. Jacobs, voorzitter van het Curatorium sprak nog 'n enkel woord en wens- de leerlingen geluk met hun pro motie. Voorts had het afscheid plaats van de concierge, de heer J. de Groot, die vanaf de oprichting van het lyceum deze taak vervult; de Rector en de Deken prezen in hun toespraken zyn goede plichtsbe trachting, waarna de scheidende concierge nog enkele geschenken in ontvangst had te nemen; een pijp met tabakspot van de leerlingen; een geschenk onder couvert van de leraren en een kistje sigaren van het curatorium. Voor de promoties verwijzen wy naar pag. 5 in dit nummer. het eerst speelde, zijn vrolijke klan ken over de hoofden uitstrooide. Dat carillon hebben we veel te lang gemist; het is de attractie van het Vrydagochtendgebeuren rond de Waag en hoort daarbij als de kaas zelve. De beschuitjes met kaas vonden gretig aftrek en iedereen liep te smullen van deze Alkmaarse lek kernij. De meisjes uit Wijdenes, die het kantklossen demonstreerden, hadden veel bekijks, er' waren niet alleen kijkers, maar ook kopers voor haar fijne handwerk, en naar de toren was het een va et vient van degenen, die het Waagplein met de vierkante stapels en het drukkegedoe ook eens van boven af wilden bekijken. Er waren ditmaal opmerkelijk veel groepen schoolkinderen, ter- wyi er ook veel bussen met toeris ten waren; er was door de ver- nlaatsing van de auto's meer ruim te gekomen voor de kijkers; wjj vernamen, dat er reisgezelschappen waren uit Roderwolde, Meppel, Wezep en Groningen, wel een be- wys, dat er in het Oosten van het land belangstelling bestaat voor onze kaasmarkt. ALKMAAR. Het muziekcorps van het Tweede Territoriale Batal jon uit Haarlem, o.l!v. kapelmeester sergeant van Willigen, gaf op uitno diging van de garnizoenscomman dant, majoor M. Houbolt, in de mu ziektuin een concert voor de Alk maarse burgerij. Was de belangstelling aan het be gin van de avond tamelijk gering, de klanken van het pittig spelende corps lokten velen, die, genietend van de prachtige zomeravond zich buitenshuis hadden begeven, naar de muziektuin zodat al spoedig een grote schare bezoekers zich rond de muzikanten zette. Het programma, dat op vlotte wijze werd afgewerkt, opende met de mars ,.Chef de Corps" van v. Bury, een opgewekt, fors stuk, dat door de kapel op een frisse, enthou siaste manier ten gehore werd ge bracht. Voor de pauze werden nog uitgevoerd de „Fantasie de Ballet" van L. Montagne, de ouverture „Joyeuse" van M. Kessels, de ouver ture „Romanesque" van Fr. Jakma en de „Jubelklange"-mars van Er- nest Uebel. Hoewei over het algemeen de marsen in deze kapel het meest tot hun recht kwamen, werden ook de andere werken op een aanvaard bare wyze ten gehore gebracht waarbij vooral opviel de toewijding waarmede zowel de dirigent, die zijn kapel uitstekend in de hand had als de muzikanten zich van hun taak kweten. Een dankbaar ap plaus van het steeds in aantal toe nemende publiek bewees wel, dat 't gebodene op prijs werd gesteld. Na de pauze werden o.a. nog ten gehore gebracht de „Dilbeek- marche" van L. Marechand, „Ver- schmahte Liebe" van P. Lincke, „Les Vikings" van Henry Vilette, terwijl tot slot werd gespeeld de Graaf Zeppelin-mars van C. Teike, een gevariëerd programma waarme de de weliswaar niet geheel feilloos spelende kapel veel succes oogstte. De kapel van het 2e T. B. dat zich Donderdagavond eigenlijk voor het eerst eens goed aan het Alkmaarse publiek heeft voorgesteld, bleek over mensen met voldoende muzi kaliteit te beschikken om een der gelijk programma op een alleszins te waarderen wijze