Nieuw Verenigde Staten van Indonesië voelen niets voor bloc-vorming Notitieboeken omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden Aga Khan heeft niets meer te verliezen Joego-Slavische troepen moeten paraat zijn Vandaag een verklaring van Koning Leopold? Roozenburg geschorst Hoge prijzen EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De notitieboeken onbeschadigd gevonden Vrijdag 5 Augustus 1949 45e jaargang*' No. 1 1632 Boeken zijn volkomen leesbaar Voor de laatste phase De H. Vader naar Castel Gandolfo Nu zijn juwelen gestolen zijn Franse grenzen onder bewaking Tito vreest ingrijpen van de Kominform Rijst en koffie blijven op de bon Liberalen in meerderheid voor troonsafstand Moh. Hatta sprak over de toekomst ECONOMISCHE POLITIEK ZAL SOCIALISTISCH ZIJN De Nederlanders kunnen een bevoorrechte positie krijgen Finland bedreigd door grote stakingen op de theeveiling Dr. van Royen op weg naar Den Haag Truman wil geen compromis Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; fn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 AMSTERDAM, 4 Aug. Naar het A.N.P. uit zeer betrouwbare bron verneemt is een groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden. Deze aantekeningen zijn vrijwel onbeschadigd gebor gen uit de bagage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen gevonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn 4 od naar Amerika zond, zijn gepubliceerd. Verscheidene der notities zijn met Ball-point penhouders geschreven en zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de regen slechts enigszins verweekt. AD Met het uitvaardigen INTERIM van het bevel: staakt het vuren, is aan twee van de drie punten van de Van Royen-Rum- overeenkomst voldaan. Het eerste punt had betrekking op de terug keer van de Republikeinse lei ders naar Djogja; het tweede op het bevel tot staking van de vij andelijkheden en nu kan het der de deel van de overeenkomst ver wezenlijkt worden, n.l. de Ronde Tafel-conferentie. De Regering heeft echter Woensdag in een nota van minister van Maarseveen aan de Tweede Kamer medege deeld, dat zij zich de vrijheid voorbehoudt, de R.T.C. eerst te openen wanneer in Indonesië de wapenstilstand in belangrijke ma te is verwezenlijkt. Zeer terecht wijst Mr. van Maarseveen er op, dat zonder een zodanige verwe zenlijking van de order: staakt het vuren, de conferentie in ieder geval niet in de juiste en noodza kelijke stemming zou kunnen wor den voortgezet. Het is nu aan de Republiek te tonen of zij in staat is haar woord gestand te doen, meer nog, of zij voldoende gezag heeft haar wil te doen eerbiedi gen. Met de ervaring voor ogen, opgedaan in de laatste jaren, zijn wij sterk geneigd tot pessimisme. En dan zien wij al weer de R.T.C. uitgesteld worden of nog erger: mislukken. De Ronde Tafel-confe rentie is de laatste phase voor het overdragen van de so'uvereiniteit aan de Verenigde Staten van In donesië. Het is daarom een uiterst gewichtige conferentie, temeer omdat de Regering zich heeft te houden aan onze Grondwet en wel speciaal aan het veertiende hoofd stuk, zoals dat bij de laatste her ziening werd ingelast. Dit Hoofd stuk zegt, dat beide partijen een oplossing vrijwillig moeten aan vaarden. Geen van beide partijen kan dus aan de ander een opios- sing opdringen. Juridisch zou de oude toestand terugkeren, indien Nederland zich niet accoord ver klaarde met een, alleen door de Republiek begeerde, oplossing. In feite zou men dan echter voor on overkoombare moeilijkheden ko men te staan. Wij behoeven hier maar even te denken aan de moeilijkheden met Suriname, ont staan door de aanvaarding van de amendementen-de Kort en Scher- inerhorn, die de interim-regeling, zoals die bij het voor-overleg was vastgesteld, doorkruisten. Nederland heeft zijn goede wil inmiddels getoond met het aanbie den van