Nieuw zich aan China wordt door catastrofale overstromingen geteisterd Bevredigend" bezoek van dr. van Royen aan Djogja Enorme brand in Rotterdam Brits Gemenebest neemt maatregelen tot opheffing van dollartekort prijzen Culemborg KMAAR Zwavelzuur Jistilleerd water - JAN DE VRIES V.V.V. - Den Helder C - Loodsgracht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO Ongelukkig land door rampspoed achtervolgd Dinsdag 19 Juli 1949 45e l.aargang No. 11617 Om de godsdienst Tsjechische ministers ,op vacantie Mil li oenen slachtoffers Militaire acties duren voort Drie ton boete voor „De Bijenkorf" Hatta leider van de Rep. delegatie? Voor 1 Januari 1950 overdracht Kostbare partij hout in vlammen opgegaan Ook India heft het landingsverbod op Kroniek en Kritiek Amerikaanse hulpplannen s de stamgodsdienst van de ing is gaan beschouwen, ie missionaris en de leek, werk van de priester in het ebied wil voorbereiden, een gende en welwillende hou- egenover de cultuur, de ze, de religie van bekeren volk moet aanne- il hij enige invloed uitoefe wei duidelijk. Maar deze uit- i adaptatie zal niet voldoen- om het Christendom te pre- p een wijze, die voor dit nnemelijk is. Hiervoor is 'n aand proces nodig: men ch de hele denkwijze van 't se volk eigen kunnen maken en de werkelijke moeilijkhe- n dat volk tegenover het geloof kan aanvoelen en t geloof kan prediken van denkwijze, m.a.w. volledige ge adaptatie is vereist, jaar wordt door het bestuur issie-Inter-Academiale een georganiseerd voor studen- afgestudeerden van alle uni- ten en sfeminaries, die be llen in het missiewerk. Tij- iit congres wordt dan een missieprobleem besproken udeerd. ar vormde het aanpassings- ptatieprobleem het onder- an het 27ste M.I.A.-congres, mom adaptatie?" was de die Pater Drs A. Nijman voor zijn internationaal ge- Beft trachten te beantwoor- ter Nijman zette uiteen, dat iken van het Oosten anders is dan het denken van het Het denken van het Oos- gelijkwaardig aan dat van sten. Evenmin als d e mens (alleen die mens bestaat jk), bestaat het volko- denken. Denken kan zijn sch en dualistisch, synthe- en analytisch, abstract en it. In het Westen ligt de na- et meest op het dualistische, ilystische en het concrete, isterse denken is meer mo- i, synthetisch en abstract, tie bestaat dus in het ver van het accent in het den- i vreemde denkwijze die vol gelijkwaardig is aan de ize van de missionerende ling, moet door hem geëer- en eigen gemaakt worden, die nieuwe denkwijze moet ristendom gepredikt worden, ingang vinden. Zijn denken lus van dualistisch en con- fgestemd worden op het mo- ie en het abstracte, e volgende lezingen bespra- P. Th. Mathias S. J„ Pater ker S. J. en R. P. Raimond er sa.m. de adaptatiemoei- :n in India, Indonesia en Het congres werd besloten a lezing van Mej. Dr. Chris- ohrmann over het talenpro- in de alleroudste tijd der Telefoon 2875 t INFORMATIE-BUREAU VERPLAATST naar: Telefoon 3597 ■k schavuit", begroette kijkende. „We zullen, .ooi weer en het is ook deze stad is weinig te ns nog wat te zeggen a naar het land, waar- ikeerd? Doe dat dan jk, zie je. Daar is niets ja, ik heb n. nog Ide Martyn ten einde Het is g.gemeen!" emeen", zei de schout >an moet je maar geen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per edttie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNootderbankNederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ONDANKS de met minder of meer grote bewoordingen geuite bewe ringen van communistische schrij vers en sprekers, is het pas afge kondigde decreet van de H. Stoel, dat het communisme voor katholie ken verbiedt op straffe van de ker kelijke ban. een maatregel in het belang van de godsdienst. Geen po litieke maatregel dus. Dat commu nisten niettemin beweren, dat het hier om politiek gaat, is alleen een aanwijzing temeer, hoe belangrijk communistische politiek in de rech