Nieuuu Amerikaanse Senaat bekrachtigt met overgrote meerderheid Atlantisch Pact Geruchten over militaire actie tegen Joego-Slavië RODE TERREUR AAN DE MOLDAU Lagerhuisdebat over Britse buitenlandse politiek De veiligheid op Java laat nog veel te wensen over Koningin Juliana stelt de nieuwe zender van de wereldomroep in gebruik huwing van rshinin iratie, enz. immerwerken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN V. S. bekrachtigen Atlantisch Pact Vrijdag 22 Juli 1949 45e Jaargang No. 11620 Amerikaanse volk vastbesloten de vrede te handhaven Historische stemming in de Volksvertegenwoordiging Truman over de atoombesprekingen Vliegtuig neergestort in Engeland Worosjilov confereerde met communistische leiders Omgekomen journa listen herdacht Welke instructies neemt Plojhar uit Moskou mee? Oppositie valt Bevin aan over Duitsland Italië bekrachtigt Atlantisch Pact Op Sumatra wordt het rustiger Ie uitlatingen ire bondgenoten he luchtmaarschalk t in een artikel in de ondag tot de Anglo- oorlogsdrijvers" de gericht, dat Rusland I laten intimideren gen met een atoom- drukknopoorlog". Stalinistische militai- iedt de juiste oplos kwestie, welke de ctoren zijn, die de n oorlog beslissend maarschalk gaf geen taar op Stalin's me- t behalen van de Jij deelde zijn lezers dat de Russische dens de tweede we- beslissende rol in de peeld. Van de 80.000 igen waren er aan front 75.000 neerge- ie Russische maar- .Battle of Britain" ■m slechts „een stum- poging" geweest zijn, oorkomen, alsof de in de Duitse lucht- n 1940 gebroken was. zijn de waarnemers mogendheden, die ichtvaartdemonstraties woonden, het er over >land snelle en grote naakt op het gebied - Verschillenden van mening, dat Rusland ypes vliegtuigen in an die bij de demon- >nd werden. se vertegenwoor- ïg te D jog ja 18 Juli (Reuter). tal naar verluidt een itoor van de Phillip- !n geopend te Djogja, Batavia, aldus meldt Tanilla. OORKOMEN- >EN, ZOALS URSEM cies wie 't 'edaon En Japik wees op wou je daar dan r wol ik met zeg- löslaofvskout", zeek nadenkend. I niets anders op zijn loop hebben. Dan hangen we i vol. We hebben ',t richtte zich nu Ik hoop, dat je je umaan behandeld je ook niet opge- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde NHD A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 WASHINGTON, 21 juli (Reuter). De Amerikaanse senaat heeft gisteravond het Atlantisch Pact met een overweldigende meerderheid geratificeerd. De uitslag van de stemming was 82 stemmen voor en 13 tegen. Republikeins voorstel verworpen. Onmiddellijk voor de eindstem ming had de senaat drie van repu blikeinse zijde geopperde restric ties, die de verplichtingen van de V.S. jegens de landen van het verdrag beperkt zouden hebben, verworpen. Door deze historische stemming beloven de V.S. plechtig zich met Canada, Groot-Brittanmë, Frank rijk en acht andere Europese lan den in een alliantie van weder zijdse verdediging te verenigen. Het pact, dat twintig jaar geidig is, legt de onderteekenaars de ver plichting op, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van het ge bruik van gewapende macht in geval van een aanval op een van hen. De meerderheid voor het pact is 18 stemmen meer dan de 64 stemmen of meerderheid van twee derden, die volgens de grondwet voor de ratificatie van verdragen vereist. De V.S. hebben nu het pact defi nitief bekrachtigd daar het vol gens de grondwet niet nodig is dat het Huis van Afgevaardigden het pact ratificeert. Aan de eindstemming gingen drie stemmingen vooraf. De eerste be trof de restrictie, dat de V.S. niet verplicht zijn volgens het verdrag militaire steun aan andere landen van het pact te verlenen. Deze restrictie werd met 74 tegen 21 stemmen verworpen. De tweede stemming gold een restrictie, die de V.S. zou hebben ontheven van iedere verplichting de veiligheid in het Noord-Atlantisch gebied te herstellen en te handhaven. De WASHINGTON. 