Waarde wieken van de molens.... niet meer gaan Staatsbosbeheer bestaat een halve eeuw V.S., Engeland en Canada Mr. Dr. Fockema Andreae overleden textiel Een tocht door het bos op de Veluwe Het werk van de molenaars is niet lonend meer gaan atoom-energie bespreken Begaafd en kunstzinnig man Naar wij vernemen: Wij gaan m vacantia JAN BLOKL N Stuk voor 1.23 0.88 0.98 - 0 4.95 6.95 6, Een 1 Natuurlij t PAG. 4 Vrijdag 29 Juli 1949 Gedurende de zomermaanden worden, zoals wij reeds berichten, in het permanente kamp te Teuge bij Apeldoorn de leden van de Nationale Reserve geoefend. (Van onze eigen redacteur) EEUWEN CELEDEN, al iri het jaar 855, strekte zich over dc Veluwe een prachtig bos uit. Het was toen gemeenschap pelijk bezit, waarin onze voorvaderen gingen jagen. Verder velden zij het hout voor timmerhout en brandstof voor hun vuren en men hoort hieruit al, dat het oude Veluwse bos alleen maar te geven had, doch niets te ontvangen. Thans is het anders. Er wordt nu vooral gedacht aan verbetering, onderhoud en aan planting van jonge boompjes, zodat het bos behouden blijft en waar dit gewenst is ook nog aangroeit. Deze mooie taak hoort toe aan het Staatsbosbeheer, dat 2 Augustus zijn vijftigjarig bestaan gaat vieren. Dat deze taak in tweeërlei op- zich mooi is, beseft elke wandelaar, die op een zomerse morgen een lange laan van kaarsrechte stam men betreedt en de lichte zonne plekken op het bruine naaldtapijt met genoegen volgt. Boven hem n. Hier maalt men graan tot stof hier pelt men bast van gerstgraan af O, mens wil hieruit leren, dat Gij ook eens tot stof zult wederkeren Dit inhoudsvolle gediclif met in enkele zinsneden zo leerzame moraal hebben we ontcijferd boven de ingang van „De Vier Winden een in 1846 herbouwde korenmolen in Fieterburen. Gedurende meer dan honderd jaar heeft de molenaar inderdaad hier graan ,,tot stof go- malen" en de „bast van het gerst- graan afgepeld". Maar thans gaat het met de werkzaamheden niet meer als vroeger, toen de molen een centrale plaats was voor het dorp en zijn wijde omgeving. De huidige molenaar, de heer L. Steen- huis die tussen haakjes een voor antiek liefhebbers prachtige woning bewoond van meer dan 200 jaar oud met nog ongelijke muren, een lang niet horizontale vloer en van die echte, oude, gegoten ijzeren schar nieren in de deuren heeft er nog wel een bestaan aan, maar toch ziet hij evenals zovele zijner collega's op tegen de herstelkosten. Waar hf-il je ook maar zo f 5000,vandaan, wanneer je al moeite hebt om de eindjes aan elkaar te knopen. Ook de molen even buiten de rook van de stads-fabrieksschoor- stenen, die te Adorp, heeft gedu rende de 100 jaren van zijn bestaan aanmerkelijk aan belangrijkheid in geboet. De heer Hazekamp, die hier sinds 15 jaren de wieken laat draai en, heeft tenminste noodgedwongen een bijverdienste moet zoeken, de handel in veevoeder en tegenwoor dig is het zelfs zo, dat de bijverdien ste is geworden tot de hoofdbron van inkomsten. Deze molen pelt weliswaar geen gerst, omdat hier voor geen vergunning is gerst pellerij is gebonden aan vergunnin gen maar toch zijn ook hier de echte molenaarswerkzaamheden aanmerkelijk geslonken. De korenmolen en pellerij te Wet- singe dateert uit 1872 en lijkt zo van een afstand net nieuw. Aan het eind van de oorlog, in 44, is de toenmalige eigenaar met herstel werkzaamheden begonnen, een grondige en rijkelijke réparatie, waarmee in 46 werd voortgegaan. Men denkt in het dorp het zijne van de oorlfegsgeschiedenis van de mo len. Maar hoe dan ook, de herstel werkzaamheden zijn eigenlijk nog nooit klaar en de huidige eigenaar kan met de handel in veevoeder e.d. meer verdienen. Dies draait de molen bij hoge uitzondering. Werkte men in vroegere jaren gestaag door wanneer de wieken van de moien hun arbeidslied zongen, thans staakt men de arbeid en zegt tegen elkan der „Kiek, meulen draait ook ja weer". Hollands welvaart" ln de bovenkruier van de mooie en ongeveer 25 meter hoge molen te Mensingeweer staat sinds 1855 „Hol lands welvaart" geschreven. Deze betiteling is evenwel betrekkelijk. In het rijk van de molens is hij wel iswaar nog welvarend, maar on