Vrouwelijke en mannelijke werkers zwoegen in de uranium-mijnen van de Sovjet-zone Verschrikkelijke arbeidsvoorwaarden jagen arbeiders de dood in TIS FEEST VANDAAG De Hollandse vrouw houdt van eenvoud Jaarverslag vari het P. W. N. MM i mëm m Nieuwe Nederlandse film op stapel Humoristische film in Franse sfeer De gehele T.N.I. zal het vuren staken Hertog v. Edinburgh weer naar de vloot Water, wild en cijfers Slecht seizoen voor palingvissers T roepenbewegingen in Korea Stijgende werkloos heid in België Gevechten aan de Albanese grens (Van een bijzondere correspondent) BERLIJN (K.N.P.). Het is bekend, dat zeer vele Duitse arbeiders in de Sovjet-zóne gedwongen worden in de uranium- mijnen te werken. Het is eveneens een openbaar geheim, dat de Sovjet-autoriteiten en ook de regering van het land Saksen zich niet ontzien daarvoor de gemeenste lok- en dwangmiddelen te gebruiken. Zo heeft de Saksische regering zo juist een circu laire het licht doen zien, waarin zij opdracht geeft aan de bedrijven in het land om zoveel mogelijk arbeiders beschikbaar te stellen voor de arbeid in wat zij noemt: „Volkswirtschaft- lichwichtige Betriebe". Onder deze belangrijke bedrijven ver staat zij de beruchte uranium-mijnen van de Wismuth A.G. in het Ertsgebergte. De openvallende plaatsen in de fabrieken moeten volgens de circulaire bezet worden met vrouwelijke werkkrachten. Naast deze werving bestaat nog de massale recrutering, waarvoor de arbeidsbureaux zijn ingeschakeld. De ongelukkigen, die door deze maatregel worden getroffen, wor den in gesloten transporten naar de mijnkampen vervoerd. Ook krijgs gevangenen, die uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, worden direct opgevangen en voor dit werk ge ronseld. Bovendien tracht men door mooie voorspiegelingen en fantasti sche beloften zoveel mogelijk vrij willigers voor de mijnen te wer ven. Men belooft onder anderen maandsalarissen van 800 tot 1500 mark, waarbij dan echter niet ge zegd wordt, dat dergelijke lonen slechts bij het bereiken van een onmogelijk hooggestelde „Soll" be haald kunnen worden. Deze „Soll" (norm) is volgens de beginselen van het Stachanov-Hennevke-systeem berekende minimum-productie. Ver der wordt aan de arbeiders een eigen huis in het vooruitzicht ge steld. Doch dat „eigen" huis geldt slechts voor de zogenaamde activis ten, de voor de communisten poli- tiek-betrouwbare arbeiders, die slechts 6 tot 7 van alle arbeiders uitmaken. De overgrote meerderheid van hen wordt in barakkenkampen gehuisvest, waar mensonwaardige toestanden heersen. Dergelijke kampen zijn gevestigd in Schneeberg, Schwarzenberg en vooral in de vroeger door haar ele gance befaamde radium-badplaats Ober-Schlemar. Vandaar lopen de mijnkampen verder via Auer tot Bad-Joachimsthal, dat op Tsjecho- Slowaaks grondgebied ligt. Het ge hele gebied is thans ..Sperrgebiet", waar de daar woonachtige mensen slechts na een grondige legitimatie door de Sovjet-wachtposten worden toegelaten. Houten wachttorens be waken deze streek als een concen tratiekamp. Lokmiddelen Naast een behoorlijk salaris en 'n prettige huisvesting wordt aan de vrijwilligers ook goede arbeidsvoor waarden beloofd. Men vertelt er echter niet bij, dat dit slechts be doeld is voor de weinige uitverkore nen. die in politiek opzicht „be trouwbaar" zijn en die dan in de zogenaamde „Ausbeutungsschachte" te werk gesteld zijn, waar de ar beidsvoorwaarden enigszins drage lijk zijn. Deze arbeiders ontvangen dan ook distributiekaarten no. I, die hun behoorlijke waarborgen. rantsoenen |p:; r v j \\i SI L >NSi 4^WÊKÊt v - V C'.