21 Juli, (AP) President Truman heeft verklaard, dat het Amerikaanse volk geen en kele reden heeft om zich ongerust te maken over de geheime bespre kingen, die thans gehouden worden over de Buitenlandse politiek op 't punt der atoombom. Dit werd door de President op een persconferentie meegedeeld. Truman leverde scherpe critielc over iemand, die volgens hem in lichtingen aan de pers had gegeven voor het begin van de besprekingen over de atoom-politiek, die de Pre sident de vorige week Donderdag op Blair House 'gevoerd heeft. Op de tweede bijeenkomst schij nen de angstige vermoedens van sommige congresleden, dat Presi dent Truman op eigen houtje En geland atoomgeheimen zou meede len, uit de weg geruimd te zijn. De President zei, dat de persbe richten over de bijeenkomst op Blair House overdreven waren duistere, diepe geheimen waren er niet behandeld. Tenslotte verzocht hij de journa listen geduld te oefenen totdat alle geruchten weer verstomd waren. De zekere onrust, die in het con gres heerste, schijnt ongetwijfeld verdwenen te zijn. De 26-jarige .graaf van Haré- wood heeft zijn verloving be kend gemaakt met de 22-jarige pianiste Marion Stein. De graaf moet voor zijn huwelijk toe stemming hebben van de ko ning, omdat hij een kans maakt, zij het eerst op de elfde plaats, op de troon te komen. Benjamin Britten stelde tijdens een concert de talentvolle pia niste aan graaf van Harewood voor. uitslag was 84 stemmen tegen en 11 voor. De derde restrictie werd verworpen met 87 tegen 8 stem men. Hierdoor zou het congres ontslagen zijn geweest van elke verplichting de oorlog te verkla- den volgens de bepalingen van het verdrag. De meerderheid zo wel van de republikeinse als van de democratische fractie steunde de ratificatie van het verdrag. Slechts twee democraten en 11 republikeinen stemden tegen. Na 12 dagen van weinig emo tionele debatten heeft de senaat alle pogingen van een handjevol tegenstanders om de senaat er toe te brengen restricties aan het ver binden verijdeld en het pact zonder wijziging of amen dement bekrachitgd. Het be sluit werd genomen in de oude senaatskamer waar meer dan een eeuw geleden de senatoren discus sieerden over de Monroe doctrine, waarbij de V.S. hun sfeer van wederzijdse verdediging uitstrek ten over het gehele westelijke halfrond. Acheson voldaan. Acheson zeide ten zeerste vol daan te zijn, over de ratificatie. „De beslissende aard van de se naatsstemming toont de wereld duidelijk de beslotenheid van het Amerikaanse volk zijn volle aan deel bij te dragen tot de handha ving van vrede en vrijheid", aldus Acheson. WISBECH, 22 Juli. (Reuter) Een vliegtuig, naar men meent 'n Amerikaans vliegend fort, is gis teravond te Walton Salts, bij Wis bech (Cambridgeshire), neerge stort. Wrakstukken eerden ge vonden, die meer dan een halve mijl van elkaar lagen. SOFIA, (KNP, 20 Juli) Maar schalk Worosjilov, vice-premier van Rusland en lid van het Polit buro, heeft te Sofia intensieve be sprekingen gevoerd met leiders van communistische partijen uit ver schillende landen. Hij werd verge zeld door de invloedrijke Wassilov, eveneens lid van het Politburo te Moskou. Bij deze besprekingen waren tal rijke van de belangrijkste commu nistische leiders aanwezig, zoals b.v. Maurice Thorez van Frankrijk, Wilhelm Pieck van Duitsland, Har ry Pollitt van Engeland, Anna Pau- ker en Vasili van Roemenië, Leon Nicole van Zwitserland, Mitsos Partsialidis van Griekenland. An dere landen hadden voor deze be sprekingen iets lagere goden uitge zocht,' zoals Luigi Longo van Italië Erno Geroe van Hongarije, Roman Zambrowski van Polen, Slansky van Tspechoslowakije en Tuk Jakova van Albanië. De anti-Tito commu nisten van Joegoslavië waren ver tegenwoordigd door Golubovitsj en Radomin Andritsj. Er waren even eens afgevaardigden van Argenti nië, Venezuela, Israël, Australië, Nederland, Denemarken Span je en de Oekraine. Deze personen waren te Sofia aanwezig voor de begrafenis van de minister-presi dent van Roemenië, Georgi Dimi- trov. In welingelichte politieke kringen is men van mening, dat de bespre kingen te Sofia van groot belang moeten zijn