Prof. Röpke: de vijand van de deviezencontröle „Kromsluiten" was meest populaire tactiek van S.D. Besprekingen over staakt het vuren verlopen stroef De schat van Matabonga IENTAAR RADIO Chapelle Ardente op Schiphol "ie-decrcet Woensdag 27 Juli 1949 PAG. 3 tholieken ne flirten VERWArHTING berichten Vierde dag van het proces-Lages Profeten De Noormannen zijn te vroeg Communistisch offensief in China? De K.L.M.-lijnen in het binnenland tt -j i1 l van artikel 1399 van eke recht zijn boeken verdedigen verboden hier een verder decreet is. vers die over sport, eratuur voor een com- blad schrijven begaan ongeoorloofde daad". Osservatore. :ft het lezen van com- geschriften zegt de e": „degenen die se- rofessionele redenen" :en hiervan hebben' ;reiste toestemming bij :e autoriteiten kunnen De bisschoppen wer- htigd deze vergun- sven maar slechts aan i een reële reden hier- n opgeven en in dat gebruikelijke voor- ldus de Osservatore. door het K.N.M.I. te lig van Woensdagavond igavond: LAATSELIJK REGEN! zwaar bewolkt, met in de noord-westelijke de meeste plaatsen en id-oosteljjke lielft hier enige regen en daarna ïr. Matige wind tussen zuid-west. (Adv.) 4ULO-EXAMEN >p Dinsdag 26 Juli te houden R.K. Mulo den de volgende can- Stoop, Alkmaar; P. J. i; G. J. S. ten Veldhuis, Vink, Wervershoof; J. n, Zwaag; J. G. Ker- m; S. P. M. Leijen, J. J. M. Otte, Zaan- chellevis, Beverwijk, die slaagden, waren: i Wijngaarden, Hoorn; Mook, Koog aan de Ruhland, Wormerveer; >ot en A. Th. Hoetjes, R. Hes, J. L. J. van luitema, C. H. M. de van de Kamer, Alk- lot, Hoogkarspel; M. T. loogwoud; D. M. Duij- harwoude; M. J. A. en Geffen, beiden te Den rOVERZICHT IMEREND n het aanbod van de wel merken dat het weer aan de hoge oed doet, daar ook van gebruiksvee te ir de vraag. Met de ien ging het dan ook Met de gelde koeien et veel beter, alleen veidebeest houdt nog :t de iets afwijkende nis. En voor de pin- als voor de stieren iefhebberij ook daar, aanbod ook was ging De handel in fok- ït weer tot het ver- ■en. De wolveemarkt matig bezet en ook is minder, het wach- n op de volgende dan de leveringprijs :r is. De gang in de ;el kalm evenals met Er werd dan ook r export weinig ge len er geruchten dat ie week België weer de markt kan ver- ie bokken en geiten erg stug en op de ordt het er ook niet gaan de prijzen zo eek een paar gulden met de fokzeugen mbod wel te groot heel wat stroever, 'kt blijft in hetzelf- lerdaad was de han- igst- De pluimvee- er goed bezet maar vee was meer vraag stonden iets hoger. 26 Juli, Aan- upeieren 13.50—14.50; ren 5.50—9 per 100 ïarkt: totaal 661 st. ette koeien, levering n 350600, handel roeien 500—760, stug; -400, stil; 25 stieren 310 nuchtere kal- 13 vette varkens 'okzeugen 300425 ggen 35—62.50, heel m 46—70, kalm; 402 8, matig; 46 bokken 0, stug; 55 stuks: 15, stug en veulens Totaal aantal die- 'luimveemarkt: 500 a hanen (witte en 400 idem blauwe hennen 34,50; 2100 blauwe) 2.202.40; tte en rode 1.60 en jonge eenden onijnen 506. Purmerend en nsdag 26 Juli 1949. n 6.50—8.50; bl. 6.50; kl. Schotse abonen m. dr. 61; tamsnijbonen 16 doperwten 612; rs 610; rode kooi 100 kg; sla 10 p. rode bieten 6; uien bessen 32.1054; 18 Janbaasjes 16. 26 Juli 1949. >ve schot 88.30; driel. 4.40-5'.20; schot 7.908.40; rond 6: 4000 kg lid: 2200 kg uien, -19.10: driel. 2— slabonen 4552; 3; zwarte bessen WEGENS SPIONNAGE TOT 20 JAAR VEROORDEELD De 42-jarige Hilversummer F. J. M. Aben, tegen wie 14 dagen geleden 15 jaar was geëist, is Dinsdag door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De veroordeelde heeft zich schuldig gemaakt aan spionnage- werkzaamheden voor de Duitsers, toen hij tijdens de bezetting als kapitein van een kustvaartuig tussen Delfzijl en Zweden op en neer voer. Weliswaar had hij ook de illegaliteit in Delfzijl diensten bewezen door als contactman op te treden tussen de ondergrondse aldaar en de Nederlandse consul in Stockholm, doch dit geschiedde meestal met volledige instemming van de voormalige leider van de Auslaendische Nachrichtendienst der S.D. te 's-Gravenhage, haupt- sturmfuehrer Walter Mueller, die uit tactische overwegingen de ver oordeelde een goede naam bij de illegaliteit wilde bezorgen. Op afdoende wijze beschut tegen