Beemster Raad verhoogt het schoolgeld ouóe WAAG 'VZÜÜIp r STOFFEN R.K.V.V. Limmen opent haar nieuw terrein Raad van Egmond aan Zee Operc ALKMAAR EN OMSTREKEN 5(021 LCÜ2 f 5 50 f5.25 p 1. De 15e Ronde van Alkmaar Geslaagde kindermiddag r Bijmans korenmolen wordt gerestaureerd Toonaangevend J De bakens moeten worden verzet Marktberichten We PAG. 2 Vrijdag 5 Augustus 1949 DE K.A.B. NAAR DE STADSKWEKERIJ ALKMAAR. Meer dan anders wordt er in de vacantietijd een lof lied aangeheven op de schoonheid van Gods vrije natuur. Jong en oud. rijk en arm trekt er op uit om te genieten van de flora, de planten wereld. Inderdaad is de natuur mooi. soms als meil in bewondering geniet van al het schone, zou men denken, dat het volmaakte bijna bereikt is. Toch streeft een mens naar ver volmaking. naar veredeling. Ook in de plantenwereld. In het scheppings verhaal lezen we reeds dat de mens de beschikkttig kreeg over alles wat zich op de aarde bevond, in de loop der ecuwen heeft de mens veel aan dacht besteed aan de plantengroei, daarbij geholpen door de natuur zelf. De wilde plantengroei werd aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen, vergiftige en nuttige plan ten werden veredeld en verkregen daardoor een schoonheid, ver uit- uitstekend boven de aanvankelijke natuurlijke schoonheid. Vele onbekende planten werden dienstbaar gemaakt aan de aardbe woners, die we mensen noemen. Wist U b.v. dat sinds het jaar 1396 de tomaat in ons land bekend is, dat hij voordien dienst deed als sierplant in Zuid Amerika? Wist U dat vele jaren geleden onze voorouders voor het eerst hoorden van de aardappel? En dat aan een zeker koninklijk hof, na de eerste maaltijd zich ernstige ver giftigingsverschijnselen vertoonden, omdat men niet de aardappelknol len, maar de zaadvruchten welke aan de stengels van vroege aard appelen groeien had gekookt? Hebt U het verhaal al eens ge hoord van de landbouwer, die tij dens het rooien van zijn eigen heimeraardappelen, welke op zich zelve wit zijn. plotseling een struik rode aardappelen trof, welke na dien bekend staan als de „blauwe eigenheimer". En dan die chysan- ten kweker, die aan eenzelfde plant rode en witte bloemen zag. hetgeen "nogal eens voorkomt en waardoor geheel nieuwe soorten bloemen ontstaan, zgn. sports". Hebt U wel eens gehoord van sprongvariatie's. knopvariatie's enz. Uit dit alles blijkt dat studie van de plantenwereld enorm interessant is, vooral indien men tevens de ver edelde planten kan bezichtigen. Nu is de Stadskwekerij te Alkmaar wel geen proeftuin, maar er is toch heel veel te zien en te leren, vandaar dat de* K.A.B. Zaterdag 6 Aug. een excursie organiseert en zich daar bij heeft verzekerd van deskundige leiding. Het bestuur vertrouwt dat veel leden zich om 2 uur bij de ingang van de kweekerij. Ropjeskuil zullen aansluiten. SPECIALE CHOPIN-AVOND Maandag a.s. geeft de pianist Theo v. d. Pas een Chopinavond in het Gulden Vlies, ter herdenking van deze componist, die honderd jaar geleden op 17 Oct. 1649 te Pa rijs aan longtuberculose overleed. Chopin werd geboren 22 Febr. te Zelazowa Wola, een dorp vlak bij Warschau. Deze klaviercompo nist bij uitnemendheid schreef in derdaad pianowerken, welke onver gankelijk blijken te zijn. Nog heden ten dage worden zijn stukken re gelmatig door de klaviersolsiten gekozen en worden gehele recitals aan hem gewijd. We zijn er van overtuigd, dat Theo v. d. Pas uit het groot aantal Chopinwerken wel weer een verrassende keuze zal maken. De kaartverkoop begint morgenochtend om 11 uur. th. kRaakman zoon PLATTE STEEN6NBRU& ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Ingezonden mededeling! Zo zal dan weer a.s. Zondag de 15e ronde van Alkmaar verreden worden. R\j de amateurs zullen er veel kanshebbers aan de start ver schijnen. Wij noemen de Booij, die zeker weer zijn best zal doen voor zijn eigen publiek deze ronde te winnen. Maar ook andere renners, zoals Koeman, Witteveen, Vlietman, Mol Ton, Hofland en Kuilman zullen de eer voor zich op willen eisen. Koe man won Woensdag nog op fraaie wijze de ronde van Uithoorn voor Petri en Witteveen. Een bewijs dat ook hij in goede vorm is. Ook bij de nieuwelingen is een stevige bezetting. Daar gaat de strgd tussen Voorting, Kleijn, Ha- zewinkel en vele anderen. Al met al een waarborg voor een dag van goede sport. En dan nog een belangrijk ding. Bij de ronde van Alkmaar kan ook nog gezegd worden dat het