-Wkiu&'V-W-viv Ruim een eeuw geleden bezat Friesland 800 schepradmolens. Hiervan is er thans nog maar één over, die zich in het wijde landschap tussen Leeuwarden en Warga bevindt. Binnenkort echter gaat deze oude molen verhuizen naar Heeg, waar hij als monument zal blijven be waard. De laatste oude schep radmolen, met onder de wiek rechts het ingetimmerde schep rad. Dezer dagen is bij Polygoon Profilti een begin gemaakt met de opnamen van een nieuwe Nederland se film, die de voorlopige titel draagt: „De dijk is dicht". Het ge geven van deze film is gebaseerd op de overstroming, de drooglegging en de wederopbouw van Walcheren, als symbool van het herstel in Ne derland. Gegevens en scenario zijn van A. Koolhaas, die behalve „Moeder des Lands", en de mobilisatiefilm „Thuis" al verscheidene andere kor tere films heeft gemaakt in samen werking met Polygoon-Profilty en ook de regie zal voeren. De buiten-opnamen geschieden op Walcheren, in de Biesbos, in Rot terdam en op Schouwen, de binnen opnamen in de Profilti Studio te Den Haag. Voor de belangrijkste rollen zijn beroepsacteurs en -actrices geënga geerd. Na een uitgebreide serie proefopnemingen is voor de hoofd rol Kees Brusse gekozen. Het ligt in de bedoeling de film nog dit jaar uit te brengen. Voor de grote massa der arbei ders, die de hun opgelegde norm niet kunnen halen, zijn deze royale distributiekaarten niet be stemd. Integendeel, zü ontvangen dikwijls als straf nog niet de helft van de hun toegezegde en toch al zo karige rantsoenen. Ook zijn voor hen de arbeidsvoorwaarden lang niet zo goed. Het „droogbo- ren" b.v. is officieel wel verbo den, maar desondanks worden zij in de practjjk hiertoe verplicht. De gevolgen voor hun gezondheid, zoals longziekten enz. zijn dan ook funest. Daarbij komt dan nog de slepende ziekte, die ontstaat door de uitstraling van het ra dium en de uranium. Weer volgens het reglement be horen de arbeiders een loodpantser te dragen. Maar in geheel Ober- Schlemar zijn maar vijf lood-kle- dingstukken beschikbaar. Diegene, die door de bedrijfsarts ziek wordt gemeld, moet steeds door een Rus sische officier van gezondheid ge keurd worden, die, zoals ook vroe ger in de Duitse concentratiekam pen, de arbeiders zo goed als altijd „arbeitsfahig" verklaart. Blijft een dergelijke zieke arbeider toch thuis, dan komt hij bij wijze van straf in de „U-Schicht", een soort straf compagnie, waarbij zijn magere rantsoenen nog verminderd worden en hij tewerk wordt gesteld in een „Straf-Schacht". Hier moet het ge steente met de primitiefste gereed schappen, soms zelfs met de han den, worden afgegraven, waarbij de ongelukkigen dikwijls tot aan hun middel in het water staan. Het is dus een vicieuze cirkel, waar deze arbeiders in terecht zijn gekomen en die zij slechts met een verhaas te dood kunnen betalen. De vrouwen Bijzonder aangrijpend is het ge zicht van de vrouwen, die even eens gedwongen zijn onder de grond te werken. Zij verliezen al het vrouwelijke. Men ziet jonge vrouwen met een lederachtig uiterlijk en sluik, onverzorgd haar. Men kan haar aanzien, dat het leven voor haar geen waarde meer heeft. Het is geen wonder, dat deze vrouwen zoveel mogelijk trachten aan dit lot te ontkomen, zelfs ten koste van haar eer. Dit verklaart het schrikbarend hoge cijfer der geslachtsziekte onder de vrouwen in de mijngebieden, n.I. 75 cj.. Voeg nu bij al deze mi sère de ontoereikende kleding, die ter beschikking wordt gesteld, en de urenlange marsen, die moeten worden afgelegd van het kamp naar de mijnen en omgekeerd, dan vormt