DADEN GEVRAAGD Dirt eei De woningnood is groot Al jong op het verkeerde pad ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Gewesteijk Gezinscongres Een R. K. Lagere Landbouwschool in Schermerhorn l Dinsdag 26 )uli 1949 ALKMAAR. Wij hadden de zer dagen een onderhoud met de secretaris van het actie-comité Pater Piet Wesseling, die ons het een en ander vertelde naar aan leiding van de bij hen ingekomen aanvragen om medewerking bij het zoeken naar woonruimte. Tientalen aanvragen veelal noodkreten om hulp kwamen bij het comité binnen, deels van jongelui, die gaarne zouden willen gaan trouwen, reeds lang, soms al acht jaar verloofd zijn en in vele gevallen reeds wettelijk, doch nog niet kerkelijk gehuwd zijn. De overige aanvragen betreffen: één geval, dat men gevoegelijk 'n cre- peergeval kan noemen en voorts 'n groot aantal gevallen meest noodgevallen van onvoldoende ge huisveste gezinnen en zelfs van gezinnen, waarvan de vader we gens het niet beschikken over 'n woning, gescheiden moet leven van moeder en kinderen. Wat het crepeergeval oetreft: hier woont 'n gezin van :1 personen vader moeder en 7 kinderen van 2 tot 14 jaar in een reeds in '46 afgekeurde woning; de kin deren slapen alle bij elkaar op 'n zolder, wapt de woning bevat slechts één woonkamer, één slaap kamer en 'n keuken; de vloeren zitten vol gaten, de deuren sluiten niet en voor het gehele gezin is er slechts één kast. Het gezin be hoeft noodzakelijk 'n grotere en betere woning. Groot is ook de nood van enkele gehuwden. Van een gezin, waar van de man, die in Alkmaar in de kost is, hier zijn werk heeft, wo nen vrouw en kinderen in Lim burg; tengevolge van evacuatie enz. leeft het gezin al vijf jaar ge scheiden; slechts ééns per maand kan de man en vader zijn gezin bezoeken. 'n Ander geval is van gelijke aard; de man werkt in Alkmaar; zijn gezin woont in Sneek, ook moeder en 4 kinderen wonen ge scheiden, omdat de moeder tenge volge van de woon-ellende zenuw ziek is. Voorts nog 'n aantal ge vallen van jonggehuwden, die ook geen eigen home hebben, geschei den leven en nu eens hier, dan eens daar wonen. 'n Ander jong gezin ziet wegens uitbreiding met verlangen uit naar meer woonruimte; weer 'n ander gezin beschikt over slechts twee slaapkamers voor man, vrouw en 7 kinderen. 'n Jong gezin van man, vrouw en kind woont bij ouders in, waar van de moeder zigkelijk is: het huisje bevat slechts 1 kamer met keuken; het kind slaapt in de keuken, het oude en het jonge echtpaar slapen op zolder. In 'n ander huis, door drie ge zinnen bewoond, slaapt een ge zin van drie personen op 'n één persoons-slaapkamertje, dat tevens als woonkamer dienst moet doen; wassen en koken moet de vrouw op zolder doen. Wij deden slechts 'n greep uit de vele gevallen, die om 'n spoe dige oplossing vragen. Veel woningnood zou gelenigd kunnen worden, als degenen, die over meer dan voldoende woon ruimte beschikten, bereid waren te helpen, door 'n jong gezin te laten inwonen. En die gevallen zijn er nog te pver. In vele geval len gaven de woningzoekenden 'n aantal adressen op, waar volgens hen zeker ruimte aanwezig is. Maar al te vaak en al te gauw wordt men van inwoning vrijge steld wegens „kantoor aan huis" of op vertoon van 'n dokters briefje. Zo werd het comité 'n geval voorgelegd van 'n echtpaar zonder kinderen, dat 'n groot huis be woont, doch vrijgesteld is van in woning, zogenaamd omdat de vrouw hartpatiënte is; 'tgeen haar intussen niet belet om zelf haar KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR, Weer staat onze afdeling aan het einde van een ver enigingsjaar. Vijftig Woensdag avonden zijn wij Kajotters bij el kaar geweest, waarbij wij vaak konden genieten van een goed pro gramma. Donderdag houden wij onze laat ste bijeenkomst van dit seizoen, 't Programma is een beetje feestelijk en vermeldt muziek, toneel, voor dracht enz. terwijl ook ons Kaj ot ter-koor weer eens met een paar nieuwe nummers voor het voetlicht komt. Als nu de leden zorgen voor een goede opkomst, dan wordt de avond zeker een succes. Het be stuur verwacht dus Donderdag avond alle Kajotters in het Patro naat ook niet-leden. Komt op tijd. kwart over acht, dan kunnen we ok op tijd sluiten. „WALSDROOM" Weense charme en romantiek in het Gulden Vlies De Hoofdstad-Operette, in voort zetting van het voormalig Fritz Hirsch Gezelschap, brengt Dinsdag avond 2 Augustus a.s., 8 uur. in een geheel nieuwe, schitterende monte ring de bekende operette „Wals droom" op de onvolprezen prachtige muziek van Oscar Strauss. Alleen de Weners kennen het ge heim van de wervelende vaart, de lichte kwinkslag, het brengen van heerlijke melodieën, die een operette maken tot een feest, een vreugde volle ontspanning voor de toeschou wers. Sterren als Ruth Rhoden, Fritz Steiner, Paul Harden, Joh. v. d. Zalm, Tini Alma e.v.a., niet te ver geten het orkest o.l.v. Julius Susan, garanderen de bezoekers een genot volle avond. De regie is in handen van Otto Aurich. Kaartverkoop en plaatsbespreking beginnen reeds morgenochtend om 11 uur aan de kassa. 