Eerste Kamer behandelde Statuut Raad van Europa Automatische beveiliging bij onze Spoorwegen .iaJ De schat van Matabonga RADIO GALATHEE Nationale Reserve krijgt vorm Verbijsterend voorstel van mr. Wendelaar Naar wij vernemen: Nogmaals Eén man kan op een groot station alle wissels en seinen bedienen Telefoon in de exprestreinen Plannen genoeg, maar Overleg inzake lonen en prijzen De Bonnenlijst Donderdag 28 Juli 1949 PAG. 3 De opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der West-Europese Unie, gene raal de Lattre de Tassigny, die voor een kort bezoek in ons land vertoeft, bracht in gezelschap van generaal Kruis een bezoek aan het Circus Strassbur ger in Scheveningen. V.l. n.r. generaal mr. H. J. Kruis, generaal de Lattre de Tassigny, mevr. Kruis, kolonel A. Beaufre en Karl Strassburger. (Van onze parlementaire redacteur) De grote mogendheden dingen al weer om het hardst naar Duits- lands gunst. In het Engelse parlement werd dezer dagen zelfs openlijk toegegeven, dat het Groot-Brittannië liever ware ge weest, wanneer in Duitsland meer overeind was blijven staan. België deed heel handig afstand van grenscorrecties, die Duits land onwelgevallig zouden zijn. Aan de senator Wendelaar (V.V.D.) was dit alles echter blijkbaar voorbij gegaan. Naar aanleiding van de bij de Eerste Kamer binnengekomen nota over het Duitse vraagstuk kwam hij op deze broeierige zomermiddag met een eenvoudig verbijsterend voorstel uit de lucht vallen. Het was nu wel duidelijk, aldus zijn betoog, er zou daar ginds wei nig meer te halen vallen. Wat de Duitsers echter nog wel hadden, dat waren kunstschatten. Wanneer wij nu eens probeerden voor elke af te schrijven millioen tien duizend gul den aan kunst terug te krijgen! De heer Wendelaar dacht met name aan Rembrandts in Duits bezit, kort om hij had al een uitgewerkt ver langlijstje klaar. Na dit betoog viel er even een pijnlijk zwijgen Zowel minister Stikker als vele Se natoren zullen zich op dat moment niet hebben afgevraagd of een der gelijk voorstel nog wel te realise ren viel. Voor degenen, die enig begrip hebben voor de positie, die Duitsland op dit ogenblik al weer inneemt, kan een dergelijk voorstel zelfs geen vraag zijn. Zij zullen on getwijfeld wel gedacht hebben, dat alleen al door het opperen van het voorstel brokken werden gemaakt, die even zovele hindernissen zijn op de weg naar een nieuwe samen werking. Prof. Kranenburg draaide er maar een punt aan door te zeg gen dat de nota wellicht nog in haar geheel in behandeling zou ko men. De minister was van te voren niet door de spreker ingelicht en kon daarin een ongetwijfeld welko me aanleiding vinden om te zwij gen Federatief Europa. Na deze averechtse inleiding be gon de Senaat aan de behandeling van het Statuut van de Raad van Europa, een begin van federatieve samenwerking, waarvan ook Duits land toch weldra deel zal gaan uit maken! Veel nieuws kon er niet meer over gezegd worden. Allen waren het er over eens, dat hier nog maar een aarzelend begin gold, maar men moest, zoals minister Stikker het later uitdrukte, toch ook geen vruchten willen plukken, die nog niet gerijpt waren. Hoewel gelovend in de mogelijkheden en wenselijkheden van het federalisme, bekroop de heer Pollema (CH) toch enige vrees, vooral ingegeven door bet feit, dat er reeds nu al weer landen waren, die zich te buiten gingen aan een teugelloze bescher- PROGRAMMA VRIJDAG 29 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmüziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmüziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Kussengevecht; 10.00 Gramofoonmüziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Sopraan; 11.30 Gra mofoonmüziek; 11.55 Gramofoon müziek; 12.30 Itjededelingen; 12.33 Ensemble Lachmann; 13.00 Nieuws; 13.15 Amsterdamse Politie kapel; 14.00 Gramofoonmüziek; 14.15 Gra mofoonmüziek; 14.40 Onder dag en dan..?; 15,00 Gramofoonmüziek; 15.40 Van oude en nieuwe schrij vers; 16.00 Koor en piano; 16.40 Voordracht; 17.00 Gramofoonmü ziek; 17.45 Kamermuziek; 18.15 Es- peranto-lezing; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Koor; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Het C.N.V.