Reuzen-duo Bartali-Coppi heeft de grote aanval ingezet Ook motor renner Juhan keert niet naar Praag terug „Montgomery propageert een nieuwe wereldoorlog" Plaatsvervangers bespraken vredesverdrag Oostenrijk De schat van Matahonga RADIO Bartaliveroverde de gele trui Kübler naar de achtste plaats Economische deskundigen over de verkeersbelemmeringen PAG. 3 TOUR DE FRANCE Het Duitse probleem Beloften van Pieck Emigranten naar Canada Eerste dag van het proces Haigh Open brief van de Wereldfederalisten Brits-Joego-Slavisch handelsverdrag Besprekingen worden voortgezet Dinsdag 19 Juli 1949 BARCELONETTE, 18 Juli (A.N.P.). Bij stralend zomerweer heeft de karavaan van de Tour de France zich vanmorgen in beweging gezet voor de etappe die algemeen als een van de zwaarste van de koers wordt beschouwd: CannesAlios met de drie beruchte cols van Alios, Vars en Izoard. In de buitenwijken van Cannes begon de lange klim naar St. Vallier en profiterend van het matige gangetje van het peloton trok Kubler er na de passage van Crasse (17 km van de start, hoogte 330 meter) alleen tussen, uit. Hij haalde in korte tijd een voorsprong van meer dan twee minuten, maar de Italianen waren inmiddels ontwaakt en jachtten fel achter hem aan zodat de Zwitser te Logis du Pin (62 km) weer in het peloton werd opgenomen. nauwelijks. Slechts Lazarides moest zijn derde plaats weer aan Robic afstaan. Bartali moest en kele kilometers voor de eindstreep van band verwisselen maar Coppi maakte hiervan geen gebruik; hij wachtte op hem om gezamenlijk het laatste stuk af te leggen. Bar tali won zonder strijd met een halve lengte. Boor deze zege in de 16e etappe heeft Bartali de gele trui ver overd. Coppi neemt de tweede plaats in het algemeen klassement in. Marinelli is derde en Magni vierde. Al vroeger had de Belg Ver- haert, die al dagenlang last had van steenpuisten zich slechts met de grootste moeite in het zadel hield, de strijd moeten staken. Te Castellane was de groep nog samen, en ook te Alios kwam er nog geen tekening in de koers; het leek alsof ieder wachtte totdat een ander het initiatief zou nemen. Tot halverwege de top van de Col van de Alios reden de deelnemers in een lange file achter elkaar, in de stromende regen die al voor Beauvezer (123 km) was begon nen en er niet minder op werd naar mate men het hoogtepunt na derde. Toen ontketenden de vier grote favorieten: Coppi, Bartali, Robic en Apo Lazarides, nadat ze zich geleidelijk naar voren hadden gewerkt, de lang verwachte aan val. Maar achter hen kwamen al spoedig nog andere deelnemers opdagen, onder wie de leiders van de beide Belgische ploegfen, Ockers en Dupont, de Zwitser Kubler en de kleine Dypvulder van de Bel gische B-ploeg die eveneens prach tig reed. Tot kort voor de top lag Robic aan kop voor Coppi, maar de Italiaan zette op het juiste mo ment een spurt in en ging als eer ste over- de streep, wat hem een bonificatie van 40 seconden ople verde. De volgorde van aankomst was hier: 1. Cöppi; 2. Robic op een kwart wiel; 3-4 Lazarides en Bar tali op enkele lengten; 5. Dupont en Kubler cp 20 seconden; 6. Oc kers op 25 seconden; 7. de Mulder op 42 seconden. Op 1 minuut 50 seconden volgden de leiders van het lang-uitgerekte grote peloton. De bijna 4 minuten voorsprong die Kubler op de top van de Col de Vars op het achter hem jach tende viertal Bartali, Coppi, Apo Lazarides en Robic had, werd spoedig te niet gedaan door twee lekke banden, die de Zwitser vlak na elkaar kreeg. Bij de afdaling van de Vars kwam de eerste en nog voor