Overmoedige afdaling bracht etappe-zege voor de Belg Keteleer Van B renen won de Ronde van Hoorn De schat van Matabonga Het De Santi sleepte 120.000 francs in de wacht E, G. Misndfr RADIO WFjfLï Hazewinkel bij nieuwelingen door KI ei jnin eindsprint geslagen Amerikaanse onthullingen uit de Duitse diplomatie De Kaagweek De Veteranendag goed geslaagd Ris tweede te Amsterdam Moskou TOUR DE FRANCE Lawntennis 1ܧ 5# f 7 T_ Zeilen Vele oudjesgaven acte de présence Het ceji Atlantisch meer demo P AG 4 Maandag 18 juli 1949 De Franse aanval ten bate van Apo Lazarides, die Vrijdag al ver wacht werd maar toen uitbleef, is Zaterdag losgekomen. Men kan ook zeggen dat hjj geslaagd is want als men de algemene rangschikking raadpleegt blijkt dat de renner uit Cannes niet minder dan 12 minuten op de Italiaanse cracks is ingelo pen. Hij staat nu op de 13e plaats, 20 minuten achter de leider Magni. op Bartali en Coppi heeft hij onder- scheidelijk 7l/2 minuut en 6 minu ten achterstand. Na enkele kleine schermutselin gen in het begin van de étappe, o.m. bij de bestijging van de Col de Car- piagne (327 m.), die niets oplever den omdat de Italianen paraat ble ven, ontketende Apo Lazarides het offensief onder de rook van Toulon (74 km.). Met een felle spurt flit ste hij weg uit het peleton, onmid dellijk gevolgd door Idee, Giguet, Cammellini, Diederick, Keteleer en de Italiaan De Santi die als ver kenner meeging. Ze losten elkaar goed af aan de kop van hun groep je en liepen steeds verder uit, zon der echter te kunnen verhinderen dat Lambrecht zich bij hen voegde. Te Hyeres (92 km) was de voor sprong op het peleton 2 min. 30 sec. en te St. Maxime (157 km) bedroeg het 8 minuten. Coppi en Bartali, eindelijk uit hun apathie opge schrikt, waren gaan jagen. Maar dit tegenoffensief bracht niet het gewenste resultaat want de andere renners in het hoofdpeleton, die bij na allen een ploegmaat in de kop groep hadden, lieten zich wel trek ken maar weigerden als gangm. te fungeren. En wat hun knech ten aangaat, die waren zo ver moeid door het voortdurend heen en weer rijden om de waterkruikjes van de beide „campionissimi" ge vuld te houden, dat zij weinig hulp konden bieden. Coppi en Bartali moesten dus het karwei vrijwel al leen opknappen. Na St. Maxime werd het verschil weer geleidelijk groter, en bij de aankomst bedroeg het ruim 12 minuten. Na een langdurige ziekte is te Rot terdam in de ouderdom van 69 jaar overleden E. G. Mundt, een- der meest bekende voetbalofficials van de KNVB, oud-lid van de keuze commissie en de technische commis sie, lid van het bestuur van de „Zwaluwen", lid van de technische commissie van de afdeling Rotter dam van de KNVB. Miel Mundt is vijf keer voor het bondselftal uitgekomen in de perio de van 1894 tot 1905 en heeft daar na vier maal in het Nederlands elf tal gespeeld, waarin hij tevens het aanvoerderschap waarnam. Deze speler, die uit het oude HW kwam, heeft na zijn actieve voetballoop baan de bond op voortreffelijke wij ze gediend in velerlei functies. In het Nederlands elftal werd hij als rechtsback opgesteld. Hij was een speler uit de oude Engelse school, zijn spel was volkomen op fairheid gebaseerd. Elkeen heeft hem als speler en later als official ten zeerste gewaardeerd. De overle dene was indertijd ook een goed tennisspeler. De begrafenis zal plaats vinden a.s. Woensdagnamiddag te 2 uur op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. z PROGRAMMA DINSDAG 19 JULI HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Lichtbaken; 9 25 Piano- 9.55 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor' kleuters; 10.15 Omroep orkest; 11.05 Gramofoonmuziek; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Ant" werps Vocaal Kwartet; 12.00 Ange lus; 12.03 Piano; 12.30 Mededelin gen- 12.33 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Symphonette Orkest; 13.40 Gramofoonmuziek; 14.10 Barend Rendenkoor, U.S.O. en sopraan; 14.30 Onder ons; 15.00 Gramofoon muziek; 16.00 Voor zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Lang zullen ze leven- 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Amusements Orkest; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Regeringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Rhythm Sextet; 19.30 DIT is leven; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Een jaar Euro pese beweging; 20.15 Radio Phil- harmonisch Orkest; 21.35 Vragen van deze tijd: 21.50 Metropole Or kest; 22.30 Viool en piano; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II. 