Republikeinse delegatie heeft uitgewerkte plannen voor een interim-grondwet De schat van Matabonga Mondeling overleg over Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie afgesloten RADIO-PROGRAMMA Koningin reikte aan Zr. Sjoukje Hoiting de Florence Nightingale- medaille uit Wij spraken met Moh. Hatta Symbolen van de souvereiniteit Prof. Romme zocht contact met Hatta Tehuis voor ouden v. dagen afgebrand Nota van wijzigingen ingediend Ik dank op de eerste plaats mijn moeder De positie van de Kath. Rep. Partij Zondags-evangelie Zaterdag 13 Augustus 1949 De correspondent van Aneta te Djogja verneemt, dat de republi keinse delegatie naar de R.T.C. een aantal working-papers heeft opgesteld over de economische en financiële aangelegenheden en betreffende de interim-grondwet van de Republiek Indonesia Serikat. Dit laatste bestaat uit 18 hoofdstukken. De interim grondwet zou geldig zijn voor een half jaar, waarna zij eventueel gewijzigd wordt overeenkomstig de ontwikkeling in de econo mische toestand. De grondwet van de R.I.S. wordt voorafgegaan door de onafhanke lijkheidsproclamatie, waarin is op genomen, dat de filosofie als grond slag van het staatsbestel van de republiek is en de proclamatie van 17 Augustus de vrijheidssymbolen vormen van het Indonesische volk. Wat betreft het symbool van de souvereiniteit is naast de vlag en het volkslied mede vastgesteld de vorm van het wapenschild, hieraan kan dezelfde betekenis worden toegekend als aan de adelaar van de V. S., de Britse Leeuw en de Nederlandse Leeuw. Volgens het ontwerp zal 't wapenschild de vorm hebben van een cirkel, het symbool van de volmaaktheid. In de cirkel bevindt zich de kop van een ban- ten (stier), het symbool van de volkskracht. Beide horens van deze stier vormen een maansikkel als symbool van de Islam. Tussen bei de horens staats een klapperboom aan de zeekust: het tafereel van de Indonesische eilanden, die het ter ritoir van de R.I.S. vormen. Hier boven is een zon met zeven stralen aangebracht, die de grote gebieden van de R.I.S. voorstellen: nl. Java, Sumatra, Borneo, Celebes, de kleine Soenda-eilanden, de Molukken en Nieuw-Guinea. Het roodwit is in het wapenschild uitgebeeld door de rode zon en de witte horens. Intussen is Mohammed Hatta reeds bezig zieh in Nederland poli tiek te oriënteren. De eerstvolgen de dagen zal hij verschillende voor aanstaande vertegenwoordigers van politieke partijen in Nederland ont moeten. Zo heeft b.v. prof. Romme reeds contact gezocht met de repu blikeinse minister-president, nadat hij reeds Donderdag een gesprek heeft gehad met Moh. Rum. Voorts vernemen wij nog, dat de republikeinse delegatie plannen heeft op 17 Augustus, de geboorte datum van de republiek, op feeste lijke wijze te vieren. Of de delegatie van de B.F.O. mede deze viering zal arrangeren wordt nog bespro ken. Ook de details van de viering zijn nog niet vastgesteld. Met de convair „Johannes Ver meer" uit Rome kwam gisteren op Schiphol aan het Belgische lid van de ÜNO-commissie voor Indone sië, de heer R. Herremans. De heer Herremans ziet de con ferentie met optimisme tegemoet, niet op de laatste plaats omdat blijkt, dat het vertrouwen tussen DREIGENDE STAKING BI] FORD DETROIT, 11 Augustus (Reuter). De arbieders van de Fordfabrieken in de staat Michigan hebben met zeer grote meerderheid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrij ging van pensioenrechten, ziekte verzekering en loonsverhoging. Het. bemiddelingsbureau van de staat Michigan heeft medegedeeld, dat 60.585 arbeiders voor en 8.710 tegen staking waren. Dit betekent ech ter niet, dat de arbeiders onmid dellijk in staking zullen gaan. De president van de vakvereniging United Autoworkers heeft medege deeld, dat de vakvereniging