Nieuw Herbewapening van West-Europa dient prompt te beginnen Goederentrein ontspoord bij Ede-Wageningen Palar bereid te vechten met de communisten Sovjet-Unie nadert kruispunt van haar politiek Vijf wagons in de vlammen Het wandelfeest loopt op een end EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, nHd Herbewapening van West-Europa urgent Vrijdag 29 Juli 1949*'45e Jaargang No. 11626 Dean Acheson verklaart: Atlantisch Pact Maar.... Grote ravage Britse staalindustrie in 1950 genationaliseerd? Tegen de Nederlanders Vandaag triomftocht naar Nijmegen De besprekingen te Djogja Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; rn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S»# H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 WASHINGTON, 28 Juli (A.P.). Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft vandaag verklaard, dat de Ver. Staten prompt dienen te beginnen met de herbe wapening van West-Europa, omdat de „mogelijkheid van recht streekse militaire agressie" door enorme Sovjet-strijdkrachten niet over het hoofd gezien mag worden. Hij zei dit voor de Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaar digden, dat Truman's bewapeningsprogram behandelt. Acheson schilderde de West-Europese landen af als te leven in de scha duw van en onder de voortdurende vrees voor de Sovjet-legers, welke de grootste zijn die de wereld in vredestijd heeft gekend. Acheson zei, dat de Sovjet-Unie het kruispunt in haar politiek tegen over het Westen naderde en daar om wellicht zou moeten kiezen tus sen voortzetting van de pogingen om (Van n. (Slot) een bijzondere medewerker) Hier raken wij nu een moeilijk punt. In de V.S. groeit weer het getal dergenen, die zich op eigen land en eigen moeilijkheden willen terugtrekken, zich van de rest van de wereld èn haar noden willen losmaken, zich daarvan willen iso leren en dan ook „Isolationisten" worden genoemd. Zij zijn tegen standers van Truman en zijn pro gram en voelen ook niets voor kostbare militaire hulp aan het Westen. Dat verzwaart de belas tingdruk zo redeneren zij en verlichting daarvan is juist nodig nu de winsten slinken. Zij willen noch het Pact, noch zijn doel: de zelfverdediging der Pactgenoten, noch de middelen: militaire hulp; hun politiek voert in Amerika zelf zeker tot een crisis, tot vreugde van Rusland. Hoewel felle tegen standers, zijn zij in hun kortzichtig heid ongewild goede helpers van het Kremlin. Anderen gaan zo ver niet. Zij zijn wel bereid Truman te steunen maar hun gedachtengang is: de V.S. zitten voor grote lasten; het wordt ons te machtig om zowel Truman's anti-crisismaatregelen te bekostigen, als het Marshall-plan èn nog eens een klein lVs milliard aan militaire steun. Dat laatste komt achteraan en moet maar wachten. Practisch betekent dat: het komt niet. Daarmee verliest het Pact de mogelijkheid van verwer kelijking. Zij schijnen uit het oog te verliezen dat deze militaire hulp ook past in het gehele kader van anti-crisis-maatregelen. Toch Is deze groep van betekenis. Ook haar geluid is niet onaangenaam aan de Amerikaanse belastingbetaler. Haar invloed is al merkbaar in de tot. nu toe met succes bekroonde pogingen om de Marshall-hulp te verminde ren. Ook is er nog een stroming, dat West-Europa, zelfs mèt Ameri kaanse hulp, tóch niet afdoende te verdedigen is. Waarom daarheen dan wapens zenden zo ongeveer hun opvatting die ooit toch in 's vijands handen zouden vallen en dan gebruikt worden tegen ons, Amerikanen, die ze maakten en be taalden? Als deze mensen gelijk zouden hebben, zou, geloven wij, bij de huidige ontwikkeling der techniek, ook Amerika zelf niet af doende meer te verdedigen zijn. Hoewel tegen dit alles dus wel het nodige is en zal worden inge bracht, is nog niet te voorzien, waartoe deze invloeden zullen lei den en wat zij weten te verhinde ren. Het is, naar wij gjloven, in derdaad mogelijk, aan de Atlanti sche mogendheden