r Leden van Union Folklorique Suisse op stadhuis ontvangen St. Caecilia in uniform FILMS VAN DE WEEK Burgemeester dankt raadsleden voor spontane medewerking ALKMAAR EN OMSTREKEN Kaas en Zwitsers Zomerkamp St. Dominicusgroep In November of met St. Juttemis? BëKKERINK'S STOF Ieders lof! Franse kamgaren voor if 12.95 Valencienne en Zwitserse kant A. Bökkerink Gemeenteraad Ursem PAG. 2 Zaterdag 13 Augustus 1949 ALKMAAR. De enkele ver spreide regenbuien, die het Meteoro logisch Instituut ons Vrijdag had voorspeld, hadden vacantie geno men, evenals de velen uit het vader land en van ver daarbuiten, die naar Alkmaar gekomen waren om dc kaasmarkt te zien, Amerikanen, Fransen, Zwitsers, Belgen, Engelsen, soms met scholen tegelijk, waren 't kleurrijke schouwspel aan de voet van de Waagtoren komen zien. En niet alleen buitenlanders waren het, waar de stad druk van was, ook de inwoners van Alkmaar zelf waren Vrijdagmorgen naar de kaasmarkt getrokken om er de Zwitsers te zien demonstreren. Die Zwitsers dan, een goede ai) man, bestaande uit drie verenigin gen, waren des morgens om een uur of half elf bij 't Gulden Vlies ge arriveerd. Het waren tamboers on pijpers uit Basel, Het tamboeren tn het pijpen is een specifiek Baseier liefhebberij. Er was een jodelgezel- schap uit Olten en er waren Alpen hoornblazers en vendelzwaaiers uit Hergiswil a. Sec. Zij droegen de kledij van hun landstreek en zij spraken het prettige Zwitserse Duits. Officiële ontvangst, Het gehele gezelschap werd om kwart over elf officieel op het .stad- huis ontvangen, waar de burge meester in zijn welkomstwoord hen inlichtte over zijn stad en hen wees op de overeenkomsten, die er be staan tussen Zwitsers en Nederlan ders, die beiden inwoners zijn van een kleine vrije staat. De Nederlan der, aldus de burgemeester, vindt t een' genoegen, vriendschapsbetrek kingen met het volk van Ztv»,sér iand te onderhouden. De leider van het gezelschap, de heer Max Blatter uit Basel, dankte het gemeentebestuur voor de vrien delijke ontvangst en sprak de hoop uit,' dat het bezoek dezer Zwitsers aan ons land hechtere vriendschaps banden smeden zal tussen Nederland en Zwitserland. Voordat het gezelschap een <op koffie en een beschuitje met kaas gebruikte, gaf de jodelgroep een tweetal volksliederen ten beste en demonstreerde een vendelzwaaier zijn virtuoze kunst bij de muziek der harmonika's. Daarna brachten de Zwitsers die allen lid zijn van de Union Folklo- risque Suisse en die gezamenlijk een gezelschap vormen van ama teurs die de folklore van hun land de wijde wereld in brengen, nadat zij in optocht, met muziek der pij- oers. naar de kaasmarkt waren ge trokken, een bezoek aan de kaasdra- gerskamer en aan de Waag, waar de kaas gewogen wordt. Natuurlijk be wonderden zij ook de ruitertjes van de toren, toen de klok twaalfsloeg. En daarna, om half een, gaven zij een' demonstratie in de open lucht op het kaasmarktterrein, hoewel er bekend gemaakt was dat hun optre den op de Stonenbrug zou plaats vinden, en .dan een half uur later. Maar op de Stenenbrug was het - te druk en de ruimte die er is, is te klein om een publiek te kunnen bevatten, dat in zo groten getale als gisteren, op de been is. En boven dien was de dag van de Zwitsers nogal bezet. Des middags werd hen een rondvaart door Alkmaar aange boden door de V.V.V. en enkele le den van het gezelschap hadden het er over, dat zij de zee nog wilden zien. (Adv.) Naar het Museum ALKMAAR Na de excursie naar de Stadskwekerij, welke goed geslaagd is, al zou het mooier ge weest zijn als er nog een tiental deelnemers meer geweest zouden zijn. gaan we in een 2e maal ons geluk beproeven, nu naar het Ge meentemuseum en het Stadhuis. Op deze manier hopen we ,,elclc wat wils" te kunnen bieden en hopen indien er meer belangstelling be staat voor soortgelijke tochten, dit van de leden te vernemen, met op gaaf van het gebouw, de plaats of fabriek welke men wil bezoeken. Terug denkende aan de zeer in teressante lezing van Dhr. Wortel, Gem. archivaris te Alkmaar, welke hij vorig jaar voor onze vereniging hield over Oud-Alkmaar, vertrou