-kwartier; 20.00 Nieuws; 20.05 Londens Symphonic Orkest; 21.00 Lezing; 21.20 Koor en solisten; 21.50 Sans Souci; 22.15 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; .23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmüziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmüziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmüziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmüziek; VPRO: 10.00 Lezing en morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmüziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Sopraan; 11.00 Voordracht: 11.15 Orgelspel; 11.35 Kwartet Jan Corduwener; AVRO: 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport: 12.45 Gramofoonmü ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 De Kwin tetspelers; 13.45 Gramofoonmüziek; 14.00 Kookkunst; 14.20 Volkszang; 14.50 Gramofoonmüziek; 15.00 Voor dracht; 15.20 Gramofoonmüziek; 15.45 Het einde van de Vierdaagse 1949; VARA: 16.00 Piano; 16.30 Van 12 tot 16; 17.00 Filmland: 17.20 Ka mermuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Fe licitaties met muziek; 18.35 De Jon ge Flierefluiters; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Regeringsuitz.; VPRO: 19.30 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor; 20.30 Cursus; VARA: 21.00 Gramofoonmüziek; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Gramo foonmüziek; VPRO: 22.40 Reporta ge; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmüziek. ming van eigen markten. In het bij zonder kreeg Labour-Engeland een veeg uit de pan. De heer v. d. Kieft (PvdA.) stelde hier tegenover, dat de heer Pollema nog maar eens even moest afwachten. Minister Stikker voerde zijner zijds aan, dat het Europeese parle ment juist een middel zou kunnen zijn om een dam op te werpen tegen dergelijke averechtse strevingen. Prof. Beaufort (KVP) en de heer Anema (AR) wezen vooral op de fundamentele waarde van de Chris telijke beginselen. In dit verband wees de heer Anema (AR) ook op het gevaar, dat schuilt in de er kenning van zekere uitingen van het Christendom, terwijl het Chris tendom zelf buiten beschouwing wordt gelaten. Hij wilde zeggen, dat de bladeren de sappen van de stam blijven behoeven. De heer van Santen (comm.) had bij dit alles vanzelfsprekend een afwijkende me ning. Hij meende dat op het Statuut de woorden van Schiller van toe passing waren: Men spreekt slechts weinig over de deugden, die men heeft, en veel over de deugden, die men niet heeft. West-Europa mocht in theorie van samenwerking en in ternationalisme spreken, in de prac- tijk was het alles imperialisme en nationalisme wat de klok sloeg. Dankbaar knoopte hij hier bij de vrees aan, zoals die door de Polle ma tot uiting was gebracht. De mi nister had een zeer lichte taak, bij wijze van spreken kon hier een kind de ministeriële was doen. Bij ver gissing sprak hij van „mondelinge redevoeringen", gek was dat overi gens niet, want in het parlement worden meer redevoeringen „ge schreven" dan „gesproken"! Gul was de minister met de aanbieding van hulp aan de leden, die straks naar Straatsburg zullen gaan. Had den zij plannen om bepaalde pun ten ter behandeling voor te dragen, dan ware overleg met het Departe ment gewenst. Het kon soms zijn, dat sommige ervan al op andere wij ze in behandeling waren. Ook bood de minister technische hulp aan, dat kon gemakkelijk blijken te zijn. Was het de bedoeling de delegatie toch aan een heel dun touwtje te hou den?! Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. Communisten tegen. Op gelijke wijze was reeds bij de aan vang van de vergadering het wets ontwerp „Herkeuring afgekeurden" de hamer gepasseerd. Atlantisch Pact. Volgende week zal de Eerste Ka mer het Atlantisch Pact afhandelen, dat na afloop van de openbare ver gadering in de afdelingen zou wor den onderzocht. Op de agenda van het afdelingsonderzoek kwamen ook de Wet Autovervoer Personen, de wijziging van de Hoger Onderwijs wet en de Interimregeling voor Su riname voor. Deze punten werden echter voor deze week van de agen da afgevoerd, zij zullen nu eerst volgende week in de afdelingen aan de orde komen. Wat de geamen deerde Interimregeling voor Suri name betreft, die ginds zoveel stof heeft doen opwaaien, hoopt men misschien, dat de tijd onderwijl raad zal hebben gebracht is de hittegolf in Londen toch te veel gebleken voor de tropische vissen in het Olympia-aquarium al daar. Om nadelige gevolgen te voor komen, moest het water met ijs ge koeld worden. Dat de dieren uit de Poolge bieden last van de hitte ondervon den, is vrij aannemelijk. Zo stierven er in de dierentuin eveneens te Lon den 10 pinguins en moest het per soneel .overuren maken om de ijs beren met koud water te besproeien. bieden een aantal Britse scheerapparaten-fabrikanten honder den- ponden sterling voor het voor recht om de doeltreffendheid van hun producten te mogen tonen op de baarden van de 52 Vikings, die in hun schip „Hugin" voor de En gelse kust vertoeven in afwachting van de „invasie". gleed de splinternieuwe auto van een confectiefabrikant uit Am sterdam te Noorwegen van de pont in de Vetlefjord. De wagen ligt 24 meter diep. is het onmogelijk een acteur te vinden om de rol van Hitier te ver tolken in de film: „Het laatste be drijf", die te Wenen geproduceerd zal worden. Verscheidene liefheb bers hebben zich voor deze rol aan gemeld, maar de regisseurs zeggen, dat geen van hen zo toneel kunnen spelen en spreken als de Führer deed. heeft Rusland weer een ontdek king voor zich opgeëist. Niet de Franse scheikundige Lavoisier heeft het fundamentele beginsel der mo derne scheikunde, nl. dat geen stof verloren kan gaan, in 1848 ontdekt, maar Lomonsof en wel reeds in 1748. Hierbij valt in het niet, dat Rus land ook beweert: reeds 70 jaar eer der dan Engeland cement geprodu ceerd te hebben en ook de uitvind ster te zijn van het synthetische rubber. Wij leven in een vrij land en c/enieten van de zomer. Het leven is goed voor ons. Maar dezelfde zon, die over ons op gaat, ziet op haar dagelijkse loophaan dingen, die verre van mooi -zijn. Zij ziet de ellende van ontelbaren, de nood, het gebrek. Als wij dat eens za gen! Ons hart zou geen steen blijven. Wij zouden willen helpen. Laten we dat dan in derdaad doen. Steunt met uw bijdrage in geld of natura (duurzaam voedsel, kleding, schoeisel) de hulpactie, die wij ten bate van Hongaarse vluch telingen hebben ondernomen. Nogmaals doen wij een drin gend beroep op u. Geeft wat u missen kunt en wilt en zendt het aan een van de bureaux van dit blad! God lone uw hulp! MARCUS. (Van onze speciale verslaggever) Kort na de oorlog reisde ir. J. H. Verstegen, hoofd van het sein- wezen der Ned. Spoorwegen, naar Amerika om een order te plaatsen bij een oude zakenrelatie, hét