vrede èn wel vaart te verzekeren, maar dan moet men tot zeer vergaande, en niet tot slechts halve maatregelen bereid zijn. Welvaart zonder veiligheid dus alleen Marshallhulp zonder mi litaire hulp baat niet. Veiligheid zonder welvaart is geen veiligheid, want sociale onzekerheid bedreigt de militaire veiligheid. Vandaar het pleidooi voor een radicale op lossing, dat een ervaren en vérziend Amerikaans staatsman, Clayton, onlangs heeft gehouden. Tijdens en na de oorlog bekleedde William Clayton hoogst verantwoordelijke posities in Amerika's buitenlandse en economische politiek. Hij wil één verdedigingssysteem en een welvaartsorganisatie. Hoe ver dat gaat, begreep hij zeer goed toen hij o.m. als gevolgtrekking hieruit noemde: eenheid van munt. Zijn denkbeelden geven niet slechts een gezamenlijk negatief doel ver weer tegen een vijand maar ook een gemeenschappelijk positief doel: werkelijke, inhoudsvolle vrede, zoals St. Thomas dat ver stond: geordende rust. Om dat te bereiken, dienen niet enkel de V.S. maar ook de andere Atlantische democratieën hiervan te worden overtuigd. Dat is zeer moeilijk, want in een democratisch bestel kost het altijd veel moeite en tijd om te overreden, maar ze ker, als het erom gaat anderen over te halen tot iets wat indruist tegen kortzichtig bekeken eigenbelang. Er zijn nu eenmaal meer kortzich tige dan vérziende mensen en allen hebben in een democratie dezelfde stem. Ook voor de democratie zelf als regeringsvorm zal het dus een toetssteen worden, of zij tot dit grootse, positieve vredesplan bereid en in staat is. door politieke middelen veroverin gen te maken of naar militaire mid delen te grijpen. Alleen al de aanwezigheid van grote Sovjet-strijdkrachten, aldus Acheson, heeft een psychologisch effect gehad, dat het herstel en de stabiliteit nadelig heeft beïnvloed. Die aanwezigheid is van grote in vloed geweest bij het verlies van de vrijheid en het zelfbeschikkings recht in belangrijke gebieden van Europa. Evenmin kan de mogelijkheid van rechtstreekse militaire agressie over het hoofd gezien worden. Indien politieke agressie faalt, zo als zij tot nu toe in West-Europa heeft gefaald, dan komen totalitai re regimes dikwijls in de verleiding te ta-achten hun doeleinden door militaire middelen te bereiken, voor al indien zij overwegen dat geen doeltreffende tegenstand mogelijk is. Het is ons doel die mogelijkheid te voorkomen door duidelijk te ma ken, dat militaire agressie tegen de landen van West-Europa alleen on dernomen kan worden met grote verliezen en zonder de verzekering dat succes behaald zal worden. Acheson verklaarde nog eens te geloven, dat, indien de V.S. de in het Noord-Atlantisch Pact gedane beloften zouden steunen met militai re bijstand, de vrede verzekerd zou zijn en dat geen agressor het zou wagen het op te nemen tegen de gehele combinatie van Westelijke mogendheden. De grondgelofte van het verdrag, nl. dat een aanval op een der ondertekenaren een' aanval op alle betekent, sluit de deur voor agressie bij stukjes en beetjes, aldus Acheson. In het licht van de in het Pact gedane verzekeringen en met behulp van het bewapeningsprogram, zou thans geen enkele agressor de wan hopige gok op een allen omvattende oorlog durven wagen. Het ligt in de aard van de gangster om alleen maar op iets te gokken, dat zeker is, aldus Acheson. „Het is het doel van dit bewapeningsprogram om te verzekeren, dat succesvolle, snel le en betrekkelijk weinig inspan ning vereisende militaire actie door een agressor onmogelijk wordt ge maakt, en dat daardoor het kans spel te gevaarlijk is om verlokkend te zijn. Stuk voor stuk trachtte Acheson de critiek te ontzenuwen die con gresleden op Truman's program uit geoefend hebben. Omdat de hulp bronnen der Ver. Staten ook hun be perking kennen, is het noodzakelijk zich op Europa te concentreren. Het program is van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid. Vol