wen we met de keus van deze ex cursie een goede greep te hebben gedaan. Als datum is gekozen 25 Aug. We komen er nog wel nader op terug. De volgende dag, Vrijdag 26 Aug. houden we onze eerste ledenverga dering. Dit jaar wel vroeg in het seizoen, dit staat in verband met het feit, dat wij de leden in de ge legenheid willen stellen voorstellen in te dienen voor de Bondsraadver gadering. De avond zal ruimschoots gele genheid bieden allerlei actuele pro blemen naar voren te brengen. De Rondvraag, veelal in de verdruk king, *lag deze keer gerust een voorname plaats innemen. Een van de voornaamste agendapunten zal voorts wel zijn: wat doet onze ver eniging de komende winter. Demonstratie op 't Waagplein, Zij demonstreerden dus om half 1 op het Waagplein, waar nog altijd het publiek rijen dik stond. Een Landlerkapelle speelde vro lijke Zwitserse wijsjes en het Jodel- koor zong en jodelde dat het een lieve lust was. Twee Alpenhoornbla zers, daarvan er een de zoon was ran Robert Christen uit Hergiswil, die een der zeer weinigen is, die de Alpenhoorns vervaardigt, bliezen er op een virtuoze manier hun moei lijke Alpcndeun. Deze Alpenhoorns, die 3.50 meter lang zijn, bestaan uit een uitgeholde dennenboom, om wikkeld met bamboe. Zij zijn de lelephoons van de Alpen en de han tering ervan vereist sterke longen en een goede dosis muzikaliteit. En toen zong 't koor weer pittige Zwitserse liedjes en daarna kwam president Blatter ons vertellen, dat net vendelzwaaien niet door kon gaan, omdat de vlaggen, uit zuivere zijde gemaakt, zeer licht zijn en do bries op het Waagplein te sterk was. Maar wij hebben toch nog het ven delzwaaien gezien. Het was kun stig werk en virtuoos gedaan. En de pijpers pijpten hun nummer en de tamboers trommelden en het publiek waardeerde het optreden van deze vriendelijke Zwitserse mensen, za kenlieden en handwerkslui, die er hun plezier in vonden een klein stukje Zwitserland in Alkmaar te brengen. Na de demonstratie trok het ge zelschap heen, in optocht weer, ter wijl de pijpers hun vrolijke tonen bliezen. En 's middags zijn zij door de Alkmaarse grachten gaan spele varen en 's avonds traden zij op in Het Gulden Vlies, Op hun programma staan nog Lochem en Lutterade en daarna gaan zij op 15 Augustus waar naar hun bergen en hun meren terug. ALKMAAR. De Verkenners van St. Dominicus, die vorig jaar kampeerden in de Soester duinen, sloegen dit jaar hun tenten op in de fraaigelegen beboste duinen van Overveen. Wij waren gister in de gelegenheid het kamp nog even te bezoeken. Het kampeerterrein maakte deel uit van een groot ter rein van de N.P.V. en behalve de St. Dominicusgroep waren er ook elders in het land kamperende verkenners op dit uitverkoren plek je neergestreken. Vorige week werd het kamp door de troep van hopman P. Bakkum ingericht; de drie eerste dagen van de week kregen de ver kenners meer bezoek van Pluvius dan hun lief was. Niettemin verliep het kamp in de beste stemming; er word 'n hike gemaakt naar Haarlem en Omstr, en op 'n warme dag kun- rien de kampeerders zwemmen in 't heldere water van de Kreek, die op het terrein zijn oorsprong vindt. De tweede Zaterdag kwam de troep van hopman Kroeders. die het kamp van 'n grote zandvlakte ver plaatste naar oen meer heuvelach tig en bebost terrein, waar do kam- peertent en de sheltertjes op 'n ge schikt plaatsje werden opgeslagen. In het midden van het terrein stond de grote witte kapeltent, 'n geschenk van de vorige aalmoezenier, Pater Meijer, Op het primitieve altaartje stonden de zelfgemaakte attributen en vaasjes met bloemen. Pater Mar- celis, de aalmoezenier, droeg hier 's morgens de H. Mis op, die door de kamperende verkenners werd bij gewoond. Koster Flip liet ons bij onze rond- gan® over het terrein vol trots zijn heiligdom zien. z Overigens waren de verkenners niet alleen in dit mooie brok na tuurschoon; er woonden ook vele fasanten, duinkonijnen en hagedissen Het mooie terrein bood de verken ners volop gelegenheid voor spel en ontspanning. Vele ouders en familie leden maakten van de gelegenheid gebruik de verkenners te