Nieuw Felle communistische reacties op het decreet van het H. Officie Knickerbocker en Newton 40.000 Duitse katholieken belegden grote samenkomst Tsjechische geestelijkheid weerstaat de communistische intimidaties Anfï-clericale golf verwacht schudden de Amerikanen wakker Koos Vorrink in Nederland terug Maandag, 18 Juli om 1 uur ;int de opruiming van al onze costuums tweedjassen regenjassen winterjassen sportcolberts pantalons overhemden enz. Zonder plinten en voor prijzen lager dan U verwacht!! RSE TOONSTELLING Tentoonstelling iverdekte tent i Hippique met EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Rode consternatie om Pauselijke uitspraak Maandag 18 juli 1949 45e jaargang No. 1 1616 Katholiek-communist onaanvaardbaar Alle slachtoffers van de „Franeker geborgen Zaandams comm. wethouder wordt afgezet Een internationaal leger voor China? Mathews:Amerikaanse politiek was rampzalig S Toespraak van de H. Vader Communiqué van de ministers v. defensie VELE DODEN Geen tweede München Roden proclameren de oorlog zonder compromis" Libre Belgique contra min. Lieftinck Van Cauwelaerts voorstellen verworpen rs: TEN tor nota van ïsen voor het i DAGBLAD copv P1 PV PN hoe langer hoe ne toch maar niet vroeg hij sme- is op. Vanmiddag e. Maar al zeg jij daan hebt, ik zeg en daarmee af", ■rug naar zijn cel en droef gepeins, klinken van doffe zijn gepeins. Hij or naar buiten en bezig waren met 3t. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f t.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A - S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Ingevolge een besluit van 28 Juni, door de Congregatie van het H. Officie genomen en op 30 Juni d.a.v. door de H. Vader goed gekeurd, is het voor katholieken op straffe van ex-communicatie verboden: lid of begunstiger te zijn van communistische par tijen, boeken, tijdschriften enz. waarin het communisme wordt gepropageerd, te lezen, te schrijven of te verspreiden. In een uitzending van Radio Vaticana werd gisteren verklaard dat de vier punten van het Pauselijk Edict niet verder gaan dan zuiver religieuze aangelegenheden. Het is duidelijk, aldus Radio Vati cana, dat het onmogelijk is communistische actie te voeren en tegelijk een goed christen te zijn. Waarnemers in de hoofdsteden op het Europese contingent verwach ten een golf van anti-clericalisme door geheel Europa. Reeds hebben rode kopstukken zich in felle be woordingen over het decreet uit gelaten. De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Ja- ques Duslos, noemde het Pauselijke decreet een onaanvaardbaar docu ment. "Hij riep katholieken en com munisten op, om tot een ,,Unie voor de goede zaak" te geraken. De Italiaanse communisten-leider Togliatti zei in een rede ter gele genheid van de eerste verjaardag van de mislukte aanslag op zijn le ven: „Wij zullen niet voor de re actie buigen". De secretaris van de afdeling Rome van de communisti sche partij noemde de stap van het Vaticaan „hatelijk", dom en on machtig" en een „manifestatie, ge- inspireerd door kapitalistische machten die een overheersende en monopolistische positie willen hand haven om de arbeidende klasse er onder te houden". In Rome wordt verwacht dat dui zenden katholieke meelopers zich uit de Italiaanse communistische ge lederen zullen terugtrekken. Anti- clericalisme verwachten en hier niet alleen van de communisten, maar ook van liberalen, sacialisten en „in tellectuelen", onder wie men reeds spreekt van zwart imperialisme" en „geestelijke, tyrannie". De Tsjechische regering heeft het Pauselijk decreet opgevat als een rechtstreekse oorlogsverklaring. Men verwacht, in materieel opzicht, het einde van de katholieke kerk in Tsjecho-Slowakije. Communistische kringen in