Het Gewestelijk Gezinscongres op 31 Juli massaal getuigenis! VERLICHTINGSAVOND I De nieuwe competitie-indeling van de eerste en tweede klassers De Urkerdag Grafkistenindustrie te Enkhuizen was een feeëriek schouwspel FIRMA TH. KRAAKMAN ZN. Z.M.T.-nieuws Reddingbootdag te Egmond aan Zee De één zijn doodde ander zijn brood PLATTE STEENENBRUG 104, ALKMAAR Afdeling Noord-Holland WEEKOVERZICHT B. EN O. TE ZWAAC Donderdag 28\Juli 1949 PAC. 5 Enige tijd geleden kwam ik een kennis tegen en toen het gesprek zo viel op het Gezinscongres, stond hü er met een tamelijk zwaar gezicht tegenover. „Er was al veel te veel te doen." Wat zal ik daarop zeg gen? Je knnt zo moeilijk op een schaaltje afwegen wat er in bepaal de omstandigheden te doen en niet te doen is. Ik dacht wel aan het be kende boek van Pater Helmer, ge richt tot ouders en andere opvoe ders: ,,Er is n o g veel te doen." Ja, er is nog veel te doen, vooral wat aangaat het huwelijks- en ge zinsleven. Dit leven vormt toch de „kern van Kerk en Maatschappij" en daarom is de verzorging ervan zo uitermate belangrijk en daarom is iedere activiteit op dit terrein van harte toe te juichen. Zoals u weet nam de Katholieke Bond voor het Gezin in Noord-Hol land het zeer loffelijke initiatief tot dit Gezinscongres en ik heb al ver teld hoe nuttig dit congres kan wer ken met het oog op het amusements probleem. Ik ga verder: Mogen wij, katho lieken, achterblijven waar de heilig ste goederen, door onze H. Kerk zo fier gehandhaafd en verdedigd, pu bliek en massaal met voeten getre den worden. Blijven wij niet schrikbarend ach ter in ons optreden naar buiten in een eerlijke en fiere getuigenis in een intense belangstelling voor deze gewichtige problemen? Op een winteravond wordt iri een van onze Noord-Hollandse steden 'n avond voor gehuwden georganiseerd de zaal was afgeladen vol men sprak al over een tweede avond „we gens enorme belangstelling". Wie was de organisator? De N.V.S.H., dat betekent: Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Zij heeft bu reaux in Alkmaar, Den Helder en Hoorn met een enorme toeloop van stad en platteland. Die avond was werkelijk „geslaagd" en het lust me niet in te gaan hoe op deze avond in plaats van hervormd ontwricht wordt. Tekenend nu is de belangstel ling en vooral de slappe houding van KATHOLIEKE LANDDAG HOLLANDS NOORDER KWARTIER Naar wij vernemen, zal de 25ste I Katholieke Landdag voor Hollands Noorderkwartier dit jaar in de Wieringermeer worden gehouden, en wel op Zondag 21 Augustus a.s. Als spreker zal optreden de Z. E. Heer Drost, pastoor te Schoorl. Z. H. Exc. Mgr. Groen zal in de parochiekerk van Wieringerwerf een Pontificale H. Mis opdragen. De landdagbijeenkomst wordt gehou den te Middenmeer, waar tevens ter opluistering door plaatselijke amateurs „Het Gastmaal der Kin deren" zal worden opgevoerd. Wij komen op een en ander na der terug. R. K. MULO-EXAMEN Voor het op 27 Juli te Alkmaar gehouden R. K. Mulo-examen A slaagden de volgende candidaten: de dames T. G. I. M. Keesom, E. M. Kok, A. de Munk, M. T. v. d. Peet, allen te Alkmaar; mej. A. A. Kortekaas, Anna Paulowna; mej. A. M. L. Kortmann, Alphen a. d. Rijn; mej. A. C. v. d. Laan, Assen delft; mej. G. M. L. Kollmer, Ber gen (N.H.); J. A. Schuyt, R. W. M. v. d. Sluijs, L. J. Smit, te Bever wijk; mej. G. M. Kea, Bussum; A. P. M. de Vries, mej. L. C. Lute, te Castricum; mej. T. J. Marx, Eg- mond Binnen; P. J. C. Tromp, A. L. Zuurbier, mej. G. A. T. Kroon, te Heiloo; P. F. M. Dunselman, J. P. A. Gomes, F. M. Luyckx, J. Steeman, mej. C. C. J. Zijp, te Den Helder; mej. M. J. H. C. Quaed- vlieg, Hoogwoud; H. J. Dekker, Obdam; mej. J. E. S. A. Kolster, Santpoort en mej. M. E. Koning, Spanbroek. DE TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN EN PLUIMVEE PURMEREND. Een belangrijk onderdeel van Nazomertentoonstel lingen zal weer worden gevormd door de afdeling konijnen en pluim vee. Daarvoor wordt nu een extra grote tent geplaatst van circa 500 m2. In tegenstelling tot vorig jaar zal deze ruimte voor de tentoonstel ling van konijnen en Pluimvee van 1949 worden opengesteld tussen de andere tentoonstellingshallen. Het is dus niet zoals vorig jaar dat de tentoonstelling is verdeeld in twee gedeelten n.L aan beide zijden van de Nieuwstraat. De ruimte voor deze afd. zal als gevolg