Nieuw Minister van Maarseveen richt zich in een nota tot de Tweede Kamer ORDER „STAAKT HET VUREN" IN BATAVIA EN DJOGJA AFGEKONDIGD Rede van Hoge Vertegen woordiger tot de bevolking Geheime militaire besprekingen te Londen voortgezet ROGGEVEEN 3TIES )IPLOMA UDEN i inlichtingen ijks en getrouwen abonnee's EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Order Staakt het vuren afgekondigd Donderdag 4 Augustus 1949 45e Jaargang No. 11631 Beëindiging van de strijd stond voor de Ned. regering voorop Richtlijnen voor beide partijen Overtredingen worden gestraft Verdedigingsorganisatie nog dit jaar in werking Strijdsmart en bloedvergieten zijn niet nutteloos geweest staat onze zaak jm verkoop stel- s op Uw bezoek ebben wij dank 3 medewerking fabrikanten een leid van artike- i^engen waarop zijru Do kranten die Vrijdag nummers bekend fraaie rende deze week CHOORSTRAAT iKMAAR TEL. 3881 1 1 SEPTEMBER be- sr: ibs voor afgewezenen ig bevoegde docenten! ang abonnee zijn ad iter [gd nu reeds meer dan iiF Vergoed, jij me de wer schadevergoe- van het gerecht is van het gerecht je daar zegt? Heb ligen hebt, kan de lat de kousenkoop- rint d'r getuig'n!" at draaide zich om staan, die volgens i aan de oren "oas 'olgde de boer. „ik isenkerel 'm 'elapt, hej 'erukt. Ik was iden. Die met dat r die andere mo'j k!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aWe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde NHD A 1 S H VAN l+EDGN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4392 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K224f Het Amerikaanse op perbevel is op het vliegveld Northolt aangekomen voor be sprekingen met Engel se, Noorse en Deense legerautoriteiten te Londen. Het zijn ge neraal Omar Bradley, chef van de leger staf, generaal Hoyt Vandenberg, chef van de luchtmachtstaf en admiraal Louis Den- field, chef van de ma rinestaf. Zij hadden reeds in Duitsland be sprekingen gevoerd met Italiaanse en Lu xemburgse militaire leiders. Op het vlieg veld werden zij be groet door luchtmaar- schalk Lord Tedder (links) en veldmaar schalk William Slim Mr. J. H. van Maarseveen, min. van Overzeese Gebiedsdelen De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft aan de Tweede Kamer een nota aangeboden betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Batavia. Hieraan ontleent het A.N.P. het volgende: ,,De Nederlandse regering steunde bij het aangaan van de overeenkomst van 7 Mei 1949 op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse leiders wilde stellen. Het is in dit verband voor de Nederlandse regering een voldoening te kunnen mede delen, dat thans de overeenkomst van 7 Mei 1949 ook door de republiek is bekrachtigd. De genoemde overeenkomst be vatte een principiële verklaring van beide partijen, welke op drie punten nadere uitwerking vereiste en wel t.a.v. de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja, voorts de staking van de guerilla en de samenwerking tot herstel van de vrede en de hand having van recht en orde en ten slotte het bijeenkomen van de Ronde Tafelconferentie. Voor de Nederlandse Regering bestond tussen de drie punten een onver brekelijk verband. Op 22 Juni 1949 werden over de twee laatstgenoemde onder werpen overeenkomsten afgeslo ten tussen de Nederlandse en de republikeinse delegaties. Kort daarop werd ook een regeling goedgekeurd omtrent de voor waarden van het herstel van de republikeinse regering in de resi dentie Djogja. Wat dit laatste onderwerp betreft, moge de rege ring verwijzen naar de drie des betreffende z.g. „progress reports"', welke enige weken geleden ver trouwelijk ter kennis van de Ka mer zijn gebracht en tegen welker openbaarmaking thans geen be zwaar meer bestaat Technische regeling. De daarin vervatte regelingen hebben in