Nieuw Hatta op Schiphol aangekomen Hulpbehoevende vrouw bij overval gewond en beroofd Spanning tussen Assemblee en commissie van ministers SS-generaal in Britse zone gearresteerd BLAD EESMANN HAUFFEUR .V. Nocrder Bank de gehele dag gesloten zijn. W U SUCCES HEBBEN? a dan dverieren EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD s Moh. Hatta op Schiphol aangekomen Vrijdag 12 Augustus 1949 45e Jaargang No. 11638 Generaal Buurman v. Vreeden naar Surakarta Cease-fire overeenkomst baart nog heel wat moeilijkheden Generaal Bradley Onverlaat liet huis en schuur in vlammen opgaan Rond de Raad van Europa FAITS DIVERS DE STRASSBOURG Hij v/as verantwoordelijk voor fusillades in Nederland Eerste Kamer wenst hernieuwd overleg De export van groenten en fruit Nieuwe Slowaakse bisschoppen gewijd ih. 7.40—7.80; 9400 kg 8.70, 5200 kg rode kool :000 kg bieten doorgedr. CHARWOUDE, 11 Aug. aardappelen: Eerstelin- 10, rode Eerstel. 9.40 6.70—7.50, bl. Eigenh. Bevelanders 6.506.70; 40; 26.000 kg slabonen D kg rode kool 5.505.80 itte kool 9.5010.50, 800 I 6.40, 700 kg uien 9.60— Zilvernep 2627. 10 Aug. Aardappelen 3 2627, postelein 313, eten 55.60, Savoye kool kool 58.90, rode kool abonen 20—35, snijbonen ten 1639, augurken 28, bospeen 6—16, andijvie 11.70. bloemkool 19-44, 612, perziken 224, if 3071, witte druif .cant 1.25, Frankenth. ïstfrisia 651.06, witte rode bes 30—38, Prolefic sbes 38, meloen 4564, RSPEL, 10 Aug. 55090 len: vr. grof 7.808, fijn lein 5.60. kriel 4.00—4.30, -7.90, 15.000 kg rode kool cg kroten I 45, 6500 kg 1033. SOGGE". 10 Aug. 8.208.80, Eigenh. 5.80 ah. 5.807.40, Bintje ioemkool 1546, sla 3.50- len 2234, snijbonen 26- mer 614, pronkbonen kool 56.60, andijvie uien 7.5010.60, bosuien fruidenier 635, Yellow istone 517, perzikrode Suikerpeer 5—12.80. prui- Zigeunerin 2035, per- Erly Victori 513, pro rode bessen 3341, drui- N0UGAT DE M0NTELLIMART iermis Nougat, >er 100 gram 22' lougat met oman- leien, <er lOO gram <3U abletten nougat, in kleuren m iO 30 15C Grote wijnballen, Ie echte kermis e uurballen, p. stuk 4 ivraagd op vrachtauto [bouwmaterialenvervoer) DEN HELDER met opg. leeftijd gewerkt, referen ts aan Stoel's Bouwma- Luttik Oudorp Alkmaar. »S KOPSHju V00R uw VOT-' ef uitzondering van de kas van 9 tot 12 uur zal de ALKMAAR op MAAN. \G 15 Augustus a.s. brood, worst en hebt honger, één narigheid met de ms veel gescheeld tyn keek Coridon t met mijn eerlijk reld brengen dan laten!" zei hij bs- zucht. „Och, och, i. „Maar goed, we iween het drietal tam onderging. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum t 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Iiv.m. REPUBLIKEINSE AANVAL BATAVIA, 11 Aug. (AP)De Nederlandse opperbevelhebber ge neraal Buurman van Vreeden is vanmorgen plotseling naar de stad Surakarta op Midden-Java vertrok ken. waar naar gemeld wordt sinds Zondag een hevig gevecht gaande is tnssen Nederlanders en Republi keinse troepen. Het Nederlandse leger weigerde bijzonderheden te verstrekken, daarbij uiteenzettend, dat het onder de overeenkomst tot staken van het vuren niet geoorloofd is bijzonder heden mede te delen over eventuele botsingen tussen de legers. In onze editie van gisteren gaven wij echter reeds enkele bijzonder heden, ontleend aan het Chinese blad „Keng Po." Nederlandse waarnemers zijn van mening, dat de Republikeinse aan val op Surakarta een poging was, de stad juist voor de van kracht wording van het bevel „staakt het vuren" te veroveren. Is het bevel eenmaal van kracht geworden, het geen gisteren te middernacht ge schiedde, dan'moeten beide legers hun status quo-stellingen behouden. De UNCI wilde geen inlichtingen