hiervan ook iets minder zijn dan vorig jaar. Het aantal inzendingen zal even moeten worden beperkt. Alleen het jpikje van het puikje kan in verband met het ruimtevraagstuk tot de tentoon stelling worden toegelaten. Daar door zal deze stellig aan aantrekke lijkheid winnen en nog meer tot haar recht komen dan in 1948, toen de roep daarvan reeds tot ver bui ten de provincie doordrong. Men be merkt het wel, evenals de Purme- render markt winnen ook de hier gehouden tentoonstellingen regel matig aan belangstelling. Dat is in het belang van geheel de omgeving en van de Purmerender markt zelf. Openbare verkoping HEERHUGOWAARD. Op Dinsdag 26 Juli zijn, door Notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam in het koffiehuis „De Zwaan" van de heer K. Evers te Heerhugowaard (Z.), in het publiek verkocht: 1. Een huis m'et schuur, tuin en erf a.d. Middenweg 142 te Heerhu gowaard, groot 7.60 a. Verhuurd aan de heer A. van Dijk voor f 4.50 per week. Dit perceel werd ver kocht aan de heer C. Kerkmeer te Heerhugowaard voor een bedrag van f 4490. 2. Bouwland nabij de Middenweg aldaar, groot 21.40 a. 3. Bouwland nabij de Basseweg aldaar, groot 24.85 a. Beide percelen bouwland gingen voor de prijs van f 1044.in eigen dom over aan de heer Jac. Volkers te Heerhugowaard. Huis en bouw land behoorden tot de nalatenschap van mevr. de wed. A. Mienes-Sij- brands. vele katholieken. Luistert: veertien dagen later ook een avond voor ge trouwden in dezelfde stad organi satie was katholiek het onder werp: zeer nuttig en noodzakelijk als was het alleen maar als klinken de tegenhanger. Resultaat: houdt u even vast: 15 mensen leest u het goed? 15mensen. Daar zijn natuurlijk allerlei rede nen voor, maar geen enkele reden weegt op tegen het enorm gemis aan belangstelling en we mogen ons wel eens afvragen, of we niet in slaap sussen met de rustige overtuiging, dat we de waarheid bezitten. Deze waarheid, dit geloof, ook omtrent een gelukkig huwelijksle ven volgens Gods eeuwige bedoelin gen, niet alleen bezitten, we moeten het ook uitdragen in een massale getuigenis. Dat is ook de opzet van het Ge zinscongres daarom heeft iedere katholieke man en vrouw er belang stelling voor bidt er voor en als ze even kunnen nemen ze samen een kaartje voor a.s. Zondag 31 Juli. Kaarten verkrijgbaar op de plaat selijk bekend gemaakte adressen en bij B. B. Crone, secretaris Uitvoe rend Comité Koepoortsweg 103 te Hoorn. Telef. 4260. L. G. ENKHUIZEN. „Een goede buur is beter dan een verre vriend" zegt het spreekwoord, maar het is toch wel het best als men vriend en buur in èèn persoon vlak bij de deur heeft. Zo is het met Enkhuizen en Urk. Beide plaatsen hebben zich altijd op elkaar ingesteld en zelfs onder de gewijzigde omstandighe den, nu Urk door de veel vluggere verbinding over land meer is aan gewezen op communicatie met de Oostwal, kijkt het toch altijd nog met lede ogen naar het Westen en zoekt het de goede verstandhoudin gen met Enkhuizen in de toekomst zoveel mogelijk te bestendigen. Er was dan ook niet veel over reding nodig om onze Urker buur- vrienden te bewegen in het kader van de ZMT een speciale Urkerdag te organiseren. De voorbereiding daarvan is nu zover gevorderd, dat bijzonderheden omtrent het pro gramma kunnen worden gepubli ceerd. De Urkerdag zal worden ge houden op Zaterdag 13 Augustus en de deelnemers zullen omstreeks 2 uur per speciale boot glhier aan komen. Alle koren, die het zang- lievende Urk telt, namelijk twee dameskoren, en mannenkoor en een gemengd koor, komen mee in Urker dracht en zullen voor en na op hog vast te stellen tijden hun nummers ten beste geven. Buitengewoon interessant is het volgende nummer van het program ma. De Urker vissers zullen om 4 uur buiten het Krabbersgat een demonstratie geven van visserij methoden. de z.g. „Snurrevaat". Dat is nog niet eerder vertoond en het zal menigeen intersseren te zien met hoeveel moeite en bedrevenheid het zeebanket Verschalkt wordt, dat hij later zo gemakkelijk op tafel krijgt. Nu, daar is gelegenheid voor, want het publiek zal tegen een kwartje vaargeld vanaf stoomboten deze demonstratie kunnen volgen, terwijl vakmensen voor deskundige voorlichting zullen zorgen. Niet minder belangrijk is de de monstratie met de ijsvlet, die om half zes op het veld voor de Drom- medaris plaats vindt