Nieuw penen zal estaakt' IJZEN STEUN Opening Ronde Tafelconfe rentie vermoedelijk 22 Aug. Ministeriële commissie van Europese Raad in Straatsburg bijeen Liberalen niet afkerig van kabinet met katholieken Acheson dringt aan op uit voering mil. hulpprogram Meer dan 9200 doden de ramp in Ecuador bij ih. Hatta J! rs >nd aan Zee EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD) In de smidse van de Europese eenheid Dinsdag 9 Augustus 1949 *45e jaargang No. 11635 Toch een openbaar debat? New-York Times verwacht ernstige meningsverschillen Verklaringen van Palar en Hatta Griekenland en Turkije toegelaten uitnodiging aan IJsland Churchill zal Assemblee toespreken Wetsontwerp E. R. P. in Senaat aanvaard De Belgische regeringscrisis Socialisten eisen Leopolds aftreden Palestina in de Veiligheidsraad Mgr. Matocha met straffen bedreigd Uiteenzetting van beveiligings- olannen 20.000 gewonden rekent dit niet tot Oost- ;ië en wil het als koloniaal behouden. Deze kwestie alle kanten volledig te ag besproken worden", aanleiding van vragen vroegere financiële over sten van de republiek met mdse instanties antwoord- a„Op welke wijze deze komsten uitgevoerd zuilen hangt af van de gemeen- lijke beslissing van alle n over de vraag, of zij in nigde Staten van Indone- ?n worden opgenomen", atta. herhaalde zijn reeds eer de pers afgelegde verkla- it Indonesië er niet voor :ich bij enig pact of enige mining aan te sluiten, doch er aan toe: „Wij wensen egenstaande volledige en iwe samenwerking met de he staten, in het gemeen lijk belang". heeft enige leden van het republikeinse kabinet n mening op verschillend ;evraagd. Hatta verklaarde, dat in iwe kabinet de algemene i lijn geen verandering at. Het is een zakenkabi- ler een vastomlijnd pro- .angezien iedere dag de s van verandering van het aan de dag kan treden. GEVANGENEN TE LAND ONTSNAPT JRG, 8 Aug. (AFP). Uit ïgenis te Emsland, nabij de lerlandse grens, zijn dertig en ontsnapt, van wie er gegrepen konden worden, ■angenis was het tot muite- ien, toen een gevangene bij luchtingspoging werd ge- het overbrengen van het nen 350 gevangenen tegen akers in opstand en ge- mtal maakte van de ver- gebruik. Aan de grens is :ing versterkt om te voor at de ontsnapten Nederland nen. NAAR STRAATSBURG T LES BAINS, 7 Augustus Ernest Bevin, de inister van buitenlandse Zondagochtend uit Evian aan de Franse oever van ar van Genève, naar irg vertrokken, waar hij emen aan de bijeenkom- de Raad van Europa, aeft zijn vacantie twee i Evian doorgebracht. EERSTE TREIN AVI V-JERUSALEM ALEM, 7 Aug. (Reutre). trein uit Tel Aviv sinds van de oorlog in Pales- Jerusalem aangekomen ymbolische lading bloem 1. Het traject werd afge- ;s de éénrichtingsspoor- thans geheel in Israëli- len is. Tot de-passagiers David Remez, minister ler van Israël, die bij zijn door minister-president n Goerion werd begroet. X WIJ DE EN MS EN boer wendde zich oe huutien eigen- Diederic van me )roeg of hij hem wilde ook zo'n n hef die zwerte id!" zei de boer Snörremans?" er. „Snörremans! van de kop hef l-alle-spiesen-in- „Die met het i juist een snor!" Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bü contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Uit de Kamerverklaring, die na afloop van het comité-generaal werd vrij gegeven, bleek duidelijk, dat de Kamer op dat moment een grote waarde hechtte aan het houden van een openbaar debat. Vastgelegd werd, dat de regering zich hiertoe bereid had verklaard, terwijl ook de onderwerpen werden opgesomd, waarover de gedachtenwisseling zou moeten plaats vinden: de overeen komst van .22 Juni, en de uitvoering van de order „Staakt het vuren". De bedoeling was duidelijk. De meerderheid van de Kamer achtte het