ten van de godsdienst en de Kerk kan ingrijpen: een zuiver godsdien stige maatregel is voor hen steeds weer politiek. Het is nuttig, de inhoud van het officiële decreet van de Congregatie van het H Officie, hetwelk door Z. H. de Paus bevestigd werd, nog even te releveren. Het decreet omvat vier punten, in vraag en antwoord. In het eerste punt wordt vastge steld. dat het niet geoorloofd is. lid te zijn van een communistische par tij of die te begunstigen. Het com munisme, zo wordt daaraan door de Congregatie toegevoegd, is immers materialistisch en anti-Christelijk, de communistische leiders, pok al beweren zij te gelegener tijd met hun mond, niet tegen de godsdienst te zijn. tonen echter, hetzij door hun leer, hetzij door hun daden, ver bitterde tegenstanders te zijn van God. van het ware geloof en van de Kerk van Christus. Het tweede punt zegt dat het niet geoorloofd is, boeken, tijdschriften, dagbladen of vlugschriften, die de communistische leer of actie verde digen. uit te geven, te verspreiden of te lezen, of in deze te schrijven. Dit, is immers, zo voegt de Congre gatie daaraan toe, reeds verboden krachtens de Kerkelijke Wet, in verband waarmee verwezen wordt naar Canon 1399 van het Kerkelijk Wetboek. Gelovigen nu, die willens en we tens toch daden stellen als bedoeld in het eerste het tweede punt dus die toch lid of begunstiger zijn van een communistische partij en toch communistische lectuur lezen of verspreiden enz. kunnen niet tot de Sacramenten worden toegelaten, hetgeen te verstaan is volgens de gewone beginselen betreffende het weigeren der Sacramenten aan hen, die niet in de goede gesteltenis zijn. In het vierde punt wordt zonder voorbehoud vastgesteld, dat gelo vigen die de materialistische en anti-christelijke, leer der commu nisten belijden, en bovenal zij, die deze verdedigen of verspreiden, zonder meer („ipse facto") als af valligen van het Katholiek Geloof de excommunicatie (kerkelijke ban) belopen, die op bijzondere wijze aan de H. Stoel is voorbehouden. Deze Kerkelijke ban treedt dus zonder meer automatisch in werking, in dien katholieken de leer van de communisten belijden of verdedigen of verspreiden. Uit de tekst van dit decreet blijkt wel duidelijk, dat het hier om een godsdienstige, niet om een politie ke zaak gaat, welke echter de po litiek wel raakt, in zoverre die po litiek verband houdt met de gods dienst of zich met de godsdienst in laat. Zoals in verscheidene landen van Europa, met name achter het IJzeren Gordijn, in zo verschrikke lijke mate het geval is. Overigens bevat het decreet voor Nederland niet zo veel nieuws, d. w.z. voor de toestanden en verhou dingen niet. Het Communisme was hier sinds lang verboden en het le zen van communistische lectuur eveneens, met de bekende sancties. Het bestaan van die sancties was dan ook op zichzelf niet zo nieuw, als onlangs bij een andere gelegen heid werd gedacht. In het buitenland, men mag ge rust zeggen, in de gehele wereld, heeft, zoals reeds uit verschillende berichten en commentaren gebleken is, de inhoud van dit decreet, sterke indruk gemaakt en hevige reacties verwekt. Maar ookdaar begrijpt men, zij het dan natuurlijk, niet in commu nistische kringen, dat het hier om een maatregel van godsdienstige aard gaat, welke indien dit nog no dig zou zijn, haar grond en ver klarende toelichting kan vinden in de felle encycliek „Devini Redemp- toris", tegen het godloze commu nisme, de beroemde encycliek van Paus Pius XI z.g., die in Maart 1937 verscheen, practisch gelijktijdig met de encycliek over de toestand van de kerk in Duitsland. Die gelijktijdige verschijning toen toonde opnieuw nog eens aan, dat communisme en nationaal-socialis- me dezelfde anti-godsdienstige aard hebben. En om zijn anti-godsdien stige aard is ook nu het communisme door Rome ten overvloede nog eens op de meest-krasse wijze veroor deeld. Een