NS Goldschmidt's zege was onbedreigd De „Volendam" beschikbaar voor vervoer van emigranten naar Australië Tweede Kamer besprak het Atlantisch Pact Kerken in Tsjecho-Slowakije komen onder staatscontrole De exportmogelijkheden naar de Veren igde Staten i PAG. 3 E PRIJZEN IS ALKMAAR ENUREN Gedemohifiseerden en oud-illegalen krijgen reductie op de passageprijs Vandaag geen groentenexport Nieuw leven Conflict fondsen huisartsen afgewend Zondags - Evangelie Alle bisschopsbenoemingen aan goedkeuring onderworpen Tour de France Zaterdag 16 Juli 1949 VA UUR lking gistermiddag bij egenval last van het Van het dak van de stroomde het water de de koster binnen, die le raad met de brand- 'erbinding stelde. De leek in dit geval geen ïen bieden.. VNRIJDING Gistermiddag om op de Kanaalkade een laats. Een wielrijder, chting van de Friese verd plotseling aange- ;en hem achteropko- -. Beiden kwamen te de G.G.D. is de motor- ies van dokter Looijen- hoofdwopde naar het kenhuis vervoerd. De het ongeval is te wij- feit dat de bestuurder r niet voldoende gelet voor hem rijdende ver- -verbaal is opgemaakt, iekenhuis te zijn ver- i de motorrijder naar d. DMERFEESTEN Na de succesvolle n het openluchtspel wordt het zomerpro- ier afgewerkt, rand 7 uur heeft een itvoering door de be- ïastiekvereniging ,,Be ts in het Openlucht gen lage entreeprijs :ren en volwassenen deze openluchtuitvoe- le avond te 7.30 wordt festival Ingeleid met in de Muziektuin in de r het Mannenkoor ,,De n Amsterdam" en het oor „Koorvereniging Juli wordt het festival een marswedstrijd der ide korpsen in het van te 12 u. 's Middags 2 middagconcert en 10 het avondconcert, de muziektuin. die zich het concours -innert, zal dit festival ïen. e dag (17 Juli) houden de R.K. Gtdsenbewe- tricts Gidsendag in het ■ater. De volgende op- „Circus Knie" zal n op Vrijdag 5 Augus- OGELS-NIEUWS DT Zondag a.s. 17 an eindelijk het lang kampioensfeest plaats, dan 4 elftallen zijn worden en dit kon dan •naar zonder meer pas- het program als volgt: net algemene H. Com- ?den. Daarna gezamen- in Café Verduin van ■lftalcommissie en de en; dus niet die leden zijn. Des namiddags eren der kampioens- het veld, daarna de Meerv. A. 1 tegen m een medaille, uitge- Th. Verduin van Café ap. 7.45 samenkomst in van- alle leden en ge- jarna een revue wordt daarna een gezellig uur. dat deze dag moge bestuur en leden met het feest mogen terug KKENWIJDING - Maandagmiddag arri- drie nieuwe klokken ;rk. In de kerk werden Nadat de Z.E. Pastoor i woord gesproken had, zijn vreugde uitsprak igkeer en de betekenis las hij het protest in 1943 had voorgele- klokken door de Duit- weggeroofd, alsook de 5 ar op de terugkeer der klokken vermeld staat, oogeerw. Deken Kuyper i werd met assistentie rijding verricht. Veel waren hierbij tegen- de wijding wenste Z. e Pastoor en de paro le met de nieuwe klok- op de grote betekenis teken Gods". Met een •rd de plechtigheid be- n dragen de namen Bavo (Patroon van de Gabriël. Elke klok edicht, zoals reeds ver- •sum Corda van 2 Juli ek worden de klokken, id zijn op a, b en cis n de toren gehangen, illen ze over Ursem DE NEDERLANDSE REGERING heeft het s.s. „Volendam" be schikbaar gesteld voor het vervoer van Nederlandse emigranten naar Australië. In dit verband zal de Volendam 16 December naar Australië vertrekken. De passageprijs is f 1350.voor hutaccomodatie en f 1000.voor slaapzaalaccomodatie. Gede mobiliseerde militairen en leden van de Nederlandse verzetsbe weging kunnen van de Australische regering een tegemoetko ming krijgen tot een bedrag van 40 procent van de passageprijs voor henzelf, hun vrouw en hun kinderen. „Dit is", zo zegt de Australische regering, „een uitstekende kans voor hen die hun leven willen be ginnen in een land, waar de kosten van