Rechtsgeding tegen Lages Weer een Italiaanse zege De schat van Matabonga Het garnizoen sliep in tenten linthorst soep! ALKMAAR EN OMSTREKEN Oefening op zomerse avond Vacantie Maand-abonnementen groeit uit tot monster-proces Hij wist niet dat Joden werden gedood Marktberichten [inlhorSt TOUR DE FRANCE Kubler geeft op "AC 2 Vrijdag 22 luli 1949 Gisterenmiddag trokken de Alk- maarse infanterie-manschappen, te ramen met troepen uit Haarlem, die rond drie uur in een lange colonne door de stad trokken, naar Bergen aan Zee, om daar op een ideaal ter rein, omsloten door dennenbossen, een kampeeroefening te houden. Op een terrein, vroeger in gebruik bij het 12e Depot, ten Westen van de Elzenlaan en ten Noorden van de spoorlijn Bergen aan ZeeBergen, dat daartoe bereidwillig was afge staan door Baron Taets van Ame- rongen, verrees in een minimum van tijd. Het was nog binnen de 2 uur, een reusachtig tentenkamp met rijen tien-manstenten, een grote eommandotent in het midden, een hoofdverbandplaats, keukentent en zo waar ook nog êen goed voorziene cantinetent. Langs de buitenwegen werden direct posten uitgezet, patrouilles trokken geregeld door en langs de teritenstad en tot ver in de omtrek was het kamp op alle mogelijke manieren beveiligd. Toen wij er in het begin Van de avond een kijkje kwamen nemen, daartoe door Majoor M. Houbolt. de Alkmaarse garnizoenscommandant, in de gelegenheid gesteld, was men juist aan de warme maaltijd en de spijzen, soep, aardappelen, wortel tjes enz. zagen er zo smakelijk uit, dat. hadden wij niet juist ons avond brood genuttigd, wij zeker hadden meegedaan. Het maal was bereid op benzinebranders, waarvan de vlam met behulp van zand en stenen on der een reeks potten werd geleid. De stemming in het kamp was uitstekend; er werd gemusiceerd en gezongen en de prachtige zomer avond droeg er het hare toe bij het kamperen voor de manschappen, ook al was het echt dienst, tot een aangename bezigheid te maken. In de gerieflijk ingerichte tenten, waar zelfs de telefoon niet ontbrak, genoten de manschappen hun nacht rust, die slechts even door een schijnaanval onderbroken werd. De oefening, die een drieledig ka rakter had, nl. oefening in het kam peren, kampdienst en beveiligings dienst, had een vlot en aangenaam I verloop en betekende voor officie- i ren en manschappen een niet on welkome afwisseling in het dage lijkse leven van de dienst. Tijdelijke loonbijslag en kinder toeslag lagerbezoldigd gemeentepersoneel i ALKMAAR, B. en W. stellen de Raad voor het daarvoor in aan- I merking komend lager-bezoldigd gemeente-personeel een tijdelijke loonbijslag van f l per week of f4.50 per maand en een tijdelijke kinder bijslag van f 0.25 per kind per week te verlenen zulks overeenkomstig de rijksregeling in verband met 't duurdere levensonderhoud tenge volge Van de verlaging van het rijkssubsidie op levensmiddelen en brandstoffen. De kosten van deze tiidelijke loonbijslag en kindertoe slag worden geraamd op resp. f 22.000 en f 8.000 per jaar. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria-theater: Sneeuw witje en de zeven dwergen, alle leeftijden; Cinema Americain: Mijn vriend Trigger; Harmonie: Song of Love; A.B.T.: Souka, het kind der Tropen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, Telef 4237. BONNEN HALEN: Zaterdag de letter S tot Smit. BERGEN: Kunstzaal ,.De Rustende Jager": Tentoon stelling werken van leden van het K.C.B. GEMEENTERAAD ALKMAAR. De Gemeenteraad zal, vermoedelijk voor het laatst in déze periode vergaderen op Don derdag 28 dezer te 2 uur 's middags Suppletcire begroting Centraal Ziekenhuis De Regenten van het Centraal Ziekenhuis hebben B. én W. mede gedeeld, dat er dringend behoefte bestaat aan uitbreiding van opera- tiegelêgenheid van dit ziekenhuis en zij vragen machtiging tot aan schaffing van een grote operatie- tafel met bijbehorende lamp- kos- j ten f 10.000. B. en W, stellen de Raad vöör een suppletoife begroting van het C. Z. tot dit bedrag goed te keuren. j De stijgende tekorten van het Centraal Ziekenhuis ALKMAAR. B. en W. hebben de