gaat om de sterke voor de zwakke, 50% dar netto-opbrengst zal ten goede komen aan de Vereniging tot Kan kerbestrijding. De nieuwelingen starten om 2 u., de amateurs 3.30 uur. Te water geraakt Gisterenmiddag rond 12 uur ge raakte een uit Amsterdam afkom stige bezoeker van de stad. zekere N. E., bii het Verdronkenoord met fiets en al te water. Een passerend meisje, Ria van Latum, heeft de drenkeling op het droge gebracht, waarna deze bij Mevr. Kollman van droge kleren werd voorzien. Nieuw dirigentschap voor de heer Peetoom Van het dezer dagen opgerichte fanfarecorps „Wilhelmina", Oudorp heeft de heer E. Peetoom, muziek leraar, alhier, het dirigentschap op zich. genomen. ALKMAAR. In het Gulden Vlies heeft Antonini gistermiddag een stampvolle zaal kinderen enige uren lang vermaakte met zijn goo cheltoeren, zijn spre|:ende pop en zijn oud-Hollandse poppenkast. En het waren niet alleen de kin deren die genoten, ook de oma's die haar kleinkinderen vergezelden, de vacantie-houdende vaders die een middagje uit waren met hun kroost en de diverse aanwezige moeders hebben zich uitstekend vermaakt met de toeren van Antonini, de fratsen van August, de sprekende pop en de lotgevallen van Jan Klaassen en diens familie en ken nissen. Het was dan ook 'n alleraardigst gezicht Antonini te zien manipule ren met zijn glaasjes en zijn vlag getjes, zijn zakjes en zijn eieren. En wij hebben ons verwonderd over de pure menslievendheid van Anto nini om in het Gulden Vlies te ko men optreden. Want, waarlijk, om den brode behoeft hij het niet te doen. Wij waren er immers getui gen van, hoe hij, uit het niet, blin kende zilveren guldens tevoorschijn toverde. Zelfs van de kale hoofden der oudere toeschouwers schuierde hij met een vederlicht gebaar een stroom van geldstukken. Neen, om den brode hoeft Antonini niet naar Alkmaar te komen. De man moet schatrijk zijn. Ook het optreden van de spreken de pop August, was een succes. Een paar mikrophoon-debutantjes uit de zaal lieten zich door zijn vinni ge opmerkingen niet storen. Zij zongen hun liedje en kregen hun reep chocolade van August's vader. Tijdens de hachelijke avonturen van Jan Klaassen, getuigde de kin derschaap op een oorverdovende wijze van zijn primitief rechtvaar digheidsgevoel. De jeugd was er he lemaal in. De Alkmaarse kinderen en de diverse logé-tjes hebben een genoeglijke middag gehad. Handkar gevonden ALKMAAR. In de nacht van 31 Juli op 1 Augustus is door de politie in de St. Jacobsstraat een handwagen onbeheerd aangetroffen De wagen staat nog op het politie bureau ter beschikking van de ei genaar. Aanrijding ALKMAAR. Gisteravond om 10 uur reed op de Geestersingel in de richting Helderse weg een ker- mis-exploitant met zijn vrachtauto waarachter een woonwagen was vastgekoppeld. Hij remde bij de Bergerbrug, om op het richtings bord van de ANWB te zien, of hij in de juiste richting reed. Door 'n achter opkomende auto werd de woonwagen aangereden omdat de bestuurder wilde passeren, wat hem echter niet lukte. De woonwagen en de aanrijdende auto werden beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. R.K. WANDELSPORT- VERENIGING H.V.Z. ALKMAAR. Opgelet! Van avond is er geen trainen. Zoals jul lie wel gehoord en gelezen zult hebben begint Zondag de Niwin- sportweek, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Rimboekisten- actie. Ook de wandelsportvereni ging wil hiervoor een steentje bij dragen en wel op de volgende ma nier. Dinsdagavond zullen alle vereni gingen een 5 km. mars door de stad lopen, voorafgegaan door muziek. Het bestuur van H.V.Z. rekent er op dat alle leden deze mars zullen meelopen. Het gaat nu wel niet om een medaille maar het is voor onze jongens en mannen in Indonesië. Het inschrijfgeld, wat voor deze actie bestemd is. wordt daarom zo laag mogelijk gehouden en wel op 25 ets. per deelnemer. Opgave te richten aan de hear M. Breed. Baansingel 16. Het ver trek is vanaf het Waagplein om 715. Dus allen om 7 uur present. Laten we nu eens zonder uitzon dering zeggen: Oké! Ook H.V.Z. leeft mee, met de jongens over zee. Het bestuur. AANWINSTEN R.K. BIBLIOTHEEK ALKMAAR. 8717 S. de Vries: Ruiters op de aethergolven. 8718 L. V/ooland: Indonesië. 8720 id.: Mees ters der Russische vertelkunst. 8721 C. Aszlangi: Zeven oorvegen. 8722 J. Baljé: Hup Holland. 8723 M. Coles: Ribbentrops millioenen. 8724 J. Cottaar: De gestolen reportage. 8727 Havank: De N.V. Mateor. 