levensonderhoud naar verhou ding laag zijn en de lorren naar ver houding hoog zijn." In Sydney kunnen bakkers negen Australische ponden per week ver dienen, timmerlieden negen pond 13 srilling, electriciens acht pond 13 shilling, electriciens acht pond in de bouwbedrijven acht pond 10 shilling. De koers van het Austra lische pond is f 8.55, Deze lonen in Sydney zijn hoger dan die in de andere Australische grote steden. Het gemiddelde loon van een Australische arbeider is 6 pond 6 shilling. Het hnizenprobleem voor vrijge zellen is in Australië eenvoudig op te lossen, doch voor gezinnen is dit moeilijker. Daarom kan een ge trouwd man zijn familie niet laten overkomen, voordat hij voor haar woonruimte heeft verkregen. Dit moet bevestigd worden op een for mulier van de Australische immigra tiedienst en o.m. worden getekend door hen die de woningruimte be schikbaar stellen. Deze formulieren moeten dan gestuurd worden naar de Australi sche immigratieofficier in 's Gra- venhage. Getrouwde mannen, die willen emigreren naar Australië, mogen vooruit gaan, indien zij daarbij een schriftelijke toestemming van hun vrouw overleggen en tevens een verklaring, dat zij zich en haar eventuele kinderen, gedurende de afwezigheid van haar echtgenoot, in haar eigen onderhoud kan voorzien. MARINE MUTATIES Met ingang van 10 Aug. 1949 wordt de kap.-lt. ter zee B. van der Ploeg eervol ontheven als commandant van het Marva-detachement te Den Haag en benoemd tot comm. van hr. ms. „Banckert". Met ingang van 25 Juli wordt eervol ontslag verleend aan kap. t. zee W. van Lier als comm. maritie me middelen te Amsterdam, tevens als comm. van hr. ms. wachtschip „Amsterdam". Met ingang van 1 Juli 1949 werd eervol ontslag verleend aan de comm. van hr. ms. „Van Kinsber- gen" de kapt.-lt. ter zee D; J. A. Westerveld, die met ingang van 25 Juli is benoemd tot comm. maritieme middelen te Amsterdam. Hij zal tevens als comm. van hr. ms. wachtschip „Amsterdam" fungeren. Knaapje verdronken ZAANDAM, 15 Juli. Vanmor gen heeft de Rijkspolitie te water uit de Voorzaan het lijkje opgehaald van de 5-jarige Gerrit Kesselaar, die sinds Dinsdagavond werd ver mist. BOEKBESPREKING „Klaar af!" door Jan A. Wit. Uitg. Mij. N.V. van Munster, Am sterdam. Jan A. Wit schreef een jongens boek over een troepje sportminnen- de H.B.S.-athleten, die het onder leiding van hun sympathieke gym leraar tot de eindstrijd in 't Olym pisch Stadion weten te brengen. Het verhaal is wel levendig, doch staat litterair op een laag peil. De auteur is niet ontkomen aan enige psychologische onjuistheden in de beschrijving van zijn karakters. Zo doet de ommekeer van de notaris zoon wat onwezenlijk aan, terwijl de dialogen tussen de held van het verhaal en diens moeder iets ge forceerd zijn. De wijze waarop enkele jongens blijk geven van hun jaloezie op mede-kameraden, doet nu en dan meer aan een meisjes pensionaat denken dan aan een troep gezonde H.B.S.-athleten. De auteur scheen dit zelf ook al aangevoeld te hebben, toen hij naar aanleiding van een gezegde van een der figu ren uit het boek neerschreef: „want het begon vervelend te worden, dat gezanik over dat stoken". Afgezien van deze onvolkomen heden bezit het boek echter vol doende aantrekkingskracht om door de jeugd geapprecieerd te kunnen worden. „VAN WIJZEN EN DWAZEN" DOOR HENRI DE GREEVE „Van Wijzen en Dwazen", zo noemt de Z.E. Heer H. de Greeve zijn zojuist bij de Drukkerij „De Spaarnestad" verschenen boek, waarin hij 160 korte kernachtige beschouwinkjes geeft over de eer ste brief van de H. Paulus aan de Corinthen. Henri de Greeve vertaalt deze brief als het ware voor onze mo derne tijd. Een boek, dat men in een adem uitleest, is het zeker niet; veeleer zal men zich beperken tot een hoogstens twee van deze populaire éénbladzijdige gesprek jes per dag; maar dan heeft men voor dien dag ook stof genoeg om te oyerdenken en er zijn dag rijk en mJL01 mee te maken. Treffend zijn de betitelingen van aeze gesprekjes en de grote waarde van dit boek is wel: het optimisme waarmee Henri de Greeve het ge schreven heeft. Door alle donkerte va5* deze ^jd heen, ziet hij nog voldoende aanleidingen, om dage- i !LÜe Sctleï>P^r te danken voor de grote weldaden van genaden, die het leven nog steeds de moeite !