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitami nen; Ï0.50 Voor kleuters; 11.00 Pia nospel; 11.30 Voor zieke jongeren; 12.00 De Papavers; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor ons platteland; 12.4(1 Harmoniecorps; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 13.45 Solis tenconcert; 14.30 Radiomatinée; j6.25 ,,Camille Saint-Saëns"; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Maria Zamora en haar orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; RVU; 18.30 Lezing; AVRO; 19.00 Gramo foonmuziek; 19.05 Parijse brief; •19.1(9 Gramofoonmuziek; 19.15 Van de invasie tot het vertrek naar Londen: 19.30 Kamermuziek; 20.00 Nieuws; 20.15 Gramofoonmuziek; 21.00 Vacantie in Engeland; 21.15 Piano, orgel en zang; 21.45 Buiten lands overzicht.; 22.00 Omroepor kest en klein koor; 23.00 Nieuws; VPRO: 23.15 Reportage; AVRO: 23.30 Gramofoonmuziek. De Belg Keteleer won deze étap pe tenslotte in de sprint, wat nie mand een uur tevoren had durven denken. Hij was n.l. losgeraakt tij dens de 12 kilometer lange klim van Frepus )178 km) naar de her berg van de Adrets in de heuvels van het Esterel. Bij de afdaling nam hij alle risico's op de slinge rende wegen en het geluk was met hem want pijlsnel omlaag stormend kon hij de kopgroep nog op tjjd achterhalen om bij de sprint een beslissend woordje mee te spreken. Onderweg mochten de vluchtelin gen elkaar te Bcauvallon (154 km) de grootste premie van de hele Tour betwisten, de Desgrange-premie van 120.000 francs. Ze waren alle evenzeer belust op de buit, De Santi niet minder dan de anderen, Maar Giguet trapte het hardst en ging als eerste over de streep, voor Ke teleer die zich een paar uur later, zoals gemeld, te Cannes zou revan cheren. Het was een goede dag voor Apo Lazarides en eveneens voor Lam brecht die zich naar de vijfde plaats van het alg. klassement opwerkte. Ook de zes anderen verbeterden hun positie aanmerkelijk. Le uitslag van de 15e étappe: 1. Keteleer (B.) in 6 uur 2 min. 29 sec. 2. Idee, (He de France), 3. De Santi (Italië A), 4. Giquet (Zuid-Oost Fr.), 5. Diederich (Luxemburg), 6. Camellinni (Zuid-Oost), 7. Lambrecht (België) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 8. Apo Lazarides (Frankrijk) in 6 uur 2 min. 31 sec. 9. Mathieu (België) 6 uur 14 m. 48 sec. 10. Corriëri (Italië). Voor het peleton, waarin Dupont, Bartali en Coppi werd genoteerd 6 uur 14 min. 58 sec. Het alg. klassement ziet er als volgt uit: 1. Magni (Italië A) 97.05.09 2. Fachleitner (Z.O. Fr.) 97.07.19 3. Marinelli (He de Fr.) 97.07.50 4. Dupont (België B) 97.12.20 5. Lambrecht (België a) 97.14.37 6. Kubler (Zwitserland) 97.15.23 7. Ockers (België a) 97.16.38 8. Cogan (W.N. Fr.) 97.17.13 9. Bartali (Italië a) 97.17.43 10. Coppi (Italië a) 97.19.25 11. Robic(W.N. Fr.) 97.20.33 12. Tacca (He de Fr.) 97.22.34 De Amerikaan Cochell zorgde tij dens de internationale tenniskam pioenschappen van Zwitserland voor een verrassing door in de finale heren enkelspel de Tsjech Drobny te slaan. Cochell won met 36, 63, 2—6, 6—3, 7—5. Bij de dames behaalde de Zuid- Afrikaanse Sheila Summers de titel door een 6—3, 6—3 overwinning op Joan Curry G.B.). Drobny en Cernik naar de V.S. Jaroslaf Drobny zeide dat hij niet naar zijn land wilde terugkeren om dat hij de voortdurende regerings inmenging in zijn privé-aangelegen- heden en daar behoorde ook ten nis toe niet langer kon verdra gen. De volgende maand speelt hij in Scarborough en daarna vertrekt- hij naar Amerika. Hij zei, dat zijn toekomst voornamelijk zou afhan gen van zijn resultaten in het tour- nooi van Forest Hills, Hij zou wel licht prof worden, alhoewel dat voor het ogenblik niet in zijn bedoeling lag. Wladimir Cernik, die eveneens naar Scarborough en naar Forest Hill gaat, verklaarde dat hij geen prof wilde worden. Hij had zoveel vrienden in Amerika dat hij hoopte op een andere manier aan de kost te kunnen komen. Het dames-enkelspel van het tour- nooi te Baastad (Zweden) is ge wonnen door Thelma Long (Austr.) die in de finale Hilde Sperling (Zd.) met 6—2, 6—3 sloeg. Het heren dubbelspel was voor de Zuid-Afri- een zege in vijf sets: 26, 64, 36, kanen Sturgess en Fannin, dank zij 61, 64 over JahanssonWor- thington. Sturgess (Z.