VET Geen tijd meer voor argwaan Het besmet vérklaren van bouwwerken is verboden Varkensstapel in een jaar met 50 pet. vermeerderd De schat van Matabonga W. VET Dr. van Royen acht goede grondslag gelegd RADIO Woningbouw in Juni licitatie de Paus f berichten SNOEP eciale aanbieding Speciaalzaak ED A KANT fie rekent koopt bij Najaarsbeurs nadert met rasse schreden Harriman over de militaire hulp Vrijlating prijzen Naar wij vernemen: Kassier leefde op te grote voet VI l£t? MET OOVP- G£ VELSWÜl'Z&NVZflAG - RW ACHTING het K.N.M.I. te an Vrijdagavond tÓEL eht met weinig be- lorgen overdag: ge- ocnemendc bewol- mogeljjk gevolgd lichte regen of Zwakke tot matige lofdzakelijk tussen West. Weinig ver in temperatuur. J. P. Huibers van Haarlem 'IUS XII heeft een icitatieschrijven ge- H. Exc. Mgr. J. P. legenheid van zijn rfeest. van dit schrijven Paus aan de jubi- op de volmacht om ale Hoogmis op 15 auselijke Zegen met verlenen, de Bisschop in re- wam de Pauselijke VIgr. P. Giobbe hem bijzonder document PLICHTIGEN September in dienst ch daarop door een voorbereiden, moe- ig mee houden dat in 23—26 Augustus en nog gelegenheid :e te houden van is. Belt het retraite- en op: K 2208—2081 in orde! OEK, 11 Aug. 120.000 Eerstel. 8.40—9.20, kriel 3.90—1.30. blan- i7.90, blauwe Eigenh. pm. blauwe 6.508.70 Bevelanders 6.907, 6.40; 1000 kg uien kg slabonen 2031; 7.30; 9000 kg rode 6500 kg gele kool 0 kg bieten 45. 11 Aug. 53.950 kg trove Schot 7.608.00, 20, driel. 4.605.70, 7.80; 11.700 kg rode 15,800 kg grove uien g bieten I 55.20, II slabonen I 3336. II oeren 1015, Kruide- 27, Zilvernep uien EC, 12 Aug. 50.000 kg Eerstelingen 8.30, bl. 7.30, 40.000 kg witte 20.000 kg gele kool kg rode kool 5.50 slabonen 27.2036.10. UIZEN, 12 Aug. dappelen: Eerstelingen 5ve 7.60—7.70, driel. e Eerstel. 10.10, grove -7.90, grove 7.607.70, —7.50, witte Eigenh. a 7.20. 37.000 kg witte 40, 1000 kg rode kool gele kool 5.1000 kg 35. HARWOUDE, 12 Aug. aardappelen: Eerstel, e Eerstel. 9.60, Eigenh. I. Eigenh. 6,407.10; ionen 26—36; 17.000 kg 3—5.50; 86.000 kg witte 10; 2800 kg gele kool 4; ;n 45.90, 400 stuks 48. ite chocolade f 0.48 100 gram; rumbonen 33 per 100 gram; bón- is f 0.38; toffees f 0.25; op pure chocoladerepen 15 per stuk. Grote sor. ing luxe dozen Droste, riemaker etc. Zuur-, ka li. en pepermuntstalen, ïaf f 0.10 a f 0,25. rkade's biscuits, bè- luit, ontbijtkoek, fijne terkoekjes. Ziet onze lage. Keuze uit meer n 200 soorten snoep, j zijn 's Zondags ge opend van 26 uur Telefoon 5081 [AGDALENENSTR. 10, ALKMAAR HEEFT ongensoveralls, voor de ambachts school, prima kwal. alle maten, 19 pun ten, vanaf 11.95 stofjassen, m. dubb. zakken 9.88 Corte jassen 6,72 .aboratorium jassen, prima jeans 13.95 Damesjassen korte en lange mouw vanaf 11.65 gerpleegsterschorten graslinnen 6.16 "antasiesehortcn, „Favorita" 3.61 Vrijdag 12 Augustus 1949 PAG. 3 Volop Manchester broeken, Ook extra grote maten. vanaf 13.69 Mouwvesten 16.95 Khaki drill 95 br. per mtr 2.98 Werksokken 2.37 Interlock camisoles en dircctoirs 2.12 Interlock herenbroekjes 2.31 Bl. jeans Jongcns- brOeken 4.83 Damesskisokjes 38 et. Langcstr. 37, Alkmaar (Van onze parlementaire redacteur) Er was wederzijds argwaan, aldus dr. v. Royen op de persconfe rentie die gistermorgen op het Departement van Buitenlandse Zaken werd gehouden. Wantrouwen onzerzijds in de bedoelin gen en daadkracht van de Republiek, wantrouwen van de zijde van de Republiek in de Nederlandse bereidheid om de souverei- niteit over te dragen,. Denkend aan deze tegenstelling, die tot voor kort steeds heeft overheerst, achtte dr. v. Royen het herstel van het vertrouwen dan ook het belangrijkste resultaat van de te Batavia bereikte overeenkomst. Uit persoonlijke gesprekken met zijn collega Rum was hem geble ken. dat ook deze van mening was dat thans eindelijk de grond slag was gelegd voor een groeiend vertrouwen. In hetzelfde verband de vraag beantwoordend, waarom de heer Hatta in persgesprekken van de laatste