Directie Noord-Oostpolder wil een provincie Zuiderzeeland De „Zuiderkruis" bracht 1500 militairen weer thuis Fleurige vlaggenparade opende de Vierdaagse Het program van Hitier was nog zo slecht niet De schat van Matabonga RADIO Batavia gaf geen commentaar PAG. 3 K. Lagere srmerhorn :dagmiddag- programma De nazi's steken hun kop weer op Moeder Anna Dinsdas» 26 luli 1949 •RWACHTING het K.N.M.I. te van Dinsdagavond jond. WARM bewolking met laar een regen- of li. Aanvankelijk rind uit uiteenlopen- Later zwakke wind op de meeste uit Westelijke ric,h" ooral in de Noor de- t van het land min- nemen, worden plan- om op korte termijn ?n R.K. Lagere Land- Schermerhorn. Deze bedoeld als een pa in de R.K. Lagere >1 in Spanbroek, die akt. In de kringen delingen bestaat voor belangstelling. Over- Jerwijsvereniging van net het Departement ■vorderd stadium, chten zullen spoedig OES-VAN rijsel estart dagmorgen om zes acht is de Neder- indzwemster W illy jsel gestart voor de aar Engeland. De wemster is andernal- ten Oosten van Kaap e gegaan. VAARSCHUWING E AARDAPPEL TELERS van de Plantenziek- ienst deelt mede: iian de warme periode >kever-situatie thans stig geworden, dat de vele plaatsen ernstige aangenomen, waarschuwingen is door vele aardappel weinig aandacht aan van de coloradokever iken. liektenkundige Dienst im nogmaals met na- iedereen bij het aan- :evers of larven ver- zo goed mogelijk te ige telers zal daarom en opgetreden. In ge- rwaarlozing zal onder waarschuwing worden >t het opmaken van r zullen tevens op kos- iler de nodige verdel len worden uitgevoerd. ITIE-INDELING I. District I itie-indeling der 4e -iet eerste district is I: BKC, Grasshoppers, i, Oudesluis, Vrone, tervogels, Wieringer- 1. 8: erdos, De Rijp, VVW, Zouaven, ZAP, An- irge, Purmerend. iVSV '30. CSV, Lim- *els, HSV, Schelling- ndelft Energia, RCZ. Y-Boys, Monniken- Purmersteijn, Olym- dia, Meervogels, Shell. (MPETITIE 3e Klas: TY A, De Geuzen, Hui- ïerland, SSVU, IJmui- servogels, Zuidvogels. Poolreis-dag rug. De reis der iu achter de rug. Be- ,r prachtig weer ver morgen tegen half ne- bus. De eerste pleis- de Ruïne van Brede- e te beknopte gidshulp mysteries jammer ge lost. Moge „Monumen- oplossen, zoals bv. op ot. van Bloemen- rt te hebben, werd er naar de luchthaven ar werd door jong en ien en veel opgestoken mdleiding. De namid- verder doorgebracht uin van het Groenen- van de dag waren de voorraden brood, li- irsnaperingen verdwe- :uw voor de zon. Jam- kaspositie zich met dit niet meer „ijsweelde iven. avo-nieuws - Verleden Zondag kre- elftallen van St. Victor Om 12 uur bonden de Ljd aan tegen.de Victor —0 moesten zij 't loodje rdoor de medaille mee ibdam. Hierna kwamen en aan bod. Deze strijd n 2—2 gelijk spel, waar- lalty's beslist werd. St. e van de 5 schoten en 2. Deze medaille bleef dus t. Bavo I—St. Victor I. r' misverstanden stond i gauw met 20 voor, ór rust wist kleine Arie ad te verkleinen. Na de dezelfde speler gelijk, maakte P. Groot er 3-2 geen minuut later nog al van C. Schaap, waar- De Boer tevergeefs uit- jns verrichtte deze kee- prachtige safe's. Vlak wist Victor nog 'n pun- n, met welke stand het i. Ook de hiervoor be stelde lauwerkrans bleef m. enen die de trip naar neemaken, berichten wij ies om 6 uur vertrekken, iri Alkmaar om 6.30 uur k gaan. Vertrek vanaf ns. die zich hebben opgege- zich hieraan houden en ■abbelen, daar hun dit van de verplichting om Zolang de Noordoostpolder geen eigen gemeenteraad heeft, wordt het bestuur er van, xoals bekend is, gevormd door de landdrost, welke wordt bijgestaan door een „poldercommissie voor algemene belangen". In deze poldercommissie zijn de laatste tijd wel eens vragen over de provinciale indeling van het nieuwe land naar voren gekomen