de stralen van een zeer „mild" Juli-zonnetje stapt een viertal deelnemers er dapper op los tijdens de Vierdaagse. Voor de deelnemers van het deze week gehouden internationale con gres ter bevordering van het eco nomisch onderwijs heeft de hier te lande vertoevende Zwitserse econoom prof. W. Röpke in het stadhuis te Haarlem een uiteen zetting gehouden over de mone taire aspecten van de internatio nale crisis. Prof. Röpke, wiens neo-liberale denkbeelden hier wel bekend zijn uit zijn vele publica ties en uit zijn in de afgelopen weken hier gehouden voordrach ten, trok in zijn betoog vooral ten strijde tegen de deviezencontröle en alle gevolgen daarvan, en noemde deze het slcutelprobleem van de gehele situatie. Het ideaal, dat hem voor ogen zweeft is: 1) volkomen vrijheid van mone tair stelsel;" 2) stabiliteit van de wissel koersen; 3) monetaire eenheid van alle handeldrijvende volken. Het tijdperk van de gouden standaard, aldus prof. Ropke, ver- vulde al deze idealen. In dat tijd- vak, aldus prof. Röpke, hadden wij „de facto" een monetair we reldstelsel, en ondanks alle po gingen is dit stelsel als internatio naal monetair systeem nooit door een ander vervangen kunnen worden. Men kan zich moeilijk inden ken, dat in de tegenwoordige om standigheden tot de gouden stan daard zou kunnen worden terug gekeerd. Daartoe zouden geheel andere voorwaarden geschapen dienen te worden. Do wereld met haar grote overbevolking kan ech ter niet bestaan zonder een inten sief internationaal economisch verkeer. Deze economie moet ech ter multilateraal zijn. Men moet kunnen kopen op de goedkoopste en verkopen op de duurste mark ten. Een zodanige wereldeconomie bezitten wij thans niet, integen deel, de wereldhandel is ont wricht, omdat de valuta's niet vrij inwisselbaar zijn. Het Internationale Monetaire Fonds wil het gevaar van deva luatie keren, maar heeft een nieuw gevaar te voorschijn geroe pen, nl. deviezencontröle, hetgeen een politiek is die sommige wis selkoersen door middel van „Zwangswirtschaft" tracht te be- PROGRAMMA DONDERDAG 28 JULI HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.pl.; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05— 10.00 Symphonie Fantastique; (NC RV) 10.00 Gr.pl 10.15 Morgendienst; 10.45—11.00 koor; (KRO) 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gez. pr.; 12.00 Angelus; 12.03 Gez. pr.; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsber. 13.20 Lunchconcert; 13.4514.00 Roe- romme; (NCRV) 14.00 Gr.pl.; 14.40 Ziekte van het bloed; 15.00 Eigen opnamen; 15,30 Zangkoor: 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gr.pl.; 17.00 Jeugd journaal; 17.30 Onze jeugd; 17.50 Gr. pl,; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 CWV-kwartier; 18.30 Rege- ringsuitz.; 19.00 Nieuwsber,; 19.15 Ned. organisten; 19.30 Actueel ge luid; 19.45 Regeringsuitz- 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Proloog; 20.15 Varia- 21.00 Ned. emigranten in Canada; 21.20 Ouverture; 21.30 De rugzak om; 22.15 De vaart der vol ken; 22,35 Gr.pl.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuwsber.; 23.15 Gr. pl.; 3.57—24.00 Sluiting en Wilhel mus. HILVERSUM n, 415 M. (AVRO) 7.00 Nieuwsber.; 7.15— 7.50 orkesten; (VPRO) 7.50—8.00 Dagopening; (AVRO) 8.00 Nieuws ber.; 8.15 Varia; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gram.muziek; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gr.pl.; 9.35 Gr.pl.; 10.00 Morgenwijding; 10,15 Vitami nen; 1050 Kleutertje luister; 11.00 Gez. pr.; 11.15 Strijkorkest; 12.00 Van haven tot haven; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Orkest; 13.45 Gr.pl.; 14.00 Nederland bouwt op; 14.15 Solistenprogr.; 15.00 Klimop; 26.00 Coloriet; 17.00 Reizen en trekken; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 orgel; 17.50 Rege ringsuitz.; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Reportage Lingiade; 18.25 Sport- praatje; 18.30 Flitsen van Johann Strauss; 19.00 Limb, schutterij; 19.10 De Speeldoos; 19.30 Fluit en piano; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Zoek licht; 20.15 Cabaret; 21.00 Lezing; 21.15 Symph. Orkest; 21.55 Franse revue-ster; 22.25 harp; 22.40 Gr. pl.; 23.00 Nieuwsber.; 23.15—24.00 Mu ziek. schermen. Dit „ijzeren