wereldconcern General Railway Signal Company te Rochester in de staat New York. De Duitsers hadden namelijk in de bezettingstijd ons prachtige beveiligings- en signaalsysteem volkomen geruïneerd of ge bruikt voor hun oorlogsmachine. Vanzelfsprekend moest de ver nieuwing van ons seinwezen gelijke tred houden met de wederopbouw van ons spoorwegnet. Daarbij komt nog het feit, dat de oude leveranciers Siemens en Hals- ke in Berlijn voor lange tijd niet meer in staat zullen zijn onze or ders uit te voeren. Nu wilde het toeval, dat ir. Ver stegen reeds bij zijn bezoek aan Amerika in 1924 kennis had kunnen nemen van het feilloos werkende automatisch blokstelsel. Dank zij dit systeem, dat ook in ons land reeds op enkele kleine gedeelten van baanvakken in gebruik is, kan men door middel van relais en geïso leerde rails een trein zonder onge lukken het traject laten berijden. Het baanvak is daartoe in „blok ken" verdeeld. Komt de trein voor zo'n blok en zou er in dat blok nog een andere trein rijden, dan valt de seinarm in de onveilige stand. Een electrisch lichtsein bij Drie bergen. Zoals men ziet, komen bij dit nieuwe systeem de oude seinpalen met dwarsarmen te vervallen. Zo kunnen dus nooit twee treinen tegelijk in hetzelfde blok rijden. Een z.g. „ruststroom", welke onon derbroken door alle rails en appa ratuur stroomt, zorgt er voor, dat bij elke optredende storing onmid dellijk alle beveiligingen in werking treden. De N.S. wil nu dit automa tisch veiligheidssysteem op alle gro te baanvakken in ons land toepas sen. Ir. Verstegen wist het Ameri kaanse concern niet alleen te inte resseren Y°°r de wederopbouw van de beveiliging van het gehele Ne derlandse spoorwegnet, maar sticht te een Nieuwe Nederlandse maat schappij, waarin de General Railway Signal Cy. en de Philips elk voor 50 procent deelnamen. Zo worden thans onder de naam Spoorweg Sein Industrie, kortweg Spoorsein ge noemd, alle apparaten van de GRSC in licentie vervaardigd in Neder landse fabrieken, hetgeen een enor me besparing aan deviezen betekent. Bovendien kan deze Nederlandse in dustrie op den duur ook andere Europese spoorwegmaatschappijen van de best denkbare beveiligings apparatuur voorzien en ons land zodoende aan nieuwe afzetmogelijk heden helpen. s UtrechtArnhem krijgt de primeur. Zoals gezegd zullen alle grote baanvakken in de toekomst van dit moderne beveiligings- en signaalsy steem worden voorzien. Momenteel werkt men aan de uit voering van de automatische blok- beveiliging op het traject Utrecht- Arnhem, terwijl daarna het baan vak Utrecht-Amsterdam aan de beurt komt. Deze haanvakken zul len bovendien een automatisch licht seinstelsel krijgen, waardoor de van ouds bekende palen met seinarmen, die veelal met de hand bediend werden, kunnen verdwijnen. 's-Hertogenbosch wordt vol automatisch. Daarnaast hoopt men in het na jaar gereed te komen van een vol automatische spoorbezettingscontrö- le op het station 's-Hertogenbosch. Deze apparatuur maakt het moge lijk. dat één man aan een electrisch tableau alle mogelijke lichtseinen, wissels enz. kan bedienen, zonder daarbij een blik behoeven te wer pen op het stationsemplacement. Immers, de lampjes op zijn tableau vertellen waar treinen rijden, stil staan of rangeren. Door dit vol automatische stelsel worden vele seinhuizen en blokposten overbodig, hetgeen een aanmerkelijke perso- neelsbesparing met zich meebrengt. Ook op ander gebied doen de Spoorwegen vele proefnemingen, om de reizigers in de toekomst te gerieven. In nauwe samenwerking met de PTT worden onderzoekin gen verricht in het overbrengen van telefonische berichten uit rijdende