bezoeken. Vanmorgen vroeg werd het kamp weer opgebroken eij niet minder voldaan dan de eerste groep keerde de groep van hopman Kroeders uit Overveen in de kaasstad terug. ALKMAAR. Hoewel het co mité deze week weer een belangrijk bedrag ruim f 300,kan ver antwoorden aan ingekomen bijdra gen voor de uniformen voor „St. Caecilia", moet het tot zijn spijt constateren, dat na een actie enkele maanden nog nie de helft van enkele maanden nog niet de helft van het benodigde bedrag bijeen is. Met dankbaarheid wer den tot dusver de vele bijdragen in ontvangst genomen; voor vele ge vers betekenden zij min of meer 'n offer. Toch kan het comité zich niet aan de indruk onttrekken, dat de daadwerkelijk belangstelling van bepaaldle zijde tot dusver is tegen gevallen; over het algemeen had de reactie op het initiatief van het comité spontaner en algemener kunnen zijn. En dat is jammer, want het ziet er nu naar uit, dat het doel niet op het voorgestelde tijdstip verwezenlijkt kan worden. Men zal begrijpen, dat zestig uni formen een behoorlijke levertijd vragen en dat het comité niet tot het bestellen van de uniformen kan overgaan, vóór het de benodigde gelden 7]ó duizend gulden tot zijn beschikking heeft; en daar ont breekt nog een bedrag van ca. f 4000.aan. Tenzij het comité zeer binnenkort de zekerheid heeft, dat het tijdig over deze ontbreken de f 4000,zal kunnen beschikken, zal het moeten afzien van het plan,' om St. Caecilia bij zijn jubileum in November in uniform te steken. Dan zou de jubileumviering uitgest. moeten worden. Het comité doet daarom nog eens een dringend be roep op allen, vooral de beter gesitueerden, die hun bijdragen nog niet inzonden, dit ten spoedig ste te doen. Het lijkt ons onnodig de wenselijkheid te bepleiten, dat ons eigen harmoniecorps nu einde lijk eens in uniform kan verschij nen. Daar zal heel Alkmaar trots op kunnen zijn. Vorig saldo f 1.439.35; St. Lau- rentius-Kerkkoor 25.JdeB 0.40; HB 0.40; Kath. Arb. Jeugd 7.50; R.K. Ver. ..Olympus" 1.50; Algem. Oranjever. 25. R.K, Verplegings- fonds 10.- ,JB 1.50; R.K. Onder wijzers afd. stad 10,— JB 0,50; SK 1,—Dames V 0.50; NM 2.50; B 0.25; deWenB 1.— CS 1.50; CJB 1.—CJG 1.—; deP 0,50; JO 1.50; ,THO 2.50; SM 0.50; Fa.W 1.50; AvdK 0.50; Mevr.tenH 2.50; JvdK 1.— \yB 4.— B 1.— L 1.50; faBr 1.50; HCvE 1.—; NB 1.50; GSch 1.50; AM 2.50; MevrdeL 2.50; CV 2.50; DrvG 2.— JGCZ 1.50; AdR 1.50; GL 1.—; Br 1.—JvdP 1.— BK 1. HH 0.35; AK 0.50; HAdM 1.—MevrP 1.—; GBS 2.50; JMG .1.— AB 0.50; vdH 0.75; AdH 1.— CJC 2,50; MZZ 0.50; WB 1.50; ThdL 1.— CJW 3.—; R 1.50; CJSt 1.50; ApothW 2.50; SSw 1.50; K 0.25; AS 0.50; T.IN 2.50; AV 1.50; H 3.—; IJ 2.— PvdM 2.50; R 1.50; El 1.50; favH 1.50; PS 1.50; JP 1.50; P 0.50; Z 2.50; faV 1.—; H 5.—; Er 2.50; deFr 1.50; Dr 2.50; MM 3.—; GJI 2.50; S 1.—; HdH 2.50; GT 1.— vW 0.50; deH 2.--; JacH 1.— PK 1.— NNB 1.50; NN 0.50; AvU 0.25; PJP 0.50; M 1.50; HC 1.—; O 0.25; AG 0.25; NN 1.— R 1.50; GJH 2.50; Piusstichting 10.—; WGJ 1.50; JNZ 0.25; Gebr. Sch 1.50; B 1.50; WvdK 1.50; JM 1.50; SG 2,50; PB 2.50; K1B 0.25; termijnbetalingen 48.75; GD 1.50; CW 1.— JK 1.—; JL 1.50; JvD 1.— GJG 1,—; SK 1,—; GB 0.50; PS 1.AD 0.25; DrukkerijKr 5. CP 0.50; CNK 1.—; JK 0.50; GT 0.20; JPK 0.50; HK 1.— GJS 1.— K 1.-- Gr 0.25; WedO 0.20; ,JFH 1.—SdeH 0.10; HGS 0.25; Gvdl 0.50; CSch 0.50; Gr 1.— C 0.50; B 0.25: BE 0.50; HW 1.50; JHG 2.50; WedW 2.50; Rosmade 5.MK 0.50; JL 1.50; SH 1.50; D 1.50; CJ 2.50; OvO 2.—; WB 1.—; NN 2.50; DM 0.50, Saldo 11 Aug. f 1,780.75. Wij brengen een en een enorme sortering in RESTANTEN VAN STOFFEN zeer voordelig Ridderstraat 17 Alkmaar Mutaties Rijkspolitie ALKMAAR. Na een daartoe met gunstig resultaat voleindigde scholingscursus van 3 maanden aan de Rljkspolitie-opleidings- 6chool te Bilthoven, wordt ingaan de 15 Augustus 1949 het hierna vermelde personeel uit het Dis trict Alkmaar overgeplaatst, t.w de wachtmeester le kl. H. Selders van de groep Bergen en de wacht meester L. v. d. Woude van do groep Schagen naar de Verkeers- groep Alkmaar, alsmede de wacht meester G. Huisman vafi de groep Wieringermeer naar de Verkeers- groep