Nieuu/ De macht van het gebed en offer van 400 millioen Katholieken De Surinaamse staten vragen intrekking ontwerp interimregeling Tsjechische priesters trouw aan de Bisschoppen Geen protest von papier en inkt en holle phrasen Nederland beschuldigd van voortdurende woordbreuk Eyskens kabinetsformateur US REIZEN ten MAGNEET'' EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Henri de Greeve doet voorstellen Maandag 25 Juli 1949 *45e Jaargang No. 11622 K.V.P.-kader in Rolduc h- Henri de Greeve stelt voor: Bedevaart zal protest aan U.N.O. voorafgaan Voorbarig bericht over huurverhoging Na aanneming motie-de Kort (jeen PriJSStGlIinCJ budgetrecht, daar zij dwingende OD verder overlea verder overleg. Denk aan de coloradokever! Socialistische organisaties tegen Leopold Anti-semitisme in Duitsland Artsen en fondsen zijn het eens NHUIS te Alkmaar; vrij tot inwoning INKE OPSLAGRUIMTE aan vaarwater, J. J. GERVER, Nic. r letter W. S. n een jubilaris over rbeidsperiode wordt blijken van belang- collega's, vrienden anwezig zijn, b.v. als kleedt dan Uw feestelijk gewaad en i een kleurig, smaak» t van het extra recht Veerlands Jeugd* BRAB. VENNEN, M—DEN HAAG 3LOONNIJMEGEN ik oorlogs-museum ROTTERDAM—DEN 1EVENINGEN, incl. -ARNHEM, inclusief t en OMSTR. met be. onstelling Sonsbeek ELUWE, incl. boot- Amsterdam "RIESCHE MEREN, ntertocht en HOLTERBERG Brussel; 3 daagse mrgBelgië. NG M. SCHILDER Limmen 3. Noord 71 Tel. 4009 n 5 Tel. 4839 in Oom Diederic, stoute soldaatjes - we kennen dat onmiddellijk uit et geld van boer de soldaatjes ons oom Diederic in ermen over Mar ie Kale Ccridon. tje had laten op- '.weest, want dan 'artyntjes kousen konden ook niet plein zou komen waar of niet?" ineens een pijp Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K2240 GEDACHTIG AAN de befaamde bijeenkomsten van het K.V.P.-ka der en belangstellenden, voor de oorlog in Sint Louis te Amersfoort gehouden, heeft het Partijbestuur van de K.V.P. thans het ogenblik gekomen geacht, weer bijzondere bijeenkomsten van het Partijkader te beleggen en de eerste daarvan is Vrijdag en Zaterdag, met de ge zamenlijke uittocht op Zondagmor gen, gehouden in het beroemde Rolduc. Herinneringen aan de nog voortdurende sociale weken, aan Ruys, Goseling en Poels c.s. werden uiteraard opgehaald, toen de bijna 200 leden van het K.V.P.-kader in deze schone omgeving hun eerste bijeenkomst hielden, die tenslotte door de vice-voorzittor, burgemees ter Matser geopend moest worden, omdat voorzitter Andriessen, met de andere Kamerleden, wegens een belangrijke stemming in de Tweede Kamer, niet op tijd aanwezig kon zijn. Het vraagstuk van het eigen domsrecht in zijn verschillende toepassingen en aspecten is een belangrijk vraagstuk. In de pro grams van de K.V.P. zijn er bereids enkele richtlijnen over aangege ven, o.a. over het vraagstuk van de bezitsspreiding, van de medezeg genschap (ondernemingsraden) en niet het minst, de kwestie van de belastingen. Over al deze punten is uitvoerig gesproken, aan de hand van deskundige inleidingen en me rendeels interessante en verhelde rende gedachtenwisselingen, terwijl op twee praatavonden merendeels beschouwingen „in de lichte toets" gehouden werden, waarbij intussen spelenderwijs nog wel enige harde noten van variërend karakter wer den gekraakt. Het betoog van pater Tesser O.P. legde de grondslag door een diep gaande beschouwing over de wijs gerige en morele aspecten van het eigendomsrecht. Mr. Teulings liet zijn deskun dige licht schijnen over eigendom en belasting, een buitengewoon actueel punt, in verband met de bijzondere omstandigheden, waarin de financiële politiek van onze re gering de laatste tijd vooral komt te verschijnen. Nu de belastingpo- litiek veel meer dan voorheen ge plaatst is in het kader van de Over heidsmaatregelen ten behoeve van de huidige welvaartspolitiek,, wordt de fiscale politiek veel meer „ge confronteerd", met het eigendoms recht, doordat die politiek, mede tengevolge van de hoog