het plaatsje Vars, aan de voet van de berg gelegen, geheel was gepasseerd moest Kubler voor de tweede maal afstappen. Op het moment dat hij weer in het zadel sprong waren Coppi, Bartali en Robic naast hem. Dit betekende een stevige „klap" voor Kubler's moreel en deze inzinking is hij niet meer te boven gekomen. Het drietal Coppi, Bartali en Robic begon gezamenlijk aan het bestijgen van de Izoard, met zijn 2280 m. De grootste hindernis van de etappe. Nog geen 3 km hadden zij afgelegd toen het tempo Robic te machtig werd en zo gingen bei de Italianen getweeën verder. Op de top sloeg Coppi zijn landgenoot met een lengte. Hun voorsprong op Robic was intussen tot 7 min. 20 sec. aangegroeid. Robic was tij dens de bestijging ook gepasseerd geworden door Apo Lazarides, die zich van een „ram" had hersteld. Tijdens de afdaling naar Brian- con wijzigde deze situatie zich PROGRAMMA WOENSDAG 20 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de jonge zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 9.50 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Tenor; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Koor en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 ,,Sans Souci"; 13.40 Omroep orkest. en zangsolisten; 14.40 Sextet Jonny Kroon; 15.10 Koperkwartet; 15.30 Piano; 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 16.15 Voor onze meisjes en jongens; 17.30 Con" certgebouw-quintet; 18.00 Koor; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 NCRV-kwartet; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Gramo foonmuziek; 19.55 Kent u onze Ma rine? 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmonisch Orkest; 21.00 Reis impressies; 21.20 Radio Philharmo nisch Orkest; 21.50 Met band en plaat voor u paraat; 22.15 Koor, te nor en orgel; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA; 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8,18 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9,00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Moeder en kind; 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10.20 Onze keuken; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Gramofoonmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando en zijn orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Ka merorkest en viool; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.50 Waar zwerven wij?; 16.00 Gra mofoonmuziek; 16.15 Voor de kleu ters; 16.30 Gramofoonmuziek; 16.55 Zo de ouden zongen17.15 Ac- cordeola; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole Orkest; 19.00 Lezing; 19.15 Rege ringsuitzending; VPRO: 19.30 Re portage; VARA: 20.00 Nieuws; 20.20 Promenade-orkest; 21.10 Hoorspel; 22.00 Piano-duo; 22.25 Orgelspel; 22.45 Boekbespreking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Oratorium van Han del; 23.50 Gramofoonmuziek, Van de 16e etappe, CannesBri- ancon (274 km), luidt de uitslag: I. Bartali (Italië a) 10 uur 25 min. 35 sec.; 2. Coppi (Italië a) op */s lengte; 3. Robic (West-Noord) 10.30.41; 4. Apo Lazarides (Frank rijk) 10.32.03; 5. Ockers (België a) 10.32.19; 6. Marinelli (lie de Fran ce) 10.35.02; 7. Geminiani (Frank rijk) 10.37.44; 8. Magni (Italië b) 10.37.47; 9. Lauredi (Zuid-Oost) 10.38.34; 10. Chapatte (Frankr.) 10.40.48; 11. Kubler (Zwitserl.) 