Utrecht. Demonstratie Slootkantensnijder ALKMAAR. Op Woensdag 3 Augustus j.l. woonden talrijke be langstellenden een door de Fa. Huis man en Zoon te Alkmaar georgani seerde demonstratie bij van de „Hage-Patent" Slootkantensnijder. De demonstratie vond plaats op het bedrijf van de heer P. Koopmans, Noordervaart gem. Oudorp. De uit vinder van dit apparaat was per soonlijk aanwezig en deze demon streerde op een duidelijke en succes volle wijze, hoe op een vlugge ma nier een slootkant afgesneden kan worden. Dit geschiedt met een groot mes, hetwelk getrokken wordt door een paard. De z.g. Slootkantensnijder leverde uitstekend werk, terwijl men naar verlangen een smalle of een brede strook van de slootkant zo recht als een kaars kan afsnijden, zowel bij diepe als ondiepe sloten. Eveneens werd het apparaat gedemonstreerd als greppelsnijder en hierbij werd op een vlotte wijze keurig werk verricht. Een en ander betekent- een belangrijke arbeidsbesparing, terwijl het apparaat door één mangemak kelijk te besturen is. Thans doet men het werk in een half uur op z'n ge mak, waar men anders een dag voor rekende. Allen waren vol lof over deze nieuwe Hyandse uitvinding, waar op inmiddels patent is verleend. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met export van dit artikel naar Denemarken en Engeland. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Zaterdag: Cabaret Dansante. Zondag: Baron Kneut. J. Smit, Omval 60, telefoon 3931. APOTHEKEN: Dr. H, Har tong van Ark Langestraat 1 MUZIEKTUIN: 3.30 u. Brid ge-Drive. SPORTPARK: 6 uur, Alkm. BoysHolland. Zondag: Ni- win-voetbal. OPENLUCHTTHEATER BERGEN: Zondagavond 8 uur Circus Knie" (toneelspel). KUNSTZAAL K.C.B. Bergen: Tentoonstelling leden (ope ning Zaterdagmiddag 3 uur) ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Alkmaar: Dr. Dege- naar, Emmastraat 95, telcf. 2310. Dr. Gransbergen, Geesterweg 36, telef. 2294, St. Pancras: Dr. Destrée. V.J ZWITSERSE FOLKLORE IN 'T GULDEN VLIES ALKMAAR Er bestond voor do folkloristische avond van de Union Folklorique Suisse in 't Gul den Vlies een grote belangstelling; opmerkelijk was, dat er vooral veel belangstellenden van buiten Alk maar in de zaal waren. Het is dan ook op het platteland, dat de liefde voor de folklore bij ons nog het grootst is. De Zwitsers waren geen artisten van beroep; het zijn eenvoudige lieden, die hun vaeantie in Holland doorbrengen en van deze gelegen heid gebruik maken ons iets uit hun land te brengen. Wat zij bron gen, is eenvoudig, maar zuiver als de sneeuw van hun bergen. Begonnen werd met het optreden van tamboers en pijpers, die een klankvolume produceerden, dat voor een zaal als 't Gulden Vlies wel wat al te omvangrijk is. De trommel is nu niet bSpaald een zaal-instrument. Niettemin weet de Zwitser hem als een solo-instru ment te hanteren en het quartet wist er zij het dan wat al te luidruchtig een karakteristieke demonstratie van rhythme mee te geven. Van meer bekoring was het op treden van de mar, met ae alpen hoorn, waarop hij zijn langgerekte ehoraal-klanken produceerde, die tussen de bergen htm echo hebben, wellicht zuiverder dan de imitatie echo, die hier wel eens een slag er naar sloeg. De jodelende dames en heren zongen eenvoudige liedjes van het land, van de zomer en het voorjaar, waarbij de jodelende solisten, die een zuiver en krachtig geluid de monstreerden, door Ivl koortje werden geaccompagneerd. De volksdansen, die met begelei ding van harmonica en contra-bas gedemonstreerd werden, verschillen niet veel van onze boerendansen. De Zwitsers droegen heel de avond hun eenvoudige hoerendracht. Veel succes oogstte de vendel zwaaier. die werkelijk, alweer met begeleiding van accordeon-muziek, iets bijzonders presteerde. Hij kwam er niet zonder tpegiftje af. De conferencier van de avond, de heer Speenhoff, die de nummers in leidde vertelde, dat het vendel- zwaaien ook in -.ente en Over ijssel wel eens beoefend wordt; dat het in Brabant en Limburg meer algemeen het element van de volks feesten uitmaakt, scheen hij niet gehoord te hebben. Na de pauze kwamen de Zwitsers