en naar aanleiding daarvan heeft de polderdirectie haar standpunt kenbaar gemaakt. Uit thans gedane mededelingen blijkt zij het vormen van een provin cie Zuiderzeeland, omvattende zeven gemeenten, gewenst te achten. Bij een provinciale indeling van de IJsselmeerpolders bij bestaande provinciën, aldus de directie van de Noordoostpolder zal in de eerste plaats gedacht worden aan een in deling van de polders bij die pro vinciën, waarmee zij een kortere of langere gemeenschappelijke grens hebben. Geographisch is daarom de aan sluiting van de Noordoostpolder bij Overijssel (in mindere mate bij Friesland) en van de Zuidwestpol der bij Noord-Holland wel te ver dedigen. Een aansluiting van de Zuidoostelijke polder bij Gelder land stuit evenwel als gevolg van de brede waterscheiding tussen de beide gebieden op bezwaren. Geo grafisch komt dan een aansluiting van de Zuidoostelijke polder bij de met de Zuidwestelijke polder ver grote provincie Noord-Holland npg eerder in aanmerking. Afgezien van de overige hieraan verbonden bezwaren zal daartoe al leen overgegaan kunnen worden, als de inpoldering van de Zuidwes telijke polder aan die van de Zuid oostelijke voorafgaat. Hierover is nog geen definitieve beslissing ge nomen. Voor de instelling van een twaalf de provincie is de geografische lig ging van de drie IJsselmeerpolders niet onverdeeld gunstig. De beide Zuidelijke polders zullen, zoals be kend is, door een middenkanaal van elkander gescheiden zijn. Tussen de Noordoostpolder en de Zuidoostelij ke polder zal zich eveneens een brede waterstrook bevinden. Bij het jongste plan voor de aanleg van de Zuidoostelijke polder is de Noord-Oostelijke grens echter in de richting van de Noordoostpolder uitgebogen, teneinde een vaste oeververbinding tussen deze pol ders mogelijk te maken. De Noord oostpolder en de Zuidoostelijke pol der zijn als gevolg daarvan dichter tot elkaar gebracht. Een groot be zwaar voor het onderling contact zullen de waterscheidingen tussen de drie IJsselmeerpolders niet op leveren. De Noordoostpolder staat daarom aan de instelling van een twaalfde provincie niet jn de weg. Wanneer de denkbeelden van de polderdirectie omtrent de gemeen telijke en provinciale indeling van de IJsselmeerpolders ingang vinden, zal ontstaan een provincie Zuidcr Zee Land, omvattende zeven ge meenten. Men rekent hier op een gemeente voor de Noordoostpolder, vijf gemeenten in de beide Zuide lijke polders alsmede op de gemeen te Urk, welk voormalig eiland door EGYPTISCHE PREMIER AFGETREDEN ALEXANDRIë, 25 Juli (Reuter). Ibrahim Abdel Hadi Pasja, de Egyptische eerste minister, is afge treden. Hadi Pasja werd premier op 28 December van het vorig jaar, als opvolger van Mahmoed Nokrasji Pasja, die op die dag werd ver moord. Aan verslaggevers verklaarde de afgetreden premier: ,,nu alle han gende wetsontweijien zijn afgewerkt .beschouw ik mijn taak als geëin digd". Het aftreden van de regering van Hadi Pasja kwam al's een verras sing, behalve in officiële en welin gelichte kringen. Het was bekend dat de premier moeilijkheden had. Binnenkort zullen algemene verkie zingen worden gehouden. WOENSDAG 27 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 9.55 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluitrecltal; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Trio „Fantasia"; 13.00 Nieuws; 13.15 Sopraan; 13.35 Populair mid dagconcert; 14.30 Fluit, altviool en guitaar; 15.00 Orgel; 15.45 Strijk orkest; 10.15 Voor jongens en meis jes; 17.30 Pianoduo; 17.45 De vijf Zapakara's; 18.00 Zangvereniging; 18.30 Voor de Ned, strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 West-Europees commentaar; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Het nieuws; 20.15 Residentie-orkest