hoofdzaak een technisch karakter. Zij voorzien in de uit rusting van een republikeinse politiemacht te Djogja, de over dracht van openbare werken, de samenwerking op het gebied van post- en telegraafverkeer, de voor ziening met de nodige verkeers middelen, levensmiddelen en an dere goederen en betalingsmidde len. Deze voorzieningen waren nodig om een behoorlijk bestimr van de residentie Djogja mogelijk te maken. Zij hebben ertoe mede gewerkt, dat de terugkeer van de republikeinse regering naar Djog ja in goede orde is verlopen. Ronde Tafelconferentie. Een belangrijk document is de overeenkomst, welke betreft de algemene grondslagen de agenda van de te houden Ronde Tafel conferentie. Deze overeenkomst stelt voor op, dat het doel der te houden Ronde Tafelconferentie is een rechtvaardige en duurzame beëin diging van het Indonesisch ge schil met spoed tot stand te bren gen door een overeenkomst be treffende de overdracht der sou- veireiniteit in overeenstemming met de Renville-beginselen. Dui delijk is aldus tot uiting gebracht, dat de beginselen, die in onze grondwet als uitkomst van het reeds vroeger gepleegd overleg verankerd liggen, aan die over dracht ten grondslag zullen lig gen. De UNCI zal aan de confe rentie deelnemen overeenkomstig baar instructies, zoals deze door de Veiligheidsraad zijn vastge steld. In de overeenkomst betref fende de Ronde Tafel-conferentie wordt thans nog uitdrukkelijk herhaald, dat deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie geen in breuk zal maken op de rechten, aanspraken en posities van de deelnemers. Een discretionaire bevoegdheid van de UNCI wordt door Neder land ter Ronde Tafel-conferentie evenmin erkend als voorheen. Hoogste Gezag aan V.S.I. jn de overeenkomst is buiten kijf gesteld dat het hoogste gezag betrekking tot de buiten landse betrekkingen en de fede rale troepen uitsluitend aan de V.S.I. zal toekomen en derhalve niet aan enige deelstaat, ook dus niet aan .de republiek. De veron derstelling, die wel eens is ge maakt, als zou de republiek een bijzondere positie als deelstaat verkrijgen, op grond van haar bezit van eigen buitenlandse be trekkingen en strijdkrachten, kan derhalve in het licht van deze uitdrukkelijke bepaling niet ge handhaafd worden. Omtrent de Unie wordt bepaald, dat zij tot stand zal komen op basis van een vrijwillig en gelijk waardig deelgenootschap met ge lijke rechten. De Unie zal geen su perstaat zijn. Geen van beide deelgenoten zal gehouden zijn meer rechten aan de Unie over te dragen of af te staan in de over tuiging, dat hij daardoor naar beste weten het gemeenschappe lijke zowel als het eigen belang dient. Onder deze bepalingen is wel licht een der meest opvallende, dat geen der partijen meer sou- vereiniteitsrechten zal overdra gen aan de Unie dan de andere. Met andere bepalingen is zij uit vloeisel van de vrees die in som mige Indonesische kringen geleefd heeft en leeft, dat de Unie bedoeld zou kunnen zijn. als een. instru ment, waardoor. Nederland zijn vroeger gezag over Indonesië zou willen handhaven. Het is goed, dat deze vrees verdwijnt. De Unie, zoals Nederland deze wenst, heeft geen andere bedoelingen dan in onze grondwet zijn aangegeven cn uit de Renville-beginselen voort spruiten. Juist omdat in de Unie het beginsel der volkomen gelijk waardigheid van de twee daarbij betrokken partijen geldt, zal ze slechts dan goed functionneren. wanneer beide partijen de over tuiging hebben, dat de Unie niet bedoeld is als een machtsinstru ment van een der partijen, maar als een samenwerking van beide partijen. Een der gebieden, die ter Ronde Tafel-conferentie niet zullen ver tegenwoordigd zijn, vormt Nieuw Guinea, welks positie een bijzon der punt van bespreking ter Ron de Tafel-conferentie zal uitmaken. De regering