dit wel een felle bespotting van de slogan, waarmede z.g. vrijwilligers worden aangeworven en die overal in de arbeidsbureaux in de Oostelijke zóne van Duits land is opgehangen: „lm Uranium- bergbau findest du die besten Arbeitsbedingungen. Warum zö- gerst du noch?" Na de, filmisch over het alge meen wel geslaagde, maar overi gens zeer sombere, trieste film werken, welke de Franse film-in dustrie de laatste tijd Jieeft afge leverd, werden wij deze dagen plot seling verrast met een nieuw Frans werk, dat een geheel andere kijk op het leven demonstreert, een vrolijk, gezond amusement weet te schep pen en de mens Iaat zien van zijn goede zijde. Het is de nieuwe Franse film, „Jour de Fête" van Jacques Tati, die wij deze week in een speciale voorstelling, bijgewoond door de re gisseur zelf, hebben gezien en die bij ons een prettige, optimistische stemming heeft achtergelaten en eens te meer heeft bewezen, dat men, om een goede film te maken, heus niet behoeft te wroeten in de ellende des levens, om het publiek te boeien. Want boeien kan deze Franse goochelaar uitstekend. Hij doet het met zijn dialogen, met zijn camera en met zijn geluid, dat in deze film een uiterst dienende rol heeft. Jour de Fête is een doodgewone, alledaagse gebeurtenis, de komst van een kermis in een klein Frans dorp, St. Sevêre. Een paar oude wa gens, getrokken door een tractor, rammelen het dorp in, vreugdevol ontvangen door dé jeugd. Het is eerst een klein kereltje, dat achter de wagen met de paarden voor de mallemolen aanhuppelt, later zijn 't de scholieren met hun uitgelaten heid en daarna zijn het de mannen van het dorp, die bij het opzetten van de kermis de helpende hand bieden, daarbij geleid door de post bode Randeau, een pracht-kerel, die tegen deze achtergrond van spullen en kramen zijn komische rol speelt. Hij is de man van de goedmoedig heid, van de eenvoudige vreugde, de man die altijd de zonzijde ziet in onze samenleving en zich door niets van zijn stuk laat brengen. Met zijn rammelende fiets verschijnt hij overal, weet leven in de brouwerij te brengen en geeft en passant nog menig verstandig lesje weg. Franqois Randeau laat met zich sollen, maar dat weerhoudt hem niet zijn werk, hoe vreemd het ook loopt, te doen. De regisseur, die de SURAKARTA WIL DAERAH WORDEN Binnen het raam der republiek BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). De Susuhunan van Solo en de Mangkunegoro van dezelfde stad, die thans in Batavia verblijven op doorreis naar Den Haag, verklaar den tegenover Aneta, dat zij tij dens een onderhoud met Sukarno, Hatta en de sultan van Djogja, een eigen status voor het gewest Surakarta als „Daerah Istimewa" binnen het raam van de republiek hebben bepleit. Zij deelden mede dat de president hierop een on bevredigend antwoord gaf. Beide personen zullen op de R.T.C. op treden als adviseurs voor zaken betreffende de zelfbesturen. De Susuhunan verklaarde nog, dat de situatie in Solo zich de laatste dagen gunstig ontwikkelt ofschoon het nog niet geheel veilig en rus tig is. Hij zeide met nadruk dat de samenwerking met de Nederlan ders waartoe de beide vorsten des tijds overgingen, uitsluitend net sociale gebied betrof en dat zij met mede-verantwoordelijk zijn voor de veiligheid. De Susuhunan verklaarde zich niet te hebben bemoeid met de samenstelling van het federale bataljon in Solo. Be Quick won te Kopenhagen De voetbalwedstrijd tussen het Groningse Be Quick en Hellerup Sportsklub te Kopenhagen, werd door onze landgenoten met 32 gewonnen, nadat ze met rust met 21 de leiding hadden gehad. juiste