uit te voeren. In alle opzichten kan het corps op een geslaagde avomd terugzien terwijl het optreden, dat geheel belange loos geschiedde, door de Alkmaarse burgery, nu eenmaal niet verwend met muzikale festijnen, hoog op prijs is gesteld. Het was een geste die er veel toe heeft bijgedragen de band tussen burger en militair te versterken II ALKMAAR. In onze jeugd zongen wij van „de boom wordt hoe langer hoe dikker". Nu kunnen wij met de vrienden van „St. Cae. cilia" zingen van „de lijst wordt hoe langer hoe langer"; de lyst n.l. van de bij het Comité ingekomen bij dragen voor de uniformen, waarin wij de muzikanten van „St. Caeci lia" by het jubileum in November a.s. hopen te zien optreden. De medewerkers van het Comité werken gestadig, maar zeker en niet zonder succes voort. Zonder hun medewerking zou er van de uniformen niet veel terecht komen, zy offeren veel van hun zomerse vrije tijd. Daarom, katholieken van Alkmaar en andere vrienden van „St. Caecilia", verleen ook van Uw kant medewerking en leg de daal der klaar, die het U toch wel waard is, om St. Caecilia bij haar jubileum in uniform te steken. En indien mogeiyk, geef dan ook in plaats van degenen, die niet kunnen ge ven, dan houden wij het gemiddelde van 'n daalder. Anders komen wy er niet. Ook ditmaal weer een lan ge lijst van gemiddeld 'n daalder. Wy beginnen met een bedrag van f 57.40 aan bijdragen in termijnen van Caecilia-vrienden, die toch een daalder willen geven .maar er eni ge maanden over doen. Vorig saldo f 655.91. Termynbetalingen f 57.40; MB 0.25: HR 0.25; MJPh 0.50; JK 1.—; WedK 2.50; MCK 0.40; NCvdG 1.— NPSt 1.—: JHG 0.25; ACGr 0.50; JM 1.—; GK 0.75; CJSch 0.75; ND 0.50; JW 1.50; CvSch 0.50; ThO 1.50; GASw 0.50; PSt 1.50; SK 0.50; PZ 1.50; CB 0.50; MG 0.50; GN 1.—; JacK 1.—; BG 1.—; WT 1.—-; Huis v. Zessen 2.HSm 1.— CM 5.KvdBr 0.50; HAns 0.50; Not.deL 2.50: NN 10.— JB 1.50; GB 2.— WK 1.—; JvH 2.50; WL 2.50; NN 1.15; Verjaring 5.24; HH 1.50; GH 1.50; GH 1.50; JoB 0.50; NN 0.50; GPK 1.50; PS 1.50; GPH 0.50; JHvdB 3.—; JB 1.50; JF 1.50 BvZ 0.50; JohV 4.—; GH 0.50; JK 1.—; HF 1.—; B 1.50; ThB 1.50; WF 1.50; MW 1.50; CJM 1.50; NN 0.25; JSch 0.50; PJO 1.—; TR 2.—; ASm 0.50; MT 1.—; PB 0.25; CA 2.50; CP 0.50; DO 1.—; HM 1.—; JK 0.50; JvdM. 1.—; JK 1.—; ND 1.—; GvN 2.50; JVr 0.50; MO 1.— MK 1.50; AB 2.50; GM 1.—; AJO 0.50; SF 1.—; HSm 1.50; MevrB 0.25; Stofzuigerhuis 2.50; ThN 1. PJK 1.50; AS 2.50; DvdD 1.—; NN 11.25; AB 0.25; WedSm 0.50; AvdV 1.50; WapenvH 10.—; KIR 2.—; BW 1.50; MevrBr 2.—; JM 1.— HenkvD 1.—; WWack 1.50; AMB 1.50; JCO 1.50; PH 0.50; PW 2.50; P 2.—;FirmaH 0.50; PD 1.—; Fir- maSK 1.—; AAu 1.50; CW; 1.— CHSm 1.50; FirmaSH 2.—; JSt 1.50; EJB 2.50;GG 1.—; CB 2.—; WedW 1.—; JAK 1.—; JB 0.10; JdeB 0.10; Saldo 15 Juli f 886.30. „St. Caecilia" op pad Hedenavond worden alle leden verzocht om 7.30 uur aanwezig te zijn"* op de Paardenmarkt voor een korte route door de stad. De navolgende route zal gelopen worden: Paardenmarkt, Nieuwe- sloot," v. d. Bosstraat, Langestraat, Verdronkenoord, St. Annastraat, Zaadmarkt, Appelsteeg, Fnidsen, Nieuwstraat, Verdronkenoord, He kelstraat, Fnidsen, Magdalenastr., Nieuwesloot en Paardenmarkt. Het bestuur rekent op aller me dewerking. Denk om onze lijf spreuk: „St. Caecilia in uniform, is U dat een daalder waard?" 