in een programma van hetzelfde genre terug, terwijl de avond be sloten werd met een miniatuur zo merfeest, waarbij een tiental bezoe kers uit de zaal tot de feestgenoten mocht behoren. De Zwitsers hebben ook in Alk maar de harten der Hollanders ver overd en een volle zaal met hun eenvoudig optreden geamuseerd. Harmonie Twee Yankees in Trinidad Na uitgebreid nieuws, waarin de bouw van een vliegboot met tien motoren, snelheidswedstrijden voor vliegtuigen, opnamen van de Ame rikaanse stafchefs in Europa en de aankomst van Prins Bernhard, ge volgd door de manoeuvres op de Veluwe en kijkjes op de tentoon stelling Gouden Handen, een aardig programma waarin weer eens har telijk gelachen kan worden. Dat is het geval In de een-acter en vooral ook in dè hoofdfilm, die het leven van twee gangsters, met politie- overvallcn en al, laat zien, vlak voor en vlak na de oorlogsverkla ring. De twee vijanden Vince en Tim blijken voor de vaderlandslief de te zwichten en als ze ergens op Trinidad achter een complot komen dan zwijgt de persoonlijke strijd om de strijd tegen de vijand aan te binden, die natuurlijk goed eindigt. A.B.T. King Kong en de Arabieren 2o Deel: In de vallet dor verlorenen De liefhebbers van spanning en sensatie kunnen ook aan dit tweede deel hun hart weer ophalen. Er wordt een stevig robbertje gevoch ten en de avonturen, die de expe ditie op haar weg naar de gouden tafelen van Hippocrates ontmoet, zijn ook nu adembenemend. De dood belaagt hen van alle kanten, maar steeds als deze wil toeslaan komt er weeri in de een of andere vorm redding opdagen, al dan niet in strijd met de wetten van de natuur. Alles komt natuur lijk tot een goed einde. Hoe..., dat kunt U in de film zien, na het uit gebreide wereldnieuws en een aar dige misical. Victoria Het begon in de Pullman Polygoon's werëldnieuws, waar 't programma van het Victoria Thea ter deze week meebegint, brengt, zoals gewoonlijk 'n prima journaal van de belangrijkste gebeurtenissen uit de laatste tijd. Het Nederlands nieuws geeft een vlot en goed ver zorgd beeld van de actualiteiten uit het vaderland. De hoofdfilm van deze week is: ..Het begon in de Pullman", een film van Mervyn Le Roy, met Van Pijp naar Tabak ALKMAAR. Zondag 14 Aug. bestaat de bekende tabakszaak van de heer J. Vreeker in de Magdale- nastraat prehies 50 jaar. In het pand, dat afgezien van enkele interne ver beteringen en een kleine inwendige verbouwing al die tijd door hetzelfde is gebleven, oefende de oprichter, de heer S. Vreeker, 46 jaar lang de handel in tabak en sigaren, afkom stig van eigen tabakskerverij en si- garenmakerij, uit. Aanvankelijk was de kerverij met de sigarenmakerij gevestigd boven het winkelpand, later werd een pak huis aan de Ramen tot kerverij in gericht, waar het bedrijf nu al weer 35 jaar, thans onder leiding van de zoon, de heer J, Vreeker, wordt uit geoefend. Naar ons de heer S. Vree ker, die al enkele jaren niet meer bij de winkel, maar rustig in het Nassau-kwartier woont, vertelde, heeft in de oude zaak destijds een pijpenhandelaar gewoond. Het jubileum, dat gelukkig onder goede omstandigheden kan worden gevierd, er is nl. weer voldoende labak, al kan de handelaar zélf wei nig keus meer maken, vindt zijn hoogtepunt in de feestviering met receptie, Zondagmiddag van 2.30 4 uur. Ook de klanten zullen, door een bijzondere attentie, die hen van daag wordt bewezen, in de feest vreugde delen. Claudette Colbert en John Wayne. De schrijfster van een „best-seller", op reis naar Hollywood, waar haar roman verfilmd zal worden, geeft zich tegenover twee vliegeniers, die zij ontmoet, uit voor een ander. In een der officieren ziet zij de hoofd persoon in spe voor haar film. Bi komen natuurlijk de onvermijdelij ke moeilijkheden, doch alles komt tot een goed en „happy" einde. De film is wei wat luchtig en vluchtig een vlot en frivool, maar als zomers amusement mag zij er zijn. Goed gemaakt als zij is, brengt zij, in een aantrekkelijke vorm en op humoristische wijze, genoegelijk vermaak voor 18-jarigen, Hen kun nen wjj deze film dan ook wel aan bevelen. Nieuw Baby-honte