Raad de rekeningen van het C. Z. over de jaren 1944 t.e.m. 1947 ter goedkeuring aangeboden; resp. in ontvahgst en uitgaaf op bedra gen van f393.491; f442.446- f558.257 en f688.387. De rekeningen werden sluitend gemaakt niet de volgende bijdragen van de gemeente: 1944 f64.801.58 (begroot was f40.900); 1945 f 121.820.38 (begroot was f70.940); 1946 f 138.503.09 (begroot was f 116.070); 1947 f 183.881.90 (begroot was f166.470). In déze ten laste van de gemeen te gebleven tekorten hebben andere gemeenten en lichamen bijgedragen voor genoemde jaren: f9.312, f9.153, f8.401 én f36.985. B. en W. stellen voor deze reke ningen goed té keurén en het C.Z, over 1947 een subsidie te geven van f 183.881.90. Reclame voor industrievestiging B. èn W. vragen de Raad een na der crediet van f3.215 voor het ma ken van reclame middels adver tenties, folders met foto's e.d. voor de vestiging van industrie, speciaal ook voor de vestiging van een in dustrieflat, waarvoor in Alkmaar geen gegadigden genoeg bleken té zijn. Verlichting woonwagenpark Verlichting van het woonwagen park achten B. en W. een openbaar belang; weshalve zij de Raad voor stellen een bovengrondse leiding te doen aanleggen, kostende f 3.300, waarvan f 1000 ten laste van het Gem. Ëlectriciteitsbedrijf en hét restant ten laste van de gemeente kas gebracht zal worden. Repatriërende militairen Met het. troepentransportschip Zuiderkruis dat op 2 Juli van Tandjong Priok naar Nederland vertrok en vermoedelijk de 26ste van deze maand in Rotterdam aan komt. worden de volgende militai ren uit Alkmaar en omgeving thuis verwacht: Sergeant C. G. Fuhrmann, van A.A.T., Achterdam 31, Alkmaar; Sold. A. J. Koopmans. Nieuw- poortslaan 49, Alkmaar; Marinier P. Koedijker. Koedijk, no. 191; Mari nier S. Damiaans, Koedijk, Kanaal dijk 280; A. Garthuis, Poppelmans- laan 37, Alkmaar; H. Haringa, Voorweg C 118, Schoorl; M. Rij broek, Rembrandtstraat 27, Alk maar en C. Versteeg, Helderseweg 23, Alkmaar, allen Mariniers. Voorts Van de Koninklijke Marine: K. Booy, Geest 18, Alkmaar; W. P. Breeuwer, Dr. van Feltlaan 9 Ber gen; J. Govers, K. van 't- Veerstraat 98, Alkmaar; K. Meester, Jisperweg 16, Beemster. Van het K.N.I.L. Korp. M. Hethari, Tuindwarsstraat 9, Alkmaar. Boottocht voor invaliden ALKMAAR. Op initiatief van de Alkmaarse Rode Kruis Transport colonne organiseert de afd. van het Nederlandse Rode Kruis een boot tocht voor mensen, die reeds lange tijd invalide of bedlegerig zijn. Op een boot, die bij ongunstig weer voldoende beschutting biedt en van waar toch een goéd uitzicht op de omgeving mogelijk is, zal op 24 Augustus naar Zaandam worden gevaren. Aan de Alkmaarse huisartsen is verzocht medewerking te verlenen bij het uitzoeken van hen, die In aanmerking komen veer het maken van deze tocht. N.V. ALKMAARSCHE OVERDEKTE Canada plein Tel. 3500 Zomerbad Sportpark Tel. 3701 sff Beide baden geldig f 5, Alleen Zomerbad f 3.50 Levering eieren voor export ALKMAAR. De provinciale Voedseleommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat voor de periode van 3 Juli tot 24 Sept. het aantal af te leveren eieren voor ex port wordt gebasserd op het aantal kippen, dat aanwezig was bij de Mei-inventarisatie. De aanslag over het aantal kippen, aanwezig bij de Maart-registratie, vermeld op de stamkaart met inlegvellen, is ver vallen. Uitbreiding neutraal voorberei dend lager onderwijs B. en W. stellen de Raad voor aan de Ver. ,,Alkm. Fröbelschool" tijdelijk in bruikleen af te staan 'n lokaal van de Lindenschool en een lokaal van de Vondelschool en voor de eerste inrichting er van te ver goeden een bedrag van f 6.420 en voorts een vergoeding toe te ken nen, geregeld in de betreffende Verordening. Salariëring leraren B. èn W. stellen de Raad voor een verordening vast te stellen, rege lende de salariëring van het per soneel van het Murmelliusgymna- sium, dè Handelsschool en de Han delsavondschool, in welke verorde ningen wordt bepaald, dat de van Rijkswege gegeven of te geven voorschriften zullen gelden en voorts enkele aanvullende bepalin gen voorkomen. Rekeningen