MUZIEK FESTIVAL TE BERGEN Turijnse verkenners bezochten Hoorn Gem r Eerste plechtige H. Mis van Father C, Breed Gemeenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht Motorwedstrijden te Egmond ge PAG. 2 Maandag 18 ]uli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De sterken voor de zwakken Vierde tentoon stelling K.C.B. Gemeenteraad Harenkarspel Wordt er in Harenkarspel gevloekt? Race over zand en sintels WEERSVERWACHTING En brachten een Sardijnse pop mee voor de Prinsesjes der Lage Landen aan de zee Marktberichten ALKMAAR. In de parochie kerk van de H. Laurentius droeg op Zondag 17 Juli de Weleerw. Father C. Breed, die op 10 Juli de H. Pries terwijding ontving, zjjn eerste plech tige H. Mis op. Welpen, verkenners, gidsen en kabouters vormden een erewacht, waarlangs de neomist des morgens, voorafgegaan door een stoet bruid jes, door de Hoogeerw. Deken van uit de pastorie op het Verdronken- oord naar de parochiekerk werd ge leid. Terwijl het koor op plechtige wijze het Veni Creator zong, deed de nieuwgewijde priester zijn In trede in de kerk. Met assistentie van de Hoogeerw. Deken Jacobs als presbyter-assistens, de Weleerw. Hr. kapelaan v, Steyn, oud-kapelaan van de St. Laurentiusparochie, als diaken en de Eerw. Heer H. Kaskens, van de Congregatie van Mill-Hill, als subdiaken, droeg de neomist aan 't rijkversierde altaar zijn eerste plech tige H. Mis op, terwijl het zangkoor de Missa Pontificalis van Lorenzo Perosi uitvoerde. Tijdens de H. Mis werd de predi cate gehouden door de oud-kapelaan der parochie, de Z.Eerw, Heer Pastoor Pronk van IJmuiden, die als tekst gekozen had: „O God, wat hebt Gij hoog verheven degenen die Gij Uw vrienden noemt." Nu gij, jonge priester, voor het altaar moogt staan, dat het voorpor taal des hemels is, nu zingt uw ziel het Magnificat, want God heeft grote dingen aan u gedaan. Dit pa- rochiefeest is ook het feest van de vader, de moeder, de broers en zus ters van de neomist, die vandaag het eerstelingsoffer van de jonge pries ter mogen meeofferen. En ook onder de parochianen van St. Laurentius heerst vreugde, omdat uit hun mid den een mens door God is gezet op de hoge kandelaar van het H. Pries terschap. Om te kunnen spreken over de waardigheid van het Pries terschap is de heiligheid van een Serafijn nodig en de kennis van een Cherubijn, aldus de gewijde spreker. Wie de waardigheid van de Priester wil beschrijven, raakt onmiddellijk aan Jezus Christus zelf en Jezus in Zijn grootheid beschrijven, is voor de mens onmogelijk. De priester is, volgens de woorden van de H. Ber- nardus. het werktuig waardoor God het verlossingswerk van Zijn Zoon onder de mensen voortzet. In de priester treedt Christus zelf de mens tegemoet. En aan de hoge waardigheid des priesters beant woordt een grote macht. De priester is een andere Christus. Wij, gelovi gen, dienen eerbied en ontzag te hebben voor de priester om zijn waardigheid en zijn hoge uitverkie zing. Nadat de predikant zich gewend had tot de jonge priester aan heet altaar, om het geluk dat hem ten deel gevallen is en tot de ouders van de neomist, die in zijn geluk delen, spoorde hij de parochianen aan, om, als een uiting van dankbaarheid, omdat uit hun midden een priester werd verkoren, voor de neomist te bidden tijdens het H. Offer en om te blijven bidden voor hem, opdat hij een priester mag zijn naar Gods Hart en opdat over het werk, dat hij gaat beginnen, Gods onmisbare zegen moge neerdalen. Na de H. Mis zong het koor de priestercantate van Herman Strate- gier. Tijdens de receptie, die des mid dags in het Victory-Hotel werd ge- ALKMAAR. Onder dit motto organiseerde het personeel van 't Gulden Vlies Zaterdagavond in de grote zaal aldaar een cabaret-dan sant. waaraan door een aantal Alk- maarse artisten belangeloos werd medegewerkt.' Zij ontvingen geen gage. doch, zoals André Carell, de artistieke leider van de avond het uitdrukte, het feit, als sterke voor de zwakke iets te mogen doen, werd als een hoge gage beschouwd. De zaal was, voorzover de nodige dansruimte dit toeliet, geheel met belangstellenden gevuld, toen met het gevarieerde programma werd begonnen; er was voor elk wat wils; André Carell hield zijn vlotte bab beltje en zong 'n liedje; Marianne van de Berg bracht een voor Alk maar nieuw liedje, „Brood", een liédje met inhoud, dat gevoelvol en met talent werd voorgedragen. Later op de avond zong zij nog „De Man" en met Carell samen „Een beetje philosophie". Zij oogstten een dank baar applaus. Meer realistisch in zijn voordracht is Jaap Tol, die met „Vrede" en „De Grote stad" gevoelige snaren aan roerde en met een echte Mokumer voordracht succes oogstte. Een accordeon-duo dame en heer speelde op verbluffende wijze het „Circus Renz"; Tony Wil- lemsen gaf enkele goedgespeelde pianosoli weg en R. van de Broek, die deel uitmaakte van Albert Dek- kér's dansorkest, speelde een goede trompetsolo. De heer Jacq Smit, die de leiding van het dansen had, demonstreerde mét zijn dochter enkele moderne daftsen, welke op beschaafde wijze werden uitgevoerd. Gezien het drukke bezoek, geloven wij, dat de avond, die wat het pro gramma betreft, geslaagd mag heten, ook wat het doel betreft, niet zon der resultaat zal zijn. De directie van het Gulden Vlies had voor het sym pathieke doel de zaal gratis afge staan, om zodoende de geste van haar personeel te ondersteunen. