Eerste Kamer aanvaardt het Atlantisch verdrag Nederlandse delegatie naar Ver. Naties samengesteld De schat van Matabonga RADIO elling nieuw kabinet tberichten De melkrichtprijs De moeilijkheden met Suriname Onder voorzitterschap van minister Stikker Opnieuw vele prijzen vrij Noordwesterstorm deed loodsdienst staken „Operatie Phoenix" Ronde van Zwitserland B.V.V.-Aruba 3-1 iis*®? ll •RW ACHTING' ioor het K.N.M.I. te f> van Donderdag- jdagavond. 'RESSIE [T toenemende bewol- zwakke of matige sen west en zuid- •gen plaatselijk eni- en vooral langs de prachtig toenemende isen zuid-west en elfde of iets hogere lur dan vandaag. SEPTEMBER TIELPUNTEN HAGE, 3 Augustus, e van economische lede, dat met ingang nber a.s. wederom ten zullen worden rd. Te zijner tijd zal gemaakt worden, a zijn aangewezen, wordt er op geves ier 1 September aan nten wederom over van vier maanden ■leend aan twee veroordeelden LAGE. 3 Aug. - Bij 'erleend aan M. Hinse beiden tot de dood- 3ld bij sententie van erechtshof te Amster- straf is veranderd in ivangenisstraf. n lid van de colonne hebben een groot in het opsporen van toten. 3 Aug. (Aneta). republikeinse kabinet correspondent Van (ja verneemt, bestaan ie ministers: dent: Moh. Hatta rerv. min. pres. voor Itan van Djogja. voor Sumatra: Sja- wiranegara zaken: Wongsonegoro, rtij Indonesia Raya). zaken: Agus Salim. sultan van Djogja. irmidi Mangunsarkoro ïkman Hakim. ato Tirtoprodjo. Tambunan (Christen- mnbare werken: Laoh. Moh Natsir (indien It: Sjamsudin van de en: Kjai Masjkur. Kusman. zaken: Ksimo (Katho. i. i minister in het bui- A, Maramis. AGENBEWONER \D PECH i 30-jarige woonwa- M. G„ die verdacht n serie inbraken, o.a. in de fabrikant D. te t erg mee. Aanvan- politie geen vat op doch een onvoor- •gelaten vingerafdruk ïg tot zijn arrestatie, verhoor kwamen zo ende feiten aan het overgebracht werd 1 te Drumpt. In de roensdag op Donder- eek zag de man kans te ontvluchten. De tie van Tiel en de i de omliggende ge- den onmiddellijk al- rk om de vluchteling inderdaad, zij had- igmorgen geluk. Zij lamelijk slapende in a in het woonwagen- Tiel. Ditmaal zal het icr gelukken te ont- eur Peters naar lew York neur van de Neder- len, ir. L. A. H. Pe- het plegen van over- Mederlandse regering jravenhage vertoeft, gustus met het lijn de K.L.M. naar New :ken. 1TBRUC WORDT GEBROKEN RT, 3 Aug. (A.P.). aag begonnen met de an manschappen en an de luchtbrug naar eerste toestel is uit /ertrokken met 18 eranen aan boord, 'in van de gehele uit- October zal ophou- r de luchtbrug beëin- De toestellen zullen acht tegelijk per dag overleden door ierenzuur e van twee en een lengelo (O.) bemach- onbewaakt ogenblik met mierenzuur en aoud op. Hoewel on- nedische hulp werd mocht dit niet meer st ziekenhuis, waar- ïd was overgebracht, overleden. 3 Aug. Alkm. Schotse Muizen 6 iheimers 8; slabonên z. stoksnijbonen 6083; i 1243; pronkbonen onen 4.50—7; doperw- il. blauwschokkers 32; 1 69.50; tomaten A bonken 2026; bloem- 3, I 25—48, IX 18; rode 0; groene kool 5.206; :8; postelein 1429; sla vie 1426.50; rabarber eten 6—7; bospeen 12 1022; uien 610; 1—6; selie 36; rode -58; klapbessen 2228; 2; appels: Yellow 10— uideniers 1720; Fran- 16; netmeloenen 2270. Donderdag 4 Augustus 1949 PAC. 3 Het Historisch Genootschap ,,Oud West-Friesland" hield de 24ste Westfriezendag. Het hoogte punt was een historisch-folkloristische optocht, waarin een bruidspaar meereed in versierde sjees (Van onze parlementaire redacteur) Zo kort na de behandeling van het statuut van de Raad van Europa kon de Eerste Kamer weinig nieu we gezichtspunten meer ontwikke len bij het gisteren ter goedkeuring voorliggende Atlantisch Pact. Met uitzondering van de Communisten voelde iedereen de noodzakelijkheid aan, hoewel het onderwerp zich moeilijk leende voor enthousiasme. Het is 'diep treurig, merkte prof. Beaufort (KVP) op, dat thans reeds weer met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog moet worden reke ning gehouden. De vredesverdragen zijn zelfs nog niet gesloten. De heer v. d. Kieft (PvdA) stond vooral stil bij de grote offers, die deze nieuwe verplichting van ons zou vergen, geld, dat ons volk zo graag voor andere doeleinden had willen besteden. Minister Stikker