dagen aan de Ron detafel-conferentie een dwingende termijn van acht weken was gaan stellen, zeidei dr. van Royen. dat uitlatingen als deze waarschijnlijk het laatste restje wantrouwen be vatte, dat zolang aan Republikein se zijde heeft overheerst. Hatta zal er van willen uitgaan, dat bii een langere duur het Indonesisch thuisfront andermaal zou gaan twijfelen. De schatting van de heer Hatta bleef overigens toch ook binnen het kader van de beramin gen, die reeds eerder zijn gedaan, Zijn bezoek aan New Dehli had dr van Royen mede benut om ook daar de overtuiging te verstevigen ,dat Nederland de vaste en oprech te bedoeling heeft om de souve- reiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië over te dragen Dr. van Royen was er van over tuigd, en dit past in de reeds ge noemde gedachtengang van de heer Hatta, dat er inderdaad een wisselwerking zou gaan blijken tussen de toestand in Indonesië en het verloop van de Rondetafel conferentie. Zou enerzijds een traag verloop van de conferentie de stemming in Indonesië niet ten goede zou komen, anderzijds is duidelijk, dat ook een voortduren van de onrust daar allerminst be vorderlijk zou zijn voor de stem ming op de straks aan te vangen besprekingen. Op een vraag naar de jongste ongeregeldheden in het Solose. zeide dr. van Royei\ dat hij deze ernstig betreurde. Hoewel de overeenkomst „Staakt het vu ren" nog niet in werking is getre den en de gsnoemde ongeregeld heden dus nog buiten het kader van de overeenkomst vallen, mocht toch de hoop worden gekoesterd, dat reeds nu de mening was gaan overheersen, dat vijandelijkheden geen zin meer hadden. Unie betekent samenwerking Er blijven er, aldus dr. van Royen die ook in dit stadium nog twijfel koesteren of het inderdaad wel tot een duurzame samenwer king zal kunnen komen. Zijnerzijds wilde hij het zo stellen, dat wan neer het woord Unie geen volko men holle klank zou zijn, dit toch de wederzijdse bereidheid tot sa menwerking zou moeten inhouden. Ook het veilig stellen van Neder landse levens en belangen wilde hij in dit kader doen passen. Dat het tot een goede samenwerking zou komen, grondde hij op de eerste plaats op een persoonlijke beoor deling van de nieuwe verhoudin gen. Daarnaast is het zo, dat toch ook de belangen van beide volke ren tot samenwerking nopen v PROGRAMMA ZATERDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. K.R.O.; 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Pianoduo, 9.20 Gramofoonmuziek, 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit!, 11.00 Radioziekenbezoek, 11.45 Gra mofoonmuziek, 12.00 Angelus en zangrecital, 12.30 Mededelingen en Lunchconcert door het Dansorkest van Klaas van Beek, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Progr. Ned. strijdkrach ten, 13.30 Lunchconcert (vervolg), 13.50 Film en toneel, 14.10 Omroep- kamerorkest, 14.50 Boekennieuws, 15.00 Gramofoonmuziek, 15.30 Made's mannenkoor, 16.00 De vliegende Hollander, 16.10 Harmonie „Erato" te Roosendaal, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De Wig wam, 18.00 Gramofoonmuziek 18.05 Actualiteiten, 18.15 Journalistiek Weekoverzicht, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kath. Thuisfront overal!, 19.25 Gra mofoonmuziek, 19.45 Uitz. voor Ne derlanders in Duitsland, 20.00 j Nieuws in 't kort, 20.05 De gewone man, 20.12 Gramofoon, 20.20 Licht baken, 20.45 Gramofoon, 21.00 Tap toe op 't Molenveld van de Krayen- hofkazerne te Nijmegen, 21.45 Zo mersproeten met het Orkest Zonder Naam enz., 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 Nieuws, 23.20 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM n 415 M. V.A.R.A.; 7.00 Nieuws, en gramo foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten, 8.18 Gramofoonmuziek, 9.00 Popu lair concert door het Minneapolis Symphonie Orkest. V.P.R.O.: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Ra diofeuilleton, 10.35 Uitz. voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.20 Buitenlands