de Ronde Tafel-conferen tie en van de vervroegde souve- reiniteitsoverdracht. De Republiek dient nu te tonen, dat zij eerlijk streeft naar een samenwerking én naar „verzorging van de gemeen schappelijke belangen onder waar borgen voor de rechtszekerheid, de fundamentele menselijke rech ten en vrijheden en deugdelijk bestuur", zoals art. 208 in het nieuwe veertiende Hoofdstuk van onze Grondwet het voorschrijft. M. P. J. Uit zeer betrouwbare bron ver neemt het A.N.P. voorts, dat in de gevonden notities opinies der journalisten worden gegeven over vooraanstaande autoriteiten in In donesië alsmede inzichten over de situatie in Indonesië in het alge meen. In aansluiting hierop verneemt het A.N.P. nog: De bezittingen van de Ameri kaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van In dia gescheiden van die der omge komen niet-Amerikaanse inzitten den van de „Franeker". Bij de stukken, die aan de Ame rikanen toebehoorden, bevonden zich de notitieboeken. De Amerikaanse consulaire autoriteiten in Bombay hebben de bezittingen der journalisten, in clusief de notitieboeken onder hun beheer genomen. De persoonlijke bezittingen van VATICAANSTAD, 4 Aug. (AP). Z. H. de Paus is Donderdag naar zijn zomerresidentie, Castel Gan dolfo, aan het Albano-meer ver trokken. de Amerikaanse journalisten zijn gelijk met de urnen, waarin zich de as der omgekomenen bevond, naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn toen ech ter in Bombay achter gebleven. De zegslieden van het A.N.P. konden niet mededelen, wat uit eindelijk met de notitieboeken is geschied. Naar aanleiding van de berichten betreffende de vondst van een groot aantal notitieboeken der bij Bom bay omgekomen Amerikaanse jour nalisten deelde de „Scripps Howard News Paper Alliance" in Washing ton mede, dat zij tot op heden nog geen enkel stuk heeft ontvangen van welke instantie ook, hetwelk in of bij het wrak van de „Franeker" is aangetroffen en toebehoorde aan een van haar correspondenten Wil liam Newton en Burton Heath. Wel heeft het State Department in Was hington het Scripps Howard Concern er van verwittigd, dat „een pakje binnenkort tegemoet gezien kan worden". Wat dit pakje bevat weet men niet. In elk geval was men op de redactie geheel onkundig over de vondst van bescheiden, in het bijzonder van aantekenboeken van haar uitgezonden correspondenten. De redactie deelde het ANP mede, dat zij in elk geval haar volle rech ten zou doen gelden op deze docu menten, wanneer blijkt, dat deze af komstig zijn van haar omgekomen medewerkers en het ontvangen daar van zou beschouwen als uiterst waardevol, omdat dit zo mogelijk nieuwe, belangrijke publicaties mo gelijk zou maken. Uit Amsterdam kunnen wij nog melden, dat een week geleden alle gevonden aantekenboeken zich nog te Bombay bevonden onder toezicht van het Amerikaanse consulaat. DE VEROORDELING VAN DE TSJECHISCHE PRIESTER VATICAANSTAD, 4 Aug. (A.P.). Het Vaticaan heeft vandaag bij monde van de „Osservatore Ro mano" Tsjechoslowakije aangeval len wegens de veroordeling van een katholieke priester, die be schuldigd wordt de laatste H.H. Sacramenten onthouden te heb ben aan een oude zieke vrouw, omdat zij lid van de communisti sche partij was. Radio Praag heeft gisterenavond meegedeelde dat Pater Alois Faistl tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld was op grond van de ge tuigenis van de vrouw, die later hersteld is. Op uitnodiging van koning Leopold zijn 12 vooraanstaande Belgische politici naar Pregny gekomen, om met de koning besprekingen te voeren over een volksreterendum. De demission- naire Belgische premier Paul Henri Spaak begeeft zich per auto naar de plaats, waar de besprekingen worden gevoerd. Lloyds, bij wie de gestolen ju welen van de echtgenote van de Aga Khan waren verzekerd voor 213 millioen francs, heeft een be loning van 10 