geweest, gezien de be langrijke afgevaardigden. Het is eveneens bekend geworden, dat maarschalk Worosjilov, die jaren lang minister van Oorlog van de Sovjet-Unie is geweest, besprekin gen heeft gevoerd met de generale staven van Bulgarije en Roemenië. Deze besprekingen zouden ook zijn uitgebreid tot afgevaardigden van de guerilla-benden in Griekenland. Hieruit meent men te kunnen af leiden, dat deze besprekingen een voorbereiding zijn voor een militai re actie tegen maarschalk Tito van Joegoslavië. NEW YORK, 21 Juli. (ANP- Aneta) Onder auspiciën van de Overseas Press Club of America, die door de ramp met de Franeker vier van haar leden verloor, is gis teravond in het New Yorkse News paper Guilt Building een herden kingsceremonie gehouden voor de Amerikaanse journalisten, die bij de ze ramp zijn omgekomen. Elk der verongelukten werd door een intieme vriend en collega in een korte toespraak herdacht. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door de ambassa deur, dr. van Kleffens, jhr. Snouck Hurgonje, de Nederlandse verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, Cnoop Koopmans, de Neder' landse consul-generaal te New York en Friedericy, hoofd van de afde ling Indonesië van het Nederlandse Informatiebureau te New York, wa ren eveneens aanwezig. DR. VAN ROYEN ZONDAG WEER NAAR DJOGJA DJOKJAKARTA, 21 Juli (Reu ter). Naar verluidt zullen dr. van Royen en enkele leden van de Nederlandse delegatie a.s. Zondag een tweede bezoek aan Djogja brengen voor het houden van eindbesprekingen over de order tot het staken van het vuren. Zij zullen worden vergezeld door le den van de UNCI. Directeur Nationale Reserve Als directeur van de Nationale Reserve is benoemd de kolonel J Termaten, die Dinsdag afscheid nam als commandant van het al gemeen depot Koninklijke Land macht te Schoonhoven. H. M. Koningin Juliana heeft de nieuwe zender van de Wereld omroep te Lopik officieel in gebruik gesteld. De Vorstin tijdens het uitspreken van Haar rede. V.l.n.r.de heer L. Neher, direc teur-generaal der P.T.T., H. M. Koningin Juliana, Mr. Am. d'Ai I ly, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereld omroep en mr. L. A. Kesper, commissaris voor het Radiowezen. Donderdagmiddag is de nieuwe 40 KW Ultra-kortegolfzender voor de wereldomroep, welke onderdak heeft gevonden in een eenvoudige barak te Lopik in de onmiddellijke nabijheid van de beide kortegolf- zenders Hilversum 1 en 2, die zich reeds geruime tijd niet meer in het Gooi, doch in de landelijke Zuid- Westhoek van de provincie Utrecht bevinden, officieel in gebruik geno men. Koningin Juliana verrichtte de of ficiële opening en sprak haar vreugde uit over deze belangrijke vooruitgang, waardoor het ons mo gelijk is Nederlands stem over een groot deel van de aarde te doen ho ren. Vooral voor Indonesië, Surina me en de Nederlandse Antillen is dit van zeer groot belang. Vervolgens Voerden de heer^Neher directeur-generaal der P.T.T. en de heer Mr. Arn. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam en voor zitter van de wereldomroep het woord. De heer Neher zeide o.a., dat er thans terecht rekening gehouden is met de eisen van de soberheid. Zowel financiële consequenties als de beschikbare tijd lieten geen groots nieuw bouwwerk toe. De heer d'Ailly legde de nadruk op de taak van de wereldomroep: „het ene volk zal tot het andere van vrede spreken. Indien wij el kander niet verstaan, weten wij wat ons wacht." „MOEDERTJE SPELEN" Woensdag was een gehele Londense wijk in rep en roer door het optreden van een achtjarige „kinderdie- vegge". Het meisje had van de afwezigheid of de onop lettendheid van drie moe ders geprofiteerd om zich van haar babies van 6 tot 8 maanden oud meester te maken. Toen zij twee uur later door de politie werd aangehouden verklaarde het meisje, dat zij veel plezie riger vond „moedertje te spelen" met echte kinderen dan naar school te gaan. De politie bracht het meisje naar haar ouders en ver zocht hen hun kind duide lijk te maken, dat het voor lopig maar met de pop moet spelen. (Bijzondere K.N.P.