opgevoerde belastingdruk, het terrein betreedt van de beïnvloeding van de inko mens- en vermogensverdeling. Niet te miskennen is een bewust streven tot scherpe nivellering en tot over heveling van beschikkingsmacht naar de Overheid. De vraag dér rechtmatigheid wordt steeds meer actueel en het gevaar van collecti- vering wordt zichtbaar. De te trek ken grenzen zijn niet gemakkelijk aan te geven. Het beginsel, dat de enkeling recht heeft op persoonlijk bezit, dat niet door de Staat mag worden opgeheven, moet hierbij lei ding blijven geven. Een te zware belastingdruk kan voor een tijd de Staat als Staat ten voordeel strek ken, maar de Volksgemeenschap en daardoor tevens de burgers ernstige schade toebrengen en uiteindelijk ten gronde richten. De te sterk op gevoerde progressie bij de belas tingheffing doet een gezonde toe passing van het draagkrachtbegin sel te niet. De kinderaftrek bij de belasting is onvoldoende. Het belangrijke vraagstuk van de bezitsspreiding werd ingeleid door mr. A. Kooien uit Utrecht, o.a. be pleitte hij de bezitsspreiding 'té be- n°Qdiïren door in het kader van de L i, y verordening van de in te stellen Soc. Ec. Raad de verplichte deelneming van de arbeiders in de winst der onderneming met bespa ring van dit winstaandeel, in te voeren. Van vele zijden werd deze inleiding nogal sterk becritiseerd, vooral ten aanzien van het hier aangegeven punt. Velen wilden de verwezenlijking van het brengen van eigen bezit aan de arbeiders, meer overeenkomstig de encyclie- en ln de loonvorming. Van wetS?verSj^de Was men teëon mpn Iri dwang, maar bepleitte men vrijwilligheid. Het aspect van de medezeggen schap werd helder en duidelijk in geleid door de K.A.B.-secretaris, de heer J. A. Middelhuis, die nogal vérgaande suggesties deed, welke de tongen losmaakten. De voorge stelde wet op de ondernemingsra den achtte inleider onvoldoende. De bestaande en tot nu bepleitte medezeggenschap gaat z.i. ten on rechte nog niet in de richting van de medezeggenschap, maar bepaalt zien. ook in economische zaken,, tot adviezen. Een juridische hervor ming van het statuut van de on derneming is nodig. Hier kwam nog Verzet naar voren. Van vele ïpitpn Wllde men de oplossing d «f a 'nLet kader van de P.B.O. fj"? A'bregts zag in de jongste richtlijnen, die Paus Pius XII aan de Katholieke Werkgevers gaf, ar- °m te betogen dat in- Lthetn Vuï ^"8- Deze erkende, ffLtfL ieem n°g voorwerp van W zfl mnUCJle en voortgezet over- JS.1 fL ,ten z«n. wat nóg wel "-hem l'ïlf te wekken «TdrSf voorlichting* hTp"'] in^e® ko" wfngen ol? ^ele htschou- men een be,handelde proble- leveren, reeds nu bijdrage te in het algemeen _JLas'stellend dat zegd dat het Ka? g worden Se" Rold'uc goed we^k hLTteekTd V"n de K V P Jt g^aan en nog voor een berg nieuw werk gezet heeft! Moskou heeft de leiding genomen in de strijd tegen God. Het deed dit reeds lang, maar nu is de strijd in een critiek stadium gekomen. Het grijpt overal ter wereld in. Het vecht niet om petroleum, om olie het vecht tegen de enige macht in hemel en op aarde, die dit satanisch materialisme aan kan God en godsdienst. De strijd is in zo'n critiek stadium gekomen, dat wij deze nog kunnen winnen voor dit tijdsgewricht. Verliezen wij de strijd God is niet te verslaan dan gaat de wereld een lange periode tegemoet van verschrikkingen, voordat uit de ont stane chaos Gods zaak opnieuw de overhand krijgt. Zoals u weet trachten bolsjewistisch godlozendom en Stalinistische Godshaat een bruggehoofd te vormen in Oost-Europa, in Indonesië, in China en op heel het Oostelijk halfrond. In Oost-Europa en in Rusland zelf woedt een barbaarse geloofsvervolging. Daar tracht men met geweld, foltering, bedrog en list het geloof in God uit te roeien. De Katholieke Kerk is daar doodsvijand nummer 1. De misdadigers weten, dat Zij hun eerste en verschrikkelijkste tegenstander is. Is die uit de weg geruimd, dan is het sterkste verzetscentrum opgerold", aldus sprak Henri de Greeve Zater dagavond