veroordeling, die om het tijdstip waarop en de omstandighe den waaronder zij verscheen, niet zal nalaten, ook verder diepe indruk en, naar wij hopen, goede gevolgen te hebben. De Indrapoera weer in de vaart Het in 192C door de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen ge bouwde m.s. Indrapoera van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft op diezelfde werf thans een vrijwel volledige vernieuwing on dergaan. Donderdag zal het schip zijn technische proefvaart maken, waarna het Vrijdag a.s. van Vlis singen naar Rotterdam 2fel ver trekken. Ook heden export van groente naar Duitsland Het Bedrijfschap Van Groente en Fruit deelt mede, dat export van groenten naar Duitsland he den doorgang kan vinden, waar bij dezelfde maximum export percentages als heden zullen gel den. Op 17 Augustus a.s. zal de American Overseas Airlines de eerste vlucht van New York naar Londen maken met een Boeing „Stra- torcruiser", waarvan er acht zijn besteld. Deze machine zal ook op de route New YorkAmsterdamFrankfort v.v. in gebruik worden genomen. «f PRAAG, 18 Juli (AFP). De ministers Nejedly, Kopecky, Neu- man, Slechta, Jankovcova en Jloj- har zijn, vergezeld van hun gezin, per vliegtuig uit Praag naar Mos kou vertrokken. De Russische re gering heeft hen uitgenodigd een maand vacantie in de Kaukasus door te brengen. Het officieel commuiqué voegt er aan toe, dat het eveneens een studiereis betreft. Op last van de Tsjecho Slowaak se autoriteiten zijn heden vijf man nen terechtgesteld, die in Juni j.l. door het Tsjecho Slowaakse Staats- gerechtshof schuldig zijn bevonden aan hoogverraad en het bedrijven van spionnage en sabotage. Acht andere beklaagden werden tot le venslange gevangenisstraf en nog 2 anderen tot 25 jaar opsluiting ver oordeeld. KANTON, 18 Juli (A.P.). Naar het nationalistische minis terie van Binnenlandse Zaken vandaag heeft meegedeeld xijn aar schatting 20.000.000 mensen door de overstromingen in geheel China getroffen. Er werd echter aan toegeyoegd. dat naar het aantal daklozen slechts gegist kan worden. Het. provinciale bestuur van de provincie Hunan heeft bekend ge maakt, dat in deze provincie 57.878 personen zijn verdronken. Functionarissen verklaren, dat deze overstromingen de ergste zijn, die men sedert 50 jaar heeft mee gemaakt en dat 5.000.000 personen in de provincie met de hongerdood worden bedreigd. Functionarissen van de nationalis tische regering hebben vandaag verklaard, dat in de provincie Kwantung naar schatting 350.000 personen van huis en haard zijn verdreven. In de Zuidelijke provincies Hu nan, Fukien, Kwangsi, Iangsi en Kweighow richten de overstromin gen grote vernielingen aan. Het aantal daklozen is hier onbekend. Naar ambtenaren in Sjanghai vandaag meedeelden, zouden langs de beneden-Jangtse naar schatting 250.000 personen dakloos zijn. In nationalistische militaire krin gen in China gelooft men, dat de communisten zijn begonnen met de voorbereiding van hun opmars naar Zuid-China. Dit vermoeden vindt steun in de berichten, dat de plus verbeurdverklaring De economische politierechter te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen „De Bijenkorf", die in hoger beroep was gegaan tegen de uitspraak van de tucht rechter. Deze had de N.V. wegens overtreding der prijsvoorschriften boeten opgelegd tot een totaal van ruim zes ton, waarin begrepen de in beslag genomen goederen. De straf is thans aanzienlijk vermin derd. „De Bijenkorf" werd gisteren veroordeeld tot een geldboete van drie ton plus verbeurdverklaring van een deel der in beslag genomen goederen, dat op ongeveer flOO.OOO (waarde 1946) geschat kan worden. Ten aanzien van een aantal punten der tenlastelegging werd „De Bijen korf" vrijgesproken. De hierop be trekking hebbende in beslag geno men goederen zullen binnen acht dagen worden teruggegeven. Reorganisatie van het kabinet DJOKJAKARTA, 