en natuurlijk het best vanaf het torenplat zal kunnen worden waargenomen. De ze demonstratie wordt gegeven door Urker vissers, die dat moeizaam be drijf vroeger zelf hebben uitgevoerd. In de avonduren treden de Urker koren op met hun zangnummers, afgewisseld door beiaardspel van onze stadsbeiaardier. Te negen uur is het afscheid en vertrek van onze gasten. Ongetwij- EGMOND AAN ZEE. Onder grote belangstelling van de duizen den gasten, die thans te Egmond aan Zee vertoeven, hield de Noord en Zuid-Hollandsche reddingsmaat schappij Dinsdag een Reddingboot dag. De Motorreddingboot „Prins' Bernhard", die tijdelijk de „Presi dent Steijn" vervangt, was spoedig in zee. Bijna het gehele plaatselijke Comité maakte deze reis mee. Aan vankelijk liet de zee zich kalm aanzien,doch toen de wind weer naar het Westen draaide kwamen de golven opzetten en sloeg er zo np en dan een zeetje over de boot. Deze voer tot de boei, die de grens aangeeft tussen het mijnen-vrije veld. Daar werden nog gepraaid de „Pilhamn", een Eng. vrachtboot en de Petten, IJm 45. De Neeltje Jacoba uit JJmuiden was ook aanwezig om deze demon stratie luister bij te zetten. De propagandist van de Maat schappij. de heer Witpen deelde door middel van een luidsreker een en ander over het reddingswerk mede. Jammer, dat door de heer sende Westenwind veel van het gesprokene verloren ging. Te ongeveer 5 uur was de boot weer in de reddingschuur opgebor gen. De schipper, de heer W. ten Bruggencate, verklaarde ons, dat het een mooie oefening was ge weest. Eerst was hij niet tevreden over de zee. Die was veel te kalm, maar later werd het beter Maar niet voor de heren van het Comité, want die haalden een nat. pak! Des avonds te 8 uur vond in de zaal van de heer Kager een verto ning plaats van de propagandafilm van de Maatschappij, toegelicht doop de heer Witpen. De Burgemeester van Egmond, als voorzitter van het plaatselijk co mité zette het doel van deze avond uiteen. De heer Witpen vertelde een en ander over hét ontstaan van het reddingswezen in 1824, tengevolge van een stranding bij Huisduinen, waarbij alle schipbreukelingen het leven verloren. Spontaan werd toen de reddingmaatschappij door parti culieren opgericht om het reddings wezen te organiseren en voor de redders goed materiaal ter beschik king te stellen. Deze vrijwilligheid, waarbij meiy werkt zonder regeringssubsidie, terwijl ook de redders zonder loon, zich vrijwillig ter beschikking stel len maakt dit werk zo mooi. Er is echter jaarlijks f 280.000 nodig, om dit werk te kunnen financieren, waarvan ongeveer f 100.000 nodig is voor oud-redders en hun weduwen. Omdat er zo veel nodig is, hoopte de heer Witpen, dat velen zich als contribuant zouden opgeven, waar door zij, als straks weer de storm raast, het prettige gevoel hebben ook hun steentje tot een redding bij te dragen. Op verzoek van de heer Witpen vertelde ook schipper ten Bruggen cate een en ander over het werk van de redders. Te veel wilde hij er echter niet over uitweiden, want de redders willen zich nu eenmaal op hun werk niets voor laten staan. Enthousiast doen zij hun werk, niet alleen in Egmond, maar overal. De collecte, die tijdens deze de monstratie gehouden werd bracht ruim f 200 op. feld is dit alles buitengewoon aan trekkelijk en het zal op die dag rond de Drommedaris druk zijn, te meer daar op diezelfde dag de Ster- rit voor auto's en motoren vanuit geheel Nederland naar Enkhuizen wordt gehouden en de vele deelne mers aan die rit in de taveerne worden verwacht voor uitreiking van plaquetten en prijzen. TWEEDE NIWIN-LOTERIJ 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Dezer dagen zal de NIWIN, op verzoek van velen, die doordat de loten uitverkocht waren, de vori^V maal niet deel konden nemen aan de vorige NIWIN-loterij, een twee de NIWIN-loterij beginnen. Er zul len 480.000 loten worden uitgege ven van een kwartje per stuk. Ieder lot is voorzien van twee nummers zodat men twee kansen heeft voor één geld. De hoofdprijs bestaat uit een nieuwe citroen automobiel met 10.000 km gratis rijden. De tweede prijs is een jaar gratis leven en de derde prijs een nieuw in te richten hoenderpark. De opbrengst van deze loterij komt geheel ten goede aan de algemene welzijnsverzorging van de militairen in Indonesië. Import van pruimen, peren en appelen