Franse sfeer van zwierigheid en vrolijkheid hier zo uitstekend weet te treffen, heeft van dit werk geen zwaar probleem gemaakt, maar een echt gezellige, genoeglijke film, die de toeschouwer een be hoorlijke dosis gezond plezier weet te geven. Na afloop van de voorstelling gaf de regisseur in het Alhambra te Amsterdam een korte uiteenzetting van zijn werk en zijn plannen, waarbij bleek, dat er belangstelling is voor meerdere dergelijke films. Met deze Feestdag zijn wij inder daad op de goede weg. L. S. SAMENWERKING VAN JAARBEURZEN De jaarbeurs te Keulen zal voortaan krachtens een overeen komst met Belgische, Nederlandse en Luxemburgse economische kringen als expositiecentrum voor de Beneluxlanden worden be schouwd, terwijl omgekeerd de Jaarbeurs te Utrecht de vertegen woordiging van de Duitse partners op zich zal nemen. Op de komende najaarsbeurs te Keulen zullen Nederlandse en Belgische firma's voor de eerste maal sedert de oorlog met ver koopstands vertegenwoordigd zijn. Tot dusver hadden deze firma's alleen reclamestands op de beurs. In het kader van de jaarbeurs te Keulen zal een Duits-Nederlandse en een Duits-Belgische economi sche dag worden gehouden. GEN.-MAJOOR SUHARDJO MAAR HET ZAL NOG WEL DRIE WEKEN DUREN BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). Generaal-majoor Suhardjo heeft tegenover Aneta verklaard, dat de gehele T.N.I. zich zal onderwerpen aan de order tot het staken van de vijandelijkheden, hoewel er vele moeilijkheden zullen zijn. De T.N.I. neemt thans een uitstekende posi tie in en er dient voor gewaakt, dat het Cease fire afbreuk zou doen aan de eenheid van leger en volk. De tijd voor het tenuitvoerteggen van het Cease fire noemde de generaal- majoor te kort. Volgens zijn mening zou het minstens drie weken duren voordat iedere soldaat op de hoogte is. Tenslotte verklaarde Suhardjo, dat indien in Deelstaten als Borneo en Oost-Indonesië moeilijkheden zouden rijzen met het Cease fire, officieren van de T.N.I. derwaarts zullen worden gezonden. I)c Hertog van Edinburgh, de echtgenoot van Prinses Elisabeth van Engeland, zal. naar officieel werd medegedeeld, in October a.s. teruggaan naar de Britse vloot. Er is op het ogenblik niets van bekend of Prinses Elisabeth hem zal volgen naar Malta, waar hij gestationneerd zal worden. Dc Hertog is aangesteld als eerste luitenant van de destroyer „Che quers" van de eerste dostroyer- flottielje van de Middellandse Zee- vloot. De Hertog zal 17 October zijn functie aanvaarden. Hij staat sedert 29 Sept. j.l. op de wachtgeldlijst als luitenant en heeft, aldus meent Reuters correspondent aan het Hof te weten, met toestemming van de Koning aan de Admiraliteit ver zocht hem weder in actieve dienst te stellen. Als eerste luitenant van de destroyer zal de Hertog de tweede in commando zijn. De be manning van het schip telt ongev. 220 koppen. GEEN RIJKSBIJDRAGEN MEER VOOR HOUTEN WONINGEN Tot dusverre kon ook voor de bouw van houten woningen, krachtens de financieringsregeling Woningbouw 1948 een beroep worden gedaan op steun uit 's Rijks kas. Van deze mogelijkheid is in het bijzonder gebruik gemaakt ten behoeve van de bouw van de uit Oostenrijk ingevoerde houten wo ningen. De aanvankelijke schaars te aan traditionele bouwmateria len maakte het wenselijk het bou wen van deze houten woningen aan te moedigen. Hoewel zij, naar Nederlandse verhoudingen, niet in alle opzichten ideaal zijn te achten. De materiaalpositie is langzamerhand minder moeilijk geworden en daarmede is ook de reden vervallen, waarom de finan cieringsregeling