-Afr.) behaalde de ti tel in het heren enkelspel door een 61, 60, 64 overwinning op de Zweed Johansson. - m Tmrnmrmm "m De 29e Kaagweek. met de internationale, nationale en onderlinge zeil- en motorbootwedstrijden mag zich in een flinke belangstel ling verheugen. Een overzicht tijdens de start van de jachten in de Drakenklasse tijdens de wedstrijden van Zondag. HOORN. De Ronde van Hoorn voor nieuwelingen en amateurs, die gisteren op het ongeveer 800 meter lange Veemarkt-pareours werd verreden, heeft niet die spanning gebracht, welke insiders er van verwacht hadden. De Amsterdammer van Brenen, die het tijdens de strijd der amateurs over 100 K.M. met zijn stadgenoot Witteveen tot een gehele ronde voorsprong bracht, bleef ondanks pech de toon aangeven en won tenslotte onbedreigd in de tijd van 3 uur, 5 minuten. De Zaandammer Hooyschuur kwam op 150 m. als tweede door de finish. Bij de nieuwelingen was er wat meer vechtlust en wist de Zaandammer Kleyn zijn Groningse collega Hazewinkel slechts met grote moeite in de eindsprint te kloppen. Vijftig nieuwelingen gingen van start voor een 50 K.M.-wegwedstrijd over 60 ronden. Het was een geluk kige omstandigheid, dat er zeer veel premies konden verreden worden, waardoor de zin er bij de heren wel inkwam. De premies kwamen zelfs zo overdadig binnen, dat zij naar de amateurs-ronde moesten overgehe veld worden. Het bleek spoedig, dat het hoge tempo zeer velen van de groentjes te machtig was. Meer dan de helft moest dan ook voortijdig de strijd staken, waaronder de Alkmaarders Koreman en Bloemen. De Groninger Tebbes gaf in de tweede helft van de wedstrijd op, doch niet na voor zijn stadgenoot Hazewinkel de weg naar een zeer goede overwinngskans geplaveid te hebben. Deze twee Noordelingen reden beiden een veelbelovende ra ce in tegenstelling tot Hamming en de Jager, die hun dag niet hadden. Arie Vondrach, de enige Hoornaar, moest de strijd wegens te grote achterstand staken. Het kwam ten slotte tot een vinnig Jduel tussen Kleyn, Hazewinkel en de Haarlem mer A. Voorting. Kleyn won de sprint van de Groninger in de tijd van 1.15.8. Hazewinkel werd tweede in dezelfde tijd, 3. Voorting, Haar lem, 4. Koeman, A'dam, 5. W. de Jong, A'dam, 6. M. Boer, A'dam, 7. J. Peerenboom, Alkmaar, 8. B. Kempff, A'dam, 9. H. Kramer, Haarlem, 10. P. Reuman, A'dam. Bij de amateurs was na de eerste tien ronden de zaak eigenlijk al min of meer bekeken. De Hoornse cou reur Henk Ton verdween, toen de strijd nauwelijks enkele minuten oud was, van het toneel. Het werd spoedig duidelijk, dat van Brenen. Hooyschuur, Duyf en Witteveen de grote troeven in handen hadden en deze te geschikter tijd zouden uit spelen. Van Brenen nam in de 5e ronde de kop, en toen Witteveen zich daarna aan zijn wiel geklampt had, wist deze tandem na drie kwartier verbeten vechten het stou te stukje uit te halen een hele ron de uit te lopen. Dit verdroot de Zaandammer Hooyschuur zichtbaar en hij zette het op een jachten. Stukje voor stukje werd van de voorsprong afgeknabbeld. De pre mies hielden de vechtlust er bij het peloton in. En toen het duo ten slotte nog in een valpartij werd be trokken, waardoor er nieuwe fietsen aan te pas moesten komen, en Rig (Den Helder) werd uitgeschakeld, bleek dat het veel van het verover de terrein had moeten prijsgeven. Witteveen was aanmerkelijk af gezakt en had geen tijd meer zich weer bij v. Brenen i - voegen, die zich tot het uiterste moest inspan nen om zich de Zaandamse combine HooyschuurDuyff van het lijf te houden. Deze beide laatsten liepen te langzaam in, zodat van Brenen onbedreigd won in de tijd van 3 uur, 5 min. Hooyschuur werd 2e op 150 M., 3. Duyf, Zaandam. 4. Fleury, A'dam, 5. Witteveen, A'dam, 6. Kuilman, Beverwijk, 7. Mol, Groet (N.