treinen. Mochten de proeven naar wens slagen, dan zullen spoedig de Diesel- electrische exprestreinen met een mobilofoon worden uitgerust. Hier door zal het mogelijk zijn dat een radio-telefonische verbinding wordt tot stand gebracht tussen een rei ziger in een rijdende trein en b.v. zijn woning op vele kilometers af stand. Het spreekt vanzelf, dat nu de proeven zich nog in experimenteel stadium verkeren, de Spoorwegen geen bijzonderheden kunnen geven over de bereikte resultaten op dit gebied. Politiebewaking voor negergezin Maandagavond had een menigte van 1000 blanken zich voor het huis van de 52-jarige neger Roscoe John son in een „blanke wijk" van Chica go verzameld. Alle ruiten werden ingegooid en brandende fakkels naar binnen geworpen. De politie wist enkele brandjes spoedig te blus sen. 400 man politie is momenteel be last met de bewaking van Johnson's gezin. Johnson had een graad in de filo- sophie behaald aan de Northwes tern University en zijn vrouw is werkzaam op sociaal terrein. Prins Bernhard naar Noord-Brabant SOESTDIJK, 27 Juli. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het voor nemen op 6 September a.s. een werkbezoek te brengen aan de gemeenten Veghel, Uden, Hel mond en Eindhoven. (Van onze speciale verslaggever) TEUGE. 'n Ratelende tweedekker sjouwt met een sierlijk zweeftoestel aan z'n staart in de richting Apeldoorn. Op de grasmat van dit voormalige Duitse vliegveld is 't rustig nu. Een groepje luchtvaart-enthousiasten oogt de beide stippen na, die in wijde cirkels hoogte trachten te winnen. Kippen kakelen weer boven 't gebrom van de vliegtuigmotor uit en vlak achter ons klinkt uit de boerderij 't gerinkel van de vaat, die gewassen wordt. Is dit Teuge? Toch niet. Want plots waaiert aan de bosrand een rookwolkje uiteen, 'n Geweerschot petst naar ons toe en daar komen uit 't lange gras figuurtjes omhoog, 'n Paar vlugge sprongen en weg zijn' ze weer. Kaar van de plek, waar ze zijn neergedoken kringelen nu ijle wolkjes op. 'n Salvo knettert over de vlakte en daartussen wèng! de explosie van 'n „Thunderflash". Hier oefent infanterie, hier is in training de Nationale Reserve. De benjamin van onze weermacht heeft op Teuge 'n permanent kamp gekregen. En gedurende de zomer maanden komen plaatselijke afde lingen van de Reserve hier om de beurt veertien dagen in de kost. En niet alleen in de kost, dat kunnen wij u' verzekeren. Er wordt hard aangepakt, deze korte periode en de dagen zitten propvol. Sport, exercitie, theorie en veldwerk. Van af 't ochtendappèl is 't „looppas" en eerst na 't avondeten mogen de manschappen zich weer verplaat sen zoals u en ik dat doen. Ja, er zit wel vaart in. Maar dat mag ook wel, willen deze mensen althans enigszins gereedkomen voor hun taak: de beveiliging van het bin nenland in tijd van onrust en oor log. Ze weten heel goed wat ze willen, de mensen die hier zitten. Dit zijn geen- militaristen. Voor velen van hen, die uit de grote stad en van 't platteland komen, valt de intensieve training helemaal niet mee. Maar zij beseffen, dat- ze klaar moeten zijn, mochten land en volk onver hoopt in gevaar komen. Er liep 'n jongen in 't gelid met 'n gebroken arm. Bij 'n gewoon depót zou hij in de cantine hebben gezeten. Hier trok hij mee 't veld in. Hij moest nog veel leren van 't krijgsbedrijf, dat wist hij. En daarom wilde hij. Overal aan geroken ,,Kijk" zei de Overste Stoltz van 't directoraat Nat. Reserve „we zijn vorig jaar klein begonnen. Nu staan we met 9000 man infanterie, van wie zich 2000 in de laatste twee maanden hebben gemeld. Er komt nog luchtdoel bij en pioniers en zo en 'n korps motordienst mensen die zelf 'n