Maatschappelijk Hulpbetoon B. en W. stellen de Raad voor vast te stellen de rekeningen over 1946 en 1947 van M. H. respectieve lijk op f607.155.33 en f677.307.99; het gem. subsidie bedroeg over 1946 f 433.151.86; dVër '47 f499.053.40 BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren; Pieter nel, dv P. Stam en N. Visser; Ger trudes M., dv B. Timmer ëtt G. M. Vrasdonk; Willem, zv N. P. Nieu- weboer en E. J. de Giër. Ondertrouwd: Hendrik J. Bek, 28 jr. en Aaltje Guijt, 27 jr.; Cornelis P. Suykerland, 36 jr., en Maria Bijl. 40 jr.; Hendrik Rasch, 31 jr. en Dleuwertje de Groot 18 jr. Gehuwd: Jacob H, Baart en An- tje Oppersma; Anne N. Smit etl Grietje Hoogvast; Oskar Boskamp en Henriëtte Gmelig. Overleden: Frans Thepen, 59 jr., echtg. v. D. Thepen. TE WATER GERAAKT ALKMAAR. Gisteravond he- geii uur geraakte een elfjarig Am sterdams meisje in het water van de Voordam. Zij stond met haar fiets te leunen aan de rand van de kade, toen plotseling een plank on der haar wegschoot. Het meisje dat de zwemkunst goed machtig was, kon zich zelf redden, Haar flets werd door omstanders op héj dróge gebracht. De politie begeleidde haar naar de familie waar zij lo geerde. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn Vanaf Zaterdag 23 Juli te 14 uur tot Maandag 25 Juli tè 8 Uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Veenis, Beker, Nau- la, Hoogkamer, Verheul, van Wie- ringen Koning, Schreudér en Bouwman. DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Zondag 24 Juli 1949 hebbên .diëtist de dierenartsen N. D. M. Dekker, tel. 312 te 't Zand en P. van der Kolk, tel. 232 te Nw. Niedorp. V. D.O.V.E.S.-NIEUWS Prachtige tijd van mej. N. Bakker HEILOO DOVES nam met een ploeg junioren deel aan de Junio ren Kampioenschappen van Neder land te Beverwijk en een gemengde ploeg aan de Nationale wedstrijden te Krommenie. Op dit soort wed strijden, waar de beste athleten van Nederland verschijnen, worden geen eerste prijzen aan de lopende band gewonnen, en is het al een hele prestatie om in de voorste ge lederen te eindigen. Wij hadden gehoopt dat van de DOVES Junioren Kt. Blokker en J. v. d. Horst tot de beste drie in hun nummer zouden behoren. Blokker liep een stroeve 800 M. en bracht het niet tot. de finale. Ook v. d. Horst bleef beneden zijn kunnen. Normaal springt hij royaal 1.62 M. hoog, een sprong waarmee nij ditmaal 3e geworden zou zijn, nu kwam hij tot 1.57 M. Enfin, a.s. Za terdag en Zondag zijn de Provin ciale Kampioenschappen van Nrd.- Holland en kunnen zij tonen dat het een vergissing" was. Op de wedstrijden te Krommenie ging het beter. Hier werden enige prima prestaties verricht. Alleen E. Kayser had pech. Hij bracht het slechts tot 1.65 M„ eeh hoogte waar hij anders mede speelt! Meyer leed Zijn eerste nederlaag in dit seizoen op de 600 M., en moest met de der de prijs genoegen nemen, hoewel zijn tijd, n.m.l. 1 m. 32.1 sec., goed was. KI. Bakker Werd bij kogelstoten kl. B. tweede met een worp van 11,34 M. evenals Janny Hoet-Strij- bis die bij de Dames Kl. B tweede werd met 9,27 M. I. Jonker bracht het ook tot een 2e plaats bij het Discuswerpen Dames Kl. B. 28,91 M. P. Wit liep bijzonder goede 1500 M. in de C. klasse. Hij weid 4e in de tijd van 4 m. 31,9 sec. De beste prestatie van de DOVES ploeg leverde Netty Bak ker. Zij vocht met nog een mede dingster om de eerste plaats op de 80 M. Beide gingen gelijk door de finish. De jury oordeelde dat Netty tweede was, de schouder van haar concurrente was het eerst de finish gepasseerd. Dat het verschil mi niem was bleek wel dat verschil lende omstanders dachten dat Netty gewonnen had. De tijd van beide meisjes was 10.2 sec. Dit is een District record verbetering. Dit laatste rec.ord stond nog op naam van een vroeger DOVES athlete, n.l. Lies Rolff, die in. 1941 met een tijd van 10.3 sec. eeri Nederlands record vestigdel KAASMARKT Aanvoer 54000 kg; 6 stapels boe renkaas f 82.en 14 stapels fa- briekskaas f 80.per 50 kg. Han del vlug. RODE KRUIS AKERSLOOT Maandag a.s., 25 Juli, 's avonds half acht, zal het Ned. Rode Kruis, afdeling