over het incident verstrekken, daar zich in dit gebied geen militaire waarnemers bevinden. AVONDKLOK TE SURABAJA INGESTELD SURABAJA, 11 Aug. (Aneta). Te Surabaja is officieel het vol gende medegedeeld: Naar aanleiding van het feit, dat onverantwoordelijke elemen ten in de afgelopen nacht gewa pend in Surabaja zijn geïnfil treerd, kennelijk met het oogmerk de tussen de Nederlandse en Re publikeinse strijdkrachten over eengekomen staking der vijande lijkheden te saboteren, wordt met ingang van heden, Donderdag, tot nader order opnieuw de avond klok ingesteld, geldend van 22.00 uur 's avonds tot 0.500 uur 's mor gens. Een correspondent van Aneta vernam, dat deze infiltratie ge schiedde, nadat de order tot het staken der vijandelijkheden was ingegaan. Dank zij van militaire zijde genomen maatregelen kon den de infiltranten worden opge vangen en een aantal van hen ge arresteerd. DR. VAN ROYEN OP SOESTDIJK Kort voor drie uur gistermiddag arriveerde dr. van Royen op Paleis Soestdijk, waar hij in audiëntie door H. M. de Koningin werd ont vangen. Het Koninklijk gezin gebruikte de lunch met de Canadese generaal- majoor A. E. Walford, die enige tijd in ons land vertoeft. Generaal Walford verwelkomde destijds de prins bij diens bezoek aan Montreal. De krant als „stoffelijk" voedsel In de Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51-jarige zwerver Gerrit Klifman uit Drente, die er zijn gewoonte van maakt zijn mid dageten uit kranten te doen be staan, waarvan hij er maar liefst 16 per dag consumeert. „Ik doe dit om beroemd te wor den" was het commentaar van deze „nieuwseter". Aanvankelijk had hij het met gras geprobeerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet hij kranten, die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter af wisseling consumeert hij Zondags hotel-servetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak hebben, zijn ontbijt bestaat uit vier kran ten met toe een half kadetje, over spoeld door een beetje water of een kleintje koffie, Eens in de twee dagen gebruikt Gerrit een pond bruine suiker „om het volle gevoel in mijn maag kwijt te raken". De lunch bestaat eveneens uit vier kranten. Warme maaltijden ver smaadt Gerrit. ,,Deze zijn mij te laf". Deze ex-stalknecht van circus Strassburger geniet een goede 'ge zondheid en eet rustig door tot zijn naam op alle frontpagina's ter we reld zal prijken. (Van onze parlementaire redacteur) In de rij van op Schiphol aan komende Ronde Tafel-deelnemers was er gistermiddag een hoogte punt. Dr. Hatta, de premier van de Republikeinse regering en lei der van deze delegatie, arriveerde. Er was zeer grote belangstelling. In het bijzonder was het jonge Indonesische element goed ver tegenwoordigd. Uitziende op de luchthaven deed de sfeer ons denken aan de hui dige politieke situatie. Boven het lage land nog grote stoeten van wolken, op het terrein restanten van regenbuien, maar door en over alles heen gleed telkens de, dit zij aan de zwartkijkers toe gegeven, nog een tikje aarzelende zon. Kwart over vier landde het toestel, dat het eerst door de heer Hatta werd verlaten, hartelijk be groet door zijn Nederlandse ambt genoot van Maarseveen en ge volgd door tal van andere leden van de delegatie, waaronder een Indonesische rijksgrote, die de tekenen van zijn waardigheid op een rood fluwelen kussentje ach terna werden gedragen. Het duurde even voor het uit gebreide gezelschap, waaronder zich ook nog verschillende Neder landers bevonden, in de wacht kamer was geloodst. Indonesiërs van hier en ginds drukten elkaar lang en hartelijk de hand en voor al de jongeren toonden, dat zij deze gebeurtenis, de