-H.), 8. Pieters, Haarlefn. DE GROOT BEVESTIGDE ZIJN FAAM Zaterdag beeft J. de Groot uit Leiden, lid van de voorlopige se- lectieploeg voor de wereldkam pioenschappen, een wedstrijd over 80 km voor amateurs ge wonnen, uitgeschreven ter gele genheid van het 30-jarig bestaan van de Swift combinatie te Lei den. De uitslag was: 1. J. de Groot (Leiden) 1.57.12; 2. v. d. Putt, (Haag) z.t.; 3. Westerduin (Haag) z.t.; 4. van Roon (Haarlem) z-. t.; 5 Ouwehand (Haag) op 500 me ter. Er waren 48 deelnemers. VOOREN IN OOSTENRIJK De wedstrijd Wenen-Graz-We- nen echter Derny motoren (430 km) is gewonnen door de Belg Hendrickx in 9 uur 6 min. 22 sec. Tweede werd Valenta (Oost.) in 9.13.47, derde Summe rs (G.B.) 9.24.13, vierde Vooren (Ned.) 9.32.3S, vijfde Wielenmann (Zw.), zesde Bulla (Oost.) en zevende Schwamm (Oos.t). MIDDELKAMP WON RONDE VAN KRUININGEN De ronde van Kruiningen (135 km) voor profs is Zaterdag in de sprint gewonnen door Theo Mid delkamp (Kieldrecht) in 3 uur 55 minuten. Na hem kwamen in volg orde, Smits (Antwerpen), Est (St. W iilebrordSchellingerhoudt (Zaandam), va der Zande (Hal- sterx), Buron (Rotterdam), J. Geerts (Teteringen Theuns (Bras- schaet), F. Pauwels (Kieldrecht) en van Gelderen (Sluiskil) WASHINGTON, 16 Juli (AP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in zü» handen gevallen nazi.documenten gepubliceerd, uit welke blijkt, dat Duitsland geen vertrouwen had in Italië als militair bondgenoot on danks de openlijke betuigingen van eeuwige vriendschap van Hitier en Mussolini. De documenten zijn saamge. bracht in een boek van 1.173 blad zijden, dat de betrekkingen van Duitsland met de grote mogend, heden behandelt van September '37 tot de annexatie van Oostenrijk in Maart 1938. De documenten onthullen, dat de Italiaanse diplomaten er zich her haaldelijk bij de nazi's over hebben beklaagd, dat zij niet op de hoogte werden gehouden van Duitslands plannen ten aanzien van Oosten, rijk en van zijn plannen om Japan aan de as Rome-Berlijn toe te voe. gen. Verder blijkt uit de documenten, dat Mussolini tot de Duitse ambas. sadeur te Rome heeft gezegd, dat de Italiaanse woestijntroepen veel beter waren dan de Engelsen omdat „de Engelsen hun hersens in hun benen hadden". In November 1937 rapporteerde de Duitse ambassadeur in Oosten rijk, Franz von Papen: ,,Hier in Wenen is het eenieder duidelijk, dat de Oostenrijks.Duitse kwestie aan Londen slechts zeer weinig bc- iang inboezemt. De besprekingen met Frankrijk zijn daarom beslis, send voor ons verder optreden". Von Neurath noteerde na een onderhoud met de Franse ambas sadeur te Berlijn, André Francois Poncet, op 23 Februari 1938: „Pon. eet verklaarde, dat Frankrijk er niet in zou kunnen berusten, als wij Oostenrijks onafhandelijkheid aantastten" en verder; „Poncet Is bang dat Chamberlain zal trachten, zonder rekening te houden met de Franse belangen, met Italië en Duitsland tot een accoord te ko men". Zielzorg gevangeniswezen Naar wij vernemen is door de mi nister van Justitie een algemeen hoofdaalmoezenierschap ingesteld ter bevordering van de zielzorg voor veroordeelden in rijksinrich tingen, gevangenissen, rijkswerk in richtingen. Tot kath. hoofdaal moezenier voor het gehele land is benoemd de heer C. A. M. Kroon, aalmoezenier van de strafgevangenis te Den Haag en kapelaan aan O.L. Vrouw van Lourdes te Scheve- nlngen. De heer Kroon zal voor dit werk geheel vrijgesteld worden. Tot hoofdpredikant voor dit werk is benoemd de Weleerw. Heer ds. J. P, van der Linde, predikant te Utrecht. De Sowjet-luchtmachf LONDEN, 17 Juli (Reutér). Volgens radio-Moskou, die daarbij het blad „Prawda" citeert, heeft de vliegtuigindustrie in. de Sowjet- Unie na de oorlog „een aantal tech nisch volmaakte oorlogsvliegtuigen ontwikkeld." ,,De voorstanders van de vrede zijn sterk genoeg om agressors te weerhouden", aldus de Prawda, „en het Sowj et-volk zal voortgaan zijn Dick Schermer zwom van Urk naar Lemmer Het is de 18-jarige Dick Scher mer uit Venhuizen gelukt om gis ter van Urk naar Lemmer te zwemmen over het IJselmeer. De tocht duurde 9 uur en 35 min. Om 7.30 uur des morgens werd uit Urk vertrokken en om 17.05 uur stapte hij te Lemmer aan wal. De afstand was 27 km. Dick Schermer, die getraind wordt door Piet Ooms, zal later in het seizoen een poging doen het Kanaal over te zwemmen. De tocht van Urk naar Lemmer was be doeld als training voor het uithou dingsvermogen van de jeugdige zwemmer. GOUDEN JUBILEUM van de Kon,. Nederlandse Lawn Tennis Bond Zaterdagavond vierde het