uit België Het bestuur van het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft be sloten met ingang van Donderdag 28 Juli 1949 de import van prui men, peren en appelen uit België toe te staan. Invoermachtigingen kunnen slechts worden afgegeven aan erkende groothandelaren in groenten en of fruit, die een bewijs van inschrijving bij de vakgroep groothandel in groenten en fruit kunnen overleg gen. Invóer van meer dan 5000 kg pruimen of 25.000 kg appelen of peren per invoermachtiging is niet toegestaan. (Van onze verslaggever) In de Russische literatuur zijn vele „shortstories" geschreven over de doodkistenmaker en zijn beroep. Met een kostelijke verhaaltrant, de Russen eigen, weet de èèn het nog luguberder voor te stellen dan de ander. Echte vertellingen voor lan ge winteravonden bij een open haardvuur. In deze huidige moderne tjjd is het leven te jachterig, men heeft daar geen tijd meer voor. Voor de doodkistenmaker is een indu strie aan de lopende band gekomen van grafkisten. Het maken van doodkisten in feite èèn der zeven werken van Barmhartigheid, is ijse- lijk nuchter en helemaal niet zo „magere Heinachtig" als men vroe ger over het algemeen dacht, en nog denkt soms. Werd vroeger het maken van grafkisten verricht door de dorps timmerman op het platteland en door een min of meer gesitueerde beoefenaar van dit beroep in de stad, nu is dit radicaal veranderd en betrekken de familieleden van een overledene de kist, hoewel meestal niet rechtstreeks, dan toch door bemiddeling van de timmer man of een begrafenisonderneming, van een fabriek, die zich in het maken van grafkisten heeft gespe- De dreigende lucht was onheil spellend, gisteravond, toen wij naar Bergen trokken waar de traditio nele verlichtingsavond zou worden gehouden. Maar toen wij, in Bergen aangekomen, dê oud-gemeente-ar- chitect, de heer Roggeveen, hoorden zeggen, dat het weer goed zou blij ven, waren wij gerustgesteld. En 't weer bleef goed. En Bergen was, zoals elk jaar, in een sprookjesdorp herschapen, toen het duister viel. Het was er druk en het werd steeds drukker. Het was er zo druk, dat men langs ëen feestelijk verlichte Rustende Jager en Oude Prins al leen maar voetje voor voetje voort kon. In het van Reenenpark spoot een geïmproviseerde fontein in al lerlei kleuren en bij dat schouwspel vergat men het lawaai van de brandweerspuit, die de fontein ten slotte schiep. En wjj liepen in de Breela"^. on der de, ook al weer tradii icel weddende, volle-maan-met-blosjes en onder de halve maan en de rode verticale sterren, die men daar in de Breelaan op deze avond wel van de hemel kon plukken. En in diezelfde Breelaan stond 'n magische vuurtoren met een pluim van waaiende serpentines en bij de Sparwinkel was van verlichte bis- cuitblikken een schone erepoort op gericht. De verlichting bestond hoofdzakelijk uit harmonica-lampi ons en oranje-zonnen, maar er wa ren ook waxinelichtjes, die particu liere tuinen herschiepen in sprook jeshoven en er waren guirlanders van kleine electrische lichtjes. Le vend licht en dode lichten, maar met elkaar een illuminatie die er zijn mocht. De dorpstraat droeg dubbellampions in tere pastelkleu ren en de Ruïnelaan droeg zijn rus tige verlichting met ere. En op de Russenweg, die rood en groen verlicht was, deed het huis „Metamorphose" zijn naam eer aan, want de tuin was er volmaakt her schapen in een tovertuin en wij za gen nog een andere tuin, die op een stukje romantische hemel leek. Dat was bij de zaak van De Wijs en Broers. En als wij maar twee par ticuliere tuinen met name noemen, dan wil dat niet zeggen dat er geen andere waren, die in sprookjestui- nen veranderd waren door een smaakvolle illuminatie, maar het zou ons te veel woorden en daardoor te veel papier kosten om alles te vermelden wat vermeldenswaard was. Wij zouden de Jan Oldenburg- laan moeten noemen, die rood om lijnd was en onder een groen ge sternte lag en wij zouden de dro gist moeten noemen die de Pin Up home-wave had verlicht en de stal letjes met paling, bokking, fruit en ijs en de Kerkstraat met zijn bogen sterren en driehoeken. En misschien dat wij de open lucht-dancing van Duins vermaak ook zouden moeten noemen, maar wij moeten tot onze schahde beken nen dat wij de danskunst niet mach tig zijn en wij zijn er dan noch om half negen, toen het