Belgrado beschouwen het decreet als een „onmachtige poging om tussenbeide te komen in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land." Het orgaan van de Hongaarse ar beiderspartij „Szabad Nep" ver- ii LOGBOEK GEVONDEN BOMBAY, 16 Juli Reuter Thans is gemeld, dat de stoffelijke resten van alle 45 slachtoffers van de ramp met de „Franeker" geborgen zijn. (Dit bericht wordt ook door de In diase voorlichtingsdienst gegeven). Heden hebben luchtvaartdeskun digen van India en Nederlandse ex perts een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. Men verwacht, dat de Amerikaanse luchtvaartdes- kundige J. I. G. Baker-Vickers bij het onderzoek aanwezig zal zijn. De Indiase plaatsvervangende di recteur-generaal van de burger- lurhtvaart, K. N. Raha, staat aan het hoofd van de commissie van on derzoek. Gisteren hebben regeringsfunctio narissen van India en Nederlandse deskundigen een grond onderzoek in de „dodenvallei", de plaats van de ramp met de „Franeker", inge steld. Een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, dat het radio-logboek, de hoogtemeter en de snelheidsme ter na vijf dsr zoeken gevonden zijn Het logboek, wel gehavend door regen en modder, was nog leesbaar. klaart dat de Heilige Stoel altijd ,de meest besliste, gevaarlijkste en Koppigste vijand is geweest van vooruitgang, vrede en vrijheid". Sedert de proclamatie van het de creet van het Heilig Office, is de verkoop van het officiële blad der Italiaanse communistische partij, de „Unita", vooral te Rome vermin derd, in sommige kiosken met meer dan 10 pCt. Talrijke Italiaanse journalisten hebben zich afgevraagd, welke houding zij voortaan moeten aan nemen, daar hun beroep hen ver plicht de mening van uiterst links te lezen, om op de hoogte te blijven van hetgeen de oppositie zegt en denkt. Bevoegde kerkelijke autori teiten hebben verklaard dat zij de communistische pers kunnen blij ven lezen, op voorwaarde dat zij hun biechtvader hiertoe om ver gunning vragen. Deze vergunning zal hun automatisch worden ver leend, indien zij daarom uitdrukke lijk verzoeken. Vermoedelijk door bliksem getroffen Zaterdagavond is na een kort doch hevig onweer in de sloot bij de Boezemstraat te Capelle aan dé IJssel het stoffelijk overschot van de 20-jarige G. van Wageningen gevonden. Vermoedelijk is hij bij De niet-communistische partijen zijn het in principe eens geworden, dat de communistische wethouder, de heer J. Warmendam, bij de sa menstelling van het nieuwe college met zal worden herkozen. In een vergadering van het senio ren-convent van de niet-communis tische partijen is men tot deze prin eipiele uitspraakgekomen. Omdat in het college reeds een protestant-christelijke en twee so cialistische wethouders zaten, komt de K. V. P. voor deze zetel in aan merking. KANTON, 17 Juli (AFP) Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de Chinese nationalistische regering voornemens is „internatio nale brigades" op te richten. De minister-president zou Zater dag aan de opperster raad van de Kwomintang een ontwerp hebben voorgelegd voor de oprichting van een corps van honderdduizend bui tenlandse vrijwilligers onder Chi" nees bevel. De communistische opperbevel hebber, generaal Tsjoe Teh heeft volgens de omroep verklaard, dat „de Sowjet Unie China niet slechts als gelijke behandelt, doch grote sympathie en steun aan de bevrij ding van het Chinese volk heeft gegeven". Sinds de Russische reso lutie was gebleken, dat de Sov^st- het grasknippen door de bliksem I Unie China's beste en betrouwbaar getroffen en in het water gevallen. ste vriend was. III NEW YORK, 16 Juli (ANP-Ane- ta). De beschuldiging voor het eerst geuit door de journalist Bill Newton, een der slachtoffers van de ramp met de „Franeker" in Bombay dat de rapporten van de militaire waarnemers in Indonesië bewust verdraaid werden ten gunste van de republiek, blijven in de Amerikaan se pers sterk de aandacht houden. Met verwijzing naar de beschul digingen van Newton en Heath ver scheen in verschillende bladen van de „Scripps Howard"-groep, o.m. de Washington Daily News en de New-York World Telegram een hoofdartikel, waarin o.m. gezegd wordt: „het is onbegrijpelijk waar om het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken voortgaat met de communisten in de kaart te spe len in het Verre Oosten en tegelij kertijd dit communisme in Europa te bestrijden". In zijn tweede artikel van een se rie van vijf schrijft Burton Heath, dat Sjahrir aan schrijver zou hebben verklaard: „het zal tenminste vijf jaren duren, na het verkrijgen van volledige onafhankelijkheid voor dat de regering van de Verenigde Staten van Indonesië sterk genoeg zal zijn om de sterke druk van Mos kou te weerstaan. Zonder Westerse hulp zal het consolidatie-proces nog veel langer duren ofwel Indonesië De heer Koos Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A., die een half jaar geleden bij het vliegongeluk nabij Kopenhagen ernstig gewond werd, is Zaterdag met een toestel van Aero-Holland in ons land teruggekeerd. Met een spontaan armgebaar betuigt I pen, dat onze katholieke gelovigen Vorrink zijn vreugde over zijn terugkeer in het vaderland J hetzelfde zullen doen". zal zich geheel tot Rusland hebben gekeerd". W. R. Mathews, een der beide journalisten die aan de ramp van de Franeker zijn ontsnapt, schrijft in de „Arizona Star" o.m.: De Ameri kaanse politiek is anti-Nederlands en pro-republikeins. Naar mijn mening zal het verlies van de journalisten het Amerikaan se publiek verhinderen ervan op de hoogte te komen hoe rampzalig de Amerikaanse politiek in Indonesië is geweest. Dit is het ergste van deze ramp. Het is een grote schade aan de zaak der beschaving. Alleen mej. Brandon en ik zijn overgeble ven om het verhaal van de incom petentie der Amerikaanse diploma tie te vertellen". ;.:x -C'. ■I Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Scheppend Ambacht" in Wolvega nam Z. K. H. Prins Bernhard deel aan de „Hippische Dag". De foto toont ons de Prins met zijn lievelingspaard achter de stallen. BERLIJN, 17 Juli (A.P.)Op de rand van de Sowjet invloeds sfeer hebben vandaag 40.000 Duitse katholieken getuigenis afgelegd van hun geloof, op een moment dat het conflict tussen de communisten en de R. K. Kerk steeds dreigender vormen aanneemt. In de gloeiende zon luisterden de katholieken van Berlijn, Brandenburg en Pommeren op het Rijkssportveld naar de woorden van de Paus, nadat zij 's morgens de H. Mis hadden bijgewoond. De bijeenkomst was belegd ter gelegenheid van het gouden pries' terfeestv na de H. Vader, die ais pauselijke nuntius 12 jaar in Duits land gewerkt heeft. De toespraak over radio Vaticana van de Paus werd voorafgegaan door gramofoonopnamen van de klokken van de St. Pieter. In zijn boodschap wees de H. Va der er herhaaaldelijk op, dat tegen de Kerk gekante regiems slechts voorbijgaande gebeurtenissen zijn. De Paus, die als pauselijk nun tius Berlijn goed gekend heeft dronS er bij de Duitsche katholieken op aan om de oorlogsverwoestingen te zien als een les. „Zijn zij niet een verschrikkelijk teken om niet op te gaan in de waarden van deze wereld? Er is slechts een blijvend ding: God en volledige toewijding aan God". „Het kan schijnen, dat gemeen schappen en staten verankerd zijn op de fundamenten van de wereld. Indien zij echter niet gegrondvest zijn op het geloof in God, dan zijn zij gedoemd onder te gaan." De Paus verleende de Apostoli- BRUSSEL, 16 Juli (Reuter) De vijf ministers van