kon al deze overwegingen heel goed aanvoelen. Het was inderdaad on vermijdelijk, dat een pact als dit de gedachte deed uitgaan naar bewa pening en strijd, In tegenstelling tot de heer Schalker (Comm.), die het pact aggressieve doeleinden toe dichtte, wilde de bewindsman er echter een verzekering van de vrede in zien. De heer Algra (A.R.) was van mening, dat men thans onverbloemd moest zeggen, dat het pact tegen Rusland gericht was. De heer v. d. Kieft (PvdA) wilde zover niet gaan. Hg wilde de mogelijkheid niet uit sluiten, dat ook Duitsland ander maal aanvaller zou kunnen zijn. Ook de minister was niet bereid om de heer Algra in deze te volgen. Hij bleef er bü, dat het pact gericht was tegen iedere onbekende staat, die een aanval zou beproeven. De heer Algra moest niet vergeten, dat dit pact een looptijd had van twintig jaar en in twintig jaar kon veel gebeuren, dat thans nog niet voor zien kon worden. Erg overtuigend klonk dit alles intussen niet. Hoe kan men ook, zo zouden wij ons willen afvragen, een geest van weerbaarheid aankweken, als men niet bereid is het reële gevaar bij de naam te noemen? Terecht wees de heer Algra er op, dat aan deze geest van weerbaarheid nog heel wat ontbreekt. Bij de aanvang van zijn rede had de minister nog eens een overzicht gegeven van de al te rustige hou ding van Nederland tegenover het wereldgebeuren in het jongste ver- PROGRAMMA VRIJDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (KRO) 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Och- tendgymn.; 7,30 Trois valses; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Omroepor kest; 9.50 Plano; 10.00 De vlucht in het berouw; 10.20 Gr.pl.; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luis tert; 11.45 KRO trio; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsberichten; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Op de kor rel; 14.00 Opera; 15.20 Tutti frutti; 16.00 De zonnebloem; 17.00 Vacantie; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Wat 't bui tenland leest; 18,00 Orkest zonder Naam; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws ber.; 19.15 Moedigh ende Trouwe; 19.30 De drie landen; 19.45 Gr. pl.; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 De ge wone man; 20.12 Promenade con cert; 21.00 Bantoe-mis; 21.20 Straats burg; 21.35 Harmonie; 22.05 Piano recital; 22.20 dansorkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuwsberich ten; 23.1524.00 Zomeravondbal. HILVERSUM II, 415 M. (VARA) 7.00 Nieuwsber.; 7.18 Gr. pl.; 8.00 Nieuwsber.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamer orkest; (VPRO) 10.00 Spreekster; 10.05 Morgenwijding; (VARA) 10.20 Orkest; 10.30 Voor de vrouw- 11.05 Voordracht; 11.25 Vincentino-' (AV RO). 12.00 Concert; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Sport; 12.45 Gr.pl.; 13.00 Nieuwsber. 13.15 The Skymas- ters; 13.45 Gr.pl.; 14.00 Kookkunst; 14.20 Middagconcert; 15.00 Bodken- schouw; 15.20 Prinses Irene; (VA RA). 16.00 Koorwerken; 16.30 Ver- mermuziek; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 telling; 17.00 Piano-duo; 17.20 Ka lf ARA-feliciteertf 18.45 Gr.pl.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Regerïngs- nitz.; (VPRO) 19,30 Cursus; 19.50 kort; 20.05 Kamermuziek; 20.30 Cur- Tien voor acht; 20.00 Nieuws in 't sus. 20.55 Zo juist verschenen; (VA RA). 21.00 wij draaien; 21.30 Vacan tie; 22.00 Weekoverzicht; 22.15-22.40 Swing en sweet; (VPRO) 22.40 Spreker; 22.45 Avondwijding; (VA RA) 23.00 Nieuwsber. 23.15 Sympho nic. leden. Bij de toetreding tot het At lantisch Pact kwam thans eindelijk het besef tot uitdrukking, dat het tenslotte weinig uimaakt of men het eerst of het laatst door de kro kodil wordt opgegeten. De heer Reyers (C.H.) was de enige, die blijk gaf, dat de zin om zich verre te houden, toch nog niet helemaal dood was. Wij moeten ons in elk geval niet mengen in zaken, waar wij geen belang bij hebben, waar schuwde hij en hij bleef zich ook nog afvragen, of Nederland van dit pact nu wel zoveel beter zou wor den. Was er al geen bericht geweest, dat de verdedigingslinie dwars dook ons land zou lopen? Door niet toe te treden zullen wij in elk geval niet bereiken, dat de lijn verder naar achteren komt te