en sopraan; 22.30 NCRV-Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERST7M II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Or gelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9 00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10 00 inni,nf,en m°rgenwijding; VARA: 1U.Z0 Voor de vrouw; 11.00 Gramo- r°orumizlek: 12.00 Van Water, Wind Wolken; 12.30 Mededelingen; mmi r het Platteland; 12,38 ^f-sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 en 74in orkest; 14.00 Ge- S»^enisPnntret; 14'15 Pian0 en S0" rvsmnf r de meken; 15,30 Gramofoonmuziek; J5 50 Waar z£rM?; 16 00 Gra'mofoonmu- r kleuters; 16.30 Gra- zoneen '16w A6'55 2o de °uden harmonisr-h i Rotterdams Phil- narmoniseh orkest en cello- 17 45 ?8erKdZentÜdg; 18J)0 Nieuws^ iö.zu Accordeon-orkest; 18 40 Klein en^ortaHstisch1^'"0 "ltmirpoütfèk RegeringsuitzendiAgTTpRCh 19 30 ,VARA 20.00 Hrt 2125 Hoorspel 22 40^er Fe?tspiele; ziek- 22 45 v,. Gramofoonmu- 99 mi at' El Zljn maar weinig 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmu: de Noordoostpolder wordt omsloten. Urk maakt thans deel uit van de provincie Noord-Holland. Als over eenkomstig de verwachting over elke polder een Heemraadschap wordt opgericht, zal de provincie Zuiderzeeland drie Heemraadschap pen tellen, welk aantal vier zal be dragen, als de Zuidoostpolder in twee gedeelten wordt drooggelegd. Voor een dergelijke provincie zal met een weinig kostbaar bestuurs apparaat kunnen worden volstaan. Zij zal de eerste provincie zijn, waarvan de opzet door de doelma tigheid is bepaald en reeds uit die hoofde efficient kunnen werken. Als voorbeeld van een rationele territoriale decentralisatie zal de provincie Zuiderzeeland met haar zeven gemeenten en drie of vier heemraadschappen eveneens kunnen dienst doen, aldus de polderdirectie. Vrije prijzen besteldiensten met klein materieel Met ingang van 2 Augustus treden buiten werking de beschikking „huurprijzen driewielige bakfietsen en handwagens 1946" en de prijzenr beschikking „besteldiensten met driewielige bakfietsen, transportrij wielen en handwagens 1946". Als dan zijnde prijzen voor de verhuur van en de besteldiensten met ge noemd klein materieel vrij. REGERINGSBEDEVAART IN TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG, 25 Juli (A.P.). De door de regering georganiseerde bedevaart naar Sedlec in West- Bohcmen is aangegrepen voor aan vallen op het R.K. Episcopaat en het Atlantisch Pact. Sprekers wa ren de minister van defensie gen. Ludvik Svoboda, de Franse abbe Jean Soulier en pater Jan Mara uit Praag. Abbé Boulier en pater Mara hebben van het voorjaar deelge nomen aan de communistische vredescongressen in Parijs en Praag. Abbé Boulier, die na 14 Septem ber geen H. Mis meer zal mogen lezen vanwege zijn uiterst linkse sympathieën, viei het Atlantisch Pact aan. Hij noemde het „een poging om terug te keren tot de oude machtspolitiek", welke nog steeds tot oorlog heeft geleid. „Maar deze keer", zo vervolgde hij, „moeten wij de grootste factor in de wereld van vandaag de eenheid van alle Slavische landen niet uit het oog verliezen". Gen. Svoboda beschuldigde het Episcopaat van „steun aan het kapitalisme en aan het agressieve imperialisme". Hier moet een einde aan komen, riép hij uit. Hij beschuldigde verder de katholieke bisschoppen van „het terroriseren van vaderlandslieven de priesters en gelovigen alleen omdat zij het kwaad van de oude wereld haten en omdat zij hun ge loof in God willen verenigen met een edelmoedige strijd voor een betere toekomst van ons allen voor socialisme. Leslie Bifflo (midden), secretaris der Amerikaanse Senaat, tekent de resolutie van de ratificatie van het Noord-Atlantisch Pact te Washington. Bij de ondertekening zien toe (v.l.n.r. senator Scot Lucas (D., 111), senator Tom Connally, voorzitter van het Committee of Foreign Relations (D. Texas), vice-presi dent Barkley en senator Arthur Vandenberg (R. Mich.). De resolutie werd naar president Truman gezonden als officiële aankondiging der ratificatie door de Senaat. Ruim 1500 militairen behorende tot het 1 15 R.I., aan- en afvoer- trocpen (A.A.T.) en detachementen van Marine, Mariniers en K.N.I.L. kwamen Maandagmorgen met de „Zuiderkruis" uit Indonesië te Rot terdam aan. Na het Wilhelmus, voerde als eerste het woord de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, luite nant ter zee eerste klasse C. W. Th. Baron van Boetzelaer, die namens Hare Majesteit de militairen van harte' welkom heette na de moeilij ke jaren, die zij in Indonesië door gebracht hebben. Hij wenste de zie ken een voorspoedig herstel, en hij sprak de wens uit. dat allen een gelukkige thuiskomst mochten heb ben. Daarna sprak mr. W. Fockema Andreae, staatssecretaris van het Ministerie van Oorlog, die namens de regering de jongens welkom heette en hen dankte voor de op offeringen, die zij voor het land en het volk gebracht hebben. Prins Bernhard was vertegen woordigd door majoor C. T. van Goor, die de militairen meedeelde, dat Z.K.H. tot zijn spijt niet aan wezig kon zijn. De Prins volgde al tijd met belangstelling de verrich tingen van de troepen in Indonesië. Namens de Prins wenste spr. de militairen een spoedige werkkring en hoopte, dat zij thuis allen in voede gezondheid zouden aantref fen. Na een driewerf „Leve de Konin gin", werd een aanvang gemaakt met de ontscheping. Het muziekkorps van het regi. ment stoottroepen luisterde de ont scheping op. De commanderende officier aan boord, luitenant kolonel H. H. G. Belgraver, deelde mede, dat de reis warm geweest was, doch niettegen staande dat een buitengewoon vlot verloop had. De stemming aan boord was prima. Alle militairen zijn weer inge'ent. Op de Indische Oceaan heeft een militair een blin de darmoperatie ondergaan. DE COUPE ANDRIES BLITZ Over de tochten van het echtpaar Boesman in de wedstrijd om de cou pe Andries Blitz vernamen wij. dat mevrouw Boesman met de „Nini" sneller zuidwaarts voer dan haar man met de „dr. Cannegieter". De laatste dreef meer naar zee af. Me vrouw Boesman haalde haar echt- genopt in boven den Briel en pas seerde boven Hellevoetsluis de we reldrecordhouder Cormier. Zij ging met haar ballon op tien meter hoogte over zandplaten in de Oosterschelde. De heer Boesman zocht koelte door naar zee te gaan. Zijn ballon voerde hem en de twee passagiers op drie meter hoogte over het stadhuis van Zierikzee. Boven de Westerschelde dreef de wind de twee ballons weer naar el kaar toe, zodat de opvarenden op honderd meter hoogte varende met elkaar konden spreken. Afgesproken werd in Vlaanderen te landen. Me vrouw Boesman landde in Turkeye bij IJzendijke. De heer Boesman vloog met zijn bal>n over deze landingsplek heen en kwam vijf mi nuten later aan de grond. Ter gelegenheid van de Internationale Luchtvaartshow op Ypen- burg werd Zondag een lange afstandwedstrijd voor luchtballons uitgeschreven om de Coupe Andries Blitz, welke eenmaal per jaar wordt betwist door de meest bekende aëronauten ter wereld. De eerste van de zes deelnemende ballons kiest het luchtruim voor de race, waaraan ook door de Nederlanders het echtpaar Boesman en de heer de Vos Klootwijk werd deel genomen. NA DE BESPREKINGEN TE DJOGJA BATAVIA, 25 Juli (Aneta). Officiële Nederlandse kringen te Batavia zeiden hedenmorgen nog niet in staat te zjjn een mening uit te spreken over de resultaten van de te Djogja gehouden Sinter-Indo nesische conferentie. ,,Het Dagblad" te Batavia zegt gereserveerd zich te kunnen uitlaten over de meritus van