10.41.25; 12. Kirchen (Lux.) zelfde tijd. Bartali heeft door deze etap pe-overwinning de gele trui ver overd. Na de 16e etappe luidt het alge meen klassement: 1. Bartali (Ita lië a) 107.41.28; 2. Coppi (Italië a) 107.42.50; 3. Marinelli (lie de Fran ce) 107.42.52; 4. Magni (Italië b) 107.42.56; 5. Ockers (België a) 107.48.57; 6. Robic (West-Noord) 107.51.54; 7. Dupont (België b) 107 54.32; 8. Kubler (Zwitserland) 107.55.50; 9. Fachleitner (Zuid- Oost) 107.56.35. Het landenklassement na de 16e etappe van de ronde van Frank rijk luidt: 1. Italië 323.45.36; 2. West-Noord 324.27.30; 3. Frankrijk 324.39.44; 4. Ile de France 324.41.48; 5 Luxemburg 324.58.53; 6. België 325.01.54; 7. Zuid-West 325.0.17; 8. België b 326.09.32; 9. Zwitser land 326.56.57; 10 Italië b 326.59.57; II. Centraal-Zuid-West 328.01.15. Het is de kippenfokker Peter H. Baumann uit Iowa (V.S.) gelukt enige kippen en hanen te fokken zonder vleugels. Hoewel dit een knap staaltje van fokkunst is, is het toch te hopen, dat zijn voorbeeld geen navolging zal vinden bij fokkers van andere dier soorten. Stelt U zich bijvoorbeeld voor, dat paarden over een paar jaar zijn voorzien van vleugels, zoals destijds Pegasus! BERLIJN, 18 Juli (Reuter). Maandag hebben de economische deskundigen van de vier bezettingsmogendheden in Duitsland in het gebouw van de geallieerde bestuursraad te Berlijn (Ame rikaanse sector) vergaderd. De deskundigen zullen Donderdag weer in hetzelfde gebouw bijeenkomen. De vergadering van Maandag werd gepresideerd door Paul Leroy-Beaulieu van Frankrijk. Zij werd voorts bijgewoond door sir Cecil Weir (Engeland), Laurence Wilkinson (V.S.) en de Sowjet-Russische ambassadeur V. S. Semeonof. ingesteld om de militaire gouver neurs in de Westelijke zones t.a.v. Duitslands behoeften aan en be perkingen van scheepvaart van advies te dienen, is voor het eerst op het Britse ministerie bijeen gekomen. De rantsoenering in de Sow jet- zóne van Duitsland zal worden afgeschaft als het tweejarenplan met succes is uitgevoerd aan het eind van 1950, zo heeft Wilhelm Pieclc, mede-voorzitter van de Eenheidspartij op een massaver gadering te Templin in de Russi sche zóne gisteren verklaard. Pieck beloofde, dat de rantsoenen voor huisvrouwen, gepensionneer- den en werklozen, die tot de laag ste categorie behoren, binnen twee maanden zullen worden verhoogd, Naar men gelooft, hebben de Westerse vertegenwoordigers op nieuw het vraagstuk van de ver keersbelemmeringen tussen West- Duitsland en Berlijn ter sprake gebracht en aangedrongen op So wi et-Russische verzekeringen, dat alle overgangsplaatsen tussen de zönes voor het verkeer naar Berlijn opengesteld zouden wor den, in plaats van dat het beperkt blijft tot Helmstedt zoals de laat ste tien dagen. Maandagmiddag is te Düsseldorf de eerste vergadering in Duitsland van het internationaal orgaan voof de Ruhr, dat werd ingesteld krachtens een overeenkomst in April j.l. tussen Engeland, Frank rijk, de V.S. en de Benelux-landen, gehouden. De zitting droeg een zuiver formeel karakter. Er werd geen communique uitgegeven. Al de vertegenwoordigers van de be trokken landen waren aanwezig, met uitzondering van de V.S., die door functionarissen van het Ame rikaanse militaire bestuur in Frankfort waren vertegenwoor digd. De commissie van Britse, Ame rikaanse en Franse scheepvaart deskundigen, die in April j.l. werd Middelburg ontving televisie uitzending uit Londen De Middelburger C. A. Kunst, die reeds geruime tijd experimen teert met teleyisie-ontvangst, is er in geslaagd' de BBC-televisie- uitzending uit Londen enige ma len zeer duidelijk te ontvangen. Hij had daartoe enige kleine ver anderingen aan zijn apparatuur aangebracht. Aan de Belgische kust worden de BBC-uitzendingen vrij