aankomst van hun eerste eigen minister, als iets groots en feestelijks voelden. Na dat het gezelschap wat bekomen was, slaagde de pers er eindelijk in beslag op de Republikeinse minister te leggen. Ook letterlijk, want de tengere Indonesische man werd nagenoeg onder de hoeveel heid krantenmensen bedolven. De heer Hatta zag tal van vragen op zich afgevuurd, die hij, ook spre kende in de handmicrofoon van de PCJ, rustig en zeer zelfverze kerd beantwoordde. Hij maakte de indruk van zeer wel in dit vak bedreven te zijn. Wat hij bedoelde met onvoorwaardelijke souverei- niteitsoverdracht? De heer Hatta refereerde zich aan dr. v. Royen, die steeds gezegd had, dat de overdracht reëel en compleet zou zijn. Dat bedoelt ook hü. Voor het overige had zijn „onvoorwaarde lijk" niets bijzonders. Bij de pre mier van India had hij gesproken over de toekomstige samenwer king. Ook had hü inlichtingen ge vraagd over de gereedliggende Indische constitutie. Had dr. van Royen gesproken van hersteld vertrouwen, de heer Hatta was het daar zeer zeker mee eens. Natuurlijk waren er nog restjes wantrouwen, maar hoe kon dat anders als men elkaar vier jaar in de haren had gezeten? Bij een goed verloop van de Rondetafel conferentie zouden ook de restjes verdwijnen. Of hij optimistisch was? De heer Hatta zeide altijd optimist te zijn, en als zodanig is hij dus bij zijn collega van Maar seveen in goed gezelschap. Die heeft dat namelijk ook ai eens betoogd. Wat de tijdsduur van de conferentie betreft, zeide de Repu blikeinse minister: Hoe eerder hoe beter. Harde noten? Op elke con ferentie worden harde noten ge kraakt. De aard van die noten? Dat kon hü nu nog niet bekijken. Gevraagd naar zijn opvatting ten aanzien van Nieuw Guinea zeide de minister: We zullen er over spreken! Van de ongeregeldheden in Solo had hij nog geen kennis kunnen nemen, hij was immers op reis. Wat de uitvoering van de „cease fire"-overeenkomst betreft, was de heer Hatta van mening, dat nog heel wat moeilijkheden overwon nen zouden moeten worden. De Indonesische groepen lagen ver spreid over 2000 centra, die van de Nederlanders over 90. Als men om al deze groeperingen cirkels ging trekken, was het bij voor baat duidelijk, dat er heel wat snijpunten zouden moeten komen. Er waren verder altijd groepen geweest, die zich ook tegen de Republiek hadden gekeerd. Op de vraag welke groepen dit waren, gaf de minister een ontwijkend antwoord. Over de verhouding Federalisten-Republikeinen zeide de heer Hatta, dat men het over tal van belangrijke punten eens geworden was. Verschil van in zicht had hij nog niet bespeurd. De nota van minister v. Maarse veen had hij inderdaad in eerdere persgesprekken teleurstellend ge noemd. Hij meende namelijk dat er de indruk door was gewekt, dat de conferentie niet spoedig zou beginnen. Inmiddels had de heer Hatta echter andermaal de brede hand van de steller dezer nota geschud, waarbij tegelijk een nieuwe afspraak was gemaakt. En hiermede waren dan de breinen der vragenstellers uitgeput, de wagens reden voor: Den Haag en straks de Rondetafel-conferentie tegemoet! Aan een vertegenwoordiger van Aneta heeft de heer Hatta tijdens een interview in het vliegtuig tussen Karatsji en Basra nog ver klaard, dat hij het „probleem- Homme" het grootste probleem acht, omdat diens tactiek „poli tieke onstabiliteit in Nederland heeft veroorzaakt". President Truman heeft generaal Omar Bradley, de Amerikaanse stafchef van het leger, benoemd tot voorzitter der gezamenlijke Ameri kaanse stafchefs. Bradley volgt als zodanig gene raal Eisenhower op. Zijn opdracht is de werkzaamheden van leger, vloot en luchtmacht te coördineren. Bij