Heiloo, in onze gemeente een oefening houden op het terrein van het R.K. Jeugdhuis. De commandant van het Rode Kruis zal eerst een uiteenzetting geven over het ontstaan van het Rode Kruis en zijn werkzaamheden alsmede over de bloedtransfusie dienst. Daarna zal hij een inleiding geven over de te houden oefening. De bedoeling van deze demon stratie is, de bewoners meer be kendheid te geven omtrent deze nuttige instelling. Het zal een aardige avond wor den en daarom nodigen wij de Akersloters uit met velen aanwezig te zijn. Dus tot Maandag a.s. des avonds half 8. Examen R.K. Mulo ALKMAAR. Geslaagd voor di ploma A; A. J. Praal, M. Berends, C. Schoenmakers, M. Buren, allen te Alkmaar; M. Admiraal, A. v. d. Berg, M. Bleijendaal, te Oudorp; F. P. J. Kuipers, F. G. Oldenhof, P. J. S. Schildër, A. W. Parkins Taylor, J. M. Vreeswijk, W. P. Zandbergen te Medemblik; J. de Waard, M. G. C. Warmerdam, G. L. Weber, O. Winnubst, A. P. M. Witte te Velsen, C. Schotten, Ber gen- W Veldman, H.Hugowaard; C. jr. de Wit. 't Zand; A. Bekker, Z.-Scharwoude M. Beukers, Helloó; L, Lamers, Hoorn; P, Manshanden, Westerblokker; A. N. Mol, Wervers- hoof. Afgewezen 2 candidaten. GEEN AUDIëNTlE Z.H.Exe. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 27 Juli geen Audiëntie verlenen. WINKEL AAN WINKEL Vervolg van pagina 5 Victory Hotel-Victory geldt zo niet als het oudste dan toch als het eerste hotel ter plaatse. Sinds de heer J. v. Riet er de scepter zwaait, is het interieur herhaaldelijk gemoder niseerd. Het is een veelbezocht hotel door binnen en buitenlandse toeristen en een aangenaam ren dezvous voor uitgaand Alkmaar. Het breedste winkelpand in de Langestraat is wel het Kofamaga- zijn, dat voorheen in het Payglop gevestigd was en zich in de loop der jaren tot een der grootste win kelzaken van de stad heeft uitge breid. De wasserij van S. Krom heeft hiernaast een winkel-dépot en vervolgens passeren wij de par fumerie „Mimosa", een filiaal van Albert Heijn, dat er al 17 jaar ge vestigd is en de sinds de dertiger periode daar gevestigde zaak van de fa. Spaander: hier stond in 19Z0 een militair tehuis, terwijl het gebouw destijds ook als distri butiekantoor dienst deed. De Bergense Kunsthandel heeft een filiaal op nr. 56, waar het prettig winkelen is. Een oude zaak is ook die van de fa. Nierop en Slothouber, drogisterij, alsook de goudsmidwinkel van de heer C. Bakker. De vishandel van de heer Meyer geniet ook al jaren een uitstekende reputatie. In een nog statig gesloten huis is het Dansin stituut Arendsen gevestigd, waar naast op nr. 46 het Kleuterhuis. In het pand met het oüde trapge- veltje treffen wij een moderne cafetaria aan en dan volgt de mo eléren damesmodezaak van Gerard Worm, het pand, waarin sinds de bevrijding tot Dec. van het vorig jaar ons bureau gevestigd was. Het is thans een van de modern ste winkels van de Stad. Dan volgt de juwelierszaak en horlogerie van M. Plas, waarnaast het enige huis in de Langestraat, nr. 38, dat nog uitsluitend als woonhuis in gebruik is. Het is even een rustpunt in de drukke winkelstraat, doch naar wij ver namen, zal ook dit laatste woon huis binnen afzienbare tijd het lot gaan delen van zovele andere huizen, die 'in de Langestraat tot winkel wérden. Een moderne zaak is ook die van de fa. Heeger, reeds 25 jaar ter plaats gevestigd en meerma len gemoderniseerd. De slagerij van de heer Groot, bij boeren, burgers en buitenlui welbekend, is de enige slagerij, die zich in Alkmaar's eerste win kelstraat gehandhaafd heeft. Op de andere hoek van de Ach terstraat staat het smalste Winkel pand van de Langestraat, de siga renwinkel van de heer A. Olij, waarnaast de bekende kantoor boekhandel van de N.V. Franken berg, die ook aan de andere kant geflankeerd is door en oude siga renwinkel van De Frenne. Het Warenhuis HeUseveldt heeft ook in dit gedeelte van de Lange straat een winkelpand, speciaal voor huishoudelijke artikelen. De sinds 1940 in nr. 22 gevestigde herenmodezaak van de fa, Koster werd in 1940 met perceel nr. 20 uitgebreid; vier jaar geleden kreeg deze vanouds bekende