bereid is de onderhandelingen met de Ford Motor Company voort te zetten. beide partijen goeddeels is hersteld. Wanneer er geen vertrouwen be staat is er geen plaats voor samen werking. Over de order,, staakt het vuren" zei de heer Herremans: ,,Er is geen twijfel aan, dat deze order door de Nederlanders onder alle omstandig heden zal worden nagekomen. De republiek zit natuurlijk met groter moeilijkheden en met mensen, die meer of minder gematigd zijn. Toch geloof ik, dat deze staakt het vuren order beter zal worden opgevolgd dan vele republikeinse leiders den ken. VUURZEE IN DOMBURG In de nacht van Donderdag op Vrijdag is het Tehuis voor Ouden van Dagen in Domburg door on bekende oorzaak door brand ge heel verwoest. Een van de jongste verpleegsters ontdekte de brand, toen zij zich ter ruste wilde he geven. Het vuur woedde toen op de kofferzolder. Het meisje waar schuwde onmiddellijk de direc trice, mej. Anthonissen, en deze nam maatregelen om de 53 ouden van dagen, die in het tehuis woon den, in veiligheid te brengen. Het was wel zeer merkwaardig, dat juist op de dag tevoren door de zusters van het tehuis over de mogelijkheid van brand was ge sproken, toen een hevig onweer boven Domburg woedde. Een van de zusters maakte de opmerking' „Stel je eens voor, dat de bliksem hier insloeg en wij brand kre gen". De directrice ging op deze opmerking in en bond de zusters op het hart in zo'n geval vooral kalm te blijven en eerst de oudjes in veiligheid te brengen, eerst de zieken en dan de gezonden. Zo is het thans ook gegaan, zodat er geen slachtoffers zijn gevallen, hoewel het vuur snel om zich heen greep. Binnen weinige minu ten stond de villa Irma, waar het tehuis was gevestigd, geheel in lichter laaie. De brandweer van Domburg, die werd geassisteerd door die van Oostkapelle en Aagtekerke, kon vrijwel niets uitrichten, omdat er onvoldoende druk op de water leiding stond en ook de vijver spoedig was uitgeput. Het gebouw brandde dan ook totaal uit. Wel werden een deel van de bedden en enige tafels en stoelen gered, maar de inwoners verloren vrij wel alles, wat zij bezaten. Een angstig moment beleefde men, toen de ramen van de lichtkoker boven in het trappenhuis door de hitte sprongen en het vuur hier door tot op de trappen doordrong op het moment, dat de laatste oudjes hierlangs nog in veiligheid gebracht konden worden. Het liep echter goed af, alleen kregen en kelen wat schrammen van de neervallende glasscherven. De oudjes werden voorlopig onder gebracht in twee scholen, maar inmiddels is reeds een regeling getroffen met de stichting Nieuw Walcheren. Onder de velen, die de brand gadesloegen bevond zich de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Aan het verslag van het monde ling overleg tussen de Commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met betrekking tot de Pu bliekrechterlijke Bedrijfsorganisatie en de staatssecretaris van Econo mische zaken en aan de nota van wijzigingen op het ontwerp ontle nen wij dat een bepaling is inge voegd volgens welke over verorde ningen door de Soc. Econ. raad in het openbaar zal moeten worden beraadslaagd en gestemd. Zulks heeft ten doel tegemoet te komen aan de wens naar grotere open baarheid, die bij het overleg ook werd bepleit t.a.v. alle vergaderin gen van bedrijfslichamen waarin dé verordeningen zullen worden be handeld. Behandeling met gesloten deuren zal in de' Soc. Econ. raad kunnen geschieden met goedkeu ring van de Kroon. Bij het overleg- wezen enkele le den er op dat vrijwel over elke aangelegenheid advies van de Soc. Econ. raad zal moeten worden ge vraagd -Zij vroegen zich af. of dit niet te ver gaat. De staatssecretaris zette uiteen, dat aan de instelling van de Soc. Econ. raad de gedachte