noodzakelijk, dat voor de RTC het regeringsbeleid in het openbaar getoetst werd en waarschijnlijk wel v.n.l. aan de resultaten van de or der „Staakt, het vuren". In een hoofdartikel van de ..Volkskrant' werd. op een niet mis te verstane manier gesproken van een tussen- halte, die de regeringstrein nog zou moeten passeren, voordat zij ter RTC zou kunnen. Na het comité-generaal namen de gebeurtenissen echter hun loop. In steeds sterkere mate werd het duidelijk, dat in het Indo nesische Spoorboekje deze tussen- halte niet was opgenomen. Het in- ter-Indonesische overleg, zowel in Djocja als in Batavia, vond in re cordtempo plaats, de order „Staakt het vuren" werd afgekondigd en op dit ogenblik zijn de leden van de Indonesische- en Uncidelegaties reeds op weg naar Nederland. Het behoeft geen betoog, welke waar de men ook aan het geprojecteerde openbare debat had willen toeken nen, dat als gevolg van deze nieuwe omstandigheden wel bij voorbaat zijn nut ging verliezen. De delega ties. eenmaal in Den Haag aanwezig zijnde, zouden moeilijk onverrich- terzake terug kunnen worden ge stuurd. Een debat, onder het oog van de Indonesiërs, zou, afgezien van het komen te ontbreken van een politiek alternatief, alleen reeds hierom aan andere normen gebon den zijn. Niet dat wij iets voor de Indonesiërs te verbergen zouden hebben, maar het is wel duidelijk, dat een debat zo kort voor de RTC en in aanwezigheid van de delega ties er toch wel degelijk rekening mede zou hebben te houden, dat de sfeer niet bij voorbaat bedorven ging worden. Deze bezwaren, die wij reeds j.l. Dinsdag opsomden, ble ken in politieke kringen in steeds sterker mate gevoeld te worden. En toen een artikel in „De Volkskrant" was verschenen, waarin de inmid dels bekend geworden uiteenzetting van minister van Maarseveen als zó duidelijk werd geroemd, dat het openbaar debat niet meer noodza kelijk werd geacht. Men meent reeds als zeker te kunnen aanne men, dat nu wel van de geprojec teerde gedachtenwisseling zal wor den afgeweken! Zaterdag kwam echter het be richt, dat de Kamervoorzitter nu toch de Kamer had bijeengeroepen en wel tegen Dinsdag 16 Augustus a.s. Hoe deze bijeenroeping te ver klaren? Uit de omstandigheid, dat deze bijeenroeping in politieke krin gen met enige verbazing is ontvan gen. blijkt voldoende, dat de situa tie zelf inmiddels geen verandering heeft ondergaan. De verklaring, die het meest waar schijnlijk voorkomt, is waarschijn lijk deze, dat de Kamervoorzitter, met vacantie zijnde en als dr. Kor- tenhorst in Frankrijk levende, wel licht nog in de sfeer van het comité- generaal denkt en zich als zodanig een onvoldoende beeld heeft kun nen vormen van de gewijzigde stem ming, die inmiddels is gaan over heersen. Dit zou ook te verklaren zijn door het feit, dat de Kamervoor zitter geen overleg zou hebben ge pleegd met de fractieleiders. Hoe dat zij, het feit van de bijeenroe ping kan thans niet meer ongedaan worden gemaakt. Wel zou de Ka mer. eenmaal in vergadering bijeen zijnde, nog kunnen besluiten van het debat af te zien. Het is echter bij voorbaat duidelijk, dat de oppo sitie op het houden er van wil aan dringen. De woordvoerder van de „regeringspartijen", die voor het comité generaal zo voor het houden van een openbare gedachtenwisse ling geporteerd bleek, zal er dus minstens niet aan kunnen" ontko men, om een afwijzing op dit ogen blik te motiveren. Al met al een nog al onplezierige geschiedenis. Niet onmogelijk, dat de Kamer op deze wijze tot het houden van een debat wordt bewogen, dat inmid dels al weer lang door de feiten is achterhaald en dat onder de huidige omstandigheden ook meer kwaad dan goed kan doen. In 1947 was het een deputatie van alle strijdkrachten, in 1943 