40-jarig kloosterjubileum ALKMAAR. Op Donderdag 28 Juli a.s. hoopt de Eerw. Zuster Ama- lia in de Piusstichting haar 40-jarig Professiefeest te herdenken. Het zal de Eerw. Zuster die dag niet aan belangstelling ontbreken en wij ver trouwen dat velen op de receptie, die 's middags tussen drie en vier uur gehouden zal worden, haar zul len complimenteren. tuintje om te spitten en de zware grasmachine te hanteren. De algemene èndruk, die het actie-comité Pater Piet Wesseling heeft aldus de secretaris, is wel, dat er op het gebied van inwoning nog lang niet gedaan wordt, wat mogelijk is. Het comité juicht het toe, dat er gebouwd wordt, zoveel als het bouwvolume het toelaat, maar met woningbouw kan het woningprobleem de eerste tien jaar niet opgelost worden. De ver deling van de beschikbare woon ruimte door inwoning zal meer radicaal en zonder aanzien des per- soons aangepakt moeten worden. Tenslotte doen wij namens het ons nog attent op 'n groot pand in het centrum van de stad, tot dusver als woning gebruikt, dat thans als bedrijfspand te koop staat; de betrokken makelaar heeft weten te bereiken, dat het grote pand, waar zeker 3 of 4 ge zinnen in zouden kunnen worden ondergebracht, voortaan alleen voor bedrijfsruimte mag dienen. Wij vragen ons af, hoe kan de huisvestingscommissie daar in deze tijd van barre woningnood toestemming voor geven? Tenslotet doen wij namens het comité 'n dringend beroep op al degenen, die woonruimte beschik baar kunnen stellen, mede te wer ken aan de oplossing van het woonprobleem. Het gaat niet aan zich van de woningnood van zo vele gezinnen niets aan te trek ken, terwijl men zelf ruimte te over heeft. Hier worden daden gevraagd; daden van Christen plicht. Het secretariaat van het Actie- Comité Pater Piet Wesseling is gevestigd, Kennemersingel 27. Alkmaar. Concert „St. Caecilia" Rembrandkwartier ALKMAAR. De leden van „St. Caecilia" worden verzocht niet om half 7 doch half 8 aan wezig te zijn bij het repetitielokaal op de Paardenmarkt. Geslaagd ALKMAAR. Te Amsterdam slaagde voor 't diploma Scheeps- werktuigkundige (AM) de heer J. B. M. Ouwens, alhier. Afgesloten voor verkeer ALKMAAR. Vanaf heden wordt het Ritsevoort afgesloten voor alle verkeer van de rijwiel zaak Plomp af tot aan de Heilooër- brug. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER Afscheid penningm. P. W'. Groot ALKMAAR. Op 30 Juli a.s. zal de heer P. W. Groot zijn taak als penningmeester bij het hoog- Heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier neerleggen, we gens het bereikt hebben van de pen sioengerechtigde leeftijd. Behalve met het innen van de lasten van het hoogheemraadschap, was de heer Groot belast met het ontvangen van omslagen van een zeventiental andere waterschappen die daarom hadden verzocht. Al aanstonds bij de aanvaarding van zijn betrekking in 1920 heeft de heer Groot, door het inschakelen van de postchèque- en girodienst ten behoeve van de inning der las ten, voor het hoogheemraadschap een eenvoudig en voor de eontribua- belen een gemakkelijk systeem van betalen in te voeren. Verder heeft de heer Groot het algemeen belang gediend als raads- ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria-theater: Sneeuw witje en dc zeven dwergen, alle leeftijden; Cinema Americain: Mijn vriend Trigger; Harmonie: Song of Love; A.B.T.: Souka, het kind der Tropen, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersin gel 26, tel. 2290. BONNEN HALEN: Woens dag 27 Juli letter R. BERGEN: Kunstzaal „De Rustende Jager": Tentoon stelling werken van leden van het K.C.B. V. lid, lid van het bestuur van het burger weeshuis, der nutsspaar- bank' en van de vereniging Volks huisvesting. Vóór zijn indiensttreding bij het hoogheemraadschap was de heer Groot in militaire dienst als offi cier van administratie. Na de aan vaarding zijner functie bij het hoog heemraadschap bleef hij nog ge ruime tijd reserve-officier. Hij ein digde zijn militaire loopbaan als reserve-luitenant-kolonel. De regering heeft de verdiensten van de heer Groot erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, terwijl het be stuur van het hoogheemraadschap hem, wegens zijn bijzondere ver diensten, de daarvoor ingestelde zilveren legpenning verleende. Op Zaterdag, 30 Juli a.s„ des namiddags 5 uur wordt in de ach terzaal van het gemeentelandhuis van het hoogheemraadschap aan de Kennemerstraatweg 13 te Alkmaar een receptie gehouden, waarbij ook voor belangstellenden van buiten de gelegenheid bestaat afscheid van de heer Groot te nemen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Geer- truida M. C., dv A. W. Kroeders en G. M. C. Steenhaagen; Klaziena A. N„ dv N. J. Louter en A. A. F. Janssen; Joh. M„ dv B. Hoogeboom en A. Malten; Albert R., zv A. Doetsen en J. Zwaan; Johanna, dv J. van Beeken en A. J. Admirav'; Paulina, dv J. Bulthuis en M. C. Balder; Meinoutje E„ dv G. J. Bruin en C. E. Koppen. Gehuwd: Joh. G. Nouwe en Cor nelia Pels. R. K. Wandelsportver. H.V.z. ALKMAAR. Hiermede delen wij mede. dat de training heden avond