danks zijn mooie naam en goed on derhouden aanblik, ja ondanks de grote hoeveelheden gerst die hier nog gepeld worden, moet toch ook de molenaar, de heer H. Spoelman, spreken van een weinig florissant bedrijf, dat hard op weg is uit te sterven. We zijn achter de mole naar naar boven gekropen, telkens een étage hoger en waren verrast over het enorme raderwerk, malerij en pellerij, transportbanden, takel inrichtingen, stofzuiginstallatie, die allen hun mechanisch vermogen krijgen van de wind. De wind, die door de gigantische wieken blaast, wieken, die de onregelmati ge en speelse wind corrigeren door zelfzwichten en zo en daardoor de maal of pelstenen regelmatig doen draaien. En boven op de stelling vertelde de molenaar ons het ver schil tussen maal en pelstenen (bij malen wrijven stenen op elkaar. Een steen ligt stil en de andere wrijft hier langs. En voor degenen die het niet mochten weten, bij pellen ge bruikt men één steen met schoepen met een metalen koep er omheen. Pellen gebeurt dus langs de omtrek van de steen). Wil men mooi gort pellen dan moet dit zeker drie maal gebeuren, hoewel dit afhankelijk is van het soort gerst. Per dag kan dan ongeveer 5000 kg gepeld wor den. De molenaar, zo vertelde hij ons, toen wij moeizaam de trappen opklauterden, koopt het gerst van de boeren, pelt het en levert de gort aan dc groothandel. Tegenwoordig gaat echter veel gort naar de zuivelfabrieken, omdat in deze tijd zeer veel klare pap gegeten wordt. De afval op zich zelf heel mooi en fijn gemalen meel gaat naar de mengvoederfabrieken. In dit af valproduct is het eiwitgehalte nog groter dan bij de gort (hoe mooier de gort is, hoe minder voedings waarde, het bevat, omdat de meeste eiwitten direct onder de dop zit). Vroeger werden de varkens of de ossen met dit afvalproduct gevoe derd. doch sinds in 1923 de meng voederfabrieken zijn opgekomen, zijn alle molenaars meer en meer handelaars in veevoeder geworden. „Vroegerverzuchtte de mole naar. Een zacht windje waaide om de bovenkruier; speelde door en langs de molenwieken en verwar de onze haren. Een haan kraaide op een boerderij beneden ons, er kakelden wat kippen en van uit de boerderij klonk gerammel met em mers. Dit was zo ongeveer 't enige geluid dat daar boven op die mo lenstelling tot ons doordrong. Een prachtig beeld deze mooie 'molen midden in een even oud dorp. Hol lands Welvaart prijkt dan ook in het herdenkingsboek over molens en de afschildering ervan hangt in menig huiskamer. Maar dat is niet de trots van de molenaar, met trots vertelt hij over vroegere jaren, toen heel dit merkwaardige bedrijf draai de, zolang er maar wind wgs, toen de boerenwagens af en aan reden met hun kostbare last, ja toen die fabrieksschoorsteen daar heel in de verte nog niet bestond De oudste molen. oudste molen in het Noorden en da teert uit uit 1737. Dat wil zeggen, de onderstelling is nog veel en veel ouder en behoorde bij een molen, die, destijds oud en de dagen zat, in 1734 opbrandde. Deze molen heeft nog rietbedekking. Hij behoort thans tot de heer Huizinga, wiens familie ook de andere molen in Een rum die 80 jaar oud is bezit. Gedurende de 200 jaren van rijn bestaan, heeft de moien zo goed als nooit stil gestaan. O ja, één keer en wel 3 jaar. Dat was toen de grootvader van molenaar Huizinga overleed en de zoon (de vader van de molenaar) nog te klein was om de molen te beheren. En dan van zelf vandaag aan de dag. Ogen schijnlijk zou je zeggen, dat er nog maar weinig aan mankeert maar de reparatiekosten lopen in de duizen den. Het werk is lang niet lonend meer, de molenaar leeft van de han del in veevoer en zijn boerderij cn de molen is uit de tijd.... Wanneer de molen te Eenrum zou oc--. r kunnen spreken zou die U nog meer I 'öpp Hollands Welvaart kunnen vertellen. Hij is namelijk de I schreven In de bovenkruier van de mooie en 25 meter hoge molen te Mensingeweer (Gr.) staat sinds ge- WASHINGTON, 28 Juli (Reuter). President Truman heeft heden medegedeeld, dat met Britse en Canadese autoriteiten besprekingen zullen worden gevoerd over fundamentele kwes ties, die verband houden met de politiek op lange termijn op het gebied