op de bouw van houten woningen toepasselijk is verklaard. Thans is besloten, zo deelt men ons van de zijde van het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting mede, dat in het ver volg voor de bouw van houten woningen in generlei vorm finan ciële steun van rijkswege zal worden verleend. Reeds verkre gen toestemmingen blijven uiter aard van kracht. De gezamenlijke chefs van staven der Ver. Staten hebben Woensdag met de Britse chefs van staven geconfereerd in de bureaux van het kabinet, Great George Street, Westminster, betreffende de organisatie voor de verdediging in het raam van het Noord-Atlantisch Pact. Uit het jaarverslag over 1948 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, ontlenen wij 't volgende: Hoewel de neerslag in 1948 3 pet. boven normaal was, is toch het jaar 1948 voor Noord-Holland een bij uitstek droog jaar geweest. De af geleverde hoeveelheid water be droeg ongeveer evenveel als in het voorafgaande jaar, nl. 22.221.500 M3, terwijl het aantal abonnementen steeg met 2.440 tot 120.025. Bedroeg de lengte van het hoofdleidingnet op 31 Dec. 1947 2.607.763 M„ op 31 Dec. 1948 was dit 2,630.922 M. In gebruik werd genomen bij het hoofdpompstation te Bergen, een reinwatcrkcldcr van gewapend be ton, met een inhoud van 1500 M3. Terreinen. Door de aankoop van 820 HA in dc gemeente Bergen, is het complex duinterreinen, dat het P.W.N. thans in beheer heeft, rond 4.890 HA groot. Door omvangrijke werken, die ten doel hebben het duinbezit het karakter van een natuurmonu ment te geven, is in de loop der jaren een totaal bedrag van f 4.325.000 besteed, boven het nor- maie oqderhouds- en beplantings- werk. 2/3 van dit bedrag kwam ten laste van het Rijk. In 1948 was de belangstelling voor het kampeerter rein in het duingebied Bakkum zo groot, dat uitbreiding van de acco- modatie dringend noodzakelijk werd. Besprekingen werden gevoerd om in de duinterreinen ook gelegen heid te geven, tot kamperen van jeugdigen trekkers, padvinders, e.d. en tot het plaatsen van zo merhuisjes. Met het oog op de eisen die de waterwinning stelt, wordt een en ander in groot verband be studeerd. Waterwinning en watervoorziening. In het laboratorium worden proe ven genomen, om het water uit het IJselmeer zo economisch mogelijk te zuiveren. Het ligt in de bedoeling deze proeven op groter schaal voort te zetten, ter plaatse, waar de wa teronttrekking aan het IJselmeer eventueel zal plaats hebben. Het watervoorzieningsgebied werd uit gebreid met de gemeenten Naar- den en Weesp. Voorts is in principe besloten aan de centrale drinkwa tervoorziening op het eiland Texel, waaraan dringende behoefte is, medewerking te verlenen. Financiën. De opbrengst van geleverd water bedroeg in het verslagjaar f 3.173.833 5'/« pet. meer dan in 1947. Het na delig exploitatiesaldo bedraagt f 86.102.en is een gevolg van de stijging van lc'.ien en prijzen. Begin 1949 werden de tarieven met 25 pet. verhoogd. Voor nieuwe werken en aankoop vaste goederen werd Wanneer wij zeggen de Hollandse vrouw houdt van eenvoud, bedoelen wij de doorsnee Holland se vrouw. Als zij met vacantie gaat, neemt zij het liefst japonnen mee, die „er tegen kunnen". Ook dc schoenen, coif fure en tas moeten „er tegen kunnen". Dat is natuurlijk een gezond standpunt, maar helaas wordt vaak uit het oog verloren, dat ook een voudige kleding modieus en elegant kan zijn Heeft u wel eens Amcri kaanse toeristen ont moet? U zult moeten toegeven, dat die Ame rikaanse meisjes hoogst eenvoudig èn hoogst mo dieus gekleed gaan. Geen van allen draagt 't haar in een