gordijn van geld- en wisselcontröle" zal moe ten worden opgerold, aldus prof. Röpke, wil het plan-Marshall vol ledige vruchten afwerpen, fn sommige Amerikaanse kringen suggereert men zelfs, dat de Mar shall-hulp verleend moet worden naarmate de landen maatregelen treffen om hun deviezencontröle te verzachten. Spr. betoogde uit voerig, hoe z.i. de gebonden eco nomie, het collectivisme en de wisselcontröle tot allerlei andere noodlottige gevolgen leiden, met name tot het tekort aan dollars en een onevenwichtige betalings balans. Deviezencontröle staat in schril le tegenstelling tot multilaterale handel. Zij bevordert juist het bilateralisme, hetgeen spr. beti telde als een regeringskanaal voor het wereldhandelsverkeer. Ouderdag Opleidingskamp van de Kon. Marine In het nieuwe opleidingskamp te Hilversum der Kon. Marine is Dinsdag een ouderdag gehouden voor de ouders van de in oplei ding zijnde schepelingen. Onge veer 150 ouders hebben van deze door de commandant aangeboden gelegenheid een dankbaar gebruik gemaakt en ze hebben de uiteen lopende werkzaamheden van hun zoons met veel interesse gevolgd. Deze dag werd besloten met een toespraak van de commandant en een défilé voor de ouders. STAKINGSPOGING IN AMSTERDAMSE HAVEN MISLUKT Maandagmorgen arriveerde in Amsterdam het Canadese schip Laurention Lake, dat ligplaats koos langs de kade van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, In de loop van dezelfde dag ver schenen op het terrein dezer maat schappij enige personen, die de werklieden, die op het schip werk zaamheden verrichten, ervan tracht ten te overtuigen, dat in verband met de strijd tussen de Canadese zeelieden enerzijds en de Canadese reders en regering anderzijds, welke strijd de havenstaking te Londen tot gevolg heeft gehad, dit schip ..hon derd procent besmet" whs. Voorts zeiden zij, dat in Londen nu wel overeenstemming is bereikt en het werk daar wel is hervat, maar dat deze overeenkomst niet geldt voor de rest van de wereld. Op verzoek van de directie van de ADM werden de mensen van het terrein verwijderd, waarna zij buiten het terrein op de openbare weg begonnen pamfletten te ver spreiden. Daarin werd onder meer opgewekt na afloop van het werk bijeen te komen in een vergadering te Nieuwendammerham. De pam fletten werden verspreid namens de algemene Nederlandse Bond van zeevarenden en de EVC. De vergadering zou circa vijf uur worden gehouden. Bijna geen der werklieden van de ADM heeft aan deze oproep gehoor gegeven. Er werden geen ongeregeldheden ver wekt. Ook later bleek voor de ver spreide pamfletten geen belangstel ling te bestaan. Het werk vindt normaal voortgang. STAATSLOTERIJ Bij de 6de trekking, 5e klasse van de 507ste staatsloterij is de prijs van f 10,000 gevallen op lot 18104. Ballonvaarder Pottum overleden In een rusthuis te Den Haag, waai hij reeds enige tijd verbleef, is hedenmorgen vrij onverwacht op 74- jarige leeftijd overleden de heer Willem Pottum, de eerste Neder landse bollonvasrder met een bui tenlands brevet. De heer Pottum was voor de oor log werkzaam als publicist, foto graaf en tekenaar. Zijn bijdragen over luchtvaart verschenen voorna melijk in zijn woonplaats Rotter dam. Hij gaf ongeveer twintig jaar geleden een boek uit getiteld „De verovering van het luchtruim", waarin hij de geschiedenis en ont wikkeling der luchtvaart schetste. Door dit boek werd bij vele jonge ren belangstelling voor de lucht vaart gewekt. De heer Pottum was geruime tijd hoofdredacteur van het vroegere tijdschrift „Avia". Hij maakte waarschijnlijk tussen de tweehonderd en driehonderd ballon vaarten met een kleine ballon. In zeer vele plaatsen van ons land heeft men hem kunnen zien. Hij ontving zijn opleiding in Parijs. Zijn echtgenote, die Zondag j.l. nog aanwezig was op het vliegveld Ypenburg bij de start van de bal lonrace om dc Coupe Andries Blitz heeft meermalen tochten per bal lon met haar man medegemaakt en ook alleen gevaren. VRIJLATNG PRIJZEN MOTOR VOERTUIGEN EN VERFWAREN In de Staatscourant van heden is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubli ceerd, waarbij met ingang van 3 Augustus a.s. de prijzen worden vrijgelaten van nieuwe en gebruikte motorrijwielen, gebruikte personen auto's