gens Acheson was het onwaarschijn lijk, dat de landen van West-Euro pa zich zonder hulp voldoende zou den kunnen herbewapenen. Indien de Ver. Staten deze landen niet helpen, zullen de kosten die wij in de jaren voor ons zullen moeten maken om onze eigen veiligheid te bewaren, belangrijk groter zijn, al dus de minister. Hij weigerde te voorspellen, hoe lang een Amerikaans militair hulp program noodzakelijk zal zijn. Het niet verlenen van mOaire bijstand zou diametraal staan tegen over de politiek die de Ver. Staten tot dusver hebben gevolgd. Een zodanig negatief antwoord op de uitdaging die nog steeds tot ons wordt gericht zou het vertrouwen van andere vrije volken in het vaste besluit der Ver. Staten om de ge zamenlijk begonnen taak uit te voe ren, onvermijdelijk verzwakken. Het ligt echter niet in het karak ter van de Amerikaan om halver wege op te houden, aldus Acheson. Voor zover dit mogelijk is zal het wapenprogramma in het buitenland via bestaande diplomatieke en mili taire kanalen geleid worden. Men overweegt thans van de fond sen waarvoor machtiging wordt vereist ongeveer 1.100.000.000 dollar te gebruiken voor het verschaffen van militaire bijstand aan Europese ondertekenaars van het Noord-At lantische Pact. De rest zal worden gebruikt voor In aanwezigheid van senator Tom Connally tekende president Truman de officiële oorkonde van de ratificatie van het Noord- Atlantisch Pact. EDE, 29 Juli. (Van een correspon dent van het A.N.F.) Hedenoch tend te 3.50 uur is, in de omgeving van het station EdeWagcningen, een goederentrein van zestig wagons, getrokken door een electrische loco motief, op de lijn UtrechtArnhem ontspoord en in brand gevlogen. De omwonenden werden opge schrikt door een vervaarlijk gekraak en een aanhoudend gerommel, dat deed denken aan een losbarstend onweer. Vlak voor de kruising met de grote verkeersweg te Wageningen was de 24ste wagon van de goederen trein waarvan aangenomen wordt dat een der assen is gebroken uit de rails gelopen, waardoor een groot aantal wagons uit het middelste ge deelte van de trein in en over elkaar schoof, terwijl een vijftal wagons in brand geraakte. De locomotief was intussen, met de eerste 23 wagons, nog een zestig tal meters doorgereden en kwam vervolgens tot stilstand, omdat de stroom wegviel. Het mag als een geluk worden be schouwd, dat de koppeling van de trein juist achter enkele tankwagens, waarin zich zestig ton benzine be vond, werd verbroken. De ravage op de lijn is groot; het bovennet is gedeeltelijk vernield. Het treinverkeer ondervindt vertra ging in beide richtingen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel- spoor te kunnen hervatten. De dienst van tractie uit Arnhem, de brandweer uit Ede en enige autoriteiten waren spoedig ter plaatse. Het blussen van de brand nam ge ruime tijd in beslag. In de brandende wagons, die van Tsjechische en Hon gaarse origine waren, bevond zich een lading lompen en oud papier. Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop vgn Haarlem zal gedurende de gehele maand Augustus de gebruikelijke audiënties op Dinsdag en Woensdag niet ver lenen. Franse Raad keurt Atlantisch Pact goed PARIJS, 29 Juli (Reuter). De Franse Raad van de Republiek heeft hedènmorgen met 284 tegen 20 stem- men het Atlantisch Pact geratifi- I ceerd. Nadat president Truman het wetsontwerp had ingediend tot het verlenen van steun in de vorm van militaire uitrusting of gelden voor eigen bewapeningsindustrieën aan die landen, waarvan de onafhankelijkheid zou kunnen worden bedreigd, verklaarde senator Vandenberg (links) voor de pers, dat zijns inziens het hele programma moet worden herschreven en besnoeid. bijstand aan andere landen die in de onmiddellijke omgeving liggen der gebieden waar de Sowjet Unie haar druk uitoefent. Dit zal de voortzetting mogelijk maken van het Grieks-Turkse pro gramma. Redelijkerwijze kan verwacht worden