dans-festijn be gon, noch om twaalf uur, toen het eindigde, geweest, maar de jonge lui die er wel geweest zijn, zullen zich er allicht vermaakt hebben. Wij echter kwamen in Bergen om de verlichting, niet om er te dansen. Ja, ja, wij geven toe, dat dat een gemakkelijke uitvlucht is voor hem die niet-dansen kan. Maar hebben wij ongelijk? De stemming zat er in gister avond, er was muziek en er waren dansende en zingende jongelui. En zo hoort het op een verlichtings avond; er hoort een feestelijke stemming bij zo'n feest en als dan het weer, buiten verwachting, zo goedgunstig is, om de avond te doen slagen, moet het allemaal dub bel feestelijk zijn. Welnu, het was dubbel feestelijk, driedubbel zelfs. Wij hebben genoten in Bergen en niet alleen wij hebben genoten, we zeiden het "al, de stemming was er en wij hebben node afscheid geno men van de Ruïne, die rondom ver licht was met rode zonnen tegen 't donkere loof der bomen. Maar wij zijn tenslotte toch maar doorge gaan onder het laantje der gothieke erebogen, dat van Hopmans Kunst handel naar het oergezellige kroeg je van Piet Oldenburg loopt, om daar het verslag van deze avond te schrijven. En wat ze daar schenken, bij Piet van IJs, tussen de schilde rijen en de dichterlijke opdrachten der artistieke stamgasten, die de muren sieren, dat is best, heus, meer dan best. cialiseerd. Voor' dit echter zo ver was, heeft er een ware evolutie plaats gehad. De timmerlieden wis ten het wel. Natuurlijk een kist van een fabriek, immers dat was goed koper en net zo goed., en ze be hoefden er nu geen dagwerk van te maken. Maar het Nederlandse volk is van nature conservatief en dat zei: „Vader heeft de kist van onze timmerman gehad, dus moeder nu ook". Men ging dan naar de timmerman en bestelde een eigen gemaakte kist van de collega van St. Joseph. De timmerman zeide, dat het in orde kwam., maar bestelde de kist bij de fabriek. Deze werd dan in het holst van de nacht bij de tim merman thuis bezorgd, nadat hij eerst de maat had doorgestuurd. Voorzichtig werd dan de kist in de werkplaats gedragen. Een late voor bijganger vond het nogal onaange naam. Begrijpelijk! 's Morgens vroeg werd de kist naar het sterfhuis ge bracht. en een ieder vond, dat de timmerman dat best had afgeleverd. De wereld wil bedrogen worden. Langzamerhand werd de naam van die doodkistenfabriek meer en meer bekend: de Firma Boon te Enkhui zen. Onder en na de oorlog is het volk nuchterder tegenover de dood gaan staan, zodat we nu niet eens meer aanstoot nemen aan een kist, die bijv. op het perron te Hoorn staat om vervoerd te worden. De grafkistenfabriek van de Firma Boon werd in 1936 opgericht, oor spronkelijk om alleen het hout voor doodkisten te verwerken. Het be drijf heeft echter in de loop der ja ren zulk een vlucht genomen, dat men nu met 25 man personeel de kisten maakt van bomen, die zo om gehakt naar de fabriek worden ge stuurd. waar ze eerst twee jaar „ge waterd" worden, om alle levenssap pen uit het ruwè materiaal te halen, omdat het van belang is dat de werk lieden met „dood" hout werken, wat de duurzaamheid van de gereed ge komen doodkisten ten goede komt. De meeste kisten worden in de gangbare maten vervaardigd en dan opgeslagen in grote donkere en koele ruimen, waar de was gelegenheid krijgt beter op het hout in te wer ken. 'Vele merkwaardige dingen hoort men bij een bezoek aan de graf kistenfabriek te Enkhuizen. Zo ver namen wij, dat men in de"ze fabriek ook spreekt van een seizoenbedrijf, omdat de meeste mensen in de regel sterven tussen November en Maart. Wat dus zeggen wil, dat het nu de rustige tijd is voor de arbeiders op de fabriek van Boon. Verder maak te men ons attent op het opvallend feit, dat er de laatste jaren meer sterfgevallen voorkomen onder de mensen van 40 tot 50 jaar, dan onder de oudere mensen. Nog een week terug had de direc teur, de heer Boon, reden om ver baasd te staan, toen een bejaarde dame zich aan het kantoor meldde met het verzoek haar naar de toon zaal te brengen, omdat zij gaarne haar kist wilde uitzoeken. Eerst werd er wat over de prijzen gedis cussieerd, die variëren tussen f 40 en f 825.