-correspondentie) PRAAG 21 Juli (K.N.P.). De rode terreurmachine legen de Kerk in Tsjechoslowakije loopl op volle loeren. Zij probeerl na de reaclie van de wereidmening op de direcle vervolging van de moedige Mgr. Béran en van hel gehele episcopaal hel legen hen voorbereide scherls-proces een ogenblik uil le slellen en het bestuur van de Katholieke Kerk geheel en al aan zich le onder werpen. Alle priesters, die op 3 Juli hel herderlijk schrijven legen hel verbod van de regering in hebben voorgelezen, zijn en bloc veroordeeld lol vijf duizend kronen boete of een week gevangenis. Alle priesters verkozen de gevangenis. Een van hen evenwel kreeg, toen hij voorgeleid werd, van de Praagse politie te horen, dat men niet van plan was om van de priesters martelaren te maken. Men wist wel andere maatregelen te nemen. De aanvullende wet op „de „staatsvergoeding van de persoon lijke en feitelijke behoeften der kerken" heeft tot gevolg, dat men bij de betrekkingen tussen Kerk eri Staat niet meer spreken kan van twee partners, die een over eenkomst zoeken. Integendeel, deze wet is een dictaat van de Staat, die iedere invloed van de Kerk uitschakelt. Deze wet heeft niets anders ten doel, dan de Kerk in alles aan de Staat ondergeschikt te maken. De „regeling van de in komsten der priesters" is slechts een voorwendsel. Dit blijkt vol komen duidelijk uit de paragrafen 10, 13 en 14 van de aanvullende wet, waarin openlijk wordt ge zegd: „De keuze in casu benoe ming van priesters, .die daardoor krachtens deze wet inkomsten ge nieten, vereist de voorafgaande goedkeuring der regering.... De regering kan op grond van poli tieke bezwaren tegen de candidaat de toestemming weigerenDit betekent, dat priesters, die „poli tiek onbetrouwbaar" zijn, geen aanspraak kunnen maken op ver goeding. Wat zal er dan met deze priesters gebeuren? Het is zo goed als uitgesloten alle kerkelijke functies in Tsjechoslowakije met „betrouwbare" geestelijken te be zetten. Men zal dus voorlopig de „onbetrouwbare priesters" in hun functies laten, doch zonder inkom sten van de Staat. Dit houdt in, dat deze priesters volledig aange wezen zijn op de liefdadigheid van de gelovigen. Confiscatie kerkelijke goederen. Paragraaf 12 van de aanvullen de wet schrijft voor, dat een lijst moet worden ingediend van alle roerende en onroerende goederen van de Kerk, evenals van de ge bouwen der kloosters en derge lijke religieuze instituten. Dat be tékent dus zo goed als confiscatie van alle kerkelijke bezittingen en van de vrije beschikking daarover. Dit komt ook duidelijk naar vo ren in paragraaf 13, waarin gezegd wordt: „Het uiteindelijk toezicht op het bezit van de Kerk berust bij de Staat. Iedere verandering, ieder contact, iedere hypotheek, moet de voorafgaande goedkeu ring hebben van de regering". De laatste paragraaf, no. 14, laat geen twijfel bestaan aan wat de bedoe ling is: „De Staat is de bewaarder van alle onderwijsinstellingen der geestelijken". Dit betekent, dat de Staat alle macht in handen heeft wat betreft de leraren, de leer plannen en het toezicht op het onderwijs van de clerus. Deze wet doet hetzelfde, dat de Sovjet-Unie gedaan heeft met de Orthodoxe Kerk, n.l. de Staat krijgt het mo nopolie in handen in zake het godsdienstig leven. Een Staatskerk De belangrijkste vraag blijft nu nog te beantwoorden: hoe zal de Staat zijn „Katholieke Kerk" kun nen stichten, wanneer deze geen bisschoppen bezit, niet een vol doende aantal priesters en geen gelovigen? Het Decreet van de Congregatie van het H. Officie heeft in Tsjechoslowakije een zeer sterke weerklank gevonden. In de politieke organisaties der commu nisten heerst grote onrust. Ook de laatste resten der organisaties, die nog van de vroegere Volkspartij gen. zijn overgebleven, zijn in grote opwinding, omdat het decreet na tuurlijk ook betrekking heeft op de nieuwe, gelijkgeschakelde volkspartij, die aan de leiband van Plojhar loopt en gehoorzaamheid verschuldigd is aan de communis