Dr. van Royen, Moh. Rhum en Cochran op Schiphol Optimistisch oordeel van secretaris-generaal der V.N. Het geval van pokken op de „Grote Beer" De schat van'Matabonga Prinses Irene krijgt derde deel van cassette tafelzilver RADIO Verklaring van Inspecteur Geneeskundige Dienst .1. Verklaring aan de pers in uitzicht gesteld Verjaarstaart van 27 pond Rapport Trygve Lie Spanning verminderd 60.000 mensen op Madagascar gedood Chemische fabriek in brand I m e of t ol- aat ne- iste ai de ctie de- /es- isis, /er- »ov- dit sch lese em. me- ees- een nu rijd ssie is nan Ko- nlijk pre- ver- pU- te een ceaan di neiro, roens- latine com- siding Pera- ook uit land van zijn. beslis- sennen dezer wegblij- eervol" gefun- criteria anders t uit- >4 DE heeft ink te n vr'u- le zaak Lombert, van de Initiatief wer- n dok- L. A. door de laste was negelijke bewogen De bewe- is ten daar- ;eft L. aan erd ge- rnemen tie, die sld, dit brengt bbenden, aangifte Oosten- Oosten- lasting en tot en nabij de agmiddag voor een overste- ikele me- .eed vrij- ondingen. Dinsdag 9 Augustus 1949 PAG. 3 Een hevige aardbeving teisterde de Zuid-Amerikaanse staat Ecuador, waardoor duizenden doden vielen. Sommige dorpen werden geheel van de aardbodem weggevaagd en het mernedeel der bewoners, die niet tijdig hun huizen konden verlaten, werd onder het puin bedolven. Een der meest getroffen steden is Ambato. Grote steen blokken liggen voor het altaar van de kathedraal. Om kwart over vier gistermiddag landde op Schiphol de Constel lation „Curacao" met aan boord een groot aantal deelnemers aan de Rondetafel-conferentie. Onder andere arriveerden met dit toestel dr. van Royen en de heren Rhum en Cochran. Dr. van Royen deelde de wachtende journalisten mede, dat hij binnen kort een persconferentie zal houden. Hetzelfde zei ook de heer Rhum. Een groot aantal belangstellen den hadden zich buiten de gebou wen van het vliegveld Schiphol bij de auto van dr. van Royen op;V;- steld. De wachtende journalisten moesten zich tevreden stellen met een korte verklaring van dr. van Royen, Moh Rum en Merle Co chran. Dr. van Royen verklaarde: ,,Ik ben bijzonder verheugd wederom op Nederlandse bodem te zijn. Na bijna vier maanden onderhandelen hebben wij, zo meen ik, een gezon de basis gelegd voor een permanen te samenwerking tussen Nederland en Indonesië. De structuur van die samenwerking zullen wij nu moe ten optrekken op de Ronde Tafel conferentie. Op dit ogenblik zijn alle ogen gericht op de uitvoering van de order tot staken van de vijande lijkheden. Ik ben van mening dat deze order zal worden uitgevoerd. De ogen van de wereld zijn op ons gericht. Ook de Republiek heeft alle belang bij é'en strikte naleving van deze order. Mij dunkt dat de resultaten zullen meevallen. Neder land heeft bewezen, dat het de aan wijzingen van de Veiligheidsraad wil volgen. De Republiek moet thans tonen dat zij werkelijk tot samenwerking wil komen." Dr. van Royen wenste het hierbij te laten, omdat hij binnenkort een perscon ferentie hoopt te geven. Verklaring van Rum. Ook mr. Moh. Rum, voorzitter van de Republikeinse delegatie op de preliminaire conferentie en thans lid van de Republikeinse de legatie op de RTC, wilde slechts een korte verklaring afleggen met het vooruitzicht op een spoedig door hem te geven persconferentie PROGRAMMA WOENSDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. (NCRV) 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.pl,; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber. 