de bereikte resultaten, menend, dat veel zelfs op papier nog niet geregeld is. Ten aanzien van de Unie wordt gezegd: „hieraan zit zoveel vast, dat, al zouden beide partijen ter zake tot overeenstemming kunnen komen, zij zich wellicht verplicht zouden zien haar oorspronkelijke visie op deze gecompliceerde mate rie te wijzigen, wanneer zij kennis genomen zullen hebben van de Ne derlandse opvatting ten deze", aldus „het Dagblad". In zijn bijzondere correspondentie uit Djogja vraagt ,,de Nieuwsgier" van heden zich af, hoe de federale staten het feit hebben kunnen ac cepteren, dat de oude republiek in de republiek der Verenigde Staten van Indonesië een overheersende positie zal innemen, welke beslag Toen de Kamper politie bij een steegje van een halve meter breed een bord plaatste „Inrij den verboden voor paard en wagens en auto's", werd dit onmiddellijk aan de grote klok gehangen en aan de rij „Kamper Uien" toegevoegd. Nu troff#n wij echter in het Oostelijk ha vengebied van 's lands hoofd stad een met prikkeldraad om wonden trap zonder treden aan, waarop een groot bord aankon digde, dat het verkeer daarover „gestremd" was. Lacht Kampe naren, want thans is het de beurt van de Amsterdammers om hun hoofd in deemoed te buigen. DE MARSHALL-HULP VOOR INDONESIË NEW YORK, 25 Juli (A.N.P.- Aneta). De Amerikaanse Zon dagsbladen schenken bijzonder veel aandacht aan de overeen komst tussen de Indonesische re publikeinen en federalisten. De „New York Times" publiceert hierover een tweekoloms artikel op de voorpagina en bevat tevens een bericht van zijn Haagse cor respondent, David Anderson, waarin deze zegt in Den Haag van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat de Amerikaanse rege ring naar men verwacht de Mar shall-hulp aan Indonesië niet zal herstellen voordat er een grote verbetering zal zijn ingetreden in de verwarde toestand aldaar. Indien de uitkering van Mar shall-hulp hervat zal worden, zal deze gestaakt worden, zodra de Archipel door de Nederlanders tot souverein en onafhankelijk gebied zal zijn verklaard. Men raamt daarom, dat Indonesië nog van on geveer 10 millioen dollar, die nog steeds voor dit land gereserveerd worden, gebruik zal kunnen ma ken gedurende nog slechts enkele maanden, ondanks het feit, dat er een invoerprogramma voor 1949- 50 is opgesteld, volgens hetwelk minstens voor een bedrag van 84 millioen dollar met buitengewone hulp van buitenaf gefinancierd zal moeten worden. Deskundigen van de E.C.A. en van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken zijn het over deze kwestie niet eens. Eerstgenoemden zijn van mening, dat Indonesië een slecht gebied voor economische investe ring is als gevolg van het feit, dat door de politieke onrust van de laatste zeven maanden het land ernstig verzwakt is, ten prooi aan bandieten en ook door meer dol larhulp niet geholpen kan worden. legt op alle na 19 December door de Nederlandse troepen bezette gebie den na de Sumatraanse protesten tegen het accoord van dr. van Roy- en en mr. Rum. „Is dit een bewijs van de overredingskracht der repu blikeinse leiders, die uit zwaarder hout gesneden zijn dan het meren deel der federalen, al kwamen deze dan met driemaal zoveel gedele geerden naar Djogja dan de repu blikeinse delegatie?" Het blad concludeert, dat het re publikeinse prestige groot is in het federale gezelschap en dat niemand er aan twijfelt, dat Sukarno de eer ste president wordt van de republik Indonesia Serikat. MARINE-MUTATIES Met ingang van 1 Juli j.l. zijn be noemd tot kapitein ter zee de kapi teins luitenant ter zee jhr. A. Fo- reest, directeur loodswezen en dr. M. W. Mouton, Nederlands vertegen woordiger op de internationale con ferentie te Genève. NIJMEGEN, 25 Juli. Weer was de drukte in Nijmegen, de stad der Vierdaagse, enorm. 