Regering financiert te Batavia Republiek gezin! Eerste etappe is gewonnen Vijf voorwaarden van Stalin voor behoud van de vrede De schat van Matabonga Operatie „Phoenix" besloten Nederlandse warmbloedpaard heeft zijn rol nog niet uitgespeeld Eigenbelang eist reeds nu het kolenrantsoen op te nemen Vrijdag 5 Augustus 1949 PAC. 3 ,We hebben veel fouten gemaakt en veel geleerd RADIO Oplichter leek op Sultan v. Pontianak Minister antwoordt Gerbrandy Mogelijkheden voor de export VACANTIESPREIDING 1949 Het fruitringetje dat zo héérlijk op de tong ligt Luistert Zaterdag naar het Lichtbaken Het beroemde panopticum van Tussaud te Londen, met zijn wassen beelden van belangrijke personen uit vroeger tijden en van deze tijd, zal binnenkort verrijkt worden met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana. Dit beeld zal geplaatst worden naast dat van de moeder van onze vorstin, Prinses Wilhebnina. Koningin Juliana ontving de heer Bernard Tussaud, die een achter-achter-kleinzoon is van de opricht ster van het panopticum, ten paleize Soestdijk en verleende hem toestemming tot het maken van meer dan 40 foto's, waarvan sommige in kleuren. Tevens verstrekte Zij hem een staaltje van Haar haar en liet door een opticien uit Utrecht een paar ogen vervaardigen, in kleur gelijk aan die van Haarzelf. Het statiekleed, dat ontworpen werd voor de kroning, heeft Koningin Juliana afgestaan voor de beeltenis in was, wanneer die gereed zal zijn. Bernard Tussaud legt in zijn atelier te Londen de laatste hand aan het model in klei van de beeltenis van Koningin Juliana. f Hoofdkwartier te velde. Met de volgende dagorder van generaal- majoor A. T. C. Opsomer zijn giste ren de in het kader van de Operatie Phoenix op de Veluwe gehouden legeroefeningen besloten: „Bij het eindigen van deze meer daagse oefening is het mij een be hoefte, alle deelnemers dank te zeg gen voor de wijze, waarop een ieder zijn taak heeft vervuld en er het zijne toe heeft bijgedragen, om deze oefening een leerzaam en vlot ver loop te geven. Ondanks de slechte weersomstan digheden en ondanks de vele moei lijkheden is de oefening, dank zij uw aller medewerking, tot een goed en succesvol einde gebracht. Uiteraard zijn er bij deze eerste grote oefening tekortkomingen ge weest. Maar juist daardoor is het nut van deze oefening zo groot, om dat de zwakke punten, die men in de theorie niet merkt, in de practijk duidelijk naar voren zijn gekomen en waaruit ten behoeve van heel het leger de nodige leringen kun nen worden getrokken. In het bijzonder waardeer ik het enthousiasme dat door een ieder van hoog tot laag is getoond. Dit geeft vertrouwen voor de toekomst." Dat enthousiasme is ook op de laatste dag op alle mogelijke manie ren gebleken. Had „rood" Woensdag met het buitmaken van de bevelen voor „blauw" een coup de theatre uitgevoerd, gisteren doorbraken de „blauwen" na 70 minuten de „rode" frontlijn, die 3300 meter van de uit gangsstellingen der „blauwen" ver wijderd was. Zij vervolgden de doorstoot naar de IJselbruggen, on derbroken door enkele tegenaan vallen der „roden", welke deze op mars echter niet konden verhinde ren. Vrij spoedig kwam van de com mandant der „roden" de medede ling, dat hij zijn commandopost naar de Noordelijke oever van de IJsel had overgebracht. En zo kon in de middag door generaal-majoor Opsomer het derde legerbericht worden uitgegeven: „Geheel volgens de plannen zet ten sterke „blauwe" eenheden van alle wapens gesteund door een krachtig artillerievuur en felle luchtactie van onze moderne „Me teors" hedenmorgen een krach tige aanval in op het „rode" brug genhoofd West van de IJsel. Ondanks verwoede „rode" tegen stand werden de „rode" linies