70 JAAR ALKMAARSE BRANDWEER Op 17 Augustus herdenkt de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer haar 70 jarig bestaan. Dit heuglijke feit hoopt men te herdenken door eerr receptie op die dag en door een feestavond op de 27ste Novem ber. VERLOFHOUDERS IN ACTIE Voor jagere belasting Donderdagmiddag kwamen op uitnodiging van een actie-comité, bestaande uit de heren W. Molen kamp, M. Tromp en A. Bakkum, een dertigtal verlofhouders uit Alkmaar bijeen om een actie te bespreken teneinde te komen tot een verlaging van de muziekver- gunning en uitbreiding van het aantal volledige Vergunningen. Zoals de heer Molenkamp in zijn openingswoord mededeelde, dient er nog heel wat in de kringen der verlofhouders te geschieden, aleer zij zich sociaal met het merendeel van ons volk gelijk gesteld kunnen achten. Voor deze mensen, die van 9 uur 's morgens tot middernacht in> de weer dienen te zijn, is er geen kindertoeslag en geen vacantie; wel zijn er vele onkosten, die door de meesten moeilijk kunnen worden opgebracht. Vooral waar het bier- verbruik tot op sinds 1947 is teruggelopen, dringt men aan op verruiming der vergunningen, die momenteel 54 bedragen maar, vol gens de heer Molenkamp, wettelijk op 95 zouden mogen gesteld worden. Teneinde in de kosten voor mu- ziekvergunningen verandering te krijgen, werd reeds door het actie comité een onderhoud met de bur gemeester aangevraagd, hetgeen reeds spoedig daarop had plaatsge vonden en waarbij de burgemeester zeer veel begrip voor de moeilijk heden der verlofhouders, die echter pas in 1950 nader kunyfn worden bezien, had getoond. -j 15 vereniging van verlofhouders op te i O 111^. stemmen geschiedde, waarbij het. actie-comité tot bestuur werd ge kozen, K.A.B.-HOEKJE Ongeveer een jaar geleden werd ens rusthuis „Sonnehaert" geopend. Ruim 300 rustbehoeven.de moeders uit K.A.B. gezinnen, zijn in dat jaar verpleegd en vonden hun ge zondheid en gemoedsrust weer terug. Als we dit overdenken, dan beseffen we het grote belang van dit prachtige werk van naasten liefde, hetwelk mogelijk is, doordat onze organisatie met haar instel lingen Harmonieus samenwerkt, terwijl de; leden steeds blijven offe ren. Zondag j.l. werd een reünie ge houden. Ruim 200 moeders, welke een zorgvolle verpleging genoten hebben, kwamen weer eens by el kaar en vierden feest, ter gelegen heid van het 1-jarig bestaan van dit zonnehuis. Spontaan was dit feest., prettig het weerzien van vele bekenden en als eens tenslotte het eind van de dag daar was, hoorde men de verzuchting, konden we maar blijven, er heerst hier zo'n fijne stemming. Allen zijn in de toekomst, „onze vurigste propagan disten" aldus Verbondsvoorzitter de Bruin, want deze moeders en met haar het hele gezin, weten, dat wij voor onze arbeidersstand op de bres staan. Veel lof en dank werd er toegezwaaid aan Herwonnen Le venskracht en Concordia, welke beide instellingen het leeuwen aandeel voor haar rekening namen bij de tot stand koming van Sonne haert. Wij mogen U aansporen, wanneer de K.A.B. of een van haar instellingen een beroep op U doet, speciaal voor dit werk, help dan, zoveel als U kunt. Het Comité, dat zich ten ''doel stelt „St. Caecilia" bij haar jubi leum uniformen aan te bieden, verzoekt om de medewerking van nog enkele propagandisten voor de inzameling; men kan zich aanmel den bij P. Bakkum, Tuinstraat 15. AANVANG MAANDAGMIDDAG VA UUR CINEMA AMERICAIN Canyon Passage In Cinema Americain was het buitenlands journaal het interes santste onderdeel van het program ma van deze week.' Vóór de hoofd film draaide er bovendien nog een winterse film over sport en oefe ningen van het Amerikaanse Jeger. De hoofdfilm „Canyon Passage", die in het Nederlands „De Pioniers" heet, is een duurder exemplaar van het minder goede Wild-West genre. Het filmverhaal