geen doorgang vindt. De le den wordt verzocht, het bericht dat a.s. Vrijdag in de krant staat, goed in zich op te nemen. Het bestuur Geslaagden R. K. Mulo-examens Voor het op 23 Juli te Alkmaar afgenomen Mulo-examen slaag den dc volgende candidaten: de jongens Joh. J. de Groot, P. N. Hoedjes, te Alkmaar; L. Huijpen te Assendelft; A. J. Leijen te Ber gen; N. R. Kuijper te Heiloo; A. G. M. Mok te Limmen; G. A. A. Fleur te Koog a. d. Zaan; Jac. E. H. Koning, M. Muerds, te Zaan dam en Th. S. Rinkel te Wognum; de meisjes: L. M. Borst, C. M. M. Beukers, M. L. Bakker, te Bergen; M. A. Reus te Berkhout', A. I. M. v. d. Bijl te Halfweg; H. F. M. Bis schop te Heemskerk; G. Th. M. Sernee, M. P. C. Schuld te Hoorn; E. Bonenkamp te Spanbroek en A. M. A. de Ruijter. J. Schram, Castricum; C. J. Smit, S. P. Schouten, W. K. Rus tenburg, J. W. Rustenburg, P. J. Ouwens te Alkmaar; A. J. de Nijs, Langedijk; mej. C. C. M. Stoik, Den Helder; J. A. L. Bolm, Den Helder; C. J. Kuys, Anna Paulow- na; mej. C. Goes, L. J. Brakenhoff, Den Helder; J. B. M. Bongenaar, Schagen; P. N. M. Schouwen, Heemskerk; C. H. Schellevis, J. P. C. Rozemeijer, C. L. v. Noort, H. J. Nagel, Beverwijk; H. J. de Nijs, I Castricum; A. L. Martens, Heems Een Zondag er op uit. en geniet. VORIGE ZONDAG heb ik toeval lig van bichtbij meegemaakt een grote wielerronde: het,was af knapen van renners (wat een uit houdingsvermogen hebben die men sen.... 125 KM lang niet precies in een sukkelgangetje rondjes maken). Duizenden toeschouwers zaten op de tribunes of stonden langs de kant hun halzen te rekken. Ik zag er heel wat getrouwde mensen: eerst had den ze zelf een eind gefietst, daarna gingen ze heel genoegelijk zien naar veel grotere einden fietsen. In de krant heb ik nog nooit sport ver slagen, maar ik begin er nu over, want ik zal het u eerlijk zeggen: het heeft de burger moed gegeven. Zelfs getrouwde mensen willen er wel eens een Zondagmiddag op uit en genieten. Ik weet wel dat smaken verschil len: de een loopt warm voor voet bal, de ander voor dansen en een derde ziet er geen been in om de hele middag te zitten vissen. Maar hoe je smaak ook in verschillende richtingen gaat en zeer terecht, want we kunnen niet allemaal hetzelfde zijn, er zijn toch allemaal getrouw den met een zelfde verlangen naar geluk en ze zitten met dezelfde moeilijkheden en problemen omtrent huwelijks- en gezinsleven. Het gezinscongres, dat 31 Juli in Hoorn wordt gehouden, vind ik zeer nuttig en noodzakelijk: U heeft al in de krant en ook elders gelezen en gehoord wat er op dit congres zo al te doen zal zijn. Neemt nu alleen eens het belang rijke punt van het amusement. Praat eens over dit punt vijf minuten met een gezonde goedwillende vader en moeder: heel het gelaat spiegelt de bezorgdheid voor hun kinderen af. Ze voelen zich machteloosvaak te gen veel misbruiken. Ze doen het toch overal gebeurt het hier in het dorp niet, dan gaan ze elders en figuurlijk en letterlijk zijn we dan nog verder van huis. Ja, het is moei lijk: we erkennen het grif, maar.... aitijd die grote maar... wat kunnen we er aan doen?? Voelt het dwingende van deze vraag? Daar moet een antwoord op komen ter wille van duizenden goed willende ouders, terwille van de geestelijke gezondheid van onze grote kinderen.... Nu weet u ook waarom ik dit Gezinscongres zo buitengewoon nut tig vind en duizenden ouders er Zon dag 31 Juli eens op uit moeten en genieten. Het begint in Hoorn om 4 uur verzuimt niet, als u even kunt, de avond te blijven om het gezond ver maak van honderden jongeren te zien in het prachtige openluchtspel: een unicum van West-Friesland, Kaarten zijn verkrijgbaar op de ter plaatse bekend gemaakte adres sen en ook aan te vragen bij de se cretaris van het Uitvoerend Comité te Hoorn, B. B. Crone, Koepoorts- weg 103, Hoorn, tel. 4160. VOOR DE POLITIERECHTER Voor de Alkmaarse politierechter Mr. AJblas stond op 25 Juli een tweetal Alkmaarse jongelui terecht beschuldigd van looddiefstal. Zij waren beiden deswege gedetineerd. 38 kg. lood hadden zij gezamenlijk weggenomen van een perceel, dat gedeeltelijk wordt bewoond door de moeder van een hunner. Het lood hebben zij aan de opkoper B„ voor f 30.verkocht en van het geld hebben zij goede sier gemaakt in enkele café's te Alkmaar en in Den Helder. Een van de jongens, J. M. K. was reeds eerder met de justitie in aanraking geweest en er was een ongunstig rapport over hem uitgebracht. De andere jongen, de 19-jarige N. C. H. maakte volgens het over hem uitgebrachte rapport een gunstiger indruk. Hij zou door K. verleid zijn. De jongens gaven het hun ten laste gelegde toe en de officier van justitie, Mr, Meischke, eiste tegen K. 6 maanden met af trek en tegen H. een voorwaarde lijke straf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Buiskool, die voor H. pleitte, wees op de jeugd van verdachte en op het feit dat hij minder initiatiefnemer dan meeloper was geweest. Mr. Sluis wees in zijn pleidooi voor K. op de slechte huiselijke omstandigheden, waardoor deze jongen practisch al leen is komen te staan. De politie rechter veroordeelde H. tot een voorwaardeiyke straf van 4 maan den met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden voor de tijd van 2 jaar, met bevel tot invrijheid stelling. K. werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke straf van 6 maanden met aftrek. Toen A.J.O.