liggen, merk te minister Stikker bij zijn ant woord snedig op. Het pact werd goedgekeurd. Communisten tegen. Bij het wetsontwerp in zake het Landbouw Egalisatiefonds, dat eer der was afgehandeld, maakte de heer Verhey (KVP) van de gelegen heid gebruik om nog eens voor de belangen van de veehouders op te komen, die de richtprijs voor melk niet halen. Minister Mansholt ver wees naar het tussen Engeland en Denemarken gesloten verdrag, waarbij is bepaald, dat Engeland gedurende vijf jaar 75 pet. van de Deense boter zal afnemen tegen 'n prijs van f 2.85. Deze prijs geeft de werkelijkheid aan en naar deze werkelijkheid zal ook onze melk prijs zich moeten richten. Overi gens achtte de minister 0.6 ct. per liter een niet te groot verschil. Van groot belang voor de veehouders blijft, dat ondanks de ongunstige marktverhoudingen toch al hun bo ter wordt afgenomen. REGERING STREEFT NAAR EEN OPLOSSING PARAMARIBO, 3 Aug. (ANP) De vertegenwoordigers van Su riname in Nederland, mr. dr. Ray mond Pos heeft in een schrijven aan de Surinaamse staten verslag uitgebracht over de reacties in de Nederlandse pers en de houding der Nederlandse regering inzake de kwestie der interim-regeling. Hü schrijft, dat volgens een me dedeling van minister van Maar- seveen, de Nederlandse regering de verontwaardiging der staten begrijpelijk acht en dat rii naar een oplossing streeft. Naar de mening van de minister zullen de staten er beter aan doen, zich te onthouden van gedragin gen, welke niet in het belang van de Rijkseenheid zijn,opdat zij dan met te meer klem stelling zullen kunnen nemen tegen gedragingen als die van de Tweede Kamer. De persoonlijke mening van mr. Pos is dat, wanneer de weg wordt ingeslagen van zich te wenden tot instanties buiten het koninkrijk, de consequentie daarvan is, dat Suri name besluit, buiten het koninkrijk te treden en naar hij meent, zijn de gevolgens van zulk een besluit niet in alle opzichten voldoende onder de ogen gezien. De voorzitter der Surinaamse staten, de heer Van der Schroeff, heeft geantwoord, dat de staten op het standpunt staan, dat zij in deze kwestie geen overleg willen plegen en dus niet wensen te worden be trokken bij het zoeken naar een op lossing in de moeilijkheden van de regering. Officieel wordt medegedeeld, dat als leden van de Nederlandse dele gatie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties zijn aangewe zen; Mr D. U stikker, minister van Buitenlandse Zaken, hoofd van de delegatie, mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van „Het Parool", oud-minister van Justitie, lid van de Eerste Kamer, plaatsverv. hoofd v. d. delegatie, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, OFM, buitengew. hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Ka mer, mr. F. C. A. Baron van Pal- landt, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Buenos Aires, dr. J. H. van Roijen, H.M.'s amb.te Ottawa, oud-minister van Buitenlandse Zaken, voor de tijd, dat de minister van Buitenlandse Zaken niet te New York aanwezig zal kunnen zijn. Als plaatsvervangende vertegen woordigers zullen optreden: Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent-vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, H. Oosterhuis. voorzitter van de Raad van Vakcentralen, voorzitter van het NW, lid van de Eerste Ka mer, dr. C. L. Patijn, directeur van het Directoraat-generaal van de BE B van het ministerie van Economi sche Zaken, mej. mr. M. Z. N. Wit- teveen, gezantschapsraad bij de perm, vertegenw. van Nederland bij de V.N. en E. de la Parra, afdelings hoofd bij het departement van Eco nomische Zaken te Suriname. Als deskundigen zijn toegevoegd: Mr. Raden Wirdjono Koesomo, hoofd van de afdeling Wetgeving van de Recomba te Semarang, Ra den Kadarman Reksonotoprodjo, hoofdambtenaar ter beschikking v. de directeur van het Kabinet van de HVK in Indonesië, mevr. A. For- tanier—de Wit, vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwencomi té, lid van de Tweede Kamer, mej. dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer, dr. H. Rïemens, ge zantschapsraad bij de perm, verte genw. van Nederland bij de VN, A. I. Spits, oud-gouverneur van Suma tra, prof. mr. B. V. A. Röling, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck, per