kan niet ontkennen, dat zij aanvankelijk ernstige be zwaren had tegen het creëren van raa+rrtTpl waqrin 1I1 - sluitend republikeinse strijdkrach ten de orde en rust zouden hand haven. Het scheppen van deze gebieden zou voet kunnen geven aan het overigens onjuiste idee, dat het republikeinse gezag ook buiten Djogja hersteld werd. Nederlandse troepen niet talrijk genoeg. Tijdens het recent verblijf in Indonesië van de minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft de ze hierover met de in aanmerking komende burgerlijke en militaire autoriteiten van gedachten gewis seld. Daarbij bleek, dat onze troepen niet talrijk genoeg zijn om zonder meer de bevolking aiierwege rust en veiligheid te kunnen garande- ren.- In de Pasoendan heeft zich reeds een samenwerking tussen onze troepen en republikeinse ge wapende aanhangers ontwikkeld, krachtens welke beide in onder ling overleg op verschillende ge bieden patrouilleren en aldus ge zamenlijk de bevolking tegen ro vers cn extremisten beschermen Voorshands .zal een rechtstreek se samenwerking in het patrouil leren tussen beide gewapende machten nog grote moeilijkheden met zich brengen, de regeling opent evenwel op verschillende plaatsen de mogelijkheid tot oen ontwikkeling in deze richting. Het is de uitgesproken bedoeling dat overeenkomstig de grondslagen, neergelegd in de documenten van 22 Juni, de status quo en het niet verbeteren van de wederzijdse po sities de primaire richtlijnen zijn. Voornaamste doel der Regering. Op de voorgrond stond de ge dachte, dat met alle kracht moet worden gestreefd naar een beëin diging van de strijd in Indonesië en een definitieve oplossing van het Indonesisch conflict. Reeds op 12 Mei 1949 verklaarde de rege ring dat zij besloten had de weg te betreden, welke in beginsel werd aangegeven in de van Roycn Roem statements omdat de ge wenste opbouw van de V.S.I. als een souvereine staat en de tot standkoming van de Unie vroeg of laat toch zouden eisen, dat tie gevoerde strijd plaats zou maken voor overleg. Hoe eerder dit over leg begint, zo mocht zij toen ver klaren, des te eerder kan er een eind komen aan de offers aan mensenlevens, die thans nog over en weer gebracht moeten worden. Geen verschil van mening be staat voorts over de vraag of het BATAVIA, 3 Aug. (A.P.). De Nederlanders en de republi keinen hebben vandaag verklaard, dat er een einde gekomen is aan hun gewapend conflict en gezamenlijk opdracht gegeven is aan hun legers de vijandelijkheden te staken. De wapenstil stand zal op java om middernacht plaatselijke tijd volgende week Woensdag ingaan en op Sumatra om middernacht plaat selijke tijd de daaropvolgende Zondag. In de gelijktijdig om 23.30 uur plaatselijke tijd (13.30 uur Ned. t'jd) aan de legers uitgegeven orders wordt gezegd: Alle maatregelen moeten geno men worden om het vuren te staken en een einde te maken aan alle da den die de andere partij kunnen benadelen. Het beëindigen van de Nederland se militaire en de Republikeinse guerilla operaties in heel Indonesië aldus vervolgt de order, zal het mo gelijk maken de vrede en orde te handhaven door samenwerking van de Nederlandse en de Republikeinse gewapende strijdkrachten. In overeenstemming met de richt lijnen uit te geven door beide par tijen met medewerking van de UN Cl zal er een wederzijdse coördina tie tot stand worden gebracht tus sen de plaatselijke commandanten bij het patrouilleren en bij de ver dere samenwerking met het doel botsingen te vermijden en de vrede en orde te handhaven. In de order wordt dan verder ge zegd, dat richtlijnen en definitieve gedetailleerde bevelen voor de toe passing van de stopzetting der vij andelijkheden van vandaag af door de onderscheiden opperbevelhebbers binnen de kortst mogelijke tijd uit gevaardigd zullen