voor de radio. Na deze inleiding kwam de be kende radio-priester tot de conclu sie, dat iets gedaan moet worden. Geen protest bij de UNO, dat alleen maar bestaat uit papier en inkt, waarop de UNO met een algemene phrase antwoordt en waarop de Rus sische gedelegeerde verklaart, dat in Oost-Europa de Kerk niet wordt vervolgd. „Nee", zegt H. de Greeve, ,,het protest heeft dan alleen zin, als er wat, als er veel, als er een enorme macht achter staat. Ik be doel hiermede uitdrukkelijk niet een militaire macht." Want zo ver klaarde spreker in een verdere uit leg hierover: ,,Een militaire macht zal het Communisme niet kunnen verslaan. De oorzaak van dit alles ligt niet bij de 13 misdadigers van het Kremlin. Die dertien misdadi gers, aldus Henri de Greeve, zijn niet anders dan instrumenten, uit voerders van een wraak, die door het onchristelijke verleden zelf over de wereld is afgeroepen. Zou men er in slagen deze 13 misdadigers met hun aanhang op te ruimen, zon der dat men er in slaagt de waar achtig Christelijke geest in de we reld te doen herleven, dan vormen zonde, egoïsme, tegennatuur, hoog moed na verloop van tijd weer nieuwe wantoestanden, die op hun beurt weer vorm krijgen in syste men, die weer een bedreiging vor men voor vrede en geluk". „Ook behoeft het Westen niet bang te zijn", aldus Henri de Gree ve, „dat Rusland hier zal binnen vallen. Het communisme is ondanks zjjn grimmigheid, aldus spreker, zichzelf aan het uithollen. Onthoudt goed, zo gaat spreker verder, het Christendom daar groeit tegen de verdrukking in en laat niets meer onaangetast. Het dringt door tot de omgeving van Stalin. Het heeft zich reeds genesteld in zijn meest ver trouwde kringen, zoals onder de Romeinse keizers, die de Christenen vervolgden, aanhangers van het Christendom gevonden werden on der de hofhouding zelve". „Er zijn er", aldus Henri de Gree ve, „die meer waarde hechten aan een pistoolschot of een klap met een hamer, dan aan de uitwerking van het gebed. Maar dat is dom en verbazend dwaas. Nee, aldus de spreker, wanneer ons gebed een werkelijk gebed is, dan is dat van veel groter waarde." Dan komt de spreker tot het eigenlijke doel van zijn Lichtbaken: Zowel het protest van de 300 a 400 millioen Katholieken als het groeiend kersteningsproces in Rus land en de heldenmoed der stille martelaren moet gesteund, gestut, gestimuleerd worden door ons gebed, door onze geestelijke actie. God moet zien, aldus de spreker, dat het ons ernst is. De Radio-spreker wijdde dan nog even uit over de medewerking, die hem reeds van alle zijden is toege zegd, over de massa's brieven, waar in steun wordt beloofd en bewijzen van grote instemming worden ge geven. Een voorstel. „Ik ga u een voorstel doen," zo eindigde spreker. „Natuurlijk bent u volkomen vrij om mee te doen op die manier, die u wilt. Ik ben geen Paus of geen Bisschop, die u iets kan voorschrijven, maar ik meen, dat het een geweldige geestelijke machtsontplooiing zal worden, on weerstaanbaar als een leger in slag orde, als wij allen ons in ons hart verbinden tot het volgende: (ik herinner nogmaals aan het feit, dat een dergelijke strijd niet op een koopje gewonnen wordt. Dit is een illusie). 1. Zolang de strijd duurt houden wij vrijwillig elke Zaterdag als Vasten en Onthoudingsdag. 2. Elke dag gaan wij tien mihuten in onze vrije tijd bidden in de Kerk bij het H. Sacrament. Dit kan vaak heel moeilijk uitkomen het kan druk zijn. Het zal moeten gebeuren in het middaguur of 's morgens voor kantoortijd. Deze tien minuten zijn dus extra op hetgeen u tot op heden deed of niet deed. Dit is een groot offer, niet zozeer om die tien minu ten als wel om wat er aan vast zit voornamelijk om dit des noods jaren vol te houden totdat de vij and geveld is. Zo verenigen wij ge bed en offer een extra-gebed, een extra-offer. Vanzelfsprekend reke nen wij er op, dat allen met het oog op het grote doel hun dagelijkse plichten tegenover God en mens met grote getrouwheid vervullen. Wij hebben