procent van de waarde uitgeloofd voor degene die nuttige aanwijzigingen aan de politie kan geven. Toen een correspondent van Reuter aan de secretaris van de Aga Khan vroeg of voorzorgs maatregelen zullen worden geno men om herhaling van de diefstal te voorkomen, kreeg hij ten ant woord, dat dit niet meer nodig was, daar er niets meer te ver liezen viel. Alleen de villa en het meubilair waren nog over. Wij zijn erg blij, aldus de secretaris, dat wij ons over diefstal geen zor gen meer behoeven te maken. Verschillende Franse bladen melden heden, dat minister van Binnenlandse Baken, Jules Moch, Iris Gibson, een lid van het Engelse vrouwelijke legercorps, kleedde een aantal poppen in verschillende types uniformen. Deze miniatuur uniformen wijken in niets af van de originele. Zelfs de schoenen zijn precies nagebootst. De poppen zullen op de „Schoolmeisjes Tentoonstelling" in Londen te zien zijn. Iris met haar poppen. verontrust door de veelvuldigheid en brutaliteit der door gangsters gepleegde misdaden, speciale maatregelen overweegt om de po litiecontrole te versterken. Intussen zijn ongeveer 300 poli- tie-agenten op post gezet om de grenzen te bewaken en te voor komen, dat de mannen, die giste ren de Aga Khan beroofden, naar het buitenland zullen ontsnappen. Door radio Belgrado is Donder dagavond de tekst van een rede uit gezonden, welke gister door Maar schalk Tito tot de troepen in Joege- slavisch-Macedonië is gehouden en waarin hij onder meer tegenover zijn soldaten verklaarde, dat zij zich thans „in een staat van paraatheid bevinden, welke ten doel heeft het vreedzame werk van de wederop bouw in ons land te beschermen." Maarschalk Tito hield zijn rede in de Macedonische republiek. In de laatse tijd hebben Joegoslavische leiders verklaard, dat de Komin- form-staten voornemens zouden zijn dit gedeelte van Joegoslavië in te lijven bij een nieuwe Maedonische Balkanstaat, waarvan de andere bestanddelen zouden worden ge vormd door Bulgaars en Grieks Macedonië. „U bevindt zich thans in een ge deelte van het land, waarin zich in de laatste tijd herhaaldelijk provo caties hebben voorgedaan. Wij heb ben hier onze beste soldaten gele gerd, omdat wij weten dat gij, in dien er iets zou gebeuren, in staat zoudt zijn, de eerste aanval af te slaan. Wij moeten een sterk leger hebben. Wij moeten ons voorberei den. Het zou een illusie zijn te den ken, dat er geen oorlog meer zou komen, aldus Maarschalk Tito. Bunche wil opheffing Wapenembargo LAKE SUCCESS, 4 Aug. (keu ter). Dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar van de V.N. voor Palestina, heeft van daag de Veiligheidsraad verzocht het embargo op de invoer van wapens in Palestina op te heffen. Tito noemde de bewering, dat Joego-Slavië's ontwikkeling gaat in de richting van het kapitalisme, dwaasheid. „De industrie en handel zijn geheel in onze handen en wij maken snelle vorderingen met de liquidatie van het kapitalisme in de dorpen." TSJANCSJA GEVALLEN Het pro-communistische, te Hongkong verschijnende blad Wen Wei meldt uit Kanton, dat het garnizoen van Tsjangsja, de hoofd stad van de provincie Hoenan, Woensdagavond zich aan de com munisten heeft overgegeven. In nationalistische kringen te Kanton werd Donderdag toegege ven, dat Tsjangsja gedeeltelijk door de communisten is bezet. Te lefoonverbindingen met de stad zijn verbroken. De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans beëindigd zou kunnen worden. Daarbij is echter gebleken, dat de deviezensituatie met betrekking tot beide importartikelen onvoldoende mogelijkheden biedt, de voorziening van koffie en rijst bij vrije consump tie op bevredigende wijze te verze keren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens internationaal ver delingssysteem gerantsoeneerd, zo dat Nederland afhankelijk blijft van de toewijzingen, temeer, omdat lan