defensie van de landen der Westelijke Unie hebben de hun voorgelegde pro gramma's voor wapenproductie goedgekeurd, aldus een commmque dat heden door de secretaris.gene- raal van de permanente commissie der Westelijke Unie is bekend ge maakt. De ministers beschouwden deze programma's als de beste combma, tie van de productiemogelijkheden der vijf landen en zij hebben maat regelen vastgesteld om de doeltref. strijdkrachten te vergroten, fendheid van de thans beschikbare De Amerikaanse en Canadese officieren, die aan ieder stadium van de voorbereidende werkzaam heden hadden deelgenomen, waren als gewoonlijk als waarnemers aan_ wezig. BIJ ONTPLOFFING IN DE FRANSE ZONE Naar men aanneemt zijn meer dan 30 personen om het leven ge komen bij een dubbele explosie in een munitie opslagplaats, die Vrij dagavond de halve stad Prüm, in de Franse zone van Duitsland, met de grond gelijk maakte. Van officiële zijde is meegedeeld, dat 17 lijken reeds zijn geborgen, doch dat vermoedelijk nog min. stens 15 lichamen onder het puin bedolven liggen. Ongeveer 45 ern. stig gewonden zijn naar zieken huizen in naburige steden overge. bracht. Koos Vorrink, de voorzitter van de P. v. d. A. is Zaterdagmiddag geheel hersteld van zijn vliegtuig ongeval, op Schiphol aangekomen. Hü werd door een groot aantal vrienden en bekenden ontvangen, w.o. mr. dr. in 't Veld, minister van wederopbouw en prof. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, die tijdens de afwezigheid van de heer Vorrink het voorzit terschap van de P. v. d. A. had waargenomen. In het receptiekamertje van Schiphol gaf de heer Vorrink over het een en ander zijn mening weer. De leider van de P. v. d. A. was van mening, dat de gevoerde poli tiek t.a.v. Indonesië de juiste was. „Er is echter één ding, dat me be angstigd heeft en dat zijn de rede voeringen der leiders in Djocja, die klonken niet erg hoopvol", aldus de heer Vorrink. De Benelux zal men in grote stijl moeten aanpak ken. Vorrink hield een warm plei dooi voor een samenwerking tus sen de katholieken en de socialis ten. Wanneer het tussen die twee ooit in Nederland op een breuk WELKOM VREEMDELINGEN! WASHINGTON, 17 Juli (Reu ter). Volgens een rapport van het Centraal Bureau van de Ame rikaanse Geheime Dienst aan het congres is van 32 vertegenwoor digers van buitenlandse regering, die visa kregen voor de V. S., bekend, dat zij spionnage-activi- teit in het buitenland gevoerd hebben. Volgens het genoemde rapport bevinden er zich onder de 32 personen 29, die als hoge func tionarissen van de communistische partij ingeschreven staan. PRAAG, 17 Juli (A.P.)In de meeste R. K. kerken van Praag is vandaag een resolutie van de geesteiijkheid voorgelezen, waarin deze haar trouw belijdt aan de R. K. bisschoppen in hun strijd tegen de Staat. In de St. Ignatiuskerk werd meegedeeld, dat de resolutie gisteren door de meerderheid van de R. K. gees telijkheid was aangenomen. De dag daarvoor had de minister van Justitie, Cepicka, mgr. Béran en de bisschoppen beschuldigd van hoogverraad en betoogd, dat geen enkele „vaderlandslie vende" priester of leek het Episcopaat steunde. Do priester, die de resolutie in de St. Ignatiuskerk voorlas, noem de deze „een proclamatie, die uit sluitend voorgeschreven is door ons eigen geweten en niet op in structie van het Episcopaat". In de resolutie werd de regering beschuldigd van bedrog en frau de bij de oprichting en de steun can de schismatieke z.g. katholie ke actie. Verder werd gezegd, dat de regering met opzet de grond wettelijke garanties van de vrij heid van godsdienst schendt. In een circulaire van de Tsjechi sche communistische partij, die in Westerse handen is gekomen, wordt een „oorlog zonder compro mis" verklaard aan „onze