ten grond slag ligt, dat dit het adviescollege bij uitstek zal zijn van de regering op economisch en sociaal gebied. De bepaling is zodanig geredi geerd, dat in de practijk commis sies zullen kunnen worden gehoord ZONDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM" I, 301 M. NCRV: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; IKOR: 8.30 Kerkdienst; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Inleiding Hoogmis; 9.50 Pontificale Hoogmis in de open lucht te Voerendaal; 11.00 Requiem van Verdi; 12.30 Gra- mofoonmuziek; 12.40 Amusements orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Het Nieuws; 13.20 Amusementsorkest; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Zang, guitaar en luit; 14.30 Vacan- tie in de politiek?; 14.40 Utrechts Stedelijk Orkest; 15.30 Gesprekken met kunstenaars; 15.40 Gramofoon- miuziek; 16.10 Sport; 16.25 Vespers; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18.30 Voor de Ned, Strijdkrachten; 19.00 Ne derlands kamerkoor; 19.15 Lezing; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Gramo- fóonmuziek; 19.50 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Geva rieerd programma „Uit en Thuis"; 22.45 Avondgebed; 23,00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 8.00 Nieuws; 8,15 Postdui- venberichten; 8.20 Gramofoonmu ziek; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Gramo foonmuziek; 9.10 Postduivenberich- ten; 9.15 Gramofoonmuziek met toelichting; 9.45 Geestelijk leven; VPRCh 10.00 Vacantiehalfuurtje; IKOR: 10.30 Kerkdienst; VPRO: 11.45 Berichten; AVRO: 12.00 De Marinierskapel; 12.30 De Zondag club; 12.40 Accordeon-vereniging; 13.00 Nieuws; 13.20 Hongaarse Zi geunerkapel; 13.50 Even afrekenen; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.05 Boek bespreking; 14.30 Kamerorkest; 15.30 Filmpraatje; 15.45 „Thé Dan sant"; 16.31} Sportrevue; VPRO: 17.00 Tussen Kerk en Wereld; 17.20 Een mooi kerklied; VARA: 17.30 Gemengde zangvereniging; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Kleinkunst; 19.00 Voordracht; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.30 Or kest; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Symphoniecon- cert m.m.v. piano-solist; 21.10 Hoor spel over Thomas Cook; 21.45 ,,Tan- goland"; 22.15 Actueel nieuws; 22.25 „Muziek en Zang"; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 15 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.-00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kwintet; 11.20 Voordracht; 11.40 Sopraan; 12.10 Gramofoonmuziek) 12.30 Voor land en tuinbouw; 12.33 Metropole-or- kest; 13.00 Nieuws; 13.15 „Mandoli- nata"; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de schooljeugd; 14.35 Koor; 15.00 Tuinpraatje; 15.30 Sweelinck kwartet; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Orgelspel; 18,15 „Ver van moeders pappot"; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Piano; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; \J9.45 Rege ringsuitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Pro gramma-proloog; 20.15 Kerkconcert; 21.00 Reisimpressies; 21,20 Met band en plaat voor u paraat; 22.00 Om roeporkest en piano; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM n, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 Op de uit kijk; 11.15 Carillonspel. Orgelcon cert; 12.00 Ensemble Jo Bos; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spion netje; 12.38 Viool en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Bas-bariton en orgel; 13.50 Gramofoonmuziek; 14,00 Wat gaat er om in de wereld?; 14.20 Re sidentie orkest; 15.05 „Bonbonnière" 16.00 Domstad Strijkkwartet; 16.50 De hond in het gezin; 17.00 Atlantic Quintet en accordeon; 17.30 Voor en door padvinders; 