dis trict Noordholland-Noord van de Kon Ned. Lawntennis Bond, in het Victory-hotel te Alkmaar, op intieme wijze het gouden jubi leum van de Bond. De distritcs- voorzitter, mr. Buiskool uit Hoorn, dankte de heer Bakker, wethou der van Alkmaar, de heer de Munk, directeur van het sportpark on do leden van de sportparkcom missie, die op deze avond van hun belangstelling blijk gaven door hun aanwezigheid. Nadat de heer Buiskool zijn grote erkentelijkheid jegens het hoofdbestuur had uitgesproken voor de benoeming tot lid van verdienste van de Bond, van de heer van Keeken, die, als secreta ris van het district, veel verdien stelijk werk voor de vereniging heeft verricht, overhandigde hij de heer van Keekpn een beker, als huldeblijk van het districts- bestuur, de hoop' uitsprekend, dat de bc-ker een bestemming zou krijgen, die in het belang zou zijn van de tennissport. Hierna werden mevrouw van Keeken bloemen aangeboden. Dc heer van Keeken dankte vervolgens de directeur van het sportpark en de sportparkcom missie, voor de medewerking die de bond van hen ondervinden mocht Nadat hij de heer Renar- del de Lavalette, de secretaris penningmeester van het hoofdbe stuur van de Bond, die op deze avond aanwezig was, een ge schenk had aangeboden, dankte hij het districtsbestuur voor het huldeblijk dat hem geboden was: Na dit officiële deel van de avond, nam de heer Bottinga van de afdeling Alkmaar de leiding over, en leidde met een prettige conference het cabaretprogramma in, dat verzorgd werd door leder, van de Bond. Het program ma, waaraan de afdelingen Alk maar, Zaandam, Beverwijk, Bak- kum. Enkhuizen en den Helder medewerkten, bestond uit muziek, zang en voordracht, terwijl een der leden zijp talenten als gooche laar toonde. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt en viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Nat dit cabaretprogramma was er gelegenheid tot dansen, waarbij verschillende attracties de gezellige stemming verhoog den. Het was al niet vroeg meer in de nacht, toen de heer Bottin- ga de avond besloot met het dan ken van hen, die aan het program ma hun medewerking hadden verleend. De districtsvoorzitter, mr Buiskool, sprak daarna woor den van dank tot de heer Bottin- ga, voor het organisatorische werk, dat hij heeft verricht en dat deze herdenkingsavond zo goed deed slagen. De uitslagen van de tweede dag luiden: 12 M2 klasse A: 1. „Mustang" Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. „Piasjager' A. Laag- water, Amsterdam; 3. ,,'t Geusje" B. W. Ott, Nieuwer-Amstel; 4. Saender" W. G. Jungschlager, den Haag; 5. „Crabblecatte" A. A. Brauwen, Vinkeveen. 12 M2 klasse B: 1. „Aloha" A. R. Swagers, Am sterdam Z. Valkenklassc A 1: 1. Tonny, H. Stumpe, Warmond; 2. Yka, T. Boeuwkes, dén Haag; 3. Josyta, W. de Ridder, Schiedam; 4. Snip,<J. Havekotte, Amsterdam; 5. Grca, J. J. Doorschodt, den Haag. Valkenklasse A 2: 1 Banteng, P. L. v. d. Elshout, den Haag; 2. Gall O'Mine, A. de Groot Jr., Rotterdam; 3. Vivian, J. J v. d. Veen, Leeuwarden; 4. Emoe. M. G v. d. Arend, Rotter dam; 5. Lapsus, Th. v. Helvert. Leiden. Valkenklasse A 3: I. Narwal, C. M. H. Nauta, Oegstgeest; 2. Orkaan, W. Engel hard. den Haag; 3. Nympheae, F. de Joode, Amsterdam; 4. Glitne, S. v. Logchem, Rotterdam; 5. Wa tergeus, F. G. P. C. Goudriaan, Voorschoten. Valkenklasse B; 1. Winddiefje, T. de Roo, Delft; 2. T T. L., J. v. Asselt, Albenes; 3. Fluffy, J. H. v. Oostendorp, Rot terdam; 4. All Water,. J. Kruijer, Haarlem; 5. Wouf, J. D. Wackwitz. Eindhoven. Olympïajollenklassc A: 1. Zomerweelde, J. H. H. J. de Jong, R'dam; 2. Magneet, B. Wil- lems, A'dam; 3. All.-weather, Jac. F. Stap, Nieuwer-Amstel; 4. Flos sie, I-I. Lesage, Amsterdam Z.; 5. Paddeltje, H Bos, Groningen. Olympiajollenklasse B: 1. Ted, Joh. Koetsier, R'dam; 2. Terangi, Tom v. Oudgaarden, R'dam; 3. Svalan, Groningen; 4. dr Knock, R. B. J. M. Slinkert, Wassenaar; 5. Vlerk, F. C. de Vos, Leiden. Vrijheidsklasse: 1 Arion, C. Moolenburgh, den Haag; 2. Jolly Roger, A. Wete- rings. Amsterdam; 3. Vaerwel, J. C. Starreveld, Amsterdam; 4. Wa terrot, C. v. d. Giezen, Krimpen a. d. IJssel; 5. Stormvogel, P. C. Schakenbos, Warmond. 