Malang ligt het werkkamp Ambulu, waar voormalige strijd krachten van de T.N.I., die zich vrijwillig hebben gemeld, wor den opgeleid tot bruikbare krachten in de bataljons van de Federale Troepen. Kolonel J. R. Kraan, directeur van het Direc toraat Centrale Opleidingen, heeft een bezoek aan dit kamp gebracht. Hij onderhield zich enige tijd met de ex-republikeinen. Gistermiddag zagen bewoners van percelen aan de weg van Til burg naar Goirle rook en vlam men te voorschijn komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur. De omwonenden gingen het huis, dat bewoond werd door het echtpaar Delien, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer zestig jarige echtgeno'e, die gewond was aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan verplaat sen, zeide, dat zij was aangevallen door de 38-jarige L. H. C. S„ die in het naast haar huis staande café in de kost is. Deze S. zou de vrouw onverhoeds hebben over vallen. nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende kostgan ger met een wagen met negotie op stap waren gegaan. Hij zou STRAATSBURG, 11 Aug. Reeds in de eerste werkzitting van de consultatieve Assemblee van de Raad van Europa kwamen spanningen tot uiting, die zullen gaan leven tussen beide orga nen van de Raad: de Assemblee en de commissie der ministers. President Spaak, in de ochtenduren zoals verwacht werd bij acclamatie in deze functie gekozen, moest reeds in de namiddag zijn grote ervaring in de leiding van internationale bijeenkom sten te hulp roepen om de stromen van welsprekendheid, die zich richtten tegen de dominerende positie van de commissie der ministers, binnen de perken te houden. Wat in Nederland Bronbeek is, is in Engeland Chelsea. De jaar lijkse boottocht van Hampton Court najar Windsor is voor de oudgedienden een heel evenement. Dit jaar waren er 130 ge gadigden voor deze trip. De oudjes gingen voor de afvaart nog even op de foto. Churchill schaarde zich aanstonds in de blijkbaar dichte gelederen van leden, die de Assemblée in het be stel van de Raad van Europa een sterke positie tegenover de minis ters willen geven. De Britse staatsman, die zich vol activiteit door de zaai bewoog en zich soms vlak naast de tolken nestelde, daar de slechte accoustiek het volgen der discussies van de plaatsen der leden uit zeer bemoei lijkt, stond tot viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordingen te protesteren tegen het feit, dat de Assemblée volgens het voorlopige reglement van orde slechts drie dagen de tijd heeft om aan de mi nisters te verzoeken nieuwe punten toe te voegen aan de door de mi nisters opgestelde agenda. De oorzaak voor het stellen van een termijn is, dat de ministers beperkt zijn in hun tijd en niet tot einde van de Assemblée in Straats burg kunnen blijven resideren om voorstellen af te wachten. President Spaak drong er bij de Assemblée op aan, verdere be spreking van deze kwestie uit te stellen tot Vrijdag, Daartoe werd na langdurig debat besloten. Het is te verwachten, dat de kwestie morgenmiddag opnieuw scherpe discussie zal uitlokken en dat Churchill's voorstel dan in stem ming zal komen. In elk geval is het duidelijk, dat de Assemblée zich niet wenst te beperken tot een ad vies over de vraag, wat gedaan zou kunnen worden op economisch, sociaal en cultureel gebied. Deze discussie was voorafgegaan door eveneens scherpe opmerkin gen over de positie van het alge meen secretariaat. De Ierse afge vaardigde Norton betoogde, dat de Assemblée moets eisen haar eigen secretariaat te verkrijgen, dat je gens haarzelf verantwoordelük is. De Ier werd door een groot aan tal afgevaardigden in zijn standpunt