worden. Overtreding van de order. Alle personen worden hierbij ge waarschuwd, dat alle daden bedre ven na de bovengenoemde tijden en gewenst is zo spoedig mogelijk en met alle kracht naar een derge lijke samenwerking te streven. Wil Indonesië niet vervallen m een toestand van verwarring en bijkans onherstelbare armoede, dan is het nodig dat vrede en vei ligheid spoedig worden hersteld. Het valt niet te ontkennen dat nog steeds moord op en ontvoe ring van Indonesische en Neder landse particulieren en ambtena ren en roof en plundering van kampongs en dessa's plaats vin den. Tegen dit bedrijf kunnen de strijdkrachten op korte termijn niet afdoende optreden omdat zulks alleen mogelijk zou zijn met een omvangrijke politionele be zetting. Het spreekt vanzelf dat de re gering zich aan liaar verantwoor delijkheid voor de onderdrukking van dit wanbedrijf niet kan ont trekken en zij deelt daarom de mening van de autoriteiten in In donesië, dat met de grootste kracht naar samenwerking van alle be langhebbende partijen moet wor den gestreefd. Laatste phase. Zoals de zaken thans staan, kan binnenkort de Ronde Tafel-confe rentie een aanvang nemen. Tot haar voldoening is de regering gebleken dat zowel bij de B.F.O. als bij de republiek er naar ge streefd wordt om deze laatste phase in de oplossing van de In donesische kwestie spoedig te la ten aanvangen. Het is intussen aan alle partijen bekend, dat de Nederlandse regering zich de vrij heid moet voorbehouden deze conferentie eerst te openen, wan neer in Indonesië de wapenstil stand in belangrijke mate is ver wezenlijkt. Zonder zodanige ver wezenlijking zou de conferentie in ieder geval niet in de juiste en noodzakelijke stemming kunnen worden voortgezet. Omtrent het verlooD van de Ronde Tafel-con ferentie waagt de regering zich niet aan voorspellingen. In het kader van de „Operatie Phoenix'' op de Veluwe bevindt een eenheid van het eskadron pantserwagens van de „Rode" partij zich in de omgeving van .;lspeet en probeert zwaar geca moufleerd en onder dekking van de beboste omgeving in de richting van het ..front" on te rukken y data, welke de order schenden, be straft zullen worden volgens de be staande militaire regelen. Gemeenschappelijke proclamatie. Tegelijk met de cease fire order, is door elk der partijen een gemeen schappelijke proclamatie uitgevaar digd, tegelijk met een reeks bepa lingen en met een handboek voor gebruik te velde waarin definities zijn opgenomen van de termen zo als die begrepen moeten worden bij de toepassing van de order. In de gemeenschappelijke procla matie wordt gezegd: de pogingen van een ieder moeten er op gericht zijn elke gedachte aan vijandigheid of wraak uit te bannen en elk spoor van vrees en wantrouwen uit te wissen. In de proclamatie wordt dan ver der verklaard, dat beide regeringen gemeenschappelijk het volgende ge decreteerd hebben: Richtlijnen. 1. Er zal geen vervolging ingesteld worden of enige andere maatregel worden genomen tegen hen, die partij gekozen hebben in het ge schil; 2. Politieke gevangenen zowel als diegenen die gevangen zijn genomen voor het voeren van wapenen in de gevechtsorganisaties zullen zo spoedig mogelijk in vrijheid worden gesteld; 3. Zij, die reeds vervolgd en ver oordeeld 7,ün voor misdaden die dui delijk zijn voortgevloeid uit het po litieke conflict tussen Nederland en de Republiek zullen zo spoedig mo gelijk worden vrijgelaten en gratie verkrijgen; 4. Een ieder die hierbij betrokken is wordt bevolen zich te onthou den van propaganda die ten doel heeft hen die tot de andere partij behoren te tarten of te alarmeren alsmede van sabotage. terrorisme, bedreigingen, vernieling van eigen dom, represailles, vergelding, pro vocaties of incidenten van welke aard ook. De proclamatie laat de waar schuwing