regelmatig ontvangen, doch ir. Nederland was dit tengevolge van de grote afstand moeilijk. R.K. POLITIEBOND CONCRESSEERT Op 20, 21 en 22 Juli a.s. houdt de R.K. Politiebond St. Michael, die daarbij tegelijk zijn 35-jarig be staan herdenkt, zijn jubileum-con gres in het gebouw „Ons Huis" te Enschede. Het programma voor de le con gresdag vermeldt o.a. te 12 uur ont vangst van de congressisten ten stadhuize door de burgemeester van Enschede, waarna om 13 uur het congres wordt geopend door de bondsvoorzitter J. P. H. Körner, korpschef van gemeentepolitie te Valken swaard. De dag wordt besloten met een tocht door Twente en gemeenschap pelijk diner te Hengelo. De 2e congresdag vangt aan met een gezongen H. Mis in de kerk van de H. Jozef aan de Oldenzaalstraat te Enschede. Deze dag wordt met een groot scheepse feestavond besloten, waar aan medewerken De Oldenzaalse Cabaretgroep „N.B. 59", De Oot- marsumse Boerendansers en het Dans- en Muziekorkest „Schepel" uit Enschede. De 3e congresdag vangt aan te 9 uur. Ook Z.W.-Frankrijk biedt- goede kansen DEN HAAG (KNP) Vandaag op 19 en op 22 Juli vertrekken resp. de Volendam en de Tabfnta met emigranten naar Canada. Deze twee schepen zijn de laatsten, die dit jaar emigranten naar Canada zullen vervoeren. Thans worden de voor bereidingen getroffen om in het voorjaar 1950 wederom een respec tabel aantal emigranten de gele genheid te bieden naar Canada te emigreren. Op 11 Juli j-1. vertrokken vanuit Antwerpen 70 personen naar de Katholieke boerenkolonie de Fa- zenda Ribeirao. Het ligt m de be doeling. dat in de loop van dit en het volgend jaar nog meerdere troepen zullen vertrekken naar de kolonie. Teneinde de overgang vanuit Ne derland naar Brazilië te vergemak kelijken, wordt zoveel mogelijk de gelegenheid geboden, de ongehuw- den een paar maanden op het Ka tholieke Emigratiecentrum Chateau d'Artigues in Zuid Frankrijk te doen verblijven, teneinde hun be kendheid te geven aan nieuwe le vensverhoudingen etc. Nederlandse deskundigen in Frankrijk spreken eenstemmig als hun oordeel uit, dat Z.W. Frank rijk, met name de omgeving van het Chateau d'Artigues, goede kansen biedt voor Nederlandse boeren en tuinders. Als middelpunt van een goede emigratie naar Z.W- Frankrijk bewijst het Chateau d'Artigues onmisbare diensten. In verband met de eventuele mo gelijkheid, dat militairen, die de mobiliseren, rechtstreeks uit Indië naar Australië of Nieuw-Zeeland kunnen vertrekken, wordt voortge. werkt aan de voltooiing der Ka tholieke Emigratie organen in ge noemde landen, opdat zij bij de plaatsing en nazorg behulpzaam kunnen zijn. LEWES (Sussex), 18 Juli (Reuter) „John George Haigh vermoordde vijf vrouwen en vier mannen en loste hun lijken in zuur op, op bevel van een hem in zijn dromen ver schenen geest", zo verklaarde de verdediger Sir David Maxwell Fyfe Maandag voor de rechtbank in een dramatische poging om te bewijzen, dat de 39-jarige directeur van een maatschappij niet toereken baar is. „Toen de gelegenheid om deze verschrikkelijke daden te ver richten, zich voordeed, voelde hij, dat hij niet alleen zijn eigen ver langens uitvoerde, maar een boven natuurlijke hem aangewezen weg volgde", aldus Sir Maxwell. Aan Haigh is slechts één moord ten laste gelegd die op de rijke '69-Jjarige Mrs. Olive Drand Dea con doch in het meest sensatio nele verdedigingspleidooi in de he dendaagse geschiedenis der crimi naliteit, gewaagde de verdediger van nog acht andere moorden, die Haigh hem allemaal zou hebben bekend. Voor de derde maal sedert