iets goed te maken en wij hebben van God de bevrijding te vragen van een grote ramp. Nogmaals: beeldt u niet in, dat u dit krijgt op een koopje. Ik richt mij tot de jongeren. Geef de wereld een voorbeeld, dat het u ernst is en het is gek, dat ik het zeg: geef aan ons ouderen een voorbeeld. Laat ons u elke dag tien minuten in de kerk vinden om te bidden voor onze ver drukte medebroeders, voor de beke ring van Rusland. Het is onnodig Zaterdagavond heeft Henri de Greeve in zijn wekelijks Lichtbaken het voorstel qedaan tot een vrijwillige boete- en ge bedsactie der gehele we reld voor onze verdrukte medebroeders en voor de bekering van Rusland. Wij geven u hierbij en kele gedeelten van de tekst van het Lichtbaken van Zaterdag. een de eerste Zaterdag van de maand ingeschakeld is overeenkom stig de bekende devotie van O. L. Vrouw van Fatima. Nogmaals, dit is een voorstel. Ieder is vrij het anders te doen. Maar weet wel: zonder gebed en offer zullen wij de draak niet verslaan. Mag ik nu opmerken, dat een ge schikte gelegenheid voor deze tien minuten gevonden wordt in de bij woning van het Lof in uw kerk. Wat de aanbieding van het protest betreft aan de UNO: dat feit zal worden voorafgegaan wij zijn be zig dit voor te bereiden op een bepaalde dag, vastgesteld voor heel de wereld, door een bedevaart van alle 300 a 400 millioen Katholieken naar de naastbijgelegen bedevaart plaats, natuurlijk voorzover dit mo gelijk is. Denkt u eens, welk een enorme geestelijke reserves er los komen, welk een orkaan van gebed druk zal uitoefenen op de hemel als b.v. 's "Zondags voor de aanbieding van het protest over heel de wereld millioenen Katholieken in beweging komen om te pelgrimeren naar de heilige plaatsen, waar God zich openbaarde aan de mensen. Ik roep u nu al vast op, om u in de geest voor te bereiden op deze bid- en pelgrimsdag, die geen plezierbede- vaart maar een bedevaart moet zijn. Zo spoedig mogelijk zullen we u laten weten, welke deze dag zal te zeggen, dat, daar wij alle Zater- zijn en dus: morgen, Zondag, be- dagen vieren door extra-gebed ginnen wij met onze eerste tien mi- door Vasten en onthouding met- nuten. Dat Gods Huis vol worden." Vijf officieren van de Neder landse Luchtmacht kwamen voor een kort bezoek op het vliegveld Catow bij Berlijn aan. Zij werden rondgeleid door de eskader-leider J. A. Nunn, die hen volledig over de geheimen van de luchtbrug inlichtte. Es kader-leider Holloway van de R.A.F. toont de Nederlandse officieren het radar-station. V.l.n.r. majoor A. B. Wolff, kapitein P. W. Brockmeyer, majoor A. J. Groot en eskader leider Holloway. Naar aanleiding van berichten in zake een eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het minis terie van financiën het volgende mede: Omtrent de percentages, waarmede de huren zullen worden verhoogd staat nog niets vast, zodat, een min of meer concrete medede ling dienaangaande in het huidige stadium als praematuur moet wor den beschouwd. Ook de vraag met welke fiscale voorzieningen de huurverhoging gepaard zal gaan is nog bij de regering in beraad. De voor te stellen maatregelen zullen worden bekend gemaakt bij .de aanbieding van het desbetreffende wetsontwerp aan de Staten-Gene- raal. Alle hierop anticiperende be richten zijn derhalve voorbarig. De aanneming Vrijdag door de Tweede Kamer van de motie-de Kort, waarbij het principe van de financiële gelijkstelling van de bijzondere en openbare kweekscholen in de interim-regeling wordt vastgelegd, is voor de Staten van Suriname reden geweest voor het houden van een spoedzitting Zaterdagmiddag j.l. In deze spoedzitting hebben de Staten met algemene (18) stem men een motie van de leden P. Wijngaarde, J. Lachman en 1. Sumitia aangenomen, waarin bij de regering en bij de Tweede Kamer met klem wordt aangedrongen de ontwerp-interimrege- ling terug te nemen. II* nomie en „een aantasting van het uitgaven voorschrijven". De staten verklaarden geen prijs te stellen op Een voorstel van de