weekoverzicht, 11.35 Zang door Nelson Eddy, 11.45 Alt en piano, 12.00 Jan Vogel en zijn Accordeon-orkest, 12.30 Mede delingen gevolgd door orgelspel door Cor Steyn, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Gramofoon, 13.30 De Samv'irkende Kobenhavnske Ar- bejder Sangkor, 14.00 Uitz. voor de A.J.C., 14.20 Kon. Militaire Kapel 15.00 „De Veluwe", streeekuitzen- ding, 15.25 Gramofoon, 16.00 Komt u binnen, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Vincentino o.l.v. Frans Poptie, 17.30 Om en nabij de twintig, 17.50 Nat. zwemkampioensch., 18.00 Nieuwsbe richten, 18.15 Populaire liedjes, 19.00 Artistieke staalkaart. V.P.R.O. 19.30 Cursus, 19.45 „Passepartout". VA.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Din gen van de dag, 20.12 Varia, 20.15 Gramofoonmuziek, 20.45 De Bonte Bal presenteert u'de revue „De pes simist heeft ongelijk", 21.45 Socia- usitsch commentaar, 22.00, Stradiva ri*'6*' *s de maan bewoond?. Dr. van Royen zeide de laatste dagen vele brieven te hebben ont vangen van mensen, die, uitgaande van hun liefde voor Indonesië, de nieuwe politiek meenden te moe ten veroordelen. Dit recht wilde hij deze mensen geenszins ontzeg gen. Wel wenste hij echter te be nadrukken, dat men, uitgaande van dezelfde liefde voor Indonesië, ook voorstander van de thans ingesla gen koers kon zijn. Ook hij stelde er prijs op te ver klaren. dat hij een grote liefde voor land en volk van Indonesië had gekregen, waaraan hij warme woorden van waardering verbond voor allen, die er op het ogenblik in geloof aan nieuwe toekomst leef den en werkten. Nu de nieuwe koers is ingeslagen wilde dr. van Royen er voor plei ten, dat deze nu ook in elk geval gul zou worden uitgevoerd. „Laten wij de nieuwe politiek niet uitvoe ren met een zuur, maar met een blij gezicht". In het hoofdmagazijn van de Wollenstoffenfabriek L. N. van den Bergh aan de St. Jozefsstraat te Tilburg heeft Woensdag avond een felle brand gewoed. Na ingespannen arbeid slaagde de brandweer er eindelijk in het vuur te bedwingen. Brandweer lieden bezig met het nablussen in 't pand, waarin tienduizenden kilo's wol lagen opgeslagen. Brazilië zelfstandige missie-provincie Het Kapittel der Paters Fran ciscanen in Weert heeft het com missariaat Brazilië verheven tot zelfstandige provincie, 't Missie gebied in Brits Indië is verheven tot commissariaat. Het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting deelt ons het volgende mede: het is reeds herhaalde malen voorgeko men, dat z.g. schadecommissies voor het bouwbedrijf een bepaald bouwwerk besmet verklaren. Door zo'n verklaring wordt aan de bij de schadecommissie aangesloten onderaannemers en handelaren in bouwmaterialen verboden, werk zaamheden of leveranties ten be hoeve van dat bepaalde bouwwerk te verrichten. De reden voor een dergelijk verbod is veelal dat de hoofdaannemer door financiële moeilijkheden niet aan zijn ver plichtingen kan voldoen. Door middel van de boycot die het gereed komen van het bouwwerk verhindert willen de schade- commissies dan bereiken dat de opdrachtgever de vorderingen van leveranciers en onderaannemers voldoet, hoewel deze .daartoe in geen enkel opzicht verplicht is. Twee Amsterdamse bouwvereni gingen en het Rijk hebben de vraag naar de rechtmatigheid van Kwartet Jan Corduwenar Zondag te Southampton 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoon. j ren. Nog enkele weken en de Najaars beurs zal een aanvang nemen. Geen wonder, dat te Utrecht met man en macht aan de opbouw wordt ge werkt. Grote trucks rijden af en aan met zand, stenen en hout en achter elkaar gaan op het Vreden- burg de spanten omhoog van het Pavilion des Nations, waar binnen kort de collectieve inzendingen van België, Zuid-Afrika, Zwitserland, Hongarije, Marocco en Groot-Brit- tannië duizenden bezoekers zullen trekken. Doch niet alleen op het plein maar ook in de gebouwen en op de Croeselaan wordt hard gewerkt om vóór 16 Augustus gereed te zijn. de dag, waarop