stijf rolletje, dal met tientallen pennen tegen het hoofd is ge prikt. De meesten heb ben een kort krullen kapsel, of stijl kortge knipt haar met ponnie Degenen, die lang haar prefereren, dragen 't óf los langs het gezicht, óf tot het oor opgenomen en van achteren licht omgekruld. Zo is net ook met dc schoenen Waarom op plompe mo lières lopen, wanneer or zulke aardige open schoentjes met helemaal niet nodig, dat de huis- kruisbanden of pantoffelschoen tjes te koop zijn? Een eenvou- vrouw met krulspelden in het haar en in een „werkjurk" aan dige japon behoeft niet altijd van het ontbijt zit. Zij behoeft heus gebloemd katoen te zijn met een niet een half uur eerder op te vierbaans rok en pofmouwen. De staan om toilet te maken. Wan- tafzijden geruite jurk met de klok- neer zij een eenvoudige katoenen rok links boven kan ook wel tegen ochtendjas over haar nachtgoed een stootje. De grote zakken en de mouwen, die van boven zijn ingehaald, geven de japon het aparte cachet. Van de huis vrouw wordt verwacht, dat zij het ontbijt op tafel heeft staan, wan neer echtgenoot en kinderen in de eetkamer komen. Iedere man zal het op prijs stellen, wanneer zijn vrouw gesoigneerd aan tafel verschijnt. Dit kan ook. Het is aanschiet, de borstel door 't haar haalt, en eventueel het haar met een lintje bijeen houdt (tweede van links boven), zal zij voor haar huisgenoten een prettige aanblik vormen. Bent u niet zo piepjong meer en zoekt u een wandeljapon, laat uw keus dan vallen op een toilet zoals het derde plaatje toont. Het pakje, dat het meisje rechts boven draagt, is wel heel practisch. Op een groen-wit geruit tafzijden japonnetje heeft zij een zwart velours-chiffon jasje. Ook de band op de rok is van velours-chiffon. Dit kostbare materiaal kunt u uitstekend door wollen stof en zelfs door zijde vervangen. De hoed links onder is bij uitstek ge schikt voor vrouwen met kort haar, evenals de hoed rechts onder, die een compositie is van wit en marineblauw stro. Met enkele van deze modellen in de koffer kunt u rustig op reis gaan, zonder bang te zijn „bij anderen af te steken". f 940.511.uitgegeven, met aan schaffing van inventarisgoederen was f 49.110.gemoeid. Bezoek aan duin cn bos. De terreinen van de PWN zijn ge legen in de gemeenten Enkhuizen, Bergen, Egmond, Castricum, Heems kerk, Wijk aan Zee, Bennebroek en Laren. Er werden in het afgelopen jaar 86.635 dag-wandelkaarten uit gegeven, 3729 maandkaarten en 682 gezinskaarten voor een jaar. 62 in dividuele jaarkaarten en 1410 koste loze kaarten. In totaal 92.158 perso nen kochten wandelkaarten. Kamperen nam toe. De trek naar het kampeerterrein nam toe. Er werden van Maart tot cn met October 57.518 kampeerkaar- ten uitgegeven, alsmede 37.504 kaar ten voor bezoekers der kampeerter reinen. Ruim 800 gezinnen hebben in een tent hun vacantie doorge bracht. Bosbrand is er weinig geweest. In Castricum ging 10 HA, beplant met 10-jarige dennen, verloren door on voorzichtigheid met vuur. In Heemskerk werd door de ho- ning-zwam aan Douglas- en Larix- dennen schade berokkend. De eiken bladroller heeft in Castricum en Heemskerk veel kaalvreterij in de eiken veroorzaakt. 25 HA duinter rein werd tot bos aangelegd. De jacht. Behalve te Bergen en Heemskerk werd in het gehele terrein de jacht weer beoefend. Er werden dag jachtvergunningen verstrekt en de jagers konden deze sport beoefenen onder leiding van een der jacht opzieners. Ruim 50 jachtvergunnin gen werden uitgegeven. Er werd tijdens deze jachtpartijen, die onder de jagers zeer veel waar dering vonden, 1780 fazanten ge schoten, voorts een goede 1700 ko nijnen, ruim 200 hazen, over de 100 patrijzen en 36 houtsnippen. De op brengst dezer dieren bedroeg f 19.486,50. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat er ook een reebok werd gesignaleerd. Natuurschoon. Vele bezoekers der terreinen wer den door leden van het personeel voorgelicht op het gebied van na tuurschoon en natuurbescherming, hetgeen wel nodig bleek, want wij lezen ook in het verslag klachten over baldadigheid der jeugd. De heide in Bergen, enkele jaren gele den bijna verdwenen, is vrijwel her steld en bloeit nu prachtig. Een zeer zeldzame vogel, de grote trap, heeft in het afgelopen jaar het roggeveld bezocht en er eieren gelegd. De duinen werden op een afdoende wijze door beplanting voor verstui ving behoed. VOOR DE WADDENEILANDEN: HARDE WIND Het zal de radio-luisteraars wel eens zijn opgevallen dat bij de weerberichten tot voor kort altijd een „extra'tje" voor de Wadden eilanden werd gegeven. Die berichten, hoe goed ook be doeld, waren echter de eilander bevolking allesbehalve welkom, daar men vreesde (en wellicht te recht), dat vele vacantiegangers door de sombere voorspellingen zouden worden afgeschrikt. Totdat men op het eiland Ame land zijn kans kreeg om De Bilt op de vingers te tikken. Het gebeurde namelijk een aan tal dagen achtereen, dat het op het eiland goed weer was en op het vasteland minder goed. Dit ondanks het extra weer-receot voor de Waddeneilanden: weinig zon, koud weer, matige tot harde wind. Er ging een telegram naar De Bilt, waar men zich niet onbe tuigd liet en telefonisch nadere inlichtingen inwon. De speciale mededelingen voor de Waddeneilanden verdwenen sindsdien uit de berichten van het K.N.M.I. Men hoopt nu op de eilanden, dat het slechte weer fair play zal plegen en óók gaat ver dwijnen. Het zomerseizoen voor de paling vissers op het IJsselmeer, dat thans als geëindigd kan worden be schouwd, is niet erg best geweest. Eind April, toen de kuilvisserij op paling een aanvang nam, waren de vangsten aanvankelijk behoorlijk, maar over het algemeen genomen was het resultaat ongunstig. De meeste vissers hebben in de afge lopen maanden dan ook geen noe menswaardige winsten gemaakt. De vangsten waren gemiddeld de helft kleiner dan het vorige jaar, waar nog bij kwam, dat de prijzen ook aanmerkelijk lager waren. Uit het feit, dat ook dit jaar de glasaaltjes weinig talrijk waren, leidden de vis sers af, dat men ook voor het vol gend seizoen niet al te hoge ver wachtingen behoeft te koesteren. Het enige lichtpuntje voor de IJs- selmeervissers is, dat de snoek baarsvangsten de laatste weken weer wat beter worden. SEOEL, 4 Aug. (Reuter) Het Zuidkoreaanse leger heeft medege deeld, dat meer dan vierduizend Noordkoreaanse manschappen de 88ste breedtegraad de scheids lijn tussen Noord- en Zuld-Korea zijn overgetrokken op 't schier eiland Ongjln. Het Noordkoreaanse leger zou artilleriestellingen hebben inge richt op Zuidkoreaans gebied, bin nen schootsafstand van de stad Ongjin. Volgens een ander bericht zouden reeds versterkingen naar Ongjin zijn vertrokken. SPREEKAVOND „ONS SURINAME" Onder auspiciën van de vereni ging „Ons Suriname" wordt Dins dagavond a.s. in het Victoria Ho tel te Amsterdam een spreekavond gehouden in verband met de amen, dementen, die in dc Tweede Ka mer, bij de behandeling der inte rimregeling voor Suriname, werden ingediend terzake onderwijs en huwelijk. Woordvoerders zijn mr. dr. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Suriname in Nederland en de heer W. H. Lichtveld, gedelegeerde van de samenwerkende vakorga nisaties van overheidspersoneel in Indonesië. Uit de statistische gegevens der verzekering tegen werkloosheid in België blijkt, dat in de week van 24 tot 30 Juli dagelijks 157.128 volledig werklozen zijn gecontro leerd, alsmede 73.332 gedeeltelijk en toevallig werklozen. Vergeleken met de vorige week is er een toe neming van 6.310 volledig werklo zen en van 423 gedeeltelijk en toe vallig werklozen. De voornaamste oorzaken van de toeneming zijnde schorsing van de arbeid een dag per week in sommige mijnen van de Kempen en Henegouwen en een toeneming van de gedeeltelijke werkloosheid in de diamantindus trie. TIRANA, 4 Aug. (AFP) Het Albanese nieuwsbureau heeft een communiqué van het Albanese mi nisterie van strijdkrachten bekend gemaakt, waarin wordt verklaard: „Op 2 Augustus te 5 uur 's och tends hebben 3 Griekse monarcho- fascistische bataljons, gesteund door artillerie en 15 Spitfires, bij verrassing het Albanese gebied in de sector van Bojigrad aangeval len. Na een hevig gevecht van meer dan 7 uur tegen de detache menten van de grenswacht en de Albanese divisie „Volksverdedi ging". zijn de Griekse eenheden 300 tot 400 meter op Albanees gebied doorgedrongen en hebben de hoogte 1309 bezet, vanwaar zij het vuur op de plaats Vidohove hebben ge opend. Door een tegenaanval, die te 18.30 werd ingezet, konden de Albanese eenheden de toestand her stellen en de vijand tot de aftocht dwingen. Twee Albanese officieren en vier soldaten zijn gedood en zes andere gewond. De door de Grieken geleden verliezen worden op 100 doden en gewonden geschat. Geen leningen voor Spanje WASHINGTON, 4 Aug. (AP) De Amerikaanse vice-president, se nator Alben Barkley, heeft van daag beslist, dat Spanje uit de gel den voor het Europese herstelpro gramma geen leningen van in to taal 50 millioen zal ontvangen. Brand- en stormschade aan herbouwde boerderijen Het risico van storm- en brand schade aan door het Bureau We deropbouw Boerderijen gebouwde boerderijen werd voor rekening van het Rijk genomen tot de tweede op levering. Het hoofd van genoemd bureau vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 1 Augustus bovenbedoeld risico door het Rijk slechts zal wor den gedragen tot de eerste opleve ring. Indien de eigenaar de boerderij eerder gaat bewonen, hierin zijn oogst onderbrengt of anderszins de gebouwen geheel of gedeeltelijk in gebruik neemt, zijn de gemelde ri sico's voor rekening van de eige naar van het moment der inge bruikneming af. Nederlander post voor consulaat te Sydney Een Nederlander, Adolf van Heyningen, heeft Woensdag met zijn Australische echtgenote ge post voor het Nederlandse consu laat te Sydney in Australië. Hij verklaarde, dat de Nederlands- Indische regering hem 2.400 pond sterling schuldig was. In de oor log zou hij agent voor de Neder- lands-Oost-Indische scheepvaart organisatie zijn geweest. Van Heyningen zou een proces tegen de Nederlandse autoriteiten aanhangig hebben gemaakt, dat echter door het Australische hoog gerechtshof zou zijn verworpen omdat de partij, die als gedaagde zou moeten optreden, souvereine immuniteit heeft. Vertrek Amerikaanse militaire waarnemers BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). De kolonel Carlock en de majoor Mon tana, Amerikaanse militaire waar nemers der U. N. C. I., vertrokken Donderdag uit Batavia met het vliegtuig van de U. N. C. I. naar Manila, vanwaar zij naar de Ver. Staten zullen doorreizen. Beiden werden enkele weken geleden naar de Ver. Staten teruggeroepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4