van de atoomenergie. „In Januari 1948 bereikten de drie regeringen overeenstemming over een modus vivendi, dat voor zag in samenwerking tussen de drie landen, met inbegrip van de uitwisseling van wetenschappelijke en technische inlichtingen op be paalde aangeduide gebieden, en sa menwerking in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang be treffende de levering van grond stoffen". „Deze regelingen zijn beperkt wat omvang en aanwijzingen betreft. Het is noodzakelijk de toekomst te bezien, waarbij rekening moet wor den gehouden met de vorderingen, die op dit gebied door de drie lan den zijn gemaakt, en de status quo te handhaven, zo lang men bezig is met besprekingen". „Wij zijn daarom van plan met het Verenigd Koninkrijk en Canada enige fundamentele kwesties te on derzoeken welke ten grondslag liggen aan de wil tot een politiek op lange termijn op dit gebied." ,,Dit zijn kwesties, waarover wij na de onderzoekende besprekingen verder overleg moeten plegen met het Congres." „Deze onderzoekende besprekin gen houden niet in, dat men ten aanzien van deze kwesties overeen komsten of verplichtingen aangaat met de Engelsen en Canadezen." ENGELAND VERLAAGT KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD LONDEN, 28 Juli (AFP). In Engeland zullen voor het eerst concrete maatregelen genomen worden om de kosten van levens onderhoud te doen dalen. Deze maatregelen, die door Sir Stafford Cripps voor zijn vertrek naar Zwitserland zijn onderzocht, zul len bestaan uit een onder strenge staatscontrole toe te passen ver laging van de prijzen van alle kle dingstukken, textielgoederen en gebruiksschoenen met 5 pet. Deze prijsverlaging, die ten laste van de detaillisten zal ko men, zal in het begin van Septem ber a.s. van kracht worden. BELGISCHE TABAKS INDUSTRIE IN DE KNEL BRUSSEL, 28 Juli (A.N.P.). In de eerste vijf maanden van dit jaar voerde Nederland 2.710.000 sigaren naar België uit. België leverde 3.878.000 sigaren aan Ne derland. Beide leveranties hadden echter een zelfde waarde, onge veer millioen franks. België voerde 150 ton Nederlandse rook tabak in, tegen ongeveer 6 ton voor de oorlog. Naar aanleiding van deze cijfers schrijft de Gazet van Antwerpen, flat „deze steeds toenemende in voer" een ernstige bedreiging voor de Belgische tabaksindustrie be tekent en dat de Belgische tabaks fabrikanten zullen blijven protes teren, zolang de concurrentievoor waarden in beide landen niet op hetzelfde peil gebracht zijn. GEVAL VAN NEKKRAMP Woensdag is te Bergen op Zoom wederom een geval van nekkramp geconstateerd, thans in de Oranje- Nassau Kazerne bij de dienst plichtige soldaat V. uit Oudendijk (Z.-Holland). De patiënt is onmiddellijk naar de barakken van het Algemeen Burgergasthuis overgebracht. Zijn kamergenoten zijn in quarantaine geplaatst. Door de chef van de geneeskundige dienst zijn alle maatregelen getroffen om uit breiding te voorkomen. MAN DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD Tijdens de centrale keuring van Gelderse stamboekmerriën, die ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afd. Gelderland van de Landelijke Vereniging tot Be vordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij op het landgoed Hoekelom te Bennekom gehouden werd, kreeg de expediteur Th. J. J. ter Heerdt uit Oud-Zevenaar van een- achteruitslaand paard een trap in de borst, waardoor hij vrijwel direct overleed. H. laat een vrouw en vier kinderen na. ruist het groen en daarachter dui ken stukjes wit eri blauw van de hemel op. Er hangt een heerlijke geur van hars tussen de bomen en de kenner weet meteen, welk soort hij nu passeert. Is het de douglas- spar, de sitka-spar of de Japanse lariks Trek even een paar naalden uit, dan is het ook te zien, of neem een takje van het lokkende groen in de hand. Prikt het erg, dan was de sitka-spar de schuldige. De ar geloze leek, die al deze schitterende naaldbomen ziet zal ze misschien kortweg met „den" aanduiden, maar men moet eerst eén tochtje met het Staatsbosbeheer maken en men weet voorgoed, dat een derge lijke betiteling uit den boze is. Want een den behoort weer tot een heel ander soort Het oude