door broken. De beheersende hoogte van Ol- denbroek de z.g. „Knobbel" werd in verbitterde gevechten veroverd. Na het afslaan van heftige vijande lijke tegenaanvallen werd een snel le opmars naar de IJsel ingezet en PROGRAMMA het „rode" bruggenhoofd West van de IJsel opgeruimd." Wat de verbindingen betreft kon gisteren gezegd worden, dat alles perfect ging. Het hoofdkwartier was volledig op alles ingespeeld en men bleef er slechts 3 minuten ach ter op het werkelijke gebeuren. De militaire attaché's van Frank rijk, Engeland, België en de V. S. bleken alle waardering voor de ge vechten te hebben. Er zijn vele fouten gemaakt. Bij de staven, zowel als bij de troep maar hier mag wel opgemerkt wor den, dat het voor vrijwel alle sta ven een eerste oefening op dit ge bied betrof. Het ligt in de bedoeling van de co mman d an t-str ij dier achten te vel de meermalen per jaar oefeningen te houden. Zo bestaat het plan eind September-begin October een grote oefening te houden. Men zal dan evenwel niet de beschikking heb ben over eenzelfde aantal troepen als ditmaal (6000). Dan toch zijn vele manschappen naar Indonesië, die nu nog in het land zyn. INDRUKWEKKEND BRIEFPAPIER Enige tijd geleden arresteerde de Amsterdamse politie een zekere S., die zich aan oplichting had schul dig gemaakt De man had zich te genover een metaalhandelaar uitge geven als kapitein Robert Voogd van de Ned. Militaire Missie te Ber- lij en beweerde in staat te zijn op makkelijke wijze van Duitsland uit met militaire auto's goederen naar Nederland te kunnen smokkelen. De metaalhandelaar had er wel oren naar en gaf kapitein Robert Voogd een bedrag van f 21.415 om de zaken te regelen. Het was weg gegooid geld, maar de politie slaag de er in de „kapitein" te achterha len. Het geld had hij afgedragen aan een zekere van R. accountant, en twee cargadoors, beiden K. geheten, die kantoor hielden in de omgeving van het Leidsebosje. S. heeft voorts tal van besprekin gen gevoerd met van R. en de beide cargadoors, waarbij hij o.m. voor gesteld heeft valse Indonesische paspoorten te vervaardigen. Gedurende de besprekingen viel het van R. op, dat S. grote gelijkenis vertoont met Z. K. H. de Sultan van Pontianak en hij stelde voor dat S. zich als de Sultan zqu uitgeven. Dit plan werd echter gauw opgegeven, maar inmiddels had S. wel verteld, dat hij goede relaties onderhield met de secretaris^ van de Sultan en dit zou misschien kunnen worden uit gebuit om houtconcessies op Borneo te verwerven. Men nam zich echter niet deze moeite, want feitelijk was het eenvoudiger, zo redeneerden de heren, te, doen alsof men deze con- sessies bézat, daarvoor was evenwel indrukwekkend briefpapier nojlig en omdat er geen wapen van de sul tan van Pontianak te vinden was, nam men maar het wapen van de staat Pakistan, dat ligt daar toch ergens in de buurt, zo zeide van R. en plaatste dat boven het briefpa pier waarop de gefingeerde houtcon- sessies zouden worden getikt. Er is ook nog druk zaken gedaan met een zekere mevr. de W., een Belgische, die in Antwerpen woont en getrouwd is met een Griek. Mevr. de W. wordt er van verdacht, schuldig te zijn aan ernstige smok- kelpraktijken. Zij heeft o.m. op on gedekte chèques verschillende flin ke bedragen geleend bij hotelpor tiers. die in haar vertrouwen had den,'omdat zij herhaaldelijk in deze gelegenheden was gezien. Mevr. de W. is op het ogenblik spoorloos en de hotelportiers zijn zonder cent. AMERIKAANSE STAFCHEFS TE PARIJS De drie Amerikaanse stafchefs zijn Donderdag in Parijs aange komen, waar zij de militaire be sprekingen in liet kader van het Atlantisch pact zullen voortzetten. Tientallen politie-agenten ston den rond het vliegveld, waar