ten De gesuspendeerde priester Plojhar is heden de fanatieke en radicale bestrijder geworden van de Katholieke Kerk. Hij staat ach ter het „Katholiek Dagblad" en achter de „Katholieke Actie" van Gottwald. Hij leidt de strijd tegen de bisschoppen en men wacht met spanning op de nieuwe instructies, die hij uit Rusland mee terug zal brengen. De priesters in Tsjechoslowakije zijnr er toe overgegaan hun pre dikaties voor te lezen, daar iedere preek wordt afgeluisterd door een communistisch spion. Zij kunnen zich het beste tegen verdraaiingen verzetten, wanneer zij de tekst van hun preken op papier vast leggen. Zowel in de steden als op het platteland kan men merken, dat de vervolging de band tussen de parochiepriesters en de gelovi gen zeer heeft versterkt. De dagelijkse uitzendingen van Radio Vaticana in de Slowaakse en Tsjechische taal zijn door de gelovigen overal hartelijk en dankbaar begroet, ofschoon de uitzending vooral in bergstreken tamelijk zwak en onduidelijk door komen. Daar de Tsjechoslo waakse Katholieken, priesters zowel als leken, slechts op deze berichten dienst uit de vrije Katholieke we reld zijn aangewezen, zou het goed zijn, wanneer de uitzendingen door versterking der zender of door relayeren verbeterd zouden kun nen worden. Terroristische aanvallen SEMARANG, 21 Juli (Aneta) Dinsdagnacht heeft een goed georganiseerde aanval, door een zwaar gewapende bende, welke aanval uit drie richtingen werd uitgevoerd, op de stad Pekalongan plaats gehad. Eerst om 4 uur Woensdagmorgen kon de bende door politie en militairen worden verdreven, voorzover bekend, zon der verliezen aan Nederlandse zij de. In dezelfde nacht had een aan val plaats op de suikerfabriek Kaliwungu Plantaran nabij Sema- rang door een grote bende. Deze bende die tweemaal een aanval ondernam, werd door de onderne- mingswacht, versterkt door mili tairen, zonder verliezen afgesla- In het Britse Lagerhuis heeft Bevin, de minister van Buitenland se Zaken nogal heel wat moeten horen over zijn beleid. De oppositie onder aanvoering van Winston Churchill spaarde hem niet. De meeste bezwaren golden de politiek, welke Engeland momen teel voert in Duitsland. Ontmanteling Duitse industrie Volgens Bevin was het schema voor de ontmanteling, dat thans was uitgewerkt, rechtvaardig en 't verzekerde veiligheid, „wij zijn ook België, Nederland en Frankrijk, welke landen alle drie door de Duitsers onder de voet werdenge lopen, verantwoording schuldig. De luchtbrug had merkte Chur chill op, Europa veel goeds ge daan en zij had de Britten en Ame rikanen nader tot elkaar gebracht. Zij had de Duitsers de voordelen getoond van een vredelievende en eervolle verbintenis met de Wester se democratieën. Churchill zeide te hopen, dat Be vin zich in de Europese raad gema tigd zou gedragen, daar hij aldaar niet de grote meerderheid achter zich had zoals thuis. Indonesië „Wjj geloven dat er goede reden is te hopen, dat midden Augustus te Den Haag een ronde-tafelconfe- Treinverbinding SemarangDjogja DJOKJAKARTA, 21 Juli (Ane ta). De eerste trein uit Sema rang naar Djogja sedert de over dracht is Dinsdagavond op het station Tugu aangekomen, het was een goederentrein, die o.a. 30 ton goederen vervoerde, welke door de regering van Oost-Indonesië aan de republiek zijn aangeboden voor de bevolking van Djogja. rentie wordt gehouden. Indien deze volken er in slagen een bevredigen de overeenkomst uit te werken en wij hebben hieromtrent goed ver trouwen, aldus Bevin. Zou dit een beslissende invloed kunnen hchben op het algemene herstel in Zuid- Oost-Azië". Hij bracht in deze de gelukwens van zijn regering over. Een Labourlid zeide, dat een ple bisciet gehouden diende te worden, alvorens Duitse gemeenten aan Ne derland overgedragen werden. ROME, 21 Juli (Reuter). De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft hedenavond het At lantisch Pact met 323 tegen 160 stemmen geratificeerd. Er waren acht onthoudingen. Dit is de tweede stemming over het Atlantisch verdrag. De eerste werd