—, waarna de dame haar keus bepaalde. „Weet u", was haar antwoord, „ik wil weten, hoe ik be graven word!" Ook kwam nog het hemelsbrede verschil tussen het Noorden en het Zuiden ter sprake. Waar het in Lim burg en Noord-Brabant mogelijk is om grafkisten in toonzalen aan het publiek te tonen, om deze zodoende aan te prijzen, in het Noorden durft men dat nog niet aan. Wij, Noorde lingen, zijn niet vertrouwd met wat onherroepelijk zal komen; de Lim burger en Noord-Brabander echter wel. De grafkistenfabriek Boon draagt ook zorg voor de inrichting van de chapelle ardente en ze verhuurt de daarbij benodigde lijkwaden. Het uiterlijk van de doodkisten is de laatste honderd jaren vrijwel niet veranderd, doch met de oprich ting van de fabriek kwamen ook andere modellen in de mode. Een van de meest gevraagde modellen is RETRAITEN 30 Juli—2 Aug. Gehuwde Heren 1316 Aug.: jongemannen 1619 Aug.: meisjes 1922 Aug.: meisjes K.A. 2326 Aug. Militieplichtigen 36 Sept: Heren 1720 Sept: Heren Middenstand. Directie Retraitehuis. Bergen N.H. K 2208—2081 NIEUWE BESSEN In „de Nop" van vandaag heeft de competitieleider van de afd. Noord-Holland bekend gemaakt de nieuwe competitie-indelin gen voor het seizoen 19491950 van de eerste en tweede klasse. De andere, lagere klassen volgen dan een week later. Evenals ieder jaar worden deze indelingen met spanning tegemoet gezien. Vele clubs hebben hun wensen kenbaar gemaakt aan het bestuur van de afd. Noord-Hol land en Zaterdag j.l. in de be stuursvergadering hebben de vroede vaderen van de afd. N.- Holland daarover de koppen bij elkaar gestoken. Het plan de cam pagne opgemaakt door de heer van Ketel kon vrijwel aller in stemming genieten en zo is dan alweer op papier een begin ge maakt met het nieuwe seizoen, dat nu plotseling veel dichterbij lijkt dan enkele weken geleden. En inderdaad, het is dichtbij. Het is zo 11 September. Nog enkele Zondagen strand- en andere zo- mergenoegens en dan is het al weer 14 Augustus, einde van het gesloten seizoen, met daarbij de wetenschap, dat nog slechts drie Zondagen resten voor 11 Septem ber, de eerste competitiedag. De indeling van de eerste klassers. Bezien we de indelingen wat na der (tegen het begin van de com petitie komen we wel uitvoeriger over de kansen van de diverse clubs terug!!), dan blijkt, dat 1 A slechts uit acht clubs bestaat. Dat blijfl natuurlek niet gehandhaafd, maai door het feit, dat PSCK en ODIZ nog niet hadden ingeschreven, zijn deze clubs nog niet officieel opge nomen. Overigens is er weinig aan deze afd. veranderd. Beemster en USVU zijn de vreemde gezichten, waarbij dus dit jaar Uitgeest zijn derby weer terug heeft, zij het dan niet meer in de vierde klasse KNV B, doch in de eerste klasse afd. N.H, In B meer vreemde eenden in de bijt Sporters en Sijbekarspel zijn met vreugde ontvangen bij hun te rugkeer uit de KNVB en Blokkers is de tweede klasse kampioen, die het in deze heel zware afd. direct zwaar te verantwoorden krijgt. Vier nieuwe clubs zien we in 1 C aangetreden. LSVV als gedegra deerde vierde klasser, SRC als kam pioen 2 C. Alkmaar uit 1 A over geheveld en St. Victor, teruggetrok ken uit het tournooiveld der Drech- terlandse clubs. Vios zal nog inge deeld worden in IC, zodra haar m- schrijvingsformulie- het bondsbu- reau bereikt heeft. Ook hier zal zich een verwoede strijd gaan afspelen om de begeerde titel en om de fatale laatste plaat sen. De tweede klassen, 2 A, dat vrijwel onveranderd aan de start verschijnt, tenminste wat de middenmoot betreft, ziet in Berk hout, Zaanse Boys en WBSV drie gedegradeerde eerste klassers in haar midden, een drietal dat zeker de kracht van deze 2e klasse-afde ling zal opvoeren. In 2B drie clubs uit Noordelijker regionen, die de plaatsen van Blok kers en MOC gaan innemen. Hugo Boys. trotse winnaar van het Gou den Kruis, Winkel kersvers afge daald uit de eerste klasse en Flevo, evens kersvers omhoog gekomen uit de derde klasse. En in 2C, de „knok"-afdeling van verleden jaar. doen JVC en SVW natuurlijk direct verwoede pogin gen om het verloren gegane eerste klasseschap weer te veroveren. Of dat zal lukken. Dirkshorn. Hollan- dia T„ Wiron en Petten, zullen dat zeker niet over hun kant laten gaan, om nog maar te zwijgen van de nieuweling uit Den Helder. WGW, dat met de andere derde klas-kam pioen, Oosterend, het aantal vreem de gezichten -in deze afdeling op vier zet. De Res. klassen Drie Res. 1ste klassen, met daar onder vier res, 2e klassen. Het lijkt nog niet veel op de pyramidale vorm die het afd.