heeft weinig of niets om het lyf en de rolprent heeft met film niet erg veel te maken. Liefhebbers van ansicht kaarten in lelijke kleuren kunnen er misschien nog iets in genieten. Het hoogtepunt van de kleuren- hutspot was voor onze ogen een romantisch tête a tête tegen een achtergrond als de zakdoek van een schooljongen, die zo juist een bloedneus heeft gehad. Het geheel is een vry vervelend geval met een enkele opwindende vechtparty. De film is om tien uur afgelopen. HARMONIE Berlin Express Na een ditmaal zeer actueel en uitgebreid journaal waarin we o.a. spannende opnamen zien van de Tour de France en het défilé in Soestdijk en 'n minder interessant kluchtfilmpje vraagt een zeer inte ressante film in de Harmonie deze week de aandacht. Berlin Express is de eerste Amerikaanse film, in het na-oorlogse Duitsland gemaakt; men zou het in zekere zin een do cumentaire kunnen noemen, want de ruïnes van Frankfort en Berlijn vormen het bizarre décor voor deze spannende film. Het verhaal begint in Parys, waar vertegenwoordigers van de vier mogendheden, die de bezettende macht in Duitsland uit maken, de trein naar Berlijn ne men; onderweg wordt een moord aanslag gepleegd op Dr. Bernhardt, 'n goed Duitser, die naar de een heid van zijn vaderland streeft. De Duitse ondergrondse die nog steeds droomt van een Deutsland uber alles, staat hem naar het leven en weet hem in Berlijn te ontvoeren, waar de vier gezworen geallieerde kameraden, w.o. een Russisch luite nant er nog bijtijds in slagen hem en zijn secretaresse van de dood te redden in de kelders onder het puin van een brouwery. Het eind is wat onbevredigend, maar overi gens is de film boeiend, zowel om het gegeven, als om het goede spel van Merle Oberon, Robert Ryan, Charles Korvin, Paul Lukas en vele anderen. Een film, met een actueel tintje, die wy kunnen aan bevelen. A. B. T. Het Atoomspook Een onschuldige, spannende Wild-West. Olie in Oklahoma, houdt de bezoeker allereerst ruim een uur bezig met wagenraces, vai- partyen en de nodige vechtpartij tjes, die allen nogal gelukkig ein digen. En dan het tweede deel van het Atoomspook, een griezelig, ang stig geval, waarin Dr. Richards, wiens wetenschap voornamelijk in zijn vuist schijnt gelegen, langs vaak nogal grote omwegen, ont dekt wie nu eigenlyk het geheim zinnige Atoomspook wel is. Dat al die vechtpartijen tussen dat glas werk op het laboratorium van de doctor met de fijne speurneus geen erge schrammen ten gevolge heb ben, valt ons mede, maar dat uit eindelijk een, nu ja, dat ga men zelf zienEen aardige ontkno ping met een waardig slot, dat wel was te voorzien. MILITAIRE SPORTDAG Voor de militairen van de in Alkmaar gelegerde onderdelen werd op het oude Boys-terrein aan de Westerweg een grote sportdag gehouden waarvoor veel belang stelling was. Het programma, dat de gehele dag, van 's morgens 11 uur tot 's middags vijf' uur vulde, werd opgeluisterd door de klanken van het muziekcorps van het 2 T.B. uit Haarlem en vermeldde 100 m. hardlopen, 800 m. hardlopen, ver en hoogspringen, een voetbalwed strijd tussen de luchtdoeiartlUerie en de infanterie, waarbij de schut ters van de luchtdöelartillerie de overwinning behaalden. Verder werd er nog een wedstrijd in het knotswerpen. 