de Franse stafchefs van leger, marine en de luchtmacht de bezoekers begroetten. ZATERDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 m. (KRO) 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Maria ter Ere; 7.45 Morgeengebed; 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Orkest; 9.55 sopraan en piano; 10.00 Klein klein kleutertje; 10.15 Muziek houcït fit; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Orgel; 12.00 Angelus; 12.03 Zangrecital; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Septet Johnny Om- bach; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 De Zevenklap per; 13.50 Film en toneel; 14.10 Om roep orkest; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Strijkkwartet; 15.30 Koor; 16.00 Vakbeweging; 16.10 Harmonie; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gr.pl.; 18.05 Orkest; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws ber.; 23.20 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. (VARA) 7.00 Nieuwsber. 7.18 Mu ziek; 8.00 Nieuwsber.; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw- 9.00 Popu lair concert, 10.00 Spreker; 10.05 Morgenwijding; (VARA) 10.20 Ra- diofeuilleton; 10.35 Continubedrij ven; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Ka lender; 13.20 Accordeon; 13.50 Gr. P'-; 14.00 Kamerkoor; 14.20 Kapel;. 15.00 Fries progr.; 15.25 Viool- 16.00 J™?* u binnen; 16,15 De Tophits; in JPortpraatje; 17.00 Vierhouten; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Liedjes; 19.00 Actualiteiten; (VPRO) 19 30 Cur sus; 19.45 Spreker; (VARA) 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.12 Varia; 20,15 Johann rauss; 22.00 Voortz. Johann 21.45 Soc. commentaar; J ltsen: 23-00 Nieuwsber - 23.15 Kwartet; 23.35 Gr.pL V Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Gerbrandy (A.R.) betreffende de financiering van de terugkeer der republikeinse rege ring naar Djogja, heeft de heer van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen geant woord: Juist is, dat in beginsel besloten is, dat de regering van Indonesië de terugkeer der repu blikeinse regering naar Djogja zal financieren. De regering van In donesië besloot een voorlopig be drag van 10 miilioen Nederlands- Indische Courant beschikbaar te stellen ter bestrijding van de daaruit voortvloeiende eerste uit gaven. Voorts besloot de regering machtiging te verlenen voor de kosten van de republikeinse dele gatie een bedrag van ten hoogste 300.000 gulden betaalbaar te stel len, welk bedrag wordt geacht toereikend te zijn om bedoelde kosten over het gehele tweede halfjaar 1949 te dekken, daarbij in aanmerking genomen, dat de maandelijkse kosten na terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja aanmerkelijk zullen verminderen. Juist is. dat de totale uitgaven, met inbegrip van de tegenwaarde van diverse goederenleveringen in natura, naar republikeinse schat ting, over het tweede halfjaar 1949 zullen bedragen plus minus 45 miilioen voor zover betreft het sultanaat Djogja. Het hogerge- noemde bedrag van 10 miilioen, zomede een gelijk bedrag aan ka pitaalsuitgaven wegens leningen aan bedrijven, is hierin begrepen. Met betrekking tot de gebieden buiten het sultanaat Djogja is nog geen enkele regeling getroffen. Voor zover nodig ter voorziening in reële behoeften, indien deze zich blijken voor te doen, zal niet verstrekking van federaal geld voor doeleinden buiten de resi dentie Djogja rekening dienen te worden gehouden. Bij de beoordeling van het vo renstaande worde in het bijzonder rekening gehouden met de om standigheid, dat, nadat eenmaal was besloten om de republikeinse regering naar Djogja te laten te rugkeren, deze regering moest kunnen beschikken