en van onderdelen en acces soires vovor motorrijtuigen. Met ingang van 27 Juli a.s. wor den de prijzen vrijgelaten van verf, in iedere vorm en samenstelling, verfafbijtmiddelen en verfverdun- ningsmiddelen, met uitzondering van natuurterpentijn, terpentina en de bij het verven van textielgoede- ren toegepaste kleurstoffen. Nadat de president van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam zijn elders in dit blad opgenomen verklaring over de smaad- en dreigbrieven, die het Hof en de verdedigers ontvingen, had afgelegd, werd de vierde dag van het proces-Lages hoofdzakelijk besteed aan het horen van 50 getuigen over mishandelingen hun, tijdens verhoren en gevangenschap, door Lages' ondergeschikten aangedaan. Geen enkele hunner was echter door Lages zelf mishandeld, noch verklaarde ook maar één der tal loze getuigen dat Lages bij de mis handeling in persoon aanwezig was geweest. Lages zelf luisterde de gehele dag in het verdachtenbankje gespannen toe naar de troosteloze opeenvol ging van bijna monotoon wordende verklaringen der mishandelde ge tuigen, die vrijwel allen destijds waren „kromgesloten" om hen tot de een of andere bekentenis te dwingen. Kromsluiten was blijk baar de meest populaire tactiek bij de Amsterdamse Sicherheitspolizei. Maar ook vele andere mishandelin gen kwamen nog aan het licht. Zo vertelden D. G. Wakker en J. v. Putten, beiden bewakers van de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam, hoe 16 joden werden opgesloten in een 1 persoonscel en hoe de gevangenen, die verdacht werden van de overval op het be volkingsregister een maand lang dag en nacht geboeid op hun krib ben moesten blijven liggen. Een Poolse joodse vrouw D. M. Wajn- stock vertelde, hoe Lages' onderge schikte Blumenthal, haar moeder tijdens een mishandeling het por tret van Hitier voorhield, terwijl bij haar toeschreeuwde: „Dat is Precies om vijf uur Dinsdagmid dag openden zich de massieve deu ren van hangar no. 8 te Schiphol, om de „Schiedam" met de stoffe lijke resten van de bij de ramp met de „Franelfer" omgekomen leden van bemanning en passagiers, bin nen te laten rollen. De machine werd links in de hal geparkeerd, juist voor vijf lijken auto's, die klaar stonden om een deel van de lading van de „Schie dam" over te nemen. Rechts in de loods stond een ander viermotorig vliegtuig, dat vandaag de urnen met de as van de tien omgekomen journalisten naar Amerika zal ver voeren. Precies als een maand geleden, toen de negentien omgekomenen bij de Bariramp werden opgebaard, rolde ook nu weer de electrische hijswagen naar voren om met haar hefarm de kisten vanuit het vlieg tuig op de betonnen vloer te plaat sen. Slechts drie kisten vervoerde de „Schiedam". De lichamen der overige inzittenden zijn in India gecremeerd, met uitzondering van Knickerbockers lichaam en dat van Richardson, die op het Europese kerkhof van Bombay rusten. Zowel de kisten als de urnen, die beiden overdekt werden met een DJOKJAKARTA, 26 Juli (Reuter) Dinsdag is alhier door republi keinse en Nederlandse gedelegeer den, alsmede de leden der UNCI, bijgestaan door hun militaire advi seurs, een begin gemaakt met de besprekingen over het uitvaardigen van de order tot het staken van het vuren. Terwijl de betrokken partij en allen de noodzakelijkheid inzien van een zo spoedig mogelijke tot standkoming hiervan, opdat de ma chine voor de Ronde Tafelconferen tie te Den Haag in beweging kan worden gezet, was er heden niets, dat er op zou kunnen wijzen, of de besprekingen spoedig zullen kunnen zijn beëindigd. Alle drie leden der UNCI, de heren Cochran, Critchley en Herre- mans, nemen aan het overleg deel, evenals dr. van Royen, die de lei ding der onderhandelaars van Ne derlandse zijde heeft. De besprekingen gaan thans over een practische uitwerking van het in de overeenkomst tussen de heren van Royen en Rum neergelegde be ginsel, dat de Nederlandse en de re- Generaal de Laf f re de Tassigny in ons land Dinsdagavond tegen half acht arriveerde te Scheveningen gene raal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der West- Europese Unie. De „general de l'armee", die een van zijn gewone routine-hezoeken aflegt, werd bij zijn aankomst aan de Nederlandse grens te Wernhout