18 Juli (A.P Vandaag werd officieel meege deeld, dat het republikeinse kabi net gereorganiseerd zal worden. Dr. Mohammed Hatta zal aan het hoofd blijven. Dit werd meegedeeld door Mo hammed Natsir, de minister van voorlichting, die verklaarde, dat de veranderingen in het kabinet zouden plaats vinden omdat het ongewenst werd geacht dat ver schillende ministers tegelijkertijd functies in het kabinet en in de delegatie die overleg pleegt met de Nederlanders onder auspiciën van de U.N.O., bekleden. Natsir verklaarde, dat het mo gelijk is dat dr. Hatta de republi keinse delegatie, die in Augustus naar de Ronde Tafel Conferentie in den Haag zal gaan, zal leiden. communisten van drie zijden aan trekken op de spoorwegsteden Tsjangsja, Tsjoetsjou en Hengjang Heden zijn twee schepen mei 4000 man Britse troepen te Hong kong aangekomen Naar schatting telt het legergarnizoen te Hongkong nu 13.000 man. ISRAËLISCH—SYRISCHE WAPENSTILSTAND HAIFA, 18 Juli (Reuter). Israëlische en Syrische vertegen woordigers en gedelegeerden der V.N. hebben een wapenstilstands overeenkomst geparafeerd. Een Israëlische woordvoerder zeide, dat de officiële ondertekening Woensdag ergens in Niemands land aan de SyrischIsraëlische grens plaats zou hebben. Dr. van Koyen, die Maandag middag is teruggekeerd van zijn eendaags bezoek aan Djogja, heeft verklaard, dat dit bezoek „zeer bevredigend" was. Op een desbe treffende vraag antwoordde hij, dat er besprekingen zijn gevoerd, die tot vooruitgang zullen bijdra gen. De correspondent van Aneta te Djogja meldt, dat dr. van Royen o.a beeft gesproken met Sukarno, Hatta, Hadji Agussalim, kolonel Sumatupang en de sultan van Djogja. t. Op een persconferentie te Djog ja heeft dr. van Royen o.m. ver klaard: „Het staat absoluut vast, dat de souvereiniteitsoverdracht zal plaats hebben. De vraag is wanneer dit zal gebeuren. De bei de delegaties doen hun best de Ronde Tafel Conferentie zo gauw mogelijk te doen aanvangen. Tot dusverre is alles vlot verlopen. Het is jammer, dat er enige ver klaringen zijn geweest, die er niet bepaald toe hebben bijgedragen om de publieke opinie te bevor deren". In antwoord op vragen van de journalisten, zeide dr. van Royen o.a.: Het wederzijds vertrouwen moet worden hersteld. Samenwer king is een voornaam ding, wil het land straks een internationaal peil bereiken. De souvereiniteit zal on voorwaardelijk en reëel zijn. De Unie zal gebaseerd zijn op een gelijkwaardig en vrijwillig part nerschap. Fr zal geen superstaat bestaan. Men hoopt, dat de inter- Indonesische conferentie zo spoe dig mogelijk afloopt, opdat alles volgens program kan geschieden. De richtlijn voor de Ronde Tafel Conferentie is, dat zij 1 Augustus zal beginnen en ongeveer twee maanden zal duren. Het is de be doeling vóór het einde van het jaar de overdracht te doen plaats hebben, waarbij het nodig is, dat er geen vacuum ontstaat. Dr. van Royen zei, dat hij vernomen had, Verkiezing nieuwe Bulgaarse premier LONDEN, 18 Juli (Reuter). Radio Sofia meldt, dat de Bul gaarse grote nationale vergadering Dinsdag zal bijeenkomen om een nieuwe eerste minister te benoe men als opvolger van Georgi Di- mitrof, die 2 Juli te Moskou stierf. dat Hatta de republikeinse dele gatie zal leiden. In dat geval zal de Nederlandse delegatie door een minister geleid worden. Dr. van Royen zeide tenslotte, dat hij Een felle brand, die omstreeks kwart over elf uitbrak, heeft een grote opslagplaats boordevol met hout, behorende tot het fabriekscomplex van „Allan en Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmateriaal N.V. te Rotterdam, officieel gevestigd aan de Kleiweg maar gelegen langs de spoorbaan Rotterdam HofpleinVoorburg enz., geheel in de as gelegd. Omstreek één uur gistermiddag was de geweldige vuurzee, die tot ver buiten de stad te zien was, genoegzaam bedwongen. Gevaar voor uitbreiding was er toen niet meer