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Va riations: 9.00 Ochtendbezoek; 9.30 Muziek bij het werk; 9.55 Sympho- nie; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang recital; 11.25 Kwintet; 12.15 Piano; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Or gelconcert; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Blaaskwintet; 13.45 Gr.pl.; 14,00 Or kest; 14.30 Orgelbespeling; 15.00 Meisjeskoor; 16.15 De Europese Raad 17.30 Mondaccordeonver.; 17.45 Or kest; 18.00 Koren en korpsen; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws ber.; 19.15 Kwartet; 19.30 Symphonie Orkest; 21.00 Een snufje land; 21.30 Ensemble; 22.00 Kwartet; 22.25 De Europese raad; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuwsber.; 23.15 Avond concert; 23.57 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. (VARA) 7.00 Nieuwsberichten; 7.18 Gevarieerd progr.; 8.00 Meuws- berichten; 8.18 Orkest; 8.50 \*or de vrouw; 9.00 Kwartet (VPRO) 10.00 Spreker; 10.05 Morgenwijding; (VA RA) 10.20 Onze keuken; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gr.pl.; 12.00 Miller- Sextet; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Weense schlagers; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Kalender; 13.20 Solo-vox met accordeola; 13.45 Orgelspel; 14.00 Gesproken portretten; 1415 Ka mermuziek; 15.00 De Regenboog; 15.30 Gram.muziek; 15.50 Fietstocht; 16.00 Orkest; 16.15 Voor de kleuters* Ip.30 Vragen staat vrij; 16.55 Rond de microfoon; 17,15 Gr pl 17 45 Re- geringsuitz.; 18.00 Nieuwsber'.; 18.15 Varia; 18.20 Zang; 18.30 Hedendaags China; 19.00 Lezingen; 19 15 Rege- ringsuitz.; (VPRO) 19.30 Spreker* 19.40 Weekkroniek; 19.45 Van allé dag; (VARA) 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Soc. nieuws; 20.20 Gr.pl.; 20.45 Een spel; 21.37 Openingsconcert; 22.25 De Europese Raad bijejm; 22.45 Or gelspel; 23.00 Nieuwsberichten* 23 15 Dansmuziek. fn het Indonesisch verklaarde de heer Rum: „Wjj Republikeinen zijn blij, dat het zover is dat de RTC staat te beginnen. Voor ons bete kent de RTC de voltooiing van ons ideaal: de Souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Ik maak mij geen illusies over het verloop van de conferentie. Er zullen harde noten moeten worden gekraakt, maar het succes van de preliminaire besprekingen te Batavia geeft ons goede hoop. De- vereiste atmosfeer voor onderhandelen is thans aan wezig, zodat de conferentie een succes kan zijn." Voorts hield Rum dezelfde toespraak in het Neder lands. Merle Cochran bepaalde zich tot de volgende woorden: „Ik ben ver heugd, dat we zover zijn, dat de Haagse conferéntie kon beginnen. Wij hopen, dat deze een volledig succes zal worden". Talrijke autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig. Minister van Maarseveen, dr. H. Boon, secr. generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, namens de minister president, mr. A. F. Cal- koen namens de chef van het pro tocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van de RTC, mr. A. K. Pringgodigdo, lid van de Republikeinse delegatie, die reeds eerder in Nederland arriveerde. Met hetzelfde toestel kwamen nog de adviseurs van de Indone sische delegaties. VERBETERD SYSTEEM VOOR MECHANISCH MELKEN De heer Bajema te Ferwoude in Friesland heeft gedurende 19 jaren geëxperimenteerd met alle mogelij ke melkmachines en heeft thans gedurende een jaar practisch ge werkt met een door hem gevonden nieuwe methode voor het pneuma tisch melken van vee, met een in richting voor de toepassing van die werkwijze. Hij heeft daarbij het volgende gunstige resultaat ge boekt: Volgens de officiële cijfers lever de Bajema gedurende het boekjaar 1 Mei 194830 April 1949 aan de coöperatieve zuivelfabriek te Wor- kum per ha in gebruik zijnde land: 6000 kg melk met een vetgehalte van 4,18 pet. en een opbrengst in geld van f 1500.De gemiddelde melkopbrengst per ha in Nederland bedraagt 3400 kg. Het bedrijf omvat 37 ha weiland waarop 42 koeien weidden, die een melkopbrengst gaven van f 55.500.