de bevrijding wordt thans op Walche ren een internationaal studenten-werkkamp gehouden, georga niseerd door het Bureau Buitenlandse Studentenbetrekkingen. De meisjes- studenten helpen bij de fruitpluk, en verblijven in Wilhelminadorp, terwijl de jongens, die een landweg aanleggen, hun kamp in Biggekerke hebben. BERN, 18 Juli (ANP) De Tsje- choslovaakse motorrenner Franta Juhan, die in een ziekenhuis te Bern verpleegd wordt wegens een zware val, die h(j op 3 Juli heeft gedaan tijdens de motorwedstrijd om de grote Zwitserse prijs, heeft Maandagochtend zijn besluit te kennen gegeven niet naar Tsjecho- slovakjje terug te keren. Onlangs had hij uit Praag twee brieven ontvangen waarin de Tsje- choslovaakse autoriteiten hem aan maanden ten spoedigste naar Tsje- choslovakije terug te keren. In de tweede brief werd met straf ge dreigd ingeval hij niet zou gehoor zamen. De cultuurattaché en de handels attaché bij het Tsjechoslovaakse gezantschap te Bern (dezelfde die onlangs naar Gstaad zijn gegaan om te trachten Drobny en Cemik te overreden naar hun land terug te keren) hebben aan Juhan een bezoek gebracht in het ziekenhuis om hem er toe aan te zetten terug te keren. Aan de pers heeft Franta Juhan gezegd: „Ik ben een sportman, ik doe niet aan politiek en ik wil niets te maken hebben met het in mijn land ingevoerd communistisch re gime". Na te hebben gezegd dat hij geen communist, doch een katholiek was heeft Juhan er aan toegevoegd: „Met mijn besluit wil ik aantonen dat ik het niet eens ben met het communistische regime en er toe bijdragen de ogen van mijn land genoten te openen". De wereld Federalisten Beweging heeft zich in een open brief aan veldmaarschalk Montgomery ge richt, aangaande de rede die deze op 15 Juli j.l. in de ridderzaal te Den Haag, heeft uitgesproken. Uit deze rede blijkt, aldus deze brief, dat wij ons aan het voorbe reiden zijn op een derde wereld oorlog. Aangaande ,.de fundamentele waarheden" die de veldmaarschalk in zijn rede aanvoerde, zegt de we reld Federalisten Beweging „dat hij ons daarmede precies de weg aan wijst tot de algehele ondergang. Het militaire machtsapparaat moet steeds sterker worden gemaakt, ter wijl zij, tegen wie dit apparaat is gericht, zullen zorgen niet achter te blijven. Dezelfde denkfout, aldus deze brief, die Montgomery c.s. ons willen opdringen, wordt waarschijn lijk ook gepropageerd door de an dere zijde. Ook daar houdt men een defensiewapen gereed. Op grond van dezelfde „fundamentele waar heden" zal een krachtig offensief de beste defensie worden geacht. Montgomery tracht ons te verlei den tot negatieve arbeid, zelfs in dienst van de vrede. Hij propageert een nieuwe oorlog, teneinde de vre de te winnen. Maar het diepgewor telde verlangen naar vrede eist po sitieve arbeid, vredesarbeid. Deze positieve arbeid is gericht op het tot stand komen van een over koepelende federale wereldregering. Dit kan geschieden door meerdere of andere bevoegdheden te verlenen aan de Verenigde Naties of door het samenstellen van een wereldparle- ment. Tegenover de eis: „een sterke de fensie contra een sterke defensie stellen wij onze eis: „een federale wereld regering". Brigadier-generaal Ingham in ons land De brigadier-generaal Ingham, hoofd van de Penal Branch van het Britse bezettingsleger in Duitsland, vertoeft deze week in ons land voor een bezoek aan ver schillend, strafgestichten in gezel schap van de directeur-generaal van het Nederlandse gevangenis wezen, de heer Mr. E. A. M. La- mers Generaal Ingham zal dezer da gen