opgewacht door de ritmeester adjudant van de chef generale staf, J. van den Bent. De generaal heeft zijn in trek genomen in het Kurhaus- hotel. Kleren maken de man niet. Er is heel veel dat schijn en bedroq is. Het Evanqelie van Zondaq sprak al over profeten die komen in schaapskleren, maar inwendiq roofzuchtiqe wolven zijn. De mens streeft uiteraard naar qeluk, naar ver- beterinq voor zichzelf, en wie idealistisch is, ook voor ande ren, voor de maatschappij. Allerlei stelsels dienen zich daarbij aan. Ook het commu nisme belooft qouden berqen. Maar zie niet naar de werke lijkheid. Die is er een van qe- weid en onderdrukkinq, van ellende en voortdurende anqst. Roofzuchtiqe wolven zijn het. Daar zijn zij helemaal mee qe tekend. Luister dus niet naar deze valse profeten, vnder welk mom zij zich ook voor doen. publikeinse troepen gebieden krij gen toegewezen waarin zij de rust en orde zullen handhaven. Het is niet onmogelijk, dat in de een ot andere vorm een gezamenlijk li chaam, waaraan de Nederlanders en de republikeinen deel zullen heb ben, zal worden ingesteld, dat zal werken met bijstand van de UNCI en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatselijke organen in de diverse streken. Indien het tot een dergelijke vorm van samenwerking komt, zal het volgens waarnemers in UNCI-krin- gen de vraag zijn, of het huidige aantal van 40 militaire waarnemers der UNCI voldoende zal zijn. MARIALE DAGEN OP BOUVIGNE De komst van Maria's rijk voor bereiden in de harten en in de gezinnen van ons volk, dat is de verheven opdracht eens aan Bou- vigne door Mgr. Frencken z.g. ge geven en dat moge het grote ideaal blijven van deze Mariaburcht. tot zegen en geluk van ons volk, Van 1315 Aug. a.s. zullen er grote Mariale Dagen worden ge houden tot voorbereiding van het feest van Maria ten Hemelopne ming. De Maria Conferenties zullen worden gehouden door de Z. Eerw. Paters: Drs. Terstroet en Dr. Fre- hen. Montfortanen en dragen als hoofdgedachte: Naar de triomf van Maria's Rijk. De hoge Lieve Vrouwe dag zal weer op luisterrijke wijze gevierd worden met een gezongen H. Mis in de open lucht, waarna plechtige intocht van de Lieve Vrouw op Hare Burcht. Deze feestdag zal des avonds be sloten worden met plechtig H. Lof en grote Sacraments-processie waarna verlichting van kasteel en tuinen. De predikatie zal gehouden wor den door de Z. Eerw. Pater Bren- ninckmeyer O.P. Toegangskaarten te bekomen: E-K. Huis Boschstraat 35, Breda. AANSLAG IN POTSDAM BERLIJN, 26 Juli (Reuter). Volgens de onder Britse controle staande „Die Welt" zijn twintig Duitsers gearresteerd in verband met een bomontploffing, welke,zich Zondagavond zou hebben voorge daan in het marmeren Paleis te Potsdam, waarin Sowjet-Russische officieren zijn ondergebracht. Van ambtelijke Duitse zijde werd toege geven, dat in het marmeren Paleis een ontploffing is geweest. De repatriëring van oorlogsvrijwilligers In verband met het feit, dat een aantal oorlogsvrijwilligers niet is opgenomen in het demobilisatie schema, heeft het dagelijks be stuur van het thuisfront „Band Nederland-Indonesië" dat dit aan tal op ongeveer 300 schat, een telegram gericht tot de minister van oorlog met het verzoek als- „„L- ,n°g te trachten de repatriëring van deze groep O.V.W.'ers moge- MARCUS.l lük te maken. BROADSTAIRf, 26 Juli (Reuter) De vacantiegangers alhier, die heden de horizon aftuurden naar de „Hugin" ,het Vikingschip dat van Esbjerg onderweg is naar Engeland ter herdenking van de Noormannen- invasie uit het grijs verleden, en dat dezer dagen en passant IJmui- den veroverde, werden in hun ver wachtingen teleurgesteld. De mo derne Noormannen bleken namelijk op hun tijdschema vooruitgelopen te zijn en moeten nu, om de organisatie niet in de war te doen lopen, enke le dagen achter de horizon van En geland op nonactief blijven dobbe ren. Zii verdoen intussen de tijd tussen lucht en water met zwem men en vissen. De „Hugin" heeft de tocht over de Noordzee in negen dagen gedaan in plaats van, zoals berekend was. in elf dagen. Het escorterende Deense Thetis" vrijwaart inmid dels de Noorse invallers tegen een invasie van persmensen. Donderdagmorgen zal de wacht van de „Thetis" door Britse schepen worden overgenomen. Zovelen