een deputatie van de Koninklijke Marine en ditmaal f>:n afvaar diging van de Landmacht, die Prinses Irene voor haar verjaardag een casette met tafelzilver-aanbood. De Koningin, de vier Prin sesjes en het hoofd van de deputatie, de eerste luitenant J. F. C. Toelen, drager van de Militaire Willemsorde, rond de casette. Naar wij uit goede bron verne men, ligt het in het voornemen van de regering, indien mogelijk de rondetafelconferentie te openen op 22 Augustus a.s. In de „New York Times" van Zondag komt een artikel voor van de Haagse correspondent van dat blad, David Anderson, getiteld „De Nederlanders zien de Indonesische zaak somber in". Hij zet uiteen, dat naar wordt verwacht, de Rondeta felconferentie zich over enige maan den zal voortslepen. De best inge lichte waarnemers hier zijn van mening, dat tegen het einde er van een ernstige crisis de gehele zaak in gevaar zal kunnen brengen. Er STRAATSBURG, 8 Aug. (A,.P.). Tien Europese ministers, w.o. minister Stikker, die Engeland, Frankrijk, de Benelux- landen, de drie Scandinavische landen, Italië en Ierland ver tegenwoordigen, zijn heden als ministeriële commissie van de Europese Raad bijeengekomen in het stadhuis te Straatsburg. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, bekleedde het voorzitterschap. De voornaamste beslissing, welke de ministers heden hadden te nemen, was de toelating van Griekenland en Turkije tot de raad, waartoe met algemene stemmen werd besloten. Op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zal 'X Amster damse Jeugdorkest o.l.v. de heer W. Cehrels concerteren. Een jeugdige celliste tijdens een der laatste repetities. Tevens zullen de gedelegeerden een agenda samenstellen voor het wetgevende lichaam de consultatie ve assemblee die' Woensdagmiddag in de gehoorzaal van de Universi teit van Straatsburg bijeenkomt. Van officiële zijde werd verklaard dat de ministers van plan zijn alge mene principes aan te geven voor Europese samenwerking en aldus de Assemblee veel ruimte te geven om deze denkbeelden te verwerkelijken. Winston Churchill, lid der Britse delegatie in de Assemblêe komt morgen alhier aan, volgens een au toriteit van de Europese beweging. Hij verklaarde dat Churchill van plan is de Assemblee op haar eerste zitting toe te spreken. Enkele leden van de raad voelen voor West-Duitsland als 13e lid op te nemen, zodra de West-Duitse staat een regering gekozen heeft, hetgeen de volgende week zal ge beuren. Een Zweedse woordvoerder, die hedenmiddag de eerste bijeenkomst van de commissie bijwoonde, deelde mede, dat de raad IJsland had uit genodigd om als dertiende lid toe te treden. De vergadering van dé commissie van morgen zal worden bijgewoond door de Griekse en Turkse minis ters van Buitenlandse Zaken. Woensdag zal een Griekse en Turkse delegatie deelnemen aan de bijeenkomst van de Europese con sultatieve Assemblee. Aangezien het parlement van IJs land op het ogenblik geen zitting heèft, zal IJsland waarschijnlijk pas in de herfst Zijn plaats innemen, zo werd verklaard. De ministers hebben vanmiddag meer dan drie en een half uur ver gaderd. Dinsdag zullen de socialisten uit de diverse landen een voorbespre king houden en men verwacht, dat andere groepen hetzelfde zuilen doen. De Europese beweging heeft een hoofdkwartier ingericht om propa ganda te maken voor haar plannen voor een Europees Hooggerechtshof en een Europese grondwet. Overal ziet men de groen met witte em blemen van de „E" van deze organi- WASHINGTON, 8 Aug. (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft met 63 tegen 7 stemmen het wets ontwerp aangenomen, waarbij tot 30 Juni 1950 5.797.824.000 dollar voor het Europees herstelprogram en voor de tegemoetkoming in de