Veluwse bos waarover wij zojuist vertelden, draagt de wijdse naam van Speulder- en sprielderbos. Oorspronkelijk bezat het geen naaldbomen maar alleen eiken, beuken en berken. Het moet toen schitterend zijn geweest maar er werden steeds bomen uit weg gekapt, zodat slechts geboomte met Kromme stammen overbleef. In de taal der economen heten zij waar deloos maar niet in die van de na tuurliefhebbers. Voor iedereen, die het mooie landschap liefheeft zijn deze bomen met hun rijke, lichte blacientooi een lust voor het oog en Staatsbosbeheer legt er zich dan ook op toe belangrijke gedeelten van het oude Veluwse bos in stand te houden. Men beijvert zich zelfs om jong loofgeboomte aan te plan' ten of te zaaien, zodat de wande laar tot zjjn grote verrassing op eens een klein lichtgroen bos onder een oud dennebos ziet opgroeien. Ook eikenhakhout wordt wel omge toverd in opgaand bos, ofschoon omtoveren toch niet 't juiste woord is. Voordat het lage geboomte is opgerezen tot een hoog bos, van ruisende bomen, waaronder de na tuurvriend in zijn tentje slaapt of vacantiegangers hun blijmoedige liedjes uitschallen, zijn er tientallen jaren voorbijgevlogen. Geen enkel gezegde is dan ook zo juist als het volgende: „Boompje groot, planter- tje dood". Men zal begrijpen, dat de taak van Staatsbosbeheer meer omvat dan de strijd om het natuurschoon in ons landje. Ook de economische zijde vraagt en verkrijgt de nodige aandacht. De houtvesterij Apel doorn, waarvan het Speulder- en Sprielderbos maar een onderdeel is, laat dit al heel duidelijk zien. Want naast jong loofhout worden er ook veel naaldbomen geplant die in fi nancieel opzicht grote waarde heb ben. Men ziet er naaldbossen, 'n beet je somber van aanblik, die uitslui tend voor de productie dienen. Als zij eenmaal oud genoeg zijn om ge kapt te worden, kaprijk heet dat in de vaktermen, gaat het hout naar klompenmakerijen en lucifer- fabrieken, naar de triplexindustrie of naar de mijnen. Het heeft tal van bestemmingen en brengt aldus zeer, zeer veel geld in het laadje, Hier en daar rijst tussen deze nut tige bomen een fleurige beuk op en en hieraan kan men zien dat Staatsbosbeheer steeds haar best doet de schoonheid en economie te combineren. De jonge sparretjes of het kleine loofhout dat wordt aangeplant ziet het levenslicht in de kwekerijen die elke houtvesterij of haar onderde len, de boswachterijen, rijk zijn. De kwekerijen, die men hier ontmoet zijn bijna ontroerend om te zien Kleine sparren of andere boompjes die de bezoeker jaren later trots over het hoofd zullen groeien staan nu in hun smalle bedjes bijeen. Zij wachten tot zij twee jaar oud zijn en worden dan „gespeend", d.w.z. in andere bodem gezet omdat dit beter is voor de wortels. Wie na het Veluwse bos de zand verstuivingen te Kootwijk niet heeft gezien, mist. veel aan natuurschoon doch ook aan wijsheid omtrent Staatsbosbeheer. Immqrs, hier zijn door bebossing talrijke zandver stuivingen beteugeld die anders de gronden in omgeving ongeschikt zouden maken voor de landbouw. Als zo'n mulle, zachtgele vlakte eenmaal door bomen is omzoomd, is ze vastgelegd en dient verder als natuurreservaat. Ze blijft dus wat ze was en dat is een mooi, vreed zaam oord, dat echter in tien tellen door de wind kan worden veranderd in een woeste kolk van rondstui vend zand. De bomen, waarmee deze gronden worden vastgelegd bestaan hoofdzakelijk uit grove den, zij brengen geen winst op maar hebben het grote voordeel, dat talrijke arbeiders er hun werk of belangrijke bijverdienste vinden. Zo ziet men, dat Staatsbosbeheer in vele opzichten belangrijk werk verricht. Niet alleen voor de proza ïsche industrie of de poëtische na tuurliefhebber, voor de boer, ar beider of particulier boseigenaar, maar ook voor menig vacantiegan- ger, die zorgeloos de paden en de lanen opgaat en vaak een groot deel van zijn vreugde dankt aan Staatsbosbeheer. Brand gesticht om inwoning te voorkomen Een inwoner van Heerlen werd door de politie gearresteerd om dat hij naar thans eerst is ge bleken in 1947 met opzet brand heeft gesticht in zijn huis om te voorkomen, dat ménsen, die hij i bij zich moest ljten