over geld tot dekking van haar uitgaven. Prac- tisch bestond daarbij de keuze tus sen twee oplossingen: of de repu blikeinse regering zou O.R.I. moe ten gebruiken, of zij zou zich van biljetten van de Javasche Bank, zomede muntbiljetten van de voorlopige federale regering moe ten bedienen. Aangezien het van groot belang moet worden geacht, dat de munt eenheid in geheel Indonesië ten spoedigste wordt hersteld, ver diende de tweede oplossing, name lijk het gebruik door de republi keinse regering van het normale Indonesische geld, verre de voor keur, hetgeen echter alleen moge lijk kon worden gemaakt, indien en voor zover de regering van In donesië voldoende geld ter be schikking van de republikeinse regering stelde. Een picasso gestolen PARIJS, 4 Aug. (Reuter). Een picasso, ter waarde van fres 500.000 is in een museum te Gre noble uit de lijst gesneden en meegenomen. prodenta - amersfoort De eerste etappe in de vacantie- spreiding, welke het „Centraal Werkcomité Vacantie" voor dit jaar had opgesteld, n.l. de overstel pende vacantiedrukte in ons land in de eerste week van Augustus te doen verdwijnen, is gewonnen, zo werd op een persconferentie door de secretaris, de heer J. Pront, me degedeeld. Voorts is het seizoen uit gebreid met de derde week van Juli en in de maand Juni is meer dan vorig jaar vacantie genomen. De vacantiespreiding is dit jaar zo ingeburgerd, dat iedereen al thans het woord en zijn betekenis kent. Maar naar de mening van het comité zal deze spreiding nooit zonder zekere dwang tot stand ko men, indien de bevolking niet beseft dat hiermede haar eigen recreatie en die van haar kinderen samen hangt. Zoals bekend is dit jaar een spreiding van de vacanties der lage re scholen in de gemeenten boven de 20.000 inwoners ingevoerd. Het land werd daartoe in drie delen gesplitst, waarin de vacanties be gonnen op 16, 23 en 30 Juli. Tegen het ontworpen schema kwamen voor het openbaar lager onderwijs bij enkele gemeenten bezwaren, die echter voor 1950 ondervangen kun nen worden. De gemeente Hil- DR. DREES OVER DE NEDERLANDS—DUITSE ECONOMISCHE BETREKKINGEN Minister-president dr. W. Dress, heeft zich in een schrijven aan de burgemeester van Hamburg, Max Brauer, uitgesproken voor het herstel van voor de oorlog be staande nauwe economische be trekkingen tussen Nederland en Duitsland. In zijn schrijven legt dr. Drees er de nadruk op, dat het wederom tot stand brengen van deze betrekkingen wordt ver gemakkelijkt door het feit, dat zich onder de Duitse leiders man nen bevinden van het kaliber van burgemeester Brauer, die hebben geweigerd onder het Nationaai- Socialistische juk door te gaan. Vervolgens wijst de minister president met nadruk op de parti culiere banden, die immer tussen Nederland en Hamburg hebben bestaan, ondanks de normale con currentie tussen Nederlandse en Duitse havens. Tenslotte geeft dr. Drees als zijn mening te kennen dat het nuttig zou zijn indien Duitsland, België en Nederland van mening wissel den over de riviervaart. WINDHOOS TE PANNINCEN Een windhoos heeft te Pannin- gen (Limb.) en omgeving schade veroorzaakt. Honderden pannen werden van de huizen in de ge huchten Beringen, Vosberg en Loo gerukt, terwijl tientallen op het veld staande oogstmijten ge heel of gedeeltelijk uit elkaar ge blazen en verspreid werden. Veel fruit werd van de bomen gerukt, terwijl op verschillende plaatsen bomen geknakt en kippenhokken in elkaar geblazen werden. .Een bijzonder staaltje haalde de wind uit door een boerenwagen onder ste boven te keren. Het Ministerie van Economische Zaken deelt het volgende mede: „Bij de aanvang van het nieuwe rantsoeneringsjaar heeft de brand- stoifennandel een ernstig beroep gedaan op de huishrandverbruikers om reeds in de zomermaanden een deel van het kolenrantsoen af te ne men. Hoewel een belangrijk aantal verbruikers hieraan heeft voldaan, zijn er toch nog vele, die geen haast maken met het treffen van de nodige voorzorgsmaatregelen voor de komende winter. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke terughoudendheid stag natie in de regelmatige gang van de distributie tot gevolg heeft. Dit kan met zich medebrengen, dat belang rijke thans voor huisbrand beschik bare hoeveelheden naar de industrie of andere niet-huisbrand verbrui kers zullen afvloeien, waardoor ge durende de wintermaanden moei lijkheden bij de huisbrandvoorzie ning zullen optreden. Het eigenbelang van de huis brandverbruikers brengt derhalve mede, dat ook zij, die nu nog geen haast maken met de afname van een evenredig rantsoen gedeelte, deze terughoudendheid laten varen en hun brandstofleverancier alsnog de gelegenheid geven tot aflevering Slechts indien de verbruikers op deze wijze medewerken, kan wor den voorkomen, dat vele Neder landse gezinnen in de loop van de winter met brandstofgebrek te kampen zullen hebben. Het ligt voor de hand. dat de aflevering slechts kan geschieden in de soorten, waarmede de handel Nieuwe handelsovereenkomst met Frankrijk Te Parijs is een nieuw Neder landsFrans handelsverdrag on dertekend. Het zal van kracht zijn van 1 Augustus 1949 tot 31 Juli 1950 en voorziet in een goederen verkeer van ongeveer dertig mil liard franse francs. wordt bevoorraad, hetgeen bete kent, dat een deel van het rant soen in eierbriketten en/of eier kolen dient te worden betrokken Tenslotte wordt er op gewezen, dat het aanbeveling verdient, dat degenen, die bonvrije brandstoffen wensen aan te schaffen, hiermede eveneens vroegtijdig een begin ma ken," versum had in verband met 't over gaan der kinderen bezwaren en heeft deze spreiding daarom, zo werd op de persconferentie verteld, niet ingevoerd. Over de bedrijven en instellingen zijn nog geen resulta ten bekend. De vakraad voor het bouwbedrijf is de enige, die dit jaar een nieuwe bindende vacantierege- ling heeft opgesteld, waarbij de tra ditionele eerste week van Augustus kwam te vervallen en de mogelijk heid werd geschapen, dat bedrijven reeds op 16 en 23 Juli konden slui ten, dus gelijk met de lagere scho len. Het comité heeft de bedrijven die geen algehele sluiting kennen, verzocht, i het personeel zonder schoolgaande kinderen (40 procent der vacantiegangers) de gelegen heid te geven voor 15 Juli of na 15 Augustus met vacantie te gaan. Ook hieromtrent zijn nog geen re sultaten bekend. (Van onze redacteur) „Is er reden tot tevredenheid over de stand van zaken in de warmbloedpaardenfokkerij?" De heer R. E. Siemens, voorzitter van de bond waarin de leden van de drie stamboeken verenigd zijn, beantwoordde gisterenmiddag de ze vraag met een volmondig „ja". Op een persconferentie in het Victoria-hotel te Amsterdam, liet hij zich voorts optimistisch uit over de vooruitzichten ten aanzien van de export van warmbloed- paarden en over de functie welke het paard ondanks de „mechanisa- tie-mode" in de Nederlandse landbouw zal blijven innemen. Goedkope tractie van grote kwaliteiten. Niet dat de Bond voor de Ne derlandse Warmbloedpaarden Fokkerij zich kant tegen mechani satie van de bedrijven, indien deze economisch verantwoord is. Maar zij waarschuwt met klem tegen een mechaniseer-maar-raak- systeem, waarbij de ondernemer zich hoge kosten op de hals haalt, die hij bij gebruik van paarden kracht zeker niet in die mate be hoeft te maken. Dat geldt dus speciaal voor de kleinere bedrij ven. maar ook voor bedrijven die enige tientallen hectaren groot zijn en ook