^a5J m en 001 met vreugde ge leefd te worden. „Als een reporter met al de flair van zijn beroep eens ging zoeken in de mensenzie len» dan z°u de genade Gods eiken dag een hoofdartikel krijgen en ïn headlines worden aangekondigd". De kranten zouden dan een juister beeld geven van het grote wereld gebeuren. In een voorwoord geeft J. A. Veraart nog een treffende karak teristiek van de schrijver zelf. Zij die met de „Volendam" willen emigreren moeten daartoe, via de Arbeidsbureaux, een aanvraag in dienen bij de Australische immi gratie attaché, Lange Voorhout 18 te 's Gravenhage. Naar aanleiding van deze aanvra gen zullen zitdagen worden gehou den te 's Gravenhage (18, 19 en 20 Augustus), Eindhoven (22 Aug.), Deventer (23 Aug.) en Groningen (24 Aug.). Aanvragen voor emigratie naar Australië moeten zo spoedig moge lijk geschieden en niet later dan 16 Augustus. Zij zullen behandeld wor den naar volgorde van binnenkomst BOERDERIJBRAND Door de waakzaamheid van een hond werd een gezin van 12 perso nen, onder wie vijf kinderen, op merkzaam gemaakt op een hevige brand, die gisterennacht in de boerderij van deze fam. Jansen te Drumpt bij Tiel woedde. De fam. kon zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. De gehele inboedel, alsmede de uitzet van een der dochters, die spoedig zou gaan trouwen, ging verloren. Een tweetal schuren kon worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend, de schade wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. Heden Zaterdag 16 Juli zal de export van groenten naar Duitsland niet plaats kunnen vinden, aange zien het beschikbare week-contin gent uitgeput is. Zoals men weet ziet het bedrijfschap voor groenten en fruit toe op de besteding van het contingent en het regelt de export met een globale regeling van de afname op de velden om een al te snelle uitputting van het beschik bare betalingsquotum te voorko men. Maandag a.s. zal de export worden hervat, maar gedurende de resterende maand Juli liggen on derbrekingen bij de uitvoer van groenten en fruit naar Duitsland in de lijn der verwachtingen, aldus 't Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. DODELIJK ONGEVAL. TE HAARLEM Twee meisjes, de 12-jarige J. E. M. G. uit Bloemendaal en de 13-ja- rige B. K. uit Haarlem, fietsten Vrijdagmiddag naast elkaar op de Leidsevaart te Haarlem, toen een grote vrachtauto met aanhangwagen geladen met bloembollen, passeerde. De sturen van de fietsen raakten in elkaar en het oudste meisje viel naar links op de weg, geraakte daarbij onder het rechter-achterwiel van de aanhangwagen en werd op slag gedood. Het meisje uit Bloemendaal viel met het hoofd tegen de trottoirband en moest met een zware hersen schudding naar het St. Eiisabeth- gasthuis worden vervoerd. Ajax won op IJsland Ajax speelde Donderdagavond in Reykjavik haar laatste wedstrijd en won deze met 52. De Ajaxiden ke ren thans naar Nederland terug. Met het stoomschip „Gaasterkerk" kwam een lading dieren, die bestemd zijn voor Artis, op de javakade te Amsterdam aan. Het zwaarste transport, n.l. een vracht van 2'/s ton, vormde het krat, waarin een nijlpaard was opgeborgen. Bovenop het krat is een vat aangebracht, waaruit tijdens de reis het nijlpaard om de paar uur een douche kreeg. Het krat wordt uitgeladen