de deelnemers hun stands mogen gaan inrichten en lange rijen auto's uit alle delen van het land voor de liften en kranen van de Jaarbeurs zullen rijden om hun kostbare goederen te lossen. ANGSTIG AVONTUUR OP DE NOORDZEE RAMSGATE (Kent) (Reuter) Zes Nederlanders rusten thans te Ramsgate uit na een bange nacht op zee, waarin hun jacht op een zandbank liep, een m(jl uit de kust ter hoogte van Ramsgate. Eergisteravond laat raakte de motor van het zeven ton metende jacht, Maria Lecina, onklaar, toen z(j van Harwich naar Ramsgate voeren. Spoedig daarop scheurde het gTootzeil en strandde het jacht. Gisterenochtend vroeg merkten enkele mensen aan de kust de boot op. De opvarenden zwaaiden met jassen om de aandacht te trekken. Een reddingsboot uit Ramsgste kwam te hulp. Toen zij het jacht bereikte was het weer vlot geko men. De eigenaar van het schip, de heer van der Haak uit Leiden, ver telde, dat het jacht twee keer op de zandbank was gelopen en tel kens dpor de krachtige wind weer los kwam. De hele tocht was onge lukkig verlopen, zo zeide hij. „Kort nadat wij Zondag uit den Haag ver trokken, raakte de motor defect en dreven wij uit de koers. In plaats van rechtstreeks naar Ramsgate te varen moesten wij Harwich aan doen om de motor te laten repare ren. Toen wij gisteren van Harwich naar Ramsgate voeren, liet de mo tor ons weer in de steek en scheur de het gruotzeil door de sterke wind". De andere opvarenden van het motorjacht zijn de heren D. van der Haak, een broer van de eigenaar van het jacht, A. van der Wiel en D. Hazenoot uit Noordwijk en J. van Rijn en C. van der Waals uit Leiden. AANKOMST „KOTA CEDE" EN „WILLEM RUYS" Maandag a.s. wordt de „Kqta Ge- de" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, het eerste pelgrimsschip van dit jaar. dat met ongeveer 1200 bede vaartgangers uit Indonesië naar Djeddah vertrok vandaar te Rot terdam verwacht. Ook de „Willem Ruys" komt die dag 'binnen met ongeveer 1000 passagiers, onder wie 228 kinderen en ruim 450 evacue's. Een honderdtal Engelsen zal retds debarke- een besmetverklaring aan het oor deel van de rechter onderworpen. In hoger beroep heeft het Amster damse Gerechtshof uitspraak ge daan. De besmetverklaring werd daarbij als onrechtmatig gebrand merkt en de schadecommissies werden verplicht, om hun boycot terstond op te heffen. Door deze uitspraak is niet alleen in het. onderhavige geval een beslissing genomen, maar ook voor de toe komst zijn de voor de woning voorziening schadelijke werk- en leveringsverboden niet meer mo gelijk. Voor langdurige vertraging als gevolg van besmetverklaringen behoeft dus niet meer te worden gevreesd. FABRIEKSBRAND TE TILBURG GEBLUST Tot gistermorgen 6 uur "is de brandweer te Tilburg, versterkt door vrijwilligers en de fabrieks- brandweer, in de weer geweest om de brand, die eergisteravond uitbrak in het hoofdmagazijn van de Wollenstoffenfabriek L. E. v. d. Bergh aan de St. Jozefsstraat te Tilburg, te blussen. Het magazijn, waar wollen stof fen lagen opgeslagen, brandde geheel uit. Slechts de zwart ge blakerde muren van het 35 meter lange gebouw stonden nog over eind. De schade is aanzienlijk doch wordt door verzekering ge dekt. FANNY UITGENODIGD VOOR MASARYKSPELEN PRAAG, 11 Aug. (A.P.). Fanny Blankers-Koen, de Neder landse „vliegende huisvrouw", .staat boven aan de lijst van 24 athleten uit het buitenland, die zijn uitgenodigd tot deelneming aan de vijfde jaarlijkse Masaryk- spelen, die op 17 September te Vitkovice in Moravië zullen wor den gehouden. De voornaamste Tsjechische deelnemers zijn Emil Zatopec, die eerder in dit jaar in het stadion van Vitkovice zijn wereldrecord op de 10.000 meter heeft gevestigd en Vaclaf Cenova, de beste renner van Centraal Europa op de 1 mijl- baan. Tot de buitenlandse genodigden behoren ook de Fin Viljo Heino, voormalig wereldkampioen op de. 10.000 meter en de Nederlandse lopers op de 1600 meter Zwaan en de Ruyter. WASHINGTON. Averell Har riman, de reizende ambassadeur