van de opvarenden van het Vikingschip „Hugin" hebben gedurende de roeitocht van duizend kilometer het zitvlak van hun broek versleten, dat zij van Engeland uit van nieuwe broeken zullen worden voorzien. schat van orchideeën, passeerden een bij het vliegtuig opgestelde ere- bemanning van de K.L.M. De tien urnen werden op een met paars fluweel overdekte catafalk gerang schikt, terwijl tien meter hoge kaarsen een zachte krans van licht rondom verspreidden. Dr. Baruch was de eerste, die naar voren trad en zijn krans bij de catafalk neerlegde; secondenlang bleef hij onbeweeglijk staan. De ministers Stikker en Spitzen vol voerden dezelfde droeve liandeling. Dr. Banier van Overzeese gebieds delen, de heer Dellaert directeur van Schiphol en de vertegenwoor digers van de Nederlandse journa listenorganisaties volgden hun voorbeeld. Behalve de urnen met de as van de tien Amerikaanse journalisten vervoerde de „Schiedam" naar ons land de as en de stoffelijke over schotten van 19 passagiers en be manningsleden t.w.: A. M. van der Vaart 'gezagvoerder), C. L. van Kooy (tweede bestuurder), P. Zee man (derde bestuurder), J. W. Hoogland (eerstetelegrafist), P. den Haas (tweede telegrafist), H. H. R. J. Fronczek (eerste boord werktuigkundige), J. W. Dalman (tweede boordwerktuigkundige), Carola Graf (stewardess), Janny Bruce (stewardess) en J. E. Bloe- mink, H. van Ginkel, G. M. van Leeuwen ten Doesehate, H. C Mi- lius, A. Rincker, F. L. J. M. Schee pens, C. S. Stelling, J. Stuart, H. H. van der Vegt en A. E. Pilgrams. onze god en die heeft gezegd, dat jullie allemaal moeten worden uit gemoord en daar help ik graag aan mee. Jullie zijn allemaal zwijnhon- den." „En bij iedere trap, die hit mijn moeder gaf, zo vertelde zij verder, snauwde hij haar toe: waar blijft die God van jou nu? Zie je wel, dat Hij je niet helpt!" W. A, Oostendorp een 40 jarige man uit Wcesp vertelde, hoe hij door de Duitsers blind geslagen was en daarna op vrije voeten gesteld. Doch omdat hij voor deze vrijlating niet voldoende dankbaarheid toon de door het schenken van sigaren, riep de S.D. hem weer terug. Hij liet zich naar dc Euterpestraat be geleiden door zijn 9 jarig dochter tje, in de hoop, dat hü door de aanwezigheid van dit jonge meisje een nieuwe mishandeling zou ont gaan. Doch zodra de Duitsers de blinde man herkend hadden, sloe gen zij er opnieuw op los. Dit ver haal van de blinde man deed de advocaat-fiscaal tot Lages opmer ken: „Kunt U zich nu voorstellen, waarom de Duitsers hier zo gehaat waren?" Lages zelf verweerde zich aan vankelijk fel. Hij ontkende hier iets van geweten te hebben en noemde het gepasseerde „uiterst betreu renswaardig, waarvoor de werke lijke schuldigen ook inderdaad te recht zullen moeten staan." „Maar U was hun commandant"; aldus de advocaat-fiscaal. „In mijn tegenwoordigheid zou een ondergeschikte niet eens het lef gehad hebben een gevangene bij zich te roepen. En verscheidene zijn door mij ook uit hun functie ont heven, omdat zij hun boekje waren te buiten gegaan" antwoordde La ges. „In ieder geval zijn de orders, die U zegt te hebben uitgevaardigd, aldus de president, niet nageleefd. Er is beestachtig met de gevange nen omgesprongen." Do zitting werd tenslotte tot he denochtend 10 uur geschorst Dan zullen nog de laatste 5 der bijna 100 getuigen charge worden ge hoord, onder wie de chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, drs. L, de Jong, die naar verwacht wordt licht zal kunnen werpen op de vraag of de Sicher heitspolizei tijdig geweten heeft welk lot de «tsvangen genomen jo den wachtte wanneer zij naar Auschwitz werden gedeporteerd. Gedurende de reSS van de dag zal het Hof de verdachte een algemeen verhoor afnemen. Maandag a.s. volgt dan de zesde dag van het proces-Lages met het verhoren van de ongeveer 15 tot 20 getuigen a décharge, onder wie de voormalige Duitse generaal Chris tiansen. Tenslotte volgen eerst in September het requisitoir en het pleidooi Het 2000ste schip te Amsterdam In de Amsterdamse haven is Dinsdag het 2000ste schip sinds 1 Januari binnengelopen. Vorig jaar arriveerde het 2000ste schip een maand later. De enorme schade, die tijdens de oorlog aan de dijken op Wal cheren werd aangericht, is weer geheel