ondervoor- De motie acht de amendementen Zltter, E. de la Fuente, om af" betreffende het bijzonder onderwijs schriften van de mófle te zenden in flagrante strijd" met de auto- aan dtL mterlndonesisclhe con Eeren- 6 tie te Djokja en aan de Verenigde Naties, werd ook met alle 18 stem men aangenomen. Ten slotte werd een voorstel van D. Findlay om een afschrift te zen den aan de Pan-Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wijngaarde Nederland van voortdurende woordbreuk, terwijl de heer de la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuurde, dat Suri name zich mogelijk tegen het rijks verband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn „di recte hoop thans op de Amerikaan se republieken" te hebben geves tigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de communisten het in de koloniale gebieden winnen". Ook de heer Lachman beschuldigde Nederland van woordbreuk. Onze parlementaire redacteur te kent hierbij aan: Inzet van het debat van Vrijdag was de bizondere school van Suri name. Gevaarlijker en gevoeliger onderwerp kan in ons land wel niet worden aangesneden. Hoe de poli tieke verhoudingen ook mogen lig gen, bij het horen van dit woord splitst het kr.Vhtveld zich in rechts en links en zo was het ook weer op deze toch zo eensgezind begonnen middag. Als het ware nog met de glazen in de hand zochten de afge vaardigden de weg terug naar het eigen kamp en zelfs het katholieke lid van de P.v.d.A., de heer Wil- lems, schaarde zich bij deze gele genheid weer even onder de broe ders. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, brengt op het ogenblik de va- cantie met zijn gezin door in het vaderland, Noorwegen. Als welkom boden zijn vrienden hem een zomerhuisje in de bergen bij Röros aan. Onder belangstelling van familie en vrienden hijst Trygve Lie de vlag van de Verenigde Naties boven „Lieset". De interimregeling houdt in, dat het bizonder lager onderwijs gelijk gesteld zal zijn met het openbare, de kweekscholen zouden echter niet onder deze regeling vallen. Ais reden voor deze uitzondering was reeds in de stukken opgegeven, dat de Surinaamse financiën niet toe laten om voorlopig meer dan eên kweekschool te stichten. Moeilijk heden gaf zulks echter niet, want. de gezindten waren het er reeds over eens geworden, dat dan met één school en een gedeeltelijk eigen opleiding zou worden volstaan. De heer de Kort (K.V.P.) gesteund door de ganse rechterzijde, wilde met deze oplossing weliswaar ge noegen nemen, maar toch het prin cipe in de wet vastleggen, dat ook de kweekscholen in beginsel ge lijkberechtigd zouden zijn. Hier was op zich zelf zeker veel voor te zeggen, temeer omdat minister van Schaik later verklaarde, dat de Su rinaamse delegatie eigenlijk ook ai niet aan een gelijkstelling voor het lager ondervtjs had gewild. Het ging hier dus om meer dan een in cidenteel geval. (Vervolg op pag. 3) PRAAG, 24 Juli. (Reuter) In een brief, welke Zondag in kerkelijke kringen circuleerde, worden de Tsjechoslowaakse katholieke pries ters gewaarschuwd, dat zij druk van de regering kunnen verwach ten, waartegenover zij een vastbe raden houding dienen in te nemen. In kerkelijke kringen werd ver klaard, dat het rondschrijven be schouwd kon worden als van ge zaghebbende zijde te zijn uitge gaan. Het zegt de priesters, die bedreigd worden met boeten, de gevangenis te moeten kiezen. Verklaard wordt, dat slechts „een gering aantal" katholieke priesters de katholieke actie van de regering steunde. Het was nodig gebleken slechts 3 van de 615 priesters in het bisdom te excommuniceren, aldus de circulaire. In het bisdom Hradec Kralov moesten 2 priesters van de 700 in de ban gedaan worden. In het bisdom Ceske Budejovice daar entegen behoefde deze maatregel tegen geen der 450 priesters geno men te worden. Verder wordt de priesters gezegd geen stukken te tekenen, die de regering later zou kunnen gebruiken. De brief roept alle priesters op er zorg voor te dragen, dat de laatste brief