door de minister van Justitie in audiëntie worden ontvangen. Aankomst van de „Slamat" De „Slamat' van de Kon. Rot terdamse Lloyd wordt Woensdag avond a.s. om acht uur aan de Lloydkade verwacht, waarna de ontscheping terstond een aanvang neemt. Franta Juhan, die over 14 dagen het ziekenhuis hoopt te verlaten, heeft het voornemen onmiddellijk zijn sport te hervatten. Hij heeft reeds contracten voor een jaar aan gegaan. Sedert jaren Tsjechoslo- vaaks kampioen, heeft Franta Ju han verleden jaar te Bern de Grote Prijs van Europa in de klasse 350 cc gewonnen. In het begin van dit jaar had hij de Grote Prijs van Nice in dezelfde klasse gewopnen. De „Fluisterende Bariton" bezoekt zijn pleegkind De bekende Amerikaanse radio zanger, Jack Smith beter bekend als de „whispering bariton", kwam Zondagmorgen op Schiphol aan voor een kort bezoek aan zijn pleegkind Anna Leydekkers. dat hij als oor logswees door middel van het „For- ster parents plan for war childern" geadopteerd had. Jaarlijks brengt Anna ook haar pleegvader in Amerika een bezoek. LEVERANTIES VOOR 1.2 MILLIARD DOLLAR LONDEN, 18 Juli (AP) Enge land en Joego-Slavië staan op het punt een handelsverdrag voor vqf jaar af te sluiten over de levering van goederen fot een totaalbedrag van ongeveer 1.200.000.000 dollar. Uit welingelichte bron werd van daag vernomen, dat de onderhande lingen in Belgrado hierover thans „in de laatste fase" zijn. Men verwacht, dat Joego-Slavie een banksaldo in Engeland zal krij gen dat tussen de 24 en 40 millioen dollar zal bedragen, om essentiële goederen als machinerieën in Enge land te kopen. Engeland zal hiervoor in ruil voornamelijk levensmiddelen, hout en grondstoffen, o.a. metalen, ont vangen Indien het pact afgesloten wordt, zal dit het meest veelomvattende verdrag zijn, dat tussen twee landen in Oost en West Europa na de oor log is afgesloten. De Britse autoriteiten komen er rond voor uit, dat de economische druk, die door de Kominform op Joego-Slavië wordt uitgeoefend, het voor Engeland gemakkelijker heeft gemaakt, om zaken met maarschalk Tito te doen. Zij herinneren er aan, dat het thans lopende Engels-Joego-Slavisch handelsverdrag loopt over een be drag van bijna 60 millioen dollar. Joego-Slavië poogt ook om zijn handel met de V.S. uit te breiden en hoopt op een lenipg van de Im port-Export. Bank. Poolse verstekelingen De vreemdelingenpolitie te Am sterdam heeft Zaterdagnacht in de haven een viertal Polen gear resteerd, die als verstekelingen aan boord van een Zweeds schip ons land waren binnengekomen. Zij zeiden om politieke redenen Polen te hebben verlaten en zul len met een ander Zweeds schip weer naar Zweden worden terug gebracht. Tot zo lang zijn zij in het hoofdbureau van politie onderge bracht. IN BRITSE REGERING HOGERHUIS VERSLAGEN LONDEN, 19 Juli (Reuter). Gisterenavond is de Britse rege ring drie maal in het Hogerhuis verslagen bij stemming over het regeringsontwerp op de nationali satie van de ijzer- en staalindus trie. De regering heeft tot nu toe 12 maal een nederlaag met betrek king tot deze wet geleden. LONDEN, 18 Juli (Reuter) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier", belast met het op stellen van een ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk, kwamen heden In beginsel overeen dat hierin een paragraaf zal worden opgenomen, waarin wordt ver klaard dat de vier bezettende mo gendheden verantwoordelijk zijn voor de bestemming, welke aan de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk zal worden gegeven Daarop