VAN HOUTEN Islam en Katholicisme in Noord-Af ri ka Verhouding tussen Muzelmannen en Katholieken zeer sympathiek Tragisch ongeval in de N.O.-Polder Automobilist op slag gedood Zwitsers correspon dent verlaat Praag Het Congres van ,St. Michaël Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Bijzondere Bedevaart naar Lourdes Nieuwe lening aan Nederland? Groenten en fruit naar Oost-Duitsland Marktberichten PAG. 4 Donderdag 28 Juli 1949 (Van de speciale K.N.P.-correspondent H. de Vidal de St. Germain) ORAN (K.N.P.). „Dp verhouding tussen Mohammedanen en Christenen in Noord-Afrika is xeer sympathiek", aldus Mgr. Lacaste, bisschop van Oran. Uw correspondent was zelf in de gelegenheid dit meermalen te constateren. Muzelmannen waren naar de nachtmis in Oran gekomen om bij het beeld van de H. Maagd te komen bidden. „Zij is de Moeder van de grote profeet", zeiden zij. Zij vroegen ook de kleine gebedsplaatjcs met afbeelding van „Notre Dame de Santa Cruz". Met vee! eerbied beschouwden zij de kleine huisaltaren, die in de straten, waarlangs het beeld van de H. Maagd werd vervoerd, in de portieken van enkele huizen waren opgesteld. Als een ander voorbeeld zou men mogen noemen, dat vele gelovige Muzelmannen lid zijn van het Ka tholieke Vakverbond, terwijl enke len daarin zelfs leidende functies bekleden. „Wij hebben een morele waarborg, dat wij niet bedrogen zullen uitkomen", is hun motive ring. „Bij de communistische vak bond hebben we die nietEen van deze Mohammedanen, die vice- voorzitter is van het vakverbond in Tlemcen (een stad van grote betekenis) heeft in zijn huis deze tekst uit de Koran opgehangen: „Gij zult bevinden, dat zij, die het meest geneigd zijn de gelovigen te beminnen, diegenen zijn, die zeg gen: Waarlijk, wij zijn Christen". (Soera V. 85). Hoewel daarnaast vele teksten op te sommen zouden zijn, waarin Mohammed de Christenen ernstig veroordeelt, omdat zij Christus, de grote profeet, naast Allah als God aanbidden, kan toch de Koran een zekere evolutie in de denkwijze van de Muzelmannen tegenover het Christendom niet verhinderen. Toch is het aantal bekeerlingen onder de Muzelmannen nog zeer gering. Wel worden kleine kinderen, die in stervensgevaar verkeren, in zeer veel gevallen nog gedoopt door een katholiek priester. Veel verder ge raakt men in dit opzicht echter nog niet. Onder de volwassenen gelukt het slechts van tijd tot tijd enigen te bekeren. Weeskinderen worden opgenomen in tehuizen der „Petites Soeurs". Men doet geen moeite hen de „nieuwe", godsdienst op te drin gen, doch men merkt, dat deze lief devolle zorg voor de verlaten kin deren wel reacties oproept, die de missiebodem meer bouwrijp maken. Zoals wij in ons vorig artikel op merkten, zijn er wel overeenkom sten van de Islam met het Christen dom. Een nauwgezette studie hier van, alsmede een studie over ge woonten en zeden van de Arabieren zal ons veel nader tot hen kunnen brengen. Hoe denkt nu de Arabier over ons? Belangrijk is in dit opzicht 'n artikel van de Muzelman Hamza Boekaban, dat als titel draagt: „Be lijdenis van een Mohammedaan uit deze tijd". De schrijver vertelt ons hoe zijn innerlijke ontwikkeling in drie stadia verkeerd heeft. 