van het plan-Marshall heeft Don derdag voor de gezamenlijke zitting vavn de Amerikaanse Senaatscom missie voor Buitenlandse Aangele genheden en Strijdkrachten ver klaard, dat, indien het congres het program voor militaire hulpverle ning zou beknotten of de inwerking treding ervan zou uitstellen, revo- lutionnaire elementen de vastbeslo tenheid en het zelfvertrouwen van Westeuropa zouden ondermijnen. Harriman verklaarde ernstig be zorgd te zijn over „d,e bedreiging van de vrede door het Kremlin", doch hij geloofde, dat de vrede kan worden behouden door het plan- Marshall, het Atlantische Pact en de militaire hulpverlening. Hij was van mening, dat vertraging van de hulpverlening op de lange duur de Verenigde Staten op hogere kosten zal komen te staan. De versterking en vereniging van de strijdkrachten der landen van het Atlantische Pact zullen volgens Harriman aanzienlijk tot de veilig heid van de Verenigde Staten bij dragen. Harriman zeide te geloven, dat te In de Staatscourant van heden is gepubliceerd een „beschikking tot vrijlating van de prijzen". Hierdoor zijn de prijzen vrij voor de werkzaamheden van: behangers, electrotechnici, grondboorders voor watervoorziening, instrumentmakers lei- en pannendekkers, monteurs, ovenbouwers, schilders, spuiters en lakkers, steenhouwers, stoffeerders, terrazzo- en kunststeenbewerkers, reparateurs van huishoudelijke ar tikelen, optische instrumenten, phy- sische instrumenten, radiotoestellen en uurwerken, reparateurs en be kleders van kinderwagens en kin- derwandelwagens, aanleggers en reparateurs van bliksemafleiders, huistelefooninstallaties, radio-anten nes, reclameverlichting. Tevens zijn de prijzen vrij voor: hervertin- nen van melkbussen, huur- en ver huur van machines, eventueel in clusief vergoeding voor bedienings personeel, ingenieurs-honoraria, in zetten, buigen en harden van glas, leggen, repareren en reinigen van parketvloeren, slopen van bouw werken, slijpen van schaatsen, mes sen, scharen en andere werktuigen, taxeren van machines. schijnt onze nationale luchthaven Schiphol niet uitsluitend een inter nationaal knooppunt van menselij ke wezens te zijn, want ook leden uit de dierenwereld, afkomstig uit alle delen der aarde, ontmoeten el kaar hier vaak. Zo vormde Woens dagmiddag de grote vrachtloods 'n gezellig samenzijn van deels krij sende, deels loeiende en ook zwijg zame en geluidloze dieren. Enkele afscheidingen van kippengaas zorg den ervoor, dat de verwarring niet al te groot werd, want vooral de ludiruchtige penceelaapjes toonden zich nogal opgewonden, terwijl de everzwijntjes niet kwamen uitge- knord met hun buren, een fraai stel rode ibissen; heeft het Z. M. Koning Rhama van Thailand behaagd om de KLM- vertegenwoordiger te Bangkok, de heer Dieckhaus, de orde „Officier 4e kl. in de orde van de Witte Oli fant" te verlenen; heeft een bloemist uit Amstel veen, die ruzie kreeg met een agent omdat hij een verkeersregel over treden had, toen hij met zjjn auto Stadionplein te Amsterdam pas seerde, het een3 eventjes flink „met een benzine-blik gezegd" in plaats van '„met bloemen", hetgeen hij lie ver aan zijn klanten overlaat. De agent kwam er met enige diepe snijwonden in het gezicht af; is de Joodse bevolking in West- Duitsland sinds 1933 van 500.000 teruggelopen tot 20.000; is een Italiaans vissersvaartuig dat een mijn op sleeptouw poogde te nemen, in de nabtiheid van Sar dinië in de lucht gevlogen. De vijf koppige bemanning kwam om het leven; wordt een vliegtuig van de RAF, dat zich met twaalf personen aan boord op een vlucht tussen Aden en Salala bevond, officieel als vermist opgegeven; zullen van nu af de Roemeense officieren en soldaten elkaar met .kameraad" moeten aanspreken; heeft de Rotterdamse recht bank de 29-jarige J. S. die verdacht werd van de moord op de 24-jarige mej. Rouss te Katendrecht. tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. krijgt het emigrantenschip .Tabinta" van 21 tot 28 Augustus een andere