hersteld. Nu is men bezig de golfbrekers te vernieuwen. Een overzicht van de werk zaamheden. HONGKONG, 26 Juli (Reuter). Een half millioen man goed bewa pende communistische troepen zou den een groot offensief hebben in gezet tegen de nationalistische po sities in Zuid- en Zuidwest-China. De communisten zouden over een front van 800 K.M. van de provincie Hoenan tot de kust van Foekien, oprukken naar het Zuiden. Ook op verscheidene punten van een 950 K. M. lang front ten Noord-Westen van Hoenan tot de provincie Sjensi zou den de communisten doorstoten. Alleen in het vitale gebied van Tsjangsja en Hengjang (Hoenan) zouden de nationalisten sterke te genstand bieden. Volgens berichten, die in Kanton werden ontvangen, zou Tsjangsja nog in nationalistische handen zfjn, hoewel het krijgsrumoer duidelijk in de stad kon worden gehoord. De val van Tsjoetsjou, eveneens in de provincie Hoenan. werd reeds eer der van gewoonlijk betrouwbare zij de gemeld, maar is officieel nog niet bevestigd. De nationalisten zouden Lienhwa aan de hoofdweg ten Oosten van Hangjang (Hoenan) heroverd hebben. BERICHT OVER OPHEFFING IS NOG VOORBARIG In de vergadering van de pro vinciale staten van Limburg heeft Dinsdag een der leden gevraagd naar de juistheid van de geruchten als zou de KLM binnenkort haar binnenlandse luchtlijnen gaan op heffen wegens exploitatiemoeilijk heden en dat ook het luchtvaart terrein Zuid-Limburg niet meer door de KLM zou worden bevlogen. De Commissaris der Koningin heeft hierop medegedeeld, dat hij van de minister van Waterstaat de mede deling had ontvangen dat er een commissie is ingesteld ter bestude ring van het probleem der ,,KLM- binnenlandlijnen", maar dat er nog geen enkele conclusie bekend is en dat het rapport dezer commissie nog moet verschijnen. Berichten over opheffing van dergelijke luchtlijnen moeten dus op zijn minst als voor barig worden beschouwd, zo werd hier aan toegevoegd. VECHTPARTIJ IN FRANSE ASSEMBLEE PARIJS, 26 Juli (Reuter). Tij dens het debat over het Atlantische Pact zijn enkele communisten en Gaullisten in de wandelgangen van de Franse nationale vergadering slaags geraakt. Men neemt aan, dat de communisten nijdig zijn gewor den over critiek, die een Gaullist op de Sowjet-Unie had geleverd. Toen het debat hervat werd, overhandigde een communistische afgevaardigde een grote stapel pe tities met handtekeningen tegen het Atlantische Pact aan Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken. De rechtse afgevaardigde generaal Aumeran sprak zijn teleurstelling er over uit, dat het Atlantische Pact géén garanties tegen Duitse herbe wapening inhield. Hij noemde de militaire hulp, waarmee president Truman het Atlantische Pact wil versterken, onvoldoende. OVEREENSTEMMING TE BERLIJN De plaatsvervangende militaire gouverneurs van de vier bezet tende mogendheden hebben Dins dag in een bespreking te Berlijn volledige overeenstemming be reikt over de werkwijze van de toekomstige besprekingen der vier bezettingsautoriteiten. De militaire gouverneurs of hun plaatsvervangers zullen bijeenko men wanneer een van hen daar om verzoekt. Zij zullen algemene richtlijnen aan hun deskundigen geven op basis van het commu niqué der Parijse vergadering van de raad van ministers van buiten landse zaken en de vorderingen, die de deskundigen hebben ge maakt, in ogenschouw nemen. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat ook volledige over eenstemming is bereikt over de voorstellen tot verbetering van de economische samenwerking tus sen Oost- en West-Duitsland, die onlangs door de deskundigen wa ren opgesteld. BRITSE GEVECHTSWAGEN REGIMENTEN NAAR DUITSLAND LONDEN, 27 Juli (Reuter), Het Britse ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat drie regimenten gevechtswagens in de komende herfst naar Duitsland zullen worden gezonden, waar zij deel zullen uitmaken van het Britse Rijnleger. Een brigade valschermtroepen zal, na aankomst van de regimen ten gevechtswagens naar Enge land terugkeren. FEUILLETON ii. „Ik ben wel erg bruusk, Lida, maar ik vind, dat het trjd is om bruusk te zijn. En ik zeg dit alles toch helemaal in jouw eigen be lang". Ze vroeg zich in stilte af, of ooit iemand wel iets enkel en alleen in het belang