-. Er werd roet 2 enkelvoudige appa raten gewerkt, waarbij de koeien in een tijd van 2 minuten per koe werden gemolken, terwijl de melk opbrengst in doorsnee 20 pet. hoger lag dan normaal in zulk een be drijf bij het gebruik van de oude melkmachines werd verkregen. Op deze werkwijze voor het pneu matisch melken en de inrichting voor de toepassing van die werk wijze werd octrooi aangevraagd. De bemoeienissen voor de behandeling van de octrooirechten werden opge dragen aan de comm. venn. G. C. Koopma en Co. te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling de machines voor binnenlands gebruik in Ne derland te doen vervaardigen. Gratie verleend Bij K.B. is gratie verleend aan Adriana Valkenburg en Hendrik van der Kraan, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. In beide gevallen is de doodstraf veranderd in le venslange gevangenisstraf. Adriana Valkenburg, beter be kend als „Jeanne", was als V- vrouw in dienst van het Bureau Joodse Zaken van de S.D. te Am sterdam. Hendrik van der Kraan was eerst werkzaam Uij de Colonne Henneicke; later kwam hij even eens bij het Bureau Joodse Zaken „Je moet er je leven lang netjes op zijn", zei H.M. de Koningin, terwijl Haar dochter gisterochtend in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk geïmponeerd keek naar die prachitge cassette tafelzilver, die vijf leden van de Koninklijke Landmacht haar zo juist hadden aangeboden. Het is nu al de derde cassette tafelzilver, die de prinses ontvangt en zo zal het doorgaan tot zij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Dan is het zilver compleet. In 1947 was het een deputatie van alle strijdkrachten, het KNIL, de Koninklijke Marine, de Kon Landmacht en de Luchtstrijd krachten, die de eerste cassette aanbood. Het vorig jaar was het een deputatie van de Marine en gisteren, drie dagen na haar tien de verjaardag, was het de beurt aan de Landmacht om het tradi tionele verjaardagsgeschenk aan te bieden. Toen de Koningin met haar vier dochters om precies half elf de bibliotheek binnenkwam, stonden zij daar al, de vijf man nen van de Landmacht, allen kort geleden gerepatrieerd met de „Zuiderkruis", onder leiding van de drager der Militaire Willems orde, de le luitenant J. F. C. Toelen. Doch de cassette was niet het eerst aan de beurt, waftt in het midden van de kamer prijkte op de tafel een reus van een taart met tien kaarsjes en rozen, rose en witte, met in het midden het wapen van prinses Irene in marse pein. Zeven en twintig pond weegt taart, aldus verklaarde een „ex pert", met een vulling van bisquit en met een lichte rumsmaak, ge maskeerd met marsepein en wit geglaceerd. Hoe ook, het was een fraaie schepping, deze taart, maar prinses Irene stond even met haar ogen te knipperen, toen luitenant Toelen plotseling zei: „Ik moet er bij zeggen, dat deze taart helemaal voor prinses Irêne alleen is". „Dus de anderen mogen er niet van mee-eten", merkte de Konin gin op. Lt. Toelen glimlachte ge heimzinnig. Dan zei hij: „Ik zou wel eens willen zien hoe ze 'm opeet". „Binnen hoeveel tijd moet dat gebeuren?" vroeg