grootste vijand, de kerk". Geestelijken deelden mede, dat de resolutie ook voorgelezen was in de St. Vitus kathedraal, ofschoon de meeste K.H. Missen door om onbekende reden vandaag geen doorgang vonden. Volgens de kos ter was de resolutie in de kathe draal in de H. Mis van 6 uur voor gelezen. Verscheidene andere normale diensten waren 's morgens en 's avonds niet in de kathedraal en de nabij gelegen St. Georkekerk gehouden. In de resolutie werd gezegd: „Wij staan trouw aan de zijde van onze bisschoppen en onze aartsbisschop in hun strijd en wij zullen dit blijven doen, zelfs al betekent dit vervolging. Wij ho- De circulatie stelt de volgende richtlijnen vast: 1. Snijdt alle banden met de Tspechische katholieke hiërarchie en liet Vaticaan door. 2. „Bouwt een muur" tussen de Tsjechische bisschoppen en aarts bisschoppen en het volk. 3. Zet het volk op tegen aarts bisschop Joseph Béran, de primaat van het land. Dc „Osservatore Romano" be schreef Zaterdag de door de Tsje chische minister van Justitie dr. Cepicka jegens monseigneur Bé ran uitgebrachte beschuldiging, dat de aartsbisschop van Praag verraad zou hebben gepleegd, als „volslagen nonsens". 20 JULI BEGINT INTER- INDON. CONFERENTIE BATAVIA, 16 Juli (Aneta). De BFO heeft Zaterdagochtend een compromisvoorstel van Sukarno aan vaard om de inter-Indonesische conferentie deels te Djogja en deels te Batavia te voeren. Blijkens een uiteenzetting van de voorzitter van de BFO, sultan Hamid II, heeft mr. Kosasih, die Vrijdag naar Djogja was vertrokken, het volgende com promis-voorstel van Sukarno ont vangen: aanvang van de inter-Indo nesische conferentie op 20 Juli, na enige dagen onderbreking om gele genheid te hebben de Lebaranfees- ten (einde van de Mohammedaanse vasten) thuis te vieren, waarna de conferentie te Batavia zal worden voortgezet. mocht uitlopen, dan zou dat een ramp betekenen. Tenslotte beklem toonde Vorrink een vastberaden houding tegenover de Sovjets; geen tweede Munchen was zijn mening. Het Belgische blad „Libre Bel- gique" hekelde een rede van mi nister Lieftinck, op 5 Juli te Mid delburg gehouden, waarin hij zei dat Nederland gevaar loopt af hankelijk te worden, niet alleen van Amerika maar ook van België en Luxemburg. Volgens het blad zou de ministerraad de heer Lief tinck hebben aangeraden niet het woord te Middelburg te voeren en zouden zijn uitlatingen aanleiding hebb engegeven tot stormachtige discussies in de raad van minis ters. Naar het A.N.P. bij informa ties hieromtrent verneemt, heeft de minister slechts gezegd, dat alle krachten moeten worden inge spannen om de betalingsbalans sluitend te maken, om niet in een onafhankelijkheidspositie te gera ken tegenover landen waarbij wij thans een passieve sluitingsbalans hebben. Verzet tegen de economi sche unie is hierbij niet in het ge ding geweest. De ministerraad heeft de heer Lieftinck geenszins afgeraden het woord te Middel burg te voeren en geruchten over stormachtige discussies" zijn van iedere grond ontbloot. AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN Door de Amerikaanse Marine werd onlangs bekend gemaakt dat in het tijdvak van 29 Juli tot 3 Augustus drie Amerikaanse oorlogsschepen een bezoek aan Nederland zullen brengen, ni. de zware kruiser Co lumbus en de torpedojagers S. B. Robert en Chare. De Columbus zal te Amsterdam binnenlopen en voor admiraal Ri chard L. Connolly is dit het eerste officiële bezoek aan Nederland se dert hij in September 1946 met het opperbevel werd belast. Aan het bezoek aan Nederland van de drie oorlogsschepen zal een kruistocht door de Noord Europese wateren voorafgaan, waarbij onder meer Oslo in Noorwegen en Kopen hagen zullen worden aangedaan op resp. 1621 Juli en 2227 Juli. MIJNSTAKING