16 M2 eenheidsklasse B 1; J. Incalzanda, C. H. v. d. Meer, Leiden; 2. Rising Hope, A. J. Klein, Rijswijk; 3. Aeolus, W. v. Laa. Zwolle; 4. Mascotte, J. G. v. d. Bcsch, R'dam; 5. Vampyhr, D. v. Dam, den Haag. 16 M2 eenheidsklasse B 2: 1. Dukdalf, G. R. Kreulen, den Haag: 2. Dak, D. Kamphuis, Zwol le; 3. Rival 2, A. v. Hemert. Haar lem: 4. Marjolijn V, A. Sprayt, Toen om ruim 4 uur de twee grote finales van de hoofdgroepen aanvingen, finales gespeeld door grootheden uit het verleden tussen Helder en Hoilandia, H.R.C. en AIcmaria, toen wist men, dat er ondanks de warmte fel van leer getrokken zou worden. Het spel in de eerste ronde van deze elftallen stond daar borg En deze verwachting kwam uit, vooral op het Helder-terrein, waar HRC een team op de been had ge bracht voor de tegenstander om te rillen. Een Dijkshoorn, een Striet en een Stolk stonden hun man netje als in de dagen van weleer en het was voor de Alcmarianen on begonnen werk om de 10 achter stand nog in te lopen. Bij Helder— Hoilandia 'n heel wat feller duel. Hard zelfs, waartegen de scheids rechter moeite had de teugels in handen te houden. De Horinezen kwamen met de op deze dag veel voorkomende cijfeds 10 als over winnaars uit de strijd. In Groep C was vooral Schagen Succes de moeite van het aanzien waard en als we dan nog memore ren, dat EVC, Randers, Wieringer. waard, WFC b, Scheidsrechters- groep Alkmaar en SRC speldjes, winnaars bleken, dan is het verloop van het strijdgewoel voldoende be licht. De waarde van deze veteranen, dag; een dag die oude relaties ver nieuwt, die „oude rotten" ver knocht blijft houden aan de voet bal, die deze veteranen doet be. sluiten de club, hun club tc blijven dienen in bestuur, elftal- of andere commissies; deze waarde werd tot besluit door voorzitter Sougé bij de prijsuitreiking naar voren gebracht. Zo is deze veteranendag weer voorbij; het seizoen 1948.1949 is definitief ten einde en spoedig zal men alweer de nieuwe competitie indelingen kunnen vernemen, com. petitie-indelingen, die het tekeii zijn van het alweer naderende nieuwe voetbaljaar, dat over pl.m. 7 weken weer zal worden ingewijd. Gouda; 5. Gouwe Nimf IV, J v. Bergen, Boskoop. Pampusklasse zonder bijzeilen A: 1. De Noord, J. N. v. Walsum, R'dam; 2. Watergeus, W. J. J. A Couwenberg, Leiden: 3. Hillegon- der, H. Verheil, R'dam; 4. Braase- mermeer; W. M. v. Staveren, Al kemade; 5. Alk, A. Volker Jr., Scheveningen. Pampusklasse zonder bijzeilen B: 1. Boreas, G. Aten, Noordwijk- Zee; 2. Vennemeer, P. J. E. v Weezenbeek, den Haag; 3. Onrast, J. W. Dijkman, den Haag. Drakenklasse 1: 1 Kortenaer, H. Verduyn, Al phen a. d. Rijn; 2. Goedewind, L. P Vollebrgt, Rotterdam W.; 3. Vliegende Hollander, ir. J. de Ne- ree tot Babberich, Wassenaar; 4 Tijl Uilenspiegel, J. R. Bliekman, A'dam. Regenboogklasse I: 1. Eelko, Weigo Bergsma, Voor burg; 2. Beneventum, J. Hofland, Rotterdam. 16 M2 eenheidsklasse A 1: 1. Argus II, Jac. W. Swart, Koog a. d. Zaan; 2. Schelm, C. J. Vegter, Groningen; 3. Thoas III, G. L. v. Iterson, Amsterdam; 4. Taxeur, J. Prms. Hilversum. - De derde dag van de Kaagweek gaf de volgende resultaten: HollandFriesland regenboogwedstrijd 1 Holland 40.1 punten. 2. Friesland 15 punten. Doordat alle 5 zeilers van Hol land op de eerste dag ook de 5 eerste plaatsen wisten te bemach tigen. behaalde zij reeds een flin ke puntenvoorsprong. Hier zijn de uitslagen; Groep A: HRC a—WFC a 1—0; AIcmaria aPurmersteijn a 30; WFC aPurmersteijn a 11 (na strafsch. 35); HRC aAIcmaria a 1—0. Winnaar HRC. Groep B: Hoilandia aOSV a 1—0; Helder aKFC a 1—1 (na strafsch. 4—2); OSV a—KFC a 2—1;- Hollandia aHelder a 10. Win. naar Hoilandia. Groep C; IVV aSucces a 03; 1W aSchagen a 01; Succes a Schagen a 12. Winnaar Schagen. Groep D; Alkmaar aAssendelft a 21; Alw. Forward aEVC a 11 (n. strafsch. 34); Assendelft a—Alw. Forward a 21; Alkmaar a EVC a 04. Winnaar EVC. Groep E: N. Niedorp a—de Rijp a 30; Randers aN. Niedorp a 10; Randers ade Rijp a 31. Winnaar Randers. Groep F: WGW aWieringer- waard a 02; Kaagvogels aSijbe karspel a 2—0; WGW a—Sijbekar- spel a 31; Wieringerwaard a Kaagvogels a 11 (n. strafsch. 32) Winnaar Wieringerwaard. Groep G: 'WFC bWinkel a 11 (na strafsch. 3—1); HRC bPetten a 0—1; Winkel a—HRC b 1—1 (na strafsch. 