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter P. z. v. P. Ter- maat en A. B. Schuurman; Bernard z. v. B. Sohats en H. Tump; Anna L. d. v, J. M. Schuill en G. Plevier; Johannes G. A. M. z, v. J. A. Ka reis en G. A. Barbuio; Leonardus G. G. z. v. C. de Goede en C. M. Jol; Johannes C. z. v. C. J. van der Steen en C. M. van Koningsbrug- gen; Christina H. J. C. d. v. L. H. Wassing en A. de Vet. Overleden: Antje Bood. oud 59 j. geh. met T. Dekker; Hendrik i. Horstmann, oud 19 jaar. houden, maakten vele belangstellen den gebruik van de gelegenheid, om de neomist en zijn familieleden ge luk te wensen en om de prachtige geschenken te bezichtigen, die de jonge priester bij zijn H. Wijding had gekregen. Behalve paramenten, boeken en een schrijfmachine, zagen wij onder het H. Vaatwerk een prachtig bewerkte Miskêlk met een uitbeelding van het Mirakel van Alkmaar, een magnifiek geschenk, door zijn edele schoonheid de H. Dienst, waarvoor het. werd gesmeed, waardig. Des avonds celebreerde de Weleerw. Heer Breed in de St. Lau- ientiuskerk een plechtig danklof met Te Deum, geassisteerd door Pastoor v. Leeuwen, oud-kapelaan der parochie, als diaken en de Eerw. Heer Kaskens, van Mill-Hill, als subdiaken. Het zangkoor voerde het Tantum Ergo van Alphons Diepen- brock uit. De Weleerw. Father C. Breed, die priester is van de Congregatie der missionarissen van Mill-Hill, heeft van zijn kerkelijke overheid de op dracht gekregen, zijn studies in Rome te gaan voortzetten. Aan de Gregoriaanse Universiteit aldaar zal hu Kerkelijk Recht gaan studeren. ALKMAAR. Zaterdagmiddag werd de vierde tentoonstelling van het K.C.B. in „De Rustende Jager" te Bergen geopend; ditmaal was het een groepstentoonstelling, met werk van Harry Kuiten, Henk van de Id- sert, Nico Berkhout, Anna van Loo, J. W. Radecker en Marijcke Visser. De heer Schekkerman hield vooraf een babbeltje over de Kunst en het K.C.B. en wenste de exposanten veel succes toe. Van Harry Kuiten, die al niet meer tot de jongeren gerekend kan wor den, zagen wij een vijftal doeken, waarvan Vrouw aan Tafel (5) en Kermis te Schagen (2) ons het meest bekoorden. Ook de neger-bokser (3) is een doek met goede kwaliteiten. v. d. Idsert, die in de Kunsthandel Hopman ook enkele goede portret ten, 'n paar mooie stillevens en en kele vrolijke aquarellen heeft han gen, laat ook op deze tentoonstelling zien. dat hij verdiensten heeft als portrettist. Van de drie landschap pon trof De Verbrande Pan (9) ons het meest, terwijl van de vlotte aquarellen nr. 10, dat al dadelijk verkocht werd, het best geslaagd was. Van Nico Berkhout nog steeds geen oliedoek; 'n knappe tekening (181 en een aantal blije aquarellen. Anna van Loo was voor ons een nieuwelinge in dit gezelschap; het olieverfdoek ..Arcarie" (24) verraadt invloed van de moderne Fransen; zoals ook De Bron (19), een gouache, fijn van toon en compositie. RSdecker toont zich in zijn panelen 'n bekwaam beeldhouwer; ook het Haantje (26) en de door hem gebak ken tegel (29) tonen, dat deze zoon van de grote Radecker .wel wat in zijn mars heeft. Wij hadden gaarne meer van hem gezien. Het edelsmeedwerk van Marijcke Visser trok veel belangstelling; het is fijn van smaak, artistiek van uit voering en, naar ons oordeel, rede lijk in prijs, hetgeen niet van alles, wat we op deze groepstentoonstel ling zagen, gezegd kan worden. Van de Idsert maakt hierop een uitzon dering; hij had zijn prijzen werkelijk aangepast aan deze tijd van het dure geld. Voorts ziet men nog grafisch werk van Mia Potvan Regteren Al- tena en Rein Snapper en knippren ten van M. DeheStijger. Alles bij elkaar zeker een beziens waardige tentoonstelling. Het bloemenmagazijn Floreseo toonde medeleven met het B.K.C. door een stilleven in natura aan te bieden. Fr, O. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Ber lin Express, 18 jr.; Cinema Americain: Canyon Passa ge, 14 jr.; ABT: Het Atoom- spook en Olie in Oklahoma, 18 jr. NACHTDIENST TAXI's: Chr. de Vries, Friesweg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BONNEN HALEN: Dinsdag de letter L. BERGEN: Kunstzaal Rusten de Jager: Tentoonstelling werken van leden van het K.C.B. INGEKOMEN PERSONEN In de maand Juni ALKMAAR J. Hoogland-Rui ter, R.K., van Heiloo naar Gees- terweg 13; T. Bos-Schoenmaker, N.H., van Heiloo naar St. Jacobs- straat 26a; A. M. F. Pijnenburg, kinderverz., R.K., van Castricum naar Spoorstraat 68; E. Aker, verpleegster, R.K., van Wervers- hoof naar v Everdingenstraat 18; E. H Blaauw-Scholze, van Hoorn naar Overdiestraat 37; G. Lina, zonder, N.H., van Leiden naar Nicuwpoortslaan 5; M. van den Akker, dienstb., Gerf., van Wor- kum naar 'Langestraat 22; Th. v. Baden, R.K., van Wamel naar Tienenwal 9a; A. Reekers-Brou wer, R.K., van Wonseradeel naar Staiingstraat 6; B. Sijmonsma, dienstb., R.K., van Franeker naar Baangracht 15; F. J.. J. Jansen, R.Kpriester, van Rotterdam n. Breedstraat 9; H. J. M. Martens, R.K., van Blaricum naar Wilhel- minalaan 11; T. A. de Vries, kan toorbediende, van Heiloo naar He renstraat 5; H. de Goede-Hoekstra R.K., van Heiloo naar Westerweg 272; W. Koopmans, bakker, van Sneek naar Groenenlaantje 14; P. Nap, districtsleider C.C.D., met gezin, van Hilversum naar Brou werstraat 13; J. Lammers, wacht meester Rijkspolitie, met gezin van Oude Niedorp naar Koorstr. 10; G. D. Beemsterboer, boek- bindster, R.K., van Heiloo naar Baansingel 25b; H. Spier, bewaak ster gevangenis, van Bergen naar Lyceumstraat 3; P. J. G. van der Starre-van Schaik, met kinderen, van Arnhem naar Kennemerstr.- weg 110; J. W. Dekkers, kellner, R.K., van Schoorl naar Westerweg 173. N.R.K.M. - K.J.M.V. ALKMAAR Nadat de R.K.M.V. de toss had gewonnen, werd de bal door de K.J.M.V. het groene Kolping-veld ingejaagd. Dat de stand 07 voor de rust eindigde .was wel te danken aan de goede voorhoede van de jongeren, on danks het goede werk van de ach terhoede der ouderen! Na de rust werden de spieren van de ouderen wat losser en nadat er een spor tieve ruiling van de keepers plaats vond, kwam de eindspurt in een zeer goede stand 57 voor de jongeren. Door de goede verstandhouding tussen de beide elftallen onder leiding van de scheidsrechter Bos uit Oudorp, hebben zowel de oudere als de jongere midden stenders aan het talrijke publiek laten zien, dat zij kunnen voetbal len Deze gelegenheid wil de com missie te baat nemen om de heer Nagengast te bedanken voor zijn medewerking, B. en W. van Oudorp voor de kwijtschelding van de stedelijke belasting voor de t.b.c.-kas „Santos", alsmede de 22 voetballers, die zo spontaan op kwamen en na hun inspanning toch nog tijd hadden voor de ontspanning. Geslaagd ALKMAAR Op het onlangs gehouden examen boekhouden van de Vereniging van Leraren, slaagde de heer F. H. L. Jambroes Jr., werkzaam bij de gem. licht- beörijven te Alkmaar. De voltallige gemeenteraad van Harenkarspel vergaderde Vrijdag in het nu practisch geheel gemoderni seerde raadhuis, dat bijna op een juweeltje van binnenhuis-architec tuur gaat gelijken. Direct na het openingsgebed werden de geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden: M. Burger, J. Blokdijk, J. Dekker, K. Doekes, P. Groot, J. Hof, G. Jonker, G. Lantmane J. Mo lenaar, J. Paarlberg en H. Tiebie onderzocht. Zij bleken allen keurig in orde zodat tot toelating van ge noemde raadsleden kon worden be sloten. Burgemeester Nolet kon medede len dat door het P.E.N. met de aan leg van 108 bovengronds aangeslo ten lichtpunten voor de straatver lichting, een aanvang is gemaakt. De Bond tegen het schenden van Gods Heiligen Naam, door het vloe ken, verzocht een subsidie. B, en W. stelden voor om, gezien het zeer loffelijk streven van de bond, voor één keer f10 te geven. De heer K. Doekes, verklaarde dat hij hier nooit iets van vloeken heeft gemerkt en meende dat het gemeen tegeld beter kon worden besteed. De heer J. Molenaar betoogde daartegenover, dat het er hier meer ging om een loffelijk streven te steunen. Misschien wordt er hier wel niet zoveel gevloekt, maar dan zijn er wel weer erger gebieden. De burgemeester verklaarde dat hij in zijn gemeente meermalen stevig had horen vloeken. Zijns inziens doen de bekende affiche's in sta tions, postkantoren e.d. dan ook nuttig werk. Het is bovendien goed, om de mensen onder het oog te brengen, dat vloeken in zich ver keerd is, terwijl men er ook ande ren mee kan kwetsen. Bouw- en woningtoezicht Indertijd heeft de gemeenteraad reeds in principe besloten om met de gemeente Warmenhuizen een ge meenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht aan te gaan, en bereids dezelfde functio naris benoemd, als Warmenhuizen benoemde. De nu uitgedokterde re geling voldoet practisch aan alle te stellen voorwaarden. Alleen wan neer Harenkarspel en Warmenhui zen ooit ieder een afzonderlijke bur gemeester krijgen, dan moet er wat aan veranderd worden. De heer Doekes vond de bevoegd heid van de commissie voor bouw