zaak ook een afdeling damesmode. Naast de prachtige juweliers zaak van C. Oudes staat het 25 jaar geleden gebouwde pand van de fa. Gerard Worm, alweer een damesmodezaak; op deze plaats stond voordien de bekende para- pluiezaak van de fa. Querelle, die men nog op een oude foto van de Langestraat, elders in dit nummer aantreft. Op de andere hoek van de Houttil staat de gemoderniseerde herenmodezaak Q, voorheen de herenmodezaak van Fortuin, thans onder directie van de heer F. Put man. De sinds 1873 bestaande zaak in electro-technische artikelen van de heer Pedroli kreeg dit jaar, door bijtrekking Van het in 1948 verbrande perceel een modern aanzien. Dan volgen twee choco laterieën, 'n filiaal van Jamin en Tonello. Tenslotte nog een textiel zaak, speciaal voor vakkleding, van de heer J. Timmerman. Het laatste huis, Langestraat nr, 2, het oude hoekhuis op de Mient, is 'n café, „De Bierbron" genaamd, een perceel, waarvan de oude gevel nagenoeg ongeschonden bewaard bleef. En hiermee is de rondgang Van huis tot huis in de Langestraat ge ëindigd. nog geen sprake van oorlog was met Duitsland, repliceerde de pre sident, toen toch liet Hitier reeds in 1934 de joden uitroeien. Het was voor ieder redelijk denkend mens duidelijk, dat het een ge wone vernietigingscampagne Le- tekende". „Zo heb „ik" het niet opgevat", antwoordde Lages. Toen las de president een brief voor van een hooggeplaatste Duit se legerautoriteit, die tijdens de bezetting aan Lages geschreven was en waarin op onmiskenbaar duidelijke wijze uiteengezet was, dat de deportatie slechts vernieti ging van de joden ten doel had. Niettemin bleef Lages ontkennen, hier ooit iets vah geweten te heb- De derde dag van het proces Lages begon met de ondervraging van de 65-jarige prof. dr. David Cohen, ex-voorzitter van de joodse Raad, betreffende de jodendeportaties. „Er zal in deze zaal wel eens over „joden" gesproken worden, verontschuldigde zich de president, maar dat geschiedt uitsluitend, omdat het de kortste wijze van uitdrukken is en ik stel er prijs op daaraan toe te voegen, dat wij daarmede onze joodse Nederlandse land genoten bedoelen". Jodendeportaties. Prof. Cohen weidde op verzoek van het Hof allereerst uit over de voor het merendeel nu overbe kende maatregelen van de joden deportaties. Hij zeide daarbij on der meer, dat de vergassing van de ongelukkigen in Auschwitz „vol strekt geheim gehouden werd, spe ciaal tegenovver de Joodse Raad". De lijsten van joden, die gede porteerd moesten worden, werden uitsluitend doof de Duitsers zelf gemaakt aan de hand van de ge gevens uit het bevolkingsregister. De lijsten werden dan doorge stuurd aan de Joodse Raad, die enkele namen mocht doorschrap pen. Cohen was van mening, dat het premiestelsel voor het aan brengen van joden van Lages was uitgegaan, doch de advocaat-fis caal zei, dat dit stelsel van Himler zelf afkomstig was. Cohen vertel de, hoe jonge joden, die in het vooroorlogse joodse kamp in Wie- ringen verblijf hielden, om zo spoedig mogelijk naar Palestina te gaan, op bevel van Lages naar Amsterdam moesten komen. De Joodse Raad zorgde ervoor dat allen in Amsterdam werden on dergebracht. In Juli 1941 verzoöht Lages hem de lijsten met de na men en de adressen van deze per sonen te geven, opdat zij weer te ruggebracht konden worden naar hun kamp in Wieringen. Enige tijd later werden al deze jongens gearresteerd en bovendien nog de zonen van hun gastheren en naar een kamp in Schoorl overgebracht, vanwaar zij werden doorgezonden naar Mauthausen. Daar zijn zij 300 in getal zonder uitzondering en wel binnen Zëer korte tijd om gekomen. Lages zeide, dat hij haar aanlei ding van een aanslag in de Schtl- bertstraat vanuit Den Haag op dracht gekregen had een aantal joodse jongens naar een lager te laten brengen. Déze opdracht had hij uitgeVoerd. „Dat zij Vanuit dit lager naar Mauthausen zijn ge voerd, is niet mijn werk geweest". Lages verklaarde nooit geweten te hebben, dat de joden hun dood tegemoet gingen. „Wij Duitsers koesterden immer de vrees, dat joden vrijlopende vijanden kon den