dat de operaties tegen de Griekse opstandelingen in de naaste toekomst met succes zullen worden afgesloten. De vrees dat het programma tot militaire bijstand tot een internatio nale bewapeningswedloop zou kun nen leiden of Sowjet Rusland tot een oorlog provoceren achtte Ache son ongegrond. De Sowjet Unie weet, dat de democratische landen noch de wens, de bedoeling of de strijdkrachten hebben om aan te vallen. LONDEN, 28 Juli (Reuter). Het in meerderheid conservatieve Britse Hogerhuis heeft heden met 103 te gen 29 stemmen zijn amendement gehandhaafd, dat de door de rege ring voorgestelde nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie pas na de komende algemene verkiezingen volgend jaar in werking zal treden. De woordvoerder van de opposi tie, Lord Salisbury, verklaarde, dat zij de andere amendementen, die door het Lagerhuis waren verwor pen, niet opnieuw zou indienen. De regering is voornemens het wetsontwerp in Januari volgend jaar opnieuw aan het parlement voor te leggen, waarop het zonder toestemming van de Lords kracht van wet krijgt op grond van de ge amendeerde wet betreffende het parlement, die bepaalt, d,at een wetsontwerp na door het Hogerhuis te zijn verworpen, binnen een jaar, ondanks de Lords, wet wordt. BEROVING OP PARIJS STATION PARIJS, 28 Juli (AFP). Don derdagochtend is op een der grote Parijse stations, op een spitsuur, een betaalmeester van de Metro beroofd van twee zakken met in totaal meer dan zes millioen francs aan geld, die hij tezamen met twee helpers moest transporteren. Toen de betaalmeester en zijn gezellen in de trein wilden stappen ver schenen drie gewapende mannen, die hen dwongen de zakken af te geven. Een der beambten, die zich poogde te verzetten, werd met de kolf van een schietwapen neerge slagen. De twee anderen achter volgden de rovers, doch dezen dekten hun aftocht met revolver schoten, zonder overigens iemand te treffen. Zij ontkwamen in eeh gereedstaande auto. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND LONDEN, 28 Juli (A.P. en Reu ter). De grootste Engelse vak bond van spoorwegpersoneel, de N.U.R. (National Union of Rail- waymen), die 460.000 leden telt, heeft vanavond gedreigd binnen 21 dagen in staking te gaan, tenzij de eisen voor loonsverhoging in gewilligd worden. Het besluit is genom,en ter on dersteuning van de looneisen van diegenen van zijn leden, die werk zaam zijn in de constructie- en reparatiewerkplaatsen. Dit zijn er 95.000. Men wil een loonsverho ging van tien shilling per week. WERELDBANK ZENDT MISSIE NAAR JOEGO SLAVIË WASHINGTON, 28 Juli (Reu ter). De Wereldbank heeft he den te Washington bekend ge maakt, dat er in de tweede week van Augustus een missie naar Joego-Slavië zal gaan om een onderzoek in te stellen naar de grondslag, waarop een lening aan dit land kan worden verstrekt. De missie „zal de economie van het land bestuderen met betrek king tot de aanvraag om een le ning, die de Joegoslavische rege ring tot de bank gericht heeft, en zal een onderzoek instellen naai de te financieren projecten". Onder deze projecten vallen landbouwmechanisatie, -irrigatie en -drainering, ontwikkeling van mijnbouw en metaalindustrie, ver betering van het vervoer en bos beheer, vergroting van de capa citeit der bestaande industrieën en stichting van nieuwe. EIERPRIJS BINNENKORT OMLAAG Op de algemene ledenvergadering van de vereniging van boerderijen en pluimveefokbedrijven, welke Donderdag te Apeldoorn werd ge houden en waarop de voorzitter een rede hield bver het onderwerp: „Liever meer winst met wat regle mentering, dan onvoldoende inko men met volledige vrijheid", sprak o.a. ook ir. J. G. Tukker, inspecteur van landbouw en hoofd van het be drijfschap. ir. Tukker zeide o.m., dat het, gezien de geringe export van eieren, te verwachten was, dat de eierprijs binnen 14 dagen aan zienlijk zal zakken. SINGAPORE, 28 Juli (Reuter). Palar, de vertegenwoordiger van