3—5)WFC b—Petten a 20. Winnaar WFC. Groep H: Scheidsr. Alkmaar Flevo a 3—0; Alkmaar bEVC b 10; Flevo aEVC b 10; Scheidsr. Alkmaar—Alkmaar b 40 Winnaar Schefdsr. Alkmaar. Groep I: Scheidsr. Zaanstreek Randers b 10; SRC aSchagen b 20; Randers bSchagen b 5—3; Scheidsr. ZaanstreekSRC a 12. Winnaar SRC. De uitslag van de Ronde van de Spaarndammerbuurt voor amateurs (60 K.M.) luidt: 1. Sieveking, Amsterdam, 1 uur 42 min. 32 sec., 2. Ris, Den Helder, op 20 M., 3. Matzen, Amsterdam, idem, 4. van Breenen, Amsterdam, op 150 M„ 5. Fleury, Amsterdam, idem, 6. Witteveen, Amsterdam, idem, 7. Willemsen, Amsterdam, idem. 8. Rijkhoff, Assendelft, idem, 9. West maas, Amsterdam, idem, 10. Bergen, Amsterdam, idem. Witteveen vero verde de prestatieprijs. Thuiskomst opvarenden ,,Kota Inten" Naar aanleiding van vele brieven van ouders van opvarenden op de „Kota Inten" deelt de directeur voor de demobilisatie mede, dat van 18 tot 22 Juli a.s. elke avond via het radio-programma van de Nederland se strijdkrachten tussen 18.30 en 19 uur aangekondigd zal worden, Wel ke militairen de volgende dag van uit Amersfoort naar huis zullen te rugkeren. Het was helaas niet mo gelijk deze gegevens eerder ter ken nis van de belanghebbenden te brengen. 2'/* jarig knaapje doodgereden Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op de weg OverloonVenray het 2'/!-jarig zoontje van L. Peeters, dat vermoedelijk langs de weg bloemen plukte, door een luxe auto uit de richting Overloon overreden. Het kind was op slag dood. FEUILLETON Hij zei wel te rusten met onge wone stroefheid en liet haar zelf de huisdeur opensluiten, zonder als naar gewoonte haar zijn hulp te Verlenen. Hij had er zo'n slag van die oude deur open te doen. Hij had er gewoonlijk flink twintig minu ten voor nodig en vond gelegenheid om haar in die tijd minstens tien maal te kussen. Maar vanavond scheen hij zich te wreken over haar gedrag tegenover hemzelf. „Wel te rusten, lieveling!", riep ze hem plagerig na toen hij zich verwijderde. Hendrik bromde zoiets van „och!" stapte in zijn wagen en reed met aanstellerige beslistheid weg. Ze keek zijn achterlicht, dat als een vinnige rode vlek over de weg danste, na, tot het plotseling bij de kromming van de weg verdween. De maan stond bleek ën eenzaam aan de lucht en de hoge olmen langs de oprijlaan wierpen grillige schaduwen over het grintpad. Lida bleef met de oude, versleten koperen sleutel in de hand, tegen de deur geleund staan en trachtte haar gedachten zo duidelijk moge lijk te ordenen. In het toverachtige maanlicht had het oude huis en zijn omgeving al de bekoorlijkheid van mooie oude dingen. De bomen moesten nodig gesnoeid worden. Links en rechts waren de heggen en het kreupelhout al even verwil derd als het grasveld, maar het maanlicht verdoezelde die gebreken en de lucht was vervuld van de zoete geuren van 't oude seringen boompje, dat als een wolk van ble ke bloemen in het perk voor de deur stond. Haar hart sloeg langzaam en afgemeten .als.de voetstappen van iemand die rustig heen en weer drentelt, peinzend naar een beslis sing zoekend. Ze moest een beslis sende stap tegenover Hendrik ne men. Op deze doelloze, vage ma nier kon het niet langer zo door gaan. Hendrik was op de leeftijd geko men, waarop een man door al zijn innerlijke gevoelens tot de vorming van een gezin wordt gedrongen. Het was niet eerlijk, niet behoorlijk hem nog langer in twijfel te hou den. Hij was niet alleen maar een prettige kameraad; hij was niet en kel een knappe minnaar; hij was er een, die het ernstig meende. Hij was iemand bij wie je met ieder mogelijk probleem (dit éne dan uit gezonderd) kon komen aandragen met de zekerheid, dat hij het op recht en degelijk zou weten op te lossen. Hij was een man, op wie je vanzelfsprekend steunen kon, om dat je zo zeker was van zijn kracht en degelijkheid. Dat was misschien de kern van alle moeilijkheden. Juist het idee, dat ze voor haar moeilijkheden bij een ander de oplossing zou moeten vragen maakte haar opstandig. Maar waarom, zo vroeg ze zich verdrietig af, schatte ze haar onaf hankelijkheid zo overdreven hoog? Wat hij had gezegd was volko men de waarheid, hoewel het haar tot krankzinnig tegenstribbelen dreef, als iemand die waarheid te gen haar zei. Ze torste werkelijk 'n zware last en mettertijd zou die steeds zwaarder en zwaarder wor den. Hoe