inwonen, bij hem in zouden trekken. FRANSE KABINETSCRISIS AFGEWEND PARIJS, 27 Juli (Reuter). Een dreigende Franse kabinets crisis scheen hedenavond afge wend, nadat de vier rechtse mi nisters door premier Queuille zijn overgehaald om hun ontslagaan vraag in te trekken. Deze ministers hadden zich ge keerd tegen het decreet van de socialistische minister van arbeid, Mayer, waarbij aan het personeel van de sociale-verzekeringsdienst een vacantiegratificatie werd toe gestaan. Het bericht, dat de rechtse mi nisters hun ontslagaanvraag had den ingetrokken, werd bekend gemaakt na een bijzondere kabi netszitting, waarin een compromis regeling werd besproken. Volgens deze regeling, dient de gratificatie in kleine bedragen over een aan tal maanden te worden terugbe taald. NIEUWE SLACHTOFFERS ROERMOND GEVONDEN ROME, 28 Juli (A.P.). Dui kers hebben vandaag de stoffe lijke resten van twee slachtoffers van de ramp met de Roermond, die op 23 Juni bij Bari plaats vond, ontdekt. In berichten uit Bari wordt meegedeeld, dat een der lijken ge ïdentificeerd is als dat van de eerste boordwerktuigkundige van de Roermond, de heer Grandia. Men gelooft dat het tweede thans gevonden slachtoffer eveneens een lid van de bemanning is. Zeven slachtoffers zijn tot nog toe niet gevonden. Het wrak van het K.L.M.-toestel ligt ongeveer 50 meter onder de zeespiegel in de haven van Bari. Ploegen Italiaan se en Nederlandse duikers zetten hun speurtochten voort. In de Maas verdronken Gistermiddag omstreeks half drie verdronk in de Maas bij Grave de 30-jarige B. Overkem- ping uit Groenlo, die te Grave met vacantie was. Hij was de zwem kunst niet meester, maar gleed bij het water waarschijnlijk van de gladde talud in het diepe water. Pas na drie kwartier dreggen kon men zijn lijk ophalen. GESLAAGD VOOR HET MIDDENSTANDSEXAMEN ALKMAAR. Na de dezer da gen in het Gulden Vlies te Alkmaar gehouden examens voor het mid denstandsdiploma slaagden de vol gende cursisten: J. A. Dijkzeul, Haarlem; P. van Egmond, Heerhu- gowaard; N. P. van Elsland, Egmond Zee- M. J. Endenburg, Amsterdam; C. A Endhoven, Heemskerk; H. N. Erkamp, Alkmaar; A. C. van Etten, Beemster; L. Fahner, Alkmaaar; C. J Feringa, Haarlem; P. A. Duin, Heemskerk, P. Th. Duineveld, Heemskerk- C. Duinmeijer, Egmond a d Hoef; C. J. Duits, Koog a. d. Zaan; H. M. J. van Duivenbaden. Haarlem; J. Duijf, Oudkarspel; G. C. Duijkersloot, Limmen; M. J. Duijnmaijer, Heiloo; M. C. Dekker, Heiloo; S. G. Dekker, Heiloo; W. J. Dekker, Uitgeest; A. J. Dil, Oost- zaan; W. J. Dobber, Krommenie; H. J. Doesburg, Wieringen; Mevr. H. Doornbos-Koopman, Alkmaar; J. P. Doves, Zaandam; M. Dros, Texel; A. Duab, Zaandam; G. Davids, Zaandam; F. Dekker, Zaandam; J. Dekker, Broek op Langendijk; J. Dekker, Krommenie; J. F. Dekker, Egmond aan Zee; J. Dekker, War- menhuizen; C. Bolkestein, Oudkar spel; J. Bommer, de Rijp; J. H. J. Bonarius, Haarlem; J. Bonting, Am sterdam; L. G. J. Boxstart, Amster dam- L. Braaksma, Wieringen; H. J. Collóu. Oude Schild; P. A. Daalder, Alkmaar; C. J. Dam, Heemskerk; J. J Dam, Heemskerk; M. J. van Dam, Den Burg; H. C. C. Burger, Alk maar; J. Bijl, Den Helder; H. J. Bij waard, Heiloo; C. van Calcar, Koog a. d. Zaan; Th. M. F. van Calcar, Koog a. d. Zaan; A. Castricüm. Cas- tricum; A. M. Christiaans, Haarlem; J. Brugman, Zaandam; J. A. Bruin, St. Pancras; M. Bruin, Warmenhui- zen; H. C. de Bruin; Zaandam; J. B. Bruining, Zaandam; G. J. Bruynis, Oostzaan; N. G. Buntsma, Bever wijk; M. Brand, Zaandijk; H. W. A. Brantjes, Velsen; J. M. Breed. Alk maar; Th. H. A. Breed, Heer Hugo- waard; Mevr. J. A. den Bremer Dissel, Zaandam; Mevr. C. Bret- houwer-van den Outenaar, Bever wijk; G. J. Brinkman, Zaandam: M. A W. Broers, Alkmaar; G. G. Boon, Assendelft; M. Boon, Beverwijk; N. A Boon, Alkmaar; M. M. J. Borst, Heiloo; J. M. Bot, Heerhugowaard; Th. G. E. Bots, Alkmaar; J. Brand. Beverwijk; P. Boom, A'dam; P. Lui- kes Butter Dirkshorn; G. H. Buys, Texel; C. Th. Bijl, Alkmaar; L. J. Broekman, Heiloo; F. A. Boon, Alk- GRONINGEN Enkele dagen voor zijn 70e verjaardag is gisteren in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden Mr. Dr. J. P. Fockema