wagen of 'n motor heb ben. Wie weet, wat we nog meer kunnen doen, als er maar mensen komen. We vragen toch werkelijk niet te veel.. Enige uren oefentijd in de week en voor wie zich kan vrij maken veertien dagen in een permanent kamp. De sociale ver zorging is dezelfde als die bij de landmacht, de bezoldiging voor de diensturen verschilt maar weinig van 't burger loon. Nee, daarvoor hoeft niemand 't te laten. De men sen realiseren zich echter te weinig, hoe we ervoor staan. Dat we sterk moeten zijn, zo sterk als 't ons maar mogelijk is. De Nationale Reserve zal zelfs in oorlogstijd wel nooit aan 't ..front" komen. Haar mensen beschermen bedrijven en installaties b.v. de mij nen. spoorwegstations. En juist daar kunnen de mannen, die er zelf wer ken, de plaats innemen van troepen, die anders aan de hoofdgevechts- lijnen onttrokken moeten worden". 't Is natuurlijk 'n illusie, zo ver telde de kampcommandant, de Overste Waringa, te menen, dat de reservisten op Teuge volledig opge leid worden. We laten zoveel mo gelijk verschillende dingen doen. Wanneer ze hier geweest zijn, heb ben ze overal even aan geroken. Ja, we moeten veel improviseren, roei en met de riemen, die we hebben. Misschien wordt dat ook nog wel beter We herinnerden ons de veront rustende berichten in 't ochtend blad: zal West-Europa op Ameri kaanse uitrusting moeten wachten tot het te laat is? En we wierpen 'n blik naar 't cantineterras achter ons, waar de militaire attaché's van de Verenigde Staten en Canada 'n be kend oud-Hollands drankje keur den. Waren zij bij toeval hier te gast? Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft destijds met nadruk op de wenselijkheid gewezen, het overleg tussen de regering en de stiehting over diep ingrijpende vraagstukken, die daarvoor in aan merking komen, zo vroegtijdig mo gelijk te openen. Daar in de loop van dit jaar be slissingen op het gebied van de loonvorming zullen moeten worden genomen en met de besprekingen tot nu toe nauwelijks een begin is gemaakt, heeft dé stichting van de arbeid de voorzitter van de inter departementale commissie voor de loon- en prijs-politiek nogmaals op de wenselijkheid van vroegtijdig overleg gewezen. Uit het hierop ont vangen antwoord blijkt ,dat de re gering voornemens is met boven staande overwegingen rekening te houden. ZO WAS HET NIET BEDOELD Een Amsterdamse bagagemees- ter, die dezer dagen tegen h^t middernachtelijk uur in enigszins benevelde toestand een restaurant aan de Nassaukade te Amsterdam verliet, viel enige op het terras zittende bezoekers hinderlijk las tig. Toen hij een hunner aan zijn jasje en zijn boord trok, gaf deze de man een duw, waardoor hij kwam 'te vallen. De bagagemees- ter, de 51-jarige uit Winterswijk afkomstige E. K. L„ liep bij de val een hoofdwond op. Hij werd door de G.G.D. naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd en over leed nog diezelfde dag. De 100.000 Bij de 507e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, is de f 100.000. gevallen op nummer 12 3 4 5. De Nederlandse Spoorwegen hebben de handen vol aan het ver voeren van vele duizenden rijwielen „op vacantie". Met speciale rijwieltreinen worden ze naar de plaatsen van bestemming ge bracht. Hier ziet men het afladen op het station in Den Haag. 'n pakje KWALITEIT voor het tijdvak van 31 Juli tot en met 13 Augustus geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenbaarten 909 241 vlees (a b d) 100 gr. vlees 242 vlees (a b) 300 gr. vlees 243 vlees (d) 100 gr. vlees 244 algem. (a b d) 250 gr. rijst 246 algem. (a b) 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas 254 algem. (d) 100-gr.m kaas of 125 gr. korstloze kaas (De letters achter de bonnum- '.