ontwikkelde zich een dispuut over het begrip „oorlogs buit". De Sovjet-Russische verte genwoordiger Zaroebin verklaarde opnieuw dat, daar de plaatsvervan gers opdracht hadden ontvangen de bestemming te bepalen van voor malige Duitse onroerende goederen in Oostenrijk, zij niet de bevoegd heid bezaten te spreken over onder de „oorlogsbuit" vallende locomo tieven en spoorwagons. Zaroebin stemde ermede in, dat bedrijven, die in de categorie van „onroerende, tot oorlogsbuit ver- Poging tot roofoverval Een agent van politie werd Maandagmorgen om drie uur ge waarschuwd door hulpgeroep uit het Kattenlaantje in het Vondel park te Amsterdam. Toen hij na- derbij kwam zag hij een drietal mannen in gevecht gewikkeld. Het bleek, dat een mode-ontwer per door twee mannen was aan gerand, die trachtten hem van zijn portefeuille te ontdoen. De agent slaagde er in de twee mannen te overmeesteren en mee te nemen naar het politiebureau, waar zij thans zijn opgesloten. klaarde goederen" zijn ingedeeld, aan Oostenrijk zullen worden te ruggegeven, „voorzien van de be schikbare uitrusting". De Amerikaanse plaatsvervanger Reber verklaarde, dat de Ameri kaanse delegatie ter Parijse vredes conferentie duidelijk had begrepen dat alle, onder het begrip „uitrus ting" vallende voormalige Duitse eigendommen, aan de Oostenrijkse regering zouden worden terug ge geven, met uitzondering van eigen, dommen van olie- en scheepvaart maatschappijen. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS BRUSSEL, 18 Juli (ANP). De informateur, van Cauwelaert, heeft de journalisten vanavond medege deeld, dat de onderhandelingen met de liberalen voortduren. Dit was mogelijk door de vorm van het li berale antwoord, waarin overigens de voorstellen van van Cauwelaert in hun tegenwoordige formulering werden afgewezen, en door de mon delinge toelichting, die de liberale gedelegeerde vandaag aan de infor mateur hebben verstrekt. Zij hebben namelijk verklaard, de besprekingen niet te willen afbreken en het con tact te willen handhaven. Derhalve worden de onderhandelingen met de liberalen over alle punten van van Cauwelaerts-programma voortgezet. Anders is dit met de socialisten. De informateur zeide, naar aanlei ding van het socialistische antwoord op het ogenblik geen practische mogelijkheid tot voortzetting van het overleg te zien. Hij zal echter gaarne bereid zijn tot hernieuwd contact als de loop der besprekin gen met de liberalen daartoe aan leiding zou geven. FEUILLETON En de jongste gedroeg zich zo lief mogelijken vroeg, of ze een oude blauwe rok van Lida mocht verknippen voor pop- penkleertjes. Suze vroeg, of ze de uitnodiging van Sam Dessain voor het eerstvolgende H.B.S.-bal mocht aannemen. Sam was pas in de buurt komen wonen en daarom nog vrij onbekend en, naar men zei, nogal avontuurlijk aangelegd. Sam had een „eigen wagen", wat zelfs voor de jongere generatie ietwat modern was; maar Suze' verklaarde, dat het niet veel meer was dan een hoop oude rommel, met ijzerdraad en goede hoop hij gehouden. En Sam was een uitste kende monteur en chauffeur, echt eerste klas en de arme jongen, die zich zo alleen voelde, had haar let terlijk gesmeekt, met hem naar dat bal te gaan en „heus, Lida, als je hem maar eerst wat beter leert kennen, zul jij ook weg van hem zijn." Lida begreep wijselijk, hoe de zaak werkelijk in elkaar zat; Suze was zestien en daarom uiterst ge voelig voor de roep van het onbe kende, haar pas ontluikend vrou welijk hartje werd aangetrokken door zo'n dolleman, net als ieder vrouwenhart en de hele kwestie kwam hier op neer, of Sam Des sain een schurk was, of niet meer dan een aardige jongen afkomstig uit de grote stad met grootsteedse manieren. „Wil ik je eens wat zeggen?" zei Lida. „Vraag Sam eens te eten om met je grote zus kennis te maken. Ik zou dat vehikel van hem wel eens graag bekijken.