gesteund. Churchill zeide, dat de waardig heid en levenskracht van de Assem blée vergden, dat deze een eigen secretariaat, los van de commissie der ministers, zou krijgen. In de na het debat gevormde commissie van 15 die de door de ministers opgestelde proceduregels zal onderzoeken, heeft voor Neder land de heer P. Serrarens zitting. Tot vice-voorzitter werden gekozen Stefano Jacini (Italië), Lord Lay- ton (Engeland). Francois dc Men- thon (Frankrijk) en Ole Bjoern Kraft (Denemarken). STAAKT HET VUREN IN PALESTINA LAKE SUCCESS, 11 Aug. (Reu ter). De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sov jet-Unie en de Oekraine onthiel den zich van stemming) een Frans-Canadese resolutie aange nomen, waarbij de wapenstil standsovereenkomst in Palestina wordt vervangen door de order „staakt het vuren". Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapens en strijdkrachten in Israël en de Arabische staten is opgeheven. NED. HANDELSDELEGATIE NAAR FRANKFORT Naar vrij van bevoegde zijde vernemen zal op 21 of 22 Aug. te Frankfort een Nederlandse dele gatie aankomen voor het voeren van onderhandelingen over een nieuwe handelsovereenkomst ter vervanging van de overeenkomst, die op 31 Juli jl is afgelopen. haar enige slagen op het hoofd hebben gegeven en er daarna met spaarpenningen van het echtpaar D. zijn vandoor gegaan. S. heeft vermoedelijk na zijn daad brand gesticht in de aan de woning gren zende schuur. De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. De brand weer stelde pogingen in het werk om de brand meester te worden en de politie begon onmiddellijk met het onderzoek. Zij vond S. ir, een grote kolenkist. Hij heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. S. werd in verze kerde bewaring gesteld. Hij had een doos bij zich, waarin zich een busje met geld bevond. De brandweer kon niet verhin deren, dat het huis verbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis bevond, kwamen in de vlammen om. SNOR ALS OFFERANDE STRAATSBURG (Reuter-A.P.), Graaf Coudenhove Kalergi, de leider van de Europese Parlemen taire Unie, die zijn leven heeft gepleit voor een Verenigd Europa, verklaarde gisteravond in een commentaar op de eerste levens dag van de Europese Assemblee: „Het kind schreeuwt al flink. Dat is een wonderlijk teken, dat het leeft". André Philip, de voormalige Franse minister en leidende fi guur in de beweging voor Euro pese eenheid, verscheen gister morgen ter bijeenkomst van de Europese Assemblee zonder zijn welbekende zware zwarte snor. Aan zijn vrienden verklaarde hü, dat hij zijn snor had afgeschoren „als een souvereiniteitsofferande", daarbij doelend op een der voor naamste punten van bespreking in de Assemblee, namelijk het ter zijde stellen van de nationale souvereiniteit. Straatsburg heeft gisteren de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, geëerd. Burgemeester Charles Frey schonk de Britse politicus een mahoniehouten sigarendoos, waar in zich zes lange sigaren bevonden en een zilveren aansteker. In de doos is een zilveren plaatje aangebracht, waarop staat: „Ge schonken aan Ernest Bevin, mi nister van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, door de stad Straatsburg, in dankbare herin nering aan 't feit, dat hij Straats burg heeft voorgesteld als perma nente zetel van de Europese Raad". Mevrouw Bevin kreeg eveneens een houten doos, doch deze was gevuld met kersenbonbons. De politie van Straatsburg heeft gisteren alls aanwezige exempla ren van de Duitse editie van de communistische „Humanité" in beslag genomen wegens „betoond gebrek aan respect tegenover bui tenlandse staatslieden". In de betrokken editie kwam een artikel voor onder de kop: „Churchill zal vandaag de toela ting van het Duitsland van Krupp verzoeken tot de West-Europese Oorlogsunie" en een ander arti kel, waarin geprotesteerd werd tegen de aanwezigheid van „Tsal- daris, de beul van de Griekse patriotten". BREMEN 11 Aug. (AFP) Volgens DPD (Britse zóne) heeft de Duitse politie in samenwerking met het militaire bestuur, in Bremen de hand gelegd op de voormalige S.S.