manent vertegenwoordiger van Ne derland bij het Europees Bureau der VN te Genève, mr. J. M. A. H. Luns. eerste gezantschapssecretaris bij de perm, vertegenw. van Neder land bij de VN. R. Fack. tweede ge zantschapssecretaris, chef van het Bureau Europa van de directie Po litieke Zaken van het ministerie v. Buitenlandse Zaken. Voor publiciteitszaken is aangewe zen ir. j. P. Bourdrez, directeur van 1 a.s. het Netherlands Information Bureau te New York. Met de leiding van het secreta riaat is belast jhr. L. Quarles van Ufford, tweede gezantschapssecreta ris bij de perm, vertegenw. van Nederland bij de VN, terwijl verder als adjunct-secretarissen zullen op treden mr. S. Baron van Heemstra, tweede gezantschapssecretaris bij de perm, vertegenw. van Nederland bij de VN en mevr. mr. W. E. de Bruine Groeneveldt-Houtman. werkzaam aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Overleg omtrent de benoeming van een afgevaardigde van Indone sië als vertegenwoordiger, alsmede van een afgevaardigde van Cura cao als deskundige, is nog gaande. AMSTERDAMS KNAAP|E NOG STEEDS VERMIST De nogal opzienbarende medede ling van een 17-jarig meisje, dat zij de sinds Donderdag jl. vermiste driejarige Abraham van der Mey, die avond omstreeks zeven uur nog gezien heeft in gezelschap van een man, heeft de Amsterdamse kinder politie mogelijk een spoor in handen gegeven. Het meisje, dat eerst Dinsdag zich in verbinding stelde met de recher che, deelde mede, dat zij op het zandterrein bij de Pontanusstraat een man naast het huilende kereltje had zien staan, die haar vertelde 1 ventje, dat niets wilde zeggen, naar 't politiebur. te willen brengen. De beschrijving, die het meisje van Abraham gaf klopt met het ver spreide signalement. Het gesprek met de onbekende man heeft niet lang geduurd, maar desondanks kon zij het volgende signalement opge ven. Vermoedelijk een zeeman, ca 45 jaar, stevig postuur, bol ge bruind glad geschoren gezicht, dik zwart achterovergekamd haar, mooi gebit, op rechterhand tatouering. Hij zag er goed verzorgd uit, was ge kleed in een donkerblauw grijsge- streept costuum met twee rijen knopen, lage zwarte schoenen met puntneuzen, lichtblauw overhemd, zonder boord of das, draagt een schipperspet, een z.g. Rotterdam- mertje. Op aanwijzingen van een tele- paath heeft de politie voor de twee de keer laten dreggen, zonder re sultaat. „De Telegraaf" verschijnt 12 September AMSTERDAM, 3 Aug. Van de zi,jde van de directie van „De Telegraaf' en „Het Nieuws van de Dag" deelt men mede, dat de verschijningsdatum van beide dagbladen is bepaald op 12 Sept. In de Staatscourant zijn opgeno men beschikkingen waarbij met in gang van 4 Augustus worden vrij gelaten de prijzen van: witwasse- rijen, wasverzendings- en reini- gingsbedrijven met uitzondering van chemische wasserijen en ververijen, bewakings-, boodschappen-, ont- smettings-, zuiverings- en vuilnis- ophaalbedrijven, schoonheidsver- zorgingsbedrijven, verzorgingsbe- drijven voor huisdieren, stoppage-, rijwielreparatie- en fotocopieerbe- drijven. Ook de prijzen voor het verhuren van: tenten en kramen, naaimachi nes, textielgoederen en meubelen, anders dan in verband met pension verlening of verhuur van onroeren de zaken, zijn niet meer gebonden. Tevens zijn vrijgelaten de prijzen voor diensten, welke worden ver richt door accountants, belasting consulenten, deurwaarders, effecten makelaars, door banken, advies-, taxatie- en recherchebureaux, de prijzen voor verpleging en/of ver blijf in weeshuizen, tehuizen van burgerlijk armbesturen, voogdijge stichten, internaten, kostscholen en pensionaten, alsmede contributies, school-, les-, cursus- en examen gelden. Voorts zullen een aantal textiel goederen, waarvan de handelsmar ges reeds eerder waren vrijgelaten, ook wat het confectionneren be treft, niet langer aan prijsvoorschrif- ten gebonden zijn. Tegelijkertijd zijn de fabrikanten- prijzen en handelsmarges van nog enkele andere arteikelen vrijgela ten, zoals reisdekens, kunstleder, band en veters. Toegestaan wordt tenslotte om met ingang van 4 Aug. voor over hemden met opgezette borstzakken extra bedragen in rekening te bren gen voor stofverbruik en