-V., uit Bergen, met haar kind van drie jaar op de arm, de rechtszaal binnen kwam, ver zocht Mr. Alblas haar, het kind uit de rechtszaal te brengen, opdat het onkundig zou blijven van het slechte voorbeeld van de moeder, die terecht moest staan wegens diefstal. Als gezinsverzorgster had zij bij een paar oude mensen o.a. een lap stof, 2 lakens, 2 slopen en een bankbiljet van f 10.gestolen. Zij wist niet hóe zij er toe gekomen was. De officier eiste f 25.of 10 dagen en 6 maanden voorwaarde lijk. Het vonnis luidde: f 25.of 10 dagen en maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Een beledigende buur en een hardhandige schoonzoon. J. M„ uit Schermerhorn, had zijn dorpsgenoot I. R. beledigd. Ver dachte ontkende aanvankelijk van de getuige te hebben gezegd, dat hij te lui was om te werken, zoals de getuige R. beweerde, maar hij gaf toe de bijnaam van R. te heb ben gebezigd en hem enkele onpret tige dingen te hebben gezegd. Ook de dochter van R. had M. een on frisse belediging toegevoegd. Dit alles schijnt gebeurd te zijn onder de invloed van alcoholische dran ken. De verdachte gaf tijdens de zitting de bijnamen van de gehele familie R. ten beste. De eis was f 30.het vonnis luidde: f 20. of 10 dagen. J. P. G. een fabrieksarbeider uit Zuid-Scharwoude, had, om een kwestie over het loon van zijn zoon de baas van die zoon zodanig ge slagen dat hij van zijn fiets afviel. Na een eis van f 50.— werd hij ver oordeeld tot f 30.of 15 dagen. Tenslotte stond de Alkmaarder C. F. de M. terecht, omdat hij zijn schoonvader A. J. F. B. ernstig mishandeld had. De man had een schuld bij zijn schoonvader, die wil de hem een schuldbekentenis laten tekenen, doch de M. zei hem, die maar in zijn zak te houden. B. dacht dat zijn schoonzoon de schuld niet wilde erkennen en noemde hem een gemene kerel. De M. echter beweer de dat hij .integendeel, het hele be drag van de schuld juist wilde be talen en dat er daarom geen schuld bekentenis meer nodig was. Het misverstand leverde echter de schoonvader een bloedende wonde aan het gezicht op. De eis van de officier tegen de M. was f 60.of 30 dagen. Mr. Buiskool, die ver dachte verdedigde, wees erop, dat deze affaire niet op zichzelf staat en hij gaf daarbij een aanduiding van een tragisch mislukt huwelijk. Pleiter noemde deze zaak een on verkwikkelijke familie-aangelegen heid en vroeg voor zijn cliënt vrij spraak of althans verlaging van de eis. De politierechter noemde de aard van de mishandeling ernstig doch nam verzachtende omstandig heden aan. Hij veroordeelde de M. tot f 40.boete of 20 dagen hech tenis. kerk; C. H. Smit, Hoorn; C. N. M. v. d. Hut, H. G. Hin, Zaandam; J. Blom, Koog a. d. Zaan: C. A. Arnold, Zaandam; J. H. W. Tap, Hoorn; J. A. Stam, Spanbroek. REIS OUDEN VAN DAGEN BERGEN. Afgelopen week heb ben de ouden van dagen weer hun jaarlijks dagje uit gehad, 's Morgens om kwart over 9 vertrok het gezel schap, bestaande uit 310 personen, waaronder ook de begeleiders gere kend. Het was een stoet van 5 bussen en 17 auto's, met de verkeerspolitie voorop. Er werd koers gezet naar Amster dam, waar in de Apollohal een kop koffie werd gebruikt. Daarna ging het door naar Valkeveen, waar men ongeveer om 1 uur arriveerde. Dit was een waar ideaal voor de oudjes. Allereerst werd de inwendige mens versterkt, waarna druk gebruik werd gemaakt van de prachtige speeltuin. Alle aanwezige attracties zoals doolhof, lachspiegels, electrisch bootje, móesten worden geprobeerd. Professor Remidol gaf ook nog enige goocheltoeren ten beste. Om kwart voor 4 nam het gezel schap afscheid van Valkeveen en toog het huiswaarts. Maar eerst werd nog in Alkmaar bij de Muziektuin een kop koffie en een warme maal tijd genuttigd, waarover de oudjes zeer tevreden waren. Remidol wekte met zijn goochelen nog eens de lach lust op. De heer P. Hopman, voorzitter van het comité, sprak een dankwoord tot allen, die deze dag hadden mogelijk gemaakt. Om half negen arriveer den de ouden van dagen onder grote belangstelling van de Bergenaren weer in het dorp, waar de Harmo nie hen met gezellige wijsjes ver welkomde. BEKENDMAKING VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN De Groepscommandant der Rijks politie te Bergen N.H. maakt be kend, dat i.v.m. de verlichtings avond op 27 Juli a.s. vanaf 20.30 uur geen rijwielen in het Centrum van het dorp kunnen worden toe gelaten. Hun die Bergen die avond per rijwiel bezoeken, wordt aan geraden hun rijwielen tijdig te stallen. Tevens zal vanaf 20 uur tot 23.30 uur het doorgaand verkeer vanaf Alkmaar en Koedijk in de richtingen Schoorl en de Egmon- den en omgekeerd worden omge leid. Aanwijzingen daaromtrent worden door de politie gegeven. De halteplaatsen van de Berger