van een ander zei. „Je moet niet vergeten dat we geen zak met goud te verwachten heb ben. Van wie zou die moeten ko men? Verwacht jij soms, dat die kleine Suze, als ze van de hogere burgerschool komt, op een baantje zal uitgaan om jouw taak te ver lichten? Om jouw waanbeelden te verwezenlijken Veronderstel je, dat Willy zijn ideaal om vliegenier te worden, zal opgeven? Dat ze al lebei hun toekomst er aan zullen opofferen om jouw te helpen, deze oude „witte olifant" te onderhou den?" Lida stak een verse sigaret op, Ze kon het beven van haar handen niet meester blijven. „Het gaat niet over mezelf", zei haar vader „,De hemel weet, dat ik in een droger en warmer klimaat waarschijnlijk heel wat zou opknap pen. Maar ik denk niet aan mezelf. Ik denk aan moeder en Suze en Nel en Willy en Hanmaar voornamelijk aan jou, lieve kind". Maar grootmoeder noemde hij niet, dacht Lida. Grootmoeder tel de niet mee. Grootmoeder was al leen maar een sta in de weg. „Ik zal er met grootmoeder over praten", zei ze mat, zoekend om weg te komen. „Neen" zei hij, jij moet groot- moder bepraten. Zij doet zeker, wat jij haar zegt". Hjj sloot de ogen en zuchtte als ilemand die geestelijk volkomen uit geput is als een man, die zijn plicht van bovenaf opgelegd, ver vuld had. Lida verliet rustig de kamer. Ze voelde al haar zenuwen trillen. Als hij nog één woord meer op die eigengerechtigde toon gezegd had, zou ze gewoonweg uit elkaar ge sprongen zijln. m. Grootmoeder zat aan het raafn op het Zuiden in een geheel beklede stoel op haar kamer en las een po- pulair-wetenschappelijk tijdschrift. Ze droeg een met schildpad om rande bril. Ze legde haar tijdschrift neer en keek Lida aan door de bovenste helft van haar dubbelge- slepen brilleglazen. Lida sloot de deur en bleef er met haar rug tegenaan staan. Grootmoeder keek haar een ogenblik strak aan met goedkeurende blik en zei met haar scherpe, hoge stem: „Hij staat daar op de plank links in de kast". Lida glimlachte wrang. „Zie ik er dan uit, alsof ik iets nodig heb „We zien er allebei uit, alsof we er wat van nodig hebben". Lida haalde de fles sherry uit de kast met twee wijnglazen er bij. Ze vulde ze, waarbij ze in haar ze nuwachtigheid morste. Het ene glas reikte ze haar grootmoeder toe en ging in een stoel naast haar zitten met een diepe zucht van dankbare opluchtig. Hier vond ze een toe vlucht. Dit was haar enige schuil hoekje, wat ze nog over had. Grootmoeder nam een teugje wijn, zette haar glas neer en vouw de de handen in haar schoot. „U en ik schijnen het hard te verantwoorden te zullen krijgen", zei ze. „Je bedoelt zeker, dat ze weer tegen ons samenspannen, is het zo niöt?" „Dus, u weet er al van af?" „Wat is er eigenlijk „We moeten of het huls verko pen, of ik moet met Hendrik trou wen". „Ja, dat weet ik. Ik heb er wat van gehoord. Ze proberen jou over te halen om met hem te trouwen, niet waar?" „Daar komt het zo ongeveer op neer", antwoordde Lida. „Dat idee spookt ten minste de hele familie door het hoofd behalve dan bij u en. de kleintjes, maar u met z'n drieeën telt nu eenmaal niet mee". „Dat weet ik", antwoordde groot moeder. „We zijn nog niet rijp ge noeg! Maar ik weet toch anders heel goed, hoe de zaak in elkaar zit. Jij bent een ijdel opschepperig kind, dat er groot op gaat, de hele familie te onderhouden en dat nog minder verstand toont te hebben dan een zesjarig kind, door niet met de man te willen trouwen, die bereid is, die last van je over te nemen. Je moest je schamen!" Lida begon hartelijk te lachen. „En u wilt graag kaviaar en cham pagne hebben, nigt waar?". „Mijn mening is net zoveel waard", zei haar grootmoeder, „als het testament van Hitier maar jij moet die toch weten. Toen ik je# grootvader leerde kennen, trachtte' een hele troep mensen, mijn eigen familie daaronder begrepen, me er toe te brengen, te trouwen met een keurig welopgevoed jongmens, E- manuel Preston genaamd. En te ge lijkertijd oefende een massa men sen, je overgrootvaders familie in cluis, invloed op hem uit, om hem tot een huwelijk met een knap en lief meisje, Alice Kessel genaamd, te bewegen. Behoef ik je nog te vertellen, met wie we allebei ge trouwd zijn?" (Wordt i vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3