en woningtoezicht wel wat groot. De burgemeester betoogde even wel, dat het moeilijk anders zou kunnen. De raad houdt de algemene regeling aan zich maar de commis sie voert die uit. Bovendien zou er bij een conflict een ongelijke ver houding kunnen ontstaan, hetgeen nu is voorgekomen. De raad keurde de regeling z.h.st. goed. Zodra zij nu dus in de Staats courant is afgekondigd, is ze in werking getreden. Vervolgens werd de politieveror dening aangevuld met bepalingen voor het opslaan van vuil en oude materialen, overeenkomstig de Pro vinciale opslagplaatsenverordening. Nadat eerst het bezoldigingspeil van de gemeenteambtenaren bij de rijksregeling was aangepast, werd nu ook de kinderbijslagregeling daarmede in overeenstemming ge bracht. Vervolgens werd besloten om evenals vorig jaar aan de gemeen teambtenaren een vacantiegratifi- catie van 2 pet. te geven. De verschillende aanvullende be grotingen voor de dienstjaren 1948 en 1949 gaven geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Als inleiding van dit „Muziek- Festival" werd Zaterdagavond een vocaal concert gegeven in de Mu- ziektuin van Bergen's Harmonie aan de Hoflaan. Hieraan verleenden medewerking Het Mannenkoor „De Stemmen van Amsterdam" en het Gemengd koor „Koorvereniging Bergen", met als dirigent Jac. Korte. De ideale weerstoestand en de prachtige omgeving zullen zeker het uitstekende bezoek sterk hebben gestimuleerd. Hoewel de koorklank in de mu ziektent niet volledig tot gelding kon komen, hebben we toch deze avond zéér veel goeds kunnen con stateren. De serieuse en de meer populaire muziekminnaars kregen beiden in een kort maar goed ge kozen programma ruim hun deel. Het mannenkoor zong over 't al gemeen zéér mooi, Cantate Domino van Leo Hasler en Omnes de Saba van Asola. Waarschijnlijk door het zingen in de open lucht, werd de koorklank soms wat geforceerd. De Berger Koorvereniging deed een wel zeer artistieke keuze met een viertal ko ralen uit het „Weihnachts-Orato- rium" van Joh. Seb. Bach „Ich will dich mit Fleiss bewahren" werd wel het meest beschaafd en genuanceerd gezongen. Na de pauze gaven beide koren een serie werkjes, en een tweetal volksliedjes, waarin vaak de humor niet ontbrak, o.a. „Bier- kensplaats" van Joep Schreurs, „Maskerdam" van Zweers, „Solda- tenkoor" van Rich. Hol e.a. Alzo een geslaagd zomeravondconcert en een goede inleiding voor het feitelijke Muziek-Festival, Het Festival. Bij een muziek-Festival blijft er niet veel meer over van wat een gewoon muziekconcours voor velen zo attractief maakt. Er worden nl. geen prijzen be haald en de waardering wordt ook niet in punten tot uitdrukking ge bracht. Wel ontvangt ieder corps 'n critische beoordeling van de jury. De jury voor dit Festival bestond uit de heren D. Speets uit Sant poort en P. Pranger uit Noord- scharwoude. Officiële ontvangst. Des morgens om elf uur werden de deelnemende verenigingen door loco-burgemeester C. Brak ten ge meentehuize hartelijk ontvangen. Spr. was er dankbaar voor dat Ber gen de primeur had voor dit Festi val, dat voor de eerste maal door de Aigem. Ned. Unie van Muziekver enigingen is uitgeschreven en door Bergen's Harmonie georganiseerd. De heer Blankendaal vond het min of meer teleurstellend dat enkele corpsen verstek hadden laten gaan. Met de beste wensen voor het sla gen van het Festival werd deze bij eenkomst besloten. De mars-wedstrijd. De z.g. marswedstrijd werd onder grote belangstelling van het publiek gehouden in het v. Reenenpark. Door een achttal corpsen werd hieraan deelgenomen. Het jurylid de heer Speets deelde hierover in het open baar mede, dat deze nu juist niet geslaagd was. Deze marsdemonstratie droeg meer het stempel van gemak zucht; er vielen toch geen prijzen te behalen. Wanneer dit wel het geval was zouden er hoogstens twee voor een eerste prijs in aanmerking zijn ge komen. Spr. hoopte dat dit in de toekomst zou verbeteren. Deze con clusie werd in het belang van de corpsen bekend gemaakt. Middag-Concert. Helder's Fanfarecorps speelde vooraf een pittige mars, hierna werd het festival ingezet. Onder leiding van de heer Joh. Bruul werd ge speeld een Fantasie uit de Opera „Atilla" van Verdi met wisselend geluk. De stemming had zuiverder kunnen zijn. Vervolgens speelde men vrij middelmatig een ballet van Del- haye. Hierna kwam de Alkmaarse Postharmonie, dir. D. Anderson, ons zeer lofwaardig voorspelen ,.La pou- pée de Nuremberg" van Adam. Chant Druidique" van Villette klankgehalte goed; stemming kon beter zijn geweest. Harmonie „Excelsior", Alkmaar, dir. W. Roussel. Het charmante Bal let van Popy lag het corps beter dan Mozart's Ouverture „Die Entfüh- rung ausrdem Sérail", waarin het passagewerk nogal slordig klonk. Het Ballet van Popy werd zéér mu zikaal