7000 wandelaars, w.o, Fransen, Denen, Belgen, Engelsen en Luxembur gers, mede honderden kjjklusti- gen troffen gisterenavond de stad in een feeërieke verlichting. De ganse dag reden bussen, auto's en enorme filles fietsen af en aan, zoekend naar een plaatsje voor de nacht. De witbehandschoenSe politie stond op de drukste punten van de stad drukdoende met de armen te zwaaien. Luid schreeuwende solda ten in hun kepi. vrolijk zingende Jantjes en in grijze uniform gesto ken blonde knapen vertegenwoor digden de land-, zee- en luchtmacht onzer natie. Heftig gesticulerende Fransen deden dp arme postbeambten naar het hoofd grijpen; de nuchtere En gelsman bekeek met kennersblik de vernielingen in de stad, de nog open wonden van de jongste oorlog. De Denen liepen onopmerkelijk met de stromen van mensen mee; zij waren een beetje beduusd van zo veel gedoe. Op de Kwakkenberg rezen de tenten als paddestoelen uit de grond. Maar naarmate de avond viel ebde de drukte. Primitief wer den de boterhammetjes verorberd zo hier en daar op een grasperk je of op een bankje in de stad. Degenen, die het zich veroorloven konden, bevolkten de terrassen van de restaurants en café's. De meest ieder grote mengelmoes van de denkbare kleuren deed een wanen in een stadje van signorï- no's en signorina"s in Spanje. Te gen half acht liep de stad uit in de richting van de renbaan aan de Bijleveldsingel vanwaar een vlag genparade in de Beneluxgedachte werd gehouden. Voorop gingen de militairen met aan het hoofd een militaire band, die de taptoe blies. In een rechte lijn stelden de ver schillende legerafdelingen zich ach ter de vlaggenmasten op. Daarna volgde de parade. Vlaggen van 9 landen, alsmede die van de pro vinciën en vele steden hier te lan de, waren in deze fantastisch goe de parade vertegenwoordigd. Een heerlijk schouwspel van kleuren speelde zich voor de ogen der toe schouwers af. Dan werden de vlag gen van de landen, welke in de Vierdaagse medelopen, gehesen. Onder het spelen van enkele passa ges uit het volksslied van de 9 lan den, klommen de vlaggen statig langs de paal omhoog: Denemar ken, Zweden. Noorwegen, Engeland België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en het Oranje van Ne derland. Als laatste vlag waaide de vlag van de Vierdaagse; de vlag in het groen en oranje met in het midden de Nederlandse Leeuw. Het was indrukwekkend die vlag gen in de vrijheid te zien wapperen waarmede dit gebeuren tevens de woorden van het program der Vier. daagse bevestigde: „Beter krijgs haftige vrijheid dan vredelievende slavernij." BRUNSWIJK, 25 Juli (Reuter), spraak tot een menigte van onge- Onder het spelen van het oude nazilied „Kameraden, nu trekken we vijandelijk gebied binnen", is te Wolfsburg bij Brunswijk de ver kiezingscampagne ingezet van de „Duitse rechtse partij", die aan vankelijk door de Britse autori teiten verboden werd op grond van extreem-nationalistische tcn- denzen, doch vorige week werd erkend. De leider van de partij, de voor malige legermajoor Helmuth Hill- brecht, verklaarde in zijn toe- Anderzijds is men bij het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken naar verluidt van mening, dat de vorderingen, die door Indonesiërs en Nederlanders gemaakt zijn in de richting van de rondetafel-conferentie in Den Haag met goed gevolg beloond kunnen worden door herstel van de E.C.A.