- generaal Friedrich Knolie, die ver trouwensman van Himmler was en verantwoordelijk zou zün voor het fusilleren van een groot aantal N e- derlandse gijzelaars. Knolie werkte in Bremen onder de naam van Fritz Goetten. Men zocht reeds meer dan vier jaar naar hem. Het A.N.P. verneemt nader van het „Bureau Oorlogsdocumentatie", dat generaal Knolie vrijwel gedu rende de gehele tijd van de oorlog in Nederland was. Hij was hoofd van afdeling 3 van de Sicherheits- dienst en de S.D. Hij verving dr. Harster, de Befehlshaber van de Sicherheitspolizei en de S.D. en was een persoonlijke vriend van Rauter. Rost van Tonningen zeide m een van zijn bewaard gebleven brieven: Rauter en Knolie zijn de twee men sen, die de S.S.-richting in Neder land de meeste steun zullen kunnen geven. (Zoals bekend bestond er een controverse tussen Rost van Tonmngen en Mussert; Rost wilde van Nederland een S.S.-staat ma ken doch Mussert wenste Neder land als zelfstandige staat gehand haafd te zien.) Toen in Augustus 1942 voor de eerste maai Nederlandse gijzelaars door de Duitsers werden gefusi- leerd, was dr. Harster „met vacan- tie" gegaan omdat hjj met deze INTERIM-REGERING VOOR SURINAME Verschenen is het Voorlopig Ver slag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende een interim-regeling voor Suriname. Over het regeringsontwerp wordt o.m. opgemerkt: Verscheidene leden stemden in met de strekking van de motie-de Kort. Vele anderen zouden er mee hebben ingestemd, indien bereids de mogelijkheid ware geschapen, vertegenwoordigers van Suriname in de Nederlandse volksvertegen woordiging het woord te laten voe ren. 'De regering zou, volgens deze leden, beter hebben gedaan met uit stel van de behandeling in de Twee de Kamer te vragen, totdat zij in nieuw overleg het oordeel van de Surinamers over de amendementen zou hebben ingewonnen. De vraag wordt gesteld, of de regering er reeds top is overgegaan, het overleg met Suriname te heropenen en, zo neen, of zij bereid is, daartoe vóór de beantwoording van dit verslag te komen. Mocht het bedoelde over leg onverhoopt niet tot overeen stemming leiden of zelfs vooralsnog niet mogelijk blüken. dan zagen de ze leden niet, hoe zij het wetsont werp in zijn tegenwoordige gedaan te zouden kunnen aanvaarden en zouden zij de regering in overwe ging willen geven, de intrekking ervan te bevorderen. Algemeen wordt aangedrongen op een oplos sing van het incident, dat na de be handeling in de Tweede Kamer is ontstaan. Het bedrüfschap voor groenten en fruit deelt ons mede, dat de export van groenten en fruit naar Duits land heden doorgang kan vinden. Ten aanzien van de groentenex- port naar Duitsland wordt ter spe ciale kennis van de veilingen ge bracht, dat ten hoogste 30 pCt. voor elke der ten uitvoer toegelaten soorten groenten ter beschikking mag worden gesteld. POOLSE BISSCHOP NAAR NEDERLAND De Poolse bisschop, Monseigneur Gawlina, zal tnssen 25 Augustus en 12 September een bezoek brengen aan Nederland. Hii zal daarbij ach tereenvolgens Breda, Utrecht. Den Bosch. Eindhoven, Arnhem, Haar lem, Vlissingen en Slikkerveer be zoeken. Op 4 September komt Mgr. Gaw lina naar Limburg, waar hij in Heerlerheide een Pontificale Hoog mis zal