IN AUSTRALIË NADERT HET EINDE LONDEN, 17 Juli (Reuetr). Radio-Australië meldt, dat een deel van de 23.000 stakende mijn werkers in het land, die van een kolenveld in West-Australië, van daag met grote meerderheid van setmmen besloten hebben het werk Maandag te hervatten. Dit is het eerste teken van een keer in do staking, die al drie weken aan de gang is, de industrie heeft verlamd en een half millioen mensen werkeloos heeft gemaakt. CRIPPS MOET BEHANDELING ONDERGAAN LONDEN, 16 Juli (Reuter). Officieel is medegedeeld, dat de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zodra de lopende financiële besprekingen van het gemenebest te Londen beëindigd zijn, naar Zwitserland zal gaan voor het ondergaan van een be handeling in verband met een kwaal aan de spijsverteringsorga nen. Volgens de door Downing- street 10 uitgegeven verklaring zal de afwezigheid van Cripps „enige weken" duren. sche Zegen aan het geheie diocees, dat Berlijn en delen van het door de sowjets bezette Brandenburg en Pommeren omvat. Het diocees van Konrad Kardinaal von Preysing telt 650.000 katholieken. Hij verleende de Zegen als „de toezeggingvan de Goddelijke hulp voor u allen". Prof. Divifat, een vooraanstaande hoogleraar in de pubhciteitsleer in Berlijn, verwees naar de „schande lijke" concentratiekampen in de Russische zone, hetzelfde onder werp, waarover het officiële orgaan van de socialistische eenheidspartij vanmorgen in woede ontstoken is op de Lutherse bisschop dr. Otto Dibelius. De bisschop had betoogd, dat tienduizenden op mysterieuze wij ze in de Russische zone verdwenen. GEEN ACCOORD MET SOCIALISTEN EN LIBERALEN Volgens het socialistische blad „Le Peuple" hielden de voorstei len van van 'Cauweiaert ten aan zien van de koningskwestie het volgende in: De koningskwestie moet zonder verder uitstel worden geregeld. Leopolds „onmogelijkheid om te re geren" is een fictie geworden, waaraan de Kamers in verenigde zitting een einde moeten maken. Als er een volksraadpleging zou worden gehouden, zou de uitslag ervan het parlement niet mogen binden. Zij zou geen volksstem ming zijn en daarom is het onge wenst, dat een bepaald percentage zou worden vastgesteld. De nieuwe regering zou na het parlementaire reces een wetsontwerp tot het hou den van een volksraadpleging moe ten indienen. Indien het wetsont werp door de Kamer zou worden verworpen, zouden de belde kamers in verenigde zitting bijeenkomen om zich, voigens de wet op het re gentschap van 1945, uit te spreken over onmiddellijke opheffing van het regentschap. De socialistische partij kon met deze voorstellen niet accoord gaan. Ook het permanente comité der liberale partij, de instantie, die in deze kwestie over het liberale standpunt moest beslissen, heeft in een gisteren gehouden vergadering van Cauwelaerts voorstellen ver worpen. De Zwitserse Tour de France renner Kubler kan er maar niet genoeg van krijgen. Nadat hij zijn étappe had voltooid, be steeg hij welgemoed een ezeltje waarop hij een ritje ging maken. Na afloop bekende Kubler, dat hij zijn stalen ros toch wel gerievelijker vond. VLIEGTUIG VAN LUCHT BRUG NEERGESTORT BERLIJN, 16 Juli (Reuter). Een Britse Hastingstoestel van de luchtbrug is heden na de start van het Berlijnse vliegveld Tegel Neergestort. De gehele bemanning van vijf koppen is om het leven gekomen. Het wrak van het vliegtuig maakte het andere toestellen on mogelijk om op de startbaan te landen, zodat de volgende vlieg tuigen naar Gatow werden gediri geerd. Vele toestellen moesten echter zonder te kunnen landen met hun lading naar West-Duits- land terugkeren. Sinds de luchtbrug in Juni 1948 begon zijn 66 personen bij onge lukken om het leven gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1