De schade is enorm. De looas, die 60 x 15 m. groot was, bevatte voor ongeveer vijf jaar zeer kostbaar hout, dat practisch niet te vervangen is. Verzekering dekt de schade. De treinen moes ten met omzichtigheid passeren, hetgeen gelukkig mogelijk was, doordat de wind de rook juist van de spoorbaan af hield. Van vertra ging in het treinverkeer hebben wij dan ook niets bemerkt. Over de oorzaak van de brand is nog een onderzoek gaande. Er is een lezing, dat het vuur van een lasapparaal. dat boven een zuur- stofcylinder zachtjes brandde en in de nabijheid van een houten deurtje stond, zich aan dat deurtje heeft meegedeeld, anderen ont kennen dat het lasapparaat brand de en beweren een ontploffing te hebben gehoord, hetgeen erop zou wijzen, dat de zuurstofcylinder geëxplodeerd is. Weer anderen zeggen, dat het een gasfles was die ontplofte. In ieder geval heeft de fabrieksbrandweer onmiddel lijk alle pogingen gedaan om het begin van brand te blussen, maar de gelegenheid tot het verkrijgen van water ligt ter plaatse niet voor de hand en toen men een maal zover was, dat er gespoten zou kunnen worden sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak van het houten gebouw. Inmiddels was echter ook de brandweer gewaarschuwd, die terstond met groot materiaal uit rukte autospuiten 4, 9, 7 en 12, die zo snel mogelijk een negental stralen in de vuurmassa wierp. De fabrieksbrandweer en enige baby spuiten voegden er nog enkele stralen aan toe en ook de vrijwil lige brandweer hielp dapper mee. PRANSE SOCIALISTEN BEPLEITEN EENHEID VAN EUROPA Gp het jaarcongres van de Fran se socialistische partij werd Maan dag een beroep gedaan op allen, onverschillig van welke landaard, om samen te werken bij de ver wezenlijking van het gemeen schappelijk streven om tot .de stichting van Europese en econo mische instellingen te komen. In een resolutie wordt verklaard dat de regering in de afgelopen maanden erin geslaagd is het Sta linisme en Gaullisme terug te diingen. Tevens wordt er bij de regering op aangedrongen, de prij- - „-I?en te verlagen, tot de politiek hoopte, dat ook „mijn collega Van vrije salarissen terug te keren meester Rum" in de republikeinse i en de nationalisatie en sociale vei- delegatie zal worden opgenomen. I ljgheid te verdedigen. Dit alles heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de loods met in houd geheel verloren ging. Dit betekent een enorm verlies, want er lag o.a. een grote partij z.g. uitgewerkt mahoniehout, dat een kwart eeuw oud is, en daar om kurkdroog was. Ook lag er veel hard hout opgeslagen, alle maal bestemd voor nieuwe tram- en spoorwagens. Een belendende loods heeft men kunnen behouden. Deze was trou wen van gegolfd plaatijzer en bij na al het materiaal, dat erin ge borgen was. bestond uit staal en ijzer Om half één in de afgelopen nacht kon met de nablussing wor den begonnen. STALIN ONTVING DE BRITSE AMBASSADEUR LONDEN. 18 Juli (Reuter). De Britse ambassadeur in Moskou is, naar Radio Moskou meldt, Maandagavond door generalissi mus Stalin ontvangen. De Sowjet- Itussische minister van Buiten landse Zaken, Vyshinsky, was bij het onderhoud van Stalin met de ambassadeur, Sir David Kelly, aanwezig. Na Pakistan heeft thans ook de regering van India aan de KLM wederom de nodige faciliteiten ver leend om de luchtverbinding Ne- derland-Indonesië via de oude route te herstellen. De KLM zal daarom van 20 Juli a.s. af om te beginnen haar drie maal wekelijkse dienst via Mauri tius verleggen over Cairo, Basrah, Karachi, Calcutta, Bangkok, Singa pore (tweemaal per week) naar Ba tavia. De constellations zullen dus tot nader datum op Maandag, Woensdag en Vrijdag van Schiphol vertrekken en resp. Donderdag, Za terdag en Maandag te Batavia aan komen. Door het herstel van de oude beproefde route is het weer moge lijk om uitbreiding te geven aan het vervoer van passagiers, post