ALKMAAR. In het pand Hout- til no. 64, waar eerder de zaak van Mevrouw Schweigmann was gaves- tlgd, is nu een nieuwe zaak in baby-kleding gevestigd. Door een Inwendige verbouwing, uitgebreid door de aannemer Pekelharing werd een keurig interieur verkre gen dat door de schilder, de heer Wosseling in prettige, lichte tint werd geverfd. Een keurige etalage van de heer Balder completeerde de nieuwe inrichting waarin een keur van kinderkleding, wollen en trico tage-artikelen alsmede de Vicro- artikelen, een soort Bleyle-goed, waarvan hier de alleen-verkoop voor Alkmaar is, zjjn uitgestald. Deze verandering is voor Alk- maars winkelstand zeker een ver betering. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR De vacantie is weer voorbij en dus wordt er Dinsdag- en Woensdagavond weer getraind. Tevens wordt er Don derdagavond weer een wedstrijd gespeeld tegen „Vitesse" in Cas- tricum door al de drie elftallen van A.O.G. Het begint om 7 uur. De vertrektijd is dan ook uiter lijk om kwart over zes en niet later vanaf de Heilooërbrug. De opstelling staat volgende week Maandag aan bij de Heer J. Smit, Nieuwesloot. Bergen's Mannenkoor BERGEN. Bij gunstig weer concerteert Bergen's Mannenkoor op Woensdag 17 Augustus e.k. des avonds van 910 uur op het ter rein van de Ruïnekerk tegenover „de Oude Prins". De met toestemming van B. en W. te houden collecte ten bate van het reisplan Oslo bevelen wij ten zeerste aan. De film in Bergen - BERGEN. - Deze week een uit stekende film, Johnny Belinda, die met recht het praedicaat, film van de maand verkreeg. Hoewel het scenario wat doorzichtig is en de figuren van het doofstomme meisje de dokter en de onverlaat wat al te scherp zijn getekend, heeft de re gisseur hier getoond hart voor de mens te bezitten hetgeen hij uit door mooie trekken uit het gevoels leven van zijn hoofdfiguren goed weer te geven. Een goede, eerlijke film. die in velen iets zal weten los te slaan. Collecte doofstomme kinderen BERGEN Deze week draait in Bergen de film „Johnny Belinda", het verhaal van het leven van een doofstom meisje. Naar aanleiding van deze rol prent zal na afloop van de bioscoop bij de uitgang gecollecteerd worden voor de doofstomme kincieren hier te lande, welke collecte wij in Uw belangstelling aanbevelen. URSEM. Donderdagavond 11 Aug. 's avonds 8 uur, vergaderde de Raad onder praesidium van burge meester-secretaris V. M. Nolet. De notulen werden ongewijzigd goed gekeurd. - Onder de ingekomen stukken was o.a. een herziening salaris-re geling van het personeel ter ge meente-secretarie. De raad ging met het voorstel accoord, evenals met de gratificatie-regeling voor 't gemeente-personeel 1919. Aan de Vereniging ter bevordering van Land- en Tuinbouwonderwys Hoorn en Omstreken werd f 5.subsidie per leerling toegekend. De Mechanisatie commissie Noord- Holland werd f 25.en „Het Noordhollands Landschap" f 10. subsidie toegewezen. De raad ging aceoord met het voorstel een lening aan te gaan ad f 53100 tegen 314 per jaar voor de bouw van de 4 nieuwe woningen in het uitbreidingsplan. Deze lening is aangegaan voor de tijd van 50 jaar. De provisie bedraagt Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met het Provinciaal Waterleidingbedrijf Inzake de ver deling van de kosten voor het om leggen van leidingen in verband met door of vanwege de gemeente uit te voeren werken. De aanleg van een openbare pomp aan het eindpunt waterleidingnet Noorddij- kerweg gaf aanleiding tot enige discussie. Van de zes candidaten gaan er slechts drie op in om op bepaalde voorwaarden aan te slui ten. De Raad overwoog een kraan te laten maken, waaruit deze gega digden water kunnen krijgen op nader overeen te komen voorwaar den. Onder meer zullen betrokke nen zelf voor 'n bestrijding van het gevaar van bevriezing moeten zor gen. Wanneer de materialen goed koper worden, zal men tot huisaan sluiting kunnen overgaan. De Raad besloot Ged. Staten voor te stellen de presentiegelden van de raadsleden te herzien en vast te stellen op f 5.per vergadering; van eventuele raadscommissies ook op f 5.in plaats van f 