De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag vijf uren besteed aan de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het Noord-At lantisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. De behandeling is niet teneinde ge bracht en zal Dinsdag worden voort gezet. De heer Weiter (KNP) verenigde zich in beginsel met het pact. In strategisch opzicht betreurde hij het ontbreken van Spanje bij de onder tekenaren. Het wapenembargo, dat Engeland en de Verenigde Staten op de uitvoer van wapenen naar In donesië leggen, noemde hij een te ken van onvriendschappelijkheid. Spr. informeerde naar de omvang der verplichtingen krachtens het verdrag. Ook wilde hij de zeker heid, dat onze vloot niet tot een quantité négligeable zal worden ge reduceerd. De heer Schmal (CC) wilde we ten, of Nederland wel een genoeg zaam hoge prijs voor zijn toetreding heeft bedongen. De heer Burger (Arb.) verklaar de, dat zijn fractie het pact onom wonden op stellige wijze aanvaardt. De Uno moet z.i. niet gezien wor den als een garantie voor de we reldvrede, omdat voor de machts verhoudingen onderling geen rege ling is getroffen. Het is een teleur stellend feit, dat we ons defensief moeten organiseren. Dat Spanje niet is toegelaten, juichte spr. toe en in dit verband merkte hij op, dat als financiers in Frankrijk en Amerika Franco op de been blijven houden. Spanje de kans op een wordende democratie ontno men wordt. De heer de Kadt (Arb.) betoogde, dat het noodzakelijk is een front te maken tegen wereldvijand no. 1, Rusland. Aansluiting bij het pact, aldus spr. is ons belang en daarom moeten we het doen. Amerika kan ook zonder ons, maar wij kunnen niet zonder Amerika. Ook de heer Bruins Slot (AR) keerde zich tegen het wapenembar go, dat hij bestempelde als grievend Nederlands kracht in Europa, zo merkte hij o.a. op, is voor een be langrijk deel afhankelijk van het herstel der orde in Indonesië. Door het embargo wordt een der doel einden van het pact tegengewerkt. De Amerikaanse politiek in Indo nesië is tegenstrijdig aan de Ame rikaanse politiek in Europa. De heer Gortzak (CPN) noemde het verdrag een middel om een der de wereldoorlog door te voeren. Naar zijn oordeel zullen de kosten, welke het pact meebrengt, niet te betalen zijn. Mejuffrouw Klompé (KVP) wees er oju. op, dat alle ontwapenings plannen steeds zijn gestrand, omdat de Sovjet-Unie geen controle wilde toestaan. Zij bestreed de mening als zou het verdrag aggressief zijn. H.i. zijn de overzeese gebiedsdelen niet voldoende gehoord, doch zijver klaarde achter het pact te staan. Zij vroeg tenslotte inlichtingen over de inschakeling der Nederlandse in dustrie en omtrent de plannen ten aanzien van onze marine. De heer Korthals (VVD) achtte de resultaten van de UNO verre van gunstig. Z.i. is het zeer juist gezien bepaalde staten nu samen te bren gen. Ook naar zijn mening behoort Spanje niet thuis in het pact. Ern stig betreurde hij het wapenembar go en in dit verband gaf hij te ken nen, dat het besef moet doordrin gen, dat wat wij in Indonesië doen, van belang is voor de Westerse be schaving. Hierna werd de vergadering ge sloten. Toeristendeviezen voor Frankrijk De A.N.W.B. deelt mede, dat er op het ogenblik voor het verkrijgen van de toeristendeviezen voor Frankrijk een zo grote belangstel ling blijkt te bestaan, dat bij de afgifte vertraging is ingetreden. De aanvragers zullen moeten rekenen op een wachttijd van drie tot vier weken. Een klein pasqeboren kind werd qedoopt. Wij allen wer den qedoopt. Wat is dat, het Doopsel? Het is door het wa ter van het Doopsel dat wij in aanrakinq werden qebracht met Christusbijzonder met Zijn Dood en Verrijzenis. Daardoor kwam in ons het nieuwe, hcqere, bovennatuur lijk leven. Wij werden herbo ren als kinderen van