en vracht, niet alleen uit Nederland, maar ook uit alle delen van Euro pa en vooral Noord-Amerika. Het ligt in de bedoeling van de KLM om zo spoedig mogelijk de frequen tie op te voeren tot een vier- en daarna tot een vijfmaal wekelijkse dienst. Door de opnieuw gegeven toe stemmingen komt de KLM na ze ven maanden dus weer op haar reeds ruim twintig jaar bekende route terug. Rassenwaan na 1945 J.T. De ontsteltenis waarmee de mensheid dat was in de jaren 1933—1945 de verzamelnaam van allen die zich boven de nazi's ver heven achtten kennis nam van de onbeschaamde maatregelen tegen de z.g. niet-arieërs, was begrijpelijk en op z'n plaats. Reeds de geniepig heden die de joden in het begin van Hitiers machtsperiode moesten on dervinden wekten grote verontwaar diging. Demonstraties buiten de grenzen van het Derde Rijk, legden de klem toon op het medeleven met de ver drukten en de afschuw voor het sy steem dat .medemensen het recht op een plaats in de samenleving ont zegde. Honden werden uit de Duit se parken gejaagd, de joden werden er uit getrapt Een Duits caféhouder had het recht om een beschonken landgenoot de toegang te weigeren; een jood behoefde bij het binnen gaan van een café niet dronken te zjin om naar buiten te worden ge ranseld. Aan de rassentheorieën, in welke vorm en onder welk voorwendsel dan ook. heeft wereldoorlog no. 2 (gevoerd om vrijheid van geweten en overtuiging) tot veler verbijste ring geen einde gemaakt .In Austra lië kent men een immigratiewet, welke het mogelijk maakt in oor- logtstiid naar dit land uitgeweken (niet-blanke) refugié's te deporte ren. Mrs. O'Keefe. Indonesische en gehuwd met een officier die de zaak der Verenigde Volkeren heeft gediend, wacht nog altijd met angst en vreze do beslissing van het Au stralisch Hooggerechtshof af. In Zuid-Afrika. waarmee ons land in nige relaties onderhoudt, heeft de regering Malan een wetsontwerp in gediend dat huwelijken tussen blan ken on niet-blanken wil verbieden. De Indische minderheden voeren er een wanhopige strijd om uit het ghetto-bestaan te geraken. Enige weken geleden is in dit land op de stations een „kleurlingen-uitgang" gemaakt, welke vernederende maat regel alle betrokkenen op straffe van boete moeten ondergaan. Amerika noogt zich te ontworstelen aan de ideeën van de Ku-Klux- Klan. Maar zolang andere „blanke" landen zich beijveren mensonwaar dige bepalingen tegen kleurlingen in te voeren, blijft de conclusie, dat voor de Organisatie der' Verenigde Naties nog wel meer te bespreken valt dan het Indonesische probleem. Tot welke conclusie millioenen met ons reeds veel eerder gekomen zijn... LONDEN, 18 Juli (Reuter. De ministers van Financiën van het Britse gemenebest hebben hedenmiddag hun besprekingen over het dollarprobleem van het stcrlinggebied beëindigd. De ministers zijn het tijdens hun laatste bijeenkomst eens geworden over de tekst van een document, waarin voor de regeringen der Dpminions wordt uitgestippeld, welke besparingen er naar schatting vrijwel onmiddellijk bereikt kunnen worden op'het gebied van de met dollars te betalen invoer, als bijdrage tot de opheffing van het dollartekort. Na afloop van de conferentie werd bevestigd, dat de ministers van Financiën overeen waren geko men, dat de beperkingen van de met dollars te betalen invoer zul len geschieden op basis van „gelijk heid van opoffering". Dit zou bete kenen, dat de minder ontwikkelde leden van het gemenebest minder besparingen behoeven toe te passen bij deze invoer, dan de sterker ge ïndustrialiseerde landen van de dollarpool van het sterlinggebied. De verminderingen zouden mogelijk op deze basis, over het gehele ster linggebied verspreid,' een totale be sparing van 25 procent op de met dollars te betalen invoer kunnen op leveren. De betrokken ministers kwamen overeen om aan hun regeringen maatregelen aan te bevelen, die, wat de resultaten betreft, te ver gelijken zijn met de maatregelen, waartoe reeds door het Verenigd Koninkrijk werd besloten. In het communiqué wordt verder gezegd, dat men het eens is met de minis ters van Engeland, Canada en de Verenigde Staen, dat gestreefd moet wórden naar een wereldhandel, waarbij de dollarlanden en de niet-dollarlanden tezamen kunnen handelen binnen een enkel multila teraal stelsel. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen die van mening zijn, dat de maatregelen, welke Engeland thans neemt om zijn dollartekort te dek ken, onvoldoende zullen blijken te zijn, dringen er op aan, dat Enge land er naar streven zal, zijn uit voer naar de Ver. Staten op te voe ren tot 720 millioen dollar per jaar. In 1948 bedroeg de waarde van de ze uitvoer 264 millioen dollar, doch in Mei 1949 was de uitvoer gedaald tot een jaarniveau van 163.800.000 dollar. Procuratiehouder verduisterde aandelen Te Voorburg is gearresteerd de procuratiehouder van E. van een bank (Andree Wiltens en Co.) al daar. die in de loop van dit jaar voor een bedrag van ongeveer f 100.000 aan effecten heeft verduis terd. Hij gebruikte de aandelen om £r zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Bij een interne controle op de bank kwamen de practijken van van E, die reeds een volledige be kentenis heeft afgelegd, aan het licht. De bank is thans gesloten. Visserssucces BLOKZIJL, 18 Juli Binnen een uur tijds is het Zondag de heer G. Bakker uit Blokzijl ge lukt twee karpers van bijzondere afmeting t.e vangen, n.l. een van 30 en een van 24 pond. Enkele van de voornaamste plan nen, die door de Amerikaanse rege ringsfunctionarissen worden over wogen om Engeland te helpen zijn dollartekort te overbruggen en zijn uitvoer naar de V.S. te verhogen, zijn: 1. Devaluatie van het pond ster ling; 2. Uitbreiding van de Amerikaan se investeringen in Engeland, zijn koloniën en in het sterlinggebied in het algemeen; 3. Subsidiëring van de Britse uit voer naar het dollargebied; 4. Verlaging van de Amerikaanse invoerrechten op Britse goederen; 5. De vorming van strategische voorraden van goederen, geprodu ceerd in het sterlinggebied. POSTHUUM ARTIKEL VAN BURTON HEATH NEW YORK, 18 Juli (Aneta) In zijn laatste van vijf artikelen voor de „Scrlpps-Howard"-groep schrijft de omgekomen journalist Burton Heath, dat de Amerikaanse journalisten in Indonesië vergeefs hebben getracht te ontdekken, uit Welke bron het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken zijn inlichtingen verkreeg, die er toe hebben geleid, dat dit departe ment een politiek heeft gevoerd van steun aan de Indonesische Re publiek die een zelf-uitgeroepen olicharchie is en zeer sterk geïnfil treerd door te Moskou opgeleide communisten in plaats van steun te verlenen aan de federalisten. De journalisten hebben als feiten ge constateerd, dat de vertegenwoor digers van het State Deparment in Indonesië hun misnoegen over de komst der Amerikaanse journalisten niet onder stoelen of banken heb ben gestoken. Onderzoek naar de ramp met de „Franeker" BOMBAY, 18 Juli. (Reuter) De speciale commissie van de rege ring van India, die een onder zoek instelt naar de oorzaken van de ramp met de Franeker. heeft Maandag functionarissen van het vliegveld Santa Cruz, te Bombay, en piloten ondervraagd. Neder landse luchtvaartdeskundigen wa ren bij het verhoor, dat in het ge heim werd gehouden, aanwezig. D verhoren namen vijf uur in beslag en zouden betrekking heb ben op de vlucht met de Franeker boven het vliegveld Santa Cruz vlak voor de ramp. Hoe ze er lucht van kregen is een raadsel, maar als een zwerm vliegen verschenen ze bij een aantal vaten, waarin honing had gezeten, die op de wal van een der Amsterdamse kaden lag. Door het spongat maakten ze zich meester van de laatste restjes en toen was het: „likken maar jongens!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1