8728 H. Helder: Het mysterie v. d. zil verberken. 8731 L. Kater: De prai rie-patrouille. 8732 H. Mac Innes' Spion in Bretagne, 8733 K. Perkins: Vuisten van dynamiet. 8733 M. Por- lock: Mr. X contra Scotland Yard. 8735 C. Seharten: Het verloren Pa radijs. 8736 M. SehartenAntink: Sprotje. 8737 C. en M. Seharten Antink: 't Geluk hangt als een druiventros. 8738 F. de Sinclair: Urianapolis. 8739 S. Sjneoer: Noach Pandre's dorp. Nieuwe meisjes- en jongensboe ken: 8719 L. Walter: Zijn laatste tocht. 8725 W. v. Doorn: Het kan raar lopen. 8726 F. Feenstra: Maar die vlag verlatennooit. 8729 A. v, Hogerheide: Tops tussen de wol kenkrabbers. 8730 idem: Jolante v. Duinen, arts. Kinderboeken: 319 P. Broos: Piampampoent.ie, Pompernikkel, Piepeling. 320 W. Disney: Pinocchio. 321 P. Broos: De school van mees' ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Be stemming Tokio, 18 jaar; Cinema Americain: Mijn heer de Gouvernante, alle leeftijden; Victoria: Na re gen komt zonneschijn, 18 jaar; A.B.T.: King-Kong en de Arabieren, le deel, De wraak der Toearegs, 14 jaar NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telcf. 2288 NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor straat 47. KUNSTZAAL KCB. Bergen: Tentoonstelling leden 10— 12.30, 14.30—17.30, 19.30— 11 uur OPENLUCHTTHEATER BER GEN: „Circus Knie", to neelvoorstelling, 8 uur. v_ 50-JARIC ZAKENJUBILEUM ALKMAAR. Bij de fa. Sido- nius de Jong aan de Mient en de Koorstraat hangen de vlaggen uit en zijn de etalages feestelijk ver sierd. In beide zaken, in Alkmaar en wijde omgeving wel bekend, wordt in deze week het feit her dacht, dat voor vijftig jaar de grondslag werd gelegd voor een bloedende zaak. De oprichter, de heer Sidonius de Jong, opende op 5 Augustus 1899 zijn eerste winkel in bedden en tapijten op het Ver dronkenoord om acht jaar latei- naar de Mient te komen. In 1926 werd deze zaak, welbekend om het mooie geveltje, dat in 't voorjaar nog werd gerestaureerd, aanmer kelijk uitgebreid en in 1935 werd de beddenzaak aan de Koorstraat geopend. Sinds 1932, toen de op richter, die tot zijn laatste dag in de zaak werkzaam was, overleed, heeft de heer W. de Jong de zaken in handen. De beide zaken zijn voor deze gelegenheid omgetoverd in prachti ge show-ruimten waar de rijkdom aan tapijten en gordijnen, en in de winkel aan de Koorstraat een keurcollectie bedden, matrassen en dekens, temidden van een fleurige bloemenpracht een fantastische aanblik bieden. Een en ander door de goede zorgen van de heer Bal der opgesteld. Een aantrekkelijke prijsvraag, voor klant en niet-klant. in de vorm van een eenvoudige hande ling, nl. het uitzoeken van 'n num mer en een gang naar beide zaken, dat een ieder een gaarne v®or over heeft, besluit de feestactie, waarbij prijzen gewonnen kunnen worden, die de moeite waard zijn. Bijzon derheden staan in de speciale krant die in een oplaag van 45.000 exem plaren in en buiten Alkmaar ver spreid wordt, vermeld. Kaasmarkt Alkmaar Aanvoer 51.000 kg. 1 stapel fa- briekskaas f80.50 p. 50 kg. Negen stapels boerenkaas f 82.50 per 50 kg Handel vlot. Aangehouden ALKMAAR. Hier ter stede is een man aangehouden, die zich schuldig gemaakt heeft aan open bare schennis der eerbaarheid. Bovendien werd een 30-jarige, al hier aangehouden ter zake van het plegen van zedenmisdrijven (art. 244 en 245 wetboek van strafrecht). Deze man is in verzekerde bewh- ring gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mari anne, d. van J. Landman en J. E. Starreveld; Anna L. M. d. van J, Witte en J. C. Wester. Ondertrouwd: Cornelis de Lange 34 jaar en Petronella Roskam 30 jaar; Mattheus J. Pronk, 25 jaar en Elisabeth R. Wesseling 21 jaar; Louwres Hottentot 22 jaar en Aal tje de Ruyter 24 jaar; Otto Bool- weg 26 jaar en Jannetje Wijsman 18 jaar. Geslaagd ALKMAAR. Onze oud-stadge noot, de heer H. Breederveld, thans lste Luitenant in Indonesië slaagde te Bandoeng voor het examen mo derne bedrijfsadministratie, inge steld door de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel ZOMERCONCERT IN DE RUSTENDE JAGER BERGEN. Het was een goed idéé van de directie van de „Rus tende Jager" het piano duo De Raaff en Schutte te engageren. En in vacantie-tijd is wel iedereen bij uitstek gedisponeerd om muziek te beluisteren, wilke brillant klinkt al is de geestelijke inhoud daarvan dan ook niet zo diep, en spreekt alles voor de luisteraars makkelijk aan. Zuiver pianistisch