17.45 Tennisrepor- tage; 18.00 Nieuws; 18,15 Voor de vrouw; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Filmkrant; 19.00 Viool en pia no; 19.30 Dansorkest; 20.00 Nieuws; 20.05 In het radio zoeklicht; 20.15 Gramofoonmuziek; 21.05 Klaiik- beeld van ee/i zilveren bruiloft in het Amsterdamse volksleven; 21.50 Strijkorkest; 22.20 Nederlandse oogstgebruiken; 22.35 Clavecimbel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmu ziek. en niet de gehele raad bijeen be hoeft te worden geroepen. Gevraagd werd, of het wel juist is de Middenstandsraad zonder meer te vervangen door de Sociaal- Economische raad. Zodoende zullen personen, die in het geheel niet op de hoogte zijn van middenstands vraagstukken, moeten oordelen over typische middenstandsaangelegen heden. De staatssecretaris zeide dat het in de bedoeling ligt voor midden standsaangelegenheden een com missie te benoemen, welke uiter aard slechts uit deskundigen zal bestaan. De commissie was van oordeel, dat de instellingsbesluiten verdere voorschriften zullen moeten bevat ten, welke waarborgen, dat de be langen van ondernemingen, welke gegevens verstrekken of gecontro leerd worden, niet zullen worden geschaad. De staatssecretaris be vestigde, dat ook hij waarborgen noodzakelijk acht en deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt tot een geheel nieuwe wettelijke vestigingsregeling te komen. Enkele leden waren van oordeel, dat de mogelijkheid tot instelling van een hoofdbedrijfschap bij alge mene maatregel van bestuur niet in de wet dient te worden opge nomen. De staatssecretaris was van oor deel, dat delegatie steeds mogelijk is, indien niet duidelijk blijkt, dat de grondwet deze heeft willen uit sluiten. Ook uit het oogpunt van goed beleid is instelling bij de wet niet vereist. Het argument van de vertraging achtte hij wel degelijk van belang. Er zal een groot aantal bedrijfs lichamen, van betrekkelijk geringe omvang tot stand worden gebracht; intotaal zullen er wellicht een hon derdtal moeten komen. De instel ling hiervan zal reeds jaren vergen, indien zij bij algemeen maatregel van bestuur geschiedt. Met de opvatting, dat belangrijke bedrijfschappen bij de wet zullen moeten worden ingesteld, kon de staatssecretaris zich niet verenigen. De Staten-Generaal zullen slechts in de beoordeling van een instel ling behoeven te worden betrok ken, indien daarover geen over eenstemming bestaat in de betrok ken bedrijfstak. De export1 van aardappelen Zoals bekend is moeten con sumptie-aardappelen, die voor ex port naar overzeese landen wor den verscheept, in verband met het voorkomen van aardappel ziekte twaalf dagen in quaran taine-opslag zijn geweest. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen heeft thans be paald, dat consumptie-aardappe len van de rassen Bintje en Eer steling tot nader order zonder voorafgaande quarantaine kunnen worden geëxporteerd. DE NATIONALE ZWEM KAMPIOENSCHAPPEN Op de laatste dag van de natio nale zwemkampioenschappen welke op 12, 13 en 14 Aug. te Doetinchem gehouden worden, zal een water- polowedstrijd tussen het Nederland se militair zevental en een Ooste lijke combinatie worden gespeeld. De opstelling van de twee ploegen luidt als volgt: Nederlands militair zevental: doel Handgraaf; achter: Knieriem, v. d. Waal en Smael; voor: van Dijk, Kröber en B. Korevaar. Oostelijke combinatie: doel Wil- lemsen (Neptunus Arnhem); achter: Kniest (Nept. Arnh.). W. Schens (AC 82) en Anthonie (AZC 82); voor: J. Schens (AZC 82), Kok (DJ K) en Bongers (EZC). Er zijn 2000 jaar oude bijbelfragmenten ontdekt in een kelder aan de oever van de Dode Zee. Van hoe groot belang deze vondst is, kan vooreerst nog niet worden vastgesteld. Celeerden uit alle delen van de wereld zien vol