betekenen, die op bepaalde plaatsen dienden geconcentreerd te worden". „Maar zelfs toen er ben. „Maar het stond toch alles duidelijk té lézen in Mein Kampf! Hebt dat boek dan niet gele- zert?" vroeg de president. „Kaum" (.nauwelijks), antwoordde Lages. Avondzitting. In de avondzitting kwam het voorgenomen plan van Lages ter sprake, om 25 Zaankanters ter plaatse te fusilleren; het plan had geen doorgang gevonden, omdat Lages tijdens de razzia haastig moest doorreizen naar Den Hel der. Vervolgens kwam de silber- tannemoord in Beverwijk aan de orde. De verdediger vroeg een maand uitstel voor het opstellen van zijn pleidooi, hetgeen hem werd toegestaan, zodat het requi sitoir gehouden zal worden op 5 September. Woensdag a.s. hoopt men klaar te komen met het ho ren van de 90 getuigen a charge, waarna het verhoor van de getui gen a decharge nog beginnen moet. Ook Trijntje Stam, wier man, landbouwer de Boer uit Schermer, op 11 October 1944 in zijn boer derij, die een opslagplaats was van „gedropte" wapenen, met twee an dere illegale werkers gefusilleerd werd, trad in de loop van de dag als getuige tegen Lages op. Alleen omdat Lages medelijden met haar twee kindertjes had', is zij aan de dood ontkomen. De president zei de haar: „U zult bij het Hof de indruk nalaten van een verduiveld flinke Hollandse vrouw". Alles duidt er op, dat dit proces zal uitgroeien tot wat volgens Ne derlandse begrippen een monster proces mag worden genoemd. MOTIE Alg. Militaire Pensioenbond De afdeling Den Helder» van de Algemene Militaire Pensioenbond, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 11 November 1922, no. 40, op 19 Juli 1949 in grote vergadering bijeen te Den Helder, in gebouw „Formosa", Koningstraat, gehoord de besprekingen over de toestand der militaire gepension neerden: constateert: dat de nood onder de militaire gepensionneerden, ook na de aanne ming van het „Wetsontwerp tot ver hoging van de pensioenen met een toeslag", nog steeds grote zorgen baart; dat een geest van verbittering on der betrokkenen heerst, omdat de geringe verbetering In hun levens positie, voorgesteld in de Amende menten van de heer Van Sleen c.s., op het Wetsontwerp van 5 Nov. '48 ((Staatsblad no. 1498) tot verho ging van pensioenen met een toeslag nog steeds niet door de regering zijn aanvaard; verzoek.t de Regering dringend, zich ten spoedigste met de voorge stelde amendementen op bedoeld Wetsontwerp te willen verenigen, waardoor althans enige verbetering komt in de zorgvolle toestand der gepensionneerden, voor wie de prijsstijging met ong. 100 pet. tot dusver slechts wordt opgevangen met een toeslag van 25 pet. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de Raad van Ministers, de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Pers; en gaat over tot de orde van de dag. J. LUB, voorzitter afd. Den Helder G. HOLLANDER, le secr. Jac. V. Heemskerckstr. 70. Den Helder. Den Helder, 21 Juli 1948. Examen Mulo ALKMAAR. Geslaagd diplo ma A; de dames G. Brouwer, Alk maar; J. Hogenstijn, Castricum; H. J. Doornbos, Z. en N. Schermer; G. Mus, Beemster; M. Bregman, Den Helder; C. v'. Rijswijk, Den Helder; A. F. Wiedijk, Schoorl; S. H. Boschman, Schoorl, J. Baas, Schoorl en A. G. Vethman. Anna Paulowna. Heren; R. H. de Groot, Purmer- end; J, Kievit, Beemster; H. K. Loots, SchermerhOrni A. Kooy, S. Jansen, beiden te Alkmaar en J. Bijlsma, Bergen. Afgewezen 12 can didaten. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. ZWAKKE WIND EN VRIJ WARM Minder warme nacht met hier en daar tijdelijk nevel of mist. Overigens droog weer en op de meeste plaatsen perioden van zonneschijn, echter met kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke wind en dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. GROOTEBROEK, 21 Juli. 250.000 kg aardappelen: Eersteling 7.308,10 klein 5.306.10, kriel 4.404.60, Bin tje 6.907.10, blauwe Eigenh. 6.90— 7.10, blanke Eigenh. 7.908.80, rode Eersteling 8.709.20, IX)ré 7.60—8.00; 200 bos bospeen 67. AVENHORN, 21 Juli. 102.500 kg aardappelen; Grove Schot 77.60 midd. 7—8.10, driel. 