1.50. Alvorens aan de rondvraag te be ginnen bracht de voorz. zijn dank aan de raadsleden voor alles wat zij in de periode van 3 jaar hadden ge daan voor de gemeente. Deze ver gadering betekent, een afscheid; 'n paar leden zullen niet meer terug keren. Veel is er gedaan in de ge meente, de notulen vermelden heel wat cijfers. Aan nieuwe werken werd bijna f 73000 uitgegeven. In 1947 was er een tekort van f 11000, thans een reserve van f 30.000. Besloten was Mijzen aan te slui ten bij de waterleiding. Aart de R.K. Bewaarschool is een belangrij ke subsidie toegekend. Bijzonder de heer Stam, die als wethouder heen gaat, kreeg 'n dankwoord voor alles wat hij voor de gemeente heeft ge daan. Hij toonde veel interesse en belangstelling. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Seyts of er niet opgetreden kon worden tegen de schenners van de Zondagsrust. In de Schermer scheen zulks voor te komen. Ook vroeg hrj, of de ruitersportvereni ging gebruik mocht maken van het voetbalveld, tevens bracht hij zijn dank aan de voorziter voor de waarderende "woorden tot de raad gesproken en de ondervonden pret tige samenwerking. De voorzitter meende dat het schenden van de Zondagsrust wel wat overdreven was en dat het de taak van de politie is, hier op toe te zien. Voorzitter zal er met de politie over spreken. De heer Langereis kon zich de mening van de heer Seyts goed in denken, doch maande tot voorzich tigheid. Zo zijn de 2e Paasdag' en 2e Pinksterdag volgens de wet Zonda gen en er zijn kerkelijke mensen, die op die dagen werken. De voorzitter deelde mede, dat er zal worden ingegrepen, wanneer de schending van de Zondagsrust aan leiding tot ergernis gieeft. Wat de ruitersportvereniging aangaat is haar inderdaad het voor terrein toegewezen. Bij gebruikma king van het hele terrein mopt de vereniging overleg plegen met VVU. De heer Blom gaf zijn mening ten beste over de hooistekers en het brandgevaar b(j hooibroei. De plaat selijke L.T.B. meende, dat de ge meente in deze wat laks was. Gaar ne zag hij dit instituut meer gemo derniseerd en adviseerde hooijjzers met thermometers aan te schaffen. Wellicht is er iemand te vinden, die de zorg hiervoor op zich wil nemen. De burgemeester deelde mede de zaak onder de loupe te zullen ne men. De heer Langereis zag gaarne de stopplaats van de bus verlegd. Bij Oudejans is het een ongeschikt punt met het oog op het verkeer. De voorzitter zal met de NACO in overleg treden. De heer Langereis dankte de voorzitter voor zijn tot de Raad ge richte woorden, waaruit hij mocht concluderen, dat de vertolking van de mening van de burgerij door de voorzitter steeds gewaardeerd is. ook al gebeurde dit soms wel eens in heftige woorden. Hij hoopte ook in de nieuwe Raad op een prettige samenwerking te mogen rekenen. De heer Bom vroeg, wanneer de verfpot in de nieuwe straat kwam. De voorzitter deelde mede, dat de schilders gezegd hadden in Juli reeds te beginnen. Thans hebben ze vacantie. Na de vacantie zal ver moedelijk begonnen worden en zul len de huizen er spoedig keurig uit zien. Hierna sluiting. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. MINDER KOEL. Droog weer met weinig bewolking en hogere temperaturen, in het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen, elders meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Rode Kruis-actie BERGEN Wij herinneren on ze lezers aan de Rode-Kruis-actie die de volgende week, van 15 20 Augustus, in Bergen wordt ge houden. Openluchttheater Bergen Van het mooie openluchtspel „Circus Knie" zullen nog twee voorstellingen gegeven worden en wel op Zondag 14 en Woensdag 17 Augustus. Voor de bezoekers van Schoorl en Alkmaar zullen bussen rijden na afloop der voor stellingen, Van dit voor de openlucht uit nemend geschikt toneelspel, waar mede Albert van Dalsum ert Char lotte Kohier hun triomfen vier den, en dat thans ten tonele ge bracht wordt door „De Bergense Spelers" onder regie van Joh Frevel, hebben reeds drie succes volle opvoeringen in het open luchttheater plaats gehad. Publiek en pers waren enthou siast over wat deze first