-bestuur nastreeft. Maar de versterkte degradatie pit de K.N.V.B. moet vooral hier eerst zijn beloop hebben om straks definitief de stand van zaken te kunnen be oordelen. Voorts is hier de kampioen van Res. 2F, RKAFC 3, niet gepro moveerd, omdat hun tweede elftal er niet in slaagde eveneens dit kunststuk op haar naam te brengen, zodat no. 2, BKC 2, bofte en het el dorado mag binnen gaan. Vier R.K. res. clubs hebben nu 'n plaatsje gevonden in die eerste klasse. Een veel te klein aantal in verhouding met de overigen. Een verhouding, die we nog wel eens nader zullen belichten in een apart artikeltje. Alw. Forward en Gras hoppers 2 in IC en Meervogels A. 2 en GVO 2 in IA. Uit de derde klasse is o.a. VZV 2 tot de tweede klasse doorgedrongen en tevens valt het op, dat RKAFC 2 naar het Zuiden is geplaatst en dus 0.a. reizen naar Wormerveer, Krom menie, Zaandijk en Assendelft krijgt te verorberen. Berdos 2 mag in 2C zelfs de overtocht naar Texel mee maken. Al met al mogen deze indelingen van de eerste en tweede klasse over het algemeen wel de toets van de kritiek doorstaan. Al zullen er na tuurlijk altijd wel verenigingen zijn. die zich gedupeerd zullen voelen. Maar met het stijgen van de aantal len, wordt het steeds lastiger; een indeling te maken, die een ieder voldoet. Met voldoening kan o.i. echter de competitieleider ditmaal op zijn product neerzien, want waar in verband met de reismoeilijkheden maar even een omzetting kon plaats hébben, heeft hij dat gedaan. Clubs als Wiron en Flevo. die door hun geïsoleerde ligging altijd moeilijk heden hebben opgeleverd, zijn in twee afdelingen ondergebracht om de reiskosten voor de andere clubs zoveel mogelijk te verlichten. Nogmaals, te mopperen zal er al tijd wel zijn, maar we willen de heer v. Ketel het compliment toch niet onthouden, dat het lang niet gek is, wat hij de clubs in 1949'50 heeft voorgezet. Hier volgen dan de volledige in delingen: IA: Beemster 1, Broek in Water land 1, DREO 1 Meervogels A 1, SVA 1, Uitgeest 1, USVU 1, West- zaan 1. 1B: Blokkers 1, HOSV 1. KGB 1, MFC 1. RKDVO 1. SEW 1, Sporters 1. Sijbekarspel 1, Strandvogels 1 en Valken 1. IC: Alkmaar 1, Foresters 1, Geel zwart 1 Kaagvogels 1, Koedijk 1. LSW 1,' SRC 1, St. Victor 1, VZV 1, Zeemacht 1. Res. IA: EVC 2, GVO 2, IVV 2, j Meerv. A 2, OFC 2, OSV 4, Purmer- steijn 2, RCZ 2, Uitgeest 2, WFC 5, Zaanlandia 2. Res. IB: Assendêlft 3, KFC 5, KW 3, OSV 5, QSC 3, WFC 3, WFC 4, Zaandijk 3, ZFC 5, ZVV 3. Res. IC: Alcmaria 4, Alkm. Boys 3, Alw. Forward 2, DTS 2, Grasshop pers 2, HRC 4, Randers 2, BKC 2, Schagen 2, Succes 2, Watervogels 2. 2A: Berkhout 1, St. Bavo 1, Eg- mondia 1, Graftdijk 1, Grootscher mer 1. Jisp 1, Knollendam 1, Kwa- dijk 1, Purmerland 1, WBSV 1 en Zaanse Boys 1. 2B: DWB 1. HEO 1. Hugo Boys 1, Flevo 1, Winkn 1. Wit-Rood 1. Wou- dia 1, RKEDO i, Spartanen 1, Twisk 1, Zwaagdijk 1. 2C: Callantsoog 1, Con Zelo 1, Dirkshorn 1, Hollandia T. 1, JVC 1, Oosterend 1 Petten 1, Téx. Boys 1. WGW 1, Wiron 1, SVW 1. Res. 2A: IVV 3. Méerv. Z. 2, Mon nikendam 2. OFC 3, Purmerend 2, Purmersteijn 3, RCZ 3, Volendam 4. Res. 2B: Assendelft 4, KW 4, HSV 2. Limmen 2. SVA 2, Vitesse 2, WFC 6, WSV 3. Zaandijk 4 en R.K. AFC 2. Res. 2C: Alcmaria 5, Alkmaar 2, Bergen 2, Berdos 2, HRC 5. Oudesluis 2, Texel 2, ZAP 2, RK.. AFC 3. Res. 2D: Andijk 2, Hollandia 3, MFC 2, N.Niedorp 2. SEW 2, Valken 2, VZV 2, Westfrisia 4, Zouaven 2. Marktbericht ENKHUIZEN De aanvoer van de beide laatste dagen was aan de gemeentelijke visafslag als volgt: 25 Juli: aanvoer door 18 vaartui gen 2536 pond ljjnaal 116216 ct. per pond; 71 pd. fuikaal 90166 ct. per pd.; 530 pd. snoekbaars 4042 ct.56 pd. baars 2224 ct. p. pd. 26 Juli: aangevoerd door 60 vaar tuigen 9905 pd. kuilaal 7386 ct., 358 pd. lijnaal 92219 ct.; 3814 p. snoekbaars 3942 ct.479 p. blei 810 ct. p. pond; 179 manden nest 168 ct. p. mand van 75 pd. de zogenaamde geknikte Engelse kist, die elegant, voor zover een doodkist elegant kan zijn, en schoon van vorm is. Verder wordt er bij de vervaardiging der kisten op gelet of deze voor katholieken of niet-katho- lieken zijn. Voor katholieken name lijk maakt men gebruik van „kruis"- schroeven, die van andere gezindten zijn vierkant. Ook is er natuurlijk het verschil, dat bij katholieken het kruisteken een voorname plaats in neemt, zowel in de kist, als op de deksel, omdat het tegen de liturgie der Kerk is, dat een crusifix mede de grond ingaat, wordt veelal bij de neerlating van de kist, het kruis van de deksel verwijderd, waarna het als aandenken door de familie kan worden bewaard. 