belangstelling uit naar het resultaat der eerste onderzoekingen. Koningin Juliana heeft gister morgen in het hoofdgebouw van het Nederlandse Rode Kruis aan de Prinsessegracht te Den Haag de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoi ting. Zuster Hoiting is met deze medaille door het Internationale Rode Kruis onderscheiden als dank voor haar moedig en op offerend gedrag, getoond tijdens de bombardementen op, de eva cuatie van en de strijd rond Arn hem. Tegelijk met deze uitreiking werd in Batavia de Florence Nigh tingale-medaille uitgereikt aan een verpleeghulp van het Rode Kruis, mej. Eike Flikkema, die werkzaam is bij een der mobiele teams in Indonesië. De uitreiking werd daar ver richt door de waarnemend verte genwoordigster van het Neder landse Rode Kruis te Batavia, dr. A. Fischer-van Rossum. De plechtigheid in Nederland werd ingeleid door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. Deze hield een toespraak, waarin hij de taak en plichtsbe trachting van de zusters Hoiting en Flikkema omschreef. Hij achtte het een groot voor recht, dat deze twee Nederlandse vrouwen door het Internationale Rode Kruis onderscheiden werden voor hun plichtsbetrachting en naastenliefde. Spr. las de besluiten, die tot toe kenning van de medailles leidden, voor. Zuster Flikkema heeft op 3 November 1947, toen de buiten post op Java, waar zij werkzaam was, overvallen werd, met grote zelfbeheersing en koelbloedigheid een paniek onder de vele zieke inlanders, die op de post waren, voorkomen. Zij heeft de medaille ontvangen wegens haar uitsteken de kwaliteiten en vast en moedig karakter. Tijdens de plechtigheid bracht zuster Hoiting in de eerste plaats Hongaarse gezant verlaat Washington WASHINGTON, 11 Augustus. De Hongaarse gezant te Washington Andrew Sik, zal einde deze week naar Boedapest vertrekken en niet terugkeren, aldus heeft een amb tenaar van de legatie medegedeeld. De New York Times meldt, dat Sik door zijn regering is terugge roepen. In Februari j.l. verklaarde Achleson, dat „veel aandacht be steed was aan de mogelijkheid van een verzoek aan Hongarije om zijn gezant, te Washington terug te roe pen, zulks in verband met het te rugroepen op Hongaars verzoek van Selden Chapnv de Amerikaanse gezant te Boedapest, wiens naam genoemd was in het proces tegen Kardinaal Mindszenty. dank aan haar moeder, die, hoe wel zij vroeg weduwe was, haar kinderen door haar vaste beginse len richting voor het leven heeft gegeven. Voorts dankte zij de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Arn hem, de artsen en andere mede werkers en medewerksters voor de medewerking en steun, die zij bij haar arbeid in de moeilijkste tijden ontvangen heeft. „Deze sa menwerking", zo zeide zij, „heeft in letterlijke en figuurlijke zin dc- vuurproef doorstaan. Zonder hen had ik mijn taak niet kunnen doen. Deze onderscheiding, waar voor ik dankbaar ben, heeft mij mijn tekortkomingen des te scher per voor ogen gesteld". Tot slot van de plechtigheid droeg mevrouw Nel Oosthout uit Jeanne d'Arc voor. De „Haghe Sangers" zongen enige toepasse lijke liederen. De plechtigheid werd bijge woond door de Commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland, Jhr. dr. C. Q. C. Quarles van Ufford, de vertegenwoordigers van diverse ministeries, de Zwit serse gezant, de heer R. Kohli, door de directeur van het Centraal Bureau van het Groene Kruis, dr. O. Crommelin, alsmede familie leden van de zusters Hoiting en Flikkema. (Van een onzer verslaggevers) EVEN over 6 Donderdagmiddag kwam hij breed-lachend bin nenstappen in de foyer van het Scheveningse Palace-hotel Mohammed Hatta, minister-pre sident van de Republik Indonesia. Een vriendelijk man, die al gauw omringd was door officiële ver