celebreren. Monseigneur, die op zijn rondreis in Nederland zün Poolse landgenoten komt be zoeken, zal ook in de Limburgse mijnstreek met de Poolse mijnwer kers contacten opnemen. Op 5 Sep tember bezoekt Mgr. Gawlina de bisschop van Roermond. Hij zal te vens bezoeken afleggen bij de di rectie der Staatsmijnen en bij de burgemeester van Maastricht. Tus sen 5 en 8 September zal de Poolse bisschop in de münstreek de ver schillende gezellenhuizen en' zie kenhuizen bezoeken, waar zijn Poolse landgenoten zün onderge bracht. Op 8 September houdt de bisschop een toespraak tot de Pool se aalmoezeniers. Op 9, 10 en 11 September brengt Mgr. Gawlina nog een bezoek aan Twènte, Hengelo en Enschede. zaak niets te maken wilde hebben. Hij werd toen vervangen door Knolie, die de fusilering ten uitvoer zon hebben doen brengen. In Mei 1944 ging Knolie over naar het Sicherheitshauptambt te Ber lijn, afdeling 6 (contraspionnage). Hij werd toen naar het nabüe Oos ten gezonden. Men neemt aan, dat Knolie een belangrijk aandeel heeft gehad in de opleidingsschool voor spionnen op „Zorghvliet" te 's Gravenhage. Vermoedelijk zal zijn zaak behan deld worden door het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam. ZONDER GOEDKEURING VAN DE REGERING PRAAG, 11 Aug. (Reuter). Van gezaghebbende kerkeljjke zijde werd vandaag medegedeeld, dat de Rooms Katholieke Kerk aanstaan de Zondag twee bisschoppen wil wijdon zonder de gebruikelijke goedkeuring van de Tsjeehoslo- waakse regering. De twee nieuwe bisschoppen werden enkele weken geleden te Rome aangewezen. Zjj zullen beiden Zondag te Trnava (Zuid-Slowakije) plechtig gewijd worden. Het zijn mgr. Ambrose Lazik, voormalig Apostolisch be heerder van het bisdom Trnava, en mgr. Robert Pbozny, deken van Roznava, eveneens ln Slowakije. Volgens de bestaande modus Vi vendi moet aan de regering toe stemming worden gevTaagd voor het benoemen van nieuwe bisschop pen. Volgende maand komt een wetsontwerp van de regering in de nationale vergadering, waarbrj alle bevoegdheden in kerkelijke zaken aan de staat komen. De Kerk is zich er van bewust, dat de beide nieuwe bisschoppen niet door de regering zullen wor den erkend, maar zij heeft vandaag uitdrukkelijk verklaard, dat deze bisschoppen „volledig geestelijk gezag" zullen hebben. De plechtigheid van a.s. Zondag zal de eerste zijn, die zelfstandig door de Kerk is georganiseerd na het ontstaan van de openlijke breuk tussen Kerk en Staat, in Juni jl. Sedertdien zijn kerkelijke bijeen komsten, die niet door de wereld lijke autoriteiten zijn goedgekeurd, verboden. In het Infanterie Depót te Ma- lang krijgen Indonesische mili tairen een opleiding tot soldaat in de Federale Troepen. De op leiding is modern, maar zwaar. De soldaten leren uit een rij dende truck te springen. De snelheid van de wagen wordt voortdurend opgevoerd. Mijnen bij Oostende? De Britse admiraliteit heeft Woensdagavond in een communiqué de schepen gewaarschuwd, in de buurt van de haven van Oostende op te passen voor mijnen. OPSTAND ONDER CHINESE BOEREN? KANTON, 11 Aug. (Reuter). De Chinese nationalistische woord voerder generaal Teng Wen-Yi heeft heden verklaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anh- wei in Centraal-China een 240.000 Chinese boeren in opstand zijn gekomen tegen de communisten. Volgens de woordvoerder ver zetten de boeren zich gewapender hand tegen de vordering door de communisten van levensmiddelen- voorraden en het werven van manschappen voor het „bevrij dingsleger". Er zouden tekenen van een dreigende ineenstorting van het communitissche politieke systeem te bespeuren z;jn. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1