*' „Lieve schat!" bootste Suze voor treffelijk een filmster, die op dat ogenblik bijzonder in trek was, na, „ik aanbid je gewoonweg!" Wonderlijk, dacht Lida bij zich zelf, hoe goed je iemand kon leren kennen aan een gewone huiselijke maaltijd. Ze zou er gauw genoeg achter zijn, of Sam Dessain een aardige jongen, of een zeventien jarige deugniet was. Met veel be leid en wijsheid gaf ze als Salomon haar beslissingen, werkte haar si naasappelsap, haar havermout, haar geroosterd brood en haar kof fie naar binnen en kalmeerde haar moeder, die weer eens op het punt stond een zenuwtoeval te krijgen; ze bracht haar door enige goed ge kozen woorden in de goede stem mingen betrad om één minuut voor negenen het kantoor van de firma Blake, Ranson en White, wettelijke erkende accountants. Bij haar aankomst namen de ge bruikelijke werkzaamheden op het kantoor een aanvang. Ze hield van haar kantoor. Ze aanbad de oude heer Blake met zijn witte haren, zijn blozende wangen en zijn ietwat pieperige stem. Ze koesterde grote bewondering voor mijnheer Ranson die zo koud en nuchter was en te vens zo betrouwbaar als een reken machine en ze hield zich handig op veilige afstand van mijnheer White, die ofschoon getrouwd en vader van vijf kinderen, zich ver beeldde een onweerstaanbare Ro meo te zijn. Lida vond haar werk vooral hierom zo aantrekkelijk en belang wekkend, omdat al de levenssappen der kleine stad door het kantoor Van Blake, Ranson en White stroomden en er gezuiverd weer uit vloeiden. Voor iemand zonder ver beeldingskracht mocht het vrij koud bloed gelijken, omdat het be stond uit geld en geldzaken. Doch bekeken van Lida's hoge kantoor kruk af kwam het hierop neer, dat zovele belangrijke zakenlui hun toevlucht bij Blake, Ranson en White zochten om hun levensbloed krachtig en zuiver te houden. Lida had ontdekt, dat er voor het maken en beheren van geld een zekere wijsgerigheid nodig was als voor *t opvoeden van kinderen, of het ver standig najagen van geluk, én als men daarvan eenmaal de slag beet- gekregen had, dan werd het een der aantrekkelijkste bezigheden. Vergissingen werden achterhaald fouten verbeterd, voorkomende morele misslagen ontdekt en ver holpen. Ontwerpen voor betere za kelijke werkwijze ontsprongen op het kantoor van Blake, Ranson en White, zoals zuivere redeneringen uit het brein van Socrates voort kwamen. Belangwekkende persoon lijkheden liepen in en uit en Lida kon haar vinger leggen op de pols van alle gebeurtenissen. Het lunchuurtje vond ze altijd prettig. Gewoonlijk ging ze met haar oudere vriendin Greta Mason naar een tearoom. Greta was ge trouwd met een kapitein van het leger, die op het ogenblik dienst deed in Duitsland bij de bezettings troepen. Ze had een dochterje van veertien maanden, waarover ze nooit genoeg naar haar zin kon ver tellen. i Een enkele maal ging Lida ook wel eens lunchen in een der dure restaurants of in de Bankiersclub met mijnheer Blake en naar die dagen keek ze altjjd met verlangen uit, omdat mijnheer Blake een fijn proever was en een smuller, die altijd dingen bestelde, die lekker der, smaakten dan het eten ergens anders, omdat het van betere kwa liteit was. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3