Andreae, die van 1933-1937 de pro vincie Groningen heeft bestuurd als Commissaris der Koningin. Mr. Dr. Joachimus Pieter Focke ma werd op 30 Juli 1879 te Leiden geboren, waar zijn vader hoogle raar wasj Hij studeerde in zijn ge boorteplaats rechten en promoveer de in 1904 cum laude tot doctor in de rechtswetenschap op proef schrift: Tien Jaren Rechtspraak van de Hoge Raad. Daarna trad hij in dienst als commies-redacteur op de gemeente secretarie te Utrecht. In 1907 kreeg hij voor de liberale partij zitting in de gemeenteraad van Utrecht en werd terstond tot wethouder gekozen. Dit bleef hij tot aan zijn benoeming tot burge meester der Domstad, op 18 Maart 1914, Hij bekleedde dit ambt tot 1 November 1939, toen hij bij K. B. benoemd werd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen, als opvolger van jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer. Op 24 Februari 1937 verkreeg dr. Fockema Andreae op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn toenmalige Dr. J. P. FOCKEMA ANDREAE kan niet elke vliegtuiglading het daglicht verdragen. Daarom moest in het holst van de afgelopen nacht uit de donkerste hoek van een kel der onder het K.L.M.-kantoor in de Condense City een vrachtauto ge laden worden met twee goed over dekte kooien, zodat niet het minste lichtstraaltje een kans van door dringen had. De vrachtauto bracht de kooien naar een K.L.M.-nacht- vliegtuig, waarmee zij via Amster dam naar Kopenhagen vervoerd werden. De kooien bevatten vlie gende honden, voor wie het dag-" licht en in het bijzonder de op vlieghoogte voorkomende ultra violette stralen zeer schadelijk zijn. passeerde de 500.000e bezoeker van dit jaar het tourniquet van Schiphol. heeft Churchill, die momenteel met vacantie vertoeft aan het Garda meer in Italië, geweigerd zich al zwemmend te laten fotogra feren. De politie bedreigde de foto grafen met arrestatie. heeft het ministerie van Volks opvoeding in Saksen bepaald, dat alle bioscoopbezoekers bij het be spreken van hun plaatsen hun per soonsbewijs moeten overleggen, waarna hun naam en adres geno teerd zal worden. Dit om tot een meer rechtvaardige verdeling van de beschikbare plaatsen te komen, aldus het ministerie. Maar de be volking meent, dat het is om na te gaan, wie al of niet Sovjet-Russi sche films bezoeken. functie. Hij vestigde zich opnieuw te Utrecht. Mr. dr. Fockema was een veelzij dig ontwikkeld man met grote kunstzin, een brillante stijl en een belangrijk schrijverstalent. Van zijn talrijke publicaties noemen wij: De visie van grote wetgevers (1940), Overheid en vreemdelingenverkeer, De kunst van wetgeven op en "om het Binnenhof (1913), gemeentelijke bestuurskunde, de Nederlandse ste- debouw, wenken voor het acade misch bestuur, laatste zwerftocht door de provincie Groningen (1937), de inspiratie van de componist enz. Mr. dr. Fockema Andreae was o.m. voorzitter van de Staatscom missie voor Toonkunst en had zit ting in de staatscommissie voor het woordenboek der Nederlandse taal cn Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De begrafenis vindt plaats a.s. Zaterdag. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. Op Donderdag 28 Juli deed de Meervoudige Ka mer van de Alkmaarse Arrondis sementsrechtbank uitspraak in de volgende zaken: J. A. Eibergen, Diefstal, eis: 1 jaar met aftrek, uitspraak: 6 maanden met aftrek; J. G. A. S„ Amsterdam, oplichting, eis 1 jaar, uitspraak 10 maanden; J. S„ Wieringerwerf, diefstal met bedreiging van geweld, eis 1 jaar en 3 maanden met aftrek, uit spraak 1 jaar voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd, 2 jaar bijzondere voorwaarden; A. M. V. G„ Heiloo, diefstal, eis 8 maanden voorwaar delijk. uitspraak 4 maanden voor waardelijk en 3 jaar proeftijd; G. W. O., Heiloo, overtreding woon- ruimtewet 1947, eis f500.of 100 dagen, uitspraak f 25.of 10 da gen met vrijspraak van dat ge deelte der tenlastelegging, dat niet bewezen wordt geacht; P. J. K„ Alkmaar, wederrechtelijke bevoor deling van zichzelf of een ander, eis 8 maanden, uitspraak vrij spraak. Bovendien deed de Meervoudige Kamer uitspraak in de volgende zedenzaken: J. W„ 8 maanden met aftrek