tegenwoordigers van de Ronde- tafel-conferentie, blije gezichten van jonge Indonesiërs en oude studievrienden uit Delft. Het werd een hartelijk weerzien of een aangename kennismaking, waarbij de hotelgasten, Amerika nen, Belgen en Engelsen nieuws gierig toekeken. „De premier van Indonesië?" informeerde een Vla ming en ondanks de vacantietijd was deze zuiderbuur eensklaps vol politieke interesse. Zijne Excellentie Mohammed Hatta kwam recht van Schiphol, waar hij met de „Eindhoven" uit New Delhi arriveerde. Hij had 'n goede reis gehad en hij was en thousiast over zijn bezoek bij zijn vriend Pandit Nehru, de leider van India, die hij in de Oost-Azi atische liga leerde kennen. En Mohammed Hatta was na deze verre reis zo weinig vermoeid,, dat hij met een gul gebaar een kort interview toestond aan onze ver slaggever. Vanzelfsprekend kwam het ge sprek daarbij op de kwalitatief grote betekenis van de Katholieke Republikeinse partij in het be stuur van de nu bijna vier jaar oude Republiek. „Ja", zei de pre mier, „de Republikeinse katholie ken zijn buitengewoon goede na tionalisten. Trouwens dat is wel af te leiden uit het feit, dat zij ondanks hun kleine getal toch 'n ministerszetel in het Republikein se kabinet bezetten. Want mr. Kasimo is katholiek. En mgr. Soe- giapranato, de bisschop in Djokja, die weliswaar geen lid is van de politieke partij, staat dicht bij ons. Hij is 'n voortreffelijk man." Nog een ander christen-minis ter heeft het Republikeinse kabi net gekend. Dat was Sjarrifudin, die zich later om onbegrijpelijke redenen, aldus Mohammed Hatta, aan de kant van de communisti sche rebellen heeft geschaard. Sjarrifudin is tijdens de rode troebelen in de Republiek bij So lo gevangen genomen en op last van de plaatselijke commandant van de T.N.I. gefusilleerd. „Dit was tegen mijn zin. In het alge meen was ik tegen fusillades", zegt Mohammed Hatta, die met een peinzende blik terugkijkt naar die moeilijke tijden. „Maar een troost is er: Sjarrifudin heeft voor zijn executie weer om een Bijbel gevraagd." „Ja, de communisten waren eens een gevaar voor de nog jon ge staat, die de barensweeën nog niet te boven was. Maar dat ge vaar is nu gekeerd. De commu nistische gelederen zijn gesplitst en een groep is „nationalistisch De Engelse motorrijder Noel B. Pope vertrekt morgen naar Amerika, om een poging te doen het motor-record, dat sinds 1937 op naam staat van de Duitser Ernst Henne, met 275 km per uur, te verbeteren. Pope verwacht met zijn ,,Brough Supe rior" een snelheid van 320 km per uur te bereiken. De motor heeft een gestroomlijnde romp en bezit een speciale constructie om de motor bij zeer hoge snelheid te verhinderen van de grond te gaan. gericht." En deze communisten zullen nog meer in aantal Ter- minderen, naarmate de economi sche toestanden verbeteren en de zekerheid voor de toekomst op die plaats rond de evenaar terug keert. Dit moet op de Ronde Ta fel-Conferentie worden bereikt. De lamp van de fotograaf deed het niet. En Mahammed Hatta praatte rustig even op de ruime bank in zijn hotelkamer met zijn secretaris, de heer R. Batangta- ris. „Er wordt veel van uw geduld gevergd, Excellentie." „Ja, merk te de premier terloops op, „dat is het vervelende tegenwoordig in de wereld. Ongeldige frankeerzegels De directeur-generaal der PTT maakt bekend, dat met ingang van 1 October 1949 de frankeer zegels van het type Konijnenburg, uitgegeven in 1940, alsmede brief kaarten en postbewijs-formulie- ren, voorzien van een zegelafdruk van dit type, buiten gebruik wor den gesteld en voor de frankering waardeloos worden. (Gelegenheid tot inwisseling van die zegels en briefkaarten wordt niet gegeven. Benoemd tot Raadsheer 1 Bij K.B. is benoemd tot rechts geleerd raadsheer in de Bijzon