•ners geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten za zb zc zd ze md mh 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken)Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. De niet-aangewezen bonnen 224, 225 228 229 230 231 233 235 236 237 238 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. KONINKLIjKE FAMILIE IN ENGELAND LONDEN, 27 Juli (Reuter). Koningin Juliana, Prins Bernhard en de twee prinsesjes Beatrix en Irene waren vandaag tegenwoor dig bij een plechtigheid op het Buckingham Palace, waarbij ko ning George een nieuw vaandel uitreikte aan het eerste bataljon van de „Irish Guards". Veldmaar schalk Lord Alexander, gouver neur-generaal van Canada, die kolonel is van het regiment, was voor deze gelegenheid uit Canada overgevlogen. Het bataljon is on langs uit Noord-Afrika in Enge land teruggekeerd. REPRESAILLES IN OOST-DUITSLAND NA PAUSELIJK DECREET BERLIJN, 27 Juli (K.N.P.). De burgemeester van Neustadt in Mecklenburg heeft als eerste represaille-maatregel tegen de uit vaardiging van het excommuni catie-decreet bevel gegeven uit de katholieke kerk ter plaatse het kruisbeeld te doen verwijderen. De regeringsautoriteiten van de Lander in de Oostelijke zóne over wegen thans om geen kerkelijke belastingen ten bate van de -Kath. Kerk meer te innen. Dit wordt gemotiveerd met de door te voe ren scheiding tussen Kerk en Staat. Communisten verwelkomen Thomas Mann Reimann, de West-Duitse com munistische leider, heeft heden Thomas Mann een brief van zijn partij overhandigd, waarin deze bekende Duitse auteur wordt be groet „uit naam van de vele Duit sers, wier stem niet op 't Goethe- festival te Frankfort wordt ge hoord". In de brief spreekt de commu nistische partij er haar vreugde over uit, dat Mann tot het gehele Duitse volk wil spreken en daar om ook naar Weimar in de Sovjet- zóne komt. 12.000 Ml DINETTES IN STAKING PARIJS, 27 Juli (Reuter). Twaalfduizend midinettes, atelier- meisjes bij de Parijse modehuizen, zijn hedenmiddag in staking ge gaan om hoger loon. De midinettes vragen een loons verhoging van vijftien francs per uur, een betaalde vacantie van drie weken en vacantietoeslag. Tengevolge van deze staking zullen waarschijnlijk de herst- modeshows, die komende week zouden beginnen en waarvoor reeds vele vreemdelingen naar Parijs waren gekomen, uitgesteld moeten worden. Congres Katholieke Middenstand Op 12 en 13 October zal in Rot terdam het 15e tweejaarlijkse con gres van de Ned. R.K. Midden standsbond worden gehouden. FEUILLETON Ze hield haar linkerhand in de hoogte, zodat Lida haar trouwring goed kon zien. Het was de beroem de trouwring, die haar reeds als kind betoverd had. Hij was van geel goud en de bovenkant was inge legd met een band van blauw email, waarin met gouden letters de latijnse spreuk was ingelegd: „Nos duo contra mundum", wat, zoals Lida reeds in haar kinderja ren geleerd had, betekende: „Wij beiden tegen heel de wereld!" „Neen, schat, dat behoeft u me niet te vertellen," zei Lida zuch tend. „Maar dit geval ligt toch wel anders". „Waarom anders" Omdat je toe vallig niet verliefd op hem bent? Hoor eens Lida, het is jouw groot ste ongeluk en een kruis, dat je heel je leven zult moeten dragen, dat je zoveel op mij gelijkt. Jij bent een van die moeilijke mensen, die moe ten doen, wat ze nu eenmaal moe ten doen. Hendrik is een fijne kerel, maar om redenen, die jou alleen aangaan, wil je niet met hem trou wenten minste nu nog niet". Lida nam een teugje sherry en voelde zich wonderlijk opgelucht. Ze vond het een geluk, dat het sim pele feit van je geboorte je