be- zettingskosten van de V.S. worden uitgetrokken. Het Huis van Afgevaardigden, dat slechts 10 pCt. wil verstrekken, en de Senaat zullen thans bijeenkomen om een compromis te vinden. Het amendement van Senator Ja mes Kern, die elk land, dat in de toekomst een industrie zou nationa liseren, de herstelfondsen wilde ont houden, werd door de Senaat ver worpen. satie. Hoewel de beweging geen of ficiële betrekkingen met de raad heeft. Vrijdagavond zal zij een grote openlucht-meeting beleggen, waar Churchill zal spreken. Men verwacht, dat de communis ten dan wel enige blijken zullen ge ven van hun oppositie tegen de Europese eenheid. De communistische partij dringt er bij haar volgelingen op aan om de meeting te overstromen met pe tities ten behoeven van de vrede en de Europese eenheid te ontmaske ren als een oorlogsdaad tegen de So wj et-Unie. Kunst met een grote K vocaie sonsien zijn gewena voor het publiek op te tre den en ontvangen daartoe regelmatig uitnuuigingen, maar het zal met veel voor komen, dat een concert- en oratoriumzangeres zoaïs An- kie van Wickevoort Crom- melin een schrijven ont vangt van de volgende in houd: „Juffrouw,, lk hoorde dat u ook op bruiloften zingt en daar wij binnen kort 25 jaren getrouwd zijn, geven wij een avondje. Een harmonika is er al en mijn zoon zegt: nu nog een kroe- ner en geeft u dan even op wat het kost. De buren ko men ook en na afloop halen wij nog geld op. U hebt natuurlijk vrij eten en drinken en iemand zal u wel naar huis brengen des nachts. Antwoord aan. enz." BRUSSEL, 8 Aug. (A.N.P.). Na afloop van de hedenmiddag gehouden vergadering van liberale parlementsleden heeft Motz, de voorzitter van de liberale partij, aan journalisten verklaard, dat de liberalen bereid zijn deel te nemen aan een katholiek- liberale regering. Allereerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drieledige regering. heerst nu al verschil van mening met betrekking tot de overdracht van de souvereiniteit, zegt Ander son, ten bewijze waarvan hij de ge seinde uitlating van sultan Hamid te Calcutta, dat over hoogstens twee maanden Indonesië volledige souvereiniteit zal hebben verkre-, gen, stelt tegenover een uitlating van gezaghebbende Nederlandse zijde, waar men geen mogelijkheid ziet van een volledige terugtrek king der Nederlanders uit de Ar chipel dan na veel langere periode dan twee maanden. Men voelt zich hier reeds tevoren min of meer onaangenaam getrof fen door het feit, dat in Indonesië zowel van Indonesische als Neder landse zijde is gesproken over een „onvoorwaardelijke" overdracht der souvereiniteit, terwijl men hier van mening is, dat de juiste vertaling van het betrokken woord in de op de overdracht-betrekking hebbende documenten moet iuiden: „onher roepelijk". De Nederlanders al dus Anderson zullen in verband met het onherroepelijk verlies van hun „empire" verschillende voor waarden stellen. Aan de vooravond van zijn ver trek naar Lake Succes heeft de heer Palar, die sedert 29 Juli in In donesië heeft vertoefd, op een persconferentie te Batavia ver klaard: „Het ligt niet in de bedoe ling, in de algemene vergadering der Verenigde Naties of in de Vei ligheidsraad een debat uit te lok ken over de Indonesische kwestie, indien op de Rondetafelconferentie de besprekingen een vlot verloop hebben". Met betrekking tot de vorm van de toekomstige Nederl.