3000 m. hardlopen en een hardloopwedstrijd met hinder nissen gehouden. De dag, die onder leiding stond van luit. Herreboet en enige sportinstructeurs, werd beslo ten met een prijsuitreiking door de garnizoenscommandant, majoor M. Houbolt, in het ROG-gebouw. NIEUWSTE AANWINST GEMEENTEREIN ICING ALKMAAR. Vrijdagmiddag arriveerde op de werf van Open bare werken alhier de nieuwste aanwinst van de dienst, bestemd voor de Gemeentereiniging, een moderne kolkenzuiger, en wel het allernieuwste model, dat momen teel in ons land gefabriceerd wordt. De wagen, bestaande uit een Fordchassis en een 100 pk Ford motor, werd afgebouwd door de firma Geesink te Weesp, die hier mede haar nieuwste werkstuk af leverde. De kolkenzuiger, die een capaciteit heeft van 3000 liter, is voorzien van een aparte watertank voor doorspoelen der kolken, een vacuumpomp en een waterpomp alsmede van extra slangen en kop pelstukken. Het apparaat is tevens geschikt om dienst te doen als faecaliënzuiger. De grote grijsgroe ne wagen, die over enkele dagen in dienst komt, bezit een ruime cabine met frontbesturing, zodat de chauf feur de gehele apparatuur in actie kan overzien hetgeen voor het dienstdoend personeel een groot ge mak betekent. Ir. H. Knol, de di recteur van Openbare Werken, die ons de wagen toonde, was met recht trots op deze aanwinst Waar mede de mechanisatie van de Ge meentereiniging werkelijkheid gaat worden. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Ned. School voor Coupeuses te Doetin- chem, slaagde, van de Vakschool „Mej. Posthuma", de leerlinge Mej. G. de Boer voor Coupeuse. PROGRAMMA SCHOLA PUBLICA Derde seizoen Begin volgende week verschynt het programma voor het derde sei zoen van Sehola Publica, het zal de leden worden toegezonden. Het sei zoen wordt geopend met Prof. Dr. Anton van Duinkerken, die spreekt over Noord en Zuid; op de tweede avond zal Mr. Jan Derks, Hoofd redacteur van De Tijd een causerie houden over „Grote Persoonlijkhe den"; verder vermeldt het progr. een lezing met lichtbeelden van de bekende 72-jarige politiedeskundige Dr. van Ledden Hulsebosch, een causerie van Ir. Edm. Nicolas over „Techniek en Volksgezondheid". Voorts komt Lode van Gent iets vertellen over Bretagne met illus tratie van muziek en lichtbeelden en komt Bert Brugman met zijn Marionetten-Theater. Op een filmavond zullen de leden cn donateurs de dit jaar door Mr. Dr. Th. Regout aan de goudkust opgenomen film „Afrika Ontwaakt" kunnen genieten, terwijl voor één avond de spreker nog niet met ze kerheid kan worden aangekondigd; vermoedelijk zal dit Prof. Dr. Creyghton worden, hoofdredacteur van De Linie. Wij menen te kunnen verklaren, dat het bestuur voor de acht in het Gulden Vlies te houden algemene avonden een hoogstaand en attrac tief programma heeft samengesteld. Gezien het succes met de cursus sen in het tweede seizoen, zullen dit seizoen by voldoende deelname in Victory weer drie cursussen wor den gegeven n.l. over Beeldende Kunst, Muziek en het Scheppings verhaal. De inleiders zijn nog niet bekend. Door het vertrek van een aantal leden, kunnen nog enkele donateurs en leden worden aangenomen. Om teleurstelling te voorkomen, wachte men niet te lang met zich op te ge ven by de secretaris, J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la Alkmaar. HEVIGE REGEN ALKMAAR. Op verschillende plaatsen in de stad had de Alk maarse bevolking gistermiddag by de hevige regenval last van het hemelwater. Van het dak van de Grote Kerk stroomde het water de woning van de koster binnen, die zich ten einde raad met de brand weer in verbinding stelde. De brandweer bleek in dit geval geen hulp te kunnen bieden.. AANRIJDING ALKMAAR. Gistermiddag om één uur vond op de Kanaalkade een aanrijding plaats. Een wielrijder, die in de richting van de Friese brug reed, werd plotseling aange reden door een hem achteropko mende motor. Beiden kwamen te vallen. Door de G.G.D. is de motor rijder op advies van dokter Looijen- ga met een hoofdwonde naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van het ongeval is te wij ten aan het feit dat de bestuurder van de motor niet voldoende gelet heeft op het voor hem rydende ver keer. Proces-verbaal is opgemaakt. Na in het ziekenhuis te zijn ver bonden werd de motorrijder naar huis vervoerd. DE ZOMERFEESTEN BERGEN. Na de succesvolle première van het openluchtspel „Circus Knie" wordt het zomerpro- gramma verder afgewerkt. Zaterdagavond 7 uur heeft een gymnastiekuitvoering door de be kende gymnastiekvereniging „Be Quick" plaats in het Openlucht theater. Tegen lage entreeprijs hebben kinderen en volwassenen toegang tot deze openluchtuitvoe ring. Op dezelfde avond te 7.30 wordt het Muziek-festival Ingeleid met een Concert in de Muziektuin in de Hoflaan door het Mannenkoor „De Stemmen van Amsterdam" en het gemengd koor „Koorvereniging Bergen". Zondag 17 Juli wordt het festival geopend met een marswedstryd der 11 deelnemende korpsen in het van Reenenpark te 12 u. 's Middags 2 uur is het middagconcert en 's avonds 7.30 het avondconcert, eveneens in de muziektuin. Een ieder, die zich het concours van 1947 herinnert, zal dit festival willen bijwonen. Op dezelfde dag (17 Juli) houden de leden van de R.K. Gidsenbewe- ging een Districts Gidsendag in het Openluchttheater. De vólgende op voering van „Circus Knie" zal plaats hebben op Vrydag 5 Augus tus. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT Zondag a.s. 17 Juli vindt dan eindelijk het lang verwachte kampioensfeest plaats. Niet. minder dan 4 elftallen zijn kampioen geworden en dit kon dan ook niet zo maar zonder meer pas seren. Nu is het program als volgt: 7.30 H. Mis met algemene H. Com munie der leden. Daarna gezamen lijk ontbijt in Café Verduin van bestuur en elftalcommissie en de spelende leden; dus niet die leden die steunend zijn. Des namiddags 1.30 fotograferen der kampioens elftallen op het veld, daarna de erewedstrijd Meerv. A. I tegen Uitgeest I, om een medaille, uitge loofd door J. Th. Verduin van Café de Vriendschap. 's Avonds 7.45 samenkomst in Café Verduin van- alle leden en ge nodigden, waarna een revue wordt opgevoerd; daarna een gezellig dansje tot 1 uur. Wij hopen dat deze dag moge slagen, opdat bestuur en leden met genoegen op het. feest mogen terug zien. KLOKKENWIJDING URSEM. Maandagmiddag arri veerden de drie nieuwe klokken voor onze kerk. In de kerk werden ze opgesteld. Nadat de Z.E. Pastoor een inleidend woord gesproken had, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de terugkeer en de betekenis der klokken, las hij het protest voor, dat hij in 1943 had voorgele zen, toen de klokken door de Duit sers werden weggeroofd, alsook de oorkonde, waarop de terugkeer der drie nieuwe klokken vermeld staat. Door de Hoogeerw. Deken Kuyper van Wognum werd met assistentie de klokkenwijding verricht. Veel parochianen waren hierbij tegen woordig. Na de wyding wenste Z. Hoogeerw. de Pastoor en de paro chianen geluk met de nieuwe klok ken en wees op de grote betekenis ervan als „teken Gods". Met een kort Tof werd de plechtigheid be sloten. De klokken dragen de namen van Maria. Bavo (Patroon van de parochie) en Gabriël. Elke klok draagt een gedicht, zoals reeds ver meld in Sursum Corda van 2 Juli j.l. Deze week worden de klokken, die afgestemd zyn op a, b en cis (do-re-mi) in de toren gehangen. Feestelijk zullen ze over Ursem beieren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2