18—23 Juli 1949 Deze week was de Oosterse grens tot en met Donderdag weer open voor export, wat vooral op de prijs van de groenten een gunstige in vloed uitoefende. Opvallend was dat Maandag de Rode kool nog voor de maximumprijs naar Duitsland ging terwijl nadien de animo hiervoor bij onze Oosterse buren minder werd en de prijs dientengevolge daalde tot de f 8.- per 100 kg. Op het ogenblik komt er tamelijk veel bloemkool uit het koelhuis op de markt. Goede kwaliteit bloemkool noteerde deze week van de 3545 cent. In het begin van deze week gaf bospeen goede noteringen te zien doch onderging Vrijdag een daling in het prijspeil. Het zelfde verschijnsel deed zich voor bij de komkommers. Over het algemeen kan gezegd worden dat Vrijdag de prijzen iets lager waren dan in het begin van de week, waaraan het uitvallen van de Duitse markt niet vreemd zal zijn. De ingekuilde aardappelen wer den deze week in bloc verkocht voor f 8.10. Grote hoeveelheden bessen wor den er momenteel aangevoerd ook op de z.g. stille dagen. Donderdag was er zo'n grote aanvoer, die wei nig voor de aanvoer van een hoofd- dag onderdeed. Maandag was er nog heel wat vraag en liep de prijs dientengevolge op tot 55 ct. wat be treft de Prolefic. Nadien varieerde de prijs van de 3240 ct. per kg. In de prijs van de rijpe Kruisbessen kwam weinig verandering. Enge land vroeg op het eind van de week naar tomaten. De exportprijs liep van de 4856 ct. Voor druiven was de belangstelling iets groter. De „Frankenthaler" en de „Glorie van Zwaag" ontliepen elkaar niet veel in prjjs en noteerden tot de f 1.68. De witte druif noteerde f 1.81. Voorlopig is de maat van H I voor Yellow verlaagd tot 55. Voor appelen is de volgende prijs- en afzetregeling met ingang van 25 Juli a.s. vastgesteld. Standaard, huishoud en fabrieks- kwaliteit: Ophoudprjjs f 5.per 100 kg. Vergóedingsprijs f 4.per 100 kg. Heffing t.b.v. het minimum- prijzenfonds voor appelen f 0.25 per 100 kg. Kroet mag niet worden geveild, doch dient tegen de vaste prijs van f 2.50 per 100 kg. ter beschikking van het Centraal Bureau te worden gesteld. Alleen telers, die al hun fruit op normale wijze via de vei ling verkopen konten voor de uitbe taling van de prijs voor kroet in aanmerking. MIDDENSTANDSEXAMEN HOORN. De geslaagden van derde en voorlaatste dag zijn: G. Heezen, Medenblik; C. Kooy, Hoorn; C. A. Koppes, Berkhout: C. H. Koppes, Blokker; Mej. C. A. Kuip, Venhulzen; A. Künst, Hoog- karspel; G. F. Kuipers, de Weere: Mevr. M. Laagland-BIeeker, Hoorn; Mej. C. M. Laan, Bovenkarspel; C. Laan, Venhuizen; J. Th. Laan, Zwaagdijk; N. G. Laan, Wervers- hoof; N. H. Landsaat, Hoorn; N. Lanjouw, Opperdoes; Mevr. LeU- rink-Pap, Enkhuizen; N. Ligthart, Lutjebroek; J. Lauwerink, Oost huizen; J. Luider, Venhuizen; J. Lutterot, Blokker; D. Manshande, Blokker; F. Marteling, Hoorn: A. Mayer, Beemster; M. Meeuwen, Slootdorp; G. v. Meurs, Hoorn; G. Meyles, Andijk; Mej. A. A. Mole naar, Blokker; J. Monen, Beets; Mej. D. A. Mooy, Berkhout; J. Th. Nieuweboer, Wervershoof; J. Nóor- deloos, Hoogkarspel; Mej. H. Ott, Venhuizen; J. N. Oud, Blokker; H. P. Oudejans, Hoogwoud; J. Ph. Overgoor, Heerhugowaard; Mej. M. G. M. Pauw, Hoorn; P. Pauw, Berkhout; Mej. W. Pauw, Beets; E. N. A. Peereboom, Hoogkarspel; Mevr. H. Peetoom-Ooms, Hoorn; Mej. D. Pronk, Medemblik; J. J. N. Raat, Medemblik; P. P. Redeker, Venhuizen A. P. Reus Hoogkarspel; Mej. E. W. Reus, Hoogkarspel; V. P. Reus, Hoogkarspel; C. J. Reus, Blokker; P. A. W. Reyns, Enkhui zen: Mej. D. A. Rood, Spanbroek: D. Rood, Weere; G. H. Rood, Span broek; J. Ruyter, Ursum: Mej. A. Saai, Wognum; J. C. Sanders, Mid- delie; C, Schaap, Ursum; D. J. Schekkerman. Enkhuizen; Mej. C. D. Schilder, Spierdijk; Mej. H. A. Schipper, Bovenkarspel; J. N. A. Schipper, Wognum; J. W. Schnei ders, Hoorn; J. J. Schoenmaker. Nibbixwoud; A. J. Schouten. Blok ker; Mej. A. Schouten, Oudendijk; iH. P. Schouten, Blokker; T. S. Schouten, Wognum; Ph. T. Schou ten, Wognum; Mej. M. J. Rood, Spanbroek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5