bestemming. Het zal die tijd dienst doen als drijvend te huis voor de 300 studenten van 25 nationaliteiten, die deelnemen aan het 3e jaarcongres van de „World student, federalists"; zal het 6 September 30 jaar geleden zijn, dat de heer L. H. Si mons benoemd werd tot burgemees ter van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. In 1948 had Nederland een record aardappeloogst van circa 5mil- lioen ton. Van deze hoeveelheid zijn naar schatting 1.2 millioen ton door het Nederlandse volk geconsumeerd, 1.6 millioen ton door de industrie verwerkt (aardappelmeel, stroo, etc.), 0.6 millioen ton geëxporteerd en ruim 0.3 millioen ton voor poot- goed bestemd. X Het verlies door uitval wordt ge raamd op bijna 0.3 millioen ton, zodat circa 1.6 millioen ton aard appelen of bijna 30 pCt. van de to tale aardappeloogst voor Veevoeder doeleinden kon worden bestemd. Teneinde voor deze hoeveelheid een lonende afzet te bevorderen en het aardappelsurplus zo goed mo gelijk te conserveren, werd van overheidswege o.a. het stomen van aardappelen voor veevoederdoelein den aangemoedigd. Tevens werd hiermede het verbruik van in eigen land voortgebrachte veevoeder ge stimuleerd. De schaarste aan voedergranen hield nl. na de oorlog het aantal stuks vee op een betrekkelijk laag peil, terwijl ook in de toekomst on beperkte invoer van voedergranen in verband met de deviezenschaar- ste waarschijnlijk onmogelijk zal zijn. Het voor de oorlog geïmpor teerde' krachtvoeder zal dus voor een groot deel moeten worden ver vangen door voeder «n eigen bo dem. Aardappelen spijl?n bij déze vervanging een belanjfijke rol, ter wijl het stomen (en ook het drogen) de mogelijkheid schept deze produc ten lange tijd houdbaar te maken. Ook wordt het gestoomde' product beter door het vee opgenomen. Van de aardappeloogst van 1948 zijn naar schatting ongeveer 500.000 ton aardappelen gestoomd, waarvan ong. 100.000 ton met subsidie. Bo vendien werden nog circa 50.000 ton aardappelen gedroogd. In totaal is dus 10 pCt. van de totale aardappel oogst voor veevoederdoeleinden ge conserveerd. Een en ander is vooral de var kensvoederpositie ten goede geko men. Dit blijkt ook uit het feit, dat de varkensstapel zich in het afge lopen jaar met niet minder dan 50 pCt. uitbreidde. De betekenis van de aardappelen voor onze deviezenpositie sprong nog meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat de voederwaarde van 1.6 millioen ton aardappelen over eenkomt met die van circa 400.000 ton krachtvoeder (op graanbasis), waarmee bij import circa 25 mil lioen dollar zou zijn gemoeid. EEN „INVLOEDSMAKELAAR" WASHINGTON, 11 Aug. (AFP). Het Amerikaanse publiek volgt met geamuseerde belangstelling de zaak van een „invloedsmake laar", in verband waarmede een aantal Amerikaanse persoonlijk heden voor een bijzondere com missie van de Senaat moest ver schijnen. Een gewezen kolonel van de Intendance, James Hunt, die thans directeur is van een „bureau voor openbare relaties", zou een con tract hebben doen ondertekenen, waarbij hem vijf procent werd toegekend van het bedrag van alle bestellingen, welke de regering door zijn tussenkomst bij een zekere Paul Grindle, een indus trieel, zou plaatsen. „Het is mijn beroep, mijn in vloed te gelde te maken", zou Hunt aan Grindle hebben gezegd, terwijl hij hem een reeks foto's toonde van persoonlijkheden, die hij zijn „intieme vrienden" noem de. Het ministerie van landsver dediging heeft een onderzoek doen instellen, nadat Grindle alle ver trouwelijke mededelingen van Hunt aan de „New York Herald Tribune" had bekend gemaakt. HONGERSTAKERS IN STRAATSBURG STRAATSBURG, Twee leden van de Wereldburgersbeweging van Gary Davis hebben gisteren een korte hongerstaking beëindigd toen de politie hen verdreef uit een ruïne op het plein van de kathedraal te Straatsburg. Het waren miss Ruth Allan- brook uit Wakefield (Massachu setts) en een lid uit de Elzas, Koune. Ze waren een gecombi neerde sit-down en hongerstaking begonnen