de Koningin. Prinses Irene zei niets. Ze rekende. Nog een cadeau Geen twee minuten nadat de deputatie van de Landmacht het paleis had verlaten, werd een kist, zo groot, dat zij wel dezelfde ken zijn, waarin Hugo de Groot Loevestein verliet, neergezet in de bibliotheek. De waarnemend regi mentscommandant, majoor L. T. F. J. S. van Emden, stond aan het höofd van de deputatie, die deze kist met inhoud namens het garde regiment prinses Irene en de voormalige Prinses Irene-brigade aanbood. Ondanks de grootte van de kist kostte het enige moeite de inhoud naar buiten te werken, omdat ook daarvan de afmetingen er mochten zijn. Toen het eenmaa op de grond stond, bleek het een schildwachthuisje te zijn met de Nederlandse kleuren. Franse employé's0 van de Wagons-Lits in staking PARIJS, 8 Aug. (Reuter) De 4000 employé's van de Wagon-Lits zijn in geheel Frankrijk in staking gegaan om hogere lonen. De sta king strekt zich ook uit tot het personeel der restauratiewagens. De Franse spoorwegen hebben de slaapwagens zoveel mogelijk door gewone wagons van de overeen komstige klasse vervangen. EMIGRATIE NAAR NIEUW ZEELAND De Volendam, die 16 December als emigrantenschip naar Austra lië vertrekt, neemt ook emigran ten voor Nieuw Zeeland mee. Alle gewestelijke en plaatselijke arbeidsbureaux geven mondeling inlichtingen over emigratie naar Nieuw Zeeland. OOK DE BILT REQISTRREERDE AARDVERSCHUIVING TE ECUADOR Naar aanleiding van de hevige aardverschuiving, die j.l. Vrijdag in de staat Ecuador talrijke doden eiste en enorme .verwoestingen aanrichtte, vernemen wij dat ook het K.N.M.I. te De Bilt deze aard verschuiving geregistreerd heeft. De geregistreerde uitwijkingen waren echter zeer zwak. Men ging daarom van de veronderstel ling uit, dat deze aardbeving geen ernstig karakter droeg, maar een van de vele was, die regelmatig waargenomen worden, doch waar over nooit meer iets vernomen wordt, daar zij plaats vinden op de bodem der zeeën of in gebieden .die onbewoond zijn. Over nadere meteorologische gegevens be schikte het K.N.M.I. nog niet. Met het bijeenbrengen van bijzonder heden omtrent deze aardverschui ving zullen nog maanden gemoeid zijn. VERMIST KIND TERUGGEVONDEN Gistermiddag hebben enige spe lende kinderen aan het Bloemen- daalse strand onder een halfge- kantelde vlet van de Bloemen- daalse Reddingsbrigade de 5-ja- rige Freddy van de Velden, die sinds Zondagmiddag zoek was, teruggevonden. Het kind was uit geput en herinnerde zich weinig van de manier, waarop het van het IJmuidense strand naar Bloe- mendaal was gezworven. Hiermee is een eind gekomen aan de groot scheepse zoekpartij, die politie, hulpverleningsdienst en padvin ders in de duinen, op het strand en vlak voor de kust op touw hebben gezet. Culturele betrekkingen met Duitsland Dr. F. Bender, hoofd van de af deling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft zich naar Duitsland begeven. Dr. Bender gaat eerst naar Burg Steinfurt, waar, in een gebouw van de coördinatie-commissie voor culturele betrekkingen met Duits land, een tweetal cursussen wor den gegeven en wel van 1 tot 11 en van 11 tot 22 Augustus. Deze cursussen worden gegeven voor Nederlandse leraren in de Duitse taaj en letterkunde, die daarbij Duitse leraren 'zullen ontmoeten. Vervolgens zal dr. Bender bezoe ken brengen aan de universiteiten van Goettingen, Muenster en Keulen. Dr. Bender zal voorts contact opnemen met de Neder landse hoogleraren Zimmerman en Schokking, die resp. aan de universiteiten van Meinz en Keu len college'geven. LAKE