bewer- kingskosten. Voor poloshirts zijn eveneens zodanige bedragen opge nomen. ENGELS JACHT IN MOEILIJKHEDEN Vanaf Dinsdagavond half negen tot Woensdagmorgen half zeven en wederom Woensdagmiddag, sedert half drie, moest de loodsdienst te IJmuiden zijn werkzaamheden sta ken. Harde wind en zware deining maakten het uitvaren van de loods boten tot een hachelijk avontuur, 's Winters is dit geen uitzondering, doch in de maand Augustus komt dat zeer zelden voor. Vermoedelijk was het samengaan van verschillende ongunstige facto ren de oorzaak van deze gebeurte nis. De Bilt meldde volgens de waarnemingen van de drie licht schepen voor de kust van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Holland niet meer dan harde wind tot Woensdag middag 12 uur. Daarna kwamen echter uit het gebied van de Wad denzee berichten die een windsterkte met stormkracht aangeven. De wind kwam uit Noordwestelijke richting en de flinke depressie welke over de Noordzee trok, veroorzaakte flinke uitschieters, zodat met korte onregelmatige vlagen de windkracht grote sterkte bereikte. De Noord westenwind joeg het water hoog voor de pieren van IJmuiden. Nadat binnenkomende schepen hadden gerapporteerd, dat zij onder de kust van Goeree een onbemand jacht hadden zien ronddrijven, is de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst uitgevaren. Gisteravond om 7 uur bereikte de Schelde het jacht, dat de „Yarseys" bleek te zijn. Er be vonden zich vier personen aan boord, vermoedelijk Engelsen, die met het jacht van Chatham waren gekomen, maar met het zware weer onder de Nederlandse kust in moei lijkheden waren geraakt. De Schelde nam het jacht op sleeptouw naar de Nieuwe Waterweg. SKYMASTERS OP DE BAT AVI A-LIJN Binnenkort zal de KLM speciale vluchten op de AmsterdamBata via route gaan uitvoeren met vlieg tuigen van het type skymaster. Dit geschiedt, daar volgens de KLM ge bleken is, dat kipderen een onder broken reis beter verdragen dan een tocht, waarop ononderbroken zeer lange afstanden worden gevlo gen. Deze speciale vluchten zullen dan ook speciaal bestemd zijn voor families met kinderen, die van en naar Batavia moeten reizen. Aan boord van deze skymasters zullen stewardessen de reis meemaken, die bijzondere zorg zullen besteden aan de kinderen. Daar deze skymasters slechts on geveer 8 uur per dag zullen vliegen, zullen de passagiers gedurende de nacht in hotels worden onderge bracht. REDE VAN HOGE VERTEGENWOORDIGER (Vervolg van pag. 1) materiële en culturele goederen, die bezittingen zouden zijn van de toe komstige vrije staat Indonesië. Zich vervolgens in de Indonesische taal tot de bevolking richtend, riep hij deze op, zich rekenschap te ge ven van de zware, maar schone verplichtingen tegenover volk en land. De onafhankelijkheid en de souvereiniteit zal dit land zeker ontvangen. Om de hand te kunnen slaan aan de bouw van het nieuwe huis en de nieuwe staat is het uw plicht om dit huis en de goederen daarin te behoeden voor beschadi ging en vernietiging, aldus de heer Lovink. Radiorede legercommandant. De commandant van het Neder lands-Indonesische leger, de luit.- generaal Buurman van Vreeden. heeft over de radio een toespraak tot de strijdkrachten gehouden, waarin hij er op wees, dat de heden uitgevaardigde order tot het staken der vijandelijkheden dient te wor den nageleefd. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat niet kan worden verwacht, dat er Jin onmiddellijk een toestand van 'rust zal intreden en dat er zich ook nu nog gewa pende incidenten zullen blijven voordoen, „daar er, behalve dege nen, die aan de andere zijde de wa penen hebben opgenomen uit over tuiging, er ook benden zijn, die het alleen maar te doen is om te stelen en te plunderen en men kan niet verwachten, dat deze benden de or der letterlijk zullen opvolgen. Te gen deze benden dient een ieder, die orde en veiligheid wil brengen, te blijven optreden." De legercommandant richtte tot het leger het verzoek, niet meer te strjjden tegen, doch met de TNI, aangezien „het Republikeinse leger met n de plicht deelt, de bevolking bescherming te verlenen tegen de benden, die ik hier op het oog had' Sukarno sprak tot de bevolking. Sukarno heeft voor radio Djogja de bekendmaking van het