om te protesteren tegen het gebrek aan belangstelling van de Raad van Europa voor hun eigen program. De politie moti veerde haar optreden door te zeg gen, dat zij de openbare veiligheid in gevaar brachten doordat zij mensen binnen de ruïne lokten, die wel eens zou kunnen instor ten. De Arnhemse politie heeft van daag een juist van vacantie' terug kerende kassier van een bekende bankinstelling hier ter stede ge arresteerd, omdat hij ervan ver dacht wordt zich te hebben schul dig gemaakt aan oplichting. Voordat de kassier met vacan tie ging had een loodgieter gedis poneerd over een bedrag van f 16.000, de som van de eerste af leveringstermijn voor loodgieters werkzaamheden. De kassier had de loodgieter er toen opmerkzaam op gemaakt, dat dit geld reeds was uitbetaald. Hij legde een door de loodgieter ondertekende kwitan tie over als bewijsstuk. De politie, die in de zaak werd gemengd, dacht 'aanvankelijk, dat deze handtekening echt was. Bij 'een voortgezet onderzoek rees echter twijfel. De omstandigheid, dat de kas sier veel geld verteerde op uit stapjes met allerlei vrienden, ver sterkte het vermoeden, dat hij ander geld dan zijn salaris voor dit doel gebruikte, want zijn loon liet dergelijke uitgaven niet toe. Terwijl de man met vacantie was werd zijn huis bewaakt. Hii heeft inmiddels een volledige bekente nis afgelegd. (NAAR E6N lU-USFeR VOORBmD) OPT GöflT "Z O NIEV) LAN&e-R? J- Het uit 1462 daterende „Groot Kasteel" is door de gemeente Deurne aangekocht. Door oorlogshandelingen werd het zo zwaar beschadigd, dat de eigenaar wegens de zeer hoge kosten van de restauratie moest afzien. Het ligt in de bedoeling de ruïne te consolideren en er een theehuis in te richten. Het bijbehorende landgoed van ruim 9 ha, waardoor het riviertje de Vliet loopt, zal tot openbaar wandelpark worden ingericht. In Juni werden volgens de voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 3375 wonin gen voltooid. Deze woningen waren als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes zijn de definitieve cijfers over Mei j.l. geplaatst). Groningen 111 (108), Friesland 97 (213), Drenthe 185 (166), Overijssel 178 (133), Gelderland 532 (526), Utrecht 89 (183), Noord-Holland 1 (excl. Amsterdam) 213 (235), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 319 (341), Zeeland 188 (290), Noord-Brabant 618 (536), Limburg 428 (216), Amsterdam 89 (78), Den Haag 123 (63), Rotterdam 203 (225), N.O.-Polder 2 (14), Nederland 3375 (3327). Gedurende de maand Juni werd begonnen aan 4253 (in Mei 3156 wo ningen, zodat het aantal in aanbouw zijnde woningen op 30 Juni steeg tot 37643 (31 Mei 36754). FEUILLETON 25 „Ik denk, dat die kerel een ge mene bedrieger is", zëi Reder. Alles klopte met wat ze wist, of niet wist, over die vreemde, geheimzin nige jongeman. Gemeen, zoals Suze dacht, kon ze hem niet vinden. Wat voor geheimzinnige bezigheden hjj dan ook mocht hebben, of wat voor bedriegelijke streken hij ook uit haalde, ze kon hem geen echte schurk vinden. Veeleer een handige slimme jonge man, die een of ander plan ten uitvoer wilde leggen. Maar wat was dat plan? Hij had gevist naar bijzonderhe den uit de jeugd van overgrootva der Han Russel en zijn vrouw, toen zijner tijd, als de handel tussen Oost1 ze pas getrouwd waren en hij had „r—i >--■-> 1 geen enkele reden om fe vermoeden, dat hij die niet gekregen had. Het zou vast en zeker niet in zijn hoofd opkomen, dat die lieve oude groot moeder hem zulke grove leugens op de mouw had gespeld. Terwijl ze naar huis terugreed, piekerde ze over Jack Benders. Ze was het met grootmoeder eens, dat hij niet meer terug zou komen. Aan het begin van hun oprijlaan stond een sjofele, open auto gepar keerd. Toen Lida vaart minderde om de bocht te nemen, ontdekte ze en West zich zal hebben ontwik keld, de Russische dominatie zal af nemen. Op het voorstel van senator Van- denberg om een tussentijdse mili taire hulpverlening op touw te zet ten en met het volledige program te wachten