dere Raad van Cassatie prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. I0de ZONDAG na Pinksteren Tollenaars, in de zin die Jezus bedoelde, zijn er heel weinig. Ge noeg mensen blijven achter in de kerk staan, om het rapst eruit te zijn, omdat het niets kost, uit lam lendigheid, omdat men gewoon is altijd en overal achteraan te komen. Wie durft niet naar voren, om zijn onwaardigheid: „Heer, wees mij zondaar genadig? In elke mens schuilt gen farizeeër. Zeker niet altijd een als uit het Evangelie, die naar de eerste bank schrijdt en zich aan de Heer voor stelt: „Ik ben geen rover, geen on- tuchtigaard, geen dief. Ook geen zondaar. Had U maar meer van zulke klanten als ik ben". Zij ko men wel voor, ongetwijfeld, maar andere vormen zijn frequenter. Onze Moeder de H. Kerk leert ons bidden in het Weesgegroet: bidt voor ons zondaars". We zijn zondaars. We weten dat zo goed en we kennen zozeer ons eigen zwakheid, dat we daarin een recht vinden het niet zo nauw te nemen met de eerlijk heid, met de waarheid, met het zes de en negende gebod. Ons farizeïsme is niet beter te schijnen dan we zijn, maar slechter dan we zijn. We gaan er groot op even armzalig, even benepen en klein, even rauw in de mond te zijn als de anderen. Het accent heeft zich verlegd. Ten tijde van Jezus deed de schijn heilige zijn best op te vallen door grotere heiligheid, door nauwgezet ter naleven van de Wet, tenminste voor het oog der mensen. De hy pocriet van tegenwoordig probeert niet op te vallen dan door een gro tere durf in bedenkelijke zaken. In zijn hart keurt hij ze af. Hij is be ter, krijgt grotere genaden, leeft beneden zijn stand. Maar wie durft het aan anders te doen als de rest? De REST is zo machtig! Ze ver leidt het meisje op de afbriek, de jongen in werkplaats en ambachts school, mee te doen met vuile, laffe praatjes; ze houdt de jongeman, 't meisje, uit de kerk en van de com- - muniebank, hoewel ze inzien dat de H. Mis en de Communie door de week onwaardeerbare genaden en kracht geven; ze dwingt de jong gehuwden de heimelijke begeerte naar rijke kinderzegen op te geven. Waarom niet gedaan als de rest, de almachtige Rest? Het geijkte gezegde: zoek heilig heid niet in het buitengewone, is niet voor 100 procent waar. Mis schien nog niet voor 50 procent. Als we gewoon doen „net als de anderen" zijn we halslachtig, lauw, en lopen we gevaar dat Onze Lie ve Heer ons zal uitspuwen, omdat we noch heet, noch koud zijn. Vergeet het woord niet: Alleen de geweldigen nemen het hemelrijk in. Voor geen groot man is de „rest" de norm van zijn handelen geweest. Waarom dan wel voor U, terwijl ge anders moest doen vol gens uw geweten? Als de „anderen" voor U een belemmering zijn. een barricade op de weg naar God, dan moet ge ze omver lopen. Voeg U niet bij de barricade. Ge komt zelf niet vooruit, en anderen die willen als U, hebben weer een moeilijkheid meer te overwinnen. Feestdagen in deze week: Maan dag 15 Aug. Maria-Hemelvaart. P. C. Drachten. FEUILLETON Daarna gaf -ze grootmoeder ver slag van haar gesprek met Sam Dessain. „Ik ga mezelf zo langzamerhand afvragen, of meneer Benders al mijn leugens zo maar geslikt heeft" zei grootmoeder. „Ik ben er van overtuigd, dat hij ze wel geslikt heeft", meende Lida. „Waarom heeft hij zich dan zo veel moeite gegeven met die graf steen. „Omdat die data om een of ande re reden bijzonder belangrijk voor hem waren, denk ik. Hij zal ze heb ben willen vergelijken, voor geval uw geheugen niet scherp genoeg was geweest". „Er staat maar één datum op", zei grootmoeder. „Ik heb die steen zelf laten uitbeitelen. Onder de naam staat: „geliefde zoon van Han en Amelie Russel 1873". Hoe meer ik over dat jongmens nadenk, des te meer wordt hij me een raad sel. Waarom