bezien is 't waarlijk een genot, naar dit per fecte piano-duo te luisteren. Het samenspel grijpt als het ene tand rad in het andere, en hun toucher is rijk aan nuancering. Luister hoe brillant zij Liszt serveren in een Rhapsodie en hoe poëtisch ze het beroemde „Liebestraum" 't publiek laten horen. De charmante Tango van Albeniz krijgt weer een aparte kleur. Hoe virtuoos en vol spirit klonk niet de „Dance Rituelle du Feu" van de componist Manuel de Falla. Na de pauze wat meer populair met werken van Gershwin, welke vooral bij de hedendaagse generatie veel bijval genieten. De alt-zangeres Lien Korter wisselde dit program ma op vocale wijze af. Haar uitstekend alt-timbre kwam vooral goed tot uiting in een drietal Negro Spirituals. De begeleiding van deze liederen met twee vleu gels voldeed uitstekend. We hadden voor dit ensemble midden in het seizoen wel een stampvolle zaal verwacht, maar dit mocht blijkbaar niet zo zijn. Maar de kleine drie honderd luisteraars hebben dit con cert ten zeerste op prijs gesteld, en lieten het aan uitbundigë bijval niet ontbreken Wanneer men serieus het klavier- spel van deze kunstenaars beluis terd en notitie neemt van de reac tie van het publiek, dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat men van dit piano-duo ook zéér gaarne bijv. Mózart zou accepteren. Met zo'n enkel klassiek werk tus sen het gebruikelijk programma door zou 'n dergelijk concert aan culturele inslag zeker winnen, en slagen ook. Dit bedoelen we niet als aanmerking .maar als eeji mo gelijkheid met succesvolle perspec tieven voor dit piano-duo. W. Schreurs V.V.V. 40 jaar SCHOORL. Zaterdag 6 Aug. zal hel veertig jaar geleden ziin. dat de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer „Noord-Kennemerland" werd opgericht. Schoorl werd in die ti.jd slechts door enkele natuurliefhebbers be zocht en was moeilijk te bereiken. Men meende echter, dat wanneer men eens de grote trom ging beroe ren. er voor de inwoners wel wat viel te verdienen. Enkele „durvers" openden een pension en toen in dat zelfde jaar de tramverbinding Alk maarSchagen tot stand kwam. was Schoorl meteen uit zijn isolement verlost. Langzaamaan nam het vreemde- lingbezoek toe en thans is er bijna niemand meer, die niet op een of andere wijze voordeel heeft bij dit vreemdelingen-verkeer. Nu. midden in het seizoen, is er geen tijd om het jubileum te vieren, doch het bestuur meende niettemin aan deze dag een enigszins feeste lijk karakter te moeten geven. Zaterdagmiddag om 4 uur zal op het Sportterrein aan de Molenweg een ballon wedstrijd worden gehou den waarbij het. fanfarecorps zijn medewerking zal verlenen. Alle kinderen van 5 tot 14 jaar, wonende ten Zuiden van de Ko ningsweg, kunnen aan deze wed strijd deelnemen. 's Avonds zal de kom van het dorp feestelijk worden verlicht, ter wijl tevens een êtalagewedstrijd zal worden gehouden. Het publiek moet hierbij <}e fouten in de étalages trachten op te sporen. Een lampion optocht met muziek voorop zal de nodige stemming wel brengen zodat het een gezellige avond kan wor den. Hoofdacts behss'd SCHOORL Mei. M. C. Krimp, onderwijzeres aan de R.K. Bijz. la gere school alhier, slaagde dezer dagen te Haarlem voor het examen Hoofdacte L.O. Boerderij verbrand SCHOORL. Dezer dagen is 'n boerderij aan de Teuglaan door on bekende oorzaak in de vlammen opgegaan. De bewoners, de familie Krebs, waren afwezig, maar de bu ren wisten de inboedel te redden. De Schoorlse brandweer was spoe- De gemeenteraad van Beemster kwam in voltallige vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Pesman. Bij de ingekomen stukken was 'n mededeling van Ged. Staten, waar uit blijkt dat dit college nog niet heeft besloten om een verhoogde subsidie voor de torenrestauratie toe te kennen. Dit zal door G. S. nader worden bezien. Ook deelde Ged. Staten mede, dat voor dit jaar aan de gemeente Beemster geen uit breiding aan het bouwvolume zal worden gegeven. De voorgenomen bouwplannen moeten hierdoor wor den uitgesteld tot 1950. Besloten werd om aan Ged. Staten mede te delen, dat de Raad geen bezwaar heeft om aan burgemeester, secretaris en ontvanger een grati ficatie of - vacantietoeslag toe te kennén van 2 van het salaris tot een maximum van f 50. Ingevolge het voorstel van B. en W. werd besloten om voor herstel van de graanmolen van Bijman aan de Hobrederweg een subsidie toe te Oprichting Fanfarecorps OUDORP. Dezer