op de aanbeveling van de Raad van het Atlantische Pact, die nog moet worden ingesteld, ant woordde Harriman, dat hij geen re den zag, waarom de raad niet in het volledige program zou toestemmen, omdat zijn leden er voor verant woordelijk zjjn. een rossig hoofd. Sam Dessain klau terde uit zijn vehikel. Lida reed haar wagen naast de zijne en zei: „Zo, Sam, hoe staat het leven?" Hij zei ernstig: „Juffrouw Russel, ik ben niet gewoon, mijn neus in andermans zaken te steken, maar die kerel, die gisteravond bij uw grootmoeder op bezoek was „Bedoel je die meneer Benders?" „Ja, juffrouw, ik had daareven 'n klein mankement aan de motor en had vlak bij het oude kerkhof ge stopt, toen die Benders kwam aan gereden." „Naar dat kkerkhof „Ja, juffrouw. Hij reed het hek door, zette zijn wagen daar neer en keek een hele tjjd in het rond. Het maakte mij een beetje nieuwsgierig en ik hield hem in de gaten. Hij deed net, alsof hjj er niet op gesteld was dat iemand, hem daar zag. Hij ging naar een der oudste afdelingen en bleef daar zowat een half uur. had grote vellen wit papier bij zich en een busje met het een of ander. Daar prutste hij wat mee rond, kwam terug, stapte in zijn auto en reed weg. Toen hij me voorbijreed, zag ik een stelletje koffers in zijn wagen staan. Ik denk, dat hjj de stad ging verlaten." „Dat is van belang," meende Li da. „Ja, Sam, uiterst belangrijk zelfs, zou ik zo zeggen. Weet je soms ook, wat die Benders daar op het kerkhof heeft uitgevoerd?" „Ja, juffrouw, ik geloof van wel. Toen hij weg was, ging in naar de plek waar hij aan het rondscharre len was geweest en ik zag, dat het bij uw familiegraven was. Hij was aan het werk geweest aan die klei- pe grafsteen. Die is al heel oud en zwart van ouderdom. En ik zag, dat er rondom op het gras hier en daar glimmend zwart poeier lag en op de voorzijde van die steen zat ook een laag van dat goedje. Ik bevoelde dat goedje eens en kwam tot de ontdekking, dat het graphiet was." „Graphiet?" vroeg Lida verbaasd. „Ja, juffrouw. Fijn gemalen gra phiet. En toen herinnerde ik me, dat hij een heleboel vragen gesteld had over; de geboortedag van het oudste zoontje van uw grootmoeder en ook over zijn sterfdag. Het kwam me voor, dat die mijnheer Benders de proef op de som wilde nemen." „Maar, waar diende dat graphiet dan voor?" vroeg Lida. „Wel, de naam op die steen Han Russel is duidelijk genoeg te lezen, maar de datum en wat er verder onder staat is door verwe ring vrijwel onleesbaar geworden. De voorkant van die steen zit vol ruwe puntjes. Het is onmogelijk om die letters door er over te wrijven leesbaar te maken, maar misschien is het hem gelukt door dat graphiet er overheen te smeren, een afdruk te krijgen, die wat beter leesbaar is. Ik bedoel dat het papier missch'ln die datums zó overneemt, dat je ze kunt lezen, al kun je dat niet op de steen zelf, omdat die zo zwart is." Lida schudde hem hartelijk bij zijn schouder. Sam je bent een geboren detec tive en een genie er bij! Hartelijk bedankt, hoor jongen, dat je dit voor ons gedaan hebt! Heb je zin om mee te gaan en met mij te gaan koffiedrinken? Ik ben thuis de ge beten hond". Sam deed een pas achteruit. „Wel bedankt, juffrouw Russel, maar ik sta ook in een kwaad blaadje. Suze zegt geen woord tegen me na wat ik gisteravond gezegd heb. Ik had me er niet mee mogen bemoeien. Ik zal haar maar liever eerst een beetje laten bekoelen". „Ja, dat is het verstandigste", stemde Lida met hem in. „Ze komt wel met hangende pootjes terug en als ze dat doet, zet je dan een beet je schrap. Je bent een aardige jon gen, Sam, en dat weet Suze nog be ter dan ik. Laat zij dat maar op haar manier afwerken". Lida ging langs de achtertrap naar boven en begaf zich naar grootmoeders kamer. „Grootje, onze geheimzinnige man is niet in Huize Winniton en er is ook nooit geweest. Hij schrjjft geen boek voor Stodder Wills. Ze heb- hebben zijn naam zelfs nooit ge hoord". (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3