en ter beschikking van de regering gesteld: D. H. D. 4 maan den met aftrek en ter beschikking stelling: C. J. R„ 14 dagen; J. P„ 6 maanden voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaar den: M. D„ 4 jaar met aftrek: J. D„ 6 maanden voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd en bijzondere voor waarden. "S R.K. Lagere Tuinbouwschool van de L.T.B. Overgangsexamens W ARMENHUIZEN. Bevorderd van 3e naar 4e klas, zijn: C. Dek ker, W. Dekker, J. Glorie, F. Hoo- genboom, Jac Dekker, C. Buter. Af gewezen 2 leerlingen. Bevorderd van 2e naar 3e klas. H. v. Duin, W. Tesselaar, C. Mosch, W. Schipper, N. Blokker, C. Dekker, A. Tesselaar, J. Perzin, N. Boon, W. Mekken, A. v, Velzen, L. Groot. Af gewezen 9 leerlingen. Bevorderd van le naar 2e klas: S. Ligthart, M. Molenaar, C. Tesse laar, J. Boekei, M. Strooper, R. Kruyer, P. Spaansen, J. Kleybroek, N. te Buck, W. Zut, A. Buter. Afge wezen 11 leerlingen. Geslaagd HEERHUGOWAARD. Op het dezer dagen te Obdam gehouden examen voor lingerie- en costuum- naaien, slaagden onze volgende plaatsgenoten: Mej. T. de Boer, Mej. N. Huiberts, Mej. R. Does, Mej. T. Koopman, Mej. W. Onneweer, Mej. C. van Langen, Mej. T. van Langen en Mej. A. Swinkels, Mej. G. Does. FRANCISCAANSE JONGERENDAG Uur der leken, beslissing, actie, Rijk Gods....! Er komt haast geen eind aan de grote woorden En wij nemen ze zo graag op de lippen. Wij schermen er mee. Wij raken er even door in geestdrift. Wij spelen er mee als een jongleur met zijn ballen en.... laten tenslotte alles bij het oude, wat ons geestelijk le ven betreft. Maar eens nu reeds moet daar een eind aan komen. Want er staat te veel op het spel; en de nood is groot. Er moet iets beslis sends gebeuren. Iets dat een groot keerpunt in ons leven betekent. Een keerpunt, waardoor onze betrekkin gen tot God en wereld opnieuw en vast geordend worden. Kwam er toch maar iemand om ons te leiden. Waarom zou dat Sint Frans van Assisi -niet kunnen zijn, de man met zijn onvergelijkelijk Christusideaal. Zondag 31 Juli wordt aan jonge mensen de gelegenheid geboden om met deze figuur en zijn bewe ging kennis te maken. In het Mis siehuis beginnen we om half tien met de Hoogmis. Met een inleiding 's morgens en 's middags eindigen we om vier uur. Ieder zorgt zelf voor brood. Pater Salvator Baselaar Klooster, N. Niedorp. HUGO BOYS HERDENKT 15-JARIG BESTAAN Feestprogramma voor Zondag 31 Juli a.s. HEERHUGOWAARD-NRD. Zon dag a.s. viert Hugo-Boys zijn 15- jarig jubileum; na de H. Mis van 7 uur voor alle leden en overleden leden der vereniging waaronder al gemene H. Communie, volgt een gezamenlijk ontbijt in de zaal van de heer Jac. Groenland. Aan dit ontbijt zullen deelnemen: het be stuur, alle leden (allen diegenen die lid waren in het afgelopen seizoen, dus niet voor de adspiranten, welke nog medisch gekeurd moeten wor den, de leden van de elftallen- commissie, de juniorenleiders en het bestuur van de supportersclub. 's Middags staan er drie mooie wedstrijden op liet programma: 12 uur Hugo-Boys IIIDuinranders II, prijs een beker om 1.15 uur Hugo- Boys IISpanbroek I om een mooie lauwertak en om 3 uur the big match Hugo-Boys IVZV I om een leren bal, welke door enkele' leden van de supportersclub beschikbaar is gesteld. Het zal 's middags niet aan span ning ontbreken. Na afloop zullen de prijzen worden uitgereikt in café Jac Groenland. 's Avonds zal het feest worden voortgezet in de grote zaal van Groenland, hier worden verwacht: bestuursleden, senioren, junioren, bestuur en leden van de supporters club, leden elftallencommissie en ju niorenleiders allen vergezeld van hun dames. Voor de adspiranten wordt een aparte feestdag georga niseerd. Aanbestedingen HEILOO. Burgemeester en Wethouders van Heiloo zullen op Donderdag 4 Augustus 1949, v.m. 11 uur, in het openbaar aanbeste den: Het maken van wegen met gesloten wegdek op gewalste fun dering, oppervlakte ongeveer 1630 m2; het maken van ecn'voetpad bestaande uit een gewalste funde ring met oppervlaktebehandeling ter lengte van 215 M. en het hier toe nodige grondwerk in het „Blockhovepark". Bestek en tekeningen zijn te verkrijgen bij het Bureau van Gemeente-Werken, Raadhuis, Hei loo. Burgemeester en Wethouders van Heiloo zullen op Vrijdag 5 Augustus 1949, v.m. 11 uur in het openbaar aanbesteden: Het maken van een riolering ter lengte van ongeveer 5200 m. met inspectie- putten en bijkomende werken. Bestek en tekeningen zijn te verkrijgen bij het Bureau van Gemeente-Werken, Raadhuis, Hei loo. Nieuws van Con Zelo WAARLAND. Zo zijn wij dan op de helft gekomen van onze serie nederlaagwedstrijden en de nederlagen zijn nog niet groot ge weest. Zondag a.s. komen de S.R. C.