God. Luistert morqen eens naar het Epistel dat in de Mis wordt voorqelezen. Nieuwe mensen zijn we. Dan ook ons als nieu we mensen qedraqen. De zo mer is daar, ook al is het mis schien noq weiniq zomer-weer. Maar zorqen we er als katho lieken voor, iv. qedraq en kle- dinq een echt-fijne, waarlijk- katholieke stijl te bewaren. MARCUS Op 19 Augustus a.s. zal H.M. Koningin Juliana de tentoonstel ling over de jeugdzorg in Nederland, welke tot 18 September in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, officieel openen. Op de foto zien wij de binnenhuisarchitect Wil Bar- theux thuis bezig met zijn ontwerpen voor deze tentoonstelling. Bartheux was assistent van de onlangs overleden architect Paul Bromberg, die de plannen voor de expositie ontwierp. Naar aanleiding van het commu nique door de ziekenfondsen uitge geven (zie ons blad van Vrijdag) werd ons van de zjjde van de Lan delijke Huisartsenvereniging, on derdeel van de Koninklijke Maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst te Amsterdam, medege deeld, dat het dreigende, conflict tussen de ziekenfondsen enerzijds en de huisartsen anderzijds thans wel definitief van de baan is. Er is overeengekomen, dat een sociaal-economische commissie een voor beide partijen bindende over eenkomst zal opstellen. Op het ogenblik zijn onderhandelingen her vat om te komen tot een volledig accoord, dat zal gelden tot boven genoemde commissie haar defini tieve overeenkomst. Op 23 Juli a.s. zal een ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereniging de voorlopige overeenstemming worden besproken. Van het bestuur van de huisartsenvereniging sprak men als zijn overtuiging uit, dat weldra een volledig accoord, accoord zal worden bereikt. D'e definitieve overeenkomst van de sociaal-eco nomisch commissie zal van terug werkende kracht zijn. PRAAG, 15 Juli (Reuter). Te Praag is mededeling gedaan van een voor de Tsjechoslowaakse nationale vergadering voorbereide wet, waarbij aan de staat de controle wordt gegeven over alle kerken, de benoeming van haar bedienaren en haar financiën en beheer. Volgens het wetsontwerp moeten alle kerkelijke benoemingen ook die van bisschoppen en aartsbisschoppen wor den goedgekeurd. De stait kan goedkeuring weigeren wanneer zij bezwaar heeft tegen de persoon van de benoemde. Verdere bepalingen van het wets ontwerp zijn: De staat betaalt de toelagen aan de geestelijken en de onkosten van de kerk, doch alleen de geestelijken, die niet door het burgerlijk gerecht veroordeeld zijn| en die „nationaal betrouwbaar" zijn gebleken zullen voor het ontvangen van een toela ge in aanmerking komen. Aan geestelijken met extra ver antwoordelijkheid kunnen extra toelagen worden verstrekt. Geestelijken, die zijn aangewezen voor godsdienstonderwijs in de scholen moeten wekelijks voor dit doel tien uur gratis beschikbaar stellen, doch zullen aanspraak kun nen maken op betaling voor over werk en voor reis- en verblijfkos ten. Alle kerken moeten een inventa ris opmaken van haar bezit en mo gen dit niet verzegelen of overbren gen zonder toestemming. De wet betreft alle priesters en andere personen, die deelnemen aan de zorg voor het geestelijk le ven of aan het bestuur van de kerk. De administratieve bevoegdheden berusten bij het ministerie van onderwijs. De geestelijken zullen vastgestelde jaarsalarissen genie ten met drie-jaarlijkse verhogingen tot een maximum van twaalf ver hogingen. Jaarlijks moet van te voren een begroting van de onkosten der kerk opgemaakt worden. Het wetsontwerp zal, alvorens bij de nationale vergadering, welke thans op reces is, te worden inge diend, door de commissie voor de kerkelijke aangelegenheden van het centrale actiecomité besproken worden. Van dit wetsontwerp werd mede deling gedaan bij de bespreking