den, waar rijst het hoofdvoedsel is, voorgaan bij de internationale ver deling van de beschikbare rijst. Rijst en koffie blijven derhalve ge rantsoeneerd. Het speciale liegtuig, waarmede de katholieke en socialistische dele gaties naar Zwitserland zijn gevlo gen is Donderdag op het vliegveld te Meisbroek (nabij Brussel) gear riveerd. De liberale gedelegeerde Rey deel de de journalisten mede, dat hij niet de indruk heeft, dat er bij de be sprekingen te Pregny grote vorde ringen zijn gemaakt. Rey zei, dat Vrijdag een verklaring van de ko ning verwacht kan worden. De katholieke gedelegeerde van Zeeland zeide, dat hij nog geen in drukken kon weergeven. De andere gedelegeerden onthielden zich van iedere verklaring. Donderdag is de nota, die namens de liberale partij aan Koning Leo pold is overhandigd gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat het niet twijfelachtig is, dat de liberale par tij in grote meerderheid tegenstand ster blijft van het opnieuw uitoefe nen der Koninklijke prerogatieven door Leopold 3. Als de Koning er van overtuigd blijft, dat alleen een Volksraadple ging hem van zijn grondwettelijke verplichtingen zou kunnen onthef fen. dan moet een dergelijke Volks raadpleging ten minste een beslis send karakter hebben. Als de Koning en het land met een eenvoudige meerderheid genoe gen zouden nemen, zou het resul taat zijn, dat Leopold, indien hij die meerderheid behaalde, slechts de Koning der katholieken of de DAMMEN Wegens het verstrekken van on juiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1948 was door het bestuur van de Nederlandse dam- bond een voorlopig schorsingsbe sluit uitgevaardigd tegen F. Roozen burg en D. van der Staay. Het be stuur van de Nederlandse dambond heeft thans besloten P. Roozenburg definitief te schorsen voor de tijd van een jaar, eindigende op 22 Mei 1950, en legde hem tevens een boe te van f 125 op. D. van der Staay kreeg eenzelfde strafmaat met een boete van f 50, J. H. de Kluijver werd een schor sing opgelegd tot 24 Juli 1950 en een boete van f 100, aan W. Roozen burg werd een schorsing van dertig dagen opgelegd. J. L. G. van Dijck en J. H. Ansems kregen een schrif telijke berisping. Gedurende de schorsingsperiode is het verboden, deel te nemen aan wedstrijden, in welke vorm ook. Eveneens is het verboden simultaan- séances te geven, blindpartijen te spelen of lezingen te houden, in de ruimste zin en in welke vorm ook. Attlee hersteld De Britse minister-president, Clement Attlee, is geheel hersteld van de verkoudheid, waaraan hij enige dagen heeft geleden, aldus is officieel medegedeeld. DJOGJAKARTA, 4 Aug. (Reuter) Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Ronde Tafel-conferentie heeft de republikeinse minister-president Moh. Hatta, aan Reuter een interview toe gestaan, waarin hij het volgende verklaarde: De toekomstige, Verenigde Staten van Indonesië zullen in het bijzonder streven naar het bereiken van vrede en handelen als een stabiliserende factor in de troebele atmosfeer van Zuid en Oost Azië. Het is niet onze bedoeling, enig bloc te vormen of ons bij enig bloc aan te sluiten. Wij zijn een jong land en hebben dit te consoli deren en onze krachten te versterken. Dit kunnen wij het best doen door het accent te leggen op een politiek van vrede en „goodwill", beter dan door onszelf onverbrekelijk met enig bloc te verbinden. Sprekend over zijn bezoek aan Pandit Nehru en andere leiders in India zeide Moh Hatta, dat Indone sië de weg van India wil volgen. Ook India weigert, zich aan te slui ten bij enig bloc en treedt op als een verzamelpunt voor alle vrede lievende krachten. De toekomstige economische struc tuur van Indonesië zal gericht zijn op verbetering van het lot der mil- lioenenmassa in Indonesië, onze eco nomische politiek zal een socialis tische zijn, zoals in de Scandinavi