SUCCESS, 8 Aug. (A.P.). Trygve Lie, de secretaris generaal der Ver. Naties, noemt de afgelopen 12 maanden in xijn vierde jaarlijkse rapport een jaar van vorderingen naar een vredelievender wereld. De vrees voor oorlog, zei hij, was bepaald afgenomen ondanks de geschillen tussen de grote mogendheden. In zijn rapport, het meest opti mistische dat tot nu toe door hem is gepubliceerd, zegt Lie, dat het breken van de Berlijnse blokkade het meest tot vermindering der spanning in de wereld heeft bij gedragen. „Optreden der Ver. Naties in andere delen van de wereld heeft ook bijgedragen tot een vredelie vende wereld, door een einde te maken aan of het voorkomen van oorlogen waarbij 500.000.000 men sen betrokken zijn", aldus Lie. Deze passage heeft betrekking op Uno-bemiddelingspogingen in Palestina, Kashmir en Indonesië. Lie stelt voortgezet overleg tus sen de grote mogendheden voor over problemen als de Duitse, Oostenrijkse en Japanse vredes verdragen, atoomcontrole en de stichting van een internationale politiemacht. Hij stelt ook een rechtstreeks Uno Trusteeship over de voor malige Italiaanse koloniën voor. waarbij de administrateur slechts tijdens de interim-periode voor dat de koloniën onafhankelijkheid bereiken verantwoordelijk is. Voorts dringt hij er op aan, het VROUWEN Bij DE TSJECHISCHE STAATSPOLITIE PRAAG, 8 Aug. (AP). De Tsjechische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat tientallen vrouwen opgeleid worden voor de veiligheidspolitie. De vrouwen, die voor het me rendeel uitgezocht zijn uit de fa brieken, wordt een „morele en po litieke opvoeding" gegeven, terwijl zij tevens getraind worden in po- litie-techniek, „om de rechten van de werkende klasse te beschermen". Bij de opleiding wordt het sche ma gevolgd dat ook in de Sovjet- Unie, Polen, Bulgarije en Hongarije gebruikt wordt. De inspecteur geneeskundige dienst der Kon. Landmacht, gene- raal-majoor dr. J. T. Wilkens, heeft gisteravond voor het Strijd krachten-programma aandacht ge wijd aan het geval van pokken op de „Grote Beer". Hij zeide, dat de berichten die men tot nu toe van de „Grote Beer" kreeg geruststellend zijn. De patiënt, bij wie pokken gecon stateerd werd, is in bevredigende conditie Zaterdag in Colombo ih een ziekenhuis opgenomen en sindsdien zijn geen nieuwe geval len gemeld. Het begint, aldus gen - majoor Wiikens, reeds minder waarschijnlijk te worden, dat voor vertrek uit Batavia nog andere militairen besmet zijn. Wel be staat natuurlijk enige kans, dat de zieke zelf aan boord nog anderen besmet heeft: Deze kans is echter gelukkig gering. In de eerste plaats is de ziekte spoedig na het uitbreken ontdekt, waarna de patiënt natuurlijk on middellijk is geïsoleerd. Boven dien kan men er zeker van zijn, dat, gewaarschuwd door 't voor gevallene op de „Kota Inten", de opvarenden van de „Grote Beer" terdege zijn gecontroleerd op hun vaccinatie tegen pokken. Vanzelfsprekend zullen ten aanzien van de „Grote Beer" we derom alle maatregelen genomen worden om zowel de opvarenden als de Nederlandse bevolking te gen pokkengevaar te beschermen. Indien zich geen nieuwe geval len voordoen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quaran taine waarschijnlijk niet nodig zijn. Komen er nog nieuwe geval len voor, dan zal men naar de wettelijk voorgeschreven quaran tainebepalingen moeten handelen. Veiligheidshalve worden voorts een arts-hygiënist en een aantal verpleegsters per vliegtuig naar Cairo gestuurd, om de medische staf van de „Grote Beer bij te staan wanneer