1. Een Europeaan is een man die veel lacht; hij is een lacher, een egoïst, een spotter, die het schaam tegevoel mist en oppervlakkig oor deelt over alles wat hij ziet en wat bij hen niet voorkomt. Frankrijk is geen christelijk land. De weinige Christenen, die er nog leven, kun nen slechts achterlijke dwalers zijn. 2. En hierdoor eindigt onze cri sis (door het contact met de Euro pese beschaving) met bij ons een dubbelzinnige houding teweeg te brengen: een welwillende houding tegenover de moderne wetenschap pen zonder enige beperking of re serve, en een vijandige houding tegenover alles, wat een bedreiging is voor onze godsdienst en onze cultuur. Op een der kruispunten nabij Emmeloord (Noord-Oost polder) liet een autobus enige passagiers uit, die achter de bus langs de weg wilden oversteken. Op dat moment passeerde een auto, die 2 der pas sagiers greep. Zij werden dodelijk verwond en overleden kort daarna. Het waren de arbeiders A. v. d. W. en J. S., beiden uit Dinteloord. Op het moment dat de heer van Dijk uit Hardenberg met zijn auto een onbewaakte spoorwegovergang nabij Rechteren tussen Dalfsen en Ommen wilde passeren, sloeg de motor af. De wagen bleef op de rails staan, terwijl een trein in aan tocht was. De heer van Dijk zag geen kans de auto nog te verlaten en werd bij de botsing op slag ge dood. De meegesleurde auto ge raakte in brand en werd volkomen vernield. BRITS FUNCTIONARIS AANGEHOUDEN BOEKAREST, 27 Juli (Reuter- A.F.P.). Een voormalig functio naris van het Britse voorlichtings bureau, Roderick Francis Sarrell, die in de jaren 1947 en 1948 eerste secretaris bij de Britse legatie te Boekarest was en de functie van zaakgelastigde vervulde, is teza men met zeven andere personen aangehouden wegens „smokkel handel en poging tot clandestiene overschrijding van de grens". Hij is na vaststelling van zijn identi teit vrijgelaten. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de aange houden personen bekend hebben, dat zij van plan waren met de hulp van Sarrell clandestien de grens te overschrijden in de rich ting van Wenen. Sarrell zou sa men met een lid van de groep deze clandestiene uittocht hebben voor bereid Tot' de gearresteerden be hoort mevr. Eleonora Bunea (prin ses von Wied). 3. De ontdekking van de christe lijke beschaving, verschillend van de Europese beschaving. De ont dekking vooral van Christenen, die het in waarheid waren. Deze katho lieken hebben ons geleerd, dat men de naaste kan en moet liefhebben, ongeacht zijn huidskleur, zijn for tuin of zijn intellectueel niveau en dat men hem te hulp moet komen in zijn lijden. Met deze Christenen en dit Christendom kan en wil de Islam zich verstaan, want in de we reld, die ineenstort, verdedigen zij beiden dezelfde waarden. Deze bekentenis van een gelovige Mohammedaan is hard en zij ver oordeelt ons zelfs hier en daar. Maar aan de andere kant klingt er een hoopvol geluid in. Een stem, die vraagt om begrip, zelfs om sa menwerking. Moge zij verstaan worden en mogen do arbeiders aan treden om straks te oogsten, want de velden zijn wit. HIJ HAD VERBORGEN MICROFOON IN ZIJN KAMER PRAAG, 27 Juli (Reuter) Hans Tuetsch, correspondent van de „Neue Zuercher Zeitung" is uit Praag vertrokken, nadat hij had ontdekt, dat in zijn hotelkamer een microfoon was verborgen. Hij heeft zijn beklag ingediend bij de pers chef van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van buitenlandse zaken, die verklaarde, dat de microfoon niet door de politie was aange bracht. t)e correspondent kreeg argwaan toen hij in zijn kamer draden ont dekte, die er vroeger niet geweest waren. Hij vond een kleine micro foon en kon vaststellen, dat de dra den naar een andere kamer liepen, waar een versterker stond opge steld. Hij vernam, dat de huurders van deze kamer niet in het register van het hotel waren ingeschreven, hoewel zulks in normale gevallen verplicht is. Tuetsch heeft de perschef mede gedeeld, dat hij geen basis van ver trouwen meer aanwezig achtte en dat hij in overleg met zijn blad had besloten, dat hij niet in Tsjecho- Slowakije kon blijven. Aan offi ciële toezeggingen kon hij geen waarde meer hechten. Een groot