sche landen, waar de boer en de ar beider een redelijk aandeel krijgt. Het koloniale economische systeem, dal tot nu toe dit land en dit volk heeft uitgebuit, mag niet worden voortgezet. Onze toekomstige politiek zal er op gericht zijn, al onze welvaarts bronnen zo volledig mogelijk tot ontwikkeling te brengen. Sociale rechtvaardigheid, voor het volk is een van de vijf punten, ge noemd in de preambule van onze grondwet. Het gemiddelde dagelijkse inkomen van de Indonesiër werd on der het koloniale systeem geschat op 2% cent. Hierin moet verande ring komen. Buitenlandse investering. Met betrekking tot de buitenland se investeringen zeide Moh. Hatta: Het ligt voor de hand, dat Indonesië voor een grootscheeps nationaal ont wikkelingsplan, binnen een betrek kelijk klein aantal jaren te verwe zenlijken, de samenwerking met en de hulp van het buitenland in de vorm van technische uitrusting en hulpmiddelen niet zal kunnen ont beren. Wij zullen dus buitenlandse in vesteringen welkom heten, mits de ze onze Indonesische economie niet trachten te ondermijnen en het buitenlandse kapitaal niet voortgaat met het oude systeem van exploita tie. Er moet evenwicht worden ge zocht tussen de belangen van dit land, die van de staat en die van de beleggers. De onbeperkte stroom van winsten uit het land, die tot nu toe plaats had, kan natuurlijk niet in ons belang zijn, ofschoon ik be sef, dat wij de buitenlandse kapi taalbezitters beleggingen in Indone sië voldoende aantrekkelijk moeten maken. Wij zijn niet voornemens, alle in dustrieën te nationaliseren. Ons land heeft hiervoor noch de finan ciële bronnen, noch de arbeids krachten. Wij stellen ons slechts voor, de openbare nutsbedrijven zo als telefoon, spoorwegen en electri- citeitswerken te brengen onder het beheer van de staat. Voor het ove rige zal er een zeer uitgebreid ar beidsterrein blijven voor particu liere ondernemingen. Geen gevoelens van bitterheid. In de komende periode, waarin de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië wensen samen te werken met Nederland, mogen er jegens de Nederlanders'geen gevoelens van bitterheid meer bestaan. Wanneer de vrijheid eenmaal is bereikt, kun nen er vriendschappelijke betrek kingen en samenwerking bestaan met de Nederlanders en alle andere naties. Aangezien de Nederlanders, beter dan welke andere buitenlan ders ook, het land kennen, zullen zij er een bevoorrechte positie inne men. Indonesië heeft behoefte aan technische hulp voor zijn industrië le, agrarische en culturele ontwik keling. Het is duidelijk, dat de Ne derlanders beter dan wie ook, ge schikt zijn om deze hulp te verle nen. Dit alles kan het geval zijn, in dien de overdracht van de souverei- niteit ongehinderd voortgaat. Maar het is niet zozeer een kwestie voor Indonesië om van een speciale voor keur tegenover de Nederlanders blijk te geven, als voor de Neder landers, om de Indonesiërs voor zich te winnen krachtens hun lang durige en gedetailleerde kennis van ons land en ons volk. Een vriendschappelijk en gelijk waardig deelgenootschap van beide landen kan in het nabije verschiet liggen. Wij zouden zelfs bij machte zijn, de Nederlanders te helpen bij de oplossing van hun problemen van werkloosheid. Met betrekking tot de Nederlands- Indonesische Unie verklaarde Hatta met nadruk, dat haar succes en haar doelmatigheid vooral zullen liggen in de vrijwillige samenwerking van gelijkwaardige deelgenoten. Elk element van dwang of pressie kan een dergelijke Unie alleen maar ver zwakken. Wij kunnen niets aanvaarden dat voor Indonesië of voor het Indone sische volk nadelig is. Op dit ogen blik weten wij niet, welke voorstel len ons zullen worden gedaan. Dit zullen wij in Den Haag te weten komen. Eerst dan kunnen wij be slissen, of de gedane voorstellen al dan niet aanvaardbaar zijn. Koning der Vlamingen zou zijn. Het