bus in de Stationsstraat en hoek Breelaan-Jan Oldenburglaan wor den tijdelijk vanaf 20.30 tot 23.30 uur verlegd naar het pleintje Prins Hendriklaan-Dr. van Peltlaan. Het motorisch verkeer met be stemming Bergen zal buiten het Centrum van het dorp op ver schillende punten worden gepar keerd. De feesten ZUID-SCHERMER.' Naar wij vernemen, zullen de feesten dit jaar worden gehouden op Woemf dag 3 en Donderdag 4 Augustus. Behalve ringrijden en andere gebruikelijke volksspelen vermeldt het programma dit jaar ook het bij ouderen zo geliefde „katknup pelen". Woensdagmiddag zijn de wedstrijden voor de kinderen. GEMEENTERAAD OUDORP Onder voorzitterschap van burge meester A. C. Bakker, vergaderde Vrijdagavond de gemeenteraad van Oudorp. Nadat de notulen waren goedgekeurd, werd voorlezing ge daan van enige ingekomen stukken, waarbij melding werd gemaakt van de Kon. goedkeuring van een be sluit van Ged. Staten, dat de wed den der wethouders brengt op f 200 per jaar. Voorts werden enige sub sidie-aanvragen behandeld. Aan het Fanfarecorps i.o. te Oudorp, werd een renteloos voorschot verleend van f 200.—. Aan de Rundvee-fokvereni- ging Stompetorch werd, ter gelegen heid van haar 40-jarig'bestaan, een verguld zilveren medaille aangebo den. Op de verzoeken van de Za'ng- vereniging „Sursum Corda" te Oudorp, de Vereniging „Pro Juven- tute" te Alkmaar, de vereniging Het Hollands landschap" en van de Bond tegen het schenden door vloe ken van Gods Heilige Naam, werd afwijzend beschikt. Evenals vorige jaren werd de voorgestelde gratificatie van 2 pet. aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel toegekend. Ingegaan werd op een aanbod van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten tot het aangaan van een geld lening van f 23.625.tegen een rente van 3>/4 procent, voor een tijdperk van 50 jaar, voor de bouw van 2 woningwet-woningen. De rondvraag leverde niets bijzon ders op. Alvorens de vergadering te sluiten, wendde de voorzitter zich in hartelijke bewoordingen tot het scheidende raadslid Th. G. Uitten- bogaart. Hij bracht hem dank voor het vele werk dat hij, als wethouder in vorige jaren, en in de laatste ja ren als raadslid, in het belang van de gemeente heeft verricht. De heer v. d. Post, van de P.v.d.A., sloot zich gaarne bij deze woorden aan en dankte ook persoonlijk de heer Uittenbogaart voor de prettige samenwerking in de gemeenteraad. Ten slotte sprak de heer Uittenbo gaart woorden van dank tot de voor zitter en de leden van de Raad voor de aangename samenwerking, die hij van hen heeft mogen ondervinden. GROOTSE PLANNEN IN DE BEEMSTER VOOR DE A.S. KERMIS DE RIJP. Met het doel, meer bekendheid te geven aan de plannen van de „Beemster Gemeenschap", was Woensdagavond in het Heeren huis te Middenbeemster, een bij eenkomst belegd, waarbij vooral de pers was uitgenodigd te komen luisteren, naar de uiteenzettingen van de voorzitter van deze orga nisatie de heer Schagen. Uit de ter inleiding gesproken woorden van de heer Schagen ble ken er in de Beemster grootse plannen te bestaan, niet alleen om de kermis meer aangenaam te ma ken, maar bovendien en vooral ook het peil op cultureel-sociaal gebied in belangrijke mate te verhogen. Na een terugblik op de jaren, waarin de Beemster kermis met zijn veemarkten, zich op een inter nationale belangstelling mocht ver heugen en de kermis voor de Beemsterlingen een evenement was waaraan nog velen terugdenken, moest worden geconstateerd, dat het wezen van de kermis in be langrijke mate was veranderd, de gemeenschappelijke sfeer is zo goed als verdwenen en het peil ligt be langrijk lager dan vroeger. Over het algemeen bestaat de grootste attractie in een overmatig beoefenen van de danslust, een volksvermaak wat nu eenmaal bij de kermis hoort maar toch niet een overheersende rol mag spelen. De „Beemster Gemeenschap" heeft zich tot doel gesteld, het bevorderen van het sociaal-cultureel leven en tracht dit o.m. te bereiken door reorga- hisatie of liever inplaats van de kermisweek, het organiseren van een feestweek. Door samenwerking van verschil lende verenigingen is men er in ge slaagd een programma samen te stellen, wat in alle opzichten de verwachtingen wekt, dat het doel bereikt zal worden. Een belangrijk deel wordt gevuld met de beoefening van sport, waar bij de paardensport een overheer sende rol speelt. Door haar centrale ligging en een overwegende agra rische bevolking bestaat hiervoor uiteraard veel belangstelling. De eerste Zondag, 31 Juli, is speciaal gereserveerd voor gymnas tiek, handbal, voetbal enz. Maan dag zullen de wielrenners en de wielren liefhebbers hun hart kun nen ophalen. Meer dan 50 amateurs en 80 nieuwelingen zullen mee doen aan de ronde van de Beem ster respectievelijk 100 en 60 km. Donderdag is het de dag voor de ruitersport. Meer dan 120 paarden uit alle delen van Noordholland zul len hetzij individueel of in ver enigingsverband, hun vermo gen demonstreren o.a. zullen de Provinciale Kampioenschappen, uit gaande van de Noord Hollandsche Bond worden verreden. De