staken der vijandelijkheden en de bijbe horende proclamatie voorgelezen. Vervolgens hield hij een toe spraak tot de strijdkrachten en de bevolking, welke bijna twee uren duurde en waarin hij o.m. op merkte: Het Indonesische volk heeft er zich van overtuigd, dat de repu bliek nog bestaat en zal blijven bestaan. Ook de internationale wereld is hiervan getuige". Sukai no wees er op, dat de huidige staking der vijandelijkheden geenszins dezelfde is als die in het verleden en dat de komende Ron de Tafel-Conferentie geenszins dezelfde is als die, welke indertijd door dr. Beel werd voorgesteld. „Deze Ronde Tafel-Conferentie is gebonden aan de belofte, om de souvereiniteit onvoorwaardelijk over te dragen, met medeweten van de internationale wereld en dank zij het aandeel, dat de UNCI erin heeft". Zich rechtstreeks tot de strijd krachten wenden, zeide Sukarno: „Ik beveel u, die gebieden, waarover u controle heeft, niet te verlaten. Blijft op uw plaats. Ik vertrouw, dat u dit bevel zult opvolgen en dat ge er voor zult zorgen dat deze, door de staat aangegane overeenkomst, niet wordt geschonden. Ik dank u- voor uw loyaliteit en voor het feit, dat ge het bevel uwer leiders tot het voortzetten van de strijd in net belang van het land hebt opge volgd. En thans vertrouw ik op uw verheven geest, dat ge ook dit bevel van de regering zult opvol gen. Ik weet, dat geen gedwongen discipline u hiertoe zal leiden, doch dat het voortspruit uit uw verantwoordelijkheidsgevoel". Vervolgens zei Sukarno: „Het karakter van de strijd wijzigt zich met de omstandighedenen even zo is het in de politiek. Ons aller doel is thans bijna bereikt. Het republikeinse gebied is thans klei ner geworden, doch de geest der republiek is nu overal aangewak kerd. Dit staken der vijandelijk heden is een toetssteen voor ons, voor u, voor de republiek en voor geheel het Indonesische volk. De ogen en oren der wereld zijn thans op ons gericht om te zien en te horen of u het bevel trouw zult opvolgen" Houding ten opzichte vau de Nederlanders. Zich tot de Nederlanders rich tend deed Sukarno op hen een be roep, om alle koloniale tendenzen overboord te gooien en er een ge heel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij verklaarde uitdruk kelijk, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de Nederlanders leed te berokkenen. „Iedere Ne derlander, die goede en zuivere bedoelingen heeft, heeft in de re publiek goede kansen". Sprekende over de overdracht der souvereiniteit, zeide Sukarno, dat het thans zeker is, dat Indo- „BLAUW" AANVALSBEVEL BUITGEMAAKT Verrassingen zijn gisteren niet uitgebleven. Tot het grote treffen tussen „rood" en „blauw" kwam 't gisteren nog niet, maar wel werd „blauw" enige malen zó gevoelig getroffen, dat de zwakste strijd kracht, „rood", een triomfdag be leefde. Het begon des morgens om vijf uur, nadat des nachts grote troepen bewegingen waren opgemerkt. „Rood" deed twee verkennings acties, een langs de spoorweg bij de Doornspijkse hei en een van de heuvels van Oldebroek, naar deze hei. Bij deze laatste actie bracht „rood" de „blauwen" een gevoelige slag toe. Een heel peloton, de com mandant incluis, werd gevangen ge nomen. Dat inspireerde de „roden" tot nog grotere activiteit. Bij com mandant en manschappen werd de reeds voortreffelijke strijdgêest nog meer aangewakkerd, ondanks het feit, dat men reeds 36 uur in touw was en ondanks de vele plensbuien, die de mannen bijna doorweekten. Een in de loop van de dag uitge voerde doorgezette verkenning van „rood" leidde bij „blauw" tot een ware debacle. De gecombineerde macht van „rode" infanterie en cavallerie veroorzaakte bij de „blauwen" een paniek. Tijdens deze aanval waren de commandant van „blauw" en enige zijner officieren in deze omgeving. Zij konden nog tijdig het vege lijf redden. Maar een der officieren, de artillerie-commandant, liet onder meer het „blauwe" aanvalsbevel van 4 Augustus achter. Dit kwam in handen van de „rade" troepen Overste Koning vertelde: „Men moet in de krijgshistorie tot 15 Juli 1915 teruggaan om zich een derge lijk geval te herinneren. Toen toch kreeg Maarschalk Foch het bevel van de Friedrichssturm der Duitsers in handen". Enfin, er is leven in de brouwerij