dit nodig mocht zijn. Spr. sloot zich aan bij de Zater dag jongstleden door de genees kundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. Banning, ge geven raad: „Laat een ieder, die reeds in zijn leven eenmaal ge vaccineerd is, zich laten herin enten en laat alle kinderen beneden 2 jaar de inenting onder gaan". KADERDACEN DER K.V.P. De Kath. Volkspartij heeft het plan een 45-tal kaderdagen in alle delen van het land te houden. De eerste dezer kaderdagen is dit weekeinde voor de kring Middel burg in het kloöster der Paters Maristen te Hulst gehouden. Als inleiders traden op dr. L. A. H. Albering, partij-secretaris, die uitgaande van de principes der partij het nationale bèlang der Kath. Volkspartij belichtte, de partij-functionaris B. Gras, die de taak van het kader uiteenzette, en het lid van de Tweede Kamer, de heer M. van der Weijden, die het beleid der Kamerfractie verdui delijkte. Midden-Oosten allereerst aan de beurt te laten komen bij het Uno- programma van technische hulp voor minder ontwikkelde gebie den. Hij vraagt toelating tot de Ver. Naties van alle 14 landen over wier verzoeken om lid te mogen worden nog niet beslist is en stichting van een Uno-velddienst, bestaande uit 300 mannen in uni form, om biistand te verlenen bij Uno-vredesmissies over de hele wereld. INTERNATIONALE MARATHON ENSCHEDE Ruim 70 deelnemers hebben in geschreven voor de internationale marathon Enschede, welke 20 Augustus a.s. wordt gehouden. Jack Holden, die op het ogenblik als de sterkste marathonloper ter wereld wordt beschouwd, behoort tot de inschrijvers, evenals Ton Richards, die tweede werd op de Olympische Marathon 1949. Hol den werd 30 Juli j.l. Brits kam pioen na een felle strijd met Ri chards en maakte toen een betere tijd dan de winnaar van de Olym pische Marathon 1943, de Argen tijn Cabrora. Verder zullen aan de start ver schijnen Systad, kampioen van Noorwegen, Josset, kampioen van Frankrijk, Fiala, kampioen van Tsjecho-Slowakije, Weisshautel (Tsjecho-Slowakije), Zainer, kam pioen van Oostenrijk en Meskens, kampioen van België. Onder de talrijke Belgen, die naar Enschede bomen, bevindt zich ook Robert Nevens, die vele jaren Belgisch kampioen is geweest. Tot de 56 Nederlanders, die zullen deelnemen om het natio naal marathonkampioenschap, be hoort de AAC'er Overdijk. In het erecomité, dat ter gele genheid van de marathon Ensche de is gevormd, heeft o.a. Z.K.H Prins Bernhard zitting genomen. GESTE VAN B.V.V. Guatemala speelde Zondagavond tegen Aruba en won met 21 na dat de rust met 11 was inge gaan. De uitslag van de wedstrijd BVV-Columbia is in onderlinge overeenkomst op 0—0 bepaald. Zoals men weet had de scheids rechter de wedstrijd voor BW gewonnen verklaard, nadat de Columbianen zich enkele minuten voor het einde niet bij een beslis sing van de arbiter, die BW een strafschop wegens hands toe kende, wilden neerleggen en het veld verlieten. BW heeft later aangeboden de wedstrijd als gelijk gespeeld te beschouwen. Een van de BW-spelers, van den Dungen, is voor de rest van het tournooi uitgeschakeld. Hij heeft in de laatste wedstrijd een „knietje" opgelopen en zal voor lopig rust moeten houden. FRANSEN ZOUDEN OPSTAND HEBBEN ONDERDRUKT NEW HAVEN, 8 Aug. (Reuter). „De wereldpers heeft het opzien barendste verhaal van het jaar gemist", zo hebben Inheemse lei ders in Afrika aan dr. Liston Pope, deken van de Yale-universiteit in Connecticut, meegedeeld. 