5.20—6, kriel 3.40—4.10; 14.200 kg rode Schot 8.50- 9.30; 5200 kg rode kool doorgedraaid 3400 kg bieten rond 6.207; 350 kg slabonen 56—59, 150 kg zilvernep 20.40; zwarte bessen 90. Vooraf: 'n krachtig bord (met vlees en vet) gemakkelijk en goedkoop 22 c». k Bë'Pak (iï)^°e^en ALU. 'd/' JW M|» EpHKH Hei beste waf U op iafel kunt brengen I (Adv.) Bij schitterend weer werd gistermorgen gestart voor de 18e etappe van St. Vincent d'Aosta naar Lausanne. De 59 overgeble ven renners ook Camillini was weer in de koers opgenomen vertrokken onder het gejuich van de bevolking en tijdens de hele rit op I taliaans gebied werden zij bejubeld en aangemoedigd. Zij maakten er overigens in het begin een wandelritje van met het oog op het zware werk dat hun later op de dag nog wachtte. Desondanks verloor het peleton enkele eenheden, onder Wie Kubler. Zijn ploegmaat Weilemann bleef op hem wachten, maar halverwege de klim naar de Col van de grote St. Bernard staakte Ferdi de strijd. Te Etroubles (42 km) bracht een premie wat leven in de brouwerij. Diederich nam haar voor zijn re kening. Het tempo werd sneller en over een steeds nauwere, stoffige en vrij steenachtige weg ging het naar Saint Rhemy waar de eigen lijke bestijging van de grote St. Bei-nhard begon. De bergspecialis- ten namen de kop, met Bartali als leider, en vrijwel onmiddellijk vie len enkele zwakkere broeders terug De verschillen werden evenwel niet groot en bij de afdaling na dat Bartali als eerste voor Coppi en Robic het hoogste punt had bereikt had een algehele her groepering plaats waiit de ten zetten tliet door eb ai ders toonden evenmin leve neigingen. Allen wn- ledig weer bij elkaar, behali' nellini die éen lek bandje ha gekregen en om kwart voor twee reed een groöt peloton, waartoe alle cracks behoorden, met een kalm gangetje door Martigny, 105 km van de start. Het voornaamste obstakel, dat nog overwonnen moest worden, was de Col des Mosses (1448 meter), ruim 50 km verder op, Te St. Mauridë (120 km) was het peloton nog ge groepeerd, alleen Kint, die zich niet fit voelde, had achterstand. Met betrekking tot het opgeven van Ferdi Kubler wordt nog gemeld, dat de Zwitser tijdens de bestij ging van de Col van de grote St. Bernhard het bewustzijn verloor en van zijn fiets viel. Hij was later niet in staat de koers te hervatten. Op de Col des Mosses (1448 m.) 155 km van de start, was de volg orde van de aankomst: 1. Teisseire, 2. Aeschlimann; 3. Geminiani, Het was Rossello van de Italiaan, se A-ploeg, die te Lausanné het eerst binnenkwam. Coppi ert Bar tali bleven nummer 1 en 2 in hét algemeen klasseihëht. Het klassement van de 18e etappe, 'Saint Vincent d'AostaLausanne (265 km) luidt: 1. Rosello (Italië) 9 uur 5 min. 26 sec.; 2. Pasqtrtni (Italië) z. t,; 3. Weilemann (Zwitserland) 9.11.03; 4. Ockers (België) 9.17.17; 5. Ge miniani (Frankrijk); 6', Van Steen bergen (België); 7. Schotte (België) en het grote peleton (allen Zelfde tijd als Ockers). Het algemeen klassement na de 18e etappe luidt: 1. Coppi (Italië) 126 uur 6 min. 35 sec.; 2. Bartali (Italië) 126.09.38; 3. Marinelli (lie de France) 126.19. 13; 4. Ockers (België) 126.25.18; 5. Robic (West-Noord) 126.26.35; 6. Dupont (België B) 126.30.53; 7, Magni (Italië B) 126.34.37; 8. Apo Lazarides (Frankrijk) 126.37.45; 9. Goldschmldt (Luxemburg) 126.43.29; 10. Cogan (West-Noord) 126.55.23. Tijdens de etappe gaven Camellinl (Zuid-Oost) en Kubler (Zwitser land) op. FEUILLETON Ze deed haar best om zich niet verstoord te toilen, maar ze was 't toch wel. Het stond vast, dat Hen drik niet gekletst had; maar het was even zeker, dat haar hulsge noten hun oren wijd hadden open gezet en allerlei dingen met elkaar in verband hadden gebracht, en naar geruchten hadden geluisterd en daaruit zoals huisgenoten doen, hun conclusies hadden getrokken. „Je weet heel goed dat hij dat niet gedaan heeft", antwoordde haar moeder. „Hendrik is er geen jongen naar om zoiets te doen." „Nee, zo'n type is Hendrik niet," beaamde Suze eerlijk. „Hendrik is een echt goeie kerel! En wat heeft hij eeh schouders! En zulke vurige