dan naast het gebruik NEW YORK, 4 Aug. (Reuter). Het onafhankelijke Ameri kaanse tijdschrift over buitenlandse politiek „United Nations World" maakte Donderdag melding van Stalin's vijf voorwaar den voor de wereldvrede, die vorig jaar door Gromyko zouden zijn meegedeeld aan „een der grootste Amerikaanse zaken lieden, die tevens een leidende functie heeft in de republikeinse partij". De door de plaatsvervangende Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko mee gedeelde voorwaarden zijn: 1. Een verdrag tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, waarin de te Jalta en Potsdam aanvaarde verplichtingen van beide landen in vaste vorm wor den gegoten. 2. Eenstemmigheid onder de vier mogendheden over alle Duitse kwesties. 3. Een edelmoedige houding der westelijken betreffende herstel betalingen aan de Sovjet-Unie. 4. Onmiddellijke staking van een Engels-Amerikaanse steun aan de „subversieve fascistische en hitleriaanse elementen", en 5. Afschaffing van alle discri minerende handelspractijken. De genoemde zakenman zou bij het eerste punt de opmerking hebben geplaatst, dat Stalin als „realist voor alles" dit verdrag strikt bilateraal wil met uitslui ting van Engeland en de West- Europese landen als „te verwaar lozen grootheden". Met betrekking tot punt 2 no teerde hij, dat Stalin op dit punt nooit zal toegeven, omdat hij van mening is, dat een herstel van Duitsland onder eenzijdige weste lijke of oostelijke protectie onver mijdelijk tot een (wereldoorlog zal leiden. Stalin zou volgens een derde aantekening de kwestie der her stelbetalingen beschouwen als „een teken van westelijke erken ning van de verschrikkelijke aderlating, die de Sovjet-Unie in de tweede wereldoorlog heeft ondergaan". RONDE VAN ZWITSERLAND De 6e etappe van de Ronde van Zwitserland, van Friburg naar Èern over 268 km, werd gewon nen door de Belg Verschueren in 7 uur 4 min. 0 sec. Zijn landgenoot Peeters werd tweede in 7 uur 5 min. 31 sec., met de Italiaan Sa- nazzi op de derde en de Zwitser Lang als vierde, beiden in dezelf de tijd als Peeters. In het alge meen klassement heeft Weilen- mann nog steeds de leiding met een totaaltijd van 43.18.28 en Aeschlimann op de tweede plaats in 3.18.37. Brulé (Frankrijk) staat derde met 34.31.48. MINISTER STIKKER Bij SPAAK BRUSSEL, 4 Aug. (A.N.P.). Minister Stikker heeft zijn reis naar Straatsburg Donderdag te Brussel onderbroken om een be zoek te brengen aan zijn Belgische ambtgenoot, Spaak, ter bespre king van vraagstukken betref fende de Raad van Europa. EEN NIEUWE ROL VAN DE FAAM FRIS ALS FRUIT van tractoren, hun viervoeters in de ondernemingen niet kunnen uitschakelen. Zoals de heer Siemens betoog de, wordt het nut van het koud- bloed-paard geenszins ontkend. Men meent evenwel, dat de toe komst voor het warmbloed is weg gelegd; voor het resultaat van de geperfectioneerde fokkunst dus, waarvan de landbouwer het ma ximum aan snelheid en trek kracht mag verwachten. Overigens spelen niet alleen economische overwegingen een rol. De fokker van warmbloed- paarden heeft liefde voor zijn dieren; en de boer die een stam- boekpaard gebruikt, kent de veel zijdigheid als trekker voor de ploeg, als luxe tuigpaard en als rijpaard in hippische nummers. Onverschillig of zijn voorkeur uit gaat naar het Friese paard, naar paarden van het Groningse of Gelderse type, de boer ondervindt telkens opnieuw de vreugde die het edele ras hem in zijn werk of daarbuiten bieden kan. Ook het buitenland is zich na de oorlog in steeds grotere mate voor het Nederlandse stamboekpaard gaan interesseren. Onderhande lingen met België, Italië, Oosten rijk, Denemarken, Brazilië, Zuid- Afrika Ecuador en Spanje geven daarvan een