-Indonesi- sche Unie zeide hij, dat deze Unie dient te zijn een orgaan van twee souvereine staten en dat de Unie ondergeschikt moet zijn aan de sou vereiniteit der twee staten. Moh. Hatta heeft in New Delhi 'n toespraak gehouden voor een be sloten vergadering van de constitu erende vergadering van India, waarin hij o.a. zeide, dat de enige oplossing van het Indonesische pro bleem is gelegen in „een volledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit aan het volk van Indonesië". "*Naar Motz verder mededeelde, zal een eventuele katholiek-libe rale regering in de allereerste plaats streven naar een oplossing van dë koningskwestie. Mocht blij ken, dat onder de huidige omstan digheden het koningsprobleem niet op te lossen valt, dan zouden de liberale ministers zich uit het kabinet terugtrekken voordat een der wetgevende Kamers een De- slissing heeft genomen. Naar verder verluidt, zou de socialisten 24 uur de tijd zijn ge laten om te beslissen, of zij alsnog aan een driepartijen-regering wil len deelnemen, in katholieke en liberale kringen maakt men zich evenwel geen illusies over het antwoord der socialisten en kabi netsformateur Eyskens zou maat regelen getroffen hebben om bin nen 48 uur een katholiek-liberale regering te vormen. In linkse politieke kringen is men van oordeel, dat een defini tief accoord op het stuk van de koningskwestie tussen katholie ken en liberalen bij voorbaat is uitgesloten en verwacht men, dat een katholiek-liberale coalitie een kort leven beschoren zal zijn. De katholieke Belgische pers toont zich zeer gebelgd over het antwoord van de socialistische partij op de boodschap van de koning. De socialisten schrijven in dit antwoord o.a.: „Door zijn houding tijdens de oorlog en door de meningsverschillen, welke deze heeft veroorzaakt, heeft de koning opgehouden het symbool van de nationale eendracht en de scheids rechter der partijen te zijn. De onmogelijkheid te regeren, waar in de koning zich bevindt, draagt daarom een moreel karakter, om dat er een scheiding ontstaan is tussen hem en een groot deel der natie. Zij draagt tevens een poli tiek karakter, omdat de koning zich niet aan de grondwet heeft gehouden". De socialisten verklaren verder in principe gekant te blijven tegen, een volksraadpleging, die zij als een lapmiddel beschouwen en zij wijzen er op, dat de koning de logische conclusies moet trekken uit de laatste verkiezingen en gevolg moet geven aan de raad, die de socialistische en liberale afgevaardigden hem hebben ver strekt, nl. zich ten gunste van prins Boudewijn terug te trekken. Vandaag export van groenten^ naar Duitsland Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mede, dat de export van groenten naar Duitsland van daag op dezelfde voet doorgang kan vinden als'gisteren. NED. GEZANT OP STICHTINGSFEEST VAN DE REPUBLIEK CANBERRA, 8 Aug. (Reuter) De Nederlandse gezant alhier, de heer P. E. Teppema, heeft een uit nodiging aanvaard van de republi keinse zaakgelastigde, de heer Ran. dit Usman, om de viering van de 4de verjaardag van de Stichting der Indonesische Republiek op 17 Augustus bij te wonen. De Neder landse delegatie te Canberra had tot dusver geweigerd, de status van de heer Usman als republikeins di plomaat te erkennen. Dit is de eer ste officiële Nederlandse diploma tieke erkenning van zijn aanwezig, heid in Australië. WESTELIJK PROTEST TEGEN RUSSISCHE MANOEUVRES BERLIJN, 8 Aug. (AP). De westelijke mogendheden hebben vandaag mondeling geprotesteerd tegen de plannen der Russen om in de corridor van de Berlijnse luchtbrug bombardements- en luchtafweermanoeuvres te gaan houden. Het Russische militaire opperbe vel heeft het luchtveiligheidsccen- trum der vier mogendheden m Berlijn bericht, dat jagers bom bardementsoefeningen zouden gaan doen 'bij Kremmen op een hoogte van ruim 3000 meter binnen een straal van bijna 6 kilometer. Volgens de Russen zouden Rus sische grondbatterijen bij Dolle vu ren op doelen in de lucht op 10000 meter hoogte hinnen een straal van 8 kilometer. LAKE SUCCESS, 8 Aug. (Reu ter) Canada en Frankrijk hebben gemeenschappelijk in de