-uitkeringen, die op 22 December j.l. na hervatting van de openlijke oorlog op Java wer den afgesneden. Vervolgens citeert Anderson nog het onlangs door de Nederlandse regering gepubliceerde rapport over de economische situatie in Indonesië en verklaart tenslotte: „In gezaghebbende Amerikaanse kringen m Den Haag js men van mening, dat Nederland niet zal toestaan, dat Indonesië vrij en on afhankelijk wordt, zo lang de eco nomie van dit gebied zich nog op de rand van de chaos bevindt". veer duizend personen, dat zijn partij niet militaristisch was, of schoon hij op een bijeenkomst vorige week verklaarde: „Ik ben geen politicus, ik ben een soldaat" Het thema van zijn rede was; Te gen Bonn, voor Duitsland. Het sprekerspodium was ver sierd met de oude rijkskleuren: zwart, wit, rood. De „Rechtse partij" bezette voor het verbod 17 van de 25 zetels van de gemeenteraad van Wolfsburg. Twaalf van deze zeventien zetels werden na het verbod overgeno men door de minder extreme „Duitse partij". De herleving van de „Duitse rechtse partij" wordt over het al gemeen met argwaan beschouwd, vooral sedert Hillbrecht vorige week verklaarde, dat het program van de nationaal-socialisten „nog zo slecht niet" was. In het onder Britse controle staande Berlijnse blpd „Die Welt" is een brief gepubliceerd van een anonymc majoor van de S.S., waarin wordt voorgesteld alle zuiverings- en demilitariserings- wetten terstond te herroepen en de communistische partij te ver bieden. In het blad zijn verder nog drie van dèrgelijke brieven afge drukt van andere „ondergedoken nazi's". Zowel van de zijde van onder Westerse als van onder Sovjet- controle staande bladen te Berlijn is op „Die Welt" critiek uitge bracht wegens het openstellen van haar kolommen voor nazi-gezin den. De onder Britse controle staande „Telegraf" signaleert het herver- schijnen van voormalige nazi-ge neraals op het politiek toneel in West-Duitsland, o.a. van Otto Remer, die in 1944 een opstand tegen Hitier verijdelde. Van Royen-Rum-overeenkomsf in het- K.NJ.P. BATAVIA, 25 Juli (AP). In het K.N.I.P. (het voorlopige Repu blikeinse parlement) is vandaag 't debat begonnen over de van Royen- Rum-overeenkomst van 7 Mei over een bevel het vuren te staken, de ronde-tafel-conferentie te Den Haag en de verklaring van. Dr. Hatta van j.l. Dinsdag. De vergadering werd door 20 le den bijgewoond, terwijl negen leden aan het debat deelnamen. De heer Sjamsuddin van de PNI (de Nationale Indonesische partij) en Sundjoto van de Boerenpartij verklaarden, dat hun partijen de regering steunden. Verwacht wordt, dat de regering voldoende steun van de andere par tijen zal verkrijgen om haar poli tiek uit te voeren. De Heiligen-kalender van de Kerk kent allerlei figuren, van alle staat en stand en rang en orde. Maar vandaag viert zij een heilige, die voor iedereen iets aantrekkelijks heeft. Een vrouw en moeder. De echtge note van de H. Joachim, de moeder van de H. Moêder Gods. Wij stellen ons haar voor zoals de Liturgie haar ons voorhoudt: een zorgzame huis moeder, die haar gezin met in zicht en wijsheid, met toewij ding en zorg bestuurt. En wij zien haar terug in al de goede huismoeders, die dag in dag uit van de vroege morgen tot de late avond onafgebroken haar plicht doen. Grote heldinnen op de wel verborgen, maar toch allerbelangrijkste post van ons katholieke gezin. Voor haar hebben wij eerbied en bewondering. MARCUS. FEUILLETON Lida, die met de industriële lei ders der stad in zo nauwe relatie stond, was natuurlijk van de waar heid volkomen op de hoogte. Zij moest weten, dat haar vader, al was hij ook nog zo gezond geble ven, de eigenschappen miste van Jenkins, die vindingrijk, talentvol en van groot doorzettingsvermogen was en echt bestemd voor een suc cesvolle loopbaan als fabrikant. De ziekte van Russel had hem feitelijk de vernedering bespaard van een mislukking. Dat was de eerlijke en openlijke mening van de mensen, die hem en zijn beperkte hoedanigheden als zakenman hadden gekend. Op dat ogenblik doelde hij op het intreden van Hendrik Rynmann in de vennootschap. Deze had de ge