aantal Westerse dag bladcorrespondenten heeft het land reeds eerder verlaten. Van sommi gen werd het visum ingetrokken, anderen vonden het onmogelijk daar te werken. Handelingsonbekwaamheid gehuwde vrouw Naar het A.N.P. verneemt, wordt bij het ministerie van justitie een wetsontwerp voorbereid tot op heffing van de handelingsonbe kwaamheid der gehuwde vrouw. H Zoals reeds gemeld congresseerde de R.K. Politiebond „St. Michaël" in de Schouwburgzaal van „Ons Huis" te Enschede. Een goed verzorgd programma, aangeboden door do afdelingen Al melo, Enschede, Oldenzaal, en Win terswijk hield vele beloften voor dit Jubileum-Congres in. De ontvangende afdelingen heb ben eer van haar werk gehad; de ontvangst en het verblijf te Ensche de waren subliem. Voor vele afgevaardigden, die nog niet met Twente kennis maakten, is deze landstreek een openbaring ge weest. Het land van een Ariëns en een Schacpman heeft voor hen veel be tekenis gekregen, 't Was ook wel een goede gedachte om bij het mo nument van Dr. Ariëns te Enschede namens de bond kransen neer te leggen en om bij de rondtocht door door Twente een ogenblik bij het reusachtige monument van Dr. Schaepman te verwijlen. Het congres had ook vele hoogte punten. De uitreiking door hoofd aalmoezenier van de Bond, de Zeer- eerwaarde heer W. Goossens, van het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" aan de jubilerende se cretaris van de Bond, de heer C. Leenders, was hiervan zeker niet het onbelangrijkste. De toespraak van de Commissaris der Koningin in de provincie Over- ijsel Ir. J. R. G. M. de Ridder van der Schueren, die de taak van de politie als gezagsapparaat belichtte, alsmede die van onze Katholieke voorman Mr. Dr. Teilegen, die spe ciaal in het licht stelde dat van de R.K. politieambtenaar nog iets anders wordt verwacht dan de orde handhaven en de misdaad bestrij den, waren van een wel zeer ver heven gehalte. Het materiële gewin voor de bonds leden was schaars. Omtrent een sa larisverbetering mochten de ver wachtingen niet hoog gespannen worden, ook al demonstreerden de congressisten de grote financiële ge- zinsnood. Met het wegnemen van enige scheve verhoudingen en de „ont- knikking" van het per 1 Januari 1946 ontstane verschil in de verhogingen der salarissen, hetgeen de hogere politie-ambtenaren alleen zal ten goede komen zou dit gewin beke ken zijn. De gegronde hoop die bestond op dc algehele opheffing van de Classi ficatie, die wegens de daaraan ver bonden standsplaatsaftrek, zoveel grievende onbillijkheden inhoudt, vond bij de aanwezige congresleden grote bijval. Van dit congres kan worden ge zegd dat het op hoog pijl stond en dat de leiding van de R.K. Politie bond „St. Michaël" de geestelijke en morele verheffing van haar leden niet verwaarloost. „MATER AMABILIS" In het begin van het najaar zal het eerst nummer verschijnen van „Mater Amabilis", een contactblad, op de eerste plaats bestemd voor de cursisten, oud-cursisten, docen ten en besturen van de Mater Ama bilis Scholen, vervolgens voor al len, die belangstel/ing hebben voor de vrouwelijke jeugdvorming, ver zekerd door deze instituten. Het blad staat onder de alge mene leiding van de voortrekkers der Mater Amabilis Scholen, name. lijk het Directorium der Maastricht se M. A. scholen, de Zeer Eerw. Heer H, Houben, diocesaan aalmoe zenier van het Meisjeswerk in het Bisdom Roermond, stichter van de eerste M. A. School op Nederlandse bodem; Mej. E. Lommen school- directrice leidster van de eerste Maastrichtse School; Mej. M, C. Schouwenaars, schoolinspectricé te Antwerpen, ontwerpster van de op voedingsformule der Mater Amabi lis Scholen. De redactie van het contactblad