Beem ster harddraverij vereniging zal dit jaar haar 50-jarig jubileum vieren. Naar aanleiding hiervan zal op Zaterdag 6 Augustus een groots op gezette harddraverij worden gehou den, niet minder dan in totaal f 1000,aan prijzen zullen worden uitgeloofd. Al met al dus een bui tengewoon aantrekkelijk en goed gevuld programma voor de feest week in de BeemSter, die tot slot op de laatste Zondag zal eindigen met een schitterend vuurwerk. Met het bovenstaande blijkt dat de kermisweek in de Beesmter in alle opzichten en bezoek ten volle waard is, ook door niet ingezetenen. Ook blijkt hieruit dat door samen werking, waarbij de medewerking en een garantie vanwege het ge meentebestuur is toegezegd, heel wat is te bereiken. Maar vooral geloven wij dat op deze manier het peil van de kermis, die de laatste jaren over het algemeen is uitge groeid tot minder verheffende ver makelijkheden tot een belangrijk hoger liggend niveau zullen wor den opgevoerd. Wij wensen de organisatoren veel succes toe. Een gezellig dagje voor de hoogste klasse van de R. K. St. Jozefschool DE RIJP. Zaterdagmorgen gin gen 47 kinderen van de hoogste klasse van de B.l.school met twee onderwijzeressen en vier onderwij zers een dagje per fiets er op uit. Zonnig weer en weinig pech maak ten van deze dag een mooie tocht naar zee en duinen. Als eerste pleisterplaats werd de pier van IJmuiden opgezocht, waar o.m. de bunkers werden bekeken, ook de nog intact zijnde duikbootbasis. Vervolgens werden de sluizen van IJmuiden met een bezoek vereerd; daar lag heel toevallig de Huging met scheeps arbeiders en Vikings, die uiteraard natuurlijk veel belang stelling trok. Bij de ruïne van Brederode wer den de broodjes geconsumeerd en 'n (heel duur) glaasje limonade ge dronken. Het bezichtigen van de ruïne en de daarbij gegeven buiten gewoon duidelijke en uitvoerige uit leg, viel buitengewoon in de smaak. De terugtocht ging via de duinweg en Castricum, waar pootjes gebaad werd, op Akersloot aan, waar de eerste bandenpech de goed geslaagde tocht even dwars zat. Na dit kleine oponthoud kwam het jonge volkje, gebruind en in een pracht stemming weer in het dorp aan. Heropening manufacturenzaak GRAFT. Zaterdagmiddag opende de fa. Scholten en Zn. haar geheel gemoderniseerde en uitgebreide ma nufacturenzaak. Om twee uur werd de deur door het 1-jarig zoontje van de heer Jac. Scholten, geopend. Niet alleen kooplustigen, belust op de bij gelegenheid van de ope ning gegeven korting, toonden hun belangstelling, maar ook vele ande ren kwamen vooral 's avonds kijken naar deze hyper modern en rijk met bloemen versierde en keurig ver lichte zaak. Het geheel maakt de indruk van een gedurfde onderneming, daar in, onze omgeving over het algemeen minder luxieuze verbouwingen plaats hebben. Het is een verbouwing die de meest verwende koper of koopster zal bevredigen. Het ontwerp kwam van het ar chitectenbureau N. Oudejans te Pur- merend, de verbouwing werd ver zorgd door J. Nijman, metselaar te Graft, het timmerwerk door de fa. Oudejans; de fa. A. Schipper zorgde voor het schilderwerk en de ver lichting werd aangebracht door Jac. van Straaten. Wij wensen de fa. Scholten en Zn. veel succes met haar nieuwe zaak. Opening speeltuin CASTRICUM. Bij stralend zo merweer had Zondagmiddag de offi ciële opening van de speeltuin te Bakkum plaats. Vele belangstellen' den hadden zich reeds op het ter rein verzameld toen de voorzitter van de Speeltuinvereniging de aan wezigen, in het bijzonder de Edel- Achtbare heer Burgemeester, het welkom toeriep. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter ook de financiële moeilijkheden, welke het bestuur dient te regelen, waarbij hij de medewerking van de Bakkummers in het bijzonder ver wachtte. De burgemeester sprak woorden van waardering voor het vele werk dat het bestuur zich reeds had ge troost en zegde zijn medewerking toe. Voor de ballonwedstrijd bestond grote belangstelling. Het was een alleraardigst gezicht toen het mo ment aanbrak, dat de ballons gelijk tijdig werden losgelaten. Het bestuur kan met vreugde op deze geslaagde middag terugzien en laten wij ho pen voor hen dat de jeugd een dankbaar en goed gebruik van de speeltuin zal maken. Baldadigheid CASTRICUM. In de trein, die Zaterdagavond om 19.20 uur uit de richting Alkmaar binnenliep, bevond zich een reizigster, die aan het ge laat en hals tijdens de rit tamelijk ernstig was verwond. Bij een inge steld onderzoek bleek, dat ter hoogte van de bedevaartplaats Onze Lieve Vrouwe ter Nood door baldadigen met stenen op de daar voorbijrijden de trein gegooid was, waardoor de dame door glasscherven talrijke snij- wonden opliep. De politie, die onmiddellijk in ken nis was gesteld, hoopt spoedig aan deze baldadigheid een afdoend einde te maken. Laten wij hopen dat zij hierin spoedig mag slagen. Waarlander sportnieuws WAARLAND. Zondag 24 Juli j.l. werden door Con Zelo I en II nederlaagwedstrijden gespeeld tegen SVW I en II uit Heerhugowaard Zd., welke beide door de Con Zelo-man- nen werden gewonnen. Over de