de republiek bij de Verenigde Naties, heeft Donderdag te Singapore ver klaard, dat hü bereid was met de Indonesische communisten tegen de Nederlanders te vechten. Hij zou dit doen, indien de Nederlanders iets van de Indonesiërs trachtten af te dwingen, dat deze niet wilden, of indien zij hun leger tegen de In donesiërs gebruikten, zo zeide hij. De communisten waren niet sterk genoeg om een stem te hebben in de nieuwe regering, toen deze ge vormd werd, doch hij verwachtte, dat .evenals in alle democratische landen, in Indonesië een communis tische partij zou zijn, aldus Palar. „Indien wij in Den Haag geen overeenstemming bereiken, zal dit niet erg aangenaam zijn voor beide partijen," zo vervolgde Palar. „Wij moeten voorbereid zijn op andere mogelijkheden. De guerillastrijd zou kunnen worden voortgezet op gro tere schaal". Hij zeide, dat op beide partijen internationale druk werd uitgeoefend, daar de wereld over het geheel zich niet de weelde kon veroorloven, dat een overeenkomst nog langer werd uitgesteld. „De gro te mogendheden, die het laatste RAPPORT OVER RAMP FRANEKER BOMBAY, 28 Juli (Reuter). Het officiële rapport 'over de oor zaak van de ramp met de Frane- ker, waarbij 45 personen het leven verloren, zal binnen twee weken gereed zijn, aldus heeft K. M. Raha, de plaatsvervangende direc teur-generaal voor de burger luchtvaart in India, heden ver klaard. Raha, die de Indiase regerings commissie van onderzoek naar de ramp leidt, zal morgen met de andere leden van de commissie naar Palam bij New Delhi vertrek ken, van welk vliegveld de Fra- neker voor het laatst opsteeg. Te Bombay heeft de commissie 34 getuigen gehoord en met de Nederlandse luchtvaartdeskundi - gen de plaats van het ongeluk be zocht. (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN. Twee autoriteiten hebben gisteren in Groesbeek vooral in het middelpunt van onze journalistieke belangstelling gestaan. De eerste was generaal de Lattre de Tassigny, die in gezelschap van generaal Kruis, mevr. Kruis en de kolonels Beaufre en Mathot naar deze fameuze Tour kwam kijken, en de andere was pastoor Pijnenborg van Groesbeek, die ons enthou siast van alles heeft verteld over de opbouw van het sociaal tehuis voor de opgroeiende jeugd van zijn zwaar door de oorlog getroffen parochie. En terwijl buiten de pittige marsen van de Belgische muziek klonken, bleek binnen, uit wat de pastoor vertelde, eens te meer met hoeveel e.iergie de zwaar getroffen streken, waardoor de Vierdaagse zijn zonnig spoor trekt, de bijkans onoverkomelijke na-oorlogse problemen zijn te lijf gegaan. En inmiddels trok die Vierdaagse maar voort, uren achtereen, een wonderlijke optocht van uniformen en originele anti-zonnevondsten, hoeden en handdoeken in alle denkbare combinaties, afmetingen en kleuren. De stand in cijfers he.eft een terugval beneden de 7000 te zien gegeven: de zware Wychense dag had nog eens 44 uitvallers op geleverd die gisterenmorgen niet op het appèl verschenen, maar dat het ergste wel voorbij is, mag blijken uit het feit dat het totaal aantal uitvallers van de derde dag tot 47 beperkt is gebleven. En eindelijk was het dan ook iets prettiger wandelweer: de zon begon eerst te schijnen toen Groesbeek al was be reikt, en dan is het ergste geleden. Al te dramatisch neemt niemand het overigens, ondanks de 1600 bla ren die nu al zijn geprikt en de veelvuldige verschijning van „jo dium- en brokkenwagens" tussen en terzijde van de karavaan: goede voorbereiding loont zich ook hier en als iemand zich zou willen be klagen: waarom deed hij dan niet als de man die de vier maal 55 op klompen loopt en desgevraagd ver klaarde dat zulks erg best ging ,pn „in schoenen krieg ik moar bloa ren"? Kris, Kras en Kruimeltje "zijn er ook, compleet met het opschrift „Hè, hè, daar gane we dan weer" maar we denken zo dat majoor Breunese die grapjes toch eigenlijk maar liever niet ziet. Vandaag, als