60.000 bewoners van MadaMgcar werden namelijk verleden jaar bij de onderdrukking van een opstand door Franse koloniale troepen ver moord, zo vertelden deze leiders dr. Pope, een autoriteit van we reldnaam voor de rassenkunde, die vijf maanden geleden door de Julius Rosenwald-stichting en hst Phelps Stokes-fonds naar Afrika werd gezonden. De meeste inboorlingen, die in opstand kwamen tegen 't Franse koloniaal bestuur, werden door kolonialen gedood, terwijl een aantal door eigen eilandbewoners werd gedood, omdat zij zich niet bij de opstand wilden aansluiten. Dr. Pope, die dit tijdens een lezing te New Haven vertelde, noemde Afrika „een land van broeiende onrust achter een eb benhouten gordijn". PROVINCIAAL KAPITTEL PATERS FRANCISCANEN (K.N.P.) Op het provinciaal kapittel der Paters Franciscanen, dat Zaterdag 6 Augustus te Weert is beëindigd, werd tot Provinciaal van de Nederlandse Provincie her kozen de Hoogeerwaarde Pater Prudentius van Leusden. De pa ters mr. Ezechiël van der Helm, Edilbertus Hazebroek drs., Juni- perus Gronheit en Abel Duindam werden gekozen tot Definitoren. Gistermorgen even voor zes uur constateerde een surveillerende agent van politie, dat rook opsteeg uit de achterzijde van het perceel Geldersekade 92 te Amsterdam. In dit perceel is een chemische fabriek voor geneesmiddelen gevestigd. De brandweer was op het alarm van de politie-agent snel ter plaatse en vatte de strijd tegen de verstikken de rook vlammen waren niet te zien energiek op. Met rookmas- kers op drongen de brandweerman nen het gebouw binnen waar het vuur in een opslagplaats op de tweede verdieping woedde. Het kon niet voorkomen worden, dat de brand naar de bovengelegen zolder ruimte oversloeg, maar omstreeks kwart over zeven had de brand weer het vuur onder de knie. Op slagplaats en zolder waren toen uitgebrand. De totaal schade is vrij ernstig, mede doordat er veel waterschade is. In de opslagplaats waren voortl vluchtige zuren opge slagen, hetgeen het blussingswerk niet eenvouhiger maakte. Omtrent de oorzaak tasten brand weer, politie en eigenaar van dé fabriek nog in het duister. De op slag plaats was sedert Vrijdag, toen de eigenaar er zelf in was geweest, gesloten. In Londen wordt op het ogenblik de „Schoolmeisjes Tentoon stelling" gehouden. Het is wel haast vanzelfsprekend, dat Yvonne Marsh, die winnares werd van de „Model Schoolmeisje"- competitie, één der eersten was, die een bezoek aan de tentoon stelling bracht. FEUILLETON 22. De rook en de damp zullen optrekken en dan zul je pas bemerken, wie of wat gewonnen heeft en waarom. Pro beer ondertussen door te gaan, zo als je tot nog toe gedaan hebt. Doe alsof er niets veranderd is, totdat je de oplossing gevonden hebt." Wanhopig zuchtend liet Lida zich op een stoel neervallen. „In orde, grootmoe! Dat is ver standige praat. Ik zal het proberen. Maar het is een heel karwei... pm zo boven op een vulkaan te zitten." „Ja," zei grootmoeder. „Dat weet ik. Ik heb de hele avond al op een vulkaan gezeten. Die Benders Lida, ik was vanavond heus bijna uit elkaar geploft. Als mijn hart niet zo sterk was als de stoomketel van 'n oorlogsschip „Dat heb ik wel gevoeld," zei Lida zachtjes. „Er was iets heel geheimzinnigs aan de hand. Maar... wat was het eigenlijk?" „Een dezer dagen," antwoordde grootmoeder," word ik, dunkt me, zo vlug kinds, dat ik geen verstand meer over heb. Misschien is dat nu al min of meer het geval. Van het allereerste begin af, was er iets met die jonge man. Ik probeerde het uit te vissen, het te doorvoelen, maar ik kon er niet bij. Ik kan er geen touw aan vastknopen." „Toch deed u dat wel", zei Lida. „Ik