Veiligheidsraad een resolutie in gediend, waarin verzocht wordt, de toestand van wapenstilstand in Palestina als geëindigd te be schouwen, de functie van bemid delaar af te schaffen en toe te zien op de uitvoering van de or der staakt het vuren. Tsarapkin (Sovjet-Uunie) diende amendementen in, volgens welke ook de waarnemers in Palestina zouden worden teruggeroepen en deze functie opgeheven zou wor den. Dr. Bunche, de waarnemende be middelaar voor Palestina, wiens rapport de raad besprak, antwoord de, dat het terugtrekken uit Pa lestina van de waarnemers een ernstige terugslag zou hebben op de wapenstilstandsovereenkomsten die Israël met alle naburige Arabische staten heeft gesloten. Dr. Bunche weeser op, dat het aantal der waarnemers reeds van meer dan 500 tot 79 was verminderd en dat het plan bestaat dit getal op 30 of 40 te brengen. De vergadering werd tot Donderdag verdaagd. 14 KINDEREN GEDOOD Bij TREINONTSPORING ROME, 8 Aug, (AP) 14 Joego slavische kinderen werden gedood tengevolge van het uit de rails lo pen van een trein, aldus heeft het Italiaanse nieuwsagenschap Astra vandaag uit Triest gemeld. De trein die ongeveer 100 kin deren naar de Medolino-zomerkamp bij Pola bracht derailleerde bij San Pietro in Selve (Pision). 60 kinde ren werd bovendien gewond. De meesten kwamen uit Zagreb en Belgrado.' KERK EN STAAT IN TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG, 8 Aug. (Reuter). De kwestie tussen kerk en staat in Tsjecho-Slowakije schijnt zich thans toegespitst te hebben op het geval van de Moravische gees telijke Jundrich Volny, een lid van de door de regering gesteun de „katholieke actie", die volgens berichten in de communistische pers op 3 Augustus j.l. door zijn aartsbisschop, mgr. Josef Mato cha van OIomouc, geëxcommuni ceerd zon zijn. Volny heeft nu op een persconfe rentie, waarbij hij door een agent van de Veiligheidspolitie werd be waakt, verklaard, zich mét als ge ëxcommuniceerd te beschouwen. Van de zijde van kerkelijke autoriteiten te Praag gaf men als zijn. mening te kennen, dat Volny automatisch geëxcommuniceerd was tezamaen met 'n elftal andere pries ters, die de katholieke actie steun den. Men zeide de verklaringen van Volny, dat hij zijn bediening zou blijven voortzetten, te beschouwen als bedoeld om de aartsbisschop er toe te dwingen hem in zijn functie te laten ofwel hem uitdrukkelijk te excommuniceren. Wanneer de aartsbisschop tot dit laatste zou overgaan, zou hij, aldus meent men door de regering als „verrader" aan gemerkt kunnen worden en in de termen vallen voor bestraffing vol gens de nieuwe wetten omtrent de verhouding tussen kerk en staat. De „Frinton" vlot Hedenmorgen is de „Frinton", het schip dat bij Schiermonnikoog aan de grond was gelopen, door twee Duitse sleepboten vlot ge trokken. Het schip is op eigen kracht naar Emden opgestoomd. WASHINGTON, 8 Aug. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft er vandaag bij een Senaatscommis sie op aangedrongen het program van president Truman tot militaire hulp aan een aantal landen tot een bedrag van 1450 millioen dollar goed te keuren. Hij verklaarde, dat de veiligheid van Amerika en die van West-Europa feitelijk onscheid baar waren. ,Een kleiner program zou zich zelf verslaan", aldus de minister. Hoe eerder wij het militaire va cuum vullen, hoe eerder wij veilig zijn". De beveiligingspannen van West- Europa schetsend, zei Acheson dat de operaties van de grondstrijd krachten in hoofdzaak zouden ko men voor rekening van Frankrijk, met de hulp van andere landen van het Atlantisch Pact. Frankrijk zou Engeland en en de V. S. helpen bij de marine-operaties en de stra tegische luchtoperaties zouden voor rekening van de V. S. komen. De permanente