uitgevoerd. Harmoniecorps „Kunstzin" uit Ju- lianadorp, dir. Jac. den Das, koos de wel wat monotone danssuite van Boedijn. De zuiverheid kwam hier wel eens in 't gedrang. De Suite Noces d'Or van Delhaye genoot een zeer verdienstelijke vertolking. Fanfarecorps „Concordia" Oost- zaan, dir. C. Kat, schonk ons een sublieme vertolking van de Akade- mische Fest Ouverture van Brahms. Klankgehalte ideaal. Het meer mo derne werk „Variations en forme de danses" van Marcel Poot, werd in tensief muzikaal uitgevoerd. Een pracht prestatie. Fanfarecorps „Eensgezindheid" te Heiloo, dir. A. Meijns, speelde Keler Beia's effectstuk. Tempelwijding werd muzikaal gespeeld; hier en daar wat ongelijk in de passages. Veel viel er te waarderen in Fr. van Suppé's populaire „Dichter und Bauer". Het avond-concert. Onder veel belangstelling werd dit geopend door het Muziekcorps DSV uit Warmenhuizen, dir. Jac. den Das. De Ouverture „Con Amore" van v. Leeuwen maakte een goede indruk en klonk zuiver. De „Lente" Ouverture van Cêrfontaine werd iets minder fraai uitgevoerd. Fanfarecorps „Harmonie", Assen delft, dir. G. Komen. „Marche des Incas" van Baudonek werd brillant en met zéér fraai klankgehalte uit gevoerd. De Symphonische Schets van Boedijn bracht weer een wat meer moderner klankbeeld. Fanfarecorps Nieuwe-Niedorp, dir. Jac. den Das. Het langdradige „Cen- drilonette" van Andrieu werd goed gespeeld. Het weinig spannende „Carpe Diem" van v. Leeuwen had over 't geheel een fraai klankgehalte. Tot besluit speelde Waterland's Fanfarecorps, Amsterdam, dir. B. Peters. Toen dit corps had plaats genomen, was inmiddels de sprook jesachtige verlichting in de tuin ont stoken, welke een prachtig effect maakte. Het slot van het festival werd door het Waterlands muziekkorps op waardige wijze uitgevoerd door o.m. een muzikaal hoogstaande interpre tatie van Webers" Ouverture ,,Pre- ciosa". De heer Scheffer, voorzitter van het gewest Noord-Holland van de Unie, dankte alle medewerkenden en in het bijzonder Bergen's Harmo nie, welke dit festival zo schitterend organiseerde. Het jury-lid de héér Speets besprak ten slotte het belang van de muziekfestivals. Op concoursen heerst vaak span ning en nervositeit, op festivals meer eensgezindheid en, tevredenheid. Dit heeft de ervaring bewezen. Spr. hoopte dat men in Nederland veel meer festivals zal organiseren. Zo werd het muziekfestival met 't zeer mooie avondconcert succesvol besloten. W. SCHREURS. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Doekes, of de hooistekers nog altijd met dezelfde oude ijzers wer ken. Volgens de voorzitter was er juist een dezer dagen een gebroken. B. en W. hebben nu moderne ijzers met thermometers besteld. De heer Jonker wenste een ge meentelijk aanplakbord in Waar land. De bode plakt de bekendma-' kingen maar gewoon op de palen. Dat mag niet en is bovendien ont sierend. B. en W. zullen er voor zorgen. De heer Lantman drong nog eens aan op het snel laten vervaardigen van een hek voor de R.K, school. De heer Doekes informeerde ver der naar de stand van zaken met betrekking tot de vernieuwingen aan de verschillende scholen. Volgens de voorzitter was dit werk aanbesteed. Alles zou goed gegaan zijn, Indien de bouwkundige (scholen)-inspecteur, de wanden van beton-emaille, de centrale ver warming en de granito vloeren maar geen luxe had genoemd. Die knaap is niet te vermurwen, dus zullen de scholen van Harenkarspel het zonder die luxe moeten doen. Het overleg met de aannemers daar omtrent is zo goed als geëindigd. B. en W. hebben dus goede hoop dat het werk binnen korten tijd kan beginnen. Nu een centrale verwar ming te luxieus wordt genoemd, zullen alle klasselokalen met gas worden verwarmd. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Wil- lemijntje C„ d.v. Hendrik Wals en Elisabeth D. Hoek; Hillegonda, d.v. Theodorus H. Haars en Hen- derika de Haan; Alberta, d.v. Cor nelia M. Huis en Alberta van Gel der, won. te Ilpendam; Hendricus J. H„ z.v. Anthonius Visser en Jo hanna B. van Toor; Johan C„ z.v. Johan C. Schor en Martha Debet, wonende te Middelie; Catharina, d.v. Jan Voet en Johanna C. Ka- remaker; Gerarda C„ d.v. Quiri- nus P. Kramer en Clasina G. de Goede. Ondertrouwd: Gosse Vis, oud 31 jaar en Jansje van Aalst, oud 30 jaar. Getrouwd: Jurriaan de Vries, oud 26 jaar, won. te Landsmeer, en Francina A. Eggers, oud 23 jr. Overleden. Lamberta Heijloo, oud 60 jaar, echtg. van Jan Haan. won. te Wijdewormer; Klaas van Braam, oud 58 jaar, echtg. van Lijdia Altman, won. te De Rijp. Burgerlijke stand SCHOORL Geboren: Jitse, z.v. S. de Boer en Th. Leistra; Ti ne, d.v. W. Butter en G. Zijp; Ma rianne L. W„ d.v. H. E. J. J. A. Hartman Kok en H. M. Davies. Ondertrouwd: K. v. d. Pol en W Grim. Gehuwd: P. Blom en A. E. Bak ker. Overleden: P. Duin, oud 60 jr. (overl. te Alkmaar); H. v. Lie- nen, oud 78 jaren; D. Lodder, oud 77 jaren. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Laurens C„ z.v. Cornells L. Koster en Ag nes A. C. Klinkenberg. Gehuwd: Dirk Stam en Petro- nella Mooij. Overleden: Klaas Kerkmeer, 67 jaar, echtg. van Neeltje Nie- man; Johannes N. Bakkum, 59 j„ echtg. van Catharina M. Wehnes (won te Alkmaar); Aaltje Si.j- brandij, 64 jaar, echtg. van Abra ham Sluis (won. te Enkbuizen). Op het prachtige duin-circuit te Egmond aan Zee organiseerde de V.V.V. aldaar Kampioensterrein- wedstrjjden in samenwerking met de Alkmaarse Motorclub „Alkmaar" waarvoor zowel van de zijde der renners, waaronder verschillende prominente figuren, als van de zijde van het publiek, grote belangstel ling bestond. Ruim 3500 bezoekers hebben de spannende, voor de rij ders nogal vermoeiende races, die 'n viot en sportlef verloop hadden, gadegeslagen en genoten van het prachtige duinlandschap, dat Eg- mond hun bood. Ideaal circuit Het Egmonder circuit, waaraan zowel door de gemeente als door WV veel zorg is besteed, is, vol gens de renners die wij spraken, een ideaal circuit. Het strekt zich Uit Vjver een lengte van plm. 2 km en sfjngert zich gedeeltelijk over vlakA terrein, gedeeltelijk langs duinvoeten en, bosranden uit. Het is vrij overzichtelijk doch heeft verschillende bochten, die, zonder direct gevaarlijk te zijn, toch de aandacht van de rijders vergen. Het publiek, dat vrij langs het circuit kan lopen, heeft op ver scheidene duintoppen een prachtig overzicht. De wedstrijd. De wedstrijd, die onder leiding stond van de heer J. Moejes, begon met een junioren-race voor moto ren van 125 cc die, waar er ver scheidene renners niet startten en anderen na enkele ronden al uit vielen, zoals Barth op DKW en Sel ling op Eysink, vrijwel zonder emo ties verliep. Winnaar werd J. Len- gers uit Baarn op DKW. Belangrijker was de midden klasse-wedstrijd, waaraan motoren van 250, 350 en 500 cc deelnamen, een spannende strijd tussen berij ders van Matchless, Triumph en Velocette, alsmede twee Ariel's. De drie militairen Kreling, Swart en de Baan, allen op Matchless, reden stijlvol en in constant tempo de race uit, doch vermochten niet aan de kop te komen. Direct bij de start nam M. Mastwijk op Velo cette, een zwaar type rijder, die prachtig op zijn machine bleef zit ten, de leiding die bij niet meer af zou staan, ondanks een valpartij waardoor hij even oponthoud kreeg. In gelijkmatig tempo draaide hij zijn 15 rondjes, een 30 km, en kwam als eerste in een tijd van 40 m. 33,8 sec. bij de finish aan. In de kopgroep, waarin F. Vos uit Dordrecht no. 2 lag en P. Spey- broeck uit Bilthoven no. 3, kwam tijdens de race practisch geen ver andering. Er werd vrij snel gereden de snelste ronde werd verreden in 3 min. 13,2 sec. en ondanks pech zo als valpartijen en motorbrand kwa men de meeste rijders op een be hoorlijke tijd binnen. Uitslag: 1. M. Mastwijk, Nieuw- veen, op Velocette, tijd: 40 min. 33,8 sec. 2. F. Vos, Dordrecht, op Velocette, tijd 42 min. 30,1 sec. 3. P. Speybroek, Bilthoven op Mat chless, tijd 42 m. 53,8 sec. In de hoofdklasse senioren 125 cc viel de Eysinkrijder G. v. d. Kleij uit Rotterdam, die in de eerste ron de leidde, al direct uit wegens een lekke band. Hij werd opgevolgd door H. Meijnen uit Utrecht op Eysink, die met P. v. Dockum uit Rotterdam, eveneens op Eysink en M. Vierdag uit Amersfoort op Ba- tavus de leiding nam. In deze wed strijd, eveneens over 30 km, kwam gaandeweg tekening in die zin, dat de volgorde gelijk bleef, doch dat de leider langzamerhand flink uitliep en zijn achtervolgers een behoorlijk eind achterliet. De snelste ronde werd gemaakt in 3 min. 11,7 sec. De uitslag luidde: 1. H. Meijnen, Utrecht, op Eysink ■10.53,1. 2. P. v. Dockum, Rotter dam, Eysink, 41.04,2; 3. M. Vier dag, Amersfoort, Batavus, 41.44,0. In de hoofdklasse boven 125 cc reden verscheidene internationals, zodat deze wedstrijd ook voor het publiek de meest attractieve werd. De renner H. Rietman, die onbe twist de leiding had en in prachti ge styi het parcours reed, kreeg met zijn Triumph pech, een breuk in de wisselbak, en moest de strijd, die hij zeker zou hebben gewonnen, opgeven tot teleurstelling van het publiek, dat deze rijder graag zijn overwinning had gegund. De man zelf nam het erg sportief op en voegde zich lachend bij de kijkers aan de finish. De 36 km, 15 ronden, eiste veel van de machines en ook de uitstekende rijder Emmelkamp uit Apeldoorn moest de strijd door fjpch opgeven. De uitslag hiervan was: 1. Fr. Banduin, Leende 44.11.0. 