horen, dat schendingen zwaar gestraft zullen worden. In de militaire bepalingen is neer gelegd, dat beide partijen met el kaar overleg zullen plegen door be middeling van een raad. die ge vormd is door de Ver. Naties. Deze raad zal de patrouillezönes ter handhaving van orde en rust toewijzen. De strijdkrachten zijn gebonden niet buiten deze zones te komen noch te trachten hun respectieve militaire posities te verbeferen ten koste vari de andere partij. De partijen zullen de in deze zo nes wonende burgers toestaan zich vrij te bewegen, hetgeen ook geldt voor hun goederen, met uitzonde ring van onwettige wapenen of munitie en van propagandamate riaal dat beschouwd moet worden als ophitsend. De Centrale Raad onder welks toezicht de cease fire uitgewerkt wordt, zal bestaan uit gedelegeer den van beide partijen, alsmede uit gedelegeerden van de niet-republi- keinse staten van Indonesië, en uit militaire en civiele autoriteiten van de UNCI. De militaire waarnemers van de Ver. Naties te velde, wier aantal thans 45 bedraagt, zullen controle uitoefenen ep de toepassing van de regeling. LONDEN, 3 Aug. (Reuter). De Amerikaanse en Britse staf chefs hebben vanmiddag hun geheime besprekingen over de defensie van de landen van het Noord-Atlantisch Pact voort gezet. Voor de vergadering zei de Amerikaanse admiraal Denfeld het waarschij'nlijk te achten, dat de defensieve •rgani- satie voor de pactlanden voor het einde van het jaar zou werken. Hij verwachtte, dat de besprekingen van de Amerikaanse staf chefs met de militaire leiders van de Europese ondertekenaars van het pact in September te Washington zouden worden voortgezet. Na de bijeenkomst van vanmid dag zullen de Amerikaanse staf chefs een bezoek brengen aan ko ning George. Voor Donderdag staan besprekingen met de mili taire leiders van Denemarken en Noorwegen op het programma. Teneinde absolute geheimhouding te verzekeren, stond een aantal Amerikaanse matrozen met gela den pistolen op wacht voor de Brit se regeringsgebouwen, waar de be sprekingen gehouden werden. Zij vormden een scherp contrast met de bejaarde Britse portiers, die daar gewoonlijk dienst doen. Veiligheidsmaatregelen, die ook in de oorlog werden toegepast, gol den in het conferentiegebied. Alle bezoekers van het gebouw werden aan een. scherp onderzoek onderworpen. Ook Britse en Ame rikaanse officieren in uniform wer den aan de deur tegengehouden om zich te identificeren. Waarnemers te Londen zijn van mening, dat het voornaamste on derwerp van de Donderdag te voe ren besprekingen tussen de Ame rikaanse, Deense en Noorse mili taire leiders het vormen van een Scandinavische regionale defensie ve organisatie zal zijn, zoals deze reeds tijdens de vandaag gehouden besprekingen tussen de hoge Scan dinavische militairen en de. verte genwoordigers der Britse strijd krachten ter sprake is gekomen. Voorts menen zjj, dat veldmaar schalk Montgomery, die heden eveneens een ontmoeting heeft ge had met de drie leiders der Ame rikaanse generale staven, ook bij zonderheden heeft besproken van het plan tot het instellen van re gionale defensieve groeperingen. Men meent dat,, behalve het tot stand brengen van een Scandinavi sche groepering, eveneens wordt beraadslaagd over het in het leven roepen van dergelijke groeperingen voor het Westelijke gedeelte van het Middellandse Zeegebied, waar van dan Italië. Portugal en wellicht Frankrijk deel zouden moeten uit- uitmaken, en voor het Atlantische Oceaangebied. De zogenaamde „Atlantische groepering" zou moe ten bestaan uit de Verenigde Sta ten, Canada en IJsland. Amerikaanse militaire functio narissen te Frakfort hebben van daag de berichten van het Tïiisai ken, als zouden de Amerikaanse stafchefs na hun besprekingen te Parijs, in West-Duitsland een ont moeting