gekomen. „Het moet een grote fout geacht worden", aldus Generaal Opsomer. „dat men deze bevelen zo ver in de voorste lijn meeneemt." Maar om van deze fouten te leren is het juist begonnen. De operaties worden voortgezet. nesië vrij zal worden. „Het ligt aan ons om te bepalen, wanneer deze vrijheid zal komen". De re publiek houdt in haar strijd steeds twee grondbeginselen voor ogen, namelijk de vrijheid van het Indonesische volk en de wens. dat het leger, de T.N.I. niet zal worden ontbonden. Sukarno deed ten slotte een beroep op alle par tijen en groeperingen, om partij belangen niet te stellen boven het nationale belang en drong aan op eenheid van alle nationale krach ten, welke eenheid zal zijn te be reiken door een vernieuwing van de geest. De vijfde étappe van de Ronde van Zwitserland, van Genève naar Friburg over 185 kilometer, werd gewonnen door de Zwitser Stettler in 4 uur 55 min. 39 sec. Voor de Italiaan Sforacchi in 4 uur 56 min. 21 sec. en diens landgenoot Barozzi (zelfde tijd). Als vierde eindigde Kebaili O (Frankrijk) in 4 uur 56 min. 37 sec., vijfde werd de Belg Walschot in 4 uur 56 min. 42 sec., en weer vijf seconden later kwam de Zwitser Lang als 6e binnen. Het algemeen klassement na de vijfde étappe ziet er als volgt uit: 1. G. Weilenmann (Zwitserland) 35. 18.26, 2. G. Aeschlimann (Zwitser land) 35.18.35. 3 Brule (Frankrijk) 35.31.46, 4. Stettler (Zwitserland) 35.33.07, 5. Barozzi (Italië) 35.36.07, 6. Sforacchi (Italië) 35.36.15. Dinsdagavond speelde BW tegen Aruba haar eerste wedstrijd in het vijflanden-tournooi waaraan ook ploegen uit Curacao, Columbia en Guatemala deelnemen. De Bosche naren wonnen met 31. In de eerste helft hadden zij de krachtige passaatwind mee, zodat zij onmiddellijk ten aanval trokken en in het algemeen een groot over wicht demonstreerden. Intussen duurde het nog bijna een half uur voordat BW tot doelpunten kwam. Een kopbal van linksbuiten van Overbeek sprong terug van de lat en uit de daarna ontstane schermut seling schoot midvoor Stempher in (1—0). Vier minuten later had rechts binnen van Liempt succes met een ver schot 20. Aruba ondernam nu op zijn beurt een heftige aanval en in de 36e minuut kon rechtsbinnen Harms de achterstand terugbrengen tot 21 waarmee de rust inging. In de tweede helft had Aruba de wind in de rug doch wist hiervan niet te profiteren. Van Overbeek kon nog eenmaal doelpunten en met 31 voor BW kwam het einde. Curacao, Columbia en BW heb ben thans elk 1 wedstrijd gewon nen. Guatemala verloor een match en Aruba werd tweemaal verslagen. VAN SWOL NEGENDE OP EUROPESE RANGLIJST Jacques Kaufmann, secretaris van de Commissie voor de Davis- cup heeft een klassement opge maakt van de beste 10 spelers van Europa. Op deze ranglijst neemt onze landgenoot van Swol de ne gende plaats in, dank zii zijn uit nemend spel op Wimbledon. De Europese ranglijst van dit seizoen ziet er volgens Kaufmann als volgt uit: 1. Drobny (Tsj. Slowakije); 2. Cucelli (Italië); 3. Bernard (Frankrijk): 4. Asboth (Honga rije); 5. Johansson (Zweden); 6. Nielsen (Denemarken); 7. Abdes- salam (Frankrijk); 8. Mottram (Gr Brittannië): 9. Van Swol (Neder land); 10. Skonecki (Polen). Na dit tiental volgen o.m. nog Mitic (Zd. Slavië) en Cernik (Tsj. Slowakije). De ontwerper Gar Wood heeft bekend gemaakt, dat hij een nieuw soort boot heeft gebouwd, dat het standaardtype voor de toekomstige passagiersboten kan worden. Dit schip onderscheidt zich van de overige, doordat het twee rompen heeft, waarmee het de golven doorklieft. Het kan een snelheid bereiken van 38 knopen (een normaal passagiersschip loopt ongeveer 20 knopen) en bij ruwe zee haalt het volgens Wood, die proeven heeft genomen, 26 knopen. Hoewel de snelheidscijfers zeer gunstig en veelbelovend zijn, moet de keerzijde van deze medaille niet uit het oog worden verloren. Het schip zal ongetwijfeld veel hogere kosten met zich meebrengen dan de gewone passagiers schepen, zoals slijtage, groter olieverbruik etc. Wood's nieuwe vinding; achter de „Tunnel" ligt Wood's privé-boot. FEUILLETON 18. Wat voor belang kon hij bij het schrijven van zijn boek hebben bij de geboorte van een kind, nu drie en zeventig jaar geleden dat slechts een half jaar geleefd had? Hij kreeg