wordt toevertrouwd aan Mevr. Hé- lène Swildens. Het wordt uitgege ven door de N.V. Boekdrukkerij „Helmond" te Helmond. (Adv.) Door de bergachtige ligging had de aanleg van een waterleiding naar Jerusalem heel wat voeten in aarde. Toch slaagde men er in het eerste deel van deze waterleiding in betrekkelijk korte tijd te voltooien. De foto toont een in aanbouw zijnd water reservoir tussen Jerusalem en de waterbron. DEN HAAG (K.N.P.) Pelgrims uit dc Ver. Staten. Engeland, Ier land, Duitsland, België, Canada, Frankrijk, Zwitserland en Nederland zullen van 8 tot 10 October eën bij zondere bedevaart naar Lourdes houden. Zjj zullen daar bidden voor al degenen, die onrechtvaardig zijn getroffen om wille van hun politieke overtuiging en lijden in de concen tratiekampen en de verschrikkelijke onderaardse kelders in Duitsland, Rusland, China en elders. Deze bedevaart wordt gehouden op initiatief van de Nederlandse Broederschap van O.L. Vrouw van Barmhartigheid en onder auspiciën van het Internationaal Comité ter Verdediging van de Chr. Beschaving te Parijs, met de zegen en de steun van de Bisschop van Tarbes en Lour des, Mgr. Pierre Marie Théas. Alle katholieken, van welke natio naliteit zij ook mogen zijn, worden dringend opgeroepen om aan deze bedevaart deel te nemen. Via de katholieke pers van de gehele we reld zullen spoedig nadere gegevens bekend worden gemaakt. Bereidt thans reeds uw deelneming voor aan deze gezamenlijke daad van christe lijke naastenliefde ten gunste van de dertig millioen gevangenen ter we reld. WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Gisteravond om ongeveer 8 uur is de 26-jarige heer Klaassen uit Hoven bij Zutphen op de onbe waakte overweg van de Knoeven- oordstraat te Brummen door trein 324, de sneltrein van Zutphen naar Deventer, gegrepen op het mo ment, dat hij per rijwiel deze pverweg wilde passeren. Er was juist een sneltrein naar Zutphen gepasseerd, waardoor Klaassen, die doof was, vermoedelijk niet op de andere trein heeft gelet. De machinist gaf een alarm-fluitsig naal, waardoor de chef van Brum men op het geval opmerkzaam werd gemaakt. Dr. Korteweg kon slechts de dood constateren. Het zwaar verminkte lijk werd naar het lijkenhuis van'de algemene begraafplaats vervoerd. POOLSE REGERINGS VERKLARING OVER PAUSELIJK DECREET WARSCHAU, 27 Juli (Reuter). De Poolse regering heeft aan Mgr. Zygmunt Choromanski, fungerend bisschop van Warschau en secre taris van het Poolse Katholieke Episcopaat, een verklaring doen overhandigen, waarin gezegd wordt, dat het onlangs uitgevaar digde Pauselijk decreet over ka tholieke aanhangers van het com munisme een „wrede schending van de godsdienstige gevoelens" betekent. De regering, aldus de verklaring, zal krachtige maat regelen nemen tegen alle activi teit, welke de openbare orde dreigt te verstoren of de volksdemocratie te verzwakken. Het Vaticaanse edict kwam in conflict met de wetsorde in Polen en kon niet ten uitvoer worden gelegd. „Pogingen om de eenheid van de natie te doorbreken door het opvolgen van richtlijnen van buitenlandse her komst kunnen niet geduld wor den". aldus de verklaring. EYSKENS' FORMATIEPOGINGEN BRUSSEL, 27 Juli (A.N.P.) Op zijn persconferentie van he denmiddag heeft de Belgische kabinetsformateur Eyskens mede gedeeld, dat hij Dinsdagmiddag met de socialistische delegatie, waarvan ook Spaak deel uit maakte, een diepgaande program mabespreking heeft gehad. Alle aspecten van de grote financiële, fiscale en begrotingsvraagstukken zijn besproken, zonder dat de onderhandelingen 'daarmede uit geput zijn. Dc formateur zeide concrete voorstellen te hebben gedaan voor een volledige ophef fing der