-ers 1 en 2 uit Schagen op be zoek. S.R.C. zijn de kampioenen onzer afdeling, dus jongens, om een behoorlijk resultaat te berei ken, zal er nu wederom goed aan gepakt dienen te worden. De stand is thans: Con Zelo 1Hollandia 1 01, Con Zelo 1Dirkhorn 1 11, Con Zelo 1—S.V.W. 1 5—4, Con Zelo 2—Hollandia 2 42, Con Zelo 2Dirkshorn 2 53, Con Zelo 2 —S.V.W. 2 3—2. Het bestuur zou gaarne zien dat de supporters en anderen in het vervolg hun fietsen niet meer to gen de beplantingen plaatsen, daar de vorige Zondag heel wat schade daardoor is aangericht. Vriendelijk verzoek geen fietsen meer naar het sportterrein mee te nemen. Aanvang der wedstrijden: Con Zelo 2—S.R.C. 2 12.30; Con Zelo 1 —S.R.C. 1 4.30. ONZE EERSTE PRIESTER BURGERBRUG. Na ruim twee- en-een-halve eeuw verschijnt dan Zondag a.s. eindelijk de eerste ge roepene uit het Zuiden van Zijpe aan het altaar. Zondag 10 Juli 1.1. heeft hij, de WeiEerw. Pater Nonius Kramer, in het Carmelieten klooster te Mer kelbeek (L.) door de handoplegging van de bisschop de priesterlijke macht mogen ontvangen. Pater Kramer werd op 7 Augus tus 1922 in onze buurtschap Bur- erbrug geboren. Hij bezocht de St. Jozefschool aldaar en van Septem ber 1936 tot en met Augustus 1942 het College van de Kruisheren te Uden (N.B.). Daarna bezocht hij het Instituut der Carmelieten te Box meer (N.B.) van Sept. '42 tot en met Aug. '44 en vervolgens volgde hij hun seminarie te Merkelbeek (L.) van Sept. '45 tot Juli '49. De jonge priester hoopt nu ter missionnering te worden uitgezon den. Moge zijn wens in vervulling gaan. Wij wensen hem onder Gods Zegen een rijke oogst. Het a.s. priesterfeest BURGERBRUG. De voorberei dingen van het priesterfeest van Zondag a.s. zijn thans in het slot- stadium gekomen. Vóór het kerkhek staat al een ka pitale erepoort die nog met groen omslingerd moet worden. Van kerk hek tot pastoriedeur zal een soort pergola worden gemaakt. Het programma van de feestelijk heden is in druk. Eind dezer week vinden de parochianen dit program in hun brievenbus. Familieber Heden werden blijd met de get onze zoon en die bij het H. E namen ontving PRUDENT CAMIEL FRAB WU noemen ht R. SMITH M. A. SMI' DE Henny Erna Alkmaar, 28 Jul: Lindengracht 19 De Heer en Me BOSSCHER-C geven met blijdsi nis van de gebi hun zoon DOEKO FRIT Alkmaar, 29 Jul de Blinkenlaan f Na een smarte duldig gedragei overleed heden zien van de F cramenten de; venden, onze broer, zwager FRANCISC ANTONIUS weduwnaar Geertruida B Vreijlin( lil de ouderdc 69 jaar. Wij bevelen de de dierbare ov« in uwe gebedei Uit aller nai Fam. Vei Fam. V Alkmaar, 28 Ji Condoleance-ad: Catsstr. 47b, A] De H. Uitvaa heeft plaats op dag 1 Aug. a.s. uur in de p, kerk van de H nicus te Alkmaai na te 10.30 uur fenis, vanuit d op het R.K. St. Barbara, all Rozenkransbiddi avonds 7 uur in pel van het St beth Ziekenhuis Everdingenstraa maar. Advertent B. z. a. R.K. MI jaar voor 's morgi lichte huish, be of bij kinderen. I no. 14670, bur. va Biedt zich aan F MEISJE, 22 jas middaguren voor of winkel. Br. o 14669, bur. van i DAGMEISJE gevr Aug. Langestraat Te koop een Simt TORRIJWIEL, 98 Sachsmotor, prijs Nic. Adricnem, I Te koop van pai goed onderh. 1 RIJWIEL, O.K. S 250 c.c. kopkl. pr: Polderman, Rijks: Limmen van 132< en hebben aan den tegen onde de prijzen: „Gusek" Rijwiel vanaf Heren Rijwielen nikkelen uitvoer: vanaf 1 Sport- en kruis rijwielen Sterk concurr prijzen in a! delingen. Luttik Oud< Telef. 3485 Korte herent zomer kwal., Jongpensbro alle maten, Jongenshen Khaki kam broeker Heren-polos wit en gek; ALKMAAR, Ste

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4