dagen had in Café Morsch de oprichtingsverga dering plaats van het fanfarecorps. Het voorlopig bestuur had door do naties. schenkingen en renteloze voorschotten een zodanig bedrag bijeen, dat tot aankoop van gebruik te. zeer goede instrumenten kon worden overgegaan. Nadat de statuten artikelsgewijs aangenomen waren, en als naam: Fanfarecorps „Wilhelmina" geko zen was. werd overgegaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Dit is als volgt samengesteld: F. J. M, Nuyens, voorzitter, W. Veldman, secretaris, Jo Burger, penningmees ter. I. Meyering en F. Dekker, com missarissen. Verder zal ieder van de stadsorganisties een afgevaardigde in het bestuur aanwijzen. De heer E. Peetoom uit Alkmaar zal de di rectie op zich nemen. De repetities hebben plaats Dins dagsavonds van 7.30 tot 9.30 in het Veren igin gsgebou w. Zangver. ,,Sursum Corda" OUDORP. Wegens de kermis te Oudorp en het veertigurengebed is er op Maandag 8 en 15 Augustus geen zangrepetitie. Willen de leden in deze vacantie tijd hun best doen, alle nog in hun bezit zijnde loten, vóór 't eind van de maand, aan de man te brengen? Geslaagd OUDORP. Op het op 27, 28 en 29 Juli te Alkmaar gehouden exa men slaagden voor.coupeuse de da mes T. Conijn, G. de Goede, A. Hes, G. Kunst en T. Louwen, alle leer lingen van de R.K. Modevakschool der Zrs. Ursulinen te Oudorp. Af gewezen 1 te Haarlem en het Nederlands In-1 dig {er plaatse aanwezig, doch kon stituut voor efficiëncy te 's-Gra- niet verhinderen, dat de boerderij venhage. tot aan de grond afbrandde STOFFENHUIS KOUSENBAR Langestraat 93, telef, ALKMAAR 4326 staan van f 480.Het Rijk subsi dieert f 2120,de Hollandse mo len f 100.en de Provincie f 480. De totale kosten bedragen f 6361.—. Aan P. Jpngens wordt een bij- bijdrage verstrekt van f 2520. voor splitsing van het pand Purme- renderweg 45. Door de „Beemster Gemeenschap" wordt een crediet gevraagd van f 1000.voor het organiseren van feesten, etc. tijdens de kermis. Vo rig jaar was dit crediet f 750. B. en W. menen het gevraagde te moeten toestaan, omdat als gevolg daarvan een groot bedrag terug komt aan vermakelijkheidsbelas ting. De heer Muntjewerff had en kele bezwaren en meende, dat de Beemster Gemeenschap zelf meer dere dekking moest zoeken voor haar feesten. De draverij is een grote aantrekkingskracht en de landelijke ruitersport zeer in het belang van de bevolking van Beem ster, aldus de burgemeester. Besloten wordt geen bedenkingen te maken tegen het voorstel van Ged, Staten inzake de jaarwedde van gemeente-ontvangers. Voor Beemster zal dit worden bij 5000— 6000 inwoners f 3000.tot f 3600. Boven de 6000 stijgt dit van 3400. tot f 4000.—. In verband met de financiële toestand van de gemeente is het noodzakelijk gebleken naar enkele nieuwe bronnen van inkomsten uit te zien. Waar de Beemster een laag schoolgeld heft is een verhoging niet onbillijk te noemen. Nu wordt besloten om op het school- geldbesluit 1945, dat het schoolgeld bepaald op 1. thans te verhogen met 0.5 voor het L.O. en 0.75 voor het Ulo, dan is dat voldoende en staat Beemster nog laag en be langrijk lager dan meestkl elders. De opbrengst wordt geraamd op f 4000.— per jaar. De heer Brant (C.P.N.) verklaart zich tegen dit voorstel. Met de stem van de heer Brand tegen werd het voorstel aan genomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Schagen om voor te schrijven, dat aan de Purmerenderweg aan een zijde mag worden geparkeerd. Nadat nog gewezen was op het gevaar van loslopende honden sprak de voorzitter een woord van afscheid tot raadslid Woelders, die niet herkozen is. Spr. dankte het scheidende raadslid voor alles wat hij voor de gemeente deed. De heer Woelders dankte voor de tot hem gesproken woorden en wenste de nieuwe raad het beste toe. Hierna sluiting. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond MEER BEWOLKING Van het Westen uit langzaam toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. In het Oosten van het land echter nog gedurende een groot deel van de dag droog weer. Matige, later langs de kust nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Geslaagd WAARLAND. Bij de dezer da gen gehouden Middenstands-exa mens slaagden onze plaatsgenoten P. Doodeman, H. Kramer en Jo Veldman. Proficiat. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Pe trus C. N. z. van Albertus J. Knook en A. M. Koning; Barbara, d. van Arend J. Fiechter en Beligjé Bo- gerd; Willem S. z. van Jan Sijken en Trijntje Has. Ondertrouwd: Johannes Damsma en Johanna G. Blouw; Leonard Gra- zul wonende te Amsterdam en Ber tha H. B. Uitslager; Willem van de Weerdhof wonende te Diemen en Elisabeth C. D. Carstens. Overleden: Aafje Groot, 83 jaar, weduwe van Klaas Postma. Naar de Z.T.M. SCHAGEN. Maartje en Jan Buisman zijn uitgenodigd om te ko men optreden in de Taveerne van de Drommedaris te Enkhuizen, zo lang elders in dat bouwwerk de be kende ZTM-tentoonstelling wordt gehouden. De benedenzaal van de „Drommedaris", een z.g.n. koepel zaal met een prachtig stergewelf, is n.l. via een verlichting met scheepslantaarns en het aanbrengen van andere scheepsattributen, in 'n min of meer romantische taveerne herschapen. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 6 Augustus te 14 uur tot Maandag 8 Augustus te 8 uur, alleen voor spoedgevallen be reikbaar de artsen: Veenis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Verheul, van Wieringen, Koning, Schreuder en Bouwman. DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Zondag 7 Augustus hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker Tel. 312 te 't Zand en P. van der Kolk Tel. 232 te Nieuwe Niedorp. Toen in 1948 de R.K.VV. Lim men door zijn promotie naar de K.N. V.B. overging, voldeed het sport terrein aan de Hoogeweg niet meer aan de gestelde eisen. Er werden plannen beraamd om te komen tot de aanleg van een nieuw sportterrein. Zeer veel moei lijkheden moesten worden overwon nen. doch dank zij de voorzitter Pepping en de prachtige medewer king van de supporters-vereniging „Dranje Wit',, is men er in ge slaagd deze te overwinnen, met het resultaat dat de R.K.V.V. en geheel voetbalminnend Limmen kunnen bo gen op een nieuw sportterrein dat wezen mag. Het ligt aan de Oostkant van het dorp, aan de Dis- seldorperweg. (Ingez. med.) De gemeenteraad vergaderde Woensdagavond onder voorzitter schap van burgemeester Niele. Na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten tot toelating der nieuwe raadsleden. Besloten werd met 't Hoogheem raadschap Noordhollands Noorder kwartier grond te ruilen in verband met omlegging van de Voorstraat en 't Pompplein. Aan N. Mooy werd een subsidie toekekend voor splitsing van een woning in de Noorderstraat. De door Gedeputeerde Saten ont worpen nieuwe salarisregeling voor de gemeente-ontvangers ontmoette geen bezwaar, wel werd besloten te verzoeken, de gemeente, als bad plaats, een klasse hoger te plaatsen dan volgens het zielenaantal. Benoeming directeur gem. werken. De voorz. gaf op enkele vragen de toelichting, dat het intercommu naal bureau voor de wederopbouw de ambtenaren een onzekere positie biedt. Daarom is nagegaan welke gemeenten deze krachten kunnen aanstellen .Egmond aan Zee heeft een te kleine bezetting van het bouw- en woningtoezicht, met 2 mensen tegen Bergen en Castricum 8 en 9. De ontwikkeling der ge meente is bovendien zodanig, dat B. en W. het gerust aandurven het bureau uit te breiden. De heer J. Koeman bleef zich verzetten, evenals in de vorige ver gadering, niet om de persoon van de heer Blokker, om wie het hier gaat. i— ooi at;ueer xaioaaer, uiii wie nei mei g«ai. avonmreï !n klanneido™. 323 J Als Egmond Binnen niet mee wil werken, zal Egmond aanvZee ech ter alleen moeten betalen. Hjj avonturen in Klapperdorp. 323 J. v. Hulzen: Indische volksverhalen. 324 Opa: 'ÏJpa vertelt. wordt nu vast benoemd .terwijl aan de gasfabriek meerderen al jaren op arbeidscontract werken. Deze benoeming, die pas over 5 jaar ef fect krijgt is niet nodig, een goed kopere oplossing is op den duur mogelijk. Spreker zou tegen stem men. De voorzitter was van mening, dat deze kracht nodig is en betaald kan worden, ook alleen voor en door Egmond aan Zee. Over het salaris behoeft nu niet gesproken te wor den, daar betrokkene betaald wordt door het intercomm. bureau. Over 5 jaar zal hij het salaris krijgen, dat dan past in de rijksregeling. Maar de gemeente moet vooruit. B. en W. zien wat er omgaat én hoe de gemeente groeit. Die kant moet het uit, anders zal Maatsch. Hulp betoon, dat nu f 40.000 per jaar be taald, straks f 80.000 moeten beta len. Van de visserij kan men niet meer leven, daarom moeten de ba kens verzet. De voorz. wijst er op, dat de beide krachten van het bureau nu reeds hun werk niet af kunnen. Zijn we bang, dat Egmond niet omhoog komt, dan blijven we sukkelen. Het vorig jaar