commissie van de West-Europese Unie heeft naar aanleiding van persberichten, als zou er tussen veldmaarschalk Mont gomery en de Franse generaal Jean Nieuwe adjunct-directeur dienst Volkshuisvesting Tot adjunct-directeur van de dienst van Volkshuisvesting is benoemd de luitenant-kolonel van het wapen der genie, H. K. Du- houx. GUAYAQUIL, 8 Aug. (Reuter) Volgens een officiële schatting is het aantal doden in Ecuador als gevolg van de aardbeving 9.241. Het aantal, doden in de stad Am- bato alleen zou de 5000 hebben bereikt. Overal in 't aardbevings- gebied werkt men zo snel moge lijk om de lijken der slachtoffers op te delven en te begraven of te verbranden, doch de toestand is reeds zodanig dat men voor een epidemie moet vrezen. De reddingsploegen, die steeds meer doden uit de ruïnes te voor schijn brengen, schatten, dat 70 percent van alle gebouwen in het getroffen gebied met de grond gelijk gemaakt zijn. Meer dan 20.000 personen zouden zijn ge wond. Overlevenden van Pelileo, die heden per vliegtuig in Guayaquil aankwamen, verklaarden, dat Pelileo verzonken is. Op de plaats van het vrolijke stadje, waar de beroemde Ecuador-tapi.iten ge maakt werden, ligt thans een groot meer, waaruit slechts de voornaamste kerktoren van Peli leo boven water steekt. Van de 3500 inwoners van het stadje leven nog slechts 500. De regering van Ecuador heeft een luchtbrug georganiseerd, die water en voedsel naar het getrof fen gebied brengt. Iedere 10 minu ten stijgt een vliegtuig van ver schillende vliegvelden in het land op. Het Caribische commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft vliegtuigen gezonden om aan deze luchtbrug deel te nemen. Na de aardbeving, die gisteren in het centrale gebied van de Stille Zuidzee is geconstateerd, werd heden uit San Francisco een aardbeving gemeld, die ver rond om de stad merkbaar was. Er ontstond hier en daar paniek, doch de aardbeving bleek niet zeer sterk. Deuren en ramen wer den echter erdoor heen en weer geslagen. de Lattre de Tassigny een verschil van mening bestaan over de te vol gen strategie in geval van een con flict in Europa, een verklaring van laatstgenoemde generaal uitgege ven, waarin hij zegt: „De verkla ringen als zou veldmaarschalk Montgomery er voorstander van zijn de defensie (van de Westerse Unie) buiten het continent terug te trekken, zijn geheel ongegrond. Dit was heel natuurlijk, maar ik kan met beslistheid zeggen dat alle leden van onze commissie en haar voorzitter het steeds als hun taak hebben beschouwd een doeltreffen de verdediging tot stand te brengen van alle gebieden van de landen van het Pact van Brussel". Op 9 Augustus 1945 werd de Japanse stad Nagasaki door een zo gevreesde atoombom getrof fen. Hele families waren ver dwenen of wanhopig verminkt. Kinderen, die kort na de atoom- aanval werden geboren, waren volkomen mismaakt. Een meis je, dat bij de aanval haar ouders en broertje had verloren, zet bloemen bij het monument, ter nagedachtenis diergenen, die bij het bombardement nun leven lieten. MENING VAN DE PAUS OVER IMMIGRATIE VATICAAN, 8 Aug. (Reuter) Z. H. de Paus heeft in een brief aan Aartsbisschop McNicholas van Cincinnati' verklaard, dat geen enkele staat zonder gerechte en aanvaardbare reden aan immigran. ten toegang mag weigeren. „Het na tuurrecht meer nog dan menselijk medelijden verplicht de staten om mensen gelegenheid tot immigreren te geven omdat de Schepper van alle mensen wil, dat alle goederen der wereld in dienst van de ge hele mensheid staan." Daarom is geen staat, welks grondgebied meer mensen voeden kan, gerechti/fd om zonder goede en aanvaardbare reden toegang aan vreemdelingen te weigeren, aldus de Paus.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1