meer kleur, alsof on der de gebruinde huid een felle blos omhoog kroop. Doch zijn ma nier van doen bleef heel gewoon, zijn glimlach gemoedelijk en zijn stem rustig. „Als ik vragen mag, zoudt u me dan wellicht nog iets meer over uw echtgenoot willen vertellen, mevr. Russel?" Grootmoeder begon gretig te ver tellen. Lida had het reeds allemaal eerder gehoord, maar ze werd nim mer moe, er naar te luisteren. Ook ditmaal werd Han Russel door de toverkracht van grootmoeders ver haal weer levend en stapte hij de kamer op en neer met zijn handen op de rug, met verwarde haren, schitterende ogen en 'n jolige grap pigheid, die iedereen meesleepte. Grootmoeder besloot haar verhaal op dramatische toon met de woor den: „Zijn schoener verging met man en muis ergens in de Stille Zuidzee in de orkaan van 1897. Ze waren op de terugweg naar huis en kwamen van Bangalore in Indië langs de Specerijen Eilanden." Grootmoeder zweeg. Het werd onwillekeurig stil in de kamer. Sam Dessain keek met grote, be wonderende ogen naar Grootmoeder doch verder schonk niemand haar bijzondere aandacht. De familie had dit verhaal al zo vaak gehoord en alleen Lida had er nooit genoeg van gekregen. „Hij moet 'n bewonderenswaardige man zijn geweest," meende Ben ders. „Dat was hg ook!" beaamde Lida gretig. „Ik zou Han Russel liever gekend hebben, dan enig ander man, die ooit geleefd heeft." Benders maakte aantekeningen en deed nog meer ^vragen. Lida voelde haar onverklaarbare onrust bedaren. Htj stelde zoveel en zo op recht belang in haar overgrootva der! Hij overzag zijn aantekeningen nog eens. Dan keek hij op. „Mevrouw Russel, ik vind hier 'n aantekening, die me nog niet dui delijk is. Het betreft een naam, die ik gisteren in de leeszaal gevonden heb. Peter Fransen. Betekent die naam iets voor u?" Grootmoeder keek hem doordrin gend aan. „Peter Fransen? Wat is er met Peter Fransen?" „Hij is spoorloos verdwenen, is 't zo niet, mevrouw Russel?" „Ja, dat is zo. Peter Fransen is spoorloos verdwenen." Benders fronste de werkbrauwen. „Ik weet geen weg met die aante kening. Peter Fransen verdwenen. Jawel. Maar waarheen is hij ge gaan? In welke richting is hg ver dwenen?" Lida ging rechter op haar stoel zitten. Grootmoeder was een en al spanning en zij wist niet, hoe dat te verklaren. Ze vroeg zich af, wie die Peter Fransen wel zijn mocht en waarom er plotseling zulk een spanning heerste. „Naar Florida," zei grootmoeder na enig nadenken. „Ja, hij is naar Florida gegaan, mijnheer Benders." Benders keek nog steeds strak voor zich heen. „Ik snap niet goed, wat die aantekening te beduiden kan hebben; ik moet vergeten zijn waarop die betrekking had... Maar in elk geval is hij naar het Zuiden gegaan." Grootmoeder knikte bevestigend. „Juist. Naar het Zuiden." Hij schreef het op. Daarna zei hij „Ik ben bang, dat ik u te veel ver moei, mevrouw Russel. We hebben voor vanavond dunkt me, wel ge noeg gedaan." „Nee, nee, volstrekt niet," zei de oude dame en Lida vond in haar toon weer de reeds eerder opge merkte strijdlustigheid terug. „Ik ben helemaal niet moe," ver klaarde zij, „en ik stel heel veel be lang in uw vragen. U hebt verschil lende dingen heel aardig geraden, mijnheer Benders. Wat weet u van mijn echtgenoot af?" Hij scheen verbaasd. „Praktisch gesproken niets meer dan wat n me over hem verteld hebt, mevrouw Russel." Er kwam een eigenaardige gloed in grootmoeders» og^n. „Is uw be langstelling in dit alles soms ge wekt door een of andere inlichting die u ergens over mijn man hebt opgevist. Benders keek Lida aan, alsof hg door die vraag overbluft was. Hg schudde ontkennend het hoofd. „Neen, mevrouw Russel. Ik wist volstrekt niets van hem af, voor dat ik hier in Winniton kwam en navraag begon te doen." „Uitstekend," vond grootmoeder. „Wel, ga verder, jongeman. Schiet maar op. Ik zal wel zeggen, als ik moe word." „Nudan zóu ik graag eens teruggaan naar de eerste dagen van uw huwelgk. Bent u ooit met uw man op jacht gegaan, mevrouw Russel?" „Ja, 'n enkele keer wel.** Hg glimlachte. „Was u nogal ze ker van uw schot?" „Ja," zei de oude dame. ,,Mgn man vond me een vrg goed schut tervoor een vrouw dan altijd." „Heeft hij u Ieren schieten?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3