hebben met Joegoslavi sche vertegenwoordigers. EYSKENS ZAL VANDAAG BESLISSEN BRUSSEL, 3 Aug. (A.N.P.). Minister Eyskens heeft heden op zijn persconferentie medegedeeld, dat hii Donderdag zal beslissen, of hij zijn pogingen tot het vor men ener regering zal voortzetten. Hij zeide Donderdag het definitie ve antwoord der socialisten te verwachten. De Belgische katholieke en libe rale delegaties hebben Dinsdag avond afzonderlijke besprekingen met koning Leopold gevoerd te Pregney. Woensdag zijn de be sprekingen voortgezet. Auguste de Schrijver, voorzit ter van de C.V.P., zei na de be sprekingen van Dinsdag, dat het niet waarschijnlijk is, dat de ko ningskwestie als gevolg van deze besprekingen wordt opgelost. MARSHALL-HULP WORDT VOORTGEZET WASHINGTON, 3 Aug. (Reu ter). De Amerikaanse Senaat heeft vandaag voor de Marshall hulp in het tweede jaar van het Europese herstelprogramma 1949- 50 een bedrag van 3.628.380.000 dollar goedgekeurd. Tevens keurde de senaat een bedrag varf 1.074 millioen dollar goed voor de financiering van de E.C.A.-hulp in het laatste kwar taal van het eerste jaar (1948-49). Sinds 1939 is er op 5 Augustus feest in de Koninklijke Familie. Het is de geboortedag van prinses Irene, de op een na oudste van het vier tal, dat zozeer de gene genheid van het Neder landse volk ondervindt. Ireentje, proficiat op je tiende verjaardag! BATAVIA Aneta-A.P.De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Z. Exc. A. H. Lovink, de president van de Republiek ir. Sukarno en de legercommandant in Indonesië, luit.-gen. Buurman van Vreeden hebben zich in toespraken tot de strijd krachten-en de bevolking van Indonesië gewend, waarin zij eer, uiteenzetting gaven van de doelstellingen van de order „staak! het vuren" en aandrongen op loyaliteit en wederzijdse samen werking in de toekomst. Rede Hoge Vertegenwoordiger. Vriendschap in de volste beteke nis des woords tussen Indonesië en Nederland staat op het punt her boren te worden, aldus zei de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon A. H. J. Lovink in een toespraak tot de Nederlandse soldaten en matro zen in Indonesië voor de radio. „De strijd, de smart cn het bloedvergieten van de laatste ja ren is niet nutteloos geweest, want behoudens de aanwezigheid van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië zou de wedergeboor te van de vriendschap nu en in de toekomst niet mogelijk zijn ge weest Tussen de Nederlanders en de Indonesiërs heeft nooit werkelijke vijandigheid bestaan". Naast de groepen bandieten, zo vervolgde de Hoge Vertegenwoor diger, waren er diegenen die gehoor gevend aan de oproep van de rege ring uit overtuiging tegen u hebben gestreden. Zij geloofden niet in uw missie en in de beloften van uw regering. Zu. coinnfden dat de nnafbanke- slechts door strijd gewonnen zou kunnen worden. De Indonenische republiek in Djokjakarta en de Indonesische soldaten zijn thans bereid te gelo ven in uw taak en met u te deler in de zware missie, in de geest van de overeenkomsten tussen de beide regeringen. De Indonesische soldaat zal geen bevelen ontvangen om in u nog langer een vijand te zien. Dit zaJ hem zwaarder vallen dan u en hier in kunt u hem helpen, omdat u hem nooit als vijand hebt gezien. De heer Lovink verklaarde, dat steeds wanneer hij eraan twijfelde of Indonesië in staat zou zijn zich zonder de Nederlanders intern en extern op de been te houden, het antwoord was geweest dat het rede lijke streven van het nationalisme niet terug gedwongen kon worden. Zich daarop tot dc Indonesiërs wendend verklaarde hij, dat zij ver trouwen konden hebben in de good will van Nederland. Hij deed een beroep op hen het vechten te staken en te waken te gen sabotage en vernietiging van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1