heb het ook gevoeld. Gaat u nu maar verder." „Nou goed dan. Hij zei, dat hij 'n oudheidkundige is. Hij beweerde, bijzonder veel belang te stellen in oude huizen en de oude families. Hij zegt, dat hij stóf verzamelt voor 'n boek. Dat klinkt allemaal heel re delijk en natuurlijk. Hij verlangt geen geld van ons. Hij biedt niets te koop aan. Ik zou niet weten, wat voor reden hij zou hebben, om zich er zó druk over te maken." Grootmoeder nam nog een slokje sherry. „Hoor eens, Lida, ik praat nou misschien als een dolzinnige, oude idioot." „Gooi uw eigen ramen nu maar niet in," zei Lida. „Vanavond was er beneden werkelijk, iets belang rijks aan de hand. Iets heel bijzon ders, dat uw argwaan gewekt heeft Ik had alleen maar het Intuïtieve gevoel, dat er iets niet in orde was; maar ik dacht, dat de schuld lag aan die brilleglazen, die zijn ogen veel groter dede» schijnen. Als hij naar me keek, kreeg ik de indruk van een vis, die me aldoor maar strak aanstaarde en Inwendig er gens op speculeerde." „Daar kun je niet op afgaan," zei Grootmoeder beslist. „Je kunt hem niet naar zijn ogen beoordelen. Ik heb uiterst betrouwbare man nen gekend, die toch erg schuw en schichtig uit hun ogen keken. Ik heb ook schurken gekend, die schichtig keken, maar anderen ke ken zo eerlijk de wereld in en zo rustig, alsof hun ogen in hun ge zicht geschilderd stonden, en weer anderen hadden koude ogen en weer anderen hadden van die trouwe hondenogen. Je kunt iemands ka rakter niet veilig naar zijn ogen be oordelenmaar je kunt het wel voor zeker houden, dat een man met zwakke ogen als hij heeft en die zulke dikke glazen nodig heeft, nooit of nimmer in de afge lopen oorlog vliegenier bij de ma rine is geweest. Heb je daaraan ook gedacht?" „Neen", bekende Lida. „Dat heb ik niet. Maar het is natuurlijk zo als u zegt. En het is duidelijk, dat dit een leugen van hem was. Hoe is het mogelijk, dat ik dat niet be dacht heb!" „Daar was je natuurlijk te opge wonden en nieuwsgierig voor. Mis schien is hij zelfs helemaal niet in dienst geweesthij kan dat door hem gedragen speldje best ergens gegapt hebben. Mogelijk dat hij een boek aan ,het schrijven is, maar mogelijk ook niet. Maar hij weet méér over mijn vroegere leven en over dat van mijn man, dan hij eigenlijk behoorde te weten. En hij is hierheen gekomen, om nog meer daarover uit te vissen. Daar zal hij heus wel een goede reden voor heb ben, al kan ik me niet voorstellen, wat dat kan zijn". „Wat zou dat in vredesnaam kun nen wezen, grootmoe? Wat zou er aan de hand zijn?" „Daar is heel wat aan de hand. Die jonge man voert iets in zijn schild. Hij weet dingen die niemand ter wereld kan weten dan je over grootvader en ik. Hoe kan hij in hemelsnaam weten, dat ik een zoon tje heb gehad, dat zo jong gestor ven is? Ik heb daar nog nooit over gesproken. Ik heb er in geen vijftig jaar een woord over gezegd. Hoe wist hij iets van Peter Fransen af? Uit een boek van een leeszaal, zegt hij. Onzin!" „Wie was dat, grootje?" ,,'n Heel gewone matroos. En van nul en geen betekenis, die jaren onder je overgrootvader gevaren heeft. Hij was niets meer dan een degelijk matroos, die goed koers kon houden volgens het kompas. Hjj is met een onderzoekingtocht naar de poolstreken in 1883 mee gegaan. Slechts de helft van de be manning van dat schip is terugge komen en Peter behoorde tot de helft, die verloren ging." „Maar u zei toch, dat hij naar Florida was gegaan, grootmoe? U zei, dat hij naar het Zuiden is ge gaan!" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3