werkloosheid. Ook is ge sproken over de schoolkwestie en over de koningskwestie, die, aldus Eyskens, kennelijk de grote moei lijkheid in deze crisis is. De voorzitter der socialistische partij, Buset, heeft na zijn onder houd met Eyskens verklaard: „Ik begrijp niet, hoe de formateur aan zijn gunstige indruk komt, die hij had na ons gesprek van Maandag ochtend". In de koningskwestie evolueren de standpunten zeer weinig, aldus de formateur. Op de vraag of er misschien nieuwe voorstellen wa ren gedaan betreffende deproce dure ter oplossing van de konings kwestie, antwoordde, hij: „De koningskwestie is een principieel vraagstuk en geen procedure kwestie". Veel belangstelling voor rapporten enquêtecommissie De belangstelling voor de ge schiedenis van het regeringsbeleid gedurende de oorlogsjaren is der mate groot gebleken, dat van het eerste deel de derde druk bijna uitverkocht is. Van het tweede deel is op het ogenblik geen enkeJ exemplaar beschikbaar. Is van hêt eerste rapport geen herdruk mogelijk, het tweede is thans wel in herdruk. BEIERS PARLEMENT IN STAKING MUENCHEN, 27 Juli (Reuter). Het Beierse parlement is vandaag „in niet-officiële staking" gegaan uit protest tegen de beweerde in menging in de rechtspraak door het Amerikaanse militaire bestuur. De leden van het parlement kwamen vandaag niet bijeen, na de verdaging voor onbepaalde tijd, waartoe men gisteren besloten had. Het conflict ontstond als gevolg van beweringen van dr. Alfred Loritz, voormalig Beiers minister, dat hij in een Beierse gevangenis een siechte behandeling had ge kregen. (Loritz was veroorde.eld tot gevangenisstraf op beschuldi ging van het bedrijven van zwarte handel.) FRANSE NATIONALE VERGADERING RATIFICEERT ATLANTISCH PACT PARIJS (Reuter), 27 Juli. De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen om half negen het At lantisch Pact geratificeerd. Er wer den 398 stemmen voor ratificatie en 187 stemmen tegen uitgebracht. De debatten, waarbij het niet aan hef tige tonelen heeft ontbroken, wer den gedurende de afgelopen nacht voortgezet. De uiteindelijke stemming over de ratificatie nam slechts zes minuten in beslag. De tegenstemmers wa ren 182 communisten, vier Alge rijnse autonomistische mohamme danen en een centrum-afgevaardig- d.e Een twintigtal afgevaardigden onthield zich van stemming, onder anderen de veertien afgevaardigden van de onafhankelijke fractie der overzeese gebiedsdelen. Voor stemden de regeringspartijen (MRP, socialisten en radicalen), rechtsen, Gaullisten en gematig den. ACHESON OVER HET PLAN TOT MILITAIRE HULPVERLENING WASHINGTON, 27 Juli (Reu ter). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat het rege ringsplan tot militaire hulpverle ning ten bedrage van 1.450 mil lioen dollar een „tussentijds plan" is om de leemten te vullen tot het tijdstip, waarop de Atlantische Alliantie haar eigen organisatie heeft opgebouwd. Waarnemers leggen dit uit als te betekenen, dat aanvullende mi litaire hulp beschikbaar zal zijn, zodra door de uitvoerende raad van het Atlantisch Pact een plan is uitgewerkt. Nederlandse gezant te Lima Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de benoeming te ver wachten van mr. L. A. Gastmann, plaatsvervangend consul-generaal der Nederlanden te Hongkong, tot H.M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lima (Peru). DE BOM TE WEESP De hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse za ken is er gisteravond in geslaagd de door kinderen opgegraven vliegtuigbom nabij de spoorbrug over de Vecht te Weesp, onscha delijk te maken. Het bleek ten slotte een bom van 250 kg te zijn, dus nog aanzienlijk zwaarder dan men aanvankelijk dacht. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt de gehele omgeving nauwkeurig af te zoeken, waarbij niets meer is gevonden. Het terrein om de brug wordt dus nu als absoluut ongevaarlijk beschouwd. INDONESISCHE AUTORITEITEN NAAR BATAVIA VERTROKKEN Vanavond zijn per K.L.M.-ma- chine naar Indonesië vertrokken prof. Djajadiningrat en de heren J. W. van Hoogstraten en A. B. K. Niemeyer, respectievelijk secre taris van staat van onderwijs, kunsten en wetenschappen, hoofd departement algemene zaken te Batavia en hoofdambtenaar van dat departement. Deze heren hadden in Neder land besprekingen gevoerd over de positie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht. Bovendien vertrok met het zelfde toestel prof. ir. J. P. Thysse naar Batavia. LABOUR-LID GEROYEERD LONDEN, 27 Juli (Reuter). Lester Hutchinson, parlementslid van de Labourpartij (linkervleu gel), is uit de partij gestoten, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen vernomen. Hutchinson is een van de felste critici van de buitenlandse politiek der regering. Het partijbestuur heeft de maatregel genomen, na dat Hutchinson was ondervraagd over verklaringen die hij onlangs heeft afgelegd. Hij behoudt zijn zetel in het Lagerhuis, waarvoor hij in 1945 werd gekozen. Hutchinson heeft met Henry Wallace, de leider van de progres sieve partij in de V.S., een „vre- destournee" door de V.S. gemaakt en daarbij tegen het Atlantisch Pact gesproken. Hij is ook een van de 21 parlementsleden, die ten tijde van de Italiaanse verkiezin gen in 1948 een telegram hebben getekend, waarin Pietro Nenni, die samenwerking met de communis ten voorstaat, werd gesteund. Reeds enige tijd werd een disci plinaire actie tegen Hutchinson verwacht. wel aan een noodlottig driftig ge baar worden geweten, 't Slacht offer laat een vrouw en twee kin deren achter, terwijl een derde dezer dagen wordt verwacht. NIEUWE DIRECTEUR STICHTING 1940-1945 Hedenmiddag heeft de heer A. J. Teunissen afscheid genomen als directeur van de Stichting 1940- 1945- te Amsterdam. De heer Teunissen, die sedert September 1946 als directeur aan 1940-1945 was verbonden, zal een functie in het zakenleven aan vaarden. Zijn opvolger is de heer G. Bre- teler uit Enschede. Honderden waren naar het ge bouw in de Vondelstraat gekomen om afscheid te nemen en kennis te maken. NOODLOTTIGE RUZIE Een noodlottige ruzie, die hij met een collega vanmiddag had, heeft de dood van de 29-jarige tuindersknecht Jan Put uit Naar- den tot gevolg gehad. Tijdens de schafttijd ontstond er een woor denwisseling tussen Piet en de 24- jarige Koopman, eveneens tuin dersknecht, over de werkzaam heden. De ruzie was al weer bijge legd toen het slachtoffer nog een opmerking maakte in de geest van „jullie lelijke Huizers" Koop man woont te Huizen. De laatste heeft zich hierover blijkbaar zo opgewonden, dat hij Piet enkele klappen gaf, die zo ongelukkig aankwamen, dat het slachtoffer in elkaar zakte en onmiddellijk over leed. Een geneesheer, die zeer snel ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot is naar de Majella-stïchting overgebracht voor gerechtelijk onderzoek. Koop man is gearresteerd. Beide mannen stonden in Naar- den zeer gunstig bekend en van een slechte verhouding was geen sprake. Het ongeluk moet dan ook Nederlands-Turkse handel Naar Reuter uit Ankara verneemt heeft de Turkse regering een ont werp handelovereenkomst voor TurksNederlandse handel opge steld, die door de regeringen van beide landen zal dienen te worden goedgekeurd. Het ontwerp voorziet in de ex port van wijn, cigaretten, tapijten, katoen, mineralen, tabak, rozijnen, noten en vijgen uit Turkije. Een Titiaan ontdekt? MELBOURNE, 27 Juli (Reuter). Een olieverfschilderij, dat voor 24 pond sterling in een tweede handszaak te Melbourne werd ge kocht, zal voor expertise naar En geland worden gezonden, daar men meent, dat het wel eens een werk van de 16de eeuwse Italiaanse schilder Titiaan zou kunnen zijn. Het doek stelt voor een negental mensen en engelenfiguren. Het doek zal onderzocht worden door sir Kenneth Clark, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de universiteit te Oxford, DUIZEND JAAR OUDE CHRISTELIJKE GRAVEN ONTDEKT NEWHAVEN (Connecticut), 27 Juli (AFP). Dr. Ovide Sellers, Deken van het Theologisch McCor- mickseminarie te Chicago, heeft bekend gemaakt, dat onlangs te Jeruzalem 1000 jaar oude christe lijke graven zijn ontdekt. Deze graven bevatten zeer vele voor werpen, zoals lampen en beeld houwwerk uit de vierde en vijfde eeuw. De opgravingen die veertien dagen hebben geduurd, werden met toestemming van de regering ondernomen. Uitbreiding bedrijven zonder vergunning In de Staatscourant van 27 Juli is gepubliceerd een beschikking van de minister van Economische Za ken, houdende een ontheffing van het verbod in art. 2 sub. 1 van het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 t.a. v. industriële bedrijven, welke or ganisatorisch ressorteren onder de volgende bedrijfsgroepen: Bedrijfsgroep machinebouw, be drijfsgroepen plaatverwerkende- en aanverwante industrie; bedrijfs groep electrotechnische industrie; bedrijfsgroep metallurgische indu strie; bedrijfsgroep fabrieken van transportmiddelen te land (excl. spoorwegmateriaal)bedrijfsgroep staalbouw incl. wagonbouw, vlieg tuigbouw, centrale verwarming en ventilatie; bedrijfsgroep scheeps bouw. Ingevolge deze beschikking zal het voortaan zijn toegestaan zon der voorafgaande beririjfsvergun- ning in bovengenoemde sectoren industriële bedrijven te vestigen of uit te breiden. Voorshands zijn ech ter uitzonderingen v gemaakt ten aanzien van de vestiging of uitbrei ding van zodanige bedrijven, waar in de volgende goederen worden voortgebracht: a) Melktransporfkannen, kogel lagers en kogels, kettingen, dienen de voor het overbengen van bewe gingen, aluminium, aluminium wal- serijproducten, schrijfmachines, en automobielen, voorzover het betreft de vervaardiging van deze goederen b) IJzer en staal. Voorzover be treft het vervaardigen van alle soorten ruw ijzer en staal en het vervaardigen van walsproducten uit ijzer en staal inclusief alle soorten dunne plaat, blik en gegalvaniseer de plaat, doch met uitzondering van het opnieuw bewerken van walserij-eindproducten. WASHINGTON. 28 Juli. (ANP- Aneta). Aneta verneemt uit be trouwbare bron dat de Internatio nale Bank voor Wederopbouw be sloten heeft een nieuwe lening van vijftien millioen dollar aan Neder land te verstrekken. Er bestaat re den om aan te nemen, dat de lening nog voor het einde van deze week officiëel bekend zal worden ge maakt. s-GRAVENHAGE. 27 Juli. Er is thans van de Russische bezet tingsautoriteiten in Duitsland goed keuring verkregen voor een parti culiere ruil-transactie, welke over eenkomst reeds door de Nederland se regering was goedgekeurd. Deze transactie opent de mogelijkheid groenten en fruit ter waarde van 2'/i millioen gulden naar Oost- Duitsland uit te voeren. In ruil voor genoemde producten zal Nederland hoofdzakelijk ge bruiksartikelen ontvangen. ROND HET ATLANTISCH PACT LONDEN, 27 Juli (A.P.). De deelgenoten aan het Atlantisch Pact zijn besprekingen begonnen over de vorming van een Noord- Atlantische Raad, waarin alle 12 landen zijn vertegenwoordigd. Volgens een woordvoerder van het Foreign Office zijn de bespre kingen informeel en zijn nog geen belangrijke besluiten genomen. Een van de eerste taken zal zijn de vorming van een defensie-com missie, die zich zal wijden aan de coördinatie en ontwikkeling van de militaire hulpbronnen der ondertekenende landen. Men verwacht, dat de defensie commissie zich spoedig zal onder verdelen in agentschappen voor land-, lucht- en zeemacht en zich zal bezighouden met de bestude ring en formulering van strategi sche ontwerpen, die zullen worden toegepast in geval van een aanval. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat het nog te vroeg was om mee te delen waar de raad zijn zetel zou kiezen. In welingelichte diplomatieke kringen wordt het mogelijk geacht dat de raad bij toerbeurt zal bij eenkomen in de hoofdsteden van de acht landen, die het Atlantisch Pact hebben opgericht, maar dat de raad zijn zetel zal hebben in één plaats waarschijnlijk Washing ton. Het belangrijkste doel van de raad en zijn sub-orgaan zal zijn de politieke en defensieve bronnen van geheel Noord-Amerika, West- Europa en de Noord-Atlantische gebieden te versterken en te coördineren. Werkloosheid in V.S. neemt toe BOSTON, 27 Juli (Reuter). De gouverneurs van Connecticut en Massa-Chusett hebben de Ameri kaanse minister van Handel, Char les Sawyer, medegedeeld, dat de werkloosheid in genoemde Staten zulke onrustbarende afmetingen heeft aangenomen, dat op het ogen. blik één arbeider op acht zonder werk zit. Nationalisatie Britse staalbedrijven LONDEN, 27 Juli. (AFP). Even voor middernacht is het debat over de nationalisatie van de staalbedrijven in het Britse Lager huis beëindigd. Van de 60 door de Lords ingediende amendementen zijn er 32 van de hand gewezen en 28 goedgekeurd. Het wetsontwerp zal nu naar het Hogerhuis worden teruggezonden. HEILOO, 27 Juli. Aardbeien 1.502.10, rode bessen 701.05, zwarte bessen 2.102.60, peulen 916, doperwten 1129, tuinbonen 47, sperciebonen 5056, rabarber 1216, bloemkool I 2230, II 815, kropsla 39, wortelen 813, rode biet 46 p. bos. ZWAAG, 27 Juli. Aardappelen 7.40, postelein 1322, bosuien 26, knolbieten 610, Savoye kool 6.30 7.40, witte kool 6, gele bewaarkool 7.709.10, rode kool 6.106.90, sla- bonen 3851, stam-snijbonen 317, stoksnijbonen 3347, tuinbonen 2-10, doperwten 619, peulen 2543, to maten 2750, bospeen 615, rabar ber 1519, andijvie 514, sla 3.30 8.60, bloemkool 735, komkommers 12—21, perziken 4.7024.10, Winlam 1950, aardbeien 78, frambozen 571 pruimen 721.21, golden champig non 1-40, Morellen 35, Frankenthalers 1.361.40, witte bes 1619, Prolefic 3348, kruisbessen 2240, meloenen 3875, Yellow 1642, Kruidenier 20—30. BLOKKER, '27 Juli. Prolefic 3453, rode bes 3233, witte bes 10.6013, trosbes 3233, zwarte bes 90, Winham 3553, kruisbes 3247, Kruidenier 1535, Haantjes peer 1733, Yellow 2141, Gladstone 6029, Frankenthaler 1.161.52, kersen 47—51, pruimen p. st. 615, perziken 10.5018.40, tomaat.4051, aardappelen 78.20, bloemkool 17 29, gele kooi 68, rode kool 66.20, sla 79.20, slabonen 3849, snijbo nen 2048, tuinbonen 79, bosuien 68, bospeen 10—14, breekpeen 8-10 komkommer 1720, andijvie 58. ALKMAAR, 27 Juli. Export veiling. Schotse muizen 69, kl. Schotse muizen 36, slabonen z.dr. 3745, stoksnijbonen 5271, stam- snijbonen 5271, stamsnijbonen 19 43, tuinbonen 46, peulen 650, dop erwten 622, bi. Blauwschokkers 828, komkommers IA 18, I 13-16, tomaten A 3250. tomaten bonken 2030, rode kool 66.90, spinazie 819, postelein 618, sla 1.5011, andijvie 58, rabarber 412, rode bieten 6, bospeen 6—815, waspeen 612, uien 68, soepgr. 69, selie 48, rode aalbessen 3242, klap bessen 1833, perziken 6—18, fram bozen per doos 2639, aardbeien p. slof 2.10, netmeloenen 2670.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4