ver wanten kon bezorgen van wie je echt veel kon houden. Ze vond het niet meer zoiets als verraad, dat ze zich soms kon afvragen, of ze wel echt hield van haar moeder met haar wrok en getob en van haar vader met zijn verbittering, zijn pa thetische illusies en zijn eigenge reidheid, die erger werd naar mate zijn gezondheid achteruit ging. Ze hield van hen, maar ze vroeg zich toch soms af, of ze hen als haar vrienden gekozen zou hebben, als ze in dit geval te kiezen had gehad. Over grootmoeder was geen kwes tie. Geheel afgezien van haar ver wantschap, had ze nog nooit ie mand ontmoet, met wie ze liever in aanraking zou zijn gekomen en ze beschouwde haar als de bewon derenswaardigste vrouw, die ze ooit in haar leven zou kunnen ont moeten. Op haar vier en negentigste jaar had Amelie Russel haar eigen en daaropvolgende generatie over leefd en wist zich zeer goed te handhaven onder de derde en vier de. Ze was nog in het volle bezit van al haar vermogens. Haar ge zicht was nog goed, haar gehoor uitstekend en haar hersens waren wonderlijk modern en vlug van be grip. Ze zag er tenger uit, maar ze was taai van gestel. Ze kon zich nog aankleden en verzorgen, zonder iemands hulp nodig te hebben. Ze had een flinke eetlust. Naar haar eigen woorden was ze nog gezond en recht van lijf en leden. Ze had een levendig geheugen. Haar jeugdherinneringen aan de Burgeroorlog waren schilderachtig en aantrekkelijk evenals die aan de lange tijd van oorlogen en rampen, revoluties en tijden van welvaart, welke daarna verlopen waren. Ze was goed op de hoogte van het he den. „Ik heb begrepen", zei grootmoe der, „dat er vanmiddag lui zijn ge weest die een bod van veertigdui zend voor ons buiten gedaan heb ben." „Ja, dat is zo," antwoordde Lida, hoewel haar gedachten ver weg waren. Inwendig genoot ze nog steeds van dit gezellige tussenspel en van haar geluksgevoel over het bezit van zulk een grootmoeder. Zij bewonderde haar in zoveel opzich ten en niet het minste om haar vol strekte gemis aan al wat naar ge maaktheid zweemde. Lida was ongemeen trots op haar grootmoeder en het kwam nooit bij haar op, zich te verbazen over het feit, dat zij elkaar zo volkomen be grepen, ondanks de diepe kloof der jaren, die hen van elkander scheid de. Grootmoeder nam vlug een slok je van haar sherry. Toen zei ze peinzend :,,Het is 'n heel probleem. Het is een lastig probleem, Lida. Al wat recht en billijk is of schijnt verzet zich tegen jou." „Tegen ons," verbeterde Lida... „Ook al goedtegen óns. Ons blijft niets anders over dan een grote mate van koppigheid, valse trots, en misplaatst gevoel." „Juist!" beaamde Lida. Grootmoeder hield haar bijna le dige glas tegen het licht en zei: „Dit is lekkere wijn, Lida, maar 't is niet de wijn, die Han Russel ge schonken zou hebben bij een con ferentie van zoveel gewicht, als wij nu houden. Hij zou rum besteld hebben goeie, oude Jamaicarum en hij zou voor ons een stel ster ke rumgrocs hebben gemaakt." „En het niet bij eentje gelaten hebben," zei Lida lachend. „En na het derde rondje zouden we het hele probleem vergeten zijn, wat 't enige is, wat je met sommi ge problemen doen kunt." Han Russel, de overgrootvader van Lida, was de enige dode uit die oude tijd, die ze zo graag op de we reld teruggebracht zou hebben, om kennis met hem te maken. Han Russel was een zwerver en fortuin zoeker geweest, die in vreemde verre landen zijn geluk had ge zocht. Han Russel was, zoals hem dat paste, op zee ergens in de Stille Zuidzee omgekomen, toen zijn schoener „Amelie" in de orkaan van 1897 schipbreuk had geleden. (Wordt vervolgd!.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3