benoemden we een 4de werkman en reeds nu blijkt, dat 4 werklieden weer tekort is. Velen willen hier bouwen en alles gaat reeds vooruitt Daardoor kunnen de bestaande krachten het werk nu al niet af. De heer Koeman meent, dat dan een goedkopere oplossing is af en toe particulieren in te schakelen, zoals men indertijd architect Saai de nieuwe openbare school liet bou wen. Hij ziet dit geval alleen als 'n kunstmatig bijeenhouden van het wederopbouwplan, waaraan dan 'n andere naam is gegeven. De heer van Pel acht het beter over 5 jaar iemand te benoemen, als zulks dan nodig blijkt. De voorzitter meent, dat men de krachten van het intercomunaal bureau bijeen moet houden, daar deze ook op het gebied van weder opbouw deskundig zijn en anders naar andere betrekkingen uitzien. Nadat nog naar voren gebracht is, dat de benoeming direct moet ingaan, wordt tot stemming over gegaan. Met 1 stem tegen en I blanco wordt de heer B. Blokker te Bergen daarna benoemd. De voorzitter brengt hierna dank aan de heer C. van Pel, als schei dend raadslid, daar hij zich niet her kiesbaar stelde, voor hetgeen hij, eerst als wethouder en daarna als raadslid voor de gemeente had ge daan. De heer van Pel dankte voor deze woorden en voor de prettige sa menwerking. Rondvraag De heer G. Groen bepleitte ver betering van de afvoer van hemel water, hetgeen de voorzitter met de nieuwe directeur van gemeente werken zou bespreken en mogelijk nog zou doen opnemen in de aan besteding der riolering, die binnen kort plaats heeft. De heer C. van Pel bepleitte ver betering van de Watertorenweg, hetgeen de voorzitter toezegde, nu door benoeming van de directeur van gemeente-werken voldoende tijd beschikbaar kwam om daarvoor 'n bestek te maken. De heer J. Stam verzocht de zee- reep beter te doen onderhouden, daar er veel zand de gemeente in waait. De voorzitter zegde zulks toe. MARKTOVERZICHT SCHAGEN SCHAGEN De omstandigheid, dat de sluizen des Hemels wel op zeer doeltreffende wijze geopend zijn om de verdroogde landerijen wat nieuw leven in te blazen, bleef nagenoeg zonder invloed op de Donderdag gehouden veemarkt. „Want", zo zeggen de boeren, „het heeft wel water, maar geen gras geregend". Hier en daar komt er wel een nieuw groen sprietje door de verschroeide grasmat heen, maar dat kan nog slecht als „gras" in de gangbare betekenis worden aangemerkt. Vooral de rundveehandel bleef nog bijzonder lusteloos. Slechts één der aangevoerde dieren kon de f 800.halen. Meer gangbaar wa ren de prijzen van f 500.tot f 700.De meeste geldekoeien gaan naar de leveringsplaats, die a.h.w. voor een bodem in de markt zorgt. Gelde koeien met bijzonder veel melk vinden op de vrije markt ook nog wel een koper, maar voor hoogstens een paar tientjes meer dan men van de Centrale verwacht. Een pink van opmerkelijk goede kwaliteit bracht f 310.op. Ook in de wolveeseetor bleef alles nage noeg bij het oude. De notering van f 25.tot f 40.is nogal ruim ge nomen, want er worden heel wat dieren méér onder, dan boven de 35 gulden verkocht, en dan nog zonder veel geestdrift. Dat de biggenhandel kortweg „slecht" genoemd moet worden, heeft uiteraard een andere oorzaak. De mesters schijnen zich nu een maal voorgenomen te hebben om minder te betalen, en kopen niet voordat zij „op hun slag" gekomen zijn. Dat is dan ook de reden dat te ruim 11 uur nog slechts één big, van de zeer velen die op 't terrein voor Nottelman waren ingehokt, van eigenaar was verwisseld. Ook op de Paardenmarkt was er weer ruim keus. Het is echter zeer de vraag of men wel zo erg veel keus wenst te maken, omdat kooplusti gen haast met 'n lantaarntje moes ten worden gezocht. De notering bleef onveranderd f 300. tot f 100; voor de werkpaarden en f 300, tot f 600, voor de slachters. Een mooi jong veulen bracht f 150.op. Gelukkig mocht Schagen zich vandaag in een grote publieke be langstelling verheugen. Weer of geen weer, altijd vindt men vacan- tiegangers die de eigenaardige be koring van het marktleven persoon- De heer F. Snoeks tenslotte ver zocht weder een bord te plaatsen j lijk willen ondergaan. En zulks kan met verwijzing naar het postkan- ieder rechtgeaard Magnusstadbe- toor, dat moeilijk te vinden is. woner alleen maar aangenaam zijn, Hier is de grond voor een sport veld beter dan aan de Hoogeweg. Ondanks de droogte-periode geeft het mooie vlakke veld een frisse in druk. Stevige cemente paaltjes zor gen voor een prima omranding, en