match van de 2e elftallen 't volgende: De eerste aanvallen zijn voor SVW en door goed samenspel weten de SVW-ers na 15 minuten de leiding te nemen. Nu is 't de beurt aan Con Zelo; zij weten nu wat beter spel te ontplooien en al heel spoe- digt ligt de gelijkmaker in de tou wen. Con Zelo blijft in de meerder heid, is weer in de aanval; een over treding in het strafschopgebied; de scheidsrechter wijst naar de stip en Bertus schiet in. SVW komt nu weer meer opzetten en is nu sterker, maar wat men meer ziet gebeuren, een doelpunt kwam aan de andere zijde. Een mooie voorzet van links en Arie kopt keurig in. SVW weet echter hierna nog éénmaal te doelpunten 32 en met deze stand kwam het einde en heeft Con Zelo II gewon nen. Om 3 uur kwamen de beide eerste elftallen in 't veld. SVW I kwam met enige invallers uit. De eerste aanvallen zijn van de Waarlanders. Er is nog maar 6 min. gespeeld als Broer met een onhoudbaar schot aan Con Zelo de leiding geeft. Na 25 min. weet Con Zelo de stand op 20 te brengen. SVW laat zien ech ter niet ontmoedigen en gaat in 't offensief. Boekei weet ten slotte de achterstand te verkleinen tot 21. Veel eer heeft SVW er niet van, want enkele ogenblikken later weet de linksbinnen van Con Zelo een doelpunt te scoren 31, waarmede de rust inging. Na de rust geeft SVW de toon aan. Een voorzet, de keeper mist en de rechtshalf zet in eigen doel. De SVW-ers zijn nu sterker en al heel spoedig is de stand gelijk. Con Zelo is nu steeds in de aan val, hetgeen wordt beloond met een doelpunt van de rechtsbinnen. Het regent doelpunten, want na 35 min. moet de keeper van SVW voor de vijfde maal vissen. Con Zelo neemt het nu weer wat rustiger op, maar SVW denkt er anders over en 5 min. voor 't einde weet het de stand op 54 te brengen, waarmede 't einde kwam van deze mooie match. Kleuterschoolreisje BURGERBRUG. Als beloning voor hun prestaties, geleverd op de onlangs gehouden openbare les, mocht de kleuterschoolbevolking Vrijdag j.l. op „schoolreis". Op een met sparregroen en vlaggen ver sierde. wagen vertrok men tergen negenen naar Schoorl. Tijdens de morgenuren hebben de kleuters daar hun jonge hart opgehaald aan alle mogelijke speelwerktuigen en hebben er rondgedoold over het klimduin.. Daarna werd de inwen dige kleuter versterkt, waarna de wagen zijn jonge last naar het Camperduinse strand bracht. Moe, gebruind en kleverig keerde tegen zessen de opgetogen schaar terug. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. MINDER WARM Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopen de! richtingen. Later zwakke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelijke rich tingen. Vooral in de Noorde lijke helft van het land min der warm. Naar wij vernemen, worden plan nen uitgewerkt, om op korte termijn te komen tot een R.K. Lagere Land bouwschool in Schermerhorn. Deze is voorshands bedoeld als een pa rallelklasse van de R.K. Lagere Landbouwschool in Spanbroek, die overbevolkt raakt. In de kringen van de LTB-afdelingen bestaat voor dit plan grote belangstelling. Over leg met de Onderwijsvereniging van de L.T.B. en met het Departement is in een vergevorderd stadium. Nadere berichten zullen spoedig volgen. WILLY CROES-VAN RIJSEL GESTART Heden, Dinsdagmorgen om zes minuten over acht is de Neder landse afstandzwemster Willy Croesvan Rijsel gestart voor de Kanaaltoeht naar Engeland. De Nederlandse zwemster is anderhal ve kilometer ten Oosten van Kaap Gris Nez in zee gegaan. ERNSTIGE WAARSCHUWING AAN ALLE AARDAPPEL TELERS De Directeur van de Plantenziek- tenkundige Dienst deelt mede: Tengevolge van de warme periode is de coloradokever-situatie thans zodanig ongunstig geworden, dat de aantasting op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Ondanks de waarschuwingen is gebleken, dat door vele aardappel verbouwers te weinig aandacht aan de verdelging van de coloradokever wordt geschonken. De Plantenziektenkundige Dienst wijst er daarom nogmaals met na druk op, dat iedereen bij het aan treffen van kevers of larven ver plicht is deze zo goed mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal daarom strenger worden opgetreden. In ge vallen van verwaarlozing zal onder voorafgaande "waarschuwing worden overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal. Indien nodig zullen tevens op kos ten van de teler de nodige verdel gingsmaatregelen worden uitgevoerd. COMPETITIE-INDELING 4e kl. District I De competitie-indeling der 4e klasse van het eerste district is als volgt: 4de Klas A: Bergen, BKC, Grasshoppers, Nw. Niedorp, Oudesluis, Vrone, Schoorl, Watervogels, Wieringer- waard, Texel. 4de Klas B: RKAFC, Berdos, De Rijp, VVW, Westfriezen, Zouaven, ZAP, An- dijk, St. George, Purmerend. 4de Klas C: Randers, WSV '30, CSV, Lim men, Zeevogels, HSV, Schelling- woude, Assendelft Energia, RCZ. 4de Klas D: OFC, EVC, Y-Boys, Monniken dam, HEDW, Purmersteijn, Olym pus, Zaanlandia, Meervogels, Shell. ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE District I. 3e Klas: CSV-DINDUA, De Geuzen, Hui zen, Kennemerland, SSVU, IJmui den, IJselmeervogels, Zuidvogels. Schoolreis-dag BURGERBRUG. De reis der groteren is nu achter de rug. Be gunstigd door prachtig weer ver trok Vrijdagmorgen tegen half ne gen de volle bus. De eerste pleis terplaats was de Ruïne van Brede rode. Door de te beknopte gidshulp bleven vele mysteries jammer ge noeg onopgelost. Moge „Monumen tenzorg" dit oplossen, zoals bv. op het Muiderslot. Na in de omgeving van Bloemen- daal gepicnict te hebben, werd er koers gezet naar de luchthaven Schiphol. Daar werd door jong en oud veel gezien en veel opgestoken tijdens de rondleiding. De namid dag werd weer verder doorgebracht in de speeltuin van het Groenen- daalse bos. Na afloop van de dag waren de meegenomen voorraden brood, li- mona en versnaperingen verdwe nen als sneeuw voor de zon. Jam mer, dat de kaspositie zich met dit warme weer niet meer „ijsweelde"' kon veroorloven. Bavo-nieuws URSEM. Verleden Zondag kre gen we drie elftallen van St. Victor op bezoek. Om 12 uur bonden de adsp. de strijd aan tegen.de Victor adsp. Met 20 moesten zij 't loodje leggen, waardoor de medaille mee ging naar Obdam. Hierna kwamen de 2e elftallen aan bod. Deze strijd eindigde in 'n 22 gelijk spel, waar na door penalty's beslist werd. St. Bavo scoorde van de 5 schoten en 2. St. Victor 1. Deze medaille bleef dus thuis. Tot slot St. Bavo ISt. Victor I. Door 'n paar misverstanden stond Victor reeds gauw met 20 voor, maar nog vóór rust wist kleine Arie de achterstand te verkleinen. Na de thee maakte dezelfde speler gelijk. Vlak hierop maakte P. Groot er 3-2 van, en nog geen minuut later nog 'n pracht goal van C. Schaap, waar naar keeper De Boer tevergeefs uit viel. Overigens verrichtte deze kee per enkele prachtige safe's. Vlak voor 't einde wist Victor nog 'n pun tje te scoren, met welke stand het einde kwam. Ook de hiervoor be schikbaar gestelde lauwerkrans bleef dus in Ursem. Voor diegenen die de trip naar Eindhoven meemaken, berichten wij dat we precies om 6 uur vertrekken waarna we iri Alkmaar om 6.30 uur naar de kerk gaan. Vertrek vanaf café Öudejans. Degenen, die zich hebben opgege ven, moeten zich hieraan houden en niet terugkrabbelen, daar hun dit niet ontheft van de verplichting om te betalen. Zolang dc N wordt hef be landdrost, we voor algemer laatste tijd w< nieuwe land heeft de pold thans gedane i cie Zuiderzee achten. Bij een provit: de iJsselmeerpó provinciën, aldus Noordoostpolder plaats gedacht v deling van de p vinciën, waarmei langere gemeens hebben. Geographisch i sluiting van de Overijssel (in Friesland) en va der bij Noord-Hc dedigen. Een ai Zuidoostelijke po land stuit evenv. de brede waters* beide gebieden c grafisch komt d; van de Zuidooste] met de Zuidwest< grote provincie N eerder in aanmer Afgezien van d verbonden bezwaï leen overgegaan als de inpoldering telijke polder aan oostelijke voorafg nog geen definitie nomen. Voor de instellir de provincie is d< ging van de drie niet onverdeeld Zuidelijke polders kend is, door een elkander gcscheidc Noordoostpolder e: ke polder zal zi< brede waterstrook het jongste plan v< de Zuidoostelijke Noord-Oostelijke g richting van de uitgebogen, teneini oeververbinding ti ders mogelijk te rr oostpolder en de Z der zijn als gevolg tot elkaar gebrach zwaar voor het or zullen de waterscl de drie IJsselmeer leveren. De Noordi daarom aan de ins twaalfde provincie Wanneer de denk polderdirectie omtr telijke en provincü de IJsselmeerpolder zal ontstaan een j Zee Land, omvatte meenten. Men rek< gemeente voor de vijf gemeenten in d Hjke polders alsmed' te Urk, welk voorm EGYPTISCHE AFGETRI ALEXANDRIë, 25 Ibrahim Abdel I Egyptische eerste m treden. Hadi Pasja werd December van het opvolger van Mahtr Pasja, die op die i moord. Aan verslaggevers afgetreden premier: gende wetsontwerpen .beschouw ik mijn t digd". Het aftreden van d Hadi Pasja kwam al sing, behalve in offic gelichte kringen. He dat de premier moeil Binnenkort zullen alf zingen worden gehou woensdag 2 hilverj NCRV: 7.00 Nieuws; stiek; 7.30 Gramofooi Een woord voor de di Nieuws; 8.15 Te Den 8.45 Gramofoonmuziek jonge zieken; 9.30 C ziek; 9.55 Gramofoonr Morgendienst; 11.00 11.30 Gramofoonmuzie mofoonmuziek; 12.30 12.33 Trio „Fantasia"; 13.15 Sopraan; 13.35 P dagconcert; 14.30 Flui guitaar; 15.00 Orgel; prkest; 16.15 Voor joni jes; 17.30 Pianoduo; 1' ma?nirra's; 18'00 Za m'no X°or de Ned- s 19.00 Nieuws; 19 15 V ?°®m®ntaar; 19.30 A( i».*5 Gramofoonmuzie] sonraWS; 2o0'15 Resident sopraan; 22.30 NCRV-F Avondoverdenking; 2; Gramofoonmuziek hilversu VARA: 7.00 Nieuws' loonmuziek; 8.00 Nieu gelspel; 8.50 Voor de Gramofoonmuziek- lolÓnvoen 5norgenwijd 10.20 Voor de vrouw; cn°^fiïk; 12.00 Van 12 33^? n: 12-30 N Malando en K sproken portret; 1415*] praan; 15.00 Voor de l Gramofoonmuziek- i ™£ven wij?; 16;00 GJ ™oU6S0k°ri^5e5Ut|ro harmonisch' orkest ?3eIorAgSUit2endinS li 18.20 Accordeon-orkest.. Vrouwenkoor; 19 00% en Socialistisch 'pereDJ ziek; 22.45 Er ziin 1 £00 Nieuws; 2$^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2