bemoedigend beeld. Laatstgenoemd land hoopt bin nenkort 3000 paarden te kunnen kopen. Alleen reeds een Neder landse foto-stand op een Brusselse tentoonstelling, had de verkoop van 80 paarden tot gevolg! Uit cijfermateriaal van de Ne derlandse warmbloed-fokkerij blijkt de sterke en steeds toene mende belangstelling in vakkrin gen binnen de grenzen. Het aan tal leden van het Fries Paarden Stamboek steeg van 480 in 1940 tot 1183 in 1949. Bij de overige stamboeken, N.W.P. en V.L.N. dus, staan thans pl.m. 22.000 leden in geschreven tegen 3753 in 1940! Nee, men maakt zich in fokkers kringen geen zorgen voor de toe komst, ofschoon men niet verheelt dat landbouw en veeteelt te kam pen hebben met economische en sociale problemen, waarvan de paardenfokkerij de weerslag on dervindt. En passant werd bijvoor beeld op de bijeenkomst van gis teren verteld, dat ieder jaar 3000 hectare cultuurgrond verloren gaat door de aanleg van wegen, vliegvelden enz. Hiermede zou dus de landwinst van de Noord- Oost polder in 16 jaar te niet zijn gedaan. Dank zij de activiteit van de Bond en de bereidwilligheid van het bestuur der Utrechtse Jaar beurs, zal tijdens de najaarsbeurs Woensdag 7 September a.s. met het puikje van de samboek- paarden worden gedemonstreerd. Paardenliefhebbers zullen de da tum onthouden. Toen Da Costa in 1839 bij de aanleg van de eerste spoorweg zong: „Te lang genoegde 't ons het ros tot dienst te dwingen", zal hij niet hebben vermoed dat het paard meer dan een eeuw later nog zo in ere gehouden zou worden. 'sGRAVENHAGE (K.N.P.) In sommige kringen heerst blijkbaar een totaal verkeerde opvatting over de strekking der Lichtbakens van Henri de Greeve over de geloofs vervolging in Oost-Europa. De bekende radio-spreker vraagt pp de eerste plaats gebed en op de tweede plaats protest op de juiste plaats en op de juiste tijd. Over het protest heerst weinig misverstand, des te meer echter over het gebed. In de tot nog toe gehouden Lichtbakens heeft de spr. bij wijze van voorbeeld en om sug gesties te geven, bepaalde en con crete aanwijzingen gedaan, zoals vasten op Zaterdag en een extra gebed van 10 minuten per dag. Velen nu hebben deze suggesties als voorschriften opgevat. Dit is niet juist! Iedereen kan begrijpen dat dit ook nooit de bedoeling van de spr. is geweest. Een ieder is "en blijft uiteraard vrij in de wijze van gebed en boete. Wat het gebed betreft is de actie van Pater de Greeve niets nieuws. Zij herhaalt slechts de voortdurende aansporingen van de laatste Pausen en het Nederlands Episcopaat. De radio-priester wil alleen maar her inneren aan wat door velen wordt vergeten. Hij vraagt daden. In het Lichtbaken van, Zaterdag avond zal het program van actie nog eens uitvoerig worden toegelicht. Luistert dus en luistert goed. FEUILLETON 19. „Ja. Jazeker, hij heeft het me geleerd." „In die dagen zat er zeker wel veel wild hier in de bossen?" „Niet al te veel," zei grootmoe der. „Reeds lang voor die tijd was het veel minder geworden." „Ik veronderstel, dat u niet leer de schieten, om uzelf te kunnen verdedigen, wel? Ik bedoelte gen Indianen en dergelijke lui." „Mijnheer Benders, u zoudt goed doen, u wat meer op de hoogte te stellen over de oude tijd. De Pe- quots zijn pas tijdens de oude kolo niale tijd onderworpen," zei groot moeder vinnig. Met zijn gemoedelijke .zachte lach antwoordde hij: „Ja, dat weet ik toch wel, mevrouw Russel; maar was het in die eerste tijd van uw huwelijk de gewoonte, dat vrouwen zich van vuurwapenen bedienden? Ik bedoel, of de vrouwen toen niet werden beschouwd als zachtaardige gewillige bedeesde schepseltjes, die flauw vielen als ze 'n muis zagen?" „Ik ben geen zachtaardig, gewil lig, bedeesd