weldadig, hoe verstandig zou het zijn, als ze die last dooi Hendrik liet overnemen! Waar het op neer kwam, en waar het steeds op neer kwam, was dit: Ze wilde hem niet weg ia- ten gaan en ze wilde geen lastpost voor hem worden. En zolang ze het zo voelde en zo besluiteloos bleef en verdeeld in haar gevoelens, was het niet passend hem in spanning te houden. Lida trok plotseling haar schouders récht. Ze kwam tot een kort besluit. Morgen zou ze hem vertellen, dat het een hopeloos geval voor hen beiden was. Ze zou hem zeggen, dat er een einde moest komen aan hun ontmoetingen, be slist en onmiddellijk. Ze draaide de oude koperen sleu tel in het slot om en ging naar binnen De volgende morgen werd ze wakker met een vervelend gevoel van iets verloren te hebben, doch dat gevoel werd al gauw verdre ven door de ochtendbezigheden in het drukke huishouden. Ze moest even bij haar vader binnenlopen om te zien, hoe het met zijn jicht ging en hem met een grapje aan het lachen brengen. Ze moest haar overgrootmoeder een morgenzoen brengen en enige variatie brengen in die dagelijkse begroeting. „Hoe staat het leven, klein ding?" vroeg ze die morgen. „Beter dan ooit, dank je wel, ouwe tang", kreeg ze ten ant woord. Ze moest in allerlei dingen een beslissing nemen. Want allen keken naar haar ogen. Ze vond dat wel vervelend. Toch was het zo. Sedert ze de zorg voor het huishouden op zich had genomen, wendden allen zich langzamerhand, maar steeds meer en meer tot haar als tot het hoofd van het gezin; zij gaf in alle geschillen de uiteindelijke beslis sing. Nel had een harer gewone be sluiteloze buien; Zou ze naar school haar blauwe of haar rose jurk aan trekken? Willy vroeg haar toe stemming om het weekeinde door te brengen met zijn vriendje Jack Honders. (Wordt vervolgd). begint toegangen to Conferentie Westen wan ongetwijfeld resultaat was Ofschoon er telijke kringen was de deur vorig artikel ring tot het zal worden: door Rusland met Oost-Europ gemanoeuvreer in een gunstige De door Mo pers wijst daar maakt ook re< voorwaarden ge voor groter ha ten. Tot nu toe rikanen strikt machines of m; streeks voor be zijn en dat chines in onze den onder Mos uitgevoerd. De verklaart, dat o zal moeten toe Moskou tot ei komst komen, dat met het toeuc nomische „crisis het weer norma economische verl sische positie in ker wordt naarn afzetgebieden in In Amerikaanse toogd dezer dagen, geeflijkheid der is dan een ,,rec sauter". Met op: in Parijs de bes langrijke zaken tot de herfst, on in de economisch nog geprononceerd den en Rusland standpunt kan blijv w(jst er echter Russen een ovei met andere woo politiek van vol die ze enkele jar nu hebben laten ring hiervoor is ken in de sterk die de Sovjet-pol Volgens de leei kapitalistische baar ten onder maar dit zal gi van crisis en kens als het crisis overwonnen voor korte tijd w slechts om na vei een nog zwaarder len. In de periode ving heeft het tisehe machten krachtig te bes slechts gevaarlijk de consolidatie var het Marshall-plan wijziging in de Voorlopig kan doen, dan het we gelijk te irriteren altijd aan onze zij< men van verdeeli nen uitschieten e oppositie in het gres tegen voortze aan Europa in d wordt. Het Weste afgehouden van ee inspanning en va bewapening, die nomische terugsla; vangen. V anzelfsprekend politiek van toege Atlantisch Pact. de scherpe kant het Pact niet doo met name doo krachtigd. Eigenlij geworden, wat m westelijke kringer had: een krachtig bond. Door de tot landen als De lië die militair ges posten dan steunj strekking ervan spronkelijk bedoc gionaal" verdrag, Charter der Veren Pact eigenlijk ret een demonstratie democratische lan zaghebbende Amei dat het Pact tei zou kunnen wordt lievende naties, d begrepen, wanneei vrede ernstig te i verwordt dan tot denclub binnen d satie der Verenig Hieruit blijkt, inhoud krjjgt d schappelijke her vanuit Amerika teriaal gesteund op dit punt is de Amerikaanse zakt Russen op het jui men. Het Congres een paar keer in draaien, vóór ze zal niet lichtvaar baar gesteld \vord en luchtvloten v: Valt de toewljz en geeft men dan toewijzing wat aa aan het Pact, in beperken tot de volle kern van ht landen van de VI geland, Frankrijk dan komt het Atl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4