ogën! En zo'n aantrekkelijke ma nier van lachen! En wat is hij le nig en beschaafd ih al zijn bewe gingen." Suze zuchtte diep eil loom. „Als hij me zo standvastig achterna liep als jou, dan zou ik' struikelen en In zjjn armen vallefl, voordat hij twee passen gedaan had." „Best, best, lieve mensen," zei Lida, „vertel nou verder." „Hendrik zou graag met je trou wen," zei haar lïlóedêr. „Dat is toch zo duidelijk als de dag. Hij aanbidt je gewoonweg, schat. En jij kunt toch niet altijd doorgaan met die zware last op je schouders te dra gen?" „Wie zegt, dat ik dat niet kan?" „Het komt niet te pas" Zei haar moeder heftig, „Het is niet nor maal!" „Het is immoreel", hieendë Suze. Lida schobt een zijden kapmantel aan. „Met andere woorden, jullie vinden, dat ik niet goed doe met er iets tegen te hebben, dat Hendrik feitelijk m ij n werk overneemt." „Nee, zei Suze, „dat is 't niet! We vinden, dat je gewoonweg een sukkel bent, om zo'n uiterst voor treffelijke man als Hendrik te la ten schiéten." „Ik zou het iets minder onhoffe lijk willen zeggen". merkte haar moeder op. „Toch waar?" vroeg Lida. Haar hart begon onregelmatig te klop pen, een verschijnsel, dat ze itl de laatste tijd tot haar ergernis ftieer- len had opgemerkt, als ze zich over iets opwond. Zé moest dan snel en hijgend ademhalen. „Het is voor je eigen bestwil," zèi haar moeder. „Jij en Hendrik passen zo buitengewoon goéd bij el kaar. We zouden jou zo graag ge lukkig zien, lieve meid, we zouden je zo graag een eigen leven zien leiden, zonder met ons allemaal op gescheept te zitten." „En dan Hendrik alle rekeningen betalen?" vroeg Lida. „Neen, neen en nog eens neen!" Ze keek arg wanend van het gerimpelde, opge blazen gezicht van haar moeder naar het smalle, lieftallige, gezicht van Suze. „EnWat zegt vader over dit alles?" Maar moeders mond verstrakte een weinig. „We zijn het volkomen eens, Lida. Hij vindt ook, dat je te genover jezelf verkeerd doet, door niet met Hendrik te trouwen." „Zo, zit hfj ook al In het com plot?" vroeg Lida loom en Verdrie tig. „En met wie hebben jullie het verder nog besproken?" Ze dacht daafblj niet aan haar overgrootmoeder. Ze wisten bij on dervinding dat het niet raadzaam was, met deze over haar té kletsen. Die Werd dan altijd alleen maar een béétje sarcastisch. „Met niemand, lieve kind," Zei haar moeder. „Heus niet. Alleen vader en Suze en Nel en ik hebben het onder elkaar er over gehad." Lida dacht een ogenblik over de dertienjarige Willy, de grootste babbelkous Van de hele familie, die geen geheim bewaren kon, al zou hij ook tegen zonsopgang doodgescho ten worden, wanneer hij het over vertelde, wat hij gehoord had. „Luister eens, moeder," zei ze beslist. „Ik doe, .wat goed is. Ik maak het best. Het gaat ons allen goed. De belastingen zijn betaald. De rekening van de centrale ver warming is ook afbetaald. Bij de slager zijn we vrijwel bij en even eens bij de bakker en de kruide nier. We krijgen drie behoorlijke maaltijden per dag. We hebben nét genoeg klerenniet van het al lerbeste, maar toch nog goed gè- noeg. Als u het me vraagt, dan zitten we hier heel genoegelijk. En onze goede naam en eer blijft on geschonden." „Eer?" herhaalde Suze minach tend. „Wie praat er nou van eer of trots in zo'n oud krot?" „Lieve kind," zei haar moeder, „zo kan het heus niet doorgaan. Ik had 't niet willen zeggen, maar we hebben de loodgieter alwéér no dig gehad. Hij zegt, dat die oude leidingen overal in het huis gevaar opleveren en eigenlijk helemaal ge sloopt moesten worden en ver nieuwd". „We zullen het er tóch nog een poosje mee moeten doén", zei Lida beslist. „En bovendien, op 't ogen blik 2ijn er geen loden buizen, kranen en zo meer te krijgen". „Dat is nog meer een van de vele dingen, Lida. Je weet zelf, hoe hard ik mijn best doe om met het huishoudgeld rond te komen. Het wordt met de dag lastiger en on mogelijker. Wat 'n prijzen worden er niet gevraagd! Ik wilde van daag gesneden ham hebben, en... weet je wat de slager ervóór vroeg? Zeventig cent per ons (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2