schepseltje geweest, nooit van mijn hele leven," zei grootmoeder heftig. Sommige vrou wen leerden met vuurwapenen om te gaan en ik was van dat soort." „Kunt u zich soms nog enige bij zondere incidenten of voorvallen herinneren, mevrouw Russel vroeg hij en voegde er meteen aan toe: ..Ik wil zeggendat ik het een bekorend tafereel vind, u met een geweer te zien omgaan." „Ik zie er niets bekorends in," zei grootmoeder. „Mijn man leerde me schieten, zoals u vermoedde, op- de, opdat we samen op jacht kun nen gaan. We deden graag allerlei dingen samen." „Ik veronderstel," vervolgde hij," dat u soms wel achter het huis op een schijf geschoten hebt." „Welzeker," zei grootmoeder," daar hebt u gelijk in." „Natuurlijk begrijp ik zelf heel goed, dat het van weinig belang is en dat ik veel te diep op kleinig heden inga", zei Benders veront schuldigend," maar ik heb graag een duidelijke voorstelling van za ken in mijn hoofd. Als u nu bij voorbeeld hier stond om op die schijf te schieten waar stond die dan precies?" „Die stond op een open plek in het Bos achter het huis. Dat bos behoort nu bij een buitenhet buiten van de familie Stuivesant," „En hoe groot was die open plek, mevrouw Russel Kunt u dat nauw keurig zeggen?" „Het- was een wei, vijf acres groot." „En u had de schijf opgezet aan 't ene einde en schoot erop aan het andere einde staande?" Lida richtte haar blik van het ge laat van haar grootmoeder, dat door een vurig blosje overtogen werd, naar het donkere gelaat van de oudheidvorser. Het scheen of ze 'n wedstrijd in scherpzinnigheid met elkaar hielden, een vreemde wed strijd, die achter, of boven, of on der de feitelijk door hen gesproken woorden uitging. „Juist", antwoordde grootmoeder „Zo was het precies". „En in welke richting schoot u bij die oefeningen, mevrouw Rus sel? Kunt u me dat soms ook nog meedelen?" - ,Als dat van belang is, kan ik het u ook vertellen", antwoordde groot moeder, „maar dan.moet ik me even bedenken. Is het heus van be lang?" Hij glimlachte verontschuldigend. „Ik vraag het alleen maar om me een duidelijk beeld voor ogen te kunnen stellen, mevrouw Russel". „Uitstekend! We gingen altijd vroeg in de morgen schijfschieten", zei grootmoeder. „De opgaande zon scheen recht op mijn rug. Ik kan me herinneren dat de vroege och tendnevel over mijn vizier scheen op de schijf. Dus moet ik van oost naar west geschoten hebben, is het zo niet?" „Juist, mevrouw Russel. U schoot dus naar het westen". Hij maakte nog enige aanteke ningen. Het kwam Lida voor, alsof de gretige weetgierigheid, die ze in hem reeds eerder meende ontdekt te hebben, nu alle perken te buiten ging. Om zijn mondhoeken speelde onophoudelijk een nauwelijks onder drukt lachje. Zijn gezicht Was ver anderd of zijn toon was anders ge worden. Hij had iets bijzonder zelf voldaans over zich gekregen. Wel vaag, maar toch duidelijk genoeg merkbaar. Ze vroeg zich af, wat de oorzaak daarvan wel zijn mocht. Verschillende door hem gestelde vragen hadden haar zo onbeteke nend en doelloos toegeschenen en de inlichtingen, die hij van groot moeder had weten te verkrijgen, hadden niet de minste geschiedkun dige waarde. Het scheen Lida ook toe, dat hij bij zijn vragen een be paalde lijn volgde en ze verwonder de zich over grootmoeders opge wondenheid en zijn zelfvoldaanheid. Benders bekeek zijn polshorloge en zei als geschrokken: „Het is al over elvenOp deze manier dreig ik een onwelkome gast te worden, en toch zijn we nog pas aan 't begin". Hij stond op en stak zijn notitie boekje in zijn jaszak. „Mevrouw Russel. ik maak misbruik van uw edelmoedigheid, dat besef ik." Hij glimlachte innemend tegen haar. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3