een cemente schutting in de Zuid west hoek zal zorgen dat men ook met slecht weer een luw plaatsje kan bemachtigen. De kleedkamer, welke geheel van steen is opgetrokken, maakt een solide indruk, en voldoet aan de moderne eisen. De werkzaamheden aan dit gebouw, zijn door de bouw- vaklieden van ons dorp gratis ver richt onder leiding van de Gebr. Min. Ook de' voetballeden met hun voorzitter als voorbeeld hebben zeer veel uren van hun vrije tijd voor de werkzaamheden beschik baar gesteld. Hier blijkt weer eens duidelijk, wat xgoede wil en samen werking kunnen bereiken. Wij feli citeren de R.K.V.V. Limmen met dit resultaat, en hopen dat de samen werking tussen leden, supporters vereniging en geheel voetbalmin nend Limmen, ook op het gebied van de sport uiteindelijk veel suc ces brengen zal. Zondag 7 Aug. a.s. des namiddags 2.30 uur zal de inzegening en ope ning plaats hebben, waarna de voetbalwedstrijd LimmenHSV zal worden gespeeld. Het harmonie corps „Excelsior" zal met vrolijke marsen het feest opluisteren. N. SCHARWOUDE, 5 Augustus. 73.000 kg. aardappelen: eerstelin gen 7.808.50; rode kool 8.60 9.10; eigenheimers 7.107.70; bl. eigenheimers 6.708; bevelanders 6.507.50; ijsselster 7.40; koopm. bl. 6.80; 50.000 kg. witte kool 11.60 —16.20; 9000 kg. rode kool 57.30; 500 kg. gele kool 6.20; 1600 kg. zil- vernep 1618; 15.000 kg. slabonen 3034; 400 st. bloemkool 2642. WARMENHUIZEN, 5 Augustus. 82.200 kg. aardappelen: eerste lingen 8.509.50; grove 7.207.80; drielingen 5.406.10; kriel 3.9(h— .30; bintjes 6.407.40 grove 7A0 -8; witte eigenheimers 6.807.80; blauwe eigenheimers 7.208.10; grove 6.807.20; Neerlanders 6.90; koopmans blauwen 7.5Ó; slabonen 3035; tuinbonen 4.40; 4000 kg. witte kool 9.5010.40. AVENHORN, 4 Augustus. 42.800 kg. aardappelen: grove schot 7.708.10; midd. schot 8.70 9.20; driel. schot 5.40—6.60; 1500 kg. eigenheimers 8.208.50; 5000 kg. rode schot 9.109.90; 500 kg. koopman blauwe 8.50; 1750 kg rode kool 5; 225 kg. gele kool 5; 17725 kg bidten. I 6—6.10; II 4.50—4.60; 14350 kg. slabonen I 3540; II 3334; 600 kg. kruideniers 914; Yellow 17—25. GROOTEBROEK,4 Augustus. Aardappelen: eersteling gr. 7.80 9.60; kriel 4.104.40; blauwe ei genheimers 8.509.30; blanke ei genheimers 8.109.30; rode eerste ling 9.20—10.30; Bintje 7.40—8.10 meerlander 7.608.10; bevelanders 7.707.90; totaal 85.000 kg. 900 kg. Slabonen 2836; 1200 kg. gele kool 5.10; 5000 kg. rode kool 4; 500 bos bospeen 7; 1000 kg bie ten 5. Het beroemd' beelden van 1 zal binnenkoi Juliana. Dit h onze,, vorstin, Bernard Tuss ster van het toestemming 1 in kleuren. Ti liet door een kleur gelijk werd voor d beeltenis in in zijn ateliei Hoofdkwartii volgende dago majoor A. T. C ren de in het 1 Phoenix op c legeroefeningei „Bij het einc daagse oefenin hoefte, alle det gen voor de w: zijn taak heef! zijne toe heeft oefening een 1 loop te geven. Ondanks de digheden en oi lijkheden is d uw aller mede' en succesvol e Uiteraard zij grote oefening weest. Maar j nut van deze o dat de zwakke de theorie niet duidelijk naar en waaruit te het leger de i nen worden g< In het bijzor enthousiasme i van hoog tot geeft vertrouw Dat enthousi laatste dag op ren gebleken. 1 met het buitm voor „blauw" uitgevoerd, gis „blauwen" na frontlijn, die 3J gangsstellingen wijderd was. doorstoot naar derbroken doo vallen der „roi mars echter n: ren. Vrij spoedig mandant der ling, dat hij naar de Noorc IJsel had over in de middag Opsomer het worden uitgegi „Geheel volg ten sterke „bl: alle wapens krachtig artill' luchtactie van teors" hede tige aanval in genhoofd West Ondanks ver stand werden c broken. De beheerser denbroek de in verbitterde Na het afslaan lijke tegenaanv le opmars naai ZATERDAi Hl (KRO) 7.00 D tendgymn.; 7.3C Morgeengebed; Pluk de dag; 9.05 Orkest; 9.f 10.00 Klein, kle Muziek houdt bloem; 11.45 C 12.03 Zangrecit tuinbouw- 12.33 bach; 12.55 Zoi Strijdkrachten; per; 13.50 Film roep orkest; 15.00 Strijkkwa: Vakbeweging; Gregoriaans; 18.00 Gr.pl.; 18 luiden de Zond ber.; 23.20 Avo HT (VARA) 7.00 ziek; 8.00 Nier 8.50 Voor de hi lair concert, 1 Morgenwijding; diofeuilleton- ven; 12.30 Land Orkest; 13.00 IS lender; 13 20 i ^l'L1*;00 Kam 15.00 Fries proj Komt u binnei lam SPortpraal 18.00 Nieuwsbei Actualiteiten; sus; 19.45 Spre Nieuws in 't kc de dag; 20.12 Strauss; 22.01 Strauss; 2145 22.45 Flitsen; 2' Kwartet; 23.35

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2