wilde hij het uur van mijn trouwen weten, waarom de richting, waarin Peter Fransen ver dwenen is, waarom de richting waarin ik schoot en het juiste aan tal dagen, dat die kleine Han ge leefd heeft?" „Al, wat ik er van weet, grootje, is, dat u hem hebt afgescheept met de grootst denkbare onzin, die se dert Baron von Munchhausen ver kocht is", zei Lida lachend. Het huishouden had zich aan de nieuwe gang van zaken gewend, maar elk zijner leden nam niet de zelfde houding aan. Het was werke lijk verwonderlijk, hoeveel verhou dingen er wel mogelijk bleken te zijn. Vader's houding was er een Van bittere spot; moeders die van een vrouw, die altijd in angst leeft 'iets verkeerds te doen. Suze was hooghartig koel en Willy gedroeg zich stroef en stram als hij werd aangesproken. Alleen Nel en kleine 'Han deden niet opvallend. Het was moeilijk. Het werd pijn lijk. Lida sliep hoe langer hoe slechter. Ze maakte zich bezorgd over de eigenaardige pijn in haar hart en haar vreemde kortademig heid. Haar patroons begonnen zich ongerust te maken omdat ze er zo slecht uitzag en zo mager werd. 'Mijnheer Blake zei, dat ze te hard werkte. Mijnheer White zei echt be zorgd, dat ze haar dokter eens moest vragen, om een of ander ver sterkingsmiddel. Mijnheer Ranson sprak over de aanstelling van een assistente. Omdat haar werk steeds in om vang toenam, gaf ze in zover toe, dat ze er geen bezwaar meer tegen maakte, dat ze een assistente krij gen zou.een juffrouw Crone. Juffrouw Crone bleek een juweel te zijn. Ze leerde vlug en was wonder lijk handig. In enkele weken had ze de slag van het werk beet en wel zo, dat Lida nu ten minste één bezorgdheid op zij kon zetten. Mocht ze ziek worden en enige tijd van kantoor thuis moeten blijven, dan kon juffrouw Crone haar werk ten minste overnemen. Maar thuis was de toestand niet zo gemakkelijk geregeld. Vader, moeder en de anderen begonnen de oorlog te winnen. De langdurige stilte aan tafel mocht dan al niet berekend zijn, hoe langer hoe meer voelde zij zich buiten het gezin ge sloten. Bovendien zat ze te tobben over Hendrik. Ze had niets meer van hem vernomen, sedert de dag, dat zij hem haar ultimatum gesteld had Ze miste hem erg. Ze erkende dat wel niet graag, maar in werkelijk heid zat ze over hem te tobben. Het kwam haar voor, dat gezien Hen- drik's beruchte vasthoudendheid hij de strijd met verdachte gewillig heid opgegeven had. Misschien was hij zelfs blij, dat hij de kans gekre gen had, van haar af te komen! Het werd weer een slapeloze nacht voor Lida. Ze ging hun laatste ont moetingen 1 voor 1 na en schonk bijzondere aandacht aan de laatste. Hij had zelfs geen poging 'gedaan om haar een nachtzoen te geven. Hij was weggelopen, naar zijn auto gegaan en nors weggereden. „Henk, och Henk", kreunde ze, dat kun je me toch niet aandoen?" „Wat aandoen?" vroeg Henk langs een manestraal omlaagglij dend en haar streng aanziende. „Me weggooien als een oude schoen!" „Je hebt de verkeerde schoen uitgedaan meisje!" „Henk, ik houd van je, ik houd zielsveel van je, maar ik ben zo verschrikkelijk in de war". „Jouw trotse kop zit, waar je hart moest Zitten", zei Hendrik, „en je hart is van oeroud ijs. Kom tot een besluit, maar doe het gauw. De Tijd en Hendrik blijven niet op een vrouw wachtenten minste niet voor altijd". Hij verdween in het maanlicht... Het gebeurde heel onverwachts. Misschien waren er aanwijzingen genoeg geweest, maar ze had ze niet opgemerkt. Ze reed van kan toor naar huis en kreeg een vreemd gevoel over zich. Het was helder zonnig weer. Toen ze over de weg langs de rivier reed, werd het neve lig en grauw en mistig. Haar hart deed zo vreemd. En ze zat naar adem te hijgen. (Wordt verroigd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6