class amateurs wisten te bereiken in dit stuk van artisten lief en leed, gespeeld in het sfeervolle décor van Karei Colnot, Opmerkelijk voor do vele gasten was niet al leen het peil, waarop onze ama teurs zich na de hoge inzet met ,De Paradijsvloek" en „Don Quichotte" hadden weten te hand haven, maar ook de uitstekende accoustiek en de schone entourage van ons Openluchttheater. Een avond doorgebracht in dit natuur- theater zal voor alle bezoekers tot de aangenaamste herinneringen aan hu'n vacantieverblijf in Ber gen blijven behoren. Middenstand Overheidspersoneel onbeslist ST. PANCRAS. Donderdag avond j.l. was het voor de derde maal dat de Middenstand van St Pancras speelde tegen het Over heidspersoneel uit deze plaats in het kader van de St. Nicolaas-actie voor de jongens overzee en het was ook de derde maal dat de strijd onbeslist bleef. Met een 1—0 voorsprong voor het Overheids personeel ging de rust in. Na de rust wisten de Middenstanders pi een gelijk spel van te maken. De geldelijke opbrengst viel mee. er werd f 105.67 aan entree ontvangen. Orgelconcert in de N.H. Kerk EGMOND AAN ZEE In de N.H. kerk te Egmond aan Zee werd op 11 Aug. 'n kerkconcert gegeven door de violist Albert Sluyter met medewerking van de organist H. van Westricnen. Uitgevoerd werd 'n programma van oude Duitse en Italiaanse mees. ters o.a Bach, Handel Telëmann en Locatelli. Zowel violist als organist gaven blijk de bedoelingen van de diverse componisten en de muziek niet al leen qua temperament maar even eens qua virtuositeit goed meester te zijn. Van de onderscheiden stukken °ieJtert gehore gebracht werden trad de PrelYltfc en Fuga van Baeh naar voren in 'n strak maatvolle n Bloedrijke vertolking, evenals twee delen uit de Sonate in E mineur van dezelfde componist. De minder bekende, doch niet minder fijne, Sonate in G mineur \an de Italiaanse meester Locatelli viel n warme, echter hier en daar ietwat hupse en luchtig aandoende uitvoeung te beurt. Afgezien van enkele vrij kleine tekortkomingen aan het orgel o a de geringe registratiemogelijkhedèn en t geringe klankbevattingsver mogen van de kerk was het deson danks n optreden waarvoor zowel Albert Sluyter evenals de heer Westrienen alle lof toekomt. De, in verhouding tot het gebo- denc, veel te gering bezette kerk bevatte echter 'n publiek dat dit concert op de juiste waarde wist te schatten» Helaas blijft het aantal van ware liefhebbers van kerkcon- certen altijd nog te klein. Kerk te Veerhuizen verzakt H.H. WAARD De kerk te Veenhuizen (gem. Heer-Hugo- waard) lijdt onder een verzakking die dateert van de laatste jaren. Het gebouw vertoont scheuren, ter wijl o.m. ook het glas in de Ijzeren ramen tengevolge van een en an der gaat barsten. Deze aangelegenheid heeft reeds de aandacht van het gemeente- bestuur van Heer-Hugowaard en ^rovinciale Waterstaat is in middels een onderzoek ingesteld. Er zou nog een bodemonderzoek moe ten plaats vinden, om zich daarna m verbinding te kunnen stellen met een betonmaatschappij voor het aanbrengen van betonpalen. Begrijpelijk zou deze zaak een aan merkelijk bedrag vorderen, tegen het voteren waarvan B. en W. mo menteel nog ernstig bezwaar heb ben. Het college hoopt n.l. dat hier sprake is van een tijdelijke verzak king. Men heeft het vermoeden, dat als gevolg van verlaging #an het polderpeil de veenlaag is ingekrom pen en de verzakking alzo niet zal voortduren. Zo ligt het dan in de bedoeling om voórlopig de scheuren dicht te maken en af te wachten In hoeverre de verzakking zich zal voortzetten, c.q. of zich nieuwe scheuren zullen voordoen. Inmiddels blijkt wellicht ook nog een andere oplossing mogelijk, naar de toepassing waarvan door de aan nemer Leegwater te Heer-Hugo waard een onderzoek zal worden ingesteld. Deze oplossing zou aan merkelijk minder kosten met zich brengen dan het aanbrengen van betonpalen. Het gebouw is geen cultuur-his torisch monument, terwijl de toe stand nog niet zodanig is, dat kans op levensgeval ,jf instorten aan wezig geacht moet worden. Kei- r tMER vim ttST

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2