wijzigde Winniton Werktuigen Fa briek weten om te zetten ten dien ste der ondernemingen, waarin hij belangen had. „Vader", zei Lida vriendelijk, „ik bezorg u niet graag een teleurstel ling; maar hier in de buurt is geen mollig kereltje met een boog aan het schieten. Ik ben niet verliefd op Hendrik, ten minste niet genoeg om met hem te trouwen; en ik kan niet toestaan, dat hij het onder houd van ons gezin op zijn schou ders neemt. Daarmee is het be slist uit. Ik heb hem dat zoeven pre cies zo verteld". De holle, onoprechte glimlach was verdwenen en,het benige gelaat van haar vader had nu nog meer gelij kenis met een doodshoofd. „Lida", zei hij. „kijk eens daar door het raam". Lida keek naar buiten. „Kijk eens naar het koetshuis", zei hij. „Naar de boomgaard. Naar de heggen en naar al dat onkruid. Bekijk het geheel eens goed". „Ik weet het wel, schat", zei Lida. „Toen ik daareven naar huis kwam gereden ,is me dat alles dui delijk opgevallen." „Maar zo kan het toch niet blij ven doorgaan", zei hij weer. „Jij bent jong en je bent nog romantisch gestemd. Je bent ongenegen om een praktische oplossing te aan vaarden". Lida voelde zich niet op haar ge mak, toen ze van het venster weg- gjng. „Jij bent degene, die hier een beslissing moet nemen, lieveling. Je moet het geval eerlijk en dapper onder ogen zien. Je moet niet den ken, dat ik er niet heel ernstig over nagedacht en alle mogelijkheden overwogen heb. Ik ben nu eenmaal een zakenman, Lida. Als ik die el lendige gewrichtsontsteking niet had, dan was ik nu president van de Winniton Werktuigen Fabriek. Ik kan hier toch zeker wel met gezag oordelen". „Zeker, vadertje". „Ik zou zo graag zien, dat je mijn raad wilde volgen, omdat ik het geval in zijn geheel kan over zien. Jij bent een verstokt gevoels mens, Lida. Jij bent in staat, dit oude buiten te laten vermolmen en ineenstorten, voordat je tot daden overgaat". Er vi^l nu niet meer aan te twij felen. Het gehele gezin was openlijk tegen haar in opstand. „Vadertje", begon ze aarzelend, „Grootmoeder „Over haar zal ik het zo dadelijk wel hebben", zei hij op zijn beste voorzittersmanier. „Lida, lieve kind je staat voor twee mogelijkheden... voor twee en niet meer. Je baantje brengt niet genoeg op, om de boe) hier in stand te houden. De kosten van ons levensonderhoud stijgen met de dag sneller dan jouw salaris. Besef je nu nog niet, dat je met de werkelijkheid geen voldoende reke ning houdt?" „Maar, vader „Je moet of het huwelijksvoor- stel van Hendrik aannemen, of je moet het aanbod in contanten van die meneer Sanders aanvaarden". „Maar grootmoeder „Toe nou, Lida!" Er klonk pijn in zijn stem. „Dat oude mens heeft, zichzelf overleefd. Ze leeft volkomen in het verleden. Met haar kunnen we geen rekening houden." Lida voelde zich in opstand ko men tegen de minachtende beoor deling van de vrouw, die haar het liefste op aarde was. Het was af schuwelijk onwaar en het deed haar pijn, haar overgrootmoeder „dat oude mens" te horen noemen. Grootmoeder leefde niet in 't verle den, lang niet zo erg als haar va der zelf. Zij hield zichzelf te min ste niet, zoals hjj deed, voor de gek. Haar geest was nog wonder baarlijk jong en levendig. „Ik weet wel, hoe sterk je aan die oude vrouwe gehecht bent," ver volgde haar vader. „Maar toch kun je geen rekening meer met haar houden. Je moet nu eenmaal prak tisch zjjn. Rekening houden met de werkelijkheid". „Maar grootmoeder is eigenares van het huis." Hjj lachte mismoedigd. „Ze doet immers alles, wat jij zegt?" Lida voelde weer een steek door haar hart. Ze snakte naar adem. Haar vader nam haar aandach tig op, als schatte hij de uitwer king, die zijn redenering op haar had. (Wordt vervolgd),

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3