2. A. Koning, Oosterwolde, Triumph 46.00.0; 3. J. V. Heukelom, (die nog zijn ketting verloor) Hilversum, Matchless, 46.45.41. Tegen half zeven was de wed strijd ten einde en werd in „De Ver gulde Valk" door burgemeester H. Nielen een kort woord gesproken, waarin deze uiting gaf aan zijn wens, het volgend jaar wederom grote races te mogen belevenr ook met deze deelnemers. De heer J, Moejes reikte de prijzen uit en prees daarbij in het bijzonder de heer J. Hengelmolen uit Vucht, die de gehele middag de wedstrijd keu rig had omgeroepen. Door WV werd aan de Ijeer Hengelmolen een schemerlamp aangeboden. Hiermede was de grote race, die in alle opzichten zo goed geslaagd was, ten einde. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. AFNEMEND BUIIG I)E BILT, 18/7 Overwegend zwaar bewolkt, maar afne mend buiig. Zwakke tot ma tige Westelijke tot Noordwes telijke wind. Koeler. Prijs koolzaad oogst 1950 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor koolzaad van de oogst 1950 bepaald p f 55 per 100 kilo. Deze prijs ligt f 5 lager dan die voor de oogst 1949, doch met de Stich ting voor de Landbouw, acht de mi- niste» f 55 bij het huidige loon- en kostenpeil een redelijke vergoe ding voor de aan de teelt van kool zaad verbonden kosten en risico's. Door de warmte bevangen SCHAGEN Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor 9 geraakte een jongentje van de fam, N. be wusteloos in de winkel van de fa. de Gruyter, waar hij ëhkele bood schappen moest halen. Het ventje sloeg achterover tegen de stenen, tengevolge waarvan hij een her senschudding bekwam, en per zie kenauto moest worden weggevoerd. Motorclub organiseert tochten ENKHUIZEN. De motor- en autoclub „De Westfries" organiseert in samenwerking met het comité van de Zinderzeemuseumtentoon- stelling een interessante toertocht en sterrit rond het IJselmeer. De tourtocht opent vandaag en sluit op 31 Aug., zodat er tijd ge noeg is om een rondje langs de schilderachtige IJselmeerstadjes te maken. Vaste controle's zijn in de plaatsen: Harlingen. Lemmer, Kam. pene Harderwijk. Muiden, Volen- dam, Hoorn en Enkhuizen. Iedere deelnemer ontvangt een mooie pla quette en bovendien zijn er nog velschillende prijzen beschikbaar. Elke automobilist en motorrijder kan op Zaterdag 13 Augustus bo vendien meedoen aan de sterrit, waarbij men verplicht is in één der bovengenoemde controleplaatsen te stempelen. Ook hierbij krijgt .iede re deelnemer een plaquette en kun nen de geroutineerde rijders kam pen om de prijzen. De sterrit valt samen met de zgn. Urkerdag. Bij het inschrijfgeld is tevens de toegangsprijs tot de tentoonstel ling inbegrepen. Beide ritten zullen ongetwijfeld vele automobilisten en motorrriiders aantrekken en de be langstelling voor de Z.M.T. doen toenemen. Circulaires zijn inmid dels verzonden naar motorclubs en andere belanghebbende alom in de lande. Burgerlijke stand ZIJPE Geboren: Sietske, d.v. P. Pietersma en G. Kuperus; Aaf- je M„ d.v. G. Biesboer en T. Vries; Frederik M., z.v. F. Metselaar en M. Sandkuijl; Cornelia C„ d.v. E. A. A. van Mastrigt en C. H. Kemps. Ondertrouwd: L. G. Meijles en L. Dekker; H. v. d. Woude en J. I,andman; G. Doorn en M. Hart; C. de Wit en R. Dijkstra. Getrouwd; H. Slagter en M. C. Kuijs; D. Borsch en N. A. Renooij. Overleden: P. v. d. Werft oud 68 jaren, e.v. B. Goudeblom; H. C. Ooijevaar, oud 11 jaren, z.v. W. J. Ooijevaar en J. Alleman; J. J. M. de Wit, oud 17 dagen. z.v. J. de Wit en J. D. Ros. HOORN. Zaterdagmiddag kregen de Hoornse verkenners in hun kwartieren in de Ramen bezoek van een groep Italiaanse collega's uit Torino. Het waren een 20-tal jongens van de Don Ebsco-groep onder leiding van de weleerw. heer W. de Nier, Saie- siaan, een Nederlander, die in Turijn studeert en zich aldaar met het jeugdwerk occupeert. Met een der jongens, die zeer goed Frans sprak, alsmede met Don W. de Nier mochten wij een on derhoud hebben. De Don Bosco- groep organiseert ieder twee jaar een internationale tocht en het hiervoor benodigde geld wordt door de jongens zelf gespaard. Wij wilden natuurlijk gaarne weten, wat zulk een grapje eigenlijk wel kostte. Wel, het viel erg mee. Met 20.000 lire (ongeveer f 100.kon iedere verkenner zich de weelde van zulk een buitenlandse reis veroorloven. In feit kostte de onderneming na tuurlijk veel meer, maar door de grote medewerking van autoritei ten, industriëlen, enz. konden de jongens zich met dit betrekkelijk gering bedrag redden. Zo reisden zij op een collectieve pas, hetgeen de kosten aanmerkelijk vermin dert. En zij kregen van de Benotto- rijwielenfabriek twintig fonkelnieu we fietsen ter leen, die zij na het volbrengen van de tocht voor de helft van de prijs kunnen kopen. De jongens zijn 9 Juli j.l. op stap gegaan en hopen op 28 Juli weer thuis te zijn. Zij maakten de reis tot Parijs per trein. Vandaar fiet sten zij in dag-étappes naar Brus sel, Antwerpen. Zundert, Dordrecht