is daarom nodig, dat hij tenminste twee derden der stemmen op zich verenigt en dat hij bovendien in Wallonië zowel als in Vlaanderen tenminste de helft van het stemmen- aantal verwerft Pirenne naar Brussel. Professor Pirenne, particulier se cretaris van Koning Leopold is Donderdag per vliegtuig naar Brus sel vertrokken. Hij heeft een bood schap van de Koning over de „Ko ningskwestie" bij zich, opgesteld naar aanleiding van de besprekingen die de Koning met de afgevaardig den der drie grote Belgische par tijen heeft gevoerd. HELSINKI, 4 Aug. (Reuter) De door de communisten beheerste Unie van transportarbeiders heeft gedreigd met ingang van 18 Aug. a.s. een staking uit te roepen, waardoor alle scheepvaartverkeer in de Finse havens en het gehele treinverkeer zouden worden ver lamd, terwjj geen enkel warenhuis meer open zou kunnen blijven. De Unie eist 10 loonsverhoging voor haar leden. Ook andere, onder communisti sche leiding staande vakbonden, hebben voor deze maand stakingen uitgeschreven. De federatie van Vakverenigingen, die onder leiding staat van de gematigde Sociaal- demoeraten, heeft een beroep op de vakverenigingen gedaan de sta kingen af te gelasten, totdat het gehele vraagstuk van lonen en prij zen kan worden bestudeerd. Buiten verwachting hoge prijzen werden gemaakt op de Donderdag te Amsterdam gehouden theeveiling, waarop 2294 kisten Java- en 2604 kisten Sumatra thee. directe aan voer, werden aangeboden. De stem ming was zeer willig en de verkoop had een bijzonder vlot verloop. Het prijsverloop was mm of meer on regelmatig, maar gemiddeld lagen de prijzen 10 a 15 ct. boven die van de vorige veiling. Er viel een ster ke vraag waar te nemen, waar schijnlijk in hoofdzaak voor export rekening en er werden vrijwel geen partijen opgehouden. Alleen bleek er geen belangstelling te bestaan voor de zwaar „getipte" soorten. BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). De heren v. Royen, Sultan Hamid, Blom, Gieben, v. Schelle en de Se cretaris-Generaal van de republi keinse delegatie Pringgodigdo zün Donderdag met de „Curasao" naar Den Haag afgereisd. Van heden af zullen vrijwel da gelijks deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie vertrekken, naar schatting in totaal 139. A.s. Zater dag vertrekt Moh. Hatta, die enige dagen te Nieuw-Delhi zal vertoeven. De heer Critchley is Donderdag naar Londen vertrokken, vanwaar hij zich naar Den Haag zal begeven. In een speciaal mtervieuw met „Merdekat" heeft dr. v. Royen o.a. gezegd, dat de resultaten der be sprekingen van de laatste 3'/s maand zullen worden gewaardeerd naar de wijze, waarop de order tot het sta ken der vijandelijkheden zal worden uitgevoerd. Hij noemde President Sukarno „a very charming perso nality" en Moh. Hatta een groot staatsman met een ver-ziende blik. aldus „Merdeka". INZAKE DE WAPENHULP AAN BEVRIENDE LANDEN President Truman heeft verklaard niet te willen weten van een com promis aangaande het bedrag dat door hem voor wapenhnlp aan be vriende landen is gevraagd, namelijk 1.450.000.000 dollar. Hij was echter niet tegen de door een aantal Congresleden voorgestel de beperking van zijn bevoegdheden met betrekking tot de toewijzing der geiden en het kiezen van de landen, waaraan hulp zou worden verstrekt. Het wetsontwerp in zake de wa penhulp moest zo spoedig mogelijk door het Congres worden aangeno men. Vrouw van Raeder gevlucht BERLIJN, (Reuter). Erika Raeder, de vrouw van Admiraal Raeder, die door het tribunaal te Neurenberg in 1946 tot levens lange gevangenisstraf werd ver oordeeld, is uit de Sowjetzöne naar West-Duitsland gevlucht. Mevr. Raeder, die 76 jaar is, werd sedert 1945 door de Sowjets gevangen gehouden. De vorige maand werd zij vrijgelaten, maar zij moest zichgeregeld bij de plaatselijke politie melden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1