minister Rutten en burgemeester d' Ailly komen kijken naar de laat ste etappe, en als ook de Belgische en Luxemburgse legaties vertegen woordigd zullen zijn, samen met vele tienduizenden anderen langs de volle lengte van de glorieuze weg van de intocht, zal ieder dan voor Het laatst dit jaar de kans hebben een glimp op te vangen van deze 33ste Vierdaagse die opnieuw een succes werd, sportief, organisa torisch èn wat de. hartelijke sfeer betreft waarin de wandelaars el kaar en de bevolking hebben ont moet. Voor het laatst marcheren dan de woord in Zuid-Oost-Azië hebben, zullen nog grotere druk uitoefenen tot het verkrijgen van overeenstem ming, indien deze niet in Den Haag bereikt wordt", zo voegde hij toe. Palar bevindt zich op de terug weg van Lake Success naar Djog- jakarfa waar hij zenn regering ver slag zal uitbrengen, „hoe de Indo nesische zaak er internationaal voor staat". BATAVIA, 28 Juli (Aneta). Een woordvoerder van het Republi keinse ministerie van Defensie heeft aan Aneta medegedeeld, dat Don derdag de besprekingen inzake het staken van het vuren zijn voortge zet, doch dat nog geen resultaten van deze besprekingen kunnen wor den bekend gemaakt. Zowel de Re publikeinen als de Unci en de Ne derlanders hebben een eigen ont werp voor de uitvoering van de or der tot het staken van het vuren ingediend en thans zijn de drie ont werpen in studie. De grondgedachte van het Repu blikeinse ontwerp is, dat het volk verzekerd moet zijn van veiligheid en rust. De Republiek verlangt, dat voorkomen wordt, dat dezelfde toe standen optreden als in Birma na de overdracht van de souvereini- teit, aldus deze woordvoerder. COLLEGE VAN ALGEMEEN BESTUUR IN SURINAME IS HET EENS MET STATEN PARAMARIBO, 28 Juli (ANP). Het College van Algemeen Be stuur in Suriname heeft heden een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de regering weliswaar amendementen op de interimregeling heeft ontraden, maar toch de toezegging, dat over leg zou worden gepleegd inzake ingrijpende wijzigingen, niet is na gekomen door na te laten het ge hele ontwerp, na de indiening der amendementen, aan te houden, totdat opnieuw overleg zou zijn gepleegd met Suriname. Het College is het eens met de Staten, dat door de amendering en de nalatigheid van de regering in breuk is gemaakt op de autonomie van Suriname in inwendige aan gelegenheden en op het budget recht. Het College meent aan de interimregeling in de huidige vorm instemming te moeten ont houden en is bereid alle uit deze houding voortvloeiende conse quenties te aanvaarden. troepen van de Benelux, 1600 man sterk, waarin mèt de Koninklijke Nederlandse Marine (natuurlijk, en als steeds. En duimpie op voor zo'n people) ditmaal vooral de Belgische parachutisten met hun wijnrode baretten in het oog liepen. Voor het laatst de duizenden politieman nen, spoormensen, P.T.T. specialis ten (en waarachtig niet alleen maar de bestellers, die immers voortdu rend in training zijn), Rode Kruis- helpers en al wat verder nog maar min of meer geüniformeerd op dit ondermaanse pleegt rond te lopen. Voor het laatst de duizenden ande ren, de verenigingen (en hoera voor de Blauwvosjes uit Nijmegen, still going strong van jaar op jaar) en al die individuele wandelaars, die toch net geen kans krijgen zich eenzaam te voelen, omdat heel de Vierdaagse één van zin is. Voor het laatst, ja. Maar nu al loopt ieder zijn afscheid aan Nijmegen te repeteren, en daarin ontbreekt één zin stellig niet: ,,So long. Tot volgend jaar." Zo is dat hier, weer of geen weer. De meeste uitvallers bij de Vierdaagse moesten de strijd opgeven door spierpijn, blaren en andere voet- en beeneuvels. Dank zij de tussenkomst van Philips, die zulke slachtoffers door des kundig personeel laat masseren en bestralen met infra-rood, kunnen dit jaar velen, die anders hadden moeten uitvallen, de wandeling voortzetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1