en Alkmaar. Zaterdag arriveerde de 11 jongsten van het groepje in Hoorn, terwijl de ouderen een trip •naar de Afsluitdijk maakten- Behalve dat de jongens Neder land willen zien, hebben zij met hun bezoek aan het verre landje aan de Noordzee ook nog een be paald doel. De Nationale Padvin- dersraad in Italië heeft namelijk de gewoonte telkenjare een prijs uit te schrijven voor die groep, welke dat jaar de origineelste vondst; doet. De Don Bosco-jongens van Turijn wilden nu trachten deze prijs te winnen door een bezoek te brengen aan Koningin Juliana. De audiëntie werd aangevraagd en prompt toegezegd ook. Zo vertrok ken de Italiaanse verkenners gis terenmiddag, na hun Hoornse col lega's bedankt te hebben voor de charmante ontvangst en het ge schenk bestaande uit 'n driekante doek met het wapen van Hoorn voor iedere jongen, per fiets naar Amsterdam. De nacht werd in het Gezellenhuis aan de Stadhouders kade doorgebracht en hedenmorgen om half 11 werden de jongens door H.M. de Koningin op Soestdijk in particuliere audiëntie ontvangen- Natuurlijk kwam de Italiaantjes niet met lege handen. Als cadeau voor de prinsesjes brachten zij een sierpop in Sardijnse klederdracht mee, die een mand oranjeappels draagt, waaraan een kaartje in hartvorm bevesigd is met het op schrift: „Aan de prinsesjes van de lage landen bij de zee, uit het zonnige zuiden". De jongens zullen proberen een foto van het Konink lijk Paar als aandenken en als „be wijsstuk" mee naar huis te nemen. En dat zal hen zeker gelukken en daarmee zullen zij zeker de natio nale prijs winnen, alshun Turijnse vrienden, die op het ogen blik een tocht naar Noorwegen ma ken, hen tenminste niet overtroe ven. NOORD-SCHARWOUDE. 65.000 kg aardappelen; eerstelingen 5.70 8.50; rode eerstelingen 89.10; Eigen heimers 7.408.40, blauwe Eigenh. 6.708.20; drielingen 4.306; 8300 kg witte kool 13.7015.60; 450 kg bloem kool 6—14. WARMENHUIZEN, 18 Juli. 15.700 kg aardappelen: Eerstelingen 7.408,60, grote 77.20, drielingen 3.80—5.70, kriel 3.70—3.80, bl. Eig. 8.60—8.80. GROOTEBROEK. 16 Juli. 250.000 kg vroege aardappelen: groot 7.50 8.20, klein 5.80—6.70, kriel 4.40—4.60, blauwe Eigenh. 7.607.80. blanke Eigenh. 78, Doré 7.407.70, rode Eersteling 9.509.80. AVENHORN, 16 Juli. 97.700 kg aardappelen: grove Schot 77.20, midd. 7.20—7.90, driel. 5.20—6.30; 24.300 kg Rode Schot 8.70—9.40; 2250 kg bieten (rond) 6.506.90; rode bessen 3235; zwarte bessen 90, sla- bonen 7778. HOOGKARSPEL, 16 Juli. 100.000 kg vroege aardappelen: grof 7.50 7.80. fijn 7.40—8. klein 4.90—5.50; late aardappelen 4.304.70. LANGEDIJK, 18 Juli. 42.000 kg aardappelen: Eerstelingen 6.808.50 driel. 6.10—6.60, bl. Eigenh. 6.50— 7.70; 750 stuks bloemkool IA 24.90 30; I 14.30—21.70, 54.000 kg rode kool 6—15.30. Een comp Java te F binnenkor soldaten v NEW YOR te vellen ov stem leger een uitspr; zes weken verklaringe uitgevallen die ervan I spionnen te Onbewust i twaalf jury] kerngezonde burgers, het veld over he kunnen verw tot een dergi men. In de e beschuldiging door een psyi journalist v Whittaker C eigen bekente tot zes of zev voorgedraaid taire commiss met deze kwe den. Deze Ch; een koerier v geweest, die ben gekregen den goed te waande een het daglicht ti materiaal kw; proppen met ten, die hem waren ter han een deel door note in strijd partment ins overgetypt. D Chambers ver bas op zijn bo Op deze t een proces t< door de staat, seerde zich ec wijzen in de schaars waren ders in zijn oj ken van getui verklaren, dat of de jury bei dan niet te ge Chambers h< men, alsof hij voet van grot echtpaar Hiss inderdaad een in het huis va vrouw Chambi men alsof zij 'ken in het hui. heel op de hoe en zijn vrouw doeltreffende De aanklagej chine waarop menten zouden op de kop kun verdediger var in geslaagd en bediende van bank neergezel verward bet' schrijfmachine schenk gekrege datum, waarop den zijn overg dan tot de „mi stukken" waarc schikken. De affaire hi pers de laatste in beroering wereld was ve anti-Hiss. En ei nig bladen, die "oegden een van de rechtsz Met het gevolg sommigen Hiss als het onschul anderen als eei vers landverrax: Mede daardo omgeven door i hoge emotion zaak-Mindszent; de gemoederen opgewonden tei dat verband hoi nistisch problee bliek kan klaa zren, dat de J cratie van natu is om het risic< monistische hai kou te weerstaa alarm, dan de 1 Men wil Vc Waartegen da'n felle minderheii die juist wil ycw tot martelaar z om eventuele fo kaanse contra-; mantel der liefc r°aL de Am met man en m« de subversieve munistisch froni toe te juichen 7 ter, dat men —1 zich daarbij laat begaan, die hit economisch en dF. ,Westelijke zich heeft genorr maken. In dit verband ken geleden, eer tor een merkwi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2