van de Tsjechoslowaakse bisschoppen over de excommunicatie in alle kerken wordt bekend gemaakt. In het blad van de volkspartij, „Lidova Demogracie", waartegen de bisschoppen de gelovigen gewaar schuwd hebben, schrijft pater Ma- ra, een van de priesters, die een werkzaam aandeel heeft in het werk van de katholieke actie, dat het excommunicatie-decreet slechts een politieke aangelegenheid is. Hij zou de mis blijven lezen, of hij nu in de ban was of niet. DEPORTATIES UIT RUSSISCHE GRENSGEBIED? WASHINGTON, 24 Juli (Reu ter). Volgens berichten, die in Europa circuleren, heeft de Sov jet-Unie een kwart millioen per sonen van niet-Russische afkomst uit gebieden langs haar grenzen weggevoerd om „binnenlandse ge varen" te bestrijden, aldus zeiden ambtenaren te Washington. De berichten noemen in het bij zonder het Sovjet-Russisch-Iraan- se grensgebied, van waaruit de Sovjet-Russische veiligheidstroe pen ongeveer 50.000 personen van Griekse, Turkse en Iraanse af komst weggevoerd zouden heb ben. VERDELGING IS VERPLICHT Tengevolge van de warme perio de is de situatie met betrekking tot het optreden van de Colorado kever thans zo ongunstig geworden, dat aantasting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Gebleken is, dat, ondanks de waarschuwingen, vele aardappelte lers te weinig aandacht schenken aan de verdelging van deze kever. De Plantenziektenkundige Dienst wijst er daarom nogmaals met na druk op, dat iedereen verplicht is kevers of larven zo goed mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal thans strenger worden opgetreden. In ge vallen van verwaarlozing zal zon der voorafgaande waarschuwing worden overgegaan tot het opma ken van proces-verbaal. Indien nodig, zuilen tevens op kosten van de teler de nodige ver delgingsmaatregelen worden uitge voerd. Zaterdag heeft de Prins-Regent van België aan de Katholieke mi nister van financiën Eyskens ver zocht een kabinet samen te stellen. Na afloop van de audiëntie ver klaarde Eyskens de opdracht te hebben aanvaard. De minister nam zijn besluit na besprekingen met andere leiders van de C.V.P. Te Brussel is men van oordeel, dat de oplossing van de konings kwestie nog ianger uitgesteld zal worden, daar de C.V.P. de steun van een andere partij nodig heeft om de koning terug te doen keren: de liberalen zijn het over deze kwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat er thans be langrijker kwesties aanhangig zijn dan de terugkeer van de konmg. hoewel sommigen voorstanders zijn van zijn aanwezigheid. Een regering van uitsluitend ka tholieken zou juist niet de vereiste meerderheid behalen bij de ver trouwenskwestie. De comité's van actie van de so cialistische partij, het algemeen Belgische vakverbond, de algemene coöperatieve maatschappij en de onderlinge steunfondsen, hebben besloten gezamenlijk op te treden voor, zoals hun communique zegt: „Bescherming van de democrati sche instellingen tegen elke poging Leopold weer op de troon te bren gen, het behoud van de grondwet telijke vrijheid van gedachte, pers. vergadering en vereniging tegen elke actie die ten doel heeft, poli tieke, economische, sociale en cul turele organisaties buiten de wet te stellen, voor de verdediging der vrije vakorganisaties tegen elke vorm van voogdij over de vakbe weging, van corporatisme of staats- syndicalisme." PRINSES BEATRIX PEETTANTE WARFIELD (Berkshire), 24 Juli Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene waren Zondag aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby in de kerk van Warfield (Berkshire). Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby, Robin Edward Furber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit Bracknell (Berkshire). De heer en mevrouw Furber raakten met de koninklijke fami lie bevriend in de oorlog, toen prinses Wilhelmina te Maidenhead (Berkshire) woonde. Onder auspiciën van Tsjechoslo waakse unitaristen werden Zondag voorbereidingen getroffen voor de ontvangst van een delegatie van het internationale congres van vrij zinnig christendom te Amsterdam, die Dinsdag verwacht wordt. De delegatie was uitgenodigd om een onderzoek in te stellen in Tsje- choslowakije naar de toestand op het gebied der geloofsvrijheid. De unitaristen behoren tot een van de gezindten, wier' leiders de regering steunen. Naar te Praag verklaard werd, zou de delegatie een bezoek kunnen brengen aan Aartsbisschop Beran van Praag, die thans in zijn paleis is afgezonderd. Het bureau van de Aartsbisschop, waarin thans een vertegenwoordiger van de re gering is geplaatst, verklaarde in antwoord op vragen, dat de Aarts bisschop niemand zou ontvangen. Aan Mgr. Beran is het verboden enigerlei verklaring uit te geven, die niet tevoren door de regering is goedgekeurd of bezoek te ontvan gen van katholieke priesters zonder toestemming der regering, zo te kent Reuter hierbij aan en voegt er aan toe, dat deze beperkingen theo retisch zouden moeten worden in getrokken aleer Mgr. Beran de de legatie uit Amsterdam zou kunnen ontvangen of vrij uit met haar zou kunnen praten. NEW YORK, 24 Juli (Reuter). Het anti-semitisme is een van de meest op de voorgrond tredende kenmerken van het huidige Duits land, aldus luidt de beschuldiging van het Instituut voor Joodse aan gelegenheden, een organisatie voor onderzoek van het Joodse wereldcongres, in een heden te New York uitgegeven rapport. Geen der vier bezettingsmogond- heden in Duitsland bekommert zich bijzonder om de Joden, die nog daar zijn, aldus het rapport, dat er aan toevoegt: „De conclusie schijnt onvermijdelijk, dat het Duitse jodendom eerlang zal op houden te bestaan, Zij, die kun nen vertrekken, zullen Duitsland verlaten. De anderen zullen uit sterven". De wetten, die betrekking heb ben op het teruggeven van gecon- fisceerd Joods bezit, worden „lang zaam en node" nagekomen. Onge- ver 40 pet. der Duitse Joden leeft van liefdadigheid of andere hulp, aldus het rapport, dat er aan toe voegt, dat van de 615.000 Joden, die in 1910 in Duitsland waren, slechts 4 tot 5000 over waren in 1945. Er waren er thans ongeveer 15.000, met ongeveer 20.000 Joodse verplaatste personen. Hun alge mene gezondheidstoestand is slecht, aldus het rapport. GEVAAR VOOR CONFLICT VERDWENEN Te Utrecht zijn Zaterdag de huis artsen, aangesloten bij de Kon. Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, in vergadering bij een geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft het bestuur de verzamelde huisartsen verslag ge daan van de besprekingen, die zijn gevoerd met de ziekenfondsen, ten einde de dreiging van een conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen te bezweren. Zoals bekend had het bestuur in de loop van vorige week overeenstemming weten te berei ken met de ziekenfondsen. Zaterdagmiddag hebben de huis artsen met nagenoeg algemene stemmen deze overeenstemming gefiatteerd. Hiermee is dus alle ge vaar voor een conflict bezworen. De nieuwe overeenkomst wijkt op enkele detailpunten af van de be staande regeling, maar brengt geen enkele wijziging in de positie van de patiënt. Feitelijk blijft alles bij het oude en de medewerking van de artsen aan de ziekenfondsen blijft volledig verzekerd. EEN KWART MILLIOEN MEER VOOR RODE KRUIS De eind Mei en begin Juni ge houden jaarlijkse inzamelingscam pagne van het Nederlandse Rode Kruis heeft bijna een kwart mil lioen gulden meer opgeleverd dan in 1948. Het Rode Kruis kan hierdoor thans een begin maken met de uitvoering van het plan „mate riële hulpverlening aan de burger bevolking in geval van calami teiten". Een dezer dagen heeft 't hoofd bestuur de eerste orders doen plaatsen voor de aankoop van genees- en verbandmiddelen, bed den met toebehoren e.d. tot een bedrag van f 713.644.96. Deze aritkelen zijn bestemd om to worden opgeslagen in gedecen traliseerde depots in verschillen de delen des lands, zodat hulp verleend kan worden, ook als de verbindingen verbroken zouden zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1