Woensdagavond gehouden, maar was ongeldig, doordat er 78 stemmen meer in de stembussen waren gedeponeerd dan er afge vaardigden waren. Het pact gaat thans naar de senaat ter ratifica tie. Het debat zal waarschijnlijk Dinsdag geopend worden. Leden van de rechtssocialisti- sche fractie van Saragat onthiel den zich van stemming. Delegatie Vrouwencongres op Soestdijk Gisterenochtend heeft de Konin gin in de tuin van het het paleis Soestdijk een delegatie van twaalf dames ontvangen die deelnemen aan het congres van de Interna tionale Alliance of Women. Hare Majesteit onderhield zich een uur met de gasten en liet zich door elk afzonderlijk voorlichten over de positie der vrouwen in hun land. In de Infanteriekazerne aar» de Leusderweg te Amersfoort wordt de laatste dagen met koortsachtige haast gewerkt. Daar moeten n.l. in zo kort mogelijke tijd alle gedemobiliseerden, die met de „Kota Interv" in Holland zijn aangekomen, in verband met het gevaar voor pokken, worden ontsmet. BATAVIA, 21 Juli (Aneta) In het officiële overzicht van de situa tie in Indonesië wordt gemeld, dat in een aantal gebieden van Java de veiligheid veel te wensen over laat. De laatste weken heeft het beeld zich zodanig ontwikkeld, dat soms een verbetering van de mili taire toestand hand in hand ging met een afnemen van de veiligheid voor ambtenaren en planters. In het algemeen richt de activiteit van de strijdgroepen zich in belangrijker mate op economische objecten, bur gerlijke functionarissen en perso neel van ondernemingen dan op mi litaire objecten. Op Sumatra ziet men een overeenkomstig beeld, doch daar zijn de afmetingen geheel an ders. In verschillende gebieden heerst daar volkomen rust en in het algemeen is er de ontwikkeling van zaken niet ongunstig. Op midden-Java is de veiligheids toestand verre van bevredigend. Nog steeds hebben er moorden, ont voeringen en brandstichtingen plaats. De regent van Bojolali werd uit de stad ontvoerd. De in de loop der vorige week iets verbeterde vei ligheid in de residentie Banjumas is Weer afgenomen, waarbij enkele benden door een uiterst agressie! optreden pogen het federale apparaat op de gebruikelijke wijze door het vermoorden en ontvoeren van amb tenaren te ontwrichten. In Oost-Java houdt de verbetering van de militaire toestand aan. De ar restatie van een kapitein der TN1 te Djember leidde tot een hervatting van de aanmeldingen van TNI-per- soneel met wapens aldaar. In het regentschap Krakstaan werd een groot aantal terroristen gedood bij het optreden tegen ben den in het gebied Bodjonegoro-La- mongan. In het Madiunse werden honderd bendeleden gedood bij po gingen van enige strijdgroepen om zich te verenigen en aanvallen uit te voeren op Nederlandse posten. West-Java: In Bantam bleef de economisch toestand gunstig, on danks de iets toegenomen bende- activiteit. In de Negara Pasundan bleef de toestand in het Buitenzorg- se en het Sukabumische onbevre digend. In het Tjikampekse traden de benden actiever op, doch er werden hun bij de botsingen vrij aanzienlijke verliezen toegebracht. Op Sumatra ontwikkelde de mili taire toestand zich gunstig. De Ne derlandse strijdkrachten blijven krachtig optreden tegen benden en strijdgroepen. In Oost-Sumatra hou den de aanslagen op economische objecten en civiele personen aan. Enige verbetering valt er te consta teren in Noord-Tapanuli en Sipirok Benkulen meldt toenemende rust, doch in het Westelijk gebied van Palembang is de toestand ongunsti- ger. Hier richt de terroristische ac tiviteit zich tegende met het Ne derlandse gezag samenwerkende In donesiërs, in de eerste plaats tegen de volkshoofden. Bij de Wedana van Metro in de Lampongs hebben zich 54 man en 3 officieren van de TNI gemeld. Verbouwing Landsvergaderzaal? Naar wij vernemen bestaan er plannen om te komen tot een ver bouwing van het gebouw der Tweede Kamer ten einde te voor zien in het gebrek aan ruimte.. I Omtrent deze plannen is overleg I gaande met de regering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1