door genoemde commissie van de naar aanleiding van het Pauselijk decreet betreffende katholieke aan hangers van het communisme uit te geven verklaring. MATROOS DOOR TREIN OVERREDEN Een machinist van een voorbijrij dende trein zag gisterennacht op de hoofdspoorbaan RotterdamDor drecht bij de onbewaakte overweg aan de Hendrik Velthoenweg het zielloze lichaam van een man, onder een stilstaande goederentrein lig gen. De machinist bracht zijn trein tot stilstand en waarschuwde de politie. Nadat foto's van de situatie waren gemaakt is gistermorgen om half acht het treinverkeer weer vrij gegeven. Het slachtoffer bleek te zijn de 27-jarige matroos A. J. Noordeman uit Rotterdam. Dr. J. Hartog opnieuw naar de West Uitgeleide gedaan door de oud gouverneur Wouters van Curacao en de heer C. Meuleman, dir. van de Stichting voor culturele samen werking, vertrok gisteren per s.s. Stuyvesant dr. J. Hartog naar Willemstad. Op verzoek van het cultureel centrum Nederlandse An tillen in oprichting gaat dr. Hartog, die in de oorlogsjaren hoofdredac teur van de Amigoe was, naar Curacao terug, thans ais dir. van deze culturele stichting. 3ECRAFENIS SLACHTOFFER VAN DE RAMP MET DE „ROERMOND" Vrijdagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk over-1 schot van de radiotelegrafist L. Post uit Overschie, die bij de ramp met de KLM-constellation „De Roer mond" te Bari om het leven kwam, in zijn woonplaats ter aarde besteld. Om half 2 werd een rouwdienst gehouden in de Ned.-Hervormde kerk te Overschie waar ds. van der Sluys voorging. Namens de familie leden van het slachtoffer sprak de heer J. Wijkhuizen. De gezagvoerder van de KLM, A. Höfeld, sprak na mens de directie en het personeel van de KLM. Een delegatie van de vlieghaven Schiphol, vergezelde na de kerk dienst de stoet naar de begraaf plaats „Hofzicht" waar zeer velen waren samengekomen om hun dorps genoot de laatste eer te bewijzen. De veertiende étappe, Nimes Marseille, is in grote hitte verreden. Evenals de vorige dagen werd de strijd pas kort voor de finish inge zet. Het was te Roquefaire, op 40 K.M. van de eindstreep, dat Blanc van de Centraal-Zuid-Westploeg er tussen uit ging. 8 K.M. verder had hij reeds een minuut voorsprong op het peloton. Deze ontsnapping gaf het sein tot de aanval. De Luxemburger Gold- schmidt aarzelde niet lang en in hoog tempo begon hij de achtervol ging. Spoedig had Goldschmidt de vluchteling ingehaald en gezamen lijk begonnen zij aan het bestijgen van de hoogste berg in deze étappe, de Colde Carpiagne, (327 M. hoog) Het tempo van Goldschmidt werd Blanc spoedig te machtig en nog voor de top werd bereikt had de Luxemburger 45 seconden voor sprong. Pedroni en Remoulux. die even voor het peloton uitreden, had den hier een minuut en veertig se conden achterstand. De voorsprong van Goldschmidt bleef na de Car piagne onaangetast. De tien K.M. die hem nog van de eindstreep te Marseille scheidden, heeft hij vrijwel zonder zijn benen te gebruiken af gelegd. Het was eigenlijk een afda ling. Goldschmidt behield tot het einde toe de minuut voorsprong op Blanc, en deze bleef op zijn beurt een minuut voor het peloton, waar van Robic na een felle sprint als eerste door de finish ging. Veel verandering in het algemeen klassement heeft deze étappe niet gebracht en ook de vijfiende étappe van heden, MarseilleCannes, (215 K.M.) zal, naar verwacht wordt, In de naaste omgeving van een Londens ziekenhuis is een bom van 2250 pond gevonden, die waarschijnlijk in 1941 door een Duits vliegtuig is uitgeworpen. Onmiddellijk maakte men een begin met de evacuatie van de patiënten, opdat de bom zo spoe dig mogelijk gedemonteerd kon worden. Zusters en doctoren dragen de jongste patiënten naar hun evacuatie-oord. weinig sensationeels brengen. Span ning wordt eerst weer verwacht, in de grote Alpen-étappes, waarvan Maandag, na een dag rust aan de Cóte d'Azur, de eerste begint. De 14e étappe van de Ronde van Frankrijk, NimesMarseille (199 K.M.) luidt: 1. Goldschmidt, Lu xemburg. Hij legde de afstand af in 6 uur 17 min. 08 sec., 2. Blanc (Zuid West), 6.18.59, 3. Robic (West Noord) 6.19.48, 4. Sciardis (Italië a), 5. Ockers (Belg. a), 6. Hendrickx (Belg. b), 7. Dolhaten (Cent Zuid West), 8. Kint (Belg a), 9. Kubler (Zwitserland), 10. het grote peleton. In het grote peleton. dat met 45 renners 10e ex aequo binnenkwam, bevonden zich o.a. Coppi, Bartali, Magni, Fachleitner en Marinelli. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Magni (Italië b) 90.50.11, 2. Fachleitner (Zuid-Oost) 90.52.21, 3. Marinelli (lie de France) 90.52.52, 4. Dupont (Belg. b) 90.57.22, 5. Kubler (Zwitserland), 91.00.25, 6. Ockers (Belg. a) 91.01.40, 7. Cogan (West Noord) 91.02.15, 8. Bartali (Italië a) 91.02.45, 9. Coppi (Italië a) 91.04. 27, 10. Robic (West Noord) 91.05.35. 6e Zondag na Pinksteren Ik heb medelijden met „de schare" Het zou een verminking van het Evangelie-woord zijn, wanneer we het „Misereor super turbam" van Jezus vertaalden met: „Ik heb me delijden met de massa, de menigte", in de betekenis van: het plebs, het proletariaat, het hand-werkende volksdeel, als zouden de mensen met eelt in de handen, met een grove verweerde huid het medelij den van de Heer hebben opgewekt, en de anderen dat medelijden niet nodig gehad hebben. Het onderscheid is in zekere zin lachwekkend. Wie min of meer gestudeerd heeft, voelt nogal gauw zich zelf op een duintje zitten, waaromheen „de mensen" krielen. Hij voelt zich een beetje eenzaam. Al woont buurman op de zelfde stand, op dezelfde etage, hij kan niet gemakkelijk met buurman praten. De geestelijke ontwikkeling is zo geheel anders. Buurman kon het niet verder brengen dan een ambacht en moet 's avonds het zweet en stof van zich afwassen. Zelfs als de ontwikkeling bestaat uit einge jaren Mulo, en de huidige geestelijke werkdadigheid gepleegd wordt op een droog kantoor, ge goochel met getallen boven en on der de streep. (links en rechts,) dan nog is er een schijnbaar onbegaan bare weg naar degenen die de vreugden van deze ontwikkeling moeten missen. Het wordt zo gauw ik en de anderen, als 't niet wordt: ik en de rest. En al komt het zeer licht tot een soort hoogmoed, die zelfs verschrikkelijke verhoudingen kan aannemen, toch is dit het niet, wat hier bedoeld wordt. Hier wil slechts gewezen worden op de af stand die er gelegd wordt tussen mensen met en zonder ontwikke ling, waarin die in feite dan ook bestaat. Een afstand die gevoeld wordt, en die het vriendschappelijk verkeer onderling vaak belemme ren, en nog vaker doet afwezig zijn. Met dit voor ogen is het interes sant naar de Meester te zien. Hij was zo'n machtige persoonlijkheid dat Hij een menigte tot 'zich trok en die dusdanig wist te boeien dat ze brood en drinken vergat. Hijzelf moest voor die mensen zorgen, die drie dagen achtereen naar Hem luisterden en geboeid door woord en voorbeeld maar achter Hem aan trokken, rustten als Hij rustte, sliepen als Hij zich neerlegde, hun maag vergaten als Hij weer tot hen sprak. Zeer waarschijnlijk waren 't boeren en arbeiders, vrouwen en kinderen, maar Jezus wist met hen om te gaan, hen aan te spreken. En wie was meer ontwikkeld dan Hij. Nicodemus stond Hij te woord, Schriftgeleerden en Farizeeën kro pen in hun schulp, Pilatus kon Hem niet volgen. Neen. Niet de ontwikkeling is een muur die de personen van el kaar scheidt. Somtijds is het hoog moed of hooghartigheid. Maar het weten, het bewustzijn, dat we al len kinderen zijn van één Vader, bezorgdheid voor elkander, het willen luisteren, dat brengt al len bijeen. Dat doet ons allen horen bij de turba, de menigte die aan Jezus' voeten zit en waarmee de Meester medelijden heeft. Allen zijn we toch de massa, dagelijks biddende: Geef ons heden ons da gelijks brood. Is dat niet precies 't Evangelie van vandaag: ze zijn al drie dagen bij Mij, en ze hebben niets te eten? Dit weten, dat ieders dagelijks brood van de Vader komt en dat we hierin allen gelijk zijn, en dat dan de broodjes van de een, door Zijn gebed toereikend ztjn voor allen, zie dat maakt ons ge lijkgestemd en één, overbrugt al le afstand. P. C. Drachten. Feestdagen deze week: Dinsdag 19 Juli: St. Vincentius d Paulo. Vrijdag 22 Juli: H. Maria Magda- lena. Fiets met hulpmotor op Zondag De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft bepaald, dat het Zon dagsrijverbod niet geldt voor het rijwiel, uitgerust met een motor merk Mosquito. De secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York, mr. H. Zwarensteyn, heeft aan de maandelijkse koffiemaaltijd van het Departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een uitmuntende voordracht gehouden over de exportmogelijk heden naar Amerika. Mr. Zwarensteyn wiste allereerst de voorstelling uit, dat de Ameri kanen min of meer op de Neder landse producten zitten te wachten. Men aanvaard er 't begrip Europa als een geheel en ziet er vooral in een afzetgebied van 160 millioen consumenten. Cornelis Vanderbildt is nogal ont stemd van een Europese reis te ruggekomen en heeft verklaard: „De Europeaan haat de Amerikaan en van het Marshallplan weet en begrijpt hij niets". Wanneer er nu in de Verenigde Staten zoveel verkeerd of helemaal geen begrip heerst jegens Neder land, moeten wij de hand in eigen boezem steken, 7,0 vervolgde spre ker. Men moet goed doordrongen zijn van de stelling: adverteren is verkopen. Enkel pagina's in de „New York Times", aan Nederland gewijd, leverden ojlangs nog twee duizend spontane reacties op. He laas echter laat ook de industrie nog vaak verstek gaan. Mr. Zwarensteyn gaf vele voor beelden van verwerpelijke zaken praktijken van Nederlanders: vari ërende van het met de noorderzon vertrekken tot het zenden van ge broken of beschadigde waren. Ze ker, er zijn ook dingen waarvan wij terecht vragen, waarom weigert Amerika ze af te schaffen? De onstellend hoge invoerrechten, de ingewikkelde consulaire factuur. Maar die hindernissen zijn voor ieder land gelijk. Actie tot afschaf fing van de hoge invoerrechten moet dan ook door West-Europa gezamenlijk geschieden. Amerika zal van zijn kant natuurlijk moeten tonen, dat het ernst is met de op vatting, dat de kloof van vijf mil liard dollar die er ligt tussen in- en uitvoer, overbrugd moet worden door verhoging van de import en niet door verlaging van de export. Intussen valt het niet te ontken nen, dat Nederland erg hoog met zijn prijzen is. Er zijn echter fabri kanten die hun dure producten in gang doen vinden door bijzondere kwaliteit en afwerking. Maar de hogere prijs moet binnen redelijke grenzen blijven. Over het algemeen zijn de Nederlandse producten wel goed, de verpakking laat dikwijls te wensen en de reclame is vaak te weinig afgesteld op de specifiek Amerikaanse levensgewoonten en opvattingen. Over de huidige Amerikaanse conjuctuur zei spreker, dat hij ver wachtte dat de prijsdaling in No vember haar dieptepunt zou hebben bereikt